Haarlems Dagblad Stakingen doen aanva Iruggenbouwers Nog geen Britse versterkingen naar het geïsoleerde Berlijn op zwakke Franse economie „Het slagveld zal beslissen, tenzij de UNO krachtig ingrijpt Verzetsacties op Malakka nemen onrustbarende afmetingen aan (3c Jaargang No. 18987 jureaux: Grote Houtsti 93, Tel Adv en Admin. (1724, 14825, Redactie 10600. Direct.-Hoofdred. |054. Bijkantoor H.N., Soendapleln 37, TeL 12230. jrukkerij Z. B. Spaarne 12, Tei 12713, 10132. Dinstïag 13 Juli 1948 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal 4,Franco per post 4,50 Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem j)RECIES EEN WEEK GELEDEN, aan de I vooravond van de verkiezingen, heb ik p deze plaats geschreven: „Naarmate wij leer aanzien in de wereld verwerven door jis welslagen en onze eenheid, naarmate ij erin slagen meer mensen met durf en poruitziende blik en met begrip voor de (oeilijkheden en de mentaliteit van andere I plken aan onze buitenlandse dienst te ver- jnden, zullen wij meer invloed op de gang an zaken kunnen doen gelden. Internatio nal gezien zijn wij geen machtsfactor van etekenis. Maar men hoeft maar kort in de jstorie terug te gaan om zich te herinne- jn, hoe vertegenwoordigers van kleine falken bij herhaling als de voornaamste ladgevers en wegwijzers in internationale [ken zijn opgetreden. Daaraan dacht puts, toen hij bij zijn bezoek aan ons land 1 1946 zeide dat het zo vaak de kleine blken en niet de grote zijn, waarvan de (ïtwikkeling van zaken afhangt. Wij heb- pn nu de wind mee om tot stijgende in- ']o|ed te geraken; de voltooiing van Bene- jx kan die kans alleen vergroten." [Drie dagen later, op Vrijdag 9 Juli, chreef de Times in een hoofdartikel over hze verkiezingen, waarin het grote en in- loedrijke Londense blad zijn bewondering fitsprak over het in Nederland sinds de prijding reeds bereikte herstel: „De Ne- erlanders hebben hun neutraliteit wegge worpen. Geen enkel volk was gedurende pnge tij cl hartstochtelijker toegewijd aan jet principe der neutraliteit. Toen de om- jtandigheden noopten tot het opgeven van leze stelregel hebben zij zich bereid ge- bond om met gezond inzicht en verbeel dingskracht zulke plannen als Benelux en [e Unie van het Westen ten uitvoer te hel len brengen. Wegens hun gezond verstand in hun betrouwbaarheid worden de Neder- anders beschouwd als waardevolle en in jeite bijna onmisbare raadgevers bij schier ille belangrijke beraadslagingen, die thans lan de orde zijn. Dit is een merkwaardige jrestatie, op onopvallende wijze volbracht |oor degelijke kwaliteiten." Is dit een duidelijke bevestiging of niet fan hetgeen ik drie dagen tevoren betoogd ad? Vanouds is ons volk trots op zijn water bouwkundigen en niet het minst op zijn sruggenbouwers. Laten wij wel beseffen jat een tijd is aangebroken, waarin niet Heen onze ingenieurs maar ook onze taatslieden zich bruggenbouwers bij uit- tek moeten tonen. Onze ingenieurs hebben ich niet door de grenzen van het kleine and doen weerhouden en zijn de wereld ngetrokken. Dat is thans de taak van onze taatslieden eveneens. Voor de-Britten ver- ïgenwoordigen wij, in die strook van West.- luropa waarop zij van hun eiland uitzien, e grote mogelijkheid. Zij zien ons als men en op wie men rekenen kan, die gestadig n met inzicht hun weg gaan, niet blind ijn voor nieuwe ontwikkeling en hun voord houden. Zij beschouwen ons als hun oornaamste contact met het vasteland. Als He „Westelijke Unie" een vage term, naar hoeveel mogelijkheden liggen erin 'erborgen en kunnen en moeten verwezen- Ijkt worden tot werkelijkheid wil komen uilen wij het moeten zijn, die het vaste- and en Groot-Brittannië tot elkaar bren en. Wijwil dat alleen zeggen: onze itaatslieden? Neen, laten wij ons wel be- vust zijn dat zij alleen kunnen slagen, als de openbare mening achter zich hebben, lat is het motief om deze gedachten telkens eer in de krant naar voren te brengen, Wij, in Nederland, staan thans op een cernpunt der komende beslissingen. Wij noeten de kracht, het beleid en dus ook ie mensen leveren om ze te doen slagen. Ge begrijpt wel dat deze mening niet op sen enkel hoofdartikel van de Times geba seerd is, ofschoon de betekenis van een zo duidelijke opinie van dat blad-, dat in alle ïoofdsteden en in alle regeringskringen der wereld met de grootste aandacht gelezen wordt, niet te onderschatten valt. Maar ik ben onlangs in Londen geweest en heb een week lang, in tal van gesprekken met men sen, die er de stemming kennen en midden- n de gebeurtenissen staan, bevestiging ge vonden van deze inzichten. Van ons wordt nog veel verwacht. Laten wij hopen dat zal blijken dat men ons niet te hoog aan slaat. Laten wij begrijpen dat dit veel meer vereist dan politieke handigheid: dat het itaatsmansblik vordert. Dat wil thans zeg- jen. dat men op de beslissende momenten rerder moet zien dan zijn direct eigenbe- ang en zich in de toestand moet verplaat sen van die anderen, met wie samenwer king. leidend tot vereniging, moet worden bereikt. Onze buitenlandse dienst was voor de oorlog verouderd en bovendien geenszins gewend aan de behandeling van moeilijke nternationale kwesties, al had de Volken - )onds-tijd wel meer Nederlanders daarbij betrokken, dan vroeger het geval was. Maar ook die tijd kenmerkte zich, wat het Ne derlandse standpunt betrof, door het aan nemen van de bekende afwachtende hou ding der neutraliteit. En onze gezantschap pen in het buitenland hielden zich in hoofd zaak bezig met de vervulling van een re presentatieve taak, waarbij de bezetting ileef voortkomen uit die kleine kring van )ijzondere stand en fortuin, die veel keurige mensen voortbrengt maar te beperkt is om het nodige aantal mannen van begaafdheid op te leveren en waarin bovendien nieuwe denkbeelden maar weinig aanhang plegen te vinden. Na de oorlog toen inmiddels In Londen het gelukkige initiatief was ge nomen, dat sindsdien als Benelux bekend staat kwam aanvankelijk geen veran dering in de sfeer op „het Plein" en werd ons tekort aan bekwame, hard werkende, Vooruitstrevend-denkende diplomaten zeer voelbaar. In de laatste tijd is op het Plein verandering merkbaar. Maar het tekort aan bekwame en ervaren diplomaten, dat zich ook in de Indische onderhandelingen heeft doen gelden, is alleen op den duur in te halen. Het. zal ongetwijfeld ook meespreken als de kabinets-formateur straks zijn minister van Buitenlandse Zaken ter benoeming moet voordragen. Want als men een der belangrijkste ambassades van haar leider ontdoet om hem minister in Den Haag te maken zal het niet eenvoudig ziin een op volger van gelijke kwaliteit voor het am bassadeurschap te vinden. Wellicht zou dat oplosbaar zijn door de benoeming van enig man van bijzondere bekwaamheden, die niet uit de diplomatieke carrière voort komt. Ons zou het verheugen als een man van zo bijzondere kwaliteiten als de heer Michiels van Verduynen, onze ambassadeur te Londen, die in de oorlogsjaren minister Van Buitenlandse Zaken is geweest, op- Zieken en ouden van dagen worden per vliegtuig geëvacueerd De in sommige voorbarige persberichten vermelde besluiten der Britten tot het zen den van troepenversterkingen naar Berlijn zijn door officiële woordvoerders van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken op de meest besliste wijze tegengesproken. Men zal hiertoe niet overgaan zonder goed keuring van het gehele kabinet. Ook van Amerikaanse zijde is ontkend, dat men te Washington zou hebben besloten de Ber- lijnse garnizoenen te versterken. Evenmin zullen troepen naar de Westelijke zones worden gezonden. In het Lagerhuis heeft de Britse onderminister van Buitenlandse Zaken medegedeeld, dat de regering plan nen uitwerkt tot het evacueren van zieken en ouden van dagen uit de geïsoleerde Berlijnse zones. Intussen gaat.de voedsel- aanvoer in stijgende lijn, er worden dage lijks nieuws records ten aanzien van de vervoerde hoeveelheden gevestigd, ondanks de slechte weersomstandigheden. Sir Brian Robei'tson, de Britse militaire gouverneur in Duitsland, die momenteel in Londen vertoeft, heeft het kabinet gisteren op de hoogte gesteld van de Berlijnse situa tie en met de ministers maatregelen be sproken om de toestand het hoofd te bieden. Men meent te weten dat Robertson wel de mogelijkheid geopperd heeft om de garni zoenen te versterken, doch het kabinet heeft deze maatregel verworpen. Robertson heeft koning George eveneens ingelicht omtrent de Berlijnse stand van zaken. Hij heeft daarna besprekingen gevoerd met de Britse militaire autoriteiten. De Amerikaanse ambassadeur in Groot- Brittannië, Lewis Douglas, keerde Maandag middag na een kort bezoek aan Berlijn in Londen terug. Douglas heeft in Berlijn be sprekingen gevoerd met de Amerikaanse autoriteiten en voerde na zijn aankomst in Londen terstond onderhandelingen met zijn Franse en Britse collegas, waarmee hij de protestnota's aan het Kremlin heeft opge steld. Men is van mening, dat de laatste be sprekingen onder de hoogste autoriteiten gevoerd worden om een gemeenschappe lijke houding te kunnen aannemen indien het Russische aotwoord op zich zal laten wachten, of indiffi dit antwoord geheel on bevredigend zal zijn. De waarheid, Het met Russische toestemming verschij nende Berlijnse communistische blad „Vor- warts" heeft Maandag in een hoofdartikel toegegeven, dat de blokkade van Berlijn inderdaad een politieke zet is en niet te wijten is aan „technische gebreken" aan de spoorwegen. Berlijn: Prestigekwestie Het is welhaast zeker, dat de Sovjet-Unie haar -plannen tot creatie van een aparte staat Oost-Duitsland klaar heeft. Het wach ten is op het vertrek der Westelijke gealli eerden uit Berlijn, welke stad diep in de Sovjet-zóne is gelegen. Dat vertrek vlot echter niet en de Russen, die er blijkbaar geen gewapend conflict voor over hebben, trachten nu met speldeprikken die in de eerste plaats de Berlijnse bevolking tref fen wat meer spoed achter de zaak te zetten. Berlijn is thans een prestigekwestie geworden en aan weerskanten is men met grote vindingrijkheid bezig, dat prestige te verdedigen. Bovenstaand kaartje geeft de situatie duidelijk weer: Berlijn, met een dun draadje van spoor- en autowegen ver bonden met de Westelijke zones, is een ge- isoleerde buitenpost voor de drie Westelij ken geivorden, waarvan het nut zuiver theoretisch is geworden. Het blad verklaart: „De toevoerverbin dingen zullen automatisch vrij komen zodra de Westelijke mogendheden hun weg naar Potsdam terug vinden." Prof. Enthoven secretaris van Slaat Heden werd bekend gemaakt, dat prof. K. L. J. Enthoven, adviseur bij het kabinet van de landvoogd, is benoemd tot secretaris van Staat voor staatkundige hervormingen. Zijn speciaal arbeidsveld als nieuw lid der voorlopige federale regering zal zijn de voorbereiding van de nieuwe rechtsorde. Maandag 19 Juli vertrekt prof. Enthoven naar Nederland, eind Augustus zal hij te Batavia terug zijn. In Nederland zal hij overleg plegen over de verdere staatkun dige hervormingen. Muiterij op Amerikaans schip Aan boord van het Amerikaanse stoom schip William Carson, een schip van 7175 ton. is, naar in een SOS-bericht van het schip wordt gezegd, muiterij uitgebroken onder de bemanning. Het schip bevindt zich ter hoogte van de kust van Portugal tussen Oporto en Lissabon. Het SOS-be- richt, dat door radio Valentia (Zuid-West Ierland) werd opgevangen en naar Lloyd's werd doorgeseind, luidt: „Zijn de toestand niet meester. Kom direct". Het schip is van Genua op weg naar Canada. De William Carson voer met een lading steenkool uit de Verenigde Staten naar Genua en vertroK vandaar 5 Juli in ballast naar Dingwall (Nieuw-Schotland in Ca nada). De bemanning telt 38 koppen. nieuw minister werd. Het lijkt van het grootste belang dat de nieuwe minister de sfeer van het grote buitenland op het Plein meebrengt. Met zijn daarin opgedane er varing. De Nederlandse bruggenbouwers-taak zal de beste leiding op het Plein vereisen, die men er kan krijgen. R. P. Bereidverklaringen voor textiel afgeschaft Naar wij vernemen heeft het C.D.K. be paald dat de bereidverklaring welke tot dusver door dit kantoor werd verlangd voor het verkrijgen van een speciale ver gunning voor woninginrichting-artike len, dekens e.d. in den vervolge niet meer vereist is. Zij die een aanvraag hadden ingediend welke reeds werd toegestaan doch aan wie geen vergunning werd verstrekt daar zij niet over de vereiste bereidverklaring be schikten, zullen door de plaatselijke dis tributiediensten alsnog worden opgeroepen lot het in ontvangstnemen der vergunning. Het besluit tot afschaffing der bereidver klaring is het gevolg van de versterking der textielpositie. Zij betekent het weg vallen vair een ergernisgevende rompslomp voor de koper, de winkelier en de distri butiediensten. Een veelzeggend beeld van de voedselschaarste in geïsoleerd West Berlijn. In de Amerikaanse sector ontrukt men zelfs aan de rijweg nog een handvol aardappelen, wal groente en een tabaksplant of twee, drie volgens de loffelijke theorie, dat alle beetjes nu eenmaal helpen. Het risico is alleen, dat er des nachts ongenode oogsthulp verschijnt, die dezelfde mening is toegedaan. Na de ambtenaren begon het vliegveldpersonee Het woord is aan...» Frédéric Paulhan: Aanvaard het levenzoals ge een mistige dag of een winterregen aanvaardt. Een der Joegoslavische socialistische partijen ontbonden Een van de negen partijen van het Joe goslavische Volksfront heeft medegedeeld, dat zij per 8 Juli haar activiteit gestaakt heeft. Het is de socialistische partij, die onder leiding stond van Milorad Belitsj. Het bestuur verklaarde, dat het na het ver krijgen van vergunning tot hervatting van activiteit op 7 September 1945 onmogelijk was gebleken een partijcongres te beleg gen door het gemis van plaatselijke afde lingen. Bernadotte tot de Veiligheidsraad: Felle gevechten gaande Alle luchtlijnen stopgezet (Van onze correspondent te Parijs) Dat vroeg of laat de Franse kruik moest barsten, was miidelijk voor iedereen die de 'ontwikkeling van het plan-Mayer met enige aandacht heeft gevolgd. De regering heeft een wedloop aanvaard tegen de tijd en zij dreigt die race thans te verliezen. 1 Juni hadden de levenskosten verlaagd, althans gestabiliseerd moeten zijn. Het blijkt thans, dat zelfs de kosten van de dagelijkse levens middelen zoals groenten en vlees on danks het gunstige seizoen gestegen zijn. De mensen naderen momenteel het einde van hun krachten. En bovendien hebben zij het vertrouwen in het woord van de overheid verloren. De ontevredenheid een zachte term! is thans vrijwel alge meen. De toestand kan dus ernstig worden. En dat de stakingsbacil vooral in het ambte narencorps zulk een vruchtbare voedings bodem heeft gevonden, mag men zelfs on rustbarend noemen. Daar blijkt namelijk uit, dat de staat zélfs bij haar eigen diena ren onvoldoende autoriteit bezit, óf te kort is geschoten in haar hoedanigheid van werkgeefster. Mogelijk is het beide. Een tweede beangstigend symptoom is, dat er een groeiende eensgezindheid valt te constateren tussen de communistische en de andere vakbonden. Wanneer zich hieruit van boven af of aan de basis via de bedrijfskernen - een samenwerking zou ontwikkelen, dan is de verdere gang van zaken met bijna wiskundige zekerheid te voorspellen. De leiders die het meeste bie den of beloven zullen door de massas wor den gevolgd. En die leiders vindt men in de C.G.T. Het Franse kabinet heeft thans na dagen lange zittingen bekend gemaakt, dat 31 milliard francs beschikbaar worden gesteld voor de verhoging der salarissen van bur gerlijk personeel, van wie 70.000 in staking zijn. Het grondpersoneel op de luchthavens in Frankrijk is Maandagmiddag in staking ge gaan. De K.L.M. is, naar zij aan A.N.P. meldt, derhalve genoodzaakt haar diensten op Parijs tot nader order te staken. De K.L. M.machine, die Maandagavond te 22.40 uur op Schiphol moest aankomen, zou pa» hedenochtend met zo veel mogelijk passa giers uit Parijs naar Amsterdam vertrek ken. Reuter meldt nader, dat ook de British European Airways alle diensten op Frank rijk heeft stilgelegd. Lange-afstandsdien- sten van andere maatschappijen, die via Frankrijk gevlogen worden, zullen worden omgelegd. De K.L.M.-dienst SchipholRome, welke via Marseille gaat, zal worden omgelegd over Bazel. De route SchipholGenèveRom< Tunis van de K.L.M.-vliegtuigen wordt voorlopig gevlogen tot Rome. De Franse regering heeft bij decreet alle burgerlijk luchtvaartpersoneel opgeroepen, dat verantwoordelijk is voor de luchthaven- en luchtveiligheidsdiensten. Vliegtuig vat vlam Gisteravond is op het vliegveld Orly bij Parijs een Dakota van de Air France na de landing in brand gevlogen. De beman ning en de passagiers konden nog net op tijd uit het toestel springen. De Franse minister van vervoer heeft medegedeeld dat het ongeluk niet is ont staan door de staking van het personeel van de luchtveiligheidsdienst, maar een technische oorzaak heeft. Volgens een bericht van A.F.P. is het burgerlijk luchtvaartpersoneel te Tunis eveneens in staking gegaan. Dientengevolge is alle luchtvaartverkeer op het vliegveld El Aquina stop gezet. Het Algemeen Frans Vakverbond (C.G. T.) heeft medegedeeld, dat de brugwachters en binnenscheepvaart-arbeiders heden een 24 uurs-staking zouden beginnen. De vliegende vredesbemiddelaar voor Palestina, graaf Folke Bernadotte, is in de Verenigde Staten gearriveerd en hij heeft onmiddellijk de Veiligheidsraad ingelicht over de situatie in het Heilige Land, dat momenteel volledig in oorlogstoestand is. Terwijl de vredesgraaf rond de halve aard bol vliegt om zijn missie te vervullen, ont branden felle gevechten in alle hoeken van Palestina en het lijkt er veel op dat de toekomst van de Joodse staat in Palestina inderdaad op het slagveld zal worden be slist, zoals Bernadotte aan de Veiligheids raad heeft medegedeeld, tenzij de UNO krachtig ingrijpt. Waarin dit krachtig ge baar zal moeten bestaan, is nog niet dui delijk doch het is wel duidelijk dat een herhaling van het verzoek tot wapenstil stand geen effect meer zal hebben. De Veiligheidsraad is vandaag in vergadering bijeen over deze kwestie en zal waarschijn lijk op korte termijn een beslissing nemen over de te volgen gedragslijn. In het algemeen zijn de meeste leden van de Veiligheidsraad van oordeel, dat de tijd gekomen is om krachtiger maat regelen te nemen. De vraag is echter of de raad bereid is onmiddellijk een verkla ring af te leggen dat de toestand in Pales tina een vredesbedreiging inhoudt. Een correspondent van Reuter meldt, dat met het verlies van de Arabische steun punten Lydda en Ramleh Arabisch Pales tina practisch tot de driehoek Nabloes ToellkarmDjenin en het Zuidelijk gebied tussen Bethlehem en de Egyptische grens is verkleind. Voor de opening van de vitale bevoor- radingsweg naar Jeruzalem behoeven de Joden thans alleen nog het Arabische steun Geen troepen beschikbaar voor bescherming De communistische guerilla op Malakka gaat steeds driester te werk en de acties der terroristen nemen steeds groter omvang aan. Maandag heeft een bende de tot nu toe grootste sabotage.actie ondernomen in het mijncentrum, waarbij zij practisch geen tegenstand ondervonden en geen verliezen leden. Tussen de zeventig en honderd commu nistische guerilla-strijders zijn het enige kolenmijnencentrum van Malakka, Batoe Arang, binnengedrongen en hebben deze plaats, met behulp van machinegeweren, anderhalf uur lang bezet gehouden. Geoefende saboteurs hebben uitrusting van vitaal belang vernield, vijf Chinezen werden vermoord. Een tweede groep ge wapende verzetslieden heeft een aanval ondernomen op de rubberplantage Koeala Kangsar, een kleine driehonderd kilometer van Batoe Arang. De Indische directeur ontkwam en liet de plantage achter in han den der guerilla-strijders. Toen de verzetslieden hun aanval op Batoe Arang ondernamen, vlogen Spitfires van de Koninklijke Britse Luchtmacht boven de stad. De aanval begon om zeven uur 's morgens. Vele aanvallers waren ge kleed in het uniform van het voormalige Maleise anti-Japanse volksleger. De verzetslieden hebben drie graafmachi nes zwaar beschadigd en dwongen de machinist een dezer machines in een kloof te rijden. Voorts zijn acht aanhangwagens beschadigd. Gemeld wordt, dat de mijn- directie veertien dagen geleden om mili taire bescherming verzocht heeft, maar dat er geen troepen beschikbaar waren. Een groep verzetslieden heeft het politie bureau ter plaatse aangevallen en zestien politiemannen gedood. Een andere groep heeft de woningen der Europeanen om singeld. Deze werden met waarschuwings schoten binnenshuis gehouden. Volgens een officieel communiqué „meent men één verzetsman gedurende de aanval gedood te hebben". Nieuwe strijd in Kasjmir Een communiqué van de regering van India maakt melding van een plotselinge hervatting der vijandelijkheden in Kasj mir. Tweeduizend man begonnen een hevige aanval op de grenzen van Uri en Poonch en naar dit gebied zijn vliegtuigen gedirigeerd om de zich verdedigende In dische strijdkrachten te ondersteunen. Ook in onze contreien, in dit geval de Haarlemmermeer, helpen stedelingen de boeren in de drukke oogsttijd en deze hulp ts zeer welkom. Haarlemse jongelui krijgen op deze manier bovendien de gelegenheid zelf een extra vacantietoelage te verdienen. Al valt zo'n eerste dag dan ook nog wat vreemd, morgen gaat het beter en over twee dagen behoeft men hen van de techniek van hel aardappellooftrekken niets meer te vertellen. Dubbele voldoening om zo zelf je kampeerkas te spekken en nog een goed werk te doen bovendien. puixt Latroen te veroveren, alvorens het gehele gebied langs de hoofdweg Jeruza lemTel Aviv kan worden gezuiverd. In dien Israël de 100.000 Joden te Jeruzalem voldoende kan blijven voorzien, is volgens de Joden de hoop van koning Abdoellah van Transjordanië om Jeruzalem te ver overen ij del gebleken. Men meldt, dat de Joden alles in de strijd om Jeruzalem zullen werpen en dat zij op grond van de huidige ontwikkeling er op vertrouwen, dat de Arabieren deze aanval niet tegen kxmnen houden. Joodse bevelhebbers waren verrast door ,het betrekkelijke gemak", waarmede zij de Arabische steden hebben ingenomen. De Arabische inwoners van Palestina, zo zeggen zij, hebben een vreemde bereidwil ligheid getoond om hun huizen te verlaten en volgens Joodse kringen „willen zij de oorlog niet, die hun door de Arabische Liga is opgedrongen". De Joden vei*wachten verdere successen in de volgende paar da gen. Van Britse zijde is medegedeeld, dat En geland zijn subsidiëring van het Transjor- daanse legioen voorlopig zal opschorten. Deze subsidie bedraagt twee millioen pond jaax-lijks. Koning Saoed van Saoedi-Arabië heeft bij gelegenheid van het bezoek van koning Abdoellah van Ti-ansjordanië bevestigd, van plan te zijn alle petroleumconcessies te annuleren, indien tegen de Arabische landen sancties zouden worden getroffen naar aanleiding van het Palestijnse con flict. Voormalig minister vluchtte uit Tsjechoslowakije Dr. Hubert Ripka, die Tsjechoslowaaks minister van Buitenlandse Handel was vóór de regeringswijziging in Februari j.l., heeft thans officieel zijn aanwezigheid te Parijs bekend gemaakt. Hij is enkele maanden geleden per vliegtuig uit Tsjechoslowakije gevlucht, doch hield zich verborgen totdat zijn echtgenote en twee kinderen ook ge legenheid tot ontsnapping gevonden had den. Dr. Hxibert Ripka heeft verklaard, dat maarschalk Tito van Joegoslavië een bin nenlandse revolutie riskeert, indien hij met het Westen bevriend wordt. Ripka be schouwt de onenigheid tussen Tito en het Kremlin als „de belangrijkste gebeurtenis na het eind van de ooi-log". Ripka is van oordeel, dat de Sovjet-Russen Tito trachten te isoleren, nu hij zich niet aan hun orders houdt. Ripka verklaarde van zijn eigen land, dat het evenzeer tot slavernij is gebracht door het Rusland van Stalin als eenmaal door het Duitsland van Hitier. „In onze strijd voor de vrijheid van ons land vinden wij moed in de ovex-tuiging, dat de grote meer derheid der Tsjechoslowaken legen het hui dig regiem en zijn marionettenregering ge kant is", aldus Ripka. De Tsjechische journalist Ferdinand Pe- routka, de gewezen hoofdx-edacteur van de „Svobodne Noviny" die uit Tsjechoslowa kije is ontsnapt, is met zijn vrouw in Groot- Brittannië aangekomen. De heer Peroutka was een persoonlijke vriend van president Masaryk en de auteur van verscheidene politieke boeken. Te Londen is eveneens gemeld dat An- tonin Hrebik, een der leiders van de Tsje chische socialistische beweging, uit Tsje choslowakije naar Duitsland is gevlucht. DIRECTEUREN VAN BOUWBEDRIJVEN ONTSLAGEN van RECHTSVERVOLGING Het Bijzonder Gerechtshof in Den Haag heeft L. D., directeur van de Hollandse Beton Mij. N.V. en de gebroeders De V., directeuren van de N.V. Amsterdamse Bal last Mij. die verdacht werden van colla boratie, van alle rechtsvervolging ontsla gen. De procureur-fiscaal had tegen de ge broeders De V., die beide 19 maanden in hechtenis geweest zijn, een straf van 6 maanden geëist met aftrek van het voor arrest, alsmede verbod om enigerlei leiden de functie in de bouwbedrijven te bekle den, gedurende de tijd van een jaar. Tegen D. had de procureur-fiscaal een gevangenisstraf van 6 maanden voorwaai*- aelijk met een proeftijd van 3 jaar geëist, alsmede het opleggen van een boete van 25.000 en het verbod om enigerlei leiden de functie in de bouwbedrijven te beide- den voor de tijd van een jaar. Weerbericht PLAATSELIJKE BUIEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. In De Btlt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond: Wisselend bewolkt met plaatselijke buien. Matige, aan de kust tijdelijk vrij krachtige wind tussen West en Noord- West. Weinig verandering in tempera tuur. 14 Juli: Zon op Maan op 0 55 uur

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 1