c Gouden medaille voor Nederland bij de 4x100 m. hardlopen dames Nederlandse vier uitgeschakeld Tegenslag voor het Nederlandse wielerteam De Nederlandse zwemploeg Hockey-nederlaag tegen Pakistan PANDA EN HET GOUDVELD •Je Wereldnieuws MAANDAG 9 AUGUSTUS 1948 Fanny Biankers-Koen keert niet vier gouden medailles terug uit Londen. Zij nam Zaterdagmiddag met drie andere dames deel aan de vier maai 100 meter estafette. De Nederlandse ploeg veroverde het Olympisch kampioenschap. Eerst werden drie series gelopen. Uit elke serie gingen de nummers een en twee naar de finale over. De uitslagen luiden: Eerste serie: 1. Canada 47.9 sec.; 2. Austra lië 48 sec.; 3. Frankrijk 48.1 sec. Tweede serie: 1. Groot Brittannië 48.4 sec. 2. Oostenrijk 59 sec.; 3. Chili 51.5 sec.; Italië niet uitgelopen. In de derde serie liep de Nederlandse ploeg mee, welke startte in deze volgorde: Xenia StadtDJong, Nellie WitziersTimmer. Gerda van der KadeKoudijs en Fanny Blankers Koen. De uitslag luidt: 1. Nederland 47.6 sec.: 2. Denemarken 48.1 sec.; 3. Verenigde Staten 48.3 sec. De Nederlandse estafetteploeg heeft in deze serie het Nederlands record verbeterd met 0.1 sec. en van 47.7 sec gebracht op 47.6 sec. Reeds driemaal heeft de nationale damesploeg dit seizoen een tijd van 47.7 sec. gemaakt. In de maand Juni te Eindhoven, een week later te Amsterdam en veertien dagen later te Rome in de landenwedstrijd tegen Italië. Ondanks de matige wissels veroorzaakt door het voorzichtige lopen is het Nederlands record toch met 0.1 sec. verbeterd. In de finale stelden de landen zich als volgt op: Australië, Canada, Groot Brittannië, Oostenrijk. Nederland en Denemarken. Xenia StadtDe Jong was goed weg; de aanvangssnelheid was niet zo groot, maar zij raakte niet achter. Er volgde een zeer slechte wissel met Nellie Witziers^-Timmer. De tweede wissel met Gerda van der Kade Koudijs was stukken beter, maar niettemin was Nederland achter geraakt en toen de Rotterdamse het stokje overgaf aan Fanny BlankersKoen lag Australië een paar meter voor. Ook de Deense ploeg vertrok nog voor de laatste 100 meter met een voorsprong. Maar Fanny BlankersKoen haalde haar achterstand schitterend in op het Australi sche meisje King en met gering doch niet temin duidelijk verschil ging Fanny Blan- kersKoen als eerste over de finish, waar door zij voor de vierde maal een Olympische titel veroverde. De uitslag luidt: 1. Nederland 47.5 sec. (nieuw Nederlands record); 2. Australië 47.6 sec.; 3. Canada 47.8 sec 4. Groot Brittannië 48 sec.; 5. Denemarken 48.2 sec.; 6. Oosten rijk 49.2 sec. De damesestafetteploeg van ons land klom op het podium, een ovatie klonk uit de tien duizenden op voor deze Nederlandse athletes, die de naam van ons land in de internationale sportwereld schitterend hebben hoogge houden. Allen ontvingen van president Edstroem hun medailles. Het nummer voor de heren. De strijd voor de heren was door het slechte wisselen van verscheidene ploegen volkomen open, met Groot Brittannië en Italië als grootste concurrenten van de Ver- Finale hoogspringen De uitslag van de finale hoogspringen dames luidt: 1. en Olympisch kampioene Alice Coach man (Ver. Stalen» 1 68 in. (nieuw Olympisch record): 2. Dorothy Tyler (Gr. Britt1.68 m.; 3 Fostermeyer (Frankrijk) 161 m.; 4. J. Beckett (Jamaica) 1,58 m.; 5. D. Dredge (Canada) 1.58 m.; 6. C. Crowther (Groot Britt.) 1.58 m. Alice Coachman werd eerste geplaatst, doordat zij de 1.63 m. in minder sprongen bereikte dan Dorothy Tyler. Twee boksoverwinningen Zaterdagmiddag werd een aanvang gemaakt met het Olympisch bokstournooi. waarbij aan Nederlandse kant meedongen: vlieggewicht: H. A. H. Corman (Groningen); vederge wicht: N. Linneman (Amsterdatn); lichtge wicht: J. Remie (Breda)! weltergewicht: F. van Kempen (Rotterdam): m'iddengewicht: J Schubart (Groningen); halfzwaargewicht: H. Quentemeyer. Er zijn in totaal 206 deelnemers: 26 in het vlieggewicht. 30 baotamgewicht, 30 vederge wicht. 28 lichtgewicht, 26 weltergewicht, 25 middengewicht, 24 halfzwaargewicht en 17 zwaargewicht. Er werd begonnen met de vlieggewichten en als als vijfde partij van.de eerste ronde stond de ontmoeting Corman (Nederland) tegen Rassaeli (Iran) op het programma. De Iranees was een vinnige tegenstander, een kop kleiner dan Corman, die in de eerste ronde zijn langere reach en betere techniek niet tot gelding kon brengen t-egen de obstructiemethode van Rassaeli. aan wie de scheidsrechter een waarschuwing moest geven wegens vasthouden. Ook in de tweede ronde was weinig fraais te zien hoe wel Corman zich op afstand de betere bokser toonde. Bij het lijf aan hjfwerk bracht hij er evenmin veel van terecht. Op zijn credit moest worden geschreven dat hij bijna voortdurend in de aanval was. In de derde ronde kwam Corman tweemaal door met goede rechtse opstoten die zicht baar effect hadden. In het verdere verloop van de strijd waren de beste slagen voor zijn rekening. Hij won met een flinke voorsprong op punten. J. Schubart kwam uit tegen de Tsjech Milstav Prihoda. Het was een typische wedstrijd tussen een bokser (Schubart) en een vechter (Prihoda). geweest. De jury had de bokser boven de vechter verkozen. Een verdiende zege voor de Nederlander. De derde Nederlander, die in de ring ver scheen was Van Kempen, weltergewicht met a!s tegenstander de Pool Zvgmund Chijohla. Chijohla werd winnaar en de zege kwam hem ook toe, zowel qua techniek als wat de kracht en de zuiverheid van zijn slagen be treft. Van Kempen heeft echter goed en moe dig partij gegeven in een wedstrijd waarvoor hij zich zeker niet behoeft te schamen. De radio geeft Dinsdag HILVERSUM I, 301.5 M. 7, 8, 13. 19, 20, en 23 uur Nieuws. 7.15 Och- tendgymn. 8.15 Pluk de dag. 9.00 „Lichtba ken" (herh.). 9.30 Gram.pl. 10.00 Klein, klein kleutertje. 10.15 Muziek houdt fit. 10.40 Voor dracht. 11.40 Radio strijkorkest. 12.03 Piano recital. 12.30 Olymp. Spelen. 12.45 Lunchcon cert, 13 45 Boek der Boeken. 14.00 Strijk kwartet. 14.30 Onder Ons. 15.25 Berlijns Philharm. Orkest. 15.45 ..De Zonnebloem". 17 00 Grote vacantie. 17.15 Victor Sylvester. 17.45 Overzeese kroniek. 13.00 Gram.pl. 18.30 Voor de strijdkrachten. 19.15 Zigeunermu- ziek. 19.30 Alle hens aan dek 19.45 Niwin- klanken. 20.12 Promenadeconcert uit Londen 20.55 Klankbeeld over EHBO-werk. 21.50 Cello en piano. 22.30 Olymp. Spelen. 23.15 Omroep-kamerorkest. HILVERSUM II. 414.5 M.. 218 M. en 1875 M. 7, 8. 13. 18, 20. 23 Nieuws. 7.20 Olymp. Spe len 7.45 Gram.pl. 9.15 Morgenwijding. 9.35 Arbeidsvitaminen. 10.30 Van vrouw tot vrouw. 10.50 Kleutertje luister. 11 RVU: De Haagse Jubileumtentoonstelling 11.30 Piano, viool. 12.30 Weerpraatje. 12.33 Pierre Palla. 13 15 Romances. 14.15 Joseph Hislop zingt. 14.25 Radio-Matinée 16.40 Vacantie-uitzen- ding. 17 Deense koorzang. 17.15 Radio Film krant. 17.45 Olymp, Spelen. 18.30 R.V U Dierenbescherming 19. Solistcnconcert. 19.45 Gesprekken met dokter 20.05 Echo v. d. dag 20.15 Renova-Septet. 20.45 Wenen, stad der muziek. 22.15 Buitenlands overzicht. 22.30 gkymasters. 23.15 Operaconcert. enigde Staten. Hoewel Patton als eerste over de streep ging werd de Amerikaanse ploeg gediskwalificeerd tot grote verrassing van iedereen. Daardoor won Groot Brittannië voor de eerste maal een gouden medaille. De uitslag luidt: 1. Groot Brittannië "41.3 sec 2. Italië 41.5 sec.; 3. Hongarije 41.6 sec.; 4: Canada 41.9 sec.; 5. Nederland 41.9 sec. De winnende ploeg bestond uit Mc Cor- quodale. Gregory, Jofies en Archer. De diskwalificatie van de Verenigde Staten was te wijten aan net feit, dat de tweede loper der Amerikanen. Wright, het stokje van Ewell overnam, toen de daarvoor vast gestelde grenslijn reeds was gepasseerd. Door deze bijzondere omstandigheid werd Neder land dus vijfde. Mevrouw Fanny BlankersKoen zou hedenmiddag aar net Centraal Station te Amsterdam arriveren. Aan het station zou zij verwelkomd worden door een commissie van ontvangst, waarna zij zich per auto naar het Amsierdamsc stadhuis zou bege ven. om door burgen.eester en wethouders ontvangen te worden. Na de ontvangst ten stadhuize zou Fanny BlankersKoen zich naar haar woning be geven, orn door haar buurtgenoten te wor den gehuldigd. Bronzen medaille voor waterpoloploeg De Nederlandse waterpoloploeg heeft Za terdagmiddag de wedstrijd, die de beslissing zon brengen voor de eerste plaats, verloren. Italië was beter en speelde harder en met meer élan dan onze ploeg. De Italianen wonnen met 42. nadat zij met rust reeds met 32 voorstonden. Door dat Hongarije sterker bleek dan België en met 30 (2—0) won. bezet Nederland de derde plaats en behaalde daarmede de bron zen medaille. De Nederlandse ploeg had ditmaal Kore- vaar weer als linksachter en Ruimschotel als rechtsvoor opgesteld. Nederland had de kans, toen Smol en Pandolfino er uit waren ge stuurd wegens zwemmen en bovendien Rubini wegens hinderen naar de kant was gestuurd, de score te openen. Braasem schoot, doch de bal stootte af tegen de paal. Van Feg- gelen kon de bal toen rustig in het doel plaatsen (10). Met een onverwacht achter waarts schot maakte Arena gelijk (11) Even later maakte Arena uit een pass van Ghira ook het tweede doelpunt (21). De Italiaanse doelverdediger was zeer goed op dreef, hield vele schoten en wist goed weg te werken. Zelfs een vrije doelworp van Van Feggelen stopte hij. Na samenspel van Braa sem en Van Feggelen kreeg hij het nakijken en-de stand was weer gelijk (22). Even voor rust schoot Arena door snel opzwemmen voor de derde maal de bal onhoudbaar in (32> Na rust kwamen de Italianen fel opzetten en het Nederlandse doel beleefde benauwde ogenblikken De midachter Ognio slaagde er na goed opzwemmen in de stand op 42 te brengen. SPANNENDE ROEIRACES Aan spanning en sensatie heeft het Za terdag te Henley On Thames bij de halve finales der Olympische roeiwedstrijden niet ontbroken. Nu de zwakkere ploegen zijn uitgeschakeld, hebben de toeschouwers reeds een voorproefje gehad van de ver beten strijd, die hedenmiddag tijdens de finales door de snelste roeiploegen ter we reld in zeven nummers zal worden uitge vochten. Nederlandse vier uit de strijd. Na een fraaie race met harde wind en stroom tegen heeft de vier zonder stuur man van De Delftse Sportclub tegen de vier van Italië eervol het onderspit ge dolven. De tijd van Italië was 7 min. 15 sec., die van Nederland 7 min. 23 sec. De ploegen startten in een tempo van 42 en lagen tot op 250 meter gelijk. Na 400 meter nam Italië met 38 slagen per minuut de leiding en vergrootte die geleidelijk tot één lengte bij de 750 meter. Het tempo van de ploe gen was toen gedaald tót 33. Op de helft van de baan dreven de Ne derlanders naar het midden van de rivier af en verloren opnieuw een volle lengte. Van de 1250 meter lijn af, toen de Italianen reeds een voorsprong van 2V2 lengte had den, deden zij het kalmer aan. 100 meter voor de finish verhoogden de Nederlanders het tempo, doch zij slaagden er niet in noemenswaard in te lopen. Met een achterstand van 2V2 lengte gleden zij door de finish. De grootste verrassing der drie dagen was de even onverwachte als spectaculaire overwinning van de sterke skiffeur Risso uit Uruguay op de 23-jarige Olympische reus John B. Kelly Jr. der Verenigde Sta ten, die met de Australiër Wood favoriet wa^ voor de gouden medaille. In een ware wolkbreuk, die vlak voor het einde van de race losbarstten slaagde de Uruguees er in op de laatste 300 meter 2'ë lengte achter stand op de vermoeide Kelly in te lopen en hem op de finishlijn met een decimeter verschil te kloppen. Hedenmiddag zou de finale geroeid worden tussen Risso (Uruguay), Wood (Australië), die geen fout maakte en de Europese kam pioen Sepheriades uit Frankrijk met 2V2 lengte voorsprong sloeg en Catasta (Italië), die in de derde halve finale de Argentijn Cappozzi achter zich liet. In de double sculls hadden in de eerste halve finale de twee landen tegen elkaar geloot, wier ploegen beide Neumeier en Van der Meer hebben geslagen, t.w. België en Groot-Brittannië. Als derde startte de Verenigde Staten. De twee Britten Burnell en Bushnell toonden zich wgre finalisten. Zij lagen bij de finish niet minder dan 3V2 lengte voor op Amerika en zelfs zes op Piessens en Collet. Bij de achten maakte de Amerikaanse ploeg alweer de snelste tijd, waarop men onder de weersomstandigheden overigens weinig peil kon trekken. Zij plaatsten zich hierdoor in de finale met de Cambridge- ploeg van Groot-Brittannië, die de Cana dese acht versloeg en Noorwegen, dat Por tugal achter zich liet. De uitslagen luiden: Vier zonder stuur man: eerste heat: 1. Italië 7 min. 15 sec. 2. Nederland (Delftse Sport) 7.23. Tweede heat: 1. Denemarken 7.13.8. 2. Groot Brittannië 7.16.3. Derde heat: 1. Ver. Staten 7.42.2. 2. Zuid Afrika 7.57.2. Vier met stuurman: eerste heat: 1. Ver. Staten 7.20.1. 2. Frankrijk 7.28.9. Tweede heat: 1. Denemarken 7.31.3. 2. Hongarije 7.46.1. Der'de heat: 1. Zwitserland 7.22. 2. Italië 7.32.8. Double sculls: eerste heat: 1. Groot Brit tannië 7.55.1. 2. Ver. Staten 8.07.3. 3. België 8.17.2. Tweede heat: 1. Denemarken 7.48.3. 2. Italië 7.58.2. Derde heat: 1. Uruguay 8.03.2. 2. Frank rijk 8.33.2. Acht: eerste heat: 1. Ver. Staten 6.36.5. 2. Italië 6.52.1. 3. Zwitserland 7.03. Tweede heat: 1. Groot Brittannië 6.38.1. 2. Canada 6.44.1. Derde heat: 1. Noorwegen 6.43.9. 2. Por tugal 6.49.9. Skiff:' (halve finales): eerste heat: 1. Castate (Italië) 8.5.4. 2. Cappozzi (Argen tinië) 8.12.6. Twteede heat: 1." Risso (Uruguay) 8.9.3. 2. Kelly (Ver. Staten) 8.9.7. 3. Rowe (Groot Brittannië) 8.20.8. Derde heat: 1. Wood (Australië) 8.8.5. 2. Sepheriades (Frankrijk) 8.17.1. Twee zonder stuurman: eerste heat: 1. Zwitserland 7.47.3. 2. Australië 7.54.5. 3. Oostenrijk 8.03.1. Tweede heat: 1. Italië 7.52.8. 2. Denemar ken 7.54.3. Derde heat: 1. Groot Brittannië 8.5.9. 2. Brazilië 8.18.6. Hijzelendoorn gewond De Nederlandse wielerploeg was optimis tisch gestemd voor het begin en de renners hadden alle hoop. dat Hijzelendoorn zich op de 1000 meter voor de demifinales zou kwalificeren, en tevens koesterde men goede verwachtingen van de achtervol- gingsploeg Blankenauw, Faanhof, Harmans en Voorting. Maar vier uur later lag Hijzelendoorn, terug uit het hospitaal, in het rennerskwar tier met een pijnlijk vertrokken gezicht en tal van verbonden plekken, en de reeds in de eerste ronde van de achtervolgingswed strijd uitgeschakelde Nederlandse ploeg was in tranen (Blankenauw) en ruzie (Harmans) uiteengevallen. Het ongeval van Hijzelendoorn was het gevolg van een geweldige eindspurt van de Urugayer Rocca in de tweede heat van de achtste finales, waarbij de Urugayer bezig was de sprint te winnen door Hijzelendoorn onder de i-odè lijn te passeren. Het was moeilijk uit te maken, wat er zich op dat ogenblik pre cies had voorgedaan. Wel zag men Hijze lendoorn nog voordat hij de eindstreep bereikt had, vallen, en Rocca nog enige mèter.s doorreed om vervolgens driemaal ever de kop te gaan en eveneens neer te smakken. De gewonde Nederlander, wiens gelaat hevig bloedde, draaide zich langzaam op zijn rug om, strekte zijn armen uit en bleef zo rustig liggen totdat men hem per brancard naar het middenterrein vervoer de, waar een diepe snede boven het oog geconstateerd werd, die overbrenging naar een hospitaal vereiste. De manager van de Nederiandse yloeg, de heer Stol, deelde ons op dat ogenblik mede? dat hij zou trachten zo snel terug te komen, dat Hijzelendoorn aan de kwart finales zou kunnen deel nemen, aangezien de jury intussen Hijze lendoorn winnaar hac; verklaard en Rocca gediskwalificeerd had wegens ongeoorloofd passeren. Rocca was echter vrijwel niet gewond en hij kon zelfs, zonder daarbij ge holpen te worden, van het middenterrein naar het verkennerskwartier lopen. Uru guay had de tijd niet onbenut gelaten en een protest ingediend tegen de beslissing van de jury, waarbij betoogd werd, dat Hijzelendoorn tweemaal zijn arm op on sportieve manier had uitgestoken en hij Rocca ten val'had gebracht. Het duurde geruime tijd, alvorens de be trokken commissie'van de U.C.I. dit protest had behandeld. Ten slotte werd besloten de wedstrijd tussen Hijzelendoorn en Rocca op Maandagmorgen te doen overrijden, waarna de Britse wereldkampioen Harris in de kwartfinale tegen de winnaar van deze race moet uitkomen. Deze beslissing was gebaseerd op het feit. dat Hijzelendoorn bij zijn val de eindstreep niet gepasseerd was. men hier met amateurs te doen had en dit Olympische wedstrijden waren, waar voor enige consideratie gebruikt mocht worden. Hijzelendoorn heeft dus nog een kans om dé kwartfinale te winnen, maar gezien zijn toestand niet veel kans om Har- ris te verslaan. Ook zal het te bezien zijn of hij volledig fit zal zijn voor de wereld kampioenschappen. De achtervolgingsploeg heeft er weinig van terecht gebracht. Spoedig bléek, dat -Blankenauw het tempo niet kon volgen in de heat tegen Uruguay en hij werd <ian ook spoedig losgelaten. Maar er haperde ook wat met het overgebleven drietal, dat met ongeveer 70 meter door Uruguay werd geklopt. De beste tijd van deze ronde werd door de Fransen gemaakt (5 min. 3.6 sec.). Er waren in totaal zeven heats; Finland moest alleen rijden en om zich te kunnen kwalificeren een snellere tijd maken dan de snelste tweede in casu Australië (5 min. 6.5 sec.), hetgeen niet gelukte. De tijd van Nederland was 5 min. 14.7 sec. Voor de achtste finales 1000 meter sprint plaatsten zich de winnaars van de eerste ronde: Rocca (Uruguay), Van de Velde (België), Roth (Zwitserland). Harris(Groot Brittannië), Hijzelendoorn (Nederland), Cornoni (Argentinië), Shandorff (Dene marken), Bellanger (Frankrijk), Welt (Oostenrijk), Heid (Verenigde Staten), en 1 Ghella (Italië) en voorts de vijf winnaars van de herkansingsrilten: Lacoürse (Cana da), Paseiro (Cuba), Bazzano (Australië), Leon (Venezuela) en Masanes (Chili). In de achtste finale waren de uitslagen: eerste serie: 1. Ghella 12 sec. 2. Leon. Tweede serie: Rit Hijzelendoorn tegen Rocca gaat over. Derde serie: 1. Masanes 12.8. 2. Bellanger. Vierde serie: 1. Scnandorff 12.5. 2. Welt. Vijfde serie:-1. v. d. Velde 13 sec. 2. Ro driguez. Zesde serie: 1. Heid 12. 2. Cortoni. Zevende serie: 1. Bazzano 14.3. 2. Roth. I Achtste serie: 1. Harris 15.1. 2. Lacourse. I Voor de kwartfinale zijn gereden: Schan- dorff, Ghella, Harris, wonnen ieder twee maal resp. van Heid, Van der Velde en Masanes. Zij komen hierdoor in de halve finales. De „Marathon" Zaterdagmiddag was het Wembleystadion volkomen uitverkocht, toen om drie uur de start .plaats vond van de traditionele mara thon, over ruim 42 k.m. Een zeer éroot aan tal lopers nam aan deze wedstrijd deel. De uitslag luidt: 1. en Olympisch kampioen Cabrora (Argen tinië) 2 uur 34 min. 51.6 sec.; 2. Richards i Groot Brittannië) 2 uur 35 min. 7.6 sec.; 3. Gailly (België) 2 uur 35 min. 43.6 sec.; 4. Coleman (Zuid Afrika) 2 uur 36 min. 6 sec-; 5. Quinez (Argentinië) 2 uur 36 min. 36 sec.; 6. Luyt (Zuid Afrika) 2 uur 38 min. 11 sec. 10.000 meter snelwandelen De uitslag luidt: 1. en Olympisch kampioen Mikaelsson (Zweden) 45 min. 13.2 sec. (nieuw Olympisch record); 2. Johansson (Zweden) 45 min. 43.8 sec.; 3. Schwab (Zwit serland) 46 min. 2 sec. !UA Daniesatlileten misten de treii Met de Harwichtrein zouden Zondagmo: gen van Liverpoolstreetstation de dam; athleten vertrekken, gezamenlijk niet heren en de officials Wirtz, Moerman Blankers. alsmede de officials van de K.' V.B. de heren Herberts en Boeljon' en Nederlandse elftalspelers Kraak. Landnu en Aibers. Het was zeer druk op het su tion, een ware uittocht van deelneme: officials en bezoekers, want de athletiei en zwemwedstrijden waren num achter i rug, twee takken van sport, welke in h middelpunt van de belangstelling heblx gestaan. Drie treinen gingen van Londi naar Harwich on in een daarvan zaten i en leden van de Nederlandse ploeg met i f officials. Van de dames was geen spoor 1 bekennen. Jan Blankers keek tevergeecaal naar zijn vrouw uit en de snelste snrintst van van de wereld was ditmaal te langzaa^lew: geweest. Zii miste de- trein en met haar aiïresp andere dames. ge r Jan Blankers is Zondagavond alleen \^e Nederland aangekomen en zijn vrouw zV nog in Northwood, waar de Nederland athleten waren ondergebracht. Wat was P° gebeurd? Het vervoer van Northwood na:aaal Londen klopte Zondagmorgen niet preci teen en het gevolg was, dat de dames te la» H» van Northwood vertrokken. Bij Wembl^tb gekomen zag men het hopeloze van de u<jets ging in, orp. de trein naar Harwich in L verpoolstreetstation nog te halen en besl ten werd naar Northwood terug te kere 60 De dames-athleten komen vanmidöi 1 in Nederland aan. De Nederlandse zwec stap ploeg en de waterpolospelers vertrekki j)e Maandagavond uit Londen en arriven gis Dinsdagochtend in Nederland. daai in natr latkab o: daai Duizenden wachtten op Fani Ondanks de berichten, dat Fannv BI; kersKoen eerst Maandagavond in land zal aankomen, hebben enige duizende van mensen zich Zondagavond naar de Haaism lemmermeerstraat, waar de athlete wooi gep begeven. De meesten hunner waren in c m overtuiging dat Fannv toch deze avond v. aankomen en dat alle berichten, die y116^ tegendeel beweerden, als een afleiding; manoeuvre waren bestemd. Hoe ook, kans, dat Fanny zou kunnen aankomen, ws voor hen reeds aanleiding, om naar dit vs afgelegen deel der stad te trekken. Tege elf' uur zag het in de omgeving van hs huis van dë familie Blankers nog zw'a: van de mensen. (DOOR JAN STENDER Mexico—Australië 1—4 Nadat Australië in de Daviscupontmoeting met Mexico reeds Vrijdag de leiding had ge nomen door dc eerste enkelspelen te winnen, stelden zij Zaterdag hun overwinning veilig door in hel dubbelspel te zegevieren. ^Uistralië zal 19, 20 en 21 Augustus te Boston voor de interzone-finale spelen tegën Tsjechoslowakije. Nederland '.'anavond tegen India De eerste ronde van het Olympisch hockey- tournooi is ten einde. De halve competities in de drie groepen zijn gespeeld en het resultaat is. dat India in groep a. Groot Brit tannië in groep b en Pakistan in groep c kampioen zijn geworden. In de laatste en grootste groep "s Nederland als tweede ge ëindigd. zodat het in de hedenavond in de Empire stadium Wembley te spelen halve finafes is geplaatst. Om zes uur wordt be gonnen met de wedstrijd IndiaNederland, om halfacht volgt de tweede halve finale tussen Pakistan en Groot Brittannië. Donder dag a.s. volgen de finale en de strijd om de derde en vierde plaats. De eindstand in de drie groepen luidt als volgt: Groep a. gesp. gew. gel. verl, v.-t. pt. 1. India 2. Argentinië 3. Oostenrijk 4. Spanje Groep b: 1.Groot Brittannië 2. Zwitserland 3. Afghanistan 4. Ver. Staten Groep c: 1. Pakistan 2 Nederland 3. België 4. Frankrijk 5. Denemarken 1 1 19— 1 5—12 2—10 1113—93 0 0 20— 3 8 0 1 11— 8 6 0 2 6— 8 4 13 4—91 1 3 4—17 1 NederlandPakistan 16 De hockeyploeg van Pakistan is thans blijkbaar geacclimatiseerd in Londen. De elf meesters uit de hockeyhogeschool ver toonden op de Lyons Sportsgrounds te Sud bury in Londen zo'n geperfectionneerde techniek, dat de ongeveer 5000 toeschouwers in extase geraakte. Weergaloos handig met de bal als het ware aan de stick gekleefd sneden de voorhoedespelers vele malen met kort en mathematisch zuiver samenspel door de hardzwoegende middenlinie van Neder land en ware de rustige Drijver er niet ge weest, dan zou de nederlaag waarschijnlijk nog groter zijn geweest. Ondanks de nederlaag van 61 heeft deze ploeg zeer goed gespeeld, beoordeeld naar Europese maatstaf. Uitblinkers waren be halve Drijver Kruize, wiens handigheid nauwelijks voor die der Pakistanspelers on der deed en natuurlijk ook Esser.die eindelijk eens tegenstanders van zulk kaliber had getroffen, dat hij geen enkele maal zijn wel bekende rennen langs de lijn met succes kon volbrengen. Dat ons land van de ploeg verloor, is zelfs met een 61. nederlaag nog geen schande. Onder de voet werden de Oranïehemden niet gelopen, al waren de tegenstanders natuurlijk flink in de meerderheid en al beperkten de aanvallen zich min of meer tot uitvallen. Niettemin heeft doelman Moghal niet stil gezeten. De linkerwing wist in samenwerking met Bromberg herhaaldelijk zeer gevaarlijk door te dringen ert had met wat meer veine zeker een hogere score kunnen bereiken. Intussen sneden de spelers van Pakistan met korte naar onze begrippen voorzichtige stootjes, waarmede zij elkaar de bal op een gouden schaaltje toespeelden, vele malen door de Nederlandse middenlinie. De wed strijd werd door dit kurfdige spel, alsmede door de lange harde slagen, waarmede de onzen elkaar de bal trachtten toe te spelen, zeer snel en de mooiste, die ons elftal tot dusverre heeft gespeeld. Het samenspelen met de kleine bal, die zij nimmer met hun stick schenen te missen, ging onze tegenstan ders bijna zo gemakkelijk af als beroeps voetballers. voor wie het stoppen of opvan gen van de grote voetbal kinderwerk is. Zij speelden op witte gymnastiekschoenen en zijn zeker nog tot beter spel in staat wanneer ze tegen India komen in de finale, omdat ze legen Europese ploegen, die nu eenmaal har der spelen, dan zij gewoon zijn. nog steeds enige angst voor botsingen tonen. 20. Intussen was de sheriff naar de cel ge gaan om zijn gevangenen te halen en daar had hij tot zijn grote schrik gemerkt, dat Panda en de goudzoeker ontvlucht waren. Hij holde de teeg op en keek scherp speurend om zich heen. De goede sheriff had goede ogen en geluk en deze beide dingen maakten, dat hij de beide I Maar ik heb jullie te pakken, autodieven! Han- vluchielingen al gauw in de gaten kreeg. Pancla I den omhoog en terug! Gauw!" Zo waren Panda en Nick Nuggct werden dan ook opgeschrikt I en Nick Nuggct dus weer even ver. Met de uit hun droevige gepeinzen door zijn harde en handen boven hun hoofden sjokten ze neer- luide stem. „Halt!" snauwde de stern. „Ge-1slachtig weer in de richting van dc gevange- vlucht, hè? Jullie denken slim te zijn, 7iè?|nw. Sportlievend Nederland kan met voldoe ning terugzien op de door de Hollandse zwem- en poloploeg geleverde prestaties. Met een vrijwel volledige inschrijving op alle nummers wisten onze meisjes, met uitzondering van Hannie Termeulen, de finales te bereiken. Dit alleen reeds is een succes, dat nog nimmer heeft olaatsgevon- den in de Nederlandse zwemgeschiedenis. Nederland beschikt over voldoende jeug dige krachten. Het ontbreekt ons echter aan de superklasse, zoals wij destijds had den met een Rie Mastenbroek en Nida Senf, zwemsters van een kaliber, dat nu Dene marken bezit met een Karen Harup en Grethe Anderson. De basis, waarop succes sen gebouwd kunnen worden, is echter veel breder dan vroeger. Onze zwemjeugd, die nu reeds prestaties van wereldformaat verricht, zal zich binnen enkele jaren kunnen ontwikkelen tot de klasse van Nel van Vliet, Willy den Ouden etc. Niet uit het oog mag worden verloren dat de concurrentie enorm vee' groter gewor den is en onze trainingsmethoden door trai ners uit andere landen zijn overgenomen en vaak verbeterd worden toegepast. Zo zal de strijd om aan de top te komen en te blijven steeds moeilijker worden. Er zal meer geëist worden van de zwemmers (sters) en ook van de tramérs(sters) en dat zal in Nederland, waar allen het zwemmen als amateurs beoefenen, een moeilijke factor zijn en blijven. Als wij de resultaten van deze Olympische Spelen bezien, is er reden tot verheugenis. Indien Hannie Termeulen niet zo jammerlijk gefaald had zij bleef met haar tijd liefst 3 seconden boven die welke zij op de Nederlandse Kampioen schappen maakte zouden ook hier drie meisjes voor een der drie ereplaatsen ge streden hebben. Nu viel deze eer te beurt aan Irma Schumacher en Marie Louise Vaessen. Het Heerlense meisje vocht voor wat ze waard was en veroverde een bron zen medaille. Dat onze meisies op de borst- crawl veel presteren, werd wel bewezen door de fraaie wijze waarop in de 4 x 100 meter estafette het Olympisch record van Berlijn werd verbeterd. Een record, dat op naam stond van de gouden ploeg met o.m. Willy den Ouden en Rie Mastenbroek. De schoolslag bracht ons waarop wij gehoopt hadden, zij het dat het ook nu een dubbeltje op zijn kant was. Bij alle fenomenale prestaties, welke Nel van Vliet de laatste jaren verricht heeft, voegde zij nu de ontbrekende twee parels aan haar kroon toe. In de serie brak zij het Olymoisch record gevestigd in Berlijn en staande op naam van het Japanse meisje N. Machata met 4.9 sec. en bracht dit op 2.57. De finale, met de Nederlandse meisjes Tonny Hom en Janny de Groot, werd een fel omstreden overwinning voor Nel, slechts een 2 seconde voor de tot nog toe onbe kende' Australische B. Lyons. Laatstge noemde trainde sinds een half jaar de vlin derslag en maakte 2 min. 59 sec. Toen haar trainer bij aankomst in Londen vernam, dat alle meisjes, op Eva Szekely na, de orthodoxe schoolslag zwommen, werd hier direct op omgeschakeld met' voormeld resultaat. Nelly van Vliet heeft door haar presta ties opgdeze Spelen alles wat voor haaf op schoolslag et bereiken is. behaald: Wereldrecordhoudster 100 yards school slag, 200 yards schoolslag, 100 meter school slag, 200 m schoolslag, 400 m schoolslag, 500 m schoolslag. Olympisch recordhoudster Kampioene van Nederland 1948, kamoioene van Amerika '47, kampioene van Europa '47. Olympisch kampioene '47. Tevens is zij de schoolslagzwemster de wereldrecord-estafetteploegen op 100 yards wisselslag en 3 x 100 m wissel slag. De jeugd van Tonny Hom in aanmerking genomen zij is n.l. 15 jaar en het feit dat er een behoorlijke reserve aan school slagzwemsters in Nederland is, kan op dit nummer de toekomst met. vertrouwen tege moet worden gezien. Op het nummer 100 m rugslag kwamen wederom drie meisjes in de finale n.l. Greet Galliard, Ria v. d. Horst en Dicky van Ekris. Met tegenstandsters van het formaat als Karen Harup was de kans op succes uit gesloten. Zowel Ria als Dicky zijn nog zeer jong en zij zullen over een jaar wel meer van zich doen spreken. Ria v. d. Horst werd in de finale met 1 min. 18.8 sec 5e, terwijl Dicky v. Ekris de 6e plaats bezette met 1.18,9. De Nederlandse kampioene Greet Galliard sloot de rij met 1,19.1. Onze zwemmers Kees Kievit en Bob Bonte dedenjiet niet onverdienstelijk. Bei den zijn jong en kunnen nog veel bereiken. Voor de heren schoolslatr-zwemmers is liet wel duidelijk dat. wil Nederland kans maken op de ereplaatsen, zeer zeker de butterfly gezwommen moet worden. Het schoonspringen. Het schoonspringen dames bracht eens te meer tot uiting welk een achterstand wij op dit gebied hebben: Een 8e plaats voor Kitty Heck en een 12e voor Cobi Floo»- In Nederland is de oefengeloeenheid uitermate germg. eif ook het springmateriaal is on voldoende: De Amerikanen kunnen zeer zeker nog een ploeg afvaardigen, waaraan geen ploeg uit welk land ook, kan tippen. Op schoonspringgebied bezitten de Ya» kees het monopolie! Onze waterpolospelers hebben, na hu pech in Monte Carlo op de Europese kan; ten l pioenschappen '47 nu erg gelukkig geloK ton Na de ploegen van India en Chili met gro: cijfers verslagen te hebben, werd Spanj u_a door een 52 overwinning aan de zegeks gebonden. In de tweede ronde kwam Nederlan tegen België uit, dat gelijk bij voetbal oo bij waterpolo, onze oudste tegenstander ii In een enerverende partij, zeer slecht ge leid. wisten de Hollanders, dank zij keepe Rokner. die in geweldige vorm was, gelijk spel uit net vuur te slepen. Tegen het sterke Zweedse zevental wer in een uitstekende wedstrijd vijfmaal ge scoord terwijl Zweden ons doelnet driemai wist te vinden. Het resultaat is gewordeme dat de ploeg een bronzen medaille heeJ veroverd. Dit zeer jeugdige' zevental zal in de toe komst nog veel kunnen presteren. Twee jaren scheiden ons van de Euro pese kampioenschappen welke ditmaal r Boedapest gehouden zullen worden. War I neer, evenals in andere landen, nu reec 1 aan de voorbereiding gewerkt wordt, Zchai Nederland ook daar successen'boeken, jge; G< opg ciël hiii bre Zwemsuccessen voor Amerikanen di De 200 meter schoolslag heren werd et drievoudige overwinning voor de Verenigd; Staten met als snelste zwemmer de wereld recordhouder Joe Verdeur. Hij maakte ee tijd van 2 min. 39.3 sec., een nieuw Olympisci record. Bob Bonte was de enige in de eind strijd, die op orthodoxe wijze zwom. Op di eerste 50 meter hield hij zich goed en keerd; als vijfde. Na 100 meter kreeg hij een zware inzinking waardoor hij naar de achtste plaats afzakt; en hier bleef hij tot het einde toe. Zijn tijd was 2 min. 47.6 sec. De uitslag luidt: 1. en Olympisch kampioen Joe Verdeur!op min. 39.3 sec.; 2 Carter 2 min. 40.2 sec.: 1 fce Sohl 2 min. 43.9 sec.; 4. Davies (Australië 2 min. 43.7 sec. (volgens jury van aankortó 'u was hij echter vierde)5. Cerer (Zuid Slavië 2 min. 46.1 sec. De finale 400 meter borsterawl dames wa tot 200 meter zeer spannend, daar Karet Harup en Ann Curtiss vrijwel gelijk waren terwijl Fernande Caroen (België) op de derdi Dlaats lag. Bij de 300 meter had Ann Curtis ongeveer een meter voorsprong, welke zij of de laatste 100 meter nog vergrootte. De Ame rikaanse maakte een tijd van 5 min. 17.P set Lu waarmee zij het Olympisch record van Kara k' Harup. gemaakt met 5 min. 25-7 sec. in d; eerste series, verbeterde: Karen Haru; (Denemarken) 5 min. 21.2 sec.: 3. Cathe Gib son (Groot Brittannië) 5 min. 22 5 sec. Fernando Caroen (België) 5 min. 25.3 set: 5. Helser (Verenigde Staten) 5 min. 26 sec Direct na de start van de 1500 meter bórst- crawl heren nam Mc Lane (Verenigde Sta ten) een goede voorsprong^, op Marshall (Australië», die weer op zijnbeurt een eiiw voor lag op Mitro (Hongarije). Na 500 meter begon de Australiër geleide lijk in te lopen en toen nog 250 meter ge zwommen moest worden lagen Mc Lane en Marshall gelijk. Toen de Amerikaan zijn rivaal naast zich- zag, versnelde hij zijn tem po, hetgeen Marshall niet meer bij kon hou den. De uitslag luidt: 1. en Olympisch kampioen Mc Lane 19 min 18.5 sec.; 2 Marshall 19 min. 31.3 sec.; Mitro 19 min. 43.2 sec.; 4. Csordaas 19 min 54.2 sec. Woestijn-tragedie. Een groep topografisch» ingenieurs, die belast was met onder zoeking.! naar mogelijke verlenging van een spoorweg in de vallei van d« Telemti, ten Noorden van de grote bocht van de Niger en die sedert 16 dagen niets meer van zich had laten horen, is terug gevonden, doch alle leden van de expe ditie waren dood. Het waren beproefd! Saharareizigers. Men vermoedt, dat d! mannen bij het zoeken naar een bron zijn omgekomen. Hun lijken zijn ge vonden in de nabijheid' van de vracht auto, waarmede zij de tocht hadden ondernomen. Straalvliegtuigen. Fet transportschip van de Amerikaanse marine „Sicily", dat 70 schroefloze jachtvliegtuigen van 't type „Shooting Star" en hun bemanningen aan boord heeft, is te Glasgow aange komen. De vliegtuigen zullen vermoe delijk in het begin van de komende week naar hun nieuwe basis bij Fiirstenfeld- bruck in de Amerikaanse zóne van Duitsland vertrekken.

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 2