1 :nMlhelmina-fonds kan strijd tegen tanker in nieuwe banen voeren Fröbelonderwijzeres DAMES secretaresse ateliermeisjes typiste n v administratief mnl. personeel SpoedveiSing Goede Boeken Groentjes donderdag 29 juli 1948 HAARLEMS DAGBtAÖ Meer instituten voor specialistische opleiding en intensievere publieke voorlichting nodig rtei "gajNaar aanleiding van de voorgenomen ^nbieding van een kanker-fonds aan de loningin ter gelegenheid van haar 50- anfjrige regeringsjubileum schrijft dr. J. J. utel de la Rivière, voorzitter van de Ge- idheidsraad van het ministerie van Eco- imische Zaken ons: „Tijdens de regering van Koningin Wil- dmina is het sterftecijfer in ons land aan- inlijk gedaald. In 1898 stierven er per 100 levenden 17; in 1946 was dit cijfer ;hts 8,5 en in 1947 zelfs 8,1. Hoewel deze iling voor een groot deel aan een verbete ring van de gezondheidstoestand mag wor- toegeschreven zou het toch onjuist zijn, leen deze daarvoor als oorzaak aan te jzen. Met name zijn de uitzonderlijk lage jfers der laatste twee jaren mede veroor- me|akt door het voortijdig sterven van velen, loral zwakken en ouden van dagen, gedu ide de zeer ongunstige voorafgaande iren. me Gunstige cijfers. 8(1 ,Zo zou het ook van oppervlakkig oor- amélen getuigen, indien uit de toename van ■oo|B kankersterfte gedurende de laatste vijf- g jaren zou worden lpesloten, dal deze ge- "gaieesde ziekte ons thans meer bedreigt dan joeger. Een eritisch oordeel wijst uit dat rare gemiddelde levensduur in deze periode 311 47 tot ongeveer 67 jaar is gestegen, zo- at er per 1000 levenden thans meer oudere nJensen zijn dan in 1898 en dus een hogere Inkersterfte: verder dat kanker van in- iaklenrïtée organen beter herkend wordt, het- jj^en eveneens het kanker-sterftecijfer ver- logt, maar door de vooruitgang van het rte^edisch kennen en kunnen worden aan de jidere kant ook meer kankerlijders ge- azen, waardoor de sterfte daalt. Op de i'injjjze waarop deze factoren gecalculeerd amjenen te worden, kan niet worden in- aofjgaan, maar het mag als een gunstig teken [orden aangemerkt dat de sterfte aan kan- rinfr in 1947 gelijk is aan die in 1937 n.l. amfll per 10.000 inwoners. Niet ongeneeslijk. Er is echter ongetwijfeld meer te berei- _jtn, er kunnen meer mensenlevens worden spaard, wanneer allen samenwerken om middelen daartoe beschikbaar te stellen. De bestemming die Hare Majesteit heeft len geven aan het fonds dat als hulde- ijk bij haar vijftigjarig regeringsjubileum Drdt gesticht, stelt een ieder in staat, van jn dankbaarheid en genegenheid voor ir te getuigen en daarmede tevens aan 1 medemensen en zich zelf een belang - ke dienst te bewijzen. Aan het Wilhelmina-fonds zullen ver- ïillende wegen open staan om kanker- ders te redden. In vele landen wordt het nkervraagstuk zeer intensief bestudeerd de snel toenemende ketinis voert ook op terrein der geneeskunde tot specialisa- >7l£, Er is behoefte aan meer instituten waar meest moderne methoden van diagno- ek en geneeswijze door specialisten wor- n toegepast tot heil van de kankerlijder, is behoefte aan intensieve voorlichting, de eerste plaats van het publiek. Het srimerende idee van de ongeneeslijkheid kanker dient te worden uitgeroeid, eds thans worden dagelijks mensen radi- il van kanker genezen door chirurgische ïandeling en röntgen- en radium-thera- Het aantal kan aanzienlijk worden ver- Bekijkt Haarlem ook eens van de waterkant! idert vanmorgen is Haarlem een attractie jker. Wethouder Geluk knipte een fraai rood- it-blauw lint door, dat de boog van de rote Houtbrug voor de „Kinselmeer" ver- lercle en daarmee waren de rondvaarten, e in samenwerking tussen de ondernemer olli D. Wielders en „Haarlems Bloei" zes ier per dag door singels en grachten en •asfer het Spaarne zullen plaats vinden, ficieel ingewijd. De zomerse gasten van deze eerste tocht ,D pen het niet erg, dat reeds na enkele het motor-gepuf stokte en de dl ecanicien met rood hoofd in het voor- aai ider moest verdwijnen, doch het bleef bij eita kort hulpeloos gedobber dat geheel irgeten werd toen in de Kloppersingel ill blanke duif op het dek neerstreek en oor de schepelingen als teken van voor- en vrede met graagte geannexeerd erd. Hoofdzaak is, dat volop genoten werd 111 het riante uitzicht in een comfortabel lartuig op de oude geveltjes langs het jaarne en de binnenstad, op de bedrijvig- iid op de kaden, of de lommerrijke om- iving van het Zuider-Buitenspaarne, aar Haarlems jeugd in deze hondsdagen ïkoeling in en op het water zoekt en ndt. Besloten werd de tochten 's ochtends lar het Zuider- en 's middags naar het oorder Buitenspaarne te maken. Tijdens avondvaarten worden de passagiers ,a|eciaal in de gelegenheid gesteld de ver- hting te bewonderen. Toen de „Kinselmeer" terugkwam, bleek Grote Houtbrug opgesmukt met vrolijke aggemasten m Haarlemse kleuren. Er wordt wel aangepakt voor de feest- SCHEKPVAART K.N.S.M. Boskoop 25 Juli te Callao van sit- uaya quil naar Arica. Cottica, 26 Juli van »ren naar Plymouth. Hestia, 26 Juli van istobal naar Curagao. Roelf, 26 Juli te Am- dl'rdam van La Pal ice. Schie. 27 Juli van Am- i(s.crdam naar Madeira. Telarnon, 24 Juli te York van Maracaiho naar West-Indië. nus, 26 Juli van Catania naar Messina. ïlcanus, 26 Juli van Algiers naar Amster- "J'ffn. Ariadne, 27 Juli te Barcelona van Malta San Feliu. Ilos, 27 Juli van Fiume naar braltar. Odysseus, 2? Juli Gibraltar gepas- pi' erd van Malaga naar Cadiz. Strabo. 27 Juli iel Amsterdam van Hamburg. Titus 27 Juli te ,st«Isxandrië van Famagusta naar Famos. Win- T-n 27 Juli te Port au Prince van Ciudad 'Jjillo naar Kingston. HOLL. WEST-AFRIKA LIJNEN Congo- 'Oom 28 Juli van Lagos naar Duala- Jaar- ronm -- - - - "mi room, 27 Juli van Lome naar Cotonou. Mui lkerk 28 Juli van Donde naar Porto Am- OLL. AFRIKA LIJNEN - Loenerkerk 26/27 li van Suez naar Mo-mbassa. lenttRE EN CO. Leersum, 27 Juli Teneriffe e:: basseerd van "Houston naar Amsterdam. ;e. Dtmarsum, 27 Juli van Rotterdam naar Drthern Ranch. EDERLAND Oranje, 27 Juli te Singapore Sn Batavia naar Amsterdam. Riouw 26 Juli !n Batavia naar Cheribon, >P'M. Kasimbar 27 Juli te Port Said van bsterdam naar Batavia. groot wanneer de patiënt zich vroegtijdig onder behandeling stelt. Het Amerikaanse systeem. Tien jaar geleden heeft het Memorial Hospital in New York een polikliniek ge opend met de bedoeling, kanker in een zo vroeg mogelijk stadium te ontdekken. Deze opzet is geslaagd, het aantal bezoekers is van jaar tot jaar snel toegenomen en de gelegenheid voor onderzoek wordt thans ook in andere ziekenhuizen in New York en in andere plaatsen geboden. Bij 1% a 2 procent van de onderzochten werd een niet vermoede, beginnende kanker ontdekt. Is deze werkwijze ook voor ons land aan gewezen? Op deze vraag zullen de experts, die het bestuur van het fonds ter zijde zul len staan, het antwoord dienen te geven. Het antwoord zal niet gemakkelijk zijn, want de strijd tegen de kanker kan op nog vele andere wijzen worden gevoerd. Zeker is dat elite vorm van kankerbestrijding kostbaar is, zeker is echter ook dat het be schikbaar komende geld tot zeer groot heil van ons volk zal strekken. In de bestemming, welke Hare Majesteit aan het Wilhelmina-fonds heeft willen geven toont zij zich opnieuw onze lands- moeder". Hoogleraren benoemd aan „zevende faculteit" De gemeenteraad van Amsterdam heeft zich Woensdagmiddag bezig gehouden met de benoeming van twee hoogleraren aan de „zevende faculteit" der gemeentelijke uni versiteit. Voorgedragen werden: voor gewoon hoogleraar in de wetenschap der politiek dr. J. Suys te Amsterdam en dr. A. J. M. Cornelissen te Nijmegen; voor gewoon hoogleraar in de beginselen der economie en de economische en sociale politiek: dr. F. L. Polak te 's Gravenhage en dr. S. Kleerekoper te Amsterdam. De heer Roosjen (A.R.), die indertijd bezwaar had gemaakt tegen de één-per- soons-voordrachten, was ook nu nog niet geheel voldaan. Hij zeide, dat men mensen moest vermijden, die naar het communisme neigen. De heer Van Santen (C.P.N.) merkte op, dat geen der tot dusverre voor gedragen hoogleraren communist was. Het onderzoek naar het geweten der candidaten noemde hij strijdig met de Grondwet en een aantasting van de persoonlijke vrijheid. De heer F a b e r (P.v.d.A.) verklaarde dat zijn fractie bezwaar had tegen de thans voorgedragenen en twee nieuwe candida ten zou voordragen. De heer Steinmetz (K.V.P.), zeide, dat nimmer bezwaar is gemaakt tegen communisten op de voor dracht, wel tegen de eenzijdige samenstel ling dezer voordracht. De heer Le Cave- lier (V.V.D.) ontkende, dat de raad ooit een onderzoek naar het geweten der can didaten heeft ingesteld. De raad ging hierna in geheime zitting en na heropening der openbare vergadering werd terstond gestemd. De uitslag was, dat tot hoögleraar in de wetenschap der. politiek benoemd werd rar. dr. J. Barénts (die niet op de voordracht stond) met 24 stemmen en 2 blanco. Dr. J. Suys kreeg 14 stemmen en dr. A. J. M. Cornelissen 1 stem. Tot hoogleraar in de beginselen der eco nomie en de economische en sociale politiek benoemde de raad dr. S. Kleerekoper met 26 stemmen. Dr. F. L. Polak kreeg 13 stem men en dr. G. Goedhart, die niet op de voordracht stond, 2 stemmen. Mr. dr. J. Barents. De nieuwe hoogleraar in de wetenschap der politiek, mr, dr. J. Barents, is op 28 December 1916 in Den Haag geboren. Van 1938 tot 1940 was hij parlementair redacteur van „De Nederlander". In 1940 promoveerde hij te Leiden in de rechten op het proefschrift „Over het internationaal statuut van de Maas". In 1945 promoveerde hij tot doctor in de philosophie, na verde diging van het proefschrift „Het verschraal de denken". Na de bevrijding is hij korte tijd perschef geweest van het departement van Financiën. Daarna is hij adjunct-hoofd redacteur van „De Nieuwe Nederlander" geweest. Sedert 1947 was mr. dr. Barents docent in de internationale betrekkingen aan de Eco nomische Hogeschool te Rotterdam. Boven dien is hij directeur van de Wiardi-Beck- manstichting. Prof. Barents behoort tot het Protestants Christelijk werkverband van de P. v. d. A. Brabantse smokkelzaak beeft vertakking in Beverwijk De Beverwijkse economische recherche heeft onlangs twee Beverwijkers aange houden- wegens het smokkelen van tabak. Een auto, volgeladen met shag, werd toen in beslag genomen. Bij het voortgezette onderzoek kwam aan het licht, dat deze smokkelzaak verband hield met een onge oorloofde handel in textiel, waarbij twee personen in Breda en twee in Dordrecht betrokken waren. Deze handel bleek weer een onderdeel te zijn van de destijds reeds ontdekte smokkelaffaire, waarin de wiel renner B. een belangrijke rol speelde. Er is thans nog een derde Beverwijker aangehouden en de Beverwijkse economi sche recherche zet in samenwerking met de Amsterdamse recherche en de politie in Noord-Brabant het onderzoek voort. De drie Beverwijkers zijn ter beschik king van de justitie gesteld. Amsterdamse Beurs Slotkoers Openings Gisteren koersen Koninklijke Olie. 337% 338% Unilever 196% 174J4 A K U 170% 170% Fokker Nederlandse Ford 342 Nederlandse Kabel 292 v. Berkei's Pateni 1201/2 Scheepvaart-Unie 182 182% Holl.-Amerika Liin 197 Deli Maatschappij 153 H. V A 222 223 A'dam Rubber 160% Ned Handel Mij. 157% N.-l. Handelsbank 124 Billiton Mij II 465 Openluchtspel in de Doelen Vraag eens aan honderd Haarlemmers waar de Luitesteeg is en u zult ongetwij feld van negentig hunner ten antwoord krijgen, dat zij het niet weten. Toch is deze wetenschap in de komende feestweek van groot belang voor hen, die het openlucht spel „Frans Hals" willen bijwonen, want deze steeg is de „toegangsweg" om deze te weidse naam te gebruiken tot een stukje oud Haarlem, dat de meeste Haar lemmers niet kennen of dat zij zich mis schien alleen herinneren uit hun kinderja ren, toen er in een gebouwtje op het Doe lenplein een hulpschooltje was. Nu staat er op dit plein een huizenhoge stellage van planken en stalen buizen, die gisteravond dicht bezet was met Haarlem mers en niet-Haarlemmers, die daarheen de wég via de Luitesteeg wel hadden ge vonden. Zij waren de eersten, die bijna twee uren lang geboeid zijn door het kleur rijke spel van dr. P. H. Schroder, dat gis teravond voor de laatste maal gerepeteerd werd. Het was een „generale" zonder re gisseur, aangezien Louis Saalborn in de Amsterdamse schouwburg moest optreden. Men kreeg feitelijk een normale voorstel ling te zien zonder enige onderbreking, ook niet tussen de verschillende taferelen. Een première dus, welke hedenavond officieel en met gala wordt herhaald. Het publiek uitte gisteravond zijn grote bewondering voor het spel in een minuten lange ovatie aan de medewerkenden en aan dr. Schroder. Mogen de Haarlemmers de komende week in groten getale naar de Doelen trekken, om zijn schepping te gaan zien, welke hun kennis omtrent de historie van hun stad zal verdiepen en hun er wel licht ook toe zal brengen wat meer belang stelling te tonen voor de werken van hun beroemde stadgenoot in het Frans Halsmu seum, waarvoor vreemdelingen soms de halve wereld afreizen om ze te komen zien. Vraag eens aan honderd Haarlemmers, of zij wel eens in het Frans Halsmuseum zijn geweest. Hun antwoord zal u teleurstel len Nieuwe Franse aansporing tot Europese eenheid De commissie van Buitenlandse Zaken van de Franse Nationale Vergadering heeft eem motie goedgekeurd, waarin de regering dringend wordt verzocht „het initiatief te nemen tot het openen van onderhandelin gen met de regeringen, die bereid zijn tot een Europese-Unie toe te treden, teneinde te kunnen overgaan tot de bijeenroeping van een Europese vergadering samengesteld uit vertegenwoordigers van de verschil lende parlementen. Deze vertegenwoordi gers zouden tot taak moeten hebben: Een internationale verklaring inzake de rechten van de mens op te stellen en af te kondigen; de toepassingsmaatregelen van het Europees herstelplan te coördineren;, de verdragen, die reeds gesloten zijn tussen de landen, die deel uitmaken van de Euro pese comfnissie voor Europese samenwer king te coördineren en aan te vullen en plannen, die de eendracht onder de Euro pese landen verstevigen, te bestuderen op dat het in laatste instantie mogelijk zal zijn een federale grondwet voor de Europese democratische landen op te stellen. I i(eo we Ui tg aven Rembrandt, een toneelstuk door mr. H. M. Planten, uitgeverij F. G. Kroonder te Bussum, De speelbaarheid dezer schets van de laat ste levensjaren van Rembrandt werd reeds meer dan eens bewezen. Het ondernemende amateurgezelschap „De Plankenicrs" heeft er onder regie van de schrijver niet alleen een zeer succesvolle serie voorstellingen van gegeven in het eigen theater te Bussum. maar ook in Engeland en nog betrekkelijk kort geleden maakten Albert van Dalsum en de zijnen er een goede beurt mee voor de microfoon van de K. R. O. Voorts werden fragmenten er uit hier zowel als in het bui tenland door Cees Laseur ten gehore ge bracht. Ik vermeld deze bijzonderheden slechts om kracht bij te zetten aan mijn aanbeveling, gericht tot de vooruitstrevende Haarlemse verenigingen van dilettanten met ernstig ge meende doelstellingen, van dit in vele opzich ten voortreffelijke stuk van eigen bodem. Er is een prachtige uitgave van in de handel gebracht, verlucht met negen reproducties van met de inhoud samenhangende schilde rijen. Wanneer krijgen wij het in onze schouwburg te zien? Liefhebbers voor. Activiteit der Russen in Oost-Duitsland Volgens de correspondent van het A.N.P. in Berlijn ontwikkelen de Sovjet-Russen rondom Berlijn een buitengewone activi teit. De militaire installaties tussen Zossen en Wunstorf, ongeveer 40 km. ten noor den van Berlijn, waar in de laatste dagen van de wereldoorlog het hoofdkwartier der Duitse weermacht was ondergebracht, wordt in allerijl gerestaureerd en uitge breid. De ondergrondse kazematten wor den voorzien van de modernste apparaten voor radio en radar. Een ondergrondse spoortrein en een stelsel van electrische lichten verbinden de diverse commando- stations. Naar verluidt zal hier het hoofdkwartier van het Westelijke Sovjetleger, dat tot dusverre te Insterburg in Oost-Prufsen en bij Breslau was gestationneerd, worden gevestigd. Het gehele complex zal zich diep onder de grond bevinden en zich onder een enorm deksel van beton uitstrekken, zodat het tegen bommen van het zwaarste kaliber en, door zijn hermetische afsluiting van cfe buitenwereld, misschien ook tegen uitwer king van atoombommen bestand zal zijn. Tegelijkertijd worden tussen de Oostzee en het Thüringer woud door het Sovjet- leger manoeuvres op grote schaal gehou den. Aan deze oefeningen zouden vier pantserlegers met 35 divisies van elk onge veer 10.000 man deelnemen. Voor het eerst zouden bij deze gelegenheid ook proeven worden genomen met het nieuwe tankmo del „Jozef Stalin III", een gevaarte van 62 ton, dat volgens de Russische verklaring de zwaarste tank ter wereld is. Tenslotte worden ook oefeningen in de lucht gehouden, waar niet alleen de be kende jagers van het type „Yak 9" en „Yak 3" aan medewerken, doch ook Sov jet-Russische straalvliegtuigen en veel zeer snelle jagers, die geconstrueerd zijn naar het voorbeeld van de vroegere Duitse Mes- serschmidt 109. Haringvisserij komt eindelijk op gang De haringvisserij begint eindelijk op gang te komen, ook in Engeland en Duitsland, waar de vloten aanvankelijk even slechte vangsten hadden als de Nederlandse drijf netvisserij. De achterstand bij verleden jaar is nog wel lang niet ingehaald, maar in rederij kringen beschouwt men het jaar 1947 ook als een bijzonder goed haringjaar en niet alle jaren kunnen even goed zijn. Meer dan anders valt het op, dat de vangsten zo ver uit elkaar liggen. Op het ene deel van de visserijgronden waar nu gevist wordt, vangen de loggers een paar kantjes per nacht, op het andere deel beloopt de vangst honderd kantjes uit de halve vleet. De besommingen der plaatselijke vloten hebben in de loop van deze maand onge veer hetzelfde peil bereikt als verleden jaar om deze tijd, dank zij het feit dat voor de vroegere maatjesharing de maximumprijs nog niet geldt. In handelskringen valt het op dat de prijzen op de markt nog al ver uiteenliggen. Voor prima kleine maatjes haring wordt bijna het dubbele betaald van de grove gewone soort. Behalve de drijfnetvisserij met loggers van de haringhavens uit wordt nu ook al meer en meer de trawlnetvisserij uitge oefend. met de grote stoom- en motortraw lers in IJmuiden die de jacht op kabeljauw en schelvis hebben gestaakt. Deze trawlers voeren de haring vers aan. Het merendeel gaat naar de conservenfabrieken en de ro kerijen, die er z.g. Harderwijkers van maken. De aanvoer van verse haring was deze week in IJmuiden al vrij aanzienlijk. Ten gevolge van het warme weer hadden alle prijzen van verse vis en haring de neiging om beneden de maximumgrens te gaan, wat voor de rederijen een tegenvaller ft. Naarmate meer trawlers op haringvangst gaan, zal de aanvoer van verse zeevis af nemen. Van Scheveningen uit zijn loggers naar zee gegaan met drijfnetten en trawlnetten. Het plan is overdag de haring met het sleepnet te vangen en 's nachts de oude drijfnetvisserij te gaan beoefenen. Want alles wordt op alles gezet om zoveel moge lijk haring te vangen. De vraag is nog altijd groot, ook in het buitenland. Ongelukkige duik Een dertienjarige jongen is Woensdag middag van de steiger in de Binnenhaven van de Hoogovens gedoken, waarbij hij met het hoofd op een steen onder water terecht kwam. Met ernstige hoofdwonden is hij in het Fode Kruis-Ziekenhuis te Beverwijk opge nomen. Bennebroek VERGADERING ORANJE-COMITé. Op Dinsdag 3 Augustus vergadert het Oranje-Comite in „De Oude Geleerde Man" ter definitieve vaststelling van de te organi seren feestelijkheden. Vogelenzang SPORTDAG D. O. De R. K. Sportvereeniging „D. O. S." orga niseert op Zondagmiddag een sportdag op het terrein van de voetbalvereniging „Voge lenzang'. Op het programma staan wedstrij den hardlopen voor jongens en heren over verschillende afstartden. 5 Haarlemmermeer Distributienieuws Volgens onderstaand schema dienen de for mulieren voor het aanvragen van toeslag voor bijzondere arbeid voor de 10c en 11e periode 1948 tc worden ingeleverd: Hoofddorp. Woensdag 4 Aug. op het kan toor. Hoofdweg—Fort Hoofddorp. Aalsmeer, Maandag 2 Aug. Badh.dorp, Dinsdag 3 Aug. Nw Vennep. Woensdag 4 Aug, Uithoorn, Donderdag 5 Aug. Halfweg. Vrijdag 6 Aug. Textiel-distributie Ieder, die in het bezit is van een „Kennis geving van Toewijzing", afgegeven door het distributiekantoor Haarlemmermeer, kan tegen inlevering hiervan in het bezit worden gesteld van een vergunning voor de op de kennisgeving genoemde tcxtielgoederen. zon der inlevering van oen bereidverklaring. De tweede distributiestamkaarten van het gezin medebrengen! Het schema van afgifte der vergunningen luidt: Hoofddorp, 4 Aug. letters AK; 11 Aug. letters L—Z. Aalsmeer. 2 Aug. letters AK; 9 Aug. letters L—Z. Badhoevedorp, 3 Aug. letters A—K; 10 Aug. letters L—Z. Nw Vennep, 4 Aug. letters AK; 11 Aug. letters LZ. Uithoorn. 5 Aug. letters AK; 12 Aug. letters LZ. Halfweg. 6 Aug. letters AK; 13 Aug. letters LZ. Na-uitreiking is niet mogelijk. Lisse VELE INBRAKEN GEPLEEGD De hovenier J L. B. had zich voor de Haagse Rechtbank te verantwoorden voor een groot aantal inbraken en diefstallen door hem gepleegd in de bollenstreek De eis luidde 3 jaren en het vonnis twee jaar en zes maanden met aftrek van preventief. PERSONALIA Voor het examen eostumière zijn geslaagd Rie Boot en Alie Ilagen. BRANDWEERDIPLOMA De heren Th. M. v. d. Eerden. K. A. Nieu- wenhuis, W. J. v. d. Zon. J. F. Beelen en F. Landkroon slaagden in Leiden voor het brandweerdiploma. WELKOM THUIS De oorlogsvrijwilligers E. Hollander. J. v. Rossen. J. Koning en C. M. Kroon zijn in hun ouderlijke woning na een verblijf van ruim 2'-!i jaar teruggekeerd. Ter hunner ere werd er druk gevlagd in het dorp. Des avonds werden zij begroet door leden van het Demo bilisatie comité. Later zal een begroetings samenkomst gehouden worden. Burgerlijke stand van Bloemendaal GEBOORTEN, 22 Juli—28 Juli: L. Vet- haak-Mak, zoon; L. C. de Man-de Graaf, zoon; L. G. v. d. Vlugt-v. d. Meer. zoon; A. Lenterman-Voerste, zoon; J. de Graaf-Dek- ker, zoon; C. J v. Oijen-de Zwart. zoon. ONDERTROUWD: 22 Juli—28 Juli: D. Maasen en A. M. Bijvoet; L. Postma en U. D. Sinzheimer; N. Drost en N. J. Drost HUWELIJKEN: G. H. Tielman en G. Bal jet; G. J. v. d. Berg en H. G. Postema; P. Vinkenoog en J. D. v. Dijk: C. M. J. v. Vlij men en A. J. M. Oppers; P. H. Freulings en M. I. Koopman. IJs- en Cafetariabedrijf vraagt voor direct enige NETTE MEISJES voor bediening en keuken. Brieven no. 1367.- Velieman Koopt! Saksisch porseleinen beeld jes en groepen voor hoge prijzen Defect geen bezwaar Tel 14637 Zijlstraat 62 Aan de Kleuterschool van „Volksonderwijs" a. d. Wuste- laan te Santpoort kan een gedipl. geplaatst worden. Salaris volgens verordening gemeen te Velsen. Schrift, sollicita ties aan secr. Frans Netscher- laan 21, Santpoort, Bij KOUSENFABRIEKEN HIN N.V. kunnen geplaatst worden een aantal leeftijd tot 50 jaar voor halve dagen voor het sorteren van kousen., Het werk is niet moeilijk, maar vereist wel nauwkeurigheid. Aanmelden van 912 en van 25 uur, Zijjweg 136. WASSERIJ KLEVERPARK, Santpoorterstraat 41 vraagt mangelsters, strijksters en aankomende meisjes Gevraagd voor direct: VERKOPER(STER) beslist geroutineerde kracht met de branche bekend. Tevens LEERLING.VERKOOPSTER Aanmelden na 6 uur VAN DOORN'S SCHOENHANDEL, Gen. Cronjéstraat 71, tel. 18659. Gevraagd per 1 of 15 Sept. a.s. een handige en ervaren zijnde vlot-sten o-typiste, volkomen vertrouwd met' Engelse, Franse en Duitse, event, technische corresp. Kantoorervaring vereist, met leiddinggevende eigensch. Br. met verm, van ontv. opleiding, referenties, gew. salaris, etc. te richten aan Werktuigbouwkundig- en Chemisch-Technisch Ingenieursbur. Ph. J. Schuytvlot Zn:, Voltastr. 11. Tel- 26705, Haarlem. Gevraagd STRIJKSTERS, VOUWSTERS en FLINKE MEISJES WASSERIJ Cl. RHEE ZN., Blekersvaartweg 55, Heemstede. GEVRAAGD Gemakkelijk werk, flink loon. HEREN HOEDENFABRIEK, Gierstraat 14. Gevr. een bekwame OVERHEMDENSTRIJKSTER en EEN PERSSTER FIJNWASSERIJ LIJFLANDER. Floresstraat 16, H.-N. CENTRALE VERWARMING Gevraagd Ie MONTEUR en AANK. MONTEUR GROEN Co., Bloemendaal, Essenlaan 21. Tel. 22143. BANKETBAKKERIJ Gevraagd NETTE JONGEN voor expeditie en EEN LEERLING TUMMERS, Binnenweg 133, Heemstede. KENNEMER BATALJON enige PIENTERE JONGELUI van 31 22 jaar voor werkzaamheden bij de machinale administratie worden geplaatst. Omscholing kan bij genoemd bedrijf geschieden. Ook tijdens de opleiding behoorlijk salaris. Sollicitanten kunnen zich in de tweede week van Augustus 1948 persoon lijk aanmelden bij de afdeling Sociale Zaken van het P.E.N., Ign. Bispincklaan 19, Bloemendaal. Mantelatelier vraagt HANDWERKSTERS voor Aanm. P. Hekking, Colter- manstraat 6 rood. Net Meisje gevr. voor de keuken in Café-Rest. Mevr. Dieben, Stationsplein 12, Haarlem. grxmc Groot kantoor te Am sterdam zoekt voor spoedige indiensttre ding een ervaren met algemene ontwik keling. Leeftijd boven 25 jaar. Uitvoerige sol licitaties onder ver melding van vorige betrekkingen, oplei ding, enz. worden in gewacht no. 1364. Groot kantoor te Am sterdam vraagt voor spoedige indiensttre ding Gegadigden worden goede vooruitzichten alsmede opneming in pt 'enfonds geboden Eigenhandig geschre ven brieven no. 1365 in gebouw QUINTO, Lange Raamstraat 14, Hrl. morgen (Vrijdag). Aanvang 10 uur. op elk gebied koopt de BOEKENWURM. Kruisweg 38. Haarlem. Telefoon 18968 U belt en wij komen. Speciale aanbieding: RUGZAKKEN 15.0025.00 FIETSTASSEN ZIJTASSEN 3.501.75 tUaomdessTeaar2iTei. /oa«5 Velleman Koopt! alle soorten goede meubelen, tapijten, kristal, goud en zil ver etc. voor hoge prijzen. Tel. 14637 Zijlstraat 62 Huish. Pers. gevraagd WERKSTER gevr., halve dag voor de was, hele dag huiswerk. Perseusstraat 4. Spoed. Gevr. FLINK MEISJE, zelfst. kunnende werken van 8 tot 1 u. Werk ster aanw. 3 x p. w. Goede behandeling. Hirs, KI. Hout weg 30. Mevr. Mouthaan, Flora park 11, vraagt van 9-12 u. VASTE HULP boven 18 j. meerdere hulp aanw. Loon f 12.50 p. w. Te Aerdenhout gevr. bij 4 kinderen een JUFFROUW, boven 30 j. bekend m. naaien en strijken. Alle hulp vol doende aanw. Brieven G 8829 Gevr. eenv, beseh. juffr. als HULP IN DE HUISHOU DING, middelb. leeftijd, in wonend, in gezin van 3 volw. Hulp v. werkster. Br. G 8867 NET MEISJE gevr. voor de huishouding van 8.30 tot 5 uur. Woensdagmiddag vrij. Mevr. Kok. Kruisweg 33. JONG MEISJE voor lichte huish. bezigh. van 9-1. Loon f 6 p. w. Kruisweg 25. Mevr. Lugt. Mr. Enschedé- weg 2. Aerdenhout. zoekt v. direct MEISJE voor dag of dag en nacht, zelfstandig kunnende werken en koken. Kinderjuffrouw en werkster aanwezig. Bedrljfspers. gevr. HULP GEVR. van 8-12 u goed loon. Marsstraat 149. Huish. Pers. aangeb. Jonggeh. WERKSTER b. z. a. Maand, tot Vr. 9 tot 1 u. Brieven G 8869. DAME, 45 j. z. z. g. g. in klein besch. moederloos ge zin of bij heer alleen, waar haar dochtertje van 15 j. wel kom is. Uitv. br. G 8854. Wed. 56 j. N.H. zoekt plaatsing als HUISHOUD STER in kl. gezin. Br. G 8846 aangeb. gevr. Bedrljfspers. SCHILDERWERK Brieven G 8841. NOG GEEN NEW LOOK. Uitst. coupeuse vernieuwt vlug en vakk. Brieven G 8831 Kamers gevraagd NET KOSTHUIS gezocht door werkman Br. G 8814. Nette jongelui zoeken WOONGELEGENHEID, 2 k m. keuken of gebr. Brieven G 8847. Kamers aangeboden ONGEM. KAMER v. dame b. b. h. h. Anemonenstr. 4. Santpoort. In gr. H.H. op le stand ko men tegen 15 Sept. a.s. mooie gem. zonn. K AMERS beschik baar v. beter gesit. H. of D. event, m. ontbijt. Echter al leen voor langere tijd en rustige besch. bewoning. Br. G 8861. Te huur ZIT-SLAAPKA- MER voor dame of heer, b. b. h. h. met of zonder pension, goede stand. Brieven G 8855 Diversen WONINGRUIL. Amster dam—Haarlem, 3e etage. Wa tergraafsmeer, 4 kamers, keuken, waranda voor huis in H.-N. Inl. Delistr. 80, H.-N. KUNSTGEBITTEN. RE PARATIES in rubber, staal en plastic, vlug gereed. Tet terodestraat 36, Kleverpark Tel. 19734 Ter ruiling agb. in Alk maar: een mooi, VRIJ BO VENHUIS. 6 kamers, nette stand. Huur f 27.60 p. m. voor vrij benedenhuis Haarlem of omg. Hogere huur geen be zwaar. Adres: Duinlustpark- weg 3, Santpoort-Station. Gescheiden man, 36 jaar met 2 zoontjes 16 en 13 jaar. zoekt net KOSTHUIS bij wed. of kl. gezin. Br. G 8817 Te ruilen: mooi VRIJ BO VENHUIS H.-N. en gr. tuin ruilen voor ander huis rich ting H.-W. of Z. of H'stede. Brieven G 8818. Jong echtp. zoekt THUIS WERK. onversch. wat. Brie ven G 8819. Dame z. v. Zondags GE- ZELL. OMGANG met Dame 50-55 j. Brieven G 8820. FIRMA LASSCHUIT. Loodg., Electr. Kant. Kleine Houtstraat 46. Tel. 10651. HUWELIJK. Net persoon 37 en zoontje van 4 j. zoekt langs deze weg een nette Huishoudster, leeft, 28-35 j. Brieven G 8810. EWALD HOLZHAUS N.V. Binnenweg 127, Heemstede, Tel. 28680. Bosb. Toussaintstr. 7, A'dam. Tel. 88062. „De Autorijschool van 1925". WEGGELOPEN 26 Juli: grijs gestreept poesje, witte pootjes, wit befje, rose snoetje. Tegen gr. bel, terug te bez, Heussensstr. 94, H.N. Ook voor een PERKA MENT KAP Lasschuit, Kl Houtstr. 46. WONINGRUIL. Aangeb. op geg. stand omtrek Hout plein Etage, in ruil voor eta ge of 2 kamers m. keuken. Liefst bij Station of tram Amst Brieven G 8872. Part. vraagt 250.— TER LEEN". Maand. afl. Brieven G 8862. HUWELIJK. Nette jonge man. van 27 j. zoekt serieuze kennismaking met een dito meisje van pl.m. 20 tot.25 j. van gegoede huize Brieven met foto die worden geret. G 8863. HUWELIJK. Heer, 52 j met vaste positie zoekt ken nismaking met vrouw pl.m 40 j Br. met foto, welke op erewoord teruggez. worden, G 8856. WONINGRUIL. Ger mid- denst. woning, bouwjaar 1931 6 kam. v. en a. tuin. schuur, buitenk. Leiden a. verk. weg, vrij uitzicht, gezocht een dito woning vrij staand met stuk grond aan of nabij verkeers weg. Brieven G 8848. WONINGRUIL. Noord, J. Gijzenkade (of elders) wo ning tegen vrij bovenhuis nabij Kloosterstr (4 k„ k. en balcon). Br. G 8849 WERKTUIGBOUWKUN DIG M. T. S.-er wenst avond uren productief te maken. Haarlem of Amsterdam. Br. G 8850. Weggelopen ZWARTE HOND, Groenedaler. Ter. te bez. Hendrik Roozenlaan 16. Te koop gevraagd -ROK of ROKCOSTUUM. m 52, in g. st. Br. m. prijsopg. G 8821. Complete BABYÜITZET moet in prima staat zijn. Br. met aantal stuks en prijs on der G 8873. Gebr. VLOERKLEED en loper gevr. Brieven G 8851. Gevr,: TRAPLOPER pl.m. 8 M.. breed pl.m. 50 c.M. en damesfiets pr st. Tel. 20199. VLAGGENSTOK, pl.m. 5'/. M. Brieven G 8875 of tel. 22164. AANHANGWAGENTJE v. invalide dame. in goede staat Br. met prijs G 8857. 2 pers. LEDIKANT, bed- stel. opkl.bed gevr. Brieven G 8852. Te koop aangeboden Mah. LINNENKAST. pianostoeltje f 15. nieuw 2 p. gasstel met blad f 17.50. Kroon, Kruisweg 55. KAMPEER-DAGTENT, huismod. 2 x 2 x 2 M. f 40, eiken bloemenbak f 15. 20 traproeden 76 c.M. f 10, loco motief M3rklin f 10, eiken Hangklok, loopt prima f 30. Graafschapstr. 76. Mooie KINDERKAMER- KAST 140 x 120. z. g. a, n. Tcmpeliersstrnat 44. H.H. KAPPERS. 1 Wella 2 slangsmotor. 3 stoeltjes, 1 vitrine. Na 7 uur. Santpoor terplein 1, Haarlem. 2 pers. LEDIKANT, was tafel, m. marmeren blad en spiegel, kinderlcdikantje en een paar stoelen. Wilhelmi- nastraat 47. Een mod. WIEG met bedje en kussentje. Harmenjans- weg 57 A A. 3 GASGFYSERS, zeil en andere vloerbedekking, gor dijnroeden. Na 7 uur Sant poorterplein 1, Haarlem, MEUBELEN! Groot Meu belmagazijn levert tegen de laagste prijzen aan solide pers. op gem. betalingsvoor waarden. Geheimh. verze kerd. Vraagt inl. G 8834. HERENRIJWIEL scheel compl. dienstb kastje on nachtk. m. marm. blad, radio kast, mantelkacheltje m. pijp Floresstraat 89. MOTOR BEIJLES THO MAS, 250 c c. 2 kleermakers machines, Naumann en Sin ger. Alles zeer billijk en in g. staat. Pegasusstr. 40, H N. ANGORA KATJES. Die- renparadijs Wouwerda. Wou- wermanstraat 1. Tel. 20184. Crème KINDERWAGEN met toebehoren en wat baby kleertjes in z. g. st. Bloemen- daalsestr.weg 71, Santp. Stat. Zuivere LINDENHONING verkrijgb. p. kg f 7.50. 5 pond f 3.50 p. p Brieven G 8826. Te koop: SCHOENMA KERSSTIKMACHINE Patent Elastiek. Floresstraat 28. MOTOR-CARRHvt 175 c.c. (Gilette) bandenmaat 19 x 300 in pr. st. gr. laadbak. Gijsbr, v. Aemstolstr. 149. 4 PERS. TENT, handwas- mach. m. wr. ook ruilen voor iets anders. J. Gijzenkade 61. BOEKEN 4e klas H.B.S. A Bosscher. Midden Duin en Daolseweg 22, Bl'daal. MARKIEZEN, 1 m. breed Sophiastr. 3 rd. 's Av. 7-9 u. Mooi WANDELWAGEN TJE, Nassaulaan 84 rood. Van partic. HANSA met open kap, 4 pers. op nieuwe banden, benzine gebr. 1 op 11 f 2750. Tel Haarlem K 2500) 10231. Na 6 uur 18607. KANO'S TE KOOP. prima afgewerkte kano's, recht streeks van de fabriek, prijs billijk. Pool, Kerkstraat 6, Wassenaar, Tel. 3208.

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 3