Haarlems Dagblad Ber! s|n West-Europa is volgens Parijs niet gereed voor krachtmeting Dodelijk ongeluk op de Heemsteedse Dreef Stakingsrecht in Italië zal door nieuwe wet worden beperkt Een schema voor vernieuwing van het Lager Onderwijs Weerbericht 63e Jaargang No. 18991 Bureaux. Grote Houtstr 93, Tel Adv en Admln. 10724 14825, Redactie 10600. Direct-Hoofdred. 15054 Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel 12230. Drukkerij Z. B. Spaarne 12. Tel 12713. 10132. Directeur-HoofdredacteurRobert Peereboom Zaterdag 17 Juli 1940 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent. per kwartaal 4,Franco per post 4,50 Postgiro 273107. Adverttarieven op aanvraag bij de Administratie, Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem SOMMIGEN maken zich opnieuw onge rust over de toestand in Berlijn, waar de Russen voortgaan met hun pogingen om hun mede-bezetters tot heengaan te nopen. Een nota aan Moskou's adres, aandringend op een andere houding, heeft alleen een afwijzend antwoord in het Russisch tengevolge gehad en nu zullen. Amerika, Engeland en Frankrijk zich enige dagen gaan beraden op hun gevolgtrekkingen. Met dat al tonen noch de Russen, noch de Amerikanen neiging om een derde we reldoorlog op korte termijn te ontketenen en er heerst dan ook geen algemene stem ming van onrust in West-Europa. Zelfs niet in Scandinavië, dat in een critieker positie ten aanzien van de Russen ligt dan de Fransen, de Belgen en wij, omdat het niet van hen gescheiden is door geallieerde be zettingsmachten en omdat de Oostzee een zo groot Russisch belang vertegenwoordigt. Mensen die over de loop van zaken naden ken vragen zich evenwel met verbazing af waartoe deze op den duur onhoudbare toestand moet leiden. Men krijgt op nieuw het onbehagelijke gevoel, dat slechts gelegenheids-politiek wordt gevoerd, wis selend met de gebeurtenissen, zonder vaste lijn van ontwikkeling. Berlijn ligt^ als een eiland middenin de Russische zóne van Duitsland. Gezamenlijk beleid der vier be zettende mogendheden ten aanzien van Duitsland is mislukt. De drie Westelijke geallieerden hebben daarop besloten, hun zones te verenigen. Rusland is zijn „blok kade" op Berlijn gaan toepassen, om hen tot aftocht uit de stad te bewegen. Dat weigeren zij absoluut. Zij getroosten zich enorme inspanning en uitgaven om de stad door de lucht te ravitailleren en zijn alleen bereid besprekingen met de Russen te her openen, als die eerst de blokkade opheffen. Dat weigeren de Russen weer absoluut. Het is wederzijds een prestige-kwestie gewor- den. Maar zonder duidelijke vooruitzichten. Om het maar heel eenvoudig te zeggen: het. is niet denkbaar dat Berlijn over tien, over vijf of zelfs maar over twee jaar nog op deze wijze geravitailleerd wordt en de grote machten van Oost en West elkaar tussen de puinhopen dan nog steeds kwaad aardig zitten aan te loeren. Er zit geen toe komst in deze situatie. Wat doet intussen het Westen om zijn eigen positie hechter te maken? Men zal zich beraden op gemeenschappelijke mili taire verdedigingsmaatregelen. In die ge dachte zit niets nieuws. Wanneer gaat men zich beraden op de werkelijke aaneenslui ting van het Westen? Waarom laat men nog meer kostbare tijd verloren gaan? In „Het Gemenebest", maandblad voor het Neder landse volksgeheel en tot bevordering van de volkerengemeenschap, lees ik een be schouwing van dr. H. Brugmans over het in Mei te Den Haag gehouden Congres van Europa. Hij herinnert eraan dat daar klaar is uitgesproken, dat de Europese eenheid een federatief karakter zal dragen. Hijzelf heeft zo kras mogelijk gezegd, dat wij niet de minste interesse hebben in een soort Europese Volkenbond of U.N.O., dat wil zeggen: een liga van souvereine staten. „Wat wij willen is niet een club van mi nisters en diplomaten, waarvan alle leden uiteindelijk alleen verantwoording schuldig zijn aan hun eigen volk en zich dus aan de algemene verantwoordelijkheid kunnen onttrekken, wanneer het hun niet langer aanstaat. Instellingen als de eenstemmig- heidsreg'el of het veto-recht, zoals wij die in Genève en in Lake Success hebben ge kend of kennen, zijn ongetwijfeld onmis baar, zolang men de nationale staats- souvereiniteit wil handhaven, maar zij doe men dan ook elke poging van internationale ordening tot volledige schipbreuk. Een „verenigd" Europa zonder Europese rege ring, zonder Europees parlement en zonder afzonderlijke Europese functionele organen (met speciale taken en speciale bevoegd heden) zulk een „verenigd" Europa is slechts schijn. Natuurlijk blijven er grote gebieden, waar-op de afzonderlijke landen hun eigen zaken blijven doen, zoals ook in Zwitserland de kantons „souverein" blijven op allerlei gebied. Natuurlijk kan men niet van vandaag op morgen het ideaal bereiken en moet men stap voor stap gaan maar dan snel." Hier onderbreek ik dit citaat. Bij die woorden: Maar dan snel. Er zijn drie jaar verstreken sinds de oorlog. Velen van ons beseften al daarvoor en zeker tijdens de strijd, dat het in federale richting zou moe ten gaan om een nieuwe kans te krijgen. Wat is er sinds 1945 aan gedaan, behalve de actie dergenen die er steeds dringender om roepen en behalve het in de bevolkingen groeiende besef, dat de oude staten-indeling en de oude zwakke methoden der allianties hebben afgedaan? Wij hebben tijd verloren en gaan door met tijd verliezen, terwijl wij in ons hart allen beseffen dat de derde wereldoorlog alleen te vermijden is door een nieuw élan. een grote onderneming, van de democratie. Opdat zij haar waarde en kracht tot vernieuwing en verbetering onomstotelijk bewijze. Brugmans zegt in dat artikel: „Wij ge loven niet in een Europese „eenheid", ter wijl de afzonderlijke staten nog afzonder lijke krijgsmachten houden of een hoog stens ietwat gecoördineerde economische politiële. Neen. Dit moge opnieuw verklaard wor den op het ogenblik, waarop men over ge meenschappelijk militair beleid gaat praten. Een groter beleid, een dieper inzicht en vooral de moed om tot werkelijke construc tieve daden te komen zijn nodig. Nog steeds blijft het bij halve maatregelen, nog steeds durft men de werkv\lij]-> grote politieke kwestie niet aan de orde te stellen. En als u mij vraagt waarom de matheid en het gebrék aan belangstelling, die zich bij En gelse en Franse verkiezingen hebben doen gelden, ook bij de onze aan den dag getre den zijn. dan geef ik u ten antwoord: omdat men voelt in al deze landen, dat de grote oplossingen vermeden worden, dat een lijn van dé minste weerstand gezocht wordt, dat bij al het politieke rumoer de grote kwestie niet wordt gesteld, waarvan alles afhangt. Hierboven staat: Berlijn. Ben ik van dat onderwerp afgedwaald? Neen, want het geeft de waarschuwing. De waarschuwing die inhoudt: Gij hebt al zoveel tijd verloren. Handelt. Weest eindelijk ondernemend. Dr. L. J. M. Beel is bezig zijn nieuwe kabinet te vormen. Ik kan slechts de hoop uiten dat daarin mannen zullen zitten, die deze gedachten zullen uitspreken en tot krachtig Nederlands initiatief willen mee werken. Want ondanks alle pluimen van de „Times" aan ons adres, ondanks Benelux Frankrijk remt liet Westen Nu de activiteit der Westelijke staats lieden met betrekking tot de Berlijnse crisis tot het koortsachtige is gestegen en Amerika met West-Europa de volgende stap voorbereidt tot liquidatie van de Ber lijnse crisis, is het uit verschillende be richten duidelijk geworden dat Frankrijk de rem vormt van de Westelijke reactie op de Russische weigering tot opheffing dei- blokkade. De eventuele „energieke" maat regelen die op het Amerikaanse en Britse programma stonden, zullen dientengevol ge worden herzien en de toestand in West- Europa ten aanzien van de politieke en militaire coördinatie zal op Franse insti gatie nader worden beschouwd, aangezien Parijs van mening is dat die coördinatie nog niet zodanig is dat met succes een front tegen de Russische dwangmaatrege len kan worden gevormd. In Franse diplomatieke kringen meent men, zo gaat de correspondent voort, dat onder Amerikaanse druk de Westelijke geallieerden zich voortijdig in een kracht meting met de Russen hebben gestort in zake de Berlijnse kwestie. De Fransen staan op het standpunt dat een veel gro tere consolidatie van West-Europa nood zakelijk is alvorens de Duitse kwestie op de spits kan worden gedreven en hechten om die reden grote betekenis aan de bij eenkomst van Frankrijk, Engeland en de Beneluxlanden, die Maandag in Den Haag begint. De „Raad van Vijf" zal ook over Berlijn spreken Zoals reeds gemeld komt de consultatieve raad der West-Europese Alliantie, bestaan de uit de ministers vanBuitenlandse Za ken der vijf aangesloten mogendheden, Maandag in Den Haag in conferentie bijeen. De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Ernest Bevin, komt Zondag met de avondboot in Hoek van Holland aan. De Franse minister Bidault komt Maandag morgen per vliegtuig naar Nederland. Hun Belgische collega, de heer Spaak, arriveert in de loop van de Zondag per auto. Deze drie ministers zullen bij de ambas sadeurs van hun regeringen in Den Haag verblijven. De Luxemburgse premier en minister van Staat, de heer P. Dupont, zal waar schijnlijk de eerste vergadering bijwonen. Hij wordt Zondag in Den Haag verwacht. Zijn vertrek is op Maandagavond of Dins dagmorgen gesteld. Zijn collega van Buiten landse Zaken, de heer J. Bech, arriveert Dinsdagmorgen. Diplomatieke waarnemers te Londen menen, dat de medewerking van de Bene- lux-landen aan het luchtvervoer naar Ber lijn waarschijnlijk zal worden besproken tijdens de conferentie in Den Haag. Bevin, Bidault en de drie ministers van de Bene- lux-landen zullen tijdens de conferentie beraadslagen over de volgende stap, die gedaan moet worden na het ontwijkende Russische antwoord op de eis van de Wes telijke mogendheden tot het wederopen- stellen van de verbindingen tussen West- Duitsland en Berlijn, zo wordt van gezag hebbende zijde te Londen vernomen. Diplomatieke waarnemers zijn van me ning, dat Engeland, Frankrijk en de V. S. waarschijnlijk niet eerder zullen antwoor den op de Sovjet-nota dan pas na deze Haagse conferentie. De Verenigde Staten zullen geen waarnemers naar Den Haag sturen, doch wel volledig op de hoogte ge houden worden van de besprekingen. Leon Blum, de leider der Franse socia listen, verklaart in zijn partijblad „Popu laire", dat noch de Westelijke geallieerden noch de Sovjet-Russen ook maar enig plan hebben, om de huidige blokkade-crisis een oorlog te beginnen. Blum stelt voor, dat de UNO het vraagstuk zal oplossen. Vanmorgen, omstreeks half tien, had op de Heemsteedse Dreef een verkeersongeluk met dodelijke afloop plaats. De dertienjarige Joop Keulemans fietste in de richting Haarlem en werd bij de Mahlerlaan door een vrachtauto ingehaald. De jongen begon te slingeren en raakte de wagen. De slag, waarmee hij op de grond kwam, was zo hevig dat hij met een zware hersenschudding naar het St. Elisa- bethsgasthuis moest worden overgebracht. Daar is hij kort na aankomst overleden. Een overzicht van cle Amerikaanse Democratische Conventie tijdens de verkiezing, in Phila delphia's „Convention Hall", van de Democratische candidaat voor het presidentschap der Verenigde Staten. President Truman kwam, zoals bekend, tenslotte als de candidaat uit ae bus. TogliattVs toestand onveranderd er sneuvelden zeven poli de-agenten en zeven burgers De Italiaanse premier, Alcide de Gasperi, heeft Vrijdag in de Kamer van Afgevaar digden medegedeeld, dat hij spoedig een wetsontwerp zal indienen, waarin het sta kingsrecht van de vakverenigingen wordt beperkt in die mate „als verenigbaar is met de rechten van alle burgers". Nadat de Italiaanse minister-president mededeling had gedaan van de voorberei ding van een wetgeving tot beperking van het stakingsrecht, is er in de Italiaanse Kamer een handgemeen ontstaan, dat een kwartier duurde. Het gevecht begon toen di Vittorio, de communistische secretaris van het vakverbond, een lofrede begon af te steken op Stalin en op het aandeel van de communistische pai'tisanen in de be vrijding van Italië. Christelijk-democratische afgevaardig den, die ook tot de partisanen behoord hebben, interrumpeerden di Vittorio en binnen enkele seconded rolden de afge vaardigden al vechtend over de vloer. De president schorste de vergadering. Na hervatting deelde hij waarschuwingen uit aan communisten en christen-democra ten. De Gasperi zeide, dat de stillegging van het werk als eerste reactie op (je aanslag op Togliatti begrijpelijk was, doch dat de algemene staking uit politieke overwegin gen was afgekondigd om te trachten de regering omver te werpen. Dit was een Vanmiddag wordt op het terrein van het crematorium te Vclsen een gedenkteken ingewijd ter ere aan de nagedachtenis der 324 Nederlanders, die voor Duitse vuurpelotons het leven lieten en wier stoffelijk overschot op last van de bezetter werd gecremeerd. Het gedenkteken in de fraaie omgeving van de urnentuin. Handelsaccoord met Uruguay Te Montevideo is een handelsovereen komst getekend tussen Nederland en de republiek Uruguay. Deze overeenkomst, welke een looptijd van drie jaar heeft, voorziet in een regeling, volgens welke beide landen elkander toezeggen een zo vrij mogelijke behandeling te zullen toe passen bij de verstrekking van in- en uit voervergunningen, alsmede bij de toewij- dat in oorlogstijd werd bedacht is tot dusver internationaal te weinig van ons uitgegaan. R. P. zing van deviezen voor invoer. Ten aan zien van de toewijzing van deviezen is uitdrukkelijk bepaald, dat rekening zal worden gehouden met de stand van de handelsbalans tussen beide landen. Dit is vooral van betekenis, omdat de handels balans tot nu toe een aanzienlijk passief saldo voor Nederland heeft opgeleverd. Zo bedroeg de invoer uit Uruguay in 1927 ca. 33.000.000. De uitvoer naar Uruguay daarentegen beliep in dezelfde periode slechts ca. 4.500.000. De Uruguaanse uitvoerartikelen zijn lijn zaad en -olie, zonnebloemzaad en -olie, vee koeken, wol, huiden en vellen en niet nader gespecificeerde landbouw- en vee- teeltproducten. Wij leveren machines, motoren en elec- tro-technische materialen. ernstige fout, die geen regering door de vingers kon zien, tenzij zij de democratie zou willen begraven. De spoorlijn Rome-Civitavecchia, die Donderdag op twee plaatsen werd opge blazen, werd Vrijdagnacht op een derde plaats vernield. Met de grootste spoed wer den herstellingswerkzaamheden verricht, teneinde twee voedseltreinen naar Rome verder te laten rijden. Gewapende com munistische afdelingen hadden de lijn twee dagen geblokkeerd. Op Sicilië en in Cala- brië kon het treinverkeer niet hervat wor den door vernielingen aan electrische ge leidingen. Te Rome werden de gewone bus- en tramdiensten des middags weer hervat. De minister van Binnenlandse Zaken, Scelba, heeft bekend gemaakt, dat de sta king van 36 uur in totaal 14 doden heeft geëist van wie 7 politiemannen en het aantal gewonden 216 bedraagt, van wie 120 politie en carabinieri. De toestand van Togliatti is weinig ver anderd. Hij krijgt penicilline-injecties. De vertegenwoordigers van de Italiaan se christelijke vakbonden, die vertegen woordigd zijn in het hoofdbestuur van het algemeen Italiaans vakverbond, hebben na overleg en met goedkeuring van de bestu ren van de verenigingen van christelijke arbeiders de christelijké leiders van het Italiaans vakverbond in een buitengewone vergadering bijeengeroepen. In een desbe treffend communiqué wordt meegedeeld, dat deze beslissing is genomen naar aan leiding van de staking, die in geheel Italië door de socialistisch-communistische vak bondsleiders werd afgekondigd. Het com muniqué verklaart dat deze staking in strijd is met de overeenkomst betreffende de eenheid der vakverenigingen en hier mede de organisatie dienstbaar gemaakt werd aan de belangen van een enkele partij, g Tot besluit wordt gewezen op de noodzakelijkheid van de vorming van een zelfstandige en democratische vakbond „vrij van iedere politieke invloed". Zondagmiddag vier uur Palestijnse wapens neer Nazareth in Joodse handen Graaf Bernadotte heeft het tijdstip, waar op de order van de Veiligheidsraad tot staking der vijandelijkheden in Palestina moet ingaan, vastgesteld op Zondagmiddag vier uur. Voor Jeruzalem was dat tijdstip gesteld op hedenmorgen één uur. Berna dotte is thans op weg naar zijn hoofdkwar tier op Rhodos. Hij heeft voor zijn vertrek uit New York de UNO om enkele honder den waarnemers gevraagd, om de wapen stilstand te controleren. Een Israëlisch communiqué meldt, dat na zware gevechten Nazareth is veroverd. Een groot aantal Arabieren is gevangen geno men. De rest is naar de Libanon gevlucht. In het gebied van Nazareth bevinden zich ongeveer 25.000 Arabische vluchtelingen, van wie de meesten christenen zijn. Onder hen heerst grote verwarring, zo voegt Reu ter hieraan toe. De troepen van het Arabische legioen zijn een zware aanval op het door Joden bezette nieuwe gedeelte van Jeruzalem be gonnen. Volgens het hoofdkwartier van het legioen zijn zeven strategische punten ver overd. Israëlische troepen trachten voor het sluiten van een eventuele wapenstilstand de weg Tel Aviv-Haifa vrij te maken. Reu ter meldt, dat het dorp Tira, 6 km ten zuiden van Haifa, vanwaar men de weg kan overzien, door Joodse troepen is veroverd. Te Lake Success is een telegram van de regering van Israël ontvangen, ondertekend door de minister van Buitenlandse Zaken Mosje Sjertok, waarin wordt medegedeeld, dat Israël bereid is het bevel van de Vei ligheidsraad om het vuren te staken op te volgen als de Arabieren daartoe ook bereid zijn. Het rapport der commissie ingesteld door de Ned. Maatschappij voor Nijverheid en Handel In 1940 stelde de Nederlandse Maat schappij voor Nijverheid en Handel in haar jaarvergadering te Haarlem commissies in om het vraagstuk der onderwijsvernieu wing te bestuderen. Thans is verschenen het rapport over het Lager Onderwijs. De commissie bestond uit de heren Dr. S. Elzinga (inspecteur van het Gymnasiaal en Middelbaar Onderwijs te Haarlem), voorzitter; W. B. Reynen (secretaris der Maatschappij voor N. en H. te Heemstede), secretaris; J. H. M. Derksen (onderwijzer bij het R.K. ULO te Amsterdam); H. Hol lenkamp (directeur van kledingmagazij nen te Amsterdam); L. Neher (tot voor kort minister van Volkshuisvesting en Wederopbouw te 's-Gravenhage)P. Taze- laar (inspecteur van het LO te 's-Graven- hage); Ch. E. Visser (directeur van N.V. Droste's Cacao- en Chocoladefabrieken te Heemstede); L. Welling (oud-hoofdinspec teur van het LO te Epe) en L. v. d. Zweep (inspecteur van het LO te Amsterdam, voorheen hoofd ener Christel, school te Haarlem). Aan het rapport ontlenen wij: Van schoolplicht voor kleuterondërwijs kan vooreerst nog geen sprake zijn. Op den duur zal, wanneer voldoende goede scholen aanwezig zijn en dit onderwijs ook be hoorlijk geregeld is, een dergelijke ver plichting nader overwogen kunnen worden. Op de lagere school 2 jaar in kleutersfeer Hoewel erkennende dat de kinderen in het algemeen eerst omstreeeks het zeven de levensjaar geschikt worden voor het volgen van eigenlijk schoolonderwijs, wenst de commissie toch niet het eerste leerjaar van de lagere school naar het kleuter onderwijs over te brengen. De gewone lagere school beginne in het 6de levensjaar van het kind en omvat 6 jaar. In de eerste en gedeeltelijk ook in de tweede klas zal er echter wel rekening mee gehouden moe ten worden, dat het kind eigenlijk nog in de kleuterleeftijd verkeert. In die periode moet het lager onderwijs veel overnemen van de methoden van het kleuteronderwijs. De overgang haar de intellectuële sfeer van de lagere school moet daarbij zeer ge leidelijk geschieden. Vooral in de eerste tijd blijve het onderwijs in de sfeer van het spel. Langzamerhand dient in de mor genuren de werksfeer benaderd te worden, maar de middaguren moeten beschikbaar blijven voor spel, handwerken, lichamelijke oefeningen, enz. De taak der lagere school De lagere school kan niet volstaan met alleen een onderwijsinrichting te zijn, waar de door de practijk vereiste kennis en De Berlijnse luchtbrug wordt permanent Voorraadvorming voor de winter De verbetering der weersomstandigheden heeft het vliegverkeer met Berlijn van het Westen uit zodanig bevorderd, dat de dage lijkse vervoerscapaciteit opnieuw kon wor den opgevoerd. Op het ogenblik verwerkt het vliegveld Gatow dagelijks 200 toestellen, doch des kundigen beweren, dat dit geenszins het totaal is van de toestellen die ontvangen kunnen worden. De gronddienst op Gatow is thans de situatie zodanig machtig, dat de toestellen voor de landing niet meer behoeven te wachten. Men schat, dat men het dubbele van het huidige aantal ver werken kan indien de weersgesteldheid meewerkt. De Britse luchtvaartautoriteiten zijn van oordeel, dat Gatow veel beter geoutilleerd is voor het ontvangen van grote vliegtuigen als Lancasters en Superforten dan Tem pelhof, het vliegveld van de Amerikanen, dat te zeer is ingebouwd en waar verschei dene' gebouwen zullen moeten worden afge broken indien grotere toestellen van de startbanen gebruik moeten maken. Na de ongunstige Russische antwoord nota wordt het steeds duidelijker dat de Westelijke mogendheden het idee hebben laten varen, dat de luchtbrug een tijdelijke maatregel is. Zij zijn van plan deze verbin ding zodanig te organiseren, dat zelfs meer dan het dagelijks te consumeren voedsel aangevoerd wordt om een voorraad aan voedsel en steenkolen te vormen voor de komende winter, wanneer wellicht de weersgesteldheid afbreuk zal doen aan het transport. En dat al kost meer dan 200.000 dollar dagelijks! Vuurwapenen en munitie inleveren Op grond van de Vuurwapenwet wijst de Haarlemse politie er nog eens op, dat het verboden is bommen, mijnen, hand granaten, projectielen, vuurwapenen, mu nitie en onderdelen daarvan, onbevoegd voorhanden te hebben. In verband daarmede gelast de Hoofd commissaris de inwoners, die dergelijke voorwerpen voorhanden hebben, daarvan onverwijld kennis te geven aan het Hoofd bureau, Nassauplëin 3. Aangezien het vervoer van deze projec tielen uiterst gevaarlijk kan zijn, dient men te volstaan met een kennisgeving. De pro jectielen zullen dan door deskundigen wor den gehaald. In geen geval moet men de voorwerpen, uitgezonderd dan ongeladen vuurwapenen, zelf gaan vervoeren. De gelegenheid tot het doen van deze kennisgeving bestaat tot en met Zaterdag 24 Juli 1948. Wanneer na die datum nog vuurwapenen of ontplofbare voorwerpen onbevoegd voorhanden worden gehouden, zal bij aantreffen daarvan tot een straf vervolging worden overgegaan. De mogelijkheid is geopend, dat leden der voormalige verzetsbeweging op aan vrage, onder bepaalde voorwaarden in het bezit worden gesteld van een machtiging tot het voorhanden hebben van het hen destijds uitgereikte vuurwapen, dat zij thans wellicht nog onbevoegd in hun bezit hebben. vaardigheid wordt onderwezen. Zij moet medewerken om mensen te vormen en hoe gecompliceerder de maatschappij wordt, des te zwaarder wordt de taak der schooL Deze zal zich dan ook opnieuw moeten oriënteren, zowel wat haar didactiek als haar paedagogische betreft. Ons al te intellectualistisch georiënteerd onderwijs moet meer gericht worden op zedelijke idealen. Vooral bij de onderwijzersoplei ding dient daarmee rekening gehouden te worden. De commissie breekt een lans voor de vorming van grotere scholen, welke een productiever gebruik der leerkrachten mo gelijk maken en tevens de gelegenheid scheppen tot differentiatie der leerlingen, zodat zoveel mogelijk homogene klassen kunnen worden gevormd. De gewone lagere school, bestemd voor alle leerlingen zonder onderscheid, telt 6 leerjaren. Na dit 6de jaar vindt de overgang plaats naar het MO en VHO, of naar het ULO. De overige leerlingen krijgen dan nog 2 jaar voortgezet lager onderwijs. Eerst na die 2 jaar gaan de kinderen naar de ambachts- of huishoudschool. Afzonderlijke scholen voor voortgezet lager onderwijs Voor die twee jaar onderwijs is een af zonderlijk schooltype nodig: Centrale scho len voor het 7e en 8e leerjaar (Haarlem heeft dit schooltype al red. H.D.). Deze scholen hebben de taak de kinderen zo goed mogelijk aan de maatschappij af te leveren. De commissie wil de leerplicht voor het 8e leerjaar handhaven, maar is voor vorming dezer centrale scholen, an ders heeft het namelijk geen zin. Er zullen evenwel streken in liet land zijn waar concentratie-niet mogelijk is. Daar zou men de lagere school tot 7 jaar kunnen uit breiden en de kinderen die de 7de klasse doorlopen hebben maar nog leerplichtig zijn, kunnen verplichten twee winterhalf jaren vervolgonderwijs te ontvangen. Opleiding van onderwijzers Voor de opleiding van onderwijzers acht de commissie een 4-jarige voorbereiding in de vorm van middelbaar onderwijs no dig. Wordt de algemene Middelbare school met 4-jarige cursus (die in het rapport der commissie van het M.O., eveneens ingesteld door de Maatschappij voor Nijverheid en Handel is aanbevolen) algemeen ingevoerd, dan zal dit de school zijn voor de onder wijzers-voorbereiding. Daarnaast kunnen echter ook de H.B.S., het Lyceum en het Gymnasium als onderbouw dienst doen, waarbij overgang mogelijk zou zijn na het doorlopen der vierdp klasse. Voorts zou een admissie examen moeten worden in gesteld opdat leerlingen, die aanvankelijk een ULO-school bezochten, niet bijvoorbant worden uitgesloten. De school voor opleiding van onderwijzers wil de commissie de naam geven van Academie. De opleiding is 4-jarig gedacht, de eerste 2 jaar meer theoretisch de laatste 2 meer op practische vorming ingesteld. De toekomstige onderwijzers dienen van te voren en ook eens tijdens de opleiding, psychotechnisch onderzocht te worden, zo dat alleen krachten worden aangenoméh die geschikt zijn te achten voor het onder wijs. Deze Academie moet ook de leerkrachten van het kleuteronderwijs opleiden. Het eindexamen geeft een volledige be voegdheid. De hoofdacte komt te vervallen. Onderwijzers die na enige tijd willen overgaan naar het ULO of de scholen voor voortgezet lager onderwijs, zullen applica tiecursussen dienen te volgen. (Het rapport, een boekwerk van 130 pa gina's, is verschenen bij de uitgever N. Samson N.V. te Alphen aan de Rijn). Europa's interne handel krijgt een beurt Binnenkort zal een reeks belangrijke be sprekingen worden geopend tussen de be stuurders van het administratieve orgaan der Marshall-hulp en die van de Europese organisatie voor economische samenwer king. Richard R. Bissell, de adjunct-be stuurder van de Marshall-administratie, zal vandaag te Parijs aankomen uit Washing ton. Over enkele dagen zal ook Paul Hoff man, directeur van het Marshall-plan, naar de Franse hoofdstad overkomen. Tenslotte wordt binnenkort ook de heer Gutt te Parijs verwacht. De Amerikaanse deskundigen zullen het verslag van de commissie voor het Euro pese betalings- en handelsverkeer onder zoeken. Dit verslag is bijna klaar en is thans in behandeling bij de raad van de Europese organisatie voor economische sa menwerking. In hoofdzaak zou het er om gaan, het handelsverkeer tussen de 19 leden van de laatstgenoemde organisatie (waaronder ook Triest begrepen is) te bevorderen, opdat de goederensurplussen.' die door hen nog niet voldoende ten nutte zijn gemaakt, beter zouden verdeeld en in omloop gebracht worden. De Amerikaanse deskundigen hopen dat de West-Europese handel aldus weer zijn voor-oorlogs peil zal kunnen bereiken en dat in mindere mate een beroep zal worden gedaan op de aanvoer van goederen uit de Verenigde Staten, waar een tekort bestaat aan bepaalde goederen die Europa te veel heeft. ZUIDELIJKE WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig %'an Zater- S dagavond tot Zondagavond: Meest zwaar bewolkt met tijdelijk 5 enige regen. Matige, aan de kust later 2 nu en dan krachtige wind uit Zuide- 5 lijke richtingen. Iets hogere tempera- turen. 18 Juli: Zon op 4.41 uur, onder 20.50 uur S Maan op 19.39 uur, onder 1.37 uur jj 19 Juli: zon op 4 42 uur. onder 20.49 uur 5 Maun op 20,33 uur, onder 2.21 uur j

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 1