Prins Bira op Maserati verbeten strijd tegen wint Rolt Nederlaag voor Sportclub „Haarlem" E.D.O. degradeert naar de overgangsklasse MAANDAG 9 AUGUSTUS 1948 PRIJS VAN ZANDVOORT Zestigduizend bezoekers sloegen in ademloze spanning de race gade Er was niemand meer die zitten bleef toen in de laatste ronde van de Prijs van Zandvoort het gevecht tussen Prins Bira van Siam en majoor Rolt moest worden beslist. Tien ron den lang had de donkergroene Alfa Romeo van de Brit vlak achter de geel-blauwe Maserati van Bira ge legen, steeds inlopend in de bochten, steeds weer iets verliezend op de rechte einden door de betere accele ratie van de Maserati. Rolt vocht met inzet van al zijn rijkunst. Dit was de race van zijn leven. Hij deed onge lofelijke dingen met zijn elf jaar oude wagen. Op de hielen van Bira ging hij de laatste ronde in. Door de hairpins op de „hoek van Tarzan" en de „Hun- zerug". Zo verdwenen zij achter de duinen en alleen de donder van de race-motoren vertelde van de strijd die daar werd uitgevochten. En toen zij op het rechte eirtd weer verschenen, viel niet te zeggen wie er voor lag. Als één man rezen de gefascineerde toeschouwers opihoog. Naast elkaar stormden de wagens op de witte eind streep af. Toen rukte de Maserati naar voren en met een tiende seconde voorsprong werd Bira één. Het was een waardige climax van deze eerste werkelijke auto-race die zestigdui zend mensen in een onafgebroken stroom Zaterdag naar Candvoort had getrokken. De tribunes waren stampvol en sommige duinen langs het circuit leken wel mieren hopen, zo dicht zaten de mensen naast elkaar. En burgemeester Van Fenema kon in zijn openingswoord terecht met trots en bewondering gewagen van de wil om er weer boven op te komen, die in Zand voort leeft en die geleid heeft tot het ini tiatief om een race-circuit te bouwen., „We zitten in Zandvoort geen moment stil", zei hij en wie dit evenement heeft aanschouwd zal beseffen dat dit geen lege woorden waren. Circuit geopend Hij heette nog de ministers van Binnen landse Zaken, Wederopbouw en Finan ciën, generaal Kruis en de Britse ambassa deur welkom en toen knipte de echtgenote van oud-burgemeester Van Alphen hiet witte lint door over de weg die zijn naam draagt. Het circuit was geopend en na h«t spelen van de volksliederen van Groot- Brittannië, Siam en Nederland begon de eerste serie over 24 ronden (100.63 km). Hierin liepen negen wagens met als favo rieten de rode Maserati van Parnell, de ERA van Harrison en de Alfa Romeo van Rolt. Toen het veld de eerste keer door kwam, zat Parnell aan de kop, gevolgd door Harrison en Rolt. In de derde ronde moest hij de leiding afstaan aan de feno menaal rijdende Harrison. Deze bleef zes ronden vooraan, maar toen brak zijn ach teras. Hij moest jammer genoeg opgeven; deze jonge rijder had een ernstig woordje mee kurlfcen spreken. Ook de Alta van Abecassis die in de training aldoor moei lijkheden met zijn versnellingsbak had gehad, viel uit door een gebroken klep. Zo won Parnell zijn serie eigenlijk on bedreigd. Rolt en Bolster (ERA) die de snelste ronde maakte'(127 km per uur ge middeld), leverden nog wat strijd om de tweede plaats, maar Rolt bleef sneller. Minus de uitvallers bleven precies de zeven rijders over, die in de finale moch ten starten. Tweede serie voor Bira Nadat Parnell met een levensgrote krans zijn ere-rondje had gereden, ver scheen het veld voor de«tweede serie aan de start. Niet' verschenen waren de nieuwe ERA van Johnson die een kapotte com pressor had en de Maserati van Ansell, die een uitgelopen hoofdlager had. Walker nam met zijn #RA de kop, met Bira op de de tweede en Brooke (ERA) op de derde plaats. Hij reed zo brutaal als de beul en wist zijn oude wagen drie ronden vooraan te houden. Toen kwam Bira opzetten, die de leiding overnam. Walker bleef nog twee ronden op de tweede plaats maar moest toen opgeven wegens bougie-moeilijk heden. Deze heat was daarna onbedreigd voor Bira. David Hamilton reed een goede race en werd tweede. De snelste ronde van Bira werd gereden met een gemiddelde van 131.7 km per uur. Sleeënparade De pauze die aan de finale voorafging werd gebruikt door de Nederlandse auto mobielhandel om de nieuwste modellen aan het publiek te tonen en het werd een parade die met interesse gevolgd werd. Voor het hoofdnummer, de finale over veertig ronden (167.72 km) verschenen de veertien geklasseerde wagens uit de series aan de start. Met daverend geloei stoven Zij weg en toen het veld na een ronde weer doorkwam, lag Rolt voorop, gevolgd door Bira en Parnell. Ook in de tweede ronde bleef de stand zo, maar in de derde maakte Parnell een geweldige schuiver in de flauwe bocht tegenover de tribune, waar een andere wagen blijkbaar olie had ver loren. Drie of vier wagens achter hem «lipten eveneens en het zag er even maar uit of er brokken zouden valleii, maar de coureurs redden zich uiterst handig. Deze groep, waarvan de meesten totaal stil kwamen te staan, kreeg daardoor een niet meer in te lopen achterstand op de twee leidende wagens waarvan Bira inmiddels vooraan was gekomen. Toen Bira met de regelmaat van een klok zijn rondjes draaide en steeds meer op Rolt uitliep zag het er naar uit, dat ook in deze race geen andere strijd zou worden geleverd dan de kleine privé-geveehten die tussen de uiterst sportieve rijders steeds plaats hadden gehad. Bira bleef tot in de tiende ronde onbe dreigd aan de kop, lapte zelfs een paar rijders en er scheen voor hem geen vuiltje aan de lucht. Maai' de wagens hadden toen al in totaal ruim 140 kilometer gereden en op dit bochtige circuit flink hun best gedaan en bovendien lag er olie in een paar bochten, zodat er voorzichtig gereden moest worden. Rolt komt opzetten Hoe het ook zij, in de elfde ronde kreeg Bira ineens, voor hem onaangenaam, ge zelschap. Wat er gebeurde weet niemand, maar in een waarschijnlijk zeer langzame ronde van de Siamees was Rolt ineens op komen zetten en Bira tot op tweehonderd meter genaderd.Uit de pit van Bira kwamen nadrukkelijke signalen om sneller te gaan en de geel-blauwe Maserati gaf daaraan Een plaatje van de felle strijd die Zaterdag op het Zandvoorter circuit werd uitgevochten tussen Birds Maserati (no. 12) en Rolt's Alfa Romeo (no. 10). Keer op keer lagen de wagens in de haarspeldbocht min of meer in deze positie en de vraag is geïezen of Bira de Alfa Romeo die in deze bocht ongetwijfeld sneller teas, ruimte had moeten geven om te passeren, liet is een vraag die door experts zo verschil lend werd beoordeeld, dat een definitief antwoord wel in het duister zal blijven. spoedig gehoor. Maar toen gebeurde het onverwachte. Rolt kwam mee. Met zijn oude Alfa, zonder compressor nog wel, hield hij het tempo van de ultra-moderne anderhalve liter bij en zag zelfs kans heel, heel langzaam in te lopen, voornamelijk door zijn sublieme wijze van rijden bij het passeren van andere deelnemers, die al vrij gauw in groten getale gelapt werden door het leidende koppel. In de twintigste ronde was hij Bira tot op honderd meter genaderd en het pu bliek ging geïnteresseerd rechtop zitten en zei: „Gut, wat doet die jongen dat aardig". Maar toen Rolt in de negenentwintigste ronde die achterstand tot twintig meter had teruggebracht, viel er ineens de stilte die betekent dat er een grote strijd op handen is. Stilte onder de toeschouwers wel te verstaan, want op de baan was er kabaal genoeg. R.C.H. speelt morgen tegen Bristol Rovers Dinsdagavond zullen de Haarlemse voet balliefhebbers naar het Heemsteedse Sport park trekken, om de spelers van Bristol Rovers tegen de Racing in actie te zien. De Engelse ploeg mag een in alle opzichten sterk team worden genoemd. Warren, de stopper- spil en aanvoerder, is een speler van groot formaat en heel wat aanbiedingen van de zijde van Arsenal en Liverpool werden reeds voor deze speler gedaan. Rechtshalf Pitt is eveneens een speler van eminente kwalitei ten en met zijn uithoudingsvermogen vult hij regelmatig de voorhoede als zesde man aan. Hij heeft de bijnaam van .penalty-king". Nimmer miste hij een strafschop! Middenvoor Lambden is de grote leider van de aanval. In de voorhtoede treft men verder Pether- bridge aan, een vleugelspeler die heel wat in zijn mars heeft en van de vleugel af een groot aantal doelpunten op zijn naam heeft ge bracht. Een zeer attractieve wedstrijd mag worden verwacht en nadat de Haarlemmers sinds 25 jaar geen Engels prof-team meer op hun velden hebben zien spelen, houden we het thans op een goed bezet Sportpark. De Racing komt met het volgende elftal binnen de lijnen: v. d. Vliet, doel; Bartels en Van Rliee- ne. achter; Biesbrouck, De Vos en Heyerman, midden; Bleeker, De Wette, Hanse, De Boer en Koster, voor. Het Heemsteeds Muziekkorps „Excelsior" verleent medewerking. Zaterdag speelde Bristol Rovers tegen NEC in het Goffert Stadion, waar twintigdukend bezoekers bijeen waren. De Engelsen hadden het niet gemakkelijk tegen de Nijmegenaren, die met doelman De Munck versterkt waren. Deze was bijzonder op dreef en was niet te passeren. Met 1 0 won NEC. EDO ontmoet Victoria F.C. Zondag 15 Augustus komt EDO in het Noorder Sportpark uit tegen Victoria F.C. uit Norwich, spelende in de Engelse derde divisie. De Haarlemmers verschijnen in hun opstelling van bet afgelopen seizoen. Een interessante strijd is te verwachten. Zwemmen De grote strijd Die grote strijd begon inderdaad. Tien ronden lang. Een strijd tussen de routinier Bira met zijn prima-Maserati en Rolt met zijn ongetwijfeld aardig-opgeschroefde Alfa. Maar dan toch altijd een strijd waar bij de Siamees alle troeven in handen had waartegenover Rolt slechts zijn moed en zijn rijkunst kgn stellen. De Maserati trok beter, lag beter en remde beter. Maar hij kon de Alfa niet afschudden. En terwijl Bira keer op keer bezorgd achterom keek, reed Rolt verbeten verder. En terwijl de spanning tot enerverende hoogte steeg, naderde Rolt in de bochten steeds dichter. Tot twee keer toe kwam hij in de binnen- bocht naast Bira, maar hij kon niet door drukken omdat hij geen ruimte kreeg. In die twee bochten Werd Rolt geslagen, hoe wel hij daar sneller was. Had Bira de vrije baan gegeven, die Rolt waarschijnlijk wel toekwam, dan had de Alfa een beste kans gemaakt. Bira, die er zoals begrijpelijk is weinig voor voelde om zijn vaste bocht in de steek te laten met allé risico van dien, want het gaat nueenmaal hard, -kreeg de blauwe vlag („Andere deelnemer wil pas seren") trouwens wel wat laat. - Nog slaagde Rolt er bijna in om in de laatste ronde Bira aan de buitenkant voorbij te konVen. Maar op dat laatste rechte eind zegeVierde de acceleratie van de Maserati. Beide rijders, men zou haast zeggen beide winnaars, hebben op hun ererondje de daverende ovatie gekregen die hun toe kwam voor hun moedig en kundig rijden. 's Avonds had in lfótel „De Schelp" de prijsuitreiking plaats door de heer H. J. Tjaarda. Verder werd het woord gevoerd door burgemeester Van Fenema, Earl Howe namens de BRDC, en de bekendè Engelse coureur majoor Gardner. De uitslagen luiden: Eerste serie: 1. Par nell (Maserati) 50 min. 17.8 sec. 120.06 km. 2. Rolt (Alfa Romeo) 50 min. 21.4 sec. 119.80 km. 3. Bolster (ERA) 50 min. 23.9 sec. 118.36 km. Tweede serie: 1. Bira (Maserati) 50 min. 24.2 sec., 119.8 km. 2. B. Hamshire (ERA) 51 min. 23.4 sec. 117.49 km. 3. D. Hamilton (ERA) 51 min. 31.8 sec. 116.45 km. Finale: 1. prins Bira (Maserati) 1 uur 25 min. 22.2 sec (40 ronden 117.88 km). 2. Rolt (Alfa Romeo) 1 uur 25 min. 22.3 sec. 40 ronden, 117.88 km. 3. Parnell (Maserati) 1 uur 25 min. 33.4 sec. (39 ronden). 4. Ha- hulton (ERA) 1 uur 25 min. 56.6 sec. (39 ronden). 5. Ashmore (ERA) 1 uur 27 min. 6.2 sec. (39 ronden). 6. Brooke (ERA) 1 uur 25 min. 52.2 sec. (38 ronden). 7. Hampshire (ERA) 1 uur 26 min. 1.3 sec. (38 ronden). Waterpolocompetitie De' uitslagen van voor de waterpolo-compe- titie Koninklijke Nederlandse Zwembond gespeelde wedstrijden luiden: Dames: le klasse: DWRRDZ 35; 2e klasse C: VZV—DWT 2—4. Heren: le klasse B: DWRHPC 45; 2e klasse C: DZVHaarlem 04, MaasHaar lem 03. Reserve 2e klasse A: Haarlem 2 AZ2 51. 2e klasse D: FutenDWT 16. Jeugdafdeling: DJKHaarlem 411. Uitslagen competitie kring Haai'lem van de K N Z.B. Dames: DWT 3—DWR 3 4—1, HPC 2—VZV 2 3—3. Meisjes: HPC—VZV 0—4. Heren, afdeling 1: HVGB 5—DWT 3 8—0, VZV 3—Haarlem 4 0—3. HVGB 5—VZV 3 1—0. Afdeling II: HZV 1—Haarlem 6 5—0, HZV 1—DWR 4 5—2, DWR 4—HZV 1 1—5. Voor deze week zijn nog de volgende wedstrijden vastgesteld: Dinsdag 10 Augustus: 3e klasse F: Haarlem 2Waterlelie 1. Woensdag 11 Augustus: le klasse B heren: DWRNereus. Reserve le klasse B heren: DWR 2—DJK 2. Reserve 2e klasse E heren: DWR 3—VZV 2. Donderdag 12 Augustus: 2e klasse C dames: DWT—ADZ. Zeilen Zeilwedstrijden op het Spaarne Het Comité nationale zeilwedstrijden te Haarlem houdt op Zaterdag 28 en Zondag 29 Augustus wedstrijden op het Noorder Spaarne. Het programma vermeldt wedstrij den voor draken, valken, 12 m2 sharpie, 16 m2 eenheidsklas, Olympiajollen en twaalf- voetsjolllen (a en b). Op Zaterdag wordt één maal gestart en Zondag twee maal. Athletiek Haarlemmers veroveren Noo'rdhollandse titels Bij de Noordhollandse athletiekkampioen- schappen, die Zaterdag en Zondag te Am-' sterdam werden gehouden, zijn diverse kam pioenstitels in handen van Haarl. athleten tefecht gekomen. Tijdens de wedstrijden van Zaterdag was het verrassendste resultaat de overwinning, welke Van Gog op de 1500 m. op de sterke Amsterdamse loper Groen be haalde. Deze ging weliswaar geruime tijd met grote voorsprong aan de kop, maar hij was toch evenals van Wijngaarden (Suomi) niet tegen de eindspurt van de „Haarlem" ahtleet opgewassen. Van Gog noteerde 4 min. 6.8 sec. Jaspers prolongeerde zijn kampioen schap bij het hoogspringen voor junioren met een sprong van 1.50 m. Wullems (Haar lem) kwam uitstekend voor de dag op de 200 m. en zag zich pas op de streep door Blok (A.V. [23) geklopt.'Beide loffers liepen de af stand in 23.2 sec. Onder veel minder gunstige weersomstandigheden werden Zondag de wedstrijden voortgezet. De „Haarlem"junior Sloos won de 100 m. voor junioren in 11.9 sec. Op de 400 m. ging de strijd hoofdzakelijk tussen Turkenburg (Holland) en zijn stadge noot Wullems van „Haarlem". Turkenburg zegevierde in 52,5 sec. Tijdens de 800 m. nam Groen revanche op v. Gog voor zijn neder' laag van Zaterdag op de 1500 m. Na zeer spannende strijd ging de Amsterdammer 0.1 sec. eerder over de finish dan v. Gog. Hij maakte een tijd van 2 min. 4.3 sec. De 5000 m. leek aanvankelijk een gemakkelijke over winning voor W. v. Deursen (Haarlem) op te leveren, doch zijn clubgenoot Beekhoven, die voor de eerste maal op deze afstand uitkwam, maakte zo'n prachtige eindspurt, dat het ver schil uiteindelijk slechts enkele meters be droeg. Van Deursen noteerde 16 min. 32 sec.. Beekhoven 16 min. 34.2 sec. De technische nummers hadden zeer ernstig te lijden onder de stormachtige wind. Bij het verspringen had Willems (Haarlem) voldoende aan 6.30 m. om zich kampioen te mogen noemen, Kluft kwam bij het kogelstoten ook al niet tot een grootse prestatie. 12.85 m. was niet temin voldoende voor de eerste plaats. Bij het polsstokhoogspringen raakte de Neder landse kampioen Lamoree zodanig gewond, dat hij niet verder kon springen en hij zal Woensdagavond niet met de Nederlandse ploeg in Rotterdam tegen Zwitserland kun nen uitkomen. De titel van kampioen van Noordholland kwam toembij een „Haarlem"- athleet terecht. Swart, die Lamoree Woens dag zal vervangen, won met 3.30 m. Voetbal Kennemer Bataljon tegen Kennemer elftal Zaterdagmiddag speelt het Kennemer Ba taljon op het Gemeentelijk Sportterrein te Overveen een voetbalwedstrijd tegen het Kennemer elftal. Laatstgenoemd elftal is als volgt samengesteld: doel Willemse (HBC); achter: Bitter (Schoten) en Van der Linden (HBC); midden: Tiggeloven (Halfweg), Röbken (Terrasvogels) en Van der Werff (Zandvoortmeeuwen); voor: Munk (*010), Postma (Halfweg), Enzeler (ETO), Vlietstra (VVB) en Wijker (Velsen). Reserves zijn: Kessens (Schoten), Vons (DIO) en Prent (THB). Bond tot het redden van drenkelingen Te Amsterdam werd Zaterdag en te Heem stede op Zondag door de -Technische Com missie van de Nederlandse Bond tot het Redden van Drenkelingen examen afgeno men tot het behalen van het instructeurs diploma. In Amsterdam legden vijf candida- ten het examen af, waarvan er twee slaagden en wel mej. A. M. Lommerse en de Hille- gomse Reddingsbrigade en de heer G. Schui temaker van de Bloemendaalse Reddings brigade. Aan het examen in de zwemvijver „Groenendaal" namen eveneens vijf candi- daten deel, die allen slaagde, n.l. de heren J. Petiet en F. Servaas van de Amsterdamse Reddingsbrigade, de dames A. E. J. Bosse en Th. M. Turkenburg van de Haarlemse Red dingsbrigade en de heer G. van der Heyden van de Zaltbommelse Reddingsbrigade. De heer J. P. Weijburg; voorzitter van de Ne derlandse Bond tot het Redden van Drenke lingen woonde het examen bij. m Geslepen vrouwen met ongeslepen diamanten De Amerikaanse douane-autoriteiten hebben Vrijdag voor meer dan 250.000 dollar aan diamanten in beslag genomen bij twee vrouwen, die er van verdacht worden de agenten te zijn van een inter nationale smokkelbende. De vrouwen had den de diamanten verborgen in geheime vakjes van hun koffers. Tips uit Nederland en België leidden tot deze inbeslagneming en toen de vrouwen uit twee verschillende vliegtuigen op het vliegveld Laguardia stapten, werden zij in gerekend en gevisiteerd. De eerste arrestante was een zekere mrs. Fanny Keller uit Chicago die Donderdag avond werd aangehouden toen zij met een vliegtuig van de G.L.M. arriveerde. Zij kwam uit Antwerpen. Bij haar werden ge slepen diamanten gevonden ter waarde van 100.000 dollar. De tweede vrouw. Helen List uit New York stapte uit een toestel van de Pan-American Airlines toen zij Vrijdagmorgen werd ingerekend. Bij haar vond de politie elf pakjes met onbewerkte diamanten onder egn valse bodem in haar koffer. Geschatte waarde: 150.000 dollar. Het douane-bureau heeft van diamant handelaren het verzoek ontvangen de smokkelarij tegen te gaan die New York overstroomt^net stenen waarop geen in voerrechten zijn betaald. Men vermoedt dat dit complot in Nederland en België z(jn oorsprong heeft. Belgen klagen steen en been De critieke toestand waarin het Belgi sche steenbakkersbedrijf zich op het ogen blik bevindt, heeft Spaak, eerste minister en minister van Buitenlandse Zaken, aan leiding gegeven een afvaardiging van de steenbakkers-nijverheid te ontvangen. Spaak heeft beloofd de toestand te on derzoeken en te trachten deze te verbete ren. Onderhandelingen zullen eerstdaags worden aangeknoopt met het oog op het uitvoeren van Belgische bakstenennaar Nederland, waarvoor de gelden, die ter be schikking van Nederland zijn gesteld bin nen het raam van het Marshall-plan zou den kunnen worden gebruikt. Angina heerst le Uitgeest Naar aanleiding van het bericht* in ons blad van Zaterdag, waarin wij melding maakten van de vreemde ziekteverschijnse len in het watersportcentrum Uitgeest hebben wij ons nader iri verbinding ge steld met de in Uitgeest woonachtige ge neesheer dr. J. J. F. Brugman. Deze deelde ons mede, dat nu bekend is, dat men meest te doen heeft met een gewone Angina die een zeer infectieus karakter draagt. Vol gens genoemde arts was er geen enkele reden tot ongerustheid aanwezig, aange zien de ziekte 'gelukkig alweer aan het afnemen is. Om het circuit De zestigduizend toeschouwers dit is dc laagste schatting die Zaterdag naar Zand voort waren gekomen om er hun vreugde te beleven aan het snelle gedoe van de race wagens zijn in bijzonder hoog gezelschap ge weestte weten dal van de koning van Siam, die hier met vacantie vertoeft en naar neef Bira kwam kijken. Deze twinttgjarige vorst arriveerde zonder gevolg in een doodgewone taxi en wou zich reeds naar dc tribune begeven, toen een con troleur hem vroeg naar zijn kaartje. .Vu is een van dc voorrechten van het koningschap altijd geweest, dat men overal voor niks naar binnen mag en bovendien een plaats krijgt waar men alles goed kan zien. Dus zei de vorst: „Ik hen de koning van Stam „En ik ben de Sjah van Perzic", zei dc con troleur, die van mening was dat iedereen wel vertellen kan, dat hij koning is, ..maar zonder kaartje komt u niet op de tribune". Er moest een KNAC-official aan te pas komen om te zorgen dat de koning kreeg wat des konings is. Overigens heeft de vorst zich best vermaakt, vooral toen zijn neef de eerste prijs in de wacht sleepte. Meen niet dat dit voorval beduidt, dat dc organisatie niqt klopte, want die was zo goéd als men voor de eerste keer redelijkerwijs ver langen kan. Wel moesten dc automobilisten vrij lang wachten in de opstoppingen, maar er waren ook duizenden wagens, zodat deze niet te vermijden waren. Alleen was het jammer dat een functionaris van de Rijkspolitie door dc drukte blijkbaar zo zenuwachtig werd, dat hij dc rijder van één der race-wagens, die na afloop over dc weg naar huis moesten, een revolver op de borst hield om zipi bovendien nog ongerechtvaardigd stopbevel, waartegen dc Bril protesteerde, kracht bij te zetten. Het lijkt ons toe*dat dit een vreemde indruk moet maken op een Engels man in wiens eigen land de politie niet eens revolvers draagt, maar over het algemeen in een grote dosis tact een werkzamer middel heeft. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE Met een machtige armzwaai maakte dc Italiaan Arena Zaterdag een einde aan onze hoop op 'een vijfde gouden Olympische medaille. Het Nederlandse waterpolo-zevental verloor deze laatste wedstrijd tegen de Italianen verdiend met 4-2, maar kon toch, door Ilongarlje's 3-0 overwinning op België, nog juist de bronzen „plak" in de wacht slepen. Italië werd Olym pisch kampioen, de Hongaarse ploeg eindigde als tweede. Honkbalcompetitie Door de slechte weersomstandigheden is er in de eerste klas slechts één wedstrijd ge speeld in de eerste klasse der honkbalcom petitie. dich de overwinning, welke WGA op SC Haarlem behaalde had belangrijke gevolgen. In de eerste plaats is door deze uit slag de spanning in de kopgroep weer toe genomen, al heelt SC „Haarlem" nog de beste papieren. Voorts staat EDO nu defini tief onderaan en degradeert. De opengeko- men plaats zal bezet, worden door HCK of Spartaan, die kampioen werden van resp. overgangsklasse B en A, cn in twee wed strijden zullen uitmaken, wie er volgend jaar in de eerste klasse- mag uitkomen. WGA—SC Haarlem 3—2. De verrassende overwinning der gemeente ambtenaren was voor een groot deel te dan ken aan het schitterende spel van C. Hole wijn, die in het verre veld vele prachtige vangen maakte en aan werper v. d. Velde, die behoorlijk in vorm was. Dit bleek reeds in het begin, want in de eerste sl^gbeurten gingen de Haarlemmers steeds voor nul aan de kant. WGA daaren tegen nam reeds in de eerste innings een voorsprong van 10, die echter in de vierde slagbeurt door twee punten van SC Haarlem teniet werd gedaan. Hierna volgde een span nende strijd, vooral toen WGA in de 8e innings gelijk maakte. In de laatste slagbeuft werd het lot der Haarlemmers bezegeld, want nadat zij voor nul waren uitgegaan, scoorden de Amsterdammers door honkslagen van Voorthuizen en Holewijn de winnende run. De beste hitters waren: Jole (SC Haarlem) P. Holewijn (WGA), beide met 2 honk slagen. De werpersresultaten waren: WGA: 8x3 sl„ 4 x 4 w.. 6 h.sl. SC Haarlem: 6x3 sl„ 5 x 4 w., 4 h.sl. Gescoord werd als volgt: SC Haarlem: 0—0—0—2—0—0—0—0—0=2 WGA: 1-0—0—0-0—0—0—1—1=3 De stand luidt thans: SC Haarlem 12 8 1 3 17 Schoten 12 7 1 4 15 Ajax 11 7 0 4 14 BI. Wit 11 6 1 4 13 OWO II 5 0 6 10 HHC 12 5 0 WGA 13 4 2 EDO 12 2 1 De uitslagen luiden: le klasse: WGASC „Haarlem" SchotenAjax 18 (gest. regen). Overgangsklas" a: RCHDOS 35: TYBB Quick 16—6 (gest.); HHC 2Spartaan 03 (gest.). Overgangsklas b: ABC—HCK 2—8; DWS EDO 2 176; HFC HaWlemWatergraafs meer (Watergraafsmeer n. o.). 2e klasse a: NeptunusSchoten 2 1416; Sparta—HHC 3 13—5. 2e klasse a: Celeritas 2Laakkwartier 911; SpartaNeptunus 164. 2e klasse b: CatchersWatergraafsmeer 251; OWO 2Zandvoortmeeuwen 64 (gest. regen); Spartaan 2EHS 2 288. 2e klasse c: KennemerlandWGA 2 229 AHC '31—HFC Haarlem 2 13—7: TIW—Scho ten 3 25—4. 2e klasse d: Quick 2—RCH 2 (RCH 2 niet opgekomen)EHSShell 33—0. 10 5 3—2; Duistere Russische praktijken in de Verenigde Staten Een Russische onderwijzeres, Oksana Kosenkina, die in New York les geeft aan kinderen van Russische diplomaten, heeft dezer dagen een duister avontuur beleefd, dat de commissie voor onderzoek naar on-Amerikaanse activiteit danig heeft ge alarmeerd. De onderwijzeres zou naar de Sovjet- Unie terugkeren doch werd daags daar voor ontvoerd. Volgens de lezing van het Russische consulaat geschiedde de ontvoe ring door Wit-Russen onder leiding van gravin Tolstoi, dochter van de Russische auteur, die de onderwijzeres wilden dwin gen verklaringen af te leggen die gericht waren tegen de Sovjet-regering. Volgens gravin Tolstoi kwam de onderwijzeres echter vrijwillig naar de Wit-Russische kolonie in de buurt van New York, omdat zij zich bedreigd voelde en vreesde dood geschoten te zullen worden. In ieder ge val heeft personeel van het Russische consulaat haar in „bewaring" genomen na een overval op de Wit-Russische kolonie. De Amerikaanse autoriteiten zullen de zaak onderzoeken. De voorzitter der com missie voor onderzoek naar on-Ameri kaanse activiteit, Karl Mundt, heeft ver klaard dat het ministerie van Buitenlandse Zaken opheldering eist omdat het van me ning is, dat dergelijke gebeurtenissen Amerika niet behoren te geschieden. Sport in 't kort FEIJENOORD VERSLAAT SURINAME met 3—1. De Zaterdag gespeelde voetbal wedstrijd tussen Feijenoord en Suriname werd door Feijenoord gewpnnen niet 3—1. De rust ging in met 2—1. 22.000 vliegers verdwenen in de laatste oorlog Nasporingen najr graven hadden succes Speciale opsporings-eenheden van de En gelse R.A.F. trachten nog steeds sporen te vinden van de geallieerde vliegers, die tij dens de tweede wereldoorlog als vermist opgetekend werden. Verleden maand had men van 19.756 der 22.000 vermisten de laatste rustplaats reeds gevonden, bijna in alle gevallen graven in Europa en het Oos ten, waar een eenvoudig kruis en de woor den „onbekende geallieerde vlieger" de plaats van het graf aangeven. Het personeel der opsporingseenheden bestaat geheel uit officieren, die als detec tives te werk gaan. Familiefoto's, ringen, horloges, wasmerken en stukken van een vliegtuig, die nog ergens op een vergeten plaats verspreid liggen dit alles doet dienst bij het indentificeren van de persoon die niet is teruggekeerd. Het Engelse ministerie van Luchtvaart heeft bekendg emaakt, dat de eenheid, die gedurende drie jaar het Middellandse Zee gebied, het Nabije Oosten en Zuid-Europa heeft nagespeurd, thans is ontbonden. Een kleine afdeling blijft te Athene in de hoop in staat te zijn het guerillagcbied in te komen. De officieren van de opsporings dienst hebben in Albanië, Roemenië en Bulgarije geen toegang gekregen, doch de Britse luchtvaartattachés in de beide laatst genoemde landen zullen onderzoekingen verrichten. In Roemenië is het werk prac- tisch voltooid. Eén eenheid vertoeft in Duitsland, waar nog veel werk gedaan moet worden, vooral in de Sovjet-zóne. Nieuwe Marshall-toewijzing Voor negen Europese landen plus China en Triëst is in het kader van het plan- Marshall opnieuw aankoopmachtiging ver leend tot een totaalbedrag van 94.102.499 dollar. Het totaal der tot dusver verleende machtigingen komt hiermede op 1.001.986.433 dollar. Nederland krijgt van de nieuwe toewij zing een bedrag van 3.689.770 dollar. De volgende producten kunnen hiervoor wor den gekocht: Talk voor 60.000 dollar, lijn olie (uit Canada) voor 837.500 dollar, lijn zaad (uit Mexico) voor 1.500.000 dollar, tarwe voor 407.730 dollar cn katoenen ga rens voor 1.100.000 dollar. Sedert de inwerkingtreding van het plan is aan Nederland tot dusver in totaal toe gewezen 63.257.916 dollar. Oostenrijk, dat ditmaal een toewijzing van 2.801.877 dollar kreeg, betrekt hiervan voor 1.115.200 dollar aan margarine uit Nederland. Ruhrgas naar Limburg contractueel geregeld Donderdagmorgen 5 Augustus 1948 werd te Heerlen de overeenkomst ondertekend, waarbij de gaslevering aan staatsmijnen uit het Ruhrgebied definitief werd gere geld. Zoals bekend mag worden veronder steld, werd met deze levering in October 1946 als resultaat van mondelingen af spraken met de Engelse en Amerikaanse bezettingsautoriteiten en Duitse gasleveran ciers een begin gemaakt. Buiten de directie van de staatsmijnen waren bij de ondertekening van het con tract aanwezig vertegenwoordigers van bizonale in- en uitvoerorganisaties, welk instituut het mogelijk maakte dat tussen de Nederlandse en Duitse partijen bij deze gaslevering een overeenkomst op coramer- ciëlle basis kon worden afgesloten. Na de totstandkoming van de pijpleiding Alsdorf-Heerlen de eerste internationale koppelleiding tussen ondernemingen welke zich belasten met de gasvoorziening over lange afstanden ontvingen de staatsmij nen aanvankelijk 60.000 m3. Duits gas per etmaal. In de strenge winter 1946/47 werd deze hoeveelheid tot 240.000 m3. per etmaal verhoogd, welke boeveelheid .van die dag af regelmatig uit Duitsland werd betrok ken. Het thans ondertekende contract, dat enkel tot stand kon komen door wederzijds begrip voor eikaars problemen, ondanks het onzekere beloop in de toekomst der koers- en prijsverhoudingen, voorziet in de levering van 240.000 m3. gas per etmaal voor de eerstvolgende tien jaren.

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 5