v. d. Graaf s Bakkerijen TROPEN UITRUSTINGEN nationaal S „Het Gouden Hoekje" Sportleidersinstituut op „Duinlust" begint in September te draaien QKort en Bondig j Taxi? Bel 1.2.3.4.5 Pasfoto's nodig? FOTO ENGEL Xappet GRAFO-BROOD ZELDZAME VEILING WEGENS STERFGEVAL Gebr. Vermeulen VRIJDAG 16 JULI 1948 HAARLEMS DAGBLAD vl|| n<*Binnenkort krijgen wij nieuwe muntstukken. Hoe de nieuwe ku aej (ronde) stuivertjes er uit zullen zien. 10!__ - en achterzijde) en Bloemendaals raad volhardt bij sloping van „Haringbuys" „Het komt de laatste tijd herhaaldelijk voor, dat gemeentelijke initiatieven niet verwezenlijkt kunnen worden, omdat de plannen daartoe door hogere instanties worden doorkruist. Nu wordt ons weer gevraagd de verbetering van de Zand- voorterweg uit te stellen om het partiëel ""uitbreidingsplan af te wachten, dat nog ontworpen moet worden. Op deze wijze komt men aan geen eind. De raad heeft __met grote meerderheid het besluit geno men de weg te verbeteren door de „Ha- ""iringbuys" te slopen en wanneer Gedepu- leerde Staten het uitstel van een dringend noodzakelijke verkeersverbetering voor hun verantwoording willen nemen, dan is t ide juiste weg dat dit college het raadsbe- mljsluit vernietigt en niet dat de raad op een genomen besluit terugkomt". Zo reageerde de heer Vliegen (Arb.) Donderdagmiddag in de Eloemendaalse raad onder volledige instemming van de burgemeester en de overige raadsleden op een op het nippertje ingekomen missive van Gedeputeerde Staten. De burgemeester merkte nog op, dat (men, indien men op het verzoek inging, 'kans liep, dat het uitbreidingsplan weer imoet wachten op beslissingen over de ver keersweg Noord-Zuid. Nadat ook de heer Pinxter (K.V.P.) tog had opgemerkt, dat de Planologische 'dienst altijd de gemeente dwarsboomt in haar plannen, werd met algemene stem men besloten het ingenomen standpunt te handhaven. m Het voorstel tot het verlenen van een Merediet van f 9060.voor de verbouwing Hvan de Christelijke „Koningin Wilhelmi- Hnaschool" in feite een oude bollenschuur Adiaan de Vrijburglaan ontmoette tegen kanting van de fractie der V.V.D. De heer D a a m s meende uit adviezen «begrepen te hebben, dat verbetering meer 01'noodzakelijk was dan uitbreiding en de iiheer Hempenius vond, dat één klas Sljwel in de Hartenlustschool ondergebracht zou kunnen worden. De heer Hijszeler isti(A.R.) merkte daar tegenover op, dat de 2 Imeeste kinderen reeds van de Ramplaan- os()buurt kwamen en moeilijk nog eens door gestuurd konden worden naar Bloemendaal. De heer Hempenius vond dat echter niet erg. De heer Vliegen voerde aan, dat de nu nog overtollige ruimte op de Eornwater- en Hartenlustschool beter ge reserveerd kan blijven om de normale aan- aiwas van het leerlingenaantal op te vangen, waarmee de burgemeester, die bovendien its nog uitlegde dat de verbouwing een lo- ier|gisch gevolg was van de omstandigheid, tegdat de gemeente niet in staat was geweest ;alijdeze bijzondere school nog voor de oorlog ng|te laten bouwen, het eens was. De oppo- |s fjienten lieten zich evenwel niet overtuigen •di|en stemden tegen. Mevrouw Fahren- anifort kreeg in zoverre haar zin, dat voor het meubilair een lager bedrag zal besteed worden. -J Het voorstel tot het met Rijkssteun bou wen van zestien woningen te Vogelen zang deed ir. De V a s s y (Arb.) vragen of de bestekken wel in overeenstemming "Mwaren met de maximaal toegelaten bouw- Iprijs, daar anders later weer bezuini- ce!reingen moeten worden aangebracht. Wet- rojhouder Van Geluk antwoordde, dat de '^definitieve bestekken bij de aanbesteding '^zorgvuldig zouden worden nagerekend. ePjAan de heer N ij d a m (C.P.N.) deelde de ^wethouder mede, dat het practisch onmo- p®1* gel ijk was ten einde stagnatie tijdens OP.het bouwen te voorkomen dat de mate- n"lrialen van te voren worden opgeslagen. mé Personalia Aan de heer P. Jongepier, de directeur van het gas- en waterbedrijf, werd met ingang van 1 Januari 1949 wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leef- jejtijd eervol ontslag verleend. Eveneens werd eervol ontslag verleend n (aan de heer G. J. Kelder, hoofd van de ouiGraaf Florisschool, daar hij elders was be- acsjnoemd. Mejuffrouw A. H. Oosterheert ijsïkrijgt een aanstelling tot onderwijzeres erilaan de Bomwaterschool. >iai Burgerlijke stand van Haarlem ste! n ij HAARLEM, 15 Juli. ONDERTROUWD: 14 Juli: A. Serné en M. :bl%eyand, 'dei GEHUWD: 15 Juli: J. Baltes en P. P. J. obijKoelemeijer; J. van Densen en W. van Duijn; dP. W. van de Gevel en J. Vollenga; T. R. (Bakker en T. Gooijer; T. Kleiberg en T. Dee pens; P. D. Rempt en M. A. P. van den Bosch; H. W. G. A. van Leuven en P. C. Blankwa ter; J. J. Borreman en A. Schneider; A. J. Wisse en C. de Zwaan; C. N. van Riet en C. van Heerden. BEVALLEN van een zoon: 14 Juli: P. C. H. Spapé-Steenken; P. Redeker-Korf; A. M. P. Wiesman-van de Pavoordt; 15 Juli: J. Rook- huijzen-Schilperoord. 1 BEVALLEN van een dochter: 13 Juli: A, u -E. M. Meijer-van der Zijden; M. G. Overklift- tpuijn; 14 Juli: J. H. M. Alders-Schumacher; Jl5 Juli: W. G. van der Velden-Wijtkamp; VHS. van Blokland-Libik. tig! OVERLEDEN: 13 Juli: P. A. Charbon, 75 id£>J., Berkenrodestraat. ïloi Wij kopen GOUD, ZILVER EN JUWELEN :n*.Voor uw cadeaux en verlovingsringen met hel» zonder inlevering bij °SjOlERSTRAAT 45, HOEK NIEUWSTRAAT n 1 (Adv.) >er. Agenda voor Haarlem VRIJDAG 16 JULI. Haarlemse Kegelbond: Openbare vergade- ring van musici en artisten, 2 uur. Gem. Con certgebouw: H. O. V.-zomerconcert, 8 uur. Bioscopen. Rembrandt: „Achter de wolken". jwiPalaco: „Cover Girl". Luxor: „Spionnen tegen -«wil en dank". Deze drie: 14 j., 2, 4.15, 7 en 9 jJUUr. City: „Gevaarlijk spel", 14 j.. 2.15, 4.30, en 9.15 uur. Frans Hals: „De burgemeester bbfverliest zijn hoofd", 14 j„ 2.30, 7 en 9.15 u. ecügpaarne: ,.Het huis met de geheime kamer", /ai$14 jaar, 7 en 9.15 uur. krf ZATERDAG 17 JULI. Bioscopen: Middag- en Avondvoorstellln- »n. Nog dit jaar nieuwe kwartjes, dubbeltjes en stuivertjes De Muntwet 1948 zal op 1 Augustus in werking treden. Het doel van deze wet is, de samenstelling van de muntcirculatie en de inrichting van het muntwezen in over eenstemming te brengen met de sedert het tot stand komen van de Muntwet 1901 ge wijzigde opvattingen en het in de bezet tingsjaren in omloop gebrachte zinken geld uit het Nederlandse muntstelsel te verwij deren. De nieuwe munten zijn: een nikkelen kwartje en dubbeltje en een ronde bronzen stuiver en cent. Deze munten zullen nog dit jaar in omloop worden gebracht en voorshands worden geslagen met de beel tenis van Koningin Wilhelmina naar een ontwerp van prof. L. O. Wenckebach. De zilveren rijksdaalder en gulden blij ven gangbaar. De andere overeenkomstig de Muntwet 1901 geslagen munten (ook de zinken munten) blijven voorlopig wettig betaalmiddel, doch zullen geleidelijk buiten omloop worden gesteld. Het ligt in de be doeling de munten, welke na de muntver- nieuwing niet zullen terugkeren (de halve gulden, het twee-en-een-halve centstuk en het halve centstuk) nog dit jaar in te trek ken. De intrekking van de oude stuivers, dubbeltjes en kwartjes zal op een later tijdstip volgen. Directie van behangsel- fabriek gearresteerd Verdacht van deviezenfraude Drie directieleden van een behangsel- papierfabriek te Amsterdam, de gebroeders F. C. D„ H. P. D. en J. C. D., zijn op last van de officier van justitie te Amsterdam, onder verdenking van een omvangrijke deviezenfraude, waarbij de staat voor een beclrag van circa 800.000 zou zijn bena deeld, gearresteerd. Woensdag 21 Juli zul len de directieleden voor de economische politierechter terecht staan. De firma, die op volkomen legale wijze behangselpapier naar haar filiaal in België exporteerde, zou volgens de boekhouding over de jaren 1945-'46 en 1946-47 de op brengst niet, zoals wettelijk is voorgeschre ven, naar Nederland hebben doen overma ken, maar het geld in België voor andere zakelijke doeleinden hebben gebruikt. Hier door zou de toegestane export veranderd zijn in een met de deviezenbepalingen strijdige transactie. Voorts zou uit het onderzoek zijn gebleken, dat een lading van 17.000 kilo behangselpapier op clan destiene wijze over de grens naar België was overgebracht. Deze lading kon nog achterhaald worden. Bij de controle zou den ook in haar boekhouding onregelma tigheden zijn gevonden, met name in de facturen. Het staat niet vast welke bedra gen hiermede zijn gemoeid. Hoewel ver moed wordt dat ook ondergeschikten in deze zaak betrokken zijn, zou volgens de douane-recherchedienst het initiatief tot deze frauduleuze handelingen zijn uitge gaan van de directie. Tenslotte zou uit de controle zijn gebleken, dat ook transacties met Zweden en Zwitserland niet geheel volgens de daarvoor geldende bepalingen zouden zijn behandeld. De Tweede Kamerfractie van de Volks partij voor Vrijheid en Democratie heeft tot fractie-voorzitter gekozen mr. P. J. Oud en tot secretaris de heer H. A. Korthals te Voor schoten. SEDERT 1869 VERMAARD OM DE VOORTREFFELIJKE RIVALITEIT ONDERGOED Beatrix-school had de vlag in top Prachtig werk van oudercommissie „Geen wijk is zo nauw saamgebonden als het Ramplaankwartier en nergens wordt de school zozeer als een eigen bezit gevoeld als hier", zo zei wethouder Geluk vanmorgen tot de talrijke ouders en be langstellenden die in de feestelijk gepa- voiseerde gymnastiekzaal van de Beatrix- school tezamen waren gekomen om ge tuige te zijn van de overdracht van het gebrandschilderde raam, dat namens de ouders van leerlingen en oudleerlingen ter gelegenheid van het tienjarig bestaan der school aan het gemeentebestuur werd aangeboden. De heer Geluk vertolkte de voldoening van het gemeentebestuur met de gang van zaken in de Beatrixschool. De hechte sa menwerking tussen het toegewijde perso neel, de oudercommissie onder de bezie lende leiding van de heer Joh. van Boek hoven helaas door ernstige ziekte ver hinderd de bijeenkomst bij te wonen en de buurtvereniging heeft tot een bloeiende school- en wijkgemeenschap ge leid. Het gemeentebestuur, aldus de heer Geluk, erkent de grote waarde van het medeleven der ouders. De openbare school dreigt wel eens het karakter le krijgen van een ambtelijk instituut. Door Oudercommissies en Ouderavonden kan men trachten dit te ondervangen en bij de jubilaresse is dit gemeenschappelijk be stuur van overheid-en ouders wel zeer goed geslaagd. Spreker aanvaardde het geschenk dan ook gaarne als symbool van de goede samenwerking en de bloei der school. De in een wel bijzonder hartelijke sfeer gehouden plechtigheid werd met een toe spraak van net hoofd, de heer W. Kout- staal, die de geschiedenis der school rele veerde, geopend. In 1938 werd met 69 leerlingen begonnen; nu zijn er 325. In zeven jaar werden slechts vier kinderen voor het middelbaar onderwijs afgewezen. Ook buiten de sfeer van het onderwijs bleken de leerlingen goede vorderingen te maken in de „christelijke en maatschap pelijke deugden", getuige het vele werk dat op sociaal terrein verzet werd. De leerkrachten waren altijd bereid zich open te stellen voor nieuwe gedachten op di dactisch en paeda ogisch gebied. De heer J. F. Koning bracht namens de Oudercommissie hulde aan de heer Kout- staal en zijn staf, die gemaakt hebben, dat de Beatrixschool er mag zijn. Hij vroeg het gemeentebestuur dan ook het geschenk door een der ouders belangeloos ver vaardigd te aanvaarden als een bewijs van de onverdeelde sympathie der ouders voor de school. De heren W. Schoenmakers, inspecteur van het lager onderwijs, oud-wethouder A. G. Boes, de oud-inspecteur H.' van de Weyer die de vitaliteit van de thans 84-jarige heer Boes, de oprichter van de school, op kernachtige wijze prees de heer F. Baay als voorzitter van de buurt vereniging Ramplaankwartier en het hoofd van de Dagopenluchtschool. Gilles van Hees, hielden nog speeches, die van bewondering, wa&rdering en genegenheid getuigden jegens hen die van de vlaggen de schepping van ir. G. Friedhoff zo'n levend wijkcentrum hadden weten te maken. Gedeelte van „Pinakotheek" in Amsterdam aangekomen De eerste zending van de beroemde „Pi- nakotheek" te München is in het Rijksmu seum te Amsterdam aangekomen. Hierbij bevinden zich de beroemde Passie taferelen van Rembrandt, die omstreeks 1640 in opdracht van Prins Frederik Hendrik werden geschilderd. De collectie omvat verder werken van Rubens, Van Dijck, Titiaan, Holbein, Velas- ques. Botticelli, Raphael, Jordaens, Da Goya, Vermeer, Da Vinei, Frans Hals, Terborg en Ruysdael. De expositie wordt 24 Juli ge opend. NED. HERVORMD KAPELKOOR Bij het op 14 Jufi in Den Burg op Texel gehouden zangconcours, uitgeschreven door de Bond van Chr. Zang- en Orato riumverenigingen in Nederland, behaalde het Ned. Hervormde Kapelkoor te Sant poort onder leiding van de heer H. J. de Haas in de tweede afdeling gemengde ko ren een eerste prijs met 343 punten. Daar dit koor vorig jaar eveneens een eerste prijs verwierf, promoveert het naar de eerste afdeling. Expositie W. H. Singer Jr. In de kunstzalen Heerkens Thijssen aan het Plein is Donderdagavond een interes sante en merkwaardige tentoonstelling ge opend, die vooral in dit vacantieseizoen, dat zovele buitenlanders in onze stad en streek brengt, grote belangstelling zal trekken. Het is een expositie van de over leden Amerikaanse kunstschilder William Herfry Singer jr., die het grootste deel van zijn kunstenaarsleven doorbracht in Noorwegen. Het Noorse landschap fasci neerde hem en gaf hem de inspiratie tot een expressionele schilderkunst, die zijn dromerige visie en zijn frêle kleurengevoel ten volle deed ontplooien. In de stemmige omgeving van deze ex positieruimte is een dertigtal werken van Singer opgehangen, merendeels olieverf doeken, terwijl ook enkele pastels aanwe zig zijn. Dr. R. W. P. de Vries sprak gisteren, in tegenwoordigheid van talrijke genodigden, waaronder de Noorse legatiesecretaris W. Krogh-Fladmark en verschillende Neder landse kunstenaars, een openingsrede uit, die een beknopt overzicht van Singers le ven en werk bevatte en een analyse gaf van de invloed, die Singers kennismaking met Noord-Europa voor zijn kunst bete kende. Dr. de Vries, die bezig is aan een boek over Singers werk, vertelde nog hoe de schilder enige tijd in Laren heeft gewerkt, doch uit het Hollandse vlakke landschap niet de ware bezieling wist te putten voor zijn karakteristieke talent, dat pas in Noor wegen tenvolle tot ontplooiing kwam. De expositie, waarover wij in een van de volgende nummers een deskundige be schrijving hopen te plaatsen, zal geopend blijven tot en met 8 Augustus. Cursisten krijgen het niet cadeau Het statige buiten „Duinlust" aan de Duinlustlaan in Overveen dat de laatste jaren al heel wat verschillende groepen mensen binnen zijn muren heeft geher bergd, is nu door het ministerie van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen tot zetel bestemd van een instituut dat er voorlopig wel zal blijven, namelijk het „Centraal in» stituut voor opleiding van sportleiders". Eén September zal het gebouw worden bevolkt door een schare jongelieden die deze functie ambiëren en die er in twee jaar tijd voor klaargestoomd zullen wor den. Het is niet de bedoeling sportleraren van hen te maken, maar wel om hen voor te bereiden op taken op sportgebied die buiten de school liggen. Zij zullen dus bijvoorbeeld optreden als oefenmeesters bij sportverenigingen. Ook overheidsperso neel (politie) zal hier een cursus kunnen volgen. Gedurende de eerste achttien maanden van hun verblijf op Duinlust zal het on derwijs -zich richten op de algemene theo retische, practische en paedagogische vor ming. De resterende zes maanden worden besteed aan één of meer takken van sport waarop de candidaat zich wenst te speciali seren. Naast deze hoofdcursus zullen ook bij zondere cursussen worden gehouden voor sportorganisaties en dergelijke, die uiter aard van kortere duur zullen zijn. Tijdens de cursus zullen de leerlingen hard moeten aanpakken want naast het zware dagelijkse programma zal van hen worden verlangd dat zij in hun vrije tijd bij sportverenigingen in Haarlem en om streken practisch werk gaan doen. De cursus zal worden besloten met een examen, af te nemen door de docenten en door afgevaardigden van de Nederland se sportbonden, die ook zorg zullen dragen voor leraren voor de specialisten-cursus van de laatste zes maanden. Vrijwel alle sporten zullen in deze twee jaar worden beoefend. Wij noemen balspelen, zelfverde- digingssporten, zwemmen en natuurlijk athletiek en gymnastiek. Behoorlijke accomodatie Aan het instituut is een internaat ver bonden; het is echter niet verplicht in te wonen. Het gebouw begint er overigens al keurig uit te zien en wat de accomoda tie hetreft is voor het nodige als douches ruimschoots gezorgd. Het terrein van 40 ha. om het gebouw leent zich uitstekend voor de lichamelijke training en het instituut heeft de beschikking over de sportvelden van Bloemendaal en Stoops bad. Het insti tuut kan 175 leerlingen herbergen, maar de eerste cursus zullen het er niet meer dan 75 zijn. Om de cursisten ook de nodige culturele vorming te geven zal extra aandacht wor den besteed aan schouwburg- en concert bezoek. Om in aanmerking te komen voor oplei ding aan dit in West-Europa vrijwel unieke instituut moet men 18 jaar zijn en het einddiploma hebben van een ULO-school, 3-jarige H.B.S. of van een andere hiermee ongeveer gelijk te stellen onderwijsinstel ling. Verder moet men enige sportieve aan leg hebben en een zware medische keuring met goed gevolg doorstaan. De kosten van de opleiding moeten door de leerlingen zelf worden betaald. Gaat dit de draagkracht van de leerling te boven dan kan in beperkte mate ontheffing wor den verleend of hij kan een renteloos voor schot uit 's Rijks kas krijgen. Leemte Het is duidelijk dat hier de kans bestaat om een leemte die in Nederlandse sport kringen bestaat, op te vullen. Immers al beschikken de meeste oefenmeesters wel over de nodige technische kwaliteiten, zij zijn daarom lang niet allen op paedagogisch gebied voldoende onderlegd om hun capa citeiten geheel tot uiting te laten komen. Maar wanneer deze opzet slaagt en waarom zou hij dat niet dan is aan te nemen, dat de Nederlandse sportbonden de beschikking zullen krijgen over mensen die niet alleen technisch volkomen all round zijn, maar ook qua algemene ontwik keling en leiderscapaciteiten hun plaats in de sport volkomen waard kunnen worden geacht. Na zonsondergang behoort niet gevlagd te worden Dezer dagen heeft de ministerraad richt lijnen vastgesteld voor het gebruik van de Nederlandse vlag. Naar aanleiding daar van verzoekt men ons, er nog eens de aan dacht op te vestigen dat, indien de vlag wordt uitgestoken bij feestelijke gelegen heden of ter gelegenheid van herdenkings plechtigheden, zij in elk geval bij zons ondergang* ingehaald behoort te worden. Dit voorschrift is "niet algemeen bekend en daardoor wordt er herhaaldelijk tegen gezondigd. Wij hebben dit bijvoorbeeld kunnen constateren op 4 en 5 Mei. Op 4 Mei, bij de herdenking van hen, die tijdens de bezetting het leven lieten, hesen velen de vlag halfstok, doch lieten haar daarna tot de volgende dag, waarop de bevrijding gevierd wordt, hangen. Dit ge tuigt van weinig eerbied voor onze drie kleur. Zij behoort bij zonsondergang te worden binnengehaald. Sportkampioenen zullen defileren voor de Koningin Naar wij vernemen zullen aan het slot van de grote sportdemonstratie in het Olympisch Stadion op 4 September de kampioenen van 1948 der diverse Neder landse sportbonden, de wereld- en Olym pische kampioenen en de wereldrecordhou ders defileren voor H. M. de Koningin. Zigeunerballet. Hier te lande is een Spaans zigeunerballet gevormd, dat in Augustus te Scheveningen noopt te debu teren. Vogelenzang Buitenlandse padvmdsters amuseren zich best Op een open vlakte tussen de statige den nen van het prachtige Koekoeksduin staan de tenten van het internationale padvind- sterskamp, dat daar van 13 tot 23 Juli ge houden wordt. Zoals bekend wordt de be volking van dit kamp gevormd door dertig jonge padvindsters-leidsters.waarvan twin tig uit het buitenland. Het doel is voornamelijk de buitenlan ders enige kennis omtrent ons land te ver schaffen. Daartoe worden ten eerste aller lei excursies gemaakt: gisteren was het ge zelschap naar Aalsmeer en voorts wordt er een'aantal causerieën gehouden over de geografie, het onderwijs, de sociale toe stand, de architectuur en de na-oorlogse economie van Nederland. Zoals men ziet een veelzijdig programma en bovendien kunnen de Nederlandse meisjes hun kennis van de geboortelanden der bezoeksters een beetje opfrissen omdat een vertegenwoor digster van ieder land een causerie van een uur over haar eigen land houdt. Alleen het kampvuur 's avonds is gewijd aan de bespreking van padvinderij-aange legenheden. Wanneer het kamp afgelopen zal zijn, is het feest voor de bezoeksters nog niet ten einde, want de meesten zullen nog enige tijd de gast zijn van padvindsters in een ander deel van ons land. Even verderop, op Vinkeduin, kamperen nog meer padvindsters. Het zijn twee-en- twintig Belgische meisjes tussen de twaalf en zestien jaar, die daar hun tenten heb ben opgeslagen en zij genieten evenzeer als hun oudere collega's van de onvolprezen natuur en de excursies die er voor hen worden georganiseerd. BINNENLAND. De uitvoer van tomaten en komkommers naar Engeland is tijdelijk stopgezet omdat de grens van de door Engeland verleende tn- voermachtiging is bereikt. Tot Donderdag zijn 12.000 ton tomaten naar Engeland uit gevoerd. Mr. H. F. van Walscm te Eindhoven is benoemd tot Ridder In de Orde van de Ne derlandse Leeuw. De heer Van Walsem maakt deel uit van het praesidium van de raad van bestuur der N.V. Philips' Gloei lampenfabrieken. De leden van de gemengde commissie voor de uitvoering van het Nederlands-Bel gisch handelsverdrag hebben de moeilijkhe den besproken, welke zich voordoen bij de uitvoering van het handelsverdrag. Overeen gekomen werd verschillende Belgische uit- voercontingenten met 7 pet. te verlagen. Het congres van de Nederlandse Politie bond te Apeldoorn heeft overeenkomstig het advies van het hoofdbestuur besloten niet tot aansluiting bij het Nederlands Vakverbond over te gaan. Door dc ongunstige weersomstandighe den ondervinden de werkzaamheden in de haven van Vlissingen stagnatie. Hierdoor is het onmogelijk geworden de bootdienst Vlis- singen-Breskens ingaande 18 Juli uit te voe ren als in de tabellen 101a en 101b van de reisgids der Spoorwegen staat aangegeven. Voorlopig blijft de thans bestaande dienst regeling ook na 17 Juli gehandhaafd. De nieuw benoemde gouverneurs van Suriname en de Nederlandse Antillen zullen morgen naar hun standplaatsen vertrekken. Ir. L. A. H. Peters zal per vliegtuig via Amerika naar Willemstad reizen, dr. W. Huender gaat rechtstreeks per boot naar Paramaribo. Het N.V.V. heeft aan de ministers van Sociale Zaken, Financiën en Economische Zaken verzocht, waardebonnen voor het eon- sumentencrediet aan te wijzen vopr dat de aangekondigde uitverkoop van puntenvrije textielgoederen begint. HAARLEM EN OMGEVING. Een Zendingsavond wordt gehouden op Donderdag 22 Juli in de Zuiderkapel aan de Zuiderstraat te Haarlem. De heer en me vrouw Njiokiktjien, die jarenlang als Zen deling in Indië op de eilanden Ceram en Ambon gewerkt hebben, zullen dan vertellen over: „Opwekking en Evangelisatie op Am- bon en Ceram" Mevrouw Njiokiktjien is een dochter van ds. Couvee; haar man, van Chinese afkomst, spreekt ook uitstekend Hollands. Het Natuurvriendenhuis „De Banjacrt" te Wijk aan Zee wordt a s. Zondag feestelijk heropend. Het Haarlemse Instituut voor Ar beidersontwikkeling gaat dit feest meema ken. Een deel der leden gaat per fiets, de overigen per trein. Eerst zou men Zondag naar Amsterdam gaan, maar die tocht wordt nu een week uitgesteld. De heer J. Scheefhals te Haarlem is ge slaagd voor het candidaatsexamen rechtsge leerdheid aan de universiteit te Amsterdam. Het Evangelisch Zangkoor te Haarlem- Noord, directeur de heer H. Sondorp, heeft op het te Den Burg (Texel) gehouden zang concours van de Bond van Chr. Zang- en Oratoriumverenigingen in de derde afdeling een eerste prijs behaald met 332 punten. DAG EN NACHT Amsterdamschc Rijtuig Maatschappij Amsterdamse Beurs Koninklijke Olie. Unilever Philips A. K U Fokker Nederlandse Ford Nederlandse Kabel v. Berkel's Patent Scheepvaart-Unie Holl.-Amerika Lijn Deli Maatschappij H. V. A A'dam Rubber Ned, Handel Mij. N.-l. Handelsbank Billiton Mij II Slntkoers gisteren 345 Vfc 3001/2 260 170)4 3451/z 288 124 1851/a 200 157 2241/z 165)4 164 123 481 Openings koersen 342*4 2981/» 257*4 169)4 186% 155V2 222% Helpt snel! KLEVERPARKWEG 7 SPAARNWOUDERSTR. 63 Gelukkig dat op de WAIA- ateliers aan afwerking en kwa liteit de uiterste zorg wordt besteed. Daardoor gaat een WALA-BEHA veel langer mee en is Het mogelijk dat wij U, on danks de enorme vraag, zo nu en dan toch een Ideale WALA- bustehouder kunnen leveren. CORSETTENHUIS Generaal Cronjéstr. 52, Haarlem - Telef. 18104 UW BELANG paStert c/a ALs U Zondagmorgen Uw huisgenoten presenteert, brood met grote zorg bereid en gebakken van 100*/o zuivere tarwe, vruchtenbrood met banketspijs en onze heerlijke koffie-broodjes, dan zal Uw ontbijt en koffie-tafel een groot succes zijn. Twee speciale reclames: ons roombotergebak van 80 voor 60 cent per stuk op 50 gram suiker en 100 gram bloem. Taarten opgemaakt met roomboter. Moren, zonder inlevering Aan de Bar al onze beleende artikelen zóals: fijne belegde broodjes, prima hard en zacht gebak, koffie, soep, limonade etc. etc. en ten leste fijne gevulde koeken. Ons panbrood thuisbezorgd 20 cents. GED. OUDE GRACHT 39 - TEL. 16459 GROTE HOUTSTRAAT 167 - TEL. 11566 GËN. CRONJéSTRAAT 35 - TEL. 15430 Meren sBorT ifibterjekerii r° Cosl""ms n M,Uu^ P/„ - teiep, 131ss CHR. J. BOLLE, Veilingmeester-Taxateur, zal ten overstaan van Notaris J. PAUL v. DOORN op DINSDAG 20 JUL11948 e.v. DAGEN in het VEILINGGEBOUW „ODEON" SINGEL 460 TELEF. 48590 AMSTERDAM om contant geld in opdracht van de erfgenamen van wijlen de Heer Meijer de Leeuw, in leven Antiquair te Amsterdam, finaal verkopen diens Magazijn Voorraden, diverse goederen omvattende o.a. GROTE PARTIJ ZILVERWERK waarbij veel antiek. JUWELEN en OOUDEN VOORWERPEN, MINIATUREN, KOPER en TIN. I'ENDULE'S PORSELEIN, PERZ. TAPIJTEN, Anl. DOEKEN, KLEIN MEUBELEN enz. enz. BEZICHTIGINd 17-19 Juli 1948. Catalogus, 2100 kav. ad. 25 cent verkrijgbaar. solide kwaliteiten GROTE HOUTSTRAAT HOEK GROTE MARKT „Nederlandse Spirituele Landdag" te houden op Zondag 25 Juli a.s. in het Gem. Concertge bouw, Lange Begijnestr. 13. Spreker Ds. W. J. F. MEI- NERS, uit Amsterdam. Aan vang 10.15 uur 's morgens. In de middag „Reünie" op het landgoed „Meer en Berg", In gang Glipperweg. Aanvang 2 uur. Allen van harte welkom 4JL/ SpreekivoQrden-wedstrijd Mei enkele weken zullen van alle uirhocken van her land de autobussen rijden naar Apeldoorn. Driehonderd door het lot aangewezen jeugdige prijswinnaars(cssen) zullen een heerlijke dag temidden van de prachtige Apcldoornsc natuur op de Jubileum bloemententoonstelling door brengen. Dit is het laatste op tc lossen spreekwoord. Zendt ze alle vier vóór 26 Juli a.s. aan ons in en voor half Augustus komt dc dag: Dat vader zich blij met Nationaal heeft geschoren En de kinderen tot de gelukkige prijswinnaars horen. 300 Jongens en meisjes van 11 tot 15 |aar. door het lot aangewezen, worden per luxe autobus gehaald en gebracht. Laat daarom ook Uw kinderen meedoen Dc vorige spreekwoorden waren: 1. Oost-West, Nationaal Best; 2. Beter I(n Nationaal mesje in de band dan tien in de winkel; Wte zteb met Nationaal scheert, scheert licb zacht. Ho. 4 Wie Nationaal niet eert, is het scheren niet weert. Hoe luidde dit spreekivoord vroeger? AMEfA f .r^OEVSNICRSXHAM APEiOOOgN,,

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 3