Haarlems Dagblad Duitslands inzinking Stalin sprak twee uren lang met de Westelijke afgezanten Rusland eist voor Donaulanden het alleen-recht der controle Minister neemt maatregelen tot verlaging van bouwkosten Waarschijnlijk zal de Haagse tram Woensdag weer gaan rijden H 63e Jaargang No. 19005 V Bureaux: Grote Houtsti 93, I'eJ Adv en Admin. j! 10724, 14825. Redactie 10800 Direct.-Hoofdred. 15054. Bijkantooi H.N., Soendaplein 37, Tel 12230. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel 12713. 10132 Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Dinsdag 3 Xugustus 1948 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal 4,Franco per post 4,50 Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem ril d: dj fTlENGEVOLGE VAN DE BESLUITEN 1 van Potsdam is de oppervlakte van 'a Duitsland alle „zones"- bijeen, dus met tf! inbegrip van de Russische ingekrompen J tot drie kwart van de vooroorlogse. Er u; wonen 66 millioen mensen, maar dit aantal a zal door terugkeer van krijgsgevangenen l®5 en door uit andere landen verdreven min ski derheden binnen korte tijd wel tot 70 mil- jjjlioen stijgen. Op het ogenblik leven er 185 Jj zielen per vierkante kilometer. Een Ame- isj rikaanse professor genaamd Robert Strauss- te3 Hupé, die een beschouwing over het Duitse bevolkings-vraagstuk heeft ge- anleverd, zegt dat dit bewijst, dat Duitsland ;r( nu een van de dichtst-bevolkte landen van ijt Europa is. „De Kern", die zijn artikel in ^vertaling publiceert, maakt daarbij terecht de aantekening, dat de bevolkingsdichtheid van Nederland 278,9 zielen per vierkante kilometer is. Dat is dus nog altijd 50 hoger. Als men dit bedenkt en zich her innert hoeveel spektakel Hitier en zijn handlangers voor de oorlog maakten over Duitslands behoefte aan meer levensruimte begrijpt men, hoe grote onzin dat was. Er is in die tijd trouwens meermalen de aan dacht op gevestigd. Maar ik herinner eraan. Men kan dan meteen nog eens overdenken hoe Hitler, in zijn streven naar meer levensruimte voor Duitsland, zulke veel dichter bevolkte landen als Nederland en België liet veroveren. Prof. Strauss-Hupé toont overigens aan, dat het Duitse bevolkingsvraagstuk zich geenszins op een dichtheid van 185 zielen per vierkante kilometer toespitst. Dat is een van de minste zorgen, die het de tegen woordige Duitsers oplevert. Hitier, „het genie", die Duitsland in het ongeluk heeft gestort, heeft daarbij ook de arbeidskracht voor lange tijd gefnuikt. En de Duitse vrouwen hebben allerminst reden om hem dankbaar te zijn. Strauss-Hupé rekent ons voor, dat in het huidige Duitsland niet minder dan zeven millioen vrouwen-op- een-huwbare-leeftijd geen kans op een echtgenoot hebben. Dat wil zeggen, dat één van de drie huwbare Duitse vrouwen ft voorbestemd ongetrouwd te blijven. Er was al sinds een eeuw een vrouwen overschot in Duitsland; in 1936 bedroeg het twee millioen. Maar nu is het tot 7.3 millioen gestegen. Dit schept een on natuurlijke, abnormale toestand, die ge zonde verhoudingen in het land 'belet en het gezinsleven bedreigt. Dat er zoveel vrouwen teveel zijn duidt erop, dat er een enorm tekort aan manne lijke arbeidskrachten moet zijn. Dat is dan ook zo: de tweede Wereldoorlog heeft Duitsland 3,3 millioen mensenlevens ge kost en in overgrote meerderheid waren dat mannenlevens. Daarbij komt, dat de geallieerden volgens een opgave van ver leden jaar toen 2.7 millioen, Duitse krijgs gevangenen gebruikten bij de wederop bouw van hun landen. Er moge nu een klein deel teruggekeerd zijn en een ander deel zal later volgen, maar een groot aantal moet nog in Rusland vertoeven en het is de vraag hoeveel daar ooit van zal terug keren. Het is verder bekend dat een ge deelte van de in Frankrijk werkende Duitse krijgsgevangenen verklaard heeft, daar liever te willen blijven. Dit kan ook in andere landen nog het geval zijn; prof. Strauss-Hupé's beschouwingen geven op deze punten geen opheldering. Wel stelt hij vast en iedereen zal de juistheid van deze gevolgtrekking inzien- dat de plotselinge en massale vermindering van het aantal jonge en productieve man nen zeer ernstige uitwerking zal hebben oj5 de Duitse economische productie in de naaste toekomst. De gemiddelde Duitser is ouder dan in 1936. Ook dit duidt op een groter aantal niet producerende mannen. Men moet dus verder kijken dan de daling van de Duitse productie (tot. een derde van het vooroorlogse peil) die grotendeels door materiële verwoestingen is veroorzaakt. Men moet erbij zeggen dat de grootste hindernis op de weg naar herstel dier productie wordt gevormd cloor vermin derde arbeidskracht (die nog extra be nadeeld wordt door slechte voeding). Prof. Strauss-Hupé eindigt zijn artikel met deze woorden: „Hitier besloot een Duits bevolkings-vraagstuk, dat alleen in zijn verbeelding bestond, op te lossen door verovering. De ironie wil, dat zijn huichel achtige kreet om Lebensraum nu tot een ware noodkreet geworden is. De zeventig millioen bewoners van 'een geknot Duits land zijn inderdaad „een volk zonder ruimte". De nazi-leugen is waarheid ge worden." In de laatste jaren voor de oorlog werd de waarde van de Nederlandse handels relaties met Duitsland ongeveer even hoog geschat als het voordeel dat wij bij Indië hadden, n.l. ongeveer 400 millioen gulden per jaar (in vooroorlogse guld°ns). Een beschouwing als die van deze Amerikaan doet beseffen, hoe ver wij van het herstel van deze positie verwijderd zijn. Het zijn niet alleen en zelfs niet in hoofdzaak inter nationale politieke kwesties, die ons er van verwijderd houden. Het is vooral de inner lijke verzwakking, ja uitputting van Duits land, geteisterd door enorme verwoestingen en van een groot deel van zijn arbeids kracht beroofd door de Führer die het „Herrenvolk" tot wereldheersers zou maken die dit gevolg heeft. Het is een reden temeer, een heel belangrijke reden, om het zakelijke belang in te zien dat wij bij een politieke reconstructie van Europa, bij schepping van nieuwe eenheid, hebben. Ons volk van welhaast tien millioen in woners, samengepropt op een klein grond gebied met veel te kleine hulpbronnen, geschikt om door vreedzame, deugdelijke arbeid daarin een grote taak te vervullen niet alleen ten eigen bate maar ook ten bate van anderen staat gereed. Wanneer zal het zijn kans krijgen? R. P. Russen verleggen telefoon lijnen en vernielen bruggen Naar vernomen wordt, zijn de Sovjets bezig de telegraaf- en telefoonlijnen met West-Europa en het Westelijke deel van de Sovjet-zóne te verleggen zodat zij niet langer door de Westelijke sectoren van Berlijn lopen doch er om heen. Een Amerikaanse woordvoerder ver klaarde dat de Russen, wanneer zij met de verlegging gereed zijn, de verbindingen der Westelijke geallieerden met Berlijn kun nen afsnijden zonder dat zij voor tegen maatregelen bevreesd behoeven te zijn. Sovjet-Russische soldaten hebben t drie bruggen langs de grens met de Ameri kaanse zóne in Beieren vernield, omdat deze bruggen naar hun verklaring „ille gaal" gebruikt werden, aldus meldt de Beierse staatspolitie volgens radio Mün- chen Sokolofski en Rokosofski onverwacht naar Moskou geroepen Sneller dan oorspronkelijk verwacht werd zijn de drie afgezanten der Wes telijke mogendheden. Frank Roberts, Bedell Smith en Yves Chataignau, doorgedrongen tot Stalin. Maandag avond werden zij op het Kremlin ont vangen en onmiddellijk tot Stalin toe gelaten, die twee uren lang met de Westelijke vertegenwoordigers sprak. Over de onderwerpen die ter tafel kwamen noch over de resultaten der bespreking werd iets onthuld. Ook Molotof was bij 't onderhoud aan wezig. Reuter meldt dat de afgezanten na afloop der besprekingen „in een goed humeur schenen te zijn". Zowel de Westelijke vertegenwoordigers en hun medewerkers als de Russische in- formatieposten zwegen als een graf. De drie Westelijke regeringen hebben intus sen reeds rapporten over het onderhoud ontvangen, doch ook daar werd niets me degedeeld. In Berlijn heeft het opzien ge baard dat de Russische militaire gouver neur in Duitsland, Sokolofski en de Rus sische bevelhebber der troepen in het Wes ten, Rokosofski, beide onverwacht zijn op gecommandeerd naar Moskou. Zij zijn reeds vertrokken. Men veronderstelt dat zij rapport zullen moeten uitbrengen aan Stalin naar aanleiding van mededelingen der Westelijke afgezanten over de Berlijn- se kwestie, en tegelijk om verslag te doen van de militaire maatregelen, die zij in de afgelopen weken in Oost-Duitsland, als voorzorg tegen een eventuele doorbraak van geallieerden naar Berlijn, hebben ge troffen. Ten opzichte van de Moskouse onder handelingen en in het bijzonder van het gesprek der ambassadeurs met Stalin koestert men in Russische militaire krin gen te Karlshorst geen al te hoge verwach tingen. Men staat op het standpunt, dat deze besprekingen alleen dan een wijziging in de huidige situatie zouden kunnen bren gen, als de Anglo-Amerikanen bereid wa ren hun politiek geheel te herzien, en wel in dien zin, dat zij de plannen om een afzonderlijke West-Duitse staat in te stel len zouden opgeven en ook op het gebied van de geldsanering de Russische eisen zouden inwilligen. Aangezien men zich evenwel in het Russische hoofdkwartier geen illusies maakt over de bereidwillig heid der Westelijke mogendheden een der gelijke koerszwenking te maken, gelooft men, dat de pogingen om de beide partijen aan de conferentietafel te brengen bij voor baat tot mislukking zijri gedoemd. Het enige punt, waarover volgens Russische opvatting een discussie zou kunnen wor den geopend, betreft de vraag op welke wijze de Amerikanen, Engelsen en Fran sen zich uit Berlijn zouden kunnen terug trekken. Van Russische zijde zou men op voorwaarde dat de Westelijke geallieerden Berlijn ontruimen, tot bepaalde concessies op ander gebied bereid zijn. Men zou be reid zijn de Russische aanspraken op me dezeggenschap bij de contróle van het Ruhrgebied prijs te geven. Klaarblijkelijk rekent men er aan Rus sische zijde op, dat de tegenwoordige toe stand van hoogspanning zal voortduren, dat het in de loop der komende maanden tot een definitieve scheiding tussen Oost en West-Duitsland zal komen, dat ook Berlijrf voorlopig in twee scherp geschei den delen zal worden gesplitst en dat de moeilijkheden vgn de winter de drie Wes- Demilitarisatie van Jeruzalem aanvaard De Joden en de Arabieren aanvaarden het principe der demilitarisatie van Jeru zalem, zo heeft graaf Bernadotte in een telegram van 1 Augustus aan de Veilig heidsraad medegedeeld. Uit de antwoorden- van beide partijen aan de UNO-bemiddelaar blijkt, dat de Arabieren bereid zijn tot het definitieve staken van-het vuren in de heilige stad. Het antwoord van de Joodse staat behelst een aanvaarding van het principe der demi litarisatie van Jeruzalem, maar tevens een protest betreffende Bernadotte's voorstellen betreffende de regeling van het vraagstuk inzake de heilige stad. In zijn telegram aan de voorzitter van de Veiligheidsraad onderstreept Bernadotte,' dat het niet ging om voorstellen, maar enkel om suggesties, die kunnen dienen als basis voor een bespreking. lelijke geallieerden zullen nopen Berlijn te verlaten. Of de Russen ernstig rekening houden met de mogelijkheid dat gepoogd zal wor den de toegang van het Westen naar Ber lijn met geweld te openen, is moeilijk vast te stellen. Opmerkelijk is evenwel dat maarschalk Rokosofski in de korte tijd van zijn verblijf te Berlijn en in Oost-Duits- land grote activiteit aan de dag heeft ge legd. Roemeense maatregelen tegen Zwitsers Volgens een officiële Zwitserse medede ling heeft de Roemeense regering gelast dat alle Zwitserse consulaten in Roemenië gesloten worden. Voorts is een Zwitser, die zijn hele leven in Roemenië had door gebracht „onder vernederende omstandig heden" uit het land gezet. Deze daden moe ten gezien worden als represaillemaatrege len naar aanleiding van de arrestatie in Zurich van de Roemeen Vitzianu, die ver dacht werd van economische spionnage. De Roemeense regering had verklaard, dat de gearresteerde de diplomatieke onschend baarheid genoot. Vitzianu had echter nooit de diplomatieke status gehad. Het onderzoek heeft aangetoond, dat de arrestatie volkomen gerechtvaardigd was en de Zwitserse regering overweegt gepaste tegenmaatregelen, zo besluit de verklaring. er Met drommen dringen ze vrolijk duwend de textielmagazijnen bin nen, bestormen de toonbanken en graaien met gretige handen in de kledingstandaards, op jacht naar punten- vrije zomerjurkjes en andere begeerlijkheden in deze eerste na-oor- logse opruimingsweken. De Nederlandse vrouw is weer in haar ele ment en de linnenkast zal er wel bij varen. Of het winkelpersoneel er ook zoveel plezier in heeft, dat is een andeie kwestie, om nog maar te zwijgen over de he ren echtgenoten, die 's avonds de buit aan snoeperige japonnetjes en de rekening daarvoor te aan schouwen krijgen. Op de foto een beeld van de eerste gevechten op het opruimingsslagveld. „Hier die jurk", staat er als het ware in hun ogen te lezen wanneer zij zich vol geestdrift in het strijdgewoel storten. Schimpscheuten aan het adres der Oostenrijkse waarnemers De Donauconferentie heeft eenstemmig besloten dat de beslissingen van de con ferentie met eenvoudige meerderheid van stemmen genomen zullen worden. Na de tegenwerpingen van Sovjetzijde had de Franse gedelegeerde het voorstel voor be slissingen met twee-derde meerderheid in getrokken. Alois Bebler, de Joegoslavische gedelegeerde, zeide, dat de Fransen dit voorstel hadden ingetrokken, omdat zij wisten dat ook een twee-derde meerderheid tegen hen zou zijn. De Sovjet-Unie heeft een ontwerp-con- ventie voor de contróle van de Donau in gediend volgens welke deze controle uit geoefend zou worden door een commissie bestaande uit afgevaardigden van de lan den waar de Donau door of langs stroomt. De commissie zóu in Gratz (Roemenië) zetelen en elk land zou één afgevaardigde zenden. De Donau zal volgens de resolutie open staan voor alle handelsvaartuigen van alle landen op voet van gelijkheid aangaande de te betalen rechten. Oostenrijk "zou het recht hebben eveneens tot de commissie toe te treden na* de ondertekening van het vredesverdrag. Er zouden twee administratieve bureaux worden ingesteld, een voor de bovenloop en een voor de benedenloop. De Donaulanden zouden bepaalde rech ten mogen heffen voor het onderhoud van de rivier. Er zouden geen marine-vaartui gen van niet-Donaulanden op de rivier mogen varen. De verplichtingen van de vroegere Donau-commissie zouden verval len. Toen de Oostenrijkse gedelegeerde, graaf Orsini Rosenberg, de conferentie verzocht de beslissing te herzien, dat Oostenrijk slechts adviserende stem zou hebben, ant woordde Wysjinskl, dat het sabotage was om terug te komen op een eerder geregel de kwestie. Door het niet toekennen van stemrecht werd volgens graaf Rosenberg te kort ge daan aan de eer van Oostenrijk. Hierop zei Maandagavond is de violist Gijs Bcths per KLM-vlicgtuig naar Paramaribo vertrokken. Leeft Lindbergh-baby nog? Deens landarbeider komt met „onthullingen" Het enige kind van de eerste Oceaan vlieger kolonel Lindbergh, dat op 7 Maart 1932 in de staat New-Jersey werd ontvoerd, zou in Denemarken leven. Volgens de cor respondenten van verscheidene Engelse bladen te Kopenhagen heeft zekere Erik Nielson, een in het Noord-Westen van Jut land wonende landbouw-arbeider, onlangs verklaard, dat hij de „Lindbergh-baby" is, wiens ontvoering destijds de gehele wereld in opschudding heeft gebracht. De vinger afdrukken van de achttienjarige Nielson zouden overeenkomen met die, welke des tijds zijn afgenomen van een aan de baby toebehorende ballon. Ook zou Nielson een frappante gelijkenis met kolonel Lindbergh vertonen. Er zal thans nog een bloedonder zoek worden verricht. Twee maanden na de ontvoering van de baby is in een bos een lijkje aangetroffen, waarvan men veronderstelde dat het van de Lindbergh-baby was. Op 3 April 1936 is Bernhard Hauptmann als de moordenaar van het kind terechtgesteld. Wysjinski, dat ieder ander op de confe rentie meer recht had de eer van het Oos tenrijkse volk te verdedigen, dan de krin gen waartoe Rosenberg behoorde. Deze hadden de „Anschluss" voorbereid en Hitier tot het laatste ogenblik gesteund. Rusland weigert UNO-waarnemers toe te laten tot Donau-conferentie Naar te Lake Success wordt vernomen, heeft de Sovjet-Unie geweigerd waar nemers van de UNO toe te laten tot de Donauconferentie. Begin Juli heeft Trygve Lie de grote mogendheden gevraagd of zij bezwaar hadden tegen toelating van waar nemers. Engeland, Frankrijk en de Ver enigde Staten hebben geantwoord dat zij er geen bezwaar tegen hadden. De Russi sche afgevaardigde Wysjinski gaf echter te kennen, dat op de conferentie van mi nisters van Buitenlandse Zaken niets over de uitnodiging van zulke waarnemers was gezegd en dat de Sovjet-regering het ver zoek derhalve van de hand wees. Handelsovereenkomst met Bizonië In Frankfort is een overeenkomst gepa rafeerd. welke het handels verkeer tussen Nederland en Bizonic (de Britse en Ameri kaanse bezettingszone van Duitsland) re gelt voor het tijdvak van 1 Augustus 1948 tot en met 31 Juli 1949. Contingenten zijn vastgesteld voor de in- en uitvoer in beide richtingen zowel van goederen als van diensten. De totalen der contingenten be lopen 181 millioen gulden voor de uitvoer van Nederland naar Bizonië, 230 millioen gulden voor de uitvoer van Bizonië naar Nederland. De autoriteiten van Bizonië en de Neder landse regering hebben bij het tot stand komen van deze overeenkomst er naar ge streefd een begin te maken met de toe passing van de richtlijnen voor het herstel van de Europese economie, zoals voorzien is in het Marshall-plan en de overeenkomst van Parijs. Het is te verwachten, dat het handelsverkeer met Bizonië door deze overeenkomst in vergelijking tot de laatste twee a drie jaren aanmerkelijk zal toe nemen. Nederland zal voornamelijk levensmid delen. chemicaliën, tin, rubber en indus trie-diamanten en Bizonië voornamelijk machinerieën, gezaagd hout, chemicaliën, textielgoederen, electrisch materiaal en ijzer- en staalproducten, alsmede voor 70 millioen gulden aan steenkolen leveren. Voorts voorziet de overeenkomst in het instellen van een gemengde commissie, be- staandé uit vertegenwoordigers van beide partijen. Deze commissie zal op verzoek van elk van beide partijen bijeengeroepen kunnen worden. Hel woord is aan Icrnard Baruch: Ieder heeft hel recht tot ccn eigen mening, maar niemand heeft hel recht feiten onjuist weer te geven. De Kabinetsformatie Vandaag of morgen voltooid? Onze parlementaire redacteur seinde van morgen, dat door formateur mr. J. R. H. van Schaik er blijkbaar alles op gezet wordt om het kabinet liefst vandaag, anders mor gen nog gereed te krijgen. De formateur zelf laat zich niet uit; hij toont zich in deze taak afkerig van publiciteit. De indruk bestaat evenwel dat hij zelf geen minister president zal worden en vrijwel zeker schijnt te zijn, dat dr. Beel dat ook niet zal blijven. Deze zou niet tot het nieuwe kabi net behoren. Verwacht wordt dat het geen parlementair kabinet zal zijn. Het gerucht loopt dat het behalve leden van de K.V.P. en de P. v. d. A., ook een lid van de V.V.D. en een van de C.H.U. zou bevatten. Een ander gerucht wil dat minister Drees mi nister-president zou worden. Daarbij zou noch het departement van Overzeese Ge biedsdelen, noch dat van Buitenlandse Zaken door een lid van de P. v. d. A. bezet worden. Tengevolge van een seinfout vermeldden wij gisteren dat de Tweede Kamer-fracties van de K.V.P. en de P. v. d. A. gisteren gezamenlijk vergaderd zouden hebben. Het waren de Eerste en Tweede Kamer-fracties van de P. v. d. A. Teneinde te komen tot een verlaging der nog steeds bijzonder hoge bouw kosten heeft de minister van Weder opbouw en Volkshuisvesting een aan tal nieuwe maatregelen genomen. De maximumprijs waartegen de bouw van nieuwe woningen zal wor den gegund, zal van 1 September 19Ï8 af verlaagd worden met 2,50 per kubieke meter. De practijk wijst uit, dat de huidige bouwkosten hoger liggen dan noodzakelijk is, aldus verklaart de afdeling Voorlichting van het desbetreffende ministerie. Zulks blijkt uit het feit, dat in verschillende ge vallen tot gunning kon worden overgègaan tegen prijzen welke soms zelfs zeer be langrijk beneden de maximumprijzen lagen en uit het feit dat verschillende aan nemers nog steeds in de gelegenheid zijn bij de huidige prijzen zwarte lonen aan de bouwvakarbeiders te betalen. Daar de hogere bouwkosten voor het grootste deel door het Rijk moeten worden gefinancierd, acht de minister het niet langer verant woord de huidige toestand te laten voort duren. De Directeur-generaal van de Arbeid en het College van Rijksbemiddelaars hebben zich bereid verklaard besprekingen te voeren met de organisaties van werk gevers en werknemers in het bouwbedrijf om, in aansluiting aan de proeven, welke reeds gaande zijn in de gemeenten Amster dam, Groningen, Arnhem, Nijmegen en Eindhoven, te komen tot een oplossing van het loonvraagstuk in die zin, dat bij be hoorlijke arbeidsprestatie ook een behoor lijk loon kan worden verdiend. Verder zal de minister er op toezien, dat het evenwicht zal worden gehandhaafd tussen de hoeveelheid in uitvoering te nemen werk en het beschikbare aantal bouwvakarbeiders en materialen. Het werk, dat momenteel in uitvoering is, heeft een zodanige omvang bereikt, dat het noodzakelijk is de hoeveelheid werk op de markt niet verder te vermeerderen. De goedkeuringspolitiek van de overheid zal er dan ook op gericht zijn in het nog resterende deel van 1948 de hoeveelheid in uitvoering zijnde werken meer in overeen stemming te brengen met de beschikbare arbeidskrachten en materialen. Waarschijnlijk zullen de Haagse trams en bussen Woensdag weer gaan rijden. In de Maandag gehouden ver gaderingen van de R.K.- en de Protes tants-Christelijke organisaties hebben de bestureji aangedrongen op directe hervatting van het werk. De leden weigerden dit echter te doen, voordat ook de leden van de Nederlandse Ver eniging van Spoor- en Tramwegper soneel, die hedenavond zullen ver gaderen, een beslissing hebben ge nomen. De vergadering van de 60 4 70 leden der Protestant-Christelijke organisatie had een kalm verloop. De leden weigerden het advies van hun bestuur op te volgen om vandaag weer aan het werk te gaan. Zij verklaarden zich echter solidair met hun bedrijfsgenoten, leden van de Nederlandse Vereniging, die nog moesten vergaderen. Huns inziens zou directe werkhervatting een poging zijn om de staking te breken. Op de vergadering van de R.K. bond St. Rafaël, waar een delegatie van het hoofd bestuur aanwezig was, ging het vrij wat rumoeriger toe. De twee driehonderd tram- en busmannen staken hun mening over het bondsbeleid, alsook over het be leid van de Nederlandse Vereniging van Spoor- en Tramwegpersoneel niet onder stoelen of banken en ruim twintig sprekers verweten het bestuur, dat het zich op het gebied van de loonkwestïe te weinig actief heeft betoond en de zaken in hetzelfde langzame tempo als dat van de Neder landse Vereniging heeft behandeld. Ook hier gaf men toe, dat een wilde staking weinig nut kan hebben, maar dat men noodgedwongen heeft moeten mee doen, omdat naar verklaard wordt, de loonsituatie, thans nog verergerd door het inhouden van fooibelasting over 1946, voor alle gezinnen onhoudbaar was geworden. Indien hedenavond de ongeveer 1800 leden van de Nederlandse Vereniging van Spoor- en Tramwegpersoneel besluiten het werk te hervatten, zullen de leden van St. Rafaël dit eveneens doen. Het A.N.P. verneemt, dat de drie orga nisaties, verenigd in de Unie Vervoer, met de HTM-directie en de Haagse burgemees ter overeen zouden zijn gekomen om de oplossing van het conflict in zodanige banen te leiden, dat het niet-erkende stakingscomité buiten de afwikkeling zou komen te staan, maar dat aan de wensen van het Haagse tram- en buspersoneel tegemoet zou worden gekomen. Suriname maakt kennis met zijn nieuwe gouverneur Het is geenszins de bedoeling te komen tot drastische vermindering der bouwacti viteit. In die sectoren der bouwnijverheid, waar in het eerste half jaar van 1948 te veel werken in uitvoering zijn genomen, zullen thans de goedkeuringen worden beperkt. Dit zal het bouwtempo ten goede komen. Er behoeft geen vrees te bestaan dat minder nieuwe woningen gereed zul len komen. Eerder zal het tegendeel het geval*zijn. Door deze maatregelen hoopt de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting te bereiken, dat de omvang van de bouwnij verheid in Nederland meer nog dan tot dusverre in de juiste verhouding wordt gebracht tot de arbeids- en materiaalposi tie, waardoor de bouwkosten kunnen dalen en de tijd, welke met de uitvoering der werken gemoeid is, belangrijk kan worden bekort. Van heden af zal slechts goedkeuring worden verleend voor werken welke de overheid geheel of gedeeltelijk financiert, nadat een steenfabrikant of -handelaar zich schriftelijk bereid heeft verklaard de no dige stenen binnen een zodanige termijn te leveren, dat het werk in een snel tempo voortgang kan vinden. Zuivering van Marshalls ministerie Het Amerikaanse ministerie van Buiten landse Zaken is „gezuiverd van opstandige elementen, waaronder communisten en medestanders", zo heeft Bartel Jonkman (republikein, Michigan) in het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden medege deeld. Jonkman heeft meer dan twee jaar gewerkt als een „éénmans sub-commissie" van de Huiscommissie voor Buitenlandse Zaken. 134 Ambtenaren waren ontslagen, omdat zij „een risico voor de veiligheid" vormden. Togliatti zou vervangen worden „Togliatti zal wellicht nimmer meer zijn plaats als leider van de Italiaanse commu nistische partij innemen", schrijft de cor respondent van de „Daily Telegraph" te Rome. „Moskou zou de partij bevolen heb ben een strijdpolitiek te voeren en To gliatti definitief willen vervangen". Bommen gebruikt op Malakka Volgens een officiële telling zijn in Juli op Malakka 158 mensen om het leven ge komen. Meer dan een derde hiervan werd door verzetslieden vermoord. Spitfires van de RAF hebben een aantal hutten bij een communistisch kamp-hoofd kwartier in Zuid-Perak met bommen vol komen verwoest. Dit is voor het eerst dat bommen gebruikt worden. Even nadat een Spitfire van de RAF te Koeala Loempoer was opgestegen, vuurde zij per ongeluk een raket af, die ongeveer 5 km ten Zuiden van de stad midden tus sen drie Chinese woningen neerkwam. Een kind werd gedood en 26 personen min of meer ernstig gewond. Szakasits Hongaars president Hedenochtend heeft het Hongaarse parle ment bij acclamatie Arpad Szakasits, voor zitter van de Vertjnigde Arbeiderspartij, die inmiddels met de communisten is ge fuseerd. tot president der republiek geko zen. Tijdens de stemming hebben de oppo sitie-afgevaardigden de zaal verlaten. Met uitzondering van enkele leden van de on afhankelijke Hongaarse democratische partij (oppositie-partij van pater Balogh). Onmiddellijk na zijn verkiezing legde Szakasits de eed af in handen van de voor- De nieuwe gouverneur van Suriname, dr. W. Huender, is Maandag met zijn gezin met de „Stuyvesant" in Paramaribo aan gekomen. Hij werd verwelkomd door de plaatsvervangende voorzitter van het 7,tler der Kamer, Emeric Nagy. college van algemeen bestuur, dr. J. C. de Miranda, de vice-voorzitter van dit college, R. G. Vervuurt, en de voorzitter van de staten. Dr. Huender inspecteerde de ere wacht van de politie en begaf zich vervol gens naar het gouverneurshuis, waar ci viele en militaire autoriteiten aan hem wer den voorgesteld. Onder gejuich van het pu bliek wandelde dr. Huender naar het aan grenzende gebouw van de staten, waar hij werd beëdigd. Dr. Huender, die de 57ste gouverneur van Suriname is, zeide in zijn eerste redevoering, dat de opbouw van een nieuw Suriname ongetwijfeld moeilijk heden met zich zal brengen, doch dat deze moeten worden aangepakt in de eens gezindheid, waartoe koningin Wilhelmina aanspoorde in haar toespraak tot het rijk bij de bekendmaking van haar troons afstand. Weerbericht KOEL WEER. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond: Meest zwaar bewolkt met aanvankelijk nog enkele plaatselijke regenbuien. Zwakke tot matige, maar langs de Waddeneilanden nu en dan vrij krach tige wind tussen Noord en West. Koel Zon op Maan op 4 Augustus: 5.05 uur. onder 20.25 uur 3.18 uur, onder 20.44 uur

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 1