T T T "Pv 1 1 J j Twee spleten in het ijzeren gordijn ^Grensverkeer tussen Thüringen en 'Beieren door de Russen heropend Licht Leden der Bandoengse delegatie in Nederland aangekomen Stadstram verdwijnt in October Haarlem-Leiden uiterlijk in December Race-auto's op stal I ~63e Jaargang No. 19007 mm mm v w Donderdag 5 Augustus 19-18 jgureaux. Grote Houtsti «3. lei Adv en Admin. fcSEMsJ V* I ^1 I 1 T ^^1 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. 10724 14825. Redactie 10600 Direct.-Hoofdre& I I 1 f II I mmtm W I MM Hl III 1 I I Abonnementsprijs per week 3cent. per kwartaal ]l5054 Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel 12230. Ja JL JL aL 1^# 4,—Franco per post f4.50 Postgiro 273107. (Drukkerij Z. B. Spaarne 12, Tel. 12713. 10132. J Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem S Ook de spoorlijn Berlijn-Helmstedt 5 kan weer gebruikt worden Het Duitse nieuwsbureau D.P.D. meldt, dat de Sovjet-autoriteiten de grens tussen Thüringen (Sovjet-zóne) -f eil Beieren (Amerikaanse zóne) weer 3 hebben opengesteld voor een beperkt grensverkeer. In Russische kringen werd volgens United Press toegegeven, dat de spoor lijn BerlijnHelmstedt, die 47 dagen geleden gesloten werd wegens herstel werkzaamheden, thans weer in dienst genomen kan worden. l Het onder Sovjet-Russisch toezicht ver- ichijnend blad „Berliner Zeitung" schreef [isteren, dat 45 speciale treinen uit de Wes- elijke zones de grens naar de Sovjet-zóne uilen kunnen passeren voor de Leipziger Üesse, die van 29 Augustus tot 5 September pordt gehouden. Andere Duitsche bladen schreven, dat spoorwegautoriteiten hadden verklaard, dat Üe sectie Berlin-Mariënborn, het stuk, dat jolgens de Russen onbruikbaar was, ge- ipend zal zijn en door treinen voor de eipziger Messe zal worden gebruikt. Amerikaanse autoriteiten, hierover door Jnited Press gevraagd, konden nog niet zeggen of de Westelijke tegen-blokkade 45 treinen voor Leipzig zou tegen- iouden. Diplomatieke activiteit. De commissie voor de Berlijnse kwestie, Q bestaande uit de Ambassadeurs te Londen |jvan Amerika en Frankrijk, respectievelijk ''Lewis Douglas en René Massigli en sir Wil lam Strang van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken is Woensdag voor het jerst sinds het onderhoud met Stalin te ,onden bijeengekomen. Naar men gelooft hebben de Westelijke nogendheden thans het stadium bereikt pan de organisatie ener gezamenlijke po litiek en zal de volgende stap een nieuw jnderhoud met Stalin of Molotof zijn. De drie commandanten van de Westelijke lectoren van Berlijn zijn in besloten zitting lijeen gekomen om de laatste ontwikkeling an de kwestie der blokkade te bespreken. Reuters correspondent te Moskou schrijft: „_at onder welingelichte waarnemers de 'jiening veld wint, dat de Sovjet-Unie er enbij onderhandelingen over Berlijn op zal lei taan, dat de Westelijke mogendheden haar miplannen voor een regering te Frankfort H ipgeven. Rusland zal nooit aanvaarden wat iet noemt de „kolonisatie van Duitsland 'eIj loor Amerikaans kapitaal". De met Russische licentie verschijnende ;D ierlijnse bladen meldden uit Amerikaanse iron te hebben vernomen, dat generaal "duurt «Kabinetsformatie voort (Van onze parlementaire redacteur ge-I 23, Gisteren begon in de loop van de dag de larometer ten aanzien van de politieke weersgesteldheid met betrekking tot mr. fan Schaik's formatiepogingen steeds meer dalen. Tegen het einde van de middag far reenden sommigen er zelfs „onweer" op af elite kunnen lezen. Maar ziet, het moge bin- lenskamers wellicht flink gerommeld heb- viben, later op de avond kon men een schone ;?j sterrenhemel aanschouwen. Anders uitge- k drukt: er zouden zich tenslotte steeds ern stiger moeilijkheden over het vraagstuk tan de personeelsbezetting en portefeuille verdeling hebben voorgedaan. Hierbij moet lovenal de strijd gelopen hebben tussen Enerzijds de P. v. d. A. en aan de andere zant de V.V.D., doordat eerstgenoemde lartij wel, zij het ook al na veel moeite, jenoegen kon nemen met opneming van Een echte V.V.D.'er in de ploeg, maar toch liet op een manier die de V.V.D. kon be vredigen. Het begon er mee dat mr. Oud, Ie lijstaanvoerder van de V.V.D.bovendien Voorzitter van de Tweede Kamer-fractie, loor een banvloek van de P. v. d. A. ge- roffen werd. Zelfs dit scheen men in de f.V.D.-kring, zij het ook zeer node, nog te Slikken, maar toen bovendien van P. v. d. A.-zijde voortdurend getracht werd de schte V.V.D.'er binnen de ministeriële ploeg In een zo onbetekenend mogelijk hoekje te Stoppen, werd het mr. Stikker en zijn geest- Verwanten toch te erg. 's Avonds had mr. Van Schaik een ge- lieenschappelijk gesprek met de ministers fan Maarseveen. Van den Brink, Drees en iieftinck. Uiteindelijk schijnt toen van P. d. A.-zijde kenbaar te zijn gemaakt, al thans te zijn ingezien, dat, het onjuist ware al te grote offers van de V.V.D. te vergen, zodat men in genoemde kring in beginsel bereid bleek zich neer te leggen bij de toe kenning van een wel belangrijke ministers- lortefeuille aan de V.V.D.'er die in het ;abinet eventueel zitting zou nemen. Hier mede moet toen gepaard zijn gegaan een verschuiving van verschillende portefeuil les, maar het beeld van de ploeg in zijn geheel zou toch ook voor de P. v. d. A. aan vaardbaar gebleven zijn. Hiermede schijnt op het ogenblik de Strijdbijl over de personeelsbezetting en portefeuilleverdeling begraven te zijn. Thans zal mr. Van Schaik trachten vol doende overeenstemming tussen de aan staande ministers te bereiken omtrent het werkprogramma. Ook dat zal zeker niet gemakkelijk wezen, «1 kan het zijn dat het begraven van de even genoemde strijdbijl de situatie wel s minder moeilijk heeft gemaakt. Mocht mr. Van Schaik niet slagen, dan zou hij er toe kunnen komen meteen van de opdracht af te zien, waarna het demissionaire kabi- net-Beel, enigszins gewijzigd, weer aan bod zou kunnen komen. Generaal C. H. de Quant overleden De inspecteur der genHe-van het K.N.I.L. generaal-majoor C. H. de Quant, die met ziekteverlof naar Nederland vertrokken was, is aan boord van de „Johan van Olde- Wnevelt" overleden. Lucius D. Clay, de Amerikaanse militaire gouverneur in Duitsland, binnenkort zou wordën vervangen. Op het Amerikaanse hoofdkwartier verklaarde men niets te weten over een voorgenomen wijziging in het opperbevel. Stumm officieel in functie. Dr. Johannes Stumm, de nieuwe politie chef van West-Berlijn, is Woensdag offi cieel in functie getreden. De installatie plechtigheid wefd bijgewoond door een achthonderdtal politiemannen. Explosieve pakketten voor Churchill en Bevin Dr. Hugh Edmund Watts, verbonden aan het Britse ministerie van Binnenlandse Zaken, ontving Woensdag een koninklijke onderscheiding als beloning voor zijn moed en toewijding, betoond bij het openen van pakketten, die helse machines bevatten. De 59-jarige Britse geleerde opende de laatste vier dagen niet minder dan 22 zulke pakketten, die geadresseerd waren aan Winston Churchill, Ernest Bevin en andere Britse politici. Noodseinen van vermiste vliegboot opgevangen Agence France Presse meldt uit Dakar, dat daar een signaal is opgevangen van de Franse vliegboot, welke sinds Zondag ver mist wordt. Een Amerikaans vliegend fort, dat zich boven de Atlantische Oceaan bevond, heeft gemeld dat het S.O.S.-seinen heeft opge vangen van de vermiste Franse vliegboot. Terwijl de oude Bavotoren avond op avond blakert in een uitbundig floodlight, staat Loutje vergeten op zijn voetstuk. Tot een medelijdende fotograaf ont dekte, dat één magnesium lampje de dode dingen om ons heen meer tot leven kan brengen, dan een hele batterij schijnwerpers te zamen. - Eén flits, en zie hem daar eens staan, de oude peinzer, door een zeer flatterende, zachte glans omstraald. Meer heeft hij ook niet nodig, want hij weet, dat het licht, dat hij eens ont stak, blijft schijnen, ook nadat alle feest-lampen weer zijn gedoofd. Ook oud-minister L. Neher terug Oud-minister L. Neher en de uit 11 leden bestaande Bandoengse delegatie, welke laatste naar Nederland is gekomen teneinde de Bandoengse resolutie nader aan de re gering toe te lichten, zijn Woensdagavond laat op Schiphol aangekomen. De ministers Jonkman en Götzen waren ter verwelkoming aanwezig. De delegatie wordt gevormd door sultan Hamid II, Anak Agoeng Agoeng, Adil Poe- radiredja, mr. A. Vlier, mr. T. Bahrioen, mr. Abdul Malik, mr. Van Schendel, mr. Tielenius Kruithoff, mr. Van Gelder, mr. Hangelbroek en mr. Kosasih. De heer Neher was tegenover de talrijke journalisten, die op Schiphol aanwezig wa ren, uiterst zwijgzaam. Het enige, dat hij mededeelde, was, dat hij naar Nederland is gekomen op verzoek van de regering. De reden voor dit verzoek was hem, naar hij zeide, niet bekend. Sultan Hamid II vertelde, dat de delega tie de reis naar Nederland op eigen initia tief heeft ondernomen. Men heeft het voor nemen een week in Nederland te blijven. Later zullen enige gedelegeerden naar Ne derland terugkeren om de jubileumfeesten bij te wonen. Met het oog op het korte ver blijf in ons land hoopt men natuurlijk, dat de kabinetsmoeilijkheden spoedig overwon nen zullen zijn. Is dit niet het geval, dan zal overwogen worden nog enige dagen langer te blijven. Dit stuit echter op grote moeilijkheden, aldus deelde de heer Poe- radiredja mede, omdat op 17 Augustus de federatieve conferentie begint en vele leden dan weer in Indonesië terug moeten zijn. Mr. Kosasih gaf als zijn mening te ken nen dat de krachtsverhoudingen in de re publiek thans gekristalliseerd zijn. Hij ge loofde niet, dat de besprekingen met de Nederlanders zijn afgebroken door grote j Passagierslijst van de i Johan v. Oldenb ar nevelt Op onze bureaux ligt ter inzage de passa- S gierslijst van het troepéntransportschip „Johan van Oldébarnevélt", dat op 23 Juli uit Tandjong Priok is vertrokken en om- streeks 17 Augusts in Amsterdam wordt j verwacht. Filibuster-campagne in de Amerikaanse Senaat In de Amerikaanse Senaat hebben de republikeinen Woensdag hun pogingen ge staakt om er een wetsontwerp door te krij gen, dat de verkiezingsbelasting (een mid del om het stemrecht van de negers in en kele Zuidelijke staten te beperken) ver biedt. Dit is een overwinning voor de Zui delijke democraten, wier filibustermethode (steeds maar redevoeringen houden om de aanvaarding van een wetsontwerp op te houden) tegen het wetsontwerp reeds vijf dagen duurt. De republikeinse senatoren hebben ook besloten pogingen in het werk te stellen om de bepalingen inzake debatten in de Senaat zodanig te wijzigen, dat „filibusters" niet meer kunnen voorkomen. meningsverschillen in republikeinse krin gen. Ook was hij niet van mening, dat be paalde groepen in de republiek zich ten koste van alles tegen een hervatting der besprekingen zullen kanten. Een dergelijke tendenz is op het ogenblik niet aanwezig. Een hervatting van de besprekingen is ge heel afhankelijk van de voorwaarden, die worden gesteld. Gevraagd naar zijn mening over de krachtsverhoudingen in de republiek, gaf minister Neher ten antwoord: „geen peil op te trekken". Bandieten in de republiek gearresteerd „Antara" meldt uit Solo, dat 134 leden van speciale republikeinse troepen, die be last zijn met het opsporen van misdadige elementen, die in de republiek opereren, heden aan hun hoofdkwartier hebben ge rapporteerd, dat zij 194 bandieten hebben gearresteerd. De commandant van een eenheid, luite nant-kolonel Soeadi, zeide, dat de gebieden van Klaten, Bojolati, Wonogiri en Karan- ganjar waren schoongeveegd. Nieuw vliegveld in Franse sector Vierhonderd Duitsers zijn Woensdag be gonnen aan een nieuw vliegveld in de Fran se sector van Berlijn. Voor er een maand verstreken is, zullen 20.000 Berlijners, van wie de meesten door de blokkade tot wer keloosheid waren gedoemd, onder Ameri kaanse leiding aan dit vliegveld werken, aldus een correspondent van Reuter. Men hoopt het vliegveld voor de winter gereed te hebben. Het Zandvoortse circuit waarop aanstaande Zaterdag twintig Britse race-wagens rond zul len ronken in hun felle strijd om de Prijs van Zandvoort. Nu ligt het er nog verlaten, maar op de grote dag zullen duizenden en duizenden bezoekers voor het eerst getuige zijn van een echte auto-race. In de vergadering van dc Haarlemse ge meenteraad heeft de wethouder van Open bare Werken, de heer A. J. M. Angenent, meegedeeld, dat de overschakeling van tram op autobus voor wat de stadsljjn Haarlem-Heemstede betreft in October zal plaats hebben en voor de lijn Haarlem- Leiden in December. Gezien het gevorderde jaargetijde zal met de her-asfaltering in de binnenstad dan niet voor April 1949 kunnen worden begonnen. Indien de weersomstandigheden gunstig zijn, zou met de reorganiseringswerkzaam- heden van de Dreef reeds eerder kunnen worden aangevangen. De route Over de te volgen route van de autobus lijn naar Heemstede wordt, zo vernamen wij nader, nog overleg met de politie ge pleegd. Het plan is de bussen naar Heem stede van het Houtplein af via Wagenweg, Florapark, Fonteinlaan, Boslaan en daai-na via Willem de Zwiigerlaan of Prins Mau- ritslaan en het schilderskwartier in Heem stede naar de Binnenweg te doen rijden. Terug zou de route van de tramlijn door de Middenlaan en Oosterhoutlaan gevolgd worden. Het is de bedoeling tijdens de asfaltering van de binnenstad de busroutes zo weinig mogelijk te wijzigen. Daarom zal, zolang de werkzaamheden tussen Plein en Station niet klaar zijn, door de Wilhelminastraat en over de Zijl- en Kïnderhuisvest gereden worden. Het traject in Heemstede staat nog niet Saboteurs te Semarang gevat Door snel ingrijpen van de politie is te Semarang een grote bende géarresteerd, aldus meldt een correspondent van Aneta uit Semarang. De politie kreeg de eerste tip, toen enkele dagen geleden te Demak een Indonesiër werd gearresteerd, die in enkele manden rijst 10 handgranaten en 5 flessen met explosieven vervoerde. Bij nader onderzoek bleek, dat de organisatie plannen had tot sabotage en andere mis drijven te Semarang, bij Kendal en te De- mak. Te Semarang zijn tientallen arresta ties verricht. De meeste arrestanten heb ben reeds een volledige bekentenis afge legd. Men neemt aan, dat de organisatie door deze arrestaties lamgeslagen is. Batavia federaal district? Volgens het. onlangs verschenen „Bata- via's Nieuwsblad" is het thans zeker, dat Batavia als hoofdstad van de te vestigen Verenigde Staten van Indonesië een afzon derlijke status zal krijgen, namelijk die van „federaal district". Dit federaal dis trict zal bestaan uit Batavia zelf en een ge bied, dat voldoende gelegenheid biedt voor uitbreiding van de stad. Siam is paraat 300 man gewapende politie is uit Bangkok vertrokken om de troepen aan de zuidgrens van Siam te versterken, die verleden week een treffen hadden met opstandelingen uit Malakka. Volgens een militaire woordvoerder wor den Siamese soldaten opgeleid voor oorlog voering in de jungle en zullen zij in staat zijn met elke opstandeling, die de grens van Siam overschrijdt, af te rekenen. vast. De tramdirectie houdt aan de Binnen weg vast, omdat deze meer in het centrum van de bebouwing ligt. In Heemstede is wel de gedachte geop perd de bussen als een ringlijn over de Herenweg, Van Merlenlaan en Heemsteed- se Dreef van en naar Haarlem te laten rijden, doch de directie van de N.Z.H. acht deze oplossing te kostbaar. Bovendien wordt Heemstede-West reeds door lijn 3 bediend, terwijl afgelegen wijken als de Rivierenbuurt nu aan de interlocale lijn komen te liggen. Ook de buurtschap de Glip zal op deze lijn zijn aangewezen. Zomerdienst voorlopig: gehandhaafd Wij vernamen voorts dat de huidige zomerdienstregeling van de N.Z.H. van kracht zal blijven tot het reorganisatieplan in zijn geheel is uitgevoerd. Houtconferentie voor het Verre Oosten De heer M. A. Huberman, een bos-des- kundige van de UljO, verklaarde na zijn terugkeer van een reis naar het Verre Oos ten en het Pacificgebied, met inbegrip van Nederl. Oost-Indië, dat in sommige delen van de wereld nog steeds grote behoefte bestaat aan goed timmerhout. Er zijn scherpe tegenstellingen in de aanvoer van timmerhout te constateren. Enerzijds bestaan er schrikbarende tekor ten en anderzijds komen grote hoeveelhe den timmerhout niet aan de markt tenge volge van het gebrek aan wegen, geschool de arbeiders, machinerieën of kapitaals investeringen. Teneinde te trachten de tekorten en de niet-geëxploiteerde reserves in evenwicht te brengen, zal de F.A.O. (voedsel- landbouworganisatie der UNO) begin 1949 een houtconferentie voor het Verre Oosten bijeenroepen evenals zij dat reeds vroeger voor Europa en Latijns Amerika heeft ge daan. Hierop zullen speciaal de plaatselijke behoeften en voortbrengingsgebieden van het Verre Oosten worden bestudeerd. Huberman wees er op, dat het tekort aan hout vérstrekkende gevolgen kan heb ben voor de economie van een land. In vele delen van het Verre Oosten, waar hout schaars is, gebruikt de bevolking dierlijke mest als brandstof. Hierdoor gaat een grote hoeveelheid natuurlijke meststof voor het land verloren en wordt de moge lijkheid voor de aanplant van rijst en hout kleiner. De F.A.O. hoopt steun te kunnen ver lenen door technische hulp, het opleiden van onderzoekingsdeskundigen, het geven van advies en het bevorderen van samen werking. Volgens Huberman tonen de regeringen van de landen in het Verre Oosten grote belangstelling voor de in 1949 te houden conferentie. Horecabedrijven mogen geen eieren meer verwerken In de Nederlandse Staatscourant is een beschikking van de minfster van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening ge publiceerd, welke aan Horecabedrijven het verbod oplegt zowel kippen- als eenden eieren of spijzen, waarin eieren zijn ver werkt, te verkopen, af te leveren of voor handen te hebben. Bij overtreding van dit verbod kan ook de verbruiker worden ver volgd. Druk gedoe in de Ripperda-kazerne In een van de vele garages van de Rip perda-kazerne staan de twintig racewagens die Zaterdagmiddag op het Zandvoortse circuit partij zullen geven. Zij zijn klein en ondanks de felle kleuren waarin zij geschilderd zijn, zien zij er niet bijzonder gevaarlijk uit. Totdat ge achter u ineens een geluid hoort als van een tijger die diep in zijn keel gromt. Dat geluid zwelt aan, harder en harder totdat er eindelijk een sonore zang over het kazerne-terrein galmt en dan stuift de blauw-gele Mase- rati van de Siamese prins Bïra Bongse weg voor een rondje op het voorplein. Op dat moment gaat men de blauwe, rode, groene en zwarte race-monsters met wat meer respect bekijken, een respect dat zeker niet minder is dan hetwelk men voor de coureurs voelt, die het zich tot een ge noegen rekenen (allen zijn amateurs) om tussen die vier wielen met snelheden van 180 km over een bochtige weg te razen. Lang niet allen zijn zulke romantische figuren als de Siamese prins. De meesten zijn typische Britten, die bezig zijn in hemdsmouwen samen met hun monteurs aan de wagens te prutsen of ze te poetsen. Zij roken een cigaretje daarbij en maken gemoedelijke grapjes over de grote hang snorren van enkele gollegae. Behalve de coureurs zelf zijn er mon teurs zonder tal, officials die plezierig weinig belangrijk doen en allerlei figuren die met wijsgerige blikken in de ingewan den dei- auto's staren. Ook loopt daar rond een kleine man met een alpinopetje, een reusachtige pijp en een vriendelijk grappig gezicht. Dat is Sammy Davis, de meest bekende figuur uit de Britse auto-racerij. Hij was indertijd de man die in de 24-uurs-race van le Mans met een Bentley doorreed, terwijl hij wist dat de stuurinrichting nog maar aan een boutje vastzat. Hij won ook nog en speelt, nu hij wat ouder is, voor beschermheer van iedere Engelsman die er naar verlangt om in de nauwe zitplaats van een race wagen te kruipen. Hij vertelde ons dat hij enthousiast was over de ontvangst, dat alles tot in de pun tjes verzorgd was, dat het circuit naar zijn mening prima was, dat het zeker een span nende race zou worden en dat naar zijn mening Prins Bira (Maserati), Reg Parnell (Maserati), Leslie Johnson (ERA) en Abecassis (ALTA) de beste papieren had den. Vooral dat laatste moet u in het hoofd houden want wat Sammy Davis niet van racen weet, zoudt u onder een postzegel kunnen plakken zonder het te merken. Hij loopt dan weer weg, want hij moet meedoen aan de technische keuring van de wagen, die altijd aan een race vooraf gaat. Denk daar niet te hoog over want als er een stuurwiel en een paar remmen zicht baar zijn en de coureur over de nodige licensies beschikt, dan vertrouwt men ver der op de rijder die zich heus niet met een wrakke sinaasappelkist in de baan zal wagen. Inmiddels prutst iedereen verder aan alle knoppen en kranen die er aan zo'n race-apparaat vastzitten en begint men zich gereed te maken om naar Zandvoort te vertrekken waar vanmiddag de eerste training zou plaats hebben. Wij hoorden dat de meeste wagens op eigen kracht zou den gaan omdat het laden op de trucks te veel tijd in beslag neemt en als u van middag dus wat roods of geels langs uw huis hebt zien flitsen met veel lawaai, dan weet u wat het geweest is. Vanavond is er om negen uur receptie in het Zandvoorter stadhuis en daarna zullen de heren zich gaan vermeien met de genoegens die de badplaats biedt. Morgen middag is er een trainingsrace waar ook publiek kan komen kijken en Zaterdag is de grote dag Het is wel jammer dat twee van de bekendste coureurs, Raymond en Gerard, niet kunnen komen. De laatste heeft last gekregen van galstenen en moest geopereerd worden. Hel woord is aan Storm Jameson: Geluk komt voort uit dc macht, diep te kunnen voelen, eenvoudig te kun nen genietenvrij te kunnen denken, het leven te kunnen wagen en nodig te kunnen zijn. Vonnis legen Christiansen op 12 Augustus Hedenmorgen verscheen de voormalige „Wehrmachtsbefehlhaber in den Nieder- landen", Christiansen, opnieuw voor het Bijzondere Gerechtshof te Arnhem. De president deelde mede, dat het Hof een onderzoek had gelast naar de echtheid van de „Abendmeldung" van 2 October 1944. Het origineel hiervan berust in de archieven van het Neurenbergse tribunaal. De griffier las het door het tribunaal ver strekte stuk voor. In deze „Abendmel dung" wordt gesproken van de vergeldings maatregelen tegen Putten. Na voorlezing van dit document, liet de president de tolk aan Christiansen vragen, of hij nog iets op te merken had. Christiansen antwoordde ontkennend. De president deelt daarop mede, dat de uitspraak is bepaald op Donderdag 12 Augustus. Er bestond voor deze zitting weinig belangstelling. Brand verwoest rijwielen- fabriek te Roosendaal In de afgelopen nacht is te Roosendaal een gebouw, waarin gevestigd was de rij— wielenfabriek van de firma L. Bookelaar, vrijwel geheel uitgebrand. Een voorraad fietsen, stalen meubelen en autobanden alsmede twee auto's gingen verloren. De schade wordt gedeeltelijk door verzeke ring gedekt. De oorzaak van de brand is onbekend. De brand werd om kwart over twee ont dekt door twee nachtwakers. Zij waar schuwden de brandweer, die binnen korte tijd met veel materiaal ter plaatse was: In middels waren omwonenden begonnen de voorraden fietsen, rubber en autobanden naar buiten te brengen. Hoewel het bijna volkomen windstil was, ontstond door de brand, die al vrij spoedig een grote om vang aannam, een zo hevige vonkenregen, dat de autoriteiten besloten de aangrenzen de percelen te ontruimen. Twee ontruimde huizen liepen ernstige waterschade op, doch de brandweer kon voorkomen dat het vuur op deze percelen oversloeg. Omstreeks vier uur was de brandweer er in geslaagd de vlammenzee, zover te be teugelen, dat het gevaar voor uitbreiding niet meer aanwezig was. Van het pand, magazijn, werkplaats, winkel en woonhuis, bleef zeer weinig over. Voor het nationaal huldeblijk aan H.M. de Koningin Woensdagavond heeft de burgemeester van Amsterdam, mr. Arn. J. d'Ailly. als voorzitter van het Comité Nationaal Hul deblijk over beide Hilversumse zenders de bevolking toegesproken om haar aan te moedigen het hare te willen bijdragen tot het jubileumfonds voor de kankerbestrij ding. dat de Koningin bij haar regerings jubileum als geschenk van het Nederland se volk zal worden aangeboden. Burge meester d'Ailly zeide, dat om een flink fonds bijeen te krijgen, niet alleen de ver koop van speldjes in grote mate nodig is, maar dat van hen, die daartoe financieel in staat zijn en van grote bedrijven een extra bijdrage wordt verwacht. Koeien over zee naar België gesmokkeld Nu het steeds moeilijker wordt vee over de landsgrens naar België te smokkelen, proberen de smokkelaars het over zee. On langs werd ter hoogte van de Schelde een scheepje aangehouden dat 32 koeien aan boord had, welke naar België vervoerd zouden worden. De schipper verklaarde, dat hij enige weken tevoren 20 koeien had overgeladen op een Belgisch vaartuig. Zes personen, die bij deze zaak betrok ken waren, stonden voor de politierechter voor economische zaken terecht. De schipper J. M. uit Ierseke werd ver oordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf. Zijn schip en de 32 in beslag genomen koeien werden verbeurd verklaard. De makelaar L. S. uit 'sHeer Arendskerke. die als de man achter de schermen werd beschouwd en die aan de schipper 10.000 had betaald kreeg eveneens een jaar gevangenisstraf. De veehandelaar M. uit Zierikzee, die als bemiddelaar was opgetreden bij dé aankoop van de koeien, kreeg 4 maanden gevange nisstraf en 2000 boete. Drie knechts van schipper M. werden tot gevangenisstraffen van twee en drie maanden veroordeeld. Nazi-officieren staan te Hamburg terecht Voor het Hamburgse gerechtshof voor oorlogsmisdaden is het proces begonnen tegen generaal Valentin Feuerstein, com mandant van de 51ste legergroep onder ge neraal Rommel, vier leden van zijn staf en twee officieren van de 65ste infanterie divisie. Zij worden er van beschuldigd de orders van Hitler in October 1942 uitge voerd te hebben volgens welke alle spe ciale geallieerde eenheden, die naar Duits land werden gezonden' „opgeruimd', moesten worden. Voorts zijn zij er van ver dacht verantwoordelijk tc zijn voor het doden van een Britse krijgsgevangenen kapitein en een onbekende sergeant. In de afgelopen nacht is een kapitale boerderij in Schagerbrug, bewoond door de familie P. Vries en eigendom van graaf Ben- tinck. tengevolge van hooibroei totaal afge brand. Niets kon worden gered. Dc bewoners konden nog juist bijtijds door omwonenden worden gewekt. Weerbericht ENKELE PLAATSELIJKE BUIEN Verwachting, medegedeeld dJbr het K.N M.I. in De Bilt, geldig van Donder dagavond tot Vrijdagavond: Half tot zwaar bewolkt met enkele plaatselijke regenbuien, hier en daar met onweer. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen. Ongeveer dezelfde of iets hogere temperatuur dan vandaag. 6 Augustus: Zon op 5.09 uur, onder 20.22 uur Maan op 6.26 uur, onder 21.30 uur

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 1