TEMPO een beschaafde verkoopster enige electrische lassers en bankwerkers 'n TAXI...? Bel 1 7000 Kort en Bondig J ENIGE FLINKE VERKOOPSTERS en AANKOMENDE VERKOOPSTERS li EINDE SCHOOLJAREN IN ZICHT WINKELHUIS garage of werkplaats grote, nieuwe kantoor- of bedrijfsruimte Woningruil Den Haag-Haarlem WONINGRUIL DINSDAG 6 JULI 1948 HAARLEMS DAGBLAD Minister van Maarseveen sprak voor de KVP Op de plaats waar wel eens romantischer zaken zijn besproken dan verkiezingspro' gramma's, namelijk het toneel van de Stadsschouwburg, hield de minister van Justitie, mr. J. van Maarseveen gisteravond voor de K.V.P. een rede, waarin hij de politiek van het kabinet-Beel belichtte. Over de samenwerking met de P. v. d. A, was de minister zeer content, vooral ook omdat deze samenwerking een perfecte arbeidsvrede in ons land ten gevolge heeft gehad. De bewering als zou deze samen- werking ten koste van de K.V.P. zijn ge gaan, noemde hij absurd, omdat ten eerste het kabinetsprogramma door dr. Beel is opgesteld en ten tweede dit programma vele specifiek Katholieke wensen bevatte. Spreker betoogde dat Welter, die zo sterk gekant is tegen de samenwerking met de P. v. d. A., juist deze partij in de kaart speelt. Immers indien Welter in zijn opzet zou slagen en de K.V.P. een paar zetels zou afsnoepen, dan is het zeer wel mogelijk dat de P. v. d. A. als grootste partij uit het strijdperk komt en de formatie van het nieuwe kabinet voor zich zou kunnen op eisen. Over een eventuele samenwerking met rechts zei de minister dat deze in het ver leden nooit erg prettige resultaten heeft opgeleverd. Bovendien zou men waar schijnlijk met bijvooi-beeld de A. R. nooit een vooruitstrevende politiek kunnen voe ren. Spreker behandelde vervolgens de In- donesië-politiek. Zou de Grondwetsherzie ning niet doorgaan, dan betekent dit on herroepelijk de breuk van de band die ons met Indonesië bindt zei hij. Immers deze band berust op vertrouwen en dat vertrou wen hebben de Indonesiërs zeker niet in mensen als Gerbrandy en Weiter. Hij vroeg begrip voor de moeilijkheden die deze kwestie vooral in de internationale poli tiek met zich mee brengt en vond dat er toch zeker vooruitgang in de situatie te bespeuren valt. Wij moeten samengaan met Indonesië, riep hij uit, maar dan ook wer kelijk naast elkaar. (Applaus.) De minister besprak daarna in het kort enige zaken die speciaal zijn beleid raken en wel ten eerste de kwestie van de poli tieke delinquenten. Nu de lichte gevallen zijn losgelaten zitten er nog dertienduizend. Maar ook dit getal moet verminderd wor den. Er is een tijd van boete en een tijd van vergiffenis. Nu, drie jaar na de oorlog is deze laatste aangebroken, wanneer wij al thans een waarachtig Christelijke politiek willen voeren (applaus). Wat zijn verdere maatregelen betrof, vestigde hij de aandacht op het wetsont werp betreffende het ontslag-recht dat wil lekeurige en onredelijke ontslagen onmo gelijk zal maken. Ook de opzeggingstermijn wordt door dit ontwerp verlengd tot ten minste een half jaar. Na de nieuwe huwelijkswetgeving met enige practische en ethische argumenten te hebben verdedigd, wekte de minister de aanwezigen op hun stem op lijst 1 uit te brengen. Na de pauze sprak de heer H. Kuiper, die na een scherpe aanval op de heer Weiter de sociale maatregelen van de K.V.P. de revue liet passeren. De vergadering werd opgeluisterd door het koor van dr. Dc Kadt. De heer Th. S. J. Hooij herdacht in zijn openingswoord de zojuist overleden Katholieke staatsman prof. Aalberse. De bijeenkomst werd be sloten met het Wilhelmus. Dagje uit Een 47-jarige koopman uit Hoofddorp en een 34-jarige slager uit Haarlem waren gisteren gezellig met hun dog-cart een beetje aan het toeren. Om de stemming nog wat op te voeren namen zij met allengs kortere tussenpozen echter telkens een fikse slok uit een fles met Z.O.G. erop en met het dalen van het vloeistof-niveau in de fles werd de snelheid omgekeerd even redig groter. Tenslotte ging het zo hard, dat twee agenten het wagentje bij de remise aan de Leidsevaart aanhielden. Zulks was vol strekt niet naar de zin van de inzittenden en zij begonnen in uiterst krachtige be woordingen aan hun ontstemming lucht te geven. Het nogal zenuwachtige paard dat het hele geval voorttrok, schrok zo van deze gespierde taal, dat het de benen nam. Door een derde inmiddels ter plaatse ge arriveerde agent werd het echter gegrepen en zo konden de inzittenden naar het „beroo", gebracht worden om enigszins te ontnuchteren. OPENLUCHT-CONCERT. Op Zaterdag 13 Juli des avonds half acht zal, daartoe uitgenodigd door het bestuur van de buurtvereen. „Patrimonium", het Haarl. Symphonie-Orkest „Euterpe", onder leiding van de heer J. A. Meng, een concert geven op de speelplaats van de Dr. A. Kuy- perschool aan de Rozcnhagenstraat 15 alhier. Burgerlijke stand HAARLEM, 5 Juli. BEVALLEN van een zoon: 2 Juli: H. J. van Hofwegen-Prins; W. Jacobs-Ritter; 3 Juli: G. Schuck-Home; J. M. Harren-van der E. Kupers sprak op een meeting in Haarlem-Noord „Een groot staatsman heeft eens gezegd Zeg mij hoe gij voor uw ouden van dagen zorgt en ik zal zeggen, of uw land be schaafd is", zo zei de voorzitter van het N.V.V., de heer E. Kupers, Maandagavond op een door de Partij van de Arbeid op het Pretoriaplein in Haarlem-Noord be legde meeting. Welnu, vóór de oorlog, toen wij rijk waren, werden sociale maatregelen onmogelijk genoemd. Oud en arm waren twee onverbrekelijk verbonden begrippen. Nu is er een begin gemaakt door minister Drees met de verzorging van ouden van dagen. Maar niet alleen zij werden geholpen, zo vervolgde de heer Kupers. de sociaal zwak keren werden gesteund door het consumen- tencrediet, waarvan bijna 400.000 gezinnen profiteerden, en door talrijke andere maat. regelen. En in de financiële politiek geldt thans het parool: Draagt elkanders lasten. Spreker hoopte, dat morgen de Haarlem mers hun stem zullen uitbrengen op lijst twee om waar te kunnen maken, wat Roo sevelt uitsprak in zijn Atlantic Charter: een leven in een wereld gevrijwaard van vrees en gebrek, waar de voornaamste productiemiddelen in handen zijn van de gemeenschap en de arbeider medezeggen schap heeft. Na de meeting formeerden de vele toe hoorders zich tot een massale optocht, die in het Kleverpark na een slotwoord van de heer W. F. Happé ontbonden werd. Mr. G. E. van Walsum: „Kerk" niet langer identiek met „conservatief" „De christelijke partijen aanvaarden de kapitalistische orde. Zij corrigeren ten hoog ste de uitwassen, doch zij benaderen dit stelsel niet van een evangelische visie uit met scherpe critiek. De Partij van de Arbeid meent echter dat de kapitalistische orde vervangen moet worden door de socialisti sche. waarin gerechtigheid, naastenliefde en barmhartigheid practisch zijn te verwezen lijken", zo betoogde mr. G. E. van Walsum, burgemeester van Delft, Maandagavond op een bijeenkomst van de Protestants-Chris telijke Werkgemeenschap in de .Partij van de Arbeid in het wijkgebouw aan de Ged. Oude Gracht te Haarlem. Doch, zo vervolgde spreker, de tegenstanders van de Partij van de Arbeid bestrijden liever haar caricatuur, want dat vermijdt de discussie over de vraag of haar doeleinden aanvaardbaar zijn of niet. Mr. van Walsum bestreed de opvatting, dat de Christenen hun kracht in het isole ment zouden moeten zoeken. Gelooft u wer kelijk dat de niet-Christelijke wereld meer waardering krijgt voor het Christendom door het beleid van de A.-R. en de C. H. U.? vroeg mr. Van Walsum, die herinnerde aan de veelvuldige reactie voor de oorlog: „Komt u van de kerk, dan komt u van Colijn, dan wil ik met u niets te maken hebben!" De jrote winst, zo zei de heer Van Walsum, is uist, dat het begrip „kerk" thans niet meer samenvalt met het begrip „conservatief". Wanneer wij iets geleerd hebben, dan is het wel. dat tussen belijdende Christenen op po litiek terrein diepgaande verschillen mogelijk zijn. De Partij van de Arbeid is bereid ernst te maken met de gerechtvaardigde aanspra ken der Indonesische volken op vrijheid en zelfstandigheid. De A.-R. en C. H. U. willen in feite de koloniale gezagsverhouding be stendigen, hetgeen Christelijk niet te verant woorden is, aldus spreker. Ook op sociaal- economisch gebied gaapt een diepe kloof De heer Van Walsum stelde de vraag: „Ge looft u, dat Jan Schouten, Welter of Tilanus met een noodvoorziening voor de ouden van dagen gekomen waren?" en herinnerde voorts aan het juist ingediende wetsontwerp betreffende de instelling van ondernemings raden en de regeling van het ontslagrecht. Tenslotte besprak mr. Van Walsum de door de oppositie geuite wens tot vorming van een nationaal kabinet. Op deze wijze hoopt de reactie de vaart van de P. v. d. A. te kunnen remmen, meende spreker. De genen die voor een overwicht van het poli tieke katholicisme bevreesd waren advi seerde hij juist op de P. v. d. A. te stemmen. Een sterke Partij van de Arbeid zou het enwicht kunnen bewaren. Na de pauze ontstond een geanimeerde discussie. Voor bewoners van T KLEVERPARK HAARLEM-NOORD en BLOEMENDAAL DAG EN NACHT Dr. Feuilletau de Bruyn over Rijkseenheid Voor een goedgevulde zaal heeft dr W. K. H. Feuilletau de Bruyn, lijstaanvoerder der Onafhankelijk Nationale Groep, gister avond in de „Haarlemse Kegelbond" het programma zijner partij toegelicht. Spreker had in debatvergaderingen met vele P. v. -Kamerleden de overtuiging gekregen, dat aan de wortel van het Indische kwaad de klassestrijd ligt. Als de voorgestelde Grondwetswijziging er door komt zullen Nederland en Indië, naar sprekers mening, aan deze klassestrijd ten onder gaan. Er moet een einde komen aan 't eeuwigduren de geschipper met de republiek en aan de Eeni; A. I. Treffers-van Troost: A. M. Mid- dictatuur van Van Mook. De republiek wil dendorp-van der Meer; L. J. Molekamp-Har-1 Jjjr J- T~J:- tog; W. A. A. Huijgen-Kol; H. A. Heemskerk- Pajonk; 4 Juli: J. C. Fortgens-Kok; J. W. Schmid-Uithoven: H. G. de Haan-Slagt; 5 Juli: P. C. van Steijn-Rusman. Van een dochter: 2 Juli: W. J. van der Zwan-Willemse; 3 Juli: J. G. Schuijt-Hand- graaf; E. S. Divendal-Hoenderdos; 4 Juli: W. J. L. Hoefsloot-Hogeveen; C. Remans-van der Waal van Dijk; B. B. van der Starre-van der Starre: E. Schnitger-Isaaks; 5 Juli: M. C. Bussing-van der Velde. OVERLEDEN: 1 Juli: N. P. F. Joustra. 48 Kenaupark; 2 Juli: I. Souverein-Ratsma. 78 j„ Uranusstraat. L. de Vries-Jans, 71 j„ Westerhoutpark; J. A. Bleeker, 19 j., de Ge- nestetstraat: 3 Juli: A. P. Buijtendijk-Brou- wer, 68 j„ Kritzingerstraat; J. M. Hagedorn- de Korte. 59 j„ Duvenvoordestraat; C. H. Hogervorst. 74 j„ Vaartstraat: K. Wiekamp- Gaastra, 75 j„ Molukkenstraat. GEHUWD: 3 Juli: A. H. Brinkman en G. J. Panman; L. Blok en A. F. Sorge. ROZENSTRAAT 13 vervoert Uw meubelen en rachten naar alle plaatsen TEL. 20020 (Adv.) Agenda voor Haarlem DINSDAG 6 JULI. Grote Kerk: Orgelconcert, 7.30 uur; Bio scopen: Palace: „Saratoga Trunk". 18 jaar, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Gilda". 18 jaar, 2. 4.15. 7 en 9.15 uur. City: „Het spook van de opera", 14 jaar, 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: ,.De macht om het kind". 18 jaar. Frans Ilals: „Destins", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Misleide Jeugd". 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. WOENSDAG 7 JULI. Poenixterrein: Circus Strassburger, 8 pur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. en zal op deze manier de V.S. van Indonesië gaan beheersen en de hele Statenbond op den duur doen ontaarden in een Sovjet unie van Indonesië. De regering schond willens en wetens de Grondwet, om het koninkrijk uiteen te scheuren, waarvoor zij, als sprekers partij in de Kamer komt, verantwoording zal hebben af te leggen. En nu vraagt deze regering bij de verkie zingen uw stem om dit misdrijf achteraf via een Grondwetswijziging te be krachtigen. Indien dit gebeurt, dan wordt de verhouding Nedei-landIndonesië op zijn gunstigst een soort Benelux-verhou- ding tussen twee volkomen onafhankelijke staten en zal Nederland nog verder ver pauperen dan in de twee en een half jaar Indisch wanbeleid, die achter ons liggen, aldus de heer Feuilletau. Een Gallupprog- nose zegt, dat de verkiezingen van Woens dag waarschijnlijk de K.V.P., P. v. d. A. en V.V.D. tezamen aan 67 Kamerzetels zullen helpen. Dat is precies genoeg om de Grond wetsherziening erdoor te krijgen, doch krij gen zij een zetel minder, dan kan de Rijks eenheid gered worden. Daarom besloot sprekers partij alsnog aan de verkiezingen mede te doen en daarom riep hij de Rijks- eenheidvoorstanders op, te stemmen op 'n partij die zich tegen de grondwetswijziging heeft uitgesproken. De jongste uitlatingen van Jhr. Van Vredenburch, volgens welke de ideeën van de heer Welter en van spreker in In donesië „noch door de Nederlanders noch ook door de Indonesiërs geapprecieerd worden", noemde de heer Feuilletau leugens, die mogelijk voortvloeiden uit Jhr. Van Vredenburch's onwetendheid omtrent wat werkelijk in Indië omgaat. Met ingang van 25 Juli zullen op de lijn Utrecht-Baarn electrische treinen gaan rijden- Statenleden zijn voortaan te verstaan De Provinciale Staten hebben de jaren lange strijd tegen de abominabele accou- stiek van hun vergaderzaal niet opgegeven, j i Vanmorgen stond een spreekgestoelte met een machtige luifel opgesteld, dat, zoals al spoedig bleek, een doeltreffende verbete ring bracht en dat in de vergadering van heden reeds vele leden geanimeerd naar de kansel deed snellen in de zalige weten schap, dat hun oratorische gaven tot in de verste uithoeken van het vertrek tot hun recht zouden komen. Tot lid van de Raad van Toezicht op de Provinciale Bedrijven werd benoemd pro fessor dr. J. A. Veraart, hoogleraar aan de Technische Hogeschool te Delft. De heer Lanser (C.P.N.) zou gaarne zien dat de belanghebbenden werden in geschakeld bij de controle en advies op de provinciale fruitteeltbedrijven te Hoofd dorp en Ilpendam. De heer Van Leusen (Arb.) achtte het principieel onjuist dat de B.P.M. in de gelegenheid werd gesteld proeven met een geheim karakter te nemen, waarvan de baten in de eerste plaats aan een particu liere maatschappij toevielen. Bovendien was achteraf gebleken, dat de proeven grote schade aan het gewas hadden toegebracht. De Gedeputeerde H a r m s e n deed aan de eerste spreker de gevraagde toezeggin gen en viel de tweede in zijn critiek bij, a vestigde hij er de aandacht op, dat men voor en tijdens de proefnemingen moeilijk kon weten, dat zij zouden mislukken. De voorgestelde verordening op de op slagplaatsen in Noordholland werd door de heer Westermann (K.V.P.) toegejuicht als een middel om het landschap in de provincie te beschermen. De heer Van Bruggen (C.H.U.) vond het jammer dat de verordening niet van toepassing was op de stedelijke bebouwin gen en vroeg het College een circulaire aan de gemeentebesturen der steden te zenden, die hen op dit punt van cultuurbescherming opmerkzaam zou maken. Het voorstel werd met een amendement, dat een betere redactie van een artikel be oogde, zonder hoofdelijke stemming aan genomen. Het voorstel tot opheffing van bannen in Drechterland, deed de heer Braak man (K.V.P.) een doorwrocht betoog af steken over doel en wezen van de banne, hetgeen volgens hem een uiterst belangrijk rad in het provinciaal bestuursapparaat is, belast met het schoonhouden van sloten en vaarten. Daarom kon hij zich met de voor dracht niet verenigen. Mr. V a n V u g t (A.R.), de tweede spre ker over deze materie, zag meer de grote lijnen van de concentratie der waterschap pen, een bestuursvorm die „zelfs door de N.S.B.-Commissaris, ondanks diens ver- nieuwingsdorst" werd ontzien. Gezien een in 1947 genomen besluit had spreker een geval-voor-geval-bekijken van ieder water schap verwacht en nu, zo verwonderde hij zich, komt er toch een voorstel tot massale opheffing van meer dan dertig bannen uit de bus! Spreker meende, dat dit voorstel door Gedeputeerden teruggenomen moet worden, om deze materie opnieuw te be studeren. Beroepen als predikant bij de Geref. Kerk van Heemstede (onderh. art. 31 K.O.) ds. L. J. Goriste uit EmmerErfscheiderveen. Klap op de vuurpijl j In Lonncker werd Maandagavond het béroemde muziekstuk „De slag bij Waterloo" uitgevoerd. De hoeveelheid lawaaiwelke in dit stuk door muziek- instrumenten geproduceerd behoort te j worden achtte men blijkbaar nog niet voldoende om de Lonnekernaren de xllu- sie van een ware veldslag te gevenHei orkest was daarom versterkt met enig( buitengewone leden, die tot taak hadden tijdens de daartoe geschikte gedeelten. vuurpijlen af te schieten. De finale won hierdoor zeer aan reali j text, want een der pijlen vloog regelrech i in het dak van een grote landbouw- schuur, welke tot de grond toe af- brandde Haagse inbrekers in Heemstede betrapt Een dienstbode van een familie, die aan e Heemstedse Dreef woont, belde des .vonds de politie op en vertelde, dat er wee mannen om het huis slopen. Toen de politie verscheen, hadden de mannen reeds een raam opengeschoven en waren naar binnen gegaan. Hun poging, om zich op de bovenverdieping te verstoppen, had geen succes. Zij werden meegenomen naar het politiebureau en daar bleek, dat men te doen had met twee beruchte Haagse in brekers, A. V. en H. H„ die reeds meer malen wegens diefstallen en inbraken zijn veroordeeld. Zij zijn ter beschikking van de justitie gesteld. Gerepatrieerde militairen kunnen toch stemmen Stemgerechtigde militairen, die, toen zy nog buiten Nederland vertoefden, niet in staat zijn geweest een volmacht tot stern- mededelen, dat hij zich wil terugtrekken als - men af te geven, daar zij vóór de uitreiking premier. Op het zelfde partijcongres zou dezer volmachten zijn gerepatrieerd, kun- dan de opvolger van Stalin worden aange- nen toch aan de verkiezing voor de Tweede wezen, waarvoor zowel Molotof als Malen- Kamer op 7 Juli deelnemen, indien zij op kof, secretaris van de partij en vice-premier 31 December 1947 in enig bevolkingsregis- ïn aanmerking komen. Blijkbaar heeft Ma- ter in Nederland waren opgenomen. In de Stalin zou in Januari willen aftreden Het Amerikaanse tijdschrift „Newsweek" komt met een „vertrouwelijke mededeling" uit Moskou, volgens welke Stalin op een in Januari te houden partijcongres zal lenkof de beste kansen, aangezien hij een sleutelpost bezet, zowel in de partij als in de regering. Stalin zou in ieder geval „toe ziend voogd" achter ie schermen blijven. Chevrolet - Buich Revisies - Reparaties - Service Onderdelen - overspuiten en bijspuiten in originele Chevrolet en Buick kleuren Amsterdamsche Rijtuig Maatschappij Haarlem Plein 21 Tel. 10338 Cricket in Engeland Hutton gepasseerd Donderdag begint de derde Testmatch tus sen Engelsen en Australiërs. In de Engelse sportrubrieken heerst emotie, want de keuze commissie heeft de vermaarde Len Hutton van Yorkshire, openingsbatsman van zijn county en van het Engels elftal, uitgelaten. Hij heeft in de twee tot dusverre gespeelde Testmatches niet aan zijn grote reputatie be antwoord Maar dat hebben anderen even min. De Daily Herald merkt op dat hij 110 in die vier innings gemaakt heeft <3. 74, 20 en 13) tegen Washbrook (Lancashire» maar 52 (6, J. 8 en 37» en Edrich (Middlesex) 38 (18. 13. 5 en 2). En Washbrook en Edrich zijn beiden herkozen. Als mogelijke oorzaak van Hutton's aftocht wordt zijn angstvallig* bat ten tegen de fastbowler Lindwall genoemd, maar men weet het niet. Het blad voorspelt dat de keuze-commissie er spijt van zal hebben. Als nieuwe batsmen zijn Emmett en Crapp, beiden van Gloucester, in het twaalftal op genomen waaruit het Engels elftal zal wor den gekozen. Er komt denkelijk nog een dertiende speler bij. Gloucester speelt nu tegen de Australiërs, die op de eerste dag 560 voor 5 maakten. Het huidige Engelse cricket is niet op het Australische peil; de bezoekers zijn te sterk. Gloucester behoort tot de sterke counties. Surrey heeft pas van de Australiërs met 10 wickets verloren. Toen zij 122 moesten maken om te winnen lieten zfj hun innings openen door Harvey en Loxton, twee reserves van hun Test-team. Zij scoorden niettemin vlot de 122 runs. meeste gevallen is dit zo, aangezien mili tairen, die hun dienst buiten Nederland vervullen, ingeschreven blijven in het be volkingsregister van de plaats hunner in woning. Voor zover deze militairen nog geen persoonlijke oproeping voor de stem ming in Nederland hebben ontvangen, dienen zij zich alsnog ten spoedigste te wenden tot de secretarie der gemeente in welker bevolkingsregister zij op 31 Decem ber 1947 waren opgenomen, ter verkrijging van een oproeping. Zendt alleen artikelen in blik naar Indië Het komt geregeld voor, dat pakketjes, welke door ouders, verloofden, vrienden en kennissen naar de militairen in Indië wor den verzonden, daar met bedorven inhoud aankomen. De oorzaken daarvan zijn de slechte verpakking, maar meer nog het in de pakketten sluiten van aan bederf onder hevige artikelen. Men dient de pakketten zoveel mogelijk uit in blik verpakte artikelen samen te stellen. Dit geldt ook voor sigaretten. Amsterdamse Beurs Slotkoers Openings gisteren koersen Koninklijke Olie. 348 349% Unilever 299 3011/2 258 259 A. K. U 163% 163% Fokker Nederlandse Ford 351 Nederlandse Kabel 278 v. Berkel's Patent 123% Scheepvaart-Unie 189)4 189)4 Holl.-Amerika Lijn 199 Deli Maatschappij 158 159% H. V. A 222 221% A'dam Rubber 164)4 166 Ned. Handel Mij. 161% N.-I. Handelsbank 1221/2 Billiton Mij II 467)4 BINNENLAND Mr. J. C. Brons, demissionair gouverneur van Suriname, is benoemd tot commandeur in de orde van Oranje-Nassau. Het gezelschap Rudolf Nelson gaf In „De kleine komedie" te Amsterdam de première van een cabaret-revue getiteld: „The new look". In de sketch: „Haute Couture" wordt een complete modeshow op het gebied van new look-mantelmodellen getoond. Te Rotterdam arriveerde een Grieks schip waarvan een deel van de bemanning acht personen onenigheid had met de kapitein over de betaling. Alle acht wilden daarom te Rotterdam afmonsteren. De Vreemdelingendienst kon hieraan slechts zijn goedkeuring hechten, als er voor repatrië ring zou worden zorg gedragen. De Grieken zijn door tussenkomst van de Griekse vice- consul te Rotterdam naar hun vaderland vertrokken. Zaterdag zal Prins BcmharJ de leger- tentoonstelling openen, welke van 1024 Juli op de KoekamD te 's-Gravenhage wordt gehouden De Paus heeft jhr. mr. >L W. van Weede, buitengewoon gezant en gevolmachtigd mi nister van Nederland bij de Heilige Stoel, in audiëntie ontvangen. Met ingang van Zaterdag 10 Juli zal de trein, die vertrekt uit Rotterdam D.P. om 12.33 naar Amsterdam C.S.. voortaan ook stoppen te Leiden en Haarlem. Haarlem aan komst 13 31 vertrek 13 32 Amsterdam C.S. aankomst 13.47. Deze trein rijdt alleen des Zaterdags. HAARLEM EN OMGEVING. Mr. F. P. Th. Rohling. wethouder van Onderwijs en Personeelszaken der gemeente Bloemendaal. zal Woensdag geen spreekuur houden. Mej. A. E. Roggeveen te Haarlem is bij de in Den Haag gehouden staatsexamens voor muziek geslaagd voor het examen piano la ger onderwijs. De heer C. II. M. van Rooy te Haarlem is aan de Leidse universiteit geslaagd voor het candidaatsexamen Nederlands-Indisch recht. Beroepen als predikant bü de Ned. Herv. Gem. van Bloemendaal: dr. J. L, Koole uit Schiedam. De heer C. W. Poortman uit Haarlem is benoemd tot onderwijzer aan de Chr. school te Groenlo. Op de Jansbrug had gisterenavond een aanrijding plaats tussen een personenauto, die reed van de Jansstraat in de richting van het Stationsplein en een motor die in de zelfde richting reed. Op het ogenblik, dat de motorrijder de auto links wilde passeren, reed de auto zonder tijdig richting aan te geven naar links. Van de auto werden het linkerspatbord, linkerrichtingaanwijzer en linkerkoplamp beschadigd. Het motorrijwiel werd aan de voorzijde beschadigd. De be stuurder werd licht gewond. Een 23-jarige bankwerker die bij ken nissen op bezoek was, kon de verleiding niet weerstaan aldaar een portemonnaie met f 20 te stelen. Hij werd later op de Kruisweg aangehouden en voor nader onderzoek in gesloten. AARDBEIENMARKT LOOPT AF Maandag was de aanvoer op de aardbeien veiling weer minder dan het einde der vo rige week. De prijzen waren iets lager maar vari eerden toch weer van 3.50 tot 5.60 voor alle soorten, al was de hoogste prijs dit keer voor de framboos-aardbei. Verwacht wordt, dat deze week de aardbeienmarkt nog wel zal „draaien" maar dan zal het ook spoedig gebeurd zijn. Gevraagd voor direct GEROUTINEERDE CASSIèRE en OUVREUSE Aanmelden 's avonds tussen 7—8 uur CITY THEATER, Grote Markt 25, Haarlem. Zo spoedig mogelijk gevraagd BEKWAME PERSSTERS, STRIJKSTERS en MANGELSTERS WASSERIJ DUIJN. Amsterd. vaart 20, Haarlem. [lili-LllilÜillliJi'iÜI; N.V. GROENEVELD, VAN DER POLL CO's Electrotechnische Fabriek te Amsterdam. TYPISTES Uitvoerige sollicitaties, met opgaaf van leeftijd en verlangd salaris, te richten aan het hoofd kantoor, afd. Personele zaken. De Ruyterkade 41-43, Amsterdam-C. Groothandel in IJzer, Staal etc. te Amsterdam vraagt voor enige zijner handelsafdelingen: a. EMPLOYé 25 Jr. Mulo-opleiding, commerciële aanleg en enige jaren kantoorervaring; b. EMPLOYé 21-24 Jr. Mulo-opleiding; C. STENOTYPISTE moderne talen, enigszins ervaren; d. JONGSTE BEDIENDE (m.) 15-17 jr. Brieven onder no. 1212 bureau van dit blad. HILARIUS' DRAADINDUSTRIE EN HANDELMIJ., Noorder Spaarne, Haarlem, vraagt voor spoedige indiensttreding BANKWERKER en AANKOMENDE BANKWERKER llllllllllllllllllllllllllllllin^llllllllllHIIHlil1"111!!! COUPEUSES EN LEERLINGEN gevraagd, voor directe plaatsing. Zij, die bekend zijn met lintmes en electrische handsnijmachines genieten de voor keur. Een prettige werkkring wordt U geboden met vergoeding van trein- of buskosten. Aanmelden dagelijks tussen 9—5 uur N.V. KERKO, Slephen- sonstraat 50, Haarlem. Na 7 uur: M. v. Heemskerkstraat 24, Haarlem. GEVRAAGD PRIMA VERKOOPSTER en EEN LEERLING bekend met het manufacturen vak Aanbieding B. BULLE, Gen. Cronjéstraat 55. FIJNWASSERIJ HAAK. Meester Cornelisstraat 3335 vraagt EEN BEKWAAM CHEMISCH STRIJKSTER en MEISJES voor alle afdelingen HAARLEMS CONFECTIEBEDRIJF vraagt voor direct BEKWAME MACHINESTIKSTERS Aanmelden Ridderstraat 7, tot 18 uur. GEVRAAGD FLINKE KANTOORBEDIENDE (vr.) liefst v. halve dagen, goed kunnende typen. WASSERIJ HOEK EN VAART, Bloemend-straatweg Santpoort-Station. MEDEWERKSTER GEVRAAGD voor winkelverkoop. Leeftijd niet beneden 30 jaar. Bij wederzijdse waardering levenspositie. Brieven onder no. 1226 DE KNOOPENWINKEL, Warmoesstraat 14, vraagt Z.g.g.v. Brieven met verlangd salaris. VROOM DREESMANN vraagt HAARLEM N.V. voor verschillende afdelingen, jiiicitaties onder vermelding van leeftijd, opleiding, erva ring, verl. salaris, enz. te richten aan ae afd. Personeels zaken. Persoonlijke aanmelding iedere dag van 35 uur. Technisch Handelsbureau te Bloemendaal vraagt voor spoedige indiensttreding FLINKE KANTOORBEDIENDE (m. of vr.) Diploma typen en goed handschrift vereist. Enige kennis der moderne talen strekt tot aanbeveling. Brieven met op gave van referenties enz. onder no. 1179 bur. van dit blad. Bij grote verzekeringsmaatschappij te Haarlem kan ge plaatst worden een MANNEL. OF VROUWEL. BEDIENDE voor zelfstandige correspondentie en administratie. Leeftijd max. 30 j. Accuratesse vereist. verl. salaris en verdere inlichtingen Bij „De Groot-Noordhollandsche van 1845", Heerengracht 182 te Amsterdam, kunnen ge plaatst worden: 1. BEDIENDEN" ter opleiding op het wiskundig bureau (H.B.S. B en M.U.L.O. B.) 2 TYPISTEN en STENO-TYPISTEN (Neder lands). 3. JEUGDIGE ADMINISTRATIEVE KRACH TEN (H.B.S. A„ M.U.L.O. A. of ten minste gelijkwaardig diploma). 4. JONGSTE BEDIENDEN mnl. en vrl. (M.U.L.O. A. of ten minste gelijkwaardig diploma). Voor actieve krachten goede vooruitzichten. Datum van indiensttreding in nader overleg te bepalen. Sollicitaties met uitvoerige inlichtingen te richten aan onze afdeling Personeelzaken. LEERLING-MONTEUR GEVRAAGD GARAGE VAN HEES, Leidsevaart 444. Fabriek te Haarlem vraagt per 1.8.1948 een GEROUTINEERDE FRAISER voor het bedienen van de copieerfrais. Brieven, met vermelding van levensloop en afschriften van getuigschriften worden ingewacht onder no. 1191 van dit bi. CHEMISCH-TECHNISCH ADVIESBUREAU Dr. J. Rinse en W. Dorst, Zijlweg 340, Haarlem, vraagt voor spoedige in diensttreding WERKTUIGKUNDIGE TEKENAARS-CONSTRUCTEURS Ervaring in het ontwerpen van chemische apparatuur ver- I dient aanbeveling. Gevraagd zo sp. mog. aan het Secretariaat van de Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur. Wilhelminastraat 45, Haarlem: EEN JONGSTE BEDIENDE (mnl.) in bezit van diploma Mulo B„ om opgeleid te worden voor administratieve werkzaamheden. Schriftelijke sollicitaties te richten aan bovengenoemde ver eniging. „H.E.C.O." vraagt voor direct voor haar S tempelmak er ij STEMPELMAKERS GEREEDSCHAPMAKERS MACHINE-BANKWERKERS en voor dc Fabriek en de Stempelmakerij LEERJONGENS tot 20 jaar Aanmelden: dagelijks van 817.30. Conradkade 6, b/d Waar- derweg. Fabriek in Centrum stad vraagt: JONGEMAN voor haar afd. Calculatie. Leeftijd 16-21 jaar. Diploma's niet vereis:, wei accuratesse, goed handschrift en gezond ver stand. E.üge kantoorervaring gewenst. Wij bieden opleiding in moderne administratie-methoden. Brieven onder no- 1196. MACHINEFABRIEK RINGNALDA, laan 40-42, vraagt voor direct: Haarlem, Regentesse- Te huur gevraagd tegen zeer grote vergoeding, ook genegen te ruilen met lief huisje. Brieven no. 1205. TE HUUR GEVRAAGD te Haarlem of Heemstede. Brieven no. 1185. Te huur aangeboden zowel geheel als in gedeelten. In de onmiddellijke omgeving van Haarlem, aan grote ver keersweg. met bus- en tramhalte, op prima stand en in nieuw representatief kantoorgebouw komt beschikbaar: tweede en derde verdieping en zolderruimte daarboven, iedere verdieping groot 236 m2; geschikt voor kantoren of ateliers voor licht werk; centraal verwarmd vanuit de be nedenverdieping door oliestookinrichting: eventueel lift en mede beschikking over portier; eigen parkeergelegenheid voor het gebouw. De indeling der ruimten kan nog in overleg met huurder ge schieden. Exporterende firma's genieten de voorkeur. Te aanvaarden binnen ec-n jaar. Brieven onder no. 1187 bureau van dit blad. Aangeboden in Den Haag. Bczuidenhoutkwartier, flinke moderne 6-kamerwoning met parket, keuken en bad kamer. Grole eleetr. boller en C.V., achter- en voor tuin, Gevr. minstens 7-kamerwoning in Haarlem of rand-gemeenten. Brieven te richten aan Jhr. mr. Roëll. Sonderdanckstraat 15. Den Haag (bij Alkemadelaan). Aangeb. te Amsterdam omgeving Concertgebouw, vrij, dubbel bovenhuis, bev. 5 kamers, badkamer, zolder, huur f 47.50 p. m.; In ruil voor huis te Haarlem of omg. Br. No. 2262 Wensing's Adv. Bur.. Tempeliersstraat 32. Haarlem. Particulier zoekt overname van een HERBOUWPLICHT gaarne met vermelding van m3 inhoud en inschr. cljfex Grootboek Wederopbouw. Brieven onder no. 1199.

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 3