Nog geen positieve mededelingen over reactie inzake Berlijn Zeven communistenleiders in de V.S. gearresteerd Gematigde houding tegenover Moskou waarschijnlijk WestEuropese Alliantie krijgt Amerikaans en Canadees advies Russen willen geheel Berlijn voeden Weerbericht j i63e Jaargang No. 18994 TT 1 T"% 11 1 Woensdag 21 Juli 1948 Bureaux: Grote Houtstr 93. Tel Adv. en Attain. 1 ^1 I 1 g^S I^X I ^^1 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. 1 10724, 14825, Redactie 10600. Dlrect-Hooldred. I l| II II I III I I II II III 111 Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal 15054, Bijkantoor H.N„ Soendapleln 37, Tel 12230. Ja JL XdL V^i Js Vet»» Jo JL JL t>J A X^L X^i 4,—. Franco per post 4,50 Postgiro 273107. Drukkerij Z. B, Spaarne 12, Tel 12713, 10132. Adverltarieven op aanvraag bij de Administratie. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem West-Europese Alliantie heeft haar politiek bepaald De besprekingen van de ministers van Buitenlandse Zaken der West-Europese Alli antie, met elkander de Consultatieve Raad dezer Alliantie vormend, zijn Dinsdag avond geëindigd. Over de resultaten is weinig bekend geworden, aangezien de van de conferentie uitgaande mededelingen, vervat in een communiqué, gesteld waren in practisch nietszeggende termen. De eerstvolgende stap der Westelijke mo gendheden inzake Berlijn zal duidelijk maken waartoe de Europese Alliantie besloten heeft en tot op welke hoogte zij met Amerika actief zal delen in de vorming van een tegen de Russische intimidatiepogingen gericht afweerfront, dat zowel politiek, militair als economisch alle krachten zal vergaren en productief maken. Over de uit bouw van de Europese Alliantie in sociaal en cultureel opzicht werden aparte en veelzeggende verklaringen gepubliceerd, over de bevordering van een Europese Federatie werden geen besluiten genomen en de discussies over dit onderwerp, dat door de Franse delegatie ter tafel werd gebracht, leverden geen nieuwe hoop gevende gezichtspunten op. Geen antivoord De Franse minister van Buitenlandse Zaken, Georges Bidault, die de Vijfmogettdheden- conferentie in Den Haag heeft bijgewoond, vertrok gisteravond van Schiphol naar Parijs. Toen journalisten hem naar bijzonder heden over de conferentie vroegen, stelde de minister op zijn beurt de vraag, of men hem iets over de regeringscrisis in Frankrijk kon mededelen. De vragen van beide zijden bleven onbeantwoord. Vaag communiqué Na afloop werd het volgende communiqué verstrekt: 1. De consultatieve raad heeft zijn twee- jde periodieke bijeenkomst in 's Gravenhage jgehouden. 2. De raad heeft op ruime wijze van gedachten gewisseld over een aantal inter nationale problemen, welke van onmiddel lijk belang zijn voor de vijf landen, met inbegrip van het Duitse probleem. Deze gedachtenwisseling heeft het overduidelijk gemaakt, dat de ministers het geheel eens waren met betrekking tot hun houding ten opzichte van deze problemen. 3. In de loop van de bijeenkomst heeft de raad ook het werk besproken, dat tot dusver door de permanente commissie tot stand gebracht werd en door de verschil lende lichamen, die opgericht werden ten einde het verdrag van Brussel ten uitvoer te brengen. De ministers brachten hun vast be sluit tot uitdrukking, om de samenwerking der vijf op alle terreinen van het Brusselse verdrag, met inbegrip van het economische en financiële, te consolideren en uit te brei. den. De besluiten, welke genomen werden om de samenwerking op sociaal en cultu reel terrein te bevorderen, worden afzon derlijk gepubliceerd. In overeenstemming met andere ge- hjwgezinde staten („likeminded states") hebben de vijf regeringen verder besloten om al het mogelijke te doen teneinde hun onafhankelijkheid, hun integriteit en hun instellingen te verdedigen. 6. In het algemeen maakte de vergade ring de vastbeslotenheid van alle betrok kenen duidelijk, om in het raam van het Handvest van de Verenigde Volken samen ie werken tot het bereiken van de grootst mogelijke mate van eenheid onder elkaar en dus, om de beginselen van het verdrag, dat op 1 Maart door de vijf mogendheden ondertekend werd, tot een levende werke lijkheid te maken. Drie positieve resultaten Naar aanleiding van het over de confe rentie verstrekte communiqué schrijft de diplomatieke correspondent van Reuter: Het korte communiqué, dat Dinsdag avond door de ministers is uitgegeven, is een teleurstellend onmededeelzaam docu ment. In werkelijkheid heeft de Haagse confe rentie positieve resultaten bereikt op drie onderscheiden gebieden. Ten eerste heeft zij met succes de inzich ten van alle leden-staten over de manieren middelen ter oplossing van de Berlijnse crisis gecoördineerd. Ten tweede heeft zij de vastbeslotenheid van de West-Europese Alliantie om niet alleen in combinatie te gaan wat betreft zelfverdediging doch ook de defensieplan nen uit te breiden tot een bredere regionale organisatie, bevestigd. De mededeling uit Washington, dat de Verenigde Staten en Canada in de toekomst zullen deelnemen in de permanente militaire commissie van de West-Europese Alliantie in Londen bewijst, dat reeds een historische stap in deze rich ting is gedaan. Ten derde heeft de conferentie de minder sensationele doch niettemin essentiële be sluiten van het pact van Brussel in practijk gebracht tot het in steeds nauwer contact brengen van de vijf leden-staten in hun sociale en culturele leven van alledag. De volle omvang van de gedachtenwis seling omtrent Duitsland tussen de vijf mogendheden zal niet bekend gemaakt worden voordat mededeling is gedaan van de volgende stap inzake de Berlijnse crisis. De tweede volzin van het communiqué maakt duidelijk, dat de West-Europese mo gendheden, ofschoon met overleg terughou dend totdat er gelegenheid is geweest tot volledig overleg met Washington, tenminste met elkander tot overeenstemming zijn ge komen over de politiek, welke thans ge volgd moet worden. Het feit, dat het welbekend was, dat Frankrijk en België voorstander waren van viermogendheden-besprekingen met Moskou cn dat hun delegaties zich thans „geheel eens" verklaren wat be treft de kwesties die Duitsland omvat ten, doet thans concluderen, dat de po litiek van de West-Europese Alliantie gericht is op een spoedige stap te Mos kou om tot nieuwe besprekingen te komen. Streven naar overleg met Moskou De politiek, zoals thans door de mogend heden van de West-Europese Alliantie overeengekomen echter onder voorbe- Trygve Lie naar Parijs Trygve Lie, algemeen secretaris der UNO, heden met de „Queen Elisabeth" in frankrijk aangekomen. Hij zal een bezoek brengen aan het Palais Chaillot te Parijs, Waar 18 September de algemene vergade ring der UNO zal worden geopend. Lie denkt 25 Augustus naar Amerika te rug te keren. houd van bevestiging door Washington en de autoriteiten van het militair bestuur te Berlijn zou, naar men gelooft, gericht zijn op het ondernemen van nieuwe stap pen door de drie Westelijke bezettende mo gendheden bij Moskou, welke tot bespre kingen tussen de vier mogendheden zouden kunnen voeren. Men denkt niet, dat deze stappen een intrekken zouden inhouden van de eerder gestelde voorwaarde van ophef fing der Sovjet-Russische blokkade van Berlijn, doch wel, dat gepoogd zal worden de kwestie op bredere basis te plaatsen door haar zoveel mogelijk van de hangende geschilpunten tussen de West-Europese Al liantie en de Sovjet-Unie te doen omvatten. Volgens Parijse bronnen zouden de Ver enigde Staten thans bereid zijn in te stem men met een viermogendhedenconferentie op het niveau der ministers van Buiten landse Zaken, mits de blokkade van Berlijn wordt opgeheven. Een week geleden waren de Verenigde Staten klaarblijkelijk niet bereid zo ver te gaan. Te Parijs beschouwt men de kansen, ten slotte zonder oorlog tot een regeling van de Berlijnse kwestie te kunnen komen, nog steeds als gunstig. Men baseert zich daarbij op de overtuiging, dat Sovjet-Rusland geen oorlog wenst, doch wel uitbuiting van alle gelegenheden tot propaganda, hetgeen de Sovjet-Unie er toe zou kunnen brengen mede op een viermogendhedenconferentie aan (p sturen. (Vervolg op pag. 2). Finse vrouw verdronken bij aanvaring op de Schelde Het Zweedse stoomschip „Uruguay" (5300 ton), dat uit Antwerpen kwam, is op de Schelde ter hoogte van Walsoorden in aan varing gekomen met het Finse motorschip „Ida" (350 ton), dat met een lading hout op weg was naar Antwerpen. De „Ida" kreeg een gat in de achtersteven, waardoor het achterschip onder water kwam te staan. Aan boord van het Finse schip bevonden zich tien personen. De vrouw van de machinist viel door de schok van de bot sing overboord en verdronk. De overigen zijn door de „Uruguay" naar Vlissingen gebracht. Amsterdam—Helsinki door de lucht Een DC 3-toestel met de blauw-witte kleuren van de Finse vlag op de staart geschilderd landde Dinsdagmiddag op Schiphol als inleiding tot de luchtlijn tus sen Helsinki en Amsterdam, welke door de Finse Luchtvaartmaatschappij „Aero" wordt geëxploiteerd. De lijn op Amsterdam is voor de Finnen van het grootste belang, omdat op Schiphol als internationaal lucht- centrum passagiers kunnen worden aan getrokken, die Finland de vurig begeerde deviezen kunnen verschaffen. De Sjah van Perzië brengt momenteel op uitnodiging van de Britse koninklijke familie een bezoek aan Londen. Tezamen met de koning inspecteerde hij de erewacht voor het koninklijk paleis. Waarnemers tot de militaire commissie toegetreden Amerikaanse luchtmacht in Europa verdubbeld De Verenigde Staten en Canada heb ben een uitnodiging aanvaard om toe te treden tot de militaire commissie van de Westeuropese alliantie, aldus meldt Reuter uit Washington. De Amerikaanse vertegenwoordigers die binnenkort in Londen worden ver wacht. zullen de Europese militaire deskundigen, die daar reeds in verga dering bijeen zijn, terzijde staan bij de voorbereiding van plannen ter be scherming van West-Europa bij een eventuële aanval. In officiële kringen te Washington ver klaart men, dat deze vertegenwoordigers technisch slechts „waarnemers" zijn, daar Canada en Amerika geen lid zijn van de West-Europese alliantie. Het besluit, dat Amerikaanse en Cana dese waarnemers in de toekomst alle bij eenkomsten van de militaire commissie van de West-Europese alliantie zullen bij wonen wordt in diplomatieke kringen te Londen beschouwd als een teken, dat het zogenaamde „Noord-Atlantische verdedi- gingsblok" thans in wording is en dat de mogendheden van de West-Europese alliantie thans verzekerd kunnen zijn van militaire hulp van overzee. De militaire commissie van de West- Europese alliantie komt wekelijks onder strikte geheimhouding te Londen bijeen. Men meent, dat het nieuws over de Ame rikaanse en Canadese deelneming van grote invloed is geweest op de Haagse conferentie der ministers van Buitenlandse Zaken. Clay naar Washington Verder zal het Westelijke antwoord op de Sovjet-Russische tegennota inzake Ber lijn, bij de opstelling waarvan generaal Lucius Clay, de Amerikaanse militaire gouverneur in Duitsland, in Washington gaat adviseren, thans van een sterkere positie uit gegeven kunnen worden. Generaal Clay is Dinsdagavond laat per vliegtuig naar Washington vertrokken. Hij zal vóór Maandag, wanneer de bijeenkomst, van de militaire gouverneurs met de Duitse ministers-presidenten zal worden gehou- Vreemde agenten in Amerika Ambtenaren van het Amerikaanse depar tement van Buitenlandse Zaken hebben het Congres medegedeeld, dat verschillende honderden als zodanig bekende of ver dachte revolutionaire vreemde agenten in de Verenigde Staten zijn binnengekomen als employés van de UNO en dergelijke organisaties. Onder de huidige wetsbepa lingen kan hiertegen niets gedaan worden. De bedoelde personen worden beschermd door de wet op de immuniteit van de in ternationale organisaties. Het secretariaat van de UNO heeft 2.944 employés in dienst, van wie 1.463 vreem delingen zijn, onder wie 34 Sovjet-Russi sche burgers, 39 Polen, 28 Tsjechoslowa- ken en zeven Joegoslaven. den, in Duitsland terug zijn, aldus een officiële Amerikaanse mededeling. Meer Amerikaanse vliegtuigen naar Europa Te Glasgow worden vier Augustus 75 Amerikaanse gevechtsvliegtuigen verwacht van het nieuwste type „Shooting Star", op doortocht naar Duitsland. Hiertoe behoren 35 toestellen, die vroeger bij het Panama kanaal gestationneerd waren. De toestellen worden vervoerd met het Amerikaanse vliegtuigmoederschip „Sicily", 50 ervan in startklare toestand. Zestien ..Shooting Stars", die rechtstreeks naar Duitsland vliegen, zijn op IJsland aangekomen. Een woordvoerder van de Amerikaanse luchtmacht heeft te Washington verklaard, dat de Verenigde Staten in Augustus de sterkte van hun luchtmacht in Europa meer dan verdubbeld zullen hebben in verge lijking met vier weken geleden. Voor de 75 schroefloze jachtvliegtuigen, die in Augustus in Duitsland verwacht worden, zullen vijftienhonderd man grond personeel meekomen. Tien gewonden door handgranaat in Batavia Vijf Nederlandse soldaten gekwetst United Press meldt dat een Indonesische taxi-chauffeur Dinsdagavond in het cen trum van Batavia een handgranaat heeft geworpen, waardoor tien personen, onder wie vijf Nederlandse militairen, werden gewond. De dader is gearresteerd. De politie heeft voorzorgen genomen tegen verdere aan vallen, die verwacht worden. De misdadige actie is blijkbaar vooral tegen soldaten ge richt. Veertig ton Italiaanse munitie de luclit in Tussen Pisa en Livorno is brand uit gebroken in een militaire munitieopslag plaats, waar meer dan 40 ton springstoffen waren geborgen. De bergplaats is in de lucht gevlogen. In een straal van drie kilo meter zijn de daken der huizen, die tijdig werden geëvacueerd, afgerukt. Sibolga hoofdstad van Noord-Sumatra „Antara" verneemt van welingelichte kringen, dat de centrale republikeinse re gering de stad Sibolga (Tapanoeli) als hoofdplaats van de provincie Noord-Suma tra heeft aangewezen. Het Distributienieuws Wij vestigen er nogmaals de aandacht van onze lezers op, dat de uïtrekingsdata der nieuwe bonkaarten niet meer worden opgenomen, omdat op de bonkaarten zelf wordt aangegeven op'welke dag de be-- scheiden voor de volgende maand worden uitgereikt. Het omstreden badpak Strandschap doet concessie „Stoelenstrand" verkleind Het bestuur van het Strandschap Zand- voort heeft Dinsdagmiddag nogmaals de op het strand geldende ordemaatregelen besproken. Zoals men weet bestonden er onder het publiek ernstige bedenkingen tegen het voorschrift, dat tussen Bad Zuid en Bad Termes niet mag worden vertoefd in bad pak of zwembroek. Dit „stoelenstrand" is gelegen voor de bebouwde kom van het dorp en daardoor het drukst bezochte strandgedeelte. Dit is ook een van de oor zaken, dat de thans geldende bepalingen niet voldoende door de politie kunnen wor den gehandhaafd. Het bestuur van het Strandschap heeft thans besloten het stoelenstrand te beper ken tot het gedeelte ongeveer 600 meter lang tussen Kerkstraat en Zeestraat. Via de beide grote toegangswegen kan het publiek dan het strand bereiken en kiezen onder welk „régime" het wenst te verblijven. Op dit verkleinde stoelenstrand zal de politie de voorschriften krachtig en doel treffend kunnen handhaven. Het baden tussen Bad Zuid en Bad Ter mes blijft in ieder geval in het belang van de veiligheid der bezoekers ver boden. De drukte maakt een effectief toe zicht hier onmogelijk. Het bestuur van het Strandschap treft maatregelen om zodra de nieuwe ver ordening is afgekondigd en in werking ge treden aan de geldende voorschriften door middel van borden in het dorp en op het strand algemene bekendheid te geven. Beschuldigd van samenzwering tot omverwerpen der regering De Amerikaanse communistische partij heeft gisteravond medegedeeld, dat haar voorzitter, William Foster, en haar secre taris-generaal, Eugene Denuis. zijn ge arresteerd op grond van „een monsterachtig in elkaar gezette beschuldiging". Voorts zijn vier leidende New Yorkse communisten gearresteerd: Benjamin Da- vis, gemeenteraadslid; John Williamson, de vakverenigingssecretaris van de partij. Henry Winston, de organisatie-secretaris van de partij, en Jacob Stachel, de opvoe- dings-secretaris der partij. Deze vier leidende communisten weerden er van be schuldigd „samen te zweren om het omver werpen van de Amerikaanse regering door middel van geweld te onderwijzen en uit te lokken." Te Detroit werd Carl Winters, voorzitter van de partijraad in de staat Michigan en lid van het bestuur der partij gearresteerd. Winters werd er van beschuldigd te hebben samengezworen om de regering door geweld omver te werpen en deel te hebben genomen aan een samenzwering, welke zou hebben beoogd de trouw van de Amerikaanse strijdkrachten te verminderen Behalve de zeven leiders die tot nu toe werden gearresteerd, worden er nog vijf door de politie gezocht. De gearresteerden werden er individueel eveneens van beschuldigd lid te zijn van de communistische partij, wetend, dat die partij een vereniging is, die het omverwer pen van de regering der V.S. door middel van geweld leert". Tot de vijf communisten, die nog wor den gezocht, behoort John Gates, hoofd redacteur van de New Yorkse Daily Wor ker. Weer vrijgelaten De zes te New York gearresteerde com munistische leiders, die gisteravond voor het gerecht werden gebracht, werden vrij gelaten en onder de hoede van hun eigen advocaat gesteld, nadat de federale rech ter Leibell was medegedeeld, dat 't wegens het late uur onmogelijk was borgtocht te verschaffen. De rechter bepaalde, dat de zes communistische leiders Woensdagmor gen opnieuw in de rechtszaal moesten ver schijnen voor het afdragen van de borg tocht. Foster en Dennis uitten voor het hof de tegenbeschuldiging, dat „deze Amerikaanse versie van de Rijksdagbrand de binnen landse tegenhanger is van de misdadige pogingen der twee partijen (democraten en republikeinen) om de oorlog te Berlijn van een koude tot een werkelijke te maken". De zes" leiders werden gisteravond te New York gearresteerd bij „een plotselinge overval" op het nationale hoofdkwartier van de communistische partij, aldus de New Yorkse Daily Worker. De Daily Wor ker bevatte tevens een verklaring van Foster en Dennis, waarin wordt gezegd, Keuzebon blijft voorlopig nog Naar aanleiding van berichten volgens welke de keuzebon voor vermicelli en ge bak op 1 Augustus zou worden afgeschaft deelt het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening mede, dat een be slissing nog niet is genomen, zomin ten aanzien der afschaffing als ten aanzien van de datum. De thans geldende bepalingen blijven dus voorlopig volledig van kracht. dat voor de aanklachten juist een dergelijk ogenblik was vastgesteld om „de nieuwe volkspartij, die thans haar oprichtingscon ventie te Philadelphia houdt, in verlegen heid te brengen". (Dit slaat op de conven tie van de derde partij van Henry Wallace, die Vrijdag wordt geopend). Onderzoek Een jury heeft reeds gedurende meer dan een jaar lang getuigen gehoord naar aanleiding van de door het federaal bureau van onderzoek (FBI) ingediende beschul diging. GVer deze „hearings" is steeds de strengste geheimhouding in acht genomen. Honderden communisten zijn voor deze jury verschenen. In de aan de jury toege zonden akte van beschuldiging, waarin de namen van 12 communisten vermeld staan, worden deze beschuldigd van onwettige activiteit sinds 1 April 1945. Rechter Lei bell had tijdens de rechtspraak een periode van 30 dagen (tot 23 Augustus) toegestaan voor het indienen van moties van ver dediging. DE KABINETSFORMATIE Dr. Beel brengt verslag uit aan de Regentes De kabinetsformateur dr. Beel is Dinsdag avond omstreeks 9 uur door de Prinses- Regentes op paleis Soestdijk ontvangen. Dr. Beel bracht een tussentijds rapport uit over de besprekingen, welke hij tot dusverre heeft gevoerd teneinde te komen tot de samenstelling van een nieuw kabinet. Onze parlementaire redacteur tekent hierbij aan: Het bericht over het gisteravond door dr, Beel aan de Prinses-Regentes gebrachte be zoek scheen er al op te wijzen, dat de for mateur zou voortgaan, pogingen te doen tot samenstelling van een kabinet en dat hij dus niet zijn opdracht heeft teruggegeven. In het feit dat hij vanochtend om 12 uur de fractieleiders van K.V.P., P. v. d. A., C.H.U. en V.V.D. tezamen heeft ontvangen mag men eveneens een aanwijzing zien dat zijn formatie-pogingen voortgang vinden. Zeer wel denkbaar is maar zekerheid hieromtrent heb ik op het ogenblik niet dat hij thans doende is een kabinet tot stand te brengen bovenal steunend op de K.V.P. en de P. v. d. A„ terwijl hij dan verder de twee andere zo even genoemde fracties wellicht als loyale oppositie bij voorbaat wil kennen in wat hij gaat ondernemen en anderzijds zou willen trachten te bereiken, dat die fracties zoveel mogelijk medewer king verlenen voor het tot stand brengen van de Grondwetsherziening. Mijnwerkerssfaking duurt voort De staking der ondergrondse arbeiders in de Oranje Nassaumijn II te Schaesberg is nog niet geëindigd. Ook eer. aantal arbei ders van de Staatsmijn Wilhelmina is in staking gegaan. De organisaties, welke zijn aangesloten bij de bedrijfsunie voor het mijnwerkersbedrijf hebben Dinsdag vergaderd. In een mede deling aan de mijnwerkers verklaren zij. dat zij principieel afwijzend blijven staan tegenover het nieuwe accoordsysteem. Zij keuren evenwel de stakingen af en wensen daarvoor geen enkele verantwoordelijkheid te dragen. Moskou speelt propaganda-troef uit Het Sovjet-inlichtingen bureau heeft be kend gemaakt, dat Rusland zijn belofte ge stand zal doen om de Berlijnse bevolking van voedsel te voorzien en om te beginnen 100.000 ton meel en andere voedingsmid delen naar de stad zal sturen ter verdeling onder de bevolking van de vier sectoren van de stad. Tegelijkertijd maakte het Sovjet-infor matie-bureau bekend, dat de militaire Sovjet-autoriteiten zullen trachten andere noodzakelijke voedingsmiddelen voor de Berlijnse bevolking te kopen in Polen, Tsjechoslowakije en andere landen. In een verklaring wordt gezegd, dat Vandaag is voor het Bijzondere Gerechtshof in Arnhem het proces begonnen tegen de vroe gere Weh rmachtsbefehIshaber in den Niéderhnden", de „General der Flieger" Christiansen. Uier gaat hij tussen zijn bewakers naar het gerechtsgebouw. De fiere generaal is een oude man geworden. Hij brengt hier niet een soort Hitlergroet aan de fètograaf, maar krab', zich de grijze haren, blijkbaar denkend aan de terechtzitting.... iedere inwoner van Berlijn ongeacht in welke sector van de stad hij woont, de on beperkte mogelijkheid heeft tegen de va luta, die thans in de Sovjet-zóne geldig is, brood en andere voedingsmiddelen te be komen overeenstemmend met het rant soen in de Sovjet-sector. Het Duitse nieuwsbureau in de Sovjet- zóne meldde tenslotte, dat de drie Weste lijke geallieerden bekend gemaakt hebben, dat zij op het ogenbb'k de rantsoenen niet zouden verhogen, daar het beter was voor raden aan te leggen. Ook maakten zij be kend, dat voedsel beschikbaar was en bin nengebracht zou kunnen worden zodra de Russen hun blokkade ophieven. Volgens Reuters correspondent te Ber lijn veroorzaakte het besluit van de Wes telijke geallieerden, geen hogere rantsoe nen toe te wijzen, bijna even grote op schudding in de Westelijke sectoren als de mededeling der Russen, dat zij bereid waren geheel Berlijn van voedsel te voor zien. Iedere Berlijn er had zijn hoop geves tigd op een extra toewijzing en velen, die leven op de grens van de honger, hadden al hun levensmiddelen al bij voorbaat op gemaakt, aldus Reuters correspondent. Kolentransport naar Berlijn geopend Om de vijf minuten streek Maandag avond een Britse Dakota neer op het Ber lijnse vliegveld Gatow met een lading van meer dan 3 ton steenkolen uit het Ruhr- gebied, verpakt in plunjezakken. Het kolentransport door de lucht zal voortaan zonder onderbreking voortgaan. KOELER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.l. in De Bilt, geldig van Woen6- S dagavond tot Donderdagavond: Wisselende bewolking met voornamelijk in het binnenland enkele verspreide buien, hier en daar met onweer. Aan- vankelijk nog vrij krachtige, maar later afnemende wind uit richtingen tussen Zuid-West en West. Koeler. 22 Juli:

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 1