Maandag begint de inzameling voor het geschenk aan de Koningin De gevolgen van dedrooglegging van het Haarlemmermeer ZATERDAG 17 JULI 1948 HAARLEMS DACBLAD 4 6 Oranjeveren igingen bereiden feestprogramma 's voor Van Maandag 19 Juli af zullen de Haar lemmers in de gelegenheid zijn hun bij drage te geven voor het Nationaal Ge schenk dat aan Koningin Wilhelmina bij haar gouden regeringsjubileum door het Nederlandse volk wordt aangeboden. Zoals men weet, zal dit jubileumsge schenk bestaan uit gelden die als „Jubi leum-kankerfonds" gebruikt zullen wor den voor de stichting van een Nederlands Instituut voor de Kankerbestrijding. Als herinnering aan deze inzameling ont vangt iedere gever een vergulde draag- speld met de beeltenis van de Koningin. Het is natuurlijk zo, dat sedert de be vrijding reeds talloze keren een beroep op de offervaardigheid van het Nederlandse volk is gedaan en dat de sanering van 's lands financiën de bevolking ook zekere beperkingen oplegt. Toch zijn wij ervan overtuigd, dat nie mand achter zal willen blijven om de ge voelens van eerbied, bewondering en ge negenheid, die hij jegens onze vorstin koestert, in een klinkende daad om te zet ten. Het is bij dit jubileum en bij deze abdi catie, dat wij allen spontaan kunnen tonen hoe wij alles wat Koningin Wilhelmina voor ons land heeft gedaan, op zeer hoge prijs stellen. Van Maandag zullen de draagspelden verkriigbaar zijn bij de volgende adres sen: U.V.V., Stadhuis; Arbeid Adelt, Grote Houtstraat 119; Kunsthandel Leffelaar, Wagenweg 102; Kunsthandel Sint Reyn- holdshuis, Verwulft hoek Koningstraat; de kantoren van de Nutsspaarbank en aan het Hoofdpostkantoor. De U.V.V. heeft de leiding bij deze in zameling. De feestviering De viering van het regeringsjubileum en van de inhuldiging van Koningin Juliana en de herdenking van de troonsafstand is geconcentreerd op 31 Augustus en 6 Sep tember, welke beide dagen als feestdagen worden beschouwd, en op 4 September. De Oranjeverenigingen in verschillende delen der stad, samenwerkende in het overkoepelende Haarlems Comité voor Nationale Feesten, zijn reeds geruime tijd hard bezig een programma samen te stel len dat klinkt als een klok. Volgende week zullen wij enige hoofdpunten uit dat programma nader bekijken. Zoals men weet organiseert het Centrum-comité „Koninginnedag" op 3! Augustus een alle gorische optocht en op 6 September in Den Hout de uitvoering van een „Rhapsodie in oranje-rood-wit-en-blauw" met koren, orkest en vuurwerk. Voor de allegorische optocht, die iets bijzonders belooft te worden, is het reeds nu zaak, dat men zich opgeeft bij de heer D. J. van Ellinkhuyzen, Anegang 32. Behalve de Oranjeverenigingen hebben ook buurt-, koorzang-, orkest- en voet balverenigingen herdenkingsfestiviteiten m de maak. Wij herinneren bovendien aan het Jeugdspel. dat door de Nederlandse Jeugdgemeenschap op 4 September op de Grote Markt wordt opgevoerd. Teneinde een doeltreffend over de ge hele stad verspreide feestviering te krijgen is het van het grootste belang, dat alle organisaties en instellingen, die iets ter gelegenheid van de Jubileum week willen doen, zich in verbinding stellen met de secretaris van het Haarlems Comité voor Nationale Feesten, mr. P. Fuhri Snethlage, Jansstraat 19. Hun programma zal dan ook in de alge mene feestgids, die medio Augustus ver schijnt, worden opgenomen, zodat zij er zeker van kunnen zijn, dat hun prestatie niet verloren gaat temidden van het vele, dat in die dagen geboden zal worden. Versiering en verlichting- Natuurlijk zal het stadsbeeld aangepast moeten worden bij de algemene feeststem ming. Een groot deel van de versiering voor de Bloemenweek zal ook voor de Ju- E. P. W. Meeuweszen nam afscheid van de Spoorwegen Gisteren nam de heer E. P. W. Meeu weszen, hoofdcontroleur, chef van „Perso- neelzaken en Correspondentie" aan de Cen trale Werkplaats der Nederlandse Spoor wegen te Haarlem, afscheid van het be drijf, dat hij na bijna 46 jaren dienst om gezondheidsredenen ging verlaten. Nadat de scheidende ambtenaar met zijn echtge note te midden van vele belangstellende collega's had plaats genomen, werd hij toe gesproken door de hoofdingenieur de heer ir. G. A. Rosenthal, die de verdiensten van de heer Meeuweszen in hartelijke bewoor dingen schetste. Daarna spraken nog de heren P. Mes, die de vertrekkende chef zal opvolgen en de heer G. Koot namens de Nederlandse Vereniging van Spoor- en Tramwegpersoneel en velen van het werk- plaatspersoneel, waarna tenslotte als af scheidsgeschenken een rooktafel, boeken en bloemen werden aangeboden. De heer Meeuweszen gewaagde in zijn dankwoord van het moeilijke afscheid van een bedrijf dat hem veel levensvreugde schonk en waar steeds een prettige geest van samenwerking heerste. AANRIJDING. Vrijdagavond lette een van de Ooster duinweg in Aerdenhout komende wielrijd- ster op de hoek van de Westerlaan niet op een van rechts komende auto. waardoor zij aangereden werd. Zij liep een hoofdwonde op en klaagde over een pijnlijke heup. Haar fiets werd vernield. De bestuurder van de auto heeft het meisje, dat bij een Aerdenhoutse fami lie in betrekking is, thuis gebracht. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 16 Juli BEVALLEN van een zoon: 14 Juli: S. W E. M. Huizing-van Lunenburg: C. E. M. Borgstede-Vermeulen: IS Juli: A H. de Jon2- KMnenbroich' W J Diependaal-Snoeks: A F Polak-van Dijk: W H L van Andol-Bui- tonhuis; 16 Juli: J. Koolmoes-Egels. BEVALLEN van een dochter: 13 Juli: H. Hock-Brinkman: 15 Juli: S. J Schaap-Koo- pen; J J. F van Kampen-Pot: 16 Juli: M. B van 't Hof-Hagelen. OVERLEDEN" 14 Juli: C. M. van der Vossen. 23 d Oram'ekade; J. L. Welter. 74 1. Hazepaterstaan: E M van Doorn. 3 m "Reigerstraat: 15 Juli: A M van der Vossen. 24 d Orrnifkadc: A J Gubbc's. 'i d Kam perlaan; H. Ovcrbcek-Haze, 75 j., Leidse- plein. bileumweek gebruikt worden en belang rijke en fraaie gebouwen en stadsgezichten zullen worden verlicht, Het is te hopen dat vele straat- en buurtverenigingen zich voor de opsmuk van hun wijken nog eens wat extra moeite willen geven. Wij verna men dat de Generaal Cronjéstraat en de Amsterdamstraat zich in dit opzicht niet onbetuigd zullen laten. Dat hun voorbeeld door velen gevolgd moge worden! Angela Janowski speelde op H.O.V.-Zoinerconcert Na een korte onderbreking heeft de H.O.V. de reeks zomerconcerten gisteren voortgezet met een uitvoering, welke ge wijd was aan de klassieken Haydn en Mo zart en aan overwegend romantische schep pingen van Alph. Diepenbrock, César Franck en Hector Berlioz. Voor het peil der vertolkingen dat op deze avond kon bereikt worden, was deze groepering beslissend. Want de uitvoeringen van de Symphonie in Bes (de „Londense") v^n Haydn en van het Pianoconcert in A (K.V. 488) van Mo zart waren allerminst overtuigend. De essentiële factoren voor een bevredigende vertolking: opbouw, vormgeving, klank verhouding en muzikale spanning konden ten aanzien van de symphonie niet gecon stateerd worden en de begeleiding van het piano-concert miste voldoende contact met het spel der pianiste Angela Janowski, en was over het geheel genomen te grof om een gewenste indruk te geven van Mozarts ragfijne klankenstructuur. Gelukkig be hoefde men niet alleen door deze vertolking een indruk te krijgen van de pianistische capaciteiten van Angela Janowski. Na de pauze trad zij nog op met de varia tions symphoniques van Franck, muziek, die blijkbaar een grotere eenheid tussen orkest en pianiste mogelijk kon maken, al werden nochtans niet alle wensen in dit opzicht bevredigd. In elk geval liet Angela Janowski zich kennen als een pianiste, die in haar spel de spanning der expressie kan brengen en die beschikken kan over een aanzienlijk ontwikkelde technische vaar digheid. Het recital, dat zij binnenkort in Haarlem hoopt te geven, zal ongetwijfeld nog meer facetten van haar kunstenaar schap kunnen openbaren. De dirigent Kees Hartvelt, die de leiding van dit zomerconcert op zich had genomen, kon met het Voerspel „Zomernacht" uit de Marsyas-suite van Alph. Diepenbrock een beter resultaat verkrijgen door het scheppen van een typerende sfeer. Al bespeurt men in dit werk een zoeken naar vernieuwing en treedt er een merkwaardige invloed van de moderne Franse muziek aan de dag, van de klankenwereld van Rich. Wagner heeft Diepenbrock zich nog niet geheel kunnen bevrijden; voor een belangrijk deel evenwel door de instrumentatie-verfijning. Jan Hesmerg komt een woord van lof toe voor de vertolking van de viool-solo. Het concert werd besloten met een ge slaagde vertolking van drie fragmenten uit ,,La damnation de Faust" van H. Berlioz. P. ZWAANSWIJK Musicus vijftig jaar gehuwd Oude Haarlemmers, die indertijd de con certen in den Hout van het orkest der schutterij onder leiding van C. P. W. Kriens later de H.O.V. geregeld hebben bij gewoond zullen zich de hoboïst Piet Beren des nog wel herinneren. Hij werd 22 November 1875 in Den Haag geboren, waar hij opgeleid-werd aan de Haagse muziekschool. Eerst trad hij in dienst der Franse Opera, daarna kwam hij bij de Haarlemse schutterij-muziek. Vele jaren bewonderde het publiek zijn soli in bekende stukken als Rossini's Teil-ouver ture. Onder Nico Gerharz verliet hij het corps en bepaalde zich tot het geven van muziek-onderricht. Piet Berendes, die tegenwoordig op het Weltevredenplein in Haarlem-Noord woont en getrouwd is met Pietertje Bouwman, viert op 10 Augustus zijn gouden bruiloft. Niet alleen zijn kinderen en kleinkinderen, maar ook vele Haarlemmers zullen hem en zijn vrouw op die dag van harte geluk wensen. Proef-feestlicht Maandagavond om 10 uur zal de feest verlichting aan de Grote Houtbrug proef- branden. De Indrapoera99 lieeft vertraging De Legervoorlichtingsdienst deelt mede, dat de „.Indrapoera", met aan boord de leden van het „Kennemer bataljon" vertra ging heeft en thans omstreeks 26 Juli m Rotterdam wordt verwacht. Eindexamens M.T.S. Aan de Middelbare Technische School te Haarlem verwierven het einddiploma: Afdeling Bouw kunde: Gerardus van Beem te Heemstede; F. Belle te Haarlem; P. J. Dekker te Obdam; F. Drayer te Haarlem; G. H. L. Filarski te Amsterdam; J. G. Goede- gebuure te Haarlem; J. G. Israël te Utrecht, A, Joustra te Haarlem; J. A. Luyten te Haarlem: P. N. Pietei's te Beverwijk: J, M. Post te Velsen: L. C. Du Rieu te Haarlem; M. Scheffers te Overveen; M. G. M. Schie- broek te Den Haag; W. H. Thunnissen te Heemstede; P. A. Veldkamp te Amsterdam. Afgewezen: 3. Afdeling Weg- en Waterbouwkunde: P. van den Broeke te Haarlem; E. J. Duffels te Beverwijk; J. W. van Eden te Haarlem; H. H. Fledderman te Haarlem; W. A. Him- melreich te Alkmaar (met lof); Ch. W. Ho- rikx te Leiden; L. J. Koning te Santpoort; J. Korving te Katwijk a. Zee; L. Langhorst te Haarlem; W. C, J. Mouw te Heemstede; A. J. Nater te Haarlem; J. G. A. Rutte te Haarlem; H. J. Scheffelaar te Haarlem; H. J. A. Schmitz te Overveen; J. E. Slagter tc Haarlem; H Sleutelberg te Haarlem; J. J. Vreugdenhil te Velsen-N.; J. J. Zaalberg te Loosduinen. Afgewezen: 1. Afdeling Werktuigbouwkunde: V. J. Aal bers te Breukclen; P. Aberkrom te Amster dam; J. van den Andel te Haarlem; E. J. Arnold te Nijmegen; F. Ch. Arnold te Am sterdam; D. Bak te Haarlem; H. Beenhakker te Leiden; J. G. Beyer te Amsterdam; C. P. Beunder te Haarlem: N. de Boer te Amster dam; G. E. Boerwinkel te Alkmaar; D. B. de Bondt te Den Haag; J. H. G. Bos te Benne- broek; A. M. S. Bremer te Overveen; G. M. Broekhof te Haarlem: H Buys te Haarlem; J. Dijkstra te Haarlem; B. J Engel te Haar lem; J. W. Gelderman te Zwolle; L. P. J. Groot te Hillegom; V. L. Guilloreaux te Overveen; G. H. Heiderijk te Amsterdam; W. K. Hennink te Beverwijk; C. J. Henskes te Haarlem; G. Hoek te IJmuiden; P. J. Hoes te Haarlem; B. G. Hopman te Beverwijk; A. Jansen te Haarlem; J. Kelder te Amsterdam; J. C. J. Kiebert te Sassenheim; J N. Laar kamp te Alkmaar; H. J. M Lemmers te Haarlem; C. Loonen te Haarlem; N. L. van Luik te 's-Gravenhage; J H. Meerwaldt te Haarlem; F. Meiring te Haarlem; J. J. Met te Alkmaar; J. H. Nagtegaal te Haarlem; L. J. Schmit Jongbloed te Haarlem; W. Spie ker te Amsterdam: W. F. Stork te Haarlem; P. J. Toorneman te Epe: H. Vijgeboom te Amsterdam: A. F. van Weeren te Leiden; W. Wilderdijk te Haarlem; A. Zondervan te IJmuiden-O. Afgewezen; 6; teruggetrok ken 1. Afdeling Electrotechniek: J. C. B. Al te Haarlem; L. Baljet te Amsterdam: J. J Blee- ker te Amsterdam; C. Bos te Haarlem; J H. Brunink te Driehuis; J. Busschers te Haarlem J, Butijn te Castricum; W. Faber, te Haarlem; M. J. Felix te Haarlem; J, van der Goot te Haarlem; L. J. de Haan te Heemstede; Ch, Moolhuijzen te Zuid-Scharwoude; A. W. Mul der te Haarlem; R. van Mullïgen te Haarlem; W. J. F. Nielen te Haarlem: J. Rigters te Haarlem; H J. Roos, te Zeist; H. P. van der Schaar, te Amsterdam; J. Scholten te Haar lem; P. van Vliet te Oegstgeest; J. M. Waag- meester te Haarlem; F. J. Zantvoort te Haar lem; C. M. Zitman te Zoeterwoude; afge wezen: 0. .Afdeling Scheepsbomvkunde: J. C. de Bruin, te Zaandam; H. A de Clercq te Aer denhout; R. C. Dorresteyn te Haarlem; B. Freriks te Amsterdam; R. Keyser te Amster dam; J. Kolff te Overveen; W. de Koning te Leiden; H. H. Kroese te Den Helder; J. J. W. Nibbering te Haarlem: B. E. van Ommen te Heemstede: J. G. Pasteuning te Heemstede; M. H. van der Pol, te Amstelveen: R. Sies- werda te Haarlem; J. Verhek te Heemstede; F. de Voogt te Haarlem; J. Westra te Alk maar; afgewezen: 2. Afdeling Vliegtuigbouwkunde: G. C. H. Appelman te Hilversum; J. Baurdoux te. Am sterdam; H. C. G. Benist te Nijmegen; J. H. Chr. Bleekemolen te Amsterdam; C. Couvee te Amersfoort; G. W, van Dijk te Heemstede; R. van Dijk te Nieuwveen; J. Feïj te Weesp; J. R. Foklcema, te O.verveen; J. ten Hove te Haarlem; G. M. Klijn te Santpoort; H. Kreu ning te Hilversum; J. Kuipers te Amersfoort; F. Kwak te Driehuis; J. D. Meppelink te Zwartsluis; N, P. F. Nielen te Haarlem; A, C. Onstenk te Haarlem; P. J. van Oorschot te Den Haag: B. G. Oude Reimer te Hilversum; C. H. Reede te Nieuwer-Amstel-: J. P. Reuve- kamp te Noordwijkerhout; P. C. Rietveld te Limmen; C. Romeijn te Haarlem; D. M. Swart te Amsterdam; C. H van Toor te Haarlem; D. J. de Vaal te Arnhem; M. Verwer te Velsen; G. Wijngaarden te Amsterdam; F. W. de Zwart te Den Haag: afgewezen'. 8. KENNEMER LYCEUM. Geslaagd voor het eindexamen H.B.S.-B zijn de dames: S. J. J. Haring, C. E. Kuipers, E. v d. Bosch. E. I. de Geus. H. E. Jurgens, J. Roos, M. E. Wulff, L, de Ruig; de heren: E. v. Goudoever, J. Ch. H. Haring, C. Hees terman, K. Hoekendijk. P. N. Kok, H Lo- riaux, R. Lubbert, R. Maas. D. R. Ris. W. F. Saarberg, M. v. d. Sande Lacoste, G. Sillem, G. J. v. Walraven, A. J. v. d. Werff, M. Ch Willemse, R. Wurpel, W. S. Ablij, G. H. Th. Bak, H. Bisecker, P. J. W. de Boer. G. Borel. R. de Bruyn, H. O, Bussemaker, Th. Figdor, H. Ch. ten Haaf, F. G. Moquette, K. A. van Ooy. Uit Haarlems verleden „Spionnen tegen wil en dank" (Lu x or) Dit is lichte kost voor regenachtige vacan- tiedagen, op de gebruikelijke manier ge serveerd door Judy Canova en Joe Brown. Het is een verhaal vol vermakelijke ver wikkelingen, dat geacht moet worden zich af te spelen in oorlogstijd. Judy ontsluiert bij toeval het bestaan van een nazi-spion- nagecomplot en terwijl de mannen van de Amerikaanse geheime dienst ijverig speu ren naar het hoofdkwartier van de bende, is Joe Brown daar reeds min of meer kind aan huis geworden. De spionnen van Hitier zien hem voor een afgezant van Himmler aan en vertrouwen hem hun diepste ge heimen toe. Daardoor kan Joe handelend optreden, als de bende Judy op een listige manier naar de andere wereld wil helpen. Natuurlijk redt hij haar leven wel zeer op het nippertje en krijgt daarvoor de in der gelijke gevallen gebruikelijke beloning. Wie van dit genre houdt, zal zich onge twijfeld kostelijk vermaken met dit dwaze verhaal, dat vooral aan het slot erg span nend wordt. „Cover Girl" (Cinema) is de triomf van de „totale" showfilm. Het zoetsappig liefdes-geschiedenisje, dat als een uiterst, dunne draad door deze briljante filmrevue heenloopt, had men gevoegelijk kunnen weglaten, want een kijkspul zoals dit be hoeft samenhang noch „inhoud" Als schouwspel is het formidabel: een aaneen schakeling van kleurige en rijk-gemonteer de balletten en variéte-scènes, die stuk voor stuk een feest voor het oog zijn; een wer veling van kleur en gratie, zoals alleen het met millioenen goochelende Hollywood het ons voortoveren kan. Rita Hayworth toont al haar veelzijdige talenten en nog een tikkeltje meer als tapdanseres, lïedjes- kweelster en mannequin: haar begeleider stepdanst zelfs, in een technisch zeer knap pe dubbel-opneming. met zijn doorzichtige geweten en zo zijn er talloze verrassingen in deze uitstekende „show", die in razend tempo wordt afgedraaid en in uitstekende technicolor is opgenomen. Voor de liefheb-1 bers van het genre: een film, die men niet missen mag. i „De burgemeester verliest zijn hoofd" (Frans Hals). De burgemeester in dit ellenlange praatverhaal verliest zelfs twee maal zijn hoofd, eenmaal aan het begin en eenmaal aan het einde. Daartussen spelen zich gebeurtenissen af die nog talrijke an- i dere hoofdbrekens kosten, doch hoe inge wikkeld en ongewoon die gebeurtenissen ook zijn, ze kunnen met geen mogelijkheid interessant of boeiend worden genoemd. Er is een vlotte en buskruitachtige jonge vrouw, burgemeesteres van Brookhaven, en er is een klei-achtige Franse beeldhou wer; er is bovendien nog een jonge Ame rikaanse slungel, zo vlot en beweeglijk als een sliert kauwgum, er is ook nog een Amerikaanse jongedame met hysterische hallucinaties en er is tenslotte een gezel lige oude heer, die temidden van al deze rare mensen nog kans ziet om geestig te zijn. Al die personen praten Niet even, maar aan één stuk door tot aan en zelfs over het einde. Daartussen door verloven zij zich onderling om beurten en in opge wekte variatie. Tenslotte maken zij de I goede keus en blijven daarbij. „Gevaarlijk spel" (City), In City kan men deze week een kostelijke filmcomedie van wijlen Ernst Lubitsch bewonderen, waarin Carole Lombard en Jack Benny het geestige scenario en de oorspronkelijke visie van de regisseur alle recht doen we dervaren. „Achter de wolken" (Rembrandt). De Haarlemmers worden nog een week in de gelegenheid gesteld de Zwitserse film „Achter de wolken" over het onbeschrijfe lijke leed der verdoolde kinderen te gaan zien. Men vergete de collectebussen voor de UNAC aan de uitgang niet! „Het huis met de geheime kamer" (Spaarne). Aan de hoofdfilm in het Spaarne-theater gaat dit keer weer eens een frisse Gene Autrey-film „Colorado- terreur" vooraf. Hoewel de inhoud van deze cowboy-film niet veel varieert, wordt men steeds weer getroffen door de charmante eenvoud van deze gewiekste lasso-werper, die bovendien op een prettige stem kan bogen en daarvan dan ook steeds in een pittig lied getuigenis aflegt. In „Hei huis met de geheime kamer" worden misdaad en moderne techniek weer zo geraffineerd gemengd, dat de toeschou wer een maximum aan spanning wordt ge waarborgd. Het Haarlemmermeer heeft door zijn watervloeden eeuwen lang de omgeving tussen Haarlem, Leiden en Amsterdam be dreigd. Vier eeuwen geleden was het meer nog betrekkelijk klein. Mej. dr. G. H. Kurtz, de Haarlemse archivaresse, vertelt in haar Beknopte Geschiedenis van Haarlem, dat men in 1531 nog te land kon rijden van Vijfhuizen naar Nieuwerkerk (ten Zuiden van Halfweg). Daarna is die streek even wel door het water overstroomd. Het Spie- ringermeer en het Haarlemmermeer ver enigden zich. Ook bij de Vennep was eerst een strook land die het Haarlemmermeer scheidde van het Leidse meer. Door stormen en watervloeden werd het Haarlemmermeer steeds groter. En gevaar lijker ook, Geen wonder dat reeds in de 17e eeuw gedacht werd aan de mogelijkheid om het meer droog te leggen. De bekende waterbouwkundige Jan Adriaanszoon Leeghwater beschreef in zijn Haarlemmer- Meer-Boeck een plan om het meer door dijken te omringen en droog te leggen. Ni- colaas Samuel Cruquïus, opzichter van Rijnland te Spaarndam, maakte in 1742 een nieuw plan. Eerst in de 19e eeuw werd het plan der droogmaking uitgevoerd, nadat F. G. baron van Lijnden van Hemmen een Verhande ling over het onderwerp geschreven had. In 1840 werd (in de omgeving van Hil legom) de eerste spade in de grond gesto ken om de Ringdijk te maken. Toen de dijk gelegd was, werden de drie stoomgemalen gebouwd. De Leeghwater bij de Kaag be gon in 1845 te malen, de Lijnden bij Sloten en de Cruquius bij Heemstede beide in 1849. In 1852 was het meer droog. Spoedig daar op werden de landerijen geveild en werd begonnen met de verkaveling der gronden. Haarlem had aanvankelijk nog al nadeel van de droogmaking van het meer. Het water in de stadsgrachten had geen vol doende afwatering meer en omdat het ver ontreinigd werd door vuilnis (er was nog geen stadsreiniging) en het afval der fa brieken, begon het te stinken. Dit werd aanleiding tot het dempen van verscheidene grachten. Het begon in 1860 met de Oude Gracht en de Kraaienhorster gracht (op de plaats der laatste vindt men nu de Nassaulaan). Reeds in 1861 volgden de Raam-, Volders- en Zijdgrachten (nu Gedempte Raam- en -Voldersgracht en Sophiaplein) en in 1867 ook de Raaks en het laatste restje van de Beek. Mej. Kurtz betreurt het dat daardoor zo veel stadsschoon verloren gegaan is, „want deze oude grachten waren schilderachtig, beplant met schaduwrijke bomen, zeker wel, en de brede, kale straten, die er voor in de plaats traden, mochten al door tijd genoten geroemd worden als ruim en net en voor het toenemende verkeer zeker gemak ken opleveren, het blijven lelijke gedempte grachten, waarvan de breedte niet in ver houding is met de hoogte der huizen." Ongetwijfeld zit er in deze opmerking veel waars, maar wij kunnen ons de bin nenstad toch moeilijk meer voorstellen door sneden door deze wel schilderachtige, maar ook stinkende grachten. Hetzelfde geldt Dewey's schoonmaakplan De vice-president wordt belangrijker figuur Een van de plannen van Thomas E. De wey, de republikeinse candidaat voor het presidentschap der Verenigde Staten is, zijn vice-president werkelijk werk te verschaf fen, als hij tenminste tot president wordt gekozen. Dit was de hoofdvoorwaarde, waar op gouverneur Earl Warren de hem door Dewey aangeboden candidatuur voor het vice-presidentschap heeft aanvaard. Tot nog toe is de Amerikaanse vice-pre sident een betrekkelijk onbetekenende fi guur geweest, die wel tijdens de verkie zingscampagne dienst deed als stemmen- trekker, doch overigens weinig werk of invloed had. Volgens de plannen van Dewey zal de vice-president echter een zetel krijgen in het kabinet met gelijke stem als de andere kabinet-ministers. Voorts zal hij grote zeg genschap verkrijgen bij de reorganisatie van de uitvoerende macht, welke reeds in studie is genomen door een commissie on der leiding van Herbert Hoover (Republi kein). Deze reorganisatie is veelomvattend en zal liquidering van sommige regerings- bureaux met zich mede brengen, wijziging van bevoegdheden van andere instanties, beperking van personeel en over het alge meen tot een soepeler functioneren van het regeringsapparaat moeten leiden. Men wil de inrichting van de regering vooral meer economisch en efficiënt maken. Het uitvoeren van de reorganisatie zal misschien een periode van twee jaar in beslag nemen. Warren staat bekend als actief en am bitieus. Hij heeft drie dochters en twee zoons en heeft Dewey doen weten, dat hij een verhoging verwacht van het salaris voor het vice-presidentschap, dat thans twintigduizend dollar per jaar bedraagt. Chinees watervliegtuig verongelukt Een Chinees Catalina-watervliegtuig, dat op weg was naar de Portugese kolonie Ma- cao, is na het vertrek van Hongkong dicht bij Macao in zee gestort. Men vreest dat 26 personen om het leven zijn gekomen. Van de 27 inzittenden werd een persoon, die op een reddingsgordel dreef, uit zee opgepikt. SCHEEPVAART AFRIKA LIJNEN. Jaarstroom 13 Juli te Konakri verwacht van Dakar naar Freetown Maaskerk, 16 Juli van Accra naar Cotonou. Meliskerk 14 Juli van Lobito naar Mossame- des. Muiderkerk, 15 Juli van Pointe Noire naar Matadi. Para, 15 Juli van Lome naar Lagos Stad Schiedam. 16 Juli van Antwerpen naar Bordeaux NEDERLAND. Rondo 15 Juli van Soera- baya naar Semarang. Rotti, 15 Juli van Singa pore naar Colombo Van der Waals 15 Juli Vlissingen gepasseerd naar Antwerpen. VINKE. Larenberg 15 Juli van Bona naar Rotterdam Leersum van Rotterdam naar Key West. bevond zich op 15 Juli op 150 mijl ten zuiden van Bermuda. OCEAAN. Alcinous. 13 Juli van Suez n. Hongkong Binarly 14 Juli te Port Swetten- ham naar Rotterdam. Polyphemus 14 Juli te Aden van Colombo naar Amsterdam K. N. S. M. Hos. 15 Juli te Tunis van Dji- djelli naar Palermo. Stentor, 15 Juli van Oran naar Nemours. Strabo 15 Juli van Amsterdam naar Bremen. Trajanus, 15 Juli te Antwerpen van Amsterdam naar Leixoes. trouwens van veel oud stadsschoon. Als Haarlem zijn oude poorten en vestingwer ken behouden had, zou het ongetwijfeld een aantrekkelijk stadje zijn voor vreem delingen, maar voor de moderne bewoning absoluut ongeschikt. Haarlem zou nooit boven de 30.000 zielen gekomen zijn. Deze offers aan de moderne tijd kunnen door bewonderaars van oude steden be treurd worden, maar zij zijn eenmaal niet te. vermijden. Hoewel wij daarnaast willen toegeven dat er in die tijd ook wel een en ander is opgeofferd dat zonder bezwaar behouden had kunnen worden. Toen had men geen oog voor het schilderachtige oude en meende men het belang der stad te be vorderen door alles te moderniseren. Ge lukkig is er nu het streven gekomen om het oude dat mooi is als het slechts enigszins kan te ontzien. Vandaar dat nu ongeveer 10 jaar geleden het plan om ook de Bake- nessergracht te dempen van de raadstafel verdween. ZONDAG 18 JULI 1D48. AaARLEM. Ned. Herv. Kerk. Grote Kerk, Gfote Markt. Zaterdag 7.30: Brouwerskapel, ing. Klokhuisplein. Ds. E Pot, Avondgebed. Zondag 10: Ds. C, de Ru, Zandvoort. 4: Litur gische Godsdienstoefening voor Doofstommen en Slechthorenden in de Consistorie. 7: Ds. Joh. Bronsgeest. Medew. v. Haarl. Chr. Gem, Koor., Nieuwe Kerk, Nieuwe Kerksplein. 10; Ds. E. Dijkhuis. Noorderkerk, Velserstraat. 9 en 10.45: Ds. G. J. Waardenburg. Oosterkerk, Zomerkade. 10: Ds. E. Pot Bakenesserkerk, Vrouwestraat. 9.30; Dhr. F. H. Geursen. Kin- derkerk. Kapel Bethesda Sarepta. Hazepa- terslaan. 9.30: Ds. Joh. Bronsgeest, Kinder- kerk. 10.45: Ds. P. J. Mackaay. Diaconessen- huis, Hazepalerslaan. 4.15: Ds. S. H J. Voors. Rusthuis Ned. Herv. Gemeente. Jansslraat. 10.30: Dhr. J. van Winterswijk. Begijnhofka pel, Begijnhof. 830: Ds. A. J. van Rhijn. Ver. van Vrijz. Herv.. Jacobstraat 6. 10.30: Ds. J. de Graaf. Eglïse Wallonne, Begijnhof 30. Dimanche 18 Juillet a 10 h. 15: Service prési- dé par mr. Ie pasteur G. Forget, de la Haye. Stads Evangelisatie, Lange Herenstraat 6. 10: W. Akse. Beverwijk. 7.30: Ds. J. v. d. Schors, Amsterdam. 6.30: Openluehtsamenkomst a. d. Kruisweg. Zuiderkapel. Zuiderstraat 15. 10: Dhr. J, Pereboom, Ede. 5: Dezelfde. Evangeli satiesamenkomst. 7.45: Jeugdbijeenkomst o. I. v. H. v. d, Brink. Opwekkingssamenkom sten, Zuiderstraat 15. Donderdag 8: Dhr. en Mevr. Njiokiktjien, Zendelingen op Ambon en Ceram. Vrije Evang. Gemeente, Bakenes- sergracht 65. 9.30 en 5: Ds. D. J. D. du Fossé. Parklaan 34. Woensdag: Ds. A. den Hartog, van Harderwijk. Broedergemeente, Parklaan 34. Zaterdag 7.30: Liturgische Zangdienst. Zondag 7: Dhr. Mastenbroek. Evang. Lutli. Gemeente, Witte Herenstraat. 10.30: Ds. W. Spliethoff. Ver. Doopsgez. Gemeente 10 30: Ds. Soutendijk. Remonstr. Gereform. Gemeente. 10.30: Ds. C. B. Heyn. Geref. Kerk. Klopper singelkerk. 10: Prof. Dr J H. Bavinck. 5: Ds. P. de Ruig. Wilhelminakerk 10: Prof. G. Bril- lenburg Wurth. 5: Ds. J. A. van Arkel. Zuid- Oosterkerk. 10: Ds. L. Hoorweg Jr. 5: Prof. Dr. J. H. Bavinck Lyceumkerk 9: Ds. J. A van Arkel. 5: Ds. L Hoorweg Jr. Gcref. Kerk (Art. 31) Begijnhofkapel. 10.30 en 5: Ds. A. Bos. Geref. Gemeente onder 't Kruis. Bake- nessergracht 63. Dinsdag 7.30: Ds. J. A. Smink van Rotterdam. Oud-Geref. Gemeente, Frans Halsstraat 4. Maandag 7.15: Ds. E. van Dijk, van den Haag. Christ. Geref. Kerk, Raaks. 10 en 5: Ds. M. Holtrop. Baptiste Gemeente, Parklaan 34. 9 30 en 5: Ds. J. W. Weenink. 8: Jeugdsamenkomst (geb. Salem) Ned. Chr, Gemeenschapsbond, Ged Oude Gracht 47. Maandag 8: H. v. d. Brink te Bloemendaal en J. Dammuller, te Alkmaar. Pinkstergemeente Nieuwe Kruisstraat 14. 10 en 7.30: Samen komst. Vergadering van Gelovigen, Jansstr. 85. 10.30: A. Ramaker (Broodbreken). Bijbel cursus Vrijdag 8: K. Rozendal. Gemeente des Heren, Lange Molenstraat 22. 10 en 5: Samen komst. Gemeente Gods, Frans Halsstr. 4. 10: Samenkomst. Gemeente van Christus, Ged. O. Gracht 47. 10.30: Eredienst en preek. Chris tian Science, Jansstraat 74. 10: Ned. Taal. II.15: Eng. Taal. Hersteld Apost. Zendings kerk, Wilhelminastr. 21. 10 en 5: Godsdienst oefening, Hersteld Apost Zendingsgemeente, Jacobijnestraat 15. 10 en 5: Godsdienstoefe ning. Kerk van Jezus Christus v. d. Heiligen der Laatste Dagen, Ged. Oude Gracht 47. 10.30 en 6: Samenkomst. HAARLEM-NOORD. Ned. Herv. Kerk. Ju- Iianakerk. 10: Dhr. C. Lebbens, van A'dam. Zaterdag 7.30: Avondgebed. Immanuëlkerk 10: Ds. J. de Jong, H. Avondmaal 7: Dezelfde Dankzegging. Kon. Emraaschool, Raafstraat. 10: Ds J. Kroon, H. Avondmaal. 5: Dezelfde. H. Avondmaal en Dankzegging Ver. van Vrijz. Hervormden, gebouw Berkenstr. 10. 10: Ds. J. Heidinga. Geref. Kerk. Noord-Schoter- kerk. 9 en 10.30: Ds. P. de Rttig. 5: Prof G Brillenburg Wurth. Leger des Heils, Ceram- slraat 4. 10: Heiligingsdienst. Leider Kapt. H. Kavelaar. Evang. Luth. Gemeente, Noorder kapel, Minahassastraat. 10.30: Ds C. H. Brandt. Christ. Geref. Kerk, Floresstraat. 10 en 5: Ds. J, C. Maris. SPAARNDAM. Ned. Herv. Kerk, Oost. Oude Kerk. 10: Dhr. Trommel West Kon. Emmascliool, Raafstraat. 10: Ds. J. Kroon, H. Avondmaal. 5: Dezelfde. H. Av. en Dankz. HEEMSTEDE, Ned. Herv. Kerk. Kerk op het Wilhelminaplein. 10: Ds, H Bartlema. Ka pel Nieuw Vredenliof 10.30: Ds. G. A. Barger. Chr. Lyceum (ing. v. Merlenstraat) 10 45: Ds. F. R. A, Henkels. Gedurende de maanden Juli on Augustus geen Jeugdkapel. Ned. Prot. Bond. Postlaan 16. 10.30: Ds G. Westmvse. Hv., Rotterdam. Doopsgez. Kring, geb Volks bond. Heemst. Dreef. 10.30: Dr. P. v. d. Meu- len, D. G, pred. uit Heerlen (L.) Geref. Kerk Koediefslaan. 10: Ds. A. Dondorp. 5: Prof. Dr G. C. Berkouwer. Camplaan. 10: Prof. Dr. G. C. Berkouwer, van Amsterdam. 5; Ds. A. Dondorp. Geref. Kerk (Art. 31) Herenweg 111 9 en 3: Ds. J. v. d. Zwaag. Buitenpost, Christ. Geref. Kerk, Kapel Meer en Bosch 3: Ds. Holtrop. AERDENHOUT. Ned. Herv. Kapel, Leeu weriklaan. 10: Ds J. E. Drost. H. Avondmaal. Relig. Kring. Eikenlaan 5. 10 30: Dr. A Trouw, Voorg. Vrijz. Herv., 's Gravenhage. BENNEBROEK. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. G. W. van Deth, van Haarlem, BLOEMENDAAL. Ned. Herv. Kerk. 10: Ds. G. H- v d. Woord, te Spaarndam. H Avondm, Ned. Prot, Bond. Potgieterweg 4. 10.30: Mej. Dr. J W. Herfst. Voorgangster N. P, B. Geref. Kerk. 9, 10.30 en 5: Dr. I-I. B. Visser, van Bun schoten-Spakenburg. Vrije Katholieke Kerk, Popellaan 1, 10.30: Gezongen H. Mis. Soefi- Beweging, Popellaan 1. 4: Dienst. Hierna slui ting'tot Sept. OVERVEEN. Ned. Herv. Kerk. 10: Dr Ch. de Bcus. Gcref. Kerk. 10: Ds. F. E. Hoekstra, Sassenheim. 5: Ds P. D. Kuiper, Sassenheim. VIJFHUIZEN- Ned. Herv. Kerk. 10: Dhr. A. C. Brörens. Vuurwerk in Zandvoort Het tweede Vuurwerk in dit seizoen zal. hoewel de oorspronkelijke datum eerst gewijzigd werd in 7 Augustus, dat is de dag van de auto-races, na gehouden be spreking met de autoriteiten en de politie, tóch plaats vinden op Donderdag 5 Augus tus ter gelegenheid van de verjaardag van Prinses Irene. Het werd onverantwoord geacht in verband met de te nemen orde maatregelen vuurwerk en auto-races op dezelfde dag te doen plaats hebben. BINNENLAND. De Bankwet 1948 zal op 1 Augustus in werking treden. Van 20 tot en met 22 Juli wordt in de Jaarbeurshallen te Utrecht een nationale j schildersvaktentoonstelling gehouden. U HAARLEM EN OMGEVING. [I Deze winterse zomer was Vrijdag indi- reet de oorzaak van een brandje in de Lieven de Keystraat tc Haarlem Een bewoonster wilde namelijk de kachel aanmaken en zocht met een brandende lucifer in een kast naar j houtjes en papier. Kort daarop brandde niet alleen de kachel, maar ook de kast. Buren hebben de vlammen met .emmers water ge- I blust. In een sigarendrogery in de Lijsterstraat te Haarlem is in de afgelopen nacht een zak met sigaren op een brandende kachel geval- j' len en gaan smeulen. De brandweer heeft h kachel en zak naar buiten gebracht en het jj vuur gedoofd. De Haarlemse Slütersorganisatie „Ons Belang" is dezer dagen opgericht. Dit is een vereniging van wederverkopers van brood. 1 Zij is opgericht met het doel om door hechte samenwerking tussen patroon en slijter een i: band te vormen, teneinde in deze moeilijke 1 tijden met zijn zware sociale lasten en de f toenemende concurrentiestrijd, gezamenlijk hieraan het hoofd te kunnen bieden. Het secretariaat is gevestigd: Schalkwijkerweg 71 rood Haarlem. Bakkers vragen opheffing der brooddistributie De Vereniging van Protestants-Christe- lijke werkgevers in het Bakkersbedrijf jfc komt in een brief aan de Minister van E Landbouw. Visserij en Voedselvoorziening -rr tot de conclusie, dat het wellicht mogelijk c< is tot opheffing der brooddistributie thans Ik over te gaan. h Algemeen wordt als argument tegen de A opheffing dezer distributie, onder de hui- dige omstandigheden aangevoerd, dat bij zi vrije verkoop het brood zal worden h gebruikt als veevoeder. Het bestuur is echc- d ter van mening, dat het zeer wel mogelijk g is, een controle op het gebruik van brood T voor deze doeleinden in te stellen. Zou o daarvoor een apparaat geschapen moeten I* worden, dan zou dat aanzienlijk minder j onkosten met zich brengen dan de hand- 8 having van het huidige distributie-appa- u raat. Een waarschuwing 1 De Commissaris van Politie, chef van de j z Justitiële Politiedienst, te Haarlem, ver- zoekt aan het publiek bekend te maken, dat alhier door tot nog toe onbekende per- j sonen, die zich uitgeven voor colporteurs j van de stoom- ververij en wasserij van de j firma Hamerman en Zn., gevestigd aan de j Voorstraat 31 te Zwolle, goederen ter sto ming enz. worden aangenomen, waarvoor zij ontvangbewijzen afgeven, waarop de naam van genoemde firma staat vermeld. Hoewel bedoelde firma bestaat, heeft zij te Haarlem geen colporteurs, zodat men hier meer dan vermoedelijk met oplichters te doen heeft, die op slinkse wijze in het i bezit van de bewijzen van ontvangst zijn j gekomen. j j Zij die inlichtingen kunnen verstrekken, die tot aanhouding der pseudocolporteurs kunnen leiden, worden verzocht zich met de recherche, Smedestraat 9, alhier, in t verbinding te stellen. H In verband hiermede geeft voornoemde Commissaris van Politie het publiek in overweging, in het algemeen de nodige voorzichtigheid te betrachten met het af geven van goederen ter reparatie, stoming, 1 verving, enz, aan langs de deur lopende colporteurs. NACHTDIENST APOTHEKEN. Ingaande 18 Juli wordt in Haarlem de 1 nacht- en Zondagsdienst waargenomen door j de volgende apotheken: Duym en Keur. Keizerstraat 6; Begeman i en Sn eitjes, Kruisweg 30, Marnix-apotheek, Marnixstraat 65. Bloemendaal Pakkettenactie werd een succes De Jubileum-pakkettenactie, die door de N1WIN werd georganiseerd, is in de ge meente Bloemendaal een groot succes ge worden, want niet minder dan 1200 pak ketten zullen de soldaten in de tropen aan geboden kunnen worden. Nieuw hoofd der school Naar wij vernemen, is de heer G. Stuvel, werkzaam bij het onderwijs te Rotterdam, benoemd als hoofd der Bloemendaalse Schoolvereniging in de plaats van de heer S. A. Wilson, die vorige week als zodanig afscheid heeft genomen. Nog oen buurtvereniging Naast de reeds bestaande verenigingen, met name de vereniging Buurtbelang Aer- denhout-Bentveld en 't plaatselijk Oranje- Comité, hebben inwoners van Bentveld ge- meend nog eenderde buurtvereniging te moeten oprichten, en wel onder de naam Buurtvereniging „Bentveld", die zich zal belasten met het organiseren van kinder spelen op nationale feestdagen. WELKE DOKTER? Dr. J. J. Westenburg neemt Zondag 18 I Juli de artsendienst te Bloemendaal waar. Etalage-wedstrijd Bij de komende jubileumfeesten zullen de Bloemendaalse winkeliers een étalage wedstrijd organiseren. Er zullen twee jury commissies gevormd worden, en wel één voor de beoordeling van de étalages (hierin zullen niet-Bloemendalers zitting hebben) en één voor de gevelversieringen. Heemstede ZONDAGSDIENSTEN De Zondagsdiensten voor artsen worden waargenomen door: Dr. A. J. v, Ravens- waay, Zandvoortselaan 70, tel. 27913 en Dr. W. v. d. Linde, Heemst. Dreef 253, tel. 16850. Wijkverpleging: Zuster Dudok v. Heel, Jac. de Witstraat 9, tel. 17662. Geopende Apotheek: Apotheek Schots man, Binnenweg 206-208, tel, 28320. BURGERLIJKE STAND Ondertrouwd; J J Bimmerman en C. R E. van Brecmen; J T. Braams en M. A. J. Esse- ling: J. N. van Assema en A. A. Hoeker. Getrouwd. N van Doorn en P. J. van Vene- tiën: L. Hiel en C. J. Daniels; A. Heijstek en E. van Loevenzijn; G. Halm en A. Sonneveld. Bevallen: B. Boesveld—Dirks, z. A. C. H, Goosens—Ris, z. A. M Geels—Loerakker z, J. J. M. Polakvan den Hoogen, z. H West maas—De Jonge, z, Overleden: G Tjalkens. 78 jaar. zonder be roep, Joh Bosboomlaan 3. Heemstede F. Dekker, wed v. de Groot, 67 jaar, zonder be roep. Raadhuisplein 26. Heemstede P. ,T. Neeskens. 87 jaar. zonder beroep. Kerklaan 85 Heemstede. A. M. J. Schenk, wed. v. Jelinger, 65 jaar, zonder beroep, Overboslaan 27, Heemstede.

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 6