Haarlems Dagblad Dewey Churchill: „Even ernstig als de crisis van München in '38" Schreieder gearresteerd Nederlands amateur-tonelisten spreken zich uit voor een nationaal toneelinstituut Volgens Hatta vreest de republiek militaire actie Weerbericht j 62e Jaargang No. 18974 Bureaux Grote Houtsti 93, Tel Adv en Adimn. - 10724 14825. Redactie 10800 Direct.-HoofdrecL I 15054 Bijkantoor HJM.. Soendaplein 37, Tel 12230. Drukkerij Z. B. Spaarne 12. Tel 12713. 10132 Maandag 28 Juni 1915 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal ƒ4,Franco per post ƒ4,50. Postgiro 273107. Advert-tarieven op aanvraag bij de Administratie. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem DAT DEWEY, de gouverneur van de staat New York, tot republikeins can- didaat voor de presidentsverkiezing is be noemd bewijst niet met volstrekte zekerheid, dat hij de volgende pre sident der Verenigde Staten zal zijn. Het is waar dat onderzoek der pu blieke opinie de republikeinse kansen op 80 heeft gesteld, maar vier maanden scheiden de Verenigde Staten nog van de beslissing. Bijzondere gebeurtenissen in binnen- en buitenland zouden in die tijd sterke invloeden kunnen doen gelden. De V.S. zijn directer en op groter schaal in het wereldgebeuren betrokken dan ooit tevoren en dus kan men plotselinge beïnvloeding van een publieke opinie, die erg gevoelig voor persoonlijke prestaties is, niet uitscha kelen. Ook al lijken op het ogenblik presi dent Truman's kansen op herkiezing wel heel slecht. Hij is een wekenlange reis door de Staten gaan ondernemen met het doel. zijn populariteit te vergroten, maar indruk wekkend schijnt het succes tot dusver niet te zijn. De nieuwe republikeinse candidaat en zijn aanhangers hebben zich al in over tuigde bewoordingen uitgelaten over het geen Dewey zal doen, als hij president is. Zij doen alsof zijn verkiezing een absoluut verzekerd feit is en hebben het daarbij over de grootste schoonmaak te Washing ton, die ooit'is vertoond. Zulk een schoon maak staat namelijk op Dewey's program. Dit overmoedige vooruitlopen op de be slissing heeft natuurlijk ten doel die weife laars onder de kiezers te beïnvloeden, die niet veel meer overtuiging hebben dan dat zij aan de winnende kant willen staan. Er zit dus kennelijk propaganda in. De Euro peaan krijgt er daarom geen plezieriger in druk van. Hij vindt het allemaal erg luid ruchtig en nogal vulgair en leest met ver bazing dat een candidaat voor het hoogste en belangrijkste ambt in het land en welk een land! als „glamor boy" pleegt aangeduid te worden. Dat een candidaat voor (bijvoorbeeld) het minister-president schap in een Europese staat zulk een betite ling zou krijgen is niet denkbaar. Maar al doet dit soort spektakel ons onplezierig aan en al strookt het niet met onze opvattingen van beschaving, het vermindert de grote kwaliteiten niet die het jonge Amerikaanse volk anderszins bezit. Daar behoren eigen schappen toe, die Europa niet kan evenaren, afgezien van zijn huidige zwakte tussen de strevende wereldmachten. En wij moeten wel beseffen, dat de persoonlijkheid van de Amerikaanse president voor ons een zaak van grote betekenis is geworden. Het is mogelijk dat het getij zich alsnog tegen Dewey zal keren en zijn verkiezing tot president beletten. Bovendien is hij sterfelijk gelijk wij allen. Maar als wij de waarschijnlijkheid aannemen, dat deze op vallende persoonlijkheid inderdaad presi dent zal worden zeggen wij niet te veel. Mocht het zo zijn. dan had Europa het slech ter kunnen treffen. Dewey, die bekend staat als een man die niet over één nacht ijs gaat, zijn besluiten niet dan na duchtige voorbereiding neemt en er in het bijzonder voor zorgt, in alle aangelegenheden des kundige voorlichting in te winnen, behoort zeker niet tot de „afzonderaars" de isolationisten. Bij het Plan-Marshall heeft hij een zeer positieve houding ten gunste van steun aan Europa aangenomen en toen onlangs een meerderheid in het Huis van Afgevaardigden poogde, die weer aanzien lijk te verminderen, heeft hij zich daar scherp tegen gekeerd. Dit was geen impul sieve daad zijnerzijds, maar zij paste in zijn politieke ontwikkeling. Hij is een pro gressief man, die blijkbaar met taai geduld aan de stelselmatige opbouw van zijn poli tieke beleid heeft gewerkt. Hetgeen ander zijds de vraag doet rijzen, of hij de grote staatsman zou kunnen zijn die in critieke omstandigheden, bij onverwachte wendin gen of gebeurtenissen, tot de „geniale greep" in staat is. Gij kunt zeggen: wat gaat mij dat aan, die man zit ver weg in Amerika en het is onze president toch niet.maai de tijden, waarin wij dat met reden kon den zeggen zijn voorbij. Inderdaad zal het lot van Europa in de eerstvolgende jaren in hoge mate afhankelijk zijn van de per soonlijkheid en het beleid van de Ameri kaanse president. Zijn voornaamste adviseur in buiten landse aangelegenheden is John Foster Dulles, voorstander van een Verenigd Europa en een man die hem tevens nauw zou moeten bijstaan is de bekende senator Arthur Vandenberg. Als Dewey ge kozen wordt zal Foster Dulles wellicht Marshall's opvolger als minister van Bui tenlandse Zaken zijn. De Times heeft discreet te kennen ge geven, dat Dewey zelfs in zijn eigen partij weinig persoonlijke vrienden heeft. Zijn qualiteiten nopen „meer tot onwillekeurige bewondering dan tot warme toegenegen heid" zegt het statige Londense blad. Maar hij is een ervaren oian in het beïnvloeden van de massa en het verwerven van stem men. Moeten we erg verheugd zijn met de candidaat? Men is geneigd tot gemengde ge voelens en de herhaalde overtuiging, dat Europa het slechter had kunnen treffen. R. P. Bernadotte's voorstellen vandaag gereed Nieuwe Arabische bestandsschendingen De Arabische Liga verwacht heden, Maandag, de voorstellen van graaf Ber- nadotte tot regeling der Palestijnse kwestie te ontvangen. De politieke commissie van de Liga zal morgen in Cairo vergaderen om deze voorstellen te bespreken. Bernadolte zelf verklaarde gisteren op Rhodos: „Deze voorstellen verschillen van die voor het bestand, die beide partijen of aanvaarden of verwerpen moesten. De weg is nu vrijer en de partijen hebben alle mogelijke kansen om tegenvoorstellen te doen, die wij zo vrij als wij willen kunnen behandelen". Een Joods rapport omtrent de beweerde bestandsschending bij Nathanya had de graaf nog niet ontvangen. Joodse kolonies aangevallen In de nacht van Vrijdag op Zaterdag hebben Arabieren de Joodse kolonie te Misrah aangevallen en de oogst in brand gestoken. Ook in de buurt van Nazareth hebben de Arabieren Joodse kolonies be stookt. BERLIJNSE CRISIS VERSCHERPT De Britse bevelhebber verzoekt de Russen om onmiddellijke opheffing der verkeersbeperkingen De generaals Clay en Robertson, nog wachtend op het Russische antwoord op een Zaterdag gestelde eis tot 't openstellen van de verbindingslijnen naar Berlijn, hebben Zondagmiddag een langdurige con ferentie gehad. Het voedseltransport door de lucht zal van heden af door de Amerikanen worden geïntensiveerd. Dagelijks zal 300 ton voed sel, ongeveer 6 van hetgeen voor de be volking nodig is, worden aangevo'/.-d. Hoe wel bezuinigingsmaatregelen elkaar nu snel opvolgen, blijft de stad uitermate rustig. De kalmte waarmede de bevolking de ontwikkeling der dingen beziet, wordt tot dusver vrijwel niet beïnvloed dooi; de cam pagne der onder Russisch toezicht ver schijnende bladen, die erop gericht is te suggereren, dat de aftocht der Westelijke machten voor de deur staat. Sommige bladen hadden berichten over een aan de gang zijnde evacuatie van bureaux der Westelijke mogendheden. Van Britse zijde is nog eens officieel gezegd, dat al deze berichten onwaar zijn. Het wordt waarschijnlijk geacht, dat de communisten de komende dagen zullen trachten door middel van stakingen en demonstraties het overwegend niet-com- munistische stadsbestuur ter zijde te schui ven teneinde een „voorlopige volksver tegenwoordiging", zoals het door het com munistische partijblad genoemd wordt, m te stellen. Het is heden bekend geworden, dat de Eenheidspartij geheime orders heeft uitgegeven om door middel van de onder communistische leiding staande vakbond een algemene staking te proclameren. Deze staking zou blijkens de bekend geworden bevelen in overeenstemming met de wens van het militaire Sovjetbestuur worden af gekondigd. Churchil vergelijkt Winston Churchill heeft te Luton Bed fordshire op een vergadering van de con servatieve partij over de Berlijnse crisis gezegd: „De crisis in Berlijn is even ernstig als die van München in 1938. Wij hopen van harte, dat de vrede zal worden be waard, maar we moeten thans allen ge leerd hebben, dat de veiligheid niet wordt vergroot door toe te geven aan 'n dictator, of hij nu nazi of communist is." „Ik kan niet garanderen", aldus ver volgde Churchill, „dat zelfs een krachtige en resolute houding de gevaren zal afwen den, welke ons thans bedreigen, doch ik ben er zeker van, dat een dergelijke hou ding niet slechts de beste is doch tevens de enige kans biedt een derde wereldoor log te voorkomen. Wij zullen daarom de regering steunen in de houding, welke zij, met al haar toewijding voor de zaak van de vrede, gemeend heeft te moeten aannemen. Men heeft dikwijls gezegd, dat, wanneer Groot-Brittannië op een bepaald moment zwak is, Europa in gevaar verkeert. Het is onze plicht te tonen, wat voor partijge schillen er ook mogen bestaan, dat wij, wanneer het aankomt op verzet tegen vreemde tyrannie, een verenigd volk zijn. Ik geloof nog steeds, dat aldus de vrede bewaard zal kunnen worden." Engelse persstemmen Het Zondagsblad „The Observer" dringt er in een hoofdartikel op aan, dat het be zit van het geheim van de atoomwapenen, de „overweldigende troefkaarten van het Westen in het spel der werelddiplomatie", thans gebruikt zal worden om „het fatale vooruitdringen van de Sovjet-Unie" te stoppen. „Wij, en niet de Sovjets, hebben de atoomwapenen en nog moderner wape nen. en wij zouden, indien daartoe uitge daagd, de Sovjetmacht en de bedreiging voor de wereldvrede van het aanschijn der aarde letterlijk kunnen wegvagen", aldus het blad. De voornaamste Engelse bladen dringen er in hun Maandag-ochtendartikelen op aan, dat de Westelijke geallieerden te Ber lijn zullen standhouden. „Indien wij ons uit Berlijn terugtrekken is de logische gevolgtrekking: oorlog", zo verklaart de „Manchester Guardian", „in dien niet onmiddellijk, dan toch binnen zeer korte tijd. Wij mogen aannemen", zo gaat het blad verder, „dat de Sovjet-Rus sen geen oorlog willen. Zij zijn echter be reid. evenals Hitier, er een heel eind naar toe te gaan door met oorlog te dreigen. Voor de Westelijke geallieerden is er geen andere weg dan te Berlijn pal te staan". V oedsel-armada Hedenmorgen bij het aanbreken van de dageraad werden op de vliegvelden in de Westelijke zóne van Duitsland de vliegtui gen rn gereedheid gebracht, die de Britse, Amei'ikaanse en Franse sectoren van Ber lijn van voedsel zullen gaan voorzien, nu de verbindingen over de weg, het water en de spoorlijn reeds gedurende vier da gen door de Sovjets zijn afgesneden. Op de vliegvelden Gatow, Tempelhof en andere in de Westelijke sectoren van Ber lijn trof men de laatste voorbereidingen voor het ontvangen van deze „voedsel- armada". Van Amerikaanse zijde is ge- Auto op Herenweg geslipt Wielrijdster met dochtertje ernstig gewond Tengevolge van de gladheid is Zondag middag op de Herenweg nabij de grens tussen Heemstede en Bennebroek een auto geslipt. De wagen, die uit Zuidelijke rich ting kwam, botste daarbij tegen de juist passerende wielrijdster. mevrouw H. Man- Looyengoed uit Haarlem die met haar echtgenoot op het rijwielpad reed en een driejarig dochtertje achter op haar fiets had. Wielrijdster en kindje werden in de greppel geslingerd die langs de buiten plaats „De Hertenkamp" loopt en mevrouw de Man liep daarbij een zeer zware hersen schudding op. Het meisje kreeg een schedelbasisfractuur. Beiden werden naai de Mariastichting te Haarlem vervoerd. Het rijwiel werd ernstig beschadigd. De toestand Van de moeder was vanmorgen nog ernstig. schat, dat minstens een honderdtal toe stellen Maandagmorgen uit Frankfort zou vertrekken. Nog een veertigtal machines wordt bin nen 24 uur uit Amerika verwacht om aan de transportvloot te worden toegevoegd. Generaal Clay, de Amerikaanse militaire gouverneur in Duitsland, heeft Washing ton verzocht deze machines snel te sturen als bewijs van ondersteuning van de ver klaring van geallieerde zijde, dat men be sloten is in Berlijn te blijven. Vredcsbedreiging Volgens persberichten zal generaal Sir Brian Robertson, de Britse militaire gou verneur in Duitsland, die heden te Kopen hagen wordt verwacht, de Deense minister van Buitenlandse Zaken, Gustaf Rasmus sen, verzoeken de kwestie van de Berlijnse crisis voor de UNO te brengen. Belangrijke punten voor Westeuropese conferentie Reuters diplomatieke correspondent I meldt: Waarnemers te Londen zijn van j mening, dat ae vergadering van de mi- J nisters van Buitenlandse Zaken van de lan- den der West-Europese Alliantie, op 19 i Juli in Den Haag te houden, aan beteke- nis wint door de crisis te Berlijn en de deze week te Warschau gehouden vergadering van de ministers van Buitenlandse Zaken der Oost-Europese landen. Verwacht wordt, dat de ministers in Den Haag de volgende vier belangrijke kwes ties zullen bespreken: 1. De coördinatie van de defensieplan nen. 2. De betrekkingen met andere regionale groeperingen in het niet-communistische deel van Europa, zoals de Scandinavische groep of de Middellandse-Zeegroep (Grie kenland, Turkije en Italië). 3. De plannen voor West-Duitsland in het bijzonder waar het gaat om inter nationale controle op het Ruhrgebied en de houding van de West-Europese Al liantie met betrekking tot de ontwikke ling in Oost-Duitsland, in het licht van het te Warschau uitgegeven acht-landencom- muniqué. 4. De economische problemen in ver band met het Marshall-plan. Daar er verdenkingen bestaan, dat Schreieder de hand heeft gehad in de re- présaillemoord. welke op 11 April 1945 te Dronrüp heeft plaats gehad op veertien illegale werkers, Is door de procureur fiscaal te Leeuwarden de arrestatie van I Schreieder gelast, welke inmiddels is ge schied. Dewey tegenstander van „Grote Drie"-diplomatie „Meent u met maarschalk Stalin te kun nen onderhandelen?" zo vroeg een van de talrijke journalisten, die Vrijdag op de persconferentie van de republikeinse can didaat voor het presidentschap aanwezig waren, aan gouverneur Dewey. Deze laatste antwoordde: „Ik ben een tegenstander van wat de „persoonlijke diplomatie" wordt genoemd. Ik meen dat de toestand ten opzichte van de Sovjet- Unie kan opgeklaard worden door middel van een normale diplomatie, waarvan de methodes in het verleden met succes wer den bekroond". Dewey voegde er nochtans dadelijk aan toe: „Hoewel ik tegenstander ben van de persoonlijke diplomatie en van de confe- rentes der „grote drie" zou ik een onder houd met maarschalk Stalin niet afslaan". Betreffende de binnenlandse politiek verklaarde Dewey, dat hij voornemens is een historische wijziging te brengen in de taak van de vice-president door te trach ten hem te ontlasten van het grootste deel van zijn taak als president van de Senaat, teneinde „de administratieve kwaliteiten van de heer Warren" ten dienste te stellen van de regering. Het woord is aan..- Comtesse Diane: De vreugde van bewonderen is de beloning van hen, die vrij zün van a/gunst. Twee ons rijst voor iedereen De regering heeft 3000 ton rijst aange kocht voor binnenlandse consumptiedoel einden. De minister van Landbouw. Vis serij en Voedselvoorziening heeft besloten uit de thans verkregen aanvoer voor ieder een 200 gram rijst beschikbaar te stellen, zodat na jaren de Nederlandse huismoe ders weer over een weinig rijst voor de huishouding zullen kunnen beschikken. Nagegaan zal worden of de distributie van rijst voor zeer jonge' kinderen, voor z.g. oriëntalen en voor „exotische" restau rants mogelijk zal zijn. De ziekenhuizen, waarvoor indertijd ruim is gereserveerd, blijven een bepaalde hoeveelheid rijst ont vangen. Uitbreiding van de z.g. ziekenrege- ling met beschikbaarstelling van rijst ligt niet in het voornemen. In de bonnenlijst welke 1 Juli wordt gepubliceerd zal een voorinleveringsbon van 200 gram rijst voor alle leeftijdsgroepen worden aangewezen. Verwacht mag worden, dat deze hoeveel heden in de tweede helft van Augustus ter beschikking zullen komen. Trip zonder cent. Hans Kaart en zijn gezelschap hopen morgen te Madrid te arri- ren. De reizigers zonder een cent op zak redden zich'best. De jongste foto's van de Prinses-Regentes en de Prins-gemaal, die morgen zijn zeven en dertigste verjaardag viert. Er wordërtweer vernielingen voorbereid De „Christian Science Monitor" heeft een interview gepubliceerd, dat de Ameri kaanse correspondent te Djokja heeft ge had met de republikeinse vice-premier, Hatta. In dit interview verklaarde Hatta, dat de huidige spanning en het republikeinse wan trouwen, dat een nieuwe Nederlandse mili taire actie zal worden begonnen, de ver mindering van de republikeinse strijd krachten, alsook het economisch herstel belemmeren. Hatta zeide: „Enige maanden geleden heb ik het opruimen van vernietigingsbommen uit alle fabrieken bevolen, doch het volk vreest nu een nieuwe militaire actie en plaatst deze bommen weer in vele fabrie ken. In sommige olievelden bereiden ar beiders ook vernietiging voor". Hatta zeide. dat hij streefde naar zo spoedig mogelijke samenwerking met de Nederlanders, doch niet ten koste van de republiek. Hatta ver zekerde, dat de Nederlandse positie bij de onderhandelingen neerkwam op een poging om weer de controle in handen te krijgen. „Tenslotte zullen beide landen zo spoedig mogelijk vriendschappelijke betrekkingen moeten vestigen. Spoedig handelen is nood zakelijk in verband met de wereldtoestand. Nederland moet zich versterken en wij helpen Nederland meer dan het denkt, wanneer wij eenmaal vrij onze natuurlijke hulpbronnen kunnen exploiteren en ons economisch plan in werking kunnen stellen. Wij kunnen de Nederlandse economie ster ker maken, misschien redden. Wij zijn be reid grote orders in Nederland te plaatsen, het economisch een gunstige positie in In donesië te geven en de Nederlandse hulp te vragen bij de opbouw van nieuwe indu strieën. welke Indonesië voor zijn weder opbouw nodig heeft. Wij zouden bijvoor beeld in de gelegenheid kunnen zijn wegens onze grote hulpbronnen waarborgen te leveren voor een lening van de Nederlan ders in het buitenland. Wij wensen econo mische samenwerking met de Nederlanders, Terreurbenden op West-Java Van de zijde der staatsspoorwegen op Java vernam Aneta, dat er voor de tweede maal sabotage is gepleegd aan spoorlijnen in West-Java, ditmaal echter zonder dat dit persoonlijke ongevallen tengevolge heeft gehad. Nauwelijks was de lijn bij Tjikampek na de aldaar veroorzaakte deraillering, welke 5 doden en 8 gewonden eiste, hersteld, of saboteurs vernielden 200 meter vails west van Tjikampek, en nog eens 100 meter rails in de lijn Cheribon Semarang. De vernieling werd tijdig ont dekt en de ochtendtreinen konden worden aangehouden. Met hard werken gelukte het beide lijnen nog dezelfde dag te herstellen. Inmiddels meldt Aneta's speciale corre spondent, die thans in West-Java een reis maakt langs de gebieden, waar ongeregeld heden zijn gemeld, dat volgens mededeling van de politie-autoriteiten de ingestelde nasporingen nog niet hebben geleid tot arrestatie van de daders van de sabotage en de beschieting nabij Tjikampek. Echter zijn reeds vele verdachten gearresteerd. Men hoort in West-Java veelal de naam noemen van de luitenant-kolonel Oesman Soemintra als coördinator tussen extremis tische groepen. In politieke kringen ver klaarde men, dat de benden bewapend zijn met automatische wapenen, verplaatsbare artillerie en mortieren. wij kunnen hun deskundigen op technisch gebied gebruiken. Maar wij moeten eerst vertrouwen in elkaar hebben", aldus Hatta. Nieuwe toewijzingen der E.C.A. Nederland krijgt o.m. aardolie-producten De E.C.A. heeft nieuwe toewijzingen voor de „Marshall"landen bekend gemaakt. Engeland ontving wederom de grootste toe wijzing en wel tot een waarde van 41.551.340 dollar grotendeels bestaande uit benzine en andere oliepi-oducten, houtpulp en melasse. Nederland krijgt vliegtuig- en motor- benzine, petroleum, stook- en gasolie, fos faat en koper tot een totale waarde van 2.820.000 dollar. Het totaalbedrag der toewijzingen aan de E.R.P.-landen, Triëst en China is door deze nieuwe toewijzingen gestegen tot 730.783.993 dollar. Sokolofski aangehouden wegens te snel rijden Amerikaanse politie hield hem een half uur vast Volgens mededeling van Reuter is maar schalk Sokolofski, de Sovjetrussische mili taire gouverneur. Zaterdagavond door Amerikaanse militaire politie aangehouden wegens te snel rijden in de Amerikaanse sector van Berlijn. De auto van de maar schalk, een Limousine waarin behalve Sokolofski nog andere personen gezeten waren, werd een half uur lang vastgehou den. Daarna liet men de maarschalk gaan zonder dat proces-verbaal tegen hem was opgemaakt. Sokolofski werd losgelaten op persoon lijke instructie van de Amerikaanse mili taire gouverneur, generaal Clay. De aanhouding geschiedde volgens kort geleden uitgevaardigde orders aan de patrouilles van de Amerikaanse politie, elke Sovjetrussische soldaat, die rijdende op de autoweg werd aangetroffen, aan te houden en naar het dichtstbijzijnde politiebureau te geleiden. De auto van Sokolofski een grote moderne Buick werd aangehouden bij Wannsee. Sokolofski was op weg van zijn hoofdkwartier te Karlshorst naar Potsdam. Nadat de patrouille zijn documenten had ingezien nam zij hem mee naar een politie post, waar een Amerikaanse kolonel gene raal Clay opbelde en van deze instructie ontving de maarschalk los te laten. Generaal Clay deelde een correspondent mede, dat hij, zodra hij van het incident gehoord had, een schriftelijke verontschul diging aan de maarschalk had gezonden. Bouw van een school in twee maanden De Hilversumse gemeenteraad heeft een crediet van 71.400 verleend voor de bouw van een zesklassige R.K. school aan de Kamerlingh Onnesweg. Deze school zal volgens een nieuw systeem gebouwd wor den en wel in zeer snel tempo, zodat nog vóór September, bij het begin van het nieuwe leerjaar, het gebouw gereed is. De bouw geschiedt volgens het systeem- Knoop. De school zal bestaan uit een lang gerekt gebouw van één verdieping met aan weerszijden van de ingang drie leslokalen. Zaterdag en Zondag werd te Hilversum I het derde congres gehouden van de Ne derlandse Amateur Toneel Unie. Zaterdagmiddag ving de bijeenkomst, die door 280 amateurtoneelspelers en -speel sters uit het gehele land werd bijgewoond, aan met een rede van de voorzitter, mr. P. Cleveringa, die een overzicht gaf der werk zaamheden, waarin hij herinnerde aan de succesrijke weekendcursussen en aan het niet geheel geslaagde één-actertournooi. Dit tournooi zal echter kunnen uitgroeien aldus spreker, tot een der belangrijkste steunpilaren van het scholingswerk. Door een overeenkomst met het internationale bureau voor auteursrechten is het mogelijk geworden buitenlandse éénacters te doen vertalen en in de bibliotheek op te nemen. Er wordt naar gestreefd deze bibliotheek uit te breiden en in een eigen gebouw onder te brengen, hetgeen een bedrag van 20.000 zal kosten. Medewerking daartoe is reeds toegezegd door de regering en het Prins Bernhardfonds. De toneelschrijvers J. J. van Mechelen en A. J. Zoetmulder zullen voor de N.A.T.U. een toneelstuk schrijven. Door een centraal gezelschap, samenge steld uit enige Gooise amateurverenigingen, werd een voorstelling gegeven van het vastenavondspel „De gecroonde leersse", een zeventiende eeuwse klucht van Michiel de Swaen. Zondagmorgen hield de directeur van de Academie voor dramatische kunst te Am sterdam, dr. W. Ph. Pos, een causerie, waarin hij mededeelde, dat, zodra de uit breiding van het gebouw tot stand zal zijn gekomen, aan de school een nieuwe afde ling zal worden toegevoegd, welke twee jaren parallel met de opleiding van toneel speler zal lopen, doch zich nadien speciaal N.A.T.U.-congres in Hilversum op de technische onderdelen zal richten. De bedoeling is door deze afdeling jongelui te kweken, die als regisseur bij schooluitvoe- ringen en ook bij amateurtoneelverenigin gen kunnen optreden. Geen verschlL Dr. Pos constateerde, dat er in wezen geen verschil tussen amateur- en beroeps toneel bestaat, indien althans dit amateur toneel zich van zijn dienende taak ten op zichte van het toneel bewust is en dat het amateurtoneel een belangrijke factor is om grotere waardering voor het beroepstoneel te kweken. De heer Arend Hauer bezag hierop het vraagstuk van de verhouding amateur toneelberoepstoneel uit het standpunt van de beroepsacteur en hij concludeerde, dat bij het amateurtoneel de grondslag ligt voor een waardige toneeleruditie. Het ama teurtoneel moet zich echter houden binnen zijn beperkte kring en alleen voorstellingen geven voor amateurs en ingewijden, dus geen voorstellingen voor een algemeen pu bliek. Daarmee doet het zichzelf en het publiek tekort. Als dilettant verdedigde mr. J. de Blieck, erevoorzitter van de NATU, de stelling, dat het amateurtoneel een complement van het beroepstoneel behoort te zijn. Na een algemene gedachtenwisseling werden tenslotte, als resultaat van het con gres twee resoluties aangenomen, waar in het congres zich uitsprak voor de stichting van een nationaal toneelinstituut als onderdeel van het National Theatre In stitute van de Unesco en constateerde, dat het amateurtoneel het platform dient te zijn voor de Nederlandse toneelschrijver. De heer M. A. Reinalda Postzegels met beeltenis van liet nieuwe staatshoofd Naar aanleiding van het regeringsjubi leum van de Koningin zullen van 31 Augus tus tot en met 30 September herdenkings postzegels in de waarden van 10 en 20 cent verkrijgbaar worden gesteld. Zij blijven tot eind 1949 voor frankering geldig. Voorts zal wegens de troonswisseling de beeltenis van Koningin Wilhelmina op de gewone zegels van 5 cent en hoger worden ver vangen door die van het nieuwe staats hoofd. Bij de troonswisseling zullen zegels van 10 en 20 cent met de beeltenis van de nieuwe vorstin gereed zijn. De overige waarden zullen daarna zo spoedig mogelijk verschijnen. Zowel de herdenkingszegels als de nieuwe zegels in de gewone uitgifte zullen worden vervaardigd naar ontwerpen van S. L. Hartz. Ook staking te Liverpool De havenarbeiders te Liverpool hebben zich Zondagavond op een vergadering solidair met hun Londense collega's ver klaard en besloten heden het werk neer te leggen. De beslissing werd genomen, nadat af gevaardigden van de Londense havenar beiders de vergadering, waarop ongeveer 3000 personen aanwezig waren, hadden toe gesproken. ONRUST ONDER RESERVE OFFICIEREN? De Algemene Vereniging van Neder landse reserve-officieren heeft in Leeuwar den haar jaarvergadering gehouden onder voorzitterschap van de heer J. Roodenburg uit Rotterdam. Hij verklaai'de tot zijn gi'ote spijt ver plicht te zijn in het openbaar melding te maken van het feit, dat hij tekenen meende te bespeuren, die wijzen op grote onrust in het corps reserve-officieren. Was de positie der reserve-officieren vóór 1940 practisch geconsolideerd, nadien is deze positie van alle kanten onzeker geworden. „Hoewel ons altijd is voorgehouden", aldus de heer Roodenburg, „dat wij te zorgen hebben, dat de orders, die wij geven, door de ondergeschikten begrepen worden en toelichting dus nodig is, schijnt zulks tegen over ons niet te gelden. Wij begrijpen nog steeds niet de doelstelling van de nationale reserve, waarvoor nu weder een beroep op ons wordt gedaan. Waarom is. zo vroeg spreker, het Nederlandse volk door de Legervoorlichtingsdienst nog steeds niet duidelijk gemaakt, welke doelstelling deze reserve heeft?" zestig jaar De Commissaris der Koningin in de pro vincie Utrecht, de heer M. A. Reinalda, die vandaag zestig jaar is geworden, ont ving hedenmorgen reeds talrijke schrif telijke en telegrafische gelukwensen en talrijke bloemstukken. Zeer velen kwamen de heer Reinalda feliciteren. Ook het vol tallig personeel van de Provincie bood zijn gelukwensen aan. Het mannenkoor „Caecilia" uit Haarlem, waarvan de heer Reinalda tijdens zijn bur gemeesterschap van Haarlem bescherm heer was, zal hem hedenavond in zijn ambtswoning „Paushuizc" aan de Kromme Nieuwe Gracht een zanghui de brengen, evenals de Utrechtse Koninklijke Mannen- zangvereniging ..Euterpe", waarvan de heer Reinalda thans beschermheer is. Dewey vriend van Europa Thomas Dewey, de republikeinse can didaat voor het Amerikaanse president schap, is volgens een van zijn oudste en meest vertrouwde medewerkers een grote vriend van Europa Dewey, aldus de zegs man, kwam reeds verschillende weken vóór Marshall met een voorstel voor Ame rikaanse hulpverlening aan een Europees herstelplan, en het plan-Marshall heeft hij steeds gesteund. In 1944 ging Dewey, commentaar leverend op een rede van Churchill, aanzienlijk verder dan president Roosevelt wat betreft suggesties voor Brits- Amerikaanse samenwerking na de oorlog, Dewey heeft zich voorstander getoond van „Verenigde Staten van Europa" en bracht dit naar voren in zijn redevoeringen nog voordat de West-Europese Unie ge vormd werd. Hij ondersteunde ook de Amerikaanse lening aan Groot-Brittannië. AANHOUDEND KOEL WEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Maan- dagavond tot Dinsdagavond: Voor de kustgebieden: Gedurende de nacht nog veel buien, hier en daar mei onweer. Morgen overdag geleidelijk buiïg en enkele opklaringen Tijdelijk j tot krachtig toenemende wind tussen Noordwest en Noord. Koel weer. Voor het binnenland: wisselende be- I j wolking met nu en dan buien, hier en daar met onweer. Aanvankelijk weinig wind, later tijdelijk tot vrij krachtig toenemend uit Noord-Westelijke rich- j ting. Koel weer 39 Juni: Zon op 4.23 uur. onder 21.04 uur Maan op 0.40 uur. onder 12 34 uur S fLa»'«»e kwartier)

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 1