Haarlems Dagblad Order tot wapenstilstand in Palestina binnen 3 dagen terinnering Russische greep naar Berlijnse luchtcorridors aangekondigd Vernielzucht viert hoogtij in vele streken van Italië Britse troepen naar Malakka -j3c Jaargang No. 18990 hreaux: Grote Houtstr 93. Tel Adv en Admin. B24, 14 825, Redactie 10600. Direct-Hoofdred. 1)54. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, TeL 12230. rukkerij Z. B. Spaarne 12, TeL 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Vrijdag 16 Juli 19-18 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal 4,Franco per post 4,50. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem hENERAAL JOHN JOSEPH PERSHING If is gestorven, bijna 88 jaar oud. De lam wekt herinnering aan de eerste we- udoorlog. Hij was daarin, of tenminste in jt laatste deel ervan, commandant van t Amerikaanse expeditieleger in Europa. Juni 1917 kwam hij met zijn staf in ankrijk aan. De oorlog was toen drie jaar n de gang. De man was geen populaire neraal ver verwijderd van de stijl- ontgomery maar een harde organisator een norse doorzetter. In die eerste we- ldoorlog hadden de Fransen in steeds enemende mate de militaire leiding; ten- itte werd maarschalk Foch officieel op- rbevelhebber van alle geallieerde strijd- achten. Toen de Amerikanen kwamen, lervarcn in de uitputtende stelling-oorlog e al jaren woedde, wilden de Fransen in in hun militaire opzet inschakelen, aar Pershing voelde daar niets voor: hij ilde een groot Amerikaans leger opbou- en en daarmee een Amerikaans militair estige. Het ging niet zo heel vlot met de menwerking onder'de geallieerden, het- fcen in later tijden nog wel eens zou porkomen. Ook waren de Franse burger- jke autoriteiten al geducht geschrokken an de methodes der Amerikaanse organi- itors, die de aanvoer van troepen en oor- igsmateriaal en de ravitaillering op poten loesten zetten. Het oude Europa was aan it soort van optreden niet gewend. Zij jpzen aanvoerhavens in Frankrijk uit, on- eacht de moeilijkheden, .omdat die het fchtst bij Amerika lagen". Zij ontwierpen jchtlijnige spoorwegen dwars door eer- iedwaardige landgoederen, waarop allerlei fcrvituten lagen. Terwijl de hoogste span ing in de borlog heerste, moesten de fieuwe en de Oude Wereld in het geal- >erde kamp tot een vergelijk trachten te (omen. Hetgeen onder de drang der om- (andigheden natuurlijk gelukte. Het gaf ïaurice Donnay de stof voor zijn toneel- Juk „Les Américains chez nous", dat kort de oorlog een £root succes in Parijs zou (eleven. Pershing met zijn snel groeiende leger macht zou tenslotte de uitkomst van de [rijd ten voordele der geallieerden beslis- ;n. In de aanvang van 1918 leden zij even- zei nog zware tegenslagen, waarna de Imerikaanse aanvoerder zich volkomen in let Franse opperbevel schikte. Tenslotte racht 1918 grote successen voor de unerikanen eer op 11 November de wapen- Jilstand een einde maakte aan de strijd. Generaal Pershing is noch in de oorlogs- Ijd, noch daarna ooit een man geweest die lerk op de verbeeldingskracht van het frote publiek heeft gewerkt. Hij leek een [rimmig product van de moderne geïndu- jtrialiseerde oorlog, die vastgelopen was in :n strijd-in-uilhoudingsvermogen in loop- aven-stellingen, die men in die jaren als Iet definitieve afscheid van de ouderwetse jewegings-oorlog beschouwde. Het scheen dat de geduchte vorderingen van de éehniek hervatting van die bewegings- (jrlog uitsloten. Ten overvloede gingen de "ransen na de strijd nog hun vervaarlijke |estinggordel aan de Oostgrens de Ma- inotlinie bouwen. Maar de tweede [ereldoorlog zou bewijzen, dat de theorie (mtrent het einde van de bewegings-oorlog naast was en Frankrijk zou in 1940 Jooral de nederlaag lijden, omdat het zich (p verdediging alleen had gebaseerd. Na de eerste wereldoorlog werd generaal ïershing chef van de Amerikaanse gene- ale staf. een functie die hij tot 1924 ver luide. Daarna werd hij als lid van een bternationale commissie afgevaardigd, die Jet geschil tussen de Zuid-Amerikaanse itaten Chili en Peru over de gebieden Tac- [a en Arica tot oplossing moest brengen, bit geschil hing al meer dan veertig jaar; e commissie slaagde niet enige jaren ster zou het dispuut eindelijk opgelost 'orden door de twee gebieden elk aan een Jegadigde toe te wijzen en Pershing leerde naar huis terug wegens gezond- leidsredenen. Dat was in 1926. Hij heeft Jaarna nog 22 jaar geleefd, maar zijn laat- ite tien jaren als invalide in het Wal- •r Reed ziekenhuis te Washington door gebracht. Van de leidende staatkundige en militaire iguren uit de eertste wereldoorlog was hij :n der laatste overlevenden. Ook de Fran- maarschalken zijn hem voorgegaan in Ie dood, behalve alleen de stokoude Pétain, ie als gevangene op een Frans eiland nog teeds een bestaan ziet voortduren, dat alle lans schijnt te hebben verloren. R. P. DE VEILIGHEIDSRAAD GRIJPT IN Donderdag heeft de Veiligheidsraad met grote meerderheid een belangrijke beslissing inzake Palestina genomen: Ten eerste werd vastgesteld, dat de Palestijnse situatie een bedreiging van de vrede vormt, ten tweede werd een order tot staking der vijandelijkheden aan de strijdende partijen in het Heilige Land gegeven, op te volgen binnen drie dagen, onder bedreiging van strenge sancties zoals het Handvest die voor schrijft. Deze twee besluiten waren de voornaamste delen van een Amerikaans voorstel, dat aldus gedeeltelijk werd aangenomen. Hieronder volgen de aangenomen punten van de Amerikaanse resolutie. In de aan hef wordt verklaard, dat de Arabieren enige verzoeken om voortzetting van het bestand hebben verworpen en dat het dien tengevolge tot hervatting der vijandelijk heden is gekomen. 1. De toestand in Palestina is een be dreiging voor de vrede. 2. Beide partijen moeten binnen drie dagen of eerder, indien de bemiddelaar hen daartoe kan overreden, het vuren staken. 3. Indien aan dit bevel geen gevolg wordt gegeven, zal dit als vredesbreuk wor den beschouwd, die volgens hoofdstuk ze ven, dat voorziet in sancties en het gebruik van geweld, onmiddellijke bespreking van de mogelijkheid van verder optreden met zich mee zou brengen. 4. 24 uur na het aannemen van de reso lutie moet te Jeruzalem het vuren gestaakt worden. De pogingen, Jeruzalem te demi litariseren moeten voortgezet worden. 5. De wapenstilstand blijft van kracht, totdat een vreedzame regeling is getroffen. Door deze resolutie verplicht de Raad zich aanbevelingen te doen teneinde aan de bedreiging van de vrede het hoofd te bie den. Indien de Raad hierin zou falen zou hij verplicht zijn economische sancties toe te passen of te land, ter zee of in de lucht op te treden, al naar gelang nodig mocht blijken. Texfiel-uitverkoop begint op 2 Augustus In aansluiting op de mededeling van het ministerie van Economische Zaken over de uitverkoop van bepaalde textielgoede- ren zonder punten of tegen verlaagde pun- tenwaarde meldt „De Textielhandel", dat voor deze uitverkoop het tijdvak van 2 tot 15 Augustus is vastgesteld. Op de uit te verkopen goederen dient een prijsverla ging van ten minste tien procent te wor den toegepast. Deze regeling beoogt, de detailhandel in de gelegenheid te stellen, goederen op te ruimen welke op punten onverkoopbaar zijn gebleken. Hard tegen hard om het bezit der „luchtbrug" De Kabinetsformatie Bijzondere oplossing mogelijk? Onze parlementaire redacteur seint ons hedenmiddag: De Tweede Kamer-fractie van de P. v. d. A. heeft vanmorgen vergaderd. De Chris telijk Historische fractie zal vanmiddag vergaderen, die van de K.V.P. morgen en die van de V.V.D. vermoedelijk morgen eveneens. Formateur dr. L. J. M. Beel legt zich op zoveel mogelijk spoed bij de formatie toe. Ik heb de indruk dat voorshands de kans vrij groot is dat de P. v. d. A. ermee zou instemmen om in een kabinet, dat als het ware de signatuur van de K.V.P. en de P. v. d. A. zou dragen dus: welks program deze partijen in het bijzonder zouden kun nen onderschrijven enkele figuren op te nemen uit de kringen van de C.H.U. en de V.V.D.zonder dat deze twee groepen als regeringspartijen zouden optreden. Derge lijke figuren zouden dan tenvolle het re geringsprogram moeten aanvaarden en hun politiek verleden zou waarborgen voor sa menwerking moeten opleveren. Anderzijds zou hun aanwezigheid in het kabinet aan de fracties meer zekerheid verschaffen dat het kabinet geen huns inziens te buitenis sige politiek zou voeren. Gevaarlijke vondst in de haven van Beverwijk Tijdens baggerwerkzaamheden in de ha ven van Beverwijk heeft men Donderdag een Duitse vliegtuigbom van 350 kg opge haald. Het gevaarlijke projectiel was, ook wat de ontstekingsinrichting betreft, nog geheel intact. De Hulpverleningsdienst uit IJmuiden heeft de bom verwijderd. De assistentie van deze dienst was tevoren verzocht in Sassenheim, waar men op een terrein bij in aanboltw zijnde huizen een projectiel van 150 kg had gevonden. De beide projectielen zullen in de duinen gedemonteerd of tot ontploffing gebracht worden. Een hoge Russische politieke functiona ris heeft vooraanstaande communisten te Berlijn Donderdagavond meegedeeld, dat de Westelijke mogendheden gedwongen zullen zijn Berlijn binnen acht weken te verlaten als „bepaalde lekken in de blok kade doeltreffend kunnen worden gedicht". In Duitse politieke kringen, die nauw con tact houden met het Sovjet-hoofdkwartier, wijst men er op dat „bepaalde lekken in de blokkade" de luchtcorridors van Ber lijn naar de Westelijke zones zijn. De afgelopen drie weken, zo verklaart men in deze kringen, hebben Russische militaire en luchtvaartdeskundigen zowel in Berlijn als in Moskou de methoden be sproken om „de lekken te stoppen". Ge neraal Alexandrof, hoofd van de Russische luchtvaartafdeling in Duitsland, zou heb ben voorgesteld de Westelijke geallieerden aan te zeggen, dat twee van de drie lucht corridors zullen worden gesloten. De ene overblijvende corridor zou in breedte van 20 tot 10 mijl worden terug gebracht. De Westelijke geallieerden zou den worden geïnstrueerd dat voor elke vlucht naar Berlijn van te voren toestem- In het kader der Benclux-overeenkomst is gisteren voor de eerste maal in Breda de geza menlijke grenscontrole door Nederlandse en Belgische marechaussee en douane-beambten gehouden voor een zestigtal emigranten die naar Zuid-Afrika vertrokken. - Voorheen gingen dergelijke mensen in Amsterdam aan boord van het schip dat hen via Antwerpen naar het land van bestemming bracht. Thans gaan zij ter besparing van deviezen via Breda, waar ook de Belgische douane gelijktijdig de conlröle uitoefent, per autobus naar Antwerpen zonder verder oponthoud aan de Belgisch-Nederlandse grens. Ook dc omgeving waar thans de forma liteiten vervuld worden is voor de reizigers aanmerkelijk prettiger dan de sombere wacht lokalen aan de grenzen. Generaal Pershing overleden Generaal John Pershing, commandant van de Amerikaanse expeditionnaire macht tijdens de eerste wereldoorlog, is Donder dag op 87-jarige leeftijd te Washington overleden. Generaal Pershing, die de laatste tien jaar van zijn leven in het Walter Reed zie kenhuis te Washington doorbracht, was een der bevelhebbers van de oorlog 1914 1918. Hij nam het bevel over de expedition naire macht in het begin van 1917 op zich en hield het gedurende de rest van de oor log, daarbij opklimmend tot de rang „ge neraal van de legers", een titel, die tevoren slechts was toegekend aan Sherman, Grant en Sheridan. Hij was een der eersten, die de Amerikanen waarschuwden, dat zij zich op de oorlog tegen Hitier moesten voorbe reiden. De Italiaanse minister van Binnenlandse Vijflandenraad zal spreken over militaire samenwerking Op de vergadering van de adviserende Vijflandenraad der West-Europese Allian tie, die op 19 en 20 Juli in Den Haag zal bijeenkomen, zouden volgens Belgische be richten de problemen der samenwerking op militair gebied een der belangrijkste pun ten van bespreking uitmaken. De afwezig heid van militaire deskundigen tijdens dezer v r-v"*"""'" ajj«mw«w.use eerste vergadering van de consultatievef»*!»- Seelba, deelde Donderdag raad is evenwel een aanduiding, dat deze aangelegenheid slechts in algemene lijnen zal worden behandeld. De besprekingen, die de laatste tijd tussen de militaire vertegen woordigers der vijf landen te Londen heb ben plaats gehad, mogen doen vermoeden, dat de vijf regeringen reeds concrete for mules voor een samenwerking op militair gebied hebben opgesteld. Tijdens de vergadering van de Vijflan denraad zullen ongetwijfeld eveneens de grote politieke problemen aan een onder zoek worden onderworpen. In het bijzon der zullen besprekingen worden gevoerd over de toekomstige politieke constellatie van West-Duitsland en de tegenvoorstellen, welke te dien aanzien zijn gedaan door de presidenten van de elf Duitse staten. Tenslotte zal een groot deel der bespre- kïngen gewijd worden aan het nauwer toehalen der banden op economisch gebied tussen de vijf bij het pact van Brussel aan gesloten landen. Algemene staking de kop ingedrukt Het Westen bespreekt de volgende stap Reuters diplomatieke correspondent seint pit Londen: I In bevoegde kringen te Londen voorspelt pen, dat besprekingen tussen de Westelijke pogendheden over de kwestie hoe men op let Sovjet-antwoord zal reageren, tenmin- (te enige dagen in beslag zullen nemen. De verklaring, dat de Sovjet-Unie er lets op tegen zal hebben om de voorzie- ling van Berlijn uit eigen middelen te ver- ekeren, wordt beschouwd als een aanwij- ing, dat de Sovjet-Unie er meer op uit is e Westelijke geallieerden uit Berlijn te 'erdrijven, dan de onderhandelingen te leropenen. Een ander belangrijk aspect is, dat de povjet-nota de Berlijnse crisis nadrukkelijk verbindt met de oplossing van het gehele |)uitse vraagstuk. Het schijnt daarom logisch, zo vervolgt leuters correspondent, dat de Sovjet-nota ken ultimatum voor de Westelijke mogend- beden inhoudt om óf de Sovjet-interpreta tie van de hoofdpunten van Potsdam te Unvaarden óf Berlijn te verlaten. i Amerikaans snperfort verongelukt I In de nabijheid van Salina (Kansas, V.S.) }s Donderdag een Amerikaans superfort brandend neergestort. Van de dertien in- fcttendenden zijn negen personen omge komen. Scheur in blok [Politieke waarnemers te Berlijn zijn van piening, dat er in de nabije toekomst een peheuring zal optreden in het „democra tisch blok" in de Sovjet-zóne van Duits land, dat samengesteld is uit de door de Communisten beheerste eenheidspartij, de liberaal-democratische en de christelijk- pemocratische partij. Prins Bernhard reikfe onderscheidingen uit In de Burgerzaal van het Koninklijk Pa leis te Amsterdam heeft Prins Bernhard Donderdag namens de Koningin een groot aantal onderscheidingen uitgereikt aan Nederlanders, die zich in het bijzonder tijdens de oorlogsjaren verdienstelijk heb ben gemaakt. Een groot gezelschap waar onder, behalve de familieleden der gedeco reerden talrijke hoge functionarissen van leger en vloot bevonden, woonde de plech tigheid bij. Tot de leden van de Koninklijke Land macht die het Vliegerkruis ontvingen, be hoorde mej. I. L. Veldhuyzen van Zanten uit Hillegom. De foto hieronder geeft een overzicht van de plechtigheid. In het midden, in donkere uniform, de Prins. Meer zeep? Naar wij vernemen, zijn er plannen in voorbereiding tot verhoging van het zeep- rantsoen. Dit betreft voornamelijk zachte zeep. het parlement mede, dat gewapende groe pen de spoorwegen op vier plaatsen had den opgeblazen en getracht hadden de voornaamste telefoonkabel tussen Noord en Midden-Italië door te snijden. Een kort ogenblik zaten de afgevaardig den als aan hun banken genageld, doch daarop ontstond een vreselijk rumoer. Minister Seelba sprak op kalme en rus tige wijze over daden van sabotage en ge wapend revolutionnair optreden en zei, dat de politie troepen, die het belangrijke telefoonbedrijf van Albatia San Salvatore in Toscane bewaakten, Donderdag door de revolutionnaire benden waren aangevallen. Versterkingen uit Siena, die te hulp kwa men, werden onderweg aangevallen en hun werd verhinderd Albatia te bereiken. Andere troepen uit Grossetto en in de buurt gelegen steden waren opgeroepen om hulp te bieden. De politie werd aangevallen met bommen en machinegeweervuur. Voorts deelde dé minister mede, dat bij Civitavechia, 78 kilometer ten Noorden van Rome, een deel van de spoorlijn langs de kust was opgeblazen. Hetzelfde was het geval met de voornaamste spoorverbinding Rome-Florence, die bij Chiusi, 160 kilo meter ten Noorden van Rome, was opgebla- „De communisten op Malakka hebben de Engelsen de oorlog verklaard", aldus heeft de Britse commissaris-generaal Malcolm MacDonald de gevaarlijke situatie in dit Britse gebiedsdeel gekenschetst. Men is algemeen van mening, dat het een langdurige en bittere strijd zal worden voordat de Britten de terroristen uit de jungle kunnen verdrijven, aldus United Press. De Britten hebben bekend gemaakt, dat Britse versterkingen onderweg zijn om de troepen op Malakka te steunen. De verster kingen zijn 7 Juli uit Hongkong vertrokken Communistische pogingen om rijk gebied te bemachtigen dezer dagen op Malakka en zullen een arriveren. Er bestaat geen twijfel aan, dat achter deze golf van terrorisme communistische activiteit schuil gaat, waardoor wordt na gestreefd Malakka, het rijkste rubber- ei tingebied ter wereld met een in politiek op zicht achterlijke bevolking, te bemachtigen. Geweldpleging is sedert het einde van de oorlog op Malakka schering en inslag ge weest, doch het was "aanvankelijk beperkt tot bandietisme. Na de bijeenkomst echter van de geheel India omvattende commu nistische partij in Calcutta in April van dit jaar en de bijeenkomsten van de democra tische jeugdbond heeft de terreur op Ma lakka ernstige vormen aangenomen. Er zijn op het ogenblik weinig bewijzen voorhanden, dat de huidige terreurgolf ge redigeerd wordt door Moskou, doch de politie heeft volmondig te kennen gegeven, dat de communisten de voorhoede van de terreur vormen, waarbij typisch communis tische terreurtaktiek wordt bedreven. Het is moeilijk te zeggen hoe sterk de communisten zijn, hoevelen in Moskou hun opleiding genoten of hoe zij er in geslaagd zijn op het schiereiland te komen of hun bevelen uit Moskou verkrijgen. Volgens de algemene opinie komt de leiding uit Bang kok, dat gewoonlijk het communistische hoofdkwartier genoemd wordt van Zuid- Oost-Azië. Men vreest, dat de geweldpleging zal overslaan naar Singapore, waar reeds acti viteit van terreurgroepen merkbaar geweest is, hoewel hier niet bleek, dat deze op com munistische leest was geschoeid. Daarenbo ven is het eiland, waarop Singapore gelegen is, vrij van jungle en daardoor gemakkelijk te controleren, doch de regering is zich er van bewust, dat voordat zulk een controle tot Malakka zelf kan uitgebreid worden, haar een bittere strijd te wachten staat. (United Press). zen. Tussen Rome en Ternï was een deel van de spoorbaan opgeblazen in de buurt van de hoofdverbinding van Rome naar de Adriatische kust. Een deel van de spoorlijn was opgeblazen op de lijn Orte- Falconare langs de Adriatische zee, de voornaamste spoorlijn langs de Oostkust. Seelba, die door de communisten ge brandmerkt is als staatsvijand nummer één wegens zijn krachtig optreden tegen de stakingen en onlusten, noemde iedere stad, dorp en vlek vanwaar onlusten wa ren gemeld. Onderwijl steeg de veront waardiging van de regeeringspartijen en nam de geprikkeldheid van de linksen toe. Seelba vertelde kalm en rustig, hoe in Tu rijn arbeiders dertig vooraanstaande indus triëlen gevangen hadden gezet, onder wie de directeur van de Fiat-fabrieken. Dit geschiedde onmiddellijk nadat het nieuws van de aanslag op Togliatti bekend werd. In de provincie Genua is de staat van beleg afgekondigd, doch later weer opge heven. Christelijk-democratisch dreigement „Indien aan de beroering geen einde wordt gemaakt zullen wij de vakbonds eenheid verbreken"; hierop komt in hoofd zaak de boodschap neer, die de Christelijk- Democratische leden van het hoofdbestuur van het Italiaanse vakverbond aan hun communistische collega's hebben doen toe komen. „De toestand wordt met het uur critieker, onder de arbeiders en de politie zijn reeds vele slachtoffers gevallen. Wij zijn er van overtuigd, dat de beslissing tot staking tot een verscherping van de toe stand heeft bijgedragen. Het ligt voor de hand, dat de aard en het doel van de hui dige staking niet met de opdracht van de vakbond stroken. Wij achten dan ook het einde van de staking dringend noodzake lijk". Het bestuur van het Italiaans Algemeen Vakverbond heeft daarop bevel gegeven, de algemene staking met ingang van Za terdag 12 uur te beëindigen. Volgens het hoofdbestuur van het ver bond was het te laat om de stakers aan te sporen, morgenochtend het werk te her vatten. De drukkers zijn onmiddellijk aan het werk gegaan, opdat extra edities van de te Rome verschijnende bladen uitgege ven kunnen worden. De situatie van heden. Onze correspondent te Rome meldde heden telefonisch, dat de toestand van Togliatti minder bevredigend is. Wat de stakingen betreft, deze zijn vol komen doodgelopen en hedenmiddag om 12 uur waren alle winkels en bedrijven weer geopend. De weigering van de chris- telijk^democratische richting in het vakver bond, dat geheel onder communistische in vloed staat, is de doodsteek voor de stakin gen geweest. Er valt niet aan te twijfelen dat de communisten de bedoeling hadden de stakingen zo lang te laten duren, dat de regering wel moest vallen. In Rome was heden de situatie rustig. De grootste ongeregeldheden zijn in Genua geweest, waar communistische groepen de straten blokkeerden, het licht afsloten en de telefooncentrale bezetten. Zij bemach tigden geblindeerde auto's van de politie en reden daarmee door de straten. In Milaan was heden alles rustig. Gedu rende de korte staking hebben overal in het land de spoorwegen normaal gefunc- 1 tionneerd, behalve op de baanvakken waar aanslagen zijn gepleegd. Vanmorgen kwamen uit Noord-Italië nog berichten over ongeregeldheden, doch de regering beheerst de toestand. ming moet worden gevraagd aan de Sov jet-autoriteiten, onder overlegging van een gespecificeerde lijst van lading en passa giers. Dwang Wanneer zonder toestemming toch wordt gevlogen zou men de vliegtuigen eerst draadloos of met lichtsignalen bevel ge ven te landen. Wanneer daaraan geen ge volg zou worden gegeven, zouden de vlieg tuigen tot dalen worden gedwongen. In genoemde politieke kringen wordt m verband hiermede verklaard, dat de een heden luchtdoelgeschut in het Westelijk deel van de Sovjet-zóne de laatste weken aanzienlijk zijn versterkt. De voorstellen van generaal Alexandrof zouden naar Moskou zijn gezonden om door de regering te worden goedgekeurd. Britse en Amerikaanse vliegtuigen zullen zich niet storen aan Sovjct-Rusissche po gingen de luchtcorridors naar Berlijn te sluiten, aldus verklaarde de Britse verte genwoordiger in het luclitveiligheids- bureau. „Ik weet niet hoe de Sovjets de corridor zouden kunnen afsluiten, tenzij met mili taire middelen", zeide de Britse woord voerder. Indien versperringsballons wor den opgelaten zullen de vliegtuigen hier overheen vliegen. Wanneer de Sovjets zich terugtrekken uit het luclitveiligheids- bureau, zal het risico voor de vliegers niet worden vergroot, daar de Sovjets tot dus verre nooit exacte informaties over hun vluchten hebben gegeven". De Sovjet-Russische dreiging wordt be schouwd als de climax van de sedert drie of vier weken gedane Sovjet-Russische po gingen om de vliegoondities in de luchtcor- ridor te beïnvloeden. Polder bij Pannerden overstroomd Vijf millioen bakstenen zijn verloren gegaan Een geweldige stortbui, gepaard met on weer, heeft Donderdagmiddag het lot be zegeld van de inderhaast opgeworpen be kisting langs de zomerdijk, die de Kjjf- waardsepolder onder Pannerden moest be schermen tegen het wassende Rijnwater. In korte tijd overstroomde het water, dat over een grote breedte door en over de dijk naar binnen spoelde, de polder, zodat ongeveer 300 ha bouw- en grasland en twee grote in de polder gevestigde steenfabrieken onder water kwamen te staan. Naar schatting zijn vUf millioen bakstenen verloren gegaan. De bewoners van ruim vijftig boerenbe- drijfjes in de polder hadden het gevaar reeds dagen geleden zien aankomen. Het vee was dan ook tijdig geborgen. Ongeluk ken zijn niet gebeurd. De dijk, welke gefaald heeft in zijn taak, de Rijn te keren, was reeds twee keer eer der gebroken, de laatste keer in dc afge lopen winter, toen er een gat van ongeveer twintig tot dertig meter in werd geslagen. Doordat de polder geen eigen waterschap heeft, stond niet precies vast, welke instan ties voor het herstel verantwoordelijk wa ren, met gevolg dat de vorige week het gat nog niet gedicht was. Zondag, toen de Rijn begon te wassen, is de bevolking der polder met man en macht begonnen achter het gat een bekisting van planken en zandzakken te maken en de dijk ook verder over een lengte van bijna 800 meter te versterken. De kracht der elementen gistermiddag bleek evenwel sterker dan de opgeworpen barricaden. Men is op het ogenblik nog steeds doende het gat te dichten. Zelfs heeft men kleine schuiten in de opening laten zinken. Dit heeft échter niet het ge wenste resultaat gehad. De schade, welke het water in de polder heeft aangericht is aanzienlijk. Bij Waalwijk zijn door de aanhoudende regens de uiterwaarden langs de Bergsche Maas ondergelopen. Het hooi werd door de boeren voor zover mogelijk in allerijl bin nengebracht. ofschoon het nog nat was. De bonenteelt dreigt te mislukken door het natte weer. Deze winterse zomer Slechts tijdelijk iets heter weer op til Het K.N.M.I. te De Bilt deelt mede: Na een fraai en droog voorjaar is het weer van deze zomer tot nu toe teleurstellend ge weest. Sinds 20 Mei was de temperatuur, met uitzondering van de warme week van 8—15 Juni. practisch voortdurend beneden nor maal en de neerslaghoeveelheden waren veelal aanzienlijk hoger dan de over een lange reeks van jaren berekende gemiddel- Wanneer wij do weerkaarten van vandaag bekijken, blijkt echter, dat het lagedrukge bied boven Zuid-Scandinavie, dat ons zoveel slecht weer bezorgd heeft, nu langzaam in de richting van Finland wegtrekt. Ten Wes ten van Ierland ligt een zwakke rug van hoge luchtdruk, die naar ons land beweegt, Onder invloed hiervan kan in de komende dagen een geringe verbetering van het weer ver wacht worden, met minder regen en opkla ringen. De wind zal tijdelijk afnemen en het zal iets minder koel zijn dan de voorafgaan de dagen. De algemene luchtdrukverdcling op de Oceaan is echter nog steeds ongunstig voor het optreden van een flinke weersverbete- ring. Weerbericht WEINIG VERANDERING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M I. in De Bilt, geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond: Meest zwaar bewolkt met plaatse lijk enkele regenbuien. Zwakke tot ma tige wind uit Westelijke richtingen. Weinig verandering in temperatuur. Zon op Maan op 4.40 uur, onder 20.25 uur 18.32 uur, onder 1.04 uur

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 1