É.iy^s Vierdagen-kruisjes worden dit jaar wel heel moeilijk verdiend Aan de vooravond van de Spelen Nieuwe staat West-Duitsland steunt op zwak politiek leven De kleine wereld DONDERDAG 29 JULI 1948 Maas- en Waalland iets koeler dan de Betuwe De „blaren-brigade" heeft handen vol werk Op de tweede dag der internationale Vierdaagse was het zeker zo warm als Dins dag, maar er was meer wind. De gerouti neerde tippelaars bleken op deze tempera tuur wel ingesteld te zijn. Men toog dapper en welgemoed, de vijf-en-vijftiger al om half vijf 's morgens, het Land van Maas en Waal in. De mannen van ervaring in de grote groepen houden zich aan een vast systeem en leggen samen ongeveer 6.6 km per uur af, waarbij dan tijd genoeg over blijft voor rust. Zij overschrijden dan niet de hun toegewezen tijd van eïf uur en heb ben ook weinig uitvallers. Anderen, die het minder tactisch doen, sneuvelen op de lange afstand van 55 km. Zo zijn er op de tweede dag dan weer 168 deelnemers uitgevallen en dit brengt met de 18 niet gestarten een totaal der uitval lers van gisteren op 186, waaronder twee Noren, doch weer opvallend weinig dames, die overigens „slechts" 40 km behoeven te lopen. Reeds 393 uitvallers. Op de eerste dag waren er in totaal 207 Ingeschrevenen als slachtoffer gevallen van warmte en inspanning. Dat zijn in twee dagen 393 uitvallers. Vanmorgen konden zich nog 6000 wandelaars en wandelaarsters op weg begeven voor de tocht over de heuvelen van Mook en Groesbeek. De grote drukte was gisteren wederom te Wijchen, waar volop muziek en dansgelegenheid was. Alleen de jongeren waagden zich echter op het gloeiend hete marktplaveisel. Van de groepen houden de Limburgse, mijnwerkers zonder uitvallers zich uitstekend, de grote K.L.M.-groepen en die van de Unilever tel den slechts enige uitvallers. De militairen, l| vooral de marine, waaronder de Marva, en I ook de politie en marechaussee marcheer- j den ferm. De terugweg naar Nijmegen over lage dijken en temidden van weilanden was even zonnig als die over de Heemstrabaan I naar Druten. Bijna alle deelnemers waren op tijd bin- I nen, maar velen bezorgden aan de genees- kupdige dienst onder leiding van dokter Avenarius veel werk. De oude sfeer. Het aspect van de Vierdaagse begint in middels langzamerhand weer voor-oorlogs te worden. Er zijn meer firma's, die gratis dranken verstrekken en wat vooral opvalt is het grotere aantal verzorgingsauto's. Iedere wandelclub van enige betekenis heeft weer zijn eigen vehikel op het par cours, waar de blaren der leden en niet- leden worden behandeld en waar zwakke lingen nieuwe moed wordt ingeblazen. De N. S. hadden een ruime en comfortabele vrachtauto op de weg, die de spoorwegmen sen het „Lokaaltje" hadden gedoopt en de Luchtstrijdkrachten uit Soesterberg hadden met krijt op hun wagen geschreven: „ook voor dames", waaruit kan worden gecon cludeerd, dat deze verzorgers-uit-den-hoge Boksen Luc van Dam won door k.o. van Balkowitsch In het RAI-gebouw te Amsterdam bokste de Nederlandse middengewicht kampioen Luc van Dam (71 kg.) Woensdagavond tegen de Oostenrijkse middengewieht kampioen Karl Balkowitsch (72 k.g.), die Marcel Cer- dan, de Europese middengewicht kampioen voor een titelgevecht heeft uitgedaagd. De Oostenrijker was ruim een klasse minder dan de Nederlander. Vier ronden lang had hij niets in te brengen. De Oostenrijker, die in de tweede ronde een wond onder het rechteroog had gekregen en een bloedneus. Waarvan hij tamelijk veel last had. ging in de vijfde ronde na een kort maar zeer fel offensief door Van Dam, neer. Vier linksen en een rechtse voltrokken het vonnis over Balkowitsch, die 10 tellen bleef liggen. Turnen Hebben Nederlandse dames een kans in Londen? De kansen voor de Nederlarise turnsters zijn in Londen niet zo groot als indertijd in Amsterdam, toen zij de Olympische gouden medaille wonnen. In de internationale zes kamp zou de K'. N. G. V. ploeg vrijwel zeker onverslaanbaar zijn vanwege het hoog op gevoerde toestelturnen, maar daaraan ruimt het werkprogramma voor de a.s. Olympische Spelen slechts een geringe plaats in. Nederland treft.op gymnastiekgebied in Londen elf concurrenten, n.l. één buiten Europa (de Verenigde Staten) en verder Zweden. België, Engeland, Frankrijk, Italië, Roemenië, Tsjechoslowakije, Joego-Slavië, Hongarije en Oostenrijk. Ook op gymnastiek gebied is weinig van de verrichtingen van andere landen bekend, wat voor het turnen te meer klemt, omdat men daarin niet zoals bij athletiek en zwemmen met meetbare prestaties te doen heeft. Men weet wel iets over de mogelijkheden van de Belgische, Franse en Tsjechische ploegen en die kennis gaat zo ver. dat men kan aannemen, dat beide laatstgenoemde ploegen geduchte concurrenten zullen zijn. De Nederlandse turners gaan niet naar Londen. Hun prestaties reiken niet hoog ge noeg voor een goede plaats op de ranglijst, hoewel zeker is, dat verschillende andere landen, die dora een gunstiger financiële positie wel in Londen kunnen uitkomen, zwakker zijn dan Nederland. De mogelijkheid van een overwinning had men toebedacht aan Finland, maar dit land is enkele weken geleden zwakker gebleken dan Frankrijk. De Zwitserse en de Tsjechische turners heb ben nu de beste papieren. Voetbal Bristol bezoekt R.C.H. Dinsdagavond 10 Augustus zal RCH de strijd aanbinden tegen de sterke Engelse prof.club Bristol Rovers. In April heeft de Racing een bezoek gebracht aan Bristol en dit elftal ontmoet. Toén genoot het Engelse publiek van een goede wedstrijd. Waarschijn lijk komen de gasten in dezelfde opstelling uit als enkele maanden geleden-. In Bristol bestaat voor de aanstaande ontmoeting veel belangstelling Behalve de voetbalofficials zal ook het lid van het Parlement mr. W. A Wilkens de reis meemaken. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat de burgemeester van Bristol naar Heemstede komt. bijzonder ontvankelijk zijn voor de noden van het zwakke-geslacht-op-de-begane- grond. Geen uitvallers bij de Haar lemse politie. Vijftien leden van het Haarlemse politie corps nemen aan de Vierdaagse deel. Op de eerste dagen hadden zij geen uitvallers. Morgen zal de hoofdcommissaris van politie de heer J. Fontijne, zich naar Nijmegen begeven, als de politiemannen het laatste deel afleggen. Zaterdagmiddag worden zij op het Haarlemse station door het muziek corps van de politie afgehaald. GOEDKOPE DAGTOCHTEN Retour 2.— Met rederU ZWAAG, Amsterdam Tel. 42294 en 26544 Afvaart, inlichtingen en plaatskaarten (ook voorverkoop) DE RUYTERKADE, STEIGER 2 Ook op Zondag. Dagelijks naar: VOLENDAM en MARKEN, afvaart 10 uur, met de grote 3-deks salonboot „Veluwe". HARDERWIJK (de Veluwe) afvaart 8 en 10 uur (Zaterdags 8 u. en 13.30 u.) met touringcar rondrit over de Veluwe. HILVERSUM (Oud-Loosdrecht, Kortenhoef) afvaart 9 uur. LOOSDRECHT via de Vecht, afvaart 10 uur Iedere Dinsdag en Donderdag naar URK N-O. Polder, afv. 9 u.; terug in A'dam 19 uur. VIER-MEREN-TOCHT, met nieuwe attracties, dagelijks afvaart: om 10 uur van de Sloterkade bij de Zeïlbrug. LET OP NAAM: REDERIJ ZWAAG Kinderen 412 jaar half tarief Vraagt gratis dienstregeling! Wederopbouw in Rotterdam. - Het eerste nieuwe grote bankgebouw aan de Coolsingel nadert zijn voltooiing. Binnenkort zal het in gebruik genomen worden. Aan boord van de Britse torpedojager Bi cester is het Olympisch vuur Woensdagavond in Dover aangekomen, maar de onderofficier, die het eerste deel van de afstand Dover- Wembley zou lopen, had nauwelijks enkele passen gedaan of de vlam doofde uit. Onmid dellijk werd hij weer aangestoken met een tweede fakkel, die met hét oog op dergelijke gebeurtenissen in reserve was gehouden. Daarna werd het vuur op plechtige wijze door de burgemeester van Dover ontvangen. Nadat een boodschap van de president van het Internationaal Olympisch Comité, Ed- stroem, was voorgelezen, vervolgde de fakkel zijn weg met bestemming Wembley. Roeitraining te Henley in volle gang Tussen de met glooiende diepgroene gras velden bedekte oevers van de Thames bij Henley glijden in deze dagen steeds meer ranke boten heen en weer en weerklinken de commando's van de stuurlui. De gehele dag trainen tussen de flauwe bochten van dit stuk der rivier, die ook hier echter nog zo breed is, dat er een kaarsrechte baan op is uitgezet, tientallen ploegen. Omdat er tegen stroom op geroeid moet worden is de baan ruim 1900 meter lang. zodat de te maken tijden vergeleken kunnen worden met die op 2000 meter lange banen met stilstaand water. Aangezien de meeste ploegen weinig of niets van eikaars kracht kennen is het nog steeds voor ieder der zeven nummers een open vraag wie met de gouden medaille zal gaan strijken. Maken Neumeier en Van der Meer een kans? Dan zullen zij toch de Belgen Piessens en Collet, van wie ze in Juni j.l. ver loren, moeten slaan en bovendien de twee Fransen, die Woensdagmiddag hun eerste proeftocht maakten en zo soepel door het wa ter sneden met zo'n stijlvolle lange slag, dat andere roeiers openlijk van hun bewondering blijk gaven. De Nederlanders zijn echter nog niet gearriveerd. Zij komen eerst Zondag a.s. met hun coach dr. J. Marres. De stuurmanloze vier van DDS, de andere ploeg, die voor ons land uitkomt, is er echter wel en de boot heeft de lange reis zonder een schrammetje op te lopen volbracht. De roeiers trokken in een temperatuur van 89 graden verwoed een baantje. Hockey-wedstrijd NederlandBelgië Woensdagavond werd de loting voor het Olympisch hockey-tournooi bekend gemaakt. Dertien landen zullen deelnemen. Polen, Hongarije, Tsjechoslowakije en Palestina heb ben niet meegeloot. De ploegen zijn onderverdeeld in drie groe pen, die ieder een halve competitie spelen. Het team dat in zijn groep bovenaan eindigt, komt in de eindronde. De groepen zijn als volgt samengesteld: Groep a: India, Spanje, Oostenrijk en Ar gentinië. Groep b: Groot-Brittannië, Afghanistan, Zwitserland en de Ver. Staten. Groep c: Nederland. Pakistan, Frankrijk, België en Denemarken. De eerste wedstrijden zullen worden ge speeld op Zaterdag 31 Juli. Nederland speelt tegen België, Zwitserland tegen Groot Brit- tannië en Oostenrijk tegen India. Aad de Bruyn neemt niet deel De Nederlandse athletiekploég is Woens dagavond per vliegtuig te Londen aangeko men. Aad de Bruyn moest verstek laten gaan. Zondag heeft hij nog deel genomen aan at letiekwedstrijden op Te Werve en slaagde er toen in bij het kogelstoten een afstand van 15 meter te bereiken, een -prestatie welke hij de Waterpolo Overwinningen van De Waterratten DWRHZPC (dames) 7—1. De competitiewedstrijd DWRHZPC werd in de zweminrichting aan de Kleverlaan ge speeld en gewonnen met 71 door de Haar lemse dames. Voor de rust ging het spel vrij wel gelijk op. Mej. Zieren werkte na een voorzet van mevrouw ThuisVan Veen de bal in het doel van HZPC. Na de hervatting werd de voorsprong opgevoerd tot 60 door mevrouw van ViersenVan de Aardweg (tweemaal) en mej. Zieren (driemaal). Hier na redde de voorhoede van HZPC de eer. Mej. Zieren bracht de eindstand op 71. DWRMeeuwen 53. Met zeven tegen zes spelers werd gespeeld. Pieters bezorgde DWR spoedig de leiding. Niettegenstaande de numerieke minder heid van de Meeuwen volgde spoedig de ge lijkmaker. waarna de ploeg met een straf- worp de leiding nam. Na de rust schoot Pieterse de bal uit een voorzet van Behle in; Behle bracht de stand op 42, waarna Pieters de voorsprong vergrootte 52. Uit een goed opgezette aanval van de Meeuwen werd de achterstand verkleind (53). laatste jaren niet meer had geleverd. Maan dag had hij last van de linkerarm en de bles sure verergerde dermate, dat het onmogelijk voor hem was op de Olypische Spelen uit te komen! De dames athleten werden in Northwood ondergebracht, bij de zwemsters, en de heren gingen naar het kamp te Uxbridge. Voetbal elftal in Uxbridge. De voetballers zijn na de wedstrijd tegen Eire, in het kamp te Uxbridge goed uit gerust. Met de lichte blessures, welke Van der Tuyn. Wilkes en Krijgh hebben opgelopen, gaat het uitstekend. Roosenburg zal voorlopig niet kunnen spelen. De lichte training in het kamp is begonnen en iedereen is vol goede hoop op een gunstig resultaat tegen de Britse amateurs. Kicky Heek traint weer De Nederlandse schoonsprïngster Kicky Heek traint weer intensief. Ook de andere zwemsters trokken hun baantjes. Weliswaar heeft elk land een eigen uur voor training geloot, maar de organisatie is zo, dat niemand zich daaraan houdt en iedereen zwemt maar. Eire heeft zich in het waterpolotournooi uit de poule teruggetrokken. Daardoor speelt Nederland Vrijdagavond tegen Chili en Za terdag tegen India. Sport in 't kort TSJECHOSLOWAKIJE PLAATST ZICH IN DE INTERZONE-FINALE. —Tsjechoslo wakije heeft zich in de interzone-finale van de Davis cup tegen tegen de win naar van de ontmoeting Australië Mexico geplaatst, door. na beide eerste enkelspelen, ook het dubbelspel van Zweden te winnen. De winnaar van de wedstrijd tegen Australië of Mexico, die 19, 20 en 21 Augustus te Boston wordt gespeeld, zal het team van de Ver. Staten in de challenge round ontmoeten. Deens zeiljacht strandde in mijnenveld De „Brandaris" sleepte het naar Terschelling De reddingboot „Brandaris" van de N.Z. H.R.M. heeft Woensdagavond een zeiljacht de haven van Terschelling binnengesleept, dat ten Noorden van Terschelling in een mijnenveld aan de grond was gelopen. Het bleek de „Langesund" te zijn, afkomstig uit Odense. Aan boord bevonden zich vier Denen: de eigenaar, zijn twee dochters en een bediende. Het jacht was op weg van Odense naar Lissabon op een vacantiereis. Het vaartuig is uitgerust met een motor, die echter defect was geraakt. Daarom pro beerde men met behulp van de zeilen over de gronden heen te komen, hetgeen echter niet gelukte. De bemanning van de „Bran daris" heeft prachtig werk geleverd door het jacht op behendige wijze uit de ge vaarlijke omgeving weg te slepen. De motor van het zeiljacht wordt in Terschelling ge repareerd, waarna de reis zal worden voort gezet. Inbrekers stelen 37.700 uit kluis van rijksbureau Inbrekers hebben in het Rijksbureau voor Huiden en Leder aan de Keizersgracht te Amsterdam de kluis opengebroken en een bedrag van 37.700 ontvreemd. Voorts worden 170 kwitanties en een groot aantal andere bescheiden vermist. India pleegt briefschennis De regering van de Voor-Indische staat Hyderabad heeft de regering van India er van beschuldigd, dat een harer ambtenaren een persoonlijke brief van de Nizam, heer ser van Hyderabad aan de koning van En geland heeft geopend en gelezen. De brief werd door de secretaris van sir Walter Monckton, de constitutionele adviseur van de Nizam, naar Londen gebracht. Te New Delhi werd de drager van de brief door de douane-autoriteiten aangehouden en al zijn brieven werden geopend en gelezen. Van Indische zijde is eerder meegedeeld dat in de brief de Engelse koning werd verzocht te interveniëren in het tussen In dia en Hyderabad gerezen- geschil. India heeft dezer dagen Hyderabad met militaire maatregelen bedreigd als het zich niet bij India wil aansluiten. Bezettingsmacht blijft voorlopig de voornaamste pijler Zal het Oosten kunnen worden geïmponeerd? De West-Duitse ministerpresidenten hebben thans hun volle medewerking toe gezegd aan de verwezenlijking van het geallieerde plan tot het stichten van een West-Duitse staat. Het ligt in de bedoeling, dat de constructie van de staat tegen het einde van dit jaar voltooid wordt. In Duitse kringen waarschuwt men ech ter reeds tegen overhaasting en gelooft men, dat het wel Pasen zal worden, voor aleer de opbouw beëindigd zal zijn. De verwarring en de zwakte, die het politieke leven van West-Duitsland in de afgelopen weken hebben gekenmerkt, geven alleszins reden voor de verwachting, dat alles ook verder niet zo vlot van stapel zal lopen als de Westelijke geallieerden het zouden wensen. Er zijn drie belangrijke factoren aan te wijzen, waardoor de politieke verwarring wordt beïnvloed. Een zeer sterke negatieve weerslag heeft de Franse bezettïngspoli- tiek. De anti-Franse gevoelens in West- Duitsland zijn in het bijzonder in de laat ste tijd sterk opgeleefd. Ook nadat Frankrijk zich bij het Lon- dense accoord over West-Duitsland heeft aangesloten, blijft hier de vrees bestaan, dat het doel der Franse politiek gericht blijft op het ontwikkelen van een separa tistisch streven aan de Rijn. Men hoort nu de overtuiging uiten, dat Frankrijk, sedert het zich te Londen bij een compromis over West-Duitsland heeft moeten neerleggen, in Duitsland zelf zijn obstructie tegen het plan heeft voortgezet. Verwarrend werkt ook de voortgezette Britse demontagepolitiek. Het is voor de Duitsers onmogelijk in te zien, hoe het voortgaan van de afbraak van fabrieken, die niet tot de directe oorlogsindustrie be horen, in overeenstemming te brengen is met het Europese Marshall-program en met de millioenen dollars, die worden aan gewend' om de industrie weer op gang te brengen. Men wijst met erkentelijkheid op het feit, dat de demontages in de Ameri kaanse zone tot stilstand zijn gekomen. De grootscheepse en grootmoedige projecten der Amerikanen hebben hun zonder twijfel een grote mate van crediet bezorgd, dat aan de zijde der sociaal-democratie even wel getemperd wordt door de ervaring, dat onder het Amerikaanse patronaat slechts de „vrije onderneming" een gun stige bodem vindt. Dit is voor de sociaal democraten evenwel juist een reden temeer om de kansen te grijpen op een staat met een eigen regering. „Juist als wij een Euro pese politiek willen voeren en niet te sterk Amerikaans beïnvloed wensen te worden, moeten wij een eigen regering hebben", zeide Herbert Kriedemann, de sociaal democratische fractieleider in de economi sche raad voor de Bizone, tot de ANP- correspondent. Berlijnse verwarring De grootste verwarring is evenwel ont staan door de tegengestelde opvattingen ten aanzien van het probleem van Berlijn en de Sovjet-zóne. De communistische propagandaleuze der eenheid van Duits land heeft sterke indruk gemaakt en bij alles heeft men zich in West-Duitsland laten leiden door de gedachte, dat geen daden mochten worden gesteld, waardoor Berlijn en het Oosten zich als „afgeschre ven" zouden kunnen gevoelen. De ontwik keling der laatste maand heeft in dit op zicht de werkelijke verhoudingen scherper tot de West-Duitse politiek doen door dringen. Toch is het nodig geweest, dat de leidende figuur in het Berlijnse verzet tegen dc werkwijze der Russen, prof. Ernst Reuter, persoonlijk de Westduitse politici kwam bezweren, dat de snelle vorming van een West-Duitse staat de beste ondersteuning is van het Berlijnse verzet. Reuter was op speciaal verzoek van generaal Clay naar Rüdesheim ge komen teneinde daar de bestaande mis vattingen over de te Berlijn heersende gedachten weg te nemen. Reuter zeide tot de minister-presidenten: „De strijd om Berlijn is een belangrijke bijdrage tot de herovering van de Duitse souve- rciniteit. Onder alle omstandigheden is Berlijn vastbesloten, zijn recht op deel neming aan de vormgeving van het Westen te behouden." De zwakte van het politieke leven in West-Duitsland wordt weerspiegeld door de algemeen heersende overtuiging, dat het land nog niet rijp is voor een souve- reiniteit, die niet door de macht van een bezetting zou worden gesteund. Wij heb ben de vraag, welke reacties de aftocht van de bezetting zou kunnen tengevolge heb ben, aan politici van zeer uiteenlopende richting voorgelegd. Het antwoord was eenstemmig: Dit zou de chaos betekenen, waarvan slechts de met nationalistische frazen werkende communisten profijt zou den kunnen trekken. De bezetting is nog steeds de enige autoriteit in Duitsland. Geen Duitse regering zou sterk genoeg kunnen zijn om de spanningen te ver dragen, die door de nog heersende nood worden gewekt. Er leven in de Westelijke zones twaalf millioen vluchtelingen uit 't Oosten, die in de meest miserabele om standigheden verkeren. Zij vormen een bron van onrust, waartegenover het Duitse politieke leven machteloos staat. Er is dan ook geen twijfel aan, dat de spanningen een aan zichzelf ovex-gelaten Duits bewind in een ommezien zouden wegblazen. Aldus ongeveer de algemeen heersende gedachte. In sociaal-democratische kringen voegt men daar nog aan toe, dat „reactionnaire elementen" een vermoeid en verslagen volk gemakkelijk in handen zouden kunnen krijgen. Het antisemitisme leeft ondanks het feit, dat er practisch geen Joden meer zijn. Van dankbaarheid jegens de geallieerde hulp is nauwelijks een spoor te ontdekken. Merk waardig is het succes, dat nieuwe nationa listisch getinte partijen in West-Duitsland geoogst hebben. Pruisen exit Onder dit politiek gesternte begint West-Duitsland aan de opbouw van een staat, waarvan het hoopt, dat hü een zodanige aantrekkingskracht kan uit oefenen, dat het door de Russen beheerste Oosten er door geïmponeerd wordt. Nu de aanvankelijke aarzelingen schijnen te zijn overwonnen, houdt men er zich hier van overtuigd, dat alle werkelijke demo craten van Berlijn naar het Westen blikken in de hoop, dat daar een sterke economische en politieke basis voor een toekomstige hereniging van Duitsland kan gevormd worden. Men betoogt, dat een zodanige groei van een nieuwe Duitse eenheid breekt met de oude Prui sische conceptie, waarbij de politieke zwaartekracht In Oost-Duitsland lag. Uit de boven weergegeven Duitse menin gen kan evenwel blijken, dat men er in West-Duitsland nog verre van is een solide politieke basis te hebben gevestigd. Op economisch gebied lijken de kansen op een definitieve verplaatsing van de zwaarte kracht naar het Westen op dit ogenblik veel gunstiger. Radiogroeten van kinderen aan ouders in Indonesië Zowel de programma's van Radio Ne derland Wereldomroep als die van de om roeporganisaties in de Overzeese Gebieds delen zullen gedurende de feestweek ter gelegenheid van het Regeringsjubileum van H. M. de Koningin een bijzonder feestelijk karakter dragen. Voor velen in Indonesië echter zullen deze programma's een dubbele attractie hebben. Het ligt namelijk in het voornemen om Nederlandse en Indonesische ouders in Indonesië, wier kinderen zich in Nederland bevinden, een extra verrassing te bereiden. Er zal getracht worden zoveel mogelijk kinderen gedurende die dagen voor de mi crofoon een persoonlijke groet aan hun ouders te doen uitspreken. De groeten zul len van tevoren op gramofoonplaten wor den opgenomen en tussen 31 Augustus en 6 September worden uitgezonden. Om ze ker te zijn van een goede ontvangst zal Radio Batavia de groeten relayeren en zullen de betrokken ouders worden ge waarschuwd. Gezien het grote te verwachten aantal aanvragen kunnen slechts kinderen, wier beide ouders (of hun-enige nog in leven zijnde ouder) zich in Indonesië bevinden, voor deze groetenuitzending in aanmerking komep. Daarvoor moet dan door hen per soonlijk of door pleegouders of voogden een schriftelijke aanvraag worden inge diend bij Radio Nederland Wereldomroep, Postbus 137, Hilversum. Op de enveloppe vermelden: groetenuitzending Indonesië. De leeftijdsgrens is vastgesteld op 21 jaar. De opgaven dienen vóór 5 Augustus ont vangen te zijn. Mocht het aantal aanvragen te groot blijken voor de beschikbare zend tijd, dan zullen de deelnemers door loting worden aangewezen. Buitengewoon Zomereoneert In het raam van de Bloemenweek zal de H. O. V. op Donderdag 5 Augustus in het Gemeentelijk Concertgebouw een buiten gewoon Zomereoneert geven. Op dit concert, dat gedirigeerd wordt door Marinus Adam, zal de achttien jarige pianist Theo Bruins, die op het concert van 18 Juni zo'n groot succes had, twee piano-concerten spelen. Het concert vangt aan met de Ouverture „Anacreon" van Cherubini, waarna de solist het vierde pianoconcert van Van Beethoven speelt. Na de pauze speelt Theo Bruins het con cert voor piano en orkest van Maurice Ravel. Het orkest besluit het concert met de uit voering van ,,L' Apprenti Sorcier" van Paul Dukas. Al schijnt het zonnetje nog zo fel, al is het zand nog zo heet, deze peuters laten zich door niets en niemand afleiden in het uitleven van hun artistieke neigingen in de zandbak en zeker niet als bet om bet winnen van een wedstrijd gaat. En de leidsters en leiders tan het Verbond van Haarlemse Speeltuinverenigingen, dat ook dit jaar weer een uitgebreid programma met vacantiespelen heeft opgesteld, vinden hun moeite ruimschoots beloond als zij hun pupillen zo ingespannen bezig zien. Het kind en de verpleegster, Het kind: „Ik ben wat men noemt een baby. En toch is er iets bijzonders met me, iets dat niet helemaal in orde is. Trouwens, het komt me ook niet als gebruikelijk voor, dat ik met twintig andere babies in een groot huis woon zonder dat daar tegelijk twintig vaders en twintig moeders zijn om ons op de knie te zetten. Ik heb geen vader of moeder nooit gehad ook, want ik herin ner me er niets van en tenslotte kan ik me niet indenken dat ik het bezit van zoiets heerlijks zou kunnen vergeten. Er is iets niet in orde. Nu weet ik niet, of dat waarvan ik vermoed dat het abnor maal is bij mij ligt, of bij dat kleine meisje Barbara, die ook hier in huis woont. Bar bara ziet er erg ongewoon uit. Terwijl wij met z'n negentienen allemaal behoorlijke donkerbruine snoetjes zien als we in de spiegel kijken, heeft zij een kleur die me aan melk doet denken. Spierwit! Dat is iets waaraan we allemaal erg moeilijk kunnen wennen. De grote vraag is nu: Is zij gewoon en wij niet, of zijn wij gewoon en is zij raar? Er komen hier in huis wel eens grote mensen op bezoek, en die zijn allemaal even wit als Barbara. Zij geven ons lekkers en zeggen: „Wat een dot". Ik weet niet wat een dot is, maar ik ben bang dat het iets bruins moet zijn.... want tegen Barbara zeggen ze alleen maar „Arm kind, en dan tussen al die nikkertjes...." Ik heb wel begrepen dat die nikkertjes wij zijn en dat dit ook weer iets met bruin heeft uit te staan. Ik ben soms wel eens angstig over het volgende misschien is het erg belache lijk en onzinnig of zelfs kinderachtig, maar ik ben tenslotte ook maar wat men noemt een baby. Ik ben soms wel eens erg angstig bij de gedachte dat buiten dit huis alle mensen wit zyn en wij met zijn negentienen alleen bruin. Hoe moet dat als wij groot zijn? Iedereen zal ons nakijken en uitlachen, want één ding heb ik nu wel door: als je met z'n negentienen bent en de anderen zijn met z'n honderden, dan moet je je laten uitlachen. Je zou zeggen, als jij bruin bent en ik wit, kunnen we elkaar uitlachen om het gekke gezicht, maar dat is niet zo. degenen die met meer zijn mogen lachen. Maar mis schien is het wel niet zo als ik denk. Mis schien zijn wij met zijn negentienen wel met meer dan die witte. En wat zullen we dan lachen! Ik wou dat ik alvast maar groot was De verpleegster: „Ik ben al jarenlang verpleegster en kinderverzorgster, maar het werk dat ik hier in Engeland na de oorlog te doen kreeg werkt óp mijn zenuwen. Ik heb altijd een zwak voor weesjes gehad en er heel wat verzorgd, maar ditHet is alsof mijn hart voortdurend schreien moet.Ne gentien weesjes, of kan je ze eigenlijk wel weesjes noemen? Zij hebben een vader en een moeder, ergens op de wereld, maar zij weten het niet en het is maar goed dat ze het niet weten. Toen de Amerikaanse zwar te soldaten hier in Engeland kwamen tij dens de oorlog, waren zij verbaasd dat de blanke vrouwen zich met hen inlieten en hen zelfs vaak prefereerden boven een blanke man. Zij konden hun weelde niet op en nu.Er zijn ruim duizend mulat ten geboren, kinderen van negersoldaten en blanke vrouwen. En de vaders zijn ver dwenen naar hun vaderland, en de moeders zijn verdwenen hier in het moederland. Dit zou een grappige woordspeling kunnen zijn, maar er is niets grappigs aan dit alles. Het is allemaal maar erg, erg zielig. Zie ze daar zitten, die kleine bruine mensjes, ge tekend met de kleur van hun huid en ge stempeld voor heel hun verdere leven. Wat moet er met hen gebeuren? Ze zitten hier in het weeshuis en elders in andere wees huizen. Als je nu maar een schijntje of schaduw van schuld bij de kleintjes kon ontdekken, dat zou het heel wat gemak kelijker maken. Maar hun ogen slaan zo onschuldig, zo argeloos in hun bruine snoe tje en ze zijn zo volkomen zonder enig besef over het ongeluk van hun bestaan. Of zouden zij het toch wel voelen? Het valt me op dat ze soms zo schuchter en zo schuw zijn, net alsof ze ergens voor vrezen. Arme kleintjes: jullie kunnen gerust bang zijn, want de mensen en vooral de blanke mensen zijneheen beetje vreemd in die dingen. Ze voelen zich al gauw heel wat meer dan de mensen met een donker der huid en bovendien hebben ze gauw de neiging om neer te zien op kinderen die. geen vader of moeder hebben. Ik weet dat hét onzin is en dat hetjieel onrechtvaardig moet worden genoemd' maar het is nu eenmaal zo en ik ben bang dat jullie geen prettig leven zullen hebben. Jullie weten nu gelukkig nog niet hoe afgrijselijk groot de wereld is en hoe afgrijselijk klein voor jullie." L. Nederlandse vorderingen op Duitsers Het ministerie van Financiën vestigt de aandacht op de bepalingen, welke de derde wet op de geldhervorming in de Westelijke zönes van Duitsland met betrekking tot schuldverplichtingen jegens onderdanen van de Verenigde Volken bevat. In deze wet wordt bepaald, dat in Reichs- marken uitgedrukte schuldverplichtingen in 't algemeen op zodanige wijze in Duitse marken worden omgezet, dat de schulde naar voor iedere tien Reichsmarken, slechts één Duitse mark aan zijn schuldeiser be hoeft te betalen. Dit voorschrift is ook van toepassing op in Reichsmarken uitgedrukte schuldverplichtingen jegens onderdanen van de Verenigde Volken en derhalve ook jegens Nederlanders. Dit geldt echter niet, wanneer de schuldeiser een betaling over eenkomstig dit voorschrift weigert of vóór de 20ste Augustus 1948 aan zijn schulde naar mededeelt, dat hij niet met een derge lijke omzetting van zijn vordering accoord gaat. Volgens de in dezelfde wet opge nomen begripsomschrijvingen heeft dit geen betrekking op vorderingen op over heidsinstellingen en op tegoeden bij ban ken en andere geldinstituten. Wanneer de schuldeiser niet met een omzetting van zijn vordering volgens de genoemde omrekeningskoers accoord gaat, kan de schuldenaar van het land. waarin hij zijn woonplaats heeft, vrijwaring vra gen voor datgene, waartoe hij eventueel boven 't bedrag na omzetting van zijn schuld volgens de algemene omrekeningskoers verplicht mocht worden. De schuldeiser kan zijn aanspraken op betaling in dit ge val echter niet doen gelden, zolang d« positie van schuldverplichtingen jegeni onderdanen van de Verenigde Volken niet definitief geregeld is. Over deze regeling it nog niets bekend.

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 5