Stampvolle winkels Lion cTOr flinke meisjes v. d. Graaf s Bakkerijen „Het Gouden Hoekje" bekwame schilders zit- en slaapkamer Vacantie-woningruil! K.L.M.-ers 18 HUIS SI Verloren Het Goudkantoor „Oud Haerlem" VRIJDAG 25 JUNI 1948 HAARLEMS DAGBLAD 3 De vacanties op de Haarlemse scholen Nog wijziging mogelijk door het regeringsjubilé Dezer dagen gaven wij een opsomming van de duur der vacanties op de Haarlemse scholen. De data waren gegrond op het leerplan. Wij vernemen dat het nog mogelijk is dat het college van B. en W. alsnog in de komende week enige wijziging in de data brengt met het oog op het regeringsjubilé I en de troonsbestijging. Toneel „De Spaarnespatters" De voorzitter van de Haarlemse Ha- I waiianmuziek Vereniging heeft zijn zin I gekregen, want de bezoekers van de schouwburg hebben gisteravond inderdaad I „erg gelachen om al de flauwe grappen die op het toneel werden uitgehaald door I de onderafdeling, die zich van de naam „De Spaarnespatters" bedignt. Het ver toonde stuk („Haar andere man" door Larry E. Johnson) omschreef ik kort ge leden als een flodderig kluchtspel en daar moet ik het, ook na deze voorstelling, bij laten. Gelet op de tijd van het jaar is de keuze echter wel te begrijpen. Jan van Dongen regisseerde volgens de theorie van de minste weerstand en on dernam bijna geen enkele poging om de ongefermenteerde kolder waar mogelijk in kwaliteit te verhogen. Het voordeel daar van was dat de door de schrijver met grote brutaliteit in elkaar gezette komische situaties de volle mep kregen. Overigens werd de verbindende tekst meer uit het hoofd gelezen dan gespeeld, vooral in het inleidende gedeelte. Coby van Kleef-Jore heeft de rol van het roekeloos er op los fantaserende vrouwtje heel goed aangevoeld en vele lichte toetsen in haar stem ter beschikking om daar het bewijs van te leveren. Het is daarom dubbel jammer dat zij nu en dan wat onduidelijk sprak en er niet altijd in slaagde haar accent te verloochenen. On der haar tegenspelers trok ditmaal vooral Leo Fabel de aandacht. Ik hoop dat men mij de opmerking niet kwalijk neemt, dat die rollen het, beste werden voorgedragen, die het dichtste in de buurt van het eigen milieu der mede werkenden lagen. Men zal er verstandig aan doen daar althans in de naaste toe komst rekening mee te houden. D. K. Lichamelijk gebrckkigen genoten tijdens een boottocht De bootcommissie van de Eerste Hulp vereniging „Snelverband" kan met vol doening terugzien op de boottochten, welke Woensdag en Donderdag gehouden zijn voor lichamelijk gebrekkigen. Bijna vier honderd stadgenoten, waarvan een groot aantal bijna nooit het huis verlaat, hebben een prettige dag beleefd. Per boot gingen zij naar Purmererid, verbleven daar een poosje in een restaurant en daarna volgde het tweede deel van de tocht. Zij, die de ijverige dames en heren aan het werk hebben gezien, hebben bewondering voor hun arbeid. Er moest heel wat geregeld worden. De deelnemers(sters) moesten per auto van huis gehaald worden, waarbij de commissie de steun van velen genoot en aan boord stonden gemakkelijke stoelen, waar zij de gehele dag rustig konden zit ten. Onvermoeid was de commissie beide dagen bezig, om het de gasten zo prettig mogelijk te maken. Daarin is zij volkomen geslaagd. De gebrekkigen hebben bijzon der genoten en met verlangen zullen zij uitzien naar een volgende gelegenheid, om een dagje uit te zijn. .Tubilc J. G. Hogenbirk De heer J. G. Hogenbirk, directeur van het bijkantoor Haarlem van de firma Heldring en Pierson, die Dinsdag 29 Juni de dag herdenkt waarop hij 40 jaar geleden in dienst kwam bij de firma Brinkman en Co. te Haarlem (welk be drijf in 1931 door Heldring en Pierson werd overgenomen) zal die dag 's middags van 3.30 tot 5.30 uur receptie houden in zijn woning Zijlstraat 78. EXAMENS RIJKSKWEEKSCHOOL VOOR ONDERWIJZERS(-ESSEN) Het examen Handenarbeid had tot uitslag: Geslaagd de dames: Els Jacobszoon, Fanny Bakker, Iny van Gcssel. Nelie Mulder. De heren: Kees Bakker, Chris Hollaender, Theo Ineke, Piet Kok, Jan Schouten, Kees Spaargaren, Ton van Warmerdam. Afgewezen geen candidaten. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 24 Juni 1948 ONDERTROUWD: 23 Juni: J. J. Fugel en H. A. Menting. 24 Juni: F. M. Nieuwenhuize' en V. C. Coone. GEHUWD: 24 Juni: B. A. Zonderhuis en M. H. Evers. A. P. J. Beijer en C. M. Antonisse. C. H. M. Oud en A. M. A. Kenter. J. H- G. Tegel en W. de Rook. J. Traksel en G. Velt- huijsen. W. M. Metzelaar en J. de Kort. J. Schoonheyt en S. Verkes. J. F. van Doorn en P. M. de Waal. BEVALLEN van een zoon: 21 Juni: G. J. Reibervan den Berge. 23 Juni: A. Bertram Smit. E. G. de Buck—Jansen. C- M. van Es Spoor. OVERLEDEN: 22 Juni: M. Bloem, 63 j., Lorentzplein. 23 Juni: H. van den Nouwland, 73 j., Leeuwerikstraat. G. Tjalkens, 78 j., Gasthuisvest. 24 Juni: R, A. van Arnhem, 81 j., Hazepaterslaan. Hotel Café Restaurant KRUISWEG 34-36 Grote en kleine zalen voor partijen beschikbaar TELEF. 11739 - 10281 - 14585 Agenda voor Haarlem VRIJDAG 25 JUNI Gem. Concertgebouw: Haarlems Muziek Instituut, leerlingen-uitvoering, 8 uur. Rem brandt: „Staatsvijand nummer 1", 18 j., 2.00, 4.15, 7 00 en 9.15 uur. Palace: „Rigoletto", 14 j„ 2.00, 4.15. 7.00 en 9.15 uur. Luxor: „Ali Baba en de veertig rovers", alle leeft., 2.00. 4.15, 7 00 en 9.15 uur. City: „II Povereilo", 14 j.. 2.00. 4.15, 6.45 en 9.15 uur. Frans Hals: ,.De afvalligen", 18 j., 2.30. 7.00 en 9.15 uur. Spaarne: „De zwarte piraat". 14 j., 2.30, 7.00 en 9.15 uur. ZATERDAG 26 JUNI Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. De rechtspositie der vrouw Vijf politieke standpunten weinig verschil van opinie In restaurant Brinkmann belegde de Haarlemse Raad van de Nationale Vrou wenraad gisteravond een oriënteringsbij eenkomst, waarop inleidsters van verschil lende politieke richting voor een groot ge hoor haar visie gaven over de rechtspositie van de vrouw. Als eerste sprak mejuffrouw A. Bolsius (KVP), die betoogde dat de invloed van de vrouw in haar partij nog zeer gering te noemen is, hetgeen zij eensdeels weet aan de partij propaganda, die nog steeds teveel op de man gericht was, anderzijds aan de vrouw zelf, die over het algemeen nog wei nig belangstelling voor de politiek toont. Spreekster ging daarna in het bijzonder m op de arbeid der gehuwde vrouw en be toogde aan de hand van Pauselijke uitspra ken, dat het de plicht der vrouw is, actief deel te nemen aan het openbare leven en de maatschappelijke en sociale opbouw. De eerste taak der vrouw blijve echter de zorg voor het gezin. Mej. mr. A. Boot uit Amsterdam be lichtte de AR-visie op de rechtspositie der vrouw, die bepaald wordt door het Schrif tuurlijke hoofdbeginsel dat de man de lei ding heeft in de gemeenschap. Het gezags beginsel in het huwelijks- erï huwelijksver mogensrecht dient echter herzien te worden. Spreekster betreurde het dat de destijds door minister Dormer in die richting on dernomen pogingen terzijde gelegd zijn, want vele zaken in de huidige wetgeving, zoals de handelingsonbekwaamheid dei- vrouw bij huwelijkse voorwaarden, vormen een grote onredelijkheid. Echtscheiding dient alleen toegestaan in die gevallen die de Schrift sanctioneert. In de kinderrecht- spraak gaat de vrouw nu ook een rol spe len; dit is toe te juichen, maar men drijve dit niet te ver: het mannelijk en het vrou welijk element samen geven ook hier de gelukkigste synthese. Ook deze spreekster achtte het gezin het vrouwelijke arbeids terrein, dat boven alles moet prevaleren. Principe en praktijk Mevrouw mr. E. van Eck-Thiel, Gemeen teraadslid voor de Partij van de Arbeid, refererend aan het beginselprogram van haar partij, dat op grond van de democratie de principiële gelijkheid van man en vrouw op politiek, sociaal en economisch gebied erkent, vond deze principiële gelijkheid in de wetgeving reeds aanwezig, alleen doet het huwelijk volgens haar daaraan weer af breuk. In haar verkiezingsprogram vraagt spreeksters partij daarom uitdrukkelijk verbetering der huwelijkswetgeving, waar van de details nu nog in de boezem dei- partij worden bestudeerd. Spreekster be treurde het dat bij de jongste kinderrecht herziening volstaan was met de aanneming van een Katholiek amendement, dat slechts in geval van excessen aan de vrouw be roep op de rechter toekent; spreeksters par tij had hier veel verder willen gaan. Wat de arbeid der gehuwde vrouw betreft: daarin moet deze zelf een beslissing nefnen op grond van haar geweten en haar geloof. Bij het echtscheidingsrecht ziet spreekster de vrouw eerder een kleine voorsprong heb ben. De maritale macht diént echter te worden gewijzigd in voor de vrouw gunsti ger zin. Man aan 't hoofd Mevrouw mr. F. baronesse Mackay-Katz sloot zich in grote trekken aan bij wat mr. Boot gezegd had over de positie der vrouw en het ontwerp-Donner. Spreeksters partij, de C. H. U., heeft een open oog voor wat zich in de samenleving ontwikkelt en geeft daarom haar afgevaardigden een grote vrijheid van opinie en standpunt. Daarom heeft deze partij nooit gedétailleerde pro grampunten willen hebben. De enige bin dende richtlijn is het'grote gebod: Hebt God boven alles lief en uw naaste als uzelve. In dit licht ziet zij dus ook de ver houding man-vrouw. De wet stelt de man aan het hoofd van huwelijk en gezin, het geen in een goed huwelijk geen bezwaar is. Doch bij machtsmisbruik van de man moet de vrouw beroepsrecht hebben op alle ge bieden. De handelings-onbekwaamheid der vrouw mag niet in haar huidige vorm be staan blijven en de vrouw moet ook het recht hebben op een eigen domicilie. Voor het kinderrecht gelden dezelfde overwe gingen. Wanneer men de vrouw en moeder behoorlijke en gezonde rechten geeft, zal ook het euvel der echtscheidingen vermin deren. Spreekster zou gaarne gezinsraden ingesteld zien, die adviseren of een schei ding mag worden uitgesproken. Het al of niet arbeiden der gehuwde vrouw moet een zaak zijn die man en vrouw samen uitma ken, niet de overheid. De CHUwil noch extreem feminisme, noch een reactionnair tegenhouden van wat gegroeid is, maar naar de opinie der vrouw met haar intuïtie zal toch veel meer geluisterd moeten wor den. Mevrouw mr. E. A. J. Scheltema-Conradi Gemeenteraadslid, vertolkte tenslotte het standpunt der V.V.D., welke de gelijkge rechtigdheid van man en vrouw in wet er practijk voorstaat; er is echter een ontzaglijk verschil tussen de positie der ongehuwde vrouw en die der gehuwde. Wat moet er b.v. gebeuren, indien onze eerste vrouwe lijke rechter gaat trouwen? Blijkens het verbod van overheidsarbeid door gehuwde vrouwen zou zij ontslagen moeten worden, maar hoe rijmt dit met de „onafzetbaar heid"' van de rechter? Spreekster was het voorts volkomen eens met de Memorie van Toelichting bij het Ontwerp Wijziging Hu welijksrecht, waarin gezegd wordt dat de moeilijke economische positie der vrouw door de man vaak misbruikt wordt om een echtscheiding te forceren tegen de wil der vrouw. Spreekster achtte een beter huwe lijksrecht dan ook van buitengewoon groot belang om echtscheiding te bestrijden en wilde verder vooral de ongecontroleerde huwelijksgemeenschap, waarbij de man zonder verantwoordingsplicht alle bezit kan doen verdwijnen, gewijzigd zien. Het al of niet vervullen van een ambt of beroep door de vrouw zag spreekster ook als een kwestie tussen man en vrouw en niet als taak van de ovetheid. SCHEEPVAART K. N. S. M. Hydra. 24 Juni te Amster dam van Antwerpen. Niobe, 24 Juni te Am sterdam van Kotka. Noordwijk. 23 Juni van Curagao naar Maracaibo. Orion, 23 Juni van Lissabon naar Tanger. Strabo. 24 Juni te Rotterdam van Amsterdam. Tiberius. 22 Juni te Ciudad Trujillo van San Juan naar Port au Prince. Titus. 24 Juni te Amsterdam van Savona. HOLL. WEST AFRIKA LIJN. Amstel- kerk, 22 Juni te Monrovia naar Freetown. Hilversum, 21 Juni te Lobito van Matadi n. Angola. HOLLAND AFRIKA LIJN. Aalsum- 23 Juni van Kaapstad naar Port Elisabeth Van 't Hoff, 23 Juni van Genua n. Marseille. OCEAAN. Eurvmedon, 20 Juni te Makas sar van Batavia naar Amsterdam. Idomeneus, 22 Juni van Penang naar Batavia van Am sterdam. K H. L. Rijnland (uitreis). 23 Juni van Pernambuco naar Rio de Janeiro. Salland (huisreis) van Bahia naar Las Palmas. Wij kopen GOUD, ZILVER EN JUWELEN Voot uw cadeaux en verlovingsringen met en zonder inlevering bij Verjongd Luxor-theater Gisteravond opende het verjongde Luxor- theatar zijn poorten voor een grote schare genodigden, die zich op de hoogte kwam stellen van het nieuwe aspect dat het theater door zijn restauratie heeft gekregen. Het is inderdaad een hele vooruitgang. Inplaats van de vele tierlantijnen die de wanden vroe ger plachten te sieren, zijn er thans grote lichtgroene vlakken aangebracht, die het met de donkere lambrizering heel aardig doen. Eén van de grootste verbeteringen is tot stand gekomen door het „baksteensgewijs" plaatsen van de stoelen, waardoor men meer ruimte krijgt om de benen te strekken en niet voortdurend gymnastische toeren hoeft te verrichten om de hoed van de voorbuurman uit het gezichtsveld te houden. De zee van bloemstukken waarmee het theater ditmaal was getooid, verhqogde nog de feestelijke stemming. Ter gelegenheid van deze heropening wer den de bezoekers vergast op een speciale voorstelling waarvan de hoofdschotel werd gevormd door de kleuren-film „Ali Baba en de veertig rovers", voorafgegaan door een uitgebreid voorprogramma. Een bespreking van de hoofdfilm zal men in de filmrubriek van ons nummer van morgen kunnen aan treffen. DISTRIBUTIENIEUWS Zaterdag bestaat er gelegenheid tot het af halen van distributiebescheiden te: Haarlem: Ves tot en met Vi. Zandvoort: P, Q en R. EERSTE STRAALVLIEGTUIGEN VOOR DE LUCHTMACHT Zaterdag zullen de eerste drie Gloster Meteor straalvliegtuigen der Nederlandse Luchtmacht in ons land arriveren. Zij zul len landen op het vliegveld Welschap bij Eindhoven en vandaar vliegen naar het vliegveld Twenthe, waar zij gestation- neerd zullen worden bij de jachtvlieg- school. De drie straalvliegtuigen zullen op 3 en 4 Juli deelnemen aan de op Ypenburg te houden militaire vliegfeesten. AARDBEIEN-A AN VOER DAALT Het was Donderdag al merkbaar dat de aanvoer van aardbeien begint te minderen; de veilingen waren om voor zes uur al be ëindigd en de vruchtjes worden kleiner. De prijzen wareii weer iets gunstiger en varieerden van 3-/3.70 per slof voor de Moulin Rouge, maar enige mooie partyen gingen hier nog boven. Amazones brachten het zelfs nog tot 4.30 per slof; de Mizzi Schindlers lopen al heel erg in kwaliteit uiteen. Voor de mooiste werd 4.60 be steed, maar er gingen er ook voor 2.30 weg. WIELRIJDSTER BOTSTE TEGEN AUTOBUS Woensdagmiddag omstreeks 5 uur wilde een 42-jarige wielrijdster uit Wijk aan Zee van de Rooswijkerlaan de Nieuwe Schulp weg in Velsen op rijden. Op het kruispunt bemerkte zij een auto bus, komende van de Hoogovens. De wiel rijdster weifelde met oversteken en keerde weer terug, waardoor zij door de autobus werd gegrepen en door het voorwiel werd overreden. Met ernstige wonden aan benen en hoofd is zij in zorgwekkende toestand overge bracht naar het Rode Kruisziekenhuis te Beverwijk. Door de doktoren Groot en Goslinga werd de eerste hulp verleend. Het ry'wiel werd geheel vernield. De be stuurder van de autobus treft vermoede lijk geen schuld. Terrein van „Kennemeroord" door Heemstede aangekocht In de Donderdagmiddag gehouden verga dering van de gemeenteraad van Heemstede is mr. O H van Wijk (A. R i als raadslid geïnstalleerd. Burgemeester jhr. J. P. W. van Doorn wenste hem geluk en sprak de hoop uit. dat mr Van Wijk voldoening zal vinden in zyn raadslidmaatschap. Mej. A. H. Krusei die thans tijdelijk onderwijzeres is aan de Dreefschool, werd met algemene stemmen in vaste dienst benoemd. Mr. Van Wijk zal als opvolger van de heer Van den Berge zitting nemen in vijf commissies. De heer De Ronde (comm.) verwierf één stem De raad verleende een crediet van f21.000 voor verbouw van gebouwen van de Reini gingsdienst en van f 1400 voor het stichten van een gebouwtje op de speelplaats aan de Herman Heijermanslaan. Zonder discussie aanvaardde de vergade ring het voorstel van B. en W.. om het ter rein van „Kennemeroord" aan te kopen en het te bestemmen voor de bijzondere school voor ULO. voor doortrekking van de Burge meester Van Lenneplaan en het maken van een wandelpad tussen twee buitenplaatsen. Voor financiering van de bouw van 63 woningen ging de raad een lening aan van f795.000 met de Rijksverzekeringsbank tegen een rente van 3 r;- voor de eerste tien jaar en daarna van 3Vt en voor aflossen van een lening.welke tegen een rente van 3 3/8 was aangegaan, een lening van f 336.500 eveneens met de Rijksverzekeringsbank, onder de zelfde voorwaarden. Bij de rondvraag deelde de voorzitter op een vraag van de heer Verspoor (Arbeid) mee. dat aan militairen, die uit overzeese gebiedsdelen in de gemeente teruggekeerd zijn, een bezoek is gebracht. In oprichting is een deraobilisatieraad. Verschillende secties worden gevormd, o.a. voor sociale zaken en huisvesting. Als het Kennemer Bataljon te rugkeert. zal de raad in het bijzonder in actie komen. Getracht wordt voor allen een be trekking te vinden. Onderhandelingen wor den reeds gevoerd. Voor KOPERWERK ,,'T FRIESCHE SCHATHUIS" JANSSTRAAT 8 - TELEFOON 20141 ('t Huis m. d. Friese vlag Vo Nutsspaarbank) (Adv.) Honkbalprogramma Zaterdag 26 Juni. Overg.kl. A: Hilversum RCH; TYBB—DOS: Quick—HHC 2. Overg. kl. B: DWS—ABC. 2e kl. A: Sparta—SC Haarlem 2. 2e kl. B: Watergraafsmeer 2 EHS 2; OWO 2—HCK 2. 2e kl. C: AHC '31— Schoten 3: HFC Haarlem 2Kennemerland. 2e kl. D: RCH 2—EHS. Zondag 27 Juni: .AmsterdamLiverpool. Ie kl.: 3.15 u. EDOSchoten. Overg.kl. B: 10 uur: HFC HaarlemEDO 2: Watergraafs meerCeleritas. 2e kl. A: Schoten 2Laak kwartier (terr. TYBB': HHC 3Neptunus. 2e kl. B: Zandvoortmeeuwen"t Gooi. NEDERLANDS BONDSELFTAL SAMEN GESTELD. Het Nederlands bondselftal. dat onder de naam de „Zwaluwen" op 14 Juli te Le Havre tegen de Franse Olympische ploeg zal spelen, is als volgt samengesteld: doel: De Munck, Sittardse Boys; achter: Everse, Neptunus en Albers. Vitesse: mid den: Temming, DOS; Krijgh. BW en Fanger. DWS: voor: Drager, Ajax; Lugthart, Be Quick; Appel, Sittardse Boys; Biesbrouck, RCH en Mulders. PSV. Reserves zijn: Van Eist, Wageningen; Spel, DWS: Boeree, Haarlem en Van der Weer, Wageningen. Amsterdamse Beurs Koninklyke Olie. Unilever Philips A. K. U Fokker Nederlandse Ford Nederlandse Kabel v. Berkel's Patent Scheepvaart-Unie Holl.-Amerika Lijn Deli Maatschappij H. V. A A'dam Rubber Ned. Handel Mij N.-I. Handelsbank Billiton Mij II Slotkoers gisteren 342VZ 2921/a 2621/2 164 350 227 125 188 197 1561/2 230 1611/2 158 hi 120 480 Openings koersen 341 29114 163 té 15514 224 Velsen gaf met milde hand De lotaalopbrengst van de lijstcol- lecte. die in Velsen ten bate van de UNAC werd gehouden, is 6149.25. Hierbij komt een bedrag van 732.30 als resultaat van de buscollecte. Aan giften kwam ongeveer 100 binnen. Het totaalbedrag moet worden ver minderd met de onkosten, die 13.65 waren, zodat deze week de UNAC kan worden verblijd met 6967.90. Do situatie bij de „Kondor" In afwijking van de geruchten van Don derdag over een dreigende slaking bij de bouwmaatschappij Kondor wordt thans ge meld, dat de onderhandelingen tussen werkgevers en werknemers nog steeds voortduren zodat er nog geen beslissing over een eventueel conflict is gevallen. Beverwijkse aannemer moet boeten voor goedhartigheid Voor de Haarlemse arrondissements rechtbank stond gisterochtend de Bever wijkse aannemer A. Th. C. B. terecht wegens oplichting en valsheid in geschrifte. Verdachte had een hiiis dat bij de munitie ontploffing in Westerveld schade had op gelopen ten bedrage van circa vierhonderd gulden. Een ambtenaar van de wederop bouw, zekere J. C. M. stelde hem voor de schade op het spoedcredietformulier te verhogen tot veertienhonderd gulden. M., die schulden had zou dan de resterende duizend gulden in zijn zak steken. Volgens verdachte was hy voor 'n fait accompli ge steld omdat M. dit bedrag reeds op het formulier had ingevuld en verdachte toen niet meer terug durfde aangezien hij vreesde dat M. ontslagen zou worden, wan neer hier ruchtbaarheid aan gegeven werd. De officier van justitie mr. B. v. d. Burg zei dat van de drie „slachtoffers" van M. deze verdachte het minst te laken was om dat hij er zelf geen voordeel uit had ge trokken. Niettemin achtte hij het ten laste gelegde zeer ernstig en requireerde zes maanden gevangenisstraf waarvan vier voorwaardelijk. Verdachtes raadsman, mr. Baron, noemde het voorval een typisch voorbeeld van B.'s besluiteloosheid en goedhartig heid en bepleitte clementie. Vacantie verblijf Naar Uw vacantieverblijf met 6 pers. Chevrolet auto's- Speciaal tarief voor buitenritten. Amsterdamsche Rijtuig Maatschappij Haarlem Plein 21 Tel. 1.2.3.4-5 (Adv.) J. Dijkstra over de jeugddorpplannen Op een bijeenkomst, die de afdeling Bloemendaal van de Ned. Chr. Vrouwen bond Donderdagavond in de consistorie der Geref. Kerk hield, heeft de heer J. Dijkstra, directeur der tehuizen „Wees een Zeken" een en ander medegedeeld over de plannen inzake de stichting van een Jeugd dorp. De heer Dijkstra zei. dat het verblijf der kinderen in de tehuizen hem iets had geleerd. Het' opgroeien vap de jeugd ach ter hoge muren en gesloten hekken is namelyk funest. Aangezien de kinderen in de grote tehuizen te veel missen, is bij hem het plan gerijpt een jeugddorp te stichten. Het ligt in de bedoeling aan de overkant van het IJ I 24 paviljoens te bouwen. In ieder pavil joen zullen 12 kinderen gehuisvest wor den, met aan het hoofd een „vader" en „moeder", zodat de reeds zo zwaar mis deelde jeugd weer de ware gezinssfeer zal kunnen genieten. De gemeente Amsterdam heeft naar deze plannen wel oren en ver schillende grote bedrijven zijn bereid de materialen te leveren. Toch zal er nog een half millioen nodig zijn om deze plannen te verwezenlijken. BINNENLAND Met ingang van 1 Juli wordt het Rijks bureau voqt Genees- en Verbandmiddelen opgeheven. In het vervolg ressorteren ge nees- en verbandmiddelen onder het Rijks bureau voor Chemische Producten De naam van dit bureau is gewijzigd in Rijksbureau voor Chemische en Pharmaceutische pro ducten. De Algemene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer deelt mede. dat de belangstelling in Amerika voor Nederland nog steeds stijgende is. Men verwacht dan ook dat het aantal Amerikaanse touristen, dat ons land zal bezoeken dit jaar groter zal zijn dan het vorig jaar Dc Noord-Oostpolder heeft voor de aan grenzende landerijen in Overijssel en Fries land zeer nadelige gevolgen: de landerijen in dit gebied hebben een zo groot tekort aan water, dat zij waardeloos dreigen te worden. In Kuinre is een speciaal bureau van over heidswege ingesteld, dat naar middelen zoekt cm de nadelige invloeden van de in poldering op te heffen. Het gemeentebestuur van Nijmegen heeft, teneinde de particuliere woningbouw te stimuleren, besloten de toekomstige eigen bouwers tegemoet te komen door het ver schaffen van een garantie voor een lening, welke de onrendabele bouwkosten der wo ningen dekt. Voor deze onrendabele bouw kosten verleent het rijk een vergoeding van 4 De kantoorbediende W. A. S. uit Kre- feld (D.), die op 10 Mei 1940, na een voor opleiding in een speciaal daartoe ingericht kamp aan Duitse zijde heeft deelgenomen aan de overval op Nederland, is tot de dood straf veroordeeld. Op Dinsdag 6 Juli za! Prins Bernhard op Schiphol een van de zes Douglas DC-6 vliegtuigen van de KLM dopen. Deze doop geldt tevens voor de overige vijf vliegtuigen van dit type. welke bij deze gelegenheid officieel hun naam ontvangen. De DC-6 machines zullen genoemd worden naar de leden van het Prinselijk gezin. Het gerechtshof te Amsterdam veroor deelde de 27-jarige W A. van der S. en de 28-jarige P. W. R beiden uit Hilversum conform de eis tot levenslange gevangenis straf. Op 2 Januari 1944 hebben de twee ver dachten. die beiden bij de SS zijn geweest en daarvoor van het Bijzondere Gerechtshof straffen van respectieveiyk 10 en 12 jaar ge- gevangenis hebben gekregen, een oude dame te Hilversum van het leven beroofd en een aantal gouden en zilveren voorwerpen gestolen. In de provincie Utrecht is een uitge breid complot van clandestiene slachters ont dekt Reeds waren meer dan honderd var kens geslacht. Negentien personen zijn m bewaring gesteld. Tegen 35 afnemers is proces-verbaal opgemaakt. HAARLEM EN OMGEVING Daar het vaak gebeurt, dat het publiek het terrein aan het einde van de Zanderij vaart in Overveen, dat bestemd is voor de padvinders van het district Haarlem, be treedt en verzoeken om op het terrein niet te lopen weinig geholpen hebben, zal de poli tie bij overtreding tot het opmaken van een proces-verbaal overgaan. Een tweede vcrkiczingsappèl vanwege de Anti Rev. Party wordt gehouden op Woens dag 30 Juni in Hótel „De Leewerik". Sprekers z(jn het lid der Tweede Kamer A Stapel kamp en ds D. Biesma, predikant dor Chr. Gereformeerde gemeente te Amsterdam. Tot leraar aan de Chr, Landbouwwinter- school te Hoofddorp is benoemd de heer P. Wiertsema uit Spijk. Er worden Tabernakeldiensten georga niseerd. Van Dinsdag 29 Juni tot en met Donderdag 1 Juli zullen in de Zuiderkapel. Zuiderstraat te Haarlem, 's avonds bijzondere diensten worden gehouden, waarin de heer W. Dubbeldam uit Rotterdam aan de hand van een geheel volgens de Bijbelsche gege vens vervaardigd model van de Israëlitische tabernakel, een uitlegging zal geven van de tabernakel en zijn dienst, alsmede van de geestelijke betekenis hiervan. Dc wethouder van Sociale Zaken der gemeente Haarlem, mr. S. C. van der Wall, zal tot 19 Juli geen spreekuur houden. Het spreekuur zal gedurende die tijd worden waargenomen door de wethouder van de Be drijven, mr. dr. A. F. H. Schreurs op Maan dagen van 11 tot 12 uur. Freule Hoeufft vraagt per 1 Juli of later een TWEEDE MEISJE intern, v. g. g. v. P.G. Anna van Burenlaan 60. Banketbakkerij. Wordt gevraagd: bekw. winkeljuffrouw en meisje om in 't vak te worden op geleid. Brieven no. 1114 Gevraagd: Sj. Joustra, Aerdenhout. Chauffeur-tuinman biedt zich aan op buiten plaats. (Gehuwd). Niet als echtpaar. Woonruimte moet aanw. zijn. Br. no. 245 Boekh. Plomp en Zn., Aer denhout. Mr. i. d. R. zoekt gestoff. met of zonder middagmaal, bij voorkeur Centrum of Zuid. Brieven no. 1116. Aangeboden voor Juli-Aug. heel huis. Bussum, 6 kamers keuken, veel comfort. Ge zocht: ongeveer gelijkstaand huis aan zee of omgeving Haarlem. A. Servaas, Naar- den, Pr. W. v. Oranjelaan 15. tel. 6671 (K 2959) WONINGRUIL! Aangeb. huis m. 7 k&mers. te Nieuwer-Amstel (waarvan 2 verh.) best. uit: suite, 3 slp.k. marm. hall, keuken, Ibadk., W.C., alles bete geld. Vaste wastaf. w. en k. w„ v. en a. tuin. schuur Riant voor- en acht. uitz. Keurige st. Huur f 25 p. m. Uitst. verb. m. A'dam (5 min.) en Schiphol, Evt. over name. tel. Gevr. huis te Haar lem of omg. Br. no. 135911, Bolrek, Kon.pl. 1, A'dam. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiun Kousen CORSETTEN Tricotages Opgericht 1886 30 filialen BUSTEHOUDER solide, zalmkleurige Popeline, bestikte buste-vorm, kant-inzet- sels, achter- sluiting V POSITIE-CORSET van sterke, zalmkleu rige satijnstof, versterkt voorpand, grote elas tieken zij-stukken, ver stelbaar op zij, rug- veterslui- 4 090 ting Filialen te: AMSTERDAM. HAARLEM. LEIDEN, DEN HAAG. - ROTTERDAM. ARNHEM, APELDOORN. EINDHOVEN, - TILBURG. DEN BOSCH. UTRECHT. AMERSFOORT, HILVER SUM. GRONINGEN. HAARLEM: Groote Houtstraat' 71.* IHIUIIIlUIUIIIHUIRflUIHIIIIlHIIMIIIIIIIIIHIIIIIinillllMIIIHIIIIIHIIIIIIIIIIIIIUfllllIlIlUnMIIlHHIlflUIHnUIHRiniUIiniliminillllRII» Gewichtsafname en behandeling volg, afspr. I Instituut Tl D D EN S Emmastraat 18. A'dam-Z. Tel. 92287. Gevest. 1931. HUISKNECHT gevr. p. 1 Sept. omtrek Hrl. intern, leeftijd tot 40 jaar, voor huishoudelijke werk zaamheden en tuinwerk. Al léén zij, die reeds als zodanig werkzaam waren gelieven te solliciteren met opgave van alle vroegere betrekkingen, godsdienst en verlangd sala ris onder no. 3260 Adv. Bur. Jan C. Verheul en Co., Am sterdam-C. KOOP gevraagd: I voor zelf bewoning in Hrl I of omgev. Direct van eige naar. Opgave prijs, lasten. I aantal kamers, enz. onder 1151. der I De Gedelegeerden van de Afd. Onroerende Goederen van deHaad voor het Rechts herstel in het District Haar lem wijzen belanghebbenden erop dat de kennisgevingen bedoeld in art. 113a van het Kon. Besluit E 100 vóór 1 Juli 1948 dienen te zijn inge diend. Indiening na die datum zal niet mogelijk zijn. GEVRAAGD voor de lnpakafdellng Goed loon. prettige werkkring reisgeld wordt vergoed. Bij dienstverband vanaf 3 maanden recht op 1 week vacantie Aanmelden kantoor GOEMANS PUDDINGPOEDER FABRIEK N.V. Raadhuisstraat 2, Haarlem-Noord. en '6 avonds bij de hoofd-juffrouw Duvenvoordestraat 21. bewijzen dat onze producten in de smaak vallen bij het Haarlemse publiek, een gang naar onze winkels is de moeite dubbel en .dwars waard. De vorige week hebben wij zeer velen teleur moeten stellen, omdat wij reeds vroeg met onïe koffiebroodjes uitverkocht waren. Daarom deze week nogmaals koffie-broodjes gegla ceerd met jam en fondant en GEVULD MET KRENTEN en als zeer speciale reclame is ons vruchten brood met spijs, behalve de normale vulling, bovendien gevuld met KRENTEN EN SUCADE Zandgebak op inlevering van 50 gram suiker en 100 gram bloem f 0.52. Zandgebak op Inlevering van 50 gram boter en 100 gram bloem f 0 48. Vruchtenbrood met banketspijs, taarten zonder Inlevering van boter en suiker en opgemaakt met bigareaux. Kruid koeken, soezen, etc. etc. Aan onze koffie-bar fijne belegde broodjes, alle soorten gebak etc, etc. Een bon voor ons tarwe-brood „GRAFO" niet te vergeten en ons panbrood thuisbezorgd voor slechts 20 ets. GEI) OUDE GKACII1 39 TEL 16459 GROTE HOUTSTRAAT 167 - TEL 11566 GEN. CRONJéSTRAAT 35 TEL 15430 WONINGRUIL Spoed. Gevraagd: een wo ning omtrek Cronjéstr. bev. kamer en suite, keuken en minstens 3 slaapkamers. Agb. huis omtrek Middenweg, ka mer en suite, keuken. 2 slp.- kamers en zolder, tuin (ge heel vrij) huur f 6.80 p. w Verhuiskosten worden ver goed. Brieven no. 1127 Te huur op goede stand te Haarlem, enige minuten v. h. station, groot gemeub. HERENHUIS direct te aanv. Br. letter P. L. BNijgh en v. Ditmar, Amsterdam-C. Dinsdagmorgen Gouden Da- meszcgelring m. bruine steen Teg. beL ter. bez. Bloemend.- weg 170, Overveen. Voor 2 nette Heren ervaren colporteurs hebben wij plaats Salaris en provisie. Br. no. 1120 Vejo's Watersportbureau vr. bekwame SCHEEPSTIMMERMAN Zelfstandige werkkr. Aan melden: Wilhelminastraat 1, Haarlem. Oersterke Transportfiets en een zeer solide Handwagen Gaat het zien bij Beunder's Tuinbouwinrichting, Kleine Houtstraat 41. Tel. 18920. H'lem. En haal deze koopjes 'ftjaahtyi {och do WALA-BEHA'sf Op daWALA-ateliers wordt hord gewerkt om aan de steeds gro ter wordende vroag te kunnen voldoen. Mocht U nog niet ge slaagd zijn, komt U dan eens bij ons kijken.Misschien, dat wij juist voor U zo'n mooie WALA-busto- houder in voorraad hebben I CORSE TT ENHUIS JCafpes Generaal Cronjéstr. 52^ Haarlem Telef. 18104) uw BELANG [&iSip,aSSe*' dcJiW/V*/} Tc koop aangeboden een DRIEKWART VIOLONCEL met strijkstok. Zeer mooi in strument voor de prijs van f 150. Te bevragen Glipper- weg 83. Heemstede. is nog steeds Gierstraat 87 Hoogste prijs voor Goud. Zil ver, Juwelen, antiek enz.

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 3