Haarlems Dagblad [Sokolofski stelt heropening van treinverkeer in uitzicht Tito Joegoslavische communisten publiceren heftig verweer Bulgarije blijft Joegoslavië trouw Vredesvoorstellen van Bernadotte Bioemendaals openluchttheater ontvangt van Zondag af bezoekers Melkdistributie voorlopig opgeheven Weerbericht 62e Jaargang No. 18976 Bureaux i.roit douistj W3, l'e» Adv en Admln. I 10724 14825 Redactie 10600. Direct-Hoofdred. 15054 Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, TeL 12230. Drukkerii z B Spaarne 12. Tel 12713. 10132 Woensïïaj: 30 juni 1948 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprij's per week 31 cent, per kwartaal 4,Franco per post 4,50 Postgiro 273107. Adverttrfrieven op aanvraag bij de Administratie. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem De tot dusver zo koude zomer wordt wel gekenmerkt door Russische onrust. Koude oorlog in een koude zomer. Churchill heeft de nieuwe spanning in Ber lijn, die intussen aanmerkelijk is afgeno men, vergeleken met de spanning, die München in 1938 bracht. Wat de stemming onder de Westerse volken betreft heeft hij I dat ten onrechte gedaan. Er is geen sprake I geweest van de ontzetting, die in de na- I jaarsdagen van '38 de wereld beving. Feiten cn verhoudingen liggen ook totaal anders. Het valt te betreuren dat een zo begaafd I man zich op ogenblikken, waarop in eniger lei vorm besluiten moeten worden geno men, niet met wat meer zelfbeheer- I sing uitlaat. Aan sensatie van deze soort i heeft een samenleving, die zich vermoeid voelt door de eindeloze ruzies en het falen van haar staatslieden om de volken de vre de te verschaffen, die zij wensen, aller minst behoefte. Een deel van de Engelse pers heeft eVenals enige maanden ge leden, toen de botsing van een Russische jager met een Engels passagiers-vliegtuig boven het Berlijnse vliegveld Gatow plaats greep evenmin haar.kalmte kunnen be waren. Wij waren vroeger zulke Britse emotionaliteit niet gewend en he.t verschijn sel doet wat zonderling aan. Misschien wordt het ditmaal enigszins ver klaard door de havenstaking in Londen en Liverpool, die overigens nooit algemeen is geworden en nu haar einde nabij is. Achter die staking zit communistisch drijven. Maar Engeland heeft in deze eeuw heel wat gro ter en schadelijker arbeidsconflicten ge kend. De aandacht voor deze gebeurtenissen is plotseling afgeleid door de „excommunica tie", door de Cominform uitgesproken over het Joego-Slavische staatshoofd, maar schalk Josip Tito en enige andere comrau- I nistische hoofdmannen in de regering van dat Balkan-land, waaronder de bekende I minister Kardelj. Deze belangwekkende gebeurtenis bewijst opnieuw, dat het nooit gemakkelijk is andere volken naar zijn pijpen te laten dansen en herinnert eraan I dat de Balkan nooit gedwee is geweest en Joego-Slavië wel het minst. Blijkens de beschuldigingen, door de Cominform „in een lijvig document met acht bittere en gramstorige hoofdstukken" geuit hebben Tito en zijn naaste medewerkers zware in breuk op de wetten der communistische I internationale gepleegd. De Russische com munistische partij heeft hen herhaaldelijk I „broederlijk" vermaand, maar zij waren aangetast door verwaandheid en listige be- I rekening en hebben dit vermaan met verzet I en vijandigheid beantwoord. Ja, zelfs heb ben zij gehandeld, alsof de kapitalistische staten minder gevaarlijk voor hun onafhan kelijkheid waren dan de Sovjets en zijn zij zich naar het Westen gaan oriënteren. Zij I zijn de Marxistisch-Leninistische leer- I stellingen gaan herzien en hebben zelfs samenwerking met bourgeoïs-partijen aan vaard. De ketters! De minste critiek hebben zij met wrede vergelding beantwoord en pogingen gedaan om het Russische leger en zijn militaire specialisten in discrediet te brengen. Zelfs hebben zij een aantal bur gerlijke vertegenwoordigers van de Sovjet- Unie in Joego-Slavië onder toezicht van hun veiligheidspolitie gesteld. Tito heeft geantwoord dat dit allemaal gelogen is. Hij zegt of liever: het centrale comité van zijn partij zegt het dat hij de eenheid van het internationale front hele maal niet geschaad heeft, maar dat integen deel de Cominform de eenheid in zijn partij poogt te verbreken. Critiek laat Tito wel degelijk toe. Als in enkele secties geen ver kiezingen hebben plaatsgehad, dan is dat slechts een gevolg van na-oorlogse omstan digheden. Dit is geschied in vele partijen, met inbegrip van de communistische partij I der Sovjet-Unie. En Joego-Slavië is alleen j maar weggebleven van de vergadering (te Boekarest, hoofdstad van Roemenië) van de Cominform, omdat de uitnodiging onjuiste beschuldigingen bevatte, gegrond op een zijdige informatie. I Enfin, om kort te gaan: er is grote ruzie I in de Cominform. En maarschalk Tito, die bekend staat als een eerzuchtig man en zich pleegt uit te dossen als een soort Goèring, in een veelkleurige uniform met veel orde tekenen, gedraagt zich helemaal niet als een satelliet, maar doet alsof hij gelijk recht van spreken heeft aft Rusland zelf. Intus sen heeft Bulgarije, waar Dimitrof aan het hoofd staat, de merkwaardige mededeling gepubliceerd dat het onvoorwaardelijk vasthoudt aan zijn vriendschapsverdrag met Joego-Slavië. dat het hoopt dat Joego- Slavië dit ook zal doen en dat het zich niet verplicht acht in binnenlandse aangelegen heden van dat land tussenbeide-te komen. Men kan hieruit afleiden, dat Dimitrof zich ook niet meer als een satelliet van Moskou gedraagt. Verleden jaar poogde hij initiatief in de Balkan te nemen, werd toen door J Moskou tot de orde geroepen en bekende haastig zijn schuld, zijn verkeerd inzicht en zijn domheid. Nu gaat hij alweer eigen opinies verkondigen en zegt zelfs dat hii zich niet in de Joego-Slavische zaken wil mengen! Het gehele geval maakt dus de indruk I van een balkanische breuk in het commu nistische internationale front, bij zijn op richting in October 1947 dus pas negen maanden geleden aangeduid als „het anti-imperialistische kamp". Afgevaardig den der communistische partijen van de Sovjet-Unie, Polen, Hongarije, Roemenië, Bulgarije, Joego-Slavië, Tsjecho-Slowakije, Fïankrijk en Italië richtten toen in een ge heime conferentie de Cominform op. Het doel was: vereniging tegen de expansie politiek der Verenigde Staten, uitwisseling van ervaringen en gezamenlijke activiteit, waarvoor een gemeenschappelijk bureau werd opgericht inBelgrado, de hoofd stad van Joego-Slavië. De gezamenlijke werkzaamheid schijnt nu al lelijk verstoord. Blijkens de laatste berichten treedt Mos kou al actief op. Er zijn Russische troepen aan de grens van Joego-Slavië geconcen treerd, in het land zelf doen zich ook troe penbewegingen voor en vluchtelingen waaronder „hoge persoonlijkheden" zijn al in Triëst aangekomen. Tito, Kardelj en de anderen, die in hun zomerverblijven vertoefden (Tito in zijn zomerpaleis te Bied) toen de excommunicatie uit Boeka rest kwam, zijn blijkbaar van plan stand te houden. Men vraagt zich af waar dit alles toe leiden zal. Het brengt een geheel nieuwe wending in dc toestand en het laat zich minder als een „koude oorlog" aanzien dan het eindeloze conflict tussen Rusland en Amerika. R. P. TITO IS NIET ONDERDANIG „Beschuldigingen der Cominform zijn grof, eenzijdig, fantastisch en lasterlijk" Tito en zijn trawanten, uit de communis tische internationale gestoten onder de zwaarste beschuldigingen, die in het com munistische woordenboek voorkomen, hebben de vernietigende critiek allerminst met 'n deemoedig „mea culpa" aanvaard, integendeel, zij hebben een in felle be woordingen gesteld verweer per radio de wereld ingezonden, waarin zij tegenbe- schuldigingen uiten en de aantijgingen van de Cominform als laster doodverven. De woorden „schande, buitengewoon kwet send, onrechtvaardig, fantastisch, laster lijk, ongerijmd, verbazingwekkend" komen veelvuldig in dit verweer voor, en zelfs beschuldigt Tito de Cominform ervan, de eenheid van de Joegoslavische commu nisten aan te tasten en de vijandelijke propaganda stof te geven voor lastei tegen Joegoslavië en de Sovjet-Unie. De bekendmaking van de centrale der Joegoslavische communisten spoorde de binnenlandse partijleden aan, de gelede ren te sluiten en het Tito-regiem te blijven steunen. In antwoord op de beschuldiging dat Sovjet-deskundigen in Joegoslavië onder toezicht van de veiligheidspolitie zouden zijn gesteld beschuldigt Tito de Russen ervan, dat zij Joegoslavische bur gers wilden recruteren. Hij zegt verder, dat de verklaring van de Cominform aller minst in kameraadschappelijke geest was gesteld, doch een grof en eenzijdig docu ment was, vol onware beschuldigingen. „De Cominform heeft het principe waarop zij gegrondvest was laten varen en heeft haar leden gedwongen zich te splitsen." Officieel Brits commentaar Het Britse departement van Buitenlandse Zaken noemde de aanval van de Comin form op Joegoslavië gisteren van uitefmate groot belang, omdat hierdoor aan het licht gebracht wordt, dat achter het ijzeren gor dijn een bepaalde mate van onenigheid heerst, welke totnutoe voor het Westen verborgen is gebleven. Dit ongewoon snelle commentaar op de jongste gebeurtenissen in Oost-Europa kan als maatstaf gelden bij de beoordeling der betekenis, die aan* de breul? tussen Sovjets en Joegoslaven ge hecht wordt. De woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken voegde aan zijn verklaring toe, dat het communiqué van de Cominform ernstige studie waard is. In regeringskringen te Londen betoogt men, dat de Cominform zich thans-* niet langer voordoet als een „inlichtingen bureau", maar als een lichaam met uitvoe rende en disciplinaire functies. Er wordt geen poging meer gedaan om te verbergen, dat de Cominform een instru ment is van het Kremlin en het is over duidelijk, dat het communisme, slechts m een vorm aanvaardbaar wordt geacht, namelijk die welke door het Kremlin voor geschreven wordt. Het communiqué der Cominform toont duidelijk aan hoezeer dit orgaan ingrijpt in de interne aangelegenheden van de lan den achter het ijzeren gordijn. Met name dient hier gewezen te worden op de in structies tot de partijleden van de „goede koers" om desnoods hun leiders over boord te werpen en bij dit soort inmenging lijkt elk gepraat van interventie in de Marshal 1- planlanden belachelijk. Balkandeskundigen in Londen zijn het erover eens, dat Tito, wanneer hij besloten mocht hebben zich tegen de voorgenomen zuivering door de Sovjets te verzetten, daarmede een begin zal maken met de aan tasting van de Sovjethegemonie in de Bal kan en met geheel Oostelijk Europa. Amusant „Het is een merkwaardige zijde van de zaak, dat de Sovjet-Unie de publicatie heeft toegestaan van een zo schadelijk document zonder zich er eerst van te over tuigen, dat haar wil uitgevoerd wordt; het is een ernstige bekentenis van zwakheid", schrijft de „Manchester Guardian", en ver volgt: „Er is iets onweerstaanbaar amu sants in het denkbeeld, dat Stalin aan Tilo dictatuur verwijt en dat de Sovjet-Russen zich erover beklagen, dat zij in Joego-Slavië bespionneerd worden. Indien men de tekst nauwkeuriger bestudeert, moet men ont steld zijn over de macht en de pretenties van de leidende communisten in de Sovjet- Unie, die op volledige en vernederende ge- Het Bulgaarse nieuwsbureau heeft een officieel communiqué gepubliceerd, waarin wordt gezegd: „De beslissing van de Cominform betref fende de Joegoslavische communistische partij wijzigt geenszins de vriendschappe lijke betrekkingen tussen de volksrepublie ken Bulgarije en Joego-Slavië. De Bul gaarse regering zal met de Joegoslavische oprecht blijven samenwerken overeenkom stig het verdrag van vriendschap, samen werking en wederzijdse bijstand, dat tussen beide landen is gesloten en dat beantwoordt aan de levensbelangen van beide volken. Zij rekent er op, dat de Joegoslavische regering de zelfde gedragslijn zal volgen. De Bulgaarse regering zal zich van alle interventie in de Joegoslavische binnen landse aangelegenheden onthouden, daar zij dit als een elementaire plicht beschouwt." hoorzaamheid staan van hun eigen volk, doch ook van millioenen buiten de grenzen van hun land." Het blad besluit met te verklaren, dat de Westelijke democratieën naar aanleiding van dit vreemde incident „hernieuwd ver trouwen zouden kunnen scheppen in hun eigen instellingen." Troepenbewegingen De „Daily Mail" schrijft bij een telefo nisch onderhoud met een der persoonlijk heden van de residentie van maarschalk Tito te Belgrado vernomen te hebben, dat de maarschalk de Joegoslavische hoofdstad Dinsdag heeft verlaten. Milovan Djilas, minister zonder portefeuillev en Edward Kardelj, eerste vice-minister-president, zouden hun woning eveneens hebben ver laten. Voorts maakt de „Daily Mail" gewag van een bericht uit Triëst, volgens hetwelk talrijke Joegoslavische vluchtelingen, onder wie bekende persoonlijkheden, de Italiaans- Joegoslavische grens hebben overschreden. Deze vluchtelingen zouden verklaard heb ben. dat in Joegoslavië troepenbewegingen plaats hebben en dat eenheden van het Russische leger zich langs de Joegoslavische grenzen verplaatsen. Geschenken voor vader j Ongetwijfeld zal Prins Bernhard met trots dc geschenken bekeken hebbendie zijn dochters hem gisteren aanboden. De oudste drie prinsesjes verrasten hun S vader met een stukje eigen handwerk" en op Soestdijk is ieder het er over eens, dat het zelf geboetseerde Sealyham- hondje van prinses Beatrix een waar kunstwerk is en een trouwe weergave van het origineel. Het 30 centimeter hoge i beest zit recht overeind met de pootjes voor zich uit, juist alsof het op een koekje zit te wachten. Ook prinses Irene heeft voor haar scheppingsdrang een object uit de dierenwereld gekozen. Zij heeft eveneens van boetseerklei een schaapje gemaakt, dat ook prijkte tussen de geschenken, die voor de Prins waren uitgestald. Prinses Margrietdie het in de i beeldhouwkunst niet zo ver heeft ge- bracht als haar oudere zusjes, heeft zich dit jaar nog beperkt tot het traditionele S gevlochten matje". De Koningin vertoefde gisteren op Soestdijk om de verjaardag van Prins Bernhard te vieren. In de middag was er op het terrein achter het paleis een concours hippique, waarbij de Koningin, l de Prinses-Regentes en de oudste drie prinsesjes en een klein aantal genodig- den aanwezig waren. Rauter op 20 October voor Bijz. Raad van Cassatie Oc Bijzondere Kaad van Cassatie zal op Woensdag 20 October de zaak tegen Rauter behandelen. De zitting begint 's morgens om tien uur. Hei woord is aan.. Terentius: Wanneer twee hetzelfde doen is het niet hetzelfde. Berlijnse situatie verbeterd „Buitengewoon verzoenende toon" Accoord over Marshall-verdragen Volgens mededelingen van sir Stafford Cripps, de Britse minister van Financiën en Georges Bidault, de Franse minister van Buitenlandse Zaken, hebben de onderhan delingen over de bilaterale Marshall-ver- dragen het resultaat gehad, dat deze ver dragen gesloten konden worden. Ook van Belgische zijde is medegedeeld, dat het betreffende verdrag is gesloten en Vrijdag zal worden geratificeerd. De Amerikaanse c^perbevelhebber in Duitsland, generaal Clay, blijkt Maandag een bezoek gebracht te hebben aan zijn Sovjet-Russische collega, maarschalk So kolofski. Sokolofski heeft daarop Dinsdag in een brief aan de Britse gouverneur, sir Brian Robertson, de hoop te kennen gegeven, dat het verkeer per spoor tussen Berlijn en West-Duitsland hersteld zal kunnen worden voordat de Berlijnse voedselvoorraad op raakt. Op een buitengewoon verzoenende toon^ tldus United Press, zette de Russische gou- De hélicoptère van de Stichting Hef schroef vliegtuigen na de noodlanding wegens een motorstoring op een weiland bij Nootdorp.waarbij de machine kantelde en de rotor- werden. Nauwere betrekkingen Joegoslavië-Amerika De regering van de Verenigde Staten zal onverwijld wellicht volgende week 55 millioen gouddollar deblokkeren, die Joego slavië in de Verenigde Staten bezit Men voegde er aan toe, dat Joegoslavië als tegenprestatie ongeveer 20 millioen dollar zal storten voor Amerikaanse bur gers, als vergoeding voor het verlies, dat zij geleden hebben ingevolgen de nationali satie van sommige Joegoslavische fabrie ken. Bovendien zal Joegoslavië de gevor derde vergoeding betalen voor de twee Amerikaanse militaire vliegtuigen, die in 1946 zijn neergeschoten. De uitslag van de onderhandelingen te Washington zou volgens de aangehaalde bron geen verband houden met de recente critisering van maarschalk Tito door de Cominform. De waarnemers in de Ameri kaanse hoofdstad menen, dat de Sovjet- Unie totnogtoe gekant was tegen het be talen van belangrijke vergoedingen voor de nationalisaties en de vernieling der twee vliegtuigen. De aanvaarding van die clau sule door de Joegoslavische regering wordt opgevat als bewijs, dat de regering van Tito de betrekkingen met de Westerse mogend heden en vooral met de Verenigde Staten wil verbeteren. Arabieren pessimistisch over kans op su.cces Gisteren zijn te Cairo vijf premiers van Arabische staten bijeengekomen om vredes voorstellen van graaf Bernadotte te bestu deren. De voorstellen werden eergisteren door de persoonlijke vertegenwoordiger van Bernadotte te Cairo, Pablo de Azcarate, aan Nokrasji Pasja, de Egyptische premier overhandigd. De Arabieren tonen zich enigszins ongerust over de vorm der voor stellen, aldus Reuter. De voorstellen zullen door de premiers van Irak, Egypte, Transjordanië, de Liba non en Syrië, samen met leden van de po litieke commissie van de Arabische Liga, besproken worden. Inmiddels is bericht ontvangen, dat Jood se staatslieden de vredesvoorstellen te Tel Aviv bestuderen. Bernadotte's voorstellen zouden de vol gende twee punten als basis hebben: De Arabieren moeten de staat Israël er kennen. De Joden moeten sommige gedeelten ^an hun gebied prijsgeven. Volgens het blad Al Zamane zijn ver antwoordelijke Arabische kringen de me ning toegedaan, dat de voorstellen van graaf Bernadotte verworpen zullen worden. De Egyptische pers is pessimistisch ten aanzien van het succes van de missie van Bernadotte. De vergadering van de poli tieke commissie der Arabische Liga. die Dinsdagavond werd gehouden, wordt „de belangrijkste sinds de oprichting van de Liga" genoemd. Brits restant verdwijnt. De bevelhebber der Britse troepen in Palestina, luitenant-generaal MacMillan. heeft in een proclamatie medegedeeld, dat de Britse strijdkrachten 1 Juli op zullen houden enig gebied in Palestina te bezetten. Hiermede houdt het Britse bestuur in Palestina na 25 jaar geheel op te bestaan^ Hedenochtend vroeg zouden de laatste Britse manschappen uit de haven van Haifa vertrekken. De haven van Haifa zal aan de Joodse autoriteiten overgedragen worden. Tanks gestolen. Cyrill Marriot, Engels consul-generaal te Haifa, heeft aan het hoofdkwartier dei- waarnemers van de UNO meegedeeld, dat twee Engelse Churchill-tanks van het vliegveld van Haifa zijn verdwenen. Mar riot stelde de Joden hiervoor verantwoor delijk en noemde het een schending van het bestand. Uit protest tegen dit incident hebben luitenant-generaal MacMillan en 10 staf officieren op het laatste ogenblik geweigerd het door de burgemeester van Haifa aange boden afscheidsdiner bij te wonen. Een derde tank, die van het zwaar be waakte vliegveld werd gestolen, vond men met motorpech enkele kilometers van het vliegveld langs de weg staan. Daar twee Engelse soldaten tegelijk met de tanks verdwenen zijn, achtte een Engels stafofficier het mogelijk, dat de soldaten met medeneming van de tanks gedeser teerd zijn. Half Maart werd de eerste spade in de grond gestoken voor de aanleg van het openluchttheater bij het Kopje in Bloe- mcndaal en thans zijn de werkzaamheden zover gevorderd, dat het publiek van Zon dag af in de gelegenheid kan worden ge steld een bezoek te brengen aan dit prach tige werk. De banken moeten nog geverfd worden en de verlichting nog worden aangesloten, maar dan is het theater ook gereed voor voorstellingen en concerten. De opzet is echter het theater op 1 September, ter gelegenheid van het rege ringsjubileum, officieel in gebruik te nemen. Daarvoor zal men nagaan, of er nog tekortkomingen zijn, welke op tijd ver beterd kunnen worden. De Haarlemse Or kest Vereniging zal te voren concerten geven en bij die gelegenheid worden de lichtinstallaties geprobeerd. In het theater zijn 1161 zitplaatsen ge maakt. De bezoekers zitten ruim en ge makkelijk. Mocht het in de toekomst nood zakelijk zijn het aantal plaatsen uit te breiden, dan is het mogelijk het aantal op 1875 te brengen. Als het nodig mocht blij ken, kunnen er nog staanplaatsen worden ingericht. Tussen de tribunes en het speelvlak is een vijver gegraven, welke zeventig centi meter diep is. Drie fonteintjes zijn er aan gebracht en het water kan met rood, wit en blauw verlicht worden. Bij de vijver is een keldertje gemaakt, waar de souffleur plaats zal nemen en waar de „licht-regis- seur" zijn werkzaamheden moet verrich ten. Aan de verlichting is bijzondere aan dacht besteed. Van boven af zullen 48 lampen het speelvak beschijnen en het „voetlicht" bestaat uit 20 lampen. Er is ge zorgd dat hinderlijke schaduwen worden vermeden. Op het Kopje bestaat gelegenheid voor het stallen van auto's. Zij, die van deze parkeerplaats gebruik maken, kunnen het theater aan de achterzijde betreden. Ook zullen auto's geparkeerd kunnen worden bij de hockeyvelden. Een rijweg komt bij de tribunes uit. Ouden van dagen en ge- brekkigen kunnen eventueel hier gebracht worden, zodat zij dan dicht bij hun zit plaatsen komen. Over de plannen zal het Stichtingsbe stuur van het Openluchttheater, dat Dins dagmiddag op het Raadhuis door burge meester jhr. mr. C. J. A. den Tex ge ïnstalleerd is, zich nog beramen. Een ver zoek is ingekomen van de Bloemendaalse Middenstandsvereniging, om op 6 Septem ber een kinderfeest te houden. De omgeving van het Kopje is een ge liefd plekje voor velen. Dat blijkt uit de cijfers van het bezoek aan de Uitkijktoren. Van 1 Juni 1947 tot en met 31 Mei 1948 hebben 118.883 personen de toren beklom men. De drukste dag was op 17 Mei met een totaal van 3000 en 6 Mei waren er bijna 3000. Deze belangstelling doet ook een druk bezoek aan het Openluchttheater verwachten. Court Dubois uit de Commissie van_ Goede Diensten Het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken heeft officieel medegedeeld, dat Court Dubois, het Amerikaanse lid van de Commissie van Goede Diensten, ver zocht heeft wegens zijn gezondheidstoe stand van zijn functie te worden ontheven en naar huis te kunnen terugkeren. Het fraaie openluchttheater m Bloemendaal is thans gereed en van Zondag af voor belangstellenden te bezichtigen. verneur uiteen, dat de spoorwegen, waar over de geallieerde en Duitse goederentrei nen gewoonlijk van West-Duitsland uit naar Berlijn rijden „nog buiten werking zijn, doch dat de Sovjet-autoriteiten alle maatregelen nemen om het verkeer over deze lijn wederom mogelijk te maken." De Amerikaanse, Franse en Britse gou verneurs van de Westelijke bezettingszones van Duitsland zullen heden te Frankfort bijeenkomen om, naar aanleiding van de verklaring van Sokolofski over een moge lijke opheffing der verkeersbeperkingen te Berlijn, de toestand te bespreken. Op het Deense ministerie van Buiten landse Zaken wordt bevestigd, dat de ge meenteraad van Berlijn door bemiddeling vap de Deense militaire commissie te Ber lin een verzoek heeft gericht tot de Deense regering om het vraagstuk inzake de toe stand te Berlijn aan de UNO Voor te leggen. Nader wordt bericht, dat de Deense re gering nog geen beslissing heeft genomen. Reuters diplomatieke correspondent seint uit Londen, dat men in politieke kringen van oordeel is, dat de verklaring van So kolofski „dat de verkeersbeperkingen niet van permanente aard zijn" de crisis aan zienlijk verlicht heeft. Deze verklaring versterkt de overtuiging dat de Sovjet-regering niet de bedoeling heeft, om het tegenwoordige geld-conflict met de Westelijke mogendheden tot een directe botsing te laten leiden, noch om het „hongerwapen" te gebruiken om Amerika nen, Britten en Fransen uit Berlijn te ver drijven. Een Britse woordvoerder zei, dat schepen, geladen met voedsel, nog tot Berlijn worden toegelaten. De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft bekend gemaakt, dat de distributie van melk en melkproduc ten met ingang van 1 Juli voorlopig wordt opgeheven. In het najaar zal een definitieve beslissing worden genomen. De mogelijk heid van wederinvoering der distributie ingevolge van optredende omstandigheden blijft bestaan. Engelse stakingen ten einde De havenarbeiders te Londen en Liver pool keerden hedenmorgen in grote getale naar het werk terug, waardoor practisch een eind is gekomen aan de staking, welke zeventien dagen geleden begon en op haar hoogtepunt meer dan dertigduizend man omvatte. Ook kantoorbedienden, schuite voerders en stuwadoors gingen weer aan het werk. Eerst zullen nu de voedingsmiddelen, met het lossen waarvan reeds door mili tairen begonnen was, aan land gebracht worden, waarna de in de loop der dagen opgestapelde goederen voor de uitvoer zul len worden ingeladen. De door de staking ontstane vertraging in de scheepsbewegingen zal nog wel het gehele jaar door haar invloed laten gelden. Werving van Italiaanse mijnwerkers overwogen In een vergadering van de Mijn- industrieraad is medegedeeld, dat het niet mogelijk is de productie der mijnen op het voor 1948 geraamde peil te brengen zon der aanneming van een voldoende aantal nieuwe werkkrachten, welke volgens de beschikbare informaties alleen uit Italië te krijgen zijn. De regering is van oordeel, dat de werving van Italiaanse arbeids krachten ter hand moet worden genomen. Verschillende leden van de raad opper den ernstige bezwaren tegen verdere in dienstneming van vreemdelingen. De raad besloot de definitieve bepaling van zijn standpunt tot de eerstvolgende vergade ring uit te stellen. Het Butlin-kamp „Laatste hand aan financiële voorbereidingen" Mr II. M. van Fencma, de burgemeester van Zandvoort, is gisteren met mr dr A. W. Romkes, economisch adviseur van de Wederopbouw te Zandvoort, en de archi tect Clim Meyer naar Engeland vertrokken om de laatste hand te leggen aan de finan ciële voorbereidingen voor 't Butlin-kamp. Het gezelschap wordt Zaterdag terug verwacht. AFNEMEND BUIÏG Verwachting, medegedeeld door het K-N.M.I. in De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond- Wisselend bewolkt. In de kustgebieden bijna nergens buien meer, in het bin nenland voornamelijk in de namiddag plaatselijk enkele buien. Weinig ver andering van temperatuur. Zwakke tot matige wind tussen West cn Noord. 1 Juli: Zon op 4.24 uur, onder 21,03 uur Maan op 0.56 uur. onder 15 00 uur

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 1