Haarlems Dagblad ranse Politiek Incidenten in Indonesië hebben ernstige toestand geschapen Felle Zuidwester brengt schepen op het Kanaal in moeilijkheden „Nederland gebruikt Marshall-fondsen voor militaire doeleinden overzee Jacht vergaan in het Kanaal Russisch ontwerp voor Donaustatuut als basis van bespreking aanvaard „Besprekingen brachten geallieerden redelijk dicht bij voorlopig compromis" Weerbericht BVfeaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Adv. en Admin. 1J724, 14825, Redactie 10600. Direct.-Hoofdred. 15054. Bijkantooi' H.N., Soendaplein 37, Tel. 12230 ^Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom lit i3e Jaargang No. 19010 Maandag 9 Augustus 1948 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal ƒ4,Franco per post ƒ4,50. Postgiro 273107. Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem vAtC FRANKRIJK in moeilijkheden ver keert is bekend. Ze zijn toegenomen ik' het kabinet-Schuman ten val is ge- ige »racht en een kabinet-André Marie is op- Doretredcn. De leider dezèr nieuwe regering evenals zijn voorganger een ach- v* jnsv/aardig man van grote bekwaamheid, 2V{ iaar ook hij vertegenwoordigt slechts „de let erde Macht". De Derde Macht, la Troi- ],Jième Force, zit bekneld tussen het rechtse a xtremisme van de Gaullisten en het linkse :ot xtremisme van de communisten. Zij wordt eslingerd tussen een streven om radicale jnerings-maatregelen door te voeren en de rees, haar onzekere kiezers-aanhang ver der te zien verminderen. Schuman legde .lel et af door verdeeldheid in de in benarde de! ositie verkerende socialistische partij. An- Marie, wat me»r .naar rechts georiën- wil kennelijk po'tiger te werk gaan hij heeft de oude Paul Reynaud als eco- omisch expert in zijn kabinet gehaald, leze zeventigjarige was minister-president oen Frankrijk in 1940 voor de Duitse inval ,-pezweek. Dat is dus een prachtig en uiterst gemakkelijk motief om hem demagogisch bestrijden en de communisten en Gaul- sten maken er ruimschoots "gebruik van. lenket deert Paul Reynaud persoonlijk niet. Iet laat hem koud. Hij wil cle franc redden pzijn manier, die hij al eerder heeft toe- epast en die in scherpe strijd komt met e opvattingen der geleide economie. Hij eeft ook een hekel aan grote ambtelijke pparaten en is al begonnen met de bezet- ng-van eigen departement duchtig te be- Boeien. Nu poogt hij krachtige maatrege- n tot gezondmaking van de Franse finan- '°b iën en economie door te drijven. ëc- Het staat nog te bezien of hij slagen zal. M |j zullen, zoals dergelijke maatregelen al- llK jjd zijn, impopulair blijven. Hij zal van- aag of morgen in de Kamer al grote moeite lebben om ze aangenomen te krijgen. "Wel licht zal hij spoedig vallen. De generaal de aJaulle verwacht dat. Vele kenners van de !J'S; oestand in Frankrijk voorzien dat het ka- linet-André Marie met Reynaud als verergerende factor" in zijn midden slechts de aanloop zal zijn tot het bewind !tL„ de Gaulle. Ondanks zichzelf. En on- if: anks het feit, dat de generaal van econo- e|r' nie geen verstand heeft. Dat is ook niet 'an een generaal te vergen. t( In de loop der jaren sinds de bevrijding ik op deze plaats pogen duidelijk te laken, dat de landen van West-Europa alle eer verzwakt en verarmd zijn met in- jk( ifigrip van het onze dat hun versnipperd laatsbeleid heeft uitgediend en hen tot een en ;emakkelijke prooi maakt voor de eerste de jjjj leste grootmachtige, die er zich op wil verpen en dat het welzijn van zowel rankrijk als Groot-Brittannië voor ons ran het grootste belang is. In de meest ijtjurecte zin geldt dit voor Frankrijk. Het is le grootste mogendheid van het West- uropese vasteland en het heeft een diepe op dat vasteland doen ar* eld'en en doet dit nog steeds. Ronduit ge- nd egd: wij kunnen niet zonder Frankrijk ik'ls een Westerse aaneensluiting tot wei inlagen gebracht moet worden. En dat zal loeteii. Tegenover de onmiskenbare grote K ualiteiten, die ons.volk bezit staan andere, ie de Fransen eigen zijn en die een zo rote traditie vertegenwoordigen, dat men «met beter koopmanschap en deugdelijker aken-doen niet kan overtreffen. Zelfs niet iet de grotere bedaardheid, die wij' onge- 20 wijfeld bezitten. Daarom zou het niet min er dan een ramp zijn, ook voor ons, als politieke en economische crisis in Frank- ijk tot een inflatie en daarmee ineenstor- ng zou leiden. Het feit van die crisis, van die groeiende erwarring die zich in zekere mate ook [tekent in de in ons bestel heersende iiidelijke gebreken levert overigens een ewijs temeer, dat andere wegen in West- luropa moeten worden ingeslagen. Wij [linnen het niet meer afzonderlijk. Het leeft dus geen zin er ons in te verkneute- en, als het de Fransen slechter gaat dan >ns, want daar zijn wij niet mee gebaat, ntegendeel. Reynaud zal de Kamer om volmachten tragen om door ingrijpende maatregelen de evensduurte te verminderen. Het kabinet eeft in dit plan berust en ook de financiële ommissie uit de Kamer heeft het goedge- eurd, zij het dan slechts bij meerderheid. )e communisten .en een M.R.P.'er in de commissie hebben er zich tegen verklaard. Die M.R.P.'er is vermoedelijk een Gaullist, iet merkwaardige is immers, dat de Gaul- isten nog niet Officieel als partij in de iamer zitten. Zij hebben er een zekere aan- onder leden van andere partijen ver dorven, maar aan een Kamerverkiezing lebben zij nog niet kunnen deelnemen. Bij ie gemeenteraadsverkiezingen hebben zij ivenwel een zo groot aantal zetels behaald, at communist en^n Gaullisten gezamenlijk ie meerderheiden den lande verwierven over de Derde Macht. Deze toestand maakt e positie van de Troisième Force in de lamer zo uiterst moeilijk, vooral nu zij 'oor het feit staat, de impopulaire maat- egelen van de aangevochten Reynaud te moeten doorvoeren om een crisis te voor komen. Als zij dat ook in de Kamer ten- llotte doet kan Reynaud zonder verdere larlementaire goedkeuring op het vervaar- ijke ambten a ren-apparaat en op de lands- foi'dediging gaan besnoeien, hetgeen tot het ntslag van duizenden functionarissen moet eiden. Hij kan het belastingstelsel gaan hervormen natuurlijk ten voordele van ie staatskas sociale instellingen reorga niseren, de export verhogen en de veertig- urige werkweek loslaten. Hij zal. kortom, lijdelijk geduchte bevoegdheden krijgen en fr gebruik van maken ook. warrt men kent loze minister van Financiën genoeg om te «'eten dat hij niet tot aarzelen geneigd is. De Franse politieke spanning is met dit lieuwe optreden van de vooroorlogse poli- nt ticus Paul Reynaud (die reeds in 1919 in ie Kamer zat en sinds 1930 vele malen mi nister is geweest) in een uiterst spannende Phase geraakt. Als hij een meerderheid in ie Kamer haalt en zijn volmachten krijgt blijft het 'nog de vraag, of het kabinet- André Marie niet op korte termiin door een of andere motie van wantrouwen tot af- tteden genoopt zal worden. Nimmer heeft 'e Gaulle zijn kans, om opnieuw aan het bewind te komen, zo nabij gezien. R. P. EEN FANNY GLADIOOL. Uit Beverwiik komt het bericht, dat ons and thans een Fanny BlankersKoen fladiool bezit. De «ladiool is gekweekt door ie firma H. van Bragt en heeft een zachte 'jla kleur. De gladiool is te bezichtigen op ie tentoonstelling, welke ter gelegenheid van het jubileum van Beverwijk wordt ïehouden. Nederlands beroep op Commissie van Drie in Djokja Een communiqué van de Commissie van Goede Diensten meldt, dat luitenant-gene raal Buurman van Vreeden Zaterdagmorgen in de vergadering van de" veiligheids commissie verklaard heeft, dat Nederlandse autoriteiten wegens de ernst van de huidige toestand ten aanzien van de bestandsovertredingen genoodzaakt zouden zijn aan de plaatselijke commandanten order te geven om „de noodzakelijke militaire maatregelen" te nemen, indien vuur ontvangen ivcrd. of indien botsingen voor komen waarbij ernstig gevaar voor troepen of burgers wordt veroorzaakt. Ingevolge de bestandsovereenkomst zou dan aan militaire waarnemers van de C.V.G.D. verzocht worden, de toëstand in ogenschouw te nemen. De generaal deed -een beroep op de repu blikeinse delegatie om de republikeinse autoriteiten te verzoeken haar uiterste best te doen een einde te maken aan de incidenten en hij verzocht aan de C. V. G. D. krachtige stappen te doen bij de republikeinse regering. Het communiqué van de C. V. G. D. meldt voorts, dat dr. Leimena, die lid is van de republikeinse delegatie, vei'klaard had* de indruk te hebben, dat vele van de recente inciden ten in de gedemilitariseerde zóne te wijten zijn aan misverstand, volgend uit republi keinse actie om kwaadwillige elemen ten op te ruimen. Dr. Leimena verzekerde de Nederland se delegatie, dat de republiek geen inci denten wilde provoceren. Het schijnt, zo zeide hij, dat Nederland de status quo lijn als ijzeren gordijn wil beschouwen. De incidenten in de Nederlandse gebie den nabij de status quo lijn versterkten, naar hij voorts verklaarde, de achterdocht van de republikeinse bevolking, die gaat vrezen, dat Nederland het geschil met ge weld wil oplossen. Hij stelde voor in de gedemilitariseerde zones de militairen door burgers te vervangen, regelmatig bijeenkomsten van de' plaatselijke com mandanten van beide partijen te houden, tezamen met militaire waarnemers be zoeken te doen organiseren van de C. V. G. D. of van militaire teams aan de zones tenslotte, transportmiddelen ter be schikking te stellen voor militaire waar nemers om te helpen ernstige incidenten, waar mogelijk, op ie lossen. Namens de C. V. G. D. verklaarde Glen Abbey, dat de C. V. G. D. de berichten ov.er toenemende spanning met groeiende ongerustheid had gadegeslagen en dat zij het als een dringende aangelegenheid be schouwt om een oplossing te vinden in deze toestand, waartoe een beroep werd gedaan op beide partijen. Tenslotte deelde generaal Buurman van Vreeden mede, dat de Nederlandse auto riteiten besloten hebben onmiddellijk 18 jeeps ter beschikking van militaire waar nemers te stellen. Russisch triomfbeeld zakt weg in Berlijnse ondergrondse Het geweldige monument ter herinnering aan de overwinningen van het Russische leger in de tweede wereldoorlog, dat dooi de Russen in Berlijn is opgericht kort na de ineenstorting van het Derde Rijk, begint langzaam in de grond weg te zakken. De enorme wit-marmeren kolos vertoont op verschillende plaatsen brede scheuren, zegt United Press. Het monument staat in de onmiddellijke omgeving van het voormalig- Rijksdagge bouw. De Russen hebben, toen zij het mo nument oprichtten, er in het geheel niet aan gedacht, dat het bétonnen fundament van het marmeren triomfbeeld precies boven een tunnel van de Berlijnse onder grondse spoorlijn lag. Pioniers van het leger hebben nu de scheuren voorlopig dichtgesmeerd. Maar tegen het wegzakken valt niet veel uit te richten. De regens van de laatste dagen hebben de bodem doorweekt. Het monu ment zakt dagelijks dieper weg. In Paleis Soestdijk heeft de Regentes Zaterdag de nieuwe ministers beëdigd. Op de treden van het bordes, na hun beëdiging, de nieuwe excellenties (van rechts naar links): mr. E. M. A. Sassen (Overzeese Gebiedsdelen); mr. D. U. Stikker (Buitenlandse Zaken); mr. W. F. Schok king (Oorlog en Marine a.i.); prof. dr. F. J. Th. Rutten (Onderwijs, K. en W.); mr. A. M. Joekes (Sociale Zaken) en mr. Th. R. Wijers (Justitie). Frans convooi aangevallen Officieel is meegedeeld, dat 28 Franse soldaten zijn gedood toen guerilla's van de Viet-Min een Frans convooi aanvielen op 100 km ten Zuidwesten van Saigon. Hef woord is aan E. F. K o s s m a n n Zeg de mensen wat ge wilt, en ze weten het al. Vraag de mensen wat ge icilt, en ze weten het niet. STORM OVER WEST-EVROPA Ook op liet IJselmeer spookte het geducht Indonesische beschuldiging Dr. Soemitro Djojohadikoesomo, handels- en financieel vertegenwoordiger van de republiek, heeft op een persconferentie tè Washington de Nederlanders beschuldigd van misbruik van de herstelfondsen van het Marshall-plan. Hij zeide dat de Ne derlanders per dag een millioen dollar be steden aan „militaire operaties" in Indo nesië, ofschoon de ontvangen dollars be stemd zijn voor het nationale herstel van Nederland. „Wij verzoeken met nadruk, dat de leiding van het Marshall-plan niet zal toestaan, dat de leningen en credieten aan Nederland direct oï indirect zullen worden gebruikt voor militaire doeleinden, aldus Soemitro, die er aan toevoegde, dat het aanwenden van deze gelden voor deze doeleinden duidelijk een schending bete kent van de belofte om te werken voor het economisch herstel in Europa. De Amerikaanse pogingen voor dit her stel zijn tot mislukken gedoemd, tenzij enige West-Europese staten hun houding ten opzichte van het koloniale Azië veran deren. Men moet niet denken, dat het In donesische volk niet wenst samen te wer ken 'met de andere delen van de wereld. Wij kunnen de Nederlanders helpen en dus ook de andere volken van Europa, doch wij willen dat doen uit eigen vrije wil". Soemitro, zeide, dat de voorraden op repu blikeins gebied „bij opheffing van de blok kade" de republiek in staat zou stellen on middellijk 60.000 ton suiker, 5.000 ton pe per, 30.000 ton Ptibber, 10.000 ton sojabo nen, 50.000 ton copra en grote voorraden kapok en koffie uit te voeren. Hij noemde Nederlander waarschijnlijk de enige overlevende Door de reddingboot van Guernsey, een der Kanaaleilanden, is Zondagochtend een 54-jarige Nederlander opgepikt, N. Weisel- mann geheten. Hij geraakte spoedig be wusteloos en werd in het noodziekenhuis op Guernsey opgenomen. Toen de drenkeling weer bij kwam ver telde hij, dat hij met vijf anderen bij ruwe zee liet Nederlandse jacht „Duenna" ver laten had om zich met een roeibootje in veiligheid te brengen. Het bootje was echter omgeslagen en daarna had Weiscl- mann niets meer van de anderen gezien. Allen waren van een zwemvest voorzien. Toen Weiselmann door de reddingboot werd opgepikt, verkeerde hij in een vol komen uitgeputte toestand. Hij had zes uur het water gelègen en was bovendien ge wond. Reuter vernam van een woordvoerder van Lloyds, dat volgens het register de .Duenna" (61 ton) toebehoort aan mevr. v. d. Broek te Southampton. Later op de avond is echter bericht, dat de eigenares en gezagvoerster een Britse vrouw zou zijn, mevr. D. S. van den Bergh. Een reddingboot van Guernsey is terug gekeerd na een derde poging om verdere overlevenden of het wrak van de Duenna te vinden. Mevr. Van den Bergh heeft d^ haven autoriteiten van Guernsey Zaterdag mee gedeeld, dat zij het plan had van Cher bourg naar Zuid-Airika te \raren. de Nederlandse scheepvaartregelingen een blokkade met de boosaardigste praktijken" waardoor in strijd met het Marshall-plan de handel belemmerd wordt. Op een vraag of de republiek de »Amerikaanse regering zou- verzoeken de hulp aan Nederland te beëindigen zei Soemitro: „Wij hebben nog geen beslissing genomen, wat wij zjjllen doen. Wij willen niet de Commissie van Goede Diensten passeren. Onze regering heeft haar vertrouwen gesteld in de Ver enigde Volken. Wij geven hen geleeenheid het geschil te regelen". Op een andere vraag deelde Soemitro mede, dat hij niets wist van pogingen der Nederlanders om militaire surplusvoorraden in de Verenig de Staten of elders aan te kopen. Tenslotte wees hij er op, dat een zorgvuldig onder zoek door Marshall-functionarissen nodig was ter voorkoming, dat Marshall-fondsen direct of indirect voor het handhaven van strijdkrachten in Indonesië gebruikt wor den. Hordenloop voor Reynaud Eerste hindernis genomen De financiële commissie der Franse Na tionale Vergadering heeft met 22 tegen 15 stemmen en 6 onthoudingen de wet aange nomen, die Paul Reynaud. de minister van Financiën, speciale bevoegdheden zal geven. De commissie heeft echter belangrijke amendementen op het oorspronkelijk door de regering voorgestelde ontwerp aange bracht. Het wetsontwerp dat Reynaud in staat moet stellen, de financiële en economische reorganisatie van het land op zich te ne men zonder onder bepaalde voorwaarden zich voortdurend tot het parlement te moe ten wenden, moet nog door beide Huizen worden aangenomen, voordat het tot wet wordt. Reynaud verwierp in de zitting van de Nationale Vergadering van Zaterdag de beperkingen, die de financiële commissie aangebracht wenste te zien en verklaarde, dat hij. indien hij de door hem verlangde bevoegdheden piet kreeg, zijn taak zou neerleggen. Even voor middernacht werd de zitting verdaagd en het debat over het wetsont werp tot hedenmorgen uitgesteld. De stem ming in de Nationale Vergadering wordt tijdens de avonduren van heden verwacht. Het eerste Russische Donau-winstpunt De Donau-conferentie te Belgrado heeft Zaterdag de Sovjet-ontwerpconventie aan vaard als basis voor een nieuwe conventie voor de Donau. Volgens dit ontwerp ver liezen Engeland en Frankrijk hun medezeg genschap in, de controle over deze grootse waterweg van Europa. De belangrijkste' punten der Sovjet-ont werpconventie zijn: de handelsscheepvaart zal open staan voor ieder; slechts marine vaartuigen der Donaulanden mogen op de rivier varen; de controle zal in de handen der Donaulanden rusten; aan de controle zullen deelnemen: de Sovjet-Unie, Bulga rije, Hongarije, Roemenië, Joegoslavië, Tsjechoslowakije en later Oostenrijk. Volgens de oude conventie hadden Enge land, Frankrijk, Italië, Duitsland en Roe menië de controle in handen. Het Joegoslavische nieuwsbureau deelt mede, dat eenstemmig een Joegoslavisch voorstel is aanvaard ter instelling van een commissie, die het Sovjet-ontwerp zal be studeren. De Rus Wysjinski zeide, het Britse voor stel tot voorlegging der Donaukwestie aan een Internationaal Gerechtshof als een „droevige episode" van de conferentie te beschouwen. „Wanneer er dan over ge stemd moet worden, laat ons er dan maar over stemmen en het verwerpen, zodat we beginnen kunnen met het werk, dat gedaan moet worden," zei Wysjinski. De vergadering heeft daarop met zeven tegen drie stemmen het Britse voorstel ver worpen. Wysjinski verklaarde nog, dat de raad van ministers van Buitenlandse Zaken door het erkennen van de noodzakelijkheid van een speciale Donauconferentie de conventie van 1921 practisch als niet meer van waar de had bestempeld. Ook de Amerikaanse delegatie had. aldus Wysjinski, door het indienen van een ontwerp voor een nieuwe conventie, de nieuwe stand van zaken erkend. De Franse gedelegeerde had verklaard dat Frankrijk, wanneer het Britse voorstel de conferentie niet zou accepteren. Met alleen de stem van Frankrijk tegen werd besloten dat de conferentie een alge mene commissie zou vormen, en dat het Russische ontwerp voor een conventie artikelsgewijze behandeld zou worden. Met de stemmen van de drie Westelijke mogendheden tegen werd voorts besloten, dat de commissie zelf ovei het al dan niet openbaar zijn van haar beraadslagingen zou ^beslissen. De conferentie werd tot heden verdaagd, verworpen zou worden, de beslissingen van De Zuidwesterstorm, die Zaterdag opstak en het hele week-einde zijn wilde krachten over West-Europa kon botvieren, heeft aanzienlijke schade aangericht. Vooral op zee ging het ruig toe en vele schepen kwa men in ernstige moeilijkheden. In het Kanaal is het Amerikaanse vrachtschip „William Hawkins" in no'od geraakt. Het schip seinde, dat het met een defecte stuurinrichting hulpeloos rond dreef ter hoogte van Beachy Head. De red dingsboot van Newhaven en de sleepboot „Foremost" zijn ter assistentie uitgevaren. Enige kleinere boten leden tengevolge van het noodweer schipbreuk en nabij Clacton brak de zee door de zeewering voor het landgoed Brookland heen. De golven, die door windstoten van zeventig mijl werden voortgestuwd,, veroorzaakten een overijlde vlucht van de duizend vaeantiegangers, die op dit landgoed in bungalows vertoeven. Velen hunner moesten met behulp van roeibootjes en „ducks" worden gered. Ruim tweehonderd vacantiehuisjes werden door het onstuimige water weggevaagd. Op sommige plaatsen stond het water vier voet hoog. Jachten verongelukt Op 27 kilometer Zuid-Zuidoost van het lichtschip Shambles bij Portland slaagde een reddingboot er in vier opvarenden van het verongelukte jacht „Paviroma" te red den. Het jacht „Hope" liep bij Binnel Point op het eiland Wight op de kust. De negen opvarenden!, waaronder vier vrouwen, wer den, door middel van de „reddingsbroek" aan land gebracht. Een derde jacht, de „Kestral", werd bij de ingang van de ha ven Rye tegen de ducdalven geslingerd. De drie inzittenden slaagden erin aan land te komen, nadat hun boot in tweeën ge broken was. De Panamese stoomboot „Cockerel" meldde dat zij ernstig beschadigd was door hoge zeeën. Pleziertocht met tragisch einde Een Bretonse trawler, die voor een ple ziertocht met vaeantiegangers was uitge varen, is in de loop van de nacht dicht bij de ingang van de.haven van Perros-Quirec, aan de kust van Bretagne, omgeslagen. Van de dertien opvarenden konden er vijf wor den gered. De anderen verdronken. Ook in ons land Ook in ons land heeft de storm zijn ver nielend werk gedaan. In de hoofdstad moesten ettelijke bomen definitief het hoofd buigen. In de Oranjesluizen werden geen schepen meer geschut, omdat de wa terstand in het Buiten-IJ te laag was ge worden. Passagiers van schepen, die van het IJselmeer kwamen, werden door kleine bootjes opgehaald en naar Amsterdam ver voerd. Het s.s. „Eiland Marken" van de rederij Koppe, waarmee een toeristendienst tussen Marken en Volendam wordt onderhouden, liep Zondagmiddag door de storm in de Gouwzee aan de grond. De passagiers zijn overgestapt op een kleinere boot. De motorschepen „Gouwzee" en „Gel derland" van de rederij Zwaag, die tussen Harderwijk en Amsterdam varen, hebben twee zeiljachten, de „Staluma" en de „Vrijheid" aan boord genomen, die op het IJselmeer voor anker waren gegaan. Op de rede van Vlissingen is een kraan losgeslagen van een voor anker liggende sleepboot. De kraan die. evenals de sleepboot, eigendom is van de Griekse re gering is gestrand op de Kaloot-bank. Prinses Juliana neemt afscheid van Rode Kruis De Prinses-regentes heeft gisteren af scheid genomen als voorzitster van het Nederlandse Rode Kruis op de algemene vergadering die Zaterdag door die organi satie in Apeldoorn werd gehouden. Zij hield een korte afscheidsrede waarin zij verklaarde dat haar werkzaamheden thans teveel tijd in beslag nemen om het haar mogelijk te maken als voorzitster te blij ven fungeren. Zij greep de gelegenheid aan om te zeg gen met hoeveel liefde zij dit werk sinds 1934 heeft gedaan en hoezeer zij aan het Rode Kruis was gaan hechten. Na de vergadering vertoefde de Prinses regentes nog geruime tijd op het terras van het restaurant met de leden van het hoofd bestuur. Geruchten rond Benesj Een woordvoerder van het Tsjechische ministerie van Binnenlandse Zaken ont kende Zondag, dat president Benesj en zijn echtgenote Tsjechoslowakije hadden verla ten, zoals geruchten in het buitenland had den doen veronderstellen. De woordvoer der verklaarde dat de ex-president zich nog altijd op zijn landgoed bevindt. Zaterdagavond verspreidde hel Duitsche nieuwsagentschap Dena het bericht, dat de heer en mevrouw Benesj zich met een vliegtuig van het internationale Rode Kruis van Praag naar Londen begeven hadden. (United Press) Russisch commentaar over Berlijn: Een hooggeplaatste Sovjet-Russische politieke functionaris heeft aan lei- dendc politici van de Ooslelijke zóne verklaard, dat de besprekingen te Moskou de vier geallieerden „redelijk dicht in de nabijheid van een voor lopig compromis over de actuele aspecten van de Berlijnse crisis heb ben gebracht". Hij deed verstaan, dat de Sovjets van mening zijn, dat mis schien binnenkort een bijeenkomst van de vier ministers van Buitenlandse Zaken belegd zal worden. Hij zou ver klaard hebben, dat, wanneer alles goed ging bij de besprekingen tussen de Westelijke afgezanten en het Sovjet departement van Buitenlandse Zaken, de ministers van Buitenlandse Zaken waarschijnlijk over een week of drie te Moskou bijeen zouden komen. Volgens de Sovjet-functionaris zijn de voorlopige resultaten van de besprekingen te Moskou de volgende: 1. De Berlijnse crisis. De standpunten ten aanzien van de actuele crisis zijn aan zienlijk tot elkaar gebracht en er bestaat een grote mogelijkheid, dat in de nabije toekomst althans een voorlopige overeen komst tot stand zou komen volgens welke de Sovjets de blokkade zouden opheffen en de Westelijke mogendheden de Oost- „Bloeie Bloemenstad Haarlem", een vurige wens, waarmee ieder Haarlemmer van harte instemt, bekroonde Zaterdagavond de Bloemenweek 1948. mark zouden erkennen als de enige geld soort in Berlijn. De kwestie van de toe komstige controle van Berlijn zal moei lijker op te lossen zijn. 2. West-Duitsland. De verschillende aspecten van het Duitse probleem, met in begrip van de afzonderlijke geldsanering, de voorgestelde regering te Frankfort en de kwestie van het Ruhrgebied, zijn door de Westelijke gezanten besproken mét Stalin en Molotof, doch op dit punt zijn er nog geen tekenen van vooruitgang. 3. Schadevergoedingen. Het Russische standpunt is, dat deze kwestie definitief geregeld is te Potsdam en dat er geen plaats is voor nadere bespreking, zoals door Westelijke mogendheden verlangd. De Sovjets zijn besloten hun politiek van schadevergoeding uit de lopende productie voort te zetten? 4. De toekomstige status van Duitsland. Dit punt zou door de Sovjets beschouwd worden als de beslissende kwestie, door de ministers van Buitenlandse Zaken te regelen. Van een bijeenkomst der vier staats hoofden zou geen sprake zijn. Vandaag wordt nog een inheemse be spreking der Westerse afgezanten met Mo lotof verwacht. Records, protest en bezuiniging De Engelse en Amerikaanse vliegtuigen hebben bij de bevoorrading van Berlijn Zondag nieuwe records gevestigd. De RAF heeft in 24 uur 345 vluchten met voedsel en steenkool uitgevoerd, de Amerikanen maakten 325 vluchten. De Sovjets hebben een hernieuwd pro test over „150 overschrijdingen van de luchtcorridor tijdens \Juli" bij de Engel se en Amerikaanse luchtvaartfunctiona rissen te Berlijn ingediend. De bevelhebbers der drie Westelijke sectoren van Berlijn hebben nieuwe gas- en electriciteitsbezuinigingén bevolen. De nieuwe beperkingen zullen het dagelijks steenkoolgebruik voor gas *en electriciteit in de Westelijke sectoren naar schatting met minstens 1600 ton verminderen. VERDER AFNEMENDE WIND. Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond: Wisselend bewolkt mét enkele plaatse lijke regenbuien, hier en daar met on weer. Weinig verandering in tempera tuur. In het Noorden van het land matige tot zwakke wind uit Westelijke richtingen; in het Zuiden- van het land meest zwakke en, later veranderlijke wind. 10 Augustus: Zon op 5.15 uur, onder 20.14 uur Maan op 12.21 uur, onder 22.27 uur

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 1