Haarlems Dagblad Zege der Bus „Gebruik van geweld in deze toestand niet uitgesloten" Rondom de Kabinetsformatie De Veiligheidsraad formuleert nog eens zijn minimumeisen Aantal doden lager dan werd gevreesd Ook tijdens het weekeinde warm weer Weerbericht 63e Jaargang IVo. 19002 Bureaux: Grote Houtsti 93, Tel Adv en Admln. 10724, 14825, Redactie 10600 Direct.-Hoofdred. 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel 12230. 'Drukkerij Z. B. Spaarne 12, TeL 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Vrijdag 30 Juli 1948 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal ƒ4,Franco per post ƒ4,50 Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem TTTARE HET NIET TE WARM, er zou W gisteren blijde opwinding in het kamp der Bussiancn en hevige verontwaardiging in dat der Trammaristen geheerst hebben. Want de Bus heeft, na haar overwinning ten Prinsenhove, ook in Den Haag gezege vierd. Minister ir. H. Vos, van Verkeer cn Waterstaat, heeft haar met de erepalm begiftigd en nu zullen de electrische trams met de lijnen HaarlemLeiden en Haar lem-NoordHeemstede dus moeten ver dwijnen. Het electrische tram-net in Wa terland zal geleidelijk worden opgeheven. Met de rails en de trams zullen duizenden palen en tientallen kilometers draden het veld ruimen en van deze attributen kan men tenminste zeggen, dat zij door niemand gemist zullen worden. Het verheugt ons dat de bus overwonnen heeft, omdat de eisen van de tijd met de mogelijkheden der technische ontwikke ling naar onze overtuiging tot deze ver andering rapen. Wie uit geregelde ervaring niet alleen de verkeerstoestanden in het centrum van Haarlem, maar ook die in de [dorpen van de bollenstreek kent en daarbij overweegt, dat op toenemend rijverkeer in de naaste toekomst gerekend moet worden, ro begrijpt dat de electrische tram niet ge handhaafd kan blijven. Het bezwaar, gis teren opnieuw uit de bollenstreek tot ons gebracht, dat de bus het verkeer op de spitsuren niet zaï kunnen verwerken, is eigenlijk niet meer dan een somber ver goeden. Mocht in de practijk blijken, dat "er tekort aan vervoers-ruimte is, dan zal het aantal bussen op de spitsuren moeten worden verhoogd. Ontlasting van het weg verkeer door weder-invoering van de stop treinen op de spoorlijn HaarlemLeiden zal natuurlijk de oplossing van het pro- irjbleem bevorderen en wij zullen dan ook niet nalaten, daar onzerzijds mede op aan te dringe'n. In het verzet tegen de afschaffing van de tram doet zich ongetwijfeld bij velen be houdzucht gelden. Zij zien niet gaarne iets verdwijnen, waaraan zij nu eenmaal ge wend zijn. Dezelfde afkeer is indertijd ge bleken toen de laatste ure der Haarlemse paardentram aanbrak en niet minder toen de stoomtram haar afscheid moes't nemen. De paardentram was wel klein en lang zaam en helemaaLniet berekend op spits uren en dergelijke moderne begrippen en :de stoomtram stonk, schudde en rammeide geducht; wolken van kwalijke rook uit stotend, maar zij waren allebei zo gezellig. Zo gemoedelijk. Men wist precies op welke uren zij leeg en op welke zij halfvol of vol waren. Men kende al hun eigenaardig heden, nukken cn zwakheden en wist nauwkeurig hoe hoog men stappen moest om erin te komen. De electrische tram leek nieuw, haastig, ongemoedelijk en hoog jom te beklimmen. Het gaat heus altijd zo. Eigenlijk vinden wij het allemaal een beetje lastig als iels, waaraan wij gewend zijn, door iets nieuws wordt vervangen dat andere eigen schappen heeft. Dat er een meerderheid te d vinden is, die dit ongemak voor verbetering in de bestaande toestand over heeft is de reden, dat de verandering er tenslotte komt. Maar de minderheid doet goed daarbij te bedenken, dat inderdaad behoudzucht zich sterk bij haar doet gelden. De meeste men sen die zo graag de tram willen behouden Zitten nooit in een bus, ook niet op trajec ten waar zij reeds het aangewezen vervoer middel op de weg is. Zij nemen dan maar [liever een trein, al kost het meer moeite die te bereiken. Het is duidelijk dat de vervanging van de j«lectrische tram door de bus, die trouwens ook in een stad als Utrecht al in zo sterke mate is doorgevoerd, zich niet tot een paar [bevolkingscentra zal bepalen, maar zich geleidelijk over het hele land uitstrekken. De electrische tram heeft haar bloeitijd gehad. Ware indertijd de ontwikkeling van de benzine-motor een jaar of twintig vroe ger gekomen, dan zou zij het vermoedelijk nooit tot een bloeitijd hebben gebracht. Wij hebben gisteren gemeld, dat het nog de vraag is of de gemeentebesturen in de bollenstreek zich .zonder meer" bij de mi nisteriële beslissing zullen neerleggen. Als zij ertegen in beroep gaan zal dat de uit voering van het besluit misschien nog een tijdje kunnen ophouden. Meer niet. Dit is geen zaak die zich tot enkele gemeenten beperkt en die door zeker conservatisme tegengehouden kan worden. Het is de drang naar een nieuwe ontwikkeling, e nood zaak van bewegelijkheid in het verkeer erkent en die met groeiende intensiteit van dat verkeer rekening houdt, die beslist. Men kan ook in deze dingen niet stil blij ven staan zonder achteruitgang. Men moet met de technische eisen des tijds mee. Het kost menigeen af en toe een beetje moeite, maar het went spoedig weer. De tijd zal komen waarop de bus op haar beurt zal hebben afgedaan en de laatste Bussianen een verliezende strijd zullen strijden. Als ik dan nog leven mocht, hoop ik mij niet aan hun zijde te scharen, maar aan die van het nieuwe. R. P. Theelichtjes brandden te vroeg Donderdag brak door tot nu toe onbe kende oorzaak brand uit bij een theelich- tenfabriek te Helmond. In een afdeling der fabriek sloeg plotseling een grote steek vlam omhoog tengevolge waarvan de brandbare grondstoffen spoedig in lichter laaie stonden. De voorraden chemicaliën voor de vervaardiging van kaarsen als mede een afddling waar kunstleer gemaakt tverd, gingen in de vlammen op. Een hou ten bijgebouwtje van een aangrenzende Villa werd in de as gelegd. Executie van oorlogsmisdadigers door de Amerikanen opgeschort Amerikaanse militaire autoriteiten heb ben de uitvoering van alle doodvonnissen, die door Amerikaanse militaire rechtban ken te Dachau over Duitse oorlogsmisdadi gers zijn uitgesproken, opgeschort hangen de een onderzoek naar beweerde onregel matigheden. Dit werd medegedeeld door Kenneth Royall, minister van het Leger, die er aan toevoegde, dat twee rechters Woensdag per vliegtuig naar Duitsland varen vertrokken om een speciaal onder zoek in te stellen naar de in Dachau ge- Voerde processen. De vertegenwoordiger van Curacao in Nederland, mr. dr. M. F. da Costa Gomez. <n de ondervoorzitter van de staten van Curagao, W. R. Plantz, zijn per K.L.M.-lijn- vliegtuig naar Curacao vertrokken. BE VIN GEEFT LAGERHUIS BERLIJNSE LES Oppositie onderschrijft Bevins verklaring Op verzoek van de conservatieve oppositie heeft minister Bevin gisteren in het Lagerhuis een verklaring over de internationale toestand, speciaal met betrekking tot Berlijn, afgelegd, die ook in het Hogerhuis werd voorgelezen. Bevin wenste geen onthullingen te doen over de maatregelen die de Engelse regering genomen heeft of nog zou kunnen nemen met het oog op wat er zou kunnen gebeuren, doch hij wees er met nadruk op dat het Lagerhuis de Berlijnse crisis moet zien als een toestand, waarbij het gebruik van geweld niet is uitgesloten. Op een vraag van conservatieve zijde of er rekening gehouden werd met de mogelijkheid van grootscheepse lucht landingsoperaties, antwoordde Bevin dat men hem niet met détails moest lastig vallen. Churchill wees hierna de verantwoordelijkheid voor alles wat op het terrein der militaire voorzorgsmaatregelen door de regering ondernomen werd, van de hand, aangezien de oppositie geen kennis draagt van de militaire aspecten. Overigens onderschreef de leider der conservatieven de verklaring van Bevin in algemene lijnen. Ten aanzien van de defensieve positie van Engeland, zeide Bevin, dat het Lager huis, het land en de wereld heel goed weten, dat Engeland sinds het einde van de oorlog op grote schaal gedemobiliseerd heeft, omdat het alle aandacht richtte op de wederopbouw van het land. Bevin be kende, dat de regering bij haar plannen niet van de veronderstelling was uitgegaan, dat „de politiek van de bondgenoten tijdens de oorlog zou kunnen leiden tot een toe stand, waarbij het gebruik van geweld niet was uitgesloten." Bevin zeide vervolgens: „Wij zijn bereid met de Sovjet-regering in discussie te treden over de toestand in Berlijn en wij hebben een dergelijke bespreking ook nimmer van de hand gewezen. Men kan echter van de Britse regering niet ver wachten, dat zij dit onder druk zal doen." Voorts verklaarde Bevin, dat de Britse regering nimmer bezwaar gemaakt had tegen de invoering van één eenheidsmunt in Berlijn, mits dit geschiedde onder toe zicht van de vier bezettingsmogendheden en daarbij geen dwangmethoden werden gebruikt. Met de Amerikaanse en Franse regering is een algemene overeenkomst bereikt over toekomstige besprekingen met Rusland. „Wij zullen zo spoedig mogelijk trachten de S'ovjetregering ervan te over tuigen, dat wij bereid zijn besprekingen te voeren om te komen tot een geleidelijke oplossing van de gerezen moeilijkheden." Churchill vroeg of de demobilisatie van 20.000 man per maand niet een bedenke lijke vermindering was van de „beschei den militaire sterkte van Engeland in deze critieke tijd, waardoor afbreuk gedaan zou kunnen worden aan de politiek, die gericht was op de opbouw van de defensies van de West-Europese Unie." Hij vroeg verder, of de regering hieraan geen einde zou kunnen maken totdat de kwestie Berlijn op bevredigende wijze was geregeld. Bevin antwoordde, dat de opbouw van de West-Europese defensies los stond van de toestand in Berlijn. Op een andere vraag van Churchill antwoordde Bevin, dat de regering uiteraard ten nauwste con tact onderhield met haar militaire advi seurs, doch de regering kon daarbij haar verantwoordelijkheid niet uit.het oog ver liezen. De regèring onderhoudt ook het nauwste contact met de dominions. Nog hoopvol Dr Haden Guest (Labour) stelde voor, dat Bevin iemand zou aanwijzen, „los van partijbanden, die in Moskou zou kunnen onderhandelen op het hoogste niveau zoals lord Mountbatten in India gedaan had." Bevin betoogde, dat hij hierin geen paral lel zag, daar India Engeland niet in een dwangpositie had geplaatst. „Wat wij in Moskou moeten doen is de hinderpalen voor een bespreking uit de weg ruimen. Ik heb de hoop niet opgegeven, dat deze zaak geregeld zal worden." Reacties Britse pers Met grote meerderheid juicht de Britse pers de verklaring van Bevin in het Lager huis toe. Bevin kon niet alles zeggen, wat gedaan wordt om de Sovjet-bedoelingen te peilen, zo verklaart de Times. „Hij zei echter ge noeg om aan te tonen, dat de Britse rege ring samen met de Amerikaanse en de Franse alles doet om een vreedzame en eerlijke regeling te verzekeren, indien dit door Moskou mogelijk wordt gemaakt." De „Manchester Guardian" schrijft on der meer, dat de moeilijkheden in Berlijn binnen enkele uren opgelost zouden kun nen worden, indien de Sovjet-Russen be zield werden door een redelijke geest van samenwerking. „Wij wensen uit te maken of een dergelijke geest van compromis en samenwerking nog levend is", aldus het blad. Rijst zal 10 cent per ons kosten Voor de rijst waarvoor onlangs een voo r-inleveringsbon voor alle leeftijds groepen is bekend gemaakt en welke eind Augustus zal worden gedistribueerd, is de maximumverbruikersprijs vastgesteld op 0,10 per 100 gram. Deze prijs is aanzienlijk hoger dan in 1945 tengevolge van de stijging der rijst prijzen. Bovendien werd bij de oude prijs regeling de rijst gesubsidieerd. Daarentegen wordt wel subsidie voor kindermeel van rijst (rijstbloem) gegeven, zodat de verbruikersprijs gelijk blijft aan die van 1945; 0,24 per pakje van 250 gr. Socialisten vormen Finse minderheids-regering Coalitiepogingen met Agrariërs en Volksdemocraten faalden De nieuwe Finse ministerlijst is thans door de sociaal-democratische formateur Karl Fagerholm bekend gemaakt. Alle por tefeuilles komen volgens deze lijst in han den van sociaal-democraten met uitzonde ring alleen van die van Buitenlandse Zaken die door een onafhankelijke Karl Enckell zal worden beheerd. Fagerholm zelf neemt het premierschap waar. Finland heeft daarmee voor het eerst sinds het einde van de oorlog geen coalitie regering meer, doch volgens waarnemers zal deze minderheidsregering slechts een kortstondig bestaan hebben. (De sociaal democratische partij is na de Agrarische partij de tweede partij in Finland.) Fagerholm slaagde er niet in een coalitie te vormen met de Volks-democraten en de Agrariërs. De eersten wilden een porte feuille meer hebben dan Fagerholm hun wilde geven; de Agrariërs weigerden toe te treden, daar volgens hen de volksdemo craten stakingen zouden ontketenen, die het best door de sociaal-democraten zouden kunnen worden bedwongen. De benoeming van de 36-jarige Aare Simonen tot minis ter van Binnenlandse Zaken met het toe zicht op de staatspolitie, wordt door alle partijen met uitzondering van de volks democraten, die de post voor zich zelf had den opgeëist, toegejuicht. AMERIKAANSE MILITAIRE MISSIE NAAR BRAZILIë. Marshall, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken en Mauricio Nabueo, de Braziliaanse ambassadeur te Washing ton, hebben een overeenkomst voor vier jaren getekend, krachtens welke de Ver enigde Staten een adviserende militaire missie'in Brazilië zullen vestigen. Op een icoonark in het Zuider Builen Spaarne is gistermiddag Haarlems 160.000ste geboren, Wilhelmina Hendrina Bauwens, die wij direct een visite gebracht hebben, waarover meer op pagina twee van dit nummer. (Van onze parlementaire redacteur) Gistermiddag tegen drie uur %verwoog de formateur zeer ernstig zijn tegenwoordige opdracht terug te geven. Hiertoe scheen hij gekomen te zijn sinds uit de hoek van de Christelijk Hist. Unie het geluid had ge klonken, dat blijkbaar de instemming der V.V.D. had, volgens hetwelk men toch geen vertrouwen had in de heer Beel als minis ter-president en tevens als hoofd van Over zeese Gebiedsdelen, dat namelijk onder hem zou komen. Toen kort daarop in de Kamer mr. óud obstructie probeerde te voeren tegen het onderzoek in de afdelingen op aanstaande Woensdag van de grondwets herziening, schijnt de formateur naar de Regentes te zijn gegaan om zijn opdracht terug te geven. Om half vijf in de middag bracht hij bezoek aan het huis Ten Bosch. Van het resultaat van dit onderhoud is op dit ogenblik nog niets bekend. Dat is geens zins wonderbaarlijk want de situatie is ver re van eenvoudig. Het is te begrijpen dat de Regentes zich zou willen bezinnen al vorens een beslissing kenbaar te maken. Men kan zelfs zeggen dat de situatie op het ogenblik bijkans een onmogelijke is, want zo aanstonds staat het nieuwe Ame rikaanse lid van de Commissie van Goede Diensten in Den Haag voor de deur en verschijnt daar bovendien de delegatie van .Hoe lieflijk glijdt ons bootje"Haarlem heeft nu ook zijn rondvaarten, door middel waar- :an men de stad weer eens van een geheel andere zijde kan bekijken. de aanstaande Deelstaten der Indonesische federatie om te overleggen omtrent hun plannen en wensen inzake de tot stand te brengen staatsrechtelijke bouw van de federatie in opkomst. Dit alles zou moeten gebeuren terwijl men in Nederland nog geen definitief kabinet zou hebben. Heb ik het wel, danzou er bovendien onder de geestverwanten van dr. Beel een aantal zijn dat het te onbehaaglijk vindt om bij de weerbarstige houding der V.V.D. en een deel van de Christelijk Historischen nu maar in zee te gaan, er op vertrouwende dat straks bij de grondwetsherziening en bij de daarna tot stand te brengen wet tot toekenning van overkoepelende be voegdheden aan de federale interim rege ring een meerderheid van twee-derde zou worden verkregen. Mocht de Regentes me nen dat thans een andere formateur een poging zou moeten ondernemen, dan zou zulk een poging, als zij er op uit zou zijn iets op touw te zetten waartegen de P. v. d. A. overwegende bezwaren zou hebben, bij voorbaat tot mislukking gedoemd zijn. Dit zou dus slechts tijdverlies zijn, maar erkend zij dat dan duidelijk gedemonstreerd zou worden, waar de fout ligt, die op 't ogenblik bet optreden van een nieuw kabinet belet; mogelijk dat dan door zulk een demonstra tie een les zou zijn gegeven aan sommige heren die nu nog niet wijs genoeg zijn, en hen tot beter inzicht zou brengen. In parlementaire kringen sprak men ook nog over de mogelijkheid dat Dr Beel zou worden vervangen door mr Van Schaik. Vernomen wordt echter dat mr Van Schaik reeds bij voorbaat om verschillende redenen niet bereid zou zijn deze opdracht te aanvaarden. Denkbaar is verder dat Dr Beel een nieuwe, andere opdracht krijgt. Tenslotte schijnt men ook met de mogelijkheid reke ning te moeten gaan houden dat de Regen tes eventueel het op 7 Juli gevraagde ont slag zou weigeren, onder de overweging dat de vorming van een nieuw kabinet niet mogelijk is gebleken en anderzijds dat de grote urgentie bestaat voor het optreden van een definitieve regering. De toestand van nu ondermijnt onze positie zowel tegenover Indonesië als ten opzichte van het buitenland. De hier aangegeven figuur moge niet zeer elegant zijn, een precedent valt in ieder geval aan te wijzen, te weten de weigering tot ontslag aan bijkans alle ministers van het kabinet Ruys in 1923 na de verwerping van de Vlootwet en dat drie maanden lang tevergeefs geprobeerd was een ander kabinet te vormen. Mochten er een paar van de tegenwoor dige ministers zijn welke tegen deze methode onoverkomelijke bezwaren zou den koesteren, dan zou men dezen door anderen moeten vervangen,. Wij menen te weten dat de Regentes, nadat zij gisteren Dr Beel in gehoor heeft ontvangen, ook nog advies van de heer Drees en van mr Van Schaik heeft inge wonnen. Ter vermijding van misverstand wijzen wij er met nadruk op. dat het voor barig en eventueel zelfs verkeerd zou zijn. hieruit een conclusie te trekken omtrent een eventuele formatie-opdracht aan een ander. Rijkspersoneel op 31 Augustus en 6 September vrij Het regeringsjubileum van Koningin Willielmina zal worden gevierd op 31 Aug., de inhuldiging van Prinses Juliana als Koningin zal geschieden op 6 September. Het rijkspersoneel zal op beide dagen vrij zijn. Het woord is aan jondorcet: ïlke partij moet zich wat minder ■net zichzelf bezig houden cn wat neer met de publieke zaak. Indonesië voor de UNO Nakoming van het Renville-accoord en de bestandsovereenkomst Donderdagmorgen heeft de Veiligheids raad de besprekingen over de Indonesische kwestie voortgezel. De afgevaardigde dei- republiek, de heer Palar, herhaalde zijn vroeger voor de raad reeds geuite beschul digingen tegen de Nederlanders en ver dedigde het afbreken der onderhandelingen in ïndië, waarbij hij als zijn mening te ken nen gaf, dat alle voorstellen der C.v.G.D. om uit de impasse te geraken, door de repu bliek zijn aanvaard, doch door de Neder landers afgewezen werden. Hij beschuldig de er de Nederlanders wederom van, de Veiligheidsraad met voorbedachten rade on juist te hebben ingelicht omtrent de ontwikkelingen in West Java. Met betrek king tot de „blokkade" heeft, naar Palar's mening, het door de C.v.G.D. aan de raad uitgebrachte ranport de juistheid aange toond van wat hij hieromtrent in vorige vergaderingen van de' raad naar voren heeft gebracht. Palar eindigde met de Veiligheidsraad te verzoeken, maatregelen te treffen tegen de Nederlandse handels belemmeringen en hield een warm plei dooi voor het Australisch-Amerikaanse compromisvoorstel, de aanvaarding waar van door de republiek hij een ver-gaande concessie noemde. Mr. van Kleffens, die hierna aan het woord kwam, zette'uiteen, dat sedert begin Juli vaiv de onderhandelingen geen noe menswaardige vorderingen konden wor den verwacht, ten eerste door de verkie zingen in Nederland en ten tweede door de vervanging van Coert Dubois door een nieuw Amerikaans lid in de C.v.G.D. Zo spoedig dit nieuwe lid zich in verbinding zal hebben gesteld met de Nederlandse en de republikeinse regeringen, kan het werk der C.v.G.D. „voor zover het van ons af hangt dadelijk worden hervat en van Ne derlandse zijde zal het met alle beschik bare middelen worden bevorderd. Het was van de republiek een zinledig gebaar om de politieke onderhandelingen af te breken op een ogenblik, waarop er, door omstan digheden, onafhankelijk van ieders goede wil, onmogelijk een overeenkomst kon worden getroffen". Dc heer van Kleffens achtte het eigen aardig, dat de Veiligheidsraad hele dagen besteedt aan de Indonesische kwestie, die niet het geringste gevaar voor de interna tionale vrede oplevert en om deze reden buiten zijn bemoeienis dient te vallen. Het moet de wereld toch wonderlijk voor komen, als de raad van alle in gang zijnde blokkades niet spreekt over die van Ber- Jijn of Hyderabad, doch wel over de be weerde blokkade van Indonesië, waar echter in het geheel geen sprake is van een blokkade. Als in de republiek de economische toe stand ongunstig is, is dit niet het gevolg van maatregelen van Nederlandse zijde, doch van een slecht bewind, gebrek aan autoriteit en gebrek aan crediet in de re publiek. Het is duidelijk, dat de republiek niet tot een overeenkomst wenst te komen, „haar taktiek is, zich te blijven beklagen, daarbij trachtend de openbare mening tegen ons in te nemen". Afgezien van de kwestie der jurisdictie van de Veiligheids raad, is het brengen van het geschil voor de raad een duidelijke poging van de zijde der republiek om de C.v.G.D. te passeren. Mr. van Kleffens besloot zijn rede met het uitspreken van de hoop. dat de raad niet het, slachtoffer zal worden van een opzet, „die ten doel schijnt te hebben, het werk van de C.v.G.D. te torpederen". De Chinese afgevaardigde. Tsiang ver maande beide partijen, zich strikt te hou den aan de militaire en economische be palingen der op de Renville gesloten over eenkomst. Volgens hem is de Veiligheids raad niet gerechtigd lot het kenbaar maken van een eindoordeel over de situatie, doch wel wenst de raad een concrete actie en een oplossing op korte termijn. Daarom stelde Tsiang een resolutie voor, waarin de minimum wensen der leden van de Vei ligheidsraad worden opgesomd, zonder dat echter de raad zich in een bepaalde richting bindt. Na hervatting van de behandeling spra ken de Sovjet-Russische en de Oekrainsj delegatie zich in krachtige bewoordingen tegen de Chinese resolutie uit, verklarend, dat Nederland door deze resolutie vrijheid zou verkrijgen zijn politiek ten opzicht' van dq republiek voort te zetten. De resolutie werd aanvaard met negen, tegen twee stemmen, waarna de vergade*' ring voor onbepaalde tijd werd verdaagd, RAMP IN LUDWIGSHAFEN Volgens de ladtste gegevens ter beschik king van het Franse militaire bestuur te Neustadt bedraagt het aantal bij de ont ploffingsramp in de fabriek van de I G Far- ben omgekomenen honderd-drie-en-dertig, onder wie drie Fransen, cn het aantal ge wonden wordt geschat op 2300 waarvan twee-derde slechts licht werd gekwetst. Onder de doden zijn ook de directeur en de bedrijfsleider van de aniline- en soda- fabrieken te Baden. Het reddingswerk gaat nog voort en het is mogelijk dat de cijfers nog zullen stijgen. Het bericht, dat tachtig procent van het fabriekscomplex zou zijn verwoest, is door het Franse militaire bestuur „absoluut vals" genoemd. Slechts een beperkt gebied zou getroffen zijn. De maatschappij heeft op zich genomen te zorgen voor de gewonde leden van het personeel en de nagelaten betrekkingen van de omgekomenen. In vele Duitse steden worden hupacties georganiseerd, onder andere door de vak verenigingen én het Rode Kruis. De ohtploffing. die de ramp te Ludwigs- hafen heeft veroorzaakt, is onmiddellijk overgeslagen van de vaten met ethyl-chlo- ride op tanks met nitro-benzine, die een honderdtal meters verder waren opgesla gen, zo wordt door de Franse controle dienst der scheikundige industrieën ver klaard. Oorzaak onbekend. Franse scheikundige ingenieurs verklaren, dat de juiste oorzaak van de ontploffing waarschijnlijk nooit vastgesteld zal kunnèn worden, daar alle gebouwen waar bewijs stukken zouden kunnen worden gevonden volledig zijn verwoest en geen enkele der getuigen, die nuttige inlichtingen zou kun nen verstrekken, de ramp heeft overleefd. Men heeft nauwelijks een aanvang kun nen maken met het opruimingswerk; daar de metalen balken nog gloeiend waren. De begrafenis der slachtoffers zal Maan dag plaats hebben. De Franse opperbevelhebber in Duits land, generaal Koenig, zal naar Ludwigs- hafen komen, om de plechtigheid bij te wonen. Men vermoedt, dat verslapping van het toezicht en de ongewone hitte de ontplof fing hebben veroorzaakt. A.F.P. herinnert er aan, dat vijf jaar geleden in dezelfde werkplaats en op hetzelfde tijdstip een soortgelijke ontploffing heeft plaats gehad. Geen V-2 springstof. Het Franse ministerie van buitenlandse zaken spreekt de in sommige Duitse bla- -den geuite beschuldiging tegen, als- zouden de Franse autoriteiten de fabriek te Lud- wigshafen hebben gebruikt voor de pro ductie van springstoffen of brandstof voor V-2 projectielen. Ludwlgshafen had voor de oorlog 115.000 inwoners. Het ligt op de linker- Rijnoever tegenover Mannheim. De stad, die in de laatste» eeuw een opmerkelijke groei demonstreerde, heeft deze ongetwij feld te danken aan een uitgebreide in dustrie en een druk scheepvaartverkeer. De industrie omvat behalve de I. G. Far- ben-fabrieken, metaalgieterijen, machine fabrieken, spinnerijen en weverijen. Zeer geringe kans op onweer Het K.N.M.I. in De Bilt deelt mede: In de laatste dagen is er in de luchtdruk verdeling boven West- en Midden-Europa zeer weinig veranderd. Het weer in ons land werd bij voortduring beheerst door een lang gerekt gebied van hoge luchtdruk, dat zieh van het eilandje Jan Mayen tussen Groen land en Noorwegen uitstrekte tot aan dc Zwarte Zee. Tengevolge hiervan stroomde voortdurend zeer warme lucht uit Oostelijke richtingen over Nederland, Doordat deze lucht een tamelijk stabiele opbouw vertoon de en de vochtigheid vooral in de hogere luchtlagen zeer gering was, kon de tempera tuur dagelijks tot hoge waarden oplopen, zonder dat zich onweersbuien ontwikkelden. De hemel is zo goed als geheel wolkenloos geweest met als gevolg een zeer felle zonne straling. Ook des nachts was de afkoeling gering en op vele plaatsen is het kwik niet beneden 20 graden gedaald. Intussen ont wikkelde zich boven Frankrijk een klein gebied van lage druk. dat zich ook over het uiterste Zuiden van Engeland en Ierland uit strekt. Dit lage drukgebied beweegt zich over de Britse eilanden heel langzaam naar het Noorden, maar op het West-Europese vaste land is zijn verplaatsing wel uiterst gering. Aan de Zuidzijde van dit gebied is nu in West-Frankrijk wat koelere oceaanlucht bin nengestroomd. die daar aanleiding gaf tot uitgebreide onweersverschijnselen. Op som mige plaatsen in Frankrijk waren de on weersbuien zeer zwaar. Bij zijn verdere ver plaatsing naar het Noordoosten wordt deze lucht weer belangrijk verwarmd, zodat slechts van een tijdelijke afkoeling sprake is geweest. Intussen is de circulatie in de hogere luchtlagen nog bij voortduring on gunstig voor het doorkomen van de koelere lucht naar Nederland. Daar bovendien de veranderingen zich in bijzonder langzaam tempo voltrekken, mogen we er op rekenen, dat het warme weer bij ons ook nog gedu rende het week-einde zal aanhouden, al zul len de maximumtemperaturen vooral in de kuststreken wat minder hoog worden. De kans op enkele onweersbuien neemt even wel iets toe. AANHOUDEND WARM. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De^ilt, geldig van Vrijdag avond tot Zaterdagavond: Vannacht weinig of geen bewolking. Morgen overdag: zonnig, droog en warm. tot zeer warm weer, maar in het Ztiicen van het land later enkele ver spreid optredende onweersbuien. Langs de Waddeneilanden meest matige Oos telijke wind, overigens weinig wind. Aan de Noordzeekust op sommige plaatsen invallen van een koelere zee wind. 31 Juli: Zon op 4.59 uur. onder 20,32 uur Maan op 0.12 uur, onder 16.40 uur

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 1