Haarlems Dagblad Een Eed rgen feest Nog een conferentie in het Kremlin met Westelijke vertegenwoordigers verwacht Franse regering heeft devaluatieplannen Duitse communisten in Sovjet-zone zullen rigoureus gezuiverd worden Openluchttheater past zijn avondtoilet Doodstraf voor drie leden van Indonesische terreurbende Weerbericht 6$e Jaargang No. 19006 Grote Houtsti 93, Tel Adv en Admin. 10724, 14825, Redactie 10600. Direct-Hoofdred. 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, TeL 12230. Drukkerij Z. B. Spaarne 12, TeL 12713. 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom tToensïfag 4 ïugwstus 1948 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kVnartaal 4,Franco per post 4,50. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administn. tie. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem DE SPELEN TE LONDEN zijn, volgens gebruik, geopend met de aflegging van 'de Olympische eed door alle deelnemers, baarbij hebben zij gezworen dat zij zich in (eerlijke strijd en in de ware geest van Sportiviteit voor de eer van hun land en Voor de roem van de sport zouden gedra gen. Maar het is bij de voetbalwedstrijden jiiet goed gegaan. Het is Zaterdagavond mis gegaan bij de ontmoeting Groot-Brittannie- Nederland, te Highbury gespeeld en door de Britten met 4-3 gewonnen. In die wed strijd is, zoals onze reporter gemeld heeft en zoals ook uit andere verslagen is ge bleken, na een goed begin schandalig ruw 'respeeld. Sommige Nederlandse spelers 'chijnen daar in niet geringe mate aan jchuldig te zijn geweest. In de meest on omwonden vorm is dit betoogd door de jportredacteur van Het Vrije Volk. Hij jeeft geschreven ,,dat het, zeker na de rust, geen voetbalwedstrijd meer is geweest, maar een gevecht in de slechtste zin van het woord, waarin een aantal spelers (Nederlanders evenzeer als Engelsen, maar helaas vooral Nederlanders) niet uit gemeenheid maar in een natuurlijk ver klaarbare wil om te winnen zo weinig zelfbeheersing toonden, dat alle vormen van sportiviteit daardoor verloren gingen en dat van de Olympische geest niets dan schim overbleef". Hij zegt dat de eed leugen is geworden, dat van sportivi teit, sportmanseer en sportglorie geen kruimel is overgebleven en dat er alleen maar .wil om te winnen was. „Wil om te winnen moet er zijn, maar die wil mag nooit en zeker niet op een Olympisch feest het denken en doen overheersfen". Deze sportredacteur heeft voorts gerap porteerd, dat De Vroet zich een slecht aan- - loerder heeft getoond. „Niet eenmaal heeft kjhij zijn mannen tot kalmte gemaand en '{wat veel erger is: hij gaf maar al te vaak slechte voorbeeld". De Nederlandse official Herberts daar entegen geeft alle schuld aan de Engelsen. Gisteravond hebben wij medegedeeld, ook de voor het Olympisch voetbal- lljournooi gespeelde voetbalwedstrijd Oos- aiftenrijk-Zweden een mislukking is gewor den. Enkele Oostenrijkers misdroegen zich zodanig, dat de Britse scheidsrech ter zich tenslotte genoodzaakt zag het spel te onderbreken om de naam van een speler te noteren en later zelfs een andere Oos uit het veld moest zenden, zodat het tiental iedere kans om zijn achterstand etjin te halen kwijt was en dan ook met 3-0 ijsjverslagen werd. v> Men vraagt zich af wat er verder te "'Eebeuren staat, want er moeten nog heel jwat wedstrijden in het voetbaltournooi ge- l'fcpeeld worden. En het is niet de eerste maal ilat zulke .dingen bij het Olympische voet- R,,bal geschieden. Bij vorige Spelen ook in n-a928 te Amsterdam, maar niet door toe- 93&oen van Nederlandse spelers zijn ze at«veneens voorgekomen. Het waren o.a. ^jdeze herinneringen, die er mij toe brach- ïen enige maanden geleden op deze plaats 'Je zeggen, dat ik de Olympische Spelen tonder enthousiasme tegemoet zag. Helaas 'prdt dit gebrek aan geestdrift opnieuw Als het alleen maar om het winnen gaat zijn zulke wedstrijden hiet alleen waardeloos, maar hebben zij bepaald nadeel. Want bij de span- pingen, die toch al in deze wereld bestaan, jveroorzaken zij dan een verslechtering in de relaties tussen volken. Dit is des te er- tijger als het volken betreft, welker betrek kingen overigens goed zijn en als het een ko populaire sport als voetbal geldt. Zeer jveel mensen zijn immers tot generaliseren Bgeneigd en plegen het optreden van enige «■jspelers als een weergave van de opvattin van een geheel volk te zien. Dat is wel ?idom, maar het feit doet zich nu eenmaal ^jvoor. Het is dus beter niet met vuur te Spelen. Er wordt tussen volken al veel te J5;veel met vuur gespeeld. Daarom verwon- 2.Idert het mij niet, dat de bovengenoemde r- Amsterdamse sportredacteur de slotsom 9» heeft getrokken: Geen voetbal meer op de H Olympische Spelen. Hij is niet de eerste die deze raad geeft. Na vroegere Olympische Spelen is al door menigeen hetzelfde advies gegeven. Het is jammer dat het niet is opgevolgd. Na de huidige Spelen zal het opnieuw aan de orde moeten worden gesteld. Dat het oude ideaal van baron Pierre de Coubertin, de man die in de negentiger jaren de stoot gaf tot de moderne herleving dezer Spelen der Griekse Oudheid het ideaal, dat zij ver broedering der volken zouden bevorderen niet bewaarheid is weet iedereen. Dat is 8l teleurstellend genoeg. Maar als er boven dien nog wedstrijden bij voorkomen, die de verstandhouding dreigen te verslechteren, moet men die eenvoudig van het program ma schrappen. Zulk risico is geen enkele sportkamp waard. En de fraaie ceremonie van de Olympische eed is waardeloos, als die niet gestand wordt gedaan. De bewoordingen van de eed zijn duide- jk genoeg. Er staat niet: „te winnen voor de eer van hun land" maar „deel te nemen 'in eerlijke strijd en in de ware geest van sportiviteit voor de eer van hun land." Er zij aan herinnerd dat de Nederlandse „chef de mission", Karei Lotsy, op de laatste bij eenkomst van de Nederlandse deelnemers te Amsterdam voor het vertrek naar Lon den gezegd heeft: „Laat nooit uw sport manseer besmeuren; liever eerlijk ver liezen dan oneerlijk winnen." Dat zijn woorden die aansluiten bij de Olympische «ed. Algemeen is verzekerd, dat de Deense scheidsrechter Vald Laursen de wedstrijd te Highbury zwak geleid heeft. Hij trad aarzelend op en verloor spoedig het gezag over de spelers. Dat is verkeerd, maar het is geen excuus. Er waren ook nog aan voerders aan beide zijden. En de spelers zelf zijn geen schoolkinderen, die stout moeten worden als de meester geen orde kan houden. In het geval Oostenrijk Zweden trad trouwens een scheidsrechter op, die zich blijkbaar wel krachtig deed gelden en daar ging het ook mis. Ik zie het 'verdere verloop van het Olympisch voet baltournooi zonder optimisme tegemoet. R. P. Roem eist volmachten voor de Commissie van Drie Mohammed Roem, leider van de repu blikeinse delegatie, heeft tijdens een uit eenzetting, die hij Dinsdagmorgen heeft gedaan voor het uitvoerend comité van het republikeins parlement over de vorderin gen der Nederlands-republikeinse onder handelingen, uitbreiding van de volmach ten van de Commissie van Goede Diensten .geëist om dit lichaam in staat te stellen lijn besluiten op ve leggen. Morgen is het feest op Soestdijk, want dan zal beentje negen jaar worden. De zusjes en schoolkame raadjes zullen het jonge prinsesje wel geestdriftig het „long zal ze leven" toezingen, maar daarbij toch ook een oog gericht houden op .de limonade en de taartjes, die bij zulke feesten immers bijna net zo belangrijk zijn.... Dat Irene intussen „al 'n hele jongedame" begint te worden, dat hebben wij nog deze week in de bioscopen kunnen zien op het aardige filmpje, dat prins Bernhard zelf van zijn spruiten vervaardigd heeft. (Auteursrecht foto Ver. Pro Juventute) Angstvallige geheimhouding van de laatste ontwikkelingen De Amerikaanse, Britse en Franse rege ringsautoriteiten zijn in hun respectieve lijke hoofdsteden begonnen met de bestudering van het geheime rapport dat over de besprekingen in het Kremlin-van Maandagavond is uitgebracht. De ver tegenwoordigers der drie Westelijke mo gendheden hebben na afloop van het onderhoud onmiddellijk hun rapporten uit Moskou verzonden. Britse ambtenaren te Londen werkten de gehele nacht aan de ontcijfering van het speciale rapport, dat Frank Roberts, de particuliere secretaris van minister Bevin, aan laatstgenoemde heeft doen toekomen. Te Parijs en Washington werden in aller ijl diverse conferenties belegd na de ont vangst van het rapport uit Moskou. De United Press correspondent te Mos kou meldt telefonisch, dat het thans aan Washington, Londen en Parijs zal zijn om de volgende stappen te ondernemen. Er zijn zekere aanwijzingen, dat nog een tweede conferentie in het Krenxliix met ,de vertegenwoordigers van het Westen zal worden gehouden ter verdere gedachten- wisseling over de eventuele opheffing van de blokkade van Berlijn. Roberts is nog niet uit Moskou vertrok ken en het is niet pnwaarschijnlijk dat hij nog aan verdere besprekingen zal deel nemen. Men verwacht, dat Engeland, Frankrijk en de Verenigde Staten de komende in structies aan hun afgezanten te Moskou zullen coördineren, nadat men tussen Washington, Parijs en Londen van mening gewisseld heeft. In gewoonlijk welinge lichte diplomatieke kringen te Londen voorspelt men, dat het enige dagen zou kunnen duren voordat men nieuwe in structies naar Moskou zal zenden. Het is aannemelijk, aldus Reuter, dat Fx-ank Roberts intussen te Moskou zal blijven. In alle Sovjet-Russische bladen is een officiële mededeling van 44 woorden over de bespreking met Stalin onder koppen van twee kolom op de voorpagina gepubli ceerd. Generaal Jean Ganeval, de Franse com mandant in Berlijn, heeft medegedeeld, dat deze week begonnen zal worden met de aanleg van een nieuw vliegveld in de Franse sector, bij de schietbaan te Tegel, in het Noorden van Berlijn. Stroom als lokmiddel De voorzitter van de Duitse economische raad in de Sovjetzöne, Heinrich Rau, heeft aangeboden de industx-iële ondernemingen in de Westelijke sectoren van Berlijn van de nodige electrisehe stroom te voorzien, mits zij handelsbetrekkingen met de Oos telijke zóne van Duitsland aanknopen. Het bericht werd gepubliceerd in het onder Sovjet-toezicht staande blad „Nacht express". Zoals men weet is in de Westelijke sec toren van Berlijn, sedert de Russen de stroomleveranties stopzetten, het stroom verbruik beperkt tot vier uren per dag. Rau voegde er aan toe, dat de Russen ook bereid zijn uit hun zóne grondstoffen en kolen aan de West-Berlijnse fabrieken te leveren „op even vlotte wijze als thans de (Van onze correspondent te Parijs) Ofschoon Paul Reynaud, de nieuwe Franse minister van Financiën, zich veel moeite getroost heeft om zijn saneringsprogram geheim te houden, blijkt dit geheim toch niet ongerept te zijn gebleven. De Parïjse cox-respondent van het Engelse blad „Fi nancial Times" bericht namelijk, dat de Franse regering een nieuwe devaluatie van de franc voorbereidt, die in September tot uitvoex-ing zou moeten komen. De directeur van het internationale monetaire fonds zou reeds zijn goedkeuring aan de plannen heb ben gegeven. Het is niet bekend of de Franse regering reeds overleg heeft ge pleegd met de geïnteresseerde regeringen als die van België, Nederland en Engeland. Deze nieuwe devaluatie zou de derde na de bevrijding zijn, na die van December 1945 en Januari 1948. en de negende sinds de Franse revolutie. Het sanerjngsprogx-am komt Donderdag in de ministerraad, Vrij dag in de parlementaire commissie en Za terdag in de Kamer. voedselvoorziening van geheel Berlijn door de Russen wordt verzorgd." (Slechts 19.000 van de 2.400.000 West- Berlijners hebben verzocht hun levensmid delen in de Russische sector te mogen be trekken). De Russen hebben in de twee afgelopen weken hun politiek ten aanzien van Ber lijn geheel herzien en trachten thans te bewijzen dat het in de eerste plaats niet de Russen, maar de Westelijke mogend heden zijn die Berlijn blokkeren en voorts dat Rusland in een groots humanitair streven tracht een oplossing te verwezen lijken voor de huidige catastrophale situatie. Het uiteindelijke doel van deze campagne is het bewijs te leveren dat de Westelijke mogendheden niet langer het recht hebben in Berlijn te blijven. New Yoi»k Times over de situatie De New York Times schrijft, dat tenge volge van de conferentie op het Kremlin de internationale spanning verminderd schijnt te zijn en dat inplaats van vrees voor een aanstaande botsing een voorzich tig optimisme gekoesterd schijnt te mogen worden ten aanzien van de mogelijkheid, dat de diplomatie een weg zal vinden om de vrede te bewaren. „Er bestaat een kans, aldus het blad, dat de Sovjet-Unie en de Westelijke mogend heden, na de onbeslist gebleven koude oorlog en de krachtproef te Berlijn, thans j gekomen zijn op een punt, waar de Sovjet- Unie het raadzaam acht haar al te ambi tieuze plannen te laten varen en te gaan praten over voorwaarden, waarop het voor beide partijen mogelijk zal zijn te leven. Hoe meer de Verenigde Staten kunnen bij dragen aan bespoediging van het econo misch en militair herstel van West-Europa, en van Frankrijk in het bijzonder, des te groter is de kans, dat de eventuële onder handelingen tot succes zullen leiden." De Duitse Eenheidspartij: koren met veel kaf De door de communisten beheerste so cialistische eenheidspartij (SED) in Duits land heeft medegedeeld, dat in de Sovjet- Russische zone, een uitgebreide partijzui vering wordt uitgevoerd. Op een bijeenkomst van het centraal be stuur van de partij op 29 Juli is besloten de leden te royeren, die in de volgende categorieën vallen: 1. Leden die een tegen de partij gerichte houding hebben aangenomen. 2. Leden die zich vijanden van de Sovjet- Unie betoond hebben. 3. Leden die hebben deelgenomen aan zwarthandel en misdaden, rechtstreeks dan wel onrechtstreeks. 4. Leden die valse verklaringen hebben afgelegd over hun activiteit tijdens het nazi-regiem. 5 Leden die er van verdacht worden te fungeren als agenten van de sociaal-demo cratische partij of als spionnen en sabo teurs in vreemde dienst. Er zullen speciale commissies van on derzoek worden ingesteld ter uitvoering van de zuivering. Ook moeten krachtige maatregelen ge nomen worden, aldus de officiële verkla ring, ter bestrijding van de passiviteit van een gedeelte der leden van de partij. De A.N.P.-correspondent te Berlijn meldt, dat in de verklaring gezegd wordt: „De verschijnselen van ontevredenheid onder de Duitse arbeiders, de geringe uit werking van de communistische propa ganda op de massa, het optreden van Trotzkisten en dé ontdekking, dat leidende functionarissen in de partij waren binnen geslopen als agenten en waarnemers van anti-communistische partijen, hebben de leiding van de S.E.D. gedwongen een zui vering uit te voeren. Voortaan zal er nauwgezet op worden gelet, welke leden zich passief gedragen en geen vergaderingen bezoeken. Alle le den, die te weinig belangstelling voor het werk der partij tonen en zij, die een anti communistische of een anti-Sovjet-Russi- sche houding aan de dag leggen, zullen door een comité op korte termijn uit de partij kunnen worden gesloten. In de toekomst zal de opixeming van nieuwe leden in de partij voorafgegaan moeten worden door een streng onderzoek naar het verleden, de gezindheid en de betrouwbaarheid der candidaten. In een toelichting wordt aangekondigd, Onrust bij Buitenzorg Uit Buitenzorg wordt vernomen, dat een aantal arrestaties is verricht naar aanlei ding van de aanval op de Goalpara-onder neming in het Soekaboemise vorige maand De leider van de groep ondernemingswach- ten, die aan de overval deelnamen, nadat zij waren ovei'gelopen naar een bende, zou volgens Aneta's zegsman reeds achter slot en grendel zitten. Voorts verneemt Aneta, dat twee Indone siërs, die verdacht worden van de moord op een employée van de onderneming Goenoeng Besar, die eveneens vorige maand werd gepleegd, in hechtenis zijn genomen. Volgens Aneta's correspondent te Bui tenzorg is het in het onderdistrict Ga- roeng Koeda bij Buitenzorg onrustig. Bin nen een maand tijd zijn in dat gebied twee moorden gerapporteei-d, die gepleegd wer den door bewapende terroristen. De slacht offers waren Chinezen. Aanvankelijk vielen de terroristen slechts ondernemingen in het gebied van Garoeng Koeda aan, doch nu komen zij reeds in Garoeng Koeda zelf. Wie, zoals wij, de verschillende ontwik kelingsstadia van het Openluchttheater in Bloemendaal van nabij heeft gevolgd, krijgt steeds meer bewondering voor het geen dat de heer A. van Geluk hier heeft tot stand gebracht. Aan zijn initiatief en doorzettingsvermogen is het te danken, dat Bloemendaal thans xxiet alleen met een prachtig theater vex-rijkt is, maar ook een stukje natuurschoon erbij gekregen heeft, waar het prettig is te vertoeven. Bijna een maand is het Openluchttheater nu voor het publiek open gesteld en reeds hebben meer dan vijftienduizend bezoekers een kijkje genomen. Allen waren onder de in druk van de omgeving en verbleven er ge- x-uime tijd. Ook de verlichting is dezer dagen gereed gekomen en gedurende de maand Augustus zal het theater ook des avonds te bezich tigen zijn, om belangstellenden een indruk te geven van het effect, dat honderd-vijf lampen op het speelvlak en de décors uit werken zullen. Door de bijzondere wijze, waarop de ver lichting is aangebracht, zijn storende scha duwen vermeden. Bij het restaurant staan vier grote masten, waarvan er twee zijn ingericht voor een kleurenverlichting. Ook zijn lampen geplaatst bij het speelvlak en bij de vijver. Toekomstplannen Hoewel de voorbereidingen voor het concert van de H.O.V. op 11 Augustus waarvoor zeer grote belangstelling bestaat en voor de uitvoeringen in de eerste dagen van September nog in volle gang zijn, denkt de heer Van Geluk reeds aan de toekomst. Om het theater in de winter bij vorst te gebruiken, heeft hij plannen, een ijsbaan aan te leggen. Niet alleen de vijver zal tot dat doel gebruikt worden, maar wellicht ook het speelvlak. Ook zullen op verschillende punten van het terrein bloembollen geplant worden, waardoor volgend voox-jaar de bezoekers zullen kunnen genieten van een weelde van bloeiende tulpen en hyacinthen. De grond daarvoor is bijzonder geschikt en de om geving leent zich uitstekend voor zulk een kleine bloemenshow. dat de leidende functies in de partij en haar nevenorganisaties door activisten zul len moeten worden bezet. De beoogde zui veringsmaatregelen hebben ten doel de stootkracht der beweging op een hoogte punt te brengen. In het bijzonder zal streng worden opgetreden tegen alle leden van leidende organen, die niet in volle om vang aan de eisen van het partijprogram voldoen. Als een „partij in de partij" zal een selectie-corps van actieve en volkomen betrouwbare personen worden gevormd, dat „steeds bereid is, onvoorwaardelijk de bepalingen der partijleiding ten uitvoer te brengen". Diefstal. Uit het museum van het Valicaan zijn drie gouden Etruskische vazen uit de tweede eeuw voor Christus gestolen. Leden van het personeel der weten schappelijke afdeling staan onder ver denking. Het woord is aan CcorgeSantdvana: De mens is een kuddedier, veel meat naar de geest dan naar het lichaam. Hij vindt liet aardig alleen tc gaan wandelen, maar hij heeft er een hekel aan, alleen te staan in zijn meningen. Tramverkeer in Den Haag is grotendeels hervat Op de stadstramlijnen van de Haagse Tramweg Maatschappij is vanmorgen vroeg het werlc hervat, evenals op de lijnen naar Voorburg en Delft. Verwacht wordt echter, dat in de na middag alle diensten weer als voor de staking zullen worden uitgevoerd. Bankbiljettencirculatie hoven 3 milliard Uit de weekstaat van de Nederlandse Bank blijkt, dat de bankbiljettencirculatie is gestegen met 100 millioen gulden en daardoor een recordhoogte sinds de geld- zuivering van 3059 millioen gulden heeft bereikt. De circulatie der muntbiljetten steeg met 2 millioen gulden tot 148,9 millioen gulden. Daders van handgranaat-aanslag op Nederlandse militairen in Batavia Drie leden van de terreurorganisatie Posar, die verantwoordelijk is voor de aanslag op het Kramatpleïn te Batavia op 20 Juli, waarbij viif Nederlandse soldaten door een handgranaat werden gewond zijn door de landrechter te Batavia ter dood veroordeeld. Het zijn de leider van „Posar 9", Soehartono Bin Oetomo, alias Judo, zijn helper Soewagi Bin Singgohardjo en degene, die op Dinsdag 20 Juli de handgranaat geworpen heeft op het Kramatplein, Djoemingan Bin Soerokromo. De twee anderen, die terecht stondexx, Soekanan Bin VVongsotaroeno en Darmowarsito Bin Singgodikromo werdeix veroor deeld tot gevangenisstraffen van res pectievelijk 9 en 5 jaar met aftrek van de tijd in voorarrest doorgebracht. Aan de veroordeelden werd het recht van cassatie verleend. De belangstelling van het publiek voor de berechting van deze leden van de Posar, wier optreden nog vers in het geheugen ligt. was zeer groot. Als eerste verdachte werd de leider ver hoord, Soehadono Bin Oetofno, alias Judo, een ambtenaar in gouvernementsdienst. Hij is wex-kzaam als Japans tolk op het Ja panse vertaalkantoor te Batavia. Hem was ten laste gelegd het misdrijf te hebben uit gelokt en leider te zijn van een terreur organisatie. Het eerste gaf Judo direct toe. Hij ontkende echter, dat de Posar een ter- reurorganisatie is. De landrechter behandelde met hem vervolgens de opzet van de organisatie. De Posar werd in 1946 opgericht. Eind Mei van dit jaar werd Judo aangesteld tot lei der van „Posar 9", dat wil zeggen van de afdeling Batavia. Die aanstelling geschied de door een zekere Effendi, die daarna naar Djokja vertrok. Landrechter: „Zetelt het hoofdbestuur in Djokja?" Verdachte: „Ja". Landrechter: „Is het een officiële of of- ficieuse organisatie?" Verdachte: „Dat weet ik niet. Effendi zetelde hier, maar vertrok in Mei naar Djokja, om daar instructies en geld te ha len". Daarna heeft verdachte hem niet meer teruggezien. De landrechter vroeg daarna naar het doel van de organisatie. De verdachte zette dit als volgt uiteen: „Wanneer weer een politiële actie kwam, moest de Posar af breuk doen aan de Nederlandse troepen en die in de rug aanvallen". De landrechter stelde vervolgens vragen naar de omvang van de organisatie. Judo antwoordde hierop, dat hij aannam, dat er ook Posar 1 tot 8 moeten zijn. Hem is niet bekend, waar die zetelen. De tweede verdachte, de man die de handgranaat heeft geworpen, Djoemingan Arabische regering in Palestina op stapel De vice-voorzitter van het Arabische hoge comité, Djamal Hoesseini, heeft te New York verklaard dat de Palestijnse Arabieren bezig zijn hun eigen regering te vormen. Deze regering zou ook verte genwoordigers van thans door de joden bezette gebieden bevatten. Hoesseini zou 14 Augustus naar Damascus vliegen, om met Arabische leiders over Palestina te con fereren. Graaf Bernadotte heeft tegenover de pers verklaard, dat een internationaal leger van 2500 man nodig zal zijn om de demili- tarisatie van Jeruzalem, wanneer deze door Joden en Arabieren wordt aanvaard, uit te voeren. De bemiddelaar is gisteren het nie mandsland tussen de Arabische en Joodse linies overgestoken om met de Joodse mi litaire gouverneur, dr. Joseph Bernard, de demilitarisatieplannen te bespreken. Men besprak tevens de watervoorzie ning van het Joodse deel van Jeruzalem en de kwestie van de voedselconvooien uit Tel Aviv, Graaf Bernadotte is later op de dag naar de Arabische stad Ramallah vertrokken, waar de aanwezigheid van 25.000 Arabi sche vluchtelingen een ernstige situatie had geschapen. Te Ramallah verzamelden zich honder den in lompen geklede Arabische vluchte lingen rondom de auto van Bernadotte. al dus een correspondent van Reuter. Zij rie pen om voedsel en smeekten naar hun woonplaatsen te mogen terugkeren. Men verwacht, dat graaf Bernadotte, die later naar Alexandrië is gevlogen. Maan dag weer naar Jeruzalem zal gaan voor de laatste besprekingen met Arabische en Joodse leiders voor zijn vertrek naar Zweden. Bin Soerokromo, bekende direct. Djoemingan, een sedert een jaar ge.mi- litairiseerde koeli bij de genie van het K.N.I.L., kende Soewagi. de rechterhand van leider Judo, reeds lang. Door hem is hij een maand geleden lid geworden van „Posar 9". Over de samenstelling en het doel van de Posar wist Djoemingan niets. Soewagi had hem steeds gezegd, dat dit alles geheim was. Over de aanslag zelf vertelde Djoemin gan nog, dat hij een dag tevoren de op- dracht kreeg. Waarom hij uitgekozen werd, wist hij niet. „Geen burgers raken", was hem daarbij gezegd. Djoemingan volgde het bevel op uit angst voor SQewagi, zeide hij voor de land- rechter. Na de aanslag ontmoette hij Soe wagi, die hem vroeg hoe het gegaan was. Daarna keerde hij terug naar de kazerne waar hij gearresteerd werd. Is mr. Van Schaik geslaagd? Vermoedelijke samenstelling van het nieuwe kabinet (Van onze parlementaire redacteur Nadat mr Van Schaik gisteren in de vroege avond, na enkele uren te voren ten tweeden male op die avond een onderhoud gehad te hebben met mr D. U. Stikker (V.V.D.), zich naar Soestdijk had begeven, namen in parlementaire kringen de ver moedens toe, dat hij er in geslaagd zou zijn een ministeriële ploeg bij elkaar* te krijgen. Ónder alle voorbehoud maak ik melding van de volgende samenstelling, zoals men die zich als zeer goed mogelijk dacht: Minister-president, minister van Alge mene Zaken: W. Drees (Arbeid); Vice-president van de ministerraad, minister zonder portefeuille: mr J. R. H. van Schaik (K.V.P.); Minister van Buitenlandse Zaken: mr E. M. J. A. Sassen (K.V.P.); Minister van Justitie: mr Th. R. J. Weijers (K.V.P.), president van het Ge rechtshof te 's-Hertogenbosch; Binnenlandse Zaken: mr J. H. van Maar- seveen (K.V.P.); Onderwijs: dr Jos. J. Gielen (K.V.P.); Financiën: prof. mr P. Lieftinck (Ar beid); Oorlog en Marine: mr W. F. Schokking (C.H.); Verkeer en Waterstaat: mr D. U. Stikker (V.V.D.); Wederopbouw: mr dr J. In 't Veld (Ar beid); Economische Zaken: prof. dr J. R. M. van den Brink (K.V.P.); Landbouw, Voedselvoorziening, Visserij: S. L. Mansholt (Arbeid); Sociale Zaken: mr A. M. Joekes (Arbeid) Overzeese Gebiedsdelen: mr H. L. 's Jacob. Deze schijnt van Christelijk- Historische huize te zijn, maar vrij pro gressief ten aanzien van het Indonesische vraagstuk; tot enkele weken geledqn heeft hij gedurende enige maanden in Indië vertoefd. Hij is op het ogenblik secretaris generaal van het ministerie van Financiën. Of minister Götzen nog belast zou blijven met een gedeelte was totnutoe nog onbe kend. Na middernacht ging het gerucht, dat mr Stikker toch voor Verkeer en Water staat bedankt zou hebben. Hedenochtend vernam ik echter, dat er redenen zouden bestaan om aan te nemen, dat mr Stikker er in beginsel mee accoord is gegaan dat het zoëven genoemde depar tement aan een V.V.D.-er wordt toever trouwd, maar dat hij een ander in zijn plaats zou hebben aanbevolen. Intussen zullen er nog. zelfs indien de formateur het direct of indirect in grote trekken met de hier genoemde personen ook eens geworden mocht zijn, nog heel wat moeilijkheden te overwinnen zijn, onder meer omdat men het programma nog definitief zou moeten vaststellen. Mede daarom is het in de aanvang van dit be richt gemaakte voorbehoud allerminst overbodig. OVERWEGEND DROOG WEER. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M I in De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond: ?.waar bewolkt met tijdelijke opklarin gen Vannacht en morgen gedurende het grootste gedeelte V3n de dag droog weer. Weinig wind en weinig verande ring van temperatuur 5 Augustus: Zon op 5-07 uur. onder 20.24 uur Maan op 4.50 uur, onder 21.11 uur

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 1