De N.V. Holland NauHc te Haarlem vraagt surséance van betaling Kort en Bondig ZATERDAG 10 JULI 1948 4 Oorzaak een vordering van de Raad van Arbeid In ons vorig nummer deelden wij mede, dat de N.V. Holland Nautic, scheepswerf en machinefabriek te Haarlem, bij de recht bank surséance van betaling heeft aange vraagd. De rechtbank benoemde tot voor lopige bewindvoerders mr. H. J. Pot Haarlem en T. Zelle te Amsterdam. (De laatste was reeds sedert Januari j.l. aange steld door het Ned. Beheersinstituut als be stuurder der N.V.) De aanvraag zal wor den behandeld in een vergadering van cre diteuren op Zaterdag 30 October. De directeur van de Holland Nautic deel de ons mede dat de directe aanleiding van haar aanvraag een vordering van ruim 200.000 van de Raad van Arbeid is. De moeilijkheden waarmee deze N.V. op dit ogenblik te kampen heeft, vinden haar oorsprong in de oorlogsjaren. Onder de Duitse directie die er toen was moest voor het personeel een premie van 12 van het loon voor de Ziektewet betaald worden. Dat de premie in die tijdsomstandigheden hoger gesteld was dan gold voor normale tijden, was begrijpelijk, maar die 12 wa ren toch wel zeer hoog. Zij moesten niet alleen betaald worden voor de tijd drTThet bedrijf volop werkte, maar ook toen de Duitsers al een deel van de machines van de Holland Nautic naar Duitsland hadden getransporteerd en het personeel gedeelte lijk op wachtgeld gesteld was. Het gevolg van een en ander was dat toen het bedrijf weer onder nieuwe leiding kwam, men zat met een oude vordering van de Raad van Arbeid voor de Ziektewet premies van ruim 200.000. Er is door ons zo vervolgde de directeur zijn uiteen zetting getracht de Raad van Arbeid te bewegen tot een vermindering van het be drag te komen, maar het is door verschil lende omstandigheden nog niet tot een af werking van deze zaak. gekomen. De directeur vervolgde: Wij hadden verschillende onaangename erfenissen uit die Duitse periode. De af wikkeling daarvan was uiterst moeilijk, want wij zaten ook met de zorgen om het bedrijf opnieuw op te bouwen. Onze ma chines waren voor 80 door de Duitsers geroofd. Gelukkig hebben wij een deel weer teruggekregen. De Holland Nau tic draait weer en werkt op dit ogenblik met ongeveer 450 man. De scheepsbouw is matig, de machinefabriek behoorlijk van. opdrachten voorzien. Daar wij met toestemming van de bij ons bedrijf betrokken autoriteiten de Raad van Arbeid niet voldoende zekerheden konden verschaffen, heeft deze ons faillissement aangevraagd. Tegelijkertijd hebben wij toen surséance van betaling gevraagd. Volgens de wet heeft de laatste aan vraag voorrang- Wij zijn overtuigd dat wij kunnen aantonen dat wij op den duur in De tunnel in Velsen Hervatting van de bouw in 1949 Voor de oorlog werd reeds begonnen met de bouw van de tunnel te Velsen. Men her innert zich. dat het de bedoeling was de verkeers- en de spoorwegtunnel in één put te bouwen. Door de oorlog moest het werk evenwel gestaakt worden. Verleden jaar deelden wij mede, dat door de directie der Nederlandse Spoorwegen aan de minister van Verkeer en Waterstaat verzocht was alsnog een wijziging in de plannen te brengen. De plaats waar de tunnel ontworpen was, werd door de Spoor wegen minder geschikt geacht, Gemeend werd dat een goed verloop van de spoor lijnen het wenselijk maakte de spoorweg tunnel op een ander punt te maken. Intussen werd terzelfder tijd door de minister van Verkeer en Waterstaat aan de Kamers medegedeeld, dat ernstig over wogen zou worden of het mogelijk zou zijn op de begroting van 1949 een post te bren gen voor de hervatting van de tunnelbouw te Velsen. Dezer dagen informeerden wij in Den Haag hoe het met. deze verwachting staat. Er werd ons medegedeeld, dat de begroting voor 1949 wordt voorbereid, maar dat over het uittrekken van een post voor de her vatting van de tunnelbouw in Velsen nog geen nadere beslissing genomen was. Bovendien vernamen wij van de directie de Spoorwegen dat de onderhandeling over de spoorwegtunnel nog niet zijn afgelopen, zodat nog niet vaststaat waar deze tunnel gemaakt zal worden. Voor met de tunnelbouw opnieuw kan worden begonnen zal dez§ zaak toch be slist moeten worden. VANDALISME IN DE BOSSEN BIJ LUNTEREN. In de bossen bij Lunteren heerst de laat ste tijd zulk een vandalisme, dat eigenaren van landgoederen en terreinen de opheffing van vrije wandeling overwegen, hetgeen voor dit op toerisme en vreemdelingen verkeer geheel aangewezen Veluwedorp funeste gevolgen zou hebben. Teneinde verdere vernieling te voorko men, worden thans door de Vereniging voor Vreemdelingenverkeer ter plaatse po gingen in het werk gesteld om op korte termijn te komen tot oprichting van een natuurwacht. staat zijn om aan onze verplichtingen te voldoen, zodat wij er ten volle van over tuigd zijn, dal de surséance van be taling definitief zal worden ingewilligd. Uit conferenties die wij gehouden hebben met de departêmenten van Sociale Zaken en Financiën, alsook met het Beheersinstituut de N.V. staat nog onder het Beheersinsti tuut is ons gebleken dat wij van die instanties op medewerking kunnen reke nen om een regeling te treffen die ons in staat stelt ons bedrijf in stand te houden. Tot zover de directeur. Wij hadden ook een onderhoud met de voorlopige bewindvoerders, de heren mr. Pot en Zelle. Deze deelden ons mede dat zij nog geen volledig overzicht hebben over de financiële toestand van de Holland Nautic. Deze is zeer ingewikkeld omdat er enige grote schuldeisers zijn waarvan de vorderingen niet volledig vaststaan, respec tievelijk betwist worden en nog tal van processen lopen en internationale betalings moeilijkheden aan het bedrijf kleven. Er is dan ook nog niet te zeggen hoe de zaken zich zullen ontwikkelen, maar de bedoeling der bewindvoerders is het bedrijf voorlopig te laten doorwerken en ook alles te doen wat mogelijk is om het ook in de toekomst in stand te kunnen houden. Schoolhoofd vraagt ontslag De heer C. Kikkert heeft het gemeente bestuur eervol ontslag gevraagd als hoofd van de Jan Ligthartschool aan de Boter markt. In Haarlem staat een huis Op het Wilsonsplein verrijst op het ogen blik een bungalow. Een rare plaats voor een lieflijk huisje, zult u zeggen. Het staat er inderdaad een beetje vreemd, zo tussen de massieve huizenblokken van Wilhel- minastraat en Wilsonsplein en pal tegen over de jubilerende Stadsschouwburg, al brengt het ontegenzeggelijk een vleugje vacantie-sfeer in de nuchtere, stedelijke omgeving. En door de voorbijganger, zeker door degene die reeds lang vergeefs een eigen dak begeert, flitst de gedachte. „Als ik daar eens zou kunnen wonen!" Welnu, die wens kan verwezenlijkt wor den als men geluk heeft. Dat is dus al net als bij het Huisvestingsbureau. Maar dat komt er in dit geval niet aan te pas, ten minste voorlopig niet. Wanneer U in het bezit mocht raken van dit optrekje, dan zult U dat te danken heb ben aan kleuters. Aan de kinderen van het kleuterhuis „Margriet", die nodig een eigen, groter gebouw moeten hebben. Om dat doel te bereiken heeft het bestuur van het kleu terhuis een verloting georganiseerd met als hoofdprijs het landhuisje, dat op het Wil sonsplein in aanbouw is. Wie zich straks een lot aanschaft, metselt een steentje mee aan het nieuwe onderkomen voor een deel van Haarlems jeugd en hij doet tevens een gooi naar de verwezenlijking van zijn lief ste droom: een eigen home! BETER DAN OOIT Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 9 Juli 1948 BEVALLEN van een zoon. 8 Juli: J. M. van der Meü—Ha ver ink. J. Seggellnk—Rosen- boom- P E VadersHooglander. J. Tromme- lenvan Oorschot, T. Husiman—Horjus. 9 Ju!!: A. M. E. Duits—Orth. M. C. Broelman— van DeuTSèn. BEVALLEN van een dochter: 7 Juli: C. den Nieuwenboerde Hoon. 8 Juli: J. H. Rege- ïinkvan dor Sleijlen. H. L. C. van Rijn Maaskant. 9 Juli: H. W. Koning—Hoogkamer. C. A- Toeset—Kortenaar. C. Bakker—Mudde. OVERLEDEN: 6 Juli: A. B. van de Wint, 77 j.. Maerten van Heemskerkstroat. 7 'Juli: H Huneker, 70 j., Bisschop Ottostraat. W. F. ■Vlo»man, 74 Klein Heiligland, J Merts, 8:' i Schutterstraat. 8 Juli H. W Waage- ms i- 93 j. Warmoes-traat J. A. M., 2 m., z. van C M. Lubbers, Bloom,ho .'straat. GEHUWD: 9 Juli: O. J. ten Thije en A. M. Roorda. Het conflict in „Bloembollencultuur" De pogingen om tot oplossing te komen In het orgaan van de Alg. Vereniging van Bloembollencultuur vonden wij de volgende bevestiging van ons .bericht dat getracht wordt tot een oplossing van het conflict te komen: „Op initiatief van de heer J. W. A. Le- feber, die tijdens buitenlands verblijf van de heer Van Nispen, waarnemend voor zitter is, kwam het hoofdbestuur bijeen. Slechts de heer Dan. van Egmond was ver hinderd. •Er werd het voorstel gedaan om in te trekken het besluit van 14 Mei, om geen publicaties van het Bedrijfschap meer in het orgaan op te nemen. Dit voorstel werd aangenomen, hoewel zich drie leden daar tegen verklaarden. Hierna werd besloten van dit besluit aan de voorzitter kennis te geven en hem te verzoeken zijn functie van voorzitter weder op zich te nemen, waarbij volle medewerking wordt toege zegd, om alle problemen die het vak raken, op een loyale manier in het hoofdbestuur te behandelen. Deze brief werd door alle elf aanwezige hoofdbestuursleden ondertekend. De voorzitter der vergadering stelde hierna vast, dat er nu aanleiding is om in de volgende vergadering, die hopelijk on der leiding van de voorzitter zal staan, on der ogen te zien het voortzetten van de tot dusver bestaande gewoonte om adviezen te geven aangaande maatregelen voor het bloembollenbedrijf, die door de daarvoor bestaande instantie worden nodig geacht". Een nieuwe verklaring van de voorzitter De voorzitter jhr. mr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden schrijft in het orgaan onder andere: „Wel is waar is daarmede niet uit de weg geruimd het bezwaar, dat ik had tegen de weigering om het rapport der ambtelijke commissie ook zelfs maar te behandelen, maar het feit dat men, mijn bezwaar op dit punt kennende, toch mijn aanblijven wenst, en bereidheid toont om met mij samen te werken bij de verdediging van de bij de bedrijfsmaatregelen betrokken belan gen der leden, opent de mogelijkheid op herstel van betere verhoudingen tussen de tegenover elkaar staande groepen, in hoofdbestuur en vereniging. Om nu mijnerzijds geen enkel obstakel te laten voortbestaan dat de vereniging haar arbeid op dit punt voortzet, heb ik besloten om gehoor te geven aan de op mij uitgeoefende aandrang, door nog een po ging te doen om tot betere verhoudingen te geraken en met dit doel weder deel te nemen aan de beraadslagingen in het hoofdbestuur over de voor nu en de naaste toekomst te volgen koers. Van dit beraad zal het dan afhangen, of ik mij ook in de toekomst kan blijven beschikbaar stellen". INBREKER-EN-GROS. De politie te Meppel heeft de in Meppel wonende 28-jarige vertegenwoordiger Th. M. v. d. V. gearresteerd, die heeft bekend een reeks inbraken te hebben gepleegd te Meppel. Zwolle, Groningen, Soesterberg, Amsterdam en Dordrecht. Ook tot Haarlem had hij zijn activiteit uitgestrekt. 1-lier heeft hij 'n kofferschrijf machine uit een huis ontvreemd en nog 'n poging tot inbraak gedaan. ZONDAG- EN AVONDDIENST DEK HAARLEMSE APOTHEKEN. In de week van II tot 18 Juli zijn de Bos en Vaart-apotheek, Bos en Vaart straat 26, de Apotheek Florijn. Gr. Hout straat 79, H R-mme-s Zn.. Kruisstraat 6. en de Noorderapotheek Jan Gijzcnkade 181, in de avonduren en op Zondag 11 Juli i geopend. Kraanbaan van G.E.B. in deplorabele toestand Vernieuwing kost f 160.000. De kraanbaan in het kolenpark van het gemeentelijk electriciteitsbedrijf bevindt zich in zeer slechte conditie. Behalve door de normale slijtage, wordt dit ook veroorzaakt door het gebruik van een grote Storkkraan, die eigenlijk te zwaar is voor de oorspronkelijke construc tie van de baan. Regelmatig treden rail- breuken op. zodat ongelukken door ont sporing van de kraan kunnen voorkomen. Direct nadat een en ander merkbaar werd, zijn maatregelen getroffen om de gevaarlijke plekken zo goed mogelijk te herstellen Voorts zijn plannen ontworpen om de baan te vernieuwen en wel zodanig, dat dergelijke gebreken zich niet zo spoedig zullen voordoen. Het blijkt noodzakelijk een kraanbaan te maken in gewapend be ton op palen. Het hoofd van het bouw bureau der Hoogovens, die een grote erva ring heeft op het gebied van kraanbanen, heeft hierover voorlichting gegeven. De kosten van deze vernieuwing die tevens een vergroting-van het kolenpark mogelijk maakt worden op 160.000, geraamd. De vernieuwing van de baan kan prac- tisch geen uitstel lijden. Zij zal nog dit jaar moeten worden uitgevoerd. De overige voorzieningen kunnen later worden ge troffen. Onderwijsvernieuwing op de Jan Ligthartschool Het College van B. en W. acht voor de Jan Ligthartschool aan de Botermarkt een verfrissing van leermethode nodig, waarbij het bovendien als taak van het aan deze school te Benoemen hoofd ziet: het stichten van een schoolgemeenschap, die een leven de kern zal vormen in de wijk waaruit de school haar leerlingen betrekt. Door het inschakelen van de ouders in het school leven hoopt het College, dat de school tot middelpunt zal worden van de wijkge- meenschap en dat langs deze weg zal wor den bijgedragen tot verbetering op sociaal en cultureel gebied in deze wijk. Het hoofd van de P. H. van der Leyschool de heer B. J. H. van Berghem, een groot voorstander der onderwijsvernieuwing, verklaarde zich bereid deze moeilijke taak op zich te nemen. B. en W. stellen de gemeenteraad voor de heer Van Berghen\ in de plaats van de heer C. Kikkert, die om gezondheidsredenen eervol ontslag heeft gevraagd, naar de -Tan I Ligthartschool over te plaatsen. De voordracht ter benoeming van een hoofd aan de P. H. van der Leyschool luidt: 1. S. P. Doek te Haarlem: 2. Tj. U. Smeding te Appingedam: 3. H. Ligteringe te En schedé. Is hier iets van IJ bij? Aan het hoofdbureau van Politie te Haar lem zijn op alle werkdagen van 10.30 tot 12.30 uur inlichtingen te verkrijgen omtrent, de navolgende, in de afgelopen week als ge vonden aangegeven voorwerpen: autoped, armbandje, brillen, leesboek, ceintuurs, re gencape. étui met distributiebonnen, foto toestel, muntbiljetten, horloges, honden, hals banden, dameshoed, handdoeken met badpak en zwembroek, dames-, heren- en jongens jassen, schilderskwast, regenkapje. kano. halsketting, lextiel- en brandstoffenkaart, loupe, gummi laars, mutsen, kindermantel tje, zakmes, schepnet, oorbellen, jongens- en herenpetten, ijzeren plaat, portemonnaies met inhoud, portefeuilles met inhoud, pas poort, regenpijpen, 1 paar nieuwe dames schoenen, kinderschoentjes, zilveren speld, sjaal, touw, springtouw, tassen met inhoud, tekeningen, vulpenhouders, vultpotloden, iongensvest. iizerzaak. zakdoekie. honden penningen De Prinses-rcBenlcs heeft Vrijdag in het paleis Soestdijk beëdigd de nieuw benoem de gouverneurs van Suriname en Curasao. Love Story (Luxor) voert de film-vlag die wij hebben leren waarderen als een be trouwbare lading dekkende: J. Arthur Rank. Het is nochtans geen „eerste-Ranks" product geworden: de intrigue is al even weinig oorspronkelijk als de nietszeggende titel en het is de goede bezetting (Lock- wood-Granger-Roc) dan ook aan te zien, dat zij in deze zoetelijke romantiek zelf niet veel heil zien. Hun spel blijft ver beneden hun kunnen en men kan het hun niet kwa lijk nemen. Toneel van handeling is het Britse thuisfront in de oorlogsjaren hoofdpersoon een ex-RAF-piloot, die na een oorlogsverwonding bedreigd wordt met blindheid en bemind wordt door twee vrou wen. Een serie misverstanden over zijn ver meende lafheid om niet opnieuw dienst te nemen, een gelukkige operatie en een vol ledig eerherstel van de held gevolgd door een huwelijk met het goede meisje vor men de clou van dit cliché-verhaal, maar meer nog dan het gebrek aan originaliteit stoort aè wel zeer dik opgelegde propagan da voor de totale vaderlandsliefde, die beeld en tekst de ganse film. door op hinderlijke wijze beheersen. Geen tien meter celluloid draait er door de projector of iemand de spelers herinnert er zeer nadrukkelijk aan dat ..there's a war on, you know!" Dat is, vooral drie jaar na het einde van die oorlog, overbodig en vervelend, maar het moge tevens een excuus vormen voor de tekortkomingen van deze rolprent. Er was immers een oorlog aan de gang, toen ..Love Story" vervaardigd werd en dus moest de propaganda de hoofdrol spelen. Maar zelfs in die tijd zullen de Britten tot wie deze film bovenal gericht was zulke nadruk kelijke aansporingen allerminst van node gehad hebben. Nu je weg bent (Pal ace). Het nogal oudbakken gegeven van een (in dit geval Amerikaanse) familie waarvan het hoofd van het gezin in 's konings rok gestoken vrouw en kinderen in de penarie doet zitten over zijn vermissing, is hier nogal cliché achtig verwerkt. Er wordt druk geschermd met allerlei redenen om de zonder uitzon dering aanzienlijk nobele figuren in zeeën van tranen te doen uitbarsten, die echter onmiddellijk weer opdrogen, teneinde gees telijke moed scherp aan de dag te laten treden. De voornaamste huilsters zijn Clau- dette Colbert, Jennifer Jones en Shirley Temple. Joseph Cotton kijkt edel in het rond. Verlaten (City). Mexico veroverde met „Maria Candelaria" de bioscooptheaters van vijf continenten. Een vroeger werk van de regisseur Emilio Fernandez en de camera man Gabriel Figueroa, en de actrice Dolores del Rio, „Verlaten", draait deze week nog eens in Haarlem. Evenals in „Maria Cande laria" werden ook hier het landschap en de folklore van het Amerikaanse zilverland als décor gebruikt bij een beproefd gegeven, dat van de vrouw die geen duurzaam geluk be schoren is en in misère omkomt. Dit verhaal komt in zwart-wit tegenstellingen op het doek, zodat de waarde der film vooral in de encadrering gezocht moet worden. „Als je lacht dan ben je rijk". (Frans Hals). Op de Fifth Avenue in New York staan de paleizen van de vierhonderd Ame rikaanse millionnairs. Zij worden slechts een gedeelte van het jaar bewoond, want de eigenaars trekken in de wintermaanden naar warmer streken. En daarvan profiteert een landloper, die het zich dan gemakkelijk maakt in een van deze huizen en volop pro fiteert van de wijn, de sigaren en de cos- tuums van zijn „gastheer". Het is een man, die Wat voor anderen over heeft en dus grootmoedig gastvrijheid verleent aan lieden, die worstelen met huisvestingsproblemen. Maar de complicaties ontstaan, als de uiter mate lieftallige millionnairsdochter komt „in breken". om wat kleren te halen en het bij de ongenode gasten van haar vader zo gezel lig vindt (mede door de aanwezigheid van een charmante jongeman), dat zij zich incog nito in deze kleine gemeenschap laat opne men, waarvan^de landloper, thans als mil- lionnair vermomd, als leider optreedt. De verwikkelingen worden nog groter, als de dochter papa (in landloperstenue) en mama (als kokin) naar binnen smokkelt. Meer wil len wij echter niet vertellen van deze aller- vermakelijkste geschiedenis. Men kan zich tranen lachen om de aaneenschakeling van malle situaties en om de kostelijke typen, die in dit verhaal voorkomen. Gale Storm is een zeer charmante millionnairsdochter en Charli(?»Fuggles de millionnair. die in zijn eigen huis als bordenwasser moet fungeren „Cisco Kid in Nieuw Mexico". (S p a a r n e). Romantiek, ridderlijkheid en bravour zijn de elementen waarop de spannende, in een aantrekkelijk Mexicaans kleed gestoken ge schiedenis van Cisco Kid, de beroepsrover met het gouden hart die het opneemt voor de onschuldig van moord verdachte, char mante Ellen Rolh, is gebaseerd. Voordat het recht heeft gezegevierd, heeft de toeschou wer menig ogenblik in spanning gezeten, zodat voor de liefhebbers van dit genre de gang naar de Kleine Houtstraat niet tever geefs is geweest .Achter de wolken". (Rembrandt). Nog geen vr.ije verdeling van gedistilleerd Wel besprekingen gaande De bestaande rantsoeneringsregeling voor gedistilleerd, waarbij de verkoop van het product aan cafés en dergelijke en slijters gebonden is aan een verdelingssysteem on der toezicht van d,e vakorganisatie gedistil leerde dranken, een en ander op basis van een grondstoffen-quotering voor de distil lateurs, maakt momenteel een onderwerp van bespreking uit op het ministerie van Landbouw. Visserij en Voedselvoorziening met de bedoeling te komen tot een vrije in deling. De besprekingen betreffen deze ver distillateurs. De bestaande regeling blijft deling en nog niet die der grondstoffen voor voorhands geheel van kracht en van een vrije verdeling van gedistilleerd reeds thans over weder-verkopers is geen sprake, zo deelt het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening mede. Tevens is de mogelijkheid onder -het oog gezien eventueel gelijktijdig de prijzen van gedistilleerd vrij te laten., doch ten aan zien van deze aangelegenheid is nog geen beslissing genomen, zodat de prijsbepalin gen nog onverminderd van kracht zijn. UITWISSELING HAARLEM-VEJLE Maandagmiddag arriveert een groen in woners van het Deense stadje Vejle* in Haarlem. Deze reizigers zullen in het raam van de door „Haarlems. Bloei" georgani seerde' uitwisseling een week in de Spaar- nestad blijven. Maandagmiddag worden zij in restaurant Munniks op de Grote Markt ontvangen. Dinsdagmorgen volgt de offi ciële begroeting ten Stadhuize. De Haarlemse deelnemers gaan van 20-27 Augustus naar Vejle. „Comité voor Actieve Democratie" is opgeheven Het „Comité voor Actieve Democratie", dat in 1945 werd opgericht, is, naar „Het Parool" meldt, opgeheven. Het was werk zaam op velerlei terrein. Het bevorderde mede de terugkeer tot volledige democra tische instellingen en bestuursmethoden. Tevens werden de mogelijkheden tot ver nieuwing en verdere ontwikkeling der de mocratie op verschillende levensgebieden bestudeerd. Het ontbreken van de vereiste middelen en vooral van mensen, die in deze maat schappij niet reeds overbelast zijn, vormden steeds meer een belemmering voor de werkzaamheid van het comité. ZONDAG 11 JULI 1948 HAARLEM. Ned. Hervormde Gemeente. Grote kerk, Gr. Markt. Zaterdag 7.30: Brou werskapel, ing. Klokhuisplein Avondgebed, Ds. C. P. Hoekema. Zondag, 10: Ds. Joh. Bronsgeest. 7: Ds. P. J. Mackaay. Nieuwe Kerk. Nwe Kerksplein. 10: Ds. J. v. d. Vlugt, Em. Predikant, Noorderkerk, Velserstraal. 9.00: Ds. E. Pot. 10.45: Ds, E. Pot. Oosterlcerk. Zomerkade. 10.00: Ds. E. Dijkhuis. H. Avond maal, Bakenesserkerk, Vrouwestraat. 9.30: Kinderkerk, de heer F. H. Geursen. 10.30: Jeugddienst, Ds. J. C. Jörg. Breda. Kapel Bethesda Sarepta, Ilazepater.slaan. 9.30: Kin derkerk, de heer A. Verhoeff. 10.45: Ds. A. J. van Rhijn. Diaconessenhuis, Hazepaterslaan. 4.15: Ds. E. Pot. Rusthuis Ned. Herv, Gem., Janssraat, 10.30: Ds, P. J Mackaay. Churcli of England: 3 p.m. at the Oud-Katholieke Kerk. Kinderhuissingel: Evensong, followed by Holy Communion: Rev. C. E. Elton, R.D. Stads-Evangelisatie, Lange Herenstr. 6. 10 en 7.30: W. Akse, Beverwijk. H. v. Doorn, Heiloo 6 30: Openlucht samenkomst a. d. Kruisweg. Ver. van Vrijz. Herv,, Jacobstraat 6. 10.-30: Ds. J. Heidinga. Zuiderkapel, Zuiderstr. 15. 10: de heer Ed W. Pera. den Haag. 5: Dezelfde, Evangelisatiesamenkomst. 7.45: Jeugdbijeen- komst o.l.v. H. v. d. Brink. Opwekkingssa menkomsten Zuiderkapel. Zuiderstraat 15. Donderdag 8: de heer H. F. Huson, Oostzaan. Vrije Evangel. Gemeente, Bakenesse'rgracht 65. 9.30 Ds, H. Postma. 5: dezelfde Parklaan 34: 7.30: Ds. W. Vroegindewei v. Huizen. Ver enigde Doopsgezinde Gemeente. 10.30: Ds. Hoekema. Gereformeerde Kerk. Extra collec te Zending. Kloppersingelkerk. 10: Ds, P. de Ruig. 5: Prof. Dr, K. Dijk. Z, 40. Noord Scho- terkerk. 9 en 10.30: Prof. K. Dijk. 5: Ds. J. van Arkel. Z. 41. Wilhemlnakerk. 10: Ds. J. van Arkel. 5: Ds. J. W. Siertsema Z. 40. Zuid Oosterkerk 10: Ds. J. W. Siertsema 5: Ds. P. de Ruig Z. 41. Geref. Kerk (art. 31) Begijn hofkapel 10.30 en 5: Ds. A. Bos Geref. Ge meente. Dinsdag Parklaan 21, 7.30: Ds. v. d. Ketterij. Cbr. Geref. Kerk Floresstraat H Nrd. 10 en 5: Ds. J, C. Maris. Oud. Geref. Gemeente Frans Halsstr. 4. Maandag 7.15 Ds. E. van Dijk uit Den Haag. Remonstr. Geref. Ge meente. 10.30 Dr. J. W. Herfst. Leger des Heils, Ceramstraat 4. 10: Heiligingsdienst. 12: Zondagssch., 7: Openluchtsamenkomst Soen- daplein. 8: Verlossingssamenkomst. Leider: Kolonel Chr. Rönitz, Baptiste Gemeente, Parklaan 34. 9.30. Ds, J, W. Weenink. 5: Ds, J. W. Weenink, 8: Jeugdsamenkomst (geb. Sa- Zwitserland, het land dat het niet te over- lem). Dinsdag 8: Ds. J Weenink. Bid- schatten geluk had buiten het oorlogsgeweld en de nazi-tyrannie te blijven, heeft tijdens en na de strijd, in drie belangrijke films Marie-Louise, De laatste kans en Achter de wolken de wereld laten zien, dat het de achtergrond van de worsteling: de strijd om de mens en het menselijke, terdege had be grepen Het jongste product van regisseur Zinnemann. dat deze week in Haarlem is te zien. vestigt op even overtuigende als aan grijpende wijze de aandacht op het geweldi ge probleem der van huis en haard beroofde en berooide kinderen in Midden-Europa. Als proto-type werd een Tsjechisch jongetje genomen, die na eindeloze omzwervingen in de troosteloze puinhopen der Duïtste steden, eindelijk zijn moeder terug vindt. Maar na de navrante beelden van duizenden verdool den die allo hoop en vertrouwen in het le ven hebben verloren, nadat ons getoond is hoe kinderen uit Polen. Tsjechoslowakije, Frankrijk. Oostenrijk, Italië en Yoegoslavië op een willekeurige plaats in Zuid-Duitsland tezamen worden gebracht met als enige her innering het wrede afscheid van vader of moeder achter het hek van het concentratie kamp, kunnen wij aan dat gelukkige toeval moeilijk geloven Het werk laat ook opwekkender zijden van onze samenleving zien: in de onhandige, maar goed bedoelde pogingen van eenvou dige Amerikaanse soldaten, die zich het lot van deze schamelen aantrekken en in het onversaagde werk van de UNRRA, die met bovenmenselijk geduld trachtte te verenigen en te redden, waar zij kon Mede door de niet geringe artistieke kwa liteiten maar die komen toch pas op de tweede plaats werd „Achter de wolken" tot een vurig en voortreffelijk pleidooi voor het werk van de UNAC. En de, hopenlijk vele. bezoekers van „Rembrandt" kunnen hun dankbaarheid hiervoor niet beter vertol ken dan door de collectanten aan de uitgang boordevolle bussen te bezorgen. Colorado-sabotage Le Britse autoriteiten melden, dat een geheimzinnige ontdekking is gedaan in een aardappelveld nabij Duisburg, namelijk een zakje met een vijftigtal levende colorado kevers. Een dergelijke ontdekking wordt uit Det- mold gemeld. Een onderzoek is ingesteld. Aan <lc Lcidse universiteit zijn geslaagd mej. G. F Houtwipper te Haarlem voor het candidaatsexamen Nederlands recht en mej. N Derlagen te Heemstede voor het candi daatsexamen geneeskunde. stond (geb. Salem). Broedergemeente, Park laan 34. Zaterdagavond 7.30: Liturgische zangdienst. Zondag 10.45: Ds. Schutz. Verga dering van gelovigen .Jansstraat 85 10.30: Sa- menkamst (broodbreken). Vrijdag 8: Bijbel cursus. A. Ramaker. Universele Eredienst (Soefi Beweging) Nassauplein 8. 11: Dienst. Hierna sluiting tot 12 Sept. De Christenge meenschap, Jansstraat 83. 10: Zondagsdienst voor kinderen. 10.30: Mensenwijdingsdenst. Open Religieuse Gemeenschap. 10.30 Ds. A. R. de Jong. Kerk van .Tezus Christus van de Heiligen der laatste dagen. Ged. Oude Gr. 47 10.30 en 6. Gem. Gods, Frans Halsstraat 4. 10: Samenkomst Hersteld Apostolische Zen dingsgemeente. Jacobijnestraat. 15. 10 en 5: Godsdienstoefening, Gemeente van Christus, Ged. Oude Gracht 47, 10.30: Eredienst en preek. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Gem. Ju- lip "-erk: Zaterdag 7.30: Avondgebed. Zon dag 0: Ds. G. Koch, H. Avondmaal. 7: Dr, H. v. d. Lo' Bizondere dienst. Immanuëlkerk: 10: Ds. H. J. Drost van 's-Gravenhage. Jeugd dienst. Ned. Prol. Bond, Berkenstr. 10. 10.30 Prof, Dr. G. A. v. d. Bergh v. Eysinga, Bloe- mendaal. HEEMSTEDE, Ned. Herv. Kerk op het Wil- helminaplein. 10: Ds. F. R. A. Henkels. Kapel Nieuw-Vredenhof: 10.30: Ds. H. Bartlema. Chr. Lyceum ing. v. Merlenstraat 10.45. Zon dagochtendsamenkomst. Prof. Dr. P. A. H. de Boer te Leiden. Gedurende de maanden Juli en Augustus geen Jeugdkapel. Geref. Kerk onderh. art. 31 K.O. Herv. Jeugdgebouw He renweg 9 en 3: prop. v. d, Haar. Utrecht. BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Gemeente 10: Ds. H. van Arkel te Gilselaar. Geref Kerk 9-10.30-17: Ds. S, J Popma van Amsterdam. Bediening H Avondmaal. Vrjj Katholieke Kerk Popellaan 1. 10.30: Gez, H. Mis. OVERVFEN: Ned. Herv. Gemeente. 10: Dr. Ch. de Beus. Bed v d H. Doop. AERDENHOUT: Ned. Herv. Kapel: 10 Ds. P. G de Veij Mestdagh. te Rotterdam. Voor- ber H Avondmaal. SANTPOORT Ncd. Herv. Kerk. 10: ds, P A Tichelaar. De Toorts. 10: ds. G. J. Waarden burg, Haarlem. Kapel 5: ds. P. J. Mackaav, Haarlem. Geref. Kerk 9 45 en 5: ds. A. Ver schoor. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.) 11 en 5 u: dienst, Chr. Ger. Kerk, Gebouw „Bethel", Wüstelaan 3 uur: ds. J. C. Marls. SPAARNDAM: Ned, Herv. Gemeente. Oude Kerk. 10: Ds. G. I-I. v. d Woord. Bed. Heilig Avondmaal. 7: Ds, G I-I v. d. Woord. Dank zegging Heilig Avondmaal. Kon. Emmaschool 10: Ds J. Kroon. Voorber Heilig Av en Bed Heilige Doop Extra coll. v. Inw Zending Evangelisatie „Bethel". Oost Kolk Spaarn dam. 10: de heer H. de Wachter uit Bever- I wijk. Aan de grote oogstfeesten welke op 25 en 26 Juli in Sevenum worden gehouden, zal naar aanleiding van het regeringsjubileum van de Koningin een nationaal karakter worden gegeven. Twee Amsterdamse havenarbeiders, die in het Oosten des lands op grote schaal dief stallen uit spoorwagons hadden gepleegd, waren door de Arnhemse rechtbank tot 3Va jaar gevangenisstraf veroordeeld. Zij gingen in hoger beroep en hoorden thans 4 jaar tegen zich eisen. Nabij Kasteriaun en Kiersberg, aan de weg van Coblenz naar Trier in de Franse bezettingszone van Duitsland, werken thans ongeveer 320 Nederlandse houthakkers. De houtconcessie, die door de Franse autoritei ten aan de Nederlandse regering is ver leend, omvat 70.000 m3 hout. die voor het einde van October a.s. in Nederland gebor gen moet zijn. Het transport geschiedt ge deeltelijk in vlotten, die van Oberwezel tot bij Vreeswijk de Rijn afzakken. Naar aanleding van het bericht, dat reeds in het najaar kolentreinen met elec- trische tractie van Eindhoven naar Maas tricht en Heerlen zullen rijden, delen de Nederlandse Spoorwegen mede, dat op zijn vroegst in Mei '49 electrisch zal worden gere den van Eindhoven naar Maastricht en Heerlen, zowel met personen- als met goe derentreinen. Het Arnhemse Bijzondere Gerechtshof wees vonnis tegen E. F. B. gedurende de be zettingsjaren wethouder der gemeente Apel doorn. Hij had preken afgeluisterd, deporta tie van arbeiders bewerkstelligd en een lijst samengesteld van zestig inwoners, die voor gijzeling in aanmerking kwamen. Deze lijst werd geraadpleegd voor een „Silbertanne"- actie. waardoor vier mensen vermoord wer den. Het vonnis luidde 12 jaren gevangenis straf en ontzetting uit de beide kiesrechten. Het laboratorium voor Technische Phy- sica te Delft heeft de beschikking gekregen over een experimentele electronen micro scoop voor 400.000 volt waarmede onderzoe kingen op biologisch en ander terrein ver richt kunnen worden. Deze electronenmicro- scoop vergroot tot 100 000 maal. De herstelde verkeersbrug over de IJssel bij Deventer zal waarschijnlijk eind Augustus of begin September in gebruik genomen worden. De nestor van het radio-amateurisme in Nederland, de heer J. Corver in Den Haag, wordt. Maandag zeventig jaar. Op het strand te Zoutelandc zijn door de harde wind en het hoge water ongeveer 60 strandtentjes vernield of beschadigd, Ook veel materiaal en badcostuums gingen ver loren. De schade wordt geraamd op 15 4 20.000 gulden. De Nederlandse ambassadeur te Brussel, baron Van Harinxma Thoe Slooten, is Vrij dag per vliegtuig van zijn reis naar de Bel gische Congo, waar hij de festiviteiten ter gelegenheid van het vijftigjarig bestaan van de spoorweg in Beneden-Congo bijwoonde, in Brussel teruggekeerd. HAARLEM EN OMGEVING. De heer G. H. v. Kooten, theol.cand. te Veenendaal ontving een beroep van de Ned. Herv. Gem van Beverwijk. De Haarlemse gemeenteraad komt op Woensdag 14 Juli weer bijeen. De agenda omvat 34 punten. „Haarlems Bloei" heeft een aantrekke lijk vouwblad „Wandeling door Oud-Haar lem" uitgegeven. Bovendien kregen de ho tels. pensions en andere belanghebbenden een overzicht 'van de belangrijkste excursies, die door de stad en naar de wijde omtrek georganiseerd worden. Op Vrijdag 16 Juli wordt het tienjarig bestaan van de Beatrix-school aan de Gilles Schoolmeesterlaan gevierd, 's Morgens zal een gebrandschilderd raam namens de ouders van leerlingen en oud-leerlingen aan het ge meentebestuur worden aangeboden. De Hecmsteedse politie heeft een inwo ner uit de Haarlemmermeer gearresteerd, die bij een Heemsteedse rijwielhandelaar een fiets had gehuurd, die hij vervolgens hij een Haarlemse koopman „voor enkele dagen" beleend had. De man liet zich echter niet meer zien. In samenwerking met de Rijkspolitie te Noordwijkerhout heeft de recherche in de afgelopen nacht een 24-jarige monteur gear resteerd. die verdacht wordt van diefstal van twee motorfietsen Bovendien werd een 34- jarige musicus aangehouden, die van heling van deze motorfietsen wordt verdacht. Hillegom Tijdig gered Het 3-jar-ig jongetje M. raakte door on bekende oorzaak in de Leidsevaart. Nie mand was er bij toen het ongeval gebeur de, maar een voorbijrijdende voerman zag hetkind drijven. Hij sprong meteen ge kleed te water en wist het knaapje te grij pen. Door langdurig toegepaste kunst matige ademhaling werden de levensgees ten weer gewekt. Hondentrouw De heer M. aan de Leidsevaart te Hille- gom-De Zilk verkocht vorige maand zijn hond naar Doetinchem. Dezer dagen zat het beest weer op de stoepDe eigenaar heeft zijn trouwe viervoeter weer terug gekocht! Rloemendaal WELKE DOKTER? Op Zondag 11 Juli neemt dr. H. D. G. A. Immink de artsendienst in Bloemendaal waar. Heemstede ZONDAGSDIENSTEN IN HEEMSTEDE. De Zondagsdiensten voor artsen worden waargenomen door: Dr. J. J. v Luin, Bron- steeweg 76. tel. 15538. Dr. J. A. E. C. v. Lier, P. Aertszlaan 6, tel. 29875. Geopende apotheek: Heemsteedse Apo theek, Binnenweg 98, tel. 28197: Aerdenhout Apotheek, Zandv. laan 164, tel. 26722. Wijkverpleging: Zuster Overhaus, Valken burgerlaan 83, tel. 28003. f CONCERT IN GROENENDAAL. De Harmonie „Eensgezindheid" geeft Zondagmiddag een concert in „Groenendaal" en zal daarbij het volgende programma uit voeren.' 1 Jubelklanken, Mars van Nebel, 2 l'Avenir, Martin; 3 Vrolijke dauwtrap pers. Bisselink; 4 Euterpe, Ballet, Doyen; 5 Leve de Vrijheid, mars. Bisselink: 6 Sons of the Brave, Bedgood; 7 Ferdiana. Klement; 8 Doornroosje, Rhode; 9 De Vogelkoopman, v. Leeuwen: 10 Finale. Het concert begin om 3 uur. BURGERLIJKE STAND ONDERTROUWD: J. J. Stork en A. G M. de Koff P. M. van den Abeelen en J. A Goe- inans. J. H Stom en H. M. van Duin. M. J J Vernac en A. B E. Spiekerman. J P. Schou ten en M E. Schildwacht. C. van Egmond en H. J Zieren. GETROUWD: A J T van Wees en A. M. van Leuven. H H. Dom en H. B M Hollan der. D H. Smit en P. F. Weijers N Teeu- wen en F M. Westerveld. B. G. A. Koning en M. J. H Dankelman. C. Mandersloot en _A. M. Jansen. L. J. Leusden en L. F. Soes man. BEVALLEN: G. van der Vorst-Hartog, d. M. J, van Kimmenaede-de Vries. z. P. M J Kuhlmann-van der Werff. d. M. M War merdam-van Rossum. d. M W. S. Zumpolle- Moormann. 7. M Moorcn-Drnpipwski d W van der Raad-Moll. z. C. C. Langeveld-van Deursen. z. WGM Harthoorn-Buschman z OVERLEDEN: E H C. Haje, 37 j.ar! Nobbellaan 1. J. C. M. Röbke, 61 jaar. zon der beroep, Kerklaan 85.

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 6