c 3 i Assemblee van Wereldraad der kerken zal in Amsterdam bijeenkomen Vlag en wimpel Slachter, vervoerder en afnemers krijgen zware straffen I xeixwe 1 Wereldnieuws DINSDAG 13 JULI 19*8 De Assem blèe van de Wereldraad der Kerken, die deze zomer te Amsterdam zal vergaderen betekent in zoverre een nieuw begin, dat het een assemblée is van de kerken als zodanig. Een van de eerste punten, waarmee de assemblee zich zal bezighouden, zal zijn het stichten van de Wereldraad van Ker ken. Toen hiervoor reeds in 1938 het voorlo pig comité opgericht werd, was het de be doeling, drie jaar later de eerste assem blée te houden. De assemblée kon in 1941 natuurlijk niet worden gehouden. De assemblée te Amsterdam zal worden bijgewoond door dertien honderd mannen en vrouwen, die over zes groepen verdeeld kunnen worden. Daar zijn allereerst de officiële gedelegeerden van de 140 aange sloten kerken, die tezamen 450 personen uitmaken. De kerken mogen een gelijk aan tal plaatsvervangende leden sturen. Voorts komen er 150 adviserende leden. Hiertoe behoren de leden van de studiecommissies, die de voorbereidende arbeid hebben ver richt voor de besprekingen tijdens de as semblée. Dan is er een groep „observers". Dit zijn afgevaardigden van kerken, die, om verschillende redenen, nog niet de uit nodiging om lid te worden van de Wereld raad hebben aangenomen. Een speciale groep „observers" vormen de 100 afgevaar digden van kerkelijke jeugdorganisaties uit de gehele wereld. Ook zal de assemblée worden bijgewoond door een aantal „bezoekers" die uitgeno digd zijn door de afdelingen van de we reldraad te Genève, Londen en New York. De. godsdienstoefeningen tijdens de in ternationale conferentie zijn het belang rijkste, maar ook het moeilijkste punt van de bijeenkomst. De assemblée zal beginnen met een kerk dienst op Zondag 22 Augustus in de Nieu we Kerk te Amsterdam. De afgevaardigden zullen in optocht binnenkomen, gekleed in ambtsgewaad. Na een korte stilte zal dr. K. H. E. Grave- meyer, algemeen gedelegeerde van de Ned. Hervormde Kerk, tot gebed oproepen, waarna allen in hun eigen taal het „Onze Vader" meebidden. Daarna zal er een gezang worden ge zongen, dat gemaakt is door de president van de Theologische School der Baptisten in Colgate-Rochester. De vijf voorzitters van de wereldraad gaan ieder in een deel van de dienst voor. De aartsbisschop van Canterbury zal een gebed uitspreken, dr. Boegner en aartsbisschop Eidem zullen ge deelten uit de Bijbel lezen, dr Mott en D. T. Niles (Ceylon) zullen ieder een korte preek houden. Het slotgebed en de zegen zullen worden uitgesproken door de ortho doxe aartsbisschop Germanos. De sluitings- aienst op Zaterdag 4 September zal bestaan uit drie korte preken, gezang en gebed. Iedere dag zal begonnnen worden met een morgenwijding. Degenen, die deze diensten zullen leiden, behoren tot een groot aantal verschillende kei-ken: de Ame rikaanse Methodistenkerk, de Hongaarse Hervormde Kerk, de Mar Thoma van Zuid- India, de Society of Friends (Quakers) en Christelijke kerken uit Indonesië, Afrika en Japan. In deze diensten zal het gezang boek „Cantate Domino" gebruikt worden, dat een verzameling bevat van gezangen, die in verschillende landen gezongen wor den en waar de woorden in ten minste drie talen bijgevoegd zijn. Voor de korte wij- dingsdienst aan het eind van iedere con ferentiedag is een eenvoudige liturgie sa mengesteld, die overeenkomt met het Ang- licaansee „Evening Prayer". In de viering van het Avondmaal zal het harde feit van de verdeeldheid in alle scherpte naar voren komen, want het is onmogelijk, dat Christenen van zo velerlei schakering hun eenheid kunnen belijden aan het Avondmaal. Er zullen vier diensten worden gehouden. De grootste zal ongetwij feld zijn die van de Hervormde Kerk, wel ke op Zondag 29 Augustus in de Nieuwe Kerk zal gehouden worden. Op de drie dagen, volgende op deze Zondag zullen een Anglicaanse, een Oosters-orthodoxe en een Lutherse Avondmaalsdienst gehouden wor den. Op Zaterdagavond zal er een dienst zijn ter voorbereiding van het Heilig Avondmaal, waar allen bijeen zullen ko men. MIEP VRAAGT: (met een blik op de kalender) WAAR BLIJVEN DE SPERCIEBONEN? Zij heeft haar licht eens opgestoken bij de kwekers en dezen hebben haar het geval uit de doeken gedaan. Het weer werkt vertragend op de groei van die boontjes. Het zal dus nog wel een' paar dagen duren voor er voldoende sperciebonien aangevoerd worden. Zo. zegit Miep, is het dat! Dan is het geluk kig, dat er nog een overvloed is van: ANDIJVIE, WORTELTJES, SLA en KOM KOMMER. En aan zijn er nog de ZOMERBIETJES en BLOEMKOOL. Wist U, dat er ook reeds rode kool is? Dus, zegt Miep, geen consternatie. Er is in groenten nog variatie. Publ. Centr. Bur. v. d. Tuinbouwveilingen. (Adv.) Richtlijnen voor het gebruik der Nederlandse driekleur Teneinde eenheid in het gebruik van de Nederlandse vlag te bevorderen heeft de Raad van Ministers de volgende richtlijnen voor het gebruik van de Oranjewimpel bij de Nederlandse vlag vastgesteld: Op verjaardagen van alle leden van het Koninklijk Huis wordt door alle officiële instanties gevlagd met oranje wimpel. Op feestelijke gelegenheden, waarbij de twee-eenheid Nederland en Oranje tot uit drukking wordt gebracht wordt eveneens door alle officiële instanties gevlagd met oranje wimpel. In alle andere gevallen wordt gevlagd zonder oranje wimpel. Deze bepalingen gelden niet voor vaar tuigen der marine en voor marine-inrich tingen aan de wal, voor kazernes en ana loge inrichtingen van de Landmacht, voor vaartuigen in publieke dienst, voor de koopvaardijvloot en voor de vissersvloot, die steeds de Nederlandse vlag zonder wimpel voeren. Indien ten teken van rouw halfstok wordt gevlagd, dan moet de vlag eerst vol wor den gehesen, alvorens de vlag halfstok te doen waaien. Bij het binnenhalen van de vlag moet de vlag van halfstok eerst vol worden gehesen, alvorens de vlag in te halen. Bij halfstok vlaggen wordt nimmer ge bruik gemaakt van de wimpel. Vier Amsterdamse rechercheurs in arrest gesteld De officier van justitie te Amsterdam heeft vier rechercheurs van het bureau Economische Zaken véfn het hoofdbureau van politie in de hoofdstad, in voorlopige hechtenis doen nemen. Zij zouden betrok ken zijn bij de in 1946 ontdekte fraude op het toen nog te Hattem gevestigde bijkan toor van het Centraal Distributiekantoor. ZWARTE KOEIEN IN TAXI De „Willem Ruys" blijft een maand thuis De „Willem Ruys" die Maandag in Rot terdam arriveerde, had o.a. aan boord de heer Claeys Bouaert, voormalig secretaris bij de ambassade van België in Den Haag en oud-secretaris van de Belgische delega tie der Commissie van Goede Diensten. Tevens kwam met de „Willem Ruys" mee mgr. N. M. Schneiders, die als pater Schnei ders in Batavia aan boord ging, doch tijdens de reis door de Paus tot bisschop werd benoemd. De „Willem Ruys" vervoerde in totaal bijna 900 passagiers, onder wie 207 kinde ren. Ongeveer 120 Engelsen uit Singapore en Colombo zijn in Southampton van boord gegaan. Het vlaggeschip van de Koninklijke Lloyd zal nu een maand in Rotterdam blij ven, om, zoals dat in scheepvaartkringen heet, „geknipt en geschoren" te worden. Het gaat in het dok om opgeknapt te wor den. HONDERDJARIGE TE NIJMEGEN Nijmegen heeft een honderdjarige, Mej. E. Schullz, een geboren Poolse, die veie jaren in Amerika en Engeland verbleef en de laatste vijftig jaren in Nijmegen woonde. De radio geeft Woensdag HILVERSUM I, 301.5 M. 7, 8, 13, 19. 20 en 23 uur: Nieuws; 7.15 Gymnastiek; 7.30 Platen; 7.45 Woord voor de dag; 8.15 Gewijde muziek; 8.30 Platen; 9^00 Ziekenbezoek 9.30 Symphonische mu ziek; 10.30 Morgendienst; 11.00 Liederen van Brahms, Fauré en Duparc; 11.30 Lichte mu ziek; 11.50 Harmoniemuziek; 12.15 Metro- pole-orkest; 13.15 Orgelconcert: 13.45 Ken tucky Minstrels; 14.00 Orkestwerken van Janacek; 14.30 Vaste planten; 15.00 Piano- werken van Chopin, Schubert en Ravel; 15.30 Oude dansen en melodieën; 15.45 Ka mermuziek; 16.15 Voor de jeugd; 17.30 Maat schappelijk werk; 17.35 Pianoduo; 18.00 Vrou wenkoor; 18.30 Voor de strijdkrachten: 19.15 Kamerkoor; 19.30 Actualiteiten; 19.45 Platen: 19.55 Bachkoraal; 20.15 Residentie-orkest en Janine Dacosta. piano (Bizet en Franck); 20.45 Platen; 21.30 Conferentie Nederlandse Baptisten Jeugd: 22.30 Orkest Albert Sand ler: 22.45 Overdenking; 23.15 Zomeravond idylle; 23.45 Platen. HILVERSUM II. 414.5 M.. 218 M. en 1875 M. 7, 8, 13, 18. 20 en 23 uur: Nieuws: 7.15 en 8.15 Platen; 8.50 Voor de vrouw; 9,00 Werken van Richard Strauss; 9.35 Koorzang; 10.00 Morgenwijding; 10.20 Kookpraatje; 10.30 Als de stofzuiger zwijgt; 11.00 Platen; 12.00 Lichte muziek; 12.30 Weerbericht; 12.33 Voor 't platteland; 12.30 Orgel; 13.15 Kalender; 13.20 Schrammelmuziek; 13.50 Piano 14.00 Gesproken portretten; 14.15 Orkest en zang; 35.00 Luisterspel „Jane Eyre" (IV): 15.30 Voor zieken: 16.00 Kinderkoor; 16.15 Tocht door de Amsterdamse grachten; 16.45 Vra gen staat vrij; 17.15 Dansorkest; 17.45 Volks kunst in Indonesië; 18.20 Week-end-orkest; 18.40 Platen: 18.50 Leo Fuld zingt: 19.00 Het museum van de Arbeid; 19.15 Nieuws uit Indië; 19.30 „Ik schreef een brief": 1945 Lezen in de Bijbel; 20.05 Dingen van de dag; 20.15 Politiemuziekkorps; 20.50 Luisterspel „Schoppenvrouw"; 21.55 Tango-rumba-or kest; 22 25 Vrouwenkoor; 22.45 Boekbespre king; 23.15 Dansmuziek. De slager J. A. J. uit Haarlem gaf giste ren voor de economische rechter volmondig toe dat hij sinds de oorlog nog niet veel anders had gedaan dan zwart slachten. Eerst schapen, daarna varkens en toen koeien. Een fatale reeks, die plotseling op hield toen in Mei van dit jaar de politie na een schietpartij in een taxi een „gede monteerde" koe vond en naar aanleiding daarvan een voor de betrokkenen even fatale reeks arrestaties deed. Om bij het begin te beginnen, de slager J., een jonge man, wiens vader een sla- gersbedrijf in Hillegom heeft, dat door de heersende vleesschaarste een noodlijdend bestaan voert, probeerde het vlak na de bevrijding eerst met zwart jeneverstoken, maar liep tegen de lamp en kreeg drie maanden voorwaardelijk. Daarna begon hij met zwart slachten, een riskante bezigheid die hij drie jaar heeft volgehouden. Totdat de officier gisteren een jaar gevangenisstraf tegen hem eiste. Daar schrok deze slager heel erg van en toen zijn raadsman, mr. O. H. van Wijk clementie bepleitte omdat verdachte toch geen kwade kerel was, die tot dit bedrijf was gekomen aangezien zijn vingers jeuk ten om aan de slag te gaan, huilde hij even. Maar de politierechter vond het een ern stig vergrijp en veroordeelde conform de eis. Zoet winstje De tweede verdachte, de Haarlemse sla ger C. J. v. 't H., die als grossier had ge fungeerd, kwam al even ruiterlijk voor zijn manipulaties uit. Hij kocht vlees met been voor 3.50 per kilo en deed het voor 5.50 van de hand. Wanneer men bedenkt dat de transacties bij partijen van 100 tot 150 kilo tegelijk gingen, is het niet moeilijk te becijferen dat hij er een zoet winstje aan overhield. Tegen hem eiste de officier zes maanden. Nadat de raadsman had gewezen op het gunstige reclasseringsrapport werd hij veroordeeld tot 5 maanden gevangenis straf plus drie maanden voorwaardelijk. E. D., een Haarlemse taxi-chauffeur die op duistere wijze overleden koeien naar hun laatste rustplaats had gebracht, hoor de de eis tegen hem van 4 maandoen door Middenstandspartij wenst andere methode der zetelverdeling Het bestuur van de Middenstandspartij heeft aan alle fractieleiders van de Tweede Kamer het volgende telegram gezonden: „Maken bezwaal1 tegen gevolgde zetel verdeling. Partij van de Arbeid krijgt 1,4 zetel meer dan aantal stemmen, terwijl wij, met slechts 0,2 te weinig, geen zetel krijgen toegewezen. Achten dit in strijd met democratie en negatie van uitgesproken volkswil. Verzoeke dringend uw invloed te doen gelden voor rechtvaardiger ver deling. Kunnen voorstel deponeren, waar door aan gerechtvaardigde verlangens van ieder kan worden voldaan". (Naar uit een informatie blijkt wenst de Middenstandspartij wijziging van de voorschriften der Kieswet inzake de me thode der zetelverdeling). de economische rechter bevestigen. De kleine man uit het gezelschap, de ambte naar J. R„ die zijn positie in de waagschaal had gestéld door het vlees bij de klanten a raison van vijftien cent per pond te be> zorgen, kreeg één maand. De rechter vond het onbegrijpelijk dat hij zich door die paar centen had laten verleiden. Van de wal in de sloot Tenslotte kwam de twintigjarige slagers- zoon H. J. v. E. uit Zandvoort in 't bankje. Hij was verreweg de grootste afnemer en had bovendien zijn kelder als opslagplaats voor het zwarte vlees beschikbaar gesteld. Ter verontschuldiging voerde zijn raadsman aan, dat v. E. tot deze dingen gekomen was om zijn moeder te helpen die in finan ciële moeilijkheden verkeerde. De economische rechter vond de eis van drie maanden nog aan de lage kant en deed er drie maanden voorwaardelijk bij, Een aantal slagers en andere afnemers-en- detail hoorden eveneens flinke vonnissen tegen zich uitspreken. Groninger oud-illegale werkers bijeen Critlek op zuiveringsraden en ver dediging van politieke delinquenten De Provinciale Groninger Vereniging van Oud-illegale Werkers hield te Haren haar jaarlijkse landdag. De heer F. Onta, burgemeester van Ste- dum hield een rede. Over de zuiverings raden zeide hij dat de leden van deze raden officieel bedankt zijn voor aan het land bewezen diensten, doch dat het merendeel van deze personen geen enkele zitting van de zuiveringsraden, waarvan zij deel uit maakten, zou hebben bijgewoond. Ook over de verdediging der politieke .delinquenten, welke volgens spreker steeds weer door de zelfde advocaten gevoerd wordt en meestal op een wijze die, naar zijn mening, kant noch wal raakt, was de heer Onta slecht te spreken. Hoe langer hoe meer, zo zeide hij, worden in de rechtszalen de politieke delin quenten als jammerlijke slachtoffers van omstandigheden voorgesteld. Dit brengt velen er toe te menen, dat het ongepast zou zijn in onze maatschappij de doodstraf toe te passen op hen, aan wier handen bloed kleeft van gevallen illegale strijders. Voorts protesteerde de heer Onta er tegen, dat in tal van zaken de tijd tussen de veroor deling van een delinquent tot de doodstraf en de voltrekking daarvan veel te lang duurt. De heer Onta sprak daarna als zijn me ning uit, dat de politieke delinquenten, als de rechter heeft gesproken en zij hun straf hebben gehad, weer in de maatschappij op genomen dienen te worden, al was het al leen maar om hen niet in de gelegenheid te stellen zich te organiseren, waardoor zij een bedreiging zouden kunnen vormen. Te Arnhem heeft mevrouw Vos het le ven geschonken aan een drieling. De drie meisjes wegen respectievelijk 2000, 1250 en 1800 gram en zijn genoemd naar de prinses jes Beatrix, Irene en Margriet. Er wordt veel minder haring gevangen dan vorig jaar Tot en met 3 Juli bedroeg de totale aan voer in de diverse vissershavens 55.488 kantjes maatjes- en steurharing, tegenover in 1947 123.912 kantjes haring, hetgeen een achterstand betekent van 68.424 kantjes haring. In Mei en Juni bedroeg de aanvoer in Scheveningen in 1948 24.800 kantjes tegen in 1947 62.500 kantjes, een lagere aanvoer dus van 37.700 kantjes. De besommingen zijn 571.000 minder dan de vorige maal, hetgeen aan loon een bedrag uitmaakt van 150.000. De gemiddelde marktprijs be droeg 75 per kantje, in 1947 38.50 per kantje. De slechte vangsten van maatjesharing houden aan. Deskundigen hebben de min dere ontvangst van de gehele vloot over Mei en Juni op meer dan een millioen gul den becijferd. In visserijkringen wordt er op gewezen, dat zo een slechte inzet van de teelt geen aanwijzing geeft over het verdere verloop van de haringvisserij. Naarmate het seizoen vordert, gaat de visserij over naar andere gronden, zoals de Doggersbank, waar an dere haringstammen leven. Daar wordt niet alleen met drijfnetten op haring gevist, maar ook met sleepnetten door de trawlers uit IJmuiden. Eind Juli, begin Augustus, begint de haring-trawlvisserij. Een Poolse trawler met een Nederlandse bemanning is al uitgevaren om het te gaan proberen. De trawlers, die in de IJslandse wateren gevist hebben, zijn niet meer daarheen vertrokken, omdat zij aan de haringtrawl zullen gaan deelnemen. Volkspartij voor Vrijheid en Democratie De heer R. Zegering Hadders uit Emmen, candidaat van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie, zal de zevende zetel van deze partij in de Tweede Kamer bezetten. Om de achtste zetel dezer partij zal geloot worden tussen de heren H. J. Ankersmit en G. Ritmeester. De heer S. E. B. Bierema uit Usquert zal voor de V.V.D. zitting nemen in de Eerste Kamer. Het Gooi heeft een vliegveld voor sportvliegers In bijzijn van vele bekende figuren uit de sportvliegerij en talrijke autoriteiten heeft Prins Bernhard Zaterdagmiddag het vliegveld Hilversum officieel geopend. De prins kwam met zijn eigen toestel van Soesterberg. De voorzitter der stichting vliegveld „Het Gooi", de heer G. van den Heuvel, vertelde van de vele moeilijkheden, die men had moeten overwinnen eer de sportvliegerij dit oorspronkelijk aan liaar toebehorende vliegveld weer in gebruik kon nemen. De sport- en zweefvliegerij, alsmede de Nat. Luchtvaartschool en verdreven van het inmiddels te druk geworden Schiphol - bezitten thans weer een goed geoutilleerd sportvliegveld met een voor de zweefvlie gers ideale termiek. Ook zullen de jonge verkeersvliegers er hun eerste lessen krij gen. Onderwijzers wachten nog op vacantietoeslag De Nederlandse Onderwijzersvereniging heeft in Utrecht haar derdë' congres ge houden. De voorzitter, de heer A. C. Ze venbergen uit Amsterdam, besprak in zijn openingsrede o.a. de verbetering van de financiële positie der onderwijzers. Hier door is, naar hij zeide, de onderwijzer enige treden op de maatschappelijke ladder gestegen. Toch maakt de honorering het onderwijzersambt nog niet tot een van meest begerenswaardige beroepen. Een angel in het vlees blijft de achterstelling van de onderwijzer zonder hoofdacte bij de gelukkige bezitters daarvan. Men vraagt van hem gelijkwaardige arbeid in de school, maar kort hem niet minder dan zeshonderd gulden per jaar op zijn salaris. Een andere grief ten opzichte van de sala rispositie is het wachten op het Koninklijk Besluit of de ministeriële beschikking, waarin ook aan de onderwijzers de 2 pet. vacantietoesiag zal worden uitgekeerd. Na drukkelijk is door de regering aanvaard, dat elke verbetering voor de ambtenaren eveneens zou gelden voor de onderwijzers. „Hier stellen wij de regering en niet dus de minister van Onderwijs zeer ernstig in gebreke en wij mogen eisen dat zij haar woord ten spoedigste gestand doet", aldus de heer Zevenbergen. FEESTELIJKE JAARVERGADERING DER A.V.R.O. De A.V.R.O. hield Zaterdag haar jaarlijk se ledenvergadering, welke wegens het zil veren jubileum een feestelijk karakter droes. De programmaleider bood namens het personeel het door Doeve geschilderde por tret van de heer W. Vogt aan. De voorzit ter. de heer G. de Clercq, hield een rede, waarin hij schetste wat de A.V.R.O. in deze kwart eeuw presteerde. De heer W. Vogt herinnerde aan de eerste jaren van de radio-omroep in ons land. Aan het slot van de bijeenkomst bood de heer J. van Ernst namens het algemeen bestuur, de ge westelijke besturen en de A.V.R.O.-comi tés uit het gehele land een jubileumge schenk aan: een beeld, dat zal worden ge plaatst boven de hoofdingang der studio. PANDA EN HET OOG VAN MUG 70. De hogepriester Kom Si werd voor de ■rederechter gebracht en verhoord. Het plegen van een aanslag (met een bom nog wel!) op een schip is geen kleinigheid; maar toen de rechter precies gehoord had hoe alles gebeurd was liet hij onmiddellijk nog iemand anders arresteren. Nee, niet Joris Goedbloed! Het was Stapper, die in hechtenis werd genomen. Panda was na tuurlijk erg verbaasd en Joris trok een brave glimlach toen hij samen met Panda op de getuigenbank plaats nam. Een recht zitting is nooit interessant en ik zal jullie dan ook niet vervelen met een verslag van het gesprokene. De uitslag was dat Stapper veroordeeld werd wegens het stelen van een smaragd uit een Oosters Afgodsbeeld en het hielp hem niets dat hij verklaarde, dat dit om nuttige en opvoedende redenen was gedaan. De hogepriester Kom Si werd veroordeeld wegens de aanslag op het schip en het aanzetten tot muiterij en toen toer den zc allebei naar de gevangenis gebracht. „Ge ziet het. Panda!" sprak Joris Goed bloed. „Eerlijkheid duurt het langst! Maar wat zal er nu met de smaragd gebeuren? Ik maak me zorgen!" Tour de France Sciardis wint een emotieloze étappe Het leek er veel op dat elke sportlievende Italiaan gisteren werk en gezin in de steek had gelaten om naar San Remo te trekken ten einde zijn grote favoriet Gino Bartali als eerste over de eindstreep te zien gaan, Het was wel een Gino, die deze étappe van Mar seille naar San Remo won, maar niet de Gino waarvoor men gekomen was. Het was Sciar dis, de verrassing van de internationale ploeg, die als eenzaam overwinnaar over de eind streep ging. Hoewel het publiek zijn teleur stelling hierover niet verheelde, werden de eerste aankomenden te San Remo toch van harte toegejuicht. Intussen blijft de rode trui van Sciardis een onveilig sein voor alle „groten" van de Tour. Zolang deze in hun buurt is, blijft het oppas sen. Zell's wordt Sciardis een bedreiging voor de solide Lambrecht, de leider van de inter nationale ploeg. Na de krachttoeren, verricht in de beide voorgaande étappes, stelde Impanis zich van daag tevreden met rustig het peloton te vol gen. Hij zal straks in de Alpen moeten tonen wat hij als klimmer vermag en of hij zijn vorm van verleden jaar kwijt is of niet. In de Nederlands-Luxemburgse ploeg vlot het de laatste dagen aardig. Het was jammer, dat Kemp vanmorgen besloot niet te starten (de juiste reden hiervan is nog onbekend), maar de vier overgebleven renners hebben vandaag zo uitstekend gereden en er bestond zo'n prettige eenheid in dit kleine ploegje. dat wij rustig kunnen aannemen, dat deze vier knapen de Tour geheel zullen uitrijden, in dien zich natuurlijk niet onverhoopt iets voordoet. De étappe-uitslag was: 1. Sciardis (Inter nat.) 7.23,53. 2. Caffi (Noord-Oost, lie de France) 7.25.05. 3. Seghessi (Italië b) zelfde tijd. 12., Een grote groep ex aequo, waaronder de leden varr de Nederlands-Luxemburgse ploeg de Hoog, de Ruyter, Janssen en Kir- ehen. De tijd van deze groep is 7 uur 26 min. 35 sec. Het algemeen klassement luidt: 1. Bobet (Frankrijk) 74 uur 43 min. 40 sec. 2. Lam- brecht (Internat.) 74.44.09. 3. Sciardis (Inter nat.) 74.50.25. 4. Lapébie (Centraal Zuid- West) 74.52.55. 5. Teisseire (Frankrijk) 74.53.03 6. Ronconi (Italië b) 74.54.33. 7. Impanis (Bel gië a) 74.54.49, 8. Brambilla (Internat.) 74.55.04 9. Bartali (Italië a) 74.55.29. 23. Kix-chen 75.14.51. 35. Janssen 75.29.53. 47. De Ruyter 75.51.24. 56. de Hoog 76.02.20. Grote prijs van Amsterdam Donderdag 15 Juli a.s. zullen de acht beste sprinters ter wereld, te weten Senfftleben (Frankrijk) van Looveren, Scherens en Pau wels (België), Astolfi (Italië). Plattner (Zwitserland). Arie van Vliet en Jan Derksen (Nederland) elkander in 8 ritten a trois en 4 ritten a quatre in het Olympisch Stadion te Amsterdam de zegepraal in de „grote prijs van Amsterdam" betwisten. In de wedstrijd achter grote motoren over 20, 30 en 40 k.m. starten Level (Frankrijk), Heimann (Zwitserland), Pronk, Akker, De Best en Bijster (allen Nederland). Het programma wordt gecompleteerd met wedstrijden voor amateurs. Schaken Haarlem-tournooi Ook de tweede ronde van het „Haarlem"- schaaktournooi verliep vlot. De komende Vrijdagavond is bestemd Voor het spelen van afgebroken- en achterstallige partijen. De uitslagen van de 2de ronde luiden: Hoofdgroep A: J. Bonkenburg-H. Bouw meester 10; G. Kroone-G. B. v. d. Velde G. Prahl-J. Blokker 1—0. B: H. Schmitz-C, Koster 10. De andere partijen in deze groep werden uitgesteld. C: P. Hart (n.o.)-J. J. H. Bauer 01; J. de Vries-W. Geuzenbroek 10; de andere partij werd uitgesteld. Ie klasse: L. Karsen-A. Hailsma J. P. v. d. Meer-E. J. de Ree 01; W. J. Jolink- A. H. Polak 1—0. B: J. v. d. Schaaf-J. v, Moot 01; P. Eykelboom-H. M. J. C. Verstegen 10; Th, D. Hetem-A. M. Voorting 10. C: J. D. Ravensbergen-K. Kas afg'ebr.; C. Maaskant-H. I. v. Es 0—1; J. J. v. d. Geer- A. S. v. Steenis 10. 2e klasse A: J. Kruup-P. Barend R. den Boeft-Ch. Schaveling 10; A. v. Geyls- wijk-J. Huizing 10. B: Alb. Schmitz-J. Boere 1—0; H, C. Kemp- N. de Ronden 01; E. F. v. Beem-H. W. Boon '1'Deze groep is, door de toevoe ging van de heer Boon uitgebreid tot 7 per sonen. C: P. in den Berken-L. P. Hirs 0I; P. Schrama-F. W. Barthel 6—1; C. Korthuys-C. Blom 0—1. D: G. de Groot-N. J. W. Hoogland 01; P. Stam-J. Rustige Jr, 1—0 (weg. n.o.); J. P. Jacobszoon-A. v. d. Kloet afgebr. 3e klasse A: K, Hulst-P. J. Holtkamp 01; P. v. Loevezijn-B. Ram afgebr.; C. v. d. Stoop-M. A. de Haas 0—1. B: P. v. Deyzen-A. C. A. v. d. Weyden 10; M. Koeleman-H. Slenters 10; W. J. Scheffer-C. v. Egmond 01. Invitatie-tournooi „Het oude Slot" De Heemsteedse Schaakclub „Het Oude Slot", die vorig jaar een open tournooi orga niseerde, zal dit jaar een invitatie-tournooi organiseren. Voor dit tournooi hebben de voorwedstrijden reeds plaats gevonden. De volgende leden komen thans in de fi nale uit: de dames Onvlee en Verlooij en de heren Boot, Piets, Pas, Kokkelkoren Sr. Draijer en Kuvener. De eerste ronde is inmiddels gespeeld en bracht de volgende resultaten: Boot-Kokkel koren Sr. 10; Kuvener-mevr. Onvlee 0—1; Piets-Keune 0—1; Pas-Draijer 01. Aan het B-tournooi, dat uit groepen van o spelers bestaat, zullen o.a. de heren J. P. Wever (winnaar tournooi Heemstede 1947) en W. J. Saeys (wedstrijdleider Haar lemse Schaakkring) deelnemen. Deze wedstrijden vangen 21 Juli aan en zullen wekelijks des Woensdagsavonds het „Wapen van Heemstede" worden houden. Op 25 Augustus a.s. volgt de finale met prijsuitreiking. Irma Weill: „Over Tom" eei boek voor kindex-vrienden. Ui'- geverij De Librije, Haarlem. J Er zijn maar enkele begenadigden, het kind met hun proza weten te benadererj zo, dat de lezer zich niet voelt meegesleutj door een lawine van psychologische betw& terij maar het kind ziet getekend en da! meeluistert naar de fluisteringen van ee; ontwakende ziel. Nico van Suchtelen wi een ongecompliceerd lcindei'kenner en Brus$ op een ander plan en in een vroeger tijdperk* maar Irma Weill, de jonge Amerikaan^, vx-ouw met haar „About Tom", is de derq geworden in de kleine rij. Zij heeft het kiri., doorzien in zijn eerlijkheid, zijn logica eft zijn kostelijk gevoel voor humor, zonder q te dalen in ei'felijkheidskwesties of pubeiji teitscomplexen. Het kind is voor haar, 4t wat moederlijke psychologe, een opgroeiena mens en zijn acties en reacties openbare!' haar de nog goede en complete jonge wereld burger, wiens gezichtsveld van de beperkl)"' huiskamer via de eindeloze straat tot dp' ovei-donderen.de wereld groeit. cv Dit bundeltje schetsen uit het leven vatfe twee jonge kinderen, anecdotisch vertelL maar didactisch bedoeld, wil de kleine vraatL stukken van het dagelijks kinderleven, mr. scherpe belichting van de verhouding ouder kind, behandelen. Geen vraagstukken m#n een mislukt ouder-huwelijk als achtergronijoi maar eenvoudige probleempjes tegen een noite male mensenmaatschappij geprojecteerde Misschien worden hier en daar rijzende vr^ gen wat al te losjes beantwoord zondtf directe Oedipus-nachtmerries blijft er altijj j nog een Freud-kwestie maar dit boekjiu verhalen kan er zonder twijfel toe bijdraegf dat sommige ouders hun kinderen met 1 meer gezond verstand tegemoet treden. Overigens een compliment voor de lenigp vertaling van Picaine Kapteyn-Schröder, dijui het Amerikaanse kinder „slang" voortrefftye: lijk in Hollands gebabbel wist om te bouwe) j en de rake prentjes van Marty Links Athletiek Wedstrijden van GITA Christelijk Lyceum blinkt uitf leder jaar organiseert de Centrale Comle[ missie voor School-athletiek van de Koninkff1 lijke Nederlandse Athletiek Unie (K.N.A.U.f'u over het hele land districtswedstrijden, di<oi hun afsluiting vinden in de nationale wedl strijden te Rotterdam om de Gerritsen eS Van Kempen-beker voor de meisjes en he: Moorman-schild voor de jongens der midi delbare scholen van Nederland. De meisjesjai ploeg van het Christelijk Lyceum te HaarjUj lem slaagde .er voor de vijfde maal achteiei elkaar in beslag te leggen op de Gerritsen!... Van Kempen-beker. De jongens plaatstee zich vierde bij de wedstrijd om het Moorr man-schild. Vijfde werd het Lorentz Lyceu#r in Haarlem. kei Bovendien .behaalde de meisjesploeg vaiir het C. L. voor de achtste maal in successor de eerste prijs in de nationale estafette 5 x 8|)0 m. hardlopen voor meisjes der middelbare, scholen. j. De prijs voor de beste prestatie van de dar viel toe aan Margreet Wiersma eveneens vaP' het Christelijk Lyceum, p «ai Bij de Zondag gehouden clubwedstrijdertei van de dames-athletiekvereniging G.I.T.Ajet zijn er, ondanks het niet ideale weer vooi|e( athletiek goede prestaties gemaakt. m Op de 100 m. hax-dlopen won T. Bakker iff. de behoorlijke tijd van 13 sec. voor A. v. dr Vliet 13.2. Bij het hoogspringen gingen drip® deelneemsters over de 1.40 m. nl.: N. Heilkerph T. Bakker en B. Stouten-Mes. Het speerwerlo: pen was voor D. v. d. Aardweg-v. d. Heijderi j met 26.05 m. en het vèrspringen voor A. v. d||a Vliet 4.72 m. Bij de wedstrijdgroep won Aijj Stolwijk de vijfkamp met 59% pnt.. 2 A. vi el. Vliet 56 pnt., 3 B. Stouten-Mes 49 pnt. P. In de nieuwelingengroep won G. v. Eg-)'1 mond de vijfkamp met 51% pnt. voor AJ® Goede 47 pnt. en T. v. Deursen 46 pnt. ïte Bij de meisjesgroep was de beker voor L|h Jeswiet 65 pnt., 2 D. Taams 62 pnt. en N. te% Wolde 60 pnt. Hier waren de prestaties zeeiht goed. De belangstelling was zeer groot, 50 deel-1"; neemsters deden in de 3 groepen mee. NaP" afloop van deze geslaagde club wedstrijden! reikte de voorzitster mevr. R. Hermans-dejie Goede de prijzen uit. |ti Cricket Jia Regen als spelbreker j[® De test-match Engeland-Australië heeft[ja gisteren geen voortgang kunnen vinden we-[u gens aanhoudende regens die het veld vol-! komen doorweekt hadden. Overal stonden)" grote plassen water. Schieten |3 Olympische ploeg P De Nederlandse ploeg, welke ons land op[_ de Olympische Spelen bij het schieten zal! vertegenwooi-digen, is als volgt samengesteld: Petite Carabine kaliber 22: J. H. Brussaard,! Rotterdam, G. G. Schoonman, Brummen enl G. J. P. Both, Breda. Automatisch pistool: P. Kessels, Tilburg. De heer Both zal als chef d'équipe fun- gei-en. Boksen Zale—Cerdan Op een persconferentie heeft de Ameri kaanse promotor Bodne meegedeeld dat de contracten voor de wedstrijd Zale-Cerdan om het wereldkampioenschap middengewicht getekend zijn. Op grend van de match tus sen Cex-dan en Delannoit te Brussel, welke hij heeft bijgewoond, gaf hij de voorkeur aan de Fransman boven Ray Robinson, de wereldkampioen weltergewicht, voor wiens wedstrijden hij een optie heeft. Het is mo gelijk dat de strijd in het Yankee-stadion plaats heeft. Zes candidaten voor de O.S. Na de gisteren in Rotterdam gehouden Olympische trainingswedstrijden heeft de technische commissie van de NBB besloten de zes candidaten die voor uitzending naar Londen waren aangewezen te handhaven. Het zijn de boksers: M. Linneman, vederge wicht; Jan Remie, lichtgewicht; Frits van Kempen, weltergewicht; J. Schubart, mid- dengewichl; Hennie Quentemeyer, half- zwaargewicht en A. Corman, vlieggewicht. Het is echter mogelijk dat nog even over Quentemeyers uitzending gepraat zal wor den. Niettemin acht men het vrijwel zeker dat ook hij zal gaan. Ju Ju Gasdruk. Het personeel van de gasbedrij ven te Rome heeft wegens het niet in-' willigen van looneisen besloten de gas druk in de hoofdstad met 50 te ver minderen. Indien vóór Dinsdagavond1)0 over de loonkwestie geen overeenkomst^ wordt bereikt, zal een staking worden afgekondigd en de gasverstrekking te Rome volledig worden onderbroken Steeds schever. Volgens deskundigen zal de scheve toren van Pisa over 400 jaar instorten. Zij hebben geconstateerd, dat de toren ieder jaar 0.8 m.m. meer over helt. Eerstdaags zal een begin gemaakt worden met versterkingswerken. Uitgestudeerd. Joegoslavische studenten van drie militaire academies in Moskou hebben telegrammen gezonden aan de Joegoslavische communistische partij, waarin zij de resolutie van de Comin- form over de Joegoslavische communis tische party verwerpen, zo meldt het Joegoslavische nieuwsagentschap Tan- joeg. Het antwoord van het centrale comité van de Joegoslavische commu nistische partij keui-den de studenten met algemene stemmen goed. Eenzelf de telegram zonden Joegoslavische stu denten uit de Russische stad Sverdlovsk, Democraat. Generaal Norton de Matos, de 81-jarige voormalige Portugese ambas sadeur in Engeland, die verleden week heeft medegedeeld, dat hij candidaat zou staan bij de presidentsverkiezingen in Februari van het volgend jaar, ver klaarde gisteren: „Mijn candidatuur is een strijd tegen het huidige regiem in Portugal ter vestiging van de democra tie." Hij zei dat indien hij gekozen werd, vrije verkiezingen zullen worden gehouden om een parlement samen te stellen dat een nieuwe grondwet zou kunnen ontwerpen. ke f

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 2