rondella Het stijgende kinderaantal in Haarlem n Taxi? Bel 1.2.3.4.5 \Kort en Bondig J) VRIJDAG 2 JULI 1948 HAARLEMS DAGBLAB 4 Daardoor wordt het scholen-tekort in de komende jaren nijpend Hoewel het nog enige tijd zal duren voor het Centraal Bureau voor de Statistiek de gegevens van de op 31 Mei 1947 gehou den Volkstelling verwerkt heeft, staan ons toch reeds cijfers ten dienste over het stij gende kinderaantal in Haarlem. De kinderen waren als volgt over de ge zinnen verdeeld: 10958: 1 kind. 8823: 2 kinderen. 4543: 3 2262: 4 1086: 5 r' 564: 6 314: 7 174: 8 of meer kinderen '143: 9 In totaal 65435 kinderen op een bevol king van 153.250. (Bij dit inwoner-aantal zijn niet meegerekend de mensen die in gestichten of inrichtingen verblijven. Bij de kintf er-statistiek zijn meegeteld de kinderen boven de 21 jaar, als zij nog thuis waren). In groepen naar leeftijd zijn die 65.485 kinderen als volgt gesplitst: Onder de 6 jaar 19.903 6 tot 14 jaar 17.606 14 tot 21 jaar 16.465 21 jaar en ouder 11.511 Opmerkelijk is het grote aantal kinderen onder de 6 jaar. Dit vindt verklaring in het sterk gestegen geboortecijfer na de bevrij ding. Deze stijging begon in 1946. Toen steeg het geboortecijfer te Haarlem, van 2681 in 1945 (dat cijfer was abnormaal laag, daar het voor de oorlog wisselde van 2300 tot 2600) tot 4395 in 1946. Daarna is het in 1947 wel weer gedaald, maar het bleef aan de hoge kant, namelijk 3895. Ook de geboorte cijfers over de eerste vijf maanden van 1948 zijn nog aan de hoge kant, maar toch weer lager dan in 1947. In die vijf maanden zijn er nu 1564 kinderen geboren tegen 1756 in die zelfde periode van 1947. 1946 was dus een topjaar! Er is thans in Haarlem een gezin waarin 7 kinderen van 06 jaar zijn, 6 gezinnen hebben 6 kinderen in de leef tijdsgroep, 45 gezinnen 5 kinderen. 291 ge zinnen 4 kinderen, 1182 gezinnen 3 kinde ren. In de leeftijdsgroep. 6—14 jaar werd een gezin gevonden met 9 kinderen, en twee gezinnen met 8 kinderen. Over vier jaar zal de groep kinderen van 06 jaar ongetwijfeld in verhouding' nog veel groter zijn. Vermoedelijk zal het aantal dan wel de 25.000 overschrijden. Dit is allereerst van belang omdat er daardoor over één of twee jaar veel meer kinderen zuljen zijn die in aanmer king komen voor plaatsing op de scholen voor voorbereidend onderwijs. Zoals men weet is er thans reeds een groot tekort aan scholen voor kleuteronderwijs. Er wordt niet verwacht dat spoedig tot bouw,.van nieuwe kleuterscholen kan worden over gegaan, omdat allereerst voorzien moet worden in de behoefte aan scholen voor lager onderwijs. Wij hebben er meermalen op gewezen dat er nu reeds gewoekerd moet worden met de plaatsruimte op de lagere scholen. Haarlem mag nu één semi-permanente school bouwen, daarmee kan men zich zij het ook met kunst en vliegwerk be- „Illegaal" werker lichtte dame voor vijftig mille op Op Donderdag 8 Juli zal voor hét Bij zondere Gerechtshof te Amsterdam de 4 Haarlemmer N. H. terechtstaan, die in de 'jaren 1942, 1943 en* 1944 meermalen aan. een Haarlemse dame heeft medegedeeld, dat hij een duizend of meer gulden nodig had voor de illegaliteit, opdat deze hetzij Duitsers kon omkopen voor het vrijmaken van gevangen genomen illegale werkers, hetzij die gelden kon gebruiken voor het bemachtigen van officiële of nagemaakte stempels en „Ausweisen". Deze H. heeft de betrokken dame tot afgifte van in totaal een bedrag van ongeveer vijftig duizend gulden door zich als illegaal werker voor te doen, weten te bewegen. De verdachte stond evenwel in het geheel niet met de illegaliteit in ver binding en gebruikte het geld ten eigen bate. Een zekere meneer Philips Gisteren vervoegde zich een heer aaa een Haarlems hotel, Waar hij voor de nacht twee kamers bestelde. Hij liet zich in het nachtregister inschrijven als: P. C. J. A. Philips, fabrikant te Eindhoven, geboren in 1925 en volgens zijn paspoort kwam hij van Brussel. Ondanks deze indrukwekkende gegevens kon hij de portier niet bewegen "hem ,,op rekening" een lunch te verstrekken, doch naar later bleek, was de ober wel voor zi.in identiteit gezwicht. Doch toen was „de heer Philips" „even de stad ingegaan". Hij heeft zich bliikbnor daar zo kunnen amu seren. dat hij niet weergekeerd is-om van de hotelkamers gebruik te maken. Inmiddels heeft een Haarlemse parfume riezaak aangifte gedaan, dat „meneer Phi lips" voor elf gulden reukwaren heeft in geslagen zonder te betalen. Het bleek, dat deze sinjeur in het politie blad gesignaleerd staat wegens oplichtingen te Breda en Dordréch't. Hij komt inderdaad uit de Nederlandse Lichtstad, maar hij heet beslist geen Philips (Adv.) ,,'t FRJESCHE SCHATHUIS" polijst en onderhoudt ook Uw Koperwerk Bij abonnement zeer voordelig' JANSSTRAAT 8 - TELEFOON 20141 (Adv Burgerlijke stand van.Haadem HAARLEM, 1 Juli. GEHUWD: 1 Juli: J. Lu'it en D Kofman G M. Biesbrouck en F Vredenherg. J. M. Westerhout en J. C. Alewijn. W. Schwimmer en C. M. Gilles J. G. Pos en H. Kooij. P. Man en M. Meinen. BEVALLEN, van een zoon: 30 Juni: S. M. dc Munk-van Nassau. W. J. Kruiswijk-Maas. M. C. I-Ielmink-Vel. 1 Juli: N. Dollé-de Boorder. Van een dochter: 29 Juni: G. E. van der Weijden-Koeleman. 30 Juni: J. E. Koedijk- Uljee. .T. Schreuder-Bootsman OVERLEDEN: 28 Juni: A. C. Meijers- Braunstahl, 84 j.. 2e Zuidpolderstraat. 29 Juni: J. J. Boersen, 65 j.. Gasthuisvest. D" Schoneveld-Vermeer. 53 j.. Leidsestrnat. H. Lohr. 76 j., Anna van Burenlaan. .T. Teunis- scn-van Roon. 78 j., Kenaupark. 30 Juni:, G. L. Hack. 45 j.. Rechthuisstraat. helpen tot de nieuwe cursus in het najaar van 1949. In 1952 moet rekening gehouden worden met de noodzakelijkheid dat er dan heel veel kinderen zullen komen om een plaats te krijgen in de eerste klas. Dan zijn name lijk de kinderen die in 1946 geboren werden zes jaar. Verwacht wordt dat er dan vele scholen zullen zijn die twee eerste klassen zullen moeten open stellen. Daardoor wordt de gemeente voor grote problemen gesteld. Want die grote stroom kinderen wordt natuurlijk elk jaar een jaar ouder, zodat (al wordt in de jaren die daarna komen het kinderaantal van de eerste klassen weer wat lager, omdat sinds 1946 het geboorte cijfer immers wat gedaald is) in 1953 ge rekend moet worden met veel kinderen in de tweede klasse, in 1954 met veel in de derde klasse, enzovoort. Zelfs zal dat op den duur ook'invloed uitoefenen op de scholen voor ulo, middel baar- ep voorbereidend hoger onderwijs, alsook het nijverheidsonderwijs. De tegenwoordige schoolgebouwen zijn berekend op een „jaarklasse" van 2300 a 2400 kinderen, het gemiddelde geboorte aantal in de jaren 19361940. Dat wij nu reeds op de scholen voor voorbereidend en lager onderwijs met een ruimte-tekort zitten, vindt zijn oorzaak in het feit, dat het geboortecijfer in 1943 was gestegen tot 3014 en in 1944 tot 3224. 1951 wordt weer een gemakkelijk .jaar om de kinderen in de eerste klasse te plaatsen, want 1945 gaf slechts een ge boortecijfer van 2681. DAG EN NACHT Amsterdamsche Rijtuig Maatschappij Th. S. J. Hooy constateert PARKETVtOEREN TVtocrenSuus AMSTERDAM M* WimftL 222-224, "f'm, 28521-38615 De achtergrond van de misdaad Kader Haarlemse politie gaat speciale cursussen volgen Naar wij vernemen zullen de inspecteurs van de Haarlemse politie in het najaar aan 't Criminologisch Instituut te Utrecht een cursus volgen in psychologie, crimino logie, psychiatrie en sociologie. - Mocht deze proef slagen, dan zal nage gaan worden welke rechercheurs voor epn soortgelijke opleiding in aanmerking komen. Door deze maatregel die ook in andere gemeenten met meer dan 100.000 inwone./ is genomen wordt bij de Nederlandse politie een bescheiden begin gemaakt met een opleiding die boven de louter poli tieel technische kennis uitgaat. Het komt, zo verklaarde ons de Commis saris van politie te Haarlem, de heer W. Gorter, dagelijks voor, dat mén de drijf veer en de betekenis van bepaalde mis daden niet met de technische kennis der politie alleen kan verklaren en begrijpen. Daar is bij voorbeeld het geval van de winkeldievegge, die op heterdaad in een Haarlemse parfumerie werd betrapt. Bij een onderzoek in haar woning werd een compleet warenhuis aangetroffen. Tien tallen flesjes eau-de-cologne, dozijnen brei naalden, balen wol, vijf vlaggen die aan de NSB hadden toebehoordeen hele vrachtwagen vol. De totale waarde liep 'tegen de vierduizend gulden. Van haar voorraad verkocht zij nooit iets, winstbejag was uitgesloten. Een ander voorbeeld leverde een aan lager wal geraakte meubelmaker, die in een villa inbrak om een geldkist te s.telen. Hij doorzocht het gehele huis, sloopte alles wat los en vast was om zijn doel te be reiken tot hij begreep, dat de buit zich in een prachtig gebeeldhouwde kast bevond. Toen kwam zijn oude beroepseer boven en hij liet het geld waar het was. En vooral bij de zedendelicten is het-van het grootste belang de achtergrond van ieder geval te leren kennen. In dergelijke gevallen moet de politie man dikwijls meer biechtvader dan op sporingsambtenaar zijn, dan worden van hem grote gaven als mens verwacht. Tot nu toe werd deze zijde, evenals de juridische in het politievak te veel ver waarloosd. In het buitenland, met name in Dene marken waar men nu al tien jaar één Rijkspolitie heeft is dat anders. Daar is juridische vorming van de leidende func tionarissen voorgeschreven. De jeugd en Veilig Verkeer Van de Haarlemse school kinderen slaagde 95% voor het Verkeersexamen De uitreiking van de diploma's aan de Haarlemse kinderen die voor het Verkeers examen zijn geslaagd, zal plaats hebben op MaaJldag 5 Juli en Dinsdag 6 Juli 's mor gens 9.30 uur in het Rembrandt Theater, Grote Markt. Aan de examens namen dit jaar deel 67 scholen met samen 1978, candidaten. Hier van slaagden er 1882, zodat er slechts 96 of ruim 5% werden afgewezen. Inbraken in Aerdenhout opgehelderd Dezer dagen zijn in Haarlemmermeer twee bewoners uit deze gemeente aange houden, die zich hebben schuldig gemaakt aan diefstal van kippen. Dit feit was voor de recherche van Bloemendaal aanleiding ook een onderzoek in te stellen, omdat zich jn Aerdenhout diefstallen hebben voorge daan. De aangehoudenen bekenden tv^ee maal kippen gestolen te hebben en een schaap in een wei te hebben geslacht. Ook gaven zij toe twee maal een bezoek te hebben gebracht aan een villa aan de Tramweg in Aerdenhout. De eerste keer werden zij gestoord en later konden zij rustiger werken, omdat de familie niet thuis was. Zij hebben wat goederen klaar gezet, doch ze niet meegenomen. Foto's van in Indië omgekomen Nederlanders In het Indisch Instituut te Amsterdam zal van Maandag 5 Juli af voor belang hebbenden een groot aantal portretten v-in in Indië omgekomen Nederlanders te be zichtigen zijn. Deze foto's zijn na de Japan se capitulatie in Indië aangetroffen Samenwerking tussen K.V.P. er) P.v.d.A. is geslaagd Op een openbare vergadering, die de afdeling Bloemendaal van de Katholieke Volkspartij Donderdagavond in hötel „Vreeburg" te Bloemendaal hield, heeft de heer Th. S. J. Hooy, lid van de Tweede Kamer en gemeenteraadslid te Haarlem, de politieke samenwerking geschetst van deze partij en de Partij van de Arbeid. In 1946 zijn de katholieken uit de verkie zingsstrijd machtig te voorschijn gekomen. Op grond van de grondwetbepalingen gaf de Koningin dus aan deze groep de op dracht een kabinet te formeren. Met het concept van het regeringsprogramma kwam men tot overeenstemming met de P. v. d. A. Deze partijen hebben zich dus niet met elkaar verbonden; zij kwamen alleen tot elkaar om een bepaald omlijnd programma af te werken. Dit is zeer zeker een novum geweest en met vreugde consta teerde de heer Hooy, dat de samenwerking goed is geweest. Onder deze regeringspar tijen werden de orde en rust hersteld, zo-' ais nergens in Europa het geval is. De maatregelen, welke in de afgelopen jaren genomen worden, hebben grote offers gevraagd, ja zelfs zulke grote offers, aldus spr., dat dit thans zijn terugslag zal vinden op de .partijen, die niet schroom den de regering te aanvaarden, toen het land in een chaotische toestand verkeerde. De regering verdient een pluim voor haar beleid, in plaats van critiek, die thans zo vaak wordt uitgeoefend. Als tweede punt besprak de. heer Hooy de eenheid in de KVP. In dit verband werd 't optreden van de actie-Weiter gehekeld. Volgens spreker loopt de heer Weiter 25 jaar ten achter in de politiek, omdat hij het tempo van de sociale ontwikkeling niet heeft kunnen bijhouden. Inzake het Indische probleem zal de KVP blijven streven naar zelfstandigheid en vrijheid in duurzame vrede voor de volken in de Overzeese gebiedsdelen. Betreffende de economische problemen, merkte de heer Hooy op, dat men ruw heeft moeten ingrijpen in de loon- en prijs politiek, waardoor individuële- en groeps belangen zwaar werden getroffen. Dit was echter noodzakelijk, om de hand weer aan de ploeg te kunnen slaan. Het productie- peil van 1939 is weer bereikt. Toch blijft men ontevreden over de aarjjpaak van ver schillende producten, zoals bijvoorbeeld textiel en serviesgoed. Men vergeet echter, dat door de bevolkingsaanwas de behoefte thans 150 bedraagt, tegen 100 in 1939. Er ontstaan dus spanningen, waaraan de regering echter niets kan doen. Slechts de oorlog is er debet. aan. Inzake de rantsoeneringspolitiek, deelde spreker mede, dat men na de bevrijding een springplank had gemaakt, om een sprong te maken naar tijden, waarin meer welvaart zal hesrsen. Binnen afzienbare tijd aldus de heer Hooy kan thans de opheffing van de broodrantsoenering wor den verwacht, en dank zij het Marshall plan zal de schaarste economie binnen het jaar tot het verleden kunnen be horen. Men zal zich er nu reeds bij moeten aanpassen, dat op zeer korte termijn de goederenpositie verzadigd zal zijn. Dit be tekent dus dat de normale economische verhoudingen dan hersteld zullen zijn. Ongunstige vooruitzichten voor de klompenmakers „De klompenindustrie gaat een moeilijke tijd tegemoet en het zal er wel op uit draaien, dat de klompenmakers er iets anders bij zullen moeten doen om zich een behoorlijk bestaan le verzekereif", aldus verklaarde de voorzitter van de vakgroep van klompenmakers op de klompenbeurs, welke te Enter werd gehouden. De voorraden hout, die ter beschikking komen, zijn namelijk niet groot. De toewij zingen zijn voor alle klompenmakers, te ge ring. Er zijn nergens voorraden, de pro ductie verdwijnt onmiddellijk in de handel. Dit jaar was de toewijzing in totaal 75.000 vierkante meter voor de populieren- houtverwerkende industrie. Het staatsbos beheer heeft evenwel aangekondigd, dat de toewijzing het volgende jaar zal worden verlaagd tot 40.000 vierkante meter. Dat betekent dat ongeveer de helft van de klompenindustrie zal moeten worden stil gelegd. Het van kracht worden van de economi sche unie met België op 1 Januari 1950 wordt nu reeds door de klompenmakers met vrees tegemoet gezien. Dit betekent, volgens de voorzitter van de vakgroep, dat de Belgische klompen ongelimiteerd kun nen worden ingevoerd. Ook het Belgische populierenhout mag dan worden ingevoerd. De Nederlanders zullen zich weer bijzon der op de aflevering van een kwaliteits product moeten instellen Dit was volgens spreker de enige weg om de Belgische con currentie het hoofd te kunnen bieden. Stemlust in Finland Een verslaggever van het A.N.P. uit Hel sinki meldt: De eerste dag van de Finse verkiezingen is uiterst rustig verlopen. De opkomst van de kiezers op de eerste dag was groot. Voor het gehele land kan een gemiddelde worden aangenomen van 50 procent. In enige districten van Helsinki vooral in de ax'beiderswijken stemde op deze eerste dag reeds meer dan 61 procent van het aantal kiesgerechtigden. Zeer waarschijnlijk kunnen de eerste uitslagen Zaterdag tegen het middaguur worden verwacht. SCHEEPVAART Alpherat, Rolterdam-Buenos Aires, 30 Juni van Antwerpen. Amsteldiep, Baltimore-Rot terdam. pass. 1 Juli Start .Point Grote Beer, Amsterdam-Java. pass. 1 Juli Perim Hugo de Groot, 1 Juli van Batavia naar Tarakan. Kedoe, Batavia-Rotterdam, pass. 1 Juli Pe rim. Larenbérg, Rotterdam-Bagnoli, pass. 1 Juli Gibraltar. Linge, 1 Juli- van Oxelosund naar IJmuiden. Manoeran, Amsterdam-Java, pass. 1 Juli Gibraltar. Molenkerk, Rotter dam-Japan. 2 Juli te Singapore verwacht. Nigcrstroom, 1 Juli van Cuiobay naar Loan- da. Ootmarsum, 1 Juli van Baltimore naar Nederland. Oranje, Amsterdam-Java, 1 Juli van Suez. Willem Ruys, Batavia-Rotterdam, pass 1 Juli Perim. Zuiderkruis, Batavia- Rotterdam, pass. Jftli Perim. Alehiba, Buenos Aircs-Rotterdam, 30 Juni te Porto Alegre. Amstelstad, Tanga-Amsterdam, 27 Juni te Mombassa. Celebes, Amsterdam-Java 1 Juli te Corynton. Bantam, Java-New "York 1 Juli van Belawan naar Colombo. Kota Agoeng, New York-Java. 30 Juni te Penang. Loppersum, Calcutta-Rotterdam, 1 Juli te Madras. Oranje, Amsterdam-Java, 30 Juni te Port Said. Salatiga, Batavia-Rotterdam, ver moedelijk 2 Juli van Belawan, Autobus-wel-en-wee Schrijvende lezers Het vervoer op de buslijnen der N.Z.H. mag dan teruglopen uit de vele brie ven die we over het autobusverkeer in Haarlem en omstreken ontvangen, blijkt wel, dat het wel en wee van chauffeur, conducteur en materieel in ruime mate de belangstelling van onze lezers genieten. De veroordeling van een chauffeur wegens een verkeersovertreding noopte een Bloemendaler tot de opmerking, dat de Crossleys te pompeus zijn voor de straten der Spaamestad. Deze bussen zijn door hun afmetingen een gevaar, meent hij, en zij moesten in de binnenstad verboden worden. Inderdaad, zo geven zowel verkeers politie als tramdirectie toe, de 46-persoons- Crossley is niet ideaal voor het stadsver keer. Het gebruik van deze bus is dan ook niet meer dan een noodmaatregel tot er voldoende Fordjes -en Scaniavabussen zijn. Vooral het Zweedse merk met zijn 38 zit plaatsen is geknipt voor het locale vervoer. De Crossleys zijn in principe voor de inter- locale lijnen bestemd. Anderzijds moet men er ook rekening mee houden dat het ge bruik van kleinere bussen automatisch een grotere frequentie met zich brengt en of dat de veiligheid van het verkeer ten goede komt is maar de vraag. Een lezeres neemt het op voor de con ducteurs, in het bijzonder vopr dé' chauf feurs-conducteur op lijn 4 en breekt de staf over de treuze- en beuzelarij van vele passagiers bij het instappen. „Eerst om standig afscheid nemen van familie en ken nissen, dan doodleuk een tientje neerleggen en tenslotte nog de weg vragen". Deze in zendster heeft gelijk: het bussende publiek heeft in het algemeen nog maar weinig benul van de voor een efficient vervoer noodzakelijke vlotheid. De West op het witte doek Documentaire reeks op internationaal peil Dezer dagen is in circulatie gekomen een negental korte films elk met een lengte van circa driehonderd meter, overeenko- rhend met een gemiddelde vertoningsduur van een kwartier waarin een riant over zicht wordt gegeven van onze gebiedsdelen in de West, voor velen toch eigenlijk nog altijd een volkomen onbekend terrein. Vele duizenden meters indrukwekkend mate riaal zijn daartoe verzameld door een kleine expeditie, verleden jaar uitgerust door Po- lygoon-Profilti in samenwerking met de filmstichting West-Indië, welke laatste in stelling van geldmiddelen wordt voorzien door enkele grote bedrijven, die belangen hebben aldaar. Vijf van deze negen films zijn gewijd aan Suriname, de overige brengen de An tillen in beeld. In het algemeen heeft men er, met groot succes, naar gestreefd een voorlopige indruk te geven van de eigen aardige schoonheden van het landschap en van de levenswijze der heterogene bevol kingsgroepen. Zeer oppervlakkig worden ook enige van de voornaamste economische aspecten belicht. Indien echter het uitgaande publiek de voor deze korte maar prachtige documen taires verwachte belangstelling inderdaad ook betoont, zodat de enorm hoge kosten enigszins worden goed gemaakt, dan zal er over een of twee jaar opnieuw' e§n groep 'cineasten naar Nederland in Amerika rei zen, ten einde dieper in te gaan op de nu slechts vluchtig aangesneden problemen der volkshuishouding. Zo hoopt men dan bijvoorbeeld per film een beeld te kunnen geven van de uitwerking van 't welvaarts plan voor Suriname, van de geweldige be- ïioefte aan arbeidskrachten op vrijwel elk terrein en van de daarmee nauw samen hangende immigratievoorwaarden. Het is te hopen dat ook de Haarlemse bioscoopgangers de kans wordt geboden tot eerste kennismaking met West-Indië. Wat de heren L. van Dijk (leider van de expe ditie) en Piet Buis (camera-man) in de zes maanden van hun verblijf overzee tot stand brachten, behoeft in geen enkel opzicht onder te doen voor welke buitenlandse documentaire reeks dan ook. Met klem moet er dan ook bij de bioscoopexploitan ten op worden aangedrongen deze niet al leen instructieve maar bijna voortdurend door exotische schoonheid boeiende serie in het programma van hun theaters op te nemen. Zij dienen er een nationaal en een cultureel belang mee. De Nederlandse Bio scoopbond heeft deze negen korte filrhs dan ook reeds op de lijst van aanbevolen wer ken geplaatst. De Haarlemmer Piet Buis, die met deze productie zijn naam als primn camera-man muurvast heeft gevestigd, kwam in 1932 bij Polygoon in dienst als spoèljongen. Hoewel hij in zijn hart niets liever begeert dan het afwisselende leven, van journaal-operateur, worden zijn kwaliteiten thans voorname lijk gebruikt ter vervaardiging van bedrijfs films. Lawaai om niets te Lisse Woensdagmorgen ontstond op het ge meentehuis enige consternatie doordat een ambtenaar gereedschap uit de tas van zijn motorfiets miste. Een collega gaf onmid- delijk blijk van zijn detective-capaciteiten en deelde mee dat hij in de buurt van het raadhuis een louche individu had zien rondsluipen. Er werd meteen een klopjacht op touw gezet en de verdachte werd aan getroffen- bij de tramhalte op het Vier kant. Hij werd door de Rijkspolitie ge arresteerd en gevankelijk mee naar lpet bureau gevoerd, waar hij intensief aan de tand gevoeld werd. De man bleef echter ontkennen. Toen moest de eigenaar van de motorfiets met zijn tas op de proppen ko men en daar bleek dat de vermiste sleu tels zich in de tas be'vonden. Een werkman van de gemeente had z.e alleen maar even geleend en terwijl de jacht bezig was, ze weer in de tas terug gedaan. De verdachte kon, vergezeld van duizend excuses, zijn reis vervolgen. Heemslede Amsterdamse Beurs Slotkoers Openings gisteren koersen Koninklijke Olie. 3481/2 348 Unilever 297 297)4 Philips 2561/2 255% A. K. U 1641/2 I631/2 Nederlandse Ford 351 Nederlandse Kabel 277 v. Berkei's Patent 125 Scheepvaart-Unie 191 189 Holl.-Amerika Lijn 204 2021/2 Deli Maatschappij 158 157 H. V. A 223 V2 221)4 A'dam Rubber 1651/2 Ned. Handel Mij 1611/0 N.-I. Handelsbank 1221/a Billiton Mij II 471 FILMAVOND NIWIN. De Niwin te Heemstede gaf Donderdag- avond in het restaux-ant van het Sportpark een filmavond die zeer goed was bezocht. Na het openingswoord van de voorzitter, de heer J. Biegel, kreeg Ing. F. F. v. Rhijn, directeur van het Centraal Bureau Niwin, het woord, die tal van interessante bij zonderheden mededeelde over het leven van de troepen in Indonesië en er in het bijzonder de aanddcht op vestigde dat in honderden gevallen de inhpud van de pak ketten niet goed was samengesteld. Rol- mops en. kaas behoort men niet naar, Indië te zenden, want de levensmiddelen komen bedorven aan en de rest van het pakket wordt er dan ook niet beter op. Spreker weer daarom op de adviezen van de Niwin over de samenstelling van de pakketten. Daarna werd een aantal films gedraaid welke werden toegelicht door luitenant de Vries van de regeringsvoorlichtingsdienst. Een collecte aan het slot van de avond bracht de som van 69,36 op. Bloemendaal De heer S. A. Wilson legt zijn functie neer Aan het einde van dit schooljaar treedt de heer Wilson af als hoofd der Bloemen- daalsche Schoolvereniging, waaraan hij na eerst onderwijzer te zijn geweest in Rotterdam sinds 1909 als onderwijzer onder het toenmalige hoofd, de heer Uhle- hake, verbonden was en waarvan hij in' 1912 de leiding op zich nam. Wel is ex* in die 36 jaar veel veranderd, niet-slechts tijdens, maar vooral ook dank zij die leiding: Scheen in 191? de bestaans mogelijkheid der school, die toen circa 50 leex'lingen telde, over de zeven leerjaren verdeeld, uiterst twijfelachtig, thans is zij uitgegroeid tot de lagere school met het grootste aantal .leerlingen in Bloemendaal en wel ongeveer 350. Toch was dit meer logisch gevolg dan doel: niet in het streven naar record-aan tallen, maar in de kwaliteit heeft de heer Wilson §teeds zijn kracht gezocht. Ook al was het woord onderwijs-vex-nieuwing toen niet in de mod^. zoals thans, praktisch heeft de B.S.V. onder deze leiding steeds aan de spits gestaan, waar het waarjijk modern onQerwijs betrof. Toen Mr. Lynch uit Tottenham in ons land over het Dalton-plan lezingen had. ge houden, werd dit op de B.S.V. in praktijk gebracht en sinds 1925 is het een der grote waarden van -het veelal terecht gepre zen zevende leerjaar gebleven. Ook de Montessóri-methode vond toe passing en wel sinds 1930 in eerk speciale afdeling naast die voor klassika® onder wijs. De klas voor voox-bereidend lager onder wijs breidde zich ook steeds uit, zodat deze tegenover een tiental in vroegere jaren thans biina 40 leerlingen telt. In vele plaatselijke onderwijscommissies was de heer Wilson een zeer bekende en geziene figuur: jai'enlang secretaris van de Commissie van Toezicht op het Lager On derwijs, lid van de Commissie tot wering van schoolverzuim en voorzif.ter-seci'etaris van de schoolbioscoop-commissie. Bijzondere liefde had hij steeds voor de korfbalsport: hij behoorde tot de oprichters van de Nederlandse Korfbalbond, waarvan hij jarenlang secretaris en later voorzitter BINNENLAND Een 23-jarige jongeman uit Tilburg, die in beschonken toestand van de kermis in Goirle terugkeerde, heeft een Tilburgse hoofdagent van politie, die hem wilde aan houden, met een mes in de rug gestoken. De politieman werd ernstig gewond. De da der is gearresteerd. Voor de oorlog werd in ons land als regel de boter licht gezouten. Tijdens de be zetting mocht echter geen gezouten boter meer in de handel worden gebracht. Nu dit verbod is opgeheven, komt er zowel gezou ten als ongezouien boter aan de markt. HAARLEM EN OMGEVING Mr. dr. F. A. Bijvoet te Haarlem is op een te Amsterdam gehouden vergadering gekozen tot bestuurslid van de vereniging Katholieke Kinderuitzending in het Bisdom Haarlem. De heer H. Engberts, Parkweg la te Bloemendaal, is benoemd tot penningmeester in het comité Bloemendaal, Overveen en Aex-denhout van het Prot. Interkerkelijk Thuisfront. De heer J. Stormvogel uit Haarlem is gekozen tot lid van het Bondsbestuur van de ,Bond van Mannenverenigingen op Gere formeerden Grondslag (onderh. art. 31 K O.) Heden, Vrijdagavond, spreekt wethouder D. J. A. Gelul: op een openbare vergadering van de Partij van de Arbeid in het gebouw van de Nederlandse Protestantenbond aan de Berkenstraat in Haarlem-Noord en het gemeenteraadslid E. F. Albrecht in de Noor derkapel aan de Minahassastraat. In de vergadering van de classis Haar lem van de Nedei'lands Hervormde Kerk is in de vacature, ontstaan door het aanstaand vertrek van dr. H van der Loos, gekozen tot voorzitter van het classicaal bestuur ds. J. A. Nieuwenhuyzén te Heemstede. Na een dienstverband van 48 jaar zal de heer H. de Groot, die optrad als plaatse lijk vertegenwoordiger van de ijzer- en staalhandel W. Bernet en Co. N.V, te Am sterdam, een afscheidsreceptie houden op Donderdag 8 Juli van 35 uur in restaurant Brinkmann, Grote Markt. In Juni werden in de Stadsbibliotheek aan het Prinsenhof 11.491 werken uitgeleend en in het filiaal in Haarlem-Noord 4139, in totaal dus '15.630 (vorig jaar 13.791). Hier van waren er 575 uit de muziekbibliotheek. De instellingen werden bezocht door 4971 bezoekers (sters) Uitzoeken maar. Zij, die in dit jaar een fiets en/of handkar zijn kwijt geraakt, wor den Zaterdagmiddag van twee tot vijf en Dinsdagavond van zeven tot negen uur in de gelegenheid gesteld'een collectie gevonden vervoersmiddelen in het afdelingsbureau van de Haarlemse politie aan de Smede- straat te bezichtigen. Mljnhai'dtjes De overwinnaars van moeheid e^gede^rimeerdheid^^Doos^SO^^cent (Adv.) was en thans bekleedt hij het voorzitter schap van de Internationale Korfbalbond. Voorts heeft de heer Wilson zitting in het Centraal Oranje-Comité en in het bestuur van de Woningbouwvereniging „Bosch en Dhin". Stellig zullen velen hun belangstelling en waardering tonen bij dit afscheid, ter ge legenheid waax'van na een officiële bijeen komst een algemene receptie in het school gebouw zal worden gehouden- op Zaterdag 10 Juli van 4 tot 5.30 uur n.m. U GEBRUIKT TOCH OOK die handige ronde scheerzeeptabletten. Rondella schuimt overvloedig en is zoo gemakkelijk in het gebruik.,, Een verruk kelijke zeep, die meneer steeds verdedigen moet tegen mevrouw, want mevrouw wascht er zoo graag kraagjes, enz. mede. Zóó goed is rondella scheerzeep „Mij óók maar een.. zegt Vader (met slecht-gespeeldel onverschilligheid), als hij Moeder) zo'n verrukkelijke VENCO1 vruchtenrol te voorschijn ziet halen - want die Ananas- of Man-! darijn-smaak - daar bezwijkt hij voor 3 Fihse rollen of) 1 bon-16'

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 6