RESTANTEN ERO Reynaud doet aanval op de veertigurige werkweek Mosley heeft internationale plannen Voetbalfestijn onder de tropenzon HOOI, STRO HOUTWOL, TURFMOLM TapijthuisH.lneke RAD 5 O-monteurs Dip!. NRO RAD 10-technicus Dipl. NRC5 RADIO-telecrafist M.T.S.-toelatingsexamen Overveen-Bloemendaal 2 a 3 kamers (gnmeub. of ongemeuh.) HAAN DAG 9 AUGUSTUS 1948 HAARLEMS DAGBLAD Krachtige voortzetting van Mayers politiek (Van onze correspondent te Parijs) >bf 'de Geflankeerd door een kwartet van oud- 1 premiers, Blum, Reynaud, Ramadier en Schuman, nam de 51-jarige liberale advo caat André Marie, die al twintig jaar lid van de Franse Kamer was, het uitvoerend aai bewind van zijn land in handen. Het al respect en de achting voor de persoon van de nieuwe premier' is onder vrienden en tegenstanders unaniem: hij behoort tot de in Frankrijk helaas niet zeer talrijke groep j politici, die zich nog in geen enkel schan- ia paal of rechtzaak hebben gecompromit- :cii leerd. la; Het algemene oordeel over de levens- hij vatbaarheid van zijn' regering is echter jets minder eensluidend. Sommige waar- r nemers beschouwen het nieuwe bewind als de voorlaatste étappe van het regime Idjen voorspellen dat Reynaud spoedig de ere stappen van Marie zal drukken om voor :kfDe Gaulle het bed te spreiden op de wijze als hij dat in 1940 voor Pétain heeft ge daan. Anderen wijzen'op de klinkende en erkende reputaties die in het lai kabinet vertegenwoordigd zijn en putten ot daaruit de hoop op een langdurige periode ide van opbouwende en vruchtdragende aai samenwerking in dienst van de vierde Republiek. Men zou dat optimisme gaarne c willen onderschrijven, wanneer men eerst het jongste verleden maar vergeten kon. ig; De Gaulle, die als een geroskamd ren- l paard staat te trappelen om het strijdperk wj te betreden, riep dezer dagen in een massa- ve bijeenkomst uit „Dezelfde mannen, dezelf de combinaties die verantwoordelijk zijn .hf voor ons huidig ongeluk, willen nu dóór- regeren en verraden aldus het volk". En de communisten Y^n hun kant droegen op de installatiedag van Marie's kabinet al spandoeken door Parijs waarop de nieuwe regeerders, in het bijzonder Reynaud, be schuldigd werden van Frankrijks neder laag in 1940, van Pétains régime en andere rampspoed. rn Men kan verwachten, dat Reynaud met nóg meer kracht de politiek voort zal zetten van Mayer. En omdat deze politiek lijnrecht indruist tegen de socialistische, zal er om het programma dat Reynaud heeft opgesteld óók in de boezem der regering een straffe strijd gevochten worden. Twee oo concepties, twee levensbeschouwingen ro! zelfs, raken elkaar hier in een front. De kracht van Reynaud is, dat hij het finan ciële succes van 1938, dattoen de econo- an mische débacle voorkwam en de basis voor 00 de Franse herbewapening schiep, op zijn is paarn heeft staan. En de zwakte der socia- ge listen is, dat de geleide economie onder !Pe hün leiding mede tot de momentele inflatie w en wanorde heeft gevoerd. De vraag is slechts, of de medicijnen van Reynaud, die ge iien jaar geleden een late redding konden brengen, ook vandaag nog voldoende ge neeskracht zullen blijken te bezitten. Het ee{ plan-Mayer heeft al uitgewezen, dat men in „vrijheid" alleen vandaag de dag geen ;oe verlossing meer vinden kan. Tussen het .straffe dirigisme en de onbeteugelde eco- j, nomische vrijheid zal men een synthese afmoeten scheppen. ied Volgens de inzichten van Marie en Rey- zanaud is in Frankrijk de nood thans zo hoog gestegen, dat alleen een krachtige hand nog redding zal kunnen brengen, Men mag geen tijd meer verliezen. Het parle ment blijft evenwel de draagster van de volkswil. Doch wanneer deze wil zich dui delijk heeft gedemonstreerd, dan dient de uitvoerende minister zijn eigen verant woordelijkheid te aanvaarden. In deze geest heeft Reynaud zijn pro gramma opgesteld en een aantal volmach ten van de Kamer op duidelijk-omschre- ven punten gevraagd. Een dier punten be treft de uitbreiding van de veertig-uren week. De tijd dat Frankrijk zich de luxe van twee Zondagen per week koh per mitteren op Maandag zijn bijvoorbeeld practisch alle winkels hier gesloten is volgens Reynaud definitief voorbij. Men kan evengoed één op de zes machines ver nielen, merkte hij kortgeleden op, als allen één op de zes dagen stil zetten. Vooral op dit punt verwacht men een fanatieke strijd tussen Reynaud' en de socialisten, die bevreesd zijn voor werk loosheid en nog bevreesder voor commu nistische reacties, wanneer zij op dit punt ooit voor Reynaud zouden capituleren. Want de veertigurige werkweek is ook in hün ogen een overwinningstrofée van het Franse proletariaat. Vermiste Amerikaanse Dakota gevonden In de Italiaanse alpen heeft men het wrak gevonden van een Amerikaanse Da kota, die sinds November vermist werd. Het wrak lag diep in de sneeuw op een hoogte van 2700 meter in de Alpen ten Zuiden van Turijn, 6 uur voetreizens van de bewoonde wereld. Oorspronkelijk waren 21 passagiers aan boord geweest. Een Italiaanse skipatrouille is op weg naar de plaats des onhëils. In November is het toestel door Engelse. Ame rikaanse, Franse, Zwitserse en Itaüaanse vliegtuigen gezocht. Men verkeerde in de veronderstelling, dat het in de Franse zóne van Duitsland was neergekomen. Vóór de ramp zond het een reeks' zwakke S.O.S.- seinen. Donderdag regeringsverklaring, Vrijdag beginnen de debatten De Tweede Kamer is telegrafisch bijeen geroepen tegen Donderdag aanstaande om één uur. De minister-president zal dan een regeringsverklaring afleggen. Daarna zal de Kamer een nominatie voor het voorzit terschap opmaken, nu mr. Van' Schaik zitting in het kabinet heeft genomen. Het ligt voorts in de bedoeling dat het debat over de regeringsverklaring pas Vrijdag aanstaande zal beginnen, zo nodig zal het dan in de daaropvolgende week worden voortgezet. Rassenpolitiek is eerste realiteit in Europese Unie (Van onze correspondent te Londen) .Belgische bezwaren tegen yde Benelux (Van onze correspondent te Brussel) Dikwijls ongemotiveerd doch soms begrijpelijk Wanneer Spaak, de Belgische premier, niet nglaat bij elke gelegenheid te wijzen op de noodzakelijkheid van offers bij het bereiken van de economische unie met Nederland en de economische en politieke eenheid van het oude Europa, dan is dit een weloverwogen politieke manoeuvre. Want vooral in België is het wel eens no- openlijk op te komen tegen meningen die zich ten onrechte in het Belgische volk hebben gevestigd. De mening bijvoorbeeld als zou de Benelux momenteel alleen voor Nederland een goede zaak zijn, vindt ge makkelijk ingang bij. de grote massa. Ik heb op de voor het eerst gehouden Bene lux-) aarbeurs te Boom, waar ongeveer 30 rei Nederlandse firma's op een totaal van 160 deelnemers een standplaats innemen, een Belgisch bierbrouwer ontmoet, die er vol komen van overtuigd was dat Nederland momenteel veel meer verkocht aan Bel gië dan -omgekeerd. De goede man ove rigens een uiterst gemoedelijke Vlaming - ging daarbij uit van hèt enigszins sim plistische standpunt: als ik aan Holland geen liter bier verkoop, .zullen andere be drijfstakken het ook wel zeer lastig heb ben, hoewel België volgestopt wordt met Hollandse chocolade, confectie, likeuren, schoenen, sigaren en.... bier! Doch daartegenover de cijfers: In Juni jl, leverde België aan Nederland goederen ten bedrage van 54 millioen gulden, en Nederland exporteerde naar België voor een bedrag van.... 32 millioen gulden. Het tekort ten nadele van Nederland, dus Ongeveer 20 millioen per maand, moet bij na integraal in goud of dollars vereffend worden, hetgeen verklaart waarom bij voorbeeld slechts 25 millioen francs ter be schikking werden gesteld van de Neder landse toeristen die naar België en Luxem burg komen. Een meer gefundeerde critiek hoorde ik van een groot fabrikant van chocolade, ontbijt- en honingkoek, biscuits etc. De man was, zoals hij dat noemde, 100 procent Benelüx-gezind maar merkte toch het vol gende op: „Voorlopig zijn wij Belgische biscuit-fabrikanten de gedupeerden. Wij kunnen slechts belachelijk kleine hoeveel heden van onze producten naar Nederland leveren, alwaar nochtans een reusachtige behoefte bestaat aan kwaliteitsproducten als pralines en andere specialiteiten. En inmiddels verkoopt Nederland per maand reeds ongeveer voor 40 millioen francs aan cacaoproducten in België, afgezien van chocolade zelf. Ik weet wel, dat als er in 1950 een werkelijke unie tot stand is geko men voor ons ook een nieuwe markt, de Nederlandse, openvalt, maar intussen kun nen de Nederlanders in België adverteren, Verkopen, vast aan de markt komen, en wij in Nederland onbekend blijven". Dergelijke opvattingen hoort men na tuurlijk speciaal bij de producenten over al in België, speciaal de producenten van zogenaamde „niet-essentiële" goederen, waarvoor de Nederlandse Bank geen francs Wil offeren. Sinds alle politieke optochten in Londen voor een aantal maanden verboden zijn, laat sir Oswald Mosley, de Britse fascisten leider, die weer lustig organiseert, weinig van zich horen. Dat is echter slechts schijn, want onder de oppervlakte wroet hij, waar hij maar kan. Met zijn Zuid- afrikaanse geestverwanten, die, ook de gevaarlijkste, weer op vrije voeten Zijn gesteld, en op de gemeenschap losgelaten door Malan, onderhoudt hij openlijk con tact. Thans blijkt, dat hij ook in Duitsland in de weer is. Zo produceerde hij een „Deutsches Flugblatt" dat zijn weg vindt naar de Britse zóne. „Rassenpolitiek is de eerste realiteit in de. Europese Unie" luidt de titel van een der artilcelep. Het zou door Alfred Rosenberg geschreven kunnen zijn. Mosley's nieuwste boek „Het alternatief" is reeds in het Duits vertaald. Het zou Mos ley's bedoeling zijn zich aan het hoofd te stellen van een internationale fascistische tjeweging, waarschijnlijk omdat hij voor de nuchtere Engelsen te belachelijk is. Hij gaf zijn mannen bevel om zich aan te mel den voor het bezettingsleger om zodoende aansluiting te vinden bij doorgewinterde Duitse Nazi's. Britse fascisten zenden een .stroom van zogenaamde voedselpakketten naar „vrienden" in Duitsland. Zij bevatten geestelijk voedsel van de bed enkel ij kste soort. Voorts gooit Mosley. visjes "uit naaf Ierland, Spanje en Zuid-Amerika. Op Mos ley's boerderij liet men destijds Duitse krijgsgevangenen werken en dankbaar maakte hij daarvan gebruik voor het ver spreiden van zijn denkbeelden. Thans schijnt men daartegen op te treden. Het is overdreven om in Mosley een onmiddellijk gevaar te zien. Maar moet het eerst zover komen? De Britse legering probeert communistische en fascistische infiltratie in vitale overheidsdiensten en organen tegen te gaan. Of zij echter pre ventief zal optreden tegen de systematische vergiftiging en ophitsing door een individu als Mosley valt te betwijfelen, van hoeveel kanten daarop ook wordt aangedrongen. Van de vroegere geallieerden is Enge land, dat het nazidom niet aan den lijve ondervond, het enige land dat meent, dat een democratische staat niet mag ingrijpen tegen wat de. vrije meningsuiting wordt genoemd. Terecht is door degenen, die deze politiek afkeuren, opgemerkt dat blijkbaar alleen tegen het fascisme mag worden ge streden zodra dit zijn idealen in practijk gaat omzetten! In vele kringen wordt de algemene non- Griekse guerilla's aftocht in Volgens het communiqué van de gene rale staf der Griekse regeringstroepen gaat het oprukken in het Grammosgebergte voort. De Griekse nationale stx-ijdkrachten hebben volgens het communiqué verschei dene hoogten in het gebied van Nestorion bezet en vervolgen de guerilïastrijders in de richting van de Albanese grens, In de Westelijke sector zijn eveneens hoogten bezet, zo meldt het communiqué verder, en zijn dertig guerilïastrijders gevangen genomen. Deze laatsten hebben de haven Hierissos ten Zuidoosten van Saloniki aan gevallen maar zijn teruggedreven „voordat zij de stad konden binnendringen". De „vrije Griekse radio" heeft de vol gende dagorder van generaal Markos aan zijn troepen omgeroepen: „Wij zijn in orde en volgens,plan terug getrokken". Wij hebben onder de vijand een bloedbad aangericht en hem zeer ernstige verliezen toegebracht. Wij hebben het gebergte (Grammos) versterkt en ons Ingegraven. Wij hebben in een onafgebro ken strijd tegen de vijand van 50 dagen ontzaglijke moeilijkheden doorstaan. Onze strijdkrachten in Eprus, Thessalië en de Peloponnesus vallen de vijand aan, terwijl zij nieuwe strijders vergaren en het gebied bevrijden. Amerikaans consul in Rotterdam verdronken Gistermiddag omstreeks vier uur is de 42-jarige Amerikaanse consul uit Antwer pen, H. M. Donaldson, afkomstig uit West Newton (V.S.) van het Amerikaanse s.'s. „American Defender", dat in de Merwe- haven werd losgemaakt van de kant, over boord gevallen. Onmiddellijk maakte de sleepboot, die 1-eeds vastgemaakt had, weer los om naar het achterschip te stomen, ter hoogte waarvan de consul in de diepte was verdwenen. De heer Donaldson kwam niet meer boven en men slaagde er niet in hem te vinden. De rivierpolitie, die on middellijk gewaarschuwd werd, heeft van vier uur 's middags tot negen uur 's avonds gedregd, echter zonder resultaat. Na twintig minuten oponthoud is de chalance, die in Engeland voor de uitbrei ding der fascistische besmetting en vooral van de rassentheorieën wordt getoond, dan ook scherp gehekeld. Nederland, exporteerde ruim 137.000 ton groenten en fruit De heer M. Prins, voorzitter van het Centraal Bureau van Tuinbouwveilingen in Nederland, heeft medegedeeld dat naar verscheidene landen in Europa gezamen lijk is geëxporteerd 137.000 ton groenten en fruit. Hiermede is de tuinbouw zeer ge baat geweest. Het is echter niet zeker, dat steeds op dergelijke grote exporten kan worden gerekend. Van groot belang noemde de heer Prins de exporten naar West- Duitsland. Sinds 26 April van dit jaar is hieraan bijna 40.000 ton geleverd. In de eerste plaats is hierdoor vernietiging van kostbaar voedsel voorkomen, m de tweede plaats is het voedsel gebracht daar waar liet nodig was. Het Centraal Bureau is van mening, dat deze export een zaak is, die zowel de tuin bouw als de regering aangaat, hetgeen be tekent, dat beide in gelijke verhouding voor 'de financiering ervan zullen moeten zorgen. Het standpunt 'van de regering dienaangaande is nog niet bekend. Als de tuinbouw echter een groot offer brengt, dient de regering eveneens een soepel standpunt in te nemen. Het Centraal Bureau heeft zich de vol gende oplossing voorgesteld: Uit het 1 pet. groentenafzetfonds kan een zeker bedrag worden gebruikt voor dit doel, evenals de opbrengst van de gezamenlijke productie heffingen. Het dan nog ontbrekende be drag zou door- de gezamenlijke groenten- veilingen moeten worden opgebracht. Uit gegaan zou moeten worden van 5 pet. over de groentenomzet van 1947. De veilingen zullen dit echter niet in contanten kunnen opbrengen. De mogelijkheid wordt thans onderzocht of de directies van de beide Coöperatieve Boerenleenbanken dit cre- diet kunnen verschaffen op borgstelling. Het gaat om het behoud van de Duitse markt voor een reeks van jaren. Aan de vooravond van de handelsbesprekingen met West-Duitsland de leveranties stop te zetten zou zeer onverstandig zijn, omdat dit zeer nadelige gevolgen zou kunnen hebben. Noch döor de veilingen noch door de kwekers zullen op het ogenblik bedragen bijeen moeten worden gebracht. Eerst in dien achteraf zou blijken, dat alle gelden, welke zijn gebruikt om de export naar Duitsland doorgang te doen /vinden, ver loren zijn, zouden de veilingen een bedrag bijeen moeten brengen. Een dergelijke gang van zaken is evenwel uiterst onwaar schijnlijk. De uitvoer van verse groenten en fruit bedroeg tot en met 17 Juli van dit jaar: Engeland 31.853 ton; Ierland 657; Zweden 748: Noorwegen 2039: Tsjechoslowakije 2.617; Frankrijk 25.317; Engelse legers in Duitsland 19.253; Amerikaanse legers in Duitsland 399 ton; diverse landen 4.331. Totaal 97.288 ton, waarin dus niet be grepen zijn de leveringen bestemd voor de Duitse bevolking. Rusland ontkent wapenleveranties aan Palestijnse partijen De Sovjet-radio heeft de volgende ver klaring van het nieuwsbureau Tass uitge zonden: „Verscheidene buitenlandse kranten heb ben dezer dagen berichten afgedrukt, vol gens welke de Sovjet-Unie wapens en mu nitie zou leveren aan de Joodse strijd krachten in Palestina. Het nieuwsbureau Tass is gemachtigd deze geruchten, die van alle grond ontbloot- zijn, tegen te spreken. Vertegenwoordigers van diverse orga nisaties, welke in betrekking staan met de oorlogvoerende partijen, hebben zich her haalde malen tot de Sovjet-Unie gewend met een verzoek om militaire bijstand, maar Rusland, dat in de UNO een wel be paald standpunt inneemt waar het de be veiliging van de vrede in Palestina betreft, heeft geweigerd enigerlei bijstand aan de bij het geschil betrokken partijen te ver lenen". Praagse politiemannen gestraft Te Praag zijn enige honderden politie mannen gestraft omdat zij tijdens de de monstraties op de Sokol-feesten niet 'of niet voldoende ingegrepen hebben, zo verneemt Reuter uit betrouwbare bron. Naar men gelooft behoorden «lot de disciplinaire maatregelen boeten beperking van voor rechten en degradatie. Onder de gestraften bevinden zich ongeveer 100 officieren. Het is thans bekend, dat 200 tot 300 bur gers gearresteerd werden. De meest voor- i komende straf was .veertien dagen hechte- Voetbalcircus voor een duizendkoppig dessa-publiek .American Defender" uit Rotterdam ver- n,Si dje opgelegd werd volgens de volmach trokken. In Hoek van Holland is de politie nog aan boord geweest voor het instellen van een onderzoek. Zij kwam echter tot de conclusie dat hier van een ongeluk sprake moest zijn. ten der politie. Ongeveer 24 zullen voor het gerecht moeten verschijnen. Door het ge hele land zijn zuiveringscommissies doende de voor de demonstraties verantwoordelijke Sokol-leiders op te sporen. Een Haarlemmer, militair in Indonesië, vertelt ons per brief de volgende vermake lijke episode uit zijn tropendienst: „Ruim twintig maanden vertoeven wij reeds in de tropen, en nu hebben wij onze eerste strijd tegen de Indonesiërs geleverd. Een zeer vreedzame strijd gelukkig; het betrof slechts een voetbalwedstrijd. Wij behoren tot de gelukkigen, die steeds in een flinke stad'aan een Stafkwartier ver bonden zijn geweest, wij kennen vaste kantoortijden en daarbuiten neemt de sport, en dan vooral voetbal, een grote plaats in onder de manieren, om de dagen zo spoedig mogelijk te doen verstrijken. Tesamen met enkele Indische-, een Chinese- en een aantal militaire verenigin gen spelen wij in de plaatselijke voetbal bond, De Indonesiërs zijn in deze bond niet vertegenwoordigd en tot voor kort bleven de sportieve prestaties, die wij van deze zijde te aanschouwen kregen, beperkt tot het met blote voeten trappen van onze djongossen tegen een door ons voor dat doel afgestane afgedankte voetbal. Toe vallig kwamen wij echter op een auto tochtje door de omgeving langs een voet balveldje, waar twee, in keurige en kleu rige voetbalkledij gestoken, inheemse ploegen elkaar ten aanschouwe van een flinke menigte supporters bevochten! Wij hebben dat eens even bekeken, vastgesteld, dat het niet eens zo erg gek ging" en toen meteen maar contact gezocht met de win nende ploeg. Met de afspraak om de vol gende week met een team in de, ongeveer 40 km van onze garnizoensplaats ver wijderde, dessa te verschijnen keerden wij ciie dag van ons uitstapje terug. Zoeken naar het terrein van onze gast heren behoefden wij die volgende Zondag niet. In de betreffende dessa stonden diverse grote borden opgesteld, die het volk opriepen de strijd bij te wonen en een stroompje van Indonesiërs bewoog zich in één bepaalde richting, naar een met vlecht werk en zakkengoed omheind veldje, waar boven zelfs een aantal vlaggen wapperden. Waren de palmen en de sawahs er niet ge weest, dan had het een Hollands dorps- tafreel kunnen zijn: vrijwel de gehele be volking trok op, om, ten koste van een dubbeltje, de grote strij t van hun favo rieten tegen de bijzondere tegenstanders te zien! Net als in Holland waren er natuurlijk ook heel wat kijklustigen, die geen tien cent konden of wilden missen; hier lost men zoiets op door in een palm boom te klimmen. Op het terrein wachtte ons direct een verrassing, in de vorm van een inlands orkestje. Een instrument, tdat sterk aan een kermistoetertje deed denken, bracht doedelzakgeluiden voort en een vijftal vreemdsoortige houten trommels vormden de eentonige begeleiding. Voor onze oren klinkt zoiets lang niet mooi, maar natuur lijk hebben wij blijk gegeven deze muzi kale geste van onze gastheren te appre ciëren! Onze gezichten betrokken echter, toen wij het speelveld in ogenschouw namen. Een Hollands weilandje zou daar bij vergeleken een zeer geëffende indruk gemaakt hebben, bovendien stonden de doelen niet recht tegenover elkaar en viel er in het gehele terrein een flinke helling te bespeuren. Maar zulke kleinigheden konden de stemming niet bederven, even min, als het gescharrel in het kennelijk niet op onze lichaamslengte berekende rieten kleedhuisje dat kon. Voor een naar schatting duizendkoppig, zeer luidruchtig publiek betraden wij ten slotte het strijdperk en verzamelden we ons in de middencirkelom naar een redevoering te luisteren. Wie en wat de spreker was, weten wij niet en wat hij ge zegd heeft evenmin, wij kennen een beetje Maleis, doch een toespraak in het Soeqda- nees is ons absoluut t£ machtig! Maar de bedoeling was ongetwijfeld zeer vriende lijk en wij hebben dus met gevoel geknikt en verder gezwegen! Over de wedstrijd willen wij kort zijn. De kroningsstoet op 6 September Thans kan worden medegedeeld, dat de plechtige inhuldiging van Koningin Juliana op 6 September in de Nieuwe Kerk te Am sterdam om elf uur zal aanvangen. Over de samenstelling van de vorstelijke stoet welke zich op die morgen van het paleis op de Dam naar de Nieuwe Kerk zal begeven, zijn ook enige bijzonderheden bekend gemaakt. Voorop zullen de twee herauten van wapenen, de ritmeester G. A. van Borssum Buisman en mr. Th. graaf van Lijnden van Sandenburg met enige trompetters gaan. Zij zullen de heraldieke costuums dragen, welke ook bij de inhuldiging van koningin Wilhelmina waren voorgeschreven. Na hen volgen de twee koningen van wapenen eveneens in hun schilderachtige historische dracht mét hun tekenen van waardigheid. Zij zijn de resesve-majoor der infanterie J. B. P. M. de Swart en de reserve-kolonel der cavalerie jhr. P. Six. Achter een lange stoet van hoogwaardig heidsbekleders komt dan de opper-ceremo- niemeester mr. G. C. D. van Hardenbroek. Deze opperceremoniemeester zal H.M. Koningin Juliana en Z.K.H. Berhard, prins der Nederlanden, vooraf gaan. De zware, met hermelijn omzoomde mantel van Hare Majesteit wordt, door vier harer adjudanten gedragen. Achter de Koningin gaat haar grootmeesteres, mevrouw C. M. baronesse van Tuyll van Serooskerlcen, begeleid dooi de dames du palais en de hofdames. In de Nieuwe Kerk Bij de ingang der kerk zal de Koningin welkom worden geheten door een commis sie van ontvangst uit de verenigde Kamers der Staten-genetaal. Wanneer Koningin en Prins door de voorzitter der verenigde Kamers der Staten-Generaal en de com missie van ontvangst naar hun zetels zijn geleid, zullen de leden van de hofhouding zich achter de troon scharen, de herauten van wapenen hun plaats naast de troon (aan de Damzijde) innemen en de koningen van wapenen zullen zich aan weerszijden van de troon opstellen. Aan weerszijden van de troon staan eveneens de opper-ceremoniemeester en de ceremo niemeester. Op de eerste trede van het troonplatvorm de dragers der vaandels, op de tweede trede, rechts en links van de troon de dragers van de rijksstandaard en het rijkszwaard. De Koninklijke Moeder van de nieuwe vorstin zal met de beide oudste prinsesjes Beatrix en Irene en de moeder van de Prins, prinses Armgard ter zijde van het troonplatform (aan de kant van de Gravenstraat) plaatsnemen, daar achter bevinden zich de plaatsen van de vorstelijke vertegenwoordigers bij deze plechtigheid, de hoofden van buitenlandse missies en Prins Bernhards broeder, prins Aschwin. Daarachter weer zullen zich de leden van de hofhouding, die niet aan de stoet deelnemen, scharen. Het eigenaardige veldje speelde ons parten en wij waren heel verheugd ongekreukt en met een gelijk spel als resultaat hel kleed kamertje weer te kunnen opzoeken. Neen. wij hebben eigenlijk meer op het publiek gelet dan op ons spel. en dat publiek heeft ons een onvergetelijke middag geleverd! Wij geloven niet, dat de dessabewoners veel van de regels wisten, men beschouwde het langs de lijnen meer als een soort cir cus! Elf blanke en evenveel bruine clowns maakten allerlei capriolen om de bal in het net te werken of hem eruit te houden, welke kant het meeste succes had deed er niet erg toe. als er maar gelachen en ge jubeld kon worden! Welnu, speciaal de lange blanke ledematen pasten zich slecht bij het terrein aan, men heeft dus waar voor zijn dubbeltje gehad. Er zijn vier doelpunten gescoord en elk daarvan, en dan speciaal die van de gastheren, was het sein tot ongekend vreugdebetoon: minuten lang gejuich, kopje-duikelen door de jeug dige toeschouwers en gegooi met hoofd deksels van de zijde der meer bedaagden! Wij hebben daar op onze beurt van genoten en om gelachen en zo is het voor beide partijen een amusante en sportieve mid dag geweest. Wij verlieten de dessa onder luide afscheidskreten, die vergezeld gingen van het bekende duimgebaar van de be volking. Alleen enkelen van de grootste enthousiastelingen konden daar nog niet bij zijn, die klauterden nog in de palm bomen rond om hun hoofddeksels, die daar bij de doelpunten in verdwenen .waren, te heroveren". Een Midzomernachtdroom Beverwijkse amateurs hebben als bij drage aan» de viering van het 650-jarig bestaan van hun stad een moedige voor stelling gegeven van de melodieuze comedie „Een Midzomernachtdroom" in de met weelderig loof gestoffeerde waranda van het oude landgoed Scheybeek. De meeste beschrijvers van het leven van Shakespeare zijn het er wel over eens, dat de dichter deze betoverende fantasie heeft geschreven haastig en diep gelukkig, zoals een van onze tijdgenoten vaststelde naar aanleiding van een compositie van Mozart, waarmee dit werk dikwijls vergeleken wordt in de koude en natte zomer van het jaar 1594. Dezelfde weersomstandigheden die hem dus blijkbaar tot deze verheerlijking van het pastorale leven hebben aangezet, deden zich ook gisteravond gelden en wederom was de vruchtbare kracht der verbeelding sterker dan de nawerking van de aanvankelijk zo deprimerende ontlasting van het razende wolkendek. De toeschouwers, die de tribune tegenover de rustieke speelweide geheel vulden,*vergaten allengs dat het vochtge halte in dit openlucht-theater alles behalve aangenaam was. Naarmate de wind in kracht afnam, werd het gesproken woord beter verstaanbaar en alras bleek toen dat deze dappere dilet tanten zich met hart en ziel op deze dartele vertoning hadden voorbereid. Wel moet direct gezegd worden, dat eigenlijk de zeldzaam rijk geschakeerde natuurlijke entourage de hopfdrol speelde. Zo was het bijvoorbeeld een sprookjesachtig gezicht de zwevende reien der elfen in de zwarte bos- nriëlen als bij toverslag te zien verdwijnen. Zelden zal deze wonderbaarlijke poëtische fantasie zich ergens zo volkomen te rechter plaatse hebben gevoeld. De uitvoerenden voldeden redelijk wel en overtroffen stellig de stoutste verwach- tingen. Regisseur Ferdinand Koolbergen heeft met wijs beleid er naar gestreefd van niemand het onmogelijke te vergen. Uit stekend waren de verliefde Atheense vrou wen, in het bijzonder mei. B. Kraakman als Helena en later ook mevrouw T. ten CateVan Eek als Hermia. Bii de heren snanden Oberon (B. Pjjpers) en Theseus (P. Fiege) de kroon en gaven de handwerks lieden, met de heer Th. Adrichem als Snoei de wever, de nodige dwaasheid te genieten. Waar de technische beheersing te kort schoot, ging de diepere zin wel eens ver loren. In het algemeen was de plastiek het zwakke punt. Als gevolg van de sterke tegenwind be reikte de door de H.O.V. uitgevoerde mu ziek van Mendelssohn de tribune slechts bij vlagen, die tot overmaat van ramp soms nog werden overstemd door het tumult van het spoorwegverkeer. Het is voor Beverwijk te hopen dat er beter we»r in aantocht is. DAVID KONING. Benelux-ministers in September waarschijnlijk weer bijeen De deskundigen van de vijf commissies, die belast zijn met de voorbereiding van de nieuwe phase der Benelux-samenwet - king volgens de door de ministers der drie landen op het Chateau d'Ardennes gegeven richtlijnen, zijn deze week te Brussel, on der voorzitterschap van baron Snoy, secre taris-generaal van het Belgische ministerie van Economische Zaken, bijeengekomen, zo meldt „Le Peuple" van Zaterdag. Hgt essentiële punt in het huidige stadium der Benelux-samenwerking is de economische toenadering der drie landen, zo voegt het blad er aan toe. De deskundigen stelden voor in de loop van September een nieuwe vergadering der drie ministers van de Benelux te doen plaats hebben. Hillegom Vijfjarig kind uit Hillegom overreden en gedood Zaterdagmorgen stak de vijfjarige M. van Vliet uit de Van Tetsstraat te Hillegom plotseling achter een geparkeerde wagen de Weeresteinstraat over. De bestuurder van een uit Heemstede komende personenauto zag het kind te laat om nog tijdig te kunnen remmen. De klei ne werd meegesleurd en op slag gedood. STORM TAKELT OUDE TREURWILG AF De hevige storm van Zondagmiddag heeft de grote treurwilg voor het pand Weeresteinstraat 137 danig onttakeld. Er werden van de zware boom mansdikke lakken afgerukt, die dwars over de tram rails terecht kwamen en het verkeer danig dwars zaten- In de loop van de middag zijn de obstakels opgeruimd. Lisse Demobiliserenden bijeen In de Nederlands Hervormde Kleuter school te Lisse had een bijeenkomst plaats van het demobilisatie-comité, waarop een tiental militairen, die onlangs uit Indië zijn gekomen, een welkom werd toegeroe pen in het Vaderland. De voorzitter, de heer C. Strik, opende de bijeenkomst met een korte rede, waarin hij de militairen feliciteerde met hun be houden terugkeer. Hij bracht dank aan hen voor al hetgeen zij in Indië hebben gedaan en wees op hun volbrachte plicht. Hij memoreerde de gestorven militairen Kortekaas en Verdoorn, wier nagedachte nis werd geëerd door enige minuten stilte. Vervolgens wees hij de teruggekeerde mi litairen onder meer: ,,U hebt pioniers- steeds bereid is hen te helpen bij eventuele moeilijkheden. Hij deelde mede dat de burgemeester wegens verblijf in het bui tenland verhinderd was deze bijeenkomst bij te wonen. De heer J. W. A. Lefeber, loco-burge meester, zeide tot de gedemobiliseerde mi litairen onder meer: „U heeft pioniers werk verricht, waarvoor wij u steeds dankbaar zullen blijven en wij vertrouwen dat dit werk niet tevergeefs zal zijn ge weest. Bij uw terugkeer; in het vaderland zult gij bemerkt hebben, dat hier ook niet alles goed geregeld is. doch dat de toekomst er hoopvol uitziet. Aan flinke kerels heeft de maatschappij gebrek en zij neemt hen gaarne in zich op". Ds. Alma, Ned. Hervormd predikant, uitte zijn grote dankbaarheid voor hun behouden thuiskomst, voor de door hen verrichte arbeid en voor hun behouden kracht en sterkte De verzorging van de militairen in Indië door de achtergebleve nen in het vaderland was in het begin niet geheel en al perfect, doch thans kunnen wij getuigen,'dat het thuisfront zeer goed werkt in het belang van de in Indië ver toevende militairen. Ilij wekte de gedemo- biliseerden op om te blijven strijden voor de grote zaak. door een goede samenleving iri de maatschappij. De heer kap. Keet uitte zijn verheugenis, dat alle richtingen in een gemeenschappe lijke bijeenkomst waren verenigd, omdat zij ook in Indië gemeenschappelijke be langen hebben gediend en voorgestaan. Burgerlijke stand GEBOREN Wilhelmus Hubertuss z. v. N. Broekhof en M. J Lemmers. Willem Gerard, z. v. C- Kozijn en A. H. J. yessem Nicolaas Cornells Adrianus, tl v. C. m. Koomen en J. A. Grimbergen. Anna Agatha Maria, d. v. P. J. Langeveld en C. P, A Hei-mans. Wilhel mus Johannes en Anna Johanna, z. en d- v. W. v. d. Star en M. K. Ganzevles.' Johannes Ignatius, z. v. P. van der Zwet en C. A. van Gerven. Martinus Gerardus, z. v. P. Zeegers en J. M. H. Rijnbeek. ONDERTROUWD: W. J. M. Hootsmans en G. Numan, II M. v. d. Reep en M. J. C v. d. Aart. GEHUWD: P J. J. Kiebert en A. A. M. Strik. A. A. Schakenbos en A. C. van Beek. J Eisen- ga en S N. de Haan. OVERLEDEN: Anna Joha.nna Cornelia van Eeden, echtgenote van J. van der Vlugt, oud jaar. Amsterdamse Beurs Slotkoers Openings Vrijdag koersen Koninklijke Olie. 34314 344% 300% 298 25514 255)4 A.K.U 165% 165 Fokker Nederlandse Ford 350 Nederlandse Kabel 291)4 v. Berkei's Patent 125% Scheepvaart-Unie 183 Vz 183 Holl.-Amerika Lijn 195 Deli Maatschappij 156% 156% H.V.A 227 288% A'dam Rubber 166 167)4 Ned. Handel Mij 161% 172% N.-I. Handelsbank 132% 134 Billiton Mij II 390 A. ZONDERLAND. Spaamwouderstraat 81 Tel. 12915. Verhuur van handwagens. Verkoop nog slechts Dins dag en Woensdag. Wij zijn wegens vacantie GESLOTEN van 12 t/m, 18 Augustus SCHERMERSTRAAT 26 (bij de Zijlweg) Haarlem Laten staan Zaterdag 79 uur in Rembrandt LEDEREN HANDTAS met textielkaar- ten. Zeer gedupeerd. Tegen beloning terug te bezorgen Nachtegaalstraat 87. Voor de vacahties K!NDER*FMSION „HUMMEL-OORD" PALESTRI NASTR. 11, A'dam-Z. Tel. 93266. Speciaal voor Baby's en Kleuters AVONDOPtEIIING hscinners en gevorderden AnnVang nieuw mrsus September n.s. Zee- en Luchtvaart Rijkscertificaat TECHNISCH INSTITUUT COORNHERTSTRAAT 20 HAARIEM WEST TELEFOON 1783F WELKE HOUTHANDEL of/bouwmaterialenbedrijf kan persoon met jaren aannemers praktijk plaatsen als afgever-contróle of iets dergelijks, ook genegen onderhoudswerkzaamheden te verrichten. Brieven onder no. 1453. GEVRAAGD op goede stand met badkamer en kookgelegenheid door rustig gezin (3 personen). Brieven onder no. 1429.

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 3