Haarlems Dagblad De Vrede Duizenden kinderen defileerden ^°sdSgekrts van Coebbels voor de jarige Prinses Irene Conferentie van de vier van Buitenlandse Zaken ministers verwacht Engeland wil „Donau-rechtbank' Landmijn in de duinen maakt een slachtoffer Israel nodigt Arabische staten tot vredesonderhandelingen uit Weerbericht 63e Jaargang No. 19008 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Adv. en Admin. 10724, 14 8 2 5, Redactie 10600. Direct.-Hoofdred. 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel. 12230 Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Direeteur Hoofdredacteur: Robert Peereboom Vrijdag 6 Augustus 1948 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal 4,Franco per post 4,50. Postgiro 273107. Advert.tariéven op aanvraag bij de Administratie. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem dfr\AT DE MET DE SOVJET-REGERING ?g'JJ te Moskou onderhandelende ambassa- 'deurs waarschijnlijk bereiken zullen, dat mjiet Duitse vraagstuk zal worden voorge legd aan een conferentie van de ministers "'van Buitenlandse Zaken der grote mogend heden is een tijding, die de wereld met "gelatenheid zal hebben ontvangen. Zij heeft Vgeen opwekkende ervaring opgedaan met Conferenties van die ministers. Maar men weet het nooit. Dat zal wel zo ongeveer de 'Sieest opgewekte commentaar zijn. Bepaald 'bemoedigend is eigenlijk alleen de gedachte, Jdat diegenen die voorspelden dat het Ber lijnse conflict onvermijdelijk tot oorlog moest leiden en die zelfs in opwinding if raakten door de botsing van een Brits en een Sovjet-Russisch vliegtuig boven het vliegveld Gatow nu omtrent een half jaar geleden ongelijk hebben gekregen. Russische beleid heeft sindsdien wel de indruk bevestigd, dat het tegenover de grote mogendheden van het Westen zover mogelijk wil gaan en naar intimidatie streeft, maar tegelijk ook getoond dat het niet op een oorlog uit is. Althans niet op korte termijn. Dit zou opnieuw bevestigd worden door het bericht van vandaag, dat het tot nieuwe onderhandelingen bereid zou de jijn. De vraag blijf:: evenwel, of die het begin van werkelijke overeenstemming en toenadering zouden betekenen. Of zij tot enig duurzaam resultaat zouden kunnen leiden. Er is helaas nog geen enkele reden Ti dat te voorspellen. De Russische pogingen om Amerikanen, Engelsen en Fransen uit Berlijn weg te tergen hebben geen resultaat gehad. Zij hebben zich niet laten verdrijven. Herinne ringen aan Hitler's intimidatie-beleid en aan het leergeld, dat het Westen voor zijn toegeven in München heeft moeten betalen, hebben zich doen gelden. Dat Berlijn, een door vier mogendheden bezet „eiland" middenin de Russische zóne, niet dezelfde betekenis heeft als het Centraal-Europese bolwerk Tsjecho-Slowakije in 1938 voor het Westen had viel daarbij evenwel op. In het algemeen zijn dergelijke situaties moeilijk vergelijkbaar. Maar militaire ex perts deden zich horen en verzekerden dat Berlijn, zowel als kardinaal knooppunt van spoorwegen als om de bijzondere betekenis, die het voor het Duitse volk heeft, een strategische positie van de eerste rang is. Daarbij kwam dan natuurlijk nog in het algemeen de aloude kwestie van het „pres tige". Als de Westelijke geallieerden zich uit Berlijn terugtrokken zou dit hun ge zagspositie iri de wereld grote schade toe brengen. De organen der publieke opinie in Amerika, Groot-Brittannië en Frankrijk aanvaardden aanvankelijk deze overwegin gen, maar verleden week begon een deel der Britse Pers er tegen in opstand te komen en tot dat deel behoorden zulke gezaghebbende bladen als de Manchester Guardian en het weekblad The Economist. Geen wonder. Herinneringen aan vroe gere gebeurtenissen leiden er immers ook toe, dat de meningen van militaire experts niet voetstoots aanvaard worden. De Franse generale staf, bijvoorbeeld, die in 1914_1918 zulk een leidende functie ver vuld had bij het behalen van de overwin ning op Duitsland, had zich vóór 1940 al leen voorbereid op een verdedigend beleid, eigenlijk op een herhaling van de positie oorlog en aan de eenzame kolonel de Gaulle die voor de komende bewegings-oorlog waarschuwde, werd geen aandacht ge schonken. E^ji van de voornaamste advi seurs van het Britse departement van Oor log, de indertijd zo bekende militaire publicist Captain Liddell-Hart, bleek er in 1940 in zijn berekeningen en voorspellin gen volkomen naast te zijn geweest. Gene rale staven en militaire publicisten schij nen menigmaal in verbeeldingskracht te kort te schieten en zich de volgende oorlog in hoofdzaak als een herhaling van de vorige voor te stellen. Hetgeen nooit be waarheid wordt. Dit bedenkende voelt men ook twijfel rijzen aan het gelijk van mili taire experts, die Berlijn als een strategi sche positie van enorme betekenis voor stellen. Bovendien is de huidige toestand in Duitsland op den duur natuurlijk niet houdbaar. Er zit geen toekomst in een situa tie, waarin vier mogendheden een eiland bezetting volhouden in een door één hun ner bezette zóne. Ook in dit opzicht ver schilt de Berlijnse positie van 1948 radicaal van de Tsjecho-Slowaakse in 1938, die wel blijvende betekenis had. Tenslotte huivert men bij de wederkeer van het prestige-argument, dat al zo tal loze rampen in de wereld heeft veroorzaakt, waarvan de latere onpartijdige geschied schrijver heeft moeten vaststellen dat zij bij rustig en weloverwogen beleid ver meden hadden kunnen worden. Het uit breken van de eerste wereldoorlog in 1914 heeft daarvan een ontstellend voorbeeld gegeven: wie de historie later bestudeerd beeft zal zich bijvoorbeeld de daden van de Oostenrijkse minister van Buitenlandse Zaken graaf Berchtold, na de moord in Serajewo op aartshertog Franz Ferdinand, met afgrijzen herinneren. Het zijn geen overwegingen van prestige, die op den duur het uitbreken van een derde wereldoorlog zullen kunnen beletten. m zouden hem, integendeel, kunnen ver oorzaken. En door oorlog zal men de grote [tegenstellingen in deze wereld niet weg nemen. Als Rusland zulk een strijd won, 'hetgeen in de huidige krachtsverhoudingen ondenkbaar lijkt, zou het er geen wereld macht mee veroveren. Als Amerika won, betgeen waarschijnlijk is, zou geen Plan- Marshall meer uilvoei'baar zijn om het Westen er bovenop te helpen. En de demo- oratie zou de wereld niet hebben ver overd. In geval van een derde wereldooi-log louden weer millioenen doden, enorme ver woestingen en een nieuwe waarschijn lijk beslissende inzinking van de bescha ving het resultaat zijn. En nevens de dui zenden kerkhoven met de talloze gelijke witte kruisen, in kaarsrechte rijen en vier kanten, die Europa thans toont, zou men duizenden nieuwe kunnen aanleggen. Misschien bieden de verwachte nieuwe onderhandelingen tussen West en Oost een kans op voorlopig succes, als Sovjet-Rus land bereid is zekere concessies op ander terrein te doen in ruil voor een aftocht der Westelijken uit Berlijn. Waarbij deze laat- stc-n dan de voorwaarde zouden dienen te stellen, dat het deel der Berlijnse bevolking dat zich naar hun zones zou willen begeven daarvoor tijd en gelegenheid zou moeten .krijgen. Ais het Berlijnse vraagstuk werd opge lost zou evenwel daarmee het conflict tus- Het meest gewaardeerde geschenk: een versnellingsnaaf op de fiets! Om twee uur Donderdagmiddag gingen de grote witte deuren van het paleis Soestdijk open en tilde Prinses Juliana haar jongste dochter in de ldnderbox, welke op het, bordes was geplaatst. En dit was blijkbaar het sein, dat het grote verjaarsdagdefilé voor prinses Irene kon beginnen, want terwijl ook de jarige met haar vader en haar zusjes Beatrix en Margriet naar buiten stapten, klonk reeds een vrolijke mars, gespeeld door het muziekkorps van de „Huzaren van Boreel", dat aan de duizenden kinderen, die Irene een verjaardagsgroet kwamen brengen, voorafging. Gedurende meer dan twintig minuten trok het bloemcorso van de Baarnse en in Baarn verblijvende kinderen aan het prinselijk gezin voorbij. Glunderend keek de jarige naar het eerbetoon, dat al deze Vriendjes en vriendinnetjes haar brachten. Het was ook wel een der mooiste stoeten, die ooit over de paden van de paleistuin trok. Er was een bokkenwagen bij, waarin tussen rode en gele bloemen een „bruids paar" was gezeten. Talrijke fietsen waren met bloemen in de nationale kleuren ge tooid en een prachtige van bloemen ge maakte boot werd wel het meest bewon derd. „Vind je het niet enig. al die leuke wagens?", vroeg Prinses Juliana aan haar jarige dochter. En Irene zwijgzaam als zij is knikte met het hoofd. Tussen al de juichende kinderen ver scheen de postbode, die weer een nieuwe lading felicitatietelegrammen kwam bren gen. Natuurlijk is iedereen benieuwd, wat een prinses al zo op haar verjaardag krijgt. Een paar dagen geleden was de fiets van Irene plotseling verdwenen. Gistermorgen kwam zij plotseling te voorschijn. Maar de fiets had een kleine verandering onder gaan. Een lang gekoesterde wens was in vervulling gegaan: een versnellingsnaaf op de fiets! Irene raakte er niet over uitgepraat. En dan was er een autoped, die onmiddellijk het hart stal van „Pietie", die het cadeau van Irene meteen ook maar als het hare beschouwde. Een doos kleurpotloden had ook op het verlanglijstje gestaan. Ook deze wens ging in vervulling. Maar de versnel ling op de fiets spande toch de kroon, vond Irene. Donderdagochtend vroeg was het feest al begonnen. Namens de Nederlandse Strijd krachten werd een verjaardagstaart en een cassette tafelzilver aangeboden door een Sabotage aan spoorlijn bij Buitenzorg De dienst legercontacten meldt heden ochtend, dat in de afgelopen nacht door onbekenden sabotage is verricht aan de spoorlijn Buitenzorg en Soekaboemi. Toen hedenmorgen een trein van Buitenzorg naar Bandoeng reed, is deze ter hoogte van Pondok Leungsir tussen Tjibadak en Soe kaboemi ontspoord tengevolge van het los draaien van schroeven van enkele rails. De locomotief en tender liepen over het los geschroefde gedeelte heen, doch van daar op volgende wagons zijn enkelen uit de railb gelopen. De trein kwam ogenblikke lijk tot stilstand. Er geschiedden geen per soonlijke ongelukken en de matériële schade was gering. De dichtstbijzijnde Nederlandse militaire posten zonden onmiddellijk patrouilles uit, teneinde het omliggende terrein te zuiveren. deputatie van de Koninklijke Marine. Het geschenk is bedoeld als een vervolg op de collectie tafelzilver, welke Irene vorig jaar van de Strijdkrachten ontving. Het ligt in de bedoeling elk jaar een verdere aanvul ling te geven, telkens aangeboden door een ander onderdeel der strijdkrachten. Prins Bemhard was voor de verjaardag van zijn dochter uit Londen overgekomen. De Koningin had zich reeds Donderdag morgen vroeg van Het Loo naar paleis Soestdijk begeven om haar kleindochter geluk te wensen en haar een geschenk te geven. Even voordat het défilé 's middags begon keerde de vorstin naar Het Loo terug. Passagierslijst van de „Groote Beer99 Op onze bureaux ligt ter inzage de passa- gierslijst van liet troepentransportschip Groote Beer", dat op 23 Juli uit Tandjong Priok is vertrokken en dat omstreeks 16 Augustus in Amsterdam wordt verwacht. Van belang voor Nederland In Berlijn zijn dossiers gevonden van Goebbels' propaganda-ministerie, welke gegevens bleken te bevatten, welke voor Nederland van belang zijn. Dr A. E. Cohen van het Rijksinstituut voor Oorlogsdocu mentatie is naar Berlijn vertrokken om een onderzoek in te stellen. Uitstel Unesco-vergatlering Uit Parijs wordt vernomen, dat de jaar lijkse algemene vergadering der Unesco, die in October te Beiroet zou worden ge houden, wegens de toestand in Palestina zal worden uitgesteld. Huxley, algemeen secretaris der Unesco, zou een desbetreffend verzoek van Trygve Lie hebben ingewilligd, doch de meerder heid der ledenstaten moet zich eerst met dit uitstel eens hebben verklaard, voordat het officieel is. Aflossing voor Amerikaanse superforten in Engeland De Amerikaanse luchtmacht deelt mede, dal heden uit Arizona dertig superforten naar Engeland zullen vertrekken voor oefe ningen. De groep is bestemd voor aflossing van een thans in Duitsland gestationeerde groep, die binnenkort naar de Verenigde Staten terugkeert. Het totale aantal Amerikaanse superfor ten in Europa negentig blijft onge wijzigd. Russen deblokkeren banktegoed De Sovjet-autoriteiten hebben er in toe gestemd een gedeelte van banktegoeden aan Oostelijke marken van het Berlijnse stadsbestuur en ondernemingen in de Wes telijke sectoren te deblokkeren, zo heeft een Britse woordvoerder medegedeeld. Er zouden voor zover bekend, geen voorwaar den aan verbonden zijn. Officieus nieuws uit Moskou: De Westelijke afgezanten heden weer bij Molotof Volgens welingelichte kringen te Moskou is men bij de besprekingen al daar in beginsel tot overeenstemming gekomen in de naaste toekomst een conferentie van ministers van Buiten landse Zaken te houden. Tijd en plaats voor de bijeenkomst zouden op de vol gende bespreking met Molotof die mo gelijk hedenavond zal plaats hebben, worden vastgesteld. Naar verluidt is er een voorstel tot bijeenkomst te Pa rijs aan het eind van deze maand of in het begin van de volgende. Volgens welingelichte waarnemers zullen dan de kwesties van Berlijn en van Duits land als geheel op de agenda voorkomen. In kringen, die in nauw contact staan met de Westelijke afgevaardigden, hangt een sfeer van optimisme, waaruit men de gevolgtrekking maakt, dat er in dit sta dium der onderhandelingen een redelijke mogelijkheid tot overeenkomst tussen het Westen en de Sovjets is. De afgezanten der Westelijke mogendhe den te Moskou hebben van hun respectieve regeringen opdracht ontvangen een nieuw onderhoud te verzoeken met de Sovjet minister van Buitenlandse Zaken, Molotof, zo wordt uit Parijs gemeld. In semi-officiële kringen zegt men, dat Woensdag instructie daartoe aan de Franse ambassadeur te Moskou, Yves Chataigneau, gezonden is. De instructie zou verder uitgewerkte bij zonderheden hebben bevat over voorstel len betreffende plaats en vorm van een viermogendhedenconferentie. Naar men gelooft bevatten de instructies tevens voor stellen aangaande de onderwerpen, die be sproken zouden worden. In welingelichte kringen verklaart men, dat geen verdere onthulling door de Wes telijke ministeries van Buitenlandse Zaken gedaan zullen worden over de stappen te Moskou, voordat de Sovjet-regering de laatste voorstellen zal hebben onderzocht. Reuters diplomatieke correspondent seint het volgende uit Londen: In welingelichte kringen gelooft men, dat het mogelijk is, dat de drie Westelijke afgezanten te Mos kou heden Vrijdag verdere stappen bij Stalin zullen doen via de Sovjet-minister van Buitenlandse Zaken, Molotof. Naar men gelooft, zullen deze bestaan in het doen van gespecificeerde voorstel len aangaande vier-mogendheden bespre kingen over het Duitse v.aagstuk en de Berlijnse crisis, waarbij als uitgangspunt het valutaprobleem in de Westelijke sec toren aangenomen zou worden. Rivier-rivalen in Belgrado De Britse afvaardiging heeft op het secretariaat van de Donauconferentie twee resoluties ingediend. De eerste strekt er toe aan het Internationaal Gerechtshof te ver zoeken vast te stellen welke internationale accoorden betreffende de scheepvaart op de Donau nog van kracht zijn en welke staten bij die accoorden zijn betrokken. De tweede resolutie heeft ten doel hetzelfde vraagstuk voor te leggen aan een internationale „rechtbank", die uit drie leden bestaat. Een van de leden zou moeten worden benoemd door de Sovjet-Unie. een tweede lid door Groot-Brittannië en Frankrijk en het derde door de secretaris-generaal der UNO. De rechtbank zou de erkende beginselen van het internationale recht moeten toepassen, haar eigen procedure moeten bepalen en haar beslissing bij meerderheid van stem men moeten nemen. De Amerikaanse gedelegeerde Cannon diende een Amerikaanse ontwerp-overeen- komst in als tegenhanger van het Sovjet- russische voorstel van enige dagen geleden, waarin de uitsluitende Donaucontróle voor de Donaulanden werd opgeëist. Volgens het Amerikaanse voorstel zullen het economisch welzijn en de vreedzame betrekkingen tussen de Donaulanden be vorderd moeten worden in overeenstem ming met het handvest van de UNO. De handelsscheepvaart op de Donau moet „vrij en open" zijn voor alle staten op voet van algehele gelijkheid zonder discrimina tie. Er moet een Donaucommissie worden ingesteld, bestaande uit vertegenwoordigers sen Oost en West, met de kans op een van de oeverstaten. Frankrijk, Groot-Brit derde wereldoorlog in de toekomst, nog niet uit de wereld zijn. Minister George Mar shall heeft het woord gesproken: Het enige middel om een oorlog te winnen is, hem te beletten. Indien dit besef de onderhande laars van weerszijden bezielde, indien zij het behoud van de vrede als enig aanvaard baar doel van hun arbeid zagen, indien zij tot waarlijke tegemoetkoming bereid zou den zijn, en niet slechts tot belangenstrijd en koehandel.,., dan zouden zij slagen. R. P. tannië en de Verenigde Staten, onder recht streekse deelneming van Oostenrijk. Aan Duitsland zou volledig lidmaatschap toe gekend kunnen worden na sluiting van het vredesverdrag of bij overeenkomst tussen de ondertekenaars van de conventie. De Donaucommissie moet in connectie gebracht worden met het aangewezen or gaan van de UNO, aldus het Amerikaanse voorstel en de bijeenkomsten der commis sie moeten door waarnemers van de UNO bijgewoond kunnen worden. Geschillen om trent interpretatie zouden geregeld moeten worden volgens de procedure van de UNO. De Franse afgevaardigde, Adrien Thierry, wees de Sovjetrussische stelling, dat de conventie van 1921 ongeldig zou zijn ge worden door de overeenkomsten van Sinaia in 1938 en Boekarest in 1939 van de hand. Volgens het Joegoslavische nieuws bureau heeft de Joegoslavische delegatie voorgesteld, dat een commissie waarin alle stern-bezittende landen vertegenwoor digd zullen zijn, de voorgestelde conven ties voor de scheepvaart op de Donau zou bestuderen. de Uit Moskou wordt vernomen, dat Westelijke diplomaten waarschijnlijk van daag een bezoek aan het Russische ministe rie van Buitenlandse Zaken zullen bren gen en zullen daar vermoedelijk Molotof spreken. Voor zover kon worden nagegaan, wa ren de Westelijke afgezanten tevreden met de tot dusver geboekte resultaten. Vragenlijst van Stalin. Te Berlijn wordt bericht, dat een hoge politieke Sovjet-functionaris tegenover Duitse politieke leiders heeft verklaard, dat Stalin, toen hij Maandag de drie afge zanten der Westelijke mogendheden op het Kremlin ontving, hen een lijst heeft over handigd met vragen. Hij had hen verzocht met hun respectieve regeringen overleg te plegen en hem concrete antwoorden te overhandigen. Volgens deze verklaring zouden de antwoorden Donderdagmiddag nog niet ontvangen zijn. In politieke krin gen te Moskou was men verwonderd over de vertraging, daar men aldaar aangeno men had, dat de Westelijke mogendheden het tot in bijzonderheden eens waren voor dat zij om het onderhoud met Stalin ver zochten, zo zou de functionaris gezegd hebben. Hef woord is aan De wereld krijgt spoedig genoeg van hen, die genoeg van haar beginnen te krijgen. Donderdagmiddag heeft de ondergrondse erfenis van de tweede wereldoorlog weder om een slachtoffer gemaakt. Dinsdag is in de duinen aan de Zeeweg bij Overveen een veld van twintig landmij nen ontdekt. Dit veld ligt op het terrein, waar Zondagsochtends de Politiehonden verenigingen oefenen en vlak bij het mili taire schietterrein. De dienstplichtig wachtmeester H. van Waard, die met het commando over de be wakingstroepen van de schietbanen is belast, wierp omstreeks één uur gister middag van ongeveer een meter afstand met een steen naar één der landmijnen, die daarop explodeerde. De wachtmeester werd op slag gedood en een drietal jongens uit Overveen, dat erbij stond te kijken, werd door de scher ven geraakt. Zij zijn, evenals het stoffelijk overschot van de militair, naar de „Joannes de Deo" vervoerd, doch na behandeld te zijn weer naar huis gebracht. Het slachtoffer was 35 jaar en woonde te Haarlem. Hij was bij bet Tweede Terri toriale Bataljon gedetacheerd. De heer Van Waard laat een vrouw en een dochtertje van zes jaar achter. De begrafenis zal Maandag met militaire eer plaats vinden. Nader vernamen wij, dat van de twin tig landmijnen, die werden ontdekt, negen tien ongevaarlijk waren, daar de ontste king er uit was verwijderd. Wellicht heeft de heer Van Waard gemeend dat ook de mijn, waarnaar hij de steen gooide, onscha delijk was. Sedert gistermiddag wordt het terrein langs de Zeeweg streng bewaakt. De hulp verleningsdienst heeft de mijnen inmiddels afgevoerd en stelt een onderzoek naar eventuele andere vergeten velden in. Het ongeluk, dat gisteren plaats had, moge het publiek eens te meer doen besef fen, dat het betreden van de afgezette duinterreinen levensgevaarlijk is. De mili taire politie kent dan ook geen pardon meer en zal ieder, die zich nu nog in de omgeving van de schietbaan waagt, niet alleen verwijderen, maar ook bekeuren. Een inwoner van Putte (Z.) die op een motorfiets had gereden terwijl hij dronken was, is door de kantonrechter te Bergen op Zoom tot 3 weken hechtenis en een jaar in trekking van het rijbewijs veroordeeld. Te Bloemendaal wordt op 1 September een collecte gehouden ten bate van het Pro- testants Interkerkelijke Thuisfront. Ceen Arabische tegemoetkoming vóór oplossing van vluchtelingenprobleem Volgens Reuter heeft de regering van Israel de regeringen der Arabische landen uitgenodigd tot vredesonder handelingen. Mosje Sjertok, de Israëlisch minister van Buitenlandse Zaken, heeft graaf Bernadotte na een onderhoud verzocht deze uitnodiging aan de oorlogvoeren de landen over te brengen. Na het onderhoud is Bernadotte naar Haifa vertrokken. Ralph Bunche, de voornaamste secretaris van Bernadotte, heeft te Lake Success ver klaard, dat het bestand in Palestina thans op solidere basis is gevestigd dan ooit te voren. Hij achtte het alleszins mogelijk, dat Arabieren en Joden vredesonderhande lingen zouden voeren. Zij zouden zelf uit moeten maken of Bernadotte daarbij tegenwoordig zou zijn. Vluchtelingen-tragedie Van betrouwbare zijde te Alexandrië wordt vernomen, dat graaf Bernadotte een beroep op de gehele wereld zal doen om de driehonderd duizend Arabische Palestijnse vluchtelingen te helpen en de terugkeer naar hun woningen te verzekeren. De terugkeer van weerbare mannen zou plaats hebben onder toezicht van waar nemers der UNO. Volgens deze bronnen De Nederlandse roeiers op het nummer stuurmanloze vier trekken hun klompen uit alvorens zij een laatste oefenbaantje gaan trekken op de rivier bij Henley. zouden de Arabische staten weigeren de algemene toestand te bespreken voordat 'n gunstige oplossing vdbr dit probleem is gevonden. Bernadotte zou trachten voor eind Augustus een oplossing te vinden of anders de zaak voor de Veiligheidsraad te brengen. In officiële kringen te Alexandrië is men voorzichtig met commentaar, doch herin- 1 irt men er wel aan, dat de Arabische staten sinds 1936 geen directe onderhande lingen niet de Joden meer hebben gevoerd. Aanvaarding van het Joodse voorstel zou daarom de facto-erkenning van de regering van Israel door de Arabische staten in houden. Azzam Pasja, de secretaris-generaal van de Arabische Liga, wilde nog geen com mentaar op het Joodse voorstel geven. De meeste waarnemers zijn van mening, dat de Arabische landen het voorstel zorgvul dig zullen bestuderen. Geen bioscoopadvertenties in Amsterdamse dagbladen In de Donderdagavond verschenen Amsterdamse dagbladen is niet de adver tentie van de Amsterdamse bioscoop programma's opgenomen, welke daarin wekelijks op Donderdag een plaats vindt. De reden daarvan is, dat de afdeling Amsterdam van de Nederlandse Bioscoop bond in de toon van de filmrecensie van een dezer bladen aanleiding heeft gevonden aan dat blad de advertentie niet te ver strekken. De overige dagbladen hebben daarop besloten deze annonce evenmin in hun blad te publiceren, daar zij in de maat regel van de Bioscoopbond een poging tot aantasting van de vrijheid der critiek zien. Het Franse kabinet accoord met Reynauds voorstellen Het Franse kabinet heeft na een zitting van zeven uur bekend gemaakt, dat het met algemene stemmen het eens is geworden over een wetsontwerp tot uitvoering van het economisch herstelprogram van Paul Reynaud, de nieuwe minister van Finan ciën. Zaterdag zal de laatste hand aan het ontwerp worden gelegd, waarna bespreking in het parlement volgt. Zoals wij reeds meldden, is er sprake van dat het program devaluatie van de franc omvat. ENKELE PLAATSELIJKE BUIEN. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Vrijdag avond tot Zaterdagavond: Matige en langs de Waddenkust af en toe vrij krachtige wind tussen Oost en Zuid. Wisselend bewolkt met enkele plaatselijke buien, hier en daar met onweer. Weiaig verandering in tem peratuur. 7 Augustus: Zon op 5.10 uur, onder 20.20 uur Maan op 7.59 uur, onder 21.46 uur

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 1