Kort en Bondig BANDAG 19 JULI 1948 HAARLEMS DAGBLAD onumeni ter ere in 324 oorlogsdoden Minister J. In 't Veld bij de inwijding te Velsen aanwezig Tijdens een sobere plechtigheid in de iula van het crematorium te Velsen nerd Zaterdagmiddag, in tegenwoor- ligheid van minister mr, Jè in 't Veld, iet grote verzetsmonument van de hand ran mevrouw F. FranszenHeslenfeld ngewtjd. ionderden waren samengestroomd in de rmeren afscheidshal, waar mr. G. H. Heuven Goedhart het verzet en de na- logse ontnuchtering aan een beschou- ig onderwierp. Hoewel hij toegaf, dat nigeen het droeve gevoel zal hebben, dat het offer van de 324 doden, die In het lenkteken geëerd worden, ijdel is ge est, wist de spreker zich toch te beroe- op de onstuimige drang naar een „Vrij- d op een verhevener zedelijk voetstuk", ils deze de verzetsmensen bezielde, om us de eeuwige waarde van de geestelijke jheid te belichten. Dr. P. H. van Rooien, de algemene voor- Ier van de Vereniging voor Facultatieve kverbranding, wier Haarlemse afdeling initiatief nam tot de bouw van het ge- ïkteken, betrok in zijn welkomstwoord vele aanwezige nabestaanden in het mento voor de 324 doden en ds. C. H, andt uit Haarlem vond in zijn toespraak orden van troost voor de familieleden. de plechtigheid in de aula, waaraan orge Robert zijn muzikale medewerking rleende, défileerde men langs het monu- mt zelf, dat aan de voet dra omgeven was ar een perk van zomerbloemen, die de iteit vertolkten voor de doden onder vele onbekenden zijn wier lichamen last van de bezetter in het Crematorium rden verast en wier resten bij de vijver, nk zij de bemoeiingen van directie en soneel, konden worden verstrooid. EXAMENS CHRISTELIJK LYCEUM. Eindexamen afdeling H.B.S.-A. foor het eindexamen 5-jarige H.B.S.-A a aan het Christelijk Lyceum in Haarlem ilaagd de dames: E. van der Hulst, J. L. man, I, M. Ockeloen, L. Sluyter, A. Stolp, J. Vros. Th. Zandstra, A. A, Adriaanse, Blaak, M. M. Chr. G. Das, E. R. A. Ennik, Schuurmans, C. A. Sterrenburg, M. L. van I, L. I. Veldhuyzen van Zanten, A. M. rmeulen, H. J. Vreeken en de heren: R. alas, B. Cornet, B. van Eek, H. Hack, R. ngstmangers. A. D. Honing, G. Leendertse, L. Leffelaar, W. J. Mennes, H. Roos, H. Schraa, L. N. van der Werff, T. H. Zuide- A. Balkenende, J. E. Dixon, H. J. nggrijp, J. J. Guldemond, G. Halskamp, Hoogvliet, E. Jansse, J. Rustige, J, H. rleur, J. van Vliet, W. van Vuuren, E. J. der Zaal. Afgewezen werden zes candi- Kinderkoor Jnter-Nos" üoals reeds bekend is, zullen 80 jongens meisjes van het kinderkoor „Inter-Nos", igent Jan Booda, a.s. Zondag een reis anjar Zwitserland ondernemen, die 14 dagen irt. Het koor zal voor de Radio Beromun- optreden en concerten geven in Ettel- ihlick (Luxemburg) en Thun (Zwitserland). zullen zij aan zieken in Sanatoria ziekenhuizen te Davos, Zürich. Luzern, lligenschwendi en Bern, ontspanning bren- i door Nederlandse liederen te zingen, ste Iet geheeL belooft een prachtige reis te ret rden. [óór deze reis zullen de jongens en meis- nog een concert geven in Haarlem en op Donderdag 22 Juli in de Gem. Con- tzaal. De zangeres 'mevrouw J. A. ten e-Stheeman uit Bloemendaal, zal haar )dewerking verlenen. Orgelbespeling 'r wordt een orgelbespeling gegeven in de ote- of St. Bavo kerk te Haarlem, op isdag 20 Juli 1948, des avonds van 7.30— I uur door George Robert. Het programma luidt: 1 Koraalfuga en 'ifcrspel „Warum betrübst du dich, mein 3rz Joh. Pachelbel; 2. Preludium en Fuga t„ J. S. Bach; 3. O Lamm Gottes, un- (3 Versus), J. S. Bach; 4. Pastorale, DeS, Bach; 5. Preludium, Intermezzo en met Variaties, H. Strategier; 6. Grand djOeur alla Haendel, (op verzoek), Alex llmant, Zomerconcert H.O.V. de Iet tweede concert van deze zomer in het detëmendaalse bos zal door de Haarlemse kestvereniging onder Kees Hartvelt wor- n gegeven op Woensdag 21 Juli des avonds 8 uur. lenrjp het programma staan de volgende wer- :inip: Rossini: Ouverture Wilhelm Teil en La :a, Massenet: Scènes Pittoresques, Grieg: jcjjpee elegische melodieën voor strijkorkest ,n. lerzwunden en Letzter Frühling), Rabaud: procession nocturne, Sibelius: „Finlan- Offenbach: Orpheus in de Onderwereld tenslotte van Joh. Strauss de ouverture ge-5 Fledermaus. Vijftig jarig bestaan De firma Troupin, steenhouwerij te aarlem, vierde Zaterdag haar 50-jarig staan, 's Middags had in café Brinkmann Markt, een receptie plaats, waarbij er velen de firmanten kwamen geluk- ensen. In het bijzonder gold de belang- filing de heer H. M. Troupin, die in '6 vereniUingen, besturen en comités een persoonlijkheid is. Het personeel bood met waarderende Spraken geschenken aan. Er waren :er dan 60 bloemstukken. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 17 Juli 1948 .JNDERTROUWD: 17 Juli: A. J. F. Koelen oe A. M- Spruijt. jEHUWD: 17 Juli: J. Sluis en H. Meijer. teijBEVALLEN van een zoon: 15 Juli: J, W. KeulenRemmerswaal. 16 Juli: E. R. M. emskerk-van der Goes. A. Neuteboom— Uthals. M. van der WalleJansen. J. P. 'j; jglbroek— van der Hoek. J, W. Scholten °Ji der Burgt. 17 Juli: M. van EsZaremba. van den BergHoekman. IEVALLEN van een dochter: 15 Juli: M. C. Dp foutenTimmer, 16 Juli: J. P. Langbroek dl a den Hoek. W- N. van der Vlistde Graaf. H, Scholtenvan der Burgt. 17 Juli: W. J. ti der Fangevaar der Meij. {OVERLEDEN: 16 Juli: J. Schepper—Snijder, j., Zijl/vest. TROUWAUTO'S Onze specialiteit sinds tal van jaren. Amsterdamsche Rijtuig Maatschappij •gendn voor Haarlem Jat MAANDAG 19 JULI. in{ oscopen. Rembrandt: „Achter de wolken". llace: „Cover Girl". Luxor: „Spionnen tegen Men dank". Deze drie: 14 j., 2, 4.15, 7 en 9 ff. City: „Gevaarlijk spel", 14 j., 2.15, 4.30, ig1 Bl 9.15 uur. Frans Hals: „De burgemeester dl fliest zijn hoofd", 14 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. ,r. -'-!1 ne: „Het huis met de geheime kamer", 'jaar, 7 en 9.15 uur. DINSDAG 20 JULI. ie" Grote Kerk: Orgelconcert, 7.30 uur. Biosco- W W Middag- en Avondvoorstellingen. Bestemming van „Kareol" Tijdelijke verpleging van Amsterdamse t.b.c.-patiënten Enige maanden geleden zijn in de pers artikelen verschenen over de bestemming van het te Aerdenhout gelegen landgoed „Kareol" tot Thorax-centrum, Daarbij werd gemeld, dat de omwonenden welis waar tegen deze bestemming protesteerden, doch dat de regering de op het landgoed rustende servituten, die zich tegen de ves tiging van zodanig centrum zouden verzet ten, had gevorderd om een spoedige in richting van het Thorax-centrum mogelijk te maken. Ten onrechte heeft zich bij zeer velen de mening postgevat, dat de zaak hiermede was afgedaan en dat de protesterende om wonenden zich bij deze vordering hebben neergelegd. Het tegendeel is echter waar. De omwonenden hebben de rechtmatigheid van de vordering der servituten door de Staat betwist en onlangs heeft de Arrondis sementsrechtbank te 's-Gravenhage deze vordering inderdaad onrechtmatig ver klaard. Het is nog onzeker of hiermede de strijd tussen Staat en Aerdenhoutsa gemeenschap ten einde is gestreden, de mogelijkheid J?e- staat, dat de Staat van deze uitspraak in beroep gaat. Overigens kan nog worden medegedeeld, dat op verzoek van het gemeentebestuur van Amsterdam zowel Burgemeester en Wethouders van Bloemendaal, als de be heerders van „Kareol", uit overwegingen van menselijkheid zoveel mogelijk willen medewerken tot tijdelijke onderbrenging in „Kareol" van een groep Amsterdamse t.b.c. patiënten en wel voor de tijd van één jaar. Op deze wijze zou de tijd, gedurende welke de bestemming van „Kareol" nog onzeker is, dienstbaar gemaakt worden aan de be strijding van de t.b.c. Motorrijder slipte en kwam onder autobus Op het Staten Bolwerk slipte Zaterdag middag eén uit de Maarten van Heems kerkstraat komende motorrijder. Hoewel de bestuurder van een juist passerende autobus krachtig remde en zijn voertuig bijna onmiddellijk tot stilstand wist te brengen, werd de motorfiets door de bus gegrepen en kwam de bestuurder onder de wagen terecht. Het slachtoffer werd met een gebroken been en duim en een hoofd wonde naar de Deo overgebracht. Zijn motorrijwiel werd vernield. Fin-nige geschiedenis Een jeugdig Fins matroos was Zaterdag avond tussen Kennemerpleïn en Hout aan het passagieren én belandde daarbij in een café aan het Plein. De dranken die hem werden geschonken bevielen hem blijkbaar zo goed, dat de man aan de tapkast na ver loop van tijd in het belang van zijn Scan dinavische cliënt.dacht te handelen door de kraan voor hem verder gesloten te hou den. Dit verdroot de zeeman en hij maakte zijn misnoegen kenbaar door'met een dolk mes in het buffet te prikken. Deze hande ling veroorzaakte ernstig letsel aan s mans rechterhand en deining onder de overige bezoekers. De caféhouder haalde de politie erbij, die de opgewonden Fin naar de Smedestraat trachtte te brengen. Daar de algemene sympathie nu een keer aan de kant der Finnen is, zelfs als zedronken zijn, ging dit niet zonder strubbelingen. Een Hollandse marinier en Hollandse schilder deden in de Grote Houtstraat pogingen de gevangene te bevrijden door de begeleiden de agenten aan te vallen. De Haarlemse politie toonde echter dat er met haar niet te spotten valt. Zodat er in plaats van één, thans drie heethoofden in het cachot kwamen. Operaconcert van Jrenefonds" in Rode Kruis-sanatorium Op initiatief van de stichting „Irene- fonds", die zich ten doel stelt zieken in binnen- en buitenland op gezette tijden goede ontspanning te bezorgen, traden Za terdagavond voor de patiënten van het Rode Kruis-sanatorium te Santpoort de sopraan Trudi Atema en de bas Gé Smit met begeleiding van de pianiste ntevr. Nol- thenius in een operaprogramma op. Het gehoor toonde overduidelijk dat het het gebodene op hoge prijs stelde en een der patiënten, de heer L. G. Stolk, vertolkte na afloop de dankbaarheid van zijn lotge noten. Ook van de zijde van de directie werd waardering getoond en de omroep maakte een paar plaatjes, die op 5 Augus tus als opwekking voor het Irenefonds zullen worden uitgezonden.' Is hier iets van U bij? Aan het Hoofdbureau van Politie te Haarlem zijn o.p alle werkdagen van 10.30 tot 12.30 uur inlichtingen te verkrijgen omtrent de navol gende, in de afgelopen week als gevonden aangegeven voorwerpen: atlas, autoband, boe ken, bal, broches, bontje, ceintuurs, duif, munt- en bankbiljetten, dames- en heren- handschoenen, honden, horloges, handdoek met badpak, halsband en' hondenpenning, hennen, dameshoed, overjas, trajectkaart, ketting, melkkrukje, veilingkist, tabakskaart, lepeltjes, portemonnaies met inhoud, para plu ies, padvindersriem, rozenkransen, regen pijpen, schoenen, sokjes, slot, sier- en dasspeld snelbinders, sleutels, snoeischaar, tassen met inhoud, trommeltje, vulpenhouders, vulpot loden, zweep, zijden vlinder, jute zak, zak lantaarn. Dr. J. S. Bartstra en de Zevende Faculteit Naar aanleiding van het bericht van „Trouw", dat dr. J. S. Bartstra te Haar lem op het dubbeltal geplaatst is voor hoogleraar in de geschiedenis van de nieuwste tijd aan de zevende faculteit der Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam, deelt dr. Bartstra ons mede, dat hij wel enige keren gepolst is, maar hij. heeft na drukkelijk gevraagd hem niet op de voor dracht te plaatsen, omdat hij een even tuele benoeming niet zou aanvaarden. Bescheiden kunstenares overleden Hedenmorgen overleed in het Diacones- senhuis te Haarlem aan de gevolgen van een auto-ongeluk, dat haar enige maanden geleden was overkomen, op 70-jarige leef tijd mejuffrouw Clazina Wijgers uit Heem stede. Mejuffrouw Wijgers beschikte over grote gaven als declamatrice en zangeres, doch door haar grote bescheidenheid trad zij niet op de voorgrond. In haar jeugd maakte zij met haar zuster, mevrouw G. Salm Wijgers, een tournée door Indië, waar zij veel succes oogstte. In latere jaren trad zij vaak op in besloten kring en speciaal in de bezettingstijd heeft zij met haar stem velen verkwikt op kunstavonden die tot steun aan het verzet werden georganiseerd. Het tankschip „Ondina" onderscheiden Het vorig jaar heeft de regering de mo gelijkheid geopend om ook aan koopvaardij schepen een onderscheiding toe te kennen. Deze onderscheiding, genaamd „Konink lijke vermelding bij Dagorder" werd inge steld bij Koninklijk Besluit van 16 Decem ber 1947. Hierin werd bepaald, dat aan een heden van de Koninklijke Marine, alsmede aan koopvaardijschepen, varende onder Nederlandse vlag, een onderscheiding kan worden gegeven, indien deze schepen zich na 10 Mei 1940 in de strijd door uitsteken de daden hebben onderscheiden. Ook sche pen, die bij deze acties of daarna verloren zijn gegaan, vallen onder dit Koninklijk Besluit. Op schepen, die aldus worden onder scheiden, zal een bronzen plaat worden aangebracht, waarop de bewoordingen van de dagorder vermeld staan. Aan de opvarenden, dan wel aan de na gelaten betrekkingen van overleden op varenden van het schip, die zich aan boord bevonden ten tijde dat de daden of feiten, waarvoor de onderscheiding werd verleend, bedreven werden, zal een oorkonde wor den uitgereikt. Het eerste schip, dat de onderscheiding te beurt is gevallen, is het tankschip „On dina" van de N.V. Petroleum Maatschappij „La Corona". Deze tanker was op 11 No vember 1942, geëscorteerd door de „Ben gal", een klein tot de Brits-Indische marine behorend vaartuig, op de Indische Oceaan op weg naar Abadan. Het werd daar aan gevallen door twee Japanse hulpkruisers. De „Bengal", hoewel tegen deze vijanden niet opgewassen, beantwoordde het vuur onmiddellijk. De Nederlandse tanker schaarde zich aan de zijde van het Brits- Indische vaartuig en beschoot evenebns de Japanse raiders. Haar vijfde schot deed aan boord van een der Japanse schepen brand uitbreken, waarna deze vijand zijn artil lerie op de „Ondina" concentreerde. De Nederlandse tanker slaagde er evenwel in de vijand in de grond te boren. De „Ben gal" had de tweede raider onder vuur ge nomen, maar kon niet beletten, dat deze nu ook de „Ondina" begon te beschieten. De tanker werd zo deerlijk gehavend, ook door twee torpedotreffeye, dat het schip, nadat alle munitie was verbruikt, moest worden verlaten. De Japanners meenden, dat de „Ondina" verloren was.en verlieten het toneel van de strijd. De gezagvoerder en de eerste machinist van de „Ondina" ver loren in het gevecht het leven. Hoewel de „Ondina" zwaar gehavend was, bleef zij drijven. De machines waren intact gebleven. De bemanning ging weer aan boord en bracht het schip naar een Australische haven, waar het hersteld werd. Het schip heeft daarna weer dienst ge daan voor het transport van brandstof. De „Ondina" was het eerste tankschip dat na de bevrijding in het vaderland arriveerde. Honderd Hongaarse kinderen komen kracht op doen Hartelijke ontvangst te Haarlem „Kijk eens, precies „Achter de wolken", zeiden de wachtende passagiers vanmid dag op het Haarlemse station. Maar zo erg was het gelukkig niet meer. Want dit troepje van bijna honderd Hon gaarse kinderen kleuters vaak was in het doorgangskamp in Venlo al be hoorlijk bijgekomen en in de kleren gezet. Maar ze hebben een half jaartje goede verzorging, waarvoor ze in ons land ge komen zijn, hard nodig. In de wachtkamer stonden de pleeg ouders uit Haarlem en omgeving vol span ning naar hun pupillen uit te kijken. Een paar Hongaarse dames, die al lang in ons land wonen, zorgden dat het contact tussen de bedeesde meiskes en de guitige knapen er dadelijk was. Van het Interkerkelijk Overleg, dat deze kinderuitzending regelt, waren ds. C. H. Brandt en de kinderpas tor, ds. G. W. van Deth aanwezig. En achter de lange tafel stonden me vrouw Eichholz en haar medewerkers en kwamen handen tekort Moeilijke tijd voor artisten Hoe staan we ervoor en hoe zal het ons in de toekomst gaan? luidde de vraag die een paar Haarlemse musici en artisten Vrijdagmiddag in het zaaltje van de Haar lemse Kegelbond, waar zij hun beurs ple gen te" houden, aan de voorzitter van de Nederlandse Organisatie van Musici en Artisten, Jan de Waal, stelden. En het antwoord, dat zij kregen was somber. De kleinkunstenaars staan er nog'maar slecht voor in vergelijking met de meeste andere beroepen. Toch heeft de N.O.M.A. na de bevrijding reeds veel kunnen bereiken: Haarlem was de eerste plaats waar paal en perk gesteld werd aan het broodrovende amateurisme. En landelijk werd bereikt, dat de vrije dag weer werd ingevoerd. Maar, zo meende de heer De Waal, er moet meer gedaan worden, doch dan is eenheid van organisatie noodzakelijk. Thans strij den niet minder dan zeven verenigingen voor de belangen van de musici en artis ten. De voorzitter van het Biakfonds, waaruit in moeilijkheden verkerende kunstenaars geholpen worden, Henri Nolles, illustreer de vervolgens met enkele voorbeelden, dat de verhoogde vermakelijkheidsbelasting voor de musici en artisten funeste gevol gen heeft gehad. De NOMA heeft niet stil gezeten en met talrijke requesten de aan dacht der minister op de benarde situatie van hen, die het publiek in deze tijd nog wat vertier brengen, gevestigd. De aanwezigen staken hun lof voor de heer C. Kuyper, bemiddelaar van het Ge westelijk Arbeidsbureau, niet onder stoelen of banken en de heer Bas Beegdes deelde nog mede, dat de heren Joh. Rozenkrans, Gosse Kroeze en Jack Wildschut aange zocht. waren zitting te nemen in een test commissie, die de beunhazen van de bona fide artisten zal hebben te scheiden. SCHEEPVAART K. H. L. Entre Rios, 16 Juli van Lissa bon (thuisreis). Westland, 15 Juli van Santos (thuisreis). K. N. S. M. Deo Duce, 16 Juli van Am sterdam naar Odense. Draco, 16 Juli te Oporto van Zanzibar naar Holland, Iris. 16 Juli van Gothenburg naar Amsterdam. Or- nen, 16 Juli van Amsterdam naar Gothen burg. Stuyvesant, 16 Juli van Amsterdam naar Dover. Theuseus,, 16 Juli van Gibraltar naar Cadiz. Titus, 16 Juli van Algiers naar Beiroet. Vulcanus, 16 Juli van Izmir naar Samos. MIJ. OCEAAN. Polydorus, 14 Juli van Glasgow naar Batavia. Polyphemus, 15 Juli van Aden naar Amsterdam. AFRIKA LIJNEN. Klipfontein, 16 Juli van Antwerpen naar Amsterdam. VINKE Co. Hilversum, 16 Juli van Freetown »te Dakar. De vraag naar geschoolde vaklieden Reorganisatie Avondschool voor Nijverheidsonderwijs In de gemeenteraad is het voorstel van B. en W. om bij het onderwas aan de Gem. Avondschool voor Nijverheidsonderwijs te Haarlem de cursusduur op 8 maanden te stellen en het aantal cursusjaren te ver minderen tot 4, aangenomen. Deze maat regel heeft ten doel het technisch onderwijs aan genoemde school beter dan vroeger te laten aanpassen aan de eisen, die het be> drijfsleven stelt en maakt deel uit van een reorganisatieplan, "dat thans geheel zijn be slag heeft gekregen en met ingang van 1 September a.s. verwezenlijkt zal worden. Een belangrijk onderdeel van de reorgani satie betreft voornamelijk een ingrijpende wijziging in het leerplan. In November 1946 werd door B. en W. een commissie, Com missie-De GalaR, ingesteld bestaande uit vertegenwoordigers uit het bedrijfsleven en uit het onderwijs. De commissie kreeg tot taak te onderzoeken óf en hoe het tech nisch onderwijs aan de a.s. vakarbeiders gemoderniseerd kon wordèn. Het resultaat van de arbeid van de commissie, neergelegd in een rapport aan B. en W., is in grote trekken geweest, dat geadviseerd werd tot langere cursusduur, maar vooral tot ingrij pende verandering in het leerplan. In het algemeen gezegd werd als oordeel uitge sproken dat het tekenonderricht niet doel treffend genoeg was en dat te weinig theo- retisch-technisch onderwijs gegeven werd. Het tekenonderricht richtte zich namelijk niet genoeg op het zogenaamd tekening lezen. In het vervolg zal hiermede rekening gehouden worden. Het technisch-theore- tisch onderwijs omvatte bijvoorbeeld te weinig materialenleer, gereedschaps- en gereedschapswerktuigenleer, electriciteits- leer, bouwkunde, kennis van werktuigen. Voor dergelijke leervakken wordt thans een grotere plaats in het leerplan inge ruimd. De commissie meent met mlndef, doch doeltreffender tekenonderwijs en met meer theoretisch-technisch onderwijs goede resultaten te mogen verwachten. De lessen worden gegeven in de ruime leslokalen en de tekenzalen van de H.B.S. A aan de Raaks en nu van 1 September tot 1 Mei. Aan het einde van eer. gehele cur sus van 4 jaar wordt een eindexamen af gelegd en bij het slagen een einddiploma uitgereikt. In het bezit van dit diploma kan de leerling zich met recht „geschoold vak man" noemen. In een rondschrijven zegt de directeur, der school, de heer J. G. Rijkeboer, o.a.: Geschooide vaklieden! Allerwegen, in constructiewerkplaatsen, fabrieken, auto-' garages, lood- en zinkwerkersbedrijven, gas- en waterbedrijven, smederijen, motor en rijwielherstelplaatsen, timmer- en aan-» nemersbedrijven, meubelmakerijen, electro- technische installatiebureaux, enz. hoort men de roep naar hen en erkent men het belang van een goede vakscholing. Aan een geschoold vakman heeft men Iets! Hij heeft het vermogen zelfstandig technisch te kunnen denken. Een geschoold vakman kan méér doen dan alleen op ge geven aanwijzingen zijn werk verrichten. Hij kan om enkele voorbeelden te noemen de tekeningen „lezen", die hem voor de uitvoering van een bepaald werk verstrekt worden; hij kent de materialen, de gereed schappen en de gereedschapsmachines waar mee hij werkt: hij heeft begrip van de constructie en de werkingswijze van de ma chine of het apparaat, waarvoor hij onder delen vervaardigt, moet bedienen of repa reren. De vakscholing mag wel zo belangrijk geacht worden, dat het te wensen ware, dat bedrijfsleiders en patroons hun personeel verplichtten om naast het verrichten van hun dagelijkse werkzaamheden ook tech nisch (en algemeen vormend) onderwijs te volgen. Verschillende b^irijven doen dit trouwens reeds! Coaster Aktjo liep vast op de Haaks Zondagmorgen kwam te IJmuiden be richt binnen dat de Delfzijlse coaster „Aktjo", 200 bruto registerton, die eigen dom is van de rederij Middendorp, op de Haaksgronden was vastgelopen. Te half twaalf voer de sleepboot „Nestor" ter as sistentie uit, om één uur gevolgd door de „Stentor". De in de loop van de middag tot stand gebrachte sleeplijn-verbinding met de Aktjo werd later verbroken. Nadat ten tweede male contact was verkregen werd getracht het scheepje vlot te slepen, evenwel zonder resultaat. De slepers zijn vannacht in de nabijheid gebleven en hedenmorgen te omstreeks acht uur is bij hoogtij een hernieuwde poging om de onfor tuinlijke coaster uit zijn onaangename positie te bevrijden, ondernomen. Ook de hedenochtend gedane bergings pogingen hadden geen succes. Tegen de avond zal men opnieuw trachten de coas ter' vlot te slepen. Een garnalenliandel, welke jDns land deviezen kost Het zonderlinge geval doet zich voor, dat Nederlandse vissers, hoofdzakelijk garna- lenvissers, zonder garnalen, maar met goed gevulde beurs van de Westerschelde terug keren. De douane-recherche te Breda, de inspecteur van de invoerrechten te Terneu- zen en de douane te Hansweert en Vlissin- gen hebben de zaak onderzocht. Het bleek, dat enkele Nederlandse garnalenvissers er een gewoonte van maken, op zee hun vangst te verkopen aan Belgische collega's, die daarvoor met „zwarte" guldens, goedkoop in België gekocht, betalen. Tegen deze handel, die ons land heel wat deviezen kost, blijkt weinig te doen te zijn. Tegen de Nederlandse vissers kan alleen worden opgetreden, als zij op heterdaad worden betrapt, hetgeen als practisch on mogelijk wordt beschouwd. Wel kan, wan neer de schepen leeg terug varen, het kolen rantsoen voor het bedrijf worden vermin derd, maar aangenomen wordt, dat de goed verdienende vissers dan de „zwarte" kolen- markt wel weten te vinden. Er wordt nu gezocht naar een middel om aan deze han del een einde te maken. Pupil van opvoedingsgesticht ging er met een auto vandoor Een 17-jarige jongen, die uit een opvoe dingsgesticht bij Doétinchem was ontvlucht, stapte in een vrachtauto en reed er mee weg, met de bedoeling de wagen in een andere plaats te verkopen. Hij bracht het tot Meppel, waar hij tegen een bestelauto botste. In de consternatie na de aanrijding ging de knaap aan de haal. De politie wist hem echter in de omgeving van Meppel aan te houden, Hij is naar het opvoedings gesticht teruggebracht. Vijftien jaar geëist tegen belas, tinginspecteur-landstormer Vijftien jaar gevangenisstraf eiste de advocaat-fiscaal bij de Rotterdamse Kamer van het Haagse Bijzondere Gerechtshof tegen de 41-jarige ex-inspecteur der rijks belastingen J. J. van der V., wegens het in de bezettingsjaren toetreden tot de „Land storm" en deelnemen aan de strijd aan het Oostelijk Front. „Als het hier een gewoon mannetje had gegolden, zou ik 4 of 5 jaar hebben geëist", aldus de advocaat-fiscaal mr J. Donker. „Nu het echter gaat om iemand, die een zeer goede opvoeding heeft genoten en die kon weten dat toetreden tot de NSB verkeerd was, eis ik deze hoge straf". Klacht over de schooljeugd Bij het eindexamen van leerlingen der middelbare en hogere handelsscholen en van de H.B.S.-A te Deventer heeft de di recteur dier onderwijsinstellingen, de heer J. S. C. van Dijk, een ernstige klacht ge uit omtrent de prestaties der leerlingen, van wie ruim 42 pet bij de examens werden afgewezen. „Dat is", aldus de directeur, „niet te wijten aan de verstandelijke ver mogens dier leerlingen, doch er wordt niet behoorlijk gewerkt door de jeugd. Er zijn te veel feestjes, er is een schrikbarend verzuim en een geest van onachtzaamheid werkt verderfelijk voor de school. Leer lingen uiten zich in cafés brani-achtig over directeur en leraren. Ouders luisteren te veel naar hun praatjes". VLIEGFEEST OP TEUGE Meer dan 20.000 toeschouwers woonden Zaterdag de vliegdemonstraties bij, welke georganiseerd waren door de vliegclub „Teuge" op het vliegveld van die naam. De burgemeester van Deventer, mr. H. W. Bloemers opende het feest met een vlucht in een zweefvliegtuig. Drie Spitfires van de militaire jachtvliegschool „Twente" joegen door de lucht, de K.L.M. toonde een Skymaster en een „Seafury" van de Ma rine-luchtvaartdienst schoot met 800 ki lometer per uur over het veld. Een esca drille Spitfires bombardeerde een huisje op het vliegveld' in brand en kapitein Sisse- laar maakte een parachute-sprong uit een JU-52. Roemenië zegt Concordaat met het Vaticaan op Ingevolge een besluit van de Roemeense ministerraad, die Zaterdagmiddag bijeen kwam, heeft de Roemeense regering het Concordaat met het Vaticaan opgezegd. De toepassing van het Concordaat wordt on middellijk stopgezet. Volgens een com muniqué van de ministerraad is deze op zegging geschied „om de bepalingen van de nieuwe grondwet ten opzichte van de volledige vrijheid van godsdienst te kun nen toepassen". Nu de Roemeense regering het in 1929 met het Vaticaan gesloten Concordaat heeft opgezegd, zullen de Rooms-Katholieke scholen in Roemenië binnenkort door de staat worden overgenomen, aldus meldt Reuter uit Boekarest. Het is nog niet be kend, of de Rooms-Katholieke ziekenhui zen ook onder staatsbeheer zullen komen. Zuidelijke concurrentie voor Truman en Warren De democraten uit de Zuidelijke staten van Amerika, die tegen hun partij in op stand zijn gekomen omdat deze een pro gram van burgerrechten voor negers heeft goedgekeurd, hebben gouverneur J. Strom Thurmond van Zuid-Carolina als tegen- candidaat van Truman gekozen voor het presidentschap. Gouverneur Fielding Wright van Mississippi werd als candidaat voor het vice-presidentschap gekozen. Bei den werden bij acclamatie benoemd na een wilde demonstratie tijdens een ver gadering te Birmingham in Alabama ter voorbereiding van een afscheiding van de democratische partij. De democratische „rebellen" willen acties voeren in de 15 staten, waaronder Trumans staat Missouri. Zandvoort AANRIJDING. In de bocht HaltestraatZeestraat had Zondagmorgen een botsing plaats tussen een touringcar uit Rotterdam, die een ge zelschap van 32 personen vervoerde en een personen-auto. De chauffeur van de bus nam de draai naar de Zeestraat links, in- plaats van rechts om de vludhtheuvel, waardoor de uit de Zeestraat komende auto werd aangereden en zwaar beschadigd. De bus liep minder zware averij op. De in zittenden kwamen met de schrik vrij, even als de bestuurder van de auto. Heemstede Verkenners ontdekten brand Verkenners die in de nacht van Zaterdag op Zondag de Haven passeerden, ontdekten dat er brand was uitgebroken in de opslag plaats van de N.V. Teeuwen's Kolenhandel, welke aldaar een grote houten loods heeft. De brandweer werd gewaarschuwd en deze trachtte met alle beschikbare middelen het vuur te blussen. Gezien het gevaar voor uitbreiding werd tegen half vijf de hulp van de Haarlemse brandweer ingeroepen, waarna men het vuur spoedig meester was. De schade aan gebouw en inventaris is vrij groot, doch wordt door verzekering gedekt. Omtrent de oorzaak van de brand is tot heden nog niets bekend. Santpoort Het feest van de harddraverij- vereniging Zoals we reeds meldden, wordt de feest- week van de harddraverij-vereniging ge opend op 3 Augustus, de dag, waarop ook de traditionele ringrijderij wordt gehouden. Twee dagen later treden de dravers op de Hagelingerweg aan voor „de grote prijs van Santpoort". De feestweek wordt Zaterdag 7 Augus tus besloten met een vuurwerk. Amsterdamse Beurs Koninklijke Olie. Unilever Philips A. K. U Fokker Nederlandse Ford Nederlandse Kabel v. Berkel's Patent Scheepvaart-Unie Holl.-Amerika Lijn Deli Maatschappij H. V. A A'dam Rubber Ned. Handel Mij N.-I. Handelsbank Billiton Mij II Slntkoers Vrijdag 343 >/2 2991/2 259*$ 169% 345 288 122 185 196 156% 224 164% 161*4 123 468 Openings koersen 339 297% 256 168J4 1831/2 154*4 223% 161% BINNENLAND. In Rotterdam zal Dinsdag het nieuwe klokkenspel voor de raadhuistoren feestelijk worden ingehaald. Door de aanhoudende regen dreigt een deel van de graanoogst in Noord-Limburg verloren te gaan. Vele velden liggen groten deels plat. In Den Haag zijn handelsbesprekingen begonnen tussen een Nederlandse en een Hongaarse delegatie. Op de Kloveniersburgwal te Amsterdam zijn twee vrachtauto's van twee hoofdstede lijke melkinrichtingen in botsing gekomen. Een der auto's reed door een brugleuning de gracht in. De chauffeur zwom naar de wal, doch zijn metgezel, die vrij ernstig gewond was, moest door voorbijgangers, die zich te water begaven, uit de auto gehaald worden. De 18-jarige chauffeur van de andere auto, K. uit Diemen, werd levensgevaarlijk ge wond. Dr. P. Th. Oosterhoff is benoemd tot buitengewoon hoogleraar in de sterrekunde aan de Leidse universiteit. De „Honden- en Kattenbroodverorde ning" van 1942 is ingetrokken, hetgeen bete kent dat de distributicmaatregelen voor deze artikelen zijn opgeheven. De maximumprijs van kersenjnm is van 86 cent per pot van 450 gram verlaagd tot 71 cent. De hoge autoriteit heeft het fiat gewei gerd op de duur der internering van de.cx- N.S.B.-burgemeester van Leiden, mr. R. N. de R. van S. Deze internering was door het Leidse tribunaal op 10 jaar bepaald. Mr. De R. van S. had hiertegen een bezwaarschrift ingediend. De universiteit van Groningen krijgt een economische faculteit. Dr. J. L. Mey zal bedrijfshuishoudkunde en dr. B. H. Slïcher van Bath sociale en economische geschiede nis doceren. HAARLEM EN OMGEVING. De heer D. P. Visser te Heemstede is geslaagd voor het examen M.O. handelswe tenschappen A. De heren W. F. Hooning, Haarlem, en K. Joustra, Heemstede, zijn aan de Techni sche Hogeschool .te Delft geslaagd voor het candidaatsexamen civiel-ingenieur. De heer L. Ch. Hartman te Heemstede is gekozen tot ondervoorzitter van de Kon. Ned. Bond van Oud-onderofficieren, welke in Apeldoorn zijn 60-jarig bestaan vierde. In Ned. Hervormde gezinnen in Bloe mendaal wordt binnenkort ccn aantal kin deren uit Oostenrijk en Hongarije verwacht, die daar enige tijd zullen verblijven. De afdeling Blomcndaal van de Ver eniging voor lijkverbranding organiseert a.s. Zondag 25 Juli des morgens een excursie naar het crematorium te Velsen. Dr. R. J. v. tl. Meuten, predikant bij de Geref. Kerk te Utrecht, daarvoor te IJmui den, ontving een beroep naar Scheveningcn. De heer A. J. M. Angencnt, wethouder van Openbare Werken en Volkshuisvesting der gemeente Haarlem, zal niet op Donder dag 29 Juli, maar op Vrijdag 30 Juli spreek uur houden. De heer D. J. A. Geluk, wethouder van Onderwijs der gemeente Haarlem, zal Don derdag 29 Juli geen spreekuur houden. Vijf jassen, een mantel, een paraplu ie, een fototoestel, een pendule en een Perzisch kleed werden in de nacht van Vrijdag op Zaterdag uit een woning aan de Lorentz- lcade gestolen. Het Geref. Evangelisatie zangkoor te Hzarlem-Noord behaalde op het te Den Burg (Texel) gehouden zangconcours van de Kon. Ned. Bond van Chr. zang- en oratoriumver enigingen in de derde afdeling een eerste prijs met 332 punten. (Verbeterd bericht). Aan de Leidse universiteit is geslaagd voor het examen medisch analyste mej. D. J. Mooiweer te Haarlem. VACANTIE. KOFFERS «n BAGAGE LUXE WAGENS van LENT - Heemstede - tel. 28810 Athletiek Haarlem wint de Kennemer bokaal GITA clubkampioene Gisteren werden op de sintelbaan Water vliet in Velsen de estafettekampioenschap- pen van Kennemerland voor heren verwerkt en de dames streden om het persoonlijk- en clubkampioenschap. Het was geen verrassing dat Haarlem I wederom de Kennemer Bokaal, de prijs voor het estafettekampioenschap, mee naar huis mocht nemen, daar alleen Suomi en Haarlem II haar tegenstanders waren. De eerste ploeg van dë Haarlemmers won alle vijf nummers, waarbij de beste prestatie geleverd werd op de 4 x 400 m. estafette, die de lopers Th. Wernik, Willems, Wullems en Dekker aflegden in 3 min. 36.1 sec. Op de 3 x 1000 m. estafette verbeterde de ploeg van Suomi het bestaande clubre cord door een tijd te noteren van 8 min. 7.6 sec. Haarlem I won in 8 min. 4.8 sec., waarbij vooral het lopen van de jonge Soomer op viel. De 4 x 100 m. wérd door de eerste ploeg van Haarlem, die met twee invallers liep, gewonnen in 46.8 sec. De Haarlemmers wonnen de Olympische estafette in 3 min. 44 sec. Tenslotte was ook de Zweedse esta fette voor de Haarlemmers. Tijd 2 minuten 5.8 sec. Bij de dames gaf de 100 m. een zeer span nende strijd te zien tussen mej. Handgraaf (Concordia) en mej. Bakker (Gita). Mej. Handgraaf won in 13.2 sec. De 200 m. was voor mej. v. d. Werf (Suomi) in 28-5 sec. voor mevr. Stolwijk-Vonk (Gita), die 29.4 sec. over de afstand deed. Bij het vèrsprin- gen leverde mej. v. d. Werf een uitstekende prestatie, door dit nummer te winnen met een sprong van 5.22 m. Mevr. Stoulen-Mes (Gita) was goed op dreef bij het hoogsprin gen, dat zij won met een sprong van 1.41 m. Spannend was de strijd op het nummer 4 x 80 m. voor meisjes. Nadat aanvankelijk Zaanland een grote voorsprong had geno men, liep vooral de laatste loopster van Gita zo sterk in, dat voor beide ploegen dezelfde tijd word genoteerd, 45 sec. Zaanland werd één geplaatst. Hoewel de meeste persoonlijke kampioenschappen niet door Gita werden behaald, bleken de Haarlemse dames toch ovér het algemeen veel sterker te zijn, dan haar tegenstandsters. Zij wonnen met grote voorsprong het clubkampioenschap, nl. met 130 pnt„ voor Doves uit Heilo, dat 86 pnt. behaalde. Tennis Rijnegom-tournooi In de afgelopen week zijn op het Tennispark Rijnegom te Aerdenhout wedstrijden gehouden voor C-spelers. De uitslagen van de op Zondag gehouden finales waren als volgt: Damesenkelspel: Mevr. A. Zürcher - slaat mevr. A. ICruijer 62, 7—5. Dames Dubbelspel: Mej W. v. Woesik en Mevr. N. Kleefman slaan Mej. C. v. Büderbeek en Mevr. T. Kuhn 6t. 7—5. Herenenkelspel: J. v. d Schatte Olivier slaat J. Nijboer 2—6, 8—6, 8—6. Herendubbelspel: H. A. G. de la Mar en W. de Haart slaan H. A. Otten en C. Verschuur 64, 62. Gemengd Dubbelspel: Mevr. N. Kleefman en H. v. Son slaan Mej. J. Zijlstra en L. F v. Loo 61, 6—4.

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 3