Lion cTOr Bijna twintig mille voor het hongerende kind DAMESHOEDEN le Verkoopsters 2 MAANDAG 28 JUNI 1948 HAARLEMS DAGBLAD Voorlopig resultaat van de UNAC-collecte De collecte ten bate van de „United Nations Appeal for Children", die Zater dag werd gehouden, heeft zowel in Haar lem als in Heemstede en Bloemendaal een buitengewoon mooi resultaat opgeleverd. In de drie gemeenten tezamen is bijna twintig duizend gulden ingezameld, waar van 4.957.— in Heemstede en ongeveer 3.500.in Bloemendaal. De juiste cij fers van Haarlem zijn nog niet bekend, doch moeten om en nabij de tienduizend gulden liggen. Nog altijd: tram of autobus? J Beslissing nog voor de ver- i kiezingen te verwachten i Wij zijn naar Den Haag getogen om wat n meer te weten te komen over de komende beslissing in de zaak: tram of autobus. Haarlem en alle gemeenten tussen Haar- j lem en Leiden zien belangstellend uit, wat r wel te verklaren is daar nu uitgemaakt i. zal worden hoe in de toekomst in de be hoeften van het verkeer zal worden voor- zien. r- Het bleek ons, dat de hoofdambtenaar die voor de minister van Verkeer en Wa- l j terstaat de beslissing voorbereidt nog niet met zijn advies gereed gekomen is. De I moeilijkheid is dat de adviezen die van de - colleges van Gedeputeerde Staten van I Noord- en Zuidholland, van alle betrok- ken gemeentebesturen en de Kamers van 1 Koophandel zijn ontvangen tot zeer uit- j eenlopende conclusies komen. Er is zelfs i geen eenheid uit te construeren. De een is i voor vervanging van alle tramlijnen (in a Haarlem en tussen Haarlem en Leiden) t door autobussen, de ander wil wel met de autobussen accoord gaan, mits de tramlijn Haarlem-Leiden maar in stand gehouden r wordt, een derde wil weer een andere c combinatie. Het gevolg is, dat van de mi- t nister een soort Salomo-oordeel wordt gevraagd. 5 De voorbereiding der beslissing is nu evenwel achter de rug. In dat geval is het j te verwachten dat de minister nog voor de Kamerverkiezingen een besluit zal nemen. Intussen 'kunnen de dagen al op de vingers geteld worden. Daardoor stijgt toch de kans dat er geen beslissing komt voor de g kiezers naar de stembus zijn getogen. In dat geval komt de vraag naar voren of minister Vos het ministerie van Verkeer t en Waterstaat blijft beheren. S Stoomcarrousel in miniatuur Het lijkt wel of er de laatste tijd een hausse in miniatuur-kermissen is ontstaan, s Nauwelijks is het Lunapark-in-het-klein van „Pel en Kuntze" op het tapijt versche- nen of daar komt de Gorkumse kastelein 3 Th. den Uijl met zijn miniatuur-stoom- 3 i carrousel, cake-walk en zweefmolen een expositie in Vroom en Dreesmann houden 1 ten bate van de UNAC. Ere wie ere toe- 2 komt, het moet gezegd worden dat dit kermispark zeker het kunstigste is dat we J tot nu toe gezien hebben. Acht jaar heeft den Uijl er over gedaan om van sigarenkistjes en een paar stukken triplex een natuurgetrouwe replica te I maken van het „Feeënpalast" van Anton Benner, de grote stoomcarrousel die in 1928 tot de grond toe afbrandde. Het apparaat bestaat uit 750 losse delen die in 24 wagens worden opgeborgen. Het levert zijn eigen stroom en er zijn 1100 spiegels in gemon teerd. Overigens zijn die cijfers niet het belangwekkendst. Het aardigste is dat alles i zo natuurgetrouw is, tot de kleine draai orgels die echt muziek maken, tot de paar den die op en neer bewegen, tot alle tier lantijnen en kleurige beeldjes toe, dat het enige verschil met de echte carrousel daar in bestaat dat de laatste dertig maal zo groot was. Ook de zweefmolen zou men niet echter kunnen wensen trouwens. Evenmin als het hele woonwagenpark dat tot in de kleinste onderdelen een getrouwe afspie- I geling is van de huizen-op-wielen waarin i de kermisgasten hun onderdak plegen te 1 vinden. i Het zou ons te ver voeren het geval ge- heel te beschrijven en wij zullen het maal laten bij de raad om er eens naar te gaan kijken. Ge kunt er de hele week nog naar toe en de netto-opbrengst is voor de UNAC, hetgeen een extra-aanbeveling waard is. De heer den Uyl vermeldde ons ook nog, dat hij een aanbieding van het grote Ame- 1 rikaanse warenhuis-concern Marshall-Field heeft gekregen om met zijn kei-mis naar de V.S. te komen. DISTRIBUTIENIEUWS Dinsdag bestaat er gelegenheid tot het af halen van distributiebescheiden te: Haarlem: W tot en met We. Zandvoort: T en U. Bennebroek: G tot en met K. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM. 26 Juni 1948 GEHUWD: 26 Juni: A. F. van Aggelen en S. P. Wijngaarde. F. W. M. van der Weiden en C. C. Ruigrok. W. H. A. Serné en M. E. van 1 den Boogaard J. W. Heijting en E. Posthumus. BEVALLEN van een zoon: 25 Juni: H. M. P. van VelzenBos. BEVALLEN van een dochter: 22 Juni: H. Buttazzonivan Leeuwen. 24 Juni: M. Visser- Koper. 25 Juni: C. P. Scholte—Blei. E. H. Schuttevan den Ochtend. 26 Juni: C. J. van I 't Westendevan der Graft. 1 OVERLEDEN; 24 Juni: M. MeijerhofKra mer, 70 j., Spionkopstraat. 25 Juni: A. Olden- hof—van Rigteren, 66 j., Leidevaart. J. T. Pie, 62 j., Ga6thuisveSt. Hótel Café Restaurant KRUISWEG 34-36 Grote en kleine zalen voor partijen beschikbaar TELEF. 11739 - 10281 - 14585 (Adv.) Agenda voor Haarlem MAANDAG 28 JUNI Gom. Concertgebouw: Openbare vergade ring, spreker mr. Ch. J. I. M. Weiter, 8 uur. Rembrandt: „Staatsvijand nummer 1", 18 j., 2.00, 4.15, 7-00 en 9.15 uur. Palace: „Rigoletto", 14 j., 2 00. 4.15, 7,00 en 9.15 uur. Luxor: „Ali I Baba en de veertig rovers" alle leeft., 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. City: ,.I1 Poverello", 14 j.. 2.00. 4.15, 6 45 en 9.15 uur. Frans Hals: „De afvalligen", 18 j.. 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Spaarne: „De zwarte piraat". 14 i. 2.30 7.00 en 9.15 uur. DINSDAG 29 JUNI Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. Ook de opbrengsten in de randgemeen ten zijn slechts voorlopig, daar nog niet alle collectebussen binnen zijn en de giften nog „nadruppelen". Het ruimte-tekort op de Haarlemse scholen Met September zal er toch plaats komen voor alle kinderen Het is bekend dat er op de Haarlemse scholen tekort aan plaatsruimte komt. De bevolking is in de laatste jaren sterk ge groeid, en het aantal schoolgebouwen vermeerderde niet. Met enige spanning werd de aanmel ding van nieuwe leerlingen voor de cursus die met September begint tegemoet gezien. Op dit ogenblik zijn nog niet alle opgaven binnen, maar men heeft toch al de indruk geki-egen dat 't aantal niet veel groter wordt dan in de vorige jaren. De sterkste ver meerdering der schoolgaande jeugd is trouwens pas over enige jaren te verwach ten, daar eerst dan de vele kinderen die kort na de bevrijding geboren werden, leerplichtig worden. Het zal in elk geval mogelijk blijken zo vernamen wij van de wethouder van Onderwijs om er voor te zorgen dat met September alle kinderen geplaatst kunnen worden. Daarvoor worden thans verschil lende maatregelen genomen. De hoop be stond eerst dat de semi-permanente school die in Haarlem-Noord gebouwd zal wor den reeds met Sept. in gebruik zou kunnen worden genomen. Nu blijkt evenwel dat dit wel October zal worden. In dat geval is het dan ook nodig om de kinderen die voor deze nieuwe school bestemd zijn, de eerste tijd als noodmaatregel ergens an ders onder te brengen. Wij vragen voor direct flinke zelfstandige met vakkennis. Voor prima krachten hoog salaris FONTTJN, Kalverstraat 113, Amsterdam Het avond-lyceum te Haarlem Er wordt naar gestreefd dit reeds in het najaar te openen Bij de behandeling der gemeentebegro ting heeft de wethouder van Onderwijs, de heer D. J. A. Geluk, in de raad mede gedeeld, dat plannen bestaan in Haarlem een avond-lyceum te openen. Nader ver nemen wij dat er een commissie is be noemd om deze zaak voor te bereiden. De wethouder hoopt dat het voor B. en W. mogelijk is reeds in de eerstvolgende raadsvergadering met een voorstel te ko men om het daardoor mogelijk te maken dat het avond-Lyceum reeds dit najaar ge opend kan worden. Haarlemse Reddingsbrigade vierde 35 jarig bestaan Ter gelegenheid van het 35-jarig bestaan van de Haarlemse Reddingsbrigade werd Zaterdagavond een feestavond gehouden, waaraan medewerking verleende het caba retgezelschap „Swengali". Onder de aan wezigen waren onder meer de heer J. P. Weyburg, voorzitter van de Ned. Bond tot het Redden van Drenkelingen en vertegen woordigers van de Brigades uit Alkmaar, Bloemendaal, Heemstede, Hillegom en Zandvoort. Van verschillende zijden wer den bloemstukken en schriftelijke geluk wensen ontvangen, onder meer van het bestuur van Ongevallen Dienst, „moeder Triebeis" en vele anderen. Tijdens de pauze gaf de voorzitter, de heer Joh. M. Schmidt, een résumé van de afgelopen 35 jaar. Spre ker zei, dat weer een tijdperk van opbouw en herstel is aangebroken, dank zij veler medewerking en dank zij de jongere gene ratie. Spreker richtte nog een oproep tot de leden om zich aan te willen sluiten bij de Ongevallen Dienst. Als vertegenwoordiger van de directie van het Sportfondsenbad bood spreker aan het bestuur een geschenk onder envelop aan. De heer Schmidt herdacht de leden, die de Brigade ontvallen zijn, o.m. de heren Haase, Kemper, Van Leersum en Dijkstra. Hierna verzocht de voorzitter de dames PerryMeyer en DijkstraVan Baren en de heer J. M. Thuis op het podium te wil len komen. Gezien het vele werk door hen voor de Brigade verricht, heeft het bestuur gemeend zijn waardering te moeten uiten in de vorm van het aanbieden van het ere lidmaatschap. De heer Oudshoorn werd voor zijn ge waardeerde arbeid bij het geven van prac- tische lessen op E.H.B.O.-gebied het diplo ma van Lid van Verdienste uitgereikt. Hierna bood de heer J. P. Weyburg, voor zitter van de Ned. Bond tot het Redden van Drenkelingen gelukwensen aan. Zondagmiddag zijn in het Sportfondsen- bad wedstrijden gehouden, welke werden bijgewoond door de burgemeester van Haarlem. Op het programma stond een demonstratie met de autocabine. Een micro foon is in de cabine gemaakt, waardoor het mogelijk is het publiek op de hoogte te brengen van de situatie onder water. Nadat de heer C. H. Vrugt zeven en een halve minuut in de cabine was geweest, was er nog een luchtlaag van 6 cm aanwezig. Aan de wedstrijden namen de brigades uit Alk maar, Heemstede, Hillegom en Haarlem deel. Geslaagde aardbeiendrive Twee hoofdprijzen naar Haarlem Ook dit jaar is de aardbeiendrive, welke Zondag voor de derde maal door de Bever- wijkse bridgeclub „Sans Atout" werd ge organiseerd, een groot succes geworden. Toen de wedstrijden waren afgelopen bleek dat de massief zilveren aardbeienslof, welke vorig jaar door „Sans Atout" ge wonnen werd, nu voor de tweede maal in het bezit kwam van de R.K. bridgeclub „Haarlem" met 213 mp, deze vereniging werd op de voet gevolgd door de B.C. ..H.T.S.C.", welke 212 mp. behaalde. De individuele prijs, een fraai uitge voerde kaartendoos, werd gewonnen door de heren Eysker-Ineke van de B.C. Haar lem-Noord. Nog eens: de zaak Flesche Deze Duitser herkrijgt zijn vrijheid, maar moet eerst belastingschuld betalenl Enige weken geleden hebben wij mede gedeeld dat de advocaat-fiscaal mr. A. H. van de Veen bij het Bijzondere Gerechts hof te Amsterdam beslist heeft, dat er geen termen zijn om de Duitser A. Flesche strafrechterlijk te vervolgen, zodat hij uit het land gezet zal worden. Wij herinneren er aan dat Flesche kort voor het uitbreken van de oorlog in Haar lem gepakt was, verdacht van spionnage ten gunste van Duitsland. Toen de Duit sers ons land waren binnengevallen werd hij onmiddellijk in vrijheid gesteld, terwijl de bewijzen tegen hem verbrand werden. Natuurlijk is hij verder voor de Duitsers blijven werken. Hij werd beheerder van een bank die de Duitsers openden in de Sarphatistraat te Amsterdam, die zij „de firma Lippmann en Rosenthal" noemden, hoewel die niets te maken had met de bankinstelling Lippmann en Rosenthal aan de Spiegelstraat. Deze Duitse bankinstel ling „beheerde" het kapitaal van Joodse Nederlanders. Op „Dolle Dinsdag" vond Flesche het veiliger naar Duitsland uit te wijken. In November 1946 werd hij in Wiesbaden ge arresteerd en als oorlogsmisdadiger aan Nederland uitgeleverd. Hij leefde in de omgeving van Wiesbaden op grote voet en had er een kasteeltje gekocht. Hoewel nu gebleken is, dat het niet mo gelijk is Flesche voor de strafrechter te brengen (een Duitser kan niet vervolgd worden wegens collaboratie) zou het ver keerd zijn te veronderstellen, dat hij nu zonder meer naar zijn kasteeltje en zijn millioenen in Wiesbaden terug mag keren. Ook vreemdelingen vallen onder de belas tingplicht. Het is dus begrijpelijk dat de Nederlandse Fiscus zeer hoge rekeningen met hem te vereffenen heeft. Maar in ons land heeft hij geen geld of bezittingen meer. die voldoende zijn om die enorme schuld te delgen. Toen Flesche naar Duits land uitweek nam hij veel kostbaarheden en contanten mee. Bovendien zorgden ach tergebleven vrienden wel, dat veel hem werd nagezonden. Het bezit, dat Flesche nog in ons land had. is in bewaring genomen door het Be heersinstituut. Hoe groot de waarde daar van is mocht men, in verband met het ambtsgeheim niet mededelen, maar wij hebben reden te veronderstellen dat zich dit bepaalt tot een saldo bij de Post-chèque en Girodienst. Daarmee kan de Fiscus niet tevreden zijn. Nu zijn er wel regelingen, die het mogelijk zouden maken, voor de Fiscus beslag te leggen op de bezittingen van Flesche in Duitsland, maar die rege lingen werken zeer stroef en het is niet te verwachten dat daarvan in dit geval veel terecht zou komen. Wij hoorden de mogelijkheid opperen dat Flesche hier voorlopig nog wordt vast gehouden. totdat hij zijn grote belasting schuld voldaan heeft. Hij kan dan aan be vriende instanties in Wiesbaden opdracht geven, een deel van zijn bezittingen voor dit doel te gelde te maken. Dus eerst betalen en dan pas vrij. Het lijkt ons niet onwaarschijnlijk, dat de Fiscus deze weg zal bewandelen. Afscheid van dr. De Vletter Plaquette aangeboden In de bovenzaal van het Kennemer Ly ceum te Overveen heeft Zondagmorgen de schoolgemeenschap afscheid genomen van haar scheidende rector, dr. A. de Vletter, die, sedert het begin van dit cursusjaar op non-actief, thans na het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd, definitief zijn ambt heeft neergelegd. Op uitdrukkelijk verzoek van dr. De Vletter vond dit afscheid in besloten kring plaats. Namens de leerlingen bood de voorzitter 'van de Kennemer Lyceïsten Vereniging in het vorige cursusjaar, de heer P. Giltay Veth, een fraai, in relief uitgevoerd borst beeld van dr. De Vletter aan, dat aange bracht is boven de ingang van de aula van de school en dat uitgevoerd is door de beeldhouwer Theo van Reyn. Na de onthulling werd het woord ge voerd door de heer D. H. Schoute, secreta ris van het schoolbestuur en zelf oud-leer ling van de school, die in hartelijke be woordingen het geschenk overnam uit naam van het college van bestuur. Drs. E. van Meir, de opvolger van dr. De Vletter, sprak namens het docentencorps, waarna dr. De Vletter dank bracht aan de sprekers, waarbij hij de toezegging deed, het contact met zijn vroegere leerlingen te zullen on derhouden door geregeld te verschijnen op de bijeenkomsten van „Aelbertsberg", de vereniging van oud-leerlingen van het Kennemer Lyceum. Aan mevrouw De Vletter werden bloe men aangeboden. Programma Sportiveek MAANDAG' 19,Turndemonstratie op openbare pleinen. 19,30 Selectie zwemwedstrijden in Stoop's Bad. DINSDAG: 18,30 Nationale wielerwedstrijden nabij de Delftlaan. Prins Bernhard naar de Olympiade? Naar het weekblad „Sport" uit de om geving van Prins Bernhard verneemt, zou deze bereid zijn, indien hij daartoe door het N.O.C. werd uitverkoren, om voor ons land uit te komen op het zware spring concours bij de Olympische Spelen in Lon den. De Prins zou zich echter op het stand punt stellen dat hem generlei voorkeur ver leend mag worden en dat men hem slechts mag verkiezen indien zijn prestaties daar toe aanleiding geven. „Sport" vermeldt erbij dat hippische kringen de capaciteiten van de Prins hoog aanslaan, doch dat zij menen dat zijn er varing voor de zeer zware hindernissen van de Prix des Nations (1.65 m) wellicht nog te gering is. Nochtans wordt zijn aan wijzing ernstig overwogen. Als bezwaar voor zijn deelneming geeft „Sport" op dot zijr paard „Priest" bij het springen te gemakkelijk uit de hand zou raken en dat hem derhalve een ander paard ter beschikking zou moeten worden gesteld. Goeden morgenl Vanochtend omstreeks kwart over vijf werden de bewoners van een perceel aan de Vroomstraat gewekt door een zware vrachtauto die zich een weg door de zij muur van het huis had gebaand. De wagen had uit Noordelijke richting komend, linksaf de Vroomstraat willen in slaan, doch was in de bocht geslipt en dooi de muur gereden. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Het gat trok veel bekijks. Het is nog maar kort geleden, dat de bewonei-s van een huis aan de Kennemerstraat op dezelfde hardhandige wijze gepord werden. EINDEXAMEN RIJKSKWEEKSCHOOL TE HAARLEM. Geslaagd voor Handenarbeid de dames: Annie Hilvers te Haarlem: Henny Joosten te Haarlem; Charie Kiesel te Amsterdam: Joop Klumper te Haarlem; Jeannette van Mens te Haarlem; Drude Mooijman te Haarlem; Jet Peyrot te Heemstede: Henny Plevier te Haarlem; Henny Stolk te Santpoort; Netty Westerbeek te Haarlem; Elze van Zanen te Haarlem. De eindexamens zijn hiermee afgelopen. Alle 25 candidaten slaagden voor de on derwijzersakte. Van de 17 dames behaalden 16 de akte voor Handwerken. De 22 candi daten slaagden allen voor Handenarbeid. In September wordt het eindexamen van de Spoedcursussen afgenomen. Wielrijden Kampioenschappen op de baan tot vanavond uitgesteld Door het regenachtige weer konden de wedstrijden der Nederlandse kampioen schappen op de baan Zondag pas met an derhalf uur vertraging aanvangen. Na vier kwarteindstrijden achtervolging der profs en enkele achtste finales der sprint-ama teurs viel de regen alweer bij stromen neer. zodat de wedstrijdcommissie besloot de wedstrijden af te gelasten. Heden, Maan dagavond zullen zij worden voortgezet. Op de eerste dag van de nationale kam pioenschappen in het Olympisch Stadion stond als hoofdnummer op het programma de 50 km-wedstrijd zonder gangmaking voor amateurs. Winnaar werd Faanhof, gevolgd door Van Gelder. De Haarlemmer Voorting had ge ruime tijd de leiding gehad, doch moest zich later bij de groep voegen. Bernard Leene, die reeds 42 jaar is, ver sloeg Duyns bij de amateurs. Jac. van Egmond, die ook al om en nabij de 40 is, won niet alleen zijn serie, maar bereikte zelfs de kwarteindstrijd door La- keman in de achtste finale royaal te slaan in de snelste tijd van de dag over de laat ste 200 meter. 12sec., een tijd, welke alleen Van Vliet en Pronk noteerden. Cricket Molenaar nam zeven wickets voor nul tegen H.B.S. Molenaar heeft in de wedstrijd Hermes DVS—HBS een fraaie prestatie geleverd door zeven wickets voor nul runs te nemen Hij bowlde zeven overs. Geen enkele bowler heeft tot nu toe een dergelijke prestatie be haald. De cijfers 9 voor 2 door W. van Wa- veren van Rood en Wit op 18 Mei 1913 te gen Hilversum werden tot dusver als de beste beschouwd. Hermes scoorde 152 runs en HBS bracht het niet verder dan tot 38 runs. De Hagenaars scoorden in de tweede innings 81 runs voor 9 wickets. Thans bowl de Molenaar 1 voor 27. Hermes won met 114 runs op de eerste innings. In de wedstrijd HCC 1—PW heeft Sod- derland zijn duizendste wicket als speler van HCC genomen. Toen hij destijds voor Rood en Wit uitkwam, nam hij zijn duizend ste wicket in Nederlands cricket. PW scoor de 92 runs (Sodderland nam 6 voor 28) en voor het verlies van vier wickets passeerde HCC 1 het totaal. De thuisclub won met zes wickets. Zaterdag was PW op bezoek bij Sparta. Het resultaat was een draw. De Rotterdam mers scoorden 188 voor 6 en PW 96 voor 1. De wedstrijd ACCHCC 2 is verregend. Bij de stand 117 voor 4 voor ACC werd de strijd gestaakt. CVHW scoorde 57 runs en SCHC pas seerde het totaal zonder wicketverlies. Bij de stand 145 runs voor vier wickets werd gestopt, zodat SCHC met 88 runs en nog zes wickets in handen won. In Rotterdam won Haarlem 2 met 2 runs op de eerste innings van VOC 2. De thuisclub scoorde 166 en Haarlem 168 runs. KATHOLIEK TONEELCENTRUM Belangwekkende opvoering van „Het groot toneel der wereld" Meer vroomheid dan verbeelding Door zich te verenigen onder de banier van hun gemeenschappelijke overtuiging hebben de katholieke tonelisten hier ter stede de lang verbeide kans waargenomen om, al was dat slechts de secondaire bedoe ling. een daad van culturele betekenis te stellen. Moge dit voorbeeld navolging vin den en dan niet alleen bij de maar zelden tot artistiek besef inspirerende bijzondere gelegenheden. Slechts door samenwerking van de besten kunnen amateurs een bij drage leveren tot de zo nodige verbreding van de kunst, die zij beweren lief te hebben. Bij de opvoering door het Katholiek Toneelcentrum Haarlem van „Het groot toneel der wereld" van Calderón (1600 1681) fungeerde in hoofdzaak het geloof als bron van bezieling, reden genoeg om het ook als primaire waardemeter te be schouwen. Eerst na de erkenning van de wezenlijk doordringende kracht daarvan op de geest van deze allegorische auto sacramental, mag men de vraag opwerpen of de bevruchting niet wat eenzijdig dog matisch is geweest en nader ingaan op enkele formele bezwaren. Niet voor niets namelijk luidt de onder titel „spel van de eerste en de laatste din gen van de mens" met de klemtonen op het eerste en het laatste woord. Ik ben nu van mening dat de bewuste versobering te ver is doorgevoerd, waardoor, zeer tot schade van de dramatische werking, de bevrijdende kracht der verbeelding mijlen ver ten achter kwam te staan bij de ver kondiging der genade. Al merkte reeds de grote kenner van het Spaanse toneel, de dichter Grillparzer, terecht op dat de dialectiek van de rede hier met zekere voorliefde als schoon heidsmiddel werd toegepast, toch wel een dergelijk zinnespel voor alles de illu stratie zijn van een godsdienstige leer stelling. Men ontbeerde op het toneel de pomp en praal, die bij Calderón zeer veel meer is dan alleen maar uiterlijk vertoon. Tot in zekere graad werd dit gemis ver goed door het monumentale décor een trap die tot de hemel reikte van Herman Moerkerk (uitgevoerd door Jan Kraak man) met de prachtige barokke lichtval uit onzichtbare hoogte. Het triomfantelijke „Hallelujah" uit „De Messias" van Handel aan het slot. vormde, mede door de analoge structuur, een zo zinrijke bekroning, dat eensklaps duidelijk werd dat men al veel te lang op ondersteunende muziek had zitten wachten. Guus Boersma openbaarde middels ïijn declamatie-regie een behoorlijke versge voeligheid en een diepgaand begrip. D< resultaten met het niet geheel toereikende stemmenmateriaal wekken stellig voldoe ning. Een bijzondere vermelding verdienen Jeanne Kruijver-Rubeling (de Wijsheid) die de meeste durf liet horen en daardoor wel eens te vroeg haar kruit verschoot en de zeer beheerste Ans Swart. Niet onver dienstelijk was Toos van der Linden als de Schoonheid, hoewel men naar het contrast tussen aanvankelijk geluk en latere ont reddering met de kijker moest zoeken. Waar Calderón altijd het meeste boeit wanneer hij zijn personen uit het boeren leven* heeft gelicht (denk maar aan „De rechter van Zalamea" bijvoorbeeld) kan het niet verwonderen dat de Sijmen, die zich beklaagt het gelag te moeten betalen, vertolkt door Jacob Henneman, ook verre weg het beste van het spel had. Heeft men opgemerkt, hoe de humor hier het vrome gevoel voor het onderscheid tussen hemel en aarde liet spreken? Gé Hurkmans vol deed nog net als de Rijke, waar Gé Krom hout als de Koning wel iets te kort schoot. Jan Teas van Dijk beheerste zijn versregels vaardig, maar vertoonde een nogal onwaar achtige plastiek. In het algemeen gaf trou wens de gestyleerde gebarentaal de inner lijke transformaties slechts vaag weer. Het is bijzonder jammer, dat men voor de refreinzegster die de spelers de Wet moest voorhouden niet een aan de hoofd personen ten minste gelijkwaardige kracht heeft kunnen vinden. Ook de keuze van Joop Kruijver als de onzichtbare Meester (teveel hemelse rechter, te weinig dichter lijke geest) was lang niet ideaal. Bovendien klonk zijn toch al te licht gekletirde stem geluid tamelijk diffuus. Er werden in het verstreken weekeinde drie vertoningen gegeven ter gelegenheid van de Mittovos 1948. Het heeft mij ver wonderd dat de schouwburg zo slecht was bezet, want deze manifestatie was veel meer belangstelling waard. Als bewijs daarvan moet men ook deze critische aantekeningen beschouwen. DAVID KONING. Busroute tijdelijk verlegd De autobussen van lijn 3, 4 en 5 rijden, wegens bestratingswerkzaamheden, tijdelijk niet over de Raaks en de Nassaulaan, maar in beide richtingen over Zijlvest, Kinder- huisvest en Zuidzijde Kenaupark. Op de Zijlvest zijn tijdelijke halten ingesteld. BEKLEMMEND MOMENT. Gisteravond was een wielrijder zo on voorzichtig om de tram HaarlemAmster dam op de brug bij de Amsterdamse Poort rechts van zich te houden. Op hetzelfde moment kwam een tram uit de tegenover gestelde richting zodat de fietser lelijk in het nauw kwam. Zijn fiets raakte tussen de trams bekneld en hij sloeg zeif over het stuur. Wonderlijk genoeg kreeg hij geen letsel maar zijn fiets was gekraakt. PAKHUIS INGESTORT. In de Korte Hofstraat is in de afgelo pen nacht een kolenpakhuis tengevolge van ouderdom met veel geraas bezweken. Het perceel waarin twaalf ton eierkolen en tur ven waren opgeslagen, stortte in elkaar en bedolf de straat onder het puin. Drie bak fietsen en vijf handwagens, die bij het pakhuis door een rijwielhersteller waren geparkeerd, werden door vallend puin ver nield. De brandweer heeft assistentie ver leend bij de opruimingswerkzaamheden. Amsterdamse Beurs Op de Grote Markt gaven Zaterdagavond dames van de Kennemer Turnkring ter ge legenheid van de Haarlemse Sportweek 1948 een demonstratie vendelzwaaien onder leiding van de heer J. M. Berrevoets. Koninklijke Olie. Unilever Philips A. K. U Fokker Nederlandse Ford Nederlandse Kabel v. Berkei's Patent Scheepvaart-Unie Holl.-Amerika Lijn Deli Maatschappij H. V. A A'dam Rubber Ned. Handel Mij N.-I. Handelsbank Billiton Mjj II Slotkoers Vrijdag 343 290 253 161% 35814 277 124% 185% 196 153% 222% 160 156>* 120 475 Openings koersen 338 2881* 257 160% 153% 217'* 157;* C Kort en Bondig j De rantsoenbonnen van de serie G zullen na 3 Juli niet meer geldie zijn Na die datum zijn voor voedingsmiddelen, tabak en zeep- artikelen uitsluitend de rantsoenbonnen van de serie H geldig. In Vught is een trieste herinnering ver dwenen. namelijk het laatste deel van de spoorlijn naar het beruchte concentratie kamp. welke door de Duitsers was aan gelegd Zaterdag zijn van Maastricht naar Evsden overgebracht de urnen met de as van acht Nederlandse en Belgische illegalen, die 9 October 1943 bij Utrecht wegens ille gaal werk door de Duitsers waren gefusil leerd Aan de Belgische grens te Evsden heeft de Commissaris der Koningin mr. dr. F. Houben de kisten met de urnen met de as van de Belgische illegale werkers overge dragen aan de Belgische autoriteiten. Ten opzichte van 15 April 1948 vertoon de het indexcijfer van de totale kosten van levensonderhoud een daling van 9.2 pet. HAARLEM EN OMGEVING Een volksdans- en xangdemonstratle wordt Dinsdagavond gegeven op he: school plein van de J. P. Coenschool aan dc Gljs— brecht van Amstelstraat in Haarlem-Noord ter gelegenheid van de verjaardag van Prins Bernhard. De volksdansen staan onder lei ding van meu H. Turkenburg. Zangleidster is mej. W van Eldik. Op het kruispunt MiddenlaanZuider- houtlaan geraakten gisteravond een autobus en een personenauto met elkaar in botsing. De auto die de bus rechtsachter aanreed werd flink beschadigd. Ook de bus liep enige ave rij op. De heer C. Schulz, wethouder van So ciale Zaken der gemeente Bloemendaal. zal in het vervolg geen spreekuur meer houden op Donderdagen, doch op Vrijdagen van 10 tot 11 uur. Op de Spiegelenburglaan In Aerdenhout speelde een achtjarige jongen met zijn fiets en botste tegen een veertienjarige loopjongen aan, die op zijn rijwiel passeerde. Deze viel en brak een been. Per auto Is hij naar een ziekenhuis overgebracht. Een zes-jarig knaapje viel gistermiddag op het Nassauplein van een bagagedrager. Het brak een been en werd naar de Maria-stich- ting vervoerd. Vandaag is het echtpaar M. C- H. BreeuwerJansen, wonende Rozenprieelstraat 14 te Haarlem vijf en vijftig jaar getrouwd. Ds. A. Verschoor, Geref. predikant te Santpoort, slaagde aan de V U. voor zijn doc toraal examen theologie. De federatie Haarlem van de Party van de Arbeid houdt heden. Maandagavond, een openbare wijkvergadering in het wijkge- bouw Molenaerstraat 18. waar de heer S. P. Doek zal spreken en een meeting op het Theemspiein die om ongeveer negen uur be gint. Hier spreekt mevrouw T. Kerkhoff—Pet. De heer M- B. Fielcmieg zal 2 Juli de dag herdenken, dat hij 25 jaar geleden als vormer in dienst trad bij Droste's Cacao en Chocoladefabrieken N.V. te Haarlem. De heer M. C. Fallentin in Zwitserland omgekomen De heer M. C. Fallentin, secretaris van het Christelijk Jonge Mannen Verbond is bij een bergtocht in de omgeving van Kan- dersteg (Zwitserland) van een berghelling gevallen en om het leven gekomen. Een reddingsploeg uit Kandcrsteg heeft het stoffelijk overschot geborgen. De heer Fallentin, die de leeftijd van 54 jaar bereikte, vertoefde als leider van een groep leden van het C.J.M.V. in het Berner Oberland. Zijn stoffelijk overschot is vandaag op het kerkhof te Kandersteg ter aarde be steld. Heemslede MUZIKALE RONDGANGEN Ter gelegenheid van de verjaardag van Prins Bernhard zullen Dinsdagavond 29 Juni de drie plaatselijke muziekvereni gingen muzikale wandelingen houden. De Harmonie „Eensgezindheid" vertrekt om acht uur van het Valkenburgerplein hoek Camplaan; de R.K. Harmonie ,,St. Michaël" vertrekt op het zelfde uur van het R.K. Verenigingsgebouw en het Heemsteedse Fanfarecorps „Excelsior" vertrekt van het Gebouw voor Christelijke Belangen aan de Voorweg om half acht. BURGERLIJKE STAND Ondertrouwd: N. Teeuwen en F. M Wes- terveld; A. Beck en F. M. de Graaf; A. H. Spruijt en C. J. M. van der Asdonk; A. P. Kraajjeveld en G. P. Brakel. Getrouwd: A. P. A. Baelde en M. G. C. Stolten; J. M. van Staveren en A. de Ronde; K. Suijk en P. E. G. Redeker: H. Walraven en J. Castien; J. Groot en L. Bruijning. Bevallen: W. KorenLouwes, z.; D. de Leeuwvan der Ham, z.; S. J. van Omme renBujjze, d.; S. Horlingsvan der Ma- rel, z.; A. M. van BakelRonselaar, z.: H. W. M. NeeskensRodenburg, z.; W. van Bovenvan Veen, z.; A. SminiaIJsscl- stein, z.; M. J. WeijersMedemblik, d.; F. J. M. Vinkde Vries. z. Overleden: A. M. L. de Haan. 73 jaar; A. A. Vriesendorp, 20 dagen; J. Hetcm, 67 jaar; A. Krajenveld, 78 jaar; M. S. de Lugt, 92 jaar. Bloemendaal W.F.A.-arbeidsbeurs om zelf vacantiegeld te verdienen Zaterdagavond hield de afdeling Bloe mendaal van de World Friendship Orga nisation in de aula van het Kennemer Ly ceum te Overveen een propaganda-avond. De secretaris, de heer C. Dhont, die deze bijeenkomst op touw had gezet, hoopte er mee te bereiken, dat niet alleen meer le den zouden toetreden, doch tevens onder ling een vriendschapsband zou ontstaan. De heer J. Franchimont als afgevaardigde van het hoofdbestuur gaf door zijn aan wezigheid blijk van belangstelling. De voorzitster van de afdeling, mevr. M. Hempenïus-Hissink, heeft van de gelegen heid gebruik gemaakt, om verschillende problemen te bespreken. In een inleidend woord constateerde zij, dat men dit jaar weinig op reis zou gaan. Als oorzaak hier van wees zij de slechte financiële omstan digheden aan. Voor jongelui, die nog niet verdienen, zal het immers steeds bezwaar lijker worden van hun ouders te vergen hun vacantie te betalen. Mevr. Hempenius meende, dat men zelf hiervoor het geld moet verdienen. Zij wilde daartoe een „ar beidsbeurs" in het leven roepen. Alle W. F. A.-leden kunnen zich laten inschrijven en mevrouw Hempenius is bereid bemid deling te verlenen bij het zoeken naar ge schikte arbeid, zoals bijv. „oppassen", schoenen poetsen, auto's wassen, tuinieren, waarmede men dan zijn eigen zakgeld zal kunnen verdienen. Ook werd nog de mo gelijkheid besproken een eigen krantje uit te geven. De avond werd verder gevuld met sket ches, voordrachten, muziek en zang ver zorgd door leden van de Haarlemse Ha waiian Vereniging.

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 3