Oorlog en Sc Vrede Acht Oosfeuropese ministers in conferentie te Warschau Verklaring der Westelijke bezetters over de situatie Het Beveridge-plan zal op 5 Juli in werking treden 62e Jaargang Nö. 18971 F *1 *1 1 Boncferflag Jtmf 1948 Urrrtrl om c 'Hrrrr'klrrrl 10724. 14825. Redactie 10600. Direct-Hoof dred. I II If II I P"™ I I I I t 1 I II 111 I 1 Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal 15054 Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel 12230. JL JL JL, JL JL JL JL M JLm^f ■Ta/ JL %*^Le ƒ4,—. Franco per post ƒ4,50 Postgiro 273107. Drukkerij ZB. Spaarne 12. Tel 12713. 10132 J Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem OMBERE TAAL heeft de Amerikaanse philosoof prof. Durant,-die te Brussel vertoeft, in een interview geuit. Hij ge looft niet dat de wereld ooit tot de een heid, die zij bereiken moet, zal komen zonder een derde wereldoorlog. De ge schiedenis, zegt hij. heeft geleerd dat volken met zo verschillende levensopvat tingen als het Amerikaanse en het Russi sche niet met elkaar in vrede kunnen blijven leven. Een der beide ideologieën zal de vlag moeten strijken. Prof. Durant verwacht daarom een nieuwe oorlog na een vredesperiode van tien a twaalf jaar. Die oorlog zal eindigen in een Pax Ameri cana (Amerikaanse vrede) of een Pax Slavica: Slavische vrede. Met andere woorden: de overwinnaar zal alle andere landen kunnen ontwapenen, zijn levens opvatting zal de gangbare worden en er zal tenslotte vrede zijn meer ook niet. Voor een vooruitgang in de wereld is meer nodig en prof. Durant ziet die piet eerder, dan nadat de menselijke geest erin ge slaagd zal zijn zich tot dezelfde hoogte op te werken als bijvoorbeeld met de techniek het geval is._ Die is ons nu voorbijge streefd en de uitvindingen der laatste jaren zijn in verkeerde handen. In de huidige toestand zijn bestialiteit, wanbe- NAAR APARTE STAAT OOST-DUITSLAND Achter een cordon van tommyguns stellen Molotof en zijn volgelingen een verklaring op De gebeurtenissen met betrekking tot de definitieve splitsing van Duitsland volgen elkaar thans met bliksemsnelheid op. De strubbelingen der geldsanering zijn nog in volle gang, de Russische tegenmaatregelen met betrekking tot een valutahervorming zijn nog niet voltooid en reeds wordt er in Warschau over de vorming van een aparte staat Oost-Duitsland geconfereerd, Molotof kwam gisteren per vliegtuig in de Poolse hoofdstad aan; tegelijkertijd arriveerden uit Tsjechoslowakije, Albanië, ^Joegoslavië, Bulgarije, Roemenië en Hongarije de ministers van Buitenlandse Zaken dezer landen en vandaag zijn de acht Oosteuropese ministers in zware conferentie over, zo zegt de Warschausé radio, de Londense besluiten over Duitsland. In werkelijkheid bestaat er echter geen twijfel over het doel der besprekingen: Het vormen van een aparte staat Oost-Duitsland met, volgens Londense kringen, Leipzig als hoofdstad. In het Wilanov paleis even buiten de Poolse hoofdstad zijn thans rond Molotof de volgende figuren geschaard: Enver Hodja (Albanië), Molarof (Bulgarije); grip en onderdrukking in de wereld nog Clementis (Tsjechoslowakije), Simitsj even groot als zij door alle eeuwen heen geweest zijn. Een toekomstige oorlog tussen de aanhangers der twee levensopvattingen zou nog vermeden kunnen worden dit zou dan de eerste keer in de historie der mensheid zijn, en welk een overwinning zou daarmee worden behaald! maar prof. Durant acht de staatslieden, die de mensheid zich kiest, daarvoor niet intelli gent genoeg. Over de taak van het Christendom wil hij zich liever niet uitlaten, omdat hij anders velen de hoop zou ontnemen, die zij uit het Christendom putten ten aanzien van de toekomst der mensheid. (Prof. Durant laat zich dus wel uit, zij het dan kort.) Hij zegt tenslotte dat hij zijn op de geschiedenis gegronde, geheel persoonlijke mening geuit heeft en eindigt met de mo gelijkheid .te erkennen dat hij zich vergist en dat de huidige staatslieden toch nog verstandig zullen blijken. Dat slot maakt iets goed. Het overige lijkt een voor een geleerde wijsgeer slordig en bovendien onverantwoordelijk betoog. Dat de geschiedenis bewezen heeft, dat volken met zulkeverschillende levens opvattingen als het Amerikaanse en Rus sische niet met elkaar in vrede kunnen blijven leven is een losse en slecht gefor muleerde bewering. Hoever zijn die op vattingen trouwens wezenlijk in beide volken doorgedrongen? En in gelijke mate? De schatting van een vredesperiode van tien a twaalf jaar zweeft in het onbe stemde. Men kan er aan herinneren dat er in 1945 mensen waren, die met even weinig grond de vredesperiode op drie jaar beperk ten en dat zij werden opgevolgd door voor spellers, die hagr op vijf taxeerden. Prof. Durant's tien a twaalf jaar zouden dus op verminderd „populair pessimisme" duiden, ware het niet dat hier een wijsgeer geldt, zodat men het woord populair beleefd heidshalve moet verwerpen. Zijn redevoering ziet volkomen de moge lijkheid voorbij, dat zich in de vredes periode andere ideologieën'dan de Ame rikaanse en Russische op de voorgrond zouden kunnen stellen, dat de vorming van een derde en wellicht een vierde grote, macht niet is uitgesloten en dat zowel het Russische als het Amerikaanse régime of een van beide belangrijke verzwakking zouden kunnen ondergaan en zelfs ineen storten eer het tot oorlog kwam. De vergelijking met. de techniek klinkt erg onwetenschappelijk, al is men het er over eens, dat de mens het heilzame ge bruik van zijn uitvindingen niet kan waar borgen en dat zij hem boven het hoofd zijn gegroeid. Maar er was geen geleerd philosoof nodig om hem dat nog eens te komen vertellen. Die overtuiging is sinds lang gemeengoed. Bestialiteit, wanbegrip en geestelijke onderdrukking in de wereld even groot te noemen, als zij door alle eeuwen heen ge weest zijn, lijkt ook een slag in de lucht. Een wilde bewering. Meer niet. Het zou dwaasheid zijn, de diepe inzinking van deze tijd te ontkennen. Maar dergelijke vergelijkingen houden geen steek. Het slot maakt iets goed, omdat prof. Durant de mogelijkheid erkent dat hij zich vergist, een mogelijkheid die dan ook ieder mens geldt, wie hij ook is. Menigeen is geneigd tot ontsteltenis als een geleerde van naam zoals prof. Durant, die veel gepubliceerd heeft en ook in Europa veel gelezen is, dergelijke sombere beschouwingen gaat houden. Men moge zich troosten met de gedachte, dat een man wiens arbeidssfeer zijn studeerkamer pleegt te zijn niet in de beste omstandig heden verkeert om de politieke verhoudin gen van zijn eigen levenstijd op de juiste waarde te schatten. Dit te minder, omdat zij zo bewegelijk zijn en aan zo velerlei invloeden onderhevig. Dat prof. Durant een boek over de Geschiedenis der Be schaving heeft geschreven bewijst geens zins dat hij een begaafd voorspeller zou zijn; het is dan ook onder historici geens zins gebruik, zich als zodanig op te werpen. Het zal ons altijd verheugen als Ameri kanen van betekenis Europa bezoeken en daarmee hun kennis van dit oude wereld deel trachten te vergroten, maar de blijd schap vermindert aanmerkelijk als zij als onheilsprofeten gaan optreden. Aan de zulken hebben wij in de huidige omstan digheden minder dan ooit behoefte. Er zijn al zoveel mensen die zich laten ontmoe digen. Toen prof. Durant zijn beschavings geschiedenis schreef moet het hem bij zijn studie toch wel getroffen hebben, dat voorspellers van rampen de mensheid nooit gediend hebben, maar veeleer een kwade uitwerking op haar moed en activi teit hebben doen gelden. Daarom zou men zonder droefheid het bericht ontvangen, dat deze onheilsprofeet naar zijn Ameri kaanse studeerkamer was teruggekeerd. Bij het afscheid heeft hij tot zijn inter viewer gezegd: Vergeet niet van het leven igts goeds te maken. Dat is een wijze raad. Wie hem nastreeft dient te bedenken welke invloed zijn woord kan doen gelden, in welke omstandigheden de mensen ver keren, voor welke taken zij gesteld zijn en hoe grote waarde opwekkende en be zielende leiding en voorlichting voor hen hebben. In tegenstelling met naargeestig heid. R. P- Bij Koninklijk Besluit is op het daartoe door hem gedaan verzoek eervol ontslag uit de militaire dienst verleend aan de kolonel A. M. M. van Loon. op nonactiviteit, van het wapen der infanterie. (Joegoslavië), Modzelewski (Polen), Anna Pauker (Roemenië) en Molnar (Honga rije). In welingelichte kringen te Warschau verklaart men, aldus Reuter, dat de con ferentie vooraf gegaan is door een geheime vergadering van de Kominform te Praag, welke de vorige Zaterdag begonnen was. Naar gemeld wordt, zijn reeds enkele dagen geleden honderden ambtenaren van de veiligheidsdienst te Warschau aange komen, die aan de verschillende delegaties zijn toegevoegd. Men schat, dat er meer dan duizend speciale wachten aangekomen zijn. In diplomatieke kringen te Warschau meent men, dat Togliatti, secretaris-gene raal van de Italiaanse communistische par tij en Jacques Duclos, waarnemend secre taris van de Franse communistische partij aan de conferentie deelnemen. Voor Duits land zouden Grotewohl en Pieck, voorzit ters van de S.E.D., aanwezig zijn. Warschau biedt het beeld van een stad onder beleg. De straten wemelen van met tommyguns gewapende soldaten en poli tiemannen. die talrijke straten afzetten en onophoudelijk patrouilleren. In Sovjetrussische kringen te Berlijn en in de hoofdsteden der landen wier minis ters aan de conferentie deelnemen, noemt men deze besprekingen „de belangrijkste bijeenkomst in Oost-Europa sinds het einde van de oorlog". Men verwacht een nauw verbond tussen de confererende landen in antwoord op het Marshall-plan en de Wes telijke maatregelen in Duitsland. Naar' ver luidt zou eerstdaags een verklaring der confererende ministers worden uitgegeven, waarin de besluiten der besprekingen zou den worden bekendgemaakt. In Londen is men er van overtuigd, dat deze verklaring de proclamatie van een Oost-Duitse staat zal inhouden, waarvan het bestuur zal worden gevestigd in Leip zig. Er werden geen aanduidingen gegeven of de Westelijke-geallieerden hangende de Warschausé besprekingen stappen zouden doen met betrekking tot een West- Duitse staat. De besprekingen der drie Westelijke bezetters met de elf premiers van West-Duitsland, die Vrijdag 25 Juni zouden plaats hebben en waarbij de uit voering der Londense aanbevelingen zou worden behandeld, zijn intussen uitgesteld tot Woensdag 30 Juni. VEILIGHEIDSRAAD Discussies over Indonesië voortgezet s De Veiligheidsraad heeft Woensdag de behandeling der Indonesische kwestie voortgezet, zonder dat zich nieuwe gezichts- punten hebben geopenbaard. De Indonesi sche afgevaardigde Palar vervolgde zijn uiteenzettingen, die bij de vorige be handeling waren afgebroken, en herhaalde zijn beschuldigingen tegen de Nederlanders over de vorming van marionettenstaten. Hij noemde het Australisch-Amerikaanse compromisvoorstel een „loffelijk begin" en zeide te hopen op meer actieve tussenkomst van de Commissie van Goede Diensten. Hij betoogde verder dat de republiek het eens is met een federatieve bouw van Indonesië, doch dat de unie met Nederland dan een overeenkomst tussen gelijkwaardige souve- reine staten dient te zijn. Mr. van Kleffens achtte de debatten in de Veiligheidsraad fnuikend voor het werk der Commissie van Goede Diensten. De beste dienst die de raad aan de zaak kan bewijzen, aldus Van Kleffens, is over te gaan tot het volgend punt der agenda. Hij legde er nog eens de nadruk op, dat de republiek geen voorrang heeft in de dis cussie over de toekomstige deelstaten en dat de Nederlandse souvereiniteit over In donesië buiten kijf is, zolang zij niet kan worden overgedragen aan de deelstaten. Nadat de raad nog de gebruikelijke Rus sische beschuldigingen aan Nederlands adres had aangehoord, werden de debatten verdaagd tot 1 Juli. Cor Wilders ernstig gewond bij ongeluk op de Zeeweg Cor Wilders, de 34-jarige oud-internatio nal, links-achterspeler in het eerste elftal van het Amsterdamse Blauw-Wit en wer per in het honkbalnegental van dezelfde club, is hedenochtend omstreeks halfnegen het slachtoffer geworden van een ernstig motorongeluk. De voetballer, die gedurende deze zomermaanden in een tentenkamp te Bloe- mendaal verblijft en dagelijks op zijn motorfiets naar Amsterdam komt, waar hij aan de Incasso-bank (bijkantoor Admi raal de Ruyterweg) werkzaam is, werd hedenochtend op de Zeeweg bij Bloemen- daal door twee militairen, die met een jeep passeerden, ernstig gewond bij zijn zwaar beschadigde motor aangetroffen. Met een ambulance-auto van het Marine-hospitaal te Bloemendaal is de gewonde naar het ziekenhuis St. Joannes de Deo overgebracht. Hier werd gecon stateerd, dat Wilders een zware hersen schudding, een sleutelbeenfractuur en een diepe hoofdwond had opgelopen. Hij kwam in het ziekenhuis weer bij kennis. Zijn toestand is bevredigend en er bestaat geen levensgevaar. De politie te Bloemendaal, die een onder zoek heeft ingesteld, vermoedt dat Wilders in de flauwe bocht bij de erebegraafplaats de macht over het stuur heeft verloren en in de berm van de Zeeweg tegen .enige heesters is gebotst. Op de plaats, waar hij bij zijn motorfiets door de militairen werd gevonden, waren althans enige heesters vernield. Londense staking duurt voort Slechts een klein deel der Londense havenstakers is Woensdag aan het werk gegaan. De regering heeft thans besloten, militairen te gebruiken voor het lossen dei- met voedsel geladen schepen. Een flottielje Britse motor-torpedoboten is vandaag gestart van Portsmouth voor een kruistocht naar Vlissingen, Amsterdam, Kiel en Stockholm. Enkele dezer snelle „MTB's" in hun element. Berlijn krijgt twee geldsoorten Irgoen beschuldigt Londen Het woord is aan.... en de Israël-regering Laatste Britten vertrekken Woensdag uit Palestina Het hoofdkwartier van de Irgoen Zwai Leoemi in het buitenland heeft te Parijs een communiqué uitgegeven, waarin En geland er van beschuldigd wordt, sinds het begin van het bestand de levering van voorraden en wapens aan het Transjor- daanse leger vergroot te hebben. „De Arabische .aanvallers, die binnen het gebied van de staat Israël opereren, wor den door Engeland ook thans nog voorzien van nieuw en modem materiaal", aldus het communiqué. Het Altalena-incident. De meerderheid van de regering wordt verantwoordelijk gesteld voor de aanval op het schip „Altalena" en haar passagiers. „De gebeurtenis met de Altalena zal de Irgoen niet weerhouden voort te gaan met de worsteling. Het vergoten bloed zal ko men over het hoofd van hen, die, geleid door motieven van eigen belang, het bloed vergieten hebben veroorzaakt", zo besluit het communiqué. In Tel Aviv is thans het Noordelijk deel van het strand in handen van de Irgoen. De hotels langs de zeekant voor het bran dende immigrantenschip „Altalena" zijn ontruimd, daar men vreest, dat het schip mogelijk in de lucht zal vliegen. Twee Israël-ministers afgetreden. Twee ministers van de voorlopige re gering van Israël zijn gisteren afgetreden. Het zijn: rabbijn Fischman, minister van religie, cn Sjapira, minister van immigra tie. Dé redenen van hun ontslagneming zijn nog niet bekend, maar men legt alge meen verband tussen deze kwestie en de Altalena-affaire. Slagschip voor Bernadotte. Naar te Parijs wordt medegedeeld heeft Frankrijk een slagschip ter beschikking gesteld van graaf Bernadotte. Er zal tevens een detachement officieren en reserve officieren worden gezonden. Het schip heeft Bizerta reeds verlaten, zo werd ver klaard. De vertegenwoordigers der UNO te Haifa is van Britse zijde officieel medege deeld, dat de laatste Engelse troepen in Palestina tussen 26 en 30 Juni uit Haifa zullen vertrekken. Plutarchus: Die toestand is de gelukkigste waarin het overtollige nier ver langd wordt cn het noodzakelijke niet ontbreekt. Nieuwe bonnen voor werkkleding Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat thans ook de bonnen voor werkkleding H 5 en L 5 tot nader order geldig zijn voor het kopen van werkkle ding. Op de bonnen H 5 kan men kopen: een overall, een werkpak van drill, keper of satijn, een lange stofjas, een lange witte jas, een laboratoriumjas of een mouw- schort. Op de bonnen L 5 kan men kopen: een werkbroek of werk jasje van keper, drill, satijn, beaverteen, Engels leer, Man chester of pilow, een korte witte jas, een koksbuis of een korte stofjas. De bonnen H 6 tot en met H 12 en L 6 tot en met L 12 zijn nog niet geldig. De bonnen H 1 tot en met H 4 en L 1 tot en met L 4 en de rantsoenbonnen FC en FD blijven voorlopig geldig. Reorganisatie van België's defensie Vitale organen "dienen naar de Congo uit te wijken In de Belgische Senaat heeft burggraaf Cosse de Maulde, voorzitter der gemengde militaire commissie, aanbevelingen gedaan voor de Belgische defensie. Hij achtte het noodzakelijk dat er „een leger tot dekking van het binnenland" kom(, te recruteren uit de bevolking der verschillende streken, dat tot taak zal krijgen de eigen streek ingeval van luchtlandingen of vijfde-colonne-acties te verdedigen. Hij wees voorts op de nood zaak de wapenindustrieën en de vitale mili taire opleidingscentra en commando-orga nen naar de Congo te evacueren, waar tevens grote bases gesticht moeten worden. België zal daartoe ook een geschikte vloot moeten opbouwen. Het verlaten der neu traliteitspolitiek bracht met zich mee dat men verdragen moet sluiten met gelijk gerichte landen. IJiermee wordt bij de reorganisatie van het Belgische leger reke ning gehouden. Nu de Russische geldsanering is afge kondigd voor geheel Berlijn, hebben de Westelijke bezettingsmogendheden besloten hun nieuwe Mark ook in de drie Westelijke sectoren van Berlijn in te voeren. De Brit se, Franse en Amerikaanse gouverneurs in Duitsland hebben een verklaring uitge geven, waarin zij deze stap motiveren. Zij zeggen in deze verklaring: „Op grond van de poging der Sovjets het economische leven te Berlijn in hun macht te krijgen door eigen geld voor de vierledig bestuurde stad in omloop te bren gen, achten de Westelijke mogendheden het noodzakelijk de Deutsche mark in de drie Westelijke sectoren van de stad in te voeren. Het Russische militaire bestuur stond er op, dat het alleen de valutakwestie voor Berlijn zou regelen, daarbij weigerend de kommandantura als hoogste wetgevende lichaam voor Berlijn te erkennen. De door het Sovjetbestuur afgekondigde wetten, die zoals kan worden aangenomen op geheel Berlijn betrekking hebben, be tekenen een algehele miskenning van het huidige vierledig bestuur van Berlijn en een inbreuk op de bestaande regelingen. De Westelijke mogendheden kunnen zich niet aan een dergelijk willekeurig optreden onderwerpen en hebben het derhalve nood zakelijk geacht te bevelen, dat de door- het Sovjetbestuur afgekondigde wetten niet van toepassing zijn op de drie Westelijke sectoren van»Berlijn. Zij zien zich gedwon gen de Deutsche mark in de Westelijke sectoren van Berlijn in te voeren". Intussen is onmiddellijke sluiting van ale banken in de Westelijke sectoren be volen; een moratorium is afgekondigd voor alle financiële verplichtingen, hangende de bekendmaking der détails van de con versie. Na een oponthoud van 90 minuten, ver oorzaakt door communistische demon stranten binnen en buiten het stadhuis, Voor de oorlog was men reeds begonnen het Merwedekanaal te verbreden, teneinde de Amsterdam-Rijnverbinding te verbeteren. De werkzaamheden zijn nu zover gevorderd dat het nieuw gegraven gedeelte onder water is gezet. Een baggermolen is thans bij Weesperkarspel bezig de dam welke dit gedeelte van het oude kanaal scheidt, weg te baggeren. kon de spoedvergadering van de Berlijn- se gemeenteraad, ter bespreking van de valutakwestie, doorgang vinden. De waarnemende eerste-burgemees- ter van Berlijn, mevrouw Louise Schroeder, verklaarde dat het stads bestuur de instructies van het Sovjet bestuur, wat betreft het betrekken der Westelijke sectoren van Berlijn bij de munthervorming in de Sovjetsector, niet kon uitvoeren. Het stadsbestuur zal een gemeenschappelijke valuta voor de gehele stad blijven nastreven. De onder Sovjetcontrole staande Ber- lijnse radio heeft de volgende waarschu wing voor de Berlijnse bevolking omge roepen: „De volgende verordening van het Rus sische militaire bestuur in Duitsland geldt voor geheel Berlijn. In de Westelijke zones van Duitsland uitgegeven bankbiljetten mogen niet in Groot-Berlijn circuleren. De invoer van nieuwe .Westduitse bank biljetten, alsmede die van Reichsmarken, rentenmarken en geallieerde marken, en het als betaling aanvaarden daarvan in Groot-Berlijn, zal worden beschouwd als een handeling met het doel het economisch leven te schaden. Zij die deze verordening overtreden, zullen worden vervolgd." Robertson schrijft Sokolofski Generaal Sir Brian Robertson, de Britse militaire gouverneur in Duitsland, heeft gisteren een brief aan zijn Russische collega Sokolofski geschreven, waarin hij meedeelt, dat hij bereid is elke redelijke regeling voor het gebruik van één enkele valuta in Berlijn te overwegen, waarbij de mogelijk heid niet uitgesloten is, dat die valuta dezelfde is als die in de Russische zóne. Wegens „technische storing" is alle ver keer op de spoorweg BerlijnHelmstedt stopgezet, zo luidt een bekendmaking van de Sovjet-autoriteiten. Deze spoorweg was de enige verbinding voor verkeer met Berlijn door de Sovjet- zóne. Er wordt geen andere weg openge steld, daar dit het „verkeer in de Sovjet- zóne in de war zou sturen". In Westelijke kringen wordt het als een „sanctie" opgevat. De door de Verenigde Staten gecontro leerde Berlijnse zender heeft meegedeeld, dat de Sovjet-autoriteiten bevel hebben gegeven aan de krachtstatiohs in de Sov jet-zóne géén electriciteit aan de .Westelijke zönes meer te leveren. Vandenberg thans officieel bij de candidaten Tijdens het voortgezette congres der Amerikaanse republikeinse partij heeft se nator Arthur Vandenberg zich officiëel be schikbaar gesteld als candidaat voor het presidentschap. Er zijn geruchten dat Ha rold Stassen zich ten behoeve van Vanden berg wil terugtrekken. Stassen heeft giste ren een onderhoud „onder vier ogen" met Vandenberg gehad. Vandenberg werd gisteren als candidaat voorgedragen door Kim Sigler, gouverneur van Michigan. Op 5 Juli treedt het Beveridge-plan in Groot-Brittannië in werking. Zes jaar na de publicatie van dit plan krijgt Groot-Brittannië een systeem van sociale verzekeringen, dat uniek is op de wereld. „Van de wieg tot het graf" zijn alle Britten verzekerd tegen financiële nood. Iedereen is verplicht verzekerd, iedereen ontvangt dezelfde voordelen, iedereen be taalt dezelfde bijdrage. Er zijn drie cate gorieën: werknemers, zelfstandige werkers en niet-werkenden. De voorwaarden zijn voor alle binnen die categorieën dezelfde. Door de huisvader is het gehele gezin ver zekerd. Lord Beveridge, wiens veelomvattend sociale verzekeringsplan werkelijkheid gaat worden. Door het gelijktijdig in werking treden van de verzekeringswet en van de koste loze medische dienst voor allen is het volledige systeem der sociale zekerheid werkelijkheid geworden. Deze omvat kin dertoelagen, de nationale verzekering voor iedereen, de arbeidsongevallenverzekering, de nationale gezondheidsdienst, de natio nale hulp (die zich bezig houdt met alle moeilijke gevallen die niet door de wet voor zien zijn) en de bescherming van het kind. Het meest opvallende is de kosteloze Minister Gielen gaat J.A.P.L belonen De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen zal op '30 Juni in theater Seinpost te Scheveningen de prijzen uit reiken aan de deputaties van 31 scholen, die tijdens de Jeugd-Actie Papier Inzame ling de beste prestaties hebben geleverd. Het totaalbedrag aan prijzen is ƒ35.000. Het wordt voor ongeveer de helft uit de opbrengst van het ingezamelde papier be taald. Het overige is door de Vakgroep Papierindustrie ter beschikking gesteld. Na minister Gielen zal ook prof. Selleger, voorzitter van de Vakgroep Papierin dustrie het woord voeren.UIerman Broek huizen treedt in deze feestelijke bijeen komst als conférencier op. Het Orkest zonder Naam, het Matrozenkoor en de sneltekenaar Nicholis zullen eveneens medewerking verlenen. Na een gemeenschappelijke maaltijd zullen de onderwijzers en kinderdeputaties per autobus een rondrit maken door Den Haag en omstreken. gezondheidsdienst. Na een bittere strijd tussen artsen en de minister van Volksge zondheid, Bevan, werd een overeenkomst bereikt. De artsen zullen voortaan een klein vast salaris ontvangen plus een toeslag per ingeschreven patiënt: garantips zijn thans verstrekt om het onafhankelijke karakter van het beroep te eerbiedigen. Zowel doktersbehandeling, verpleging aan huis of in het ziekenhuis, medicijnen en operaties,' hoorapparaten en brillen zullen kosteloos zijn. Het is voor een patiënt mogelijk, van huisdokter te ver anderen; doktoren hebben eveneens het recht patiënten af te wijzen. Het succes van het Britse experiment zal ongetwijfeld invloed hebben op de sociale verzekeringen in andere landen. Gewapende overval op Bafavia-Bandoeng-express Tién doden, veel gewonden Uit officiële Nederlandse bron te Bata via wordt gemeld, dat de Batavia-Ban- doeng-express gisteren tot ontsporing is gebracht en door gewapende Indonesiërs is aangevallen. Volgens officieuze berich ten werden 10 personen gedood, onder wie kapitein B. Wettcrs (Nederlandse lucht macht) en 10 gewond. Men vreest, dat het aantal slachtoffers nog groter zal blijken te zijn. De trein werd ruim 3 kilometer ten Oosten van Tjikam- pek (ongeveer 65 kilometer ten Zuidoosten van Batavia) tot ontsporing gebracht. Te gelijkertijd werden de telefoon- en tele- graafleidingen doorgesneden. Volgens Nederlandse kringen is dit de climax van een aantal incidenten in geheel door de Nederlanders bezet West-Java tijdens de afgelopen week, die een aanwij zing vormen van toenemende onrust en wetteloosheid. Nog meer incidenten Een woordvoerder van de Nedeflands- Indische regering zeide naar aanleiding van deze overval: „Na het binnendruppelen van berichten over extremisten op Malakka, waarbij klaarblijkelijk van com munistische agitatie sprake is, worden op Java dergelijke voorvallen gemeld. Men krijgt de indruk, dat de communisten zijn overgegaan tot een soort guerrillatactiek naast of in plaats van het steunen van regeringen of groepen, welke zij in hun greep wensen te krijgen. Dat zij in de tegenwoordige omstandigheden op Java helaas ook hier de mogelijkheid vonden, onrusten te veroorzaken, valt te be treuren." Aneta's correspondent te Buitenzorg meldt, dat de administrateur van een onderneming te Baloembangan in het Soekaboemische, Thung Djie Tjiong, werd overvallen door een gewapende bende. Toen hij tegenstand bood, werd hij dode lijk gewond en overleed kort daarop. De overval geschiedde met de bedoeling om te roven. Voorts beschoten sluipschutters in het Buitenzorgse een auto met mili tairen, waarbij een militair gedood werd. Weerbericht DROOG WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. In De Bilt, geldig van Donder dagavond tot Vrijdagavond: Overdrijvende wolkenbanken. Droog weer. Matige wind tussen Noord en West. Weinig verandering in tempe ratuur. 25 Juni: Zon op 4.21 uur. onder 21.04 uur Maan op 23.57 uur. onder 7.49 uur

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 1