Haarlems Dagblad Een Dagboek Opheffing Berlijnse blokkade voorwaarde voor onderhandelingen Vijandelijkheden in Palestina zijn weer in volle gang Ter verzekering van de toekomst van deze jongens moeten alle hens aan dek Nederlandse verliezen in Indonesië De Kabinets formatie Weerbericht 62e Jaargang No. 18985 Bureaux Grote Houtsti 93. fel Adv en Admln. 10724 14825 Redactie 10600 Direct-Hoof dred. 15054 Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel 12230 Drukkerij Z. B. Spaarne 12. Tel 12713. 10132 Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom PnKorl Zaterdag 10 Juli 1948 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal 4,Franco per post ƒ4,50 Postgiro 273107. Adverttarieven op aanvraag bij de Administratie. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem IISSCHIEN zal het Dagboek van Joseph Goebbels enige uitwerking hebben als Waarschuwing voor deze en komende ge slachten. De uitgever van de Nederlandse vertaling (Het Wereldvenster, Amsterdam) teemt dat aan. Waarbij hij tevens op de omslag heeft laten afdrukken, „dat de geest lan het duivelse Derde Rijk nog rondwaart door Europa en dat hoewel Goebbels dood zijn uit een verwrongen puberteit ge boren opstandige geest zelfs nu nog niet tot bedaren is te brengen". Ik weet niet of ont hullingen over de oorlogstijd veel waar schuwend effect hebben. Natuurlijk wel op diegenen, die ze koel en critisch lezen om er hun begrip omtrent de oorzaken van de irantpen, die de mensheid over zichzelf ont ketent, "mee te verrijken. Voor psychologen En psychiaters bevatten zij" ongetwijfeld ■en schat van materiaal; in het algemeen Ivoor ieder, die zich op bestudering van de menselijke geest en haar afwijkingen toe- liegt. Maar wie een ruim vijfhonderd pa fgina's tellend werk als dit Dagboek van Goebbels alleen leest om zich aan sensatie ke laven, zal er niet veel wijzer van worden. Het dagboek betreft niet de gehele oor- Lg Het geldt alleen een midden-periode He jaren 1942 en 1943 en de Amerikaanse (journalist Louis Lochner, die het heeft ïn- fgeleid en van talrijke aantekeningen voor dien. deelt mede dat hij het materiaal nog Aanzienlijk heeft moeten besnoeien om de lomvang van zijn boek te beperken. Als ex- tteider van het bureau van het Amerikaanse Press Agency Associated Press te Berlijn is bij overigens in zulk werk ervaren Hij Leeft ook nog een vooroorlogs dagboek van Lebbeis, uit 1925-1926, hoofdzaken geciteerd en dat draagt bij ter kenschetsing van de figuur. Mr. C. van Rij, raadsheer bij het Bijzondere Gerechtshof te Amsterdam heeft veel zorg besteed aan een goede Ne derlandse vertaling en bewerking. Al bepaalt het dagboek zich tot de jaren 11942 en 1943. waaruit nog enkele koite perioden ontbreken het bleek ten dele verbrand, toen het op de binnenplaats van het Ministerie van Propaganda te BerllJ" gevonden werd het is uitvoerig genoeg een duidelijk beeld van Goebbels, zijn karakter en zijn reacties op succes en tegen- fslag te geven. Het verschaft de lezer ook een inzicht in de verhoudingen die in het Derde Rijk heersten. Er is reden om d naar voren te brengen, want daai valt Inderdaad voor velen iets mtie meeste mensen zagen in de bezettingstijd het machtige Duitsland als een voorbeeldig- eeorganiseerde eenheid, waarin naar hun indruk alle Nazi's, aan Hitier verknocht en door hem bezield, ten nauwste met elkaar ameriwerkten. Tn ons land ervoeren zijwel Idat de Duitse organisatie vol 'outen eIJ gebreken zat en dat men haar. met wat.durf er geducht kon tussen nemen, maar in iDuitsland moest het toch anders zijn. Goebbels zelf weerlegt dat in z|Jn P®?1 Er bliikt niet alleen uit. hoe slecht de ver houdingen tussen verschillende bestuurs- urganisaties waren, maar ook hoeveel haat en nijd lussen allerlei leidende figuren in het régime bestond. Er blijkt zelfs uit, da Hitier vrijwel alle generaals wantrouwde en een steeds groter afkeer van hen kreeg Gegeven orders werden soms niet. soms Waar ten dele uitgevoerd. Allerlei mensen op belangrijke posten schoten in bekwaam heid tekort Gehele divisies van hel leger faalden in de strijd. De ontwikkeling van hel luchtvaartwapen in oorlogstijd, onder leiding van Goering. mislukte in een mate, die tot de geallieerde overwinning aanzien lijk heeft bijgedragen. Het meest komt men weer onder de in- hruk van de zieke, bedorven atmosfeer aarin een dergelijk regime leefde, een Lieer van leugen en misdaad van bedrog en (onnatuurlijkheid. Zo wordt hot onvermu- ideliik als men de vrijheidsdrang in d tens onderdrukt, onrecht pleegt en zich op geweld moet verlaten. Innerlijk is zulk Rewind nooit sterk, altijd draagt het de leroeiende kiemen van zijn ondergang in lich steeds maakt het grote fouten en voortdurend is het kwetsbaar. Daarom Lebben wij ongelijk, in welke omstandig heden ook. als wij bet overschatten. Er is Leen reden zich le laten imponeren door jon zwetsende propaganda, die dient om akheid en groeiend bederf te verbergen lender grootspraak en leugens. Grootspreker en leugenaar was dr. Josef iGoobbels. geboren in 1897 te Eheydt in het ISijnland als zoon van een fabrieksbaas en We dochter van een smid. bij uitstek (zijn ouders wilden hem niet meer ontmoeten, nadat hij de R.K. kerk had verloochend en Nazi was geworden.) Hij studeerde ge schiedenis. letteren en kunstgeschiedenis en doctoreerde op zijn 24ste jaar te Heidelberg Goebbels had een misvormde voet en weid voor de militaire dienst afgekeurd. Hij wilde auteur worden, maar zijn eeiste roman en twee toneelstukken waren een mislukking. Hij wilde daarop journalist worden, maar zijn sollicitatie bij het libe- raleBerliner Tageblatt faalde. Na dit (alles was hij verbitterd jegens de me"s®" en leed aan minderwaardigheids-gevoelens, die hem nooit meer verlaten zouden. Toen ontmoette hij in 1923 bijtoevalHitlerliet rich door hem begoochelen, stelde zich in Izijn dienst, ontdekte eigen welsprekend- iheid en ging het pad van de misdaad op. het pad van de politieke misdaad. Van zijn wording in de Nazi-bende ver telt het boek nauwkeurig. Van zijn mateloze eerzucht, gewetenloosheid en gekke IJdel heid laat het hem zelf uitvoerig getuigen. Ook van zijn aanbidding van Hitler, over wiens ..grote blauwe ogen, als sterren hij in 1925 al in een dagboek schrijft Later toont hij zich telkens dolblij, als Hitier hem vriendelijk ontvangen heeft en hem een pluimpje gegeven. Hij vermeldt trouwens iedere lof, aan zijn knoeierijen en sluwe redevoeringen en artikelen in Das Reich door anderen gegeven. Zelfs als het aristo. craten zijn. Hij haat aristocraten, maar, verandert meteen van houding als er een zo slim is, hem te prijzen. En zijn dagboek, dat hij dicteert, laat hij tikken op „een speciaal soort zwaar papier, van een water merk vooi'zien. in grote Duits-Gothische lettertekens van een soort, die men zelden op een schrijfmachine vinden zal, met een driedubbele spatie tussen de regels en zeer brede marge". De psychiater, die dit leest, zal glimlachen; dit alles bijeen biedt zon duidelijk symptoom van het geval. Goebbels bezat, gaven: als stylist en als redenaar, die hij alleen ten kwade gebruikt heeft. Hij had een scherp verstand, dat hij eveneens ten kwade gebruikt heeft. Trouw is hij alleen aan Hitier geweest, aan de leidende duivel. Toen die dood was heeft hij zijn zes kinderen en zijn vrouw ver- Westelijke nota's gepubliceerd De regeringen te Washington, Londen en Parijs hebben gisteren de tekst van haar notas aan Rusland vrijgegeven. De notas waren practisch gelijkluidend en in gema tigde toon gesteld. De drie Westelijke mogendheden verklaarden zich bereid onderhandelingen over oplossing van alle Berlünse bestuursproblemen te hervatten op voorwaarde, dat de Russische blokkade onmiddellijk zou worden opgeheven. Bo vendien wordt in de notas het recht der Westelijke geallieerden om in Berlijn te blijven, in besliste bewoordingen vast ge steld. In de notas wordt geprotesteerd tegen het stopzetten van de verbindingen over land met Berlijn. Deze maatregel wordt gequalificeer'd als een schending van de Viermogendheden-overeenkomsten» „De Russische manoeuvre druist in tegen de fundamentele rechten van de mens en heeft een uiterst ernstige internationale situa tie geschapen." De notas brengen verder onder de aan dacht van de Russische regering dat de adresserende regering zich door bedrei gingen noch druk of andere Russische ac ties zal laten bewegen afstand te doen van haar rechten in Duitsland. Na een overzicht te hebben gegeven van de wettelijke status van de Westelijke ge allieerden in Berlijn en met name van hun rechten en verplichtingen jegens de burgerbevolking besluit de Engelse nota als volgt: „Het is daarom dat Zijner Majes- teits regering bereid is te beginnen met deel te nemen aan onderhandelingen in Berlijn tussen de vier grote mogendheden over de oplossing van alle geschilpunten welke ten aanzien van het bestuur van Berlijn zijn gerezen". Als voorwaarde wordt echter gesteld dat de verbindingslijnen en het verkeer van personen en goederen tussen de Engelse, Amerikaanse en Franse zönes van Berlijn en de Westelijke bezettings zones van Duitsland in volle omvang zullen worden hersteld. De Engelse regering stelt in de nota voor elk geschil door onderhandelingen of on verschillig welk ander vreedzaam middel op te lossen in overeenstemming met het Handvest der Verenigde Volken. Uitdrukkelijk werd in de Engelse nota verklaard dat Berlijn geen deel uitmaakt van de Russische zóne maar internationaal gebied is. „De feiten zijn duidelijk, hun bedoeling is duidelijk. Elke andere uitleg ging zou in strijd zijn met de wetten der redelijkheid en met de vaststaande prin cipes in de internationale verhouding tus sen de landen onderling". De Amerikaanse zowel als de Franse nota geeft insgelijks de bereidheid der re geringen tot onderhandelingen te kennen, op voorwaarde van een onmiddellijke op heffing der blokkade. Critiek moment. De Manchester Guardian schrijft het volgende naar aanleiding van de publicatie van de notas: In de notas wordt uiteraard niet ge zegd, wat de Westelijke geallieerden zul len doen als de Russen de blokkade voort zetten of het de 'geallieerden in Berlijn nog lastiger maken, doch de vastberadenheid, die er uit spreekt, maakt het hun moeilijk terug te krabbelen. Zij moeten gereed zijn VQor de volgende stap het handhaven van hun rechten met geweld, indien de Russen niet bereid zijn de zaken door vriendschappelijke discussies te regelen. Het Russische antwoord zal het meest critieke moment betekenen in de geschie denis der diplomatie sinds 1939". Tevoren was er reeds geen auto-verkeer op de weg mogelijk in Oostelijke richting. Sinds de grens op 23 Juni werd gesloten mochten auto's echter Berlijn in Westelijke richting verlaten op vertoon van een inter zonale pas, uitgegeven door een der Wes telijke bezettingsmogendheden, of van pas sen of andere documenten, waaruit bleek, dat de inzittenden tot de bezettingsmacht behoorden. Nijmeegse universiteit krijgt medische faculteit De Sint Radboudstichting te Utrecht zal binnenkort voorbereidingen treffen tot het vestigen van een medische faculteit aan de R.K. Universiteit te Nijmegen. Dit zal dan de vierde faculteit voor Nijmegen worden. Gedoceerd worden reeds rechtswetenschap pen, letteren en wijsbegeerte en theologie. In een plechtige zitting heeft de R.K. universiteit van Nijmegen herdacht, dat m Nederland een eeuw vrijheid van onder wijs bestaat. De zitting werd bijgewoond door de rector magnificus van de Vrije Universiteit te Amsterdam, prof. dr. Hie- ringa. In de hal van de aula werd een gedenk steen, aangeboden door de reünisten der R.K. universiteit, onthuld. In de hoofdstad is men bezig de feestverlichting aan te brengenwelke tijdens de viering van het regeringsjubileum ontstoken zal worden. De Amsterdammers kregen reeds een voorproefje toen Vrijdagavond de illuminatie van een der grachten geprobeerd werd. Duitse premiers wensen geen West-Duitse staat De premier-s der West-Duitse landen, te Coblenz in conferentie bijeen, hebben zich in beginsel uitgesproken tegen de vorming van een West-Duitse staat met een rege ring ert een grondwet zoals voorgesteld dooi de Westelijke bezettingsmogendheden. Ook tegen het bezettingsstatuut waren bezwaren Volgens het tegenvoorstel van de com missie voor het statuut zal geen der drie militaire bevelhebbers afzonderlijk over het vetorecht kunnen beschikken: zullen han delsmissies naar het buitenland worden ge zonden, die bevoegd zijn onderhandelingen te voeren en in- en exportcontracten te ondertekenen, waarbij de bezettingsmo gendheden hun advies slechts achteraf zul len uitbrengen, en zullen de heffingen voor het dekken der bezettingskosten definitief door de drie bezettende mogendheden, in verhouding tot de afmeting van elke zóne, moeten worden vastgesteld, en zullen bo vendien aanzienlijk minder moeten zijn. De elf premiers hebben zich eenstemmig uitgesproken voor een economische en ad ministratieve fusie der drie Westelijke be zettingszones „onder een effectief parle mentair regiem", als 'n „noodzakelijkheid, die geen uitstel duldt" Het woord is aan..._ Prof. J. Huizinga: De leidende mannen zyn slechts een blaadje of takje op de eeuwige en onpeilbare stroom van het al zijdig gebeuren. Griekse guerillas lijden grote verliezen Naar verluidt hergroepeert de Griekse guerilla-leider generaal Markos al zijn troepen uit het Grammosgebergte, nu zijn stellingen in het Vaiosgebergte zijn ineen gestort. De Griekse regeringstroepen heb ben in de laatste dagen een wig van 20 kilometer in de guerillaverdediging ge dreven. Uit het militair hoofdkwartier te Ko- zani wordt gemeld, dat de guerillastrijders sinds het begin der operaties 1500 man aan doden, gewonden en gevangenen hebben verloren. STICHTING WONINGZAKEN VOOR HET BEDRIJFSLEVEN. Enige bedrijven hebben het initiatief ge nomen tot oprichting van een stichting voor woningzaken voor het bedrijfsleven. De stichting zal alleen de belangen van de employés der aangesloten bedrijven be hartigen. De kosten worden door de bedrij ven gezamenlijk gedragen. Bernadofte tracht Jeruzalem te redden De terugkeer van het Kennemer bataljon Russische reactie. Volgens een nieuwe Sovjet-Russische order, welke Vrijdagavond werd uitgege ven, zullen auto's, behorend aan personeel van de Westelijke bezettingsmogendheden, dat op de Helmstedt-autoweg van Berlijn naar het Westen reist, speciale passen van de Sovjet militaire autoriteiten nodig heb ben en aan onderzoek worden onderworpen. De maatregel werd genomen „om te voorkomen, dat verboden goederen in of uit de stad Berlijn worden vervoerd." Doktersauto bij Boxtel door trein vermorzeld Arts met zijn zoontje lieten het leven Vrijdagmiddag omstreeks half zes had op de onbewaakte overweg in' de spoorlijn Boxtel-Veghel onder de gemeente Boxtel een ernstig ongeluk plaats, dat aan twee personen het leven kostte Op het moment, dat een uit de richting Veghel komende personentrein de overweg naderde, trachtte de arts J. W. van Rooy uit Boxtel, komende van Oirschot, met zijn auto, waarin ook zijn vijftienjarig zoontje was gezeten, de spoorweg-overgang te pas seren. De machinist kon ondanks krachtig rem men niet voorkomen, dat de auto werd ge grepen en vrijwel doormidden gesneden. Het zoontje van de heer Van Rooy werd hierbij op slag gedood; de heer Van Rooy na aankomst in het ziekenhuis te 's-Her- togenbosch overleden. De oorzaak van het ongeval is vermoe delijk te wijten aan onoplettendheid van de bestuurder van de auto. Alhoewel het uitzicht ter plaatse goed is. eiste deze on bewaakte overweg reeds eerder een slacht offer. De ambtenarenstaking in Frankrijk De ambtenarenstaking, die Donderdag door 60.000 onder het Franse ministerie van financiën ressorterende ambtenaren begonnen werd, is gisteren in het gehele land vrijwel algemeen geworden. Uit het buitenland op Le Bourget en te Orly aan komende reizigers hadden het gemakkelijk bij de douane. Slechts hier en daar werd een stuk bagage onderzocht. moord en daarna zelfmoord gepleegd. Hij was toen 47 jaar oud. Zijn leven was een ramp voor zijn medemensen. R. P. „In het algemeen is de burgerij er wel van doordrongen, dat er voor de terug kerende militairen van het Kennemer- bataljon iets gedaan moet worden, doch in één opzicht schiet de bereidheid der Haar- lemmers toch wel tekort en dat is in het beschikbaar stellen van woonruimte", merkte burgemeester mr. P. O. F. M. Cre- mers op tijdens de persconferentie die de Demobilisatieraad Vrijdagmiddag hield. De burgemeester, die voorzitter van deze Raad is, vertelde dat er oproepen geplaatst wa ren in verscheidene kerkbladen en in „Raad en Daad" van de U.V.V., niet het gevolg, dat drie families kamers wilden afstaan en een oude heer meedeelde, dat hij wel een huis wist, waar nog ruimte was.... dat overigens niet het zijne was.. De moeilijkheid is dikwijls, zo verklaar de wethouder Angenent als voorzitter van de commissie voor de huisvesting nader, dat in de gezinnen, waaruit de aanstaande gedemobiliseerden komen, tijdens hun af wezigheid een broer of zuster getrouwd is, die natuurlijk ook weer een huis nodig hadden en dan thuis bleven inwonen. Wil men nu de terugkerenden weer een plaats aan de huiselijke haard geven, dan dient men in vele gevallen ruimte voor deze ge zinnen te zoeken. Tot nu toe heeft men alle gevallen op twee na kunnen helpen. Hartelijke ontvangst. De ontvangstcommissie onder leiding van de heer P. J. Kapteyn zorgt ervoor, dat de militairen bij hun terugkeer door middel van een kleine attentie in de vorm van een mandje bloemen, versnaperingen en wat textiel merken dat zij niet vergeten wer den. Deze groet gaat trouwens vergezeld van een kaartje, waarop het adres van de Demobilisatieraad slaat vermeld, zodat de jongens en mannen weten tot welke cen trale instantie zij zich in de eerste plaats om hulp en raad kunnen wenden. De grote ontvangstdag, die een ware feestdag belooft te worden, heeft plaats op 31 Juli. Om half elf is er in de Grote Kerk een herdenkingsdienst voor de gesneuvelden, om half een vertrekt het Haarlemse ge deelte van het bataljon met een extra-trein naar Bloemendaal, waar in de Stormschool geluncht wordt, 's Middags wordt te Over- veen een voetbalwedstrijd gespeeld tussen een elftal uit het Kennemerbataljon en een elftal, samengesteld uit de voetbalvereni gingen in deze streek. Het zal ongetwijfeld een spannende match worden, want het Kennemer-bataljon heeft ook op dit gebied een uitstekende naam. Na de wedstrijd, d"ie voor de militairen met hun dames gratis toegankelijk is waarvan de baten door hel bezoek van de overige belangstellenden aan de bataljons- kas ten goede zullen komen, gaat het weer per extra-trein terug naar Haarlem. Van het Kennemerplein wordt naar de Grote Markt gemarcheerd, waar gedefileerd wordt voor de autoriteiten. Dit défilé heeft om vijf uur plaats. Een uur later volgt een diner in de zalen van „Brinkmann" voor de militairen met hun echtgenoten en ten slotte .heeft er een feestavond plaats in het Krelagehuis. Ook reeds in de tropen. Er wordt evenwel ook voor gezorgd, dat de soldaat reeds vóór zijn vertrek uit In donesië weet, dat hij niet vergeten wordt. Want op een gegeven ogenblik wordt hij daar reeds in de gelegenheid gesteld zijn verlangens en zijn denkbeelden over zijn leven na de demobilisatie* kenbaar te maken. Deze inlichtingenstaat en verlanglijst komt bij het Thuisfront terecht, dat de zorg voor deze jongen op zich heeft genomen en onderzoekt door middel van een huisbezoek in hoeverre de wensen van de militair overeenstemmen of verschillen van de.op vattingen die zijn ouders en verwanten over zijn toekomst hebben. Er wordt dan getracht eventuele verschillen te overbrug- wordt hem een hart onder de riem ge stoken, omdat hij zodoende weet, dat hij niet aan zijn lot wordt overgelaten. De overheid zal trachten door finan ciële bijstand zijn eerste stappen in 't bur gerleven te vergemakkelijken. Degene, die hoger of middelbaar onderwijs wil gaan volgen, kan aanspraak maken op een voor schot van 1400.zij die andere opleiding ambiëren kunnen 500.a fonds perdu krijgen en tenslotte zijn er op de Rijkswerk plaats le Haarlem dertig plaatsen gereser veerd voor hen die zich in een ambacht willen bekwamen. Wij vernemen nog, dat in het algemeen de werkgevers aan de oproep tot het ver schaffen van werkgelegenheid gehoor heb ben gegeven. Er zijn echter tekenen, die er op wijzen dat de bereidheid in dit opzicht aan het verminderen is. Mr Cremers doet dan ook een dringend beroep op allen, die op dit gebied kunnen helpen, te doen wat zij kunnen doen. Een misverstand vraagt om opheldering. Niet uitsluitend de Demobilisatieraad is er om de terugkerenden op weg te helpen. In tegendeel, de demobilisatie der militairen betekent de mobilisatie der burgerij. De in woners van Haarlem, Heemstede en Bloe mendaal dragen de verantwoordelijkheid voor de toekomst van deze veelal jonge mensen. De Demobilisatieraad wil daarbij stimu- j leren, subsidiëren, coördineren. Maar het initiatief, het élan moet in de eerste plaats van hen uitgaan, die zeer grote verplichtin gen tegenover de leden van het Kennemer bataljon hebben! Koning Abdoellah van Transjordanië ls benoemd tot hoofd van alle Arabische legers in Palestina en is onmiddellijk be gonnen de Arabische troepen bijeen te trekken voor een groot offensief tegen de Joden. Ondersteund door zwaar artillerie- en houwitservuur zijn de Iraakse troepen be gonnen de verbinding Tel AvivHaifa in de buurt van Nathanya af te snijden, welke weg evenwijdig loopt met de Middellandse Zee. De aanval werd voorafgegaan door een van de zwaarste bombardementen sedert 't begin van de oorlog in Palestina. Volgens nog onbevestigde berichten heb ben strijdkrachten van Israël een offensief ontketend tegen Arabische strijdkrachten aan het Galilea-front. Volgens het hoofd kwartier te Haifa is een aantal Arabische dorpen veroverd. Naar verluidt neemt de gevechtsactiviteit snel toe en zijn reeds duizenden Joden, Syriërs, Irakezen en Libanezen in actie aan de fronten in West-, Oost- en boven- Galilea. Het Joodse offensief is kennelijk een poging om de strijdkrachten van Fawzi el Kaukji, de bevelhebber der Arabische ongeregelde troepen, uit hun posities verdrijven. Tel Aviv heeft weer een bombardement doorstaan, waarbij drie doden vielen. Aan de fronten zijn reeds veel doden te be treuren. Graaf Bernadotte heeft Vrijdagochtend te Amman een geheime bijeenkomst met Abdoellah van Transjordanië gehad. Hij zeide over vele zaken met de koning ge sproken te hebben, onder meer over de demilitarisatie van Jeruzalem, waar Ab doellah commandant van het Arabische legioen is. Een lid van de staf van Bernadotte zeide: „Er is hoop, dat Jeruzalem voor verwoes ting gespaard zal blijven". Graaf Bernadotte is daarna vertrokken naar Lake Success. De politieke commissie van de Arabische Liga heeft een plan goedgekeurd voor de vorming van een voorlopige regering voor Palestina, en wel „zo spoedig mogelijk", zo is te Cairo medegedeeld. Het plan voorziet in een eenheidsstaat, waar alle Palestijnse groepen volgens grootte vertegenwoordigd zullen zijn. Veiligheidsraad geboycot In een schrijven aan Manoeilski, de voor zitter van de Veiligheidsraad tijdens de maand Juli, heeft de afgevaardigde van 't Arabische Hoge Comité. Djamal el Hoes- seini, zijn voornemen te kennen gegeven de bijeenkomsten van de raad niet meer bij te wonen, ingevolge het besluit van de voor zitter de vertegenwoordiger van het Joodse bureau als „de vertegenwoordiger van de voorlopige regering van Israël" aan te duiden. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in de afgelopen- week de navol gende verliezen zijn gerapporteerd: Koninklijke Landmacht: Sold. J. B Eekelder, legernr. 250114171, afkomstig uit Lichtevoorde, gesneuveld 24 Juni 1948; Korporaal P. A. J. Kampinga, legernr. 250721151, afkomstig uit Almelo, gesneu veld 30 Juni 1948; Sergeant L. Reeskamp, legernr. 250506204, afkomstig uit Naarden, gesneuveld 23 Juni 1948. Koninklijk Ned. Ind. Leger: Kaptein KV VIiegwnr. mil.l.vert. B Wetters, afkomstig uit Ned.-Indië, gesneuveld 23 Juni 1948. Koninklijke Marine: In de afgelopen week geen verliezen. Hoog Joegoslavisch bezoek aan Verenigde Staten De Joegoslavische ambassadeur in de Verenigde Staten, Savan Kosanovitsj heeft Vrijdag voor het eerst sedert maanden weer een onderhoud gehad met de plaatsvervan- gend-minister Lovett. Hij werd vergezeld van de Joegoslavische plaats ver vangend- minister van Financiën Obren Blagojewitsj, die tien dagen geleden in Amerika was aan gekomen zonder dat daaraan veel rucht baarheid was gegeven. Zelfs het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken was niet eerder op de hoogte gekomen van de aanwezigheid van deze hoge Joegoslavi sche regeringsfunctionaris in Amerika. Aangezien hij na de veroordeling door de Cominform uit zijn land is vertrokken zijn politieke Waarnemers nieuwsgierig te ver nemen of hij wellicht met bepaalde instruc ties uit Belgrado is vertrokken en even tueel mededelingen zal doen over de ge spannen verhouding tussen de Joegoslavi sche regering en Moskou. Blagojewitsj is in de Verenigde Staten, in Duluth, Minnesota, geboren. (United Press). 9MBH1 De vlaggen uit! De burgemeester van Haarlem verzoekt l de burgerij ter ere van de teruggekeerde militairen van het Kennemer bataljon op j Zaterdag 31 Juli, de dag van de officiële ontvangst, de vlaggen uit te steken. j De „Indrapoera", aan boord waarvan zich het bataljon bevindt, wordt Donder- dap 22 Juli te Rotterdam verwacht. De Duitsers hebben in 1944 in de Rotterdamse haven het 25000 ton melende Prin* Hendrikdok tot zinken gebracht. Na de bevrijding hebben duikers h™ waarna hel mogelijk iras dezi niet delen te lich- Prinses-regentes ontvangt drie fractievoorzitters De Prinses-regentes heeft heden in Huis ten Bosch in Den Haag de vice-president van de Raad van State, jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, en de voorzitters van de Tweede Kamerfracties van de K.V.P., de Partij van de Arbeid en de A.R. partij, onderscheidenlijk de heren prof. mr. C. P. M. Romme, jhr. mr. M. van der Goes van Naters en J. Schouten ontvangen voor be sprekingen over de kabinetsformatie. Onze parlementaire redacteur meldt nog uit Den Haag: Reeds vóór de verkiezingen stond vast dat men deze keer wel met zeer grote spoed te werk wilde gaan om te trachten zo spoe dig mogelijk een Kabinet samengesteld te krijgen. Zulks vooral ook, aangezien het de bedoeling is de tweede behandeling va de Grondwetsherziening nog in Augustus haar beslag te doen krijgen. Thans blijkt wel, dat men inderdaad al les in het werk stelt om zo spoedig moge lijk tot de aanwijzing van een kabinets formateur te kunnen komen. Maandag zal de Prinses-regentes eveneens op het Huis ten Bosch, de adviezen inwinnen van de heer Tilanus, mr. Oud, de heer Wagenaar, ds. Zandt en de heer Weiter. Zodoende vindt dus raadpleging van alle acht fracties, die de Tweede Kamer thans telt, plaats. Ik wijs er nog op dat de heer Welter in zijn eentje een fractie vormt en dat vroe ger éénmans-fracties niet geraadpleegd werden. In dit geval echter bestaat er alle aanleiding om zulks wel te doen, aangezien de heer Weiter de staatkundige gedachte vertegenwoordigt die leeft in een groep van meer dan 82.000 kiezers, want niet alleen de op zijn lijst uitgebrachte stemmen, maar ook die welke behaald werden door de lijst Feuilletau de Bruyn hangen ten aanzien van het Indonesisch beleid de volstrekte oppositie aan tegen hetgeen de regering tot dusver ten opzichte van Indonesië voor stond. Men acht het in parlementair-politieke kringen in Den Haag zeer wel mogelijk dat reeds Dinsdag en misschien zelfs nog Maan dagavond een verzoek zal uitgaan aan een van onze vooraanstaande staatkundige fi guren, om de opdracht tot kabinetsformatie in overweging te willen nemen en voors hands ziet het er sterk naar uit dat de aan gezochte zal zijn de demissionnaire minis ter-president dr. Beel. IETS MINDER KOEL. m«tegede*ld door he, K.NM.I.in De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond' Aanvankehjk matige wind tussen Noord-Oost en Noord-West, later zwak- unemlopende richtingen Tijdelijke opklaringen en overwegend droog weer. Iets minder koel. 11 Juli: Zon op 4.33 uur. onder 20.57 uur Maan op 10.25 uur, onder 23.41 uur 12 Juli: Zon «>p 4.34 uur onder 20.56 uur Maan op It 50 uur onder 23.54 uur

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 1