TEMPO handelaar kreeg aan de Duitsers geleverde schilderijen gratis terug Moderne „Noormannen'-mvasie in Haarlem Taxi? Bel 1.2.3.4.5 ornamenttekenaars en perkamentbewerkers bekwame koperbankwerkers JONGE TEKENAARS SERVEUSES VERKOOPSTERS JlNSDAG 13 JUL! 1948 rei) Deskundigen schatten de waarde dl II I I op ongeveer 2i millioen gulden usi •Was Dr. De V. te HAARLEMS DAGBLAD goeder trouw? bei Na de arrestatie van de directeur van <jfet „Mauritshuis" te 's-Gravenhage, dr. A. :nT. de V., en van de kunsthandelaar B. "j^j. uit Dieren, ontving het A.N.P. verschil- rkttnde mededelingen, waaruit blijkt dat K. de dplgende acht schilderijen, die hij na de evrijding bijna kosteloos van de stichting vaNederlands Kunstbezit" terug ontving, tij- telfens de bezetting reglementair aan de ia£msthandel voorheen J. G. te Amsterdam verkocht: twee Rembrandts (waarbij m^n zelfportret), twee werken van Gerard 3ni)ou (waaronder „De tandarts"), een Tan noïteen („In weelde siet toe"), twee scbüde- er^jen van Van Heemskerck en een TOter •'ri Hoogh. ideT Itijfln totaal retourneerde de stichting 31 ;kifchilderijen aan K., zodat hier van een ^Snillioenen-affaire" mag worden gespro ken, al blijft een waardering van dit kunst- -ligiezit een moeilijke aangelegenheid. Des- diiundigen schatten de waarde van de 31 ff perken op 2y2 millioen gulden, ■ve) Drie-en-twintig doeken heeft K. recht- - treeks, althans zonder tussenkomst van G., jan de Duitsers verkocht. Overigens kwam Ie verkoop van schilderijen aan de kunst- landel voorheen J. G. vrijwel op hetzelfde leer, aangezien de Duitser Alois Miedl de jigenaar van deze firma was geworden. !ort na de bevrijding had Miedl zich met hulp van Goering meester weten te ma- jen van de schilderijencollectie en het be- nljrijf van de kunsthandel J. G. N.V. Miedl U (luchtte ten tijde der Duitse capitulatie en diioudt thans verblijf in Argentinië, edf ei) Schilderijen voor de staat behouden ïidj Aangenomen mag worden dat de kost- jesjare schilderijen door het ingrijpen der »arnistitie voor de staat behouden zullen blij- ltejen. K. had tot dusverre geen der hem op ;fnmrechtmatige wijze geretourneerde wer kten verkocht. Aangezien de verblijfplaat- uJen van alle 31 schilderijen uiteraard be- jend zijn en deze zich alle in ons land be- vaifinden, zal het de justitie niet moeilijk val dijen ze op te sporen en in beslag te nemen. %>k juridisch bezien zullen zich hier geen armoeilijkhcden voordoen. Jhr. D. C. Roëll, ja)irecteur van het Rijksmuseum te Amster dam en voorzitter van de Raad van Beheer jer stichting Nederlands Kunstbezit, deelde (an het A. N. P. mede, dat dr. De V., „die (lijkbaar bij de transacties met K. enige larzeling omtrent de juistheid daarvan leiiieeft gevoeld", op de formulieren, die de '.Afetourzending dekten, steeds een clausule 00Iheeft doen plaatsen, inhoudende dat K. te illen tijde verplicht was de werken op hieuw ter beschikking van de "Stichting te iriitellen, indien bij nader onderzoek mocht eerlijken, dat ook anderen daarop eigen- eriomsrechten lieten gelden, ien In de administratie van de stichting zijn '■djlaims gevonden voor de acht door K. aan Akiedl geleverde schilderijen. Deze formu- j nieren waren niet door K., doch door de Egitichting zelf uitgeschreven en wel op Ajiaam van Miedl. Er moesten namelijk f'eeds eerst claims worden uitgeschreven Ijilvorens het Commissariaat-generaal voor teIVe Recuperatie daarmede gewapend in eeif)uitsland op zoek ging naar de verdwenen ,ejjloeken. Een der zg. kunstbeschermings- Ngpfficieren van het C.G.R. was dr. de V. Ien De voor de hand liggende conclusie uit -dedeze vondst in de administratie is, dat de (lichting geweten moet hebben, dat niet K., doch Miedl de feitelijke eigenaar van de schilderijen was. Daar men Miedl uiter aard de schilderijen nimmer zou terugge ven, behoorden deze dus de staat toe. Uit de boeken van Miedl was reeds gebleken gftflat deze Duitser K. voor de acht doeken ve-juim had betaald. i IOZENSTRAAT IS vervoert Uw meubrlen en vrachten naar alle plaatsen TEL. 20020 «Adv.» Burgerlij'ke stand HAARLEM, 12 Juli. I BEVALLEN van een zoon: 8 Juli: C. W. "M. de Groot-Gehrels. 10 Juli: E. I. van der pluijs-Voigt; C. van Kampen-Hoorendijk; M. )M. Medenblik-Dekker; H. H. Deen-van 't plot; 11 Juli: J. van der Vossen-de Groot, M. T. Barends-Taling; C. M. van der Voorn van Leeuwen: W. de Vries-Klaassen; L. C. )A. Sprengers-Naber; E. J. Janse-Koene; 12 lluli: A. van Gasteren-Langenboch. BEVALLEN van een dochter: 8 Juli: y'E. van 't Hoff-de Vos; 9 Juli: H. J. n*jvan Ommeren-Averink; C. G. Rutte-Kops; 10 iS-jJuli: J. M. Moring-Bijster; 11 Juli: H. E. A. ;r-fan Westerlaak-Loogman; T. Maas-Wilde- ndP°er1 L. van der Groef-Badorrek; C. Schip- ls»roer-Keur; B. E. Bergisch-Richel; 12 Juli: ft, F. Koppeschaar-Stottelaar; B. M. Gelder- Iblom-Strobosch; M. H. van den Anker-van te|der Horst. OVERLEDEN: 9 Juli: L. M. Nieuwenhof, ,aj»4 j., Esschilderstraat; A. J. de Kuster, 63 j.. "leliestraat; C. H. van der Vossen-van de piaar, 79 j., A. L. Dyserinckstraat; 10 Juli: Pleijsant, 81 j., Nassaustraat; G. Voorhout, •r-67 j., Javastraat; J. D. Kasteleijn, 85 j., Kleine ktlHoutweg; J. B. Rooijers, 78 j., Wouweirnan- straat; 11 Juli: J. M, Hoogstraten-Goossens, 51 jA'damsevaart; D. Koopmans, 48 j., Se- en ringenstraat; J. W. Brits, 29 j., M. v. Heems ou kerkstraat. de| Üji, n- Heer alleen, veel op reis, zoekt In of bij i. Haarlem, chique et|Gem. ZIT- EN SLAAPKAMER ,of zeer ruime Zit-Slaapkamer op eerste stand, leiAlleen met gebruik van ontbijt. Zo mogelijk u- daar waar telef., centr. verw. en garage is. en Uitv. inl. no. 1265 bureau van dit blad. f«| (Adv. Agenda voor Haarlem k. de[ DINSDAG 13 JULI. ïk| Grote kerk: Orgelconcert 7.30 uur; Concert- ^u'ïebouw: Leerlingenuitvoering Haarlems Mu- jn ziekinstituut. 7.45 uur. Phocnixterrein: Circus Strassburger, 8 uur. Bioscopen: Rembrandt: "'..Achter de wolken", 14 jaar. Luxor: „Love story". 14 jaar. Deze twee: 2. 4.15, 7 en 9.15 in [uur. Palace: „Since you went away", a. 1. a-11,45, 4, 6.45 en 9.15 uur. Frans Hals: ..It hap- ?n(pened on the fifth Avenue", a. 1. 2.30, 7 en ,n 9.15 uur. City: „Verlaten", 18 jaar, 2.15, 4.30 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Cisco de kid iNieuw Mexico", 2 30, 7 en 9 15 uur. \voF>?sn*r, 14 .urn. Bioscopen: Middag- en Avondvoorstellin If en. Ondanks dit voor de directeur der stichting, dr. de V., bezwarende mate riaal ontbreekt ieder bewijs, dat hij de Staat met opzet zou hebben benadeeld toen hij de schilderijen gratis aan K. liet retourneren. Uit het feit, dat deze papieren niet vernietigd zijn, zou men kunnen concluderen, dat zij het gewe ten van dr. de V. niet hebben belast. Het wordt niet voor onmogelijk ge houden, dat de betreffende claims in de administratieve rompslomp der stich ting aan de aandacht van de directeur zijn ontsnapt, toen de schilderijen maanden later uit Duitsland waren teruggebracht. In dat geval zou men dr. De V. dus slechts grove nalatigheid kunnen verwijten. Dr. de V, is bevriend met de familie K., in het bijzonder met de broer van de gearresteerde, N. K., die tijdens de bezet ting naar Zwitserland uitweek en ook thans nog in Basel woont. Deze broer heeft in de oorlogsjaren, toen ook dr. De V. in Zwitserland vertoefde, deze laatste met raad en daad ter zijde gestaan. In Goerings collectie Zowel van de acht aan Miedl verkochte werken als van de overige drie-en- twintig zijn er destijds enkele terug gevonden in de particuliere collectie van Goering. Bovendien is uit diens cor respondentie gebleken, dat K. ook voor deze schilderijen op normale wijze is betaald. Zelfs zijn brieven van K. aangetroffen, waarin hij de rijksmaarschalk de ontvangst der koopsom bevestigt. Dr. de V. was volgens jhr. Roëll, die ook voorzitter van de Raad van Beheer der stichting is, niet de enige verantwoordelijke figuur voor de retournering der een-en- dertig werken aan K. Hij regelde de zaak weliswaar alleen, doch heeft vervolgens zoals voorgeschreven advies uitgebracht aan de Raad van Beheer en aan de directie van het Nederlands Beheersinstituut. Deze hebben het noodzakelijke fiat verleend. Was dr. De V. te goeder trouw? „Uiteraard zijn wij", aldus jhr. Roëll, goeder trouw geweest en naar mijn vaste overtuiging was ook dr. De V. dat." De directeur van het Rijksmuseum sprak er voorts zijn verwondering over uit, dat men hem niet verwittigd had, dat dr. De V. was aangehouden, zodat hij het nieuws uit de bladen moest lezen. Voorts uitte hij zijn verbazing over het feit, dat men hem deze zaak tot dusverre niet als getuige heeft gehoord. Dfe secretaris van het Rijksmuseum, de heer Ton Koot, was van mening uit naam van alle Nederlandse kunstenaars te spre ken, toen hij opmerkte, dat dr. De V., die hij een groot kunsthistoricus met een prachtige staat van dienst noemde, een bij zonder gunstige reputatie bezit wegens zijn kennis, zijn tact en zijn optreden in bin nen- en buitenland, vooral in Engeland en Amerika. In kunstkringen acht men zijn arrestatie een betreurenswaardig misver stand. Beide arrestanten zijn, na een verhoor door de officier van Justitie, overgebracht naar het Huis van Bewaring in Den Haag. De rechter-commissaris heeft een bevel tot voorlopige inhechtenishouding getekend. Restauratie van de Grote Kerk te Haarlem De nieuwe plannen Wij hebben er reeds eerder op gewezen dat er een vast plan is voor de restauratie der oude St. Bavo. Rijk, provincie en ge meente geven daarvoor bijdragen. Het laatste werk dat uitgevoerd werd is de ver nieuwing van het grote glas-in-loodraam in het Noordertransept, tegenover de Jans straat. Daarvoor is gebruik gemaakt van oud glas, afkomstig uit Amsterdamse pa triciërshuizen. De voltooiing van dit werk heeft de mooie oude kerk opnieuw ver fraaid. Elk jaar is voor de restauratie slechts een bepaald bedrag beschikbaar. Dit raam heeft meer gekost dan voor het afgelopen jaar beschikbaar was. Het gevolg is dat de eerste tijd wat zuinig aan gedaan moet worden, zodat slechts kleine dingen kunnen worden uitgevoerd. Wij hebben verleden jaar al medegedeeld dat er wel plannen zijn voor een zeer in grijpende restauratie. Deze omvat het om hoog brengen van de kerkvloer, die in de loop der eeuwen een halve meter verzakt is. De grafzerken worden dan meteen om hoog gehaald. In het deel der kerk waar kerkdiensten gehouden worden, zal onder de vloer een fundering gemaakt worden. De betonnen palen die daarbij gebruikt zullen worden, zullen in de toekomst verzak kingen voorkomen. Tevens zal dan van de gelegenheid gebruik gemaakt worden om een verwarming aan te leggen. Bovendien heeft de architect der kerk, de heer H. Kor- ringa, een plan gemaakt om de kerkbanken te wijzigen. De regeringsbanken. zullen daarbij behouden worden, maar de zoge naamde diligences die geen sieraad van de kerk zijn zullen worden vervangen. Van de zijde der kerkvoogdij werd ons medegedeeld, dat de tijdsomstandigheden er toe dwingen om deze grote restauratie plannen nog enige tijd uit te stellen. Voor hoe lang is niet te zeggen, maar het wordt wel gevreesd, dat in de eerste vier of vijf jaar er nog niet veel van zal kunnen komen. Angela Janowski bij de H.O.V. Op het Zomer-concert van de H.O.V. van Vrijdag 16 Juli zal als soliste optreden de Weense pianiste Angela Janowski. In 1919 te Weenen geboren, ontving zij reeds op zeer jeugdige ieeftijd van haar moe der het eerste piano-onderricht, waarna prof. Rosenthal een van haar latere leermeesters werd. Op 7-jarige leeftijd trad zij reeds voor het eerst in het openbaar op. Daar het tijdens de oorlogsjaren bijna on mogelijk was op te treden, wijdde zij zich geheel aan haar studie, doch dadelijk na de oorlog speelde zij met groot succes in Oos tenrijk en Zwitserland. Angela Janowski zal op 16 Juli met de H.O.V. een tweetal werken spelen, nl. het pianoconcert in A-dur K.V. 488 van Mozart en de Variations Symphoniques van César Franck. Als omlijsting hiervan brengt het orkest onder leiding van Kees Hartvelt nog de volgende werken ten gehore: van Ha.vdn de Symphonie in Bes-dur (Londense), voorts een fragment uit Diepenbrock's Marsyas Suite, met vioolsolo door Jan Hesmerg en tenslotte drie delen uit La Damnation de V4A Beilioi, Kwekelingensporldag De leerlingen van de Haarlemse Rijks kweekschool organiseerden Zaterdag een sportfeest met collega's van de Haagse Rijks kweekschool en de Da Costa-Kweekschool uit Bloemendaal. Het programma omvatte hoog- en vèrspringen. kogelstoten, balwerpen. hard lopen, estafette en handbalcompetitie. We vermelden als goede prestaties: 100 m. hard lopen in 11.9 sec. door Simon Dekker en vèr springen 5.34 M. door Egbert Hutter. De es tafette voor meisjes won Bloemendaal. De estafette voor jongens wonnen de Haarlem mers. De Haarlemse meisjes wonnen het handbal. Nadat de Hagenaars de Bloemen- daalse jongens met handbal een zware neder laag hadden toegebracht, konden ze er niet in slagen van Haarlem te winnen. De wedstrijd bleef ook na verlenging onbeslist. De maaltijden werden gezamenlijk in de school genuttigd en de prijsuitreiking maakte 's avonds een allerorigineelst onderdeel uit van een door eigen krachten verzorgd zeer gevarieerd programma van voordracht, to neel, vocale en instrumentale muziek. De „oppashulp" In aansluiting aan het bericht van de vorige week, wordt nu door de U.V.V. te Haarlem meegedeeld, dat de „oppashulp" 'n feit is geworden. Er bleken in Haarlem en daarbuiten tientallen vrouwen en jonge meisjes te zijn, die onmiddellijk bereid wa ren tegen een kleine vergoeding haar avond beschikbaar te stellen. Wie dus daarvan gebruik wil maken, kan zich wenden tot de U.V.V. PRINS BERNHARD BEZOEKT WAGENINGEN. Maandagmiddag heeft Prins Bernhard een bezoek gebracht aan Wageningen, waar hij de opening van de landbouwweek bij woonde. In het instituut van landbouw werktuigen- en veeteelt werd in bijzijn van de Prins een demonstratie gegeven van een toestel om de trekkracht van paarden te bepalen. Voorts bracht de Prins een bezoek aan het laboratorium voor micro-biologie. In het laboratorium voor tuinbouwpro- ductcnteelt toonde de Prins veel belang stelling voor het kunstmatig veroorzaken van voortijdige bloei door middel van groei stoffen. Het laatste bezoek gold het insti tuut voor landbouwgewassen. Bijzondere belangstelling had de Prins voor aardappe len geënt op een tomatenplant. Deze aard appelen kunnen gebruikt worden voor be stuiving en kruising met andere rassen. Knoop In het touw. Het Britse militaire bestuur heeft in de gehele Britse zóne een organisatie, bekend staande onder de naam „Deutscher Block", welke uiterst rechts en nationalistisch is en voorstander is van een Duitse monar chie met de hertog van Brunswijk als keizer, verboden. De organisatie wordt geleid door 't voormalig lid van de nazi partij Joachim von Tau. Een in onontwarbare ie- en uu-klanken converserend groepje betrad vanmorgen de oude raadszaal in het Haarlemse Stadhuis. Het waren de gasten uit het Deense stad je Vejle, waarmee door Haarlems Bloei deze zomer de eerste keer een uitwisseling wordt georganiseerd. Wethouder' Geluk verwelkomde hen als voorzitter van Haarlems Bloei in het En gels, waarmee hij blijkens de reacties van het gehoor de meerderheid der bezoekers wist te bereiken. De heer Geluk, memoreerde, dat, hoewel onze gebrekkige kennis van de Deense ge schiedenis zich beperkt tot de vage herin nering aan de rooftochten van de Noorman nen en de heldendaden van Michiel de Ruyter, Denemarken en Nederland ver bonden worden door hun democratische overtuiging en het gemeenschappelijk on dergane leed van de Duitse bezetting en dat hun gemeenschappelijke taak in de komende jaren ligt in het verwezenlijken van het Atlantic Charter, het bouwen van een nieuwe wereld van vrede en vrijheid, gevrijwaard van vrees en gebrek. De beste manier om de vriendschap tus sen de volken te vestigen is hen in nau wer contact met elkaar te brengen dan door reisbureaux en hotel mogelijk is. Wat weten wij van elkaar af? De Denen denken dat de Nederlanders op klompen lopen en de Hollanders weten alleen maar dat Deen se vrouwen sigaren roken. De heer Geluk herinnerde aan de ver plichtingen die Nederland aan zijn Scan dinavische vrienden heeft door de hulp die zij in de na-oorlogse tijd in velerlei opzicht geboden hebben. Moge Uw verblijf in Haarlem zo mo gelijk door zonneschijf iunstigd bijdra gen tot de vriendschap tussen onze landen, besloot de heer Geluk. Mevrouw Nielsen dankte namens de Denen de wethouder voor zijn vriendelijke woorden en bood „Haarlems Bloei' een door de gezamenlijke jeugdorganisaties van Vejle geschonken tafelstandaard met de officiële Deense vlag aan. Mevrouw Ras trad daarbij als gewaardeerde tolk op. SCHEEPVAART Garoet, 12 Juli van Semarang naar Probo- lingo. Grote Beer, 12 Juli van Amsterdam te Batavia: Indrapoera, Batavia-Rotterdam, 12 Juli in Rode Zee ter hoogte van Port Soe dan; Oranje, 14 Juli van Amsterdam te Ba tavia verwacht. Sibajak, Batavia-Rotterdam, pass. 12 Juli Finisterre. Waterman. Rotter- dam-Batavia, pass. 12 Juli Suez. Weltevre den, Batavia-Rotterdam, pass. 12 Juli Soko- tra. Zuiderkruis, Batavia-Rotterdam. pass. 12 Juli 14 u. Finisterre, 14 Juli 14 uur Hoek van Holland verwacht. Wassende Waal bedreigt vele hectaren hooiland De waterstand van de Waal bij Tiel is door de regen van de laatste dagen op gelopen tot 7.30 plus N.A.P. De gierpont is uit de vaart genomen. De veerdienst wordt thans onderhouden door een stoomboot met aangekoppelde pont. Het autoverkeer ondervindt hierdoor aanzienlijke vertra- ging. De pachters van het hooi- en grasland langs de Waal en ook de eigenaren van de steenfabrieken wachten in grote spanning af of de gedurende de laatste dagen reeds versterkte zomerkaden langs de rivier in staat zullen zijn het wassende water tegen te houden. Mochten deze kaden overstro men of doorbreken, dan zullen honderden hectaren gras- en hooiland verloren gaan. Ook de steenindustrie zal aanzienlijke scha de lijden. AANGEHOUDEN. Maandag heeft de Beverwijkse politie een achttienjarige Beverwijker aan gehouden, die efiige ti.id geleden uit een Rijksopvoe dingsgesticht is ontvlucht. Heemstede 25 Jaar bij de brandweer Op Donderdag 15 Juli zal het 25 jaar geleden zijn, dat de brandmeester J. Ver- zijlbergen in dienst kwam bij de Vrijwil lige Brandweer. Hij trad in dienst als as sistent-brandmeester bij de destijds in de Koediefslaan geplaatste brandspuit. Bij de reorganisatie der brandweer in 1924 en de aankoop der automobielbrand spuit werd de heer Verzij lbergen benoemd tot brandmeester, tevens waarnemend Op- perbrandmeester. Gedurende die tijd heeft de jubilaris een warm hart toegedragen aan de brandweer. Niets was hem te veel om het vuur te be strijden. De jubilaris zal op de avond van zijn feestdag gehuldigd worden door kader en spuitgasten in de kleine zaal van het Ver versingshuis in Groenendaal. Pluimveevereniging „DE EENDRACHT' Maandagavond vergaderde de Pluimvee vereniging „De Eendracht". Medegedeeld werd dat nu ook sporthoenderfokkers een voedertoewijzing zullen ontvangen, wan neer zij lid zijn van de N.H.B. Daarna werd een tafelkeuring gehouden van jonge konijnen welke verricht werd door de heer Hamaker en waarbij zeer mooie dieren werden getoond. G YMN ASTIEKUITV OERIN G Onder leiding van de heer J. Wiethaar heeft de gymnastiekvereniging „Heem stede" een zeer geslaagde uitvoering ge geven in het Sportpark, waarvoor ondanks het koele weer nog vrij veel belangstelling was. De verschillende demonstraties gaven een zeer goede indruk van het kunnen van de gymnasten. Vooral de jeugdafdeling deed alleraardigst werk. DAG EN NACHT Amsterdamsche Rijtuig Maatschappij Amsterdamse Beurs Slotkoers Openings gisteren koersen Koninklijke Olie. 345'# 345*4 3011/2 3001/2 262 hi 262 A. K. U 165% 166% Nederlandse Ford 350 Nederlandse Kabel 294 v. Berkel's Patent 1221/a Scheepvaart-Unie 188 188% Holl.-Amerika Lijn 2001/2 Deli Maatschappij 157 X 158% H. V. A 221 220% A'dam Rubber 1631/2 162% Ned. Handel Mij 163% N.-I. Handelsbank 121 Billiton Mij II 476 QKort en Bondig j Volgens de voorlopige uitkomsten van de inventarisatie van land- en tuinbouw 1948 bedroeg de varkensstapel in Mei 866 945 stuks, vergeleken met 856.873 in Mei 1947, 1.040.321 in Mei 1946 en 1.553.413 stuks in Mei 1939. Het aantal aangegeven radiotoestellen in Nederland bedroeg op 1 Juli 1.043 927 tegen 1 027 506 op 1 Juni. Op 1 Juni waren er 495.779 aangeslotenen op het Rijksradlodistri- butienet tegen 495 431 op 1 Mei. Bij Voorschoten is de 49-jarige HJnwer- ker van de Nederlandse Spoorwegen C. L. M Baneken door een trein overreden en gedood. De heer Baneken was sinds 1939 ge meenteraadslid te Voorschoten voor de KVP. Op Schiphol arriveerde de oud-gouver neur van Suriname mr. J. C. Brons, die hier besprekingen zal voeren met de regering, voordat hij zijn nieuwe functie, die van Ne derlands gezant in Cuba te Havana, aan vaardt. Voor de pakketten-actie ten behoeve van Duitsland van het landelijk interkerke lijk bureau, waarin alle protestantse kerken en de oud-katholieke kerk samenwerken, werd in twee weken tijds uit de verschillen de kerken reeds een bedrag van 20.000 ontvangen. Als opvolger van prof. dr. Ir. G. van Iterson Jr. is benoemd tot hoogleraar in de technische botanie aan de Technische Hoge school te Delft dr. P. A. Roelofsen, directeur van de Organisatie van Zuiver Wetenschap pelijk Onderzoek te 's-Gravenhage. HAARLEM EN OMGEVING. By Koninklijk Besluit is benoemd tot rechter-plaatsvervanger in de Arrondisse- ments-Rechtbank te Haarlem: mr. J. C. van Panthalcon baron van Eek. vice-president van de Krijgsraad te Velde-Zuid. Bij gemeenschappelijke beschikking van de ministers van Onderwijs. Kunsten en We tenschappen en van Financiën is het land goed „Lindenheuvel", gelegen in de gemeen te Bloemendaal, ter grootte van 25.16,46 h.a. onder de Natuurschoónwet gerangschikt. Het landgoed is niet voor het publiek openge steld. De heer G. Sluyck te Bloemendaal is geslaagd voor het propaedeutische examen mijnbouwkundig ingenieur aan de Techni sche Hogeschool te Delft. Onze oud-stadgenoot J. H. Meilink is aan de Leidse Universiteit gepromoveerd tot doctor in de wis- en natuurkunde op het proefschrift; „Onderzoekingen over He lium U". De kerkeraden der Ned. Herv. gemeen te, Gereformeerde en Chr. Geref. kerk te Aalsmeer hebben een schrijven gezonden aan het comité tot viering van nationale feest dagen. waarin geprotesteerd wordt tegen de mogelijke toelating van een z.g. Lunapark. In dit schrijven wordt er op gewezen, dat het Prot. Chr. deel der bevolking in dat ge val niet kan meewerken, noch deelnemen aan de feestelijke herdenking Met aan drang wordt verzocht onder geen beding kermisvermakelijkheden toe te laten, waar door de eenheid van het gezamelijk her denken zou worden verbroken. De kerkeraad der Chr. Geref. kerk van IJmuiden heeft op het tweetal geplaatst de heren ds. J. Tijmes te Nunspeet en H. U. Westerterp cand. te New-Beets (Fr.) De kerkeraad der Geref. kerk van Vel- sen besloot adhaesie te betuigen aan het ver zoek van het Centraal Drankweercomité tot de raad. om ter gelegenheid van het komend regeringsjubileum een tapverbod te willen afkondigen. De heren L. J. Boeyinga en J. M. Vla ming te Haarlem zijn aan de Vrije Univer siteit te Amsterdam geslaagd voor het can- didaatsexamen theologie. Bü de firma Heringa Wuthrich waren wederom 2 jubilarissen, de verwarmings monteurs J. Hardebelt en M. Takken, die 25 jaar in dienst waren. De huldiging vond plaats bij Bn'nkmann. Grote Markt, waarbij veel belangstelling was. De Alg. School voor Accordeon, onder dirigentschap van de heer P. de Haan, zal een openluchtconcert geven in het Prove niershofje, ingang Grote Houtstraat, op Vrij dagavond 16 Juli 8 uur. De Jonge Kerk van Bloemendaal-Over- veen-Aerdenhout bracht een week-end door op De Hoefslag te Soest. Zaterdagavond hield ds. J C. Drost te Aerdenhout een refe raat over het huwelijk. Zondagmiddag de heer A van Nierop, jeugd-ouderling te Over- veen, over „De oecumenische beweging". Op beide volgde een interessante discussie. Aan de Technische Hogeschool te Delft zijn geslaagd de heren: B. E. Busking te Haarlem voor het candidaatsexamen werk tuigbouwkundig ingenieur; K. Teer te Haar lem A-oor het candidaatsexamen electrotech- niseïï ingenieur en P. A. Wit te Bloemendaal voor het ingenieursexamen bouwkundig in genieur (met lof). Chem, Wasserü en Ververü vraagt voor spoedige indienst treding Vrouwel. KANTOORBEDIENDE voor lichte kantoorwerkzaamheden. Leeftijd 16-18 jaar Br. met voll. Inl. no. 1256 bur. v. d. blad. Groot levensmiddelenbedrijf zoekt per 1 Sept. een ervaren HOOFDBOEKHOUDSTER Moet in staat zijn leiding te geven aan het gehele kantoor. Gunstige voorwaarde. Br. met opg. van leeftijd, diploma'6, verl. salaris, enz. onder no. 1261 Wegen6 huwelijk der tegenwoordige: CHEFFIN-WINKELJUFFROUW gevraagd bij VAN VESSEM'S Brood- en Banketbakkerij. Kleverparkweg 10, Telefoon 11070. COUPEUSES EN LEERLINGEN gevraagd, voor directe plaatsing. Zij, die bekend zijn met lintmes en electrische handsnijmachines genieten de voor keur. Een prettige werkkring wordt U geboden met vergoeding van trein- of buskosten. Aanmeldèn dagelijks tussen 95 uur N.V. KERKO, Stephen- sonstraat 50. Haarlem- Nè 7 uur; M. v. Heemskerkstraat 24. Haarlem. Gevraagd: NETTE MEISJES voor de nummeropnaaimachine. Mr. Cornelisstraat 33 FIJNWASSERIJ HAAK, Gevraagd een BROODBAKKER-BEZORGER Aanm. Bakkerij BRUYN, Oude Groenmarkt 22. SIMON DE WIT N.V. heeft in enkele van haar filialen te Haarlem plaats voor: een LEERLING VERKOOPSTER (14-17 j.) en een VERKOOPSTER (18-25 j.) die tot le verkoopster kunnen worden opgeleid; en voor enige LEERLING BEDIENDEN (14.17 J.) of VERKOPERS (18-25 J.) Voor goedwillende jonge mensen bestaat de ge legenheid het vak grondig te leren, terwijl zij later tot filiaalchef kunnen opklimmen. Schriftelijke sollicitaties te richten aan SIMON DE WIT N.V. Personeelsafdeling. Postbus 2 te Zaandam Voor onze afdeling Perkamentbewerking vragen wy: Voor de afdeling Metaalbewerking: Aanmelden van 95 uur, Spaarne 65. DIJKSTRA'S METAALWAREN- VERLICIITINGSORNAMENTENFABRIEK SCHILDERS en BEHANGER gevraagd Nieuwbouw Muiderslotweg. Te bevragen Leidseplein 2 zw. of op het werk. WAGON - EN BRUGGENFABRIEK UTRECHT Vhaagt JONG CIVIEL M.T.S.'er als assistent voor bouwkundige projec ten op de afd. Alg. Dienst van de fabriek te Utrecht. JONG M.T.S.'er (werktuigbouwkundig of civiel) als assistent op montagewerk Velzen (Hoogovens). Enige ervaring als teke naar gewenst. Schriftelijke sollicitaties aan het secre tariaat van Werkspoor - Utrecht. Technisch Handelsbureau vraagt ijverige vr. of m. ADMINISTRATIEVE 'KRACHT Typen vereist Kennis der moderne talen strekt tot aanbe veling. Leeft, ca 17-20 jaar. Br. no. 1250 De N.V NEDERLANDSCHE ELECTROLASCH MIJ. te Leiden vraagt Slechts personen met tekenkamer-praktijk komen In aanmerking Uitvoerige sollicitaties te richten aan bovengenoemde N.V., postbus 6 te Leiden Afbraak te koop Als: Ramen. Deuren. 2x3. Badding en alle soorten vloer hout. Adres: Zomervaart 18, Haarlem. J. W. G. WESTERMAN en D. VERHOEF. Van oudes bekend adres. In Ruteck's LUNCHROOMS en CAFETARIA'S te Haarlem en Leiden kunnen worden geplaatst: BESCHAAFDE en VOOR DE BUFFETTEN. Ook zij, die niet in deze branche werkzaam zijn geweest, komen in aanmerking. Melden te HAARLEM op Woens dag 14 Juli van 104 uur in Ruteck's Cafetaria, Kruisweg 22-24. Te LEIDEN op Donderdag 15 enVriJ- dag 16 Juli van 10-4 uur in Ruteck's Lunchroom, Stationsweg 11-17. Bij indiensttreding worden de reiskosten vergoed. Gevraagd voor spoedige indiensttreding FLINKE KANTOORBEDIENDE (vt. of m.) voor boekhouding en administratieve werk zaamheden. Typen vereist. Br. m. opg. van verl. sal. en ret onder no. 1249. Gevraagd: 2 WAKERS voor bouwwerk te Heemstede. Diensttijden sfwLsselend van 17 uur tot 24 uur en van 0 uur tot 7 uur Adres opgeven Firma Fens en Bennink. O Z. Voorburgwal 219. Amsterdam Met spoed gevraagd 1e of 2e klasse handzetter Zelfst. prettige werkkring. Reiskosten worden ver goed. Drukkersbedrijf VERWOERD. LLsse inl H. Booy, Spijkermanslaan 9. Haarlem

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 3