c 3 Haarlemse sportbeweging stond op de Grote Markt opgesteld MIEP ZEGT: WORTELTJES-WEEK Artie Bell zegeviert in het hoofdnummer Nederlandse overwinning in de 125 c.c. klasse Spert in het kort PANDA EN HET OOG VAN MUG Wereldnieuws MAANDAG 28 JUNI 1948 Burgemeester opende de Sportweek „Ik ben zeer onder de indruk van de mooie demonstratie en zij geeft mij de over tuiging, dat er een groot belang gelegen U in het houden van de Haarlemse Sport week, het jaarlijks terugkerende evenement" aldus sprak burgemeester mr P. O. F. M. Crcmers Zaterdagavond op de Grote Markt, toen een deel der Haarlemse sportbe weging, dat aan de sportoptocht had deelgenomen, opgesteld stond. Wat jong is, smaakt lekker. Gymnastiek Bloemendaalse Gymnastiek Vereniging bestaat 30 jaar De burgemeester verheugde zich over de demonstratie, welke de dames van de Ken- nemer Turnkring, onder leiding van de heer J. M. Berrevoets, op het mooie plein met het eeuwenoude vendelzwaaien op mo derne wijze uitgevoerd hebben. Dank bracht hij aan de muziekcorpsen „Arti et Religio- ni en „Kunstkring" uit Spaarndam. Be wondering had spreker voor de padvind- sters en padvinders, die na een zware dag van collecteren voor de UNAC, toch nog tijd gevonden hebben, medewerking te ver lenen. De burgemeester vervolgde, dat het houden van een sportweek niet alleen in houdt dat sporten beoefend worden, maar de beoefenaars(sters) geven een voorbeeld aan duizenden, die schromen aan sport te doen. Met de wens, dat velen tot de ge lederen der sportorganisaties zullen toetre den, verklaarde de burgemeester de Sport week voor geopend. De heer D. J. A. Geluk dankte de bur gemeester namens het Uitvoerend Comité. Hij betreurde het, dat slechts 'n deel van de Haarlemse sportbeweging aanwezig was, doch andere verenigingen zullen in de ko mende dagen elders demonstreren. Hierna volgde het défilé. Voorop liep de Christelijke Gymnastiekvereniging „Kracht en Vriendschap", welke dit jaar haar veer tig jarig bestaan gevierd heeft. Daarna volgden de wandelaars, de dames athletiek- vereniging „Gita", de handballers en de krachtsportvereniging „Achilles". Met drie clubs waren de voetballers niet sterk ver tegenwoordigd. Van EDO en Haarlem lie pen jeugdige spelers mee en de versierde wagen van EDO trok de aandacht. De wei nig bekende vereniging DSB maakte een goede beurt door deel te nemen. De Ken- nemer Zweefvliegclub kreeg gelegenheid aan het publiek bekend te maken, met welk lestoestel de leden oefenen. De Haarlemse gymnastiekverenigingen waren in grote ge tale opgekomen en keurig marcheerden de turners (sters). De jiu jitsu vereniging „De vliegende schaar", leden van de Haarlemse Zwemvereniging „De Waterratten' gaven acte de présence en daarna volgden de kolfballersfsters) met finke vertegenwoor digingen. Voor een goed besluit zorgden de ruiters van de Haarlemse Rij- en Jachtver- eniging, die voor de eerste maal „de edel ste verovering van de mens" in de Sport optocht presenteerde. De inzet van de Sportweek 1948 is uit stekend geweest. Onder leiding van de heer J.W. Duijff. bijgestaan door de aesthe- tische adviseur, de heer Huib de Ru en een staf van medewerkers kwamen de twee groepen van het Santpoorterplein en de Dreef gelijk op de Groote Markt aan. De vaandels werden vooraan geplaatst en de vaandeldragers brachten tijdens het spelen van het Wilhelmus een groet. Dat was een indrukwekkend ogenblik. De jury kende de wimoel, welke beschik baar was gesteld voor die groep, welke de beste indruk vestigde, toe aan „Concordia". Tweede werd „Bato" en derde „Gita". Rolschaatsdemonstratie. Later op de avond concentreerde de be langstelling zich op de Nieuwe Groenmarkt, waar rolschaatsdemonstraties gegeven wer den. Er was te veel publiek toegelaten, waardoor de dames en heren niet rustig konden werken. Hier en daar ontstonden onregelmatigheden, waarbij de politie moest optreden. De demonstratie was geslaagd. Tini Bom, Ria Bakker, Joop Bomhoff. An- toine Moonen en Charley Funny gaven enige dansen en hockey'ers namen aan een wedstrijd deel. Als er weer een demonstra tie gegeven wordt, verdient het aanbeveling de straat beter af te zetten. Weliswaar was de regen van de ochtend uren opgehouden, toen de athleten zich Zondagmiddag gingen klaar maken op het EDO-tbrrein om hun programma af te wer ken, doch ideaal athletiekweer was het geenszins en de matige prestaties, die over het algemeen geleverd werden, moeten dan ook hoofdzakelijk aan de minder gunstige weersomstandigheden toegeschreven wor den. Een uitzondering hierop maakte het polsstokhoogspringen, waarbij zowel Lamo- ree als Verkes vlot over de 3.80 m gingen. Ook de 19-jarige Swart deed het uitstekend door 3.50 m te halen, waarmede hij zijn persoonlijk record aanmerkelijk verbeter de. Door deze prestatie behoort hij samen met Lamoree en Verkes tot de beste drie polsstokhoogspringers van Nederland. Op de 1500 m startte het lid van de Olympische Athletiekploeg, Frits de Ruyter. die. nadat 1 hij zich aanvankelijk wat in de achterhoede had opgehouden, toch geen moeite had om over Van Gog te zegevieren, die lange tijd de leiding had gehad. De Ruyter noteerde 4 min. 11 sec., Van Gog 4 min. 16.8 sec. Ed Soomer (Haarlem) slaagde er op de streep nog in zich van de derde plaats meester te maken in een tijd van 4 min. 23.8 sec. Op de 3000 meter ging de strijd tussen de Haarlemmers Van Deursen en Jordens. waarbij eerstgenoemde zich in de laatste ronde aanmerkelijk sterker toonde. Hij ze gevierde in de matige tijd van 9 min. 41.1 sec. Jordens deed 9 min. 48 sec. 'over de afstand, waarbij hij in de laatste meters nog ernstig bedreigd werd door Vos (G.A.C.), die 9 mm. 49 sec. noteerde. De 100 meter werd een Amsterdamse overwinning. Jo Zwaan (A.A.C.) won voor zijn broer Jan. Beiden noteerden dezelfde tijd, 11.2 sec. Wullems (Haarlem) werd derde in 11.4 sec. De 100 m junioren was voor Sloos in 11.6 sec., welke loper ook zegevierde op de 300 m in 39.9 sec. Bij de Olympische estafette wist de bekende Hilversumse loper Kist zijn ploeg G.A.C. op de 800 m zo'n voorsprong te verschaffen, dat de overwinning bij het wisselen met de 400 m loper al vaststond voor de mensen uit 't Gooi. De tijd bedroeg 3 min. 43.5 sec. Meer spanning bracht de strijd om de tweede plaats, waarbij Le- jeune, die voor Haarlem I liep, vlak voor de finishlijn zijn clubgenoot Schreuder nog wist te passeren. Ook de prestaties van de dames hadden kennelijk onder de weersomstandigheden te lijden. Op de 100 m B moest mej. v. d. Vliet (GITA) haar meerdere erkennen in mej. Baatsen G.A.C.)die een tijd liet noteren van 13.4 sec. Tijd mej. v. d. Vliet 13.6 sec. De 100 m C was ook al voor een athlete uit 't Gooi. Mej. Frank (G.A.C.) won in de zeer matige tijd van 14.5 sec. Mevr. Stouten-Mes (GITA) werd hier tweede in 14.7 sec. De beste prestatie bij de dames en meisjes werd geleverd door mej. Taams (GITA), die de 80 m won in, gezien de omstandigheden, goede tijd van 11.1 sec. Hadden de dames van G.A.C. op de persoonlijke nummers gezegevierd, in de 4 x 100 m estafette moesten zij zich gewon nen geven aan de eerste ploeg van GITA, die won in 55.6 sec. G-A.C. werd tweede in 56.2 sec. en GITA II derde in 58 sec. De dameshandbalwedstrijd Concordia „Rest van Haarlem" had een spannend ver loop. In de eerste helft was Concordia het beste op dreef en verkreeg een voorsprong van 20. Na de hervatting was de andere ploeg beter in vorm en bracht de partijen op gelijke voet (22). Dames van de Kennemer Turnkring ga ven onder leiding van de heer Brunt een demonstratie aan de ringen, waarmee zij veel bijval oogstten. Honkbalzege voor Schoten Tot besluit volgde de honkbalwedstrijd EDOSchoten voor de eerste klas compe titie. De bezoekers wonnen met 105. De overwinning van Schoten is geen ogenblik in gevaar geweest. Reeds in de 2e innings namen de gasten door een drietal vrije lopen en honkslagen van De Bak en Loh- man een 40 voorsprong, die in de vol gende innings zelfs vergroot werd tot 80. vooral door goede tikken van Keulemans en Zandstra. Bij de stand 100 slaagde EDO er eindelijk in tegen te scoren, doch de achterstand was te groot, om ingehaald te worden. De beste hitters waren de Scho tenaren Keulemans en Geurts, beiden met een gemiddelde van 0.33. De werpersresul taten waren: EDO: 2x3 sl„ 7x4 w., 8 h.sl. Schoten: 12 x 3 sl„ 7 x 4 w., 3 h.sl. De score verliep als volgt: Schoten: 044000200 10 E. D. O.: 0 0 0 0 0 0 3 1 1 5 Voetbalwedstrijd HaarlemVelsen; Zaterdagavond wordt de voetbalwedstrijd HaarlemVelsen gespeeld. De elftallen zijn als volgt samengesteld: Haarlem: doel: Willemse (HBC); achter: Lasschuit (EDO) en Van Bakel (Haarlem); midden: Karpes (EDO), Vos (RCH) en Van Gooi (Haarlem): voor: Spek (EDÓ), Bies- brouck (RCH), Hanse (RCH), Smit (Haar lem), Groeneveld (Haarlem). Velsen: doel: Demmers (Velsen), achter: v. d. Oever (Stormvogels) en De Vries (V SV); midden: Goedhart (Stormvogels), Schoorl (Stormvogels). Wijker (Velsen); voor: Van der Lugt (VSV). Van Bakkum (Velsen), Van Onselen (VSV), De Boer (Stormvogels) en Sterk VSV). Door de voorbereiding voor de Olympische Spelen kunnen Schijvenaar en Kraak niet opgesteld worden. De radio geeff Dinsdag HILVERSUM I. 301.5 M. 7.00. 8.00. 13.00. 18.00. 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 7,50 Dagopening. 8.15 „Aubade". 8.45 Platen. 9.15 Morgenwijding. 9.30 Haydn. 9.45 Arbeids vitaminen. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Platen. 10.50 Kleutertje luister. 11.00 Orgelconcert. 11.45 Voordracht. 12.00 Fluit en piano. 12.30 Weerpraatje. 12.33 Ons platteland. 12.43 Orgel en piano 13.15 Dansorkest. 13.45 Oranje- poëzie. 14 05 Platen. 14.15 „De plaats en maat schappelijke functie van het pensionbednjf in de Algem. Bedrijfsorganisatie14.30 Een opgewekte melodie. 15.15 „Paljas". 16.40 De schoolbel. 17.00 Dat kun jij ook! 17.30 Repor- tage Wimbledon Tenniskampioenschappen. 17.45 Hijt rijk over zee. 18.15 Piano. 18.30 Strijdkrachtenprogramma. 19.00 De kunst van wetgeving. 19.15 Vaudeville-strijkorkest. 19.45 Niwin-klanken. 19.50 Wederopbouw. 20,05 Wat is u de vrijheid waard?. 20.15 Licht muziek. 20.45 De verzoening tussen Tromp en De Ruyter. 21.00 Omroeporkest. 21.45 „Dichters om Oranje". 22.00 Beethovencon- cert. 23.15 Lichte klanken. HILVERSUM n, 414,5 M., 218 M. en 1875 M. 7.00, 8.00. 13.00, 19.00. 20.00 en 23.00 uur Nieuws. 7.15 Platen. 7.45 Gebed. 8.15 Platen. 9 00 Lichtbaken. 9.35 Serenade van Dvorack. 10.00 Voor kleuters. 10.15 Platen. 10.30 School radio. 11.00 Platen. 11.30 „Als de ziele luis tert". 11.40 Werken van Handel. 12.00 Angelus 12.03 Zang en orgel 12.30 Weer praatje. 12.33 Lichte muziek. 12.50 Zonnewij zer 13.20 Lichte muziek. 13.45 Uit het Boek der boeken. 14.00 Pianoduo Bartlctt en Ro bertson. 14.30 „Onder ons". 15.00 School radio. 15.30 ODera van Smetana. 16.00 Voor dc zieken 1630 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Kinderkoren 17.30 Voor de jeugd. 17.45 Platen. 18.00 Volksliederenkwartet. 18.20 Sportpraatje. 18 30 Lichte muziek. 18 50 Actualiteiten. 19.15 Cello en clavecimbel. 19.45 Zuid Afrika. 20.05 Zie Hilversum I. 20.15 Beethovenconccrt. 21.15 „Dichters om Oran je". 27.30 Lichte muziek. 22.00 De verzoening tussen Trcnn cn Dc Ruvtcr. 22.15 Omroep orkest. 23.15 Kamermuziek. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE Waterpolo Na een achterstand versloeg H.Y.G.B. liet IJ met 8-7 In de Zaterdagavond gespeelde wedstrijd HVGBHet IJ behaalden de Amsterdam mers een voorsprong van 50, alvorens HVGB in staat was tegen te scoren. Met rust was de stand 26. Na de hervatting werd het zelfs 27. Toen vertoonde de Haarlemse ploeg een beter spel en was het meest in de aanval. Hogeland schoot een stokhoogbal in en Rol doelpuntte uit een strafworp (47). Rol maakte nog twee doelpunten en aangemoedigd door het suc ces overspeelde HVGB Het IJ volkomen. Middenachter Koot maakte van grote af stand gelijk en een halve minuut voor het einde plaatste Hogeland het winnende doelpunt in het Amsterdamse doel (87). Deze week heeft ze zeker gelijk. Wat is heerlijker dan jonge worteltjes. Daarom thans een Het dertigjarig bestaan van de Bloemen daalse Gymnastiekvereniging was voor het bestuur aanleiding Zaterdagavond op het sportterrein aan de Donkere laan een open luchtuitvoering te houden. Honderden be langstellenden. onder wie de burgemeester van Bloemendaal, jhr. mr. C. J. A. den Tex, woonden de demonstratie bij. Mevr. Lotgering-Hillebrand's nieuwe re- Precies om zeven uur marcheerden de cepten maken van worteltjes een konings- turners en turnsters het terrein op. Na een gerecht. welkomstwoord werd een aanvang ge- JONGE WORTELTJES BIJ maakt met het afwerken van een uitge- GESTOOFDE KABELJAUWSTAART breid programma, onder leiding van de 1 kg. kabeljauwstaart, zout, 50 gr. marg. boter, heren H. Bruns en P. J. Wagemans. bosje peterselie, peper (citroen). Was de vis, De vrije oefeningen werden over het al- geef er 4 a 5 inkervingen in. wrijf hem in met gemeen vrij correct uitgevoerd. Bij het toe peper cn zout. Leg hem in een v v. schotel. stejWerk traden de dames en heren be- S™ï;^iPS.7S'optïnv£'J«'l,„hd7 S,eerst op. Op,de muziek An der schonen schotel de marg. boter (steek eitroenschijfjes blauen Donau voerden de dames gracieus in de vis. Laat de vis in oven of bovenop een dans uit. Bij het nngzwaaien kwam gaar worden (ca. uur), neem peterselie- duidelijk tot uiting, dat de vereniging over stelen weg en strooi veel fijngeknipte peter- goede krachten beschikt. Het actief optre- selie over de vis. Geef jonge gekookte wortel- den tijdens deze uitvoering van de voorzit- tjes met peterselie en nieuwe aardappelen ter> de heer w. pronk, ontlokte menig ap- bij de vis. plausje. Een treffend slot leverde de uit- WORTELTJES EN PEULEN voering op van de mooi-Holland serie, uit- 1 kg. kleine worteltjes, '/2 kg. peultjes, zout, 25 gr. marg./boter. Schrap de worteltjes, kook ze met weinig water en zout ca. 15 min. Maak SVÏi'S1*dorLmfk^.=anJdT koken (ca. 20 min.) schud af en toe. Doe boter de Hai momevereniging „Sursum mede gevoerd door de vrouwelijke leden. Zij tenslotte vermeld, dat de B.G.V. s middags onder veel belangstelling een bij de groente en dien op. Geef eens wat vaker geraspte komkommer bij de maaltijd. Miep zegt: het bekome U wel! Woensdag ben 'k weer op 't appèl Puibl. Centr. Bux. v. d. Tuinbouwveilingen (Adv.) werking werd verleend. DE TIJDEN VAN DE 1500 METER BORST- CRAWL. (1 Rinus Daatselaar 21 min. 48.5 se.; 2 Tjebbes 22 min. 2 sec.) waren Zondag te Utrecht van die aard. dat besloten is voor de Olympische Spelen niet op dit nummer in te schrijven. T.T. races in Assen Tweemaal ging in de grijze lucht boven I Dramatisch was de strijd in de halve Drente de Engelse vlag omhoog en klonk literklasse. Niet minder dan 45 van de snel- het „God save the King" over de hei, ter i ste renners ter wereld verschenen aan de ere van twee triomphale overwinningen, 1 start. De beste Engelsen en de beste Ita- door Engeland behaald in een vreedzame i lianen zouden in dit hoofdnummer een veldslag der moderne techniek: de Neder- strijd om de motorhegemonie van de we- landse T.T. Kenneth Bills was op Velocette i reld gaan voeren. Maar hoe spoedig was winnaar geworden in de 350 cc klasse;; de race beslist. Artie Bell op een bejaarde, oersterke Nor ton had in de halve literklasse, het hoofd nummer, gezegevierd. Dick Renooy, op Eysink werd winnaar van de 125 cc-klasse der Asser TT 1948. Maar ook Nederland mag meer dan te vreden zijn. Eerst die prachtige overwin ning van Dick Renooy op Eysink in de 125 cc klasse nog nooit won een Nederlan der een internationale race dan het fraaie rijden van Piet Knijnenburg in de halve literklasse, een zesde plaats en ten slotte het keurige rijden van Loes van Rijswijk, die met zijn Velocette als vijfde bij de 350 cc'ers door de finish ging. Resultaten waar iedere Nederlandse motor liefhebber van droomde, maar waar eigen lijk niemand op rekende. Deze Asser T.T. heeft de Nederlandse rijders met één slag in de voorste rijen van de internationale motorfamilie gebracht. En dat stemt tot vreugde. Met enkele meters verschil won Bills in de 350 cc klasse, die 10 ronden lang genoe gen had moeten nemen met de tweede plaats achter Frith, doch dank zij zijn wel haast feilloze bochtentechniek winnaar werd. In het duel om de tweede en derde plaats tussen de AJS-rijder Frend en de Norton-fabrieksrijder Briggs, dat ronden- lang duurde, vloog Frend in de laatste bocht, die door beide rijders naast elkaar liggend op topsnelheid werd genomen, in de strobalen. Met een ernstige hersenschud ding moest ook hij worden opgenomen. Alle eerbied voor Loes van Rijswijk. Op zijn tien jaar oude Velocette heeft deze Hagenaar een titanenstrijd geleverd met de Tsjech Juhan om de vierde en vijfde plaats. Dat de Tsjech uiteindelijk won, doet aan de prestatie van onze landgenoot in dit milieu niets af. In het bochtenwerk was Van Rijswijk beslist de meerdere, op de lange rechte einden bleek de splinternieuwe Velocette van de Tsjech sneller. Piet Knij nenburg kreeg na een goed begin een vuile bougie vakterm „vette pitT' verloor enkele kostbare minuten en eindigde als zeventiende. Uitslagen 350 cc: 1. Bills (Eng.) Velocette 1 uur 15 min. 14.7 sec., 131.8 km p. u. 2. Frith (Eng.) Velocette, 1 uur 15 min. 15.2 sec., 131.7 Km p. u. 3. Briggs (Eng.) Norton, 1 uur 15 min. 33.4 sec. 131.3 km p. u. 4. Ju han (Tsj. Slow.) Velocette, 1 uur 15 min. 49.3 sec.. 130.8 km p. u. 5. Van Rijswijk (Ned.) Velocette, 1 uur 15 min. 49.3 sec., 130.7 km p. u. 6. Withworth (Eng.) Velo cette, 1 uur 16 min. 39.2 sec., 129.3 km p. u. Poel (Ned.) Velocette, 1 uur 16 min. 44.1 sec., 128.1 km p. u. Snelste ronde: Frith: 7 min. 21 sec., 134.9 km p. u. Bewonderend had men naar de prachtige Gileta's en Guzzi's, waarvan de roep ver vooruit was gegaan, gekeken. Met ontzag had men ook de snelle start van de beroem de Artie Bell gezien en die van de Italiaan Masserini. Drie ronden lang hebben deze rijders een geweldige kamp gevoerd. Om beurten namen zii de leiding. Toen greep het noodlot in. Het was inmiddels gaan regenen, de weg werd spiegelglad en dit speelde Masserini parten. Hij maakte in deze derde ronde een lelijke schuiver en raakte licht geblesseerd. Toch gaf de fana tieke Italiaan het niet op. Onmiddellijk sprong hij weer in het zadel, de heren reden zo'n 135 km per uur, en zette de achtervol ging in. Masserini, die een hoofdwond had opgelopen, voelde zich echter onwel wor den en na een ronde koos hij de wijste parij en staakte de strijd. Inmiddels had zich nog een ernstig on geval voorgedaan. Major H. Watts, die een Trimph van het Britse bezettingsleger in Duitsland bereed, slipte in een haarspeld bocht en sleepte in zijn val de Italiaan Leoni mee. Laatstgenoemde kwam er goed af, maar de Engelsman werd in zeer be denkelijke toestand naar het ziekenhuis gebracht. Na 15 ronden waren er nog slechts vier rijders, die niet door Bell gelapt waren. Een buitengewone prestatie leverde Piet Knij nenburg op zijn nieuwe BMW. Hij kwam als zesde binnen. Piet won de Hypolite Wisselbeker. De uitslag van de 500 cc klasse werd: 1. Bell (Eng.) Norton, 2 uur 29 min. 52.2 sec., gem. snelheid 132.4 km/uur. 2. Nello Pagani (Italië) Gilera, 2 uur 32 min. 21.4 sec., gem. snelheid 130.3 km. 3. West (Eng.) A.J.S., 2 uur 34 min. 7.4 sec., gem. snelheid 128.7 km. 4. Whitworth (Eng.) Triumph, 2 u. 35 min. 11.3 sec., gem. snelheid 127,8 km. 5. Weddel (Eng.) Norton, 2 uur 36 min. 17.4 sec., gem. snelheid 126.9 km. Op één ronde: 6. Piet Knijnenburg (Ned.) op B.M.W., 7. Fry (Eng.) op Norton. Het resultaat van de 125 cc luidt: 1. D. Renooy (Ned.) Eysink, 1 uur 43.1 sec., 98.05 km p.u. 2. Pagani (It.) Morini, 1 uur 1 min. 33.1 sec., 96.7 km p.u. 3. Heineman (Ned.) Eysink. 1 uur 1 min. 57.7 sec. 4. Alberti (It.) Morini; 5. Llobet (Sp.) Montesa; 6. Dupont (Ned.) J.L.O., 7. De Rijk (Ned.) Jason. BATO BOEKTE SUCCESSEN IN LEIDEN. Zondag bonden de vertegenwoordigende dames- en meisjesploegen van Bato in Leiden de strijd aan tegen Brunhilde aldaar, terwijl de Bato-heren Excelsior ontmoetten. De jon gens van Excelsior hadden zich teruggetrok ken. Bato won met groot verschil, n.l. met 1397.65 p. tegen 1179.25 p. voor Brunhilde en Excelsior samen. Persoonlijk waren de besten bij de» dames mevr. C. M. de KruifSwart. bij de heren F. W. Guit en bij de meisjes N. de Vries, allen lid van Bato. MAJOOR H DAVIS is te Utrecht inter nationaal amateurkampioen golf geworden. DE NEDERLANDSE ATHLETIEK B PLOEG dames heeft in Brussel van de Bel gische ploeg gewonnen met 52 tegen 32 p. IN ROME WONNEN de Nederlandse ath leten (dames) de landenwedstrijd tegen Italië met 56 tegen 36 punten. Fanny Blan- kersKoen won de 100 meter in 11.9 sec. Een typisch Zaans bruggetje met een karakteristiek straatje, zoals men in de Zaanstreek nog slechts hier en daar aan treft. Het Openluchtmuseum te Arnhem, dat 10 Juli zijn 30-jarig bestaan viert, heeft vele historische Nederlandse hoekjes, boer derijen, bruggen en folkloristische herin neringen voor het nageslacht bewaard. Olympische wielerploeg De sportcommissie van de Nederlandse Wielren-Unie heeft de Olympische ploeg samengesteld, welke aan het bestuur van het Nederlands Olympisch Comité ter uitzen ding naar Londen zal worden voorgedragen. De ploeg ziet er als volgt uit: Wegkampioenschap: Voorting (Haarlem), Faanhof (Amsterdam). Peters (Haarlem), en Grift (Soest). Reserves: Blankenauw (Nij megen) en Harmans (Amsterdam). Achtervolging voor ploegen over 4 k.m.: Voorting, Faanhof, Blankenauw en Harmans. Reserves: Peters en Grift. Sprint: Hijzelendoorn (Amsterdam). Tijdrace over 1 k.m.: Hijzelendoorn. De tandem zal binnenkort worden samen gesteld. Honkbal Competitiewedstrijden De uitslagen van de competitiewedstrij den luiden: le klasse: EDOSchoten 510. Overgangsklasse A: Ajax 2Spartaan 1—7; Quick—HHC 2 10—6. Overgangsklasse B: Watergraafsmeer Celeritas 39. 2e klasse A: SpartaSC Haarlem 2 96, HHC 3Neptunus (Neptunus n.o.); Nep- tunusSparta 724. 2e klasse B: CatchersSpartaan 2 138. Watergraafsmeer 2EHS 2 267, OWO 2 HCK 2 5—18. 2e klasse C: VVGA 2—HC '38 27—4. AHC '31—Schoten 3 17—15, TIW—APGS 14— 14, HFC „Haarlem" 2Kcnnemerland 15-3. 2e klasse D: ABC 2—Quick 2 11—3. RCH 2—EHS 11—26, Zeeburgia—Shell 17—3. HHC won met 162 van de Belgen. Ook de tweede Antwerpse honkbalclub A.B.B.C., die Zaterdag bij HHC op bezoek was. maakte, evenals de General Motors, zowel technisch als taktisch een zwakke indruk, met uitzondering van werper Wou ters, die wel behoorlijk wierp, maar meestal de steun van zijn veld miste. Ook aan slag presteerden de Belgen op het werpen van Duinker en Hofstra maar weinig. Aan slag waren de Haarlemmers Baas (0.66) en Mulder (0.40) de uitblinkers. HHC won met 16—2. Amsterdamse zege op Liverpool. In een buitengewoon goed gespeelde en spannende wedstrijd is het Amsterdamse negental er in geslaagd Liverpool met 31 te verslaan. Spannend vooral, omdat in de laatste innings met 2 man uit de stand nog steeds 10 in het voordeel der Engelsen was, een voorsprong, die in de vierde in nings verkregen was. Opeenvolgende honk slagen van Prins en Altink brachten nog net op het nippertje de zege bij de Am sterdammers. Kievieten-tournooi. Het Kievieten-propaganda-tournooi, dat gisteren te Eindhoven gehouden werd, heeft door de slechte weersomstandigheden matig spel te zien gegeven. HCK won de beker voor de tweede maal door overwinningen op Sparta (42) en RCH (96). De Ra cing had n.l. in de eerste ronde geen moeite gehad met het Brabants negental (100). De d?rde prijs werd bij verrassing gewon nen door de Brabanders, die Sparta met 1715 versloegen. Paardensport Springwedstrijden in Bentveld Op het terrein van de Duinmanège in Bentveld werden Zaterdagmiddag spring wedstrijden gehouden waaraan werd deel genomen door ruiters van de organiserende vereniging, de SPA uit Amsterdam en door de Haarlemse Rij- en Jachtvereniging. Er werden twee parcoursen gereden, één van 90 cm en één van 1.10 meter. In het eerste zegevierde de zeer jeugdige SPA-ruiter E. Klundert. die met Hannibal in razend tem po een foutloos parcours sprong. Twee werd mevr. Klein op Forster. eveneens van de SPA, die ook geen brokken maakte, maar wat langzamer was en een halve tijd- fout te incasseren kreeg. Drie werd de HRJV'er W. L. Brugsma, die Don Castor met 4 fouten rondbracht. In het zware springconcours dat inder daad zeer zwaar was. won J. C. Spangen berg Jr. (SPA) met Furioso (8 fouten). Twee werd de Amsterdammer K. de Jong op Dwight (11V2 fout). De derde en vierde Dlaats werd bezet door E. G. Jonker (HRJV) die voor de zoveelste maal toonde opperbest met lastige paarden Cricket H.C.B.-elf tal—Flamingo's Deze op Zaterdagmiddag gespeelde wed strijd werd door de Flamingo's met vier wickets gewonnen. De scores waren: HCB Elftal 133 (A. van Loenen 44, J. R. Meeuwen- oord 13. G. van Langelaar 26). Bowlingcijfers Flamingo's: J. van der Luur 5 voor 33. A Maas 232. W. Kramer 24. Flamingo's 137 voor 6 (de winning hit werd in de laatste over voor het verstrijken van de speeltijd gemaakt; W. Kramer 28. A. van Baasbank 64 not out, Mr. A. F. van Manen 19). Bowling cijfers HCB Elftal: M. Kaptevn den Bou- meester 2 voor 62, A. van Roon 264, G. v. Langelaar 12. Rood en Wit—Haarlem een draw Slecht weer was de oorzaak dat de plaat selijke ontmoeting aan de Spanjaardslaan pas om één uur kon beginnen en later nog eens onderbroken werd. Was de volle speeltijd beschikbaar geweest, dat zou de strijd wel licht tot een spannende beslissing geleid hebben. Nu werd het een draw, waarbij aan beide zijden de batsmen in de overhand waren over de bowlers en het succes gelijk verdeeld werd. Haarlem heeft veel beter partij gegeven dan vroeger het geval placht te zijn, ofschoon Rood en Wit een sterker batting-team heeft dan in de laatste jaren. De scores waren: Rood en Wit 178 voor 7 (gesloten), W. Kramer 50, Denijs 12, R. Thesen Ender 21, J. J. de la Mar 14, P. C. Hagenaar 19, E. Peere boom 24 not out. Hans Winter 17 not out. Bowlingcijfers van Haarlem: A. Harmsen 4 voor 52, P. Maas 2—66, B. Kleefstra 1—14. Haarlem 165 voor 5 (speeltijd verstreken), P. L. van Bueren 37, H. Peschar 21, A. Harm sen 37, Hub. Boeree 40. P. Kruyt 17. Bowling cijfers van Rood en Wit: P. Ligtenstein 1 voor 23, Hans Winter 257, D. Bijleveld 1—33. De innings van Rood en Wit begon met een stand waarin W. Kramer zeer fraai batten liet zien; toen hij juist 50 runs had kwam door een misverstand een ongelukkig einde aan zijn innings. In vrij slecht licht bracht Rood en Wit het tot 134 voor 7; daarna lever de het achtste wicket een stand van 44 runs op, die door een regenbui werd afgebroken, waarop v. Baasbank de innings sloot. Voor Haarlem openden v. Bueren en Peschar ook met een productieve stand; het eerste wicket viel pas op 61 en het tweede vier runs later, waarna Harmsen en Boeree de score tot 143 verhoogden, op welk totaal beider wickets vielen. Uitzicht op een beslissing was er daarop niet meer. al kwam Haarlem 't Rood en Wit-totaal dicht nabij, hetgeen nog één wicket kostte. In de tweede innings scoorde Australië 343 runs voor 4 wickets Aan het totaal van Engeland, dat Vrijdag I op 207 voor 9 stond, hebben Bedser en Wright slechts 8 runs toe kunnen voegen. Het totaal kwam op 215, zodat Australië, toen het Zaterdag nog voor de lunch aan bat ging. een voorsprong van 135 runs had. De bowling cijfers waren Lindwall 570; Johnston 243; Johnson 372 en Toshack 023. Morris en Barnes openden voor Australië en op rustige wijze, zonder enig risico te nemen, verzamel den zij hun runs. Zo superieur was hun bat ten. dat geen enkele maiden voor de Engelse bowlers kon worden genoteerd. Australië scoorde 343 runs voor 4 wickets 1 in de tweede innings. De score luidt: Barnes c. Washbrook b. Yardley141 Morris b. Wright62 Bradman c. Edrich b. Bedser89 Hassett b Yardley0 Miller not out 22 Brown not out 7 Extra's 22 Totaal voor 4 wickets 343 I xersrwoeu won ue iuu meier m 11.0 see. en - i r-a de 80 meter hordenloop dn 11 5 sec. Bij het 2SS|®Sfi2 hoogspringen behaalde zij met een sprong van 1.60 meter haar beste prestatie van het seizoen. HONGARIJE heeft zich teruggetrokken uit het Olympisch voetbaltournooi. 57. Inderdaad!" zei Joris. „Ik heb de smaragd weer! En ge kunt hem terug krij gentuanneer de kapitein die revolver op bergt cn er van af ziet mij fe arresteren. Ik houd daar niet zo van. Het was ztiiver toe val, dat ik de steen in handen kreeg tJe was namelijk de enige, die zag dat die on gelukkige priester over boord fiel. Hier is hef ding, meneer Stapper! Geluk er mee! Hij reikte de steen over en Stapper en Panda liepen tevreden weg. „Ziezo," zei Stapper. „Dat is dnf.' Nu hebben we ein delijk rust!" Het verhaal van het overboord vallen van de priester deed intussen de ronde over hei schip en ook de Chinezen kregen het te horen. Het is te begrijpen, aat ze woedend waren en ook is het logisch, dat ze Joris Goedbloed de schuld van alles gaven. Toen deze dan ook rustig over het dek wandelde werd er plotseling een zak over hem heen geivorpen en even later was hij weerloos gebonden.... Seigneur en Jebalda met respectievelijk 12 en 20 fouten thuis. Deze wedstrijden werden voorafgegaan door een wandelrit door de duinen en over het strand, waaraan een dertigtal paarden deelnam. Roeien Het Spaarne in Zweden Aan de internationale roeiwedstrijden, welke op het Simlangmeer nabij Malmö werden gehouden, nam ook een gestuurde vier van Het Spaarne deel. De Deense ploeg Roforingen Kvik won in de tijd van 8 min. 17.6 sec. met de vereniging Aris uit Lands- krona op de tweede plaats in 8 min. 35.2 sec. Het Spaarne eindigde als derde in 8 min. 45 sec. D.D.S. won in Arnhem In Arnhem heeft de Roeivereniging „Ar- go" wedstrijden gehouden. Het hoofdnum mer, de jonge acht a, werd gewonnen door Laga na een felle strijd met Argo en Aegir. Laga nam een voorsprong; langzamerhand kwam Argo opzetten en er ontstond enige spanning. Een eindspurt leverde Laga de zege op. De tijd was 6 min. 51.2 sec.; 2. Argo 6 min. 57.2 sec.; 3. Aegir; 4. Triton. In het nummer vier zonder stuurman leverde DDS (Delft) een goede prestatie en won 't num mer voor de Brusselse ploeg Sport Nautique in 7 min. 12.8 sec. met een voorsprong van zeven lengten. Het Spaarne werd tweede in het num mer jonge vier B, dat een zege voor Nereus opleverde en Het Spaarne bezette de eerste plaats bij de overnaadse skiff voor jongens van 17 en 18 jaar. Lawntennis Nederlanders zijn in Wimbledon uitgeschakeld Voor een record aantal toeschouwers wer den Zaterdag de kampioenschappen op Wimbledon voortgezet. In de vierde ronde van het heren enkel spel zorgde de Hongaar Asboth voor een verrassing door de geplaatste Zuid Afrikaan I Sturgess uit te schakelen. Asboth won met I 2—6. 9—7, 7—5, 2—6, 6—1. Mottram (Groot j Brittannië) sloeg Washer (België) 108, 61, 75. Falkenburg (Amerika) sloeg I Sedgman (Australië) met 6—1, 6—2, 6—4. Patty (Amerika) sloeg Meredith (Groot Brit tannië) 63, 63, 86. De laatste acht van het herenenkelspel zijn i thans: Bovenste helft: BromwichPatty en Brown Asboth; onderse helft: MottramMulloy 1 en FalkenburgBergelin. De Nederlandse gemengddubbel Van Mee gerenmevrouw LubbersFischer heeft op normale wijze van Bose en mrs Walker Smith verloren met 26, 36- Meestal ver liest de gemengddubbelcombinatie, waarin de zwakste dame speelt, maar ditmaal waren zowel zwakste heer als zwakste dame aan Nederlandse zijde. Nederland is thans geheel uitgeschakeld. Vermist. Acht tot twaalf millioen personen zijn tengevolge van de oorlog verdwe nen zonder enig spoor achter te laten, aldus blijkt uit een verslag van de internationale vluchtelingen organisa tie. In deze schatting zijn de één milli oen vermisten van de Sovjet-Unie niet inbegrepen. Mededeling. „Voor het geval wij onge lukkiger wijze in een grote oorlog ge wikkeld worden, kan ik u de ver zekering geven, dat het Britse leger, ondanks grote moeilijkheden, snel in een eerste-klas leger zal worden ver- 1 anderd", aldus heeft de Britse minister van oorlog, Shinwell, in Londen ver- 1 klaard. „Mijn verklaring", voegde hij er aan tpe, „heeft niets van een bedrei ging. Zij is slechts een mededeling. Wij willen in vriendschap leven met al onze j buren, waar ook ter wereld". Duif. Een matroos van de Franse vracht boot „Bernières" trof op de brug van het schip, toen het ter hoogte van Cherbourg voer, een uitgeputte post- duif aan, die een ring droeg met het opschrift „No. 5987-10-Holland '47". De duif had voorts een boodschap bij zich waaruit bleek, dat zij ook reeds op het Noorse stoomschip „Ala" een „nood landing" had gemaakt. De avontuurlijke duif is naar een postduivenvereniging te La Rochelle gebracht, waar hij wat op zijn verhaal kan komen. Brand. Zaterdagavond is een groot gedeelte van de Fordfabrieken te Antwerpen door brand vernield. De brand begon in de ruimte waar onderdelen en de stoffen voor de bekleding lagen opge- slagen. De schade beloopt millioenen francs. Botsing. Boven Blythe (Californië) is een jachttoestel tegen de vleugel van een bommenwerper gebotst. De toestellen bevonden zich op ongeveer 600 meter hoogte. Beide vliegtuigen zijn te pletter gevallen. De piloot van de jager als mede een lid van de bemanning van het andere vliegtuig hebben zich met hun valschermen kunnen redden. Ec zijn drie doden gevallen.

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 2