VACANTIE QjCort en Bondig Glorie van de Bloem trok door Haarlem Haarlem kreunde onder de Zuidwester Bliksem-interviews met bekenden en onbekenden maandag 9 augustus 1948 Haarlems dagblad Hoogtepunt van het Bloemenfestijn Ook laatste dag door goed weer begunstigd Toen Zaterdagmiddag zes elegante amazones op hun fiere rossen statig uit de Grote Houtstraat de Markt opzwenkten, voelde ieder van de veie honderden die op Haarlems mooiste plein tezamen gekomen waren, dat dit de inleiding vormde van een stoet die door de samenvoeging van goede smaak, gratie en vindingrijkheid op deze laatste dag van het Bloemenfeest de reputatie van Ilaarlrm als Bloemenstad op onmiskenbare wijze zou bevestigen. En zij, die zo dachten, zijn niet bedrogen uitgekomen. De favo rieten van het seizoen: rozen, anjers, dahlia's, gladiolen, z'nnla'k hebben in hun bonte veelsoortigheid de sierlijke lijn van dc nieuwste automodellen nog meer tot haar recht doen komen of de nuttige lelijkheid van de bedrijfswagens op geraffineerde wijze gemaskeerd: zij hebben gediend om alledaagse fietsen de charme en de aantrekke lijkheid te verlenen van het onverwachte en het oorspronkelijke, zij hebben luister bijgezet aan het streven van vele verenigingen op idealistische grondslarr en zij werden ook gebruikt om ongekunsteld de boertigheid en de humor, die vele deelnemers toonden te bezitten, te verhogen. Dit tweede Bloemencorso heeft wel zeer gelukkig aangetoond, dat Haarlem zich kan verheugen in een gezonde jeugd, die liefde voor de schoonheid der natuur weet te ver binden met de dorst naar een gelukkige samenleving. Want er waren Vele jeugdverenigingen of instellingen voor de jeugd in deze stoet, die deze gedachte symboliseerden: de prachtige wagen van „Jong Haarlem. Vooruit!" in de eerste plaats, de School- en Werktuinen, en de reeks paarden en wagens vol kinder en bloemenvreugde van het Haarlemse Verbond van Speeltuinverenigingen. En het zou onjuist en ondankbaar zijn de een voudige gratie van de wagen van de ont spanningsvereniging „Pax", die op tref fende wijze hulde bewees aan het werk van mevrouw Spoor, te vergeten of de smaak volle inzending in een teer blauw-wit van de gymnastiekvereniging „Bato" niet te noemen. Maar dat we met deze jeugdgroepen en -organisaties ons verslag begonnen, wil in het geheel niet zeggen, dat we hiermee een rangorde ten opzichte yan de overige deel nemers wilden aangeven. Allen hebben kosten noch moeiten ge spaard zo goed mogelijk voor de dag te komen en allen hebben gelijk bijgedragen tot het welslagen van dit hoogtepunt van het Bloemenfestijn, dat in staat bleek enige uren lang de aandacht en de bewondering van de duizenden, die zich langs de kant van de wegen, straten en pleinen over welke de optocht zou trekken, hadden ge schaard, gespannen te houden. Met hartelijk applaus werden de corsis- ten voor hun medewerking beloond, een bijval hier en daar aanzwellende tot een klein# ovatie of tot een joelend gelach naar mate de toeschouwers meer getroffen wer den door dè' schoonheid dan wel door de jool der deelnemers. Dat de muisgrijze Pontiac met de decente rose anjer-garnering van de firma Heere mans en Van Leuven in de afdeling „Per sonenauto's met bescheiden reclame" met de eerste prijs zou gaan strijken, daarvan waren alle bewonderaars bij voorbaat over tuigd, te meer daar de inhoud van de wagen even bekoorlijk was als het uiterlijk en de reclame inderdaad zeer bescheiden was. In deze groep vermelden wij verder nog een geraffineerde toepassing van rode dahlia's en gele wol van de firma „Wol- lana. Onder de bestelauto's blonken uit de veelkleurige anjer-auto van Droste en een wagen van Wasserij'Peeperkorn, bedolven onder de gladiolen.. In de sectie „Vrachtauto's" reed de wagen van „Haarlems Bloei" eigenlijk al vooruit op de afdeling „Attractieve voertuigen", want deze enorme bloemenmand met de in het wit gestoken meiskes erom heen, die de omstanders kwistig de kinderen van Flora toewierpen, was een frisse afwisseling tus sen de versiede-wagens-zonder-meer. Een roltrommeiauto van de Gemeente reiniging verloor al zijn nuchterheid door op de juiste plekken aangebrachte boeket ten rose gladiolen, niet alleen aan de zij kanten, maar ook in de vuilnisemmers. Toch werd deze deelneemster nog over troffen door de Juliana-garage van A. M. Rosenhart, die kans had gezien van een strakke kraanwagen een miniatuur Bloe- menparadijs te maken en die dan ook terecht de eerste prijs kreeg. In het midden van' het Corso beleefde men aan de Westfriese Bruiloftstoet vier rijtuigen lang. veel genoegen, niet alleen om de bonte, boerse opsmuk, maar ook en vooral om de uitgelaten bruiloftsgangers. Bij de rijwielen stal de kleine, dappere en lieftallige Elisabeth Jansen aller hart en verwekte de groep van de firma A. Loh- mann met de vélocipède Anno 1878 voorop stormen van hilariteit. Ook de „Kennemer Kaasboer", J. Staade, mag met ere genoemd worden. Veelzijdige attracties. De „attractieve voertuigen" waren gro ter in aantal en veelzijdiger in samenstel ling dan het vorige jaar. De afdeling werd op onnavolgbare wijze geopend door de heren die als een bejaard, zo uit een rariteiten-kabinet weggelopen echtpaar verkleed, het gehele parcours achter een kinderwagen met waterhoofdige zuigeling hebben uitgelopen, hetgeen op zichzelf al een prestatie is. Bovendien bleken beiden de kunst van de mimiek uitstekend te verstaan, zodat zy bij het binnenmarcheren in den Hout konden zeggen: „Gelachen? nee meneer, gebruld hebben ze!" Die „ze" waren u en wij en al die anderen. Verschillende verenigingen noemden wij reeds. De mail-coach van „Alberdingk Thijm" was dit keer ook weer present evenals het span van de firma B. A. G. Dorlandt, nu met een kabouter-familie voor een middeleeuws kasteel. Een beste vondst was de Arreslede van de heer G. Post. De vakgroep consumptie-ij sbereiders deed met een kanjer-van-een-coupe-met- Autoritten door ons land met de LUXE WAGF.NS van VAN LENT'S AUTOBEDRIJVEN Heemstede Agenda voor Haarlem MAANDAG 9 AUGUSTUS Luxor: „Nederlands in zeven lessen", alle leeft2. 4.15. 7 en 9.15 uyr. City: „Het lied van de Jeugd", alle leeft.. 2. 7 en 9.15 uur: „Sneeuwwitje en de zeven dwergen", 10.30 en 4.15 uur. Spaarne: „Rijke armen", alle leeft., 2,30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Wa ternimf", alle leeft. 2, 4.15. 7 en 9 15 uur Palace: „Ridder zonder harnas", allo leeft 10.30 uur. „The cowboy and the lady", alk leeft2, 4.15. 7 en 9.15 uur. DINSDAG 10 AUGUSTUS Grote Kerk: Orgelconcert. 7.30 uur. Biosco pen: Middag- en avondvoorstellingen. een-kop mee om nog eens extra de aan dacht op deze zomerse lekkernij te vesti gen. Flora Regina. Wij hebben met dit alles de voornaam ste deelneemster in de optocht nog niet genoemd, H. M. Bloemenkoningin Flora 19*8 in een met vier paarden bespannen calèche, koninklijk voorafgegaan door de Amazones van „Dc Haarlerrtèe Manége", vorstelijk gevolgd door haar nimfen en ka bouters. In deze laatste tocht door de Bloemen koningin is wel overtuigend getoond, dat zij haar uitverkiezing ten volle waard was. Want deze gehele Bloemenstoet ontleende zijn glans en kleur door haar samenzijn met haar geesteskinderen. Op de Grote Markt, waar burgemeester en wethouders op het bordes van het Stad huis haar gadesloegen, verwierf zij de gulhartige bewondering van het publiek. De muziek werd verzorgd door de Ar beidersmuziekvereniging „Excelsior" en door de R.-K. Harmonie „Euphonia", beide gezeten op een vrachtwagen, zodat zij lustig konden uitblazen. Aan het Corso gingen de ferme knapen van het Tamboer- en Pijpercorps „Haar lem" en van de Christelijke Jongemannen- vereniging „Haarlem-Noord" in hun smet teloze witte dracht vooraf. Toen Flora om kwart over vijf precies de Helenalaan indraaide, waar de stoet werd ontbonden, sloegen zij hun roffel ev^n ferm als bij het vertrek. De prijswinnaars. Groep B. Personenauto's met bescheiden reclame. Ie pr. Pontiac 1947. Automobiel bedrijf Heeremans en Van Leuven. 2. Dodge Custom 1948. Garage Brinkmenn. 3. Buick 1947. N.V. Amsterdamse Rijtuig Maat schappij. 4. Firma „Wollana". 5. Kring Bloe mist. Winkeliers Haarlem en Omstreken. Groep C. Bestelauto's. 1. N.V. Droste's Ca cao en Chocoladefabrieken. 2. N.V. v h. Pee perkorn en Zn. Heemstede. 3. Firma J. Th. Kort. 4. Firma de Vries. Heemstede. 5. Am bulance- en hulp-ambulance ziekenvervoer Margriet Groep D. Vrachtauto's. 1, Takelwagen „Ju liana Garage". A. M. Roospnhart 2. Roltrom- mel van de Gemeente Reiniging: 3. Stichting „Haarlems Bloei". 4. Vereniging voor Schooi en Werktuinen. 5. N.V. Amstel-Brouwerij, Amsterdam. Groep E. Rijtuigen. 1. Kon. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde. 2. „Jong Haarlem Vooruit". 3. Firma A. .Lohman. Groep F. Groepen van Rijtuigen. 1. Een Westfriese Bruiloftstoet, bestaande uit drie rijtuigen. Zuster Butter. - Groep G. Rijwielen en Carriers. 1. Mejuf frouw Elisabeth Janssen. 2. Carrier „De Ken- nemer Kaasboer". J. Staadegaard. 3. Rijwiel J, Dorlandt. 4. Groep van 6 rijwielen. Firma A. Lohman. Groep H. Attractieve Voertuigen. 1. Arreslede G. Post. 2. Paard en wagen B. A. G. Dorlandt. 3. B. L. Logtenberg. 4. Paard en wagen Verbond Haarlemse Speel tuinvereniging. 5. Paard en wagen. Ont spanningsvereniging „Pax". Nederkoorn. 6. Paard en Wagen. Club van Volièrehouders en Vogelvrienden. Op weg naar de race geslipt Zaterdagmorgen is een uit Den Haag komende motorrijder, die op weg was naar het Zandvoortse circuit, in de S-bocht in de Vogelenzangseweg in een olieplas ge slipt. Hij kwam er goed af, maar zijn duo- passagiere. een 52-jarige dame, is met een hersenschudding naar het Diaconessenhuis in Haarlem overgebracht. SCHEEPVAART Abbekerk, AustraliëRotterdam, 8 Aug van Suez. Johan van OLdenbarnevelt Batavia Amsterdam, 8 Aug. te Suez. Klipfontein, Am sterdamKaapstad 8 Aaug. te Marseille. Kota Gede, 10 Aug. van Sorong te Makassar ver wacht. Mapia, BataviaAmsterdam, 8 Aug. te Suez. Modjokerto, RotterdamJava, pass. 7 Aug 23 uur Malta. Sibajak; Rotterdam Java pass. 8 Aug. 10 uur Gibraltar. Straat Soenda, 9 Aug. van Batavia te Belawan' Ta- l'.sse. AustraliëRotterdam 8 Aug. te Genua. Van Ostade, Paramaribo—Amsterdam, 7 Aug. 75 mijl Zd. van Nantucket. Volendam, Buenos AiresRotterdam, pass. 8 Aug. Kaap Blanco. Westerdam 9 Aug. van New York te Rotter dam. Zeeman, BataviaRotterdam, pass. 8 Aug. Kaap Guardafui. Zuiderkruis, Rotter dam--Ja va, 8 Aug. 11 uur van Port Said. De gehele Zondag door heeft de Zuid wester op Haarlem losgebeukt en brand weer en politie waren onafgebroken in touw om veiligheidsmaatregelen op plaat sen. waar schade was aangericht, treffen. Om half twaalf in de ochtend knapte een boom aan de Spanja^irdslaan als een luci fershoutje af, een uur later stortte een dak in aan de Korte Begijnestraat, waar de politie voor afzetting moest zorgen en de brandweer de resten van het dak heeft verwijderd. Hetzelfde had weer een uur later plaats op het Begijnehof, waar een dakkapel van een huis werd afgerukt. Poort van het Lunapark sneuvelde. Om kwart vöor drie ging de grote poort tot het Lunapark aan de Parklaan tegen de vlakte, zodat met de afbraak van dit attribuut van de feestweek reeds begpnnen werd. Om kwart voor vier moest de brandweer in actie komen voor een opengewaaide bal- condeur van een huis aan de Verspronck- weg, waarvan de bewoners afwezig waren. Om vijf uur waaide* een tak van een bocrh aan het Spaarne en tenslotte werd in de avonduren nog gemeld, dat een boom in de Grayenesterlaan middendoor was ge broken. „Het vierde Beest" op de planken Pater Henri de Greeve schreef tijdens Zijn gijzeling clandestien een soort toneel stuk onder de aan de Openbaring ontleende titel ..Het vierde Beest" over de tegenstel ling tussdh de goede Duitser en het verdor- vèn nazidom. Deze alom bekende geeste lijke toonde zich in dit werk, zoals te verwachten was, heel wat vaardiger als prediker van gulden levensregels dan als dramaturg. Er wordt zo nu en dan een har tig woordje in gesproken en de schrijver geeft er op humoristische wijze blijk yan zijn pappenheimers ook in hun dagelijkse omgang te doorgronden. Uit deze opeen stapeling van nobele bedoelingen is echter geenszins een ordelijk drama te voorschijn gekomen. Thans heeft Willèm Goossens, de promo tor van „De witte non" en „Het Biechtge heim" of hoe al die trekpleisters meer mogen heten, dit stuk op zijn repertoire genomen. Er is heel wat kunst en vliegwerk voor nodig geweest om de wel erg simplis tische gang van zaken voor 't grote publiek voldoende boeiend te maken. Zo wordt er dan allerlei hevig knallend vuurwerk tot schrik en verbazing van de toeschouwers afgeschoten om het door partisanen laten springen van 'een brug hoorbaar te maken en ieder bgdrijf „muzikaal" besloten met luide fragmenten uit Germaanse strijd liederen. Een aardige vondst was het in een spiegellijst reproduceren van de werken van de oud-Duitse meesters, die de goede gezindheid van de hoofdpersoon moeten illustreren in de voor het derde bedrijf doorgaande ellenlange monoloog. Teddy Goetz zorgde voor enige zeer toonbare décors. Speciaal de schuilkelder, waarin de rechters zitting houden, is ten volle ge slaagd. De hoofdrollen werden gespeeld door Willem Goossens, André van Dijk en Heddy Bouber. In een kleinere partij deed Wim Poncia aardig werk. Al waren niet alle krachten voor hun taak berekend, toch stond het peil der voorstellingen, die Zater dag en Zondag in het Concertgebouw wer den gegeven, op redelijke hoogte. DAVID KONING Vochtig vuurwerk tot slot Een 'fikse regen dreigde het vuurwerk te doven nog voordat het de liicht in was gegaan. Maar evenals bij het Bloemencorso de zon doorbrak toen de eerste wagens zich aan de Spanjaardslaan opstelden, klaarde het weer op tegen het uur, dat de mortie ren-batterij zijn inleidende salvo's zou af vuren. Er was gewacht op de medespelend'en in het openluchtspel, die op vrachtwagens naar de Delftiaan, waar men over de hoofden kon lopen, werden gebracht. Onder vele van bewondering en vermaak getuigende uitroepen werden allerlei pvro- technische snufjes onder anderen een jongen, die „van dik hout zaagt men plan ken" krijgt en een met een stoel jong lerende man ontvangen. De vuurpijlen en diamantregens kwamen evenwel door de vocht niet hoog genoeg en misten vaak hun uitwerking. De slotshow sloeg al het voorafgaande met stukken. In lichtende letters verscheen de wens: „Bloeie Bloemenstad Haarlem" in een grote in diamantvuur uitgevoerde deco ratieve tulp. Twee pyramidale cascades spoten omhoog en dichte vuurgordijnen reikten tot op de grond. In het geknal ter raketten weerklonken de eerste maten van het „Wilhelmus". De Bloemenweek 1948 was ten einde. Glorieus slot van Flora's feest Een overzicht van het Bloe mencorso aan de Noord zijde van de Grote Markt. Op de voorgrond dc wagen can de ontspanningsver eniging „Pax.". Hulde aan mevrouw Spoor. De dag na het feest99 UIT! Voorbij voor weer een jaar. De vlaggen klapperen in de stormwind een oorverdovende zwanenzang. Maar in de huiskamers wordt nog lang over de Haar lemse Bloemenweek nagekaart. Zeker in de woningen van hen, die zo nauw bii het feest betrokken waren en die bergen werk verzetten om het te doen slagen. Hier volgen enige reacties van hen, wier mening wij vroegen: Flora n: „Hoe ik het vond?" „Verschrikkelijk leuk. Een echt grappig grote mensenspel letje, dat best een week is uit te houden, al is hetsheel vermoeiend. Maar de men sen moesten me minder bekijken alsof er een wild beest langs komt". Mr. P. O. F. M. Cremers. „Ik ben buitengewoon enthousiast. Mijn compliment voor de Bloemenkoningin, die op alleraardigste en toch waardige wijze haar rol heeft gespeeld. Het vuurwerk be hoort tot de beste die ik zagen ik zag er nogal veel op Scheveningen. Het spijt me, dat het Bloemencorso nogal over tijd was. maar de mensen bleven enthousiast. jZe moesten het een volgend jaar ook meer voor de Bloemenkoningin zijn". Wethouder Geluk, voorzitter van „Haarlems Bloei": „Reusachtig gezwijnd! Gisteren is het décor voor „Frans gals" tegen "de grond gewaaid. Dat had ons geen twee dagen eerder moeten gebeuren. Verder geloof ik, dat alles prima ge slaagd is, al zijn er natuurlijk dingen die een volgend jaar beter kunnen en moeten. We zullen er naar streven meer manifesta ties op de middag te geven en ook om meer dingen het publiek gratis aan te bieden. Vanochtend hebben we "alweer vergaderd over de propaganda voor de grote bloe mententoonstelling die op 3, 4 en 5 Sep tember gehouden wordt". De heer H. P. Baard. Over de koningin ben ik zeer tevreden, maar helaas ontbrak het geld om haar een waardig décor te geven. De Haarlemmers moeten trouwens in de figuur van Flora geen schoonheidskoningin willen zien, wel een vorstin der schoonheid. Door het gebrek aan geld zagen de nimfen er een beetje hartjesdag-achtig uit. Overigens vraag ik me wel af, heeft zo'n feest spanning'genoeg om ieder jaar gelan ceerd te worden? Over het bezoek in het Frans Halsmu seum ben ik nfét ontevréden. Ondanks de hitte en de andere programmapunten kwa men er tachtig tot honderd bezoekers per dag". Louis Saalborn. „Als Haarlem feest viert, dat heb ik nu voor de tweede keer kunnen constateren, vormt de stad een wereldje op zichzelf. Het mag niet ongezegd blijven, dat ik nergens zo'n sterke opofferingsgezindheid heb aan getroffen als onder de honderdvijftig me dewerkers aan het openluchtspel, waarbij natuurlijk ook de enorm zwoegende com missieleden, die nu letterlijk alles mogelijk maakten, niet vergeten mogen worden. De Klovenifersdoelen is bijzonder geschikt als openlucht-theater, maar als men in de toe komst overgaat tot een vrijere keuze van stukken, dan zal er veel gebouwd moeten worden". Johan van Doorn. „Wij hebben niet veel van de feestelijk- „Vacantfe-maker no. Een" werkt zelf aan een stuk Van een eigen verslaggever) „I was a commercial artist", zo vertelt Mr. William Butlin ons, wanneer wij op het terras van „De Schelp" in Zandvoort even irt de gelegenheid zijn een praatje met hem te maken. De definitie is raak: de rustige man in het eenvoudige zomerpak tegenover ons is in wezen een zeldzaam geslaagde combina tie vaji die beide uitersten: kunstenaarschap en handelsgeest. Hij is talentvol in het uit denken van vacanties voor anderen en weet zijn ideeën zo in de praktijk om te zetten, dat ze hem geen windeieren leggen. „Ik heb zo juist een kamp geopend in Ierland." zegt hij langs zijn neus weg en even later, even terloops: „Straks ga ik een kamp voor 2000 Amerikanen op de Baha- ma-eilanden openen." En dat dit niet allemaal plannen zijn van een man, wie het succes zo naar het hoofd gestegen is, dat hij geen rekening meer houdt met de werkelijkheid, bewijst hij als hij even later uitweidt over exploitatie kosten van "hotels en vacantiekampen, over hun rendabiliteit, over de deviezenmoei- lijkheden en wat er al niet met de mo derne vacantiebesteding samenhangt. Hij is een handelaar-in-het-groot in va canties, daartoe gekomen, zoals hij ons ver telt. doordat hij eens zelf aan den lijve ondervonden heeft, wat een verregende vacantie in een hotelletje betekent. Nu vliegen zijn tien vliegtuigen tussen zes kampen in Engeland af en aan en mr. Butlin laat horen, hoe hij verleden week nog op het nippertje bij een noodlanding van een van deze kisten aan een wisse dood ontsnapte. Mr. Butlin ziet in Zandvoort vooral nu hij pas genoten heeft van races op een1 perfect circuit een redelijke mogelijk heid. De overtocht zal niet zoveel duurder komen als de treinreis, dié zijn gasten vaak in Engeland moeten betalen. En er wordt een bedrag-ineens vastgesteld, waarin ook de trips begrepen zijn. „Wanneer klaar?" Mr. -Butlin hoopt nog vóór October met het gemeentebestuur van Zandvoort tot overeenstemming te komen, wie weet kan het vacantiecentrum dan het volgend voorjaar open. „En", zo voegt hij er nadrukkelijk aan toe, ,,het wordt een Hollandse maatschappij 'met 51 Nederlands kapitaal en vier Nederlandse commissarissen, tegen 49 Engekt geld en drie Engelse toezichthou ders". Op onze vraag hoe mr. Butlin nu eigen lijk zelf zijn vacantie besteedt, krijgen wij te horen: „My work is my holiday". Deze man, die de vacanties van millioenen tot in finesses heeft uitgedacht en geregeld, is er zelf in de laatste tien jaren ééns drie dagen uitgetrokken naar de verlaten hoogvlakten van Schotland. „Na die halve week vluchtte ik terug naar een van mijn kampen om te zien. wat de mensen uitvoerden", zegt hij lachend, om dan peinzende te besluiten: „Ik hou van mensen...." heden kunnen meemaken, maar geen van de medewerkers aan het openluchtspel heeft daarom getreurd. Als het nodig was geweest, zou iedereen klaar hebben ge staan om nog een extra voorstelling te ge ven. Het was eigenlijk net als in de oorlog: we hoorden bij elkaar en waren het alle maal eens. Er is geen enkel werkelijk on aangenaam woord gevallen. De mensen hebben elkaar voortdurend geholpen hun prestaties te verbeteren. Zonder deze lust en eensgezindheid zou Saalborn nooit zo'n goed resultaat hebben kunnen bereiken". Mr. J. C. Hoog. „Wij hebben het ontzettend getroffen met het weer. Wel geloof ik, dat de Feest week te lang duurde om de spanning er in te houden. Over Flora ben ik zeer te vreden. al blijft er op onderdelen natuur lijk altijd te verbeteren". Een restaurateur. „De Haarlemse bedrijven zijn wel tevre den. Er is veel toeloop geweest, vooral van vreemdelingen. De hotels waren alle vol geboekt". De heer J. Sclirijnenmakers, voorzitter vakgroep kermisbedrijven: ,De meeste exploitanten hebben niet slecht geboerd. Wel hebben zij terdege gemerkt, dat de koopkracht van het pu bliek zeer geslonken is by een jaar gele den, mgar zij zullen ongetwijfeld ook bij dit verlopend getij de bakens weten te verzetten. „De dag van de kleine man" was er een eerste voorbeeld van. Een exploi tant, die zich niet aan de maximumprijzen hield, is stevig beboet ten bate van „wel dadigheid naar Vermogen". Een Boeienkoning: ,U gaat naar de schouwburg, u gaat naar de bioscoop, u gaat naar het circus, maar nergens heeft u zoveel plezier van uw geld als hier!" Een harmonikaspeler. ,Als de Haarlemmers eenmaal loskomen zijn ze wel gul. Maar meedeinen, ho maar!" EXAMENS Voor de hoofdakte werden te Haarlem veertien candidaten geëxaipineerd. Geslaagd voor het gehele examen: L. B. Korstanje, Katwijk a. d. Rijn; mej. M. U Treurniet. Amsterdam: mej. G. J. Stroet. Beemster; F. Togtema, Bloemendaal; G. Veldhuis. Amsterdam. Geslaagd voor gedeelte A: G. Bak, Den Helder. Geslaagd voor gedeelte B: mej. W. C. Flo- rie, Amsterdam; mej. G. J. Huusjes, Hillegom, H. v. d. Linde, Heemstede: J. M. v. Kuuken, Oude Wetering. Voor het examen handenarbeid zijn ge slaagd de dames: G. Westerhuis: A. Knepper; M. M. v. Zeist; A. Rienks; J. Wegman; A. Mann; E. C. Admiraal: M. C. Boots; J. P. A. M. Mik..; A. J. v. d. Weg; J. U. E. Polt; E. A. de Putter en T. de Vries. Afgewezen: 1 candidate. Auto week van de rechte weg af Zondagavond is een personenauto met grote snelheid 't trottoir bij de garage Beek man aan de Wagenweg opgereden. De rech- terachterzijde van de wagen raakte de gara gemuur, waardoor de auto 'n slag om maak te en tegen de wand van de aan de overzijde van de straat gelegen comestibleswinkel sloeg. De wagen werd zwaar beschadigd, van de winkel braken twee en van de garage brak één ruit. De bestuurder, een dertigjarige Haarlem mer. werd bewusteloos naar de -Mariastich- ting gebracht, wrfar een zware hersenschud ding werd geconstateerd.' Ook had hij een enkel gebroken. Het slachtoffer kon zich na dat hij weer tot het bewustzijn was terugge keerd, van het ongeval niets meer herin neren. Verregaande waaghalzerij op de pier De Neeltje Jacoba moest er aan^te pas komen Zondagmiddag heeft zich, tijdens het woeden van de Zuidwesterstorm, een klein drama op IJmuiden's Zuiderpier afgespeeld, dat goed is afgelopen, maar een schril licht werpt op de onverant woordelijkheid, waarmee sommige jon gelui met eigen en andermans leven omspringen. Twee jongemannen hadden Zondagmiddag 't plan opgevat om de pier op te gaan, maar toen zij ver voorbij het veilige deel waren gekomen, bleek de terugtocht door de over komende zeeën en de vloed niet zo een voudig te zijn. Zij durfden niet terug en de reddingboot van de N.Z.H.R.M. de „Neeltje Jacoba" voer uit om'te proberen de waag halzen uit hun benarde positie te bevrijden. Inmiddels had zich ook van het strand af een reddingsploeg gevormd, die met behulp van een lijn de pier-acrobaten in veiligheid bracht. De „Neeltje" kon onverrichterzake terug keren, maar dit geval bewijst weer eens, dat het verre van raadzaam is bij onstuimig weer de pieren als wandeloord te kiezen. „Ongevaarlijke" granaat explodeerde Drie gewonden, waarvan twee ernstig Een explosie verscheurde gisteravond tegen zes uur de Zondagmiddagstilte in de Gerard Doustraat te 's-Gravenhage. Even later liep een jonge man hevig bloedend de straat in en viel op het trottoir bewuste loos neer. Het was de 26-jarige H.T.M.- conducteur H. Knoops, die bezig was ge weest de kop van een granaat te demon teren ten huize van zijn schoonouders. Bij deze explosie werd een 8-jarige jongen Bram Groeneveld aan armen en gelaat ge wond. Hij werd in het ooglijdersgasthuis opgenomen. De 17-jarige Jan Groeneveld mocht, na behandeld te zijn aan arm- en beenwonden, weer uit het ziekenhuis Zuid- wal naar huis terugkeren. Knoops werd zeer ernstig aan beide handen gewond. Hij zal waarschijnlijk enige vingers moeten missen. Zijn schoonouders, vrouw en twee schoonzusjes bleven ongedeerd. Het projectiel, waarschijnlijk de kop van een luchtdoelgranaat, werd door dé broer van do heer des huizes enige tijd geleden in het Haagse bos gevonden. Inplaats van het gevaarlijke projectiel bij de politie in te leveren gaf hij het aan zijn neefjes omdat er toch geen kwaad bij was". BINNENLAND j Een Rotterdamse zakenman had in Delft een tas met waardevolle inhoud verloren. Zij werd gevonden door een zeventienjarige jongen, die als beloning een bedrag van f 350 kreeg. Een flink kapitaaltje voor de knaap. Aan boord van het Nederlandse schip „Ridderkerk" is in Genua een partij van honderdduizend pakjes Amerikaanse siga retten in beslag genomen. Een onderzoek wordt ingesteld. HAARLEM EN OMGEVING Bü de te 's Gravenhagc gehouden exa- I mens slaagden de dames A. Koper en C. v. Keur voor onderwijzeres costuum- en mantelvak. Te Haarlem slaagden de dames B. v. Straten, "F. Buierman. J. Peperkoorn voor costumière. j Op het Nationale zangconcoifrs dat Za terdag 7 en Zondag 8 Augustus te Amster dam werd gehouden behaalde het dameskoor „Arcis" in de eerste afdeling een eerste prijs met 324 punten „met felicitatie van de jury", Beijnes' Mannenkoor in de tweede afdeling een tweede prijs met 286 punten. Beide koren staan onder leiding van de jubilerende heer Jan Hensen. Mej. A. H. Marwitz uit Haarlem slaagde in Amsterdam voor de Acte Engels M.O.-A. TROUWAUTO 'S Onze specialiteit sinds tal van jaren. Amsterdamschc Rijtuig Maatschappij Olympische Spelen Belgische Marathonloper raakte bewusteloos Als een spookachtige onwezenlijke figuur verscheen de 21-jarige Belg Etienne Gailly in het stadion door de tunnel onder de offi ciële tribune. Een hartstochtelijk applaus van minstens tachtigduizend toeschouwers begroette hem. Het verstomde ook weer als bij toverslag, toen men zich de feiten reali seerde. De man, die daar binnen kwam, was geen athleet meer. op weg naar de hoogste Olympische zege, dit was een wezenloos, totaal kapotgelopen mens, wiens brein zelfs niet meer verwerken kon wat er om hem heen te gebeuren stond. Het athletische spel had op de laatste dag zijn meest dramatische effecten bereikt, het vond zijn climax in een tragiek, die herin neringen wekte aan die historische race van 1908 in White City, waarvan de Italiaan Dorando Pietro de hoofdpersoon en het slachtoffer is geweest. Deze was in de arena driemaal ineengestort en enige landgenoten hebben hem door de finish gesleept. Etienne Gailly kwam het stadion binnen op zijn laatste reserves met glazige ogen, een wankelende tred en een geest, welke door de krachtsinspanning volkomen gebroken was. Versuft bleef hij stilstaan. Drie. vier maal leek de Belg in elkaar te zullen zakken. Een zielige vertoning, het Olympische feest geheel en al onwaardig. Marathon-winnaar werd tenslotte de 26- jarige Delfo Cabrgro, een boerenzoon uit Argentinië, die in grandioze vorm de wan kelende Belg voorbijsnelde, zwaaiend tegen zijn enthousiaste landgenoten op de tribu nes. fit alsof hij slechts een kleine en genoe- gelijke wandeling achter de rug had. Het was de eerste maal dat Cabrero aan een marathon deelnam. Hij heeft, zegt hij, nooit geweten dat het zo weinig inspanning zou kosten, en Tom Richards, de 38-jarige ziekenoppasser uit Londen, die op de tweede plaats beslag wist te leggen (ook hij passeerde Gailly op zijn laatste ronde*in het stadion) kon dat ten dele beamen. Toen de officiële huldiging moest geschie den, was Etienne Gailly op een brancard juist weggedragen. Hij is later met een hart- aandoening naar een ziekenhuis vervoerd. Olympisch programma voor Dinsdag Het programma voor Dinsdag 10 Augus tus luidt: Schermen: 9 uur equipe sabel eerste ronde 14 uur halve finale. Voetbal: halve Tinale Wembley. 18.30 uur DenemarkenZweden. Zeilen: Torquay Basketball: Harringuay arena halve finales Ruitersport: Aldershot. 9 uur individuele dressuur. Dressuur concours xomplet. Gymnastiek: Wemblèy. verplichte en vrije oefeningen heren. Boksen. Empire pool. Voorronden. Gewichtheffen: Empress Hall. 14.30: licht gewicht. 19 uur Middengewicht. Cricket Engels elftal voor de laatste testmatch Voor de vijfde en laatste toctswedstrijd. die Zaterdag 14 Augustus op de Oval te Londen zak-beginnen, werd het Engelse 'elftal als volgt samengesteld: Yardley, aanvoerder, EdricHf Dewes, Simpson, Hutton, Washbrook, Compton, Evans, Bedser, Hollies en Young. Verregende Zondag In de eerste klas is Zondag een gedeelte gespeeld van de wedstrijd VVV—Quick (N.). Bij de stand-53 runs voor één wicket werd gestopt. W. Roodenburg 22 not out en J. Al ders 20 not out. C. Sieger bowlde 1 voor 15. In de wedstrijd VOCRood en Wit begon R. en W. met batten. Het spel moest evenwel wegens stromende regen reeds worden ge staakt bij de stand 44 voor 2 (Kramer 11, De la Mar 0, Thesen Ender 13 n.o., Hagenaar 6 n.o.) Koopman nam één wicket voor 24. De stand in de eerste klas luidt thans: ACC 9 - 7 1 1 15 1,66 HCC II 8 6 1 1 13 1.63 Haarlem 11 7 2 2 16 1.45 HDVS 10 7 0 3 14 1.40 Rood en Wit 10 6 2 2 14 1,40 HCC I 8 4 1 3 9 1.13 VRA 11 3 3 5 9 0,81 PW 8 1 4 3 6 0.75 VOC 9 3 1 5 7 0.77 VVV 10 3 1 6 7 0,70 HBS 9 2 1 6 5 0,55 Sparta 8 1 1 6 3 0.38 Quick 0 2 7 2 0,22 Alle elftallen hebben een verregende wed- strijd, HCC I en HCC n, ieder twee. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 7 Augustus 1948 GEHUWD: A. Hendriks en J. Jansen. J. P. Verberne en H. Brod. W. H. Stook en D. M. W. Waterinckx. J. ter Horst en W. A. M. van der Leede. BEVALLEN van een zoon: 5.Aug.: A. G. de Meijervan Putten. H. W. ChristianusRien- stra, 6 Aug. F. M. Leenderisvan Hoof, M. Kleinhoutvan der Mee. 7 Aug. J. M. van Looijvan der Meij. C. C. M. KuijperStraat hof. BEVALLEN van een dochter: 6 Aug.: C. J. L. Hugtenburg—Gosen. 7C Aug.: J. M. van Looij—van der Meij. OVERLEDEN: 5 Aug.: W. van Waard, 35 j., Hoeufftstraat. M. E. Roes!.—Cuijon, 83 j., Oranjestraat. J. Riemersma—Beékman, 22 j., Oost-Indiëstraat. J. G. van der Lans. 1 m., Kamperlaan. 7 Aug. M. A. Boddeus—Mulder, 70 j... Kritzingerstraat

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 6