Haarlems Dagblad Reynaud's taak Wisselkoersen, economische coördinatie en uitbreiding der Westelijke Alliantie Meer graan voor de Marshall-landen Ook Marshall zwijgt over Moskou Javaanse zeeman Het regeringsprogramma ontvouwd Weerbericht 63c Jaargang No. 19013 Bureaux: Groie Houtstr. 93, Tel. Adv. en Admin. 10724, 14825, Redactie 10600. Direct.-Hoofdred. 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel. 12230 Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Bonclercf?™ 12 Ai 1918 Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. Abonnementsprijs per week 31 cent. per kwartaal ƒ4,Franco per post ƒ4,50. Postgiro 273107, Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem DE FRANSE MINISTER van Financiën Paul Reynaud heeft inderdaad zijn jolmachten van de Kamer losgekregen tij het dan met 'enige beperkende bepalin- |en en kan nu aanvangen met zijn in- jrypend beleid. Van welke aard dat zal jjn is hier al eerder medegedeeld. Het om- rat zoveel, dat de vraag blijft of hem de ijd gegund zal worden om zijn daden te rolbrengen. Ook als hij aanvankelijk succes leeft. Maar belangrijk is deze uiterste »ging van de Derde Macht, om door mid- [el van een man als Reynaud redding uit Ie economische crisis te bereiken, in de loogste mate. En de mogelijkheid bestaat |at hij tenminste een deel van zijn plannen al verwezenlijken. Dat hij er Frankrijk werkelijk zodanig bovenop zou kunnen brengen, dat het over vier jaar als de letalingen en uitkeringen van het Plan- tfarshall ten einde zullen lopen op eigen tracht zou kunnen voortgaan is m.i. niet jenkbaar, tenzij voor die tijd de aaneen lluiting van West-Europa inderdaad grote rordering zal hebben gemaakt. In een roortgezet afzonderlijk autarkisch beleid ;an de West-Europese landen is niet meer te geloven, het minst wel ten aanzien van Frankrijk, waar de politieke ontwikkeling is doodgelopen. Dit feit wordt opnieuw be wezen door het optreden van Reynaud zelf. Dat men een minister van volmachten in tulke ingrijpende beleidskwesties voorziet ls in strijd met normaal parlementair be wind en draagt kenmerkend het karakter van een uiterste noodmaatregel. Dit blijkt nog eens extra uit de omstandigheid, dat ten der regeringspartijen die hem deze volmachten gegeven hebben de socialis tische in economisch en politiek inzicht sterk van hem verschilt. Zij heeft'slechts toegestemd onder dwang der omstandig heden. Reynaud zal een sluitende begroting po ten te maken met al de besnoeiingen, die daarvoor nodig zijn en die velen in hun staatsbaantjes zullen treffen, maar ook met de belastinghervorming, die een betere ver deling van de lasten over het volk moet waarborgen. Dit is al een grote onderne ming. maar hij zal bovendien moeten be reiken, dat hij de belastingen binnen krijgt. Dat is in Frankrijk een moeilijker zaak dan hier. Hij zal de productie zowel van de industrie als van de landbouw moeten ver hogen, de eerste met het di»ecte doel, meer te kunnen exporteren en daardoor meer uit het buitenland te kunnen invoeren, de tweede om althans te bereiken, dat Frank rijk zichzelf kan voeden. Het is een land met een zeer rijke bodem, towel wat landbouw en wijnbouw, als wat delfstoffen betreft. Maar het heeft in deze teuw die bronnen van welvaart, vooral de landbouw, jammerlijk verwaarloosd. Oude ren zullen zich herinneren dat Frankrijk in hun jeugd graan exporteerde. Dat is lang geleden. Diegenen, die in de jaren voor de tweede wereldoorlog door het prachtige land zijn gereden, zullen evenals ik ervaren hebben, dat gehele streken buiten cultuur geraakt waren, dat de bewoners ze ver laten hadden en dat men herhaaldelijk in onbewoonde dorpen kwam. Reynaud heeft zeker dubbel en dwars gelijk, als hij voort durend hamert op de noodzaak van herstel van de landbouw. Ook dat is èen geweldige onderneming. Men tobt met verouderde arbeidsmethoden, met tekort aan landarbei ders en met tekort aan landbouw-machines. Tot de traditionele deugden van de Fran- len behoort inderdaad de eigenschap, dat zij hun grootste prestaties met merkwaar dige snelheid kunnen volbrengen en er zich bovenop werken, als zij eenmaal in een cri- tieke positie beland zijn. Maar het inhalen van een groot tekort aan arbeidskrachten vordert te lange tijd, tenzij men een beroep op het buitenland kan doen. Hetgeen slechts doorslaand succes zou kunnen heb ben als Verenigde Staten van Europa ont stonden. Intussen zal Reynaud pogen, Frankrijks zelfvoorziening met graan te verwezen lijken. De N. R. C. heeft in eén beschouwing onder de titel „Om het leven van Frank rijk" daar belangwekkende cijfers over gegeven. Deskundigen schatten de oogst dit jaap op 70 millioen hectoliter (verleden jaar, toen die mislukte, bedroeg hij slechts 32 millioen), maar 80 millioen schijnt voor binnenlands gebruik het minimum te zijn. Eventuele export is dus geen hersenschim. Maar de boeren moeten een lonende prijs krijgen, anders verbouwen zij liever iets dat meer opbrengt. De landbouworganisa ties hebben t2450 francs per quintaal ge vraagd; de regering heeft, slechts 2300 toe gestaan. Het is in elk geval meer dan de 1850 francs van het vorige jaar. De schrij ver in de N.R.C. meent dat verhoging van de broodprijs wel onvermijdelijk zal blij ken en voorziet daar ellende van. omdat het door politieke tegenstanders demagogisch uitgespeeld zal worden. Mogelijk zal het zo gaan. Is het niet denkbaar, dat Reynaud deze klip met tijdelijke subsidies zal om zeilen? In 1900 was in Frankrijk 7, millioen H.A. grond met graan bebouwd, in 1938 5.2 mil joen (een daling dus met meer dan een kwart), in 1945 nog maar 3.6 millioen en in 1947 zelfs maar 3.3. zodat rrien tot min der dan de helft van het graan-areaal uit het begin der eeuw was afgezakt. Sinds erleden jaar heeft weer een stijging tot 43 millioen H.A. zich voltrokken: men is dus nu op ongeveer zestig procent van de met graan bebouwde onpervlakte in 1900. Mocht Reynaud ten dele slagen meel is niet te verwachten dan zou daj. de Europese aaneensluiting bevorderen. Want terwijl enerzijds juist de verzwakking van de West-Euronese landen de noodzaak van die aaneensluiting aantoont en ertoe dwingt, wordt men anderziids weerhouden door de verwarring en ontwrichting in het grootste land op het Continent, dat erbii betrokken zou moeten worden. Indien in Frankrijk een arbeidslust, ondernemings geest en zin voor de werkelijkheid en voor samenwerking aan de d-pg traden, gelijk waardig aan die in de Benelux-land^n. zou men de feilen op de kooo toe nemen en gaarne verdere samenwerk™pken. N" zien de andere volken van Westen het Franse schouwsnel met twhfel en onge rustheid aan. Onk in Groot-Brïttannië is dat zo. Er is «"'vek aan vertrouwen in de tegenwoordige cfoneiteiten der Fransen. Dit volk, dat ei"enüik aangewezen was om het initiat'"' t° nom°u in de nieuwe Wes terse ontwiV,"ftr"r* >>o*'dt> die thans '«wn doordat het zozeer ae'iteron is geraakt. Voor de vriend van het schone land en znn bij zonder begaafd volk, die ook ik altijd ge weest ben, is het droevig dat te moeten Drie belangrijke Europese kwesties: Besprekingen te Parijs en Washington Financiële deskundigen van Engeland en de andere aan het plan-Marshall deel nemende landen hebben besprekingen ge opend in Parijs met het doel de noodzake lijkheid van een herziening der wissel koersen van bepaalde Europese landen tegenover de Amerikaanse dollar te onder zoeken. De directeur van het Internationale Monetaire Fonds, Camille Gutt, heeft zich tijdens de onlangs te Parijs gehouden be sprekingen daarvoor uitgesproken. Men denkt aan nieuwe wisselkoersen, die ongeveer overeenkomen met een koers van 260 Franse francs voor een Ameri kaanse dollar. Een dergelijke verhouding zou de koers van het pond sterling tegen over de Franse franc brengen van 864 op 1.045 frs. Europees „sleutelplan" Het Zweedse lid van de organisatie voor Europese economische samenwerking, Hammerskjold, deelde op een persconfe rentie mede, dat deze week aan alle landen, die aan het plan-Marshall deelnemen, een reeks vragen zal worden gesteld door de organisatie. De antwoorden op deze vragen zullen de grondslag vormen voor een vierjarig „sleutel"-plan voor West-Europa. De vragen, die voor einde September moeten worden beantwoord, kunnen in vier groepen worden samengevat, en wel: 1. Hoe staat uw regering tegenover de mogelijkheid van het voeden van uw land in het kader van een gezonde Europese economie? 2. Welke productie-inspanning getroost uw land zich? 3. Zullen deze productie-inspanningen invloed hebben op de in- en uitvoersituatie van uw land? en 4. Met welke binnenlandse ontwikke lingen (op financieel of monetair gebied of op het gebied van de arbeidssituatie), die de algemene economie van het land waar schijnlijk zullen beïnvloeden, wordt reke ning gehouden? Op een desbetreffende vraag deelde Hammerskjold mede, dat geen gegevens zullen worden gevraagd over de nationali satie-plannen der verschillende landen. De op bovenomschreven wijze geformuleerde nationale „sleutel"-plannen zullen door de organisatie in October worden samenge voegd tot één internationaal „sleutel"-plan. Atlantische Unie Persberichten uit Washington, dat de Verenigde Staten hun aanbod tot het ver lenen van directe militaire hulp aan de Westelijke unie tegenhouden en er op aan te dringen, dat eerst andere landen zich bij het verbond voegen, zijn aldaar niet be vestigd. Uit gezaghebbende bron wordt vernomen, dat de kwestie van uitbreiding der unie tot landen langs de kust van de Atlantische Oceaanen de Noordzee besproken wordt door geallieerde commissies, die thans te Washington bijeen zijn. Er werd de nadruk op gelegd, dat er geen sprake van is. dat men zich reeds tot een van de bedoelde lan den rechtstreeks gericht heeft. Men acht een werkelijk „Atlantische unie" onmogelijk, voordat Amerika zich uitgesproken heeft voor steun aan de Wes telijke unie. Motorrijder en zijn vrouw bij botsing gedood Vrachtautochauffeur probeerde te remmen.... Woensdagmiddag reed een vee-auto van een expediteur uit Oldeberkoop op de rijks weg bij Wolvega, toen de chauffeur de rem men wilde proberen. Hij overtuigde zich in de spiegel, dat er geen ander verkeer na derde en ging toen krachtig remmen. Op het zelfde ogenblik hoorde hij een hevige slag tegen de achterzijde van de wagen. Het bleek, dat een motor vlak achter de auto had gereden en er, toen deze plotse ling stopte, tegen was gebotst. De motor rijder, de 45-jarige K. Neef uit Munneke- buren en zijn echtgenote, die op de duo zat, werden terstond gedood. Het echtpaar laat vijf kinderen achter. Justitie treedt op tegen „voetbalpools" Ruim 100 verdachten voor de Kantonrechter Het Kantongerecht te Rotterdam zal zich wederom bezig houden met zaken, betrek king hebbende op „voetbalpools", welke in België of Engeland worden uitgegeven en waaraan het Nederlandse publiek in grote getale deelneemt. Ongeveer 100 verdachten zullen zich moeten verantwoorden wegens het ver spreiden van de poolformulieren, het ver zamelen en inzenden ervan aan de organi sator van de loterij, het innen en inzenden van de deelnemingssommen en het uitkeren van de prijzen aan de winnaars. Voor dit soort loterijen is geen toestemming vraagd, zoals wordt vereist bij de Loterij- wet 1905. In samenwerking met de Belgische politie en Scotland Yard zijn politie en justitie in Nederland er in geslaagd de handelingen van deze wijdverspreide organisaties waarbij behalve Nederlanders ook Belgen, Fransen, Engelsen, Spanjaarden en Italia nen zijn betrokken, na te gaan en de daders te grijpen. Als voetbaldeskundige zal de hoofd inspecteur van politie H. Lagendaal op treden en een verklaring afleggen. Het nieuwe Kabinet is thans voor het eerst na de beëdiging van de nieuwe ministers bij eengekomen. Zittend van links naar recltts: de ministers Schokking, Stikker, van Schaik, Drees, Rut/en en Sassen. Staande van links naar rechts: de excellenties Lieftinck, Wijers, In 't Veld, Joekes, Mansholt, v. d. Brinck, van Maar- seveen voor de heer van Maarseveen Maat dr. Prinsen, secretaris van de ministerraad), Götzen en de heer Dutilh, adjunct-secretaris van de ministerraad. Belangrijke verbetering voor Europa De zeer grote omvang van de Ameri kaanse graanoogsten van dit jaar houdt in, dat er in de komende twaalf maanden aanmerkelijk meer graan naar Europa zal worden verscheept in het kader van het plan-Marshall dan aanvankelijk het plan was, en dat het- voedselrantsoen van de West-Europese bevolking een belangrijke verbetering zal ondergaan. Dr. Denis A. Fitzgerald, de leider van de afdeling Voedsel en Landbouw van het Marshall-plan, verklaarde, dat de grote Amerikaanse graanexport, dank zij de recente belangrijke daling van de graan prijzen in de V.S., geen of weinig meer dollars zal kosten dan oorspronkelijk voor dit doel was beschikbaar gesteld. Hij zeide, dat ondanks de .verbeterde oogstsituatie in Europa een grotere Ame rikaanse graanexport gewenst is om de volgende redenen: De Europese oogst zal dit jaar nog niet het vooroorlogse niveau bereiken; West- Europa placht altijd ongeveer To van zijn voedselconsumptie in te voeren; de be volking van West-Europa is op het ogen blik ongeveer 10% groter dan voor de oorlog. Hij voorspelde, dat de grotere Ameri kaanse graanverschepingen naar Europa een verbetering van de kwaliteit van het Europese brood tengevolge zullen hebben, doordat de uitmalingspercentages zullen worden verlaagd en het gebruik van grof korrelig graan zal worden verminderd of geheel worden afgeschaft. Hij weigerde een schatting te geven van de grootte der graanverschepingen in de komende twaalf maanden, doch hij ver klaarde dat zij aanzienlijk groter zullen zijn dan oorspronkelijk het plan was. Ook in Alkmaar een conflict tussen pers en bioscoopdirectie Na Amsterdam is ook in Alkmaar een conflict tussen een dagblad en bioscoop exploitanten ontstaan. Drie van de vier plaatselijke bioscoopexploitanten hebben hun advertenties onthouden aan het Nieuw Noordhollands Dagblad, dat naar hun oor deel in zijn filmcritiek te ver was gegaan. De directies van de beide andere plaatse lijke dagbladen, de Alkmaarse Courant en de Vrije Alkmaarder hebben daarop de directies van drie bioscopen medegedeeld, dat zij zich solidair verklaarden met het Nieuw Noordhollands Dagblad en daarom ook geen advertenties zullen opnemen. Donaudwang der Russen gelaakt George Marshall, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, heeft te Washington verklaard dat Amerika pogingen zal blijven doen om door on derhandelingen een vreedzame oplos sing van de geschillen met de Sovjet- Unie te bereiken. Hij voegde er echter aan toe, dat de bedoeling niet bestaat „overeenkomst te bereiken om der overeenkomst wille". Hij weigerde ver der mededelingen te doen over de Ber- lijnse crisis en de besprekingen te Mos kou. Voorts deed hij een aanval op de Sovjèt- politiek met betrekking tot de Donau- conferentie. Marshall zei, dat de Sovjet-Unie de handelsscheepvaart beperkt ten koste van de algemene welvaart in Europa door de scheepvaart te onderwerpen aan de con trole van de Sovjet-Unie en de andere Oost- Europese landen. „Wij kunnen geen systeem aanvaarden, dat in vele opzichten gebruikt kan worden als middel om de vrije handel langs deze grote internationale waterweg tegen te werken", zo zei Marshall. „De Donauconferentie vormt een uit stekend voorbeeld voor de moeilijkheden die wij ontmoeten om de na-oorlogse ab normaliteiten in Europa te regelen", aldus de minister. „Amerika is tot de conferentie toegetre den omdat het bereid was naar de bezwa ren van anderen te luisteren. Er moet niet van te voren aangenomen worden, dat er geen overeenstemming mogelijk is", zo be sloot Marshall zijn opmerkingen over dit onderwerp. erkennen. Frankrijks „goodwiU" is gedaald. Als Reynaud erin slaagt die te herstellen zal hij niet alleen aan zijn vaderland, maar aan geheel West-Europa een geweldige dienst hebben bewezen. Maar .het zou dwaasheid zijn, daaromtrent thans voor spellingen te wagen. In feite zal eerst moe ten blijken of Frankrijk nog de kracht bezit tot groot en snel herstel als het in gevaar verkeert, die het vroeger meermalen en zo prachtig heeft getoond. R. P. De schoonste overwinning Bij de Olympische wedstrijden van de halfzuaargewichtheffers heeft de Amerikaan Stan Stanczyk getoond, dat ook bij de Olympische Spelen een zuiver begrip van sportiviteit niet dood is. Stanczyk had het Olympisch record gebroken door 122,5 kg boven zijn hoofd te trekken. In zijn tweede beurt trok hij 130 kg. Toen werd aangekondigd, dat hij een aanval zou doen op het wereldrecord van 131 kg, door Novack getrokken. Hij haalde het. Even wankelde hij, maar toen kreeg hij 132,5 kg naar bovén. Een ovatie donderde door het stadion, maar Stanczyk rukte zich los uit de armen van zijn opgewonden vrienden en liep naar zijn kleedkamer. Halverwege bleef hij staan en zei: „Ik heb dit niet verdiend". Hij wees demonstratief naar zijn knie en schudde van „Nee". Twee leden van de jury, die niet gezien hadden, dat hij met zijn knie even de grond had geraakt, pro beerden hem over te halen de uitslag te aanvaarden, maar hij weigerde pertinent. Toen golfde door de Empress Hall een niet te stuiten orkaan van toejuichingen. En terecht, want dit is de schoonste overwin ning van de Olympische Spelen geweest. De overwinning van eerlijke sportiviteit op ijdrle eerzucht. Een lauwerkrans voor Stanczyk. Tenslotte weigerde Marshall mede te delen wanneer hij bijzonderheden over de besprekingen te Moskou bekend zou maken. De drie diplomatieke vertegenwoordigers der Westelijke landen zijn Woensdagavond in gezelschap van de Britse zaakgelastigde Harrison en de Amerikaanse ambassade raad Kohier op de Amerikaanse ambassade bijeen gekomen. Men neemt aan, ddt zij nieuwe instructies hebben ontvangen. Reuter verneemt nader, dat zij om een onderhoud met Molotof op vandaag hebben verzocht. Op het Engelse ministerie van Buiten landse Zaken is verklaard, dat .alle inlich tingen betreffende de gedachtenwisseling te Moskou ter kennis van de vertegenwoor digers van Benelux te Londen worden ge bracht, telkens wanneer dezen het ver langen hiertoe te kennen geven. in Amsterdam gedood „Pak slaag'' van 12 Madoerezen eindigde in steekpartij In de afgelopen nacht is de 27-jarige Javaanse bediende-wasbaas bij de Maatschappij Nederland, Tojib, in een vechtpartij met twaalf Madoerese be dienden van het motorschip „Java" zo ernstig door messteken gewond, dat hy kort 11a aankomst in het O.L. Vrouwe gasthuis aan inwendige bloedingen is overleden. Het politieonderzoek, dat aanvankelijk nogal traag verliep, omdat men niet over een tolk beschikte, wees uit. dat één van de vermoedelijke daders zich door Tojib beledigd achtte, omdat Tojib met zijn meis je naar de bioscoop was gegaan. Uit wraak heeft hij een twaalftal vrienden verzameld en toen Tojib de bioscoop verliet, wachtte men hem op om hem. zoals één van de betrokkenen, de gever van de dodelijke steken de politie vértelde. een stevig pak slaag te geven. Ongelukkigerwijs kwariien -er echter messen bij te pas cn vóór het publick, dat van de vechtpartij getuige was. kon ingrijpen, waren de steken reeds gegeven. Toen het slachtoffer in elkaar zakte, snel- detf de twaalf Madoerezen de Czaar Peter straat in, waar zij hun messen weg wierpen. Een inmiddels gewaarschuwde agent ging hen in een taxi achterna en wist hen met behulp van zijn dienstrevolver tot staan te brengen en in bedwang te houden. Weldra arriveerden nog twee agenten en konden de twaalf mannen overgebracht worden naar het politiebureau Kattenburg. In de loop van de dag heeft één der Madoerezen be kend het slachtoffer de twee steken te heb ben toegebracht, die de dood tot gevolg had. De man die de vechtpartij had uitgelokt omdat hij zich beledigd achtte, heeft echter nog niet bekend. Waarschijnlijk heeft hij ook één of twee maal Tojib gestoken. De overige tien mannen, die waarschijn lijk hun messen niet hebben gebruikt, zijn eveneens nog onder arrest. De Grondwetswijziging Voorlopig Verslag Uit het thans verschenen Voorlopig Verslag der Tweede Kamer over de wets ontwerpen ten aanzien van de Grondwets herziening blijkt, dat verschillende leden ernstig bezwaar hadden tegen het feit, dat fiet demissionnaire kabinet deze bij de Tweede Kamer in hpar oude samenstelling heeft ingediend. Verscheidene leden handhaafden hun reeds eerder geuite bezwaren tegen de voorgestelde wijze van vergadering der Grondwet. Verscheiden^ andere leden hadden tegen de feitelijke inhoud van het wetsvoorstel geen bezwaar en konden zich er mede ver enigen. Zij verklaarden bij het in overweging nemen van het oorspronkelijke regerings voorstel bij deze Kamer alleen hun mede werking te hebben kunnen verlenen op voorwaarde, dat het op artikel 208, lid 3, ingediend amendement op een kardinaal punt van de toekomstige staatstructuur als een positieve en bindende richtlijn werd ingeschakeld. Deze leden hadden het amendement van de heer Tilanus aanvaard zijnde in eerste lezing hun stem aan het eerste wets ontwerp niet willen onthouden, omdat zij ook hunnerzij een bijdrage wilden lev/- ren tot een spoedige oplossing van de ge rezen moeilijkheden. Sindsdien is een aantal maanden verlo pen, waarin de ontwikkeling der dingen niet heeft stilgestaan en na verloop waar van de regering naar zij verwachten, in staat zal zijtl dieper op verschillende zaken in te gaan. Welke waarborgen, zo vroegen deze le den,, kan de regering thans geven, dat de Kroon aan het hoofd van de Unie inder daad zal worden gehandhaafd, zoals het amendement-Tilanus beoogt? Zulks zal naar hun aanvankelijk oordeel afhangen van de antwoorden, welke de regering zal geven op ,een achttiental in het Voorlopig Verslag gestelde vragen. Verscheidene andere leden merkten op, dat het amendement van de heer Tilanus, hoezeer ook te waarderen als een juistere formulering, geen principiële en zakelijke wijziging in de voorgestelde staatsrechte lijke verhoudingen inhoudt. Het begrip Kroon heeft in het Nederlandse staatsrecht een zeer bepaalde, duidelijk omschreven betekenis. De betekenis van het woord „Kroon" in lid 3 van artikel 208 is hiermede niet in overeenstemming. Het woord is aan Pope: Een koppig man heeft geen meningen, maar zij hebben hem. Twaalf jaar voor Christiansen Het Bijzondere Gerechtshof te Arn hem heeft de voormalige „Wshr- machtsbefehlshaber" in Nederland, ex-generaal Christiansen, hedenoch tend tot 12 jaar geê(_ ngenisstraf ver oordeeld. Ten aanzien van de aan verdachte opge legde straf overwoog het hof, dat ver dachte een der drie hoofdpersonen is ge weest, die de bezettingsjaren voor het Nederlandse volk tot een hel hebben ge maakt, iemand, die tezamen met de rijks commissaris Seyss Inquart en de generaal der Waffen-S.S. Rauter de golf van ter reur over ons vaderland heeft helpen ver spreiden en die. als vereerder van Hitlei en als beschermeling van Goering alle: heeft gedaan, wat in zijn vermogen lag, oiï onder het motto „het doel heiligt de mid delen" „rücksichtlos" de overwinning var het „grote derde rijk" te helpen bevorde ren. Het hof wilde echter anderzijds reke ning houden met de omstandigheid, dat ongetwijfeld van vermelde drie hoofdper sonen verdachte de minst schuldige is ge- weest en als legergeneraal tengevolge van de bevelen van hogerhand vaak in moei lijke parketten kwam te verkeren. Het recht van cassatie werd aan Chris tiansen verleend. Het is nog niet bekend, of Christiansen hiervan gebruik zal maken. Nieuwe Koningin zal Juliana blijven lieten Sinds enige tijd circuleren geruchten, als zou Hare Koninklijke Hoogheid Prin ses-regentes Juliana na de inhuldiging tqt Koningin haar vijfde naam: Wilhelmina gaan voeren. Te bevoegder plaatse is hier omtrent niets bekend. Ten overvloede wijst men erop, dat in het ontwerp voor de nieuwe knopen van militaire uniformen een „J", in plaats van een „W" is gepro jecteerd. Minister-president W. Drees heeft heden middag in de Tweede Kamer het program ma van zijn kabinet ontvouwd. In de rege ringsverklaring, welke wy elders in dit blad in haar geheel publiceren, wordt ver klaard dat de aandacht van regering en volksvertegenwoordiging zich in de eerste plaats heeft te richten op een bevredigende oplossing van het Indonesische vraagstuk. Ten aanzien van de republiek is Nederland ten volle bereid zijn woord gestand te doen, maar verlangt en verwacht ditzelfde van de wederpartij. Ten aanzien van de in economisch op zicht zorgelijke toestand van ons land wordt Verandering in linkse gelederen in Italië Volksfront ontbonden Het onder communistische leiding staan de Italiaanse „volksfront" waarvan de communisten, de links-socialisten en een aantal dwergpartijen deel uitmaken is Woensdag formeel geliquideerd, maar te gelijkertijd werd het besluit genomen de coalitie onder een nieuwe naam en met een nieuw doel te doen voortbestaan. De uitvoerende commissie van het volksfront kwam Dinsdagavond bijeen ter bestude ring van het voorstel van de secretaris van de links-socialistische partij, Albert Jacometti. om een nieuw organisme te stichten. Alle aangesloten partijen ver klaarden zich hiermede accoord. nadat zij als hun mening te kennen hadden gegeven dat het front, in de vorm waarin het op gericht is, geen reden van bestaan meer heeft. Woensdagmorgen kwam de executieve commissie van het volksfront opnieuw bij een om de vorm, de basis en de naam van de nieuwe organisatie te bespreken. Er bestaat geen twijfel over, dat de communis ten ook in deze nieuwe organisatie de bo ventoon zullen voeren. De communist Riccardo Lombard» die aan de uitvoerende commissie rapport uit bracht, zei dat het volksfront indertijd met een program voor de dag was ge komen, gebaseerd op de overwinning bij de verkiezingen van 18 April. Alle gede legeerden konden zich er mede verenigen, dat het program gewijzigd moest worden nadat de verkiezingszege niet was behaald. Financieële tegenblokkade der Westelijken in Berlijn De Amerikaanse, Britse en Franse mi litaire regeringen hebben een financiële tegen-blokkade in Berlijn ingesteld om de pogingen van de Sovjets te pareren tot financiële contróle over de gehele stad. De Berlijnse gemeenteraad kreeg Woens dag van de Westelijke autoriteiten bevel onmiddellijk de stroom van kapitaal uit de Westelijke sectoren naar de Sovjet-sector stop te zetten. Deze order voorkomt dat de banken in de Westelijke sectoren geld overmaken op de hoofdkantoren der ban ken die allen in de Sovjet-sector gelegen zijn. In een order aan de gemeenteraad verklaarden de drie Westelijke gouver neurs, dat alle banken in de Westelijke sectoren er van verwittigd moeten worden, dat van nu af geen gelden meer kunnen worden overgemaakt op de hoofdkantoren zonder speciale toestemming door de Wes telijke mogendheden te verlenen. Afrierikaanse financiële experts zeiden dat dit bevel bedoeld is om te voorkomen dat belastingen die in de Westelijke sec toren betaald worden terecht komen bij de Sovjets, waarvan geen gelden verkregen kunnen worden om het gemeentepersoneel in de Westelijke sectoren uit te betalen. (United Press) verklaard, dat de Marshall-hulp beoogt, de moeilijkheden te overbruggen. Over enkele jaren moet zonder deze hulp de betalings balans in evenwicht zijn. Daarvoor is de uiterste krachtsinspanning van ons volk nodig. Naast nauwere samenwerking met de West-Europese landen dient het verkeer met Duitsland weer in normale banen ge leid te worden. Er wordt gestreefd naar toeneming van het handelsverkeer met andere landen, ook met die in Oost-Europa. Bewegingsvrijheid van het bedrijfsleven zal worden bevorderd naarmate de goedc- renvoorziening dit toelaat. De regering hoopt voor 1947 een sluitende begroting te kunnen voorleggen. Efficiency en sober heid in de publieke dienst zullen worden bevorderd. In sociaal opzicht zal op de ingeslagen weg worden voortgegaan. Het oog blijft gericht op meer bestaanszeker heid en het wegnemen van grote tegen stellingen bij de Verdeling der inkomens. De landbouwpolitiek blijft gericht op ver hoging van een rationele bodemproductie. Er zal een stelselmatige investerings-, industriële- en conjunctuurpolitiek wor den gevoerd. De regering verklaart tenslotte, dat een volledig overzicht van haar voornemens en van haar programma hiermede niet is gegeven. De Troonrede en de behandeling der begroting zullen gelegenheid geven tot verdere uitwerking. Voor de volledige tekst zie men pagina 3. Deense schipper is inderdaad ex-SS'er Passen en scheepspapieren waren echter in orde Het vermoeden, dat de 38-jarige schip per van het vergane Deense jacht „Agathe" S.S.-er zou zijn geweest, blijkt inderdaad juist te zijn. De marchaussée neemt echter aan, dat de Deense regering er geen be zwaar tegen had. dat Haakon Rasmussen met zijn gezin het land verliet. Allen had den paspoorten en een soort monsterboekje hetgeen voor zeevarenden in Denemar ken verplicht is en bovendien waren de scheepspapieren in orde, zodat er geen reden bestond de Denen nog langer onder politietoezicht te stellen. Wel zijn zij, daar zij geen geld bezitten, nog aan een aantal beperkende bepalingen onderworpen, doch zij kunnen zich vrij op het eiland bewegen. Zij zullen vermoedelijk via bemiddeling van de Deense consul op een boot naar Denemarken worden gezet en zo, practisch ontdaan van hun gehele bezit, in hun va derland weerkeren. Naar de vloeiend Duits en Engels sprekende schipper vertelde, was het doel van de tocht Engeland ge weest. Hij heeft de plaatselijke autoritei ten verzocht nog enkele dagen op het eiland te mogen verblijven, teneinde de restanten van bun bezittingen, die nog voortdurend aanspoelen, te bergen. Het jacht is kapot geslagen en bij eb kan men naar de zandbank lopen waar het strandde, doch de resten van de „Agathe" en haar lading zinken steeds dieper in het zand weg. Voor de schipbreukelingen is het een geluk, dat er vry veel kleding gered kon worden. PLAATSELIJK REGENBUIEN. Verwachting, medegedeeld door het K.N M.I. in De Bilt, geldig van Donder, dagavond tot Vrijdagavond: Half tot zwaar bewolkt met plaatse lijk regenbuien. Matige tot vrij krach tige wind tussen Noord-West en Noord. Koel weer. 13 Augustus: Zon op Maan op 5.20 uur. onder 20.09 uur 16.25 uur. onder 23.37 uur

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 1