Haarlemmers die elders werken Succes van eventuele veldtocht tegen het Westen twijfelachtig Kort en Bondig DONDERDAG 22 JUL! 1948 HAARLEMS DACBLAD Als die door de tijd gaan wonen in de plaats waar zij werken wordt ons woningtekort kleiner Ei Avmen in deze tijd in Haarlem geluk kig wat nieuwe arbeiderswoningen klaar. Maar dat wil niet zeggen dat het woning tekort vermindert. Integendeel, de zorgen van het Huisvestingsbureau vermeerderen nog steeds, omdat het aantal woning-zoe kenden ook nu nog sterker groeit dan het aantal woningen stijgt. Nog altijd is het woningtekort in Haarlem op ruim 5000 te schatten. Als grondslag voor deze raming is genomen het tegen woordige inwoner-aantal. Het is evenwel aan te nemen dat een vrij groot aantal Haarlemmers die elders werken, liever in aanmerking zullen komen voor een woning in de gemeente waar zij hun brood ver dienen. Het is namelijk een feit dat in Haarlem veel mensen wonen die elders werken, waartegenover staat dat er ook in Haar lem werken die in de omgeving (vooral Heemstede en Bloemendaal) wonen. Ge meenten kunnen natuurlijk geen voor schriften op dit gebied geven. Indertijd bestond de zogenaamde forensen-belasting, die tengevolge had dat in de werk- en in de woongemeente elk twee-derde van de gemeentelijke inkom stenbelasting werd betaald. Daaraan is evenwel een eind gekomen toen de ge meentelijke belastingen door rijksheffingen vervangen werden. De woningnood maakt thans dat de men sen uit zich zelf niet licht tot verhuizen komen als zij eenmaal de beschikking over woonruimte hebben waarmee zij zich kun nen behelpen. Anders zal het worden als eenmaal weer een vrije keuze mogelijk is. In Haarlem wonen op dit ogenblik 1150 mensen die op de Hoogovens in Velsen werken. Dan zijn er ook veel Haarlemmers die elke dag op en neer trekken naar de Papierfabrieken of andere industriële on dernemingen in Velsen en IJmuiden. Ook woont in Haarlem een groot aantal leden van het personeel der K.L.M. dat op Schip hol werkt. De directeur van het Haarlemse Huisves tingsbureau vertelde ons dat er nog gere geld aanvragen komen om in Haarlem on derdak te verlenen aan mensen die in Vel sen en op Schiphol werken. Al zit Haarlem met grote problemen om voor de Haarlem mers een behoorlijke huisvesting te krijgen, het kan toch niet doof blijven voor deze aanvragen, die immers ook dringend zijn. Velsen is geheel vol en Amstelveen en Bad hoevedorp ook. De evacués die in Haarlem zijn, komen natuurlijk het eerst in aanmerking voor verhuizing. Een groot deel der werkers bij het. visserijbedrijf te IJmuiden is al weer uit Haarlem vertrokken. Als de woningbouw in Velsen zich nog meer gaat uitbreiden er wordt in die gemeente al veel gebouwd zal ook wel de tijd komen dat mensen, die in Haarlem wonen maar in Velsen of op Schiphol wer ken. Haarlem weer gaan verlaten. De Hoog ovens bouwen nu 150 nieuwe woningen voor eigen personeel. Er is evenwel een wachtlijst met meer dan 800 gegadigden, zodat het nog moet worden afgewacht hoe veel Haarlemmers onder de gelukkigen zijn die een eigen huis krijgen. Maar daarna komen er nog andere bouwplannen. Het is redelijker dat de overheid voor mensen die in Velsen of op Schiphol wer ken, maar zich in Haarlem moeten behel pen met een woonruimte die te klein voor hen is, een huis bouwt in Velsen of nabij Schiphol, natuurlijk uitgaande van de ver onderstelling dat de belanghebbenden lie ver dicht bij hun werk wonen. Het zou ongetwijfeld van belang zijn als een onderzoek zou worden ingesteld welke personen die nu in Haarlem wonen maar elders werken, in aanmerking willen komen voor huisvesting in hun werkgemeente. Natuurlijk zouden dezelfde gegevens ook verzameld moeten worden over de mensen die in Haarlem werken en elders wonen. Eerst dan zou een juist overzicht van de woningbehoefte te verkrijgen zijn. Over enige jaren gaat Beijnes naar Be verwijk verhuizen. Het plan was dan ook woningen voor de arbeiders in Beverwijk te bouwen. Wij vernemen evenwel dat de kans op dit laatste voor de eerste tijd niet groot ig. Er is thans wel enige samenwerking tus sen de Huisvestingsbureaux in Haarlem en omgeving, maar het is toch nog lang niet zover gekomen, dat het woonprobleem in deze omgeving als één vraagstuk wordt be schouwd. „Kenneiner Bataljon" wordt nu op 14 Augustus ingehaald De officiële ontvangst te Haarlem van het „Kennemer Bataljon" door de militaire en burgerlijke overheid, die oorspronkelijk was vastgesteld op Zaterdag 31 Juli, is wegens de vele vertragingen die de „In- drapoera" ondervindt, verschoven naar Zaterdag 14 Augustus. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM. 21 Juli 1948 ONDERTROUWD: K. Mokkenstorm en B. C- van der Klaauw. A. de Groot en L. Roest. J. B. de Graaf en J. J. van den Berg. J van den Hoven en M. H. Scheffer. A. J. Dekker en S. H. Persoon. A. M. Oorthuis en C. T. Jukes. *N. T. Zwaneveld cn P C Langeveld. A. Hendriks en J. Jansen. P. Fabriek en E. Arp. W. F. Pel en W. S. Freek. M. J. A. Born en P. H. ter Reehorst. H. van Duijnen en M. E. Wesseüus. J. H. Dauphin en M. S Flore. C. H. Kreuger en E. van N lek ex*. M. W. Wei man en C. C Faijdherbe. A. J. van Kouteren en H. de Heij. P. Gaartman en M. C Jansen. C. Dronkers en H SieberL H. A Beek en C Schuijff. J. F. Bosman en T. M- de Vries. G. L. Heerschop en N. de Vries. W, A. Hartog en E. W. M. Mafheij. J J Hager en G. C.. van Duffelen, P. W. Jonker en L. Hartman. K. L. Sternheim en I. Müller- W. H. Huhl en A. Muller. GEHUWD: 21 Juli: H B van Schaik en H D Smit N van Es en J- A- A. Hutsman. A. Herman en M. W. Booms T J. de Mol en J. M. W. van Musscher. B N. Loerakker en M. P A Snoeks. T. Pipping en H H. Bosch. J. M. Peters en M. L Klijn. C. Saeijs en T. M. Oüjerhoek. H. van Velzen en*J E. Loerakker. E. J. Zwaanswijk en A. E. van Til. J, Wielenga en M. W, dc Bond!. W. Bakker en J. G- van Straaten. L. van Esch en J. D J. Baas. M. L. Breetveld en R. Jelsma. A Kruijd en J C. Hangjas. J H. C. Petcrse en J. A. Bijster. A F J. Braakhuis en A. J. Aarts J Bakker on J- D. Paulu- W Huljamans en M C. van der Linden. E- Hartog en E. Moerwijk. F K Jacobs en B. A. M. Castelein- J van der Klugt en A Overboek J. de Herder en P. C- Peper- koorn. BEVALLEN van een zoo: 20 Juli H. J. Herkes—van Dijk. G. Klootwijk—Lankhaar. BEVALT.EN van een dochter: 20 Juli: A. T. van der Pols—Kroon. OVERLEDEN 18 Juli: A. I". J. do Jong. 67 jaar, Adnaan de Jongestiaat. 20 Juli: J. M Bon—Govers 75 j Pres Stetfnstraat A. M. van Kruimelbergen, 1 d-, Nagtzaainstraat. In de gemeente Velsen zelf wonen 1938 werkers van de Hoogovens. Verder zijn er 1628 in Beverwijk, 167 in Heemskerk. 61 in Uitgeest, 53 in Castricum, 253 in Wijk aan Zee, 33 in Bloemendaal, 14 in Zandvoort, 68 in Heemstede, 1 in Bennebroek en 12 in Haarlemmermeer. Verder zijn zij ver spreid in Alkmaar en de Zaan, zelfs enkelen in Hoorn, Enkhuizen en Den Helder. „De Lichthoeve" jubileert Christelijke naastenliefde in praktijk Over enkele weken op 12 Augustus zal het vijf-en-twintig jaar geleden zijn, dat een verpleegster van het Haarlemse Diaconessenhuis, zuster Jaqueline Th Kuyck en haar vriendin, zuster A. Verkerk het initiatief namen tot de oprichting van een tehuis voor werkende vrouwen en meisjes, die rust nodig hadden. Maar de dingen pakken wel eens anders uit en de dames kwamen dan ook al spoe dig van de vrouwen en meisjes bij de kinderen terecht en het kinderwerk werd hoofdschotel op de „Lichthoeve", zoals het tehuis aan de Kwekerslaan in Santpoort werd genoemd. Vijftienhonderd kinderen uit ontwrichte gezinnen zijn nu reeds de drempel van de „Lichthoeve" gepasseerd, eerst in Sant poort, sedert 1942 in de drie tehuizen in het Veluwse dorpje Garderen: Heide bloem, De Witte berg en Catrinahoeve. Zuster Kuyck en zuster Verkerk staan nog steeds met hetzelfde enthousiasme en dezelfde toewijding aan het hoofd, zoals uit hun bijdragen in het jubileumnummer van het maandblad „De Lichthoeve" dui delijk blijkt. Zij hebben ondanks de stor men van de tijd niet versaagd, in 1942, toen de „Lichthoeve" uit Santpoort op last van de bezetter moest verdwijnen, niet en in October 1944 niet, toen zuster Kuyck wegens illegaal werk werd gearrestéerd. Uit hun woorden blijkt hoe hun groot en diep geloof hen in staat stelde de las ten te blijven dragen en hoe zij daarin ook steeds weer echte levensvreugde vonden. De „Lichthoeve" staat los van elk kerk genootschap, maar het werk wordt ge dragen door een christelijke overtuiging. De „Lichthoeve" heeft zich in de loop der jaren een uitgebreide vriendenkring verworven, die de leiding soms door vor stelijke giften in de gelegenheid 9telde de opvoeding aan deze verwaarloosde kinde ren waarvan de leeftijden variëren van acht maanden tot zestien jaar voort te zetten in een liefderijke en gezonde om geving. Ook van de ouders wordt in principe een bijdrage al is die nog zo klein gevraagd om hun de verantwoordelijkheid jegens de kinderen te laten beseffen. Op 12 Augustus is er feest in Garderen. Uit alle delen van hel land zullen de vrienden van „De Lichthoeve" naar de Hooiweg komen om met de leiding van het kindertehuis in opgewekte dankbaar heid dit zilveren jubileum te vieren. Besluit van B. en W. door Gedeputeerden vernietigd B. en W. van Haarlem hebben in Februari van dit jaar besloten het verlof A van de caféhouder P. K. van der E. in te trekken omdat hij lid is geweest van de N.S.B. en het Economisch Front en omdat het door hem geëxploiteerde café tijdens de bezet ting bekend stond als „moffenkroeg" en bijna uitsluitend door Duitse militairen werd bezocht. Ook was er een bord aan de deur met „Deutsches Haus" erop en hing een hakenkruisvlag uit. De caféhouder is van dit besluit in beroep gegaan bij Gedeputeerde Staten. Het Col lege heeft nu dit beroep gegrond verklaard en het besluit van B. en W. vernietigd, om dat niet is gebleken, dat de gedragingen van de caféhouder tijdens de bezetting en daarna inderdaad van zodanige aard zijn geweest, dat zij ruim drie jaar na de be vrijding zouden moeten worden aangeduid als te zijn van „bekend slecht levensge drag" in de zin van de Drankwet, Geen oppositie meer in Bulgaars parlement De laatste vertegenwoordigers van de op positie in het Bulgaarse parlement, Kosta Loeltsjef, leider der sociaal-democraten en acht andere sociaal-democraten, zijn uit het openbare leven in Sofia verdwenen en vermoedelijk gearresteerd, zo wordt in be richten, die in Londen zijn ontvangen, mede gedeeld. Deze negen sociaal-democraten hadden hun oppositie tegen de Bulgaarse regering volgehouden ondanks een waarschuwing, die zjj 12 Januari ontvingen van Georgi Dimitrof, de Bulgaarse communistische eerste minister, toen zij critiek leverden op de staatsbegroting. Harde woorden uit België tegen onze Rijksbureaux „De samenwerking der Belgische en Ne derlandse regeringsinstanties vlot niet steeds, zoals het wel zou moeten tussen twee landen, die morgen alle economische belemmeringen willen doen verdwijnen", zegt de Belgische „Nieuwe Gids". „De mooie besluiten en perscommenta ren ten spijt", zo verklaarde een Belgische hoge ambtenaar aan de schrijver van het artikel in de „Nieuwe Gids", schijnt Ne derland niet oprecht en krachtdadig de eigen economische sanering ter hand te willen nemen". Volgens de „Nieuwe Gids" vormt vooral de politiek der Nederlandse rijksbureaux voor de Belgisch-Nederlandse samenwer king een delicaat punt. „Deze bureaux worden zowel door onze handelskringen als door onze regeringsinstanties grondig verwenst", aldus het blad. „Temeer waar ze de laatste tijd meer en meer optreden als een soort zelfstandige aankoopmissies, die in België prijzen en prospecti aanvra gen en de producten van het handels- accoord dan bij de goedkoopste fabrikant bestellen". Volgens de ..Nieuwe Gids" bekommeren loze ambtenaren van de rijksbureaux zich n hf eo'ire: -ie' >m de kwaliteit en voor al niet cm de belangen der Belgische firma's, die reeds sedert jaren de Neder landse markt bewerken Het blad besluit zijn fulminatie tegen de Nederlandse rijksbureaux met de volgende woorden: ..Deze rijksbureaux zijn corrupte organi saties, die particuliere belangen dienen". T ulpenkoekjes bij t Bloeinenfeest jj 5 liet feit dat Haarlem reeds vele jaren is a s versloken van een specialiteit op het ge- s g bied van de banketbakkerij de Haarlem- 3 5 mer Halletjes, de Turotis en de Rode Let- ters zijn al neer zo lang mt de culinaire 3 mode heeft de gezamenlijke Haarlemse 2 banketbakkers doen besluiten een nieuw koekje te creëren. Zij hebben daarvoor een wedstrijd uitgeschreven waar een honderd- tal producten naar de eer dongen om 3 Haarlem op dit gebied te vertegenwoordi- g gen. - Deze eer is tenslotte door een junj S waardig gekeurd aan het „Tulpenkoekje' 8 een eenvoudig boterkoekje met een tulpen- fi motief. Zeer terecht zal dit koekje in de Bloemenweck zijn „joycuse entrée" maken, j Commissie van Goede Diensten gaat vernielingen inspecteren In het communiqué van de Commissie van Goede Diensten dat de vergadering van de financieel-economische commissie op Woensdag j.l. behandelt, wordt gezegd, dat de republikeinse delegatie er thans in heeft toegestemd, dat militaire waarnemers van de C.G.D. inspecties verrichten met betrekking tot de vernielingen van cultu res en andere bezittingen in het gebied ten Zuiden van Malang. In de vergadering van de vorige week had de republikeinse dele gatie dit geweigerd. Thans zullen 45 on dernemingen worden geïnspecteerd. De Nederlandse delegatie legde formeel een verklaring af betreffende de voorstel len over de regeling van het zeeverkeer, welke 30 Juni reeds aan de republikeinse delegatie zijn voorgelegd. In de Neder landse verklaring wordt gezegd, dat deze voorstellen zo ver mogelijk tegemoet ko men aan de republikeinse bezwaren tegen het ontwerp, dat reeds 15 Juni ingediend was. Tito opent partijcongres Storm van enthousiasme der gedelegeerden Na een enthousiaste begroeting door dui zenden gedelegeerden, die hem verwel komden met kreten als „Tito de held", heeft maarschalk Tito Woensdag het vijfde Joegoslavische communistische partijcon gres geopend. Tito zeide in zijn openingswoord, dat dit vijfde congres onder „speciale omstandig heden" werd gehouden en wijdde vervol gens een overzicht aan de geschiedenis van de partij, daarbij teruggaande tot 1921. Hij sprak verscheidene uren achtereen. Tito heeft in zijn rede uitdrukking gegeven aan zyn erkentelijkheid jegens de Sovjet-Unie voor de zo buitengewoon belangrijke rol die dat land heeft gespeeld bij de bevrij ding van Joegoslavië. Naar aanleiding van de beschuldigingen van de Cominform verklaarde hij dat de Joegoslavische communistische partij haar leden steeds eerbied voor de Sovjet-Unie heeft ingeprent. Na heftige uitvallen naar de commu nistische partij van Macedonië te hebben gedaan en tal van verwijten aan het adres van Albanië te hebben gericht verklaarde hij, dat Joegoslavië het hoofd hoog zal houden en voor geen moeilijkheden, hoe groot ook, zal wijken. Tito noemde de critiek van de Comin form op zijn eigen régime „monsterachtige beschuldigingen". „Wat heeft ons land plotseling misdaan, dat zulk een drastische campagne hiertegen op touw gezet moest worden", zo vroeg hij. „Dit, kameraden, is niet alleen een aan val tegen de eenheid, die ons volk zo duur verkregen heeft. Het is een beroep op alle destructieve elementen om alles te vernie tigen, wat wij voor het geluk van ons volk hebben geschapen. Het is een aan sporing tot burgeroorlog in ons land, een aansporing tot verwoesting van ons land", aldus Tito, wiens rede voortdurend door toejuichingen werd onderbroken. WAAROM RUSLAND GEEN OORLOG ZOU WILLEN Een interessante prognose De A.N.P.-correspondent in Berlijn heeft zich gewaagd aan een prognose ten aanzien van mogelijkheden, die een cventuële oor log tussen de Sovjet-Unie en de Westelijke landen biedt voor de Russische legers. Deze prognose grondt zich geenszins op aan wijzingen dat zulk een oorlog in de nabije toekomst waarschijnlijk is, integendeel zij komt tot conclusies die de onwaarschijn lijkheid van een oorlog vergroten, doordat zij de moeilijkheden die de Russen zouden hebben te overwinnen, aantonen en daar door de mogelijkheid dat de Sovjet-Unie op een gewapend conflict aanstuurt, ver kleinen. Ofschoon de waarde van zulk een voorbeschouwing in het algemeen niet mag worden overschat, is zij toch interessant genoeg om haar hierbij weer te geven. De A.N.P.-verslaggever seint: In deskundige kringen is men van mening, dat de Sovjet-Russen in geval van oorlog niet in staat zullen zijn West- Europa te overrompelen. Een zogenaamde bliksemoorlog tegen het Westen zou alleen reeds onmogelijk zijn, doordat de spoor lijnen ten Oosten van de Elbe alle op enkel spoor zijn gebracht. Een opmars van ge motoriseerde colonnes op grote schaal zou op technische moeilijkheden moeten stran den. Daarbij komt, aldus redeneert men in genoemde kringen, dat de verbindingslijnen tussen de Sovjet-Russische voorhoede en haar operatiebasis zouden moeten lopen over gebied, dat bewoond wordt door een vijandig gezinde bevolking, zodat een aan zienlijke troepenmacht nodig zou zijn om de ravitailleringswegen te beschermen tegen acties van Poolse, Russische en Duitse partisanen. Reeds thans blijken op vele trajecten tussen de Duitse Oostgrens en de Sovjet-Unie gevallen van sabotage en treinroof voor te komen. Goederen treinen krijgen aan de Duitse Oostgrens een gewapend escorte tot aan de plaats van bestemming. Het blijkt herhaaldelijk te zijn voorgekomen, dat onbewaakte treinen bij aankomst in Sovjet-Rusland voor een groot gedeelte waren leeggestolen. Huizen gestolen Onlangs is zulk een treip met onderdelen voor twaalf complete h'outen huizen uit Berlijn vertrokken en met materiaal voor slechts vier huizen in Sovjet-Rusland aan gekomen. Duitse spoorwegbeambten, die de treinen met herstelgoederen naar de Sovjet-Unie begeleiden, vertellen, dat vooral in Oost- Polen door de Sovjet-autoriteiten uitge breide voorzorgsmaatregelen zijn getroffen. Ter voorkoming van overvallen van ge wapende benden, die in de moerasgebieden hun schuilplaatsen hebben, moeten de Duitse machinisten door Polen met maxi mumsnelheid rijden. Een andere reden, waarom het slagen van een bliksemveldtocht van 't Russische leger tegen het Westen voor twijfelachtig wordt gehouden is de stemming onder de Russische bevolking zelf. Het is een publiek geheim dat het aantal Russische deserteurs in de laatste maanden toeneemt, dat bur gerkleren in de Oostelijke zóne een veel gevraagd artikel vormen op de zwarte markt en dat de Sovjet-soldaten deze met levensmiddelen betalen. Voormalige hoge Duitse officireen zijn er op grond van deze omstandigheden van overtuigd, dat de leiding van het Russische leger, indien het tegen haar wens tot een oorlog zou komen, zal teruggrijpen op haar traditionele strategie en een tactiek zal voeren, waarbij de onmetelijke ruimte achter de Weichsel een belangrijke rol zal spelen. Tsjechisch leger onbetrouwbaar Generaal Antonin Bohumil Hasal, die in het Tsjechoslo waakse leger de hoogste rang heeft bekleed en onlangs uit Tsjecho- slowakije is gevlucht, heeft Woensdag op een persconferentie verklaard, dat minstens 70 procent van de soldaten van het Tsje chische leger anti-communistisch is. Het percentage anti-communisten onder de officieren was naar zijn mening echter veel kleiner, daar sinds de coup in Februari het officierenkorps aan een grondige zuivering was onderworpen. De huidige sterkte van het Tsjechoslowaakse leger schatte hij op 140.000 man. Dinsdag werd gemeld, dat generaal Hasal met zijn gezin naar de Amerikaanse zóne was gevlucht. Men zeide, dat hij ge gevens bij zich had, die vermoedelijk van belang waren voor de officieren van de Amerikaanse Geheime Dienst. In Tsjecho- slowakije bekleedde generaal Hasal het laatst de functie van militaire medewerker en adviseur van president Benesj. Volgens officiële kringen te Washington zou hij in die functie zelfs nog boven de minister van Oorlog gestaan hebben. SCHEEPVAART K. N. S. M. Ariadne, 20 Juli te Banghazi van Tobroek naar Malta. Hector, 21 Juli te Rotterdam van Amsterdam. Ilos, 20 Juli van Malta naar Ventië. Niobe, 21 Juli te Am sterdam van Kotka. Odysseus, 20 Juli te Genua van Ceuta naar Malaga. Orpheus. 20 Juli van Rotterdam naar Tanger. Strabo, 21 Juli te Amsterdam van Hamburg. Theseus, 20 Juli Finisterre gepass. van Cadiz naar Amsterdam. Venus, 20 Juli te Genua van Savona naar Livorno. OCEAAN. Polyphemus, 20 Juli van Port Said naar Marseille, VINKE Co. Heelsum, 20 Juli van Rot terdam naar Hamburg. Larenberg, 20 Juli van Bona naar Amsterdam. Zijpenberg, 20 Jult van Jucaro naar Rotterdam. AFRIKA LIJNEN. Congostroom, 18 Juli van Dakar naar Freetown. Hilversum 15 Juli van Dakar naar Le Havre. Muiderkerk, 20 Juli van Boma naar Luanda. K. P. M Kasimbar, 20 Juli Gibraltar gepass. van Amsterdam naar Batavia. WIJSMULLER, IJMUIDEN. Het kust vaartuig Aktjo dat gestrand was in de Haaksgronden is 21 Juli door de sleepboten Nestor Hector en Stentor vlot gesleept en in de haven van Nieuwediep binnengebracht. De sleepboot „Noordholland 3" slepende het sclioolschip „Schlageter" van Bremerhaven naar Rio de Janeiro vertrok 21 Juli van Dakar NEDERLAND. Lawak 14 Juli te Coes- bay van Vancouver. Poelau Laut, 18 Juli te Singapore van Port Swettenham naar Am sterdam. Lieve Vrouwekerk, 19 Juli tc Beira van Mozambique naar Lorenzo Marques. Loenerkerk 20 Juli van Genua naar Port Said. Oranjefontein, 20 Juli te Amsterdam van Antwerpen. Zonnewijk, 20 Juli te East Londen van Port Elisabeth naar Durban. Huisvestingsproblemen in Richmond Honderden athleten van twaalf verscin lende landen, die thans in het kamp te Rich mond vertoeven maar naar scholen in de buitenwijken moeten verhuizen, maken wei- nie aanstalten om te vertrekken. Zij hebben Vt in Richmond best naar hun zin. vooral ok oihdat de internationale sfeer er vrolijk n aantrekkelijk is. maar Richmond is toe- owezen aan andere athleten en zij hadden 'echts toestemming om er te wonen en te '•ainen *otdat degenen zouden arriveren, oor wie het was bestemd. Zij protesteren ui en de kampofficials staan voor het pro- ileem de onwilligen te verwijderen zonder lat de vrolijke kampsfeer er door verstoord •■ordt. De oplossing is nog niet gevonden. Twintig met ijzeren staven gewapende stu- lenten van allerlei nationaliteit bewaken 's nachts de grote hoeveelheden voedsel vruchten in blik. chocolade, meel en thee die in het Olympisch kamp te Richmond zijn opgeslagen Zwarte handelaars werpen er begerige blikken op, want al deze artikelen zijn veel geld waard in Engeland. In de af gelopen nacht wisten dieven het kamp bin nen te dringen en één van hen bereikte de opslagplaats van de levensmiddelen waar hij een ladder tegen de muur zette en door het raam naar binnen wilde klimmen. Maar hij retireerde haastig toen hij een student zag. die zich gereed maakte om er hem met zijn staaf van langs te geven. Waterpolo H.P.C.Meeuwen 24 HPC heeft met 4—2 van haar concurrent verloren en haar kans op een afdelingskam pioenschap is daarmede zeer gering gewor den. Voor HPC scoorde de Geest tweemaal Koster van de Meeuwen nam 4 doelpunten voor zijn rekening. D.W.R.—H.D.Z. 5—1 In de zweminrichting aan de Kleverlaan werd gisteravond de dames-competitiewed strijd DWRHDZ gespeeld. DWR won met 31 In de eerste speelhelft scoorde mevr. v. Viersen (1—0). Na de hervatting hielp een windvlaag HDZ Nadat bij een aanval van HDZ de DWR-doelverdedigster was uit- gezwommen werd de bal door de wind in het doel gedreven (11). Mej. Zieren en mevr. van Viersen voerden de stand op tot 3—1. Softball Beslissingswedstrijd H.C.K.—Gymnasion Na het gelijke spel tussen H.C.K. en Gym nasion hebben beide negentallen alle overige wedstrijden in de softball-competitie gewon nen. Er moet dus een beslissingswedstrijd gespeeld worden en deze wordt gehouden op Vrijdagavond a.s. in het Heemsteedse Sportpark. Tour de France Lambrecht wint tijdrit De Ruyter twaalfde De Belg Lambrecht van de Internationale ploeg heeft zich de snelste getoond in de wedstrijd tegen het uurwerk, die gisteren tussen MulhouseStraatsburg bij een hoge, drukkende temperatuur verreden werd. Soepel en gemakkelijk draaiend haalde hij onderweg Schotte in, passeerde hem en reed zonder ook maar een moment te ver slappen in hetzelfde pittige tempo door tot aan de finish. Bartali heeft in deze tijdrit 10 minuten aan Lapebie en 'n kwartier aan Lambrecht verloren. Dit hinderde de „campionissimo"' blijkbaar, want hij ging na aankomst on middellijk naar zijn hotel zonder met iemand te willen spreken. Kirchen reed goed als altijd, maar De Ruyter, die alle ervaring op het stuk van ritten tegen het uurwerk miste, zorgde voor een verrassing door zich 12e te klasseren, 7 minuten achter de winnaar Lambrecht. Onnodig te zéggen, dat hij straalde van plezier toen de rangschikking bekend werd gemaakt. De Hoog was ook in zijn element. Na 45 kilometer met een flink gangetje te hebben gereden, haalde hij Viëtto in, dus niet de eerste de beste. Maar op dat ogenblik kreeg hij bandenpech en voordat hij zijn wiel verwisseld had, was Viëtto hem weer een heel stuk voor. De Hoog stapte op, snelde de Fransman achterna en wist hem voor de tweede maal te passeren, om in een zeer behoorlijke tyd als 22e geplaatst te wor den. Janssen tenslotte, die 33e werd met een achterstand-van 12 minuten op de win naar Lambrecht, gaf onomwonden toe, dat ritten tegen het uurwerk hem niet liggen. Hij behield zijn 37e plaats in het algemeen klassement en heeft nog 8 renners onder zich, wat zeggen wil, dat hij voorlopig geen gevaar loopt. De Ruyter is de 43e en De Hoog is 45e en laatste, zodat De Hoog de strijd zal moeten staken wanneer het ge vreesde artikel van het wedstrijdreglement ook deze étappe wordt toegepast. Op dit ogenblik weten we nog niet of de wed strijdleiding hiertoe zal besluiten. Het klassement voor de étappe luidt: 1. Lambrecht (Intern, ploeg) 2 uur 55 min. 17 sec.; 2. Klabinsky (Intern, ploeg) 2.55.55; 3. Lapebie (Centrum en Z.W. Fr.) 2.56.47; 4. Pasquini (Italië a) 2.58.36; 5. Ockers (België a) 2.59.36; 9. Kirchen (Ned. Lux ploeg) 3.00.43; 12. De Ruyter (Ned. Lux. ploeg) 3.02.12; 22. De Hoog (Ned. Lux. ploeg) 3.05.28; 28. Bartali (Italië a) 3.07.13; 33. Janssen (Ned. Lux. ploeg) 3.07.57. Het algemeen klassement luidt: 1. Bartali, 118 uur 20 min. 52 sec.; 2. La pebie, 118.45.42; 3. Schotte, 118.46.11; 4. Bobet, 118.49.53; 5. Kirchen, 118.56.40; 37. Janssen, 121.39.55; 43. De Ruyter, 122.07.35; 45. De Hoog. 123.24.07. BINNENLAND. De minister-president dr. L. J. M. Beel. heeft gisteren een vrij langdurig onderhoud gehad met de Nederlandse ambassadeur te Londen, jhr. mr. E. F. M. J. Michiels van Verduynen. Het op 11 Juni geparafeerde handelsver drag met Frankrijk is in Den Haag door de ministers Bidault en Van Boctzelaer onder-! tekend. Het verdrag treedt 1 Augustus in werking'- en heeft betrekking op transacties van ruim 50 milliard francs. In Bussum is een tweejarig meisje in een wasketel met chloprwater gevallen en verdronken. HAARLEM EN OMGEVING. De heer A. C. Bockwyt heeft 25 jaar als onderwijzer van de Voorwegschool te Heem stede het openbaar onderwijs gediend. Hy zal op Vrjjdag 23 Juli om 2 uur in de gym nastiekzaal van de Voorwegschoql door ouders en leerlingen worden gehuldigd. Een Piano-recital wordt door Angela Janowski gegeven op Dinsdag 27 Juli in de Tuinzaal van het Gem. Concertgebouw te Haarlem. Het programma vermeldt werken van: Beethoven, Schubert, Bartok en Mous- sorgsky. De leden van het Instituut voor Arbei ders Ontwikkeling te Haarlem bezoeken a.s. Zondagmorgen de „Hortus Botanicus" te Amsterdam. Onder deskundige leiding wordt de tuin bekeken. Roeien Zwitsers roeien naar Nederland Omstreeks half vijf kwamen in Lobith de drie-en-twintig Zwitserse roeiers met hun „Langschiff" aan die de Zwitserse vlag naar de Olympische Spelen zullen brengen. In Nijmegen stond een groot aantal be langstellenden bij de haven waar de „Rhe- nania" aankwam. De Zwitsers groetten de Nijmegenaren met een driewerf „Hoch" en de Nederlanders antwoordden met een luid hoera'tje. Een van de Zwitsers vertelde, dat de reis voorspoedig was geweest. Dank zij het feit. dat de „Rhenania" voor en achter hoog op gebouwd is, had men weinig last van de gol ven gehad De boot maakte een gemiddelde snelheid van 1520 k m Vanmorgen is de boot uit Nijmegen ver trokken naar Rotterdam Van daar uit ste ken de Zwitsers per boot naar Engeland over. Schaken Om de Haarlemse titel De 2de ronde van de finale om het per soonlijke schakkampioenschap van Haarlem is zeker niet slecht geweest voor de oud kampioen H. Bouwmeester Zelf won hij zijn eerste partij en wel tegen W. Burger, waar mee hij een zeer lastige klip omzeilde. Een zijner grote concurrenten G. B. v. d. Velde verloor tegen de verwachting in van A. Ver- hoeff en het is nog lang niet zeker dat G. Kroone winst zal halen uit de afgebroken partij tegen F A. Spinhoven, die goede re misekansen heeft door eeuwig schaak. P. A. v. Driel startte al heel slecht, door te ver liezen van J. de Vries. In de le klasse behaalde E. J. de Ree de volle winst op N C. de Tombe, hetzelfde resultaat boekte D Wielinga tegen F. Fort- gens. In de 2e klasse toonde E. F. v. Beem zijn broer J. P. v. Beem niet te willen ontzien en veroverde een kostbaar punt. A. v. d. Deyl en J. Sondorp deelden het punt broederlijk; J. L Wijdoogen en F Fuhrop haalden de volle buit binnen, respectievelijk tegen Ch. Schaveling en J. M. Post. De in de le ronde afgebroken partij tussen F. Ftihrop en J. L. Wijdoogen werd remise. In de 3e klasse moest A. v. Geylswijk in N. P. de Ronden zijn meerdere erkennen. Hillegom PREMIèRE VAN „LENTEWEELDE" De door de Hafos filmdienst opgenomen kleurenfilm „Lenteweelde", die de propa gandamiddelen voor de bollenstreek komt aanvullen, wordt op Donderdag 29 Juli in „Sistermans" te Hillegom voor het eerst vertoond. Lis se Atletiekvereniging „Holland" Aan de te Leiden gehouden wedstrijden hebben verschillende leden \3h de Atle tiekvereniging „Holland" deel genomen. Zij behaalden de volgende resultaten: Senioren: 100 M.: 1 C. Rip, 11.6 sec., 3 J. Scholte, 11.8 sec. 200 M.: A. Turkenburg 23.6 sec. 400 M. no. 1 K. Slootbeek 58 sec. Hoogspringen no. 2 C. Hoogewerf 1.55 m. Vèrspringen: no. 2 C. Hoogewerf 5.60 m., no. 3 J. van Steyn 6.12 m. Estafette 4 x 100 meter: no. 2 „Holland" 47.2 sec. Junioren C. 60 meter: 1 C. Nagel 8.1 sec. no. 2 C. de Zwager 8.1 sec. Hoogspringen: no. 1 C. de Zwager 1.32 meter. Vèrspringen no. 1 C. de Zwager 4.55 meter, no. 2 C. Nagel, 4.42 meter. Junioren B: 600 m. no. 1 P. Bruinen 1.46 min. Wielerwedstrijden Zaterdag zullen in het Lisser Sportpark wielerwedstrijden gehouden worden. Het programma vermeldt een wegrace en een wedstrijd achter handelsmotoren, waaraan door Nederlands sterkste profs en amateurs wordt deelgenomen. Waarschijn lijk zal de Olympische amateurploeg aan de start verschijnen. ftennehroek Amsterdamse Beurs Koninklijke Olie Unilever i Philips A K U Fokker l Nederlandse Ford Nederlandse Kabe. I v Berkei'v Paten' 1 Scheepvaart 1 'rut Holl -Amerika Lijn Deli Maatschappii H V A A'dam Rubbei I Ned Handel Mij N.-l Handelsbank I Billiton Mij II Si«tk«iers Openings gisteren koersen 3371/2 337% 295 299 256 255% 168^4 168% 345 286 120 '82 Vz 183 152% 152% 223 Vs 223% 158 >4 161 122 469 T&S? De keerzijde van de Tour-de-France-medaille. „Heel Frankrijk leeft mee me! de reuzen van de weg", heeft men in allerlei variaties kunnen lezen; in de dorpen en steden waar de ren ners passeren loopt de ganse bevolking uil om de pedaal-helden toe le juichen en aan tc moedigen. Maar op de ontoegankelijke wegen hoog in de Alpen is geen belangstelling cn vechten zij alleen tegen de modder, de steile hellingen en de ontmoediging en de vermoeidheid. Hier een groepje leiders in de laatste Alpen-étappe. GROTE TURNDEMONSTRATIE Op het B.S M.-terrein zullen a.s. Zon dagmiddag om 2 uur grote Turndemon- straties worden .gegeven waaraan wordt leelgenomen door de gymnastiekvereni- :ingen „Hercules" uit Haarlem, „Concor- iia" uit Hillegom. „D.O.S." uit Vogelen- ang en „J.B.S." uit Bennebroek. Burgerlijke stand I GEBOREN: Johanna Evina Maria, d. van j P. C. Hogenes en J. Jansen: Antonius Jo hannes. z. van J. A. Lammerse en J. Rijkers; Petrus Bernardus Franciscus Johannes, z. v. B. J. v. Rooden en E. G. Peters. GEHUWD: H. de Gier en J. W. Miedema; J. C. v. d. Linden en C. M. v. Rooyen. OVERLEDEN: P. Bosman, m 49 jaar. Heemstede CONCERT IN „GROENENDAAL". Op Zondagmiddag 25 Juli geeft het Heem steeds Fanfarecorps onder leiding van de heer J Beekhoven van 35 uur een concert n het wandelbos Groenendaal" waarbij het >li?ende programma zal worden uitgevoerd: S'ad fast and T-ue, mars. C. Teike; 2 Ba- :eloch, ouverture, F. Rogister; 3 Jeanne d'Arc, ouverture. Z. Bajus; 4 Strauss-walsen- potpourri, arr. J Maas; 5 Colonel Bogey, mars, Kennet J. Alford. Pauze. 6 The Middy, mars, Kennet J. Alford: 7 Titine. Fantasiè- ouvertrure, J. Beekhoven: 8 Gemaskerd bal, suite in 4 delen. J. Beekhoven; 9 Cosmea, ouverture, J. Beekhoven; 8 Gemaskerd bal, mars, Alb. Kappert.

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 6