Li TEMPO teraire en Madame la „Dit is de methode om met weinig bloedvergieten de situatie te redden'1 Radio Moors Waar zijn de meeste dubbel-bewoningen C. DE WEERS 1 ZATERDAG 3 JULI 1948 HAARLEMS DAGBLAD M. REVIS„Thuishaven, een roman over dingen." (N.V. Amsterdamsche Boek- en Courant-Mij., A'dam). TN DE TIJD NA de vorige wereldoorlog, toen de „nieuwe zakelijkheid" meer in de beeldende kunst dan in de lite ratuur opgeld deed, heeft men eens ge sproken van machine-romantiek: het be trekken van het door het vernuftig brein en de nijvere handen vermechaniseerde, nuchtere, doelmatige „ding" in de gevoels wereld van de kunstenaar. Een zakelijk- realistische uitdrukking dus van de ver houding tussen de moderne (massa)-mens en de hem omringende en doordringende wereld van „machines", soms verbonden met een harcl-onverbiddelijk „zo is onze samenleving nu eenmaal geworden", soms ook met een weemoedig „zo verslindt de techniek mensenzielen als Chronos zijn kinderen". Mij dunkt dat Reyis' gemoeds gesteldheid, ondanks zijn „zakelijkheid" en „filmisch-beeldende stijl" neigt naar de kant van de deernis'om steeds onpersoon lijker mensengeneraties, die als de bekende toverleerling krachten hebben opgeroepen, die zij niet meer bezweren kunnen. Dit dan is de menselijke leant van zijn werk, die zich des te scherper aftekent, waar hij het sociaal-humanitaire en zelfs religieuze verbergt achter zijn koel-zakelijlc con staterende schrijfwijze. Uit dat oogpunt bezien sla ik zijn in 1931 verschenen ge schrift „8.100.000 m3. Zand" hoger aan dan zijn later verschenen „Gelakte Hersens" ook hoger dan deze „roman over dingen" of liever over één groots en machtig ding: de Amsterdamse Haven, die hij „Thuisha ven" noemde. De strengste zakelijkheid geeft aan de schrijnende tegenstelling tus sen een mens vol verlangen en een ge- utiliseerde realiteit een tragischer accent dan een mengeling van lyriek en met cij fers en feiten bijna 'overladen documen tatie. Men moet respect hebben voor de voor studie, de historische, aardrijkskundige, handelstechnische en economische kennis, die voor 't schrijven van „Thuishaven" no dig was. Men moet waardering gevoelen voor de onmiskenbaar vaardige journalistie ke compositie, die een zo overvloedig feiten materiaal wist samen te vatten tot dit vrij wel steeds boeiend historisch relaas van „Holland's hartader": Amsterdam's Ha ven. Meer nog: men kan verschillende fragmenten zelfs niet eens behorende tot die hoofdstukken, welke de schrijver- zelf „verdichting" noemt en waar zijn verbeelding dus vrij spel had, maar veel eerder tot onderdelen die zakelijke ge schiedschrijving beogen roemen van wege hun literaire kwaliteiten, zoals het hoofdstuk „Projecties", waarin de geur te ruiken is van pek en teer en groen-ver- weerd hout, en een ieder die er oor voor heeft het water hoort klotsen aan de wal- lekant van het IJ, temidden van „grauwe silo's, oude pakhuizen", waartussen het geraas van klinkhamers, een over een via duct denderende trein en het ijl geluid van mensenstemmen over een vèr-spiegelend watervlak klinken, ook al schrijft de auteur er geen woord over. Van dergelijke pas sages en er zijn er verschillende kan zonder voorbehoud met Nijhoff worden gezegd: „De dichter hoort in ieder woord, geboorten van literatuur". Dan geeft Revis ongewild en daarom des te waardeer baarder! uiting aan wat de schrijver niet laten kan: „de dingen opnemen in zijn fantasie, ze daar koesteren en met warmte omgeven, er mee spelen, hen mèt de eigen ziel doordringen, met de eigen adem leven inblazen", zoals Hermann Hesse het schep pingsproces eens omschreef. Maar ondanks deze loffelijke kwaliteiten is dit boek geen roman geworden: niet om dat. de mensen er hoofdzakelijk een plaats in hebben, voor zover zij in betrekking staan tot deze wereld van „dingen" een boek over „dingen"-alleen kan stellig een roman zijn maar veeleer omdat „Thuis haven" een hybridisch boek is geworden: een mengsel van' zakelijkheid en lyriek, van literatuur en journalistiek, van men selijke reacties en documentaire reportage, die soms niet vrij is van een schoolboek achtige didactiek. En waar dan de mens als méér dan „aanhangsel der machine" er in betrokken wordt, krijgt het gevoels element dusdanig de overhand, dat de lezer zich bijna in het theatrale verzeild voelt geraken en blij is, dat hij de vaste bodem van „de dingen", bezield dan door de visie van een dichter, weer onder de voeten heeft. Men kan een roman schrijven „van" de dingen. Maar een schriftuur „over" de dingen dat historisch, technisch, econo misch, aardrijkskundig enlyrisch tege lijk wil zijn, kan een leerzaam en boeiend boek met verrassende fragmenten van let terkundige waarde worden, een roman is het niet. Jaren geleden vertelde een machinist een „meester" zegt men bij „het Spoor" mij van zijn machine, die hij verzorgde en troetelde als een vader zijn kind. Hij leefde er mee; hei rhythm® van de stoom- Militairen helpen bij de oogst De minister van Oorlog heeft op dringend verzoek van de georganiseerde landbouw ruim 900 militairen voor het rooien vari pootaardappelen aangewezen. Zij zijn reeds met het werk begonnen in Zeeuws-Vlaan- deren en in West-Brabant. In de komende dagen zullen zij in de Wieringermeer en omgeving werk verrichten. Wanneer de weersomstandigheden in de komende dagen het werken niet te veel zullen belemmeren, mag worden verwacht, dat door deze hulp van de militairen, welke door de landbouw op hoge prijs wordt ge steld, de oogst in deze gebieden gered wordt. ROZENSTRAAT 13 vervoert Uw meubelen en vrachten naar alle plaatsen TEL. 20020 'Adv.) Agenda voor Haarlem ZATERDAG 3 JULI Palace, ..Saratoga Trunk". 18 jaar. 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor ..Gilda", 18 jaar, 2. 4.15 7 en 9.15 uur. City. ..Het spook 4an de opera", 14 jaar. 2.15, 4.30. 7 en 9.15 uur. Spaarne. „De macht om het kind", 18 jaar. Frans Hals. „Destins". 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Rem brandt. „Misleide Jeugd", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. ZONDAG 4 JULI Bioscopen. Middag- en avondvoorstellingen. MAANDAG 5 JULI Haarlemse Kegelbond. Openbare vergade ring met als spreker dr. W. K. H. Feuilletau de Bruyn, 8 uur. NACHTDIENST APOTHEKEN Apotheek Van Rijn, Kleine Houtweg 15, telefoon 10539. C, G_ Loomeyer en Zn., Zijl- weg 34. tel. 12495. Nolf's Goedkope Apotheek Kruisstraat 26, tel. 11174. Schoterbos-apotheek Rijksstraatweg 19, tel, 12711. uitlaat was-voor hem als de harteklop van een levend wezen, waarvan elke eigen schap hem welvertrouwd was geworden als de gebaren en gezichtstrekken van een mens, die men lief heeft. Hij sprak er eenvoudig over, zoals een mens doet, zo dra hij iets van harte meent En zonder het te willen vertelde deze „meester" de roman van een „ding": van zijn machine. Soms deed „Thuishaven" mij daaraan* te rug denken soms, helaas. Had Revis minder concessies gedaan aan de litera tuur en zich beperkt tot een met toewij ding geschreven historische reportage van slib en water en trotse zeeschepen en slui zen en alle menselijke bedrijvigheid, die de Haven van Amsterdam ondanks veler lei b.edreiging steeds weer doet leven, zijn boek zou in weerwil van alle cijfers en feiten een roman zijn geworden. Nu maakt het en dit niet alleen krachtens zijn ondertitel aanspraak op iets dat het niet is. Goede, rasechte journalistiek is van zuiverder gehalte dan halfslachtige „lite ratuur". Een roman van „bezielde zake lijkheid" als hoedanig de auteur zijn stijl zelf karakteriseert wordt alleen dan geschreven, als men zich daarvan wel bewust is. C. J. E. DINAUX. Verkiezings-Varia De nummering der lijsten Het bleek ons, dat niet algemeen bekend is, hoe de nummering der candidaatlijsten is geregeld. De vraag werd ons gesteld hoe het te verklaren is, dat bij loting altijd de grootste ftacties de laagste lijstnummers kunnen trekken. De quaestie zit evenwel zo: Artikel 50 der Kieswet bepaalt, dat fracties die in het lichaam zitten waarvoor de verkiezing geldt een verzoek kunnen indienen bij het Centraal Stembureau om een voorkeur nummer te krijgen. Dit maakt dat de sterkste fractie aanspraak kan maken op nummer één, de fractie die daarop volgt op nummer twee. Enzovoort. Partijen, die niet in het lichaam zitten, moeten om de overige nummers loten. De samenstelling van de Kieskring Haarlem Voor de Tweede Kamerverkiezing is het land in 18 kieskringen verdeeld. De Kieskring Haarlem omvat de volgen de gemeenten: Haarlem, Zandvoort, Bloe- mendaal, Velsen, Beverwijk, Haarlemmer meer, Haarlemmerliede en Spaarnwoude, Heemstede, Bennebroek,. Nieuwer-Amstel, Ouder-Amstel, Uithoorn, Aalsmeer, Weesp, Weespercarspel, Diemen, Muiden, Naar- den, Huizen, N§derhorst den Berg, 's Gra- veland, Kortenhoef, Ankeveen, Laren, Bussum, Blaricum en Hilversum. Barbara Baroness, een volgens ingewijden ta lentvolle Californische viode-ontwerpster, heeft haar gedachten laten gaan over het model van een practisch en gemak kelijk reiscostuum, dat zou moeten voldoen aan de eisen die een lange, stoffige en vertnoeiende reis stelt. Zij kwam toen tot de conclusie, dat. Wel, zij kwam tot de hiernaast afgebeelde con clusie. Een kleurige, niet al te besmettelijke ruiten stof, in de tieten van een plaid bijvoorbeeld, deed dienst als materiaal voor het costuum, waarin Barbara zich onverwijld kleedde toen zij na haar „uitvinding" op reis ging. Is het geheel elegant? Dat kan me niets schelen, zegt Barbara Baroness, ik weet alleen dat ik me nog nooit op' een lange vliegreis zo monter en comfortabel heb gevoeld. Dat kan, beste Barbara, ook aan het weer ge legen hebben. Maar een feit is het, dat het prac- tische en comfortabele als 't ware van het costuum afstraalt. Mr. G. VONK ÓVER GRONDWETSWIJZIGING De Indische expert van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie, mr. G. Vonk, gaf Vrijdagavond in „De Leeuwerik" een uiteenzetting over de houding van zijn partij in het Indonesische vraagstuk. Daarbij ging spreker terug tot de instel ling van de Commissie-Generaal. De Partij van de Vrijheid heeft indertijd daartegen gestemd omdat de regering niet wenste te beloven, dat zij een ander beleid zou gaan volgen. De Commissie-Generaal ging volgens mr. Vonk haar bevoegdheden te buiten door de afsluiting van het accoord van Linggadjati. Spreker had grote bezwa ren tegen het eerste artikel van deze over komst, daar de erkenning van de souverei- niteit van de Republiek de Indische zaak op internationaal terrein bracht, hetgeen de spreker als onvaderlandslievend kwali ficeerde. Na Linggadjati volgde „een tijd van hangen en wurgen" tot de politiële actie. Dat deze actie niet werd voortgezet noemde mr. Vonk het beschermen van het potentiële communisme in de Republiek. Na het mislukken van de actie bleef de toestand hopeloos. De federatieve gedachten kon mr. Vonk accepteren en ook de Unie tussen Neder land en Indonesië was mits op de juiste wijze uitgewerkt aanvaardbaar. Spreker legde omstandig uit, dat door een manoeu vre van de Liberale Staats-partij indertijd de vereiste t\vee-derde meerderheid voor Grondwetsherziening gehandhaafd was. Dit nu, aldus mr. Vonk, zal ons bij de komende Grondwetsherziening een mach tig wapen in de hand geven, omdat hier door onze partij e?n sleutelpositie heeft verkregen. „Wij zijn van mening, dat wij ons niet verantwoord mogen achten wanneer aan onze mensen de mogelijkheid ontnomen zou worden hun schouders onder de lands zaken te zetten". De heer Vonk gaf toe, dat de huidige Grondwet niet op buitengewone omstan digheden als zich tegenwoordig voordoen, berekend is. Wel verweet spreker het ka binet, dat ook met voldongen feiten ge regeerd werd, wanneer dit niet nodig was. Bij de Grondwetswijziging moest tot elke prijs vermeden worden, dat de wetten tot reconstructie van het koninkrijk binnen het kader van de gewone wetgeving zou den komen te vallen, omdat hiervoor geen gekwalificeerde meerderheid nodig is en de sleutelpositie van de V.V.D. dan niet tot zijn recht komt. De topleiding van de V.V.D. heeft daar om een wetsontwerp samengesteld, dal behelsde dat de Nederlands-Indonesische Unie op eigen naam internationaal rechts verkeer zou onderhouden, dat de Unie ver antwoordelijkheid draagt voor een derge lijk beleid in Indië en dat de organische wet ten voor de concrete reconstructie van het koninkrijk met een gekwalificeerde meerderheid moeten worden aangenomen. Dit laatste achtte de heer Vonk daarom van belang omdat zijn fractie „op de wip" zit. Het voorgestelde wetsontwerp als com promis tenslotte door de Staatscommissie aanvaard kan uitstekend werken bij een deugdelijk beleid, maar ook funest bij een foutief. Eerst als wij straks het te voe ren beleid kunnen overzien, kunnen wij over het voor of tegen der Grondwetsher ziening beslissen, verklaarde mr. Vonk, die voorts uitdrukkelijk uitsprak, dat hij geen terugkeer tot de vooroorlogse toe standen wenste. „Dit is de methode om met weinig bloedvergieten de situatie in Indië te redden", concludeerde hij. Tenslotte beantwoordde spreker nog een reeks vragen. Vooraf had de heer G. Ritmeester een rede gehouden, die in grote lijnen over een kwam met het betoog, dat hij Maan dagavond in Heemstede had afgestoken en waarvan in ons blad van Dinsdag een uitvoerig verslag werd opgenomen. De heer Ritmeester nam het het huidige kabinet in het bijzonder kwalijk, dat het volgens hem de deplorabele toestand van het land niet aan het volk voldoende dui delijk had gemaakt. Hij hield tenslotte zich refererende aan de laatste rede van de Koningin een pleidooi voor „Een dracht, eendracht, eendracht". Van ouds bekend Tel. 14609 Officieel Philips-reparateur Kruisstraat 38 - Haarlem Nieuwe bouwplannen te Haarlem 101 woningen in Haarlem- Noord, waarvan 67 met een woonkeuken B. en W. van Haarlem stellen de raad voor 101 woningen te laten bouwen voor de Coöp. woningbouwvereniging van gemeen- tepersoneel aan de Van Baerlestraat, Pa- lamedesstraat en Gijsbrecht van Aemstel- straat (Haarlem-Noord). Alle woningen zullen een voor- en achtertuin hebben. 67 Woningen krijgen op de begane grond een kamer van 15 m2, een woonkeuken en bij keuken en op de verdieping 3 slaapkamers; de overige huizen krijgen beneden 2 ka mers en suite en een keuken. De bouwkosten zijn begroot op 995.412,80. De huur zal vermoedelijk 6,20 per week bedragen. Voorts vragen B. en W. een crediet van 19.150, om drie wonirfgen van de Haar lemse Stichting aan de Harmenjansstraat, die in de winter van 1944/1945 „uitge- sloopt" zijn, te herstellen. HAARLEMSE WINKELIERS TEGEN SANTPOORTSE COLLEGA'S. Maandagavond krijgt liet winkeliersT elftal „de Santhaes" uit Santpoort een wed strijd te spelen tegen het winkelierselftal Generaal Cronjéstraat uit Haarlem-Noord. Er wordt gespeeld op het Terrasvogels- terrein in Santpoort. II I «p I H 11 3 0 r I 0 m £en vergelijking tussen de stadswijken In ons vorig artikel over de Woning- en Gezinstelling, die op 31 Mei 1947 (tegelijk met de Volkstelling) gehouden is, hebben wij reeds het totaal der aantal dubbelbe- woningen in Haarlem vermeld. Thans geven wij een vergelijking tussen de verschillende stadswijken. Deze gegevens, die alleen betrekking hebben op de gewone woningen (dus niet op de woningen waarin bedrijven of boerderijen gevestigd zijn) ziel er alsvolgt uit: Over Muziek woningen: aantal gezinnen: 1 Oude stad4103 3626 429 42 4 1 1 Deïdse buurt5411 4772 598 36 5 Rozenpriëel 1252 1166 80 6 Amsterdamse buurt 4607 4292 307 8 Wijk Harmenjansweg 414 353 57 4 Cronjébuurt, Oud Schoten, Indische buurt 5860 5294 545 21 Kleverpark én Huis ter Zaanenkwartier 8097 6895 1153 45 4 Haarlemmerhoutkwartier 1740 1317 355 62 5 1 Ramplaankwartier 1093 967 117 7 1 1 Spaamdam 233 224 9 Totaal 32810 28906 3650 231 14 8 1 In deze 32810 woningen waren dus 28906 huisgezinnen, die over een eigen haard be schikten. In 3650 huizen woonden 2 ge zinnen, in 231 huizen 3 gezinnen, in 14 huizen 4 gezinnen, in 8 huizen 5 gezinnen en in 1 huis 6 gezinnen. Uit deze vergelijking blijkt, dat de minste dubbelbewoning in het Rozenpriëel voor komt, iets dat trouwens volkomen ver klaard wordt door het feit, dat daar iiT ver houding zeer veel arbeiderswoningen staan die zich in het algemeen niet lenen voor dubbelbewoning. Hetzelfde geldt, al is het in iets mindere mate, vóór een groot deel van het Amsterdamse kwartier, de Leidse buurt, de wijk Harmenjansweg en de In dische buurt. In verhouding komen in het Ramplaankwartier wat meer huizen voor die zich iets beter lenen voor meer dan één gezin. In de oude stad is het cijfer der dubbelbewoning ook niet bijzonder hoog, omdat er, buiten de panden waarin winkels of bedrijven gevonden worden, niet veel gewone huizen zijn. Van de 4103 huizen zonder bedrijf zijn 348 zogenaamde lief dadigheidswoningen (hofjes) die natuur lijk meteen al afvallen. De meeste gevallen van dubbel bewo ningen zijn in het Kleverpark en het Huis ter Zaanen-kwartier, alsook in het Haar lemmerhoutkwartier. Men moet bij het beoordelen van deze gegevens wel in aanmerking nemen dat zij dateren van 31 Mei 19^7, dus al meer dan een jaar oud zijn. Het is jammer dat het Centraal Bureau voor de Statistiek 13 maanden heeft nodig gehad voor de uit werking. Inmiddels is door de werking van het Huisvestingsbureau ongetwijfeld al veel verandering in de toestand gebracht. Ter wijl wij dit schrijven, beschikte het Huis vestingsbureau nog niet over de gegevens van deze Woning- en Gezinstelling. Het zou ongetwijfeld gewenst zijn als het Huis vestingsbureau in staat gesteld werd over alle details der telling te beschikken, opdat een vergelijking kan plaats hebben met het eigen archief. De statistieken van de telling wijzen nu om een voorbeeld te nemen uit, dat er in Haarlem 1046 gezinnen waren, die over onvoldoende slaapgelegenheid de be schikking hadden, zodat personen van 12 jaar en ouder die van verschillend geslacht waren en niet getrouwd, toch in één ver trek moesten slapen. Het Huisvestings bureau zou dan kunnen trachten aan die ongewenste toestand zo snel mogelijk een einde te maken. Een vergelijking met de buitengemeenten Tenslotte geven wij een vergelijking van Haarlem met de buitengemeenten wat het getal dubbelbewoningen betreft. aantal gezinnen woningen 1 .2 3 4 5 6 9 32810 28906 3650 231 14 8 1 3340 2632 651 52 4 1 3700 704 32 1 1926 1672 237 12 4 1 In verhouding komen er in Bloemendaal, Heemstede en Zandvoort meer gevallen van dubbelbewoning voor, maar bij de beoor deling daarvan moet men natuurlijk reke-' ning houden met het verschil in woning typen. In Bloemendaal waren 34 gezinnen, die over onvoldoende slaapgelegenheid de beschikking hadden, in Heemstede 36 en in Zandvoort 20. Blijft nog steeds voor HERENCOSTUUMS 25 TOT 150 GLD. betalen. Tropen,kleding, leren en winterjassen, goede prijzen. KAMPERVEST 45 TELEFOON 17825 (Adv.) Het conflict in Bloembollencultuur Enige tijd geleden deelden wij mede dat de voorzitter van de Alg. Vereniging voor Bloembollencultuur, Jhr. Mr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden had medege deeld dat hij zou bedankeq, omdat hij zich niet kon verenigen met de houding van de anti-saneerders in het hoofdbestuur, die gebruik gemaakt hadden van de omstan digheid dat zij in een onvoltallige vergade ring de meerderheid hadden, waardoor het besluit genomen kon worden om „Bloem bollencultuur" te doen breken met het Bedrijfschap voor Sierteeltproducten. Zeven andere hoofdbestuursleden had den na de mededeling van de voorzitter te kennen gegeven ook te willen bedanken als de voorzitter gedwongen was heen te gaan. Wij vernemen thans dat er een nieuwe vergadering van het hoofdbestur is gehou den, waarin besloten is, het bestreden be sluit te herzien. Jnmiddels worden er pogingen aange wend deze actie gaat van Lisse uit om een regeling te maken waardoor het mogelijk wordt dat de voorzitter op zijn besluit terugkomt en samenwerking moge lijk blijft. De oeroude romantiek uan het circus is toch telkens weer nieuw: Het moderne floodlight én de antieke „hogeschool te paard" vormen een combinatie, die het moderne circus met zijn antieke tra dities niet kan missen. Hillegommer bracht groente via Helmstedt naar Berlijn Volgens een ANP-correspondent was een Nederlandse vrachtauto Vrijdagmiddag 't eerste gea"'ieerde ti-ansport, dat door de Sovjetgrenspost te Helmstedt werd door gelaten sedert Zondag 20 Juni. De wagen behoorde aan een groente-exportbedrijf te Hillegom en vervoerde groente, die ten dele bestemd was voor de restaurants van de Sovjet-onderneming „Intourist" te Berlijn. Vr** Britse zijde werd heden officieel be- ke; gemaakt, dat vage berichten als zou den nadien nog meer wagens naar Berlijn gepasseerd zijn, niet bevestigd zijn gewor den. Tot nog toe worden, voorzover te Ber lijn offic. bekend, door de Sovjet-autoritei ten alleen Duitse voetgangers doorgelaten. Men neemt aan dat de Sovjet-Unie. wan neer zij de autoweg weer open zou stellen, hiervan niet officieel kennis zal geven aan de andere bezettingsmachten. Richtlijnen voor uitwijzing van Duitsers Op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Roolvink betreffende herziening van de richtlijnen voor de uitwijzing van Duit sers heeft de minister van Justitie medege deeld, dat hij geen termen aanwezig acht om nogmaals tot herziening van de richt lijnen voor de uitwijzing van vóór de oorlog hier te lande gevestigde Duitsers over te gaan. De aanvankelijke richtlijnen werden reeds tweemaal verzacht, namelijk op 25 Augustus 1947 en op 18 October 1947. Voordat in dit jaar de definitieve uit wijzingen geschiedden, was bij interne in structie bepaald, dat gezinnen met een van/ oorsprong Nederlandse vrouw, die zich weinig of niet heeft misdragen, slechts dan zouden worden uitgewezen, indien de mis dragingen van de man zo ernstig waren, dat uitwijzing een gebiedende eis is. In de practijk worden thans vrijwel al leen Duitsers, die zich tijdens de oorlog willens en wetens tegenover het Neder landse volk hebben gesteld, uitgewezen. Doch niet allen. Bijzondere consideratie wordt toegepast onder meer ten aanzien van personen,» die oud of invalide zijn of die met een Nederlandse vrouw gehuwd zijn. DE „BEGGAR'S OPERA" In 1728 was Handel de gevierde opera componist in Londeiy Zijn muziek leefde in de traditionele Italiaanse stijl met een na tuurlijke zwier als of de componist een ech te, deftige Florentijn was. Zonder aangebo ren bestemming tot een dergelijke uiting zou hij niet de muzikale macht bereikt heb ben, waarmee hij werkelijk enige tijd heerste; met berekening en sluwe artistici teit worden geen meesterwerken gemaakt. Overigens diende Handel voor andere be zigheden zijn positieven bij elkaar te hou den, want hij had zijn eigen gezelschap en dat betekent geharrewar genoeg. Edoch, alles ging goed totdat de Engelse componist John Gay de Italiaanse tradities bij HandeL met 'n spottend oog ging bezien en met vlot talent een stuk samenstelde dat de Italiaan se opera met de gebruikelijke conventies persifleerde. Er viel bovendien ook in de toenmalige Engelse samenleving veel te bespotten en te hekelen, zoals onop rechtheid en bedrog in alle lagen der be volking; en John Gay waagde het erop en schreef zijn Beggar's opera. Hij was de eerste Engelsman die. op zo volkomen En gelse wijze, in de muziek de elegante humor tot zijn recht liet komen. Dit bereikte hij niet door eigen muzikale vondsten, maar door een geestige aanwending van Engelse liedjes, samengebracht in operaspel en -zang, waarbij dieven en verraders de wer kelijke sujetten zijn. Zijn muzikale bewer king dier zogenaamde „tunes" deed her haaldelijk de muziek lijken op sommige plaatsen van Purcell en Handel, wier toon- dichten ondanks hun overheersende Itali aanse lyriek toch niet zonder invloeden van de Engere muziek gebleven waren. Zo was de opera in opzet en uitwerking een brillant humoristisch stuk, dat Gay de „Bedelaarsopera" noemde. De meeste Lon- denaars van die dagen 'zullen er wel iels beschamends voor hen zelf uit gezien en gehoord hebben. Maar ik moet er direct aan toevoegen dat de Engelsen, volkomen naar hun aard. de spot met humor opna men, en lachten met wat er te lachen was. De opvoeringen hadden groot succes. Én niet alleen in die dagen; tussen 1920 en 1923 werd 't stuk, nadat het in de loop der jaren nog al eens herzien was niet min der dan 1463 maal gespeeld. Wat Handel betreft: de Beggar's opera bezorgde zijn gezelschap inderdaad grote schade, maar de mening dat de meester als componist in Engeland onmogelijk werd is niet juist. Tot zijn dood (1752) heeft zijn genie in Engeland getriompheerd, al wa ren er soms botsingen met de leidende kringen in het officiële muziekleven. De spot was nooit tegen Handel gericht, maar gold enerzijds de conventionele hebbelijk heden in de geïmporteerde opera en ander zijds de onsympathieke hebbelijkheden in de Londense wereld zelf. De Engelse mu ziekliefhebbers konden zonder tendentieuse kunst-politiek de schoonheid der Italiaanse muzikaliteit onderscheiden van de onartis tieke gewoonten in de opera-praktijk. Zij hebben daarmee de echtheid van hun ei gen muzikaliteit bewezen. En zó sterk was de sympathie voor de Italiaanse lyriek, dat men geruime tijd zelfs Handel te streng achtte. Het is waar dat in Handel's stijl compositie-krachten spraken die onafhan kelijk waren van de Zuidelijke sfeer; was dit een karakter, dat eigenlijk in Engeland bestond maar zelfs voor de Engelsen ver- sctiolen bleef? Als deze zaak een literaire kwestie was zou er misschien met stellig heid iets van te zeggen zijn, maar muziek is nu eenmaal muziek en dus ondefinieer baar. De Beggar's opera is door de jonge En gelse componist Benjamin Britten opnieuw bewerkt. Deze bewerking is veel ingrijpen der dan al wat indertijd met het werk werd uitgedokterd. In zijn bewerking werd 't stuk dezer dagen in ons land door een eigen gezelschap van Britten opgevoerd. Ik zag de voorstelling in Utrecht en had daar bij gelegenheid Britten's muzikaliteit nader te leren kennen. Wanneer nationale eigenschapppen van beslissende betekenis kunnen zijn voor de waarde van een kunstwerk dan moet men zeggen, dat Britten een belangrijk compo nist is. Ik kan niet met woorden omschrij ven wat he£ typisch-Engelse karakter in deze muziek is, nochtans sprak mij al het geen Britten met de Engelse „tunes" gedaan heeft: de dramatisering, de instrumentatie en andere zaken, als duidelijk Engels aan. Is het de evenwichtigheid tussen allerlei sentimenten? Is het de weekheid zonder sentimentaliteit? Is het de verstandelijke beheersing zonder nuchterheid? Is het de zeer.zakelijke zetting voor de instrumen ten, zonder enige schoolsheid? Dit alles mag wat mij betreft een vraag blijven; ik heb geen behoefte aan een oplossing. A Britten beheerst de materialen welke hij P* ter hand neemt volkomen en ik zou niet graag vaststellen dat hij, psychologisch be schouwd, oppervlakkig is. Tussen al die klank-diepzinnigheden, die overal met een ernstig gezicht worden ge produceerd, is Britten's luchtige ironie in zake moderniteit mij zeer sympathiek. Hij is een vrij man en dat hij speels te werk gaat met de muziek is geen bewijs van oppervlakkigheid, maar een teken van zekerheid. Wat hij niet kan, doet hij niet en wat hij wel kan is zeer boeiend. De opvoering was in wezen het levende beeld van de eenheid tussen het oude werk en de nieuwe zetting. Nancy Evans, Peter Pears en de anderen zongen voortreffelijk en het eigen twaalf man tellende orkest-van het gezelschap musiceerde al even mooi. Ivan Clayton dirigeerde zoals het moest. HENDRIK ANDRIESSEN. HILLMAN 4790.— STUDEBAKER 6690.— M. Gatsonides ZANDVOORTSELAAN 131 - HEEMSTEDE TELEFOON 27645 (Adv.) P. C. de Jongh 45 jaar bij het onderwijs Een dezer dagen herdacht de heer P. C. de Jongh, dat hij 45 jaar geleden zijn loop baan bij het onderwijs in de gemeente Haarlem aanving. Na bij het L.O. en ULO. werkzaam geweest te zijn, werd hij leraar aan de H.B.S. a en waarnemend directeur; in het laatste oorlogsjaar en daarna be rustte de leiding gedurende een drietal 'jaren op zfjn schouders. Het pleit voor de vitaliteit van de heer De Jongh, dat hij er niet tegen op zag om zijn loopbaan op de H.B.S. b voort te zetten, waar hij thans de eindexamens voor 'de wiskunde afneemt. Voor onderwijzeres aan de school „Bui tenrust te Haarlem is door B. en W. de volgende voordracht opgemaakt: 1 mevr T Podevin te Haarlem, 2 nicj. C. G Jagten- berg le Schiedam.

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 5