Haarlems Dagblad „In Berlijn heeft Rusland onze zenuwen beproefd Wetgevende vergadering Verkiezingscijfers Banvloek der Cominform zou daar het gevolg van zijn voor West-Duitsland op 1 September 62e Jaargang No. 18977 Buieaux Grote Fioutsb S3, lei Adv en Admin. 10724, 14825, Redactie 10600. Direct-Hoofdred. 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, TeL 12230. Drukkerij, Z. B. Spaarne 12, TeL 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Donderdag 1 Juli 1948 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal 4,Franco per post f 4,50. Postgiro 273107. Advert-tarieven op aanvraag bij de Administratie. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem OP WOENSDAG 7 JULI zullen wij ter stembus trekken om een nieuwe Twee de Kamer der Staten-Generaal te kiezen en de verwachting is niet dat zij erg nieuw zal zijn. Sinds lang in feite: sinds het stelsel /an Evenredige Vertegenwoordiging vigeert zijn wij eraan gewend dat grote verschuivingen in de partij-sterkten feite lijk zijn uitgesloten. En door het stemmen op lijsten en de geringe invloed die voor keurstemmen doen gelden partijen ple gen immers te bevorderen dat op hun lijst aanvoerders wordt gestemd kan men tevoren al berekenen hoe de Kamer voor het overgrote deel zal zijn samengesteld. Bij alle belangrijke partijen is een aantal Kamerleden, die goede plaatsen op de lijst hebben gekregen, bij voorbaat zeker van herkiezing. Dit is niet in theorie het geval, omdat de kiezer immers beslist, maar de practijk heeft deze werking van het pro cédé bewezen. Het element van verrassing, tot voor dertig jaar in de toepassing van het districten-stelsel in hoge mate aan wezig, is grotendeels uitgeschakeld. Dit is een van de redenen waarom de belangstel ling van het grote publiek in verkiezingen verminderd is. En men kan met de beste wil van de wereld niet ontdekken, dat die belangstelling ditmaal een toeneming zou vertonen. Hetgeen te betreuren valt. Het zou beter zijn als het wel zo was, omdat het wezenlijke belang van de parlementaire democratie ermee gediend zou zijn. De al gemene belangstelling in de politiek zou ermee worden verhoogd. En daar is be hoefte aan. Dit tekort zal de opkomst ter stembus niet belangrijk benadelen. De toepassing van stemplicht heeft in de loop van lange jaren, nevens de critiek die erop is uit geoefend, wel de uitwerking gehad, dat het voor de massa der kiezers een gewoonte weid eraan te voldoen. Bij de vorige Ka merverkiezingen uit 1946 werden 4.760.208 geldige stemmen uitgebracht. De kiesdeler één honderdste van dit totaal was dus toen 47.602. Het aantal kiezers in den lande is nu ongeveer 200.000 hoger, zodat ver wacht kan worden dat de kiesdeler ditmaal de 50.000 dicht zal naderen. Tegen de vijf millioen geldige stemmen zijn te verwach ten. Hoe was de uitslag de vorige maal? In 1946 behaalde de Katholieke. Volkspartij, met een totaal van 1.466.510, 30.81 van de stemmen en kreeg na verdeling der overschotten 32 zetels in de Kamer. Te voorzien is dat zij thans een veer zal moe ten laten ten voordele van de lijst-Welter. Sommigen zijn van mening dat deze Katho lieke oud-minister van Koloniën het tot twee zetels zal brengen. De Partij van de Arbeid behaalde de vorige maal 1.347.664 stemmen, dat was 28.31 van het totaal. Zij kreeg 29 zetels in de Kamer. Toen als sterkst-vertegen- woordigde partij de K.V.P. een harer leden, dr. L. J. M. Beel, door de Koningin met de kabinetsformatie zag belast en tot Rooms-Rood samengaan werd besloten, kreeg de nieuwe regering dus 61 leden in de Tweede Kamer achter zich. Dit is de situatie tot op deze dag, of liever gezegd: zo blijft zij tot a.s. Woensdag. Éénenzestig procent, zelfs als dit percentage gehand haafd mocht blijven, is niet voldoende om aanneming der aanhangige voorstellen tot Grondwetsherziening voornamelijk be treffende de komende nieuwe verhouding met Indonesië te waarborgen. Daarom is de mogelijkheid geopperd van „verbreding der basis" bij de komende samenstelling van een nieuw kabinet. Of het daartoe komen zal is evenwel nog zeer onzeker. De Volkspartij voor Vrijheid en Democratie en de Christelijk-Historische Unie, de twee partijen die in aanmerking zouden komen om mede aan de regering deel te nemen, hebben zich beide een slag om de arm ge houden ten aanzien van de grondwetsher ziening. Het is overigens denkbaar dat de nieuwe formateur geen leden van deze par tijen of van een van beide zou uitnodigen, maar ze voor het feit stellen, al dan niet dnor haar medewerking bij de stemming c er de grondwetsherziening te moeten beslissen. In de parlementaire practijk zijn de partijen, die niet in de regering ver tegenwoordigd zijn, niettemin van groot belang en herhaaldelijk worden zij mede voor verantwoordelijke beslissingen gesteld. In dit geval staat het reeds vast, dat dit voor V.V.D. en C.H.U. in de hoogste mate het geval zal zijn. De Anti-Revolutionaire Partij behaalde in 1946 614.177 stemmen, 12.9 van het totaal, en verwierf 13 zetels, de C.H.U. 373.191, dus 7.84 hetgeen leidde tot 8 zetels, de Partij van de Vrijheid (sindsdien versterkt met vroegere vrijzinnig-democra ten, gezamenlijk onder de naam V.V.D.) 305.202 stemmen, 6.41%, waarmee zij 6 zetels kreeg en de Communistische Partij 502.935 stemmen, 10.57 die haar 10 zetels opleverden. Van de kleine partijen be haalde in 1946 alleen de Staatkundig Ge reformeerde Partij, met 101.772 stemmen, succes. Zij verwierf twee zetels in de Kamer, waarin dus sindsdien in totaal zeven partijen vertegenwoordigd zijn. Om trent het lot van de ditmaal mededingende kleine groepen zijn voorspellingen moeilijk, maar de te verwachten hoogte van de kiesdeler, dicht bij de 50.000, duidt er wel op dat men een geducht aantal medestan ders moet hebben om het ook maar tot één zetel te brengen. Verwacht wordt dat de communisten verlies zullen lijden, hetgeen ten goede zou komen aan de Partij van de Arbeid, die anderzijds stemmen zou verliezen aan de V.V.D. vanwege de afscheiding van mr. Oud en de zijnen. Op gehouden opinie onderzoeken beroep ik mij ten aanzien van de grootte dezer verwachte verschuivingen maar niet. In 1946 is gebleken dat de voor spellingen van het opinie-onderzoek vrij sterk van het verkiezings-resultaa't afwe ken. En ten aanzien van de communisten doen buitenlandse gebeurtenissen nogal wat invloed gelden. Best mogelijk dat die zelfs in de weinige restende dagen voor de Verkiezingen nog effect hebben. In een volgend overzicht hoop ik u te herinneren aan de resultaten der Kamer verkiezingen van 1946 in deze streek. R. P. De „Kota Raroe" heeft vertraging De „Kota Baroe", welke met 1400 demo- biliserenden en verlofgangers Vrijdag in totterdam werd verwacht, heeft vertraging. et schip zal hierdoor niet eerder dan Za terdag in Rotterdam aankomen. BE VIN IN HET LAGERHUIS: ff De Westelijke mogendheden zijn vastbesloten hun posities te handhaven „De Westelijke mogendheden blijvèn in Berlijn, wat er ook de gevolgen van mogen zijn". Dat was niet alleen de kern van het betoog, door minister Bevin bij de opening van de Lagerhuisdebatten over de Berlijnse kwestie gisteren gehouden, doch even zeer de eis van de meerderheid der Lagerhuisleden, zoals die tot uiting kwam bij de redevoeringen. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Marshall, heeft gelijktijdig op een persconferentie woordelijk gezegd: „Wij zullen in Berlijn blijven". Bevin zeide onder meer: „In Berlijn heeft men naar mijn mening getracht te onder zoeken hoe lang onze zenuwen het uithouden. Niets wijst er nog op, dat zij kapot zullen gaan." In antwoord op een voorstel van de plaatsvervangend leider der oppositie, An thony Eden, zei Bevin, dat de Westelijke mogendheden van plan jrtjn een gezamenlijk protest in Moskou in te dienen op het ge schikte ogenblik. Eden knikte hierop en zei, dat hij kortgeleden in Scandinavië was ge weest en dat deze landen zich vrij dicht bij het punt bevonden om zich aan te sluiten bij de Westelijke alliantie, doch voegde hieraan toe, dat een capitulatie inzake Ber lijn tot gevolg zou hebben, dat deze landen zich onmiddellijk van iedere deelneming aan de Westelijke alliantie zouden terug trekken. In tegenstelling met de sombere voor spellingen van verleden week zei Bevin thans, dat de resultaten van de grote vrachtvluchten hadden uitgewezen, dat deze de eerste verwachtingen verre over troffen. Met nadruk herhaalde hij dat het de bedoeling van de Engelsen is om in Berlijn te blijven en zei, dat de Britse regering en de Westelijke geallieerden geen andere keus hebben en zich niet gewonnen kunnen geven. Wat het antwoord van maarschalk Soko- lofski betrof, wilde Bevin de middenweg kiezen door zich niet door woorden om de tuin te laten leiden, doch aan de andere kant ook enig vertrouwen te scheenken. „Ik zou mij echter gelukkiger voelen, in dien de eerste trein zou rijden en de sche pen de Elbe afvoeren. In de eerste plaats moet de bevolking van Berlijn gevoed wor den. Indien de moeilijkheden betreffende Berlijn volkomen opgelost zijn, zijn wij bereid de toestand aldaar op een viermo- gendhedenbasis te bespreken. Intussen moeten wij verder gaan met onze plannen om de toestand het hoofd te bieden". Bevin gaf vervolgens een uiteenzetting van de bepalingen van Potsdam, voor zover deze betrekking hebben op de viermogend- heden-bezetting van Berlijn en sprak over de betekenis van de Westelijke overeen komsten van Duinkerken en Brussel. Hij legde de nadruk op de Britse solidariteit met Frankrijk, doch voegde daaraan toe, dat het herstel van de Duitse economie een noodzakelijkheid is. Hij achtte internatio nale controle op het Ruhrgebied geboden, en merkte op dat men „het verstandig vond om ook de Benelux-landen daarbij te betrekken." Harold Macmillan (Conservatief) be toogde, dat in deze „ernstige crisis" de con servatieven willen, dat er „een enkele een voudige boodschap" van het Lagerhuis zal uitgaan: vDe onwankelbare vastbesloten heid van het Britse volk om niet te wijken voor chantage". „Wij moeten het risico van oorlog aanvaarden", aldus Macmillan, „hoe ernstig dat risico ook is: de alterna tieve politiek te wijken brengt niet alleen het risico maar vrijwel de zekerheid van oorlog met zich mee." Richard Crossman (Labour) die Bevins politiek vaak heeft gecritiseerd daar deze naar zijn mening niet voldoende socialis tisch zou zijn, verklaarde: „Wij zullen de campagne voor geheel West-Duitsland ver liezen, indien wij te Berlijn een nederlaag lijden. Uiteindelijk echter zal de strijd om Duitsland niet door dramatische strijd te Berlijn worden beslist, maar in de fabrie ken, op het land en in de huizen van West- Duitsland door de omstandigheid, of wij al dan niet een sociale orde in Duitsland opbouwen, die in West-Europa wordt op genomen en voldoende sterk en voorspoe dig is". Macmillan zeide nog, dat de Conserva tieve partij ten volle de politiek steunt, die door de regering ten aanzien van de kwes tie Berlijn wordt gevolgd. PERS-REACTIES Over het algemeen juicht de Britse pers de rede van Bevin over de crisis in Duits land warm toe. Vele bla'^n maken met nadruk melding van de „ernstige consequenties indien een der Westelijke geallieerden zich zou terug trekken". De „Manchester Guardian" schrijft: So- kolofski heeft Robertson in milde termen geantwoord, doch zijn brief is cynisch en zou kunnen blijken niets te betekenen. Wij zullen geloven, dat de Sovjet-Unie vriend schappelijke bedoelingen heeft indien de eerste trein zich in beweging zet naar Ber lijn en de aken op de Elbe varen". De „News Chronicle" betoogt: Wij hebben nooit twist met de Sovjet-Unie gezocht en zullen die nooit zoeken, doch te Berlijn heb ben wij een punt bereikt waaraan wij niet voorbijgedreven mogen worden. Dit moet de Sovjet-Unie nu duidelijk zijn. Dominions om hulp verzocht Blijkens mededelingen uit de dominions heeft Engeland aan Canada, Australië en India medewerking verzocht bij de voedsel- zendingen naar Berlijn. Waarschijnlijk zul len uit de dominions voorraden geconser veerd voedsel naar Berlijn worden gezon den. De luchttoevoer heeft intussen zijn maximum capaciteit nog niet geheel be reikt, doch nu reeds overtroffen de resul taten verre de verwachtingen. Aardbeving in Griekenland Stad verwoest Te Athene wordt gemeld, dat een zeer ernstige aardbeving grote schade heeft aangericht in de stad Leukas op het eiland Leukas, ten Noorden van Cephalonia in de Ionische Zee. Volgens officiële berichten zijn drie per sonen omgekomen en 100 gewond. Negen tig procent van de gebouwen te Leukas zjjn ingestort. De stadsbevolking, die zon der onderdak en behoorlijk voedsel is, heeft om onmiddellijke bijstand verzocht. De seismografen van het K.N.M.I. regi streerden gistermiddag om vijf minuten voor half twee een sterke aardbeving, waarvan de haard op een afstand van 2000 km was gelegen in Griekenland. Onder grote belangstelling zijn Woensdag avond ter gelegenheid van de Haarlemse Sportweek op het Spaarne tussen de Lange- en Melkbrug roei- en kanodemon straties gehouden. Een foto van overnaadse vieren. JOEGOSLA VISCHE „MARSHALL NEIGINGEN Zoals gisteren reeds gemeld, zal Joego slavië een geschil met de Verenigde Staten liquideren door schadevergoeding te beta len voor de indertijd neergeschoten Ameri kaanse vliegtuigen en voor de nationalisatie van bedrijven in Joegoslavië waarin Ame rikaans geld was gestoken. Thans wordt gemeld dat het batig saldo van de regeling voor Joegoslavië een ontvangst van 30 mil lioen dollar betekent, aangezien de Ver enigde Staten 50 millioen dollar bevroren saldi der Joegoslaven zullen vrijgeven. Een en ander wordt in Washington uitgelegd als de duidelijke aanwijzing van een Joego slavische toenadering tot de Westelijke mo- Prins Bernhard onthult gedenkteken op Soesterberg Het gedenkteken voor de gevallen vlie gers op het vliegveld Soesterberg is tijdens de oorlog zwaar beschadigd. Woensdag, de dag dat de militaire luchtvaart in Neder land vijf-en-dertig jaar bestond, heeft Prins Bernhard het herstelde monument onthuld. De commandant van de legerluchtmacht, kolonel I. A. Aler, hield een rede, waarin hij memoreerde, dat in de vijf oorlogsdagen van Mei 1940 evenveel militaire vliegers sneuvelden, als in de zeventwintig jaren voor de oorlog. De „Willem van der Zanen" thuis Na een verblijf van een jaar in de Oost is de mijnenlegger Willem van der Zanen hedennacht de haven van IJmuiden bin nengelopen. Te negen uur begaf zich de commandant-zeemacht, schout bij nacht J. J. L. Willigen, ter begroeting aan boord. Het schip is daarna opgevaren naar Den Helder, waar de bemanning van boord zal gaan. Ir. H. J. M. Bekkers, de scheidende directe ur van „Beijnes" tussen zijn opvolgers, Links drs. W. L. Beijnes die de administra tieve, commerciële en sociale zaken zal behartigen en rechts ir. G. O. J. v. Ditzhuy zen die de leiding van het technische ge deelte op zich neemt. - Deze foto werd gen a men op de drukbezochte afscheidsreceptie van de heer Bekkersdie gistermiddag op de versierde binnenplaats van de fabriek werd g ehouden. Heden vergadering der Westduitse premiers met de drie militaire gouverneurs De Amerikaanse militaire gouverneur van Duitsland, generaal Lucius D. Clay, heeft gisteravond bekend gemaakt, dat de drie militaire gouverneurs van West- Duitsland de Duitsers in hun zönes hebben opgedragen voor 1 September met het ont werp voor hun nieuwe bestuur gereed te zijn. Generaal Clay, die gisteden geconfereerd heeft met zijn collega's sir Brian Robertson en generaal Pierre Koenig, vertelde aan de reporters, dat heden uit naam van de drie mogendheden de volgende punten aan de Duitse autoriteiten zullen worden voorge legd: 1. De détails van de Londense zes- mogendhedenverdragen, in zoverre zij be trekking hebben op de te vormen regering. 2. „De principes, doch niet de bijzon derheden van de toekomstige bezettings- vorm", waarbij een scherpe scheidingslijn zal worden getrokken tussen de bevoegd heden van de bezettende legers en die van de nieuwe regering. 3. Een lijst van totnutoe niet gepubli ceerde data voor de diverse stadia bij de vorming der regering. 4. De West-Duitse wetgevende verga dering moet op 1 September bijeenkomen. De wijze van verkiezing der leden wordt overgelaten aan de wetgevende lichamen der elf staten uit de drie zones. Dit alles zal heden ter kennis worden gebracht van de minister-presidenten der elf staten, die in Frankfort bijeenkomen. Onderzoek naar Londense militaire inlichtingendienst Commissie benoemd Zoals reeds in de Tweede Kamer is aan gekondigd heeft de minister van Oorlog een commissie ingesteld welke de organi satie en de werkzaamheden van de Neder landse militaire inlichtingendiensten te Londen in het tijdvak van 15 Mei 1940 20 November 1945 aan een onderzoek zal onderwerpen. In deze commissie zijn benoemd tot lid en voorzitter mr. J. K. Onnen, oud-presi dent aan het Hooggerechtshof in Neder- lands-Indië en lid van de Bijzondere Raad van Cassatie, tot leden de kolonel van de generale staf D. H. M. Tielens en de ka pitein ter zee J. W. F. Nuboer. Condities der Marshall-hulp Paul Hoffman, hoofd van de ECA (bu reau voor economische samenwerking) heeft verklaard, dat de bilaterale over eenkomsten van het plan-Marshall, die deze week zullen worden getekend, „niet in het minst inbreuk maken op^ de natio nale souvereiniteit van een der zestien Europese landen". Hoffman legde er de nadruk op, dat het bureau de bevoegdheid heeft de hulp stop te zetten, indien een Europees land „hardnekkig een financiële politiek, zoals ten aanzien van de wisselkoers, blijft vol gen, welke direct schadelijk is voor het succes van het herstelprogram". Hoffman zei, dat geen der zestien Euro pese landen de Sovjet-Unie goederen mag leveren, welke de Verenigde Staten zelf niet aan dat land zouden willen leveren. Op een vraag van journalisten, of de hulp zou worden ingetrokken, indien een der Europese landen deze bepaling zou overtreden, antwoordde Hoffman: „Wij zouden besprekingen over deze kwestie beginnen". Deze bijeenkomst zal de eerste zijn, welke de drie geallieerde militaire gouverneurs als groep tezamen brengt met de leidende Duitse functionarissen. De conferentie werd voorafgegaan door een gisteravond gehouden informele zitting „ter onderlinge kennismaking". (United Press) Palestina Vredesvoorstellen gepubliceerd Abdoellah en Ibn Saoed zijn het eens Het Arabische blad Al Misri heeft giste ren de voorstellen gepubliceerd, die door graaf Bernadotte aan de Joden en Arabie ren in Palestina zouden zijn gedaan. Deze voorstellen zouden behelzen een vereniging van Transjordanië en Palestina en een ver deling van dit gebied in twee onafhanke lijke staten, een Joodse en een Arabische. Voorts toewijzing aan de Joodse staat van alle gebieden, die reeds door de UNO wa ren toegewezen met uitzondering van de woestijn van Ne.geb, die aan de Arabieren zou komen. De Joden zouden dan geheel Galilea krijgen. De Arabische staat zou de Arabische gebieden van Palestina en Trans jordanië omvatten. Haifa zou worden vrij gegeven en over Jaffa zou later worden be slist. Verder zou ingesteld worden een spe ciaal bestuur voor Jeruzalem onder de UNO ter waarborging van dc heilige plaatsen. De Joodse en de Arabische staat moeten een centraal comité vormen ter beslechting van geschillen. Dit comité zal ook de ver dediging en de economische politiek van beide staten coördineren. Eventueel draagt dit comité de kwesties over aan de kust- schapsraad. De Joodse staat zal immigratie mogen toestaan echter met inachtneming van de UNO-voorschriften wat betreft de verhouding tot het economische opnemings vermogen. Koning Abdoellah van Trans-Jordanië en koning Ibn Saoed van Saoedi-Arabië zijn tijdens hun eerste bijeenkomst na 25 jaar te Ryad gekomen tot „volledige over eenstemming over nationale en vader landse doelstellingen", aldus een door de Arabische Liga uitgegeven communiqué. Het communiqué voegt er aan toe, dat deze overeenstemming vooral geldt met betrekking tot de steunverlening aan de Arabische Liga, in het bijzonder ten aan zien van Palestina. „Wij zijn er van ver zekerd, dat, ingeval de Liga gedwongen is de wapens op te nemen, dit zal geschieden ter verdediging van de fundamentele Ara bische belangen: eer, vrijheid en vrede", aldus de koningsverklaring. Verworpen De Transjordaanse minister-president heeft hedenmorgen verklaard, dat de Ara bieren de vredesvoorstellen van graaf Bernadotte van de hand gewezen hebben. Prinses-regentes bezocht veld- dag van het Leger des Heils Prinses-regentes Juliana heeft een be zoek gebracht aan de velddag van het Leger des Heils, welke Woensdag gehouden werd in de bossen van het domein Soest- dijk. Zij werd verwelkomd door de leider van het Leger des Heils, generaal A. W Orsborn. De Prinses-regentes woonde een gedeelte van een heiligingsdicnst bij. Bij haar vertrek werd zij door de ongeveer 10.000 aanwezigen hartelijk toegejuicht. Op uitnodiging van prinses Juliana heb ben generaal en mevrouw Orsborn ten paleize Soestdijk geluncht. gendheden, die veroorzaakt zou zijn door Tito's verlangen om zijn land te doen delen in het Marshall-plan en de handel met het Westen te intensiveren. De veroordeling van de Cominform en de daarbij uitgespro ken banvloek over Tito en zijn medewer kers zouden het gevolg van deze Joego slavische „Marshall-neigingen" zjjn ge weest. Naar het inzicht van politieke waarne mers te Praag zou het de Cominform waar schijnlijk moeilijk vallen maarschalk Tito en zijn Joegoslavische communisten tot de orde te roepen. Tito, aldus zegt men, heeft de toestand te Belgrado in handen, heeft een goed georganiseerde partij en heeft het leger. Men zal geen massabeweging tegen hem kunnen ontketenen, daar in Joego slavië Kroatië misschien uitgezonderd geen „proletariaat" bestaat door middel waarvan opgetreden zou kunnen worden. Ook economische pressie zou buiten be schouwing moeten blijven, daar de regerin gen van de Cominformlanden tot nog toe officieel geen bemoeienis hebben met wat in theorie een partij-aangelegenheid is. Hoofdkwartier wordt verplaatst. Het hoofdkwartier van de Cominform zal uit Belgrado verplaatst worden, zo meldt Reuter. Waarschijnlijk zal het in Boekarest gevestigd worden. Het redactiebureau van de Cominform zal ook in Boekarest gevestigd worden en het halfmaandelijks bulletin zal voortaan in Boekarest uitkomen. Het besluit om de zetel van de Cominform te verplaatsen is niet uitgegaan van de Joegoslaven, doch van de Cominform-leden zelf. zo wordt uitdrukkelijk verklaard. Het besluit werd genomen toen de Joegoslaven weigerden deel te nemen aan de bijeenkomst in Boe karest Van betrouwbare zijde wordt ech ter verklaard, dat deze stap geen defini tieve breuk betekent, maar dat vroeger of later de Joegoslaven zich weer bij de Co minform zouden aansluiten. Naar vernomen wordt hebben maar schalk Tito en andere communistische lei ders vandaag te Belgrado besprekingen ge voerd. Verwonderde Hongaren. Het bestuur der Hongaarse communisti sche partij heeft in een communiqué ver klaard: „De partij verneemt tot haar ver wondering, dat de Joegoslavische commu nistische partij na de uitspraak van de Cominform haar vroegere fouten voortzet Het bestuur betreurt deze houding en wijst de leden der Hongaarse partij er op, dat ook zij beslissingen van de Cominform onder de ogen hebben te zien. In Hongarije zijn kapitalistische elementen en de com munisten zijn niet volkomen een met de sncialisten in do arbp'dprspprtü. vodat het gevaar van „burgerlijk nationalisme" nog dreigt. Na verklaard te hebben, dat „reac- tionnaire krachten het meningsverschil tus sen de partijen van de Cominform en de communistische partij van Joegoslavië zou den uitbuiten, verklaart het bestuur, dat „de eenheid der Hongaarse democraten bechter moet worden". Het bestuur acht het nodig, dat streng wordt opgetreden tegen „alle reactionnaire pogingen om on geregeldheden te veroorzaken." Het leger groet. Het Joegoslavische leger heeft maarschalk Tito benoemd tot afgevaardigde naar het nationale communistische partij-congres. In een verklaring wordt gezegd: ..het gehele leger groet eenstemmig zijn opperbevelheb ber. maarschalk Tito." Kort geding om een brochure Dinsdag behandelde de president van de Amsterdamse rechtbank, mr. C. W. Thöne, in kort geding een klacht, die de hoofd redacteur van het dagblad „Het Parool", mr. G. J. van Heuven Goedhart, had inge diend tegen de schrijver van de brochure „Vlag halfstok, een studie in onrecht", de heer H. A. Lunshof. In deze brochure wordt naar de mening van eiser geïnsinueerd, dat hij misbruik makende van bevoegdheden in zijn functie van minister van Justitie te Londen in de jaren 1944 en 1945 confiscatie van de ap paratuur van het dagblad „De Telegraaf" zou hebben bewerkt. Mr. Van Heuven Goedhart had de eis gesteld, dat de uitgifte der brochure on middellijk zal worden stopgezet en een boete van f 500 zal worden opgelegd voor elke dag dat deze brochure langer ver schijnt. De president, die Woensdag uitspraak deed, achtte het door mr. Van Heuven Goedhart gevraagde verbod niet gerecht vaardigd, daar, naar hij in het vonnis ver klaarde, „de grenzen van het geoorloofde niet waren overschreden". Hij veroordeelde de eiser in de kosten van het geding, zijnde f 20.—. In het vonnis word de overtuiging uitge sproken. dat het geschrift blikbaar ^et al gemeen belang op het oog had en de aan dacht op tot onrecht leidende machination meende te moeten vestigen, waarvan het bewijs zou kunnen worden geleverd. Zolang die feiten echter niet zijn onder zocht, is een zo ver gaande maatregel als een verbod niet gerechtvaardigd. Ook kan bij kort geding zulk een onderzoek niet nlaats hebben Dit zou in een nieuw proces door de rechter moeten geschieden en op ''e7e bestiering kan thans niet worden voor uitgelopen Weerbericht VRIJ KRACHTIGE WIND. Verwachting, medegedeeld door het K.NM.T in De Bilt. geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond' Aanvankelijk zwaar bewolkt met voor namelijk In het Zuid-Oosten van het land nog enStre mron Morgen veel overdrijvende hewo'king maar over wegend droog weer Matige ;n de kust streken tijdelijk krachtige Noordelijke wind KoeL 2 Juli: Zon op 4 24 uur. onder 21 03 uut Maan op 1.10 uur, onder 16.19 uur

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 1