De Overheid huurt in het groot Woning- en Gezinstelling J De Ballets des Champs Elysées komen WOENSDAC ,'N! 1948 HAARLEMS DAGBLAD Touwtrekken om hotel „den Hout'' Haarlem, als hoofdstad ener provincie, krijgt rijkelijk zijn deel van de talrijke tijdelijke en permanente overheidsinstan ties die voor het behoorlijk functioneren van de na-oorlogse maatschappij nodig zijn. i In een normale tijd zal iedere stad, die zich enigszins respecteert de vestiging van officiële bureaux met vreugde begroeten. Deze geven de stedelijke gemeenschap karakter en kleur, zij het dikwijls een niet erg levendig cachet. Thans is het zo. dat iedere dienst die om onderdak aanklopt een belasting van de toch al "geringe woningvoorraad vormt. Men behoeft in Haarlem slechts eens langs de gevels rond het Kenaupark te lopen om te zién, hoe talrijk de instanties en instellingen zijn, die zich daar genes teld hebben. Op nummer 1 zetelt de Technische dienst van de Rijksverkeersinspectie, op nummer 3 het Staatstoezicht op de Volksgezondheid, j op nummer 4 de Genie, op 19 de Officier- I fiscaal, op 21 de Rijksaccountants-dienst, op 23 een bureel van de directe belastingen, invoerrechten en accijnzen, op 28 de Rijks- brandweerinspectie. De billijkheid gebiedt te zeggen, dat enkele van deze panden met een particu lier kantoor of met een bewoner gedeeld worden. De overige huizen aan het Kenaupark zijn door bureaux van maatschappijen, door geneeskundige instellingen, een film maatschappij en enige particulieren bezet. Wij namen het Kenaupark slechts als voorbeeld, wij hadden even goed de Nieuwe Gracht of de Dreef kunnen nemen. Van tijd tot tijd gaan deze overheids- bureaux eens stuivertje wisselen, waartoe de verdwijning van het een of andere appa raat een gerede aanleiding vormt. Zo verhuisde de Tuchtrechter voor de prijken en de Prijsbeheersing dezer dagen van hun vertrekken aan het Kenaupark naar het gebouw Dreef 32, dat door het Tribunaal werd verlaten. Niet, dat daarmee woonruimte vrij komt. want er is sprake van dat de Belastingen de vrijkomende kamers nodig hebben. Officier-fiscaal naar Amsterdam. De Officier-fiscaal gaat zich over enkele weken in Amsterdam vestigen en daarmee zal Kenaupark 19 weer aan de Inspectie der Posterijen en Telegrafie komen, zoals ook voor' ce oorlog het geval was tot de „Beauftragte" deze toeziende voogd op Tante Pos verdreef. Het huis Oranjeplein 10, waarin deze Inspectie tot nu toe was gevestigd, komt nu inderdaad de woningvoorraad versterken, het Huisvestingsbureau zal er wel weg mee weten. Nauwe samenwerking. Trouwens, de Rijksgebouwendienst, die steeds weer de dakloze overheidsinstel- beter gebruikt worden als woonruimte? is men genèigd te vragen. Het betreft hier echter uitsluitend pan den, die door hun grootte, hun ouderwetse indeling en hun hoge huren voor de ge middelde burger als woning niet in aanmer king komen, al was het alleen maar omdat hij ze bijna niet verwarmen kan. Ook een verbouwing van deze veelal uitgewoonde kasten is niet aan te bevelen, omdat on danks grote uitgaven toch slechts een onbevredigende oplossing te bereiken is. Tekort der badhuizen: 19 mille Het nadelig saldo over 1947 op de exploi tatie door de Noordhollandse vereniging „Het Witte Kruis" van de vijf douche-bad huizen te Haarlem bedraagt 19.012,45. Er was een nadelig slot van 14.898 geraamd. Het grote verschil wordt verklaard uit de sluiting wegens kolenschaarste tijdens de winter 1946-1947, de warme zomer van het vorige jaar, de sluiting van het badhuis aan het Drilsmaplein en de aan de bad meesters toegekende salarisverhoging. B. en W. stellen voor de subsidie aan het „Witte Kruis" over 1947 te bepalen op 12.896,11 en de bijdrage voor het vierde badhuis aan de Haarlemse Stichting voor Woningverbetering op 6.116,34. Hoe de Haarlemmers up 31 Mei 1947 woonden Zoals men zich herinneren zal is op 31 i werden, 9 met 5, 5 met 6. 4 n\et 7, 3 met Mei 1947, tegelijk met de Volkstelling, in 8, 2 met 9 en 2 met 1014 personen, het gehele land xiok een Woning-en gezins- j De grootte der gezinnen was: 1 persoon telling gehouden. j 1.365, 2 personen: 5.766, 3: 7.124, 4: 7.463, Eerst thans zijn door het Centraal Bu- 5: 4.751, 6: 2.768, 7: 1.474. 8: 850. 9; 510, reau voor de Statistiek de gegevens ver- 10 tot en met 14 personen 582, 15 tot en werkt. met 19 personen: 38, 20 en meer: 10. In Haarlem waren toen 37.652 woon- 28.906 woningen werden door één gezin verblijven, alsvolgt gesplitst: boerderijen bewoond, 3.650 door twee gezinnen. 231 of tuinderswoningen 79, winkelwoningen door drie gezinnen, 14 door vier gezinnen, 2383, woningen met werkplaats 1224, ge- 8 door vijf gezinnen en 1 door zes gezinnen, wone woningen met bedrijf 1219, zonder j Er werden te Haarlem geteld: 1.636 al- bedrijf 32.701, hotels 13, zomerhuizen 1, leen -wonende mannen, 4.567 alleen wo- Twec oudjes die gisteren de jaarlijkse auto-tocht voor ouden van dagen meemaakten, die ditmaal naar Valkeveen voerde, waren zozeer door het niotorisch enthousiasme gegrepen dat zij zich onmiddellijk in de kanovijver achter het stuur van een motorboot zetten. Aangemoedigd door hun collegae op de wal gaven zij een "partijtje varen weg, dat er wezen mocht. Nadat een iegelijk uitgerust was, wendde de colonne-leider J. van Kooten de neus van zijn Harley weer Haarlemwaarts hij escorteerde de stoet op waarlijk magistrale wijze en zo vertrok de lange rij wagens met de dankbare inzittenden weer naar de Spaarnestad, waar de reizigers ongetwij- twijfeld nog dagen lang zullen napraten over dfe belevenissen van deze excursie. En het is eigenlijk zo aardig van deze opzet dat de bejaarde gasten behalve het plezier van de grote dag zelf er weken lang voor- en napret van hebben. Degenen die zich met hun auto voor deze tocht beschik baar hebben gesteld zullen er dan ook be slist geen spijt van hebben. Ouden van dagen toerden naar Valkeveen Voorafgegaan door de motorpolitie trok gisteren een lange colonne auto's feestelijk met vlaggen versierd door de straten van Haarlem. Maar nog feestelijker waren de blijeg ezichten van 240 ouden van dagen die met deze wagens hun jaarlijks loer gingen maken, die wordt georganiseerd door het ((Comité autotocht voor Ouden van Dagen". Al een uur voordat de wagens hen kwa men halen stonden de meesten gereed in de vijf grote inrichtingen, die voor deze rit in aanmerking komen. Popelend van ver- lingen aan een onderkomen helpt, werkt iangen, het Zondagse goed aan en een grote in nauwe samenwerking niet het gemeen- hjoem opgespeld. En toen de hele stoet telijke huisvestingsbureau, dat het opneemt voor de belangen van de inwoners van de Spaarnestad en haar behoeften zoals scholen en voor die van de gemeente lijke diensten. Zo wordt er op het ogenblik duchtig touw gelrokken om het gebouw van het voormalige hotel „den Hout". Op 15 Juli laat de P.R.A. eens een lichaam met 400 man. thans ingekrompen tot vijftien functionarissen de verhuis wagens voorkomen. Zoals men weet zal de P.R.A. haar nadagen in het Hoofdbureau van Politie aan het Nassauplein slijten. Wat gaat er nu met hotel „den Hout" ge beuren? De eigenaar heeft geen lust in de huidige omstandigheden weer een hotel te beginnen. Het totaal uitgewoonde gebouw als vergaderzaal in te richten, stuit even eens op zeer hoge kosten af. Maar het is niet uitgesloten, 'dat over wogen zal worden de diensten, die op het ogenblik in het perceel Hoofmanstraat 17 huizen: de Werkloosheidsbestrijding, de Demobilisatieraad, het Consumentencrediet, de Cultuurtechnische dienst, de Stichting „Toezicht op Politieke Delinquenten", voor een deel aan de Fonteinlaan onder te bren gen. Het. gebouw aan de Hoofmanstraat is namelijk zeer geschikt als school en de wethouder van Onderwijs zou het toe juichen indien hij door het beschikbaar komen van dit gebouw wat armslag kreeg. Woonhuizen? Kunnen al deze percelen nu niet veel Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM. 29 Juni. BEVALLEN van een zoon: 26 Juni: E. H. Hendriks-Ratajczak; 27 Juni: J. Cillekens-de Groot; 28 Juni: L. C. M. Bergfeld-Mulder; E. M van Eck-Brinkmans; M. Ronteltap-de Heer: 29 Juni: J. C. Floris-Kors; B. Kuijper- van den Kommer. -Van een dochter: 27 Juni: A. Rodenburg- Gootjes: 28 Juni: J. Stroo-van Hemsbergen; J van Looij-van Waard: C. J. van den Bos- van Heerde; C. Stoop-Dam; 29 Juni: D. Zwart-van der Goot: L. G. van Eerde-Bom. OVERLEDEN: 26 Juni: J. G. A. Boers, 76 j.. Hazepaterslaan; 27 Juni: N. J J. Schuma- ker. 43 jHoutplein: A. Pas-Alink, 77 j., van Raephorststraat. Tegen dat ie tandjes krijgt is het vooral de box. die 't moet ont- eelden Onze boxen zijn behalve fraai en practisch zeer solide van uitvoering. Prijzen vanaf 15.75. VOOR DE BABy Agenda voor Haarlem WOENSDAG 30 JUNI. De Leeuwerik: Anti-Revolutionnaire Partij verkiezingsappèl. 8 uur. Rozendaal. Overveen Volkspartij van Vrijheid en Democratie, openbare vergadering. 8 uur. Rembrandt: „Staatsvijand nummer 1"18 i 2.00. 4.15, 7 00 en 9.15 uur. Palace: „Rigoletto". 14 j.. 2.00. 4.15, 7.00 en 9 15 uur. Luvor: „Ali Baba en de veertig rovers", alle leeft.. 2.00, 4 15. 7.00 en 9 15 uur. City: „II Poverello 14 j. 2.00. 4 15. 6.45 en 9.15 uur. Frans Hals: „De afvalligen". 18 jaar. 2.30. 7 00 en 915 uur. Spnarne: ..De zwarte niraat" 14 i. O"5" 7 00 en 9 15 uur DONDERDAG 1 JULI. Stadsschouwburg: Operette „Wiener Blut". 8 uur Bioscopen. Middag- en avondvoorstel lingen. de organisatie klopte perfect om kwart over een op de Fonteinlaan stond opgesteld ging het feest beginnen, waarop deze men sen al weken van te-voren zitten te vlassen. In rustig tempo reden de zestig auto's gevolgd door twee grote bussen door de Haarlemmermeer, die zich dank zij het goede weer op haar mooist toonde. De reis ging daarna over Diemen en Naarden haar de grote uitspanning „Val keveen" aan de Zuiderzee waar de oudjes konden uitblazen van de vermoeienissen en onthaald werden op pannekoeken, siga ren en chocola. Na een korte toespraak van de voorzitter van het comité, de heer B. W. Lasschuit, werd ter ere van Prins Bern hardt verjaardag het Wilhelmus uit volle borst gezongen en daarna strekten de gas ten even de benen op een wandelingetje in de wonderschone omgeving. Er waren zelfs twee stoutmoedigen die zich in de kano vijver aan een tochtje per motorboot waag den. De Viersprong in Aerdenhout Gedeputeerden hebben nog geen beslissing genomen In het begin van dit jaar nam de Bloe- mendaalse raad het besluit tot verbreding van de Zandvoorterweg bij de Viersprong en het slopen van het oude tolhuis (Ha ringbuis). Het college van Gedeputeerde Staten van Noordholland heeft nog steeds geen beslissing genomen, zodat het raadsbesluit nog niet kan worden uitgevoerd. Het be doelde voorstel was niet van B. en W. af komstig, maar grondde zich op suggesties uit de raad. Op tafel van de raad lag ook een voor stel van B. en W. om daar ter plaatse tot een andere verkeersverbetering te komen. Daarbij behoefde het oude tolhuis niet ge sloopt te worden, maar uitvoering van dit plan was, wegens bijkomende werkzaam heden, duurder. Weer slippartij op de Herenweg Op dezelfde plaats op de Herenweg te Heemstede, waar Zondagmiddag een ernstig ongeluk gebeurde, is wederom door de gladheid een auto geslipt. Het achter stuk kwam tegen een boom terecht waar achter twee jongelui stonden te schuilen voor de hevige regen. De boom en de jon gens kregen geen letsel, maar de fietsen, die terzijde van de boom stonden, werden beschadigd. FILMAVOND NTWTN. Door het Niwin-Comité te Heemstede, wordt op Donderdagavond te half acht een filmavond gegeven in het restaurant van de Heemsteedse Sportparken. De Leger- voorlichtingsdienst draait verschillende films over het leven van de Nederlandse militairen en Ir F. F. v. Rhijn, directeur van het Centraal Bureau der Niwin, spreekt over zijn reis naar Indoresië. Amsterdamse Beurs Koninklijke Olie. Unilever Philips A K. U Fokker Nederlandse Ford Nederlandse Kabel v. Berkel's Patent Scheepvaart-Unie Holl.-Amerika Lijn Deli Maatschappij H V A A'dam Rubber Ned Handel Mij. N.-I Handelsbank Billiton Mij II Slotkoers gisteren 339 287 255 160 350 277 120 185 Vz 194 153 *215 158 156>2 116>2 463 Openings koersen 342 2901/2 252 ex div 161# 188 200 15554 218 IA 161 EXAMENS TRIN JTEITS-L Y CEUM. Bij de eindexamens van de afdeling Gym nasium van het Triniteits-Lyceum behaalden het diploma A de volgende candidaten: Ton van Daal, Haarlem: Jan van der Horst, Heemstede; Karei Kleyn, Haarlem; Joseph Schrijen, Vijfhuizen; Henk Zwarekant, Sant poort: Piet Gründemann. Haarlem; met 1 candidaat wordt het examen voortgezet; af gewezen 1. Het diploma B behaalden: Hans Bijvoet, Heemstede; Eddy Heeremans, Haarlem; Ton Lohman, Heemstede; Peter Malta, Aerden- hout; Bob Niehe, Bloemendaal; Jan Raats, Heemstede, afgewezen 2. kantoren 4, noodverblyven 28, totaal 37.652. Daarin waren 216.646 vertrekken. Er woonden in 40.404 gezinnen en 6.084 al- leen-inwonenden, tezamen 153.250 perso nen. 81 woningen stonden op dat moment leeg, door beschadiging waren 58 wonin gen tijdelijk onbewoonbaar. 174 woningen waren in gebruik als kantoor, winkel of werkplaats. De woningen jonder bedrijf waren naar huur of huurwaarde in de volgende groe pen te verdelen: dienstwoningen; 207; lief dadigheidswoningen: 348; minder dan 130 huur per jaar: 134; 130 tot 208 huur: 2041; 208 tot 250: 3563; 250 tot 300: 8034; 300 tot 350: 6619; 350 tot 400: 4343; 400 tot 500: 3636; 500 tot 600; lf?15; 600 tot 800: 1474; 800 tot 1000: 375; lOO'O en meer 322. Onder deze groep vielen 32.701 woningen. Daarvan waren er 5048 bewoond door de eigenaar, 4862 waren van bouwverenigin gen, 1125 van de gemeente. Er bleven dus over 21,021 normale huurwoningen. De grootte der woningen is: 1 vertrek: 205222 bewoners, 2 vertrekken: 335702 bewoners, 3 vertrekken: 2.3067.126 bewoners, 4 vertrekken: 3.87112.907 bewoners, 5 vertrekken: 7.06827.107 bewoners, 6 vertrekken: 9.09037.853 bewoners, 7 vertrekken: 6.85730.619 bewoners, 8 vertrekken: 1.359"6.864 bewoners. 9 vertrekken: 7984.429 bewoners, 1014 vertrekken: 7575.105 bewoners, 1519 vertrekken: 48420 bewoners, 20 en meer: 797 bewoners. In een woning met één vertrek woonde een gezin van vijf personen en een gezin van zes personen. In- de woningen met 2 vertrekken vin den wij 22 die door 4 personen bewoond Restitutie pensioenpremie gemeen lepersoneel De minister van Binnenlandse Zaken heeft meegedeeld, dat het in het voornemen ligt het wettelijk op de ambtenaren toe te passen verhaal voor eigen pensioen te ver minderen van 4*2 tot 2 van de pensioen grondslag. Hoewel het in de bedoeling ligt deze maatregel te doen ingaan op 1 Januari 1948, acht de regering termen aanwezig aan deze verbetering in zoverre terugwer kende kracht te verlenen, door aan degenen die gedurende het gehele jaar in rijksdienst zijn geweest een bedrag te restituéren, dat globaal overeenkomt met een evenredig deel van het over dat jaar uit dezen hoofde ingehouden bedrag. B. en W. van Haarlem achten het billijk dat ten aanzien van het gemeentepersoneel een overeenkomstige regeling wordt vast gesteld. De kosten hieraan verbonden wor den op 122.000.geraamd. In dit bedrag zijn niet begrepen de bedragen uit te keren aan het politie- en het onderwijzend perso neel, waarvan de wedden door "het Rijk aan de gemeente vergoed worden. -» Dit seizoen kost de ver gokte balletomanen han den vol geld. Want na aet zo goed als perfecte msemble van Ninette de Valois en de brillante virtuosen uit Monte Carlo (om van de tal rijke mindere goden dan maar te zwijgen) komen nu de Ballets des Jhamps Elysées een groot gedeelte van hun répertoire vertonen in iet programma van het lolland Festival. Deze groep, lang ver dacht en eindelijk op deg hierheen, werd in het voorjaar van 1945 in het leven geroepen ioor Boris Kochno en Roland Petit en oogstte reeds onmiddellijk ecla tante successen. De artistieke leider Boris Kochno. eertijds adju dant van Diaghilew. wordt door de grote danscriticus Arnold Has kell in het jaarboek van het ballet de Théophile Gautier van deze eeuw genoemd. Roland Petit is de nog zeer jeugdige choréauteur van enkele veelbesproken pogingen tot stijlvernieuwing, die inmiddels echter als uit voerend kunstenaar het gezelschap reeds de rug heeft toegekeerd. Onder meer krijgt men van hem te zien „De jonge man en de dood" naar een idee van Jean Coc- teau op muziek van Bach, waarin de ver maarde solisten Jean Babilée en Nathalie Philippart optreden. Dit ballet is het voor lopig toonbeeld van „een moderne concep tie van de dans op basis van de klassieke techniek" zoals een van de medewerkers het formuleerde. Het répertoire bestaat thans uit negen tien balletten, waarvan acht reprises of excerpten van de grote klassieken. Dat het artistieke belang bij al deze ondernemingen voorop itfaat, moge niet alleen blijken uit het tekort van ruim tien millioen francs op de exploitatie-rekening, maar in de eerste plaats uit de indrukwekkende lijst van medewerkers, waarop bij voorbeeld Christian Bérard, Picasso en Marie Leeren- cin voor de décors, de modekoningen Mayo en Christian Dior voor de costumes en Strawinsky, Ibert, Koechlin, Vernon Duke en Petrassi voor de muziek voorkomen. Het gezelschap bestaat, de voornaamste solisten niet meegeteld, uit vijftien dan seurs en twintig danseuses, merendeels be- Nathalie Philippart in de clowneske danspantomime „Het portret van Don Quichotte" naar een choreografisch idee van Aurel Miloss. door Engeland, België, Luxemburg, Portu gal, Duitsland, Egypte, de Libanon, Grie kenland en Zwitserland. Er worden op vier achtereenvolgende dagen vijf voorstel lingen in de hoofdstad gegeven en daarna nog twee in Scheveningen en een in Rot terdam. D. K. Het carillon speelt Haarlems stadsbeiaavdier, Reinoud Heering, voert op Donderdag 1 Juli tussen 20 en 21 uur het volgende programma op het carillon van de Grote Kerk uit: 1. Preludium III, M. v. d. Gheijn; 2. Drie Oud-Nederlandse liederen; 3. Menuet, J. Th. Baustetter; 4. Drie Engelse volks liedjes; 5. Les Fifres, F. Dandrieu; 6. Thema met variaties, Staf Nees; 7. Rondo over „Het Patertje langs de kant", Jac. Bonset; 8. a. Der Lindenbaum, F. Schubert; b. Twee liederen van M. A. Brandts Buys: 9. Kling- Klang, B. de Bruin. Dc Zuiveringsraden vooi verkei neden de twintig jaren. Als zij Donderdag- voor hotel-, café-, restaurant-, pension- avond de eerste voorstelling in Amsterdam aanverwante bedrijven worden 1 Juli opge geven, hebben zij een tournée gemaakt heven. nende vrouwen, 8.699 echtparen zonder kinderen. Het aantal alleen-wonende huishoudens was 30.515; de groep samenwonende huis houdens was als Volgt gesplitst: 7.101 als hoofdbewoner, 8.799 als inwonend. 73 huishoudens woonden in „andere bewoonde ruimten". Totaal wordt dit dus in alle huizen te zamen 46.488 huishoudens. In de statistiek zijn keukens als vertrek ken geteld, badkamers niet. Onvoldoende slaapruimte Er bleken 697 gezinnen te wonen in hui zen met onvoldoende slaapruimte, dat wil zeggen dat het nodig was dat personen van 12 jaar en ouder van verschillend geslacht, die niet gehuwd waren, in hetzelfde ver trek moesten slapen. Daaronder zijn dus ook de gevallen waarbij kinderen van 12 jaar en ouder in de kamer der ouders moesten slapen. In Haarlem zijn 266 woningen in gebruik als beroepspensions. Ir. H. Lolir overleden In de ouderdom van 76 jaar is te Haar lem overleden ir H. Lohr, oud-directeur der Provinciaal Gelderse Electriciteits- maatschappij te Arnhem. De overledene, die op 14 Juli 1871 in Semarang geboren is, kwam als vijftien jarige jongen naar Ne derland en werd leerling van de HBS te Haarlem. In 1890 liet hij zich inschrijven als student van de Technische Hogeschool te Delft. Nadat de heer Lohr in 1895 ge slaagd was voor het ingenieursdiploma was hij achtereenvolgens werkzaam bij de Schuckert-Werke in Neurenberg en bij de Haarlemse Machinefabriek, voorheen ge broeders Figee te Haarlem. In 1902 werd ir Lohr benoemd tot onderdirecteur van de Gemeentelijke Electriciteitswerken in Am sterdam. Hij werd belast met het ontwerpen van de eerste gemeentelijke centrale, welke in 1904 aan de Hoogte Kadijk aldaar ge reed kwam. In 1907 vertrok ir Lohr naar Nijmegen, waar hij van 't gemeentebestuur opdracht kreeg, plannen te ontwerpen voor het stichten van een gemeentelijk Electrici- teitsbedrijf en een electrisch trambedrijf. De plannen werden uitgevoerd, waarna de benoeming tot directeur volgde. Bij de op richting van de Provinciaal Gelderse Elec- triciteitsmaalschappij të Arnhem in 1915, werd ir Lohr benoemd tot directeur. In de loop der jaren heeft de onderneming zich onder zijn leiding sterj< uitgebreid. Wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd heeft de thans overledene in 1936 het bedrijf verlaten. Later vestigde hij zich in Haarlem. Ir Lohr heeft deel uitgemaakt van enige staatscommissies, o.a. om een onderzoek in te stellen naar de electrische. voorziening in ons land. Vroeger was hij voorzitter van de Vereniging van Direc teuren van Electriciteitsbedrijven in Neder land. De regering erkende zijn verdiensten door hem in 1921 te benoemen tot Ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. De teraardebestelling is bepaald op Vrij dag 2 .Juli om drie uur op de Algemene Begraafplaats aan de Kleverlaan. Haarlemse Handelsvereniging Voor leden van de Haarlemsche Handels vereniging heeft Dinsdagavond de heer W. Lubberink een causerie gehouden over „De vrijheid in voortbrenging en gebruik". Spreker zeide onder andere, dat het Ne derlandse volk thans niet op eigen kracht 'kan bestaan en dus hulp uit het buitenland nodig heeft. De bevolking neemt met onge veer 1Ö0.000 zielen per"jaar toe, zodat de ruimte op de arbeidsmarkt ook steeds moet toenemen en er voldoende machines en grondstoffen beschikbaar moeten komen om deze mensen werk te verschaffen. Daarbij komt nog, dat de gemiddelde leef tijd der Nederlanders stijgt en het geboorte cijfer daalt, zodat het aantal „nieuwe men sen" relatief afneemt. Om een bepaald productiepeil te handhaven zal er dus har der gewerkt moeten worden, waarbij ook rekening gehouden dient te worden met concurrentie door jonge volken. De heer Lubberink was van mening, dat de wereldoorlogen feitelijk een gevolg zijn van de economische politiek, welke tegen het einde der negentiende eeuw ingang vond en die het productiestelsel verhin derde, behoorlijk te functioneren. Het zake lijk idealisme van Amerika geeft de Euro pese landen weer een kans. De wereldbe volking bestaat thans uit ongeveer twee- en-een-half milliard mensen. Een bekend econoom heeft uitgerekend, dat acht mil liard mensen bij de huidige productiemoge lijkheden op een behoorlijk peil kunnen leven indien men het wereld-handelsver- keer zou vrijlaten. In het thans bij de Tweede Kamer ingediende Wetsontwerp inzake de Publiekrechtelijke Bedrijfsorga nisatie zag de heer Lubberink tenslotte een overgangsmaatregel naar een vrijere eco nomie. SCHEEPVAART K. N. S. M. Danao, 28 Juni te San Feliu van Genua naar Barcelona; Iris. 28 Juni van Gothenburg naar Amsterdam; Orpheus. 28 Juni van Palermo naar Gibraltar; Ariadne. 28 Juni te Alexandrië van Piraeus naar Beiroet; Cottica, 27 Juni te Paramaribo van Madeira naar Georgetown; Oberon, 25 Juni van New York naar West-Indië; Poseidon, 25 Juni te New York van West-Indië. Notos, 25 Juni van New York naar West-Indië: Vulcanus, 28 Juni van Gibraltar naar Oran HOLL. WEST-AFRIKA LIJN. Jaar- stroom 29 Juni van Bordeaux naar Dakar: Muiderkerk, 28 Juni te Lagos van Accra naar Duala. NEDERLAND. Amstelstad, 26 Juni van Tanger naar Mombassa; Hugo de Groot, 28 Juni te Batavia van Pladjoe naar Tarakan; Rotti, 27 Juni van Manilla naar Balikpapan; Tawali, 28 Juni van Batavia naar Cheribon; Oranje, passeerde Kaap Bon 28 Juni op weg naar Indië. OOST-AFRIKA LIJNEN. Klipfontein, 27 Juni van Port Sudan naar Suez; Loener- kerk, 27 Juni te Amsterdam uit Rotterdam: Nordkap, 26 Juni te Falmouth van Marseille: Oranje Fontein. 26 Juni te Port Elisabeth van East Londen naar Kaapstad OCEAAN. Melampus, 25 Juni te Port Swettenham van Singapore naar Penang; Polyphemus, 27 Juni te Colombo op weg naar Amsterdam Honkbal Liverpool nam revanche De honkbalploeg van Liverpool heeft Dinsdagavond revanche genomen voor de nederlaag, die ze afgelopen Zondag tegen Amsterdam leed. Zij won met 61. Met ingang van 1 Juli is het verbod van vervaardiging van papieren kolenzakken, in gesteld op 1 December 1947. ingetrokken Met de „Kota Inten" z(jn Dinsdag in Rotterdam 750 Amerikaanse en Canadese studenten aangekomen, die gedurende twee maaiden reizen door Europefee landen zullen maken. Hr. Ms. mijnenlegger „Willem van der Zaan" zal na een verblijf van ruim een jaar in de Indische wateren Donderdag I Juli omstreeks 14.00 uur in Den Heldei. terug keren. De commandant der zeemacht in Ne derland, schout bij nacht J J. L Willinge, zal reeds des morgens in IJmuiden aan boord gaan en het laatste gedeelte van de reis meemaken. De 25-jarige landarbeider D. B. uit Bols- ward heeft als bewaker van het kamp Vught vele moorden en mishandelingen gepleegd. Tegen hem is levenslange gevangenisstraf geëist. In Zwolle is een beruchte Amsterdamse inbreker op heterdaad betrapt bij een in braak in een huis, waarvan dc bewoners af wezig waren. De man. de 60-jarige J. S., heeft reeds een kwart eeuw in de gevangenis doorgebracht. HAARLEM EN OMGEVING De heer C. Schulz, wethouder van So ciale Zaken der gemeente Bloemendaal zal niet meer op Vrijdag doch op Donderdag van 10 tot 11 uur spreekuur houden. (Verbeterd bericht) De heer H. Kuiper te Haarlem heeft het candidaatsexamen aan de Economische Ho geschool te Rotterdam -met goed gevolg af gelegd. Het programma van de orgelbespeling in de Grote of St. Bavo Kerk op Donderdag 1 Juli des namiddags van 3—4 uur door George Robert, luidt: 1 Gagliarda, B. Schmid (16e eeuw); 2 Preludium, Fuga en Ciacona, J. Pachelbel (16531706); 3 Fantasia on the flemish chorale, „Laet ons met herten reyhe" Dr. John Buil (1563—1628); 4 Concert F gr. t., G. F. Handel (1685—1759); 5 Passacaglia en Fuga. B. v. d Siglenhorst-Meijer, geb. 1888. De heer P. van Niel hoofdboekhouder van de „grote Brinkmann" te Haarlem, hoopt op 13 Juli de dag te herdenken, waar op hy voor veertig jaar bij deze firma in dienst trad. B. en W. Stellen voor het perceel Delft straat 21 te Haarlem voqr 5.200 te laten herstellen. De heer G. Timmer te Haarlem is ge slaagd voor het accountants-examen. De Haarlemse rietbewerker K. K., die met twee Amsterdammers in Arnhem en omgeving meer dan 30 inbraken had ge pleegd, is door de rechtbank aldaar tot 2 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Dinsdagmiddag om halfvicr geraakte het voorwiel van een fiets, bestuurd dooi eeu acht-en-veertig jarige dame in de tramrails in de Kruisstraat. Zij viel en brak 'raar rechterdijbeen. Per ziekenauto is zij naai het St. Elisabeths Gasthuis vervoerd. Door te dicht bij de waterkant te spelen geraakte Dinsdagmiddag een zesjarig jon gen in de Schotersingel. Een negen-en-veer tig jarige voorbijganger sprong gekleed te water en bracht de jongen op het droge. Deze had wat water naar binnen gekregen. Aan de Technische Hogeschool te Delft slaagde de heer T. H. van Tongeren te Haar lem voor het ingenieursexamen werktuig bouwkunde en de heer S. J. A. Heemstra te Haarlem voor het ingenieursexamen scheeps- bouwkunde. Door een rukwind viel gistermiddag om kwart voor drie een ladder, welke tegen een huls op het Nassauplein was geplaatst. Er passeerde juist een tien-jarige jongen, die de ladder op zich kreeg. Hij klaagde over pijn de rug en aan het achterhoofd. Het Instituut voor Arbeidersontwikke ling organiseert Zondagmorgen een excursie naar Schiphol. Directeur van Beijnes nam afscheid Hedenmorgen had in een feestelijk ver sierd gedeelte van de Beijnesfabriek het afscheid plaats van de directeur, ir H. J. M. Bekkers. Het was de aftredende functio naris zelf, die als eerste spreker het woord voerde voor de honderden employés. Hij memoreerde voorvallen uit zijn carrière, die zeker niet over rozen is gegaan, maar voegde eraan toe dat hij altijd zoveel plezier in zijn werk heeft gehad, dat iedere week voor hem uit een Zondag en zes feest dagen heeft bestaan. Na hem sprak de president-commissaris prof. J. Klopper, die als kenschetsend voor de heer Bekkers' persoonlijke moed he* sluiten van het bedrijf in de afgelopen oor log noemde. Een aantal werknemers dat achtereenvolgens het woord voerde, roemde zonder uitzondering zijn gevoel voor sociale rechtvaardigheid, waarin hij zijn tijd immer ver vooruit is geweest. Nadat de werkers hun scheidende direc teur een afscheidslied hadden toegezongen leidde prof. Klopper de twee nieuwe direc teuren ir G. 09 J. v. Ditzhuyzen en drs W. L. Beijnes in. De heer van Ditzhuyzen deed een beroep op alle werkers om hem in zijn moeilyke en verantwoordelijke taak te steunen en beloofde de „Koninklijke Beijnes" te zullen leiden in de geest van zijn voorganger van wiens adviezen als Ammissaris hij graag gebruik zal maken. De heer W. L. Beijnes zei. dat deze dag waarop hij geroepen wordt het werk van zijn vader, grootvader en overgrootvader voort te zetten een van de grootste in zijn leven was. Ook hij deed een beroep op een ieder om het uiterste te geven teneinde de nieuwe plannen te verwezenlijken. Tevoren had de algemeene vergadering van aandeelhouders plaats gehad waarop overeenkomstig het voorstel van het be stuur werd besloten tot het uitkeren van een dividend van 7 op de preferente aan delen A en 4 op de gewone aandelen. Aan de heer ir. H. J. M. Bekkers, sedert 130 directeur der vennootschap, werd op zijn verzoek ontslag verleend op de meest eervolle wijze en onder dankbetuiging voor de grote diensten, die hij aan de Konink lijke Beijnes heeft bewezen. Tot directeuren werden benoemd de he ren ir. G. O. J. van Ditzhuyzen en drs. W. L. Beijnes. De heer dr. L. G. Kortenhörst werd als commissaris herkozen, en er werd besloten de Raad van Commissarissen uit te breiden met een lid, waartoe gekozen werd de af tredende directeur, de heer Bekkers. Hedenmiddag 'tussen 15 on 17 uur heeft, op de versierde binnenplaats van de fabriek een receptie plaats, waar aan zakenvrien den en- verdere belangstellenden gelegen heid wordt geboden om jegens de schei dende directeur van hun waardering te doen blijken en met de beide nieuwbe noemde directeuren kennis te maken. BEZOEK AAN RIJKSBUREAU CHEMISCHE- EN PHARMACEUTISCHE PRODUCTEN. Belanghebbenden wordt er op gewezen, dat in verband met de samenvoeging vaiï het rijksbureau voor chemische producten en het rijksbureau voor genees- en verband' rtiiddelen tot hef rijksbureau voor chemisehe- en obarmaceutischc producten bezoek aan laatstgenoemd bureau od 30 Juni »>n R en 7 Juli niet mogelijk Is. Dringend wordt verzocht het telefoneren <ot het uiterst noodzakelijke te beperken. i

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 6