Oranjeboom Vermaat's Bakkerijen Hoofd boekhoudster Nou - geef mij maar Bouwbedrijvigheid neemt toe! Tram of autobus? r Kort en Bondig J TEMPO eerste en tweede verkoopsters 'n Vorstelijk glas bier Flinke bakker-bezorger Nette jongen gevr. gesloten bestelwagen Bradford 1947 Klino-tekentafel te koop GOEDKOPE MUZIEK MNSDAG 20 JULI 1948 HAARLEMS DAGBLAD" Er zijn thans 42.000 woningen in aanbouw Op 1 Mei 1948 waren in ons land in aan- houw 42.000 woningen. Er zit stijging in, cant op 1 October 1947 waren het er lechts 35.000. Zoals wij indertijd hebben medegedeeld 5 het thans de opzet van de Wederopbouw z<im de bouwbedrijvigheid in de gemeente 3°/aar het woningtekort is te stimuleren, om laardoor te bereiken dat op den duur 't et woningtekort gelijkmatig verdeeld zal ijn. In April 1948 waren 2200 woningen ge leed gekomen, maar er zijn er onmiddellijk ch/eer evenveel nieuwe „op stapel" gezet. let was de bedoeling meer huizen te gaan G ouwen dan er klaar kwamen, maar dit is bb p het moment niet gelukt, daar de bouw- ledrijvigheid in het eerste kwartaal van 948 niet vlot liep. Er waren toen slechts „werkbare" dagen, tegen 67 in het ierde kwartaal van 1947. In het le kwartaal van 1948 werden 3c!|0uwwerken geproduceerd tot een bedrag lee an 248 millioen gulden. Alsvolgt verdeeld: ieuwbouw 155 millioen, weg- en water- ouwkundige werken 49 millioen, her- tel- en oorlogsschade 20 millioen, onder loud en verbouw 24 millioen. (In deze edragen zijn niet begrepen de werken die (jninder dan 500 kosten.) Het woningtekort in Noordholland zon ar Amsterdam was 10%. Dit cijfer is iaj ebaseerd op de Woning- en Gezinstelling an 31 Mei 1947. Hier waren op 1 Mei 948 3300 woningen in aanbouw. Op 1 ai (ctober waren het er slechts 2000, uit :airelke cijfers blijkt dat de bouw-activïteit i onze provincie sterk is toegenomen. Daarbij moet evenwel bedacht worden leaat er hier twee zwaar getroffen gebieden rtïijn, namelijk de gemeenten Velsen en vi andvoort. i De 42.000 nieuwe woningen die in aan duw waren zijn over de provincies als- olgt verdeeld: aantal woningen •e«7 woning tekort koningen 2.000 riesland1.700 5% (rente 1.000 15% Iverijsel 2.000 12% lelderland 6.000 16% 1.100 11% [oordholland (zonder acimsterdam) 3.300 10% uidholland (zonder Den en Rotterdam) 3.400 eeland 3.400 nd[oord-Brabant 8.600 15% imburg 4.800 20% msterdam1.900 Haag 1.100 jd [otterdam 1.500 17% (oord-Oost Polder 300 Onder de huizen die in aanbouw zijn 2200 montage-woningen. Er zijn er iteiog 4400 in vdorbereiding. Waaruit de nieuwbouw bestaat „a Onder de 155 millioen gulden die in het kwartaal van 1948 verwerkt worden, ge ijn bestemd voor: a! woningen 85 millioen boerderijen 7 millioen andere agrarische geb. 3 millioen nijverheid 29 millioen gezondheidszorg 1 millioen kerken scholen eredienst en opvoeding overheidsgebouwen he ie: 1 millioen 2 millioen 1 millioen 7 millioen „Zwarte" bouwwerken In de maand Mei 1948 zond het Bureau ustitiële Bouwcontróle 52 processen-ver- d aal betreffende zonder goedkeuring ge- heiouwde werken aan de Justitie toe. Voorts lewerden door opsporingsambtenaren van 'tijenoemd bureau 14 rapporten opgemaakt. e: Met deze 66 opgespoorde clandestiene iouwwerken was een totaal-bedrag van 141.605 gemoeid. Het toegewezen bouwvolume van de ge- dfceenten, wier besturen niet voldoende nedewerking betonen om het „zwart" te bestrijden, zal worden vermin- j' ierd. Wanneer blijkt, dat in een gemeente enig iouwwerk zonder Rijksgoedkeuring wordt ysMtgevoerd, en het gemeentebestuur hier tegen geen maatregelen heeft genomen en leze clandestiene bouw, hoewel het daar- 'an op de hoogte kon zijn, niet heeft ge kneld, dan zal het aan deze gemeente toe- De burgemeester in eigen liuis De burgemeester van Haarlem mr. P. O. M. Cremers, die tot voor kort nog in 'oorburg woonde, heeft thans in Haarlem lijn nieuwe woning betrokken, Beelslaan 22. A.s. Zaterdag en Zondag zal hij daar met mevrouw Cremers ontvangen van 3 lot 5 uur. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 19 Juli. BEVALLEN van een zoon: 17 Juli: F. e.Berk-Bouwens; M- G. Stammeijer-Rooze- krans; J. de Jong-Meijer; 18 Juli: J. Stern- iülsmann; W. Heerens-Moerkerk; C. B. W. 'erpoorten-van Loon; 19 Juli: I. Lindenburg- lijkstra. BEVALLEN van een dochter: 17 Juli: T. ie Terburg-de Jong; C. C. J. Cassee-Faase; 18 Juli: J. M. Oversteegen-Ruijgrok; 19 Juli: M. van Bokxmeer-van de Weijer; C. M. van Schie-Alders; E. van Kruiselbergen-Hessling. OVERLEDEN: 17 Juli: J. S. W. N. M. Post, '.8 j. M. v. Heemskerkstraat: J. F. L, de Zwart, 70 j., Witte Herenstraat; C. M. Da- !ema, 11 m„ Kamperlaan; J. G. Hartel, 56 j„ Hazepaterslaan; 18 Juli: H. Schaart-van de Wetering, 74 j., Leliestraat; M. M. W. E. Cambier-van Gruting, 80 j., Parklaan; M. E. Donkers, 1 m. Leliestraat; A. Bierenbroods pot-Beekhuis, 80 j., Westerhoutpark. gewezen bouwvolume met het dubbele be drag, dat besteed is aan het betrokken „zwarte" bouwwerk worden verminderd. Bouwvakarbeiders In April werd de nauwste doorgang voor de bouwactiviteit gevormd door de mate riaalvoorziening. Door de slechte aanvoer van materialen op de werken werd de vraag naar bouwvakarbeiders gedrukt. Dit geldt vooral voor metselaars en, in mindere mate, ook voor timmerlieden. Er was een groot tekort aan stucadoors en verder ook aan schilders. De vraag naar bouwvakarbeiders nam in April toe. Het aantal werkloze bouwvakarbeiders daalde verder tot 2600 op 1 Mei 1948. Maria Türös.... De uitspraak van het Hon- faars valt niet mee, maar deze Haarlemse dame eeft de juiste intonatie al te pakken, naar het verheugde gezichtje van haar pleegkind ie oordelen. - Zoals wij gisteren reeds meldden, kwam in het middaguur een transport van bijna honderd Hongaarse kinderen in Haarlem aan, die, door bemiddeling van het Inter-kerkelijk Overleg in Haarlem en omgeving gedurende een half jaar op krachten kunnen komen. Chevrolet - Buich Revisies - Reparaties - Service Onderdelen - overspuiten en bijspuiten in originele Chevrolet en Buick kleuren. Amsterdamscbe Rijtuig Maatschappij Haarlem Plein 21 Tel. 10338 Agenda voor Haarlem DINSDAG 20 JULI. Grote Kerk: Orgelconcert, 7.30 uur. Biosco pen. Rembrandt: „Achter de wolken". Palace: .Cover GiiT'.Luxor: „Spionnen tegen wil en dank". Deze drie: 14 j„ 2, 4.15, 7 en 9 uur. City: „Gevaarlijk spel". 14 j„ 2.15, 4.30, 7 en 515 uur. Frans Hals: „De burgemeester ver liest zijn hoofd", 14 j., 2.30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Hel huis met de geheime kamer", 14 jaar, 7 en 9 15 uur. WOENSDAG 21 JULI. Bioscopen: Middag- en Avondvoorstellin gen. Den Haag talmt met zijn beslissing Nog altijd wachten wij op de beslissing van de Minister van Verkeer en Waterstaat in de reeds lang hangende quaestie: tram of autobus. Het leek enige weken geleden of de be slissing eindelijk volledig was voorbereid, maar nu blijkt ons weer dat aan de directie der N.Z.H.V.M, nadere financiële gegevens zijn gevraagd over tram- en busexploitatie. Opnieuw dus weer uitstel der beslissing! Het Haarlemse gemeentebestuur wordt daardoor in zijn plannen om de asfaltwegen in de binnenstad te herstellen zeer gehan dicapt. Herstel dat toch zo dringend nodig is! toch is niet mogelijk voor men weet wat de toekomst zal brengen. Het Haarlemse gemeentebestuur heeft daarom enige keren in Den Haag aange drongen op een spoedige beslissing. Het gaat er nu helaas naar uitzien dat er in dit jaar van een herstel der asfaltering niet veel meer zal kunnen komen, want de win termaanden lenen zich voor uitvoering van zulke werken niet bij voorkeur. Yakdiploma's uitgereikt bij de „Holland Nautic" Aan twaalf arbeiders van de N.V. „Holland Nautic" werd door de directeur, de heer I. N. Logothetopoulos het vakdiploma van de stichting „Bedrijfsopleiding metaal- en electrotechnische industrie" (Bemetel) uit gereikt. Tevens werd van deze gelegenheid ge bruik gemaakt, om aan vier electrisch lassers het onlangs behaalde vakdiploma der Ne derlandse Vereniging voor Lastechniek (NVL) uit te reiken. De uitreiking vond plaats in de directie kamer in een speciaal daartoe belegde bij eenkomst van bedrijfsleiding en het betrok ken personeel. De heer M. Dekker, directeur van Instituut „Holland", alsmede de heren de Rooij en Kogelenberg, leraren van de „Bemetel" afdeling Scheepsbouw, gaven door hun aanwezigheid van hun belangstelling blijk. De heer de Rooij had naast een door de cursisten reeds eerder aangeboden ge schenk een hartelijk applaus in ontvangst te nemen als dank voor de toewijding, waarmede hij gedurende twee jaren de cur sus aftekenen in de scheepsbouw op zo vak kundige en prettige wijze had geleid. Van dc twaalf afschrijvers, die het examen hadden afgelegd, slaagden er elf, en een komt voor herexamen in aanmerking. Weer een aanrijding bij de Nagtzaamstraat Op de Amsterdamse vaart bij de Nagt zaamstraat had Maandagmorgen een aanrij ding plaats tussen een vracht- en een perso nenauto. De bestuurder van de uit Amsterdam ko mende vrachtauto wilde de Nagtzaamstraat inrijden, doch merkte niet dat de richting aanwijzer niet werkte. Op dat ogenblik werd de vrachtauto in gehaald door een personenauto, waarvan de chauffeur, toen hij zag dat de vrachtauto naar links ging, remde en rechts achter de vrachtauto om wilde rijden. De bestuurder van de vrachtauto zag in de spiegel de personenauto naderen en remde eveneens om gelegenheid tot passeren te ge ven. Hierdoor reed de personenauto met de linkervoorzijde tegen de linkerachterzijde van de vrachtauto aan. De personenauto werd zo zwaar bescha digd, dat zij moest worden weggesleept. Een der inzittenden kreeg schaafwonden aan de benen en een buil op het voorhoofd. EXAMENS R.-K. LYCEUM. Bij de eindexamens van de afdeling H.B.S. B van het Triniteitslyceum te Haarlem be haalden de volgende leerlingen het eind diploma: Paul Beukers, Jos van Boeckel, Nico de Boer, Ton Boerrigter, Aat Broersen, Ben Eichholtz, Fons van Eick, Piet van der Heyden, Han Heezius, Willy Honnebier, Jo- han Joosten, Jan Keyer, Dick van der Klei, Gé Kol, Kees van der Loo, Kees Rings, Harry Sewalt, Joop Wennink, Eddy Algra, Piet Beentjes, Harrie van Doorenmaalen, Rob Driessen, Evert Duiker, August van Eick, Jan Ettema, Henk Janssen. Hans Laimböck, Piet Leering, Louis Movig, Ton Nibberin?, Jan Schouten, Johan de Soet, Wim van der Vlugt, Cor Wester, Kees Willemse. 'Afgewe zen 7. Haagse conferentie Nadat Maandagmorgen de consultatieve raad van de West-Europese Unie in ple naire zitting bijeengekomen was in de grote zaal in het ministerie van Buiten landse Zaken aan het Haagse Plein, namen Maandagmiddag om half vier op de kamer van minister v. Boetzelaer de besprekingen van de ministers van Buitenlandse Zaken een aanvang. De besprekingen werden even voor 7 uur afgebroken. Zij werden hedenmorgen om 10 uur voortgezet. Na afloop van de besprekingen „en petit comité" werd mee gedeeld, dat er een nuttige gedachtenwis- seling was gehouden. Het probleem Duits land en alles wat daarmee samenhangt vormde het onderwerp der besprekingen. De economische commissie kwam des middags eveneens in vergadering bijeen. Zij formuleerde suggesties voor de nau were samenwerking op economisch gebied. Haar rapport zal aan de consultatieve raad worden voorgelegd. Daar de bijeenkomst „en petit comité" der ministers hedenmorgen om 10 uur werd voortgezet, kan nog niet worden ge zegd, wanneer de consultatieve raad in plenaire zitting bijeen zal komen. Het lag in de bedoeling om de conferentie heden te doen eindigen. Daarom mag aangenomen worden, dat de plenaire zitting heden in de loop van de dag zal gehouden worden, na het beëindigen van de bijeenkomst der ministers. Na afloop van het diner, dat minister Van Boetzelaer Maandagavond zijn vier buitenlandse collega's in de Trèveszaal had aangeboden, ontving de minister-president dr. L. J. M. Beel de deelnemers aan de conferentie op een druk bezochte receptie in de naastliggende Statenzaal. Vooral het corps diplomatique was sterk vertegenwoordigd, waarbij de aanwezig heid van de Joegoslavische gezant opviel. Voorts waren bijna alle ministers aan wezig. Scherpe bewaking. Uitgebreide voorzorgsmaatregelen zijn getroffen voor de beveiliging van de vijf ministers van Buitenlandse Zaken. Voor Plein no. 23, waar het ministerie van Bui tenlandse Zaken gevestigd is en de be sprekingen gehouden worden, staan voort durend agenten op wacht. Bezoekers mo gen niet als in normale omstandigheden vrij door het gebouw gaan, doch worden steeds vergezeld door een bode. In het mi nisterie bevindt zich een groot aantal marechaussées. De vertrekken waar ge confereerd wordt, zijn volkomen aan het overige deel van het gebouw „afgegren deld" en omgeven door een cordon van marechaussées. 's Nachts worden de veilig heidsmaatregelen even scherp doorgevoerd als overdag. Alle toegangswegen worden bewaakt. In de tuin van het ministerie zijn lichtmasten opgericht. Schijnwerpers, die er aan gemonteerd zijn, zetten 's nachts de achterzijde van het ministerie in een zee van licht om te verhinderen dat ongewenste bezoekers van die kant .ongezien zouden kunnen naderen. Verloting „Haarlems Bloei" Trekking uitgesteld Daar nog niet alle loten voor de verloting van de Stichting „Haarlems Bloei" ver kocht zijn, is de trekking, welke vandaag zou geschieden, uitgesteld tot een nader bekend te maken datum. St. Margriet Voor vacantiegangers is dit een belang rijke dag. De ovenevering immers zegt dat wanneer het vandaag regent, het zes weken aan een stuk zal blijven regenen. Blijft het droog dan kunnen we op dertig dagen mooi weer rekenen. Waarop deze meteorologische becijfering zich grondt is niet helemaal duidelijk. Sinte Margriet is de heilige Margaret ha van Antiochiê die, omstreeks het jaar 300, omdat zij weigerde de Romein Olybrius te huwen, door deze eerst werd gemarteld en daarna onthoofd,. Men zegt wel dat de regentheorie ontstaan is door het niet bevestigde verhaal dat Oh/bruis Marga retha op de brandstapel ter dood had wil len brengen, welk voornemen echter door aanhoudende regen werd verijdeld. Staking in Oranje Nassaumijn te Schaesberg Mijnwerkers ontevreden over nieuw pijleraccoord In de mijn Oranje Nassau II te Schaes berg is een wilde staking uitgebroken. Vrijdag werd in een pijler van deze mijn bij wijze van proef het nieuwe pijlers- accoord met groepsindeling ingevoerd. De betrokken arbeiders namen hiermee geen genoegen en gingen in staking. Zaterdag verklaarde een deel van de andere arbei ders zich met hen solidair. Ook Maandag werd er weer gestaakt. Van de "200 man van de avonddienst van gisteren zijn er slechts 70 afgedaald. De bonden hebben een oproep tot de mijnwerkers gericht om weer aan het werk te gaan. SCHEEPVAART K. N. S. M. Agamemnon, 14 Juli te New York van West-Indië; Cottica, 15 Juli van Paramaribo naar de Azoren; Doros, 16 Juli van New York naar West-Indië; Hestia, 15 Juli van Punta Cardon naar Barranquilla. Hydra, 16 Juli van Antwerpen naar Trini dad. Triton, 16 Juli van New York naar West-Indië. Bacchus, 18 Juli Dungeness ge- pass. van Rotterdam naar Lissabon. Deo Duce, 18 Juli Holtenau gepass. van Amster dam naar Odense. Draco, 17 Juli van Oporto naar Amsterdam. Iris, 19 Juli te Amsterdam van Gothenburg. Stentor, 18 Juli te Lissabon van Gibraltar naar Rotterdam. AFRIKA LIJNEN. Meliskerk, 18 Juli van Mossamedes naar Lobito. Muiderkerk, 16 Juli te Ango van Matadi naar Boma. Nigerstroom, 17 Juli Finisterre gepasseerd van Dakar naar Dover. Bloemfontein, 16 Juli van Antwerpen naar Southampton. Klipfontein, 17 Juli te Amster dam van Antwerpen. K. P. M. Kaimana, 19 Juli te Batavia van Rotterdam naar Batavia. Kasimbar, 18 Juli Amsterdam naar Batavia. OCEAAN. Polydorus, 15 Juli te Clyde van Amsterdam naar Indië. Polyphemus" 15 Juli van Aden naar Amsterdam. Benarty, 16 Juli te Port Swettenham van Indië naar Rotterdam. KON HOLL. LLOYD. Westland, 17 Juli van Rio de Janeiro (thuisreis). MIJ. NEDERLAND. Ceram, 16 Juli te Batavia van Singapore. Mapia, 16 Juli van Batavia (thuisreis). Riouw, 17 Juli te Ba tavia van Moesi. Roepat, 16 Juli van Balik Papan naar Malakka. Rondo, 16 Juli van Semarang naar Cheribon. Sumatra, 16 Juli van Batavia naar Balawan. Tawali, 16 Juli van Singapore naar Pladjoe. v. d. Waals, 15 Juli te Londen van Antwerpen naar Mar seille. Arrestaties betreffende de treinaanslag bij Tjikampek De dienst Legercontacten meldt heden, volgens Aneta, dat 49 personen, die bij de aanslag op de trein van Batavia naar Ban doeng bij Tjikampek betrokken waren, zijn gearresteerd. Nauwkeurige verhoren wezen uit, dat 12 arrestanten rechtstreeks betrok ken waren bij de sabotage aan de spoorlijn. De ben^Ie, die de aanslag op de trein en de passagiers pleegde, behoort tot de republi keinse strijdkrachten en is een onder afdeling van een bende onder leiding van de luitenant-kolonel Soemantri. Deze strijdkrachten bleven achter na de eva cuatie van de T.N.I. uit dit gebied of infil treerden later, aldus de dienst Legercon tacten. Overige verdachten behoren tot de bevolking van de omliggende kampongs. Zij verklaarden eenparig, dat zij door de bende van Soemantri gedwongen werden sabotage te plegen onder de bedreiging, dat anders hun huizen in brand zouden worden gestoken of dat zij vermoord zou den worden. De dienst Legercontacten zegt, dat uit de verklaringen van twaalf bende leden moet worden geconcludeerd, dat de recente instructies voor het plegen van de sabotage aan de spoorlijn en voor de trein aanslag uit republikeins gebied waren ont vangen. De verdachten zullen binnenkort terecht staan, aldus de mededeling van de dienst Legercontacten. BINNENLAND. De procureur-fiscaal bij het Haagse Bij zondere Gerechtshof heeft beroep in cassatie ingesteld tegen de sententie van dit Bijzon dere Gerechtshof, waarbij L. D., directeur van de Hollandse Beton Mij. N.V., en de gebroe ders A. F. en C. F. de V. directeuren der N.V. Amsterdamse Ballast Mij,, van alle rechtsvervolging werden ontslagen. HAARLEM EN OMGEVING. Een bewoner van de Vondelweg in Haarlem-Noord was Maandagavond bezig een fietsband te plakken, „Met een cigaret gaat het vlotter", dacht hij en stak op. Hij kwam echter te dicht bij een fles benzine, zodat hij even later moest blussen. Een paar brand wonden aan hand en arm herinneren hem nog aan zijn onoplettendheid. Een tweejarig kind maakte zich in een woning aan de Spaarnhovenstraat meester van een fles ammoniak en dronk daaruit. Op advies van de Ongevallendienst is het over gebracht naar de Deo. Zijn toestand bleek niet levensgevaarlijk te zijn. In de Kloppersingelkerk wordt Donder dag 22 Juli een concert gegeven met Dien Toeset-Vrij (alt), Lenie Pull (sopraan), en Piet Rippen (orgel). ROZENSTRAAT IS vervoert Uw meubelen en rachten naar alle plaatsen TEL. 20020 (Adv.) Heemstede Collecte Niwin-comité Op Zaterdag 24 Juli zal het Niwin-comité te Heemstede de jaarlijkse straat- en huis collecte houden. Een onderscheiding De heer A. van Iperen, die in 1944 zijn veertigjarig jubileum als tuinbaas op de buitenplaats „Kennemerduin" herdacht, doch welk jubileum als gevolg van de oor log niet gevierd kon worden, is door de Koningin alsnog onderscheiden met de ere-medaille in brons, verbonden aan de orde van Oranje-Nassau. Amsterdamse Beurs Slntkoers Openings gisteren koersen Koninklijke Olie. 336 330/2 Unilever 2951/2 29144 252 246% A. K. U 168 1661/2 Nederlandse Ford 3441/2 Nederlandse Kabel 2871/. v. Berkel's Patent 121 Scheepvaart-Unie 181 181% Holl.-Amerika Lijn 196 Deli Maatschappij 153 151% H. V. A 222 2201/2 A'dam Rubber 160 156% Ned. Handel Mij. 160 N.-I. Handelsbank 1221/z Billiton Mij II 463 Frankrijk wil zijn collaborateurs kolonisten laten worden (Van onze correspondent te Parijs) De Franse president Auriol ontvangt elke dag van zijn minister van Justitie een stapeltje dossiers van veroordeelde ver raders en collaborateurs. Als hoogste magistraat bezit hij namelijk het recht van gratie. Iedere dag wijdt Vincent Auriol een aantal uren aan de studie dezer stukken. Doch omdat de minister van Justitie het tempo der procedure zo hoog mogelijk op voert, komt de president, ondanks zijn toe wijding, iedere dag een stap meer achter op. Men heeft uitgerekend, dat er nog een tiental jaren zal kunnen passeren, alvorens het laatste dossier door de hoogste in stantie zal worden onderzocht. Er dient dus een andere oplossing gevonden te wor den. Een aantal parlementsleden, waar onder Daladier, heeft thans een middel aan de hand gedaan om schoon schip te maken, zonder een massale clementie over alle ver oordeelden uit te spreken, die het rechts gevoel van het volk beledigen zou. In een wetsvoorstel, dat dezer dagen bij 't bureau van de Kamer is ingediend, wordt de moge lijkheid geopperd alle politieke misdadi gers, wanneer zij dat zelf wensen, te zen den naar de Kergueleneilanden in de Indi sche Oceaan. Aanvaarding van dit aanbod zou hen kwijtschelding garanderen van de straf tot dwangarbeid, waartoe zij zijn ver oordeeld. Met het plan is voor de schat kist, in eerste instantie, een som van 400 millioen francs gemoeid. De Kerguelen- groep bestaat uit vijf eilandjes St. Paul, Amsterdam, Crozet, Désolation en Adélie- land, die tot nu toe administratief met Madagascar waren verbonden. Daladier stelt voor deze gebieden eveneens een be perkte autonomie te schenken. In tegenstelling met het vroegere depor tatie-oord Lambessa in Nieuw Caledonië bestrijken de Kerguelen-eilanden een zéér vruchtbaar en rijk gebied. Men vindt er kolen en zilver, er is veel vis en er leven kostbare wilde vogels. Bovendien vermoedt men dat deze streken uranium bevatten. te Haarlem zoeken Diploma M.O. Boekhouden of Staatspraktijkdiploma gewenst. Leeftijd 23-35 jaar. Candidaten moeten bereid zijn zich aan een psychotechnisch onderzoek te onderwerpen bij het PSYCHOLOGISCH EN PSYCHOTECHNISCH INSTITUUT Florastraat 13. Haarlem-Z., waaraan ook de brieven met volledige inlichtingen gericht moeten worden. Groot levensmiddelenbedrijf vraagt VERKOPER-BEZORGER Leeftijd boven 21 jaar. Borgstelling gewenst. Aanvangsalaris f 40.per week. Aanm. N.V. Handel Mij. DE VELUWE, Leidsevaart Telef. 14634. GEVRAAGD EEN NETTE VERKOOPSTER Aanm. fil. ALBERT HEIJN, Raadhuisstraat 14, Heemstede. Gevraagd voor direct twee nette werksters v.g.g.v. Brieven onder no. 1289. PSYCHOLOGISCH EN PSYCHOTECHNISCH INST. te Haarlem zoekt ASSISTENTE Diploma H.B.S. of Gymnasium vereist. Eigenh. geschr. y^r. met voll. inl. aan het Inst. Florastraat 13, Haarlem^ HAARLEM N.V. VROOM DREESMANN vraagt voor direct of later voor de Afd. Damesmode. Zij, die als zodanig werkzaam zijn geweest, genieten de voorkeur. Sollicitaties onder vermelding van leeftijd, opleiding, varing, verl. salaris aan onze afd. Personeelszaken, Grote Houtstraat. Persoonlijke aanmelding iedere middag van 25 uur. Ook 's Maandagsmorgens vóór 12 uur. Gevraagd voor de Boekbinderij enige NETTE MEISJES niet ouder dan 18 j. tevens plaats voor een LEERJONGEN Aanmelden J. VOETELINK ZN., St. Anlhoniesteeg 12. een verkoopster Vakkennis is gewenst maar niet nodig. Ambitie, handigheid en een vriendelijk gezicht zijn genoeg om mee te beginnen. Brieven aan P. DE GRUYTER ZN. N.V., kantoor Bartel- jorisstraat 40, Haarlem. Wij vragen voor spoedige Indiensttreding flinke bakker bezorger, die in staat is bestaande wijk te handhaven en uit te breiden. Aanmelden DE GRAAF'S BAKKERIJEN, Ged. Oude Gracht 39, Haarlem, Voor directe indiensttreding gevraagd 2 LEERLING-MEUBELSPUITERS van 17 tot 20 jaar, 1 MEUBELMAKER-REPARATEUR van 25 tot 35 jaar. Aanmelden vóór 25 Juli a.s. bij Meubelfabriek „HET WES TEN", Spaarndamseweg 466, Haarlem. Bij ons kunnen geplaatst worden HANDZETTERS Vast en aantrekkelijk werk, aandeel In de winst. Soil.: N.V. Drij. „AMICITIA", Mr. Corpelisstraat 2, Haarlem. Na 18 uur Mr. Cornelisstraat 2A rood. 1 Aug. gevraagd: PRIMA BANKETBAKKER Gewend leiding te geven, moet met alle voorkomende werkzaamheden bekend zijn Brieven met opgaaf van ver langd 6alaris en laatste betrekking onder no. 1281. voor magazijn- en loopwerk, 18 jaar. Aanmelden: Gierstraat 34, Haarlem. P. DE GRUYTER Zn. N.V. vraagt voor Rayon Haarlem ENIGE FLINKE JONGE MANNEN voor magazijnwerk en bij gebleken geschiktheid t.z-t. opleiding voor filiaalhouder, leeftijd vanaf 16 Jaar. Brieven aan P. DE GRUYTER Zn. N.V., kantoor Barleljorisstraat 40. Haarlem. WONINGRUiL Aangeboden le Heemstede goed onderhouden vrije woning, 2 kamers en suite, 4 slaapkamers met grote zolder, voor- en achtertuin, huurprijs f 32.50 voor liefst vrijstaand huisje of tenminste vrij achteruitzicht, omgeving Bennebroek, Vogelenzang, event, buitenkant Heemstede/Aerdenhout, on geveer zelfde huurprijs. Brieven onder no, 1282. AANGEBODEN in prima staat GARAGE JAN VAN DER VOSSEN, Botermarkt 5. Tel. 10399. Praat niet over Circus Verkiezing of Feest, Het praatje is nu: „AL BIJ STOLWIJK GEWEEST?" Alléén JANSSTRAAT I TELEFOON 12251

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 3