Eerste sancties tegen het Oosten in de strijd om Berlijn Paul Reynaud werd slechts node door socialisten geaccepteerd Haarlemse economische politie in de aanval tegen enorme valse textielpuntenzwendel Het Kennemer Bataljon is thuis Toch bijeenkomst der Grote Vier? Weerbericht '63e Jaargang No. 18999 TT 1 T""V 11 1 Dinsdag "27 Juli 1938 Bureaux: Grote Houtsti 93. Tel Mi en Admin. I C I M 1^^ I Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. 10724, 14825, Redactie 10600. Direct-Hoof dred. I I I 1 I 1 I I III I M I It II Jll lil Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel 12230. Jy J, JL JL JL JL JL k# \s*4 %<1 X \A f 4,—. Franco per post 4,50. Postgiro 273107. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, TeL 12713, 10132. J Advert.tarievep op aanvraag bij de Administratie. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem Het Westen pareert en stoot terug Berlijnse politie gesplitst Een correspondent van het A.N.P seint uit Berlijn: De afwachtende politiek der Westelijke geallieerden in de strijd om Berlijn is onderbroken door twee gebeur tenissen, die er op wijzen, dat de periode van tegenaanvallen is ingeluid. Nog voordat de tweede nota der Weste lijke mogendheden aan de Sovjetregering is afgestuurd is de eerste economische sanc tie afgekondigd, namelijk ten aanzien van het goederenvervoer tussen Bizonië en het Oosten. Het klinkt ironisch, dat de eerste maatregel van deze tegenblokkade wordt gemotiveerd met „technische moeilijkhe den". Dit aan de Sovjet-Russische termino logie ontleende voorwendsel kan evenwel niet doen twijfelen aan het ernstige ka rakter van deze sanctie, die niet alleen de Oostelijke zóne van Duitsland en haar voornamelijk voor de Sovjet-unie werken de industrie, doch ook sommige West- Europese staten gevoelig treft. In inge wijde Duitse industriële kringen verkon digt men de these, dat het Oost-Duitse be drijfsleven onder de tegenblokkade zwaar zal hebben te lijden. Zowel in geallieerde als in Duitse kringen te Berlijn verwacht men, dat deze eerste sanctie tegen de blok kade van Berlijn nog door andere zal wor den gevolgd en men herinnert er aan, dat reeds gewag is gemaakt van eventuele slui ting van het Kielerkanaal, het Suezkanaal, de Dardanellen en een reeks zeehavens voor de Sovjet-Russische schepen en voor vaartuigen met ladingen uit en naar de Sovjet-unie. Het behoeft geen betoog, dat de nieuw geschapen situatie ook in kringen van het SoVjet-Russisch militair bestuur te Karls- horst druk wordt besproken, waarbij dui delijk aan de dag treedt, dat men verbaasd is over de scherpte waarmede de Weste lijke mogendheden plotseling pareren, na dat de eerste nota en zelfs de verklaringen van generaal Clay van Zondag jl. door haar gematigde toon aanleiding hadden gegeven tot de verwachting, dat het ondanks alle moeilijkheden toch nog tot onderhandelin gen op viermogendhedenbasis zou komen. Tweede stoot. De onverwachte activiteit der Westelijke geallieerden schijnt geen gunstig voorteken te zijn, vooral ook wat betreft de door de Sovjets gewenste internationale besprekin gen. Een tweede aanival tegen de Sovjet- Russische politiek in Duitsland is de schor sing van Paul Markgraf, de hoofdinspec teur van politie te Berlijn, door het ge meentebestuur. Markgraf, afkomstig uit het communistisch comité „vrij Duitsland" en opgeleid te Moskou, heeft er sedert maan den naar gestreefd, door het verplaatsen van ongewenste personen, door het ont slaan van niet-communistische beambten en door het in dienst nemen van commu nistische activisten, het Berlijnse politie apparaat geheel onder communistische con trole te brengen. In niet-communistische kringen beschuldigt men er „de Bolsjewiek Markgraf" van, naar het voorbeeld van Praag een putsch te hebben voorbereid, die thans door zijn schorsing zou zijn ver ijdeld. Markgraf, die de steun der Sovjet-Rus sische bezettings-autoriteiten geniet, heeft verklaard op zijn post te zullen blijven, Tijdelijk minder vlees maar meer kaas Wegens het geringe aanbod van slacht koeien op de binnenlandse markt en enige .vertraging in de import van vlees heeft het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening de geldigheidsduur van de lopende vleesbonnen verlengd tot en met 7 Augustus 1948. De nieuwe vlees bonnen zullen op 7 Augustus worden aan gewezen. De geldigheidsduur van deze bonnen zal nader worden bepaald. Wegens deze vermindering van het vleesrantsoen zal het kaasrantsoen, dat op de nieuwe bon van deze week verkrijgbaar zal wor den gesteld, met 50 gram worden ver hoogd. De verhoging van het kaasrantsoen zal voor kleine kinderen 25 gram be dragen. Mijnwerkerssfaking is geëindigd De ondergrondse arbeiders van de Oranje Nassaumijn II te Schaesberg zijn Maandag allen aan het werk gegaan. Bij de besprekingen tussen vertegen woordigers van de vakunie en de beheerder der Nederlandse Steenkolenmijnen werd overeenstemming bereikt over een voor de beheerder en de mijnwerkers aanvaard bare oplossing. Om te grote loonverschillen bij pijler- accoord met groepsindeling te voorkomen zal aan een groep niet meer betaald kunnen worden dan 10 pet. boven het gemiddelde In de betreffende pijler verdiende loon. Voorts zullen maandelijks besprekingen worden gevoerd tussen vertegenwoordigers der vakorganisaties en de beheerder. Bij dit overleg zullen maatregelen be sproken worden, die tot een verhoogde ko- lenproductie kunnen leiden. Commissie van Drie klaagt De Veiligheidsraad heeft een rapport ontvangen van de Commissie van Goede Diensten in Indonesië, waarin deze com missie klaagt over uitstel van de uitvoe ring van artikel 6 van het bestand, dat de bevordering van handel en verkeer tussen alle Indonesische gebieden voorschrijft, en verder constateert dat de Nederlands-Indi sche regering niet bereid is de belemme ringen op te heffen. „Onder deze omstan digheden", aldus de Commissie, „is het een bijna hopeloze taak om een gemeenschap pelijk politiek uitgangspunt te vinden met betrekking tot het vraagstuk van de repu blikeinse economische betrekkingen met andere gebieden". maar het is duidelijk, dat zijn actie voort aan tot de Oostelijke sector van Berlijn zal blijven beperkt. Door de onvermijdelijk geworden split sing der Berlijnse politie wordt de strijd tussen het democratisch gemeentebestuur en de communistische „Duitse economische commissie" verscherpt. Algemeen wordt verwacht, dat deze toespitsing op den duur zal leiden tot een formele scheiding tussen Oost- en West-Berlijn. Russische tegenmaatregelen. Generaal Kotikof, Sovjet-commandant van Berlijn, heeft Paul Markgraf officieel erkend als het nog steeds in functie zijnde hoofd van de Berlijnse politie en hem ge ïnstrueerd zijn plaatsvervanger Johannes Stumm, die Maandagmiddag als zijn opvol ger werd benoemd, te ontslaan. Het bevel van Kotikof was vervat in een brief aan mevr. Schroder, waarnemend burgemees ter van Berlijn, die haar goedkeuring had gehecht aan de schorsing van Markgraf. Kotikof beveelt Stumm te ontslaan om dat „diens handelingen gericht zijn op de splitsing van de Berlijnse politiemacht," Kotikof beval Markgraf tevens een onder zoek in te stellen naar allen, die betrokken zijn bij deze splitsingspoging, zonder aan zien des persoons". Het resultaat van het onderzoek zou aan de Sfc>v jet-autoriteiten moeten worden medegedeeld. Het ontslag van Markgraf wordt door waarnemers te Londen beschouwd als het begin van nieuwe ernstige moeilijkheden tussen de Westelijke en de Sovjet-Russische autoriteiten te Berlijn. DE KABINETSFORMATIE Dr. Beel morgen gereed? (Van onze parlementaire redacteur) Na de jongste inlichtingen heb ik sterk de indruk, dat dr. Beel thans weldra slagen en dat zijn kabinet vermoedelijk Woensdagavond geformeerd zal zijn. Naar de vorm genomen zal het geen par lementair kabinet zijn, want de fracties als zodanig worden door de formateur niet verzocht, hun jawoord te geven op het pro gramma noch op de samenstelling van het kabinet. Maar uiteraard hebben zij indirect er wel mee te maken, aangezien men er op kan rekenen dat bijvoorbeeld kopstukken van de P. v. d. A. geen zitting in het mi nisterie zouden nemen, indien de partij daarmee niet aecoord zou gaan. Het zou mij niet verbazen, indien men bij een be studering van het programma tot de slot som zou komen, dat dit zeer veel gelijkt, om het niet sterker uit te drukken, op een programma dat even zeer zou passen in een parlementair kabinet steunend op de K.V.P. en de P.v.d.A., aangevuld met een paar niet tot die beide partijen behorende ministers, die echter natuurlijk zich eerst bereid verklaard moeten hebben ten. volle met het programma accoord te gaan. Maandag heeft dr. Beel de démissionaire ministers Fiévez en Mansholt en jhr. H. A. van Karnebeek ontvangen. PASSAGIER VAN DE „RUYS" VERMIST. Een Amerikaans radiostation te Manilla heeft eelh boodschap van het Nederlandse passagierschïp „Ruys" opgevangen, waar in in de buurt zijnde schepen wordt ver zocht uit te zien naar een vermiste pas sagier. Het schip was ongeveer halverwege tussen Saigon en Manilla, waar het Don derdagmorgen wordt verwacht. Het betreft hier de „Ruys" van de KPM. André Marie geslaagd Léon Blum, de leider der Franse socia listen, heeft na een heftige veroordeling van Paul Reynaud en diens vooroorlogs be leid, tenslotte toegegeven en geadviseerd Reynaud als minister van Financiën in het kabinet van Marie te accepteren. André Marie is thans dus volkomen geslaagd, al is de benoeming van Reynaud een zwakke schakel in de keten die het nieuwe kabinet met de volksvertegenwoordiging verbindt, een schakel die gemakkelijk kan breken bij de komende behandeling der tere kwesties als lonen en prijzen, belastingen en econo misch beleid, welke onder Keynauds beheer zullen komen. De lijst van ministers, die wij gisteren als „vermoedelijk" publiceerden, is heden als de definitieve lijst door André Marie bekend gemaakt. Slechts moet daarbij nog een aanvulling worden gegeven: minister van Gezondheid werd Pierre Schneiter (M. R.P.), de portefeuille van Wederopbouw kwam onder beheer van René Coty (onaf hankelijk rep.). Tot staatssecretarissen zijn benoemd: Eugène Thomas (Soc.) voor de P.T.T. Voor Defensie: Joannes Dupraz (Radicaal) en Maurice Bourges-Manoury (Rad.). Staatssecretarissen bij het bureau van de minister-president werden: Frangois Mit- terand (Dem. en Soc. Verzetsunie) en An dré Morice (Rad.). Voor de Nationale Eco nomie: Maurice Petsche (Onafh. Rep.) en Joseph Laniel (Rep. Vrijheidspartij). Volgens politieke waarnemers zouden de socialisten op het laatste ogenblik toegege ven hebben, enerzijds onder aandringen van president Auriol en anderzijds uit vrees voor algehele mislukking van de pogingen van Marie of leiders van de andere centrum partijen, waarna ontbinding van het par lement en verkiezingen zouden hebben moeten volgen. De leider van de linkervleugel van de socialistische partij, Leon Boutbien, heeft in een verklaring Paul Reynaud en zijn economische politiek afgewezen als in strijd met het socialisme en de belangen van de arbeiders. Dit optreden wordt opgevat als een voorteken van moeilijke dagen voor de nieuwe regering. Onze correspondent te Parijs seinde heden dat de vooruitzichten van het nieuwe ka binet allerminst gunstig zijn. De invloed van de socialisten is belangrijk gedaald, alle Op de belangwekkende Zomertentoonstelling, die Donderdagmiddag in 't Frans Halsmuseum wordt geopend bevindt zich ook dit door het Mauritmuis te 'sGravenliage in bruiheen af gestane vroege zeventiende eeuwse schutters stuk van de tweede zoon van de bekende bouw meester Hendrik de Ket/ser, Thomas, die later ook in de voetsporen van zijn vader trad. Dit portret van de Amsterdamse vaandrig Loef Vredericx dateert uit 1626 en kan karakteristiek genoemd worden voor de psychologische scherp te van blik waarmee de Gouden-eeuwse schilders de zelfbewustheid cn eigen-gereidheid van hun cliënten doorzagen. sleutelposities behalve de portefeuille van Binnenlandse Zaken zijn hun ontnomen en hun houding ten aanzien van de ministers Reynaud en Mayer, tegen wie zij ernstige critiek hadden, heeft er toe bijgedragen dat zij verantwoordelijk worden gesteld voor de mislukking van de pogingen tot vorming van een sterke regering. Het kabinet dat thans onder persoonlijke invloed van Auriol tot stand gekomen is, zal met talloze moei lijkheden te kampen hebben en steeds meer begint men in deskundige kringen een overwinning van De Gaulle te voorspellen bij de komende verkiezingen, die door de mislukking van de saneringsmaatregelen der „Derde Macht" tengevolge van het af treden der regering-Schuman, koren op zijn molen heeft gekregen. Het is onbegrijpelijk waarom de socialis ten de regering van Schuman hebben doen vallen, aangezien zij zelf thans het slacht offer ervan zijn geworden. Spitfire daalde op een weg bij Zwolle Maandagmiddag heeft een Spitfire, welke was opgestegen van het vliegveld Twente, wegens een motordefect een nood landing gemaakt op de weg tussen Zwolle en Meppel. Bij het uitlopen raakte het toestel enige bomen, waardoor de vleu gels afknapten. De piloot werd licht ge wond. Veranderingen in de Grondwet Bij de Tweede Kamer zijn vier wetsont werpen inzake wijzigingen in de Grond wet ingediend. Het eerste beoogt een ver andering, teneinde een nieuwe rechts orde voor de in artikel 1 der Grondwet genoemde grondgebieden te kunnen voor bereiden en vestigen. Het tweede strekt tot aanvulling van de tweede afdeling van het tweede hoofdstuk met een bepa ling inzake het inkomen van een koning of een koningin, die afstand van de kroon heeft gedaan. Het derde beoogt de invoering van het instituut van staatssecretarissen en het vierde wil de mogelijkheid openen grond wettelijke bevoegdheden van organen van burgerlijk gezag op andere organen van burgerlijk gezag over te dragen. Feestdag in tweehonderd Haarlemse gezinnen! - Burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers was als voorzitter van de Plaatselijke Demobilisatieraad vanmorgen ter begroeting van het Kenne- mer Bataljon aan boord van de „Indrapoera" aanwezig. West-Duitse staat krijgt gestalte Overeenstemming te' Frankfort Tussen de drie Westelijke militaire gou verneurs in Duitsland, de generaals Clay, Robertson en König en de elf West-Duitse premiers is overeenstemming bereikt ten aanzien van de te nemen stappen ter vor ming van een politiek regiem in West- Duitsland. De voorbereidingen voor het bijeenroepen van een constituërende ver gadering zullen heden beginnen. De constituërende vergadering zal „par lementaire raad" worden genoemd en de voorlopige grondwet die door dit lichaam zal worden uitgewerkt, zal basiswet heten. De parlementaire raad zal worden samengesteld uit delegaties uit de parle menten der diverse Duitse staten, in ver houding tot 't aantal inwoners dier staten. De overeenkomst bevat een clausule die voorziet in deelneming door de Russische zóne wanneer zulks gewenst wordt. De Duitse premiers zouden gaarne zien, dat de nieuwe grondwet wordt geratifi ceerd door de parlementen der diverse staten en niet door een plebisciet in de staten. De militaire gouverneurs zullen deze kwestie aan hun regeringen voorleg gen. Het werk aan de grondwet wordt door dit geschilpunt niet opgehouden. De parlementaire raad zal vóór 1 September vergaderen. Reeds twintig verdachten Meer dan 100.000 punten in beslag genomen (Van een eigen verslaggever) Op het filiaal van het Centraal Distribu tiekantoor te Haarlem bleek reeds geruime tijd geleden, dat onder de ter vernietiging aangeboden textielcoupures grote hoeveel heden valse punten voorkwamen, die alle dezelfde afwijking vertoonden. Hieruit kon worden afgeleid, dat deze valse punten Koog aan de Zaan en Zaandam. In totaal werden bij" deze naspeuringen zes verdach ten aangehouden. De laatste faze in deze affaire is geweest, dat twee bekende typen van de zwarte kongsi op de Amsterdamse Nieuwendijk zijn gearresteerd, waardoor het aantal ver dachten tot twintig is gestegen. Naar schatting loopt het aantal in beslag ook uit dezelfde bron die naar alle genomen valse textielpunten ver in de waarschijnlijkheid in België of Noord- Frankrijk te vinden is kwamen. De Haarlemse Economische recherche is thans al vele weken op het oorlogspad te gen de importeurs, de tussenhandelaren en de afnemers die bij deze distributiefraude zijn betrokken. Een eerste spoor, leidde van het Centraal Distributiekantoor in de Smedestraat naar een manufacturier in Nieuw-Vennep, die valse punten had ingeleverd. De man, die op de dag dat zijn zaak jubileerde werd op gesloten, bekende, dat hij de punten had gekocht om de klanten in zijn feestvreug de te kunnen laten meedelen. Van hem leidde het spoor naar Eindhoven en 's-Her- togenbosch. In de eerste stad werden drie verdachten, waaronder de vermoedelijke importeurs, in de tweede twee tussenhan delaren gearresteerd. Daarna werd een nieuwe zaak aange sneden in Amersfoort, waarvan de draden via Harderwijk naar Den Haag liepen, waar in een bekende bar, de portier, de buffetchef en de barkeeper werden aan gehouden. Deze bar bleek het centrum van een wijdvertakte handel in textielpunten, waarvan de leverancier een in Middelburg wonende autospuiter was. Bij het drietal in de bar werden niet minder dan 75.000 punten in beslag genomen. Dat de heren met hun praktijken een zoet winstje maak ten, wordt met de volgende cijfers duide lijk. De autospuiter die overigens reeds door de Rijkspolitie te Axel was gedeti neerd kocht de valse punten tegen twaalf cent per stuk van zijn Belgische re latie en verkocht ze voor een kwartje in Den Haag. Na deze schakel liep de prijs op tot veertig cent en hoger. Onafhankelijk van de Haagse affaire kon een bemiddelaar in Amsterdam worden gepakt, die zijn afnemers had in Zandvoort, honderdduizend. Het is duidelijk, dat de Economische re cherche er alles op zet de groothandelaars in deze branche te achter halen. Zij zijn het immers, die menige winkelier, die reeds voor de verleiding bezweken is zijn omzet door het kopen van zwarte punten te vergroten, de dupe laten worden. De valse punten zijn met het blote oog bijna niet van de echte te onderscheiden. Alleen bij de vernietiging op het C.D.K., waar de distributiepapieren met een kwartslamp worden onderzocht, is het bedrog te mer ken. Bovendien vragen de deskundigen zich af in hoeverre de distributie van textiel- goederen nog gerechvaardigd is, nu uit is gekomen in welke ontstellende hoeveelhe den valse punten in omloop zijn. Want het in beslaggenomen aantal vormt natuurlijk maar een fractie van dat wat in circulatie is gebracht. „Verboden zone" in Oostenrijk De Sovjet-Russische bezettingsautori teiten in Oostenrijk hebben mededeling gedaan van het bestaan van een „verboden zóne" in Oostenrijk, doch willen geen nadere verklaring geven voor het bestaan er van. Zij maakten pas gewag van deze zóne na herhaalde tegenwerpingen tegen voorstellen van de Westelijke militaire gouverneurs voor het aanleggen van een telefoonlijn tussen Maria Neustift in de Sovjetzöne en Steyr in de Amerikaanse zóne. Deze lijn zou door een „verboden zóne" moeten lopen, aldus verklaarden zij. De Westelijke gouverneurs verklaarden verbaasd te zijn, van een dergelijke zone te horen, doch de Sovjet-Russische com mandant, generaal Sjeltof, herhaalde slechts: „Het is een verboden zóne en ik heb er niets aan toe te voegen". DE INDRAPOERAIS BINNEN Glundere gezichten en een hoeraatje voor burgemeester Cremers (Van een eigen verslaggever) Veertienhonderd bruinverbrande hoofden komen boven de reling van de „Indra- drapoera" uit, welk schip vanmórgen in een haast tropische hitte aan de Lloydkade in Rotterdam meerde. Er is er niet een. waarop de blijdschap over de thuiskomst niet een brede lach heeft getekend. Ook bij ons, aan de wal. is die blijdschap niet ge ring, want op de „Indrapoera" bevinden zich de jongens van het Kennemer Bataljon, uit Haarlem, Velsen, IJmuiden, Bloemendaal en andere plaatsen in Kennemerland, die na twee-en-een half jaar zware dienst in de tropen eindelijk weer voet op vader landse bodem zetten. Ze zijn er in die twee-en-een half jaar wel ouder op geworden, onder andere ook in ervaring en vooral zelfbewuster in hun houding. Zij zien er patent uit*, want de verzorging aan boord was prima. Aan het werk. Te midden van de overstelpende drukte hebben we even met een paar Kennemers gepraat. Zij zijn dolblij weer terug te zijn, maar hebben er toch geen spijt van dat zij naar Indonesië zijn gegaan. Henk Makkelie, een 25-jarige loodgieter uit de Kijkduinstraat in Haarlem zegt: „Ik zal doodgelukkig zijn als ik weer aan het werk kan gaan." En de 42-jarige Johan Maliepaard uit Nieuw-Vennep, de nestor van het bataljon, denkt er net zo over. Hoewel hij niet helemaal gerust Ts over de kans, die de landbouw hem hier zal bieden. „Maar", zegt hij, „de wereld is groot ge noeg!" Burgemeester stelt de jongens gerust Wat de kwestie van het spoedig weer aan de slag komen betreft, werden de man nen nog gerustgesteld door Haarlems bur gemeester, mr. P. O. F. M. Cremers, die ter verwelkoming aanwezig was en de jongens de verzekering gaf, dat zü niet alleen met open armen gullen worden ontvangen, maar dat ten minste negentig procent van hen binnen afzienbare tijd de handen uit de mouwen zal kunnen steken. Natuurlijk kreeg de burgemeester voor deze geruststellende woorden een daverend applaus. De officiële begroeting bleef gelukkig beperkt, want de mannen stonden te pope len van ongeduld om naar huis te komen. De minister van Oorlog, de luitenant kolonel A. H. J. L. Fiévez, sprak namens de regering. Ook Prins Bernhard had een vertegenwoordiger naar de Lloydkade ge zonden. De weg naar huis. Toen kwam eindelijk het grote moment, waarop de jongens gewacht hadden. Een lange khakirij begon de scheepstrap af te dSlen en begaf zich daarna naar een grote loods om daar alle noodzakelijke formali teiten te vervullen. De jongens kregen distributiebescheiden, een vervoersbewijs voor een maand vrij reizen, een demobili satiebonus en een pakket met allerlei lek kernijen. En terwijl rappe handen in de hitte hun koortsachtig werk enthousiast deden, begon de „inscheping" in de auto bussen, die de soldaten linea recta huistoe brengen. Naar huis! In Limburg, Brabant of Kennemerland. Over Hollandse wegen en langs Hollandse weiden. Naar een Hol lands huis, waar na twee en een half jaar een eind komt aan bezorgdheid en ver langen. Kermis aan boord. Het troepenschip is, zoals men weet, on geveer een week later gearriveerd dan in de bedoeling lag. Om de tijd te bekorten is er aan boord een dag kermis-op-zee ge houden, zoals de gevagvoerder, kapitein J. D. Jibben vertelde. Er was een schiettent, een ballentent, een rad van avontuur. Men heeft nog even gedacht aan een „kop van jut", maar die was niet zo gauw te con strueren en de slaghoedjes ontbraken. Een van de militairen was als waarzegster „on dergedoken" in een tent, waar „zij" de meest zonnige, maar ook zonderlinge toe komstbeelden voorspiegelde. Alles geschied de raïson van een dubbeltje of een kwar tje. De opbrengst kwam de oud-strijders ten goede. De prijzen waren voor het groot ste deel beschikbaar gesteld door de R.A.O. Volgens gezagvoerder Jibben was het die dag aan boord een leven als een oordeel. Door middel van een geluidsinstallatie schetterde van alle kanten de muziek over het dek en door de ruimen. Het geroeze moes van lachende stemmen en enthousias te of teleurgestelde uitroepen maakten er «een cacophonie van. De stemming was ge weldig, maar de gezagvoerder, die dapper meedeed, moest het in de schiettent tegen zijn concurrenten afleggen. In de ballentent had hij meer succes. Tifo wenst handelsverdrag met de Verenigde Staten „Zonder politieke voorwaarden" De Amerikaanse ex-gouverneur van Californië, Culbert Olson, die uit Belgrado in Praag arriveerde, verklaarde bij aan komst, dat hij een onderhoud van bijna een uur gehad had met maarschalk Tito van Joegoslavië, die hem meedeelde, dat hij een handelsverdrag met de Verenigde Staten „zonder politieke voorwaarden" zou toejuichen. Olson zei, dat tijdens het onderhoud op het „witte paleis" in Belgrado, waar hij met Tito de economische positie van Joe goslavië besprak, gebleken was, dat Tito graag aan het Marshall-plan zou deel nemen. Hij maakte tijdens het onderhoud echter geen directe toespelingen op deel neming aan het plan-Marshall. Tito gaf tijdens het onderhoud toe, dat de Cominform veel critiek had op zijn be stuur, doch voorspelde, dat het uiteinde lijke resultaat van zijn bewind zou aan tonen, dat hij het bij het rechte eind had gehad. Bij de bespreking van de beschuldigin gen door de Cominform geuit zei Tito, dat hij er niet aan dacht de boeren tegen hun wil te collectiveren. Olson zei, dat naar het hem toescheen Tito's positie in Joegoslavië op dit ogenblik sterker was dan ooit. Het onderhoud van Olson en Tito werd bijgewoond door de plaatsvervangende minister van Buitenlandse Zaken, Ales Bebler, die het onderhoud ook had gear rangeerd. (United Press) Brits offensief op Malakka werd fiasco Het Britse leger op Malakka heeft Maan dag op grote schaal operaties uitgevoerd tegen onder communistische leiding staan de benden, doch de gehele operatie werd een fiasco omdat de troepen er niet in slaagden contact met de terroristen te krijgen. Slechts één Chinese terrorist werd ge wond en een andere gewapende Chinees werd gevangen genomen. Een woordvoerder van het Britse leger op Malakka verklaarde echter aan U.P., dat de operatie niet geheel en al als een „trap in de lucht" moet worden be schouwd. Immers de troepen hebben een indruk gekregen van de moeilijkheden waarmee zij te kampen zullen hebben, waardoor verdere acties met meer routine uitgevoerd zullen kunnen worden. Op 15 Augustus is de Roosendaalse arts A. J. Brabers een halve eeuw practiserend geneesheer in die gemeente. Men zal hem op grootscheepse wijze huldigen. Italiaans vakverbond deelt zicb De vertegenwoordigers van de katho lieke vakverenigingen in Italië zijn Maan dagavond uit het bestuur van het door de communisten beheerste Italiaanse vakver bond gezet. Stalin zou deze week nog worden uitgenodigd De Berlijnse crisis vormde de hoofdscho tel van de Engelse kabinetszitting van gis teren. De minister van Buitenlandse Zaken, Ernest Bevin, bracht rapport uit over de jongste ontwikkeling in de situatie en de besprekingen die met de Amerikanen en de Fransen gevoerd zijn over de volgende stap der Westelijke geallieerden. Gisteren voer de Bevin besprekingen met de deskundigen in Russische aangelegenheden van het Amerikaanse departement van Buitenland se Zaken, Charles E. Bohlen en de Ameri kaanse ambassadeurs in Londen en Moskou, Lewis Douglas en Bedell Smith. Aan het diplomatiek contact, dat thans in Londen plaats vindt, wordt algemeen de grootste waarde gehecht, omdat de Weste lijke geallieerden zich nu moeten beraden over de wijze, waarop de Sovjet-Unie aan gepakt zal moeten worden. Volgens de Daily Mail houden de 'ver tegenwoordigers der Verenigde Staten zich bezig met een voorstel Stalin uit te nodigen tot een ontmoeting met president Truman, premier Attlee en de nieuwe Franse minis ter-president Marie. Een dergelijke confe rentie. die de Berlijnse crisis tot onderwerp zou hebben, zou zo spoedig mogelijk geor ganiseerd moeten worden. Volgens de Daily Mail zou de uitnodiging aan Stalin vervat zijn in de nota, die deze week naar de Russische regering wordt gezonden. (U. P.) jOooooooooooroccnooor.orxxrosooCTMoyoni-iyv*' '»-y»yTnoooi 5 ZEER WARM WEER. 3 Verwachting, medegedeeld door het K.N.M I in De Bilt. geldig van Dins- dagavond tot Woensdagavond: Heldere nacht met weinig wind. Mor- gen overdag zeer warm en zonnig weer, echter met een kleine kans op enkele verspreide warmte-onweders in het l Zuiden van het land. Matige wind J hoofdzakelijk uit Oostelijke richtingen. 28 Juli: Zon op Maan op 4 55 uur. onder 20.37 uur 23.15 uur. onder 12 44 uur

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 1