c K ami en J De levensloop der nieuwe ministers C. DE WEERS HET NIEUWE MINISTERIE Nieuwe Amerikaanse prijsstijging vermindert effect van Marshallplan Chefarme4 ZATERDAG 7 AUGUSTUS (948 GODFRIED BOMANS-: „De avonturen van Bill Clifford" (Elsevier's Uitg. Mij., AmsterdamBrussel). ER ZULLEN WEL lezers zijn, die er zich over verwonderd hebben, dat de 'schrijver van „Erik" of het „Klein Insec tenboek" en van „Sprookjes" één en de zelfde is als die van de dolle „Avonturen van Tante Pollewop en Pa Pinkelman". Verbaas u er niet over. Wat Bomans schrijft, komt voort uit de kostelijkste bronnen, waaruit een auteur van zijn ge halte kan putten: uit humor en ironie, de beste geneesmiddelen- tegen een zwaar wichtige levensernst. Hoe kan men zich beter wapenen tegen een teveel daarvan dan dat door een spel met de ernst? Zie mèt Bomans de dingen, die uw leven schijnen te bezwaren, eens een tikje an ders. Zie ze in het licht van hun betrek kelijkheid en lachwekkendheid. Zie ze klein en onbelangrijk, wees eens speels, juist omdat ge wéét, dat het leven een ernstige zaak is. Ik ben ervan overtuigd, dat heel wat „levensconflicten" een heil zame genezing zouden vinden in het mee beleven van de fantastische avonturen van Pa Pinkelman. Trek er een paar uur op uit mèt Pa Pinkelman, want hij is een zeldzaam vriend. Of beter: wees eens een pinkelman; en ge zult morgen opstaan met de blijmoedige gedachte: gelukkig, alweer een dag om mee te spelen. Heeft dit alles iets te maken mét de „Avonturen van Bill Clifford"? Natuurlijk heeft het dat. Deze Bill Clifford, de super detective, overtuigd van zijn voortreffelijk heid, zoals het behoort, wordt overtroffen door het toppunt van ambtelijke domheid, door Mr. Topwash, die u met genoegen zult ontmoeten. Topwash is de man voor wie de toegangspoort tot de wereld bestaat uit een gerasterd loket (postwissels en aangetekende stukken), de .waarde van het leven uit een frankeringstabel en de levensmoraal uit een postreglement, dat hij als nauwgezet loketambtenaar der pos terijen uit zijn hoofd kent. Topwash is een nul, een domoor, een uitgedroogd man neke, met het brein van een in de amb telijke loopbaan verzand leven. Zijn hoog ste genoegen is het.» sigaartje, dat hij na sluitingstijd van het loket in gezelschap van de portretten van twee dooie post directeuren pleegt te roken. En op zo'n ogenblik der ogenblikken, dat zelfs Top wash zich verstout te denken, dat hij niet denkt, gebeurt het onverwachte, ondenk bare en levenschokkende: Topwash blijkt in het stille kantoorlokaal niet alleen ge zelschap te worden gehouden door een big boss onder de misdadigers. Hij maakt plompverloren en overrompelend kennis met hèm, wiens naam een ieder doet bui gen van ontzag of verbleken van schrik; de grote Bill Clifford staat voor hem, de beroemdste van alle beroemde speurders. U heeft er geen idee van hóé groot Bill Clifford is. Hij verenigt alle, maar dan ook ille, kenmerkende en voortreffelijke eigen schappen in zich van de ras-detective: on navolgbare scherpzinnigheid, ijzige koel bloedigheid, brilliant combinatievermogen. Hij denkt, wat niemand denkt. Dat is zijn kracht en genialiteit. Hij ziet wat niemand ziet als hij, uitgestrekt in de klassieke detective-houding op zijn divan, met geslo ten ogen zijn verbijsterend-spitsvondige ge volgtrekkingen maakt uit de uiterst simpele gegevens, die aan de oerdomme politie mannen van Scotland-Yard natuurlijk ver borgen bleven. Hij heeft als zijn grote voor^ ganger Sherlock Holmes een onfeilbaar arsenaal van leerstellingen, een detective vademecum in zijn hoofd, waarin hij maar behoeft te bladeren met de onzichtbare tentakels van zijn ongehoord vernuft, om het ingewikkeldste mysterie te ontraadse len.' Als wijlen Nick Carter c.s. bezit hij een trouwe wijze bediende, 's meesters klank bord, en als Geoffry Gill de onmisbare .helper", tegen de achtergrond van wiens argeloosheid zijn weergaloze schranderheid zich nog scherper en verbluffender af tekent. Deze „medewerker" is Mr. Topwash, die het voorrecht heeft, juist de enige con clusie te trekken, die een geniale speurder ;niét trekt, opdat de meester hem met een vergoeilijkend lachje kan terechtwijzen en hem, ten pleziere van de lezer, de kost baarste stalen van zijn scherpzinnigheid kan ten toon spreiden. Kortom: onze Bill Clifford is de volmaakte detective en Top wash een stoethaspel; die aan zijn onnozel heid de eer te danken heeft, te mogen leven i de schaduw van de grote man. En wie lost het raadsel van het gestolen document, waarvan het heil van het Ver enigd Koninkrijk afhangt, op? De olie domme beroepsspeurders van Scotland- Yard? Natuurlijk niet; er zijn dingen die zelfs in detective-boeken niet behoren te gebeuren. De grote Clifford dan, wiens kernachtige spreuken door hem wel eens maggiblokjes werden genoemd, waarmee hij de flauwe soep van het leven kruidt? De kleine onnozele hals van het loket postwissels enz., 's meesters in domheid schitterende medewerker Topwash doet het, niet uit intelligentie, niet met speurders intuïtie, maar domweg uit domheid, dank zij de posttarieven en reglementfenkennis van zijn getralied loketten wereld je. Begiftigd met een even grote speurders- zin als die van de grote Bill Clifford zal de lezer het al lang begrepen hebben: Bomans schreef een caricatuur van de detective roman. Hij deed het in zijn trant, vol spot ternij en zotternij, onverwachte wendingen, geestige invallen, woordspelingen en pot sierlijke situaties. Hij schreef een Pinkel man in detective-gedaante, een Pieter Bas met een speurdersneus, want hij bleef zich zelf gelijk en zette ditmaal eens de detective-boekenwereld op zijn kop. Geloof, als u enkele vrolijke vacantie-uren wilt genieten, mèt Bill Clifford, dat de meest, waarschijnlijke plaats de meest onwaar schijnlijkste en de meest voor de hand lig gende mogelijkheid het onmogelijke is. Heb ontzag voor de speurder der speurders Bill Clifford en wees met hem ontsteld over zijn nederlaag. Doe dat. Ge zult u verfris sen aan Bomans' humoristische dolzinnig heid, aan deze unieke persiflage van de „klassieke" detective-roman". En aan het eind zult u, ondanks alle spotternij met de Holmes en de Lupins en de Gills, tot de verrassende ontdekking komen, dat u tóch nog een detective-verh&al hebt gelezen. En wel een van de voortreffelijkste soort: één dat zichzelf niet ernstig neemt. Eén avontuur met Boman's Bill en uw uur is een goed uur. C. J. E. DINAUX. De 9 Muzen """"V Opera-dirigent overleden. Op vijftig jarige leeftijd is te Milaan overleden de heer Edmondo de Vecchi, dirigent aan de Italiaanse opera. De heer De Vecchi was ook in Nederland een bekende figuur. In 1936 kwam hij voor het eerst naar de lage landen, waar hij een aantal jaren achtereen de uitvoeringen dei- Italiaanse opera leidde. De Vecchi was de laatste jaren als dirigent vooral werkzaam in Roemenië, Zwitserland en Bulgarije, waar hij ook symphonieconcerten leidde. Zijn ge zondheid was reeds geruime tijd minder goed. In 1946 heeft De Vecchi nog een bezoek aan Nederland gebracht om te spreken over de terugkomst van de Italiaanse opera hier te lande. Coba-theater. De actrice Coba üinsber- gen, dochter van de nestor der Nederlandse bioscoopwereld, Sol Kinsbergen, keert 1 December in de theaterwereld terug. Op die datum opent zij aan het Spui in Den Haag een intiem theatertje, dat wordt gevestigd in een voormalige fietsenstalling. Koopt HERENCOSTUUMS en alle soorten kleding tegen hoge prijzen. KAMPERVEST 45 - TEL. 17825 - HAARLEM (Adv.) De voornaamste antecedenten van de nieuwe ministers in het kabinet-Drees zijn de volgende'. De heer W. Drees werd 5 Juli 1886 te Amsterdam geboren. Hij bezocht daar de H.B.S. en de Handelsschool en werkte ver volgens enige jaren bij de Twentsche Bank. Van 1907 tot 1919 was hij stenograaf bij de Staten-Generaal. In 1911 werd hij voor zitter van de federatie Den Haag der S.D. A.P., welke functie hij tot 1931 bekleedde. Van 1919 tot 1933 was hij gemeenteraads lid van Den Haag. In 1919 werd hij lid van Provinciale Staten van Zuid-Holland, in 1933 lid der Tweede Kamer. In 1927 werd hij gekozen in het partijbestuur der S.D.A. P. Voorts bekleedde hij vele functies op sociaal gebied. In bezettingstijd was hij lid van het convent van politieke partijen en van het vaderlands comité. Hij was onge veer een jaar gevangen in het concentratie kamp Buchenwald. In 1945 was hij lid van het college van vertrouwensmannen. Te zamen met prof. ir. W. Schermerhorn for meerde hij het eerste na-oorlogse kabinet. Daarna werd de heer Drees minister van Sociale Zaken in het kabinet-Beel. Mr. J. R. H. van Schaik is 31 Januari 1882 te Breda geboren en studeerde rechts wetenschappen te Utrecht. In 1905 promo veerde hij hier op een proefschrift getiteld „De overheid tegenover de artt. 1401 e.v. B.W." Na zijn promotie vestigde hij zich als advocaat en procureur te Arnhem, waar hij ook kantonrechter-plaatsvervanger is geweest. In 1919 vestigde hij zich als ad- CHIN. IND. REST. HONGKONG HAARLEM, Smedestraat 21 - Telefoon 21375 ZANDV.OORT, Zeestrtiat 38 - Telefoon 2925 «Adv i G. Farben wordt in leine bedrijven verdeeld De Brits-Amerikaanse bezettingsautori teiten voor Duitsland hebben bekend ge maakt, dat zij een nieuwe beheersorgani satie hebben opgericht voor de I. G. Far- benfabrieken in hun zones. De nieuwe organisatie zal tot taak hebben alle eigen dommen en op eoncurrentie-basis werken de eenheden, voor zover zulks niet reeds is geschied. Zij zal voor iedere eenheid een Duitse beheprder benoemen. De Brits-Amerikaanse organisatie, die tot dusverre de controle op de I. G. Far- benfabrieken uitoefende, zal de algehele verantwoordelijkheid voor het beheer van deze fabrieken behouden en het recht van Veto beschikken over de werkzaamheden In de bekendmaking werd verder mede gedeeld, dat het de bedoeling van het mili taire bestuur van de gecombineerde zóne is, dat het „rijk" van de I. G. Farben niet opnieuw zal worden opgebouwd. De Franse bezettingsautoriteiten zijn van de nieuwe regeling op de hoogte gebracht, zodat zij, hangende de fusie van de drie Westelijke zones, overeenkomstig maat regelen kunnen treffen. Ook de Russen zullen overeenkomstige maatregelen kun nen nemen ten aanzien van de I. G. Far- benfabrieken in hun zóne. Mr. A. M. Joekes jjBwSölzci)/ Effecten- en Geldmarkt West-Europa worstelt om zijn economisch herstel, min of meer onder aanmoediging van de V. S„ die, zoals Paul Hoffman het uitdrukt, daarbij de rol vervult van de beleggende bankier, die precies weten wil hoe de door hem te lenen gelden zullen worden gebruikt. En de resultaten zijn lot dusver niet slecht, althans de nieuwe prin cipes, welke door de zestien landen te Parijs zijn aanvaard, openen het uitzicht op een meer multilateraal handelsverkeer, dat een ruimere uitwisseling van goederen tussen de Europese landen onderling zal bevorde ren en ze daardoor minder afhankelijk van de V. S. zal maken. Onder garantie van Amerika zullen de Europeese landen met sterke valuta aan die met zwakke valuta credieten verlenen voor het nadelig saldo hunner handelsbalans. Het verluidt dat het nieuwe plan op 1 October in werking zal treden. De moeilijkheden, welke zich bij de uit voering der Benelpx-overeenkomst hebben voorgedaan en nog voordoen, nopen tot tempering van het optimisme, maar men kan toch zeggen dat stappen worden gedaan in een goede richting. Tenslotte komt het er op aan of de West-Europese landen met behulp van de Amerikaanse dollars hun eigen productie en exportmogelijkheden kunnen verhogen, teneinde hun betalings balans in evenwicht te brengen. Het verdient de aandacht dat Engeland, Frankrijk en Nederland gedurende de laat ste maanden de export niet onbelangrijk hebben kunnen opvoeren. Engeland expor teert reeds (in geld) 140 7o van zijn invoer in 1938, Nederland heeft zijn export dit jaar van 140 millioen in Januari tot 240 millioen in Juni kunnen opvoeren en in het eerste halfjaar 438 millioen meer ge- is echter de stijging van de import niet minder belangrijk geweest, zodat het En gelse importsaldo nog 250 millioen be draagt, weliswaar 72 millioen kleiner dan in het voorgaande semester, maar toch nog 61 millioen groter dan de raming. Wat Nederland betreft, het importsaldo ge durende het eerste halfjaar 1948 beloopt niet minder dan 1281 millioen en i§. nog groter dan dat van het eerste halfjaar 1947 1176 millioen) zodat per saldo onze be talingsbalans niet is verbeterd. Het is dui delijk dat we ons de weelde van een invoer- overschot van ca, 200 millioen per maand niet zullen kunnen blijven permitteren en dat we zonder Marshallhulp vrijwel voor een débacle zouden staan. Uitbreiding van de onderlinge Europese handel is dus ook voor ons land dringend nodig. De dezer dagen tot stand gekomen overeenkomst ter zake van de handel op Bizonië, waarbij het gaat om een Nederlandse export van 181 millioen en een import van 230 millioen, is daarbij van betekenis. Dat intussen in de V. S. een nieuwe prijs stijging is ingetreden, maakt de overgang naar een toestand van „selfsupporting" niet gemakkelijker. Rusland heeft in zoverre succes met zijn pogingen om het Marshall- Toneeltentooristelling in voorbereiding Ter gelegenheid van het dertigjarig bestaan van de Haarlemse Stadsschouwburg zal van 29 September tot 10 October in het Frans Halsmuseum een toneel-tentoonstelling wor den ingericht, waarvan de détails door een commissie onder voorzitterschap van wet houder D. J. A. Geluk nog zullen worden uit gewerkt en te zijner tijd bekend gemaakt. Secretaris van de commissie is de heer J. B. exporteerd dan verleden jaar. Tot dusver SchuiL plan te torpederen, dat het door zijn aggres- sieve houding de V. S. dwingt tot nieuwe oorlogsuitrusting, tengevolge waarvan de vraag naar allerlei producten en materia len voortdurend stijgt. Alleen de recente prijsverhogingen van de U. S. Steel Corp. kosten Amerika al ca. 500 millioen en het is geen wonder dat de kosten van levens onderhoud in de V. S. thans ruim 9 hoger zijn dan een jaar en 28 hoger dan twee jaar geleden. Bij de Fordfabrieken kon een algemene staking alleen worden voorkomen door een .loonsverhoging met 13 dollarcent per uur en bij alle fabrieken zijn onlangs de prijzen der auto's verhoogd. Dit alles betekent dat Europa voor een zelfde bedrag dollars minder goederen zal kunnen kopen en in feite wordt dus de Marshallhulp daardoor verminderd. Men zal nu moeten afwachten of Paul Porter, die door Truman met de uitvoering van diverse anti-inflatiemaatregelen is belast, er in zal slagen de prijsstijgingen tot staan te brengen. Hierbij zijn tal van maatrege len, welke Laan het systeem der geleide economie ontleend zijn, waartegen Amerika in andere landen te velde trekt. Het spreekt wel vanzelf dat de prijsstij ging in de V. S. de regeringen der West- Europese landen voor nieuwe moeilijkheden pla'atst, ook ten aanzien van de prijs- en loonpolitiek, welks stabiliteit <3e eerste voorwaarde is van een toenemende arbeids productiviteit. En te groter zijn die moei lijkheden, omdat men hier in de hoop op een prijsdaling in het buitenland het prijs peil kunstmatig, n.l. met behulp van sub sidies, laag heeft gehouden, waardoor de koopkrachtvermindering van de gulden in het binnenland wordt gecamoufleerd. Het kan daarom niet verwonderen, dat de Am sterdamse beurs, waar thans overigens de vacantiegeest hoogtij viert, haar richting moeilijk kan bepalen, ook al moet worden gezegd dat de grondtoon voor de aandelen markt, mede met betrekking tot de prijs stijging in het buitenland en de uitzetting der geldcirculatie in het binnenland, gun stig blijft. vocaat en procureur te 's-Gravenhage. Op 20 Februari 1917 deed hij zijn intrede in de Tweede Kamer, waar hij aanvoerder was van de tien katholieke leden, die destijds tegen de Vlootwet hebben gestemd. Op 20 September 1929 werd de heer Van Schaik benoemd tot voorzitter der Tweede Kamer. Deze functie bekleedde hij tot hij in Mei 1933 als minister van Justitie in het crisis- kabinet-Colijn optrad. Mr. Van Schaik heeft vier jaar deze portefeuille beheerd. Toen de toenmalige Kamer-president, prof. mr. Aalberse in 1937 benoemd was tot lid van de Raad van State, volgde mr. Van Schaik hem als president der Tweede Kamer op. Na de bevrijding werd hij we der als zodanig benoemd. Mr. Van Schaik is voorzitter geweest van het centraal col lege voor de reclassering, voorzitter van de algemene raad voor psychopathenzorg, voorzitter van de Mijnraad (19321933) en van enige andere colleges. Mr. xan Schaik is commandeur in de Orde van de Nederlandse Leeuw en groot kruis in de orde „Polonia Restituta' Mr. T. R. J. Wijers werd te Roermond geboren op 27 Juni 1891. Hij promoveerde te Leiden tot meester in de rechten in 1915. Vervolgens was hij van 1915 tot 1930 ad vocaat en procureur in 's Hertogenbosch, waarna hij enige jaren als rechter fun geerde bij de rechtbank te Rotterdam. In 1939 werd hij benoemd tot raadsheer bij het gerechtshof in 's Hertogenbosch. In 1945 werd hij president van het Bijzondere Gerechtshof te 's Hertogenbosch en in 1946 vice-president van het Bossche gerechtshof. F. J. Th. Rutten werd 15 September 1899 te Schinnen (L.) geboren. Hij bezocht de universiteit te Utrecht waar hij Neder landse letteren studeerde. Vervólgens ging hij naar Leuven, waar hij 1928 cum laude in de Nederlandse letteren promoveerde. Het volgende jaar behaalde hij de doctors titel cum laude in de letteren en wijsbe geerte aan de Utrechtse Universiteit. Van 19251926 werkte hij als assistent aan. het psychologische laboratorium aldaar en was hij tevens leraar aan het St. Ignatiuscollege te Amsterdam. In 1927 werd hij assistent aan het psychologische laboratorium van de R.K. Universiteit te Nijmegen. Voorts was hij docent aan de psychologische pae- dagogische instituten der R.K. leergangen te Tilburg. In 1931 werd dr. Rutten be noemd tot buitengewoon hoogleraar in de experimentele psychologie aan de R.K. Uni versiteit en in 1933 volgde zijn benoeming tot hoogleraar. Mr. W. F. Schokking is 14 Augustus 1900 te Amsterdam geboren en behaalde de titel van meester in de rechten aan de Gemeen telijke Universiteit aldaar. In 1924 vestigde hij zich als advocaat en procureur in de hoofdstad en in 1932 werd hij aldaar plaats vervangend kantonrechter. In 1939 werd hij tot lid van de gemeenteraad der hoofd stad gekozen voor de Chr. Hist. Unie. Deze functie vervulde hij tot in 1942. Hij is toen door de Duitsers naar St. Michielsgestel gebracht en daar gedurende 8 maanden in gijzeling geweest. Gedurende de mobilisatie was mr. Schokking reserve-kapitein dei- artillerie en auditeur-militair bij een krijgs raad te velde. Na de bevrijding werd de heer Schok king, die stafofficier bij de binnenlandse strijdkrachten was, gekozen tot wethouder voor de openbare gezondheid te Amster dam. Hij bekleedt voorts nog een aantal functies in het maatschappelijk leven van de hoofdstad. Mr. A. M. Joekes die tot de Partij van de Arbeid behoort, is lid van de Tweede Ka mer sinds 1925. Hij behoort tot één van onze oude parlementaire figuren en werd op 5 Mei 1885 te Boea (Sumatra) geboren. Na zijn gymnasiale studies bezocht hij de Leidse Universiteit, waar hij in 1908 in de rechtswetenschap promoveerde. Drie jaar later werd hij doctor in de staatsweten schappen. In 1910 trad mr. Joekes in dienst van de Semarang-Joanna Stoomtram Maat schappij en na zijn promotie keerde hij Yiaar Indië terug, als secretaris van de hoofdvertegenwoordiger der z.g. zuster maatschappijen. In 1920 werd hij benoemd tot referendaris aan het toenmalige depar tement van Arbeid te 's-Gravenhage en in 1923 tot administrateur. Van 19211924 was hij secretaris van de Nederlandse dele gatie óp de internationale arbeidsconfe- rentie te Genève en in latere jaren herhaal delijk regeringsgedelegeerde op die confe renties. In 1925 werd mr. Joekes gekozen tot lid van de Tweede Kamer voor de Vrijz. Dem. Eartij, van welke hij van 19331937 fractie-voorzitter was. In 1938 trad hij weer als zodanig op. Toen mr. Marchant wegens zijn overgang tot het katholicisme als partijleider aftrad, volgde mr. Joekes hem als zodanig op. Talrijk zijn de commissies waarin mr. Joekes zitting nam, o.m. de vlootcommissie, d% staatscommissie voor Grondwetsherzie ning en die voor wijziging van de Lager Onderwijswet. Tevens was hij lid van het hoofdbestuur van de V. D. Bond. van de Vereniging voor Volkenbond en Vrede ,en van de Vrijzinnig Democratische Jongeren organisatie. Dl 1939 werd hij gekozen tot lid van de Haagse gemeenteraad en later tot voorzit ter van het College van Rijksbemiddelaars. Mr. Joekes was redacteur van ,.Dei Vrij zinnig Democraat", van „Opbouw" cn schrijver van vele brochures en artikelen in bladen en tijdschriften. In 1947 was hij voorzitter van de 30ste internationale arbeidsconferentie te Genève. Hij is ridder in de Orde van de Ned. Leguw. Mr. E. M. J. A. Sassen, lid der Tweede Kamer, is in 1911 geboren te 's Hertogen bosch. Aan de R.K. Universiteit te Nijme gen deed hij in 1936 doctoraal in de rech ten. Hij heeft jaren lang het neroep van advocaat en procureur uitgeoefend. Voorts is hij lid van Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant, mede-oprichter en bestuurs lid van de stichting „Christofoor", en cura tor der R.K. Lycea in Den Bosch. Hij ver tegenwoordigde in 1935 de Nederlandse regering ter conferentie van de raad van bestuur der internationale arbeidsorgani satie te Quebec (Canada) en behoorde tot de Nederlandse delegatie naar het uitvoe rend comité uit de commissie van voorbe reiding der UNO te Londen in 1946. In 1947 werd mr. Sassen lid van de Nederlandse delegatie bij de Algemene Vergadering der UNO over de verdeling van Palestina. Voorts was hij lid van de staatscommissie- Rutten ter voorbereiding van de publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie voor de mijnindustrie. Korte tijd was hij bestuurs lid van de stichting Radio Nederland en van de wereldomroep. Thans is hij lid van de Commissie van Negen voor overleg met de regering met betrekking tot de staats rechtelijke reconstructie van 't Koninkrijk. Mr. D. U. Stikker werd 5 Februari 1897 te Winschoten geboren. Hij bezocht de uni versiteit te Groningen. In 1922 behaalde hij de graad van meester in de rechten. Hij was werkzaam bij de Groninger Bank en de Twentsche Batik en werd vervolgens di recteur van de Lissese Bankvereniging te Lisse. Toen de Twentsche Bank de Lissese Bankvereniging overnam werd de heer Stikker bestuurslid van het Westelijke rayon dezer bank, eerst ter standplaats Leiden, later te Haarlem. Op 1 Juli 1935 werd hij benoemd tot directeur van Heine- kens Bierbrouwerijen N.V. te Amsterdam. Voorts werd hij.belast met de leiding van de Heinekens Ned.-Ind. Bierbrouwerij N.V. te Soerabaya en van de Brouwerij Cobra te Amsterdam. Als voorzitter van de Partij vaTi de Vrij heid voerde mr. Stikker in 1947/'48 het als zodanig bekend staande „politieke gesprek" met mr. P. J. Oud, welke laatste uit de Partij van de Arbeid trad. Dit „gesprek" heeft de oprichting van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie tengevolge gehad. Geslaagd voor Engels L. O. de heren C. Versloot. Haarlem: J. Mantje, Driehuis en J. van de Voorde, Vogelenzang. Over Muziek KERKMUZIEK Men behoeft niet kerkganger te zijn om te kunnen beseffen dat de kerkmuziek in principe een belangrijke zaak is. Er be staat een onverbrekelijke band tussen godsdienstoefening en muziek, of meer in 't bijzonder gezegd tussen de gemeen schappelijke godsdienstige uiting en de muzikale uiting van gelijkgezinde mensen. Meer dan alle symphonische muziek, meer dan alle kamermuziek is de kerkmuziek over de gehele wereld verspreid, niet door propaganda, maar door de aangeboren be hoefte der mensen. En daarom is 't moge lijk over deze zaak te spreken zonder haar afhankelijk te stellen van een bepaalde kerkelijke overtuiging. Er is zelfs eerder reëel over de muziek der kerkelijke dien sten te spreken dan over religieuze muziek in 't algemeen. De talloze bespiegelingen over de religieusiteit der muziek, over mu ziek en religie laten eerder te wensen over dan een onderhoud over de verhouding van kerkdienst en muziekbeoefening om dat in 't eerste geval de plattegrond geen tekening heeft en 't tweede geval bepaalde fundamenten reeds gelegd zijn. Het is zeer zeker waar dat er religieuze muziek kan bestaan die geen kerkmuziek is, maar het is evenzeer waar dat de vorm-begrenzing der kerkmuziek een zekere kracht en een positieve betekenis heeft. Vorm-bepaling is versterking: vermijding van vorm-bepa ling is zwakheid; dit is een natuurlijke wet van alle, ook geestelijke en artistieke ar chitectuur. De kerkelijke vorming der godsdienstige uiting brengt vanzelf een be paalde vorming der muzikale uiting van het geloofsleven mede; ook zij die buiten dit alles staan kunnen dit begrijpen en aanvaarden. De mis-gezangen der katho lieken en het koraal der protestanten zijn organische vormen van levensuiting, die in overeenstemming met de feard der godsdienstoefeningen hun werkelijke be tekenis hebben. Er is een eenheid van wezen in de harp gezangen van koning David die voor de Ark des Verbonds danste en het beschei den kerkkoortje in een dorp dat zijn ge zangen zingt, al schijnt daar de vorstelijk heid aan te ontbreken. Er is evenzeer een eenheid in de grondslag der weelderige melodieën van het Gregoriaans der katho lieke kerken en de basis van de strakke lijn van het protestantse koraal. Deze een heid is eerbiedwaardig, maar ook het diep gaande verschil der vormen eist onze aan dacht; dit verschil is geen vijandigheid, maar een stijlvorming van de dienst. Geen der historische theologische conflicten heeft een einde kunnen maken aan het levende wezen der kerkmuziek, dat wil zeggen aan de behoefte der verenigde geloven om in het organisme van de kerkelijke dienst te zingen en te horen zingen. Men zou de kerkmuziek een toegepaste kunst kunnen noemen. Voor velen bete kent toegepaste kunst een soort'vrede-lie- vende mishandeling van de vrije schoon heid, voor anderen een welkome beschik baarstelling. Ten opzichte van de kerkmu ziek zijn beide opvattingen fout. De kerk- muziek is geen toepassing van groot tot klein, maar een organische, vrije uiting. Een organisme is geen bekrompenheid, maar een volledigheid. Een muzikale uiting die opbloeit uit het organisme van de ker kelijke dienst is ijl zich zelf een vrije uiting. Slechts zij dié aan het organism® vreemd zijn, kunnen deze vrijheid niet be leven; zij die het organisme kennen, be wust of onbewust, beleven deze vrijheid volkomen. Maar iedereen die begrijpt dat een organisme de bevestiging van een groei is, kan weten dat het vrije leven niet be lemmerd wordt in het organisme. Toen de middeleeuwse Gregorianen hun hymnen zongen waren zij niet belemmerd, toen Pa- lestrina zijn missen liet zingen, was hij niet bekrompen, toen Luther met weinig noten het volk liet zingen gaf hij dit volk een vrije uiting. Zowel.de kunst-muziek als de volkszang was onbelemmerd. Maar bij al deze grootse gemoedsuitingen was de grondslag het kerkelijke organisme van de dienst; als deze grondslag niet een le vend wezen was zou het gezongen leven er niet op hebben kunnen bloeien. Kerkmuziek is alleen die muziek die één is met het organisme van de kerkelijke dienst. Vandaar dat het Lutherse koraal betere kerkmuziek is dan de Missa So- lemnis van Beethoven, die nooit een deel van het organisme kan zijn. Misken ik hiermee de schoonheid? Neen, ik verdedig een levensstijl, die organisch is en de schoonheid vormt. Dit kerkelijk organisme noemt men de Liturgie. Het is een diep toverwoord dat een onmetelijke rijkdom ontsluit. Richard Wagner lonkte er naar toen hij zijn „Gesamtkunstwerk" wilde scheppen, maar een organisatie is nog geen organisme, en Bayreuth blijft een schouw burg waarin het mysterie niet meer is dan mysterieus. Maar wat Wagner blijkens zijn geschriften goed begreep, was dat de vocale muziek meer beslissend is voor de echtheid der kerkelijkheid dan de in strumentale muziek. Inderdaad is de zin en het verband van de tekst de levens zenuw van geest en hart in de kerkmuziek; de instrumentale muziek is de jubilatie van de zang. Dit is geen historische kwestie, maar een zaak die onmiddellijk de natuur der muziek en de natuur der mensen aan gaat. Het zou te ver voeren hier thai» nog op in te gaan. HENDRIK ANDRIESSEN. ml^HKSUI2Z2L3HBL IEGEN PUNEN EN GRIEP 20 TABLETTEN I 0 75 (Adv.) Dr. Plesman opent de Lutam-tentoonstclling Vanmorgen heeft dr. A. Plesman. direc teur van de KLM de „Lutam" te Amstel veen officieel geopend. Daarmede is deze eerste grote luchlvaarttentoonstelling welke in ons land sedert de bevrijding ge houden wordt een feit. De diverse maatschappijen die op Schip hol vaste voet hebben, KLM. Sabena, SOA, BOAC, AIR FRANCE, zijn allen in de ten toonstellingtent, die een oppervlakte van 1200 M2 heeft, vertegenwoordigd. Daar naast ziet men stands van Fokker. Rijks luchtvaartdienst. Shell, Philips-NSF. Kon. Ned. Ver. voor Luchtvaart, Avia, Diepen, het Kon. Ned. Meteriologisch Instituut en Aero-Holland. Demonstraties met de Linktrainer het toestel waarmede de piloten in het blind- vliegen wdrden getraind en waarmede iedere bezoeker van de tentoonstelling mag „spelen", het interieur van een Dakota en diverse andere KLM attracties vindt men op de Lutam. Daarnaast is een Lunapark ingericht.

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 5