c 3 Verdrag der Zestien Mogendheden door de Tweede Kamer goedgekeurd 4x PER WEEK NAARLONDEN AUD1UM MIEP LACHT: WORTELTJES-WEEK „Het Gouden Hoekje" Chinese transactie Wereldnieuws VRIJDAG 2 JULI 1948 HAARLEMS DAGBLAD 2 Vandaag wordt bilateraal accoord met de Verenigde Staten getekend Op de vermoedelijk laatste vergadering van de Tweede Kamer in haar huidige samenstelling is er zeer hard gewerkt: ze ventien agendapunten werden afgedaan, waaronder die tot goedkeuring van de ge wichtige internationale verdragen inzake de Europese economische samenwerking en inzake de Duitse herstelbetalingen. Minister Van Boetzelaer verklaarde, dat naast het Verdrag van Brussel het Parijse verdrag van 16 April tussen de zestien Europese mogendheden een belangrijke plaats inneemt in de "West-Europese samen werking. Na herinnerd te hebben aan de Amerikaanse hulp, zeide spreker, dat het verdrag hierop een waarlijk Europees ant woord is. Ten aanzien van de voor de uitwerking van het Pdrijse verdrag nodige tweezijdige verdragen tussen Amerika en elk der zes tien deelnemende Europese staten kon de minister mededelen, dat onze bilaterale overeenkomst met de Verenigde Staten heden in Den Haag zal worden getekend. De tekst zal onmiddellijk aan de Kamer worden medegedeeld. Over de bijeenkomst der ministers te Chateau d'Ardennes zijn na het officiële communiqué nog andere, ook onjuiste, be richten verschenen. Volgens internationale afspraak kan de regering evenwel niet ver der gaan met mededelingen dan het offi ciële communiqué^. Minister Van den B.rink verduidelijkte daarop, dat men in het verdrag geen be lijdenis voor een bepaald economisch stel sel mag zien. Êen motie van de heer N e- derhorst (Arbeid) uitsprekende dat het verdrag niet" mag ingaan tegen onze eigen nationale plan-economie, zal op een nader te bepalen dag in stemming worden ge bracht. De doeleinden der verdragsluiten de mogendheden'zijn: vergemakkelijking van het handels- en "betalingsverkeer, het verzekeren van een hoog en standvastig peil van werkgelegenheid, bestrijding van in flatie en handhaven van een vaste geld koers en de noodzaak van het gebruik der nationale en verbonden economische hulp bronnen. Zeer zeker kunnen die doeleinden niet zonder leiding van de overheid wor den bereikt. Maar in elk land zal men voor zich zelf naar het daartoe meest doelmatige stelsel moeten zoeken. Eerst zal met ver eende krachten het economisch hulppro gramma moeten worden uitgevoerd. Daar na kan men zich op de verderliggende doel einden richten. Plausibel lijkt, dat men el ders groeperingen vormt als de Benelux en dat daarna die groeperingen tot grotere complexen en economische (mies samen groeien. Minister L i e f t i n c k verzekerde, dat er geen reden is voor ongerustheid over deva luatie. Ook in de besprekingen over de bi laterale verdragen zijn er geen dingen ge zegd, die ons aanleiding kunnen geven' tot verontrusting op dit punt. Uiteraard zal er gestreefd moeten worden naar monetaire stabiliteit, als het hulpprogramma van Amerika verwezenlijkt wordt. Maar zulks behoort tot het beleid van elke verantwoor delijke regering afzonderlijk en valt buiten het kader van dit Zestien-Mogéndheden- verdrag. Het wetsontwerp werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen, met aantekening dat de communisten tegen zijn. Over het verdrag inzake de Duitse her stelbetalingen zette .minister Lieftinck uiteen, dat dit een der slepende vraagstuk- NACHTDIENST VIA TILBURY Vên ROTTERDAM. DINSDAG, WOENSDAG. DONDERDAG. ZATERDAG V.n L O N D E N i MAANDAG. WOENSDAG. VRIJDAG, ZATERDAG INIICHTINCEH (IJ: W* H. MULLER Co. N.V., ROTTERDAM EN DE VOORNAAMSTE REISBUREAUX De radio geeft Zaterdag HILVERSUM I. 301.5 M. 7, 8, 18. 20 en 23 uur: Nieuws: 7.15 Gym nastiek: 7 30 Platen: 7.45 Gebed; 8.15 Pla ten; 8.55 Inleiding Hoogmis; 9.00 Hoogmis; 10,15 Voor kleuters: 10.30 Platen; 1100 Voor zieken: 11.45 Schoolradio; 12.15 Platen; 12.30 Weerpraatje; 12.33 Lichte muziek; 12,55 Zonnewijzer; 13.00 Strijdkrachtenprogram ma; 13.30 Lichte muziek; 13,50 Film en To neel; 14.10 Relais Radio diffusion Francaise; 15.45 Platen; 16 00 Arthur Young; 16.20 Op bouwende arbeid: 16.30 Gregoriaans; 17.00 De Wigwam; 12.00 The Elskamp Brothers: 18.15 Journalistiek weekoverzicht: 18.30 Slrijdkrachtenprogramma; 19.15 Zuid-Afrika; 19.30 Verkiezingstoespraak; 19.45 Voor Ne derlanders in Duitsland; 20.15 De gewone man; 20.12 Platen: 20.20 Lichtbaken; 20.50 Orkest met zaug; 21.20 K.V.P. nieuws; 21.25 „Pluvier knapt het op"; 22.00 Week-end- Serenade; 22.37 Actualiteiten; 22.45 Gebed; 23.20 Platen. HILVERSUM II, 414.5 M„ 218 M. en 1875 M. 7. 8, 13. 18. 20 en 23 uur: Nieuws; 7.15 Platen; 9.30 Waterstanden; 9.35 G. F. Handel; 10.00 Morgenwijding; 0.20 Avonturen van „Tante Pollewop"; 10.35 Platen; 11.00 Voor arbeiders in de continubedrijven; 12.00 Platen 12.30 Weerpraatje; 12.33 De Troubadours; 13,15 Kalender; 13.20 Stafmuziekcorps Am- sterd. Politie; 14.00 Als 'een bonte vogel vlucht; 14.15 Platen; 15.00 Het N.V.V.; 15.15 Philharmonisch Orkest met pianosoliste: 16.00 Esperanto; 16.15 Bing Crosby, Fred Astoire; 16.45 Sportpraatje; 17.00 Platen; 17.30 Om en nabij twintig; 18.15 U.S.A.-caba- ret: 18.45 26st.e intern. Coöperatiedag; 19.00 Artistieke Staalkaart; 19.30 World Congress of Faiths; 19.45 Verkiezingstoespraak; 20.05 Dingen van de dag; 20.15 En nuoké!; 21.45 Socialistisch commentaar; 22.00 Week end-orkest; 22.30 Accordeonorkest; 23.15 Or gel en zang; 23.45 Platen. ken is, die het herstel van Europa hebben vertraagd. Men heeft bij de behandeling daarvan rekening gehouden met de erva ringen na de eerste wereldoorlog en met de wijze, waarop Duitsland verslagen werd. De minister meende dat het van juist in zicht en realiteitszin getuigt, dat men aan Duitsland geen vaste bedragen te betalen heeft opgelegd. Vast staat, dat het voor het zwaar ge troffen Nederland een moeilijk te aanvaar den stelling is, dat men vooral moet zorgen niet zover te gaan dat Duitsland daardoor verhinderd zou worden, deel te nemen aan het Europees*economisch leven. Met die gemengde gevoelens heeft Nederland aan de Parijse conferentie deelgenomen. En evenmin als de anderen is het door de be reikte resultaten bevredigd. In het percen tage der verdeling neemt Nederland de vijfde plaats in, na Amerika, Enge land, Frankrijk en Joego-Slavië. Als eerste beoordelingsfactor gold de omvang wan de materiële oorlogs schade; als tweede de gébrachte mensen offers; als derde de bijdrage tot de alge mene oorlogsinspanning en daarna nog ver schillende andei'e factoren. Voor ons land berust de claim .voornamelijk op de eerste factor. Voor de overige factoren hadden de andere landen grotere aanspi-aken. De bezettende mogendheden hebben de grootste invloed op het bepalen van de om vang der herstelbetalingen en van de aard der objecten. Hierdoor hebben zij ook de grootste invloed op de economische ont wikkeling van Duitsland. Men moet het be treuren, dat hierin aan Nederland en de Benelux geen plaats is ingeruimd. Betreurenswaardig is, dat er in drie j,aar nog zo weinig constructief werk is ver richt. Ook naar het oordeel der regering is de betaling van onze aan Duitsland ge leverde tuinbouwproducten zeer onbevre digend. Minister Van Boetzelaer herhaalde dat wij in Londen hebben vastgehouden aan pnze eisen inzake grenscorrecties. De dis cussies hieromtrent zijn nog niet geëindigd. Binnenkort ontvangt de Kamer verslag van U hoort vaak niet o( achter Uw rug over U, of tot U spreekt. Uw oorarts kan vaststellen of sommige klanken Uw oor vervormd bereiken Een AUD1UM boortoestel helpt U en Uw omgeving uit de verlegenheid brochure Singel 160 bij de hoofdagenten Amsterdam-C. N V. v.h P.Geervliet, Keiiersgr 411, A'dom H. C.Schoonenberg.Wolenb weg26, R'dom W. V. Ketjen, turfsingel 19, Groningen de Londense besprekingen. Wij blijven aan die eigen vasthouden. Het wetsontwerp werd zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De ovei'ige agendapunten werden zonder discussie en stemming goedgekeurd, be halve een naturalisatie-wetje, dat wegens oppositie van ex-illegale zijde werd aange houden. De heer Droesen (K.V.P.) trok zijn in terpellatie-aanvraag over de steun aan vee houders en aan landbouwers op lichte gron den in na de destijds door de regering ge geven toezeggingen. Aan het slot van de vergadering sprak vqorzitter Van Schaik een hartelijk af scheidswoord aan Kamer en regering onder herinnering aan het vele vruchtbare werk. Speciaal richtte spreker zich tot de heren Smeenk, De Wilde, Bierema, Teulings en Kupers, die niet in de Kamer zullen terug keren. De heer Smeenk mocht nog het ge noegen smaken, deze laatste door hem bij gewoonde vergadering voor het grootste deel te presideren. Onder vele handdrukken ten afscheid ging de vergadering uiteen. SEDERT 1869 VERMAARD OM DE VOORTREFFELIJKE KWALITEIT ONDERGOED Postbeambten stalen brieven met bonnen Reeds een jaar lang werden op het hoofd kantoor der P.T.T. te Leeuwarden brieven vermist met bonnenzendingen. De aiTestatie van een zwarte handelaar uit Aalsmeer, die als heler van de bonnen optrad, gaf de politie een draad in handen, met het gevolg, dat de Leeuwarder post beambten C. U. en W. van der Z. en de echtgenote van laatstgenoemde werden aangehouden. De beide beambten waren reeds tien jaar in dienst bij de P.T.T. De vrouw is later weer op vrije voeten gesteld. De beide mannen hebben een bekentenis afgelegd. Boter en kaas niet van de bon Ofschoon in de officiële aankondiging van de voorlopige opheffing dei- melkdistributie sprake is van consumptiemelk en consump tiemelkproducten, blijkt enig misverstand te zijn gerezen over de vraag, welke pro ducten nu zonder bon mogen worden ver kocht. Ten overvloede zij er daarom op gewe zen, dat alleen die producten vrij zijn, die totnutoe op de melkbon konden worden be trokken. Boter en kaas blijven dus op de bon, evenals eieren, die door enkele détail listen, zoals gebleken is, tot de n\elkpro- ducten zijn gerekend! Nieuwe vlag voor de L11 eli Ist rij dk racliten Prinses Juliana reikt onderscheidingen uit De Prinses-regentes heeft Donderdag op de jubileumdag van de militaire luchtvaart tijdens een op het Binnenhof gehouden plechtigheid aan de Luchtstrijdkrachten de nieuwe vlag uitgereikt, welke ter gelegen heid van het 35-jarig bestaan onzer mili taire luchtvaart bij Koninklijk Besluit is vastgesteld. Tevens reikte zij onderschei dingen uit aan een achttal officieren en onder-officieren. De minister van Oorlog, luitenant-kolonel A. H. J. L. Fiévez woonde de plechtigheid bij. Aan de majoor-vliegerwaarnemer J. N. Mulder werd de Militaire Willemsorde uit gereikt. Prinses Juliana speldde de nieuw benoemde het ridderkruis op en gaf hem (jaarna de ridderslag. Na het uitreiken dezer onderscheiding overhandigde de Prinses-regentes onder scheidingen aan de zeven overige officieren en onder-officieren. Vier Hagenaars gingen in Friesland inbreken De rijkspolitie heeft in Hoevelaken een auto aangehouden met vier Haagse inbre kers, die terugkeei'den uit Elsloo in Fries land, waar zij een inbraak hadden gepleegd. Zij waren in het bezit van 1600 aan bankbiljetten, 1500 aan zilvergeld en een verzameling gouden sieraden. Voorts lagen in de wagen een volledig stel inbrekers werktuigen en drie valse nummerborden voor de auto. Een trommel met spaarbankboekjes enlt papieren hadden zij in het water gegooid? De inbrekers zijn teruggebracht naar Els loo. Deze week was het leven minder moeilijk. De jonge worteltjes hebben'goed gesmaakt en er waren er voldoende tijdens de Mevr. R. Lotgering-Hillebrand geeft nog een eenvoudig recept en een paar goede wenken. WORTELTJES MET DOPERWTEN Vz kg. geschrapte worteltjes, */2 kg. gedopte erwtjes, 1 eetl. fijngeknipte-peterselie, 25 gr. marg.'boter, (of meer), wat zout. Zoek kleine worteltjes uit. was ze en kook ze met weinig water.en zout ca. 10 minuten. Voeg gewassen doperwten toe en kook beide groenten samen gaar met in bosje gebonden peterseliestelen. Verwijder bosje stelen, voeg marg./boter toe, als water bijna is verkookt en schud peterselie door groenten. Doe alleen als nodig is theelepel 6uiker bij de giroenten. Zet regelmatig een schaaltje geschrapte wor telen (de grootsten uit de bos) op tafel. Ieder een eet graag af en toe een knappend wor teltje; goed voor het gebit en voor nog veel andere dingen. Vergéet de fijngedrukte gekookte worteltjes niet voor baby en rasp rauwe worteltjes eens fijn om zó door eten van grotere kinderen te doen. Geraspte rauwe wortel met wat citroensap (in flesjes te koop'als er geen verse citroenen zijn) is een lekkere broodbelegging. Zo nodig een klein beetje suiker er door, maar meestal zijn de worteltjes zelf zoet genoeg. Geef wat vaker geraspte komkommer bij de maaltijd. Mevr. Lotgering zegt ook deze keer: Kijk uit naar Miep, zij komt spoedig weer. Publ. Centr. Bur. v. d. Tuinbouwveilingen (Adv.) Elf maanden geëist tegen „de soldatenmoeder" Uit wraakzucht een verpleger verraden Mevrouw M. A. H., bekend als „de sol datenmoeder", had zich gisteren voor het Haagse Bijzondere Gerechtshof te verant woorden voor een aantal haar ten laste gelegde feiten. In Maart 1944 heeft zij in Amersfoort aan de politieke politie, die met de S,D. samenwerkte, verraden dat C. Hoegen, hoofdverpleger van het Rijks hospitaal te Den Haag, anti-Duits was en zich het lot der Joden, die in het hospitaal werden opgenomen, meer aantrok, dan dat der andere gewonden en dat hij voorts goe deren van Joden in bewaring had. Uit het getuigenverhoor bleek, dat er een persoonlijke vete bestond tussen verdach te en Hoeger. Vervolgens werd de verklaring voorge lezen van Hoeger, die inmiddels overleden is. Hieruit bleek dat verdachte zich in het militair hospitaal te Amersfoort op on hebbelijke wijze gedragen had. Haar was toen de toegang tot het hospitaal ontzegd. Hierop werd H. in 1944 gearresteerd, we gens „Jodenbegunstiging" en naar Vught gebracht. Na de bevrijding ontdekte hij, dat hij deze arrestatie aan mevr. H. te danken had. Daarna las de president enige verkla ringen voor die door diverse personen voor de „soldatenmoeder" waren ingediend. Hieronder bevond zich een psychiatrisch rapport waarin naar voren werd gebracht, dat verdachte een driftige vrouw was, die zich niet kan beheersen, neiging heeft zich op de voorgrond te plaatsen, en duidelijk debiel is, en dat haar. verstandelijke ont wikkeling correspondeert met die van een kind van 12 jaar en 5 maanden. Zij heeft een hysterisch psychopatisch ka rakter. In zijn requisitoir zeide de procu reur-fiscaal, dat hij de moeilijke jeugd van verdachte in aanmerking wilde nemen. Verdachte tekende de haar ten laste ge legde feiten. De procureur-fiscaal wilde echter de sterke verminderingsvatbaarheid van verdachte in aanmerking nemen en requireerde een gevangenisstraf van elf maanden, die mevrouw H. reeds in bewa ring heeft doorgebracht. Voorts vroeg de procureur-fiscaal levenslange ontzetting, uit de beide kiesrechten en ontzetting uit het „recht om bij de gewapende macht te dienen". De raadsman van verdachte vroeg in een langdurig pleidooi vrijspraak respectieve lijk ontslag van rechtsvervolging. Uitspraak 15 Juli. In Mei daalden spaarsaldi met ruim 6 millioen Uit de door de Nederlandse Spaarbank- bond gepubliceerde cijfers blijkt, dat in Mei 1948 bij de algemene spaarbanken werd ingelegd 28.970.396 en terugbetaald 35.154.513. Het spaarbedrag nam dus af met 6.184.117. In de eerstewijf maanden -van 1948 beliepen de inleg- en terugbetar lingen respectievelijk 146.342.085 en 151.967.632, hetgeen .voor deze periode een vermindering van de spaargelden met 5.625.547 betekent. Bij de bankspaarban- ken waren inleg en terugbetaling in Mei respectievelijk 2.187.279 en 2.667.397 en in de eerste vijf maanden van 1948 respec tievelijk 13.375.302 en 12.196.061. Hier valt dus een kleide daling van het spaar bedrag in de maand Mei te •constateren, doch over de gehele periode overtreft de inleg nog de terugbetaling. Vergoeding, voor militaire vordering of inkwartiering Degenen, die menen voor een vergoe ding in aanmerking te komen op grond van vorderingen, inkwartieringen en aan schaffingen, welke in de provincies Noord holland, Zuidholland, Utrecht, Gelderland, Overijssel, Drente, Groningen en Fries land zijn verricht door geallieerde strijd krachten dan wel door het Militair Gezag, de Prinses Irenebrigade of andere mili taire formaties, worden in de gelegenheid gesteld aanvragen ter verkrijging van een vergoeding vóór 1 September 1948 in te dienen bij het Centraal Bureau voor Mili taire Vorderingen, Duinweg. 20 te 's Gra- venhage. Indien belanghebbende de vergoeding reeds heeft gevraagd en dit kan aantonen door overlegging van een door het hoofd van het C.B.V.M.V. afgegeven bewijs van registratie of door overlegging van corres pondentie! waaruit blijkt, dat het C.B.V. M.V. zijn aanvraag reeds in behandeling heeft genomen, kan een hernieuwde indie ning achterwege blijven. De indiening van aanvragen geldt niet voor vorderingen, verricht door Neder landse instanties, indien deze zijn gedaan na 3 Maart 1946. De aanvrager ontvangt na aangifte per brief van het C.B.V.M.V. een bewijs van registratie. Belanghebbenden, die dit regi stratiebewijs vóór 1 November 1948 heb ben ontvangen, zullen hiervan vóór 1 De cember 1948 per aangetekende brief ken nis moeten geven aan het C.B.V.M.V. Doen zij dit niet, dan zal het uitkeren van een vergoeding niet meer door het C.B.V.M.V. in overweging kunnen worden genomen. DISTRIBUTIENIEUWS Zaterdag bestaat er in Haarlem (Vleeshal), Overveen (Bloemendaalseweg 188) en Heem stede (Binnenweg 160) gelegenheid distri butiebescheiden in ontvangst te nemen voor hen, die ze nog niet gehaald hebben. PANDA EN HET OOG VAN MUG 61. De marconist, die eveneens door een Chinees onder schot werd gehouden, ont ving plotseling een bericht van het vliegtuig waarin de hogepriester zat. Boven Uw vaartuig vliegt machine" zei het bericht. „Daarin zit Kom Si, priester van Mug. Hij verlangt smaragd. Indien deze niet wordt gegeven zal hij een bom op schip laten val len. Spoecl! Haast U!" De marconist schrok verschrikkelijk en holde met zijn telegram naar de kapitein die met de Chinese mui ters zat te onderhandelen. „Ook dat nog!" zei de gezagvoerder. „Hoe is het mogelijk, dat dit soort dingen in de tegenwoordige lijd nog kan plaats vinden? Het lijkt warempel wel een ouderwets reerovers- verhadl! Seiri d'-j v:—.\ el- pers drie passagiers overboord hebben ge gooid en dat die waarschijnlijk de steen hebben! Uit." Nu, de kapitein had gelijk zoals we weten. De arme passagiers zwom men voor hun leven en hadden het lang niat pleizierig. Maar de smaragd hadden ze inderdaad. Die zat nog steeds veilig in Panda's zwemgordel. JA PI bespaarde ons land 750.000 gulden De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen dr. J. J 'Gie.len, reikte Woensdag in Seinpost te Scheven'ingen de prijzen uit aan de deputaties van de vele scholen uit het gehele land. die tijdens de J.A.P.I. (Jeugd Actie Papier Inzameling) de beste prestaties hebben opgeleverd. De eerste prijs kreeg de L. O.-school uit Krimpen aan de IJssel, waarvan aan elke leerling een bedrag van 20,werd toe gekend. De leerlingen van de Prinses Irene school uit Lekkerkerk ontvingen de tweede prijs, elk 15,Aan elk der leerlingen van de O. L. school uit Hoensbroek werd een bedrag van 10,uitgereikt. Behalve kleinere geldprijzen kwamen er nog beschikbaar 70 pakken door de uit gevers ter beschikking gestelde boeken en honderd jaarabonnementen op „Foto vreugd". Voorts zijn twee prijzen van 500,— ver loot onder de scholen, die over elk van de maanden Maart en April gemiddeld per leerling ten minste 1 kilogram inzamelden. De openbare lagere school in Sneek en de St. Theresiaschool in Hank waren de ge lukkigen. Door de ruim 3700 deelnemende scholen werd een hoeveelheid van ruim 5 millioen kilogram papier ingezameld. Dat betekende voor ons land een deviezenbesparing van 3/4 millioen gulden. Wij kopen GOUD. ZILVER EN JUWELEN Voor uw cadeaux en verlovingsringen met en zonder Inlevering bij GIERSTRAAT 45 HOEK NIEI'WSTRAAT (Adv Politierechter Het is altijd prijs, dat wanneer een zoon van het Hemelse Rijk de rechtszaal binnen komt, er onmiddellijk een genoeglijke stemming zich van de aanwezigen meester maakt. De rechter zet zijn meest tolerante glimlach op en zijn bril af en begint al ras vol vreugde een kinderlijk taaltje te bezi gen dat weldadig aandoet na de statige clichés die tot het justitiële spraakgebruik behoren. De Chinees in kwestie, die zoals gewoon lijk Li heette en een restaurant dreef in Zandvoort, werd er van beticht dat hij C.C.D.'ers die bij hem zwarte voorraden in beslag wilden nemen, getracht zou heb ben te verleiden door hen honderdvijftig gulden onder de neus te houden. Omkoping heet dat. „Mgt welk oogmerk heeft u zulks ge daan?»" vroeg de rechter, „Wa?" vroeg' verdachte meer duidelijk dan beleefd. „Waarom jij doen dat?" vertaalde de rechter.. „Mij denke, ikke cente gefe, ikke nie hier hoefe kome", z.ei de Chinees slim en mon sterde de parketwachters eens. „Hij dacht dat hij meteen een transactie zou kunnen sluiten",,, verduidelijkte de raadsman. „Ja, zo vlug gaat dat niet", vond de rechter. „Mij denke", zei de Chinees en keek een beetje minachtend over zoveel ambtelijke traagheid,- „mij denke, in Sina watte doen datte nie' mag, dan "meteen betale". „Inderdaad", zei de politierechter, „ik ben -ook in China geweest en dat is daar wel zo'n beetje een gewoonte." Inderdaad, dacht ook uw verslaggever dié wel eens gehoord had, dat wanneer in China een zeer rijk man de peinzende ogên voor alton- sluit, men herti -een aanzienlijke hoeveel heid baar geld in de doodkist legt om de politie-agenten op weg naar de hemel wa" vriendelijker te stemmen. De officier die meestal niet de eerste is om te erkennen dat een verdachte niet een boef zonder weerga zou zijn, meende dat het helemaal niet vaststond dat verdachte de verbalisant had willen omkopen. Zo'n man beseft niet dat het wapperen met geldswaardige papieren op zo'n moment een ongelukkige indruk maakt. Spreekt u hem maar vrij, adviseerde hij. De verdediger vond het best. „Wegens gebrek aan bewijs spreek ik verdachte vrij van het hem ten laste ge legde", zei de politierechter. Iedereen was verheugd, want men vond het aardig dat de kleine gele broeder er zonder kleer scheuren afkwam. Alleen het lijdend voor werp keek ongelukkig in het rond, want hij had het kennelijk niet begrepen. „Jij gene gefangenis", verklaarde de raadsman op plechtige toon tot zijn cliënt. Toen brak de zon door de wolken en Li woof de menigte een vriendelijk goedendag toe. Haarlemse padvinders verzorgen een kampvuur in Lunteren De medewerkers aan het op 22 Mei in Bloemendaal gehouden kampvuur „Een midden Meinacht op Schapenduinen" gul len Zaterdagavond 3 Juli het kampvuur verzorgen, dat ter gelegenheid van de na tionale Koempoelan van de Nederlandse Padvinders in Lunteren gehoüden wordt. De leiding berust bij Flip Wafelbakker en de algemene organisatie van het spel „De sproke van Medardus" is in handen van Bert Metz. De hoofdcommissaris van de Padvinders, de heer W. G. Roest van Lim burg, zal door middel van een fakkel, welke des ochtends door de Koningin op Huis ten Bosch ontstoken zal worden en door verkenners per fiets in de vorm van een estafette naar Lunteren wordt ge bracht, het kampvuur aansteken. Na af loop van het kampvuur zullen alle leidsters en leiders houtskool meenemen, waarmee zij het eerste kampvuur in hun zomerkam pen zullen ontsteken. Arnhem heeft thans 100.000 inwoners Door de geboorte van een dochtertje van het echtpaar J. W. N. van Andel-Goedhart is het inwonertal van Arnhem officieel op 100.000 gebracht. Het gemeentebestuur heeft als eerste daad de vader een spaar bankboekje voor het dochtertje aangebo den met 100, Arnhem was officieus reeds over de 100.000 inwoners heen, indien men daar toe rekent de 1100 Arnhemmers, die in de noodwoningen op de Geitenkamp wonen, doch administratief tot de gemeente Roo sendaal gerekend worden. De Gelderse hoofdstad t is nu officieel de elfde grote gemeente van Nederland. Nieuwe uitgaven Agnes Surie: Want deze liefde is sterk. Uitg. A. J. G. Strengholt, Amsterdam. Men moet voor Agnes Surie zeggen, dat zij het talent bezit om een verhaal te vertellen zodat het beweegt en zelfs in zekére mate boeiend is Er is een drang in haar om te schrijven, en die drijft haar verhaal voort. Maar ik verwonder mij over de eenzijdigheid van de gevoelens, die de drang voeden: zo sterk worden die beheerst door erotische zinnelijkheid, dat dit boek op vele plaatsen alleen als een verhitte wensdroom is te aan vaarden, niet als een uitbeelding van mense lijke karakters. De zware erotiek maakt de hoofdpersonen hol, omdat zij in niets anders getekend zijn. Geen eigenschappen en trek ken resteren hun na aftrek van hun liefde; het vuur van die liefde laait zonder brand stof Soms breekt de erotische druk op an dere plaatsen in het verhaal uit; dan komt er de lijzige vergelijking van de herfst, „in getogen en berustend", met „een vrouw die haar naaktheid bedekt, omdat haar zomer voorbij is". En van de-kamperfoelie, die haar tedere adem met de avondkoelte meezendt, „lieflijk en zacht als de geur van een "jonge bruid" Zulke dingen zijn op hun best lachwek kend Maar men maakt zich, bij al zulke feilen van stijl en smaak en van wekelijk begrip, niet los van de gedachte dat deze schrijfster capaciteiten bezit voor het schep pen van werk van meer betekenis. Het zal een lange strijd zijn, en het succes in het vooruitzicht lijkt nog weinig verzekerd. De kans er op wordt in ieder geval niet ver groot, wanneer de uitgever zulke critiekloze loftuitingen op het omslag zet. Er -is voor Agnes Surie veel te beleven, en ook veel te vernietigen: de mooimakerij met aan het liefdesleven ontleende beelden, het gebruik van ellendige woorden („stakkerd", en „een bonk zenuwen") en het geloof in puntjes- reeksen. En ook moet zij bij haar volgend werk een andere tekenaar het omslag laten maken. S. M. Uitg. Born, Assen": Jacht op Don Antonio, door P. Joh. Zonruiter; geïll. door Rein Kray. Uitg. Born, Assen: Het „denkende" en han delende dier, door dr. W. M. Kruseman. Uitg. v.h. van Ditmar, Amsterdam-Ant- werpen: Thema en Variaties, autobiografie; herinneringen en gedachten, door Bruno Walter. Uiig. v.h. van Ditmar, Amsterdam-Ant werpen: Mirjam in Amerika, door Lisa Tetzner; vert, van Bep. Otten, illustraties van G. .Dorant. Uitg. C. Hafkamp, Amsterdam: Kun leven begon, kinderleven in een Amerikaanse Day- nursery, door Tine B. Boom. Uitg. C. Hafkamp, Amsterdam: Koe de auto in ons land kwam, door I/I. V7. Aertnijs. Uitg. J H. Kok N.V., Kampen: De levens roman van Johannes Post, door Anne de Vries. Uitg. N.V. v.h. Fa. M. J. v. d. Loeff, En schedé: Poolse Nachten, door Ed. de Nève. Uitg. De Sleutel, Antwerpen-Haarlem: 't Kenson Instituut, door W. Brugmans. Uitg. De Sleutel, Antwerpen-Haarlem: Pe ter Simpel, door Kapitein Marryat; bewerkt door Elise M. Cameron; geïll. door Rein van Looy. Uitg. De Sleutel, Antwerpen-Haarlem: De Pioniers, door James Fenimore Cooper, Ned. bewerking van J. Leclée. Uitg. Het Spectrum, Utrecht-Brussel: 10.000 baby's, herinneringen en overpein zingen, door dr. A. W. Ausems,> 6e druk. Nieuw Reukwerende Crème Stopt op veilige manier transpireren in de armholte. 2. Is onmiddellijk droog. Kan direct na het ontharen worden gebruikt. S. Stopt het transpireren gedurende 1-3 dagen; neemt de reuk weg 4. Witte, vetvrije crème met frisse geur. R IE I ©ƒ1.50 Mi. Receptie. De Amerikaanse ambassadeur in Nedei'land, dr. Herman B. Baruch, zal op 4 Juli, ter gelegenheid van de Ame rikaanse Onafhankelijkheidsdag een receptie houden voor alle in Nederland wonende Amerikanen. Verlegenheid. Het nationaal comité van de Britse coöperatieve beweging heeft tot allé afdelingen de waarschuwing gericht zich te hoeden voor „georgani seerde communistische infiltratie" in de beweging. Het comité, dat een net werk van winkels over geheel Enge land vertegenwoordigt met tien millioen klanten, verklaart, dat de toenemende invloed der communisten de beweging „in verlegenheid" zou brengen. Nieuw tijdperk. De Britse admiraliteit heeft medegedeeld, dat de succesvolle proef nemingen met de door straalmotoren gedreven kanonneerboot „2009" een nieuw tijdperk voor de wereldscheep- vaart kunnen openen. De admiraliteit deelde mede, dat de kanonneerboot de afgemeten mijl had afgelegd met een snelheid „van meer dan 34 knopen". Verbeteringen sedert de eerste proef nemingen hadden een kleine snelheids verhoging teweeggebracht. Voldoende. Na een verbod van vijf maan den mag de „Tudor 4" weer in gebruik genomen worden op de lijn Azoren- Bermuda-eilanden. Een ministerieel onderzoek heeft uitgewezen, dat de vliegtuigen een actie-radius hebben, die ruim voldoende is Voor deze route. In Februari verbood het ministerie voor civiele luchtvaart het gebruik van dit' type als voorzorgsmaatregel nadat de „Star Tiger" met 31 personen aan boord tussen de Azoren emde Bermuda-eilan den verdwenen was. Oefentocht. De Amerikaanse kruiser „Far go" is, begeleid door twee destroyers, Donderdagochtend te Istanboel aange komen. Aan boord bevindt zich admi raal Forest Sherman, opperbevelhebber van de Amerikaanse vloot in de Mid dellandse Zee. De kruiser zal enkele dagen in Turkse wateren blijven en vervolgens zijn oefentocht langs de Middellandse Zeehavens voortzetten. Handlangers. Getuigen in het proces we gens deelneming aan oorlogsmisdaden, dat gevoerd wordt tegen voormalige hoge functionarissen van het Duitse ministerie van Buitenlandse Zaken, hebben verklaard, dat de Groot-Moefti van Jeruzalem, Hadji Amin el Hoes- seini, gedurende een zekere periode maandelijks drie en negentig duizend vijfhonderd rijksmark van het Duitse ministerie van Buitenlandse Zaken ont ving. Volgens deze getuigen hebben andere Arabische leiders eveneens som men ontvangen van het ministerie.

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 2