Administratieve kracht j Tuberculosebestrijding bij mens en dier Tuinbouwonderwijs in de bollenstreek komt op zeer hoog peil „Het Gouden Hoekje" QKort en Bondig FOTO ENGEL VRIJDAG 23 JULI 1948 HAARLEMS DAGBLAD Het sterftecijfer daalt, doch het aantal ziektegevallen is gestegen sje, Het sterftecijfer onder t.b.c.-patiënten beweegt zich nu weer in dalende lijn. Van en, het jaar 1900 af, 200 sterfgevallen op aat' ÏOQ.OOO inwoners, bleef de curve zich, be- udt'houdens een stijging in de eerste wereid- m- oorlog, in dalende lijn bewegen. In 1939 eg- waren er 40 sterfgevallen op 100.000 in- ro- woners. Tijdens de tweede wereldoorlog ;eni echter werd het sterftecijfer verdubbeld en ist- slechts met inspanning van alle beschikbare ina krachten kon dit hoge cijfer na de oorlog us-! gedrukt worden. In 1947 was de situatie de aanzienlijk verbeterd en het sterftecijfer re- van 37 op de 100.000 inwoners lag reeds l te weer beneden het gemiddelde van voor de I oorlog. ren' Wat het aantal ziektegevallen betreft de wordt evenwel met bezordgheid een niet aar onaanzienlijke verhoging geconstateerd, as- Deze verhoging wordt geweten aan een lijkj werkelijke toeneming-van het aantal geval- op len en aan actiever controle waardoor meer is| ziektegevallen aan het licht komen. In de der eerste drie maanden van dit jaar werden ongeveer 5000 nieuwe gevallen genoteerd, een aantal, dat belangrijk hoger ligt dan dat van voor de oorlog. Organen op het gebied dejder t.b.c.-bestrijding proberen met consul dat; tatie-bureaux, mobiele teams, die de pro- z^vincies afgaan, en door massa-doorlichting het van bevolkingsgroepen het gevaar te keren elc en te voorkomen. Het ligt in de bedoeling al-jde gehele bevolking van Nederland in de indkomende jaren op tuberculose te onderzoe- liénken, wat technisch mogelijk is, doordat de thans de daarvoor benodigde apparatuur ipi aanwezig is. Men hoopt dan ook te kunnen j beschikken over een groter aantal bedden iad;dan de tienduizend, waarover men nu de wl beschikking heeft. Verder bestaat e$ nog ns: altijd een tekort aan stafpersoneel en ge vat'diplomeerde krachten in ziekenhuizen en ij6! sanatoria. Leerling-verpleegsters zijn in er'voldoende mate aanwezig, de De verhoging van het aantal ziektegeval ier,Jkn doet zich op opvallende wjjze gelden aafbij kinderen van veehouders. Door 't drin- en, ken van ongepasteuriseerde melk de melk de'voor de grote steden is gepasteuriseerd en'en vooral ook door de nabijheid van run- I deren met open longtuberculose, lopen deze ;rJkinderen groot gevaar besmet te worden. Na de oorlog is de „Gezondheidsdienst voor Dieren" in het leven geroepen, die zich bezig houdt met de bestrijding van besmet telijke ziekten onder dieren. Hieronder valt ook de t.b.c.-bestrijding De kosten worden door de veehouders zelf gedragen, doordat zij van het bedrag, dat zij van het Land- bouw-Egalisatiefonds ontvangen, vrijwillig op iedere 100 kg melk vijf cent afstaan. Deze inhouding bracht vorig jaar ruim 1.500.000 gulden op. De bestrijding van tuberculose onder dieren geschiedt door de ,jj,:practiserende dierenartsen onder toezicht 3r.i van de directeur van de Gezondheidsdienst. ÏM Zo worden de runderen jaarlijks getuber- culineerd, wanneer zij op stal komen. De p- reagerende dieren worden klinisch onder- jX zocht. Worden er positieve reacties waar- jJ genomen, dan adviseert men de veehouder, I die dieren geïsoleerd te houden. Het weg ruimen voor de slacht stuit meestal op ern stige bezwaren van de zijde der veehou ders. Een oplossing als die, welke in Ame rika gevonden is, waar al het positief rea gerend vee werd geslacht, stuit in Neder land op onoverkomelijke financiële bezwa ren. Wel is de veehouder verplicht runde ren met open longtuberculo'se te laten slachten. De vleeskeuring onderzoekt, welke delen nog geschikt zijn voor consumptie. In een dergelijk geval geeft de Staat aan de veehouder een tegemoetkoming in de schade. Het werk van de Gezondheidsdienst voor Dieren heeft vooral in provincies, waar vee gefokt wordt, goede resultaten opgeleverd. Deze dienst trof bij het begin van zijn werkzaamheden een veestapel aan, waar van veertig procent met tuberculose ge ïnfecteerd was. Daardoor kan het nog jaren duren, voordat de gehele Nederlandse vee stapel vrij is van tuberculose. In veeteelt kringen hoopt men, dat het rijk dit werk in de toekomst met subsidies zal gaan steunen. Bus door tram gegrepen bij de halte Aerdenhout Vanmorgen had een ernstig verkeers ongeluk plaats op de tramoverweg bij de Viersprong te Aerdenhout. Een touringcar uit Egmond aan Zee, waarmee een aantal schoolkinderen een uitstapje maakte, naderde de overweg op het moment dat de tram van 8.54 van Haarlem naar Zandvoort aankwam. De bestuurder, die het rode seinlicht niet had gezien, trachtte nog door gas te geven voor de tram langs te komen, doch dit mislukte en de bus werd aan de achter zijde gegrepen. De carrosserie werd ernstig beschadigd en vele kinderen liepen snij- en schaafwonden op. Een geleidster moest met een gekneusd been naar een ziekenhuis worden bverge- bracht. Het uitstapje is met een andere touring car voortgezet. Het tramverkeer onder vond een uur vertraging. Stichting van Tuinbouwvakschool einddoel SEDERT 1869 VERMAARD OM DE VOORTREFFELIJKE RIVALITEIT ONDERGOED Wij kopen GOUD, ZILVER EN JUWELEN Voor uw cadeaux en verlovingsringen met en zonder inlevering bij 1 Dr. L. C. Kersbergen 75 jaar Dr. L. C. Kersbergen, oud-voorzitter van de Gezondheidsraad en van de Nederland se Maatschappij ter bevordering der ge neeskunde en ook oud-directeur van het St. Elisabeths Gasthuis te Haarlem, zal op 30 Juli 75 jaar worden. Zoals men weet woont de heer Kersber gen thans in Vierhouten. Van wie waren die fietsen? Enige tijd geleden arresteerde de Haar lemse politie een tuindersknecht, die beken de 450 uit de jas van zijn vroegere patroon te hebben gestolen en die zich in*de loop van 1948 aan verscheidene rijwieldiefstallen te Haarlem. Amsterdam, Purmerend en Wouw (N.-B.) bleek te hebben schuldig gemaakt. Te Haarlem stal hij op 27 Maart een fiets uit de St. Bavo, in de week na Pasen een uit de St. Jozefkerk aan de Jansstraat en nadien nog een motorfiets uit de Oost-Indiëstraat. Van deze diefstallen werd geen aangifte gedaan. De recherche verzoekt de eigenaars ïich te melden. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 22 Juli. GEHUWD: 22 Juli: J. Flurij en H. E. Uit hoven; H. J. Christiaans en A. J. M. Heester beek; J. P. van der Putten en M. W. de Wit; D. A. van der Tuin en J. T. Lucas; J, van der Berg en M. J. Bosse; H. Koster en C. van Hamersveld; S. van Bockel en G. W. M. Smid; D. Buur en P. M. Boeree; H. Roose en J. W. Kaart. BEVALLEN van een zoon: 21 Juli: C. de Reus-van de Water; J. M. Kuiper-Botter; N. W. van Weene-Carstensen; M. A. J. Derni- «on-Assendelft; 22 Juli: H. M. Bes-Disseldorp. BEVALLEN van een dochter: 21 Juli: A. M. Brinkman-Viebster; A. M. Duinhoven- Brouwer; D. van Looij-Bogaert; A. van der Aa-Doezie; 22 Juli: G. J. de Ridder-de Geus; A. Boerma-van Zonneveld; M. van Opzee- land-Sabelis. OVERLEDEN: 20 Juli: J. J. Verhagen, 54 Karolingenstraat; 21 Juli: P. H, Buijs, 62 j,, Kamperlaan. Vakantieverblijf Naar Uw vacantieverblijf met 6 pers. Chevrolet auto's. Speciaal tarief voor buitenritten. Amsterdamsohe Rijtuig Maatschappij Haarlem Plein 21 Tel. 1.2.3.4.5. Agenda voor Haarlem VRIJDAG 23 JULI. Gem. Concertgebouw: H.O.V.-Zomercon- cert, 8 uur, Jansstraat 85: K. Rozendal over de Efezebrief, 8 uur. Bioscopen. Rembrandt: „Achter de wolken". Palace: „De vrouw van Monte Christo". Luxor: „Don't fence me in". Deze drie theaters: 14 j 2, 4,15, 7 en 9.15 u. City: „De zevende sluier", 14 j., 2, 7 en 9.15 üur en „Sneeuwwitje en de zeven dwergen" 4.15 uur. Frans Hals: „City for Conquest".. 18 j„ 2,30, 7 en 9.15 uur. Spaarne: „Verboden terrein", a. l.,*7 en 9.15 uur. ZATERDAG 24 JULI. Bioscopen. Middag- en Avondvoorstellin- len. Muziek Gewijde muziek in de Kloppersingelkerk De strenge kunstvorm was voor de ze ventiende eeuwse componist Dietrich Buxtehude niet een dictatorische macht, die besliste over het wezen van de muzi kale gedachte. Voor Buxtehude was de vorm juist ondergeschikt aan de klanken, die in vrijheid door zijn geniale geest wer den geordend. Hij gebruikte de voorge schreven vorm voor zover hij dit nodig oordeelde, maar week hiervan af, wanneer zijn muzikale fantasie hem hiertoe dreef. Meermalen kregen zijn composities hier door het karakter van een improvisatie, romantisch vaak door het opvallend per soonlijke element. De Préludium en Fuga in fis kl. terts, waarmede de organist Piet Rippen gisteravond het kerkconcert in de Kloppersingelkerk begon, kunnen onder deze werken gerangschikt worden. Rippen speelde het orgelwerk zeer ver dienstelijk; de helder getimbreerde klan ken getuigden van een goed registratie begrip, wat verder op de avond eveneens vastgesteld kon worden bij expressieve vertolkingen van 2 koraalvoorspelen van J. S. Bach en het derde Orgelkoraal van C. Franck, al legde de dispositie van het orgel voor wat dit laatste werk betreft, beper kingen op. Piet Rippen had nog de taak van bege leider op zich genomen bij de zangvoor drachten van de sopraan Lenie Pull en de alt Dien ToesetVrij. Eerstgenoemde zong een aria van J. S. Bach, „lm Abendroth" van Fr. Schubert, Entsagung van F. Men delssohn en een miserabel „Halleluja" van Fr. Hummel. Stemkwaliteiten heeft Lenie Pull ontegenzeggelijk. Zij zullen evenwel pas goed en volledig kunnen blijken, wan neer de adembeheersing ontwikkeld wordt. De stem van Dien ToesetVrij heeft thans in dit opzicht een reeds belangrijke basis verkregen, die haar in staht stelde overwegend zuiver te intoneren en toon- vastheid te yerkrijgen. De aria uit „Sam son" van G. F. Handel en „Sei stille dem Herrn" van F. Mendelssohn konden hier door hoogtepunten van haar voordrachten worden. Piet Rippen was voor beide zangeressen een betrouwbare steun. P. ZWAANSWIJK. Proefconcert van „Inter Nos" Zondag aanstaande vertrekt Jan Booda met de kern van zijn Kinderkoor „Inter Nos" naar Zwitserland, om aldaar een reeks concerten te geven op verschillende plaat sen. De voorbereidingen van die grootse onderneming zijn nu in het stadium van het kookpunt gekomen; men is klaar voor de afreis! Voor een talrijk publiek werd hier van Donderdagavond in de Gemeentelijke Concertzaal het klinkende bewijs gegeven. Een intensieve studie van maanden en het besef van de zeer bijzondere doelstelling hebben van het ensemble een lenig en uit nemend gedisciplineerd koor gemaakt, dat als een willig instrument in de handen van de dirigent tot zeer merkwaardige presta ties in staat is. Wat dit betreft hoeft men geen profeet te zijn om te durven voorspel len, dat het optreden in den vreemde een groot succes zal worden. Een reeks van vijf Valerius-liederen, gezongen met een kleu rige en opstuwende dynamiek, zijn voor eerst al zeker in staat om hart en gemoed van de Zwitsers te stelen en hen een goede dunk te geven van onze historische liede renschat. En de wijze waarop Cath. van Rennes' cantate „De schoonste feestdag" en enige van haar meerstemmige liederen gezongen worden, verzekeren een volmaakt •succes! Vooral het geestdriftige „Ruim Baan" is in staat de vonk te doen overslaan op het publiek. Ook de tweestemmige lie deren van Hendrika van Tussenbroek wor den met een élan gezongen dat aanstekelijk werkt. En wie zou niet onder de bekoring komen van de zo soepel vertolkte zes wals- liederen van Schubert? Het spreekt tevens vanzelf dat de Zwitserse liederen van het programma alle kans hebben in te slaan. Ter afwisseling van het koor-programma wordt medewer king verleent door de sopraan mevrouw dr J. A. ten CateStheeman; zij liet zich op het afscheidsconcert horen met oud-Neder landse liederen in bewerking van Julius Röntgen en met -liederen van Mahler, die zij met aangenaam geluid op innemende wijze voordroeg. Als op de reis alles zo keurig verloopt als op dit proefconcert, dan zal de Nederlandse zangersfaam in Zwitser land beslist een goede beurt maken. JOS. DE KLERK. Verlorenen Woensdagavond hield de Haarlemse poli tie twee zwervers aan. die zich op een bank in het Frederikspark hadden bedronken aan spiritus. Zij werden meegenomen naar het bureau, waar één van hen, die op krukken liep, voor hij de cel inging, vroeg of hij nog een slokje mocht. Gistermiddag vond de politie hem weer, totaal beneveld, in den Hout liggen. Zijn krukken waren nergens meer te vinden. Huldiging H. 3. L. Klein Schiphorst Maandag 26 Juli zal de heer H. J. L. Klein Schiphorst 's middags om 4% uur in de oude raadszaal gehuldigd worden omdat hij 25 jaar lid van de Haarlemse raad is geweest. Daarna zal er in dezelfde zaal een receptie gehouden worden. Een nieuw Röntgen-apparaat voor het Brederodeduin Dank zij de actie der Postdui venhouders Het „Brederodeduin", de inrichting voor de verpleging van lijders aan'tuberculose in Bloemendaal bij Santpoort,, had dringend behoefte aan een nieuw Röntgen- apparaat. Daarmee is een uitgaaf van niet minder dan f 4500 gemoeid. Het bestuur van de Haarlemse vereni ging voor de bestrijding der tuberculose heeft tot aankoop besloten, in de overtui ging dat de actie der Haarlemse postdui- venhouders voor de kas der vereniging weer zo goed zal slagen dat deze uitgaaf gedekt zal worden. Een aanmaning voor allen om de actie der postduivenhouders te steunen! Omgekomen Engelse toerist verast Het stoffelijk overschot van de op de Reeuwijkse plassen omgekomen Eng' toerist James Noêl Keilar, is gisteren in het crematorium te Velsen verast. Nie mand woonde de plechtigheid bij. De urn, waarin de as geborgen is, wordt op transport gesteld naar Engeland. Crematie N. S. Hartog Vele oud-collega's en vrienden hebben het stoffelijk overschot van kapitein N. S. Hartog, oud-gezagvoerder der Koninklijke Nederlandse Stoomvaart Maatschappij en tevens kapitein-luitenant ter zee K. M. R. buiten dienst, die op 17 Juli te Bloemen daal overleed, naar het crematorium te Velsen uitgeleide gedaan. Zeer velen hadden blijken van mede leven gezonden in de vórm van bloemen. In. de aula voerde de heer P. Dijkstra het woord namens de directie der K.N.S.M. „Hartog behoorde in de rij dergenen, die door hun toewijding en plichtsbetrachting zich een belangrijke plaats bij de K.N.S.M. hebben veroverd", zei spreker. De heer Dijkstra memoreerde dat de overledene, die in 1901 in dienst was gekomen, zich zo danig had onderscheiden dat hij tenslotte gezagvoerder op de „Columbia" werd, de grootste Pacificboot der maatschappij. De verstandhouding met zijn bemanning was zeer goed en dit, zo vervolgde spreker, is het mooiste certificaat dat een zeeman kan veroveren. Het Adagio uit Beethovens Sonate Pathétique begeleidde de kist bij het dalen. Ten slotte sprak de jongste zoon van de overledene namens de familie woorden van dank voor de betoonde belangstelling. Ongevallen bij de Hoogovens Donderdag geraakte de arbeider A. G. van de Amsterdamse Ballastmaatschappij, wonende in IJmuiden-Oost, op het terrein van de Hoogovens met zijn rechterhand be kneld tussen een drijfstang en een wiel van een locomotief. Het ongeval ontstond, door dat de machinist de locomotief in beweging zette, terwijl De G. bezig was, de drijfstang schoon te maken. De arbeider is in het Rode Kruis-ziekenhuis opgenomen. Ook de zager A. M. S. van de Walserij- Oost, die in de afgelopen nacht een hete strip tegen zijn rechtervoet kreeg, is met brandwonden aan de hiel in dit ziekenhuis opgenomen. Amsterdamse Beurs Slotkoers Openings gisteren koersen Koninklijke Olie. 340 340 302 298% 256J4 256)4 A K U I68V2 168% Nederlandse Ford 345 Nederlandse Kabel 286 v Berkei's Patent 120 Scheepvaart-Unie 183^4 183 Holl.-Amerika Lijn 197)4 Deli Maatschappij 153% 1.53?* H. V. A 224 A'dam Rubber 160% 161 Ned. Handel Mij.. 161 N-I Handelsbank 120% Billiton Mij II 462i/2 Met de opening van de Lagere Tuin bouwschool te Hillegom per 1 Decem ber komt het tuinbouwonderwijs in de Bollenstreek op een zeer hoog peil. Binnen het ressort van het Rijkstuin- bouwconsulentschap te Lisse heeft het tuinbouwonderwijs zich zeer gunstig ont wikkeld. Iedere bloembollenkweker, die zijn kennis en vakbekwaamheid wenst te vermeerderen, heeft daartoe op velerlei wijze de gelegenheid. Wanneer de jongens van de Lagere School komen en in het bloembollenvak hun werk zoeken, kunnen ze de avondcur sussen bezoeken. Ze zijn toegankelijk voor iedere vijftienjarige, die lager ondenvijs heeft genoten. Ze krijgen daar theoretisch onderricht in verscheidene vakken: schei en natuurkunde, bemestingsleer, tuinbouw techniek, plant-^n dierkunde, en overdag hebben ze de practijk. De leergang duurt twee jaar (soms is er een voorbereidende cursus van een jaar, een herhalings-leer- gang voor lager onderwijs). Zulke cursus sen zijn thans geopend in Hillegom, Lisse, Sassenheim, Noordwijk, Noordwijkerhout, Rijnsburg, De Zilk, Vogelenzang, Haarlem. Velsen en Limmen. Erkenning door de patroons De jongelui die een getuigschrift hebben verkregen, krijgen daarvoor van de pa troons een extra-toeslag op het loon. Van de zijde der werkgevers wordt dus ondub belzinnig de waarde van vakkundig en ge schoold personeel erkend. Ook voor volwassenen kunnen dergelijke avondcursussen worden opgericht, waar ze zich kunnen specialiseren. Het onderwijs wordt gegeven door tuin- bouw-onderwijzers wat de theorie, door tuinbouw-vakonderwijzers wat de practijk betreft. De laatste groep wordt gevormd via een cursus van twee-en-halfjaar uit mensen van de praktijk, die minstens 5 jaar erva ring hebben en in het bezit van een ge tuigschrift van een algemene tuinbouw- cursus zijn. Kosten zijn aan deze cursus niet verbonden; alleen de boeken moeten door de cursisten zelf worden aangeschaft. Behalve als onderwijzer, kunnen zij even tueel ook geplaatst worden als assistenten bij de Rijkstuinbouwvoorlichtingsdienst dan wel in het particuliere bedrijf als be drijfsleider ener kwekerij. De Lagere Tuinbouwschool, die thans te Hillegom wordt gevestigd, gaat uit van de L.T.B., de Rooms-Katholieke Organisatie van Land- en Tuinbouwers. Ook in Rijns burg is zulk een school, uitgaande van de Christelijke Boeren- en Tuindersbond. Hier volgt de leerling het onderwijs in dagcur sussen, waar naast verschillende lagere school-vakken, welke op de avondcursus sen worden onderwezen, ook nog onder richt geven in boekhouden, bedrijfsleer, Communistische organisaties op Malakka verboden Naar gemeld wordt, zijn op Malakka enkele communistische organisaies ver boden naar aanleiding van de troebelen, waarin zij een werkzaam aandeel blijken te hebben. Sir Alec Newboult, waarnemend hoge commissaris der federatie van Malakka- staten, heeft de volgende organisaties buiten de wet gesteld: de communistische partij, de „tegen het Japanse leger gerichte bond van voormalige kameraden" en de nieuwe democratische jeugdliga. Volgens'de officiële bekendmaking is bewezen dat deze organisaties betrokken waren bij het beramen en uitvoeren van de huidige geweldactie in Malakka. „Eenstem mig is bevestigd, dat de bond van voor malige kameradén vooral verantwoorde lijk is voor het verstrekken van strijders en wapens voor de door de communistische partij beraamde actie. De communistische partij van Malakka heeft zijn leden ge mobiliseerd, die thans in groene uniformen zijn gestoken en over geheel Malakka regeringsstrijdkrachten en particulieren aanvallen. Zij is niet alleen het hart en de stuwende kracht van de huidige revolution- naire beweging geweest door met onwet tige middelen een aanval te doen op het gezag van de regering, doch heeft zichzelf in een propagandistische actie van neven diensten geworpen, verzamelt en verstrekt geld, voedsel en andere benodigdheden voor de guerillabenden in de Malakka- staten", aldus de bekendmaking. Tennis Jeugdkampioenschappen De uitslagen van de gisteren gespeelde fi nales van de Haarlemse jeugdkampioen schappen luiden: D. E.: A. Schraagen sl. M. Bijleveld 61, 6—4. D. D.: M. Bijleveld en I Roelofs sl. A. Saarberg en A. Dekker 62, 64. G. D.: A. Saarberg en G. Rahusen sl. A. Schraagen'en J. Boot 62, 64. H. E.: t/m 16 jaar: M. v. d. Ree sl. G. Nlj- boer 75, 62. H. E. t/m 18 jaar: G. Rahusen sL L. Bunge 6—3, 6—2. H. D. t/m 18 jaar: L. Bunge en G. Nijboer sl. G. Rahusen en J. v. d. Waesen 26, 75, 10—8. H. D. t/m 16 jaar: M. v. d. Ree en J. Rot sl. J. Nijboer en M. Strumpfler 64, 46, 63. De Rhodius-beker werd gewonnen door M. v. d. Ree. staatsinrichting en (facultatief) godsdienst leer. Nadruk op de practijk De nadruk wordt hier gelegd op de prac- tische vakken, en het aantal uren aan elk daarvan besteed hangt ten nauwste samen met de hoofd-teelt in het gebied waarin de school gevestigd is. Voor Hillegom is dit uiteraard de bloembollenteelt. De cursus duurt drie jaar. het eerste jaar twee, de volgende slechts één dag per week. De rest van de week werken de leerlingen op de bedrijven, en zo gaan praktische en theoretische vorming hand in hand. Ook bij de school is een proeftuin gevestigd, waar men het geleerde aan de hand van de practijk kan toelichten. Het schoolgeld is in verhouding van de inkomsten der ouders en voor minver mogenden kan vrijstelling gevraagd wor den. De lessen worden gegeven door een tuinbouwonderwijzer met hoofdacte. Deze lagere school vormt als het ware de overgang tussen de avondcursus en de Tuinbouwvakschool. Voor de bloembollen streek is nodig het oprichten van een zo danige school speciaal voor de bloembollen teelt. Gebrek aan leerkrachten Hoewel men er de noodzaak van inziet, kon het zover nog niet komen, hoofdzake lijk door gebrek aan leerkrachten en aan gelegenheid om de practijk van het vak te beoefenen. Voor deze scholen is het ge tuigschrift van een der tuïnbouwcursussen verplicht. De voorbereidingen voor dit onderwijs verkeren nog niet in een zover gevorderd stadium, dat hierover reeds mededelingen kunnen worden gedaan. De hoogste vorm van tuinbouwonderwijs is tenslotte in dit district de Rijkstuinbouw school aan de Hereweg te Lisse, welke staat onder directie van de Rijkstuinbouwconsu- lent Ir F. Vlag. Op deze school wordt mid delbaar onderwijs gegeven, en behalve alles wat de leerlingen van de bloembollen teelt moeten weten, worden ook lessen gegeven in Frans, Duits, Engels, Zweeds en Russisch. Nederland heeft niet langer het mono polie van de bloembollenteelt. Ook in het buitenland, Engeland Canada, Amerika, Denemarken, zijn reeds kwekerijen ver rezen De Nederlanders moeten dan ook hun kracht zoeken in de kwaliteit hunner producten en hun grote vakkundigheid. Daarom is het tuinbouwonderwijs van zo groot belang en wordt het zo krachtig be vorderd. In de oude Bollenstreek laat het maar weinig te wensen over: met de stich ting van een Tuinbouwvakschool is het compleet. Maar reeds is de opening van de nieuwe Lagere Tuinbouwschool te Hille gom weer een belangrijke stap verder! Hillegom Bloemencorsisten zagen zich op het witte doek Donderdagavond waren in „Flora" te Hillegom de deelnemers aan het grote bloe mencorso nog eenmaal bijeen om zichzelf en hun wagens op het witte doek te aan schouwen. De burgemeester van Hillegom, Jhr. Mr Dr O. F. A. H. v. Nispen tot Pan- nerden, die met zijn ambtgenoten uit de streek aanwezig was, sprak een welkomst woord en reikte de diploma's uit. Hij con stateerde dat het corso inderdaad een suc ces was geworden, al kleefden aan de orga nisatie nog wel enkele fouten, die men in de toekomst hoopte te vermijden. Vervolgens werden opnemingen vertoond van het Noordwijkse bloemencorso, die echter als „vergelijkingsmateriaal" geen dienst konden doen, want het corso in de Bollenstreek had onder uitzonderlijk gun stige weersomstandigheden plaats, de Noordwijkers hadden met uitzonderlijk slecht weer te kampen en de versieringen hadden veel van de storm te lijden. Met applaus begroetten de aanwezigen enkele van de meest opvallende verschijningen, en vooral Wekten bewondering de zeer artis tieke bloem-mozaieken uit Lisse en Sassen heim. Jhr. van Nispen sloot met een kort woord de bijeenkomst. GOUDEN BRUIDSPAAR. Het echtpaar Brouwer, Loosterweg III 50 alhier hoopt 10 Augustus zijn gouden hu welijksfeest te vieren. De beide echtelieden en negen kinderen en zeventien kleinkin deren hopen het feest mee te vieren. DIPLOMA-ZWEMMEN. Woensdagmiddag 28 Juli zal in de ge meentelijke zweminrichting gelegenheid bestaan tot het behalen van de diploma's voorbereidend en geoefend zwemmen. JUBILEUM. De heer C. Wijkmans, arts te Hillegom, zal op 1 Augustus gedurende 12^ jaar zijn praktijk hebben waargenomen. „KLEIN ARTIS". Het tentoonstellingsschip „Klein Artis" 'n drijvend natuurhistorisch museum, ver toeft voor enige dagen te Hillegom en heeft ligplaats genomen aan de Balverskade. Heemstede Niwin-collecte gaat niet door De aangekondgde Niwin-collecte, welke op Zaterdag a.s. gehouden zou worden, is tot nader order uitgesteld. Aanvankelijk zou een 100-tal militairen uit Haarlem aan deze collecte medewerken, doch deze zijn alsnog ingeschakeld bij het binnen halen van de oogst. Nader zal worden be richt, wanneer de collecte plaats zal vinden, BINNENLAND. Op een in Den Haag gehouden verga dering van de Bond van Indische gepension- neerden is een motie aangenomen waarin de regering wordt verzocht, garantie voor de volledige uitbetaling der Indische pensioe nen te aanvaarden Dc heer W. Thomassen (Arbeid), bur gemeester van Zaandam, heeft zijn benoe ming tot lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal niet aangenomen. In zijn plaats is aangewezen de heer J. de Kadt te Amsterdam. Enige maanden geleden schreef het se cretariaat van de U.N O. een priisvraag uit, waarbij gevraagd werd een opstel te maken, dat in beknopte vorm de gedachte, welke aan deze organisatie ten grondslag ligt, weer gaf. De heer J. F, Heilker te Schiedam is de enige Nederlander, die een prijs heeft gewonnen. Hij mag op kosten van de U.N.O. een maand lang in New York het werk van deze organisatie gadeslaan. Automobilisten die een bezoek aan de Noord-Oostpolder willen brengen wordt aan geraden via Kadoelen, Vollenhove. Blokzijl, Kuinre of Lemmer te rijden, daar de capa citeit van het pontveer aan de Ramspol zeer beperkt is. Autobussen worden niet over gezet Onweer en hagel hebben in Holten en Enter grote schade aan het gewas veroor zaakt. Vele kleine vogels yverden door de hagel gedood. Op de Joodse begraafplaats te Amers foort is een monument onthuld ter nagedach tenis aan 55 in het concentratiekamp Amers foort omgekomen Joodse landgenoten. Het Anti-Lawaal-Comité" zal in sa menwerking met de verkeerspolitie in de laatste week van October een actie beginnen voor stiller en veiliger verkeer. Overijssel heeft nu een officiële vlag met vijf banen: rood, geel. blauw, geel en rood. De middelste baan symboliseert de IJssel en is daarom golvend In een afzon derlijk besluit hebben Provinciale Staten be paald. dat deze „IJssel" drie golven mag hebben. Onlangs heeft de kantonrechter in Breda een automobilist, die dronken achter het stuur had gezeten, tot een langdurige hechtenisstraf veroordeeld en voorts bevo len, dat de auto moest worden vernietigd. Tot veler geruststelling deelt de KNAC. mede. dat de bü rechterlijk vonnis bevolen vernietiging slechts dan wordt uitgevoerd indien het betrokken object totaal waarde loos is. Tegen een Rotterdamse chauffeur, die tijdens de bezetting bewaker in het concen tratiekamp Vught was en een Belgische ge vangene had doodgeschoten, is de doodstraf geëist. De Lord Provost van Edinburgh, de heer A. H. A. Murray, heeft een bezoek aan Middelburg gebracht en aan de stichting „Nieuw Walcheren" een bedrag van 2000 Pond Sterling aangeboden. Tot burgemeester van Eemnes is be noemd de heer E. J. M. Kolfschoten, tot dus verre werkzaam op de secretarie te Edam. De nieuwe burgemeester is lid van de Ka tholieke Volkspat tij. HAARLEM EN OMGEVING. Ds. J. C. H. Jörg te Breda, die tot 1946 te Nieuw-Vennep stond, heeft voor het be roep naar de Ned Herv. gemeente te Haren (Gr.) bedankt. Ds, B. E. J. Bik uit Amsterdam zal op Donderdag 29 Juli in de Zuiderkapel aan de Zuiderstraat te Haarlem een tydrede hou den, Het onderwerp luidt: „De tijdstroom en het Godsbestuur". Aangenomen het beroep naar dc Gere formeerde kerk van Bloemendaal door dr. J. L. Koole uit Schiedam. Ter gelegenheid van de thuiskomst van het Kennerner Bataljon wordt vanwege het Prot. Interkerkelijk Thuisfront een dank dienst gehouden in de Grote- of St. Bnvo- kerk te Haarlem. Behalve de veldprediker van het bataljon ds. v. d. Windt, zullen in de dienst voorgaan ds. J. de Graaf van de Ver. van Vrijzinnige Hervormden en ds L. Hoorweg van de Gereformeerde kerk Het orgel zal worden bespeeld door de organist Egbert Vos. De kerkeraad der Gereferomeerde kerk van IJmuiden heeft besloten adhaesie te be tuigen aan het adres van het Centraal Drank- weer Comité in de gemeente Velsen. in welk adres wordt verzocht voor de feestdag ter gelegenheid van het 50-jarig regeringsjubi leum van de Koningin, een verbod tot ver koop van alcoholhoudende dranken af te kondigen. 1 By de Donderdag in Slikkerveer gehou den nationale zangwedstryd behaalde het mannenkwartet „Kunstmin" uit Haarlem onder leiding van Nico de Zwager een eerste prijs met 301 punten in de vierde afdeling. Het kwartet nam voor de eerste maal aan een concours deel. In de afgelopen nacht werd ingebroken in een huis aan de Schotersingel. Een porte feuille met vijfhonderd gulden en een étui met een textielkaart en zeventien gulden werden gestolen. De Commissaris der Koningin in Noord holland zal niet op 29 Juli, zoals was vast gesteld. doch op 30 Juli audiëntie verlenen. SCHEKPVAART Abbekerk. Brisbane-Rotterdam. 22 Juli van Fremantle, Arendskerk. Rotterdam-Australië 22 Juli van Alexandrië Axeldijk. New York- Java, 22 Juli 400 mijl Zd -Oost van Socotra. Grote Beer. 23 Juli van Soerabava te Ba tavia. Indrapoera. Batavia-Rotterdam pass. 22 Julj Gibraltar, wordt 26 Juli 20 uur aan de Hoek van Holland verwacht Molenkerk, 22 Juli van Kobe te Shanghai. Streefkerk, Rotterdam-Calcutta 23 Juli te Rangoon Ter- nate. Rotterdam-Batavia pass. 22 Juli Malta. Westland, Buenos Alres-Arnsterdam. 22 Juli van Bahia! Waterman, Rotterdam-Batavia, 22 Juli 150 myi Zd.-Oost Dondrahead. Welte vreden. Java-Rotterdam, 22 Juli van Port Said. OCEAAN. Polydorus. 19 Juli Gibraltar gepass. van Amsterdam naar Indië. Polyphe mus. 20 Juli van Port Said naar Amsterdam. Tydeus, 18 Juli te Singapore naar Amster dam. K. N. S. M. Deo Duce, 21 Juli te Kopen hagen van Odense naar Amsterdam. Orpheus 21 Juli Dungeness gepass. van Rotterdam naar Tanger. Van Ostade, 21 Juli van Trini dad naar Amsterdam Danae. 21 Juli te IJmuiden van Amsterdam naar Rotterdam. Delft, 21 Juli van Amsterdam naar Antwer pen Draco. 21 Juli te Amsterdam van Opor to. Orion, 21 Juli te Curasao, van Trinidad naar Barranquilla. Maas. 21 Juli te Para maribo van Antwerpen naar Georgetown. Pedicles, 20 Juli van Montevideo naar Santos. P. M. Kasimbar. 21 Juli Algiers ge pass van Amsterdam naar Batavia. BESCHAAFDE JONGEMAN GEVRAAGD goed bespraakt en goed met publiek kunnende omgaan voor het bezoeken en aanwerven van klanten; tegen vast salaris en provisie. Bij gebleken geschiktheid levenspositie. Brieven onder no 1336. MiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuBB N.V. GROENEVELD. VAN DER POLL Co's Electrotechnische Fabriek, te Amsterdam, vraagt: AANKOMENDE KANTOORBEDIENDEN Uitvoerige sollicitaties, met opgaaf van leeftijd en verlangd salaris, te richten aan het hoofd kantoor, afd. Personele Zaken, Dc Ruyterkade 41-43. Amsterdam-C. Gevraagd per 1 September PRIMA ETALEUR levens bekend met decoratiewerk, moderne en smaakvolle étalages kunnende maken. Brieven met volledige inlichtingen aan FIRMA TROSSEL, Hoofdstraat 97, Hillegom, Manufacturen-, Bedden- en Tapijthand el. Meubelfabriek vraagt aankomend kantoorbediende (mol.) enigszins administratief onderlegd, leeftijd ca. 18 jaar. Brieven onder no. 1335. HILARIUS DRAADINDUSTRIE EN HANDELMIJ N.V., Noorder Spaarne. Haarlem, vraagt voor spoedige indienst treding FLINKE JONGEMAN leeftijd ca. 16 4 17 jaar, ter opleiding op haar kantoor. gevraagd voor eenvoudig afwisselend werk. Brieven met volledige Inlichtingen onder no. 1334. LEVENSMIDDELENBEDRIJF vraagt voor spoedige Indiensttreding: aankomende bedienden voor wijk en winkelwerk. Aanmelden na 7 uur Vredenhofstraat 1 Pasfoto's nodig? Helpt snel! KLEVERPARKWEG 7 «PAARNWOUDERSTR. 63 Velteman Koopt! Saksisch porseleinen beeld jes en groepen voor hoge prijzen Defect geen bezwaar Tel 14637 Zyistraat 62

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 3