Haarlems Dagblad Storm in Italië Moordaanslag op Togliatti verwekt golf van agitatie Doden en gewonden bij stakingen en ongeregeldheden in geheel Italië „Westelijke landen hebben recht op Berlijnse bezetting verbeurd Eis tot opheffing der blokkade van de hand gewezen 53e Jaargang No. 18989 Bureaux: Grote Houtsti 93. TeL Adv en Admln. 410724. 14825. Redactie 10600. Direct-Hoof dred. Jfe054 Bijkantoor H.M., Soendaplein 37, Tel 12230. prukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel 12713, 10132. iDj Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom DondeVclag 15 Juli 1948 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal ƒ4,Franco per post ƒ4,50 Postgiro 273107. Adverttarieven op aanvraag bij de Administratie. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem ~vE MOORDAANSLAG op Palmiro J Togliatti, leider der Italiaanse commu- Isten en hun vertegenwoordiger bij de or oor de Russen ingestelde Cominform, heeft wade gevolgen. De woedende communis ten hebben oproer en staking ontketend en blgens de laatste berichten breiden de nlusten zich over het gehele land uit. Ze adden tevoren al een vervaarlijk spek- zitekel in Kamer en Senaat ontketend. Zij ebben een motie van wantrouwen in de egering voorgesteld en in een „dagorder" ordt door hen verklaard, dat de regering >wel politiek als moreel verantwoordelijk en voor de aanslag. „Na een lange serie van enrewelddaden", zeggen zij, „onthult de aan lag op het hoofd van de communistische ar tij de bedoeling, een dodelijke slag toe brengen aan de democratie en aan de rijheid van het Italiaanse volk. De plan- igen tot deze aanslag zijn gerijpt in een olitieke atmosfeer van provocatie en ge welddadigheid, opzettelijk veroorzaakt door e regering van De Gasperi en Scelba, de egering van de burgeroorlog." Natuurlijk heeft de regering deze be- jhuldigingen vierkant afgewezen en ver- laard dat zij zich zal verdedigen. En ter wijl de rustige bevolking het slachtoffer /ordt van de ontstane janboel maakt To- liatti het goed. Hij is dpor drie revolver- ogels getroffen, maar heeft blijkbaar ge- uk gehad. Dat moet men wel afleiden uit e bulletins van de chirurg prof. Valdoni, ie twee van de drie kogels heeft ver wij- erd. In een vroeger tijdvak zouden derge- jke bulletins zijn uitgebracht als een ïoordaanslag op een koning was gepleegd; iu gebeurt het na een aanslag op een com- nunist. In dat vroegere tijdvak bezweek, elfs als de koning gedood was, het koning- chap niet door zo'n aanslag. Het verwierf r als regel meer toewijding bij zijn aan- langers door. Als Togliatti gedood was zou lan het communisme ook geen dodelijke lag zijn toegebracht, om te zwijgen van de iemocratie en de vrijheid, die Westerse be- irippen zijn en niet de idealen van het •ommunisme, zoals overvloedig gebleken Al coquetteert het ermee zolang het niet lan de macht is in een land. In het Noorden is de massa niet geneigd, lolitiek beleid in een bepaalde persoon te lelichamen. Men is er niet alleen te nuch- er maar ook te verstandig voor. Men weet e goed dat politieke ideologieën niet af- ïangen van het leven van een bepaalde nan. Het politieke communisme is niet be- ;weken door de dood van Lenin, evenmin ioor die van Trotsky of door die van de reeks oude leiders, die onder Stalin's be vind ter dood zijn gebracht. Te veronder- tellen dat dit zou kunnen geschieden door iet sneven van een Italiaanse communist volkomen dwaasheid. Maar in het Zuiden ileegt de massa veeleer aan personen dan tan ideologieën zijn-voorkeur te geven en lus kunnen de communistische leiders hun «ontwikkelde aanhang zulke argumenten ipdissen en hen ermee tot onlusten en sta ringen ophitsen. Voor de regering-de Gasperi is de aan slag een ramp. Te veronderstellen dat zij lie beraamd of er tenminste op aangestuurd sou hebben is onzin, alleen al omdat kij precies voorzien kon wat er in zo'n geval lebeuren zou. Het gebeurt nu reeds, nu Togliatti niet dood en zelfs (volgens de ierichten) buiten levensgevaar is. De dader, die zich gedwee heeft laten irresteren en die Pallante of Ballante heet, een Siciliaanse student, wiens vader legen de Russen is gesneuveld. Hij heeft verklaard dat hij op eigen houtje heeft gehandeld en dat hij Togliatti als een vijand van het volk heeft beschouwd. Daar om is de ezel gaan schieten. Hij had zijn volk en de regering moeilijk meer schade cunnen toebrengen. Hij had rustig door noeten gaan met studeren, niet alleen aan ;en universiteit maar daarna ook en vooral in de maatschappij. Dan had hij de kans gehad om meer wijsheid te ver werven dan nu, op zijn vijfentwintigste jaar, zijn pover deel is. Overigens herinnert zijn mentaliteit aan die van vroegere be drijvers van dergelijke aanslagen: op ko ningen en koninginnen en op presidenten bedrijvers die evenmin door anderen aangespoord waren of tot enig complot be hoorden en alleen maar handelden op aan sporing van hun eigen verwarde brein. In verschillende omstandigheden schoten zij. Niet altijd in tijden van spanning. Soms Volkomen onverwacht. Gekken. Het Giornale d'Italia schrijft: „Wij, die steeds alle geweld hebben veroordeeld, die vertrouwen hebben in de kracht der ge dachten en der overreding, die elke vorm van vreesaanjaging uit den boze achten, wij kunnen niet anders dan zonder voor behoud het gebaar brandmerken van een gek, welk gebaar schade berokkent aan de Vrijheid, die vrijheid in discrediet brengt en het menselijk gevoel geweld aandoet." Dit is inderdaad de taal van de Westerse democratie, een taal die hier volkomen on derschreven wordt. Als men ziet dat een aanslag als deze tot een algemene staking, met al de misère van dien, leidt, dat tal lozen aan het slakingsbevel gevolg geven en daarmee de misdaad van een gek gaan wreken op volmaakt onschuldigen: op het volk, van welker heil en vrijheid men zo zeer vervuld heet te zijn, dan ziet men op nieuw hoeveel dom onverstand heerst en hoever die Westerse democratie nog van haar algemene aanvaarding is. Maar dan begrijpt men tevens opnieuw hoe brood nodig het is, daarnaar te blijven streven. R. P. C.P.N. achfer Moskou Het partijbestuur en de parlementsfrac- ties van de Communistische Partij Neder land hebben in een dezer dagen te Amster dam gehouden vergadering een resolutie aangenomen, waarin het partijbestuur ver klaart, de resolutie van de Cominform over de toestand In Joegoslavië en de critiek op de leiders der Joegoslavische communis tische partij volledig te onderschrijven. Voorts stelt het partijbestuur vast „dat de erkenning van de leidende rol der Sovjet Unie in de strijd tegen het imperialisme en de onvoorwaardelijke solidariteit met de Communistische partij der Sovjet-Unie, onder leiding van Stalin, de grondslag is van de strijd voor het behoud van de na tionale zelfstandigheid van ieder land, voor de verdediging van de democratie en de opbouw van een duurzame vrede". Weer een drieling. Mevrouw H. Th. A. Keetelaar-Liebrand uit Gaanderen heeft in het R.-K. ziekenhuis te Terborg het leven ge- schonk'-- ;:::n d.u- wgcns. Moeder ear zoons maken het uitstekend. De aanslag op de Italiaanse communistenleider Palmiro Togliatti heeft een gevaai- lijke reactie gehad in geheel Italië. Onmiddellijk na het bekend worden van de aanslag braken in de meeste grote steden ongeregeldheden uit, waarbij doden en gewonden vielen. In Rome, Milaan, Livorno en andere plaatsen werden ogenblikkelijk stakingen geproclameerd, waardoor vele bedrijven en openbare diensten kwamen stil te liggen. Een algemene staking is in voorbereiding en zal waarschijnlijk vandaag reeds alle vitale bedrijven in de meeste grote steden lam leggen. De oppositie in de Italiaanse Kamer, bestaande uit links-socialisten en communisten, heeft het aftreden der regering geëist. Intussen is de toestand van Togliatti in zoverre verbeterd, dat hij buiten direct levensgevaar is. De dader, een 25-jarige Siciliaanse student in de rechten, Antonio Ballante di Durazzo, werd onmiddellijk na zijn daad gevat; hij verklaarde: „Ik heb het alleen gedaan en mijn motief is mijn persoonlijke overtuiging dat Togliatti een vijand van het Italiaanse volk is". T ogliatti buiten levensgevaar De twee doktoren die Togliatti vlak na de aanslag, die voor het parlementsgebouw plaats had, verzorgden, waren beide leden van de Kamer, namelijk de christen demo craat Marconi en de liberaal Capua, Later werd de gewonde naar een ziekenhuis ge transporteerd, waar hij een spoedoperatie onderging. Om half vier was Togliatti volgens de chirurg dr. Piero Valdoni volledig buiten gevaar. Dr. Valdoni deelde mede, dat de eerst kogel Togliatti achter het linker oor raakte en slechts een lichte schampwonde had veroorzaakt. De tweede kogel had hem in de linkerzij getroffen en was, zonder edele delen te hebben geraakt, aan de achterzijde weer uitgetreden. De derde ko gel was tussen de zevende en achtste rib bet lichaam binnengedrongen, had de long top doorboord en was aan de rugzijde blij ven steken. (United Press). „Moordenaar!" Zoals te verwachten viel hebben de Ita liaanse communisten en de linkse socialis ten in de Italiaanse Kamer heftig gerea geerd op de aanslag. In een rumoerige zit ting was premier de Gasperi het doelwit van hun woede. Zij eisten in een motie het aftreden van de regering en scholden de Gasperi, die tot het einde toe zijn kalmte wist te bewaren, uit voor „moordenaar". De premier laakte in ernstige bewoordin gen de misdadige aanslag en gaf de ver zekering dat de regering haar uiterste krachten zou inspannen om dergeliike on verantwoordelijke daden te voorkomen. Volgens de eerste verklaringen, welke de dader Ballante, die van Siciliaanse af komst is, tegenover de politie heeft afge legd, zou hij tot geen enkele politieke partij behoren en had hij reeds twee jaar geleden het plan opgevat de Italiaanse communisti sche leider te vermoorden. De Italiaanse regering heeft gistermid dag het volgende communiqué uitgegeven: „Op een ministervergadering heeft pre mier de Gasperi zijn ambtgenoten op de hoogte gesteld van zijn bezoek aan Togliat ti, die het slachtoffer is geworden van een misdadige aanslag, die de afschuw en de verontwaardiging van alle Italianen heeft verwekt. De regering spreekt de hoop en de vurige wens uit, dat Togliatti de gevol gen van de afschuwelijke gewelddaad te boven zal komen én snel zal mogen her stellen". Bloedige botsingen In de meeste grote steden van Italië heerst een opwinding, die het ergste doet vrezen. De stakingen breiden zich uit in alle bedrijven en overheidsdiensten. In Rome rijden geen taxis of bussen meer en de straten zijn vol van betogers, die her haaldelijk ongeregeldheden veroorzaken. In Rome en andere steden zijn bij straat relletjes reeds doden en gewonden geval len. De regering heeft een algemeen demon stratieverbod afgekondigd en de politie op dracht gegeven, streng tegen rustverstoor ders op te treden. In verschillende Romein se straten werden barricaden opgericht, die door de politie in jeeps werden door broken. Er zijn echter tekenen dat na de eerste opwinding een vermindering van de span ning is ingetreden en dat de meerderheid van het Italiaanse volk afwijzend staat tegenover de politiek van geweldpleging en stakingen der communisten. In vele steden is gisteren na de aanslag het optreden van communistische actiegroepen geconstateerd, die de fabrieken en winkels afgingen om de arbeiders en winkelbedienden tot staking aan te zetten. In sommige gevallen dwon gen zij de winkeliers hun zaken te sluiten. Vooral in het communistische centrum Milaan heeft de politie, bijgestaan door sol daten, het hoofd te bieden aan ernstige on geregeldheden, veroorzaakt door commu nistische raddraaiers, die het demonstratie verbod overtreden en in groepen door de straten trekken met spandoeken en spreek koren die aansporen tot verzet of stakingen. Het heeft er alle schijn van, zo meldt Reuter, dat de toestand zich ontwikkelt in de richting van een strijd tussen commu nisten en de regering om de controle van de straten. De communistische partij heeft haar gehele gewicht van partijleden en vakverenigingsleden in de schaal geworpen I in een poging de aanslag op Togliatti te gebruiken om de regering omver te werpen aldus Reuter. Te Rome had men heden de indruk, dat in de Noordelijke steden, waar de commu nisten een sterke positie innemen, de kracht meting tussen regering en communisten vanavond of morgen zal beginnen. „Mijn documenten!" Togliatti, die na de aanslag bewusteloos neerviel, kwam in het parlementsgebouw weer bij kennis en het eerste wat hij deed was zeer bezorgd informeren naar zijn actetas. „Zijn mijn documenten er nog?" vroeg hij angstig en toen men hem op dat punt gerustgesteld had, informeerde hij of de dader al was gearresteerd. Na de opera tie werden hem twee bloedtransfusies toe gediend. Het bulletin van de behandelende geneesheer deelt mede dat de communisten- leider een lichte zenuwschok heeft en dat zijn wonden hem zeer hebben verzwakt. Zijn toestand wordt echter beschreven als „niet-levensgevaarlijk". Telegram van Stalin Radio Moskou meldt, dat Stalin een tele gram aan de Italiaanse communistische par tij heeft gezonden van de volgende inhoud: „Het bestuur van de communistische partij van de Sovjet-Unie is ten zeerste veront waardigd over de lage aanslag op het leven van de leider der Italiaanse arbeidersklasse, onze geliefde kameraad Togliatti. Het be treurt, dat de vrienden van kameraad Togliatti niet in staat waren hem tegen de gemene aanval te beschermen". Indonesisch-Amerikaanse handelsonderneming In een Woensdag uitgegeven mededeling verklaart het „bureau van de Indonesische republiek" te New York, dat de Indone sische republiek de oprichting van een Amerikaans-Indonesische handelsonderne ming heeft goedgekeurd, als zijnde een on derdeel van het alomvattende republikeinse program voor herstel en ontwikkeling van de Indonesische economie. Deze medede ling is gepubliceerd door de heer Soemitro. In deze bekendmaking heet het: „Op uit nodiging van de republiek heeft de heer M. Fox een aandeel genomen in deze onder neming, met de bedoeling, de samenwer king van de republiek met de Amerikaanse industriële, technische en financiële belan gen te bevorderen. De republiek en Fox hebben in deze onderneming een gelijk aandeel." De verklaring zegt verder, dat de be doeling van de republiek met de oprichting der onderneming is, de bevordering van Amerikaanse deelneming aan de economi sche ontwikkeling van Indonesië en het vergemakkelijken van invoeren uit- en uit voeren naar de Verenigde Staten. De repu bliek zo wordt aan het slot gezegd juicht Amerikaanse deelneming op indu strieel-, transport-, scheepvaart- en andere handelsgebieden toe. In de directie der on derneming hebben de heren Soemitro en Fox zitting. Truman candidaaf der democratische partij Onenigheid over de rassenpolitiek Harry Truman is door de Conventie der Democratische partij gekozen als candidaat voor het presidentschap. Er was een duide lijke tegenstand te constateren van de zijde der Zuidelijke staten, die gekant zijn tegen de politiek van Truman ten opzichte der kleurlingen. De Zuidelijken hebben echter 'een dubbele nederlaag geleden, doordat de Conventie met 925 tegen 309 stemmen een verzoek verwierp van de Zuidelijke afge vaardigden om in het verkiezingsprogram op te nemen, dat de afzonderlijke staten het recht zouden moeten hebben zelfstan dig rassenkwesties te regelen. Voorts werd besloten dat men de door president Truman ingediende wet op de burgerlijke rechten zal steunen. Tegen het besluit van de resolutie-commissie in sprak de Conventie zich met 651 tegen 582 stem men tegen rasdiscriminatie uit. Vele Zuidelijke afgevaardigden zijn hier over ten zeerste ontstemd en er werd op nieuw gesproken van een definitieve breuk in de partij. Engele afgevaardigden der Zuidelijke staten begonnen onmiddellijk plannen te maken om een afzonderlijke Conventie bijeen te roepen, een eigen can didaat voor de presidentsverkiezingen te benoemen en een eigen program op te stellen, aldus Reuter. President Truman heeft na zijn verkie zing aangekondigd, dat hij een speciale zitting van het Congres zal bijeenroepen om het de goedkeuring te vragen voor een aantal wetten, die hetzelfde beogen als in het program der republikeinse partij wordt opgesomd als punten van actie. „Als er enige waarheid schuilt in het republikeinse partijprogram, aldus Truman, kan het Con gres die wetten in recordtempo aannemen". Delfts Studentencorps zette de klok een eeuw terug Het was Woensdag wel de schoonste dag van het lustrum van het Delfts Studenten Corps. Leden van het corps en hun dames, in totaal ongeveer vy fftienhonderd perso nen, begaven zich in raderboten, postkoet sen, diligences en zelfs per ouderwetse stoomtrein naar het landgoed „Duyven- voorde" onder Voorschoten. Alle deel neemsters en deelnemers waren gekleed in eostuums anno 1848; de heren, in kleu rige jassen en met grijze hoge hoeden, droe gen zwierig de wandelstok met zilveren knop. Zelfs de bakkebaarden ontbraken niet. De dames, gekleed in prachtige toi letjes, veelal met hoepelrokken, droegen de lunchmandjes. Nederlands goud in Zwitserland In een officieel communiqué deelt de Zwitserse regering mede, dat de Zwitserse Bondsraad van de Amerikaanse en Neder landse regering het verzoek ontving tot het voeren van besprekingen over goud, dat tijdens de oorlog door de Nederlandse Bank naar Duitsland werd gezonden en gedeeltelijk door de Deutsche Reichsbank aan de Zwitserse Nationale Bank werd verkocht. De Zwitserse Bondsraad kon dit verzoek tot het voeren van besprekingen niet inwilligen, aangezien in de financiële overeenkomst van Washington uitdrukke lijk is overeengekomen, dat door de beta ling van 250 millioen Zwitserse Francs in goud, van Zwitserse zijde aan alle eisen is voldaan, welke de geallieerde regerin gen of circulatiebanken zouden kunnen stellen wat betreft goud, dat Zwitserland tijdens de oorlog van Duitsland heeft ver worven. De opening van het internationale Padvindsters-leidsterskamp in Vogelen zang. De deelneemsters brengen het saluut aan de vlag. DE KABINETSFORMATIE Dr. Beel ontvangt fractieleiders (Van onze parlementaire redacteur) Vandaag en morgen worden de fractie leiders van de K.V.P., van de P. v. d. A., van de C.H.U. en van de V.V.D. door de formateur ontvangen ter bespreking van de kabinetsformatie. Ik heb redenen om aan te nemen dat dr. Beel heden alleen ge legenheid zal hebben de drie eerstgenoem- den te ontvangen, zodat mr. P. J. Oud mor gen bij hem zal verschijnen. Te verwachten valt dat de formateur aan genoemde heren zijn ontwerp-programma bij deze bespre kingen ter kennis zal brengen. Het feit dat de heer J. Schouten, leider van de Anti- Revolutionnaire fx-actie, niet op het lijstje voorkomt, behoeft allerminst vei'bazing te wekken, aangezien immers samenwerking in het kabinet met de Anti-Revolutionnai- ren ondenkbaar is, gezien hun afwijzend standpunt tegenover de grondwetsherzie ning, welker aanneming ongetwijfeld het eerste punt zal zijn dat het nieuwe kabinet te verwezenlijken heeft. Handel in valse textielpunten ontdekt De rijkspolitie in Zeeland heeft een uit gebreide handel in valse textielpunten ont dekt. Half Juni leverde een winkelier uit Arnemuiden 2000 textielpunten in op het distributiekantoor te Middelburg. De amb tenaren kregen het vermoeden, dat de punten vals waren Bij onderzoek bleek het vei-moeden juist te zijn. Ongeveer te zelfder tijd werden op het distributiekan toor te Axel 50 valse textielpunten ingele verd. Toen de winkeliers, die de punten hadden ingeleverd, langdurig verhoord werden, kwam vast te staan, dat men met een wijd vertakt complot te doen had. In talrijke Zeeuwse plaatsen, maar ook in Den Haag, Haarlem en Rotterdam, waren winkeliers in het bezit van valse textielpunten. In Middelburg werden niet minder dan 30.000 valse textielpunten in beslag geno men. Waarschijnlijk werden de punten in België gedrukt in opdracht van de man, bij wie de voorraad in Middelburg in beslag werd genomen. Ook in België zijn enige arrestaties verricht. Prijzen vastgesteld voor nieuw schilderwerk Naast de pr ij zenbeschikking voor schil derswerkzaamheden, welke de prijzen re gelt op basis van het aantal gewerkte uren, is met ingang van 20 Juli voor nieixw schilderwerk, in het bijzonder bij de bouw van nieuwe woningen, een regeling per vierkante meter getroffen. Voor buiten schilderwerk is de prijs f 2,60 per m2, voor binnenschilderwerk f 2,70 per m2, beide in clusief materiaal. De wijze van opmeten van het aantal vier kante meters is nauwkeurig omschreven. Gistermorgen werd op de in aanbouw zijnde tijdelijke tribune op het nieuwe Haarlem-veld aan de Jan Gijzenkade de rood-blauwe Haarlem-vlag gehesen. Het schiet al aardig op met het nieuwe tehuis van de afdelingskampioen. Koningin Ingrid slipt met auto Zij zelf en haar dochtertjes lopen hersenschudding op Koningin Ingrid van Denemarken en haar twee dochters, de achtjarige prinses Margrethe en de tweejarige prinses Anne Marie, hebben een lichte hersenschudding opgelopen bij een auto-ongeluk op twee kilometer afstand van 't koninklijk kasteel Graasten. De koningin chauffeerde zelf en verloor op een gegeven ogenblik de macht over het stuur op de gladde weg. De wagen slipte, maakte een draai en botste daaxrna tegen een boom. De chauffeur, die zich in de auto bevond, werd ernstig gewond. Koning Frederick begaf zich ijlings naar de plaats van het ongeval zodx-a hem de tijding werd gebracht en reed zijn echtge note, de kinderen en de chauffeur terug naar het kasteel, vanwaar zij vervolgens per ambulance naar het ziekenhuis werden gebracht. Nader wordt gemeld dat de verwondingen van de koningin, die behalve een hersen schudding een gebroken knieschijf opliep, en van de prinsesjes niet van ernstige aard zijn, zodat zij wel binnen enkele dagen naar het kasteel kunnen worden vervoerd. De chauffeur verkeert buiten levensge vaar. Cominform antwoordt de Joegoslavische communisten Het officiële orgaan van de Cominform heeft heden het antwoord van de Joego slavische regering op de resolutie van de Cominform, waarin de leiders van de Joe goslavische communistische partij worden veroordeeld, „zonder compromis" verwor pen, aldus meldt het Roemeense pers bureau. In het orgaan der Cominform wordt ver klaard: „De leiding van de communistische partij van Joegoslavië, vertegenwoordigd door Tito, Kardelj, Dhilas en Rankovic, heeft zich nog meer als een burgerlijk- nationalistische leiding ontmaskerd, welke de zaak van de werkende klasse en de zaak der nationale onafhankelijkheid van Joego slavië heeft verraden". Britse Dakota boven zee verongelukt Aan de kust bij T^lon zijn zes ver brande lichamen van inzittenden van een Britse Dakota geborgen. Het toestel, dat met vracht op weg was van Malta naar Marseille, is in zee gestort Er zijn geen overlevenden Twee der omgekomenen waren passagiers. Nog geen beslissing over Palestina De Veiligheidsraad heeft nog geen beslis sing genomen over de Amerikaanse resolu tie, die een order tot onmiddellijk staken der vijandelijkheden in Palestina voorstel de. Men verwacht dat de raad vandaag over genoemde resolutie zal stemmen, tussen gaan de gevechten in het Heilige Land onverminderd voort. De Joodse strijd krachten zijn in het algemeen in de aanVS? en veroverden nieuwe steunpunten der Arabieren. Afwijzend antwoord der Sovjet-Unie De Sovjet-Unie heeft de volledige tekst van haar antwoordnota aan de drie Westelijke regeringen inzake de blokkade van Berlijn, enkele uren na dat de nota in de drie hoofdsteden was overhandigd, per radio bekend gemaakt. Het antwoord is volkomen negatief. „Geen opheffing der blok kade, geen aanvaarding van voor waarden ter bespreking dezer kwestie, geen erkenning van schuld aan de huidige situatie." De Russische nota is een lijvig document, dat uitvoerige beschouwingen wijdt aan de „schendingen van de geallieerde afspraken door de Westelijke mogendheden" en de ontwikkeling van de splitsing in Duitsland, zoals die van Russisch standpunt uit wordt gezien. In deze beschouwingen wordt ver klaard, dat de drie Westelijke mogendhe den „door hun schending van viermogend- hedenovereenkomsten hun recht op bezet ting van de Duitse hoofdstad hebben ver- beurd". De Sovjet-Unie verwerpt de eis tot onmiddellijke opheffing der blokkade als voorwaarde voor oplossing van het Duitse vraagstuk. Zij verklaart geen bezwaar te hebben tegen onderhandelingen over het gehele Duitse vraagstuk, doch geen voor lopige voorwaardeix voor dergelijke be sprekingen of voorstellen, welke alleen Berlijn betreffen, te kunnen aanvaarden. Onder afwijzing van de beschuldiging, dat het Sovjet-Russisch optreden de hui dige toestand te Berlijn veroorzaakt heeft, verklaart de Sovjet Unie, dat viermogend- hedenbestuur van de hoofdstad niet te scheiden is van viermogendhedenbestuur van Duitsland als geheel. „Het vierledig bestuursapparaat in Duitsland is door het afzonderlijk optre den van de vegeringen van de Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk in het on gerede gekomen. De Westelijke mogendhe den hebben door hun streven een regering voor West-Duitsland te vormen met Frank fort als hoofdstad ovei-eenkomstig de jong ste Londense zesmogendhedenovereenkomst ook de wettelijke basis, waarop hun recht op deelneming aan het bestuur van Berlijn berustte, ondermijnd". In het Sovjet-Rus sisch antwoord wordt verklaard, dat Ber lijn het centrum van de Sovjetzöne is en dat de economie dezer zóne gevaar liep door het invoeren van een munthervorming door de Westelijke mogendheden - „een gevaar, dat nog niet afgewend is". De Sovjet-nota bevat nog de volgende merkwaardige zinsnede: „Inmiddels heeft het Sovjet-opperbevel aanhoudend uitdrukking gegeven en het blijft dit nog steeds- doen aan zijn be zorgdheid over het welzijn van de Berlijnse bevolking en haar voorziening van hel noodzakelijke". En verder: „Het Sovjet-bevel streeft naar de zo spoedig mogelijke opheffing van de recente moeilijkheden, die aaixgaande de voorziening zijn gerezen. Bovendien zal de Sovjet-regering er niets op tegen hebben om indien nodig de voorziening van Groot-Berlijn uit eigen middelen te ver zekeren. „Aangaande de Amerikaanse verklaring, dat de V.S. zich niet door dreigementen, druk of andere acties er toe zullen laten brengen af te zien van het recht om deel te nemen aan de bezetting van Berlijn, ver klaart de Sovjet-regering, dat zij hierover niet in discussie zal treden, daar zij het niet nodig heeft een politiek van druk te voeren". De Franse premier, Robert Schuman, heeft tegenover Reuter verklaard, dat het Sovjet-antwoord overeenkomt met de ver wachtingen. Op de vraag of de internationale toestand ernstiger geworden is na de ontvangst, zeide Schuman: „In het geheel niet". Er zijn aanwijzingen, die de vrees wek ken, dat de Sovjets nieuwe maatregelen denken te nemen, waardoor ook de lucht- voorziening, waarop de stad thans drijft, in grote moeilijkheden zou kunnen geraken. Volgens de mededelingen in het officiële blad der Russische bezetting „Tagliche Rundschau" is men in kxringen van Rus sische luchtvaartdeskundigen tot de con clusie gekomen „dat het ogenblik gekomen is om het probleem van de luclitcorridors die zich over een groot gebied van de Sovjetzöne uitstrekken, te regelen". Deze deskundigen zouden volgens het blad de mening zijn toegedaan, dat drie luclitcor ridors voor het noodzakelijke verkeer veel te veel is. Bovendien zegt het blad, dat het doelmatig ware tegelijk ook de voor schriften voor het gebruik van de corridor in het belang der veiligheid te herzien. Het blad spreekt van uiterst ongediscipli neerd gedrag van de Britse en Amerikaan se piloten, waardoor grote risico's ontstaan voor de Sovjet-vliegtuigen, die oefeningen moeten houden. Weerbericht WEINIG VERANDERING. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. In De Bilt. geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond: Half tot zwaar bewolkt met enkele verspreide regenbuien. Zwakke tot matige wind uit Westelijke richtingen- Weinig verandering in temperatuur.

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 1