J Reyno/ds De Reynolds Flyer SCHOOLBOEKEN DAN PAS KOPEN 1 ST0UTENBEEK1 ZIEN, c FLYER WONINGINRICHTING c Strijland's Kantoorboekhandel s5ce°Twe9 Wereldnieuws VRIJDAG 16 JULT 1948 HAARLEMS DAGBLAD Wielrennen Arie van Vliet niet te genaken Met groot machtsvertoon heeft Arie van Vliet binnen een week tijds zijn tweede grote prijs gewonnen In het begin van de week was het de Grand Prix de Paris en gister avond de Grote Prijs van Amsterdam. Uit de twee groepen plaatsten zich voor de finale de Belgen Scherens en van Looveren en de Nederlanders van Vliet en Derksen. In de eerste rit van de finale nam van Looveren de kop, gevolgd door van Vliet, Derksen en Scherens- Bij het ingaan van de laatste 200 meter sprongen de Nederlanders naar voren en bezetten met grote voorsprong de eerste twee plaatsen. In de tweede rit won van Vliet van kop. In de laatste rit, toen Arie van Vliet al zeker was van de overwinning, ging de Woerdenaar op de vierde plaats rijden Jan Derksen won hier in de snelste tijd van de dag, nl. 11.8 sec. en Van Vliet, die pas op de laatste 100 meter kwam opzetten, wist nog de tweede plaats te bezetten. De stayerswedslrijd, die aanvankelijk over 20, 30 en 40 k.m. zou gaan. werd ingekort tot 20, 25 en 30 k m., omdat in het begin van de wedstrijd een regenbui een gedwongen pauze van ruim een half uur veroorzaakte. Pronk raakte in de eerste rit los maar won de volgende twee onbedreigd. De sprintwedstrijd voor amateurs was voor Hijzelendoorn, die twee van de drie ritten won. Tour de France Bartali komt opzetten Na dagen van grote hitte viel tijdens de étappe van gisteren een vervelend regentje, dat de slechte wegen over de cols zo glibbe rig maakte, dat vele valpartijen het gevolg waren. Bartali, op de eerste twee cols, de Alios en de Vars, door Robic geslagen, werd door het pechduiveltje gespaard. Hij be reikte Robic tijdens de afdaling van de Col de Vars en liep daarna uit om als eerste de Col d'Izoard te passeren en later als over winnaar met ruim 6 minuten voorsprong op de Belg Schotte over de eindstreep te Briangon te gaan. De meeste renners hadden nogal last van de koude en Robic wijt er zelfs zijn geringe succes van vandaag aan. Bij de Belgen was Schotte er deze étappe goed in en hij peddelde er op los als of het de ronde van Vlaanderen betrof. Lambrecht, die er alles op had gezet om de gele trui te veroveren, brak bij de afdaling van de Izoard een rem, viel en moest daardoor alle hoop op een goed resultaat opgeven. Ook Bobet was niet gelukkig. Hij brak een pedaal-as en moest van rijwiel veranderen. De renners de Hoog en de Ruyter van de Nederlands-Luxemburgse ploeg hebben het slechts aan hun moed te danken, dat zij deze eerste Alpen-étappe hebben volbracht. Tijdens de étappe gaven op: Meersman, Jomaux, Helary, Brambilla, Diot, Caffi en Renders. De étappe-uitslag luidt: 1 Bartali (Italië a) 10 uur 9 min. 28 sec.; 2 Schotte (België a) 10.15.46; 3 Camellini (Internat.) 10.18.43; 4 Vietto (Frankrijk) 1032.00; 5 Teisseire (Frankrijk), 6 De Gribaldy (lie de France, Noord-Oost), 9 Kirchen (Ned.-Lux.) 14.54; 43 De Hoog (idem), 55 Jansen. 57 De Ruiter. Het algemeen klassement luidt na de 13e étappe: 1 Bobet (Frankrijk) 90.32.11, 2 Bar tali (Italië a) 90.33.02, 3 Lambrecht (Internat.) 90.34,40, 4 Teisseire (Frankrijk) 90.44.23, 5 Camellini (Internat.) 90.45.00, 6 Impanis (Bel gië a) 90,52.08, 11 Kirchen (Ned-Luxemb.) 91.02,09; 38 Janssen (Ned.-Luxemb.) 92.11.45, 47 De Hoog (Ned.-Luxemb.) 92.28.23; 50 De Ruyter (Ned.-Luxemb.) 92.33.48. Waterpolo Wedstrijdprogramma Programma van voor de week van 18 tot en met 24 Juli vastgestelde waterpolowed- strijden competitie Koninklijke Nederlandse Zwembond. Zondag 18 Juli: 2e klasse B dames: Mer- wedeHaarlem; reserve hoofdklasse: SVH 2—HPC 2. Maandag 19 Juli: le klasse dames ODZ—DWR Dinsdag 20 Juli: 3e klasse F dames: Oosterbad 1Haarlem 2; reserve le klasse B heren: DJK 2HPC 3; 2e klasse C heren: SZCHaarlem; reserve 2e klasse A heren: Haarlem 2Robben 3; reserve 3e kl. E heren: Haarlem 3de Zijl 3. Woensdag 21 Juli: 2e klasse C dames: MeeuwenVZV; le klasse dames: DWRHDZ; 2e klasse D da mes: DWR 2HDZ 2; 3e klasse F dames: Haarlem 2Hoofddorp 1; le klasse B heren: HPC—'Meeuwen; reserve 3e klasse E heren: DWR 3—DWT 2. Donderdag 22 Juli: 3e klasse F dames: Nereus 1Haarlem 2; Oosterbad Hoofddorp; le klasse B heren: NereusDWR; 3e klasse B dames: DWT 2Robben 3, Vrij dag 23 Juli: 2e klasse B dames: HPCHaar lem; 3e klasse F dames: WaterlelieHVGB; reserve hoofdklasse heren: UZSC 2HPC 2; reserve le klasse B: heren: HVGB 2DJK 2; HZPC 2DWR 2; reserve 2e klasse C heren: HVGB 3—de Zijl 2; 3e klasse C heren: Kroos- duikers 1HVGB 4; le klasse B heren: Meeu wenHPC. Zaterdag 24 Juli: 2e klasse D heren: DWT—ZAR. Hockey NederlandIndia Op Zaterdag 21 Augustus zal in het hockey- stadion te Amstelveen de wedstrijd Neder- land-India worden gespeeld. DE TOPKWALITEIT TANDPASTA weeji wmal (Adv.. De radio geeft Zaterdag HILVERSUM I, 301.5 M. 7, 8, 19, 20 en 23 uur: Nieuws; 7.15 Gym nastiek, 7.30 Maria ter Ere; 7.45 Gebed; 8.15 Platen; 9.00 Voor de vrouw; 9.05 Werken van Couperin en Brahms; 10,00 Voor kleuters; 10.15 Platen; 11.00 Voor zieken; 11.45 School radio; 12.15 Marion Anderson; 12.30 Weer- praatje; 12,33 Lichte muziek; 12.55 Zonne wijzer; 13.00 Strijdkrachtenprogramma; 13.30 Lichte muziek: 13.50 Film en toneel; 14.10 Kamerorkest; 15.15 Jonge kunstenaars stellen zich voor; 15.45 Orgel; 16.00 Platen; 16.20 „Op Drakenburgch"; 16.30 Gregoriaans; 17.00 Voor de jeugd; 18.00 Piano en orgel; 18.15 Journalistiek weekoverzicht; 18.30 Strijd krachtenprogramma; 19.15 Voordracht; 19.30 Platen; 19.45 Voor Nederlanders in Duits land; 20.05 De gewone man; 20.12 „De Gou den Haan" Rimski-Korsakof; 20.20 Lichtba ken; 20 50 Jascha Heifetz; 21.00 Weense mu ziek; 21.25 „Pluvier knapt het op"; 22.00 Weekend-Serenade; 22.37 Actualiteiten; 22.45 Gebed; 23.20 Platen. HILVERSUM II, 414,5 M„ 218 M. en 1875 M. 7, 8, 13, 18, 20 en 23 uur: Nieuws; 7.15 Pla ten; 9.30 Waterstanden; .9.35 Saint-Saëns; 10.00 Morgenwijding: 10.20 De avonturen van Tante Pollewop; 10.35 Viool en piano; 11.00 Voor arbeiders in de continubedrijven: 12.30 Weerpraatje: 12.33 Platen; 13.15 Kalender; 13.20 Orgel; 13.45 Pills en Tabet; 14.00 Het Nederlandse lied; 14.15 Silvestri-kwartet; 14.35 Harmonie-muziek; 15.00 Het N.V.V.; 15.15 Philharmonisch Orkest; 16.00 Lezing; 16.15 U.S.A.-cabaret; 16.45 Sportpraatje; 17 00 Kinderkoor; 17.30 Om en nabij twintig; 18.15 Platen v. d. Zwitserse Omroep; 18.45 Piano duo met zang; 19.00 Artistieke staalkaart; 1930 V.P.R.O.-cursus; 19.45 „50 jaar gods dienstig leven"; 20.05 Dingen van de dag; 20.15 „Dc winkel van Sinkel": 21.15 Socialis tisch commentaar; 21.30 Weekend-orkest; 22.00 Luisterspel „Stil, moeder slaapt"; 22.30 Deanne Durbin; 22.35 Kwartet Jan Corduwe- ner; 23.15 Malando; 23.45 De „Comedian Harmonists". Tennis Nederland verliest drie maal in Noordwijk De derde dag van het door de internatio nale club van Nederland georganiseerde in ternationale tennistournooi tussen Amerika, Groot-Brittannië, Frankrijk, België en Ne derland heeft alles wat men op de twee voorgaande dagen te zien had gekregen verre ln de schaduw gesteld. In dit sterk bezette tournooi met cracks uit elk der 5 landen speelden vandaag de beide finalisten van Wimbledon een enkelspel: Falkenburg sloeg de Franse meester Cochet en Bromwich dolf zowaar in een bijzonder fraaie en enerve rende wedstrijd het onderspit tegen de Zuid- Afrikaanse kampioen Eric Sturgess. Voorts was daar de fanatieke strijd tussen het Brit se dubbel Hgrper en Mottram enerzijds en het Nederlandse paar van Swol en Rinkel. De laatsten mogen in het enkelspel dan niet het grote internationale peil bereiken, als dubbel vormen zij een geduchte combinatie, waarmede rekening gehouden moet worden. De Nederlanders verloren op het nippertje. Voor ons land was het gisteren overigens geen gunstige dag, want alle drie wedstrij den werden verloren. Groot-Brittannië en Amerika wonnen alles. De Britten speelden 4 wedstrijden en de Amerikanen speelden er 2. De Belgen wonnen twee en verloren twee partijen en de Fransen brachten het er niet best af want zij haalden maar 1 winstpunt uit 5 matches. De stand na drie dagen is thans als volgt: 1. Groot-Brittannië 8—7, 2. Amerika 65, 3 Nederland 93, 4. België 113, 5. Frank rijk 6—2. De uitslagen van de derde dag luiden: EngelandNederland: Harper sl. Rinkel 61, 6—2; Sturgess sl. Bromwich 46, 64, 64, Harper en Mottram sl. van Swol en Rinkel 9—7. 10—8. AmerikaFrankrijk: Falkenburg sl. Cochet 7—5, 6—3 FrankrijkBelgië: Dubuc verliest van Peten 3—6, 5—7, Abdessalam sl, Washer 86, 60, Dubuc en Borotra verliezen van Washer en Geelhand 61, 36, 57. EngelandFrankrijk: Mottram sl. Borotra 6—2, 6—2. AmerikaBelgië: Russell sl. van den Eyn- de 6—3, 6—8, 6—2. De 9 Muzen Terugkeer van Flaherty. Een nieuwe film van Robert Flaherty, „The Louisiana story" getiteld, zal als wereldpremière ge draaid worden ter opening van het festival van documentaires, dat een onderdeel vormt van het internationale festival voor muziek en dramatische kunst te Edinburg. Deze film is de eerste, die Flaherty maak te na „Elephant-boy", nu tien jaar geleden. Den Haag. B. en W. van Den Haag heb ben hun voorstel 't Lyceumplein om te dopen in Louis Couperusplein ingetrokken, nadat de bewoners hen hadden duidelijk gemaakt, dat zij nog over grote hoeveelheden duur post papier beschikken met de aanduiding „Ly ceumplein" Scheerstoel in de open lucht. Het open luchttheater te Soest, dat geheel gerestau reerd is. zal Maandag 19 Juli heropend wor den met een voorstelling van „De barbier van Sevilla", Ruitersport Internationale cross op Duinrell Zaterdag 31 Juli a.s. vinden op het land goed Duinrell te Wassenaar de traditionele internationale cross country races plaats, die georganiseerd worden door de afdeling Zuid holland Noord der K.N.M.V. De interland wedstrijd, waarvoor buiten twee Nederlandse teams, ploegen uit Enge land en België inschrijven, gaat over 2 man ches van elk 20 k.m. Voor deze wedstrijd geldt wederom de grote zilveren Duinrell- wisselbeker die in 1946 door België en in 1947 door Engeland werd gewonnen. Buiten deze internationale teamwedstrijd zullen wedstrijden voor seniorrijders worden georganiseerd in de klassen 125, 250, 350 en 500 cc. Honkbal. De wedstrijd om de bovenste plaats in de honkbalcompetitie Schoten—BI. Wit wordt a.s. Zondagmiddag gespeeld op het TYBB-terrein. Dubbel afscheid bij aankomst van de „Sibajak" Donderdag is de „Sibajak" van de Ko ninklijke Rotterdamse Lloyd te Rotterdam aangekomen met 700 evacués aan boord. Dit is het laatste schip, dat de Repatrië- ringsdienst behandelt deze wordt op 1 Augustus opgeheven en in de tweede plaats is voor gezagvoerder J. C. van der Tol het einde van zijn koopvaardij loop baan gekomen. De leider van de Repatriëringsdienst, luitenant-kolonel C. van Bockel, heeft een beknopt overzicht gegeven van hetgeen deze dienst heeft verricht. In totaal brach- ten 155 schepen 106.878 evacués naar Nederland. Er waren ongeveer 4000 zieken onder hen, van wie er 1200 in eeix zieken huis moesten worden opgenomen. Rege- rings- en andere instanties gaven veel medewerking. Speciaal mag, wat Rotter dam betreft, de steun vermeld worden van het comité „Nederland helpt Indië" en van de Unie van Vrouwelijke Vrijwil ligers. Degenen die nog moeten repa triëren hun aantal wordt op een paar duizend geschat zullen als gewoon pas sagier worden beschouwd, zij het met evacuatierechten. Zij moeten passage boe ken bij de scheepvaartmaatschappijen. Gezagvoerder Van der Tol, die de dienst met pensioen gaat verlaten, is de meest gedecoreerde kapitein van de Koninglijke Rotterdamse Lloyd, Hij is 38 jaar in dienst geweest. Na de oorlog was hij de laatste kapitein die werd afgelost. Hij ging namelijk even voor de inval der Duitsers in ons land, in Maart 1940, naar zee en keerde eerst in Januari 1947 in het vader land terug. De Koningin verleende hem het Bronzen Kruis voor persoonlijke dap perheid, getoond bij een vijandelijke lucht aanval op zijn schip in "de Golf van Suez. De Haarlemse recherche heeft een 17- jarige leerling-typograaf aangehouden, die er van verdacht wordt, f 75 gestolen te heb ben uit het kantoor van een bioscooptheater te Haarlem. De volmaakte ball-pen In Nederland gemaakt! Uitsluitend verkrijgbaar bij de kantoor boekhandel en vulpenzaken. -«••••••••••e» Prijs 7m50 per stuk Reservepatronen 2*o Alleenvertegenwoordiging:1 N.V. Esveha, Den Haag - Amsterdam - Rotterdam kunt U in Haarlem kopen bij N.V. van Waverens Graanhandel te Haarlem In het jaarverslag der directie van de N.V. Van Waverens Graanhandel te Haar lem wordt o.a. gezegd: Het boekjaar 1947 bracht voor de graan handel weinig verbetering. Door de strenge wintermaanden in de aanvang van het jaar leden de te velde staande wintergewassen grote schade, hetgeen niet heeft nagelaten een ongunstige invloed uit te oefenen op de oogstresultaten, zodat de oogstopbrengst kwantitatief teleurstellend was. Ook de grote droogte gedurende de zomermaanden had op enkele gewassen een ongunstige in- vloed. Door de zeer geringe omzetten, de' lage winstmarges, en daarnaast de voortdurende stijging der bedrijfskosten door verhoogde sociale lasten, reparatiën tengevolge van in vorige jaren noodgedwongen achterwege ge bleven onderhoud, en vooral ook de belang rijk verhoogde kosten van administratie door de talloze Regeringsvoorschriften, wordt het zeer moeilijk gemaakt tot een sluitende be- drijfsrekening te komen. Bovendien komt door de zeer zware be lastingen en heffingen in eens de liquiditeit vaak in gevaar. Door het zeer gunstige weer tijdens de oogst kwam het inlands graan in het alge meen droog binnen, zodat de drooginstalla ties weinig werk hadden. Het moderniseren van de machinale instal laties en verdere mechanisering blijft een eerste eis; ook in het afgelopen jaar waren hiermede weder aanzienlijke bedragen ge moeid. Ten opzichte van de export van fijne zaden en peulvruchten viel ook in het afgelopen jaar weder te constateren, dat in het alge meen nog steeds grote moeilijkheden van verschillende aard het bereiken van een be- vredieende omzet in de weg staan. Tot uitvoer van consumptie-peulvruchten is het ook in 1947 nagenoeg niet gekomen. Slechts naar de overzeese gebiedsdelen vond enige export plaats. Verder kon de N.V., zij het ook in beschei den mate, aan de export van zaaigranen en landbouw-zaaipeulvruchten deelnemen. De verlies- en winstrekening sluit met een winstsaldo van 185.231.87. Een bedrag van 33.660,17 werd bestemd voor versterking in de fondsen voor het personeel. Er kan 6 pet. op de prioriteit- en preferente aandelen uitgekeerd worden en 9 pet. op de gewone aandelen. Veilingen De uitslag van de verkoping van Don derdagmiddag in het Notarishuis te Haar lem gehouden is: Perceel Spijkermanslaan 21, Haarlem, niet geveild. Amsterdamstraat 13 en 15, Haarlem f 21000, koper H. Th. Fibbe qq. Amsterdamsevaart 54, Haarlem, f 6550, S. Langenberg. Amsterdamsevaart 56, Haarlem f 5225, mr. B. E. van Tijn qq. Amsterdamsevaart 58, Haarlem, f 5450, J. F. Kampes qq. Amsterdamsevaart 60, Haarlem f 8550, Th. Koenen. Vaartstraat 2, Haarlem f 5550, J. F. Kampes qq. Zuidpolderstraat 2, Haarlem f 2505, V. van Hout. Berkenrodestraat 27, Haarlem, f 7500, G. P. Geukers Pzn. Slangenkruidlaan, Haarlem (bouVter- rein) f 3580, F. Wildeboer qq. Lombokstraat 33, Heemstede f 3500, W. Hoek. Kampervest 17a-17b en De Witstraat 52 Haarlem f 6805, G. P. Geukers qq. Drossestraat 12, Haarlem, f 850, H. I. van Goor. EXAMENS H. B. S.-A TE HAARLEM. Voor het eindexamen van de H.B.S.-A slaagden de dames: R de Wilde. E. Reitsma, N. Polderman, Th. v d. Werff, A, Lammers, E. v. Bruggen, E. v. Kampen, A. Hommersen, J. Bonkenburg, A. v. Gerven. en de heren: B Sehoo, P. den Blaauwen, A. Hoolhorst, B. v. d. Kwast, F. Zieren. P. Defares, R. Duister- hof, O. v. Wengcn. J. Epker, H. Sandwijk. Afgewezen 3 candidatcn. Feestgids voor Bloemenweek is verschenen Het programmaboekje voor Haarlems Bloemenfeest is verschenen. Het steekt in een kleurig gewaad, waar voor het affiche van de Feestweek is ge bruikt. Met dit aanplakbiljet een met een bloemenslinger omkranste figuur uit de tijd van Frans Hals voorstellende gelooft „Haarlems Bloei" op gelukkige wijze de kunst in dienst van de publiciteit van het feest gesteld te hebben. De moeilijkheid bij het ontwerpen van reclameplaten is vaak, dat de kunstenaar zich te weinig bekom mert om de uitwerking van zijn product op het publiek. Door bemiddeling van reclame- bureaux kan deze controverse dikwijls overwonnen worden. Het boekje bevat uitgebreide bijzonder heden over de verschillende onderdelen van de festiviteiten en de volledige tekst van het openluchtspel „Frans Hals" van dr. P. H. Schroder Jr., dat iedere avond op het binnenplein van de Kloveniersdoelen wordt opgevoerd onder regie van Louis Saalborn, die de ongeveer 150 spelers heeft gekozen- uit leden van „Alberdingk Thijm", „J. J. Cremer", „D.I.U.", „De Reünie", „H.T.C.", „Kennemer Toneelgroep", „Ludamus" en „Vriendschap zij ons doel". Ook doen enige niet-georganiseerde amateurs mee. Het Corso. Voor het Bloemencorso waarvoor de inschrijving morgen sluit heeft zich een behoorlijk aantal deelnemers opgegeven. Alleen zou de afdeling fietsen beter bezet Nieuw Reukwerende Crème stopt op veilige manier transpireren in de armholte. 2, Is onmiddellijk droog-.Kan direct na het ontharen worden gebruikt. 3, Stopt het transpireren gedurende 1-3 dagen; neemt de reuk weg 4, Witte, vetvrije crème met frisse geur. ARRID/ i.5o Inch (Adv.j kunnen worden. Juist in deze groep zouden vele Haarlemmers met betrekkelijk weinig kosten een aardig resultaat kunnen berei ken, al of niet in combinatie met familie leden of vrienden. Met de deelnemers aan het Corso zal de voorbereidende commissie, die de Corsisten met raad en daad wil bij staan, nog een bespreking hebben om hen wegwijs te maken in de techniek van de Bloemenstoet. De optocht zal geopend worden door de ruiters van de Haarlemse Manége, gevolgd door Flora met haar nimfen en kabouters. Twee muziekcorpsen rijden mee op wagens, zodat zij kunnen „uitblazen". Een bijzon dere attractie vormt de mailcoach, waarvan de postillon over de Grote Markt de Post hoorngalop zal laten schallen. De toeschouwers zullen ook hun deel krijgen van de bloemenpracht, want lief tallige bloemenmeisjes zullen onderweg Flora's kinderen met kwistige hand over de toeschouwers strooien. „Kennemer gaarde" De bloemententoonstelling, die tijdens de Jubileumweek op 3, 4 en 5 September in het Krelagehuis wordt gehouden, zal de naam „De Kennemer Gaarde" dragen. Over de opzet van deze expositie deden wij reeds uitvoerige mededelingen. Reeds nu is de beschikbare ruimte voor tal van inzendin gen te klein gebleken. Butlinkamp in Zandvoortse gemeenteraad Naar wij vernemen zal de gemeenteraad van Zandvoort na afloop van de raadsver gadering op Dinsdag 20 Juli een besloten zitting houden, waarin de financiering van het Bullin-vacantie-centrum besproken zal worden. Later zal de stichting van zo'n kamp het onderwerp van een openbare vergadering vormen. STAALFABRIEK-ARBEIDER AAN HET HOOFD GEWOND In de Staalfabriek van de Hoogovens te IJmuiden gebeurde Donderdagavond een ongeval bij het lossen van blokvormen. Toen de arbeider J. Z. uit Haarlem, die op een wagon stond, tijdens de lossing ach teruit liep en van de wagon afstapte, viel hij met zijn hoofd op de rand van een andere v/agon. Hij liep een ernstige hoofd wonde en vermoedelijk een hersenschud ding op. Hij is opgenomen in het Rode Kruis Ziekenhuis in Beverwijk. Centrale School I exposeerde Pogingen tot onderwijs-vernieuwing De Centrale School I op het Weltevre denplein had dezer dagen een kleine ten toonstelling georganiseerd om aan de ouders en enkele genodigden iets van het werk der leerlingen te laten zien. Sommi ge producten wezen sterk in de richting van nieuwere inzichten in de methode van onderwijzen. Met het hoofd der school, de heer Ehrbecker, hadden we naar aan leiding van deze expositie een gesprek over onderwijsvernieuwing. Laten we voorop stellen, aldus de heer Ehrbecker, dat de „oude school" recht heeft op grote waardering; zij heeft ge maakt, dat ons volk voor meer dan 99 °7t kan lezen, schrijven en rekenen; boven dien heeft de zo vaak verguisde „oude school" door haar beste dienaren ook een belangrijke bijdrage geleverd tot de ka raktervorming van ons volk. De persoon lijkheid van de onderwijzer is altijd de be slissende factor; welke methode men ook toepast, in de school (evenals in het gezin) geschiedt de opvoeding voor driekwart door het voorbeeld. Overigens, zo vervolgde de heer Ehr becker, moeten we erkennen, dat het klassikale systeem zijn zwakke zijden heeft; het houdt betrekkelijk weinig re kening met de grote verschillen in tempo, belangstelling en verstandelijke aanleg tussen de leerlingen. Bovendien moet in de klassikale school ieder op zichzelf wer ken, „afkijken" is niet toegestaan, samen werken is verboden, hoewel men het kind juist moet opvoeden tot onderlinge hulp en tot samenwerking. Wanneer wij dus een onderwijs-methode zouden kunnen bedenken, die aan deze bezwaren tegemoet komt, gelijke resulta ten waarborgt en door de gemiddelde leer kracht onder dezelfde omstandigheden is toe te passen, dan zou dit een uitkomst zijn. Zo'n systeem is er volgens de heer Ehrbecker nog niet; wel worden in de richting ervan pogingen gedaan, ook aan de Centrale School, en daarvan gaven en kele onderdelen van de tentoonstelling dan ook blijk. Van een meisjesklas zagen wij verdien stelijke handwerkproducten en aardig tekenwerk, en bovendien de dagboeken van de meisjes: cahiers, waarin zij door aantekeningen en ingeplakte knipsels, allerlei feiten in de loop van het jaar had den vastgelegd. Deze zelfde klas corres pondeert trouw met een dergelijke meis jesklas in Groningen. -De schooltuin was vertegenwoordigd door wat smakelijk geëxposeerde planten en groenten. Allerlei houten rekjes en doosjes vertegenwoordigden het slöjd- onderwijs; daarbij trof ons een vloot van kleine scheepsmodellen, die in navolging van een der leerlingen door tal van jongens waren gemaakt. Duidelijk in de richting van vernieu wing wees, wat wij hier zagen van het taken-onderwijs. Wat meh hieronder moet verstaan? Wanneer men taal- of reken onderwijs geeft in de vorm van taken, b.v. van weektaken, dan krijgen de leerlingen op Maandagmorgen op, wat zij in de loop van de week voor deze vakken moeten ma ken of lezen en dan wordt het aan henzelf overgelaten, in welke volgorde zij dit werk willen maken. Hier konden wij nu zien, op welke wijze in enkele klassen van de Cen trale School ook aardrijkskunde en na tuurkennis volgens het takensysteem wordt bijgebracht. Mappen en cahiers met allerlei teken- en plakwerk naast aante keningen en dergelijke gaven bij vele leer lingen blijk van grote ambitie. De heren F. Schultheiss en W. H. Ol- denhave passen dit systeem nu een jaar toe. Men meent deze manier van werken ook in het nieuwe cursusjaar te moeten voort zetten, want en dit gematigd optimisme is typerend voor de houding van de leer krachten der Centrale School al is men niet blind voor enkele nadelen van deze werkwijze, men meent dat de voordelen ervan toch groter zijn. De school heeft een smalfilmprojector aangekocht met Japi-geld; elke maand worden tweemaal culturele films ver toond. Naar aanleiding daarvan worden soms opstellen gemaakt; wij zagen op de tentoonstelling keurige filmverslagen, op gesmukt met oorspronkelijke penteke ningen. Dit alles geeft blijk van een opgewekt schoolleven; deze Centrale School wil in haar vijf zevende klassen een afronding geven van het lager onderwijs ter voorbe reiding van middelbaar-, Ulo- of Nijver heidsonderwijs en in de richting van het volle leven; met het oog daarop worden bedrijven, musea en gebouwen bezichtigd. Een goede verhouding met de ouders wordt door het personeel voortdurend na gestreefd: men houdt jaarlijks enkele ouderavonden, iedere maand gaat er een circulaire naar de ouders, die geregeld bij dragen in een schoolfonds en lezen uit een bibliotheekje van opvoedkundige werken, dat het eigendom is van de Oudercom missie. BOEKHANDEL VEKO ZIJLSTRAAT 96—98 UIT VOORRAAD VERKRIJGBAAR (Adv PANDA EN HET OOG VAN MUG 73. Maar Panda liet hem niet uit het oog verdwijnen. Ongemerkt volgde hij Joris door het drukke gewoel van de wereldstad en toen hij zag, dat de schavuit voor het raam van een juwelierswinkel bleef staan, besloop hij hem. Panda had in de loop van de tij-d wel het een en ander geleerd en hij slaagde er dan ook in om de steen onge merkt uit de zak van Joris Goedbloed te rollen. Die had niets in de gaten en trad zwierig de winkel binnen. „Goeden mor gen!" zei hij. „Ik wens een smaragd te ver kopen. Kunt ge mij ook zeggen, wat dit kleinood waard is? Ahum...., een ogen blikjewaar heb ik het sieraad gela ten? Hmik.... eh.... waar.... drommelsdat is te gek.ik ben be stolen!" Nu, dat was waar, zoals we weten. Maar Panda hield de smaragd niet voor zichzelf, zo was hij niet. Hij liep zo vlug hij kon naar hei hoofdpolitiebureau en gaf het Oog aan de dienstdoende inspecteur. Hier is de smaragd, die het Oog van Mug genoemd wordt" zei Panda. Hij was ge stolen, maar ik heb hem teruggekregen. Wees er zuinig mee en stop hem zo lang in de kluis, ik heb nu lang genoeg met dat ding omgetobd". EINDE. 12 volledige slaapkamer-ameublementen vi> U geëtaleerd in onze étalages, onder andi^ Old Finish niet notenhouten panel Blank Mahonie, Donker Mahot. Blank Eiken, enz., enz. De prijzen zijn: 385. 422— 435—; 472-, f 478. 525-1 535-; 555-, 590—: 625—1 650-1 f 680—, Heeft U plannen, bezoekt dan beslist f< dezer dagen de grootste en bekendste wonij' inrichting van Kennemerland BEVERWIJK Ex-N.S.B.'er uit Velsen tol de doodstraf veroordeel Het Bijzondere Gerechtshof te Amst| dam veroordeelde hedenmorgen de f jarige ex-N.S.B.'er uit Velsen. F. W. RosJ' dahl conform de eis tot de doodstraf. L Hem was ten laste gelegd het verier; van hulp aan de bezetter en voorts het samenwerking met de N.S.B.-burgemees van Velsen arresteren van zes leden van 1 luchtbeschermingsdienst (waarvan hoofd was) die van communistische ar viteit werden verdacht. Vier hunner vi loren het leven Ook was hij de Duitsj: behulpzaam bij het arresteren van perl nen, die eind April 1943, als protest ted' de terugvoering van Nederlandse militaitj' in krijgsgevangenschap, in staking ging) Zes dezer gearresteerden zijn toen als f présaille door de Duitsers gefusilleerd, kreeg het recht, beroep in cassatie aanj tekenen. Rode Kruis Sanatorium te Santpod Zaterdagavond 17 Juli worden de patii ten van het Rode Kruis Sanatorium Sahtpoort onthaald op een concert v opera-fragmenten. Er treden zeer bekei zangers en zangeressen op, o.a. mevro Nolthenius. Deze avond wordt aangebot door de stichting „Irenefonds". Vanwi het Irenefonds wordt getracht een rep tagewagen ter beschikking te krijgen. F sen van het concert zullen worden opgei men alsmede enige gesprekken. Op Augustus wordl hiervan een uitzendij gegeven (verjaardag prinses Irene). Ia ën ander met het doel het Irenefondé bekendheid te geven. Geen bijelag op vacanlie- bonnen van bouwvakarbeidet Op grond van een beslissing van minister van Sociale Zaken mag aan bou vakarbeiders geen bijslag op de vacs tiebonnen worden verstrekt. Een bijs tot het bedrag der overbruggingsuitkerl mag slechts worden verleend aan: bou vakarbeiders, die aan een rijkswerkpls voor vakontwikkeling zijn tewerkgeste doch op grond van de korte tijd van I werkstelling na het verlaten van de ci sus niet voldoende vacantiebonnen hebb kunnen sparen; niet-bouwvakarbeide werkzaam bij de D.U.W. en gedemobi seerde militairen-bouwvakarbeiders, als gevolg van de tijd doorgebracht militaire dienst, niet in het bezit zijn v voldoende vacantiebonnen. Korporaal. Te Luik zijn vier geneesheJ gearresteerd, die tegen betaling 10.000 a 20.000 frs. een bewijs van vi stelling verstrekten aan dienstplichtig Korporaals traden hierbij als bemidi laar op en ontvingen een commissieloi De zaak kwam aan het licht toen e der korporaals op zekere dag een p van de rijkswacht binnenstapte om bankbiljet van 1000 frs. te wisselen. Tevreden. Het Engelse Lagerhuis hei zich met 307 tegen 209 stemmen uiti sproken voor handhaving van de doo straf in Engeland voor bepaalde soort van moord. Het besluit van het Hogf huis, de oorspronkelijke motie van 1 Lagerhuis (algehele afschaffing van doodstraf voor een proefperiode van v jaar) van de hand te wijzen, was voren door het Lagerhuis verworpen De regering, die voor handhaving v de doodstraf is, hoopt thans met compromis zowel het Hogerhuis i voorstanders van afschaffing tevred te stellen. Duitse vrouwen. Veertien Duitse vrouwi die er» van beschuldigd zijn in het co centratiekamp Ravensbrück misdad tegen de mensheid bedreven te hebbi zijn door de Russische militaire ree! bank van Berlijn tot levenslange dwac arbeid veroordeeld. Vier anderen ki gen 20 tot 25 jaar dwangarbeid.

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 2