Toekomst van scheepvaartverkeer naar Haarlem hangt af van de vestiging van industrieën Oplossing van het conflict Bloembollencultuur"? in CKort en Bondig i ZATERDAG 7 AUGUSTUS 1948 HAARLEMS DAGBLAD HET SPAARNE: SLAGADER VAN HAARLEM Haarlem heeft zijn ontstaan aan het Spaarne, reeds in de Middeleeuwen een belang- ruke schakel in de waterverbinding tussen Vlaanderen en de Hanzesteden, te danken. Gedurende vele eeuwen werd het karakter van de stad bepaald door de rivier, waar aan zij was gelegen. En ook heden nog neemt het Spaarne een belangrijke, zij het'niet de belangrijkste plaats in de stedelijke gemeenschap in. Maar het is zeker niet zo, dat de toekomst van de Spaarnestad van haar, thans gekanaliseerde, rivier afhangt. Het tegendeel is veeleer het geval. Van het wel en wee van de stad, van de bedrijvigheid die daarin zal heersen en van welke aard deze zal zijn, zal het afhangen of het Spaarne als verkeersader al of niet zal meetellen. Intussen is dat Spaarne nog steeds een belangrijke doorvaart in het binnenlands verkeer. In 1947 passeerden uit Zuidelijke rich ting 5941 schepen met 700.249 ton laad vermogen en uit Noordelijke richting 7073 schepen met 737.327 ton. Om in Haarlem te laden en te lossen kwam uit het Zuiden 1905 schepen met 85.259 ton, uit het Noorden 2958 met 351.302 ton. Uit deze cijfers zij worden aan de Buitenrust- en de Catharijnebrug voor statistisch gebruik opgenomen blijkt, dat de grotere schepen in het algemeen uit het Noorden (Amsterdam) komen. Het betreft als regel kolenvervoer. Dit verkeer wordt door de deskundigen op het Havenkantoor aan de Koudenhorn nog zeer bevredigend genoemd na de harde klap. die de binnenvaart van weg en railvervoer heeft moeten incasseren. Men dient echter rekening te houden met een nu nog geregeld, tijdelijk verkeer van zandschepen. naar het werk aan de Provinciale weg Haarlem-Schiphol en met de drie strenge wintermaanden van 1947 toen Haarlem via het water onbereikbaar was. Kolen, grint, zand, aardappelen, groen ten, haring en mest, ziedaar het lijstje van de producten die thans nog steeds in hoofd zaak per schip worden aangevoerd. Pro ducten. die zich lenen voor massaal ver voer, geen. grote verzorging nodig hebben, ni%t veel waard zijn en waarvan de afle vering niet aan tijd gebonden is. Hieruit volgt ook, dat de kleinere schepen voor het stukvervoer hun tijd gehad hebben. Alleen de grote schepen zijn nog rendabel te maken. Haarlem favoriet. De meeste schippers verkiezen nog steeds in de weg van Zuid naar Noord of omge keerd Haarlem boven Amsterdam, hoewel de hoofdstad door lagere haven- en brug gelden- de binnenvaart over zijn grondge bied hoopt te lokken. Doch de schippers betalen graag een paar centen meer voor een snellere bediening en daardoor minder oponthoud voor de Haarlemse bruggen en de sluis te Spaarndam. Een jaarlijks evenement vormt de door tocht der Katwijker loggers die uitvaren ter haringvangst. De Kajwijkse haven is namelijk aan het verzanden en de vissers maften dan van IJmuiden gebruik als uit- vaarthaven, die zij „binnendoor" bereiken. Met de gehele familie in Katwijks costuum aan dek. vormt deze vissersarmada een pittoreske opfleuring van de oude binnen stad. Havenwezen, een omvang rijke tdienst. De gemeentelijke dienst-„Havenwezen" is belast met alle zaken, die het waterver keer betreffen. Deze zorgt voor de incas sering van haven- en bruggelden, wijst de ligplaatsen der schepen aan, heft „preca- rio" voor de pleiziervaartuigen, contro leert de reddingshaken en -lijnen bij de bruggen, zorgt dat het pontje over het Noorder-Buitenspaarne blijft varen, be heert de woonschepenhaven en zeker niet de minst belangrijke werkzaamheid zorgt dat de bruggen open en dicht gaan. Wij vernamen, dat de taak der bruggewachters tegenwoordig zeker geen sinecure meer is door het toenemende wegverkeer, na het sluiten der bruggen moeten zij dikwijls als verkeersagent dienst doen en helaas ook nog al eens van be voegd tot. verbaliseren als onbezoldigd rijksveldwachter gebruik maken. Hoé vaak gaat zo'n brug nu wel open of dicht? Voor de Catharijnebrug kan men zeker wel op dertig tot vijf-en-dertig keer per dag rekenen. De „Melkbrug" met zijn lage doorvaart wordt nog vaker rond gezwen- I geld. De spoorbrug met zijn doorvaarthoogtê van vier-en-een-halve meter vormt met de sluis te Spaarndam- een belemmering voor zeeschepen. Weliswaar is de brug draaibaar, maar het intensieve spoorwegverkeer maakt, dat zij slechts twee keer per dag om twaalf en om één uur even voor schepen wordt geopend. Daarna is het wachten tot des avonds negen uur en dan tot 's nachts één uur. Is hier Uw zwembroek bij? Aan het hoofdbureau van politie alhier. Nassauplein 3, zijn op alle werkdagen van 10.30 tot 12.30 uur inlichtingen te bekomen omtrent de navolgende in de afgelopen week als gevonden aangegeven voorwerpen: zilve ren armbandje, broches, brillen, ceintuurs, postduif, textielkaart, motorgereedschap, honden, horloges, halsband, herenhoed, re genjas. motorjekker, katten, tabakskaart. levensmiddelenkaart. sportkous. gouden kruisje, oorknop, pet, pakje wasgoed, porte- monnaie's met inhoud, parapluie's. riem. re genpijpen, gouden ring, schep, schoenen, sleutels, dasspeld. K.L.M.-tas met inhoud, schoudertasjc met inhoud, rijwieltasje, da- mesvest, mestvorken, kanarie, vulpenhou ders, steunzool, zak aardappelen, zweep, zwembroek, handschoenen, badpak en hand doek. Meer zeggenschap voor de groepen'' BINNENLAN In de nacht wordt op vrij ruime schcaal gelegenheid tot doorvaren gegeven, doch ook de schippers zijn gaan profiteren van de verbeterde sociale toestanden, zodat nacht- en Zondagsvaarten steeds minder voorkomen. Gepoogd zal worden, dat de Nederland se spoorwegen de brug ook overdag op wat ruimer schaal gaan openstellen. Woonschepenhaven opgeknapt. De woonschepenhaven is nu geheel op geknapt. Er zijn nieuwe steigers en be schoeiingen aangebracht en een paar wrak ken werden gelicht. Er liggen een twintigtal schepen. Was de woonschepenhaveri oorspronkelijk bedoeld ter concentratie van sociaal-achterlijken op een veilige afstand van de stad, op het ogenblik is hij bevolkt door een beter pu bliek. De woningnood doet ook hier zijn in vloed gelden en het aantal aanvragen voor een ligplaats neemt voortdurend toe. De Indiistriehaven tenslotte ligt nog steeds renteloos. Deze is eigenlijk te laat klaar gekomen om nog profijt te kunnen afwerpen. Na de bevrijding immers bleek de algemene toestand voor het oprichten van nieuwe fabrieken met een kostbare outillage weinig gunstig. Toch zal het er in de toekomst van de bebouwing der in dustrieterreinen van afhangen of het scheepvaartverkeer zal af- of toenemen. Komt er weer lichte industrie, dan zullen de grondstoffen en de eindproducten pen auto of trein worden aan- of afgevoerd. Komt er zware industrie en daar is deze prachtige haven toch bij uitstek voor gescljjkt dan zal het scheepvaartver keer daar ook de gunstige invloed van on dervinden. En daarvan hangt het dan ook af of het Spaarne een dood of een levend element in ons stadsbeeld zal worden. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 6 Augustus 1948 ONDERTROUWD: 4 Aug., W. J. Beumer en L. A. Geers. GEHUWD: 6 Aug., H. Bakker en A. Hansen BEVALLEN van een zoon: 5 Aug., H. van EgdomFransen: D. M RoozenBarnhoorn: ,T R KlupperKwantes; T. E. ter Weevan Prattenburg; 6 Aug.. C. Landwehr Johann Haan: E. W. TönsKramer. BEVALLEN van een dochter: 4 Aug., N. VeisSnoek,s; 5 Aug M. H. WillemseSmit: K. Hirs—Dijkstra; A, H. G. van Zomeren Klooster: G Aug.. K. M. SieraadBaars; J. Ruitenbeekten Klooster. OVERLEDEN: 5 Aug.. C. Oostinga, 55 j.. ftëeuwendalerstraat; F. J. J. Veldt. 2 j., Kam perlaan. Taxi Bei 1 3 0 0 0 Agenda voor Haarlem ZATERDAG 7 AUGUSTUS Gem Concertgebouw: ..Het vierde beest", 8 uur. Luxor: „Nederlands in zeven lessen", alle leeft.. 2 13. 7 en 9 15 uur. City: „Het lied van de J^'igd". alle leeft.. 2, 7 cn 9.15 uur: „Sneeuwwitje en de zeven dwergen". 10.39 cn 4.15 uur Spaarne: ..Rijke armen", alle leeft 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Wa ternimf". alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Ridder zonder harnas", alle leeft., 1030 uur. „Cowbow-lady", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. ZONDAG 8 AUGUSTUS Gem. Concertgebouw: ..Het vierde beest". 8 uur. Bioscopen: Middag- en avondvoorstel lingen. MAANDAG 9 AUGUSTUS Bioscopen: Middag- en avondvoQrstellingen. NACHTDIENST APOTHEKEN Apotheek Van Rijn, Kleine Houtweg 15. tel. 10539. Firma C. C. Loomeyer en Zn.. Zijlweg 34, tel. 12495. Nolfs Apotheek, Kruisstraat 26, tel. 11174. Schoterbosch apotheek, Rijksstraatweg 19, tel. 12711. Programma Haarlemse Bloementveek ZATERDAG 7 AUGUSTUS: 20,45 Openluchtspel „Frans Hals", Klo vcniersdoelen. 23,15 Groot Vuurwerk op het voormaligè IJsclub terrein aan de Kleverlaan. Toegang voor het publiek op het sportterrein Delftlaan. Het Lunapark is geopend tot midder nacht. De Stadskweektuin met de Aquarium- tentoonstelling is ook morgen nog open van 10—12 uur, 14—17 uur en .18,30-20,30 uur. De Zomcrtentoonstelling in het Frans Halsmuseum blijft tot 26 September geopend. Hulpbewaarder verzaakte zijn plicht De zeven en veertig jarige P. K. uit Haarlem, tot voor kort hulpbewaarder in het Huis van Bewaring, die "verdacht werd als ambtenaar zijn plichten verzaakt te hebben en voor de Haarlemse rechtbank terecht stond, zeide in Januari j.l. mede- lijden te hebben gehad met een gedeti neerde, die maagpatiënt was. Hij stelde zich in verbinding met de echtgenote van deze gedetineerde, die voor geldbedragen, in totaal 150,eten meegaf, dat de be waarder dan in de cel afgaf. Ook voor een bewoner uit Badhoevedorp had hij eten gehaald en een bedrag van 25,ont vangen. Gelet op het gunstige voorlich tingsrapport eiste de officier van justitie een gevangenisstraf van tien maanden, waarvan vijf onvoorwaardelijk en vijf voorwaardelijk. Eigenaar van fiets kon eigen rijwiel kopen. Op 18 Maart vroeg de Haagse monteur A. ter S. aan een rijwielhandelaar uit het centrum van Haarlem een fiets te huur. aan welk verzoek werd voldaan. Hij reed weg en stapte af bij een café. Aan een kell- ner verkocht hij de fiets voor 60,Deze had er echter niets aan en begaf zich naar de rijwielhandelaar uit het centrum dei- stad, wie hij de fiets te koop aanbood, welke de man zelf verhuurd had. De politie werd op de hoogte gesteld en later werd de Hagenaar, die in andere plaatsen op de zelfde wijze gewerkt had. aangehouden. De officier van justitie gaf in overweging een psychiatrisch onderzoek in te stellen, doch mocht dat niet geschieden, dan was zijn eis twee jaar gevangenisstraf. Windjack gestolen. Tegen de één en twintig jarige W. P., die op een cursus van leerling-bankwerkers een windjack had gestolen en reeds enige vonnissen achter de rug heeft, eiste de of- licier van justitie een gevangen'sstraf van één jaar. door te brengen in de Bijzon dere Strafgevangenis voor Jongelieden te Zutfen. De werkinrichting voor onvolwaardigen Goedkeuring van Gedeputeerden verkregen Naar wij vernemen, is thans de goedkeu ring van Gedeputeerde Staten verkregen op het besluit van de Haarlemse gemeente raad, waarbij besloten werd tot aankoop van ongeveer anderhalve hectare tuingrond aan de Schalkwijkcrweg voor dc werk inrichting voor onvolwaardigen. Zoals men weet heeft de wethouder van Sociale Zaken, mr. S. C. van der Wall, in dertijd 'met succes het voorstel in de raad verdedigd tot aankoop van deze grond, op- d^t het mogelijk zou worden jeugdige on volwaardige arbeidskrachten in de daartoe gunstige jaargetijden tuinarbeid te laten verrichten. Op het terrein zouden dan enigen eenvou dige gebouwen geplaatst kunnen worden, waarin bij regen een schuilplaats gevonden zou kunnen worden en tevens de gereed schappen en werktuigen zouden kunnen worden opgeborgen. Worden de vereiste vergunningen van de Wederopbouw vlot verkregen, dan kan met het plaatsen van deze gebouwtjes in September worden begonnen, waardoor de ingebruikneming van dit onderdeel van het „Nazorg"-werk, waar twintig jonge mensen aan de slag kunnen komen, is verzekerd. Mocht men er in slagen nog enige barak ken te vinden, dan is er werkgelegenheid voor zestig onvolwaardigen. Het terrein kan dan tot vier hectaren worden uitge breid. In de toekomst: Districts-Nazorg. Er wordt onder leiding van mr. Van der Wall hard gewerkt aan de totstandkoming van een „Districts-Nazorg" waarin de on volwaardigen van gemeenten uit de wijde omtrek zouden kunnen worden opgenomen. Is deze organisatie gereed, dan zal er aan de Schalkwijkerweg ruimte gemaakt moe ten worden voor tweehónderd arbeids krachten. Het uitbreidingsplan zal dan enige ruimte moeten ondergaan, daar de gronden in die sector voor volkstuintjes zijn bestemd. Bloemencorso in Aerdenhout Het feestcomité te Aerdenhout-Bentveld is met het programma voor de viering van de verjaardag van de Koningin gereed ge komen. Zo zal in de morgenuren een groot bloemencorso de aandacht vragen. De jeugd zal 's middags op het terrein aan de Vondellaan met kinderspelen worden be zig gehouden, 's Avonds zullen er op ver schillende plaatsen in het dorp feesten ge organiseerd worden. De dag wordt besloten met het ontsteken van een vuurwerk op een terrein aan de Catslaan. SCHEEPVAART Aldabi, 7 Aug. van Rotterdam naar Bue nos Aires. Blijdendijk, Rotterdam-New York 6 Aug. van Antwerpen. Groote Beer. Batavia-Amsterdam 6 Aug. van Port Soedan Prins Maurits. Rotterdam-Montreal, pass. 5 Aug. Land's End. Ridderkerk. Japan-Rot terdam 6 Aug. van Marseille. Van Ostade. Paramaribo-Amsterdam. 6 Aug 150 mijl van Lizard. Talisse. Australië-Rotterdam pass. 6 Aug. Straat Messina. Dezer dagen is in ons blad een verklaring j van het Hoofdbestuur der Algemene Ver- 1 eniging voor Bloembollencultuur gepubli ceerd, waarin van de mogelijkheid wordt gewaagd, meer dan totnogtoe contact te zoeken met de groepen in de Vereniging en hen in de gelegenheid te stellen het Hoofdbestuur over de zaken, voor het Vak van belang, te adviseren. Bij nadere informatie naar de plaats, welke deze „groepen" in de Algemene Ver eniging innemen, bleek ons het volgende: Ieder kweker vhn bolgewassen kan lid worden van de Algemene Vereniging voor Bloembollencultuur. Hij is daartoe echter niet verplicht en dientengevolge staan nog een vrij belangrijk aantal kwekers buiten deze organisatie. Behalve van de Algemene Vereniging, kan de kweker tevens lid worden van een der zogenaamde groepen,, de vereniging „De Tulp", „De Hyacinth", „De Narcis", die zich dus specialiseren op de behartiging der belangen van hen die deze gewassen telen. Het is echter niet zo, dat men, als lid van de Alg. Vereniging, ook automa tisch lid wordt van een der groepen, lang niet alle leden der Algemene Vereniging zijn dan ook lid van de groep. Meestal treft men daarin aan die klasse van kwe kers, die van ,de bloembollenteelt, haar hoofdbestaan maakt, en houden velen van hen, die slechts een klein of „gemengd" bedrijf hebben (zoals in Noordholland, waar velen de groententeelt gelijktijdig met de bloembollencultuur beoefenen) zich afzijdig. Het Hoofdbestuur schijnt thans, gezien zijn verklaring, van plan, voortaan oven de maatregelen (de oorzaak van alle con flicten van de laatste tijd) het advies te vragen van de groepen als „direct belang hebbenden". De positie van het Hoofdbe stuur zou dan worden die van „vertrou wensmannen" der Algemene Vereniging, en het Hoofdbestuur zou de adviezen van de gpoepen kunnen tpetsen aan het alge meen vakbelang. Algemene ledenvex-gadering op dood spoor? Men zou zich kunnen afvragen, in hoe verre dit zal bijdragen tot verbetering van de toestand in de Algemene Vereniging. WIST U?? dat U bij ons de hoogste prijs ontvangt voor Uw oude Juwelen en Brillonten??? Ook voor Uw Oud Zilver, tafelzil ver, cassettes, trommels, ser viezen, kandelaars, manden, enz. Oud goud en zilver tegen hoogste dagkoers. Voor INDISCHE gouden en brillonten artikelen extra hoge prijzen. Wanneer U ons de goederen aangetekend opzendt, krijgt U per kerende post (indien gewenst telefo nisch) directe prijsopgave en contante afrekening. N.V. JUWELIERS BEDRIJF SIMONS PLEIN 9 DEN HAAG TELEFOON 11.41.44 Huldiging viel iii het water Pleizler was er niet minder om Pluvius, die over het algemeen de Bloe- menweek welgezind is geweest, kon zich gisteravond net op het ogenblik daf wet houder Geluk zijn huldigings-speech zou afsteken, niet langer bedwingen en joeg het gehele gezelschap de Doelen in. Vooraf had de Bloemenkoningin alle plens-buien ten spijt aan Hille Babbe haar konterfeitsel in de vorm van eeh copie van het bekende doek van Frans Hals aange boden eft daarmee de honderdvijftig me despelenden eer bewezen. Dé heer Geluk omkranste de man, die de schilder zo meeslependjot leven bracht: Johan van Doorn. In de Doelénzaal schenen de luchters eindelijk eens voor de actrices en acteurs van Hals-alleen, die een fuifje improvi seerden, dat, wat de vrolijkheid betreft, geen slechte nabootsing van een schutters maaltijd is geweest. De „Grote drie" van de toneelcommissie, de heren Hoog, Deinum en Van den Broek kregen in hartelijke toespraken de lof die hen toekomt, vergezeld van een album met foto's van het openluchtspel, zowel iq staat van wording als op het hoogtepunt der première. Haarlems Bloemenkoningin toonde gisteren met een bezoek aan dc 160.000ste, dat haar het wel en wee van de Spaarnestad zeer ter harte gaat. - Flora 11 bracht bloemen mee voor mevrouw Bauwens en mocht in ruil Willieven vasthouden. Zoals het een goede fee betaamt, gaf ze haar ook een wens mee, dat Willij voor spoedig op moge groeien om misschien later ook als Bloemenkonin gin gekozen te worden. Het heeft cr de schijn van, dat die ver betering hierin zal bestaan, dat de alge mene ledenvergadering, ten aanzien van beslissingen over de maatregelen, min of meer „op dood spoor" gerangeerd zou worden. Het Hoofdbestuur toch heeft reeds eer der te kennen gegeven, dat het de wijze van behandeling dezer kwesties, zoals die thans geschiedt, onjuist acht. Van het Hoofdbestuur, kwam ook indertijd het voorstel, dat de leden zich bij referendum over de maatregelen zouden uitspreken, waarbij de individuele verantwoordelijk heid meer op de voorgrond werd geplaatst en deze kwesties onttrokken werden aan de sfeer van vergaderingen en propa ganda. Dit voorstel is indertijd, door toe doen van de anti-saneerders, verworpen. Thans schijnt het Hoofdbestuur, zij het langs andere weg, toch te willen zoeken naar een mogelijkheid, dat een rustiger bespreking en behandeling van deze aan gelegenheden zal kunnen geschieden, waartoe zij dan de groep het aangewezen instrument acht. De situatie op de algemene ledenverga dering was toch zo, dat de anti-saneer ders daarin een meerderheid vormden, en dan ook de besluiten wisten door te drij ven. die lot het huidige conflict hebben geleid (afschaffing der maatregelen, ver breking van de band met het Bedrijfschap voor Sierteeltproducten). Maar een uit spraak van de Algemene ledenvergadering impliceert nog niet, dat „het Vak" in meer derheid die uitspraak ondersteunt. De oor zaak van deze tegenstrijdigheid ligt in de organisatie der Algemene Vereniging. „De Noord" domineert Het stemrecht is namelijk geregeld aan de hand van de betaalde contributie, met dien verstande, dat iedere afdeling ten hoogste 13 stemmen mag uitbrengeh. Dat betekent een nadeel voor de grootste af delingen, die de meeste contributie betalen, maar wat hun stem ih de vergadering be treft. in het'nadeel zijn. Immers, is „De Zuid" de oude „Bloembollenstreek", in enkele grote afdelingen geconcentreerd, in „De Noord" treft men juist vele kleine af delingen aan, die met elkaar „De Zuid" regelmatig.overstemmen. Maar in werkelijkheid is de situatie zo, dat terwijl dc Noordelijke districten Anna Paulowna. West' Friesland, Geestmer- ambacht en Kennemerland tezamen 2376 ha betelen, de „Bloembollenstreek" een beteeld areaal heeft van 3316 ha (volgens opgave van het Bedrijfschap voor Sier- teeltproductgn over 1947). Daarbij komt, dat vele kwekers in „De Noord" met ge mengde bedrijven, andere belangen heb ben dan de kwekers, die zich op de bloem bollenteelt hebben gespe&aliseerd. Zodoende ontstaat de wrijving in de Algemene Vereniging; zodoende worden ook de uitspraken van de algemene leden vergadering niet iiftmer vereenzelvigd met de mening van „Het Vak" en dit is wel licht ook een der redenen, waarom men ten Departemerite het besluit der Algemene Vereniging tot afschaffing der sanerings maatregelen, met een kleine meerderheid van stemmen genomen, naast zich heeft neergelegd. De verklaring van het Hoofdbestuur schijnt er op te wijzen, dat men deze klip in de toekomst wil omzeilen, door de saneringsmaatregelen en alles wat er aan inhaerent is, in de groepen te doen behan delen, waar de hegemonie van „De Noord" het centrum der apti-saneerders nog niet zo volkomen is. Overigens' zou ter duurzame stabilisatie van de toestand, waarschijnlijk alleen een organisatorische herziening uitkomst kun nen brengen; maar waar deze herziening, die een statutenwijziging inhoudt, onder de bestaande reglementen zou moeten worden behandeld en goedgekeurd, is vooralsnog geen mogelijkheid te zien, hoe men dit doel zou moeten bereiken. Men heeft reeds ge tracht een nieuwe organisatie op te rich ten, maar dit denkbeeld is gestrand op het afwijzend standpunt van hen, die de oude „Algemene Vereniging" geen concurrentie willen aandoen. Zij beschouwen de „Ver eniging tot behoud van het Bloembollen vak" (de organisatie der anti-saneerders) reeds als een „sta^t in de staat" en wensen niet mede die weg op te gaan. In ieder geval wacht men in de kwekers kringen mejjgrote belangstelling de eerst komende algemene vergadering af. Hu is als prijs voor lolerij Door de eerste prijs te winnen van de loterij, welke ten bate van het in de toe komst te bouwen Kleuterhujs „Margriet" gehouden wordt, kan men in het bezit komen vart een huisje, dat op het ogenblik op het Wilsonsplein staat en van Zaterdag af te bezichtigen is. Daar blijft het voor de aanstaande eigenaar niet staan. Het moet verplaatst worden naar het Ramplaan- kwartier of naar het Noorder Spaarne, waar grond beschikbaar is. De winnaar ontvangt bovendien een bedrag van 3000,om de kosten van de verplaat sing en de verdere inrichting te betalen. Staat de winnaar vart de eerste prijs er op zelf het huis te betrekken en zijn gezin bestaat uit ten minste twee personen, dan zal het Huisvestigingsbureau hem vergun ning verlenen. Hij krijgt bovendien cen trale verwarming en de inrichting van een badkamer. De loterij commissie van het kleuterdag verblijf „Margriet" is op gelukkige wijze in het bezit van het huis gekomen. Een Duitser had een Haarlemmer in de oorlog opdracht gegeven een huis te maken, dat gemakkelijk verplaatst kon worden. De delen van het huis lagen bij de bevrijding klaar, maar de Duitser kon ze niet mee nemen. Het Beheersinstituut legde er be slag op en heeft ze thans voor een goed doel beschikbaar gesteld. Haarlemse winkeliers wilden bij de loterij niet achterblijven en boden ameu blementen, schilderijen, een radio-toestel, een electrische klok, een wieg, lampen enz. aan. Het resultaat is, dat het huis thans ge heel is ingel icht. Het aantal prijzen is daar door tot vijfhonderd gestegen. Alle prijzen zijn tentoongesteld in het gezellig ingerichte huis aan het Wilsons plein. De gevelverlichting tijdens de aanstaande jubileunrweek Informatieve bijeenkomst belegd Het Haarlems Comité voor Nationale fees ten heeft op Maandag 9 Augustus in „De Leeuwerik'' een bijeenkomst belegd, waarin uiteengezet wordt welke ideeën de Haar lemse installateurs met medewerking van het G. E, B. hebben uitgewerkt voor aantrek kelijke en voor iedere beurs bereikbare ge- I velverlichting tijdens de Jubileumweek. Even over de Belgische grens is Vrijdi de wachtmeester Weide van de rijkspolit te Luvkgestcl. toen hij zich v or een dierif reis per rijwiel naar Lommei begaf, door aldaar wonende Nederlander J..met een rii aangevallen waar door hij hevige wonden rt-» een armbreuk opliep. Een door W. vorig jaf I C tegen J. opgemaakt proces-verbaal zou d aanleiding tot deze mishandeling zijn gi freest. HAARLEM EN OMGF.VINi Ter Inspectie van 's Rijks belasting racl zijn benoemd tot commies met de persooi ;tre lijke titel van controleur J. J. Alink, J. Bonnrnk, P van Buuren, M. Plant, F. T. vj Riezen en als zodanig verplaatst respcctievi lijk naar de Inspectie der belastingen i Amsterdam, 's Gravenhage, Haarlemmermet r1 Beverwijk en Schagen. Ter Inspectie der li rent' voorrechten en Accijnzen te Haarlem is i ictrt commies met de persoonlijke titel van co: gtre tróleur benoemd A. A. Goedman. Zaterdagmorgen is uit het Zuider Buitt Spaarne het lijk opgehaald van-de twee t zeventig jarige P. J. B., die sedert Donderdt vermist werd. Bij de hoek Kruisweg—Kennemerplei ei is Donderdagmorgen om half acht een wie »sit rijder door een aanhangwagen aangcrede Hij werd ter plaatse verbonden door iemar.wc die vermoedelijk EHBO-er is. De verkeer politie verzoekt deze zich te willen meldtg^ aan het bureau van politie. esli. Radio floors; Van ouds bekend Tel. 1481 Officieel Phiüps-reparatei ste Kruisstraat 38 - flaarlti [et Volksdansen op de Grote Markt ng jioe Gisteravond gold de meer dan grot ,n belangstelling van het publiek op de Grot jjn Markt nu eens niet de toeren van ge H spierde acrobaten, doch een opgewekt demonstratie door h%t Volksdans-centruü Haarlem onder leiding van de in smette aaJ loos wit gestoken Henk van der Wateren ey Temidden der circelvormig in dichte rijei ch opgestelde toeschouwers op de plaats jau dus waar zij thuis horen en het zuivers! tot hun recht komen werden ouderwets -j groepsdansen uit menig land bij de klan- ken van een trekharmonica met kenneliji T plezier op het helder verlichte plaveisel ii bekoorlijke slingers en splitsingen doo- enkele tientallen lichte voeten uitgesti» peld. Hoog boven het stemmige speelveld 1 verrees het kloeke stadhuis te ener en het glanzende filigraan van de klokketoren tt anderer zijde. Kan men zich een mooien e0 omlijsting denken in de binnenstad? ,a Het is niet de bedoeling om critiek ti re! leveren op deze manifestatie van sierlijk! eS levensvreugde, maar misschien kan hé geen kwaad om de opmerking te maken dat de meeste dansen zich nog te duidelijl es als aangeleerd hebben voorgedaan, waar r door zij zelden of nooit karakter kregen t Het per microfoon dicteren van de figuren waarvan de verwikkelingen toch waarlijk ii geen struikelblok behoeven te vormen, deec Ie trouwens uitkomen dat de technische ui scholing onvoldoende is om reeds een har- es monische en bezielende voordracht te ver* eli langen. Maar dat deed ook vrijwel niemand eg van de goedgezinde gemeente, die geluk- Is kig het zintuig niet heeft verloren om ia ai het eenvoudige behagen te scheppen. i» D. KU; ak vervoert Uw meubelen en vrachten naar alle plaatsen ROZENSTRAAT 13 TEL 20029 Adv.) fi] Olympische Spelen Programma voor Maandag J Het programma van de Olympische Spelen le voor Maandag 9 Augustus luidt: 'l Schermen (Palace of engineering! 9.00 uur. u degen individueel halve finales: 14.00 uur e finale. g Hockey (Empire Stadion) 18.00 uur: halve a finale. Boksen: voorronden. Roeien (Henley) finales. 34.30 uur: vier mell stuurman: 15.00 uur: twee zonder stuurman; t 15.30 uur: skiff; 16.00 uur: twee met stuur man; 17.00 uur: vier zonder stuurman; uur: double scull; 18.00 uur: acht. Wielrennen (Heme Hill). 17.00 uur: halv eindstrijden en finale ploegachtervolging 17.00 uur: sprint halve finale en finale; 20.W H uur: tandem series en herkansing. Ruiterport (Aldershot). 9.00 uur: indivi duele dressuur. Gymnastiek (Wembley). 9.00 uur: verplich" te en vrije oefeningen heren. - Gewichtheffen (Empress hall Earl's Court). 14.30 uur: bantamgewicht; 19.00 uur: veder gewicht. Athletiek. 10.00 polytechnisch instituut con gres IAAF. HIJZELENDOORN VERSLAAT CUBAAN IN DE 1000 M. SPRINT Hedenmorgen zijn de Olympische wieier kampioenschappen onder een bewolkte lucht op Heme Hill begonnen met de series 1008 meter sprint, die evenwel over twee vonden (920 meter) werden verreden. De Nederlander Hijzelendoorn lootte tegen de Cubaan Paseyro, die hij gemakkelijk ver sloeg (tijd 1 min. 42.7 sec.). Laatste 200 meter in 13.3 sec. De Chinees Howard Wing die d« Belg Van der Velde uitstekend kamp had gegeven en met gering verschil verloor, kwam na de finish ten val en moest van dl baan gedragen worden. Voetballers uit Bristol in Haarlem aangekomen Met de boottrein zijn Vrijdagavond aan Haarlemse station de voetballers van Bristol Rovers aangekomen. Zij zijn enige dagen df gasten van RCH. De trainer van de Racinf was de spelers tegemoet gereisd. Op het station waren ter begroeting janwezig d» heer Jac. de Geus. voorzitter van RCH. enigf bestuursleden en spelers van het eerste elftal De gasten begaven zich naar hótel „Sint Jan" er; later op de avond hebben zij nog eet wandeling door de stad gemaakt. Vanavond spelen zij een voetbalwedstrijd tegen NEC in Nijmegen. Voor Dinsdagavond staat een wedstrijd tegen RCH in het Heemsteedse Sportpark op het programma. Woensdagmoi» gen wordt de terugreis aanvaard. Cricket Cricketprogramma Voor Zondag zijn de volgende cricketwed* strijden vastgesteld: eerste klas Haarlem- Hermes DVS, HCC 1—HCC 2; SpartaHBS; VOCRood en Wit; WVQuick (N Tweede klas: CVHWKampong; HCC 3— Rood en Wit 2; HBS 2Haarlem 2. Derd« klas: Rood en Wit 3—VW 3.

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 6