2 kantoorlokalen Crens tussen Haarlem en Heemstede scheidt dressoir van canapé Kort en Bondig WOENSDAG II AUGUSTUS 1948 HAARLEMS DAGBLAD Chrysanthemumlaan 14 - '.v' r (in Haarlem) kijkt toe, hoe mevrouw (in Heemstede) de begonia's verzorgt, stippellijn geeft de gimeente-grens aan. Het perceel Chrysanthemumlaan 14 in aarlem is een huis zoals vele andere. In er' sarlem? Maar de Chrysanthemumlaan ligt |jch in Heemstede? Dat is nu juist het bijzondere aan deze ioning. ■ij! „Oogaanschijnlijk" staat zij, evenals alle adere huizen aan de Chrysanthemumlaan, och haar bewoners staan ingeschreven in it bevolkingsregister van de Spaarnestad. Dat komt doordat de grens tussen beide ?eismeenten diagonaalsgewijze door de Aimers loopt, van Zuid-West tot Noord- lost en de hoofdingang zich op Haarlems ebied bevindt. Merkwaardig is, dat dit tukje Haarlem alleen over Heemsteedse rond is te bereiken, hetgeen onbekenden iet de situatie steeds weer voor puzzles oet staan. en Tante Pos is aan het adres „Chrysanthe- lumlaan 14, Haarlem, post Heemstede", zo ^ingzamerhand wel gewend geraakt, al 0Jiomt de bestelling wel eens later dan in /ai et overige deel van Heemstede en de en iarlemse Gemeentereiniging vergeet deze ee eïsoleerde inwoners niét, Iedere Donderdag rijdt een roltrommel- 9;ragen, waar Heemstede jaloers op is, over 5Heemsteedse Leidsevaart. over de Zand- te oortselaan en de Zandvoorter Allee een dj lometertje naar het huis „Criqua", om trd sar één Haarlemse gemeentelijke vuilnis emmer te legen. Men kan dus niet zeggen, [""at Haarlem zich niets aan behoud van vierkante meters gelegen laat liggen, Daar staat tegenover, dat mevrouw iedere naar de Vleeshal tijgt om haar bon- er en in ontvangst te nemen, zonder welke ook in Heemstede niet veel begint. fz' Maar de belasting voor Bello wordt op 5!i et Heemsteedse Raadhuis voldaan, hetgeen Iegelijk is, want deze Haarlemse hond 3K laakt tenslotte alleen gebruik van Heem- mi leedse dreven, onder toezicht of aan de en jn natuurlijk. nS En verder is er niet veel van te vertellen, .|,®!het moest zijn, dat de bewoners toch niet iee-profiteren van de met de regelmaat in een klok uitbrekende Haarlemse brood- dogen. Dat heeft de familie voor het aaie uitzicht over de (Haarlemse) wei inden achter Eindenhout echter graag aal ver. De heer des huizes is een gezellige baas .1 hij heeft heel wat te vertellen, want hij ,Klein Artis" op het Spaarne Voor de Onze Lieve Vrouwe kerk aan 12. et Spaarne heeft het drijvende Natuur- m n praehistorisch museum „Klein Artis" gplaats gekozen. Tot en met 31 Augustus zal de -ark tdere dag van 9 tot 21 uur te bezichtigen r.pjn. Het doel van deze reizende tentoonstel- ing is: Het verspreiden van natuur- en iraehistorische kennis en bekendheid te even aan voortbrengselen uit overzeese "jj' ebieden. De tentoonstelling bevat inzen dingen van: Koninklijke Vereniging Indisch nstituut te Amsterdam; Landb'ouwhoge- ihool te Wageningen; Mïssiemuseum te Iteijl; Nat. Hist. Museum te Rotterdam; fatura Docet te Denekamp; Ned. Bond iquariumhouders „Aqua-Terra"; Nederl. ieide Mij. te Arnhem; Ned. Natuurhisto- ische Vereniging; Rijksmonument, Prae- n Folkloristisch Museum te Asselt-Swal- ien en uit de particuliere verzameling van initiatiefnemer van deze tentoonstelling, P. J. M. Deutz te Bergschenhoek. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 10 Augustus 1948 GEHUWD: 10 Aug., G. J, van Ees en G. H. .LM. Fonville; C. van Nek en A. Tendeloo. BEVALLEN van een zoon: 8 Aug.. M. A. lleenhartLeendertse; V. W. van Geen Stead; 9 Aug., H. H. Kruijf—Veltmeijer; M. ie JongWorm; H. KionTeilegen. BEVALLEN van een dochten: 8 Aug. T. 'rteleePos; C. J. M. PhilipsDopheide; 9 Aug., M. Boevévan Breda, OVERLEDEN: 7 Aug., J. C. Kabel—de Zwaan, 72 j A. L. Dyserinckstraat; 8 Aug., E. iorghoutsPater, 43 j., Kenaustraat; A. Koudijs. 80 j., Hazepaterslaan; A. C. Becke- ring VinckersJansen, 57 jaar, Ipenrode- feaat; 9 Aug,, E. Kuiperde Wit, 73 j.. N. 'Tuindorplaan; H. Alders, 1 d., Teylerplein; ÜLD. Elsinga, 41 j., Hazepaterslaan. lag en nacht Rozenstr. 49 (Adv.) i! Agenda voor Haarlem WOENSDAG 11 AUGUSTUS Luxor: „Nederlands in zeven lessen", alle '«ft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „Het lied van de Jeugd", alle leeft., 2, 7 en 9.15 uur: Sneeuwwitje èn de zeven dwergen". 10.30 fn 4.15 uur. Spaarne: „Rijke armen", alle ?eft„ 2.30, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Wa ternimf", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Ridder zonder harnas", alle leeft.., 'Ö.30 uur. „The cowboy and the lady", alle IWt., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. DONDERDAG 12 AUGUSTUS Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. is in hart en nieren zeeman. In 1937 maakte hij als waarnemer deel uit van de ncrn- interventiecommissie in Spanje. „Daar heb ik voor het eerst meegemaakt, wat bom bardementen zijn. In 32 dagen telde ik er 126", zo herinnert hij zich. In de laatste mobilisatie was hij marine officier in IJmuiden. Op 14 Mei 1940 wist hij naar Engeland te ontkomen, waar hij de gehele oorlog dienst deed bij de mijnen- veegdienst. In die jaren bood zijn vrouw in haar huls een schuilplaats aan onder duikers. Orgelmuziek van Messiaen in de Grote Kerk Dinsdagavond werd de gemeentelijke orgelbespeling verzorgd door Alphons Gaalman, organist van de St. Plechelmus- kerk te Oldenzaal, die van de gelegenheid profiteerde om aan de door hem blijkbaar bewonderde Franse componist Olivier Messiaen een bijna volledig programma te wijden. Messiaen is in de muziekwereld van van daag een zeer omstreden figuur; sommigen noemen hem een genie,"anderen een dwaas en nog anderen een aansteller. Eén ding is zeker: om met zijn .muziek in contact te komen moet men nagenoeg alles over boord smijten wat tot nog toe als muziek gegol den heeft; een evolutie van eeuwen dus. Hij stelt zich aan als een Bijbelse ziener en uit zijn mystieke exaltaties moet dan de Messiaense kunst geboren worden, zon der dat verstandelijke overwegingen, kunstprincipes of hoe men het noemen wil. daar aandeel aan hebben. Zo tenminste stel ik het mij voor. Men heeft hem een litur gisch componist genoemd, omdat religieuse bespiegelingen steeds de grondslag van zijn werk vormen; maar liturgisch is het hele maal niet, want dan diende het verband te houden met omschreven gebruiken en handelingen in de eredienst en contact te houden met een begrijpende en meevoe lende gemeente. Daar is echter geen sprake van, want Messiaen's muziek is in eerste en laatste instantie hyper-individualistisch en ze staat los van alle practijken, litur gische zowel als aesthetische. Men dient ze te aanvaarden als openbaringen. Daar is veel goede wil, ja zelfs volledige overgave toe nodig. Ik kom er rond voor uit, dat ik hem zoveel niet waarborgen kan. Of ik Messiaen dan voor een dwaas verslijt of een aansteller of een genie, wiens schep pingen mijn begrips- of gevoelsvermogens te boven gaan? Ik laat het in 't midden, 't Geval laat mij koud, want zijn muziek heeft geen punten van aanraking met wat voor mij muziek is. Ja toch: soms gaat er een adem van bezieling door die mij grijpt en dan voel ik er de greep van het genie in. Zidke momenten brachten vooral „Prière du Christ montant vers son Père" en „Dieu parmi nous". Maar constant is die greep niet; ze lost op in een vreemd en onbegrijpelijk gebaar in het ijle, dat de conclusie oproept dat er belangrijker dingen te doen zijn dan zich druk te ma ken over de kunst van Messiaen, die vol gens zijn aanhangers een profeet-componist zou wezen. In Alphons Gaalman heeft hij een over tuigd pleitbezorger. De organist had echter heel wat om te gooien om de voor een mo dern instrument geschreven werken op ons oude orgel uit te voeren. JOS. DE KLERK EXAMENS Voor de Hoofdakte werden Dinsdag ge ëxamineerd veertien candidaten. Geslaagd voor het gehele examen: H. Been, Den Helder; M. J. M. Pielage, Zwaag; Mej. W. M. Stroomer, Bergen. Geslaagd voor gedeelte A: Mej. M. J. Waal- kens, Amsterdam. Geslaagd voor gedeelte B: Mej. E. M. Veeken, Spanbroek; E. A. Sanders, Amsterdam; Mej. C, M. Spook, Haarlem; C. Stijnman, Haarlem, Voor het examen Handenarbeid zijn ge slaagd de heren: J. Does, G. v. Bollegooyen, R. Meyers, W. Driehuis. J. E. Smith, J, Be- rendsen, C. J. Reyn, C. H. ter Voort. A. G. A. v. Munster. Twee candidaten werden afgewezen. Wilde beestenspel van „Muiderslot"-buurt De buurtvereniging „Muiderslot" pre senteert op 31 Augustus voor de jeugd een komisch wilde beestenspel van het Bom- berger circus met Betsy, de verstandige olifant, Dena de leeuw, een tijger, een bruine beer, een teddy-beer, een gorilla. Trixy het rekenpaard, de Tootsy-Wootsy- negertjes en de komische clowns Doris en August, De opvoering vindt plaats op het T.Y.B.B,-terrein bij de Muiderslotweg. Voor de ouderen is er een gezellig samen zijn met dansen en attracties in de Jan Luyckenstraat. Grote belangstelling voor het openluchtconcert der H.O.V. Het concert van de Haarlemse Orkest Vereniging, dat vanavond in het Openlucht theater in Bloemendaal gegeven wordt, trekt grote belangstelling. Alle kaarten zijn uitverkocht. Daarom is besloten op 23 Augustus nog een concert te geven. Haarlemse sportsmen naar Derby vertrokken Op het Haarlemse station heerste Dinsdag middag tegen halfvijf een gezellige drukte. Daar wachtte een groep Haarlemse sports men, die ter gelegenheid van de Sportuit- wisseling met Derby de reis naar Engeland maken. Onder hen, die de athleten, zwem sters en zwemmers uitgeleide deden, was ook Margot Marsman, die Nederland verte genwoordigd had op de estafetteploeg 4 maal 100 meter estafette borstcrawl en des morgens uit Londen teruggekeerd was. Zij vertelde van de prettige dagen, welke zij in Engeland had meegemaakt en van de successen van de Nederlandse zwem- en poloploeg. Zelf had zij haar best gedaan in de estafette, want zij kwam na de tweede baan als eerste aan, doch het zwemmen van Ann Curtiss was zo geweldig, dat de Deense en Nederlandse zwemsters er niet tegen opkonden. Het Haarlemse gezelschap reisde eerst naar Rotterdam en vervolgde de tocht met de nachtboot naar Tilbury. Vanmorgen werd Londen bereikt en in de loop van de dag zou de reis naar Derby worden voortgezet. Maandag hoopt de burgemeester van Haar lem de reis naar Derby te aanvaarden. Scapinoballet besluit de Vacantiespelen Morgenochtend en -middag heeft het sluitingsfeest van de door het Haarlemse Verbond van Speeltuinverenigingen ge organiseerde Vacantiespelen plaats. Meer dan tweeduizend kinderen, over een ochtend- en middagvoorstelling ver deeld, zullen in het Gemeentelijk Concert gebouw kunnen genieten van het optreden van de balletgroep „Seapino". Mgr. 1 P. Huibers 12J4 jaar bisschop Vandaag is het twaalf-en-half jaar gele den, dat mgr. J. P. Huibers tot bisschop van Haarlem werd gewijd. Dit feit gaat onopgemerkt voorbij. Volgend jaar hoopt hij zijn gouden priesterfeest te vieren. TROUWE DIENST In ons nummer van gisteren werd be richt, dat aan mejuffrouw Y. Baarda te Haarlem bij K.B. de bronzen ere-medaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, is toegekend. Nader wordt ons medege deeld dat deze onderscheiding aan mejuf frouw Baarda is verleend op grond van 48-jarige trouwe dienst als dienstbode bij de familie Lofvers te Haarlem. PASSAGIERSLIJST „ORANJE" Op ons kantoor, Grote Houtstraat 93, ligt ter inzage de passagierslijst van het m.s. „Oranje" der maatschappij Nederland, dat op 26 Juli uit Batavia is vertrokken op weg naar Amsterdam. Fries op Friese scholen De inmiddels afgetreden minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen, de heer Gielen, heeft aan de „Provinsale Underwiisrie" (Provinciaal Onderwijsraad) in Friesland meegedeeld, dat hij bereid is om indien daarvoor zijn toestemming wordt gevraagd, gunstig te beschikken op aanvragen tot het toevoegen van het onder wijs in de Friese taal als facultatief leer vak aan de programma's van scholen voor Voorbereidend Hoger en Middelbaar On derwijs in Friesland en de kosten van deze lessen eventueel voor subsidie in aanmer king te brengen, mits aan dit leervak per klasse niet meer dan een uur per week wordt besteed. Deze toezegging blijft, naar wij bij infor matie te bevoegder plaatse vernamen, na het aftreden van minister Gielen gehand haafd. Voetbal Bristol Rovers was technisch beter De Racing met 42 geklopt De voetballers van Bristol Rovers hebben prettige dagen in Nederland gehad. Bezoe ken zijn gebracht aan Arnhem. Nijmegen, Marken en Volendam en verder hebben zij tochtjes gemaakt door Haarlem en omgeving. Dinsdagmorgen werden de gasten officiéél op het Raadhuis van Heemstede ontvangen en toegesproken door de burgemeester jhr. J. P. W. van Doorn. Namens de Engelsen sprak mr. Wilkins, lid van het Engelse Par lement, die het gemeentebestuur van Bristol vertegenwoordigde. Des avonds hebben Bristol Rovers en RCH in het. Heemsteedse Sportpark een voetbal wedstrijd gespeeld, welke door bijna acht duizend bezoekers werd bijgewoond. De strijd was zeer aantrekkelijk. Voor rust waren de gasten door grotere technische vaardigheid in dé meerderheid en behaalden een voor sprong van 30. De binnenspelers maakten ieder een doelpunt. De Engelsen'deden het daarna wat kalmer aan en de Racing was meer in de aanval. De Haarlemmers hadden een nieuwe opstelling. Op de vleugels wa ren Koster (ex-Ripperda) en Bleeker (ex- Kennemers) opgesteld. Dat betekende, dat er van de voorhoede meer kracht uitging. Door het goede verdedigen van de links achter Morgam en het uitstekende werk van doelman Liley bleven doelpunten echter uit. Biesbrouck bezet thans de linkshalfplaats. Hij had opdracht de voorhoede steun te ver lenen, een -taak, welke hij goed vervulde. Na de hervatting was het spoedig 04, maar daarna speelde RCH beter. Technisch waren zij niet zo goed. doch er werd geest driftig gewerkt. Spoedig verraste linksbui ten Bleeker de lange Engelse doelman, die wel bijzonder in vorm was bij hoge schoten. Later moest hij zwichten voor een laag schot van verre afstand gelost door Hanse. De Racing viel fel aan en kreeg kort na elkaar nog twee hoekschoppen te nemen, evenwel zonder succes. Met 42 wonnen de gasten. In het restaurant in Groenendaal verenig den de spelers zich na afloop van de voetbal wedstrijd aan een maaltijd. Ook waren aan wezig de burgemeester van Heemstede, jhr. Van Doorn en de wethouders de heren Van Lent en Disselkoen. Hartelijke toespraken zijn gehouden, o.a. door de heer Jac. de Geus, voorzitter van de Racing. De secretaris van Bristol Rovers bood de Racing een geschenk aan en de bezoekers ontvingen een wimpel. De gasten brachten hulde aan de heer Borst, die gedurende de tocht als gids is opgetreden; zij boden hem geschenken aan. Vanavond vertrekken de Engelsen weer naar huis. Zaterdag spelen zij een oefenwed strijd en een week later begint voor hen de competitie in de derde divisie. Voorlopig spelen zij iedere Woensdag en Zaterdag een wedstrijd, in de wintermaanden alleen op Zaterdag. De ontmoetingen tegen NEC en RCH waren goede oefenwedstrijden. Enkele spelers merkten op, dat zij zich vooral in Heemstede bijzonder hebben moeten inspan nen. Zaterdag deden zij het wat kalmer aan en waren verbaasd over het verdedigen van doelman De Munck, die met Hanse en Bies brouck het Nijmeegse elftal versterkte. In Engels Cricket George Mann, de 30-jarige aanvoerder van Middlesex, zal Yardlev opvolgen als captain van het Engels Elftal. Yardley zal nog captain zijn in de laatste Testmatch tegen Australië, maar Mann neemt zijn taak over voor de tour, die het Engels Elftal geduren de de komende winter door Zuid-Afrika zal maken. „Staat en onderwijs" Beschouwing van prof. Scelle Prof. dr. G. Scelle, hoogleraar in het internationaal recht te Parijs, heeft giste ren op de conferentie der universiteiten in Utrecht een rede gehouden over de be trekkingen tussen het hoger onderwijs en de staat. Spreker wees er in zijn inleiding op, dat Frankrijk het land is, waar over dit onderwerp de meest felle discussies zijn en nog worden gehouden. „Om het hoger onderwijs van een na tie", zo betoogde prof. Scelle, „draait een deel van zijn cultuur". Het hoger onder zoek is niet de wetenschap, noch het on derzoek, noch minder de toegepaste we tenschap: het is de cultuur van een élite. Het hoger onderwijs heeft als doel, de ge dachten van de élite te vormen. Zij maakt denkende mensen, niet noodzakelijkerwijs geleerden. Twee conclusies zijn hieruit te trekken, namelijk dat elke staat zich moet interesseren voor hoger onderwijs en dat van de andere kant de inmenging van de staat nooit mag worden tot een overheer sing of monopolie. Betreffende te grote inmenging van de staat merkte prof. Scelle op, dat weten schappelijke vorderingen het in de historie meermalen moesten afleggen tegen de macht. De wetenschap moet vrijheid heb ben, zelfs de vrijheid om te falen, want zij komt tot leven door het verbeteren van fouten. Aan het slot van zijn rede beschouwde prof. Scelle de internationale toestand: „Het gaat er om te weten", zo zeide hij, „of de staat moet worden beschouwd als de absolute meester over zijn hoger on derwijs met het oog op de internationale verhoudingen. Zonder twijfel eist de staat hier souvereiniteit op en het is bekend, dat dit het eerste principe is van het char ter der UNESCO". Hij meende echter niet, dat deze uitsluitende zeggenschap recht matig of eeuwig zal zijn. Men weet niet, of het charter van San Francisco betrek king heeft op het onderwijs als „binnen landse aangelegenheid". De mening groeit, dat het niet waarschijnlijk is, in een ge meenschap van vredelievende landen deze absolutistische methoden door te voeren. Voor vrijheid van filmcritiek Het bestuur van de kring van Neder landse filmjournalisten, in vergadering bij een op 7 Augustus, heeft naar aanleiding van het conflict tussen een Amsterdams dagblad en de Amsterdamse afdeling van de Nederlandse Bioscoopbond de volgende brief tot de Bioscoopbond gericht: „Naar aanleiding van uw besluit om een der Am sterdamse bladen de wekelijkse filmadver tenties te onthouden en van het besluit der Amsterdamse dagbladen om zich solidair te verklaren met genoemd blad, nemen wij de vrijheid u erop te wijzen, dat wij uw houding als onjuist beschouwen. Wij menen dat uw besluit een aantasting betekent van de vrijheid van filmcritiek en dus van de persvrijheid in ons land. Wij geloven, dat u na enig nadenken ons standpunt zult kunnen delen". Engeland zal Marshall- leningen accepteren Reuter meldt dat Groot-Brittannië over eenstemming heeft bereikt met de admini stratie van het Marshall-plan over de voorwaarden waaronder het de leningen krachtens het plan-Marshall zal accep teren. Men verwacht binnenkort een offi ciële mededeling hieromtrent. Tot dusverre zijn aan Engeland in het kader van het plan-Marshall leningen toe gewezen ten bedrage van in totaal 185 millioen dollar, doch dit land heeft nog geen enkele lening opgenomen. Thans zal Engeland voor deze leningen een interest moeten betalen van ongeveer 2Vz%. Dit percentage ligt lager dan de onlangs voor de regering van IJsland vast gestelde 3%, doch het is hoger dan het percentage, dat aan Engeland in rekening werd gebracht voor het eerste na-oorlogse Amerikaanse crediet, dat 2 procent be droeg. Tevens is er een „ontsnappingsclausule" opgesteld voor de leningen waardoor En geland in staat wordt gesteld de terugbe taling lijdelijk stop te zetten in die jaren, dat de last van de betalingsbalans te druk kend zou worden. Australische bankwet 1947 ongeldig Het Australische hoge gerechtshof heeft uitspraak gedaan inzake de Bankwet van 1947 en verklaard, dat essentiële onder delen van deze wet, welke voorzag in het overnemen door de Australische regering van de bedrijven en de activa van de par ticuliere banken, ongeldig zijn. Dienover eenkomstig heeft de rechter een bevel uit gevaardigd dat de bevoegdheid van het ge menebest. om deze wetgeving ten uitvoer te leggen, beperkt. Door acht Australische en drie Britse banken, evenals door de staten Victoria. Zuid-Australië en West-Australië werd het plan van de regering om de banken over te nemen betwist. Indien dit plan zou zijn aangenomen, zou Australië het eerste land in het Britse gemenebest zijn ge weest. dat zijn handelsbanken zou hebben genationaliseerd. D.U.W--ARBEIDERS EN REGERINGS JUBILEUM De raad van vakcentra len heeft aan de ministers van Sociale Zaken en van We deropbouw verzocht, ook aan de arbeiders in de DUW-werken twee extra vacantie- dagen met behoud van loon te geven ter gelegenheid van de komende feestelijkhe den. Zoals bekend, heeft het college van rijksbemiddelaars aan de werkgevers een algemene vergunning verleend tot het ver strekken van deze verlofdagen. De drie vakcentralen (CNV, KAB en NVV) ach ten het gewenst, dat ook de DUW-arbei- ders hierin delen. Textielkaart VA-705 ongeldig Het Centraal Distributiekantoor deelt mede, dat de bonnen van de oude textiel kaart VA 705 na 24 October a.s. niet meer geldig zijn. De bonnen der thans in ge bruik zijnde kaarten VA 804 blijven voor lopig geldig. Amsterdamse Beurs Slotkoers Openings gisteren koersen Koninklijke Olie. 342 339% 295 250 249J4 A.K.U 162 163% Nederlandse Ford 341 Nederlandse Kabel 288 v. Berkel's Patent 125 Scheepvaart-Unie 182 182 yA Holl -Amerika Lijn 198 Deli Maatschappij 155% I56J4 H.V.A 226 \'z 227 A'dam Rubber 165',A 165% Ned. Handel Mij 170J4 I6854 N.-I. Handelsbank 133 130 Billiton Mij H 390 Vroegere burgemeester van Praag werd over de grens gestuurd Dr. Peter Zenkl, voormalig burgemeester van Praag, is met zijn vrouw naar de Amerikaanse zóne van Duitsland uitgewe ken. Zenkl, die bij de Duitse invasie burge meester van Praag was. is de gehele oor log gevangene geweest in het concentratie kamp Buchenwald. Hij was een leidende figuur in de Tsjechische socialistische par tij. Hij verklaarde door onbekende vrien den ontvoerd te zijn, zonder dat hij aan vankelijk wist waar hij naar toe gebracht werd. Hij was onder geleide van twee ge wapende bewakers evenals alle Tsjechi sche oppositieleiders werd ook hij bewaakt op weg geweest naar verwanten, toen de bewakers hem en zijn vrouw plotseling gelast hadden in een vrachtauto te stap pen. Hier bevonden zich elf geblinddoekte personen en ook hij en zijn vrouw werden geblinddoekt. Toen de vrachtauto stopte be vonden zij zich in de bossen op enkele mijlen van de grens. Zenkl zeide, dat zijn ontvoering werk was van „Tsjechische partisanen". Waarschijnlijk bedoelde hij hiermee leden van de ondergrondse ver zetsbeweging tijdens de oorlog. WEEKSTAAT NEDERLANDSE BANK Uit de weekstaat van de Nederlandse Bank blijkt dat de bankbiljettencirculatie na de recordstand van vorige week gedaald is van 3059 millioen tot 3020.5 millioen gulden, een herstel van 40 millioen dus. De deviezenpo- sitie is iets verbeterd, het totaal der vorde ringen op het buitenland is aangegroeid van 455.1 op 469.3 millioen. Bennebroek Gemeenteraad vergaderde Dinsdagavond kwam de gemeenteraad van Bennebroek onder voorzitterschap van de burgemeester, mr. K. Baron van Har- denbroek, bijeen. Bij het punt ingekomen stukken en mededelingen wees de voor zitter op het genomen besluit tot opheffing van de tram en sprak de verwachting uit, dat nu de invoering van de stoptrein spoe dig een feit zou worden. De heer v. Li erop (KVP) sprak de wenselijkheid uit, dat, wanneer er inderdaad een speciale dienst HillegomSportpark te Heemstede zou komen, deze dan om de andere dienst van het Wilhelminaplein af zou vertrekken, waarmede dan in een grote behoefte zou worden voorzien. Aan een verzoek van de vakgroep Schoen herstellers tot invoering van de verplichte Zaterdagmiddagsluiting kon niet worden voldaan, omdat het hier geen winkeliers betreft. Een verzoek van de Bond van Harddraverijverenigingen om ter gelegen heid van de komende harddraverij geen 50 pet., maar 20 pet. belasting te heffen, werd alleen voor kennisgeving aangenomen. De algemene opvatting was dat, nu de ge meente noodlijdend is geworden, een derge lijke verlaging nooit goedgekeurd zal wor den. Het plan tot herziening van de voor genomen uitbreiding zal nu tot de gehele gemeente worden uitgestrekt en de onkos ten daarvan worden op 3500,geraamd. Het voorstel premieregeling voor woning verbetering en splitsing, alsmede diverse financiële besluiten en de aanbieding van de gemeenterekening 1947, die zoals be kend, een tekort aanwijst van 43.000, werden aangenomen. Bij de rondvraag gaf de heer Lommerse uiting aan zijn ontevredenheid over de ver goeding aan leden van stembureaux en de heer Bloemink (Prot. Groep) informeerde naar de stand van zaken voor het bouwen van de Openbare School. Het antwoord van de voorzitter luidde, dat er dit jaar van bouwen wel niets zal komen. Rund en reclame Een Zandvoorlse winkelier, die zijn om zet graag eens zou willen zien stijgen, schreef het volgend poëem op zijn ruit: „Het is een waarheid als een koe voor 't beste spul naartoe Zijn overbuurman, die dezelfde artikelen aan de man moet brengen, werd onmiddel- lijk eveneens door de dichtiuoede aange- I stoken. Zijn originaliteit bleek niet zo groot, maar hij slaagde er toch in, de volgende krachtige versregels te vervaardigen: „Het is een waarheid als een stier, het beste spul, dal koopt U hier" Dichter no. 1 is onmiddellijk naar de politie gestevend om zijn auteursrecht te laten beschermen. Deze zal er wel weinig j voor voelen de put te gaan dempen, nu het kalf toch al verdronken is. BINNENLAND Begin Augustus zijn enige veranderingen in het internationale postwisselverkeer van kracht geworden. Zo is het maximum toege laten bedrag voor postwissels van Nederland naar Curasao verhoogd, terwijl de hier te lande betaalbare postwissels uit Curacao nu ten hoogste f 100 mogen bedragen. Het maxi mum bedrag voor postwissels naar Luxem burg is vastgesteld op 1600 Luxemburgse francs. Voor Zwitserland is het maximum bedrag vastgesteld op 160 Zwitserse francs uit Zwitserland, naar hier mag op die manier f 100 worden verzonden. Voor het postverkeer met de Britse. Amerikaanse en Franse zones van Duitsland is het maximumgewicht voor gedrukte stuk ken gebracht op 3 kg. (de vérzending van gedrukte stukken naar de Franse zóne is be perkt tot handels- en familieberichten). Trouw. In de zomer van 1946 verloor de heer D. W. den Herder, uit Goes, bij het zwemmen aan het strand van Zoutelande zijn trouwring. Gisteren kwam de burge meester dier gemeente hem mededelen dat na twee jaar zijn ring op het strand werd gevonden. Van de jubileum-rijmprent van Bertus Aafjes en Piet Worm zullen 600.000 exem plaren naar de Nederlandse scholen gaan. HAARLEM EN OMGEVING Ds. F. S. Knipschecr, emeritus predikant te Bloemendaal, herdenkt 21 Augustus de dag waarop hij voor een halve eeuw het predik ambt aanvaardde te Akersloot. Hij diende de gemeenten van Grosthuizen en Zaltbommel en ging in 1936 met emeritaat. Ds. Knipscheer was de eerste veldprediker in de oorlog 1914—'18, Candidaat K. de Gier te Utrecht heeft het beroep naar de Geref. Gemeente te Lisse aangenomen en voor tien andere beroepen bedankt. De heer G. R. Klumper uit Haarlem, slaagde aan de Internationale Theologische School te Leamington Spa (Engeland) in de Theologie met aantekening „Honoris". Op 28 Juli is in Haarlem een porte feuille met wat geld en papieren gevonden. De eigenaar kan het verlorene terughalen op kamer 78 van het Hoofdbureau van po litie, Nassauplein. De twee en dertig jarige werkster S. A. W„ die aangehouden was wegens diefstal van f 100 ten nadele van een mevrouw, bij wie zij werkte, heeft bekend, dat zij in de periode van Mei tot Augustus een aantal bedragen, in totaal f 1350. heeft gestolen. Op 15 Augustus aanstaande zal de be kende radiopriester en oprichter van de Bond zonder Naam. Henri de Greeve. zijn 25 jarig priesterfeest vieren in intieme kring. Van 17 tot 21 Augustus a.s. zal te Hil versum een internationaal congres van Oud- Katholieken worden gehouden. Dit congres zal waarschijnlijk door talrijke hoge ker kelijke autoriteiten uit het buitenland wor den bijgewoond. De koning van Siam heeft vanochtend met zijn gevolg ons land verlaten. Het ge zelschap reist in twee auto's via Maastricht en Luik naar Parijs. Zandvoorl Weer kermis Door de NIWIN, afd. Zandvoort, wordt in samenwerking met het Katholiek thuis front opnieuw een kermis georganiseerd van 14 t.m. 22 Augustus a.s. Het Lunapark, waar de nieuwste attracties op kennis gebied zullen verschijnen, zal worden op gebouwd op een terrein, gelegen aan het eindpunt van de tram. De opening zal plaats vinden op 14 Augustus a.s. n.m. half drie. ALS DE DRANK IS IN DE MAN Een 35-jarige reiziger in bloembollen wilde midden in de nacht met zijn auto starten om naar zijn woonplaats terug te keren, hetgeen hem door de politie werd belet, omdat hij hiertoe wegens het inne men van teveel geestrijk vocht niet in staat werd geacht. Het geval veroorzaakte nogal enige strubbeling, doch tenslotte werd de auto-eigenaar in het politiebureau ingeslo ten en zijn wagen werd in beslag genomen. Nog twee wedstrijden op het circuit dit jaar Naar wij vernemen zullen door de K. N. M. V., behalve de motor-wedstrijden op 28 Augustus a.s. nog behendigheidswed strijden voor motoren op het nieuwe Zand- voortse circuit worden uitgeschreven, wel ke zullen worden gehouden op een nog nader bekend te maken datum in de maand October. CABARETAVOND Gisteravond werd een cabaret-avond gehouden in Kiefers Paviljoen, waar op de planken verschenen Stella Seemer, mr. Doodle, Bob Wallagh die de hersengym nastiek leidde, het huisorkest Chevalier met zang van Tine van Rhee, Leo Fuld, het thealerorkest van Tuschinsky en de pianist Leslie Davis. Een respectabel pro gramma dus, dat veel succes oogstte in de uitverkochte zaal, die bij gebrek aan schouwburg of concertzaal voor dergelijke avonden zeer wel voldoet. Burgerlijke stand van Bloemendaal GEBOORTEN: A. L. Engberts—Jager, d. OVERLIJDEN: Wed. L. A. M. Groenwegen- Wittkamo. 71 j. HUWELIJKEN: G. v Tienhoven en A. F. F. de Booij; J. Koper en J- M. Wildervanck. SCHEEPVAART K. H L. Eemland. 9 Aug. te Santos (uit reis). Rijnland, 9 Aug. van Santos (thuisreis). K. N. S. M. Ariadne, 19 Aug. te Am sterdam van Antwerpen. Euterpe, 9 Aug. Holtenau gepasseerd van IJmuiden n. Odensc. Orpheus, 9 Aug. van Vipels naar Livorno. Helicon, 8 Aug. te Nev ork van West Indië. lies. 10 Aug. te Rotterdam van Gibraltar n. Amsterdam. Titus. 9 Aug. te Istanbul van Thessaloniki naar Izmir. Trajanus. 7 Aug. van Trinidad naar La Guaira. Venus, 10 Aug. Dover gepasseerd van Lissabon naar A'dam. MIJ NEDERLAND. Bali. 8 Aug. van New York naar Alexandria. Celehes, 8 Aug. van Genua naar Port Said. Ceram. 6 Aug. v. Makassar naar Semarang. Groote Beer, 9 Aug, van Port Said naar Amsterdam. Hugo de Groot, 8 Aug. van Colombo naar Suez. Johan van Oldenbarnevelt, 9 Aug. van Suez naar Holland. Madoera. 8 Aug. van Colombo naar Belawan. Manoeran. 6 Aug. te Soera- baja naar Makassar. Oranje. 9 Aug. van Port Said naar Amsterdam Poelau Laut. 9 Aug. van Palembang naar Makassar. Singkep, 7 Aug. te Newport News naar Nev/ York. K. P. M. Kasimbnr, 9 Aug. van Aden op weg van Amsterdam naar Batavia. VINKE EN CO. - Britsum. 9 Aug. te Rot terdam aangekomen van Nuevitas. Laren- berg van Melilla naar IJmuiden en wordt daar Vrijdag (13 Aug.) om 4 uur verwacht Leersum. van Keywest naar Amsterdam en wordt daar 12 Aug. verwacht. Ootmarsum, van Rotterdam naar Baltimore, 10 Aug. te Baltimore aangekomen. OCEAAN. Alcinous, 6 Aug. van Port Swettenham naar Singapore. Denbigshire, 8 Aug. Gibraltar gepasseerd op weg naar Rot terdam. Glenstrae, 7 Aug. te Londen naar Amsterdam.. Polydorus, 7 Aug. te Belawan naar Batavia. Nel van Vliet Olympisch kampioene, zwom de 200 M. schoolslag in 2 min. 57 2/10 seconde. 3 tijdwaarnemers met hun nooit falende stopwatches hebben dit feit geconsta teerd. Deze presta tie staat vast op de tiende seconde af. Wat een prettig ge voel moet het zijn zo n zuiver lopend horloge te bezitten. Op uw vergunning vindt U zo'n hor loge bij rt TE KOOP GEVRAAGD UITNEEMBARE SCHUUR bij Fa. BREED, Schildersbedrijf, Populierstraat 16. Haarlem- Noord. Per S.S. TRIO Dinsdags en Donderdags naar MARKEN EN VOLENDAM Vertrek Koudenhorn om 8.30 uur. Woensdag en Vrijdags naar de DRIE MEREN EN SCHIPHOL Vertrek Koudenhorn om 9 uur. Inlichtingen H. J. FEIJE, Ravelingsteeg 13, Haarlem, tele foon 11292 BUITENPLAATS TE HUUR de buitenplaats „Dennenhoek", gelegen te Bloe mendaal, Parkweg 1. groot ca. 97 Are, bevattende in totaal 15 kamers, keuken, 2 bijkeukens en grote garage. Te aan vaarden omstreeks 1 October a.s. Te bevragen bij de Secre taris van de Vereniging Kennemer Lyceum. Vijver weg 35, Bloemendaal. Telefoon 22968. TE HUUR GEVRAAGD te Haarlem. Br. met omschrijving en huurprijs onder no. 1443

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 3