c D Berlijn en Tito u MIEP WEET: WORTELTJES-WEEK De ontwikkeling van de Nederlandse Staatsschuld sinds de bevrijding Geen stijging met enkele milliarden doch slechts met 720 millioen in 3 jaar C Wereldnieuws WOENSDAG 30 JUNI 1948 IN DE WERELDPOLITIEK Wanneer men verbindende elementen zou willen zoeken tussen de Sovjet-com munistische klaroenstoten, die de laatste dagen uit verschillende hoeken van Europa hebben geklonken om de aandacht der wereld te trekken, dan zou men daarbij op een niet onaardige analyse van de Rus sische taktiek kunnen, uitkomen, namelijk op de veronderstelling, dat de opzienbaren de veroordeling van Tito en zijn trawanten door de Cominform op een moment werd gepubliceerd, waarop het voor het Russi sche prestige noodzakelijk was geworden om de belangstelling weg te trekken van d» Berlijnse crjsis. Er kan maar een reden zijn waarom de Sovjets verdere intense aandacht voor de Berlijnse kwestie ongewenst zouden achten, namelijk dat zij het plan koesteren voor een stopzetting van hun offensief aldaar of zelfs voor een voorzichtig retireren. Als dat zo mocht blijken te zijn, is het aan te ne men dat „Berlijn" voor de Russische taktiek tegenover het Westen inderdaad een crisis heeft betekend, een hoogtepunt, waarvan de kansberekening een gigantische diplo matieke overwinning der Sovjets op hun voormalige bondgenoten voorspelde. Men zou de Berlijnse crisis kunnen zien als het sluitstuk van het diplomatieke of fensief, dat de Russen nu al jaren voeren tegen de Westelijke mogendheden en waarop die Westelijken hebben geantwoord met het Marshall-plan en thans met een onverzettelijk vasthouden aan hun posities in Berlijn. De muur, die nu langzamerhand als reac tie op de Russische opdringerigheid in het Westen is verrezen, bestaat uit een hechte samenvoeging der Westelijke belangen, uit een coördinatie van de economische moge lijkheden, uit de vorming der Westeuropese Alliantie en uit de plannen tot nog intenser Europese samenwerking, om nog maar niet te spreken van het langzaam maar zeker verder schrijden op de weg naar een Euro pese federatie. Deze muur zou er zonder de Russische bedreigingen niet gekomen zijn, hij zou althans belangrijk lager en heel wankel zijn gebleven. Men zou kunnen be togen, dat de Russische aggressieve hou ding een door God gegeven stimulans voor een grotere Europese eenheid is geweest, zoals een Amerikaans blad dat onlangs uitdrukte. In groter historisch panorama beschouwd xou men de Duitse en daarna de Russische aggressie tegen Europa de gesels kunnen noemen, die dit werelddeel hebben voort gedreven op de weg naar zijn historische bestemming, de federale eenheid. De Duitse gesel kreeg vrij spel door de débacle van München en het zou kunnen zijn dat de Russische gesel zou zijn uitgeschakeld door het succes van Berlijn. In deze geest zal men ongetwijfeld de woorden van Chur chill moeten verstaan, gesproken tijdens een verkiezingsvergadering, waarin de oorlogsveteraan de Berlijnse crisis verge leek met die van München in 1938 en waar aan hij de vermaning vastknoopte, dat het Westen ditmaal pal zou moeten staan, al was er dan nog geen zekerheid dat daar door een conflict zou kunnen worden ver meden. Die laatste, pessimistisch klinkende uit spraak dient in „Churchilliaans" licht te worden bezien. De bejaarde leider der En gelse Conservatieven kent de kracht van zulke woorden, die zinspelen op een cata strofe. Hij weet hoe de Britten bijna intuï tief „Churchill" fluisteren, als er over oor logsgevaar wordt gesproken. Hij heeft zijn roemrijke tweede oorlog achter de hand en men kan wel zeggen dat zijn ster en die zijner partij met een schok zouden rijzen wanneer er direct oorlogsgevaar zou kun nen worden gesignaleerd. In Britse politieke kringen houdt men geenszins rekening met de mogelijkheid van een catastrofe. Men beziet de situatie met grote kalmte en vertrouwt erop, dat ook de Russen de gehele Berlijnse kwestie slechts als een factor van locale betekenis blijven beschouwen, waar zij geen oorlog voor over hebben. Er zijn twee citaten te geven, die de hele Berlijnse crisis wellicht kunnen ontdoen van de hinderlijke franje, die aan oorlogs- vlaggen doet denken. Citaten van uiteen lopende richting, doch stuk voor stuk tame lijk welsprekend. Hét eerste nemen we uit de Berliner Zeitung, die onder Sovjet-Rus sisch toezicht verschijnt. Dit blad is niet gewend noch in staat om meningen te ver kondigen die in strijd zijn met de ziens wijze van zijn meesters. En dit blad schrijft letterlijk: „Wij doen een beroep op de Westelijke bezettende mogendheden, de kwestie-Berlijn niet tot een prestige- kwes tie te maken. De stad behoort noch aan de Oostelijke, noch aan de Westelijke mogend heden, doch aan de Duitsers. Er is geen derde wereldoorlog nodig om Berlijn aan de Duitsers terug te geven." Wat is een gemakkelijker en algemener uitvlucht dan te zeggen: Berlijn behoort aan de Duitsers? Met andere woorden. Ber lijn is volgens de Sovjets, die in de De radio geeft Donderdag (Zenderwisseling). HILVERSUM I. 301.5 M. 7 8 13. 19. 20, 23 uur: Nieuws: 7.15 Gym nastiek; 7.30 Platen: 7.45 Gebed; 8.15 Platen; 9.00 Voor de vrouw; 9.05 Mozart; ^.45 School radio; 10.00 Sonate no. 1 Bach: 10.15 Mor gendienst; 1045 Orgel: 11.00 Voor zieken; 11 45 Coro Belmonte; 12.00 Angelus; 12.03 Tenor met piano; 12.30 Weerpraatje; 12.33 Lichte muziek; 12.55 Zonnewijzer; 13.20 Lichte muziek; 13.45 Hors d'Oeuvre; 14.00 Platen; 14.40 Voor de vrouw: 15.00 Zang recital; 15.30 Le Sacre du printemps, Stra- winski: 16.00 Bijbellézing; 16.45 Platen; 16.50 Voor de jeugd; 17.15 Nationale Schoolzang- wedstrijd; 18.15 C.N.V.-kwartier; 18.30 Strijd krachtenprogramma; 19.15 Leger des Heils; 19 30 Verkiezingstoespraak; 19.45 Regerings voorlichtingsdienst; 20.05 Proloog; 20.15 Varia; 21.00 Orgelconcert; 21.30 Openlucht- concert; 22.15 „De vaart der volken"; 22.35 Platen; 22.45 Overdenking; 2315 Vrij en blij; 23.35 Platen. HILVERSUM II, 414.5 M.. 218 M. en 1875 M. 7, 8, 13, 18. 20 en 23 uur: Nieuws; 7.15 Pla ten" 7.50 Dagopening; 8.15 Platen; 8.45 Ar thur Rubinstein speelt Chopin; 9.15 Morgen wijding; 9.30 Waterstanden; 9.35 Arbeidsvi taminen; 10.30 Voor de vrouw; 10.35 Platen; 10.50 Kleutertje luister!; 11.00 Tsjaikofski- concert; 12.00 Orgelspel: 12.30 Weerpraatje; 12.33 In 't spionnetje; 12.38 Het Lyra Trio; 13.15 Metropole Orkest met zang; 14.00 A. N. W. B. 65 jaar; 14.20 Zang met piano; 15.00 Voor zieken; 15.55 U kunt het geloven of niet; 16.00 Coloriet; 17.00 Kaleidoscoop; 17.2C Welk dier? 17.30 Reportage Wimbledon Ten niskampioenschappen; 17.40 Platen; 17.50 Rijk overzee; 18.15 Sportpraatje; 18.30 „Gro ten van het Chanson": 19.00 Filmkrant; 19.30 Platen; 19.45 Verkiezingstoespraak; 20.05 Echo van de dag; 20.15 Philharmonisch Orkest; 21.25 Luisterspel „De tunnel ondèr het ka naal"; 22.00 In vacantiestemming; 10.45 „Ves tiging op Nieuw-Guinea"; 23.15 Londen onder de loupe; 23.30 Platen. Berliner Zeitung spreken weer ingescha keld in het onopgeloste probleem der Duitse eenheid, het is opnieuw, zoals voorheen, een punt van wrijving, doch geen punt van leven of dood meer. Het tweede citaat komt van de Brit Alexander Worth, correspondent van de Manchester Guardian in Moskou, die thans in Londen vertoeft en zijn visie op de situa tie heeft gegeven. Hij constateert daT in Moskou langzamerhand een kentering is waar te nemen ten aanzien van de resulta ten der Westelijke economische hulpplan nen. West-Europa is volgens Moskouse kringen thans minder rijp voor een revo lutie dan een jaar geleden. De Amerikaan se economische crisis blijft ook alsmaar uit en kan nog wel tien jaar op zich laten wachten. De kracht van West-Europa is toegenomen, het stort nog steeds maar niet ineen, doch blijkt ook in de Berlijnse crisis een moedige eensgezindheid te bezitten. Zo is Berlijn dan waarschijnlijk een „be- lastingproef" voor West-Europa geweest. Houdt het of breekt het? Het heeft, tot heden tenminste, gehouden. Wat intussen niet gehouden heeft, is de Cominform. Ofschoon de betekenis van de daverende schrobbering aan het adres van Tito niet moet worden overschat, kan men het toch tenminste wel zeer „tragisch" noemen, dat de bekendmaking van een kink in de Slavische eenheidskabel moest dienen om het. uitblijven van succes in Berlijn te camoufleren. Dat is immers het zelfde als het verstellen van een jas met een stuk goed, dat uit de broek moet wor den geknipt. Het resultaat is natuurlijk dat noch de jas, noch de broek er op vooruit gaat. De legendarische Slavische kolos staat nu in een costuum, dat niet past bij zijn visitekaartje. J. L. Nabetaling op melkprijs van 12.50 per melkkoe De regering heeft onlangs aan de Sta- ten-Generaal voorstellen voorgelegd voor de financiering van de toeslagen, welke als uitvloeisel van de in het najaar van 1947 in de Tweede Kamer behandelde mo ties betreffende de prijzenpolitiek in de landbouw zullen worden verleend. Eerst nadat de Staten-Generaal de vereiste gel den voor deze toeslagen hebben gevoteerd, kan tot uitbetaling der toeslagen worden overgegaan. De regering heeft evenwel besloten een uitzondering te maken voor de toeslag van 17 millioen gulden, welke bedoeld is als compensatie voor de te lage melkprijs in 1947. Deze toeslag is een nabetaling van gemiddeld 1 cent per kg melk op de zomer- melkprijs van 1947, en onderscheidt zich in karakter van de andere gedachte toesla gen. De toeslag zal aan de rechthebbende veehouders zo spoedig mogelijk worden uitbetaald op de grondslag van 12,50 per melkkoe met uitzondering van de melk koeien, die uitsluitend voor zelfverzor- gingsdoeleinden worden gehouden, een en ander op basis van de Mei-inventarisatie van 1947. De uitbetaling kan in de loop van Augustus worden verwacht. De omgekomen postduiven De Nederlandse ^ostduivenhoudersbond van Zaterdagvliegers heeft thans alle ge gevens ontvangen betreffende de wedvlucht met postduiven, welke een maand geleden van Quievrain (België) uit werd gehouden. In totaal hebben 10.053 duiven aan de vlucht deelgenomen. Deze zijn in drie groepen losgelaten; een daarvan is in een onweersbui geraakt. Op een stoomschip werd een duif opgevangen, die later, van een bericht voorzien, werd losgelaten. In dit bericht stond, dat de bemanning had waargenomen, dat vele duiven in zee waren verdronken. De vlucht van deze groep verliep zeer traag. Vele achterblijvers kwamen eerst de volgende dag op de hokken. De verliezen variëren van 5 tot 10 pet. voor deze groep. Van de andere groepen is 99 pet. thuis gekomen. Kruidenier veroordeeld die verpakt ijs verkocht Voor de Hilversumse kantonrechter diende een principiële zaak, welke voor vele kruideniers in den lande van belang is. Een groot bedrijf van consumptie-ijs is er toe overgegaan verpakt consumptie-ijs door winkeliers te doen verkopen. Enquete wijst uit: Man en vrouw stemmen op dezelfde partij In acht van de tien gezinnen tenminste, zo als blijkt uit de antwoorden op de volgende vraag van het Nederlandse Instituut voor de Publieke Opinie: „Stemt u op dezelfde politieke partij als uw man/uw vrouw, of op een andere?" Van alle gehuwde ondervraagden ant woordde: 79% Ik stem op dezelfde partij als mijn echtgenoot (-genote). 7% Op een andere. 14% Geen antwoord, nog niet bekend, gaat niet stemmen e.d. Deze eensgezindheid is onder de ver schillende groepen echter niet even groot. Bij de Gereformeerden blijken man en vrouw het op dit gebied bijna altijd eens te zijn, bij de Ned. Hervormden wat min der. Geref Geen kerk R.K |o 23 2 o "O 2 5 sa 3 o_ 2 3- j§ O 3 X a 3 90% 79% 2% 5% 8% 16% 82% 8% 10% 73% 10% 17% Zeven procent van alle ondervraagde ge trouwde mannen en vrouwen bleken ver schillende politieke voorkeuren te bezitten. Twee procent, dus iets minder dan een derde heeft geantwoord, dat dit wel eens tot moeilijkheden aanleiding gaf. Ir. H. Bloemgarten directeur van de „Koninklijke" In Amsterdam is onder voorzitterschap van ir. W. H. van Leeuwen de jaarlijkse algemene vergadering van de N.V. Konink lijke Nederlandse Maatschappij tot Exploi tatie van Petroleumbronnen in Neder- lands-Indië gehouden. Als eerste punt, op de agenda stond de benoeming van een directeur ..en als zo danig werd benoemd ir. H. Bloemgarten. De heer Bloemgarten werd op 3 November 1893 te Heerlen geboren en studeerde in Delft, waar hij in het jaar 1920 de titel van mijnbouwkundig ingenieur behaalde. Op 15 Maart van dat jaar trad hij op als geoloog in dienst van de Bataafse Petro leum Maatschappij, in welke functie hij in 1921 werd uitgezonden naar Tjepoe. Ach tereenvolgens was de heer Bloemgarten werkzaam in Pladjoe (1921) en Pangkalan Brandan (1923). In 1926 keerde hij naar het hoofdkantoor in Den Haag terug, waar hij op de productie-afdeling een functie bekleedde. Op 1 Juli 1938 werd ir. Bloem garten genoemd tot vice-president van de Shell Oil Co. te New York. In 1947 keerde hij naar Nederland terug wegens zijn be noeming tot directeur van de Bataafse Petroleum Maatschappij. Synthetische olie De directeur-generaal, ir. J. B. Aug. Kessler verklaarde, dat wat de syntheti sche olie betreft, door de Koninklijke Shell de ontwikkeling van het synthetische olie probleem nauwkeurig wordt gevolgd. Het is in de toekomst niet ondenkbaar, dat de wereldvoorziening van petroleum gedeel telijk zal moeten geschieden door synthe tische olie. Hierbij spelen ook militaire 'overwegingen een rol. De ontwikkeling van het procédé heeft verder voortgang fch men kan verwachten, dat het synthetische product een belangrijke plaats zal gaan innemen. dat sommige men sen spreken van „peen" als zij wor teltjes bedoelen. •Zij blijft echter spreken van Mevr. Lotgering-Hillebrand geeft nog twee recepten. WORTELTJES MET PETERSELIESAUS 1 kg. kleine worteltjes, 2 eeü. fijngeknipte peterselie, 1/4 1. bouillon van 1 blokje, 30 gr. marg.'boter, 20 gr. bloem, l/2 eetl. suiker, zou). Was de geschrapte worteltjes en kook ze met weinig water en zout gaar. Doe in de droge pan 5 gr. marg./boter en de suiker. Laat goed heet worden en schud de worteltjes hiermee door. Maak intussen van de rest marg./boter, bloem en bouillon een gladde saus. Laat 5 minuten doorkoken. Roer van het vuur Het O.M. had een vervolging ingesteld op fijngeknipte peterselie _er door. Gee^ wortel- grond van zijn mening, dat kruideniers dit4 slechts mogen doen, indien zij een vergun ning ingevolge de vestigingswet hebben voor de uitoefening van een consumptie- ijsbedrijf. Dientengevolge had een kruide nier uit Weesp zich vodr de Kantonrechter te verantwoorden. De verdediger betoogde dat hier geen sprake was van de vestiging van een nieuw bedrijf, doch dat het ver pakte ijs uitsluitend moet worden be schouwd als een nieuw artikel, dat in het bedrijf wordt verkocht. De Kantonrechter sprak in zijn wonnis de mening uit, dat in het kruideniersbedrijf weliswaar vele artikelen kunnen worden verkocht, doch dat verpakt ijs daaronder niet kan worden begrepen. Een veroordeling tot 10,boete volgde. Het ministerie van Financiën deelt mede: In officiële stukken is indertijd uiteen gezet. dat de staatsschuld per 30 Juni 1945 bedroeg bruto f 25.5 milliard en netto 21,5 milliard. Per 30 Juni 1947 is een specifica tie gegeven vermeldende 26.230 millioen bruto en 22.801 millioen netto. Hieruit blijkt reeds dat de staatsschuld tussen deze beide data niet zo sterk is toegenomen als publicaties van de laatste tijd beweren. Daarin wordt zelfs gesproken van een toe neming van de staatsschuld sinds de bevrij ding met 9 milliard. De schuldopstelling per 30 Juni 1945 was niet in alle opzichten volledig. Een ver beterde opstelling van deze schuld en een specificatie van de schuld per 31 Mei .1948 vindt men hieronder Tweeërlei tekorten. Uit het bovenstaande blijkt, dat er tussen 30 Juni 1945 en 31 Mei 1948 een netto schuldstijging is van ongeveer 720 mil lioen. Bij de vraag hoe dit klopt met de begrotingscijfers over deze jaren moet vol gens het ministerie het volgende in acht worden genomen. In de eerste plaats moet men onderscheid maken tussen de begrotingstekorten en de kastekorten. Slechts de laatste beïnvloeden de stijging van de schuld. Lang niet alle op de begrotingen toegestane gelden konden worden uitgegeven, vooral tengevolge van gebrek aan deviezen en aan materialen. Anderzijds brachten, de belastingen meer op dan was geraamd. Hierdoor gaven de kastekorten edn heel ander beeld dan de begrotingstekorten. Ook is in de begrotingstekorten sinds de bevrijding geen rekening gehouden met de opbrengst van regeringsgoederen, welke reeds in 1945 werden gekocht, doch waar van de opbrengst tussen 1945 en 1948 in 's Rijks kas is gevloeid. Het gaat hier om een bedrag van 1 milliard. Vervolgens dient men, teneinde dubbel tellingen te voorkomen, van de tekorten, af te trekken de bedragen van de aflossingen op de geconsolideerde schuld en de betalin gen wpgens oorlogsschade. Verder zijn tengevolge van het stelsel van de „zekerheidsstellingen" reeds bedra gen in 's Rijks kas gevloeid, welke tot 31 Mei 1948 nog niet onder de middelen wa ren verantwoord Nog een belangrijk verschil. Tenslotte ligt een belangrijk verschil tussen de specificaties per 30 Juni 1945, Totaal der gehele staatsschuld en an- vorderingen Landmacht en vloot gaan goede byrgers k>veken Commissie-Bolkestein geïnstalleerd In de „Rode Zaal" van het ministerie j ^frvanaf: van Marine te 's-Gravenhage heeft Banksaldi ei minister A. H. J. L. Fiévez .gisteren een commissie geïnstalleerd ,,tot bestudering van 't vraagstuk der staatsburgerlijke vor ming van vrijwilligers en dienstplichtigen van de Kon. Marine, de Koninklijke Land macht en het Koninklijk Nederlands-Indi sche Leger." Tot leden van deze commissie zijn be noemd: dr G. Bolkestein, voorzitter; res. It.-kolonel dr G. Kalsbeek; lt.-kolonel In fanterie K.N.I.L. J. Slagter; luitenant ter zee der le kl. E. Dankmeijer, secretaris. In een toespraak tot de leden zeide de minister onder meer, dat het uit nationaal zoals die m vroegere officiële stukken is gegeven en zoals die hierboven is vermeld in de vergoedingen wegens oorlogsschade Aanvankelijk was hiervoor een stelpost van 3000 millioen opgenomen. Aan de hand van latere gegevens kan echter de schuld per 30 Juni 1945 worden geschat op 5214 millioen. Het bedrag van f 5214 mil lioen, dat uit dezen hoofde per 30 Juni 1945 verschuldigd is en dat van 3766 millioen, dat op 31 Mei 1948 als schuld is opgenomen is berekend aan de hand van de thans geldende wettelijke bepalingen ter zake van vergoeding van oorlogsschade. Indien het thans aanhangige wetsontwerp onge wijzigd tot wet zou worden verheven, zou den deze bedragen op beide data met on geveer 2000 millioen moeten worden verhoogd. Overzicht der staatsschuld per 30 Juni 31 Mei 1945 1948 (in millioenen guldens t Gecons. schuld in guldens 5.767 6.962 Gecons. schuld in vreemde valuta 3 172 Storting op staats schuld door insti tutionele beleggers 685 1.735 Schatkistpapier in omloop 6.220 7.025 Door de Staat over te nemen vorde ringen van de Ned. Bank op Duitsland 4.323 Schatkistpapier af gegeven a. d. Ned. Bank ingevolge de overeenkomst van 26 Febr. 1947 in zake de overgang op de staat van haar rijksmarken luidende bezittin gen 1.800 Boekschuld aan de Ned. Bank inge volge vorenbedoel- de overeenkomst van 26 Febr. 1947 1.500 Vergoedingen we gens geleden oor logsschade (incl. Grt.b. Wederopb.) 5.214 3.766 Leningen en cre- dieten i. h. buitenl. aangegaan in vreemde munt (onder aftrek van de reeds afgeloste bedragen) 1.210 2.438 Overige verplich tingen 3.422 2.552 Nieuwe uitgaven Herinnering e Braaksma. uitg. VanGorcum pn Comp. Assen. Het is begrijpelijk dat bij het ideren van het aanstaande jubileum van H. M de Ko ningin velen zich geroepen voelen haai lof te zingen Op zichzelf beschouwd een zeer verheugend bewijs van liefde voor ons Vorstenhuis, ware het niet dat deze lof tuitingen vaak gesteld zijn in 'n vorm. waar aan nogal wat hapert. In deze categorie valt ook dit zangspel voor declamerende stem en koor Het oestaat uit coupletten van vaderlandse liedjes aaneengeregen door brokjes rijme larij. die een vrij complete verzameling vormen van alle clichés die te dezer zake gedebiteerd plegen te worden Zo lezen wjj betreffende het regentschap van Koningin Emma: Het zeevolk zong „Het blonde kind. Het wordt door ons wel vurig bemind Doch we minnen de koningsvrouw mee" Het blijkt wel dat L Braaksma' biizbnder slecht op de hoogte is van de liederen die de zee man op zijn répertoire heeft. W. L. B. Saldo totale Staats schuld 23.280 24.C Adviescommissie inzake bezitsspreiding ingesteld De minister van Sociale Zaken acht het gewenst, het vraagstuk te bestuderen in hoeverre door wettelijke maatregelen de spreiding van het bezit over de grote mas sa des volks en een redelijker verdeling oogpunt bezien vyi groot belang geacht van het inkomen over de verschillende moet worden, dat de militairen, vrijwilli- 1 gers zowel als dienstplichtigen tijdens hun langdurig verblijf onder de wapenen mede gevormd worden tot goede staatsburgers, mede opdat hun herplaatsing in de maat schappij op geen onoverkomelijke bezwaren zal stuiten. Om dit plan te verwezenlijken is het noodzakelijk, dat de daartoe aan te wijzen officieren een korte opleiding krijgen, voordat zij belast worden met de staats burgerlijke vorming hunner onderge schikten. Deze officieren worden zorgvuldig ge selecteerd. groepen der bevolking dient te worden bevorderd. Hij heeft daartoe een commis sie ingesteld, welke tot taak zal hebben advies uit tp brengen omtrent de vraag of eventueel aan de arbeider een aanspraak behoort te worden toegekend op de winst, behaald door de onderneming of de be drijfstak, waarin hij werkzaam is en op welke wijze de arbeider in de gelegenheid behoort te worden gesteld aandeelhouders rechten te verwerven. Voorts dient de com missie na te gaan door welke maatregelen kan worden bevorderd, dat uit winstdeling of besparing verkregen gelden worden aangewend tot hervorming van meer duur- tjes en peterseliesaus met nieuwe aardappe len. BONT ALLERLEI 1/3 kg. worteltjes, 1/3 kg. peultjes, 1>'3 kg. stoofasperges. zoi^t, 25 gr. marg./boter, 2 reepjes ontbijtspek. Maak de groenten 6choon, verdeel ze in héél kleine stukjes. Knip spek in reepjes, doe ze met marg.'boter, .groenten, zout, een paar lepels water in stoofpan. Laat zachtjes gaar smoren, af en toe schudden. Bind zo nodig stoofvocht. Smaakt heerlijk bij gekookte vis. Geef eens wat vaker geraspte komkommer bij de maaltijd. Miep is steeds vol goede moed. Kyk naar wat zij Vrijdag doet! Publ. Centr. Bur. v. d. Het toezicht op alles wat de staatkundige j zaam bezit en in hoeverre het in beginsel vorming betreft zal worden opgedragen op de weg van de overheid ligt uit een aan het hoofd der opleidingen bij de zee- oogpunt van bezitsspreiding en van rede macht en het hoofd der opleidingen bij de lijke verdeling van het inkomen in deze landmacht. verdeling in te grijpen en ten aanzien van Aan de commissie werd als taak opge- de daartoe noodzakelijke middelen de dragen: het begrip „staatsburgerlijke vor- hoofdlijnen aan te geven, welke bij de toe- ming" nader te omschrijven en zich op de passing daarvan zouden moeten worden hoogte te stellen van wat er bij de buiten- gevolgd. landse strijdkrachten op dit gebied reeds Tot voorzitter dezer commissie is be is verricht. noemd prof. dr. M. J. H. Cobbenhagen te Dr G. Bolkestein, oud-minister van Tilburg. Leden zijn prof. mr. W. F. de Gaay onderwijs, zeide dat de instelling der com- Fortman te 's-Gravenhage; drs. G. M. missie in alle kringen der bevolking onge- Nederhorst te Gouda; prof. dr. G. M Ver twijfeld de aandacht zal trekken en gewaar- rijn Stuart te Amsterdam: prof. dr. A. A. deerd worden. Dat de leiders van leger Ariëns te Driebergen: ir G. J. Braat te en vloot aandacht en zorg tonen te hebben, 's-Gravenhage; mr. W Rip te Voorburg; naast de primaire eisen van militaire trai- H. J. Kuiper te Utrecht: M. Ruppert te ning en vorming, voor de geestelijke ont- Utrecht; A. Vermeulen te Badhoevedorp; wikkeling der dienstplichtigen, zal het Ne- prof mr. B. C. Slotemaker te Wassenaar; derlandse volk, dat in zijn geheel hierbij betrokken is, dankbaar aanvaarden. PANDA EN HET OOG VAN MUG 59. De Chinezen waren erg boos. Het was namelijk zó, dat velen van hen vurige aan bidders van de afgod Mug waren. En na tuurlijk was het al erg genoeg voor hen, dat één van de ogen van Mug in het bezit van Westerlingen was. Maar het feit, dat de hogepriester zélf in zee was gegooid (ze dan ook een vergadering waar het erg warm toeging. De oudste Chinese stoker hield een redevoering waarin hij eiste, dat de eer van Mug zou worden gewroken en men werd het er over eens, dat de drie Westerlingen (Stapper, Panda en Joris Goedbloed) in zee zouden worden gewor- yeloofdeti immers niet, dat hij erin gevallen ipcn. Het werd een echte muiterij. De kapi- was) deed de maat overlopenZe belegden rein en de overige zeelieden werden door 1 vuurwapens onder bedwang gehouden en de drie slachtoffers werden gevangen geno men. Wat een toestand, niet waar? Het zag er werkelijk niet best uit en het enige licht punt was, dat ze zwemgordels om mochten doen. Terwijl de ene helft van de Ooster lingen met Panda, Stapper en Joris bezig was, doorzocht de andere helft de hutten om de smaragd te vinden. Maar dat was vergeefs de kostbare steen was weg. mr. J. A. Berger te Haren (Gr.); mr. A. M. Engels, mr. H. L, Fagel, drs. J. Horring, dr. A. J. van den Tempel, prof dr. J. Tinber gen en dr. P. C. van Traa, allen te 's-Gra venhage. Lid en secretaris der commissie is mr. ir. A. W. Quint te Hilversum. Amsterdamse beurs heeft weer een bengel In de Koopmansbeurs te Amsterdam heeft het comité van uitvoering de nieuwe beursbengel aan het gemeentebestuur over gedragen. Burgemeester mr. A. J. d'Ailly zeide, dat hij als oud-bezoeker van de Koopmans- en Effectenbeurs, niet alleen vaak de klok had horen luiden, maar ook wist waar de klepel hing. Na het geschenk aanvaard te hebben, sprak de burgemeester als zijn wens uit, dat wanneer de klank van deze klok wger over Amsterdam klinkt, de toe stand in het gehele land weer zo moge worden, dat hij „klinkt als een klok". Daarna drukte de burgemeester op een knopje en een gemompel van instemming begroette het eerste na-oorlogse gelui van de beursbengel, die tot 'opschrift draagt: „Weer roep ik, zonder dwingeland, den handel van den Amstelkant 1947". De vier Engelse motortorpedoboten, die Maandag in de Amsterdamse haven meerden en Vrijdag vertrekken, zijn Donderdagmid dag van twee tot zes uur voor het publiek te bezichtigen. Vertegenwoordigers van 140 kerken naar Amsterdam „Samen getuigen van de Christelijke^enheid' Van 22 Augustus tot 4 September zal It Amsterdam de eerste constituerend! I assemblee van de Wereldraad der Kerk :i worden gehouden, waaraan o^geveei 1 K>0 vertegenwoordigers van ruim 140 kerken uit 40 over de gehele wereld verspreid lig gende landen zullen deelnemen om een nieuw begin te maken in de verhouding der kerken. In verband met de wereldomvattende be tekenis van deze „kei kenvergadering" heeft de algemeen secretaris van de We reldraad der Kerken, dr. W. A. Visser 't Hooft te Amsterdam de pers een inzicht gegeven van de komende assemblée. De meeste kerken in de wereld met uitzondering van de R.K. Kerk waarvan dr. Visser '1 Hooft echter wel enkele on officiële waarnemers verwacht zullen de bijeenkomsten bijwonen. De Jonge Kerken uit Azië, dè oude Orthodoxe kerken, even als de kerken uit Amerika en Europa het is niet uitgesloten, dat er ook een zekere vorm van deelneming zal zijn vanwege het Moskouse Patriarchaat zullen allen tegenwoordig zijn. Doch de historische betekenis van de bijeenkomst ligt niet uitsluitend in het wereldomvattende oecumenische karakter. Het is veel belangrijker, dat „Amsterdam" een nieuw begin betekent in de verhouding van de kerken tot elkaar. Want de kerken wensen geregeld met elkaar in contact te komen, samen te werken in zaken, welke alle aangaan, samen te getuigen wanneer dit mogelijk is en het probleem der Chris telijke eenheid op Christelijke wijze te be handelen. Onder de bekende figuren die deze assemblée zullen bijwonen zijn dr. K. H. E. Gravemeyer, de aartsbis schop van Canterbury dr G. Fisher, dr. John R. Mott uit Amerika, prof Karl Barth uit Bazel. ds. Niemöller uit Frankfurt, prof. Emil Brunner uit Zürich en prot Reinhold Niebuhr uit Amerika. Nieuwe UNO-affiche-prijsvraag Nederlandse kunstenaars kunnen tot 1 Sept. inzenden Evenals het vorige'jaar, schrijft de UNO ook ditmaal een prijsvraag uit voor een nieuwe reclameplaat in kleuren. Thans moet deze in beeld brengen de zinsnede, voorkomende in het handvest: „Ter bevor dering van sociale vooruitgang en hoger levenspeil in groter vrijheid". De deelne ming staat open voor beroepskunstenaars, d.w.z. kunstenaars, die van verkoop van hun werk hun beroep maken. De volgende prijzen staan ter beschik king: le prijs 1500 dollar, 2e prijs 1000 dollar, 3e prijs 500 dollar en voorts 10 prij zen van 100 dollar elk. De plaat mQet een korte „slogan" bevatten, die geen integre rend deel van de tekening vormt. Nederlandse inzendingen moeten uiter lijk 31 Augustus a.s. zijn gezonden aan mej. A. F. W. Lunsingh Meyer, hoofd van de afdeling Verenigde Naties op het mi nisterie van Buitenlandse Zaken, Den Haag, met vermelding op de enveloppe, dat zij betrekking hebben op de prijsvraag voor de UNO. Een jury zal uit de Nederlandse inzen dingen de beste drie uitkiezen. Deze zul len worden gezonden aan de internatio nale jury te Parijs, die voor 15 October uitspraak zal doen. Ramp. Volgens een schatting van de Ame rikaanse reddingsploeg, die gisteren naar de door aandbevingen en vloed golven geteisterde Japanse stad Foekoei is gegaan, zijn er daar en in 39 plaatsen in de buurt van deze stad 3155 personen om het leven gekomen en 7752 ernstig gewond. .Te Foekoei alleen al hebben ongeveer 1000 personen het leven ver loren. Verzoening. Koning Abdoellah van Trans- jordanië is bij zijn aankomst te Riad, de hoofdstad van Saoedi-Arabië, wel kom geheten door koning Ibn Saoed. De twee vorsten hebben elkaar om helsd, waardoor officieel een einde werd gemaakt aan de strijd, die sedert een kwart eeuw de Arabische wereld verscheurde. Officieel wordt bekend gemaakt, dat de Palestijnse kwestie het eerste punt is, waarover de koningen zullen beraadslagen. Goed nieuws. In overleg met de minister van Economische Zaken heeft de Bel gische minister van buitenlandse han del de heer Vandenberg, directeur van het ministerie van Economische Zaken naar Den Haag afgevaardigd met de speciale opdracht zich ter beschikking te stellen van de ambassade in Den Haag, om middelen te onderzoeken lot bevordering van de uitvoer van Bel gische- textielwaren naar Nederland. Plicht. Radio Moskou heeft een artikel uit gezonden van de „Prawda" waarin, voor de eerste maai sedert de oorlog, de godsdienst wordt aangevallen. Het blad herinnert de militanten van de communistische partij er aan, dat zij de plicht hebben „met alle middelen het geloof en de godsdienst en de over blijfselen van de vooroordelen, welke er uit voortvloeien, te bestrijden". Vacantie. Generaal MacArthur heeft be sloten van 1 Juli af Japan voor toeristen open te stellen en wel voor groepreizen van maximum 24 personen, die slechts een week duren. Per persoon mag 175 dollar worden besteed.

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 2