TEMPO De ontwikkeling der televisie zal nieuwe „drieëenheid" brengen C. DE WEERS Nieuwe uitgavee ZATERDAG 10 JULL 1948 HAARLEMS DAGBLAD Wij kunnen binnenkort heel ver zien Wij zullen spoedig héél ver kunnen zien, zoals wij door middel van radio reeds sinds jaren héél ver kunnen horen. Maar wat de televisie voor de samenleving zal gaan be tekenen en welke op den duur haar moge lijkheden en verschijningsvormen zullen zijn, daarover kan moeilijk een voorspel ling worden gedaan. Zeker is echter, dat dé ontwikkeling van deze nieuwe draadloze na verloop van tijd een geheel nieuw •aspect aan enkele tegenwoordige attracties als radio en film geven zal. Het meest waarschijnlijke is dat deze drie een eenheid zullen gaan vormen, die als zodanig de vervolmaking vjm de draadloze communi catie zal zijn. Deze speculatieve beschouwing vona haar aanleiding in een gebeurtenis, die dezer dagen plaats had in de studio voor experimentele televisie-uitzending van de N.V. Philips te Eindhoven. Daar werd namelijk als apotheose van een reeks uit zendingen, welke tot het najaar gestaakt wordt, een nieuwe stap gedaan wat betreft de programmakeuze: Deze laatste uitzen ding was gewijd aan een modeshow. De N.V. Philips heeft daartoe het initiatief genomen en contact gezocht met de mode firma Lampe, die bereid bleek haar creatie van»najaarsmodellen via de televisie te lanceren. Aangezien bij deze expèrimentele uitzendingen slechts een betrekkelijk ge ring aantal „luisterlcijkeraars" is betrok ken, was de reclamewaarde voor de firma Lampe niet groot, doch het spreekt van zelf dat zij haar voordeel zal kunnen doen met de ervaringen van dit experiment, aangezien zich hier wellicht een nieuw terrein voor commerciële activiteit gaat ontsluiten, waarvan zakenmensen die zulk een spectaculaire handel als de mode be drijven, gebruik zullen kunnen maken. Is het experiment geslaagd? Daar kan niet met een hartgrondig ja op werden geant woord, evenmin echter was het een misluk king. In de eerste plaats is gebleken, dat de televisieresultaten in het stadium van van daag absoluut onvoldoende zijn om de details, waar het bij dergelijke modeten toonstellingen op aan komt, weer te geven. De nuances van kleur en materiaal vallen weg tot witte en grijze vlakken, zodat alleen het model en de lijn tot uitdrukking komen. Dat is een duidelijk gebrek, men zal een „echte" modeshow voorlopig nog niet kun nen missen om althans enigszins op de hoogte te komen van wat de nieuwe mode aan compositie van kleur, stof, coupe en model te zien zal geven. In de tweede plaats is echter duidelijk geworden, dat het zakenleven in het alge meen in de televisie een machtig middel zal krijgen voor contact" met aspirant kopers. Televisie zal een aardige en vrucht bare aanvulling vormen van de gedrukte advertentie, een verlengstuk van de thans bestaande vormen van reclame, doch geen vervanging daarvan. Dat laatste geldt evengoed voor alle andere vormen van pu blicatie, die ondanks televisie toch nooit buiten de gedrukte letter zullen kunnen. Het voordeel en de noodzakelijkheid van het in schrift registreren van alle publi catie, of dat nu advertenties, politieke dis cussies, nieuws of voortbrengselen van proza en poëzie zijn, worden door de tele visie niét teniet gedaan, integendeel door de experimenten van deze uitzendingen duidelijk aangetoond. Want evenmin als de radio beschikt de televisie over iets méér dan een momentane weergave, een indruk in caoutchouc, die meteen verdwijnt. Daar mee is zij reeds bij voorbaat gestempeld tot attractie, ontspanning; zij mist daar door het serieuze waardevolle, dat nodig zou zijn om bestaande vormen van com municatie als pers en geschrift te vervan gen. In gezelschap van de film en de radio zal de televisie op den duur de eenheid moeten vormen, die de vervolmaking van het draadloze communicatiemiddel is. Dit perfecte draadloze communicatiemiddel zal op zijn beurt een welkome aanvulling vor men van de andere, en .er zal aan beide kanten rekening moeten worden gehou den met het zoeken naar een eigen actie terrein en een vooruitstrevende onderlinge aanpassing. Zoals de zaken der televisie momenteel staan, kan een snelle ontwikkeling naar bruikbaarheid voor geregelde uitzendingen ook in ons land spoedig worden verwacht. Voorlopig zal men daarbij gebruik moeten maken van collectieve ontvangstations, zo dat dus bijvoorbeeld een theater enkele avonden in de week voor zijn publiek „televisie" geeft inplaats van films of andere voorstellingen. Op den duur komen er misschien permanente televisie-theaters, doch het streven van de fabrikanten is er natuurlijk op gericht een ontvangapparaat op de markt te brengen dat voor een groot deel der bevolking als privétoestel kan worden aangeschaft. Er is een stroming te merken bij de bioscoopondernemingen om van begin af aan zo nauw mogelijk met. de televisie in contact te blijven, wat men kan uit leggen als een zakelijke int, ie doch evenzeer als het bewijs dat de mogelijk heden en hoedanigheden van de televisie zich steeds meer ontpoppen als behorende tot het voorshands onbegrensde spectrum der algemeen-filmische, waaronder in dit geval speciaal te verstaan die van het ge projecteerde bewegende beeld. Dat film en televisie hand in hand zullen gaan, staat daarom absoluut vast. Hoe dat technisch en commercieel zal worden ge organiseerd, zal de toekomst uitwijzen. Wat de radio betreft is de zaak eenvou diger. Deze zat als het ware te wachten op zijn eigen illustratie. Dat de radio wat programmakeuze en regie belangrijke wij zigingen zal ondergaan wanneer het zover is dat een radiotoestel tegelijk televisie toestel is, spreekt van zelf. Kleuren Men mag aannemen dat de kleurentele visie de zwart-witte op de voet zal volgen, aangezien thans reeds proeven in die rich ting worden genomen, De kleurentelevisie is natuurlijk voor experimenten als de modeshow een grote stap naar het doel, wanneer men er tenminste in slaagt tege lijk ook de projectie zodanig te verbeteren dat de detaillering die van kunstfotografie nabij komt. Dat wil dus zeggen dat voor uitzending van dergelijke evenementen het laatste stadium van de technische ontwikkeling der televisie zal moeten worden afgewacht. Als experiment heeft het uitzenden van de modeshow der firma Lampe echter zijn nut gehad, omdat het ongetwijfeld een stimu lans zal blijken te zijn geweest voor de Nederlandse commerciële kringen in het algemeen om tenminste het evolueren der televisie met hun belangstelling te volgen, wat niet anders dan gunstig zal zijn voor de technische groei van deze nieuwe ver schijning aan de horizon, een verschijning die spoedig haar plaats in de samenleving zar innemen. ^K&BQEKEN Jacobijnestraat 3 Extra vrije (lagen toegestaan niet komende feestdagen Het college van Rijksbemiddelaars heeft aan werkgevers vergunning verleend, bui ten en behalve de vacantie- en snipperda gen, waarop de werknemers recht hebben, ten hoogste twee vrije dagen met behoud van loon te verlenen, resp. ter gelegenheid van de viering van het regeringsjubileum van H.M. Koningin Wilhelmina en ter ge legenheid van de inhuldiging van de nieu we Koningin. EXTRATREIN OP MAANDAGEN. In verband met te verwachten druk reizi- gersvervoer, zijn ingaande Maandag 12 Juli (alleen op Maandagen) ingelegd onder staande treinen: 1) GroningenDen HaagRotterdam; Groningen vertrek 8.23, Assen v 8.50, Hoo- geveen v 9.19, Zwolle v 10.12, Amersfoort v 11.28, Utrecht CS v 12.07, Woerden v 12.26, Gouda v 12.48, stopt te Voorburg 13.10, Den Haag SS aank. 13.15. 2) GoudaRotterdam: Gouda v 12.53, Rotterdam-Maas aank. 13.12. Hoe lang het nog duren zal is moeilijk te zeggen, maar er ligt in de toe komst een tijdstip gereed, waarop de Nederlandse vrouw in haar huis kamer temidden van haar dierb.aren kennis zal kunnen nemen van de nouveautés op het ge bied der kleding. Zij- be hoeft dan niet meer buitenshuis te gaan om de shows te bezoeken, maar zij kan haar man thuis 'meteen opmerk zaam maken op haar modieuze verlangens: De modeshow heeft het ter rein der televisie betre den en de eerste experi mentele uitzending die deze week in Eindhoven plaats had, heeft aan getoond dat mode en televisie gezworen vrien dinnen zullen worden. De firma Lampe en de N.V. Philips hebben op deze manier een nieuw facet van de „vèr- kijkerij" ontdekt. Weliswaar zal de techniek nog belangrijke verbeteringen moeten on dergaan om een enigszins efficiënte actie radius te krijgen, doch dat is een kwestie van tijd, waarvan -de technici vertrouwen dat hij niet zo heel erg lang zal zijn. - Een kijkje in de studio te Eindhoven tijdens de uitzending. Blijft nog steeds voor HERENCOSTUÜMS 25 TOT 150 GLD. betalen Tropenkleding, leren en winterjassen, goede prijzen. KAMPERVEST 45 TELEFOON 1/825 (Adv.» Agenda voor Haarlem ZATERDAG 10 JULI. Fhoenixtcrrein: Circus Strassburger, 8 uur. Bioscopen: Rembrandt: „Achter de wolken", 14 jaar. Luxor: „Love story", 14 jaar. Deze twee: 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Since you went away", a. 1. 1.45, 4, 6.45 en 9,15 uur. Frans Hals: „It happened on the fifth Ave nue", a. 1. 2.30, 7 en 9.15 uur. City: „Verla ten", 18 jaar, 2.15, 4.30. 7 on 9.15 uur. Spaarne: „Cisco de kid in Nieuw JVÏexico", 2.30, 7 en 9.15 uur. ZONDAG 11 JULI. Phoenixterrcin: Circus Strassburger 2 en 8 u. Bioscopen: Middag- en Avondvoorstellin gen. MAANDAG 12 JULL Idem als Zondag. Uitg. I. M. H. Auras, Apeldoorn: Walter Howard, Lagenlehré für Streichinstrumente, von Irmgard Auras, mit zwei Notenbeilagen. Drukkérfj Gebr. Keesmaat, Haarlem. Born's Uitgeverij N.V., Assen: Van Oorlog en Vree, Gedenkboek voor den Vrede van Munster. 16481948; samengseteld door het Algemeen Nederlandsch Verbond; voor woord van Jhr. Mr. F. Beelaerts van Blok land. Uitg. Mij. Focus N.V., Bloemendaal: Rol- filmseric No. 1: Zelf Filmen; No. 2: Zelf ontwikkelen en Afdrukken en No. 3 Betere Box-Foto's, door Dick Boer. Uitg. A. Jongbloed. Leeuwarden: Psalmen, opnieuw naar het Hebreeuws bewerkt op de oorspronkelijke melodieën der Reformatie, herziening van de berijming-1936, door H. Hasper; auteursrecht: Geestelijke Liederen uit den Schat van de Kerk der Eeuwen. N.V. J. H. Kok, Kampen: Het raadsel van de dood, door Dr. J. Verkuyl; serie Evangelie en Wereld. N.V. U.M. Kosmos, Amsterdam: Het kwe ken en verzorgen van Bloemen en Planten in de Woning, door G. Schoonderbeek; 2de herziene druk. N.V. U.M. Kosmos, Amsterdam: Aanleg, beplanting en onderhoud van Kleine Villa- tuinen, door J. H. Hoitingh, 2de druk. N.V. U.M. Kosmos, Amsterdam: Zeilen cn wedstrijdvaren met kleine zeilboten, door M. Ruytenschildt, 4de, herziene en verbeterde druk. N.V. U.M. Kosmos, Amsterdam: Wolken, Weer en Winden, door Prof. Dr. E. van Ever- dingen, 2de herziene druk. Uitgevers van Loghum Slaterus N.V. J, M. Meulenhoff, Arnhem-Amsterdam: Onder drukking en Verzet, o.r.v. Mr. J. J. van Bol huis, Prof. Dr. C. D. J. Brandt, H. M. van Randwijk, Prof. Mr. B. C. Slotemaker; Afle vering 6: Hoofdstukken over Bestuur en Wetgeving, Seyss-Inquarts oordeel over Ne derland en de N.S.B. Uitg. J. M. Meulenhoff, Amsterdam: Kristin Lavransdochter, De Bruidskrans Vrouw Het Kruis, door Sigrid Undset, uit het Noorsch vertaald door Dr. A. Snethlage, 8e druk (1ste uitgave in een deel). Uitg. J. M, Meulenhoff, Amsterdam: Min nebrieven van een Portugeesche Non, door Marianna Alcoforado, vertaald door Arthur van Schendel; De Eik-serie, 4de druk. Moussault's Uitgeverij, Amsterdam: Nederlandse Poëzie, van haar oorsprong tot heden, gekeurd en gekenschetst door C. J. Kelk, in twee banden; Band II: Sinds 1880. N.V. Erven P. Noordhoff, Groningen: Onze Spoorwegen, Leesboek voor school en huis, door K, Obdam; uitgegeven in samenwerking met de Nederlandse Spoorwegen. N.V. Noordhollandsche Uitg.MijAmster dam: De Wereldconferentie over Handel en Werkgelegenheid, door S. Korteweg; uitge geven voor het Nederlandsch Genootschap voor Internationale Zaken. Uitgeverij „Oisterwijk". Oisterwijk: Baby Boek, met platen, tekeningen cn verzen van Nellie Donker, voor het maken van aante keningen en tevens als foto-album. Uitgeverij Ploegsma, Amsterdam: Zweden, Droom en Werkelijkheid, door A. Rutgers van der Loeff-Basenau. Republiek der Letteren, Amsterdam: Ko ning Alcohol, door Jack London; oorspr. ti tel: John Barleycorn, vertaling: Jac. v. d, Ster; Zebra-Editie. Republiek der Letteren, Amsterdam: Het geheim van de granieten kust, door Harold Venninga: Zebra-Editie. Republiek der Letteren, Amsterdam: De Friese Postkoets, door Theun de Vries; Ze bra-Editie. Republiek der Letteren, Amsterdam: Een linkerbeen gezocht, door F. R. Eckmar; Zebra-Editie. Uitg. J J. Romen Zonen, Roermond- Maaseik: Beknopte Psychiatrie voor sociaal- werkenden, door Mr. Dr. F. M. Havermans. met een hoofdstuk over Psychiatrie in het Leger, door F. J. M. Schmidt, 3de gewijzigde druk. Uitgevers Scheltens Giltay, Amsterdam: Vijftig Jaren, Officieel Gedenkboek ter ge legenheid van het Gouden' Regeringsjubi leum van Hare Majesteit Koningin Wilhel mina, ingeleid door Jhr. Mr. F. Beelaerts van Blokland: aan H.M. Wilhelmina, Koningin der Nederlanden wordt dit Gedenkboek uit naam van het Nederlandse Volk eerbiedig aangeboden door Redactieraad, Medewer kers cn Uitgevers. Redactieraad: Jhr. Mr. F. Beelaerts van Blokland, Ir. J. W. Albania, Dr. J. J. C. van Dijlt, Dr. G. H. J. van der Molen, Mr. Dr. S. J. R. de Monchv, Jhr. Dr. C. G. C. Quarles van Ufford, Prof. Dr. J. E. de Quay, Mr. J. R. H. van Schaik, Mr. M. A. Tellegen. A. W. Sijthoff's U.Mij. N.V., Leiden: Slui merende Lichten, door Franz Hellens, ver taald door K. H. R. de Josselin de Jong, oorspr titel: Les Clartés latentes. Uitg. Vrij Nederland. Amsterdam: Lof der Vacantie. Een wandeling met vacantiegan- gers, door H. Wielek. Uitg. Vrij Nederland, Amsterdam: De Mid denstand, Positie en Vooruitzichten, door Dr. E. J. Tobi, De Volkspaedagogische Biblio theek o.r.v. H. M. van Randwijk en N. Stuf- kens. serie Sociale Vraagstukken, D. V. B. No. 12. N.V. Intern. U.M. Het Wereldvenster, Am sterdam: Dagboek van Joseph Goebbels, in geleid en van aantekeningen voorzien door Dr. Louis P. Lochner, Ned. vertaling en be werking van Mr, C. van Rij. Moussault's Uitgeverij, Amsterdam: Kies Uw Woord, Een 10000 tal woorden en uit drukkingen alfabetisch gerangschikt in synoniemen en verwante begrippen door J. A. Meijers. deel II: Yoeng Poe Tsjoeng, Fleurs de Marécage, Een eerlijk Zeemansgraf, Soleares, Al Dwalend; 4de druk. A. W. Sijthoff's U.M. N.V.; Leiden: De Ko permijn, De geschiedenis der familie Bro- drick, door Daphne du Maurier, oorspr. titel: Hungry Hill, vert, van A. C. Meleinden Heyer. Benelux-höteliers en café houders gaan samenwerken Binnenkort een Westeuropese organisatie? Tijdens een persconferentie te Oostende is Vrijdag mededeling gedaan van de vor ming van een Nederlands-Belgisch-Luxem burgs comité uit de organisaties van het hotel-, café- en restaurantbedrijf in de drie landen der Beneluxgroepering. Dit comité, j (dat de naam zal dragen van „Union-Hoca- est des Pays de Benelux" en onder leiding zal staan van de heer Godefreid, onder voorzitter van de Belgische bond van hótel- houders), heeft zich tot taak gesteld de be langen der hoteliers, restaurant- en café houders in de drie landen te verdedigen. 1 De heer Staalman, secretaris van de Ne- j derlandse Horeca-bond, is benoemd tot se- j cretaris-generaal van het comité. De zetel van het comité zal te Brussel gevestigd zijn. Naar de heer Peïters, voorzitter van de Belgische hótelbond en oprichter van het nieuwe Beneluxcomité verklaarde, ligt het in de bedoeling zeer binnenkort eveneens een comité op te richten waarin de ver tegenwoordigers van alle beroepverenigin- gen op hötelgebied in West-Europa gegroe peerd zullen worden. Frankrijk, Groot-Brit tannië en Zwitserland hebben zich in prin cipe reeds bereid verklaard aan een derge lijk orgaan mede te willen werken. Nieuwe Nederlandse film op stapel Naar wij vernemen zal als eerste film in de nieuwe studio's te Duivendre.cht een rolprent vervaardigd worden naar een ge geven van onze landgenoot Ben van Eyssel- steyn en voor het witte doek bewei-kt door de regisseur Edmond T. Greville en Richard Llewellyn, de schrijver van het boek: „Hoe groen was mijn dal". De film krijgt een Nederlandse en een Engelse versie. De Nedc-rlandse titel staat nog niet vast, de Engelse zal luiden: „But not in vain" („Maar niet tevergeefs"). De productieleiding beoogt met deze' film een rolprent uit te brengen, die past in het kader van de nationale herdenking van het regeringsjubileum. Woningen voor Indische o orlogsslachto f f ers In November 1947 is de stichting „Pelita" opgericht ter leniging van de zedelijke, maatschappelijke en stoffelijke noden van de Indische oorlogsslachtoffers. Zij ver leent hulp aan diegenen, die in geldelijke nood verkeren. Voorts tracht „Pelita" met overheidshulp door de bouw van woningen van bescheiden allure huisvestingsproble men op te lossen. Dit jaar hoopt men 125 woningen te bouwen voor dit doel. De eer ste acht woningen zijn in Ede gereed ge komen. Zij zullen op 22 Juli aan „Pelita" worden overgedragen. Minister Götzen, buitengewoon lid van de stichtingsraad van „Pelita" zal bij deze gelegenheid een rede Kouden. Weer eens verkeersopstopping bij de ponten Nadat lange tijd het' verkeer over het Velsense pontveer vrij normaal heeft kun nen geschieden, was het Vrijdagmiddag weer eens wanhopig mis. Hoewel bijzonder vlot met drie ponten de veerdienst werd onderhouden kon door de bijzondere aan was van voertuigen uit de richting Bever wijk, waaronder talrijke autobussen met vacantiereizigers niet worden voorkomen, dat zich een enorme file vormde. Verschillende autobestuurders, die een uur of langer wachten niet wilden riskeren, gingen via de pont bi,j Buitenhuizen. Dank zij de voortreffelijke regeling van de politie en de voortvarendheid van het pontpersoneel was de grote stroom van wagens na enkele uren op het normale peil teruggebracht. Over Muziek Diepenbrock In de „Schelp" te Zandvoort hebben de boksers Luc van Dam (candidaat Profes sional kampioen middengewicht Europa) en H. Quentemeyer (kampioen half zwaar gewicht van Europa, amateurs) hun trai ningskamp ingericht. Nu het mooie weer op zich laat wachten, betekent dit een welkome afleiding voor de badgasten. Quentemeyer zal ons land vertegenwoordi gen op de Olympische Spelen te Engeland. Links Quentemeyer en rechts Luc van Dam tijdens hun training Strassburgers circus is vooral bekend om zijn prachtige paardendressuur, waarvan men op de foto een typisch staaltje ziet. Het circus heeft in Haar lem dan ook niet over gebrek aan belangstelling te klagen. Inbreker voor de derde maal ontvlucht De Amsterdamse inbreker G. B. is uit het Huis van Bewaring aan de Weteringschans ontsnapt. Reeds tweemaal had B. kans ge zien uit de cel in een der Amsterdamse politiebureaux te ontvluchten. Ook nu was hij er blijkbaar in geslaagd, ijzerzaagjes in zijn kleding te verbergen, want de trahes van zijn celraampje waren doorgezaagd. B. heeft honderden kleine inbraken ge pleegd, welke hem zoveel opleverden, dat hij er een auto en een flinke bankrekening op na kon houden. Cricket Compton toont zijn klasse met machtige century Engeland maakt 363 Compton, die zichzelf eergisteren tracteer- de op een bal in het gezicht waardoor hij een lelijke wond opliep, heeft gisteren ge toond wat hij kan door ondanks deze handi cap in 5 uur en 20 minuten een magistrale 145 not out te scoren (16 vieren). Hij werd daarbij op voortreffelijke wijze gesteund door Bedser (37) en het is aan deze batsmen te danken dat Engeland na een slecht begin nog 363 kon maken. De Engelse innings verliep niet zonder in cidenten want Australië's openingsbat, Bar nes, die de moedige maar onverstandige ge woonte heeft zijn short-leg positie op een meter of vijf van de batsman in te nemen, werd geraakt door een keiharde bal van Bill Johnston, zodat hij na een wilde rondedans van pijn in de armen van zijn toegesnelde teamgenoten flauw viel. Hij bleek in de nier streek getroffen te zijn en werd naar een ziekenhuis gebracht. Dit was voor de Australiërs een gevoelig verlies. Bradman liet zijn innings openen door Ian Johnson en Arthur Morris, doch deze keuze bleek niet gelukkig. Johnson maakte één run en werd daarna door Evans gevangen. Bradman die toen op de pitch ver scheen bracht het niet verder dan 7 runs al vorens hy Ibw werd gegeven en het Britse publiek begon tekenen van enthousiasme te geven Morris en Hassett voerden de stand daarna wat op en toen Hassett uit was maak te Miller er nog drie-en-twintig. Zo was de Australische score aan het eind van de twee de dag 126 runs voor het verlies van drie wickets. Engeland 363. Wa^hbrook b. Johnston 11 Emmett c. Barnes b. Lindwall10 Edrich c. Allen b. Lindwall 32 Compton n.o145 Crapp lbw. b. Lindwall 37 Dollery b. Johnston 1 Yardley c. Johnson b. Toshack 22 Evans c. Johnston b. Lindwall34 Bedser run out 37 Pollard b. Toshack Young c. Bradman b. Johnston4 Extra's 27 Bowling analyse: Lindwall 499, Bill Johnston 367, Loxton 018, Toshack 275, Ian Johnson 077. Australië: 126 voor 3. Morris n.o48 Johnson c. Evans b. Bedser1 Bradman lbw. b. Pollard 7 Hassett c. Washbrook b. Young Miller n.o Extra's Bowling analyse: Bedser 151, Pollard 133, Edrich 0—5, Yardley 0—12, Young 1—16. Cricketprogramma voor Zondag Eerste klasse: Haarlem-VRA, HBS-Rood en Wit, HCC 1-ACC, Hermes DVS-HCC II, VW- VOC. Tweede klasse A: CVHW-HCC IH, Kam- pong-Excelsior, Rood en Wit II-Quick (H.) Tweede klasse B: Ajax (L.)-Xerxes, LCC- CRIC, ACC II-Hermes II. Tweede klasse C: Voorburg-Haarlem H, Excelsior II-VOC n, VRA I-ACC III. Derde klasse A: Ajax (A)-Rood en Wit HI, WV H-SCHC II. TOUR DE FRANCE ROZENSTRAAT 13 vervoert Uw meubelen en vrachten naar alle plaatsen TEL. 20020 Het is alweer meer dan vijftig jaar ge leden, dat de voornaamste der Nederlandse componisten, Alphons Diepenbrock, zijn vermaard artikel „Melodie en Gedachten schreef. Ik vraag mij wel eens af, hoe hy oordelen zou over de verschijnselen der tegenwoordige muziek, hoewel ik mij be wust ben, dat het een dwaze illusie is, deze gedachte te voeden; hij heeft immers zijn tijd vervuld en niemand kan raden hoe de componist geweest zou zijn, als hij in een andere tijd leefde. Maar om één reden dringt zich deze gedachte als niet helemaal absurd in mij op: Diepenbrock betrok de producten der muziek van heel de geschie denis der kunst in één levend panorama. Als hij schreef over muziek was hij nooit de historicus, die het naar tijdrekening, meest verwijderde als 't minst levende en het nieuwe als 't meest levende onderscheidde. Hij zag de historie niet in de lengte, maar in de diepte, of misschien beter gezegd: in een direct levensbesef, waardoor bijvoor beeld zeer oude figuren als kunstenaars van vlees cn bloed voor hem stonden. Als hij zich uitte over middeleeuwse schoon heid leefde hij in die schoonheid; hij regis treerde niet als een bibliothecaris, maar besprak een levende ervaring, wanneer hij over de 17e, of over de 18e of 19e eeuw zijn gedachten publiceerde, waren het de mede delingen van iemand, die zich verplaatst had in 't leven der muziek van die tijden. Ik mag eigenlijk niet zeggen „van iemand", - want wie is iemand? Iedere belangstel lende kan zich het goede principe eigen maken, zich zo goed mogelijk te verplaat sen in andere dagen, maar wat Diepen- brock's reflectie belangrijk maakte, was de wisselwerking van de zelfstandige artist met de levende krachten, die tot hem spraken. Het was ook dikwijls het bewogen spiegelbeeld van zijn universele natuur, die nooit met koele tevredenheid de historische gang van zaken opnam, maar alles met de warme toenadering van zijn hart of de ge prikkelde afkeer van zijn geest bezag. In het bovengenoemde artikel vertaalde hij een en ander van Bettina von Arnim (Goethe's Briefwechsel mit einem Kinde) waarin Beethoven zich als volgt uit: „Spreek met Goethe over mij en zeg hem dat hij mijn symponieën moet horen, dan zal hij mij gelijk geven, dat muziek de immateriële en enige poort is, waardoor met een hogere wereld van weten genaakt, dat de muziek wel de mens, maar niet de mens de muziek vermag te omvatten. Want er is rhythmus des geestes toe nodig om muziek te bevatten in haar wezen, zij geeft intuïtie en inspiratie van hemelse weten schappen en de van haar komende aan doeningen, die door het gevoel tot de geest doordringen, zijn belichamingen van hogere wijsheid. Ofschoon de geesten door haar leven, zoals men leeft door de lucht, is mu ziek met de geest te begrijpen toch nog iets anders. Hoe meer nu de ziel met behulp van de zinnen zich voedt met muziek, hoe rijper de geest wordt voor de weldaad van dat begrip". Dit zijn woorden van Beethoven, maar als ik ze lees in het opstel van Diepenbrock is het, of ik deze componist zelf hoor denken. Dit is geen muzikale theologie, dit is de ideale romantiek van de artist, die zich onderhoudt met de ongrijpbare levensgees ten van zy'n wereld. Ik weet wel dat Die penbrock deze woorden aanhaalde in de dagen, dat hij alle hoogten der geschiedenis zag in het licht der Wagneriaanse aesthe- tiek, maar voor dit ogenblik wil ik de aan haling zien als een misschien onbewust getuigenis van de sublieme geest, die de muziek als helderste en felste spiegeling van het universum des geestes kende. Het voornaamste echter is niet, dat hij dit wist, maar dat zijn muziek het getuigt. Of hij nu naar het taalgebruik onzer kunst beïnvloed was door Wagner, door Mahler of door Debussy, Diepenbrock's melodie in het ver band van harmonie en rhythme heeft de vervoeringen van geest en hart zelf. Zijn muziek is niet verheven uit principe, maar van nature, en daarom is het goede muziek. Zijn philosophische bewustheid had hem als artist kunnen schaden, want zelfs de hoogste graden der verstandelijkheid waar borgen geen stijging in het rijk der. schoon heid, maar zijn muzikaliteit heeft altijd ge- triumpheerd, al wandelde hij dikwijls aan de hand van zijn Virgilius op de grenzen van het gebied der muziek. Zo beschouwd zou ik hier onmiddellijk met de schrijverij moeten eindigen en ver der onder zwijgen de taal van Diepen brock's muziek moeten laten klinken. En wanneer ik een ogenblik toegaf aan de vraag: hoe zou Diepenbrock oordelen over de muziek van onze dagen, dan zal ik de schatting van een antwoord achterstellen bij de werkelijkheid van een klinkend lied uit Diepenbrock's rijkdom. Ik zal in zijn geest handelen, wanneer ik boven de criti- sche peilingen het onverdeelde ogenblik der levende schoonheid stel en alle risico's der tijdelijke meningen veracht. HENDRIK ANDRIESSEN. Rustdag in Toulouse De Italianen hebben van de tweede rust dag in de Tour de France een goed gebruik gemaakt. Zij zijn gezamenlijk gaan eten in een Italiaans restaurant en het sprak van zelf, dat de eetzaal binnen korte tijd geheel gevuld was met belangstellenden, want wie zou Bartali niet willen zien? Tegen iedereen wie het maar wil horen zegt hij dat hij de gele trui in de Alpen zal veroveren, maar dat hij na de Alpen-étappes een gezamen lijke aanval vreest van de concurrenten, in het bijzonder van de Fransen en de Belgen. Bij de Belgen is de stemming een beetje down: Ockers is namelijk ziek. Geen wonder hij heeft in de tweede étappe over de bergen te veel gedronken en dat wreekt zich altijd. De maag raakt van streek en de rei voelt zich dan ontzettend slap. Moeskops vond het buitengewoon jammer voor de Nederlands-Luxemburgse ploeg, dat Pauwels juist voor de bergen werd geëlimi neerd. Want hij zou ongetwijfeld de beste klimmer en daler van de ploeg zijn geweest. Moeskops zelf was niet tevreden over de voorbereiding. Voor een dergelijke zware rit moeten de renners geruime tijd van te voren worden gekozen. Het is niet doenlijk om hen in enkele dagen voor te bereiden. En wat de Luxemburgers betrof, Kirchen is ongetwijfeld veruit de beste en men moet respect hebben voor zijn kwaliteiten. Opvallend is de ploegeenheid bij de „in ternationalen". Maar dat komt waarschijn lijk door de leiding van de renner Marti- netti, die veel voor zijn renners over heeft en op een buitengewoon prettige wijze met hén omspringt. Zwemmen VAN DAATSELAAR KAMPIOEN OP DE 1500 METER. j Gisteravond werd in den Haag de zwem- wedstrijd gehouden om het kampioenschap j van Nederland op de 1500 meter. Deze wed strijd werd door Rinus van Daatselaar (A Z 70) gewonnen in de tijd van 21 min. 38 sec. De verdere uitslagen waren: 2. Bollen (ZIAN) 22 min. 20 sec. 3 Witteman (ZIAN) 22 min. 22 sec. 4. Van Rijk (DJK) 22 min. I 29.1 sec. Tennis Tournooi „De Hoogeberg" Uitslagen kwart-finales: Heren-cnkclspel: (b) D. van DintherD. Nap 68, 64, 6—4; (b) L. van LooH. Scholte 64, 62. Heren-dubbelspel: (b) L. Brinkman—J. Schroder—J. KottmanA. Kottman 61, 61 (b) J. de GraaffC. A. SchipperM. A. de Vries Jr.K. Marselje 16, 6—2, 63. Gemengd-dubbel B: Mej. G MüllerE. Horstinkmej. W. DamR. Reinalda 63, 8—6; mej. S. v. d. VlietF. Poortermevr, A van Item—F. van Item 46, 64, 64; mej. A. N. Nieland—A. J. Nieland—mevr. K. AbmaW. Olivier 75, 61. De halve finales worden vandaag en da finales Zondagmiddag gespeeld. Zweden leidt tegen Engeland Na de eerste dag van de semi-finale van de Europese zóne van het Davis-c'up tour nooi leidt Zweden in de wedstrijd tegen Groot-Brittannië met 2-0. Bergelin (Zwe den) sloeg Mottram (Gr. Brilt.) 6-3, 6-2, 6-3 en Johansson (Zweden) sloeg Paish (Groot Britt.) 6-2, 2-6, 8-6, 6-1. Waterpolo H.V.G.B.—S.V.II. 2-4 Reeds in het begin slaagde SVH er in om te scoren door een hard schot van Van Dom melen, even daarna maakte midvoor Snoek er 20 van uit een schermutseling voor het HVGH-doel. Nog voor de rust inging ontving Rol van HVGB een vrije worn direct op het doel wegens zeer zwaar spel van de SVH- midachter en het werd 21. Na de rust konden de Rotterdammers af en toe vrij opzwemmen, doordat de HVGB- voorhoede niet mee terug kwam, zodat er gevaarlijke momenten voor doelman Brok ken ontstonden. Aan de andere kant had de HVGB-voorhoede zeer weinig geluk met haar scho'en die tnlrüko mnl^n )e:;on palen en lal u:ngen. SVH wist mr; tweemaal tc sco ren en even voor het eindsignaal scoorde Rol uit een strafworp, 4—2.

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 5