De ontvangstdag van het Kennemer Bataljon De kleine wereld DONDERDAG 12 AUGUSTUS 1948 Haarlems dagblad Op verzoek van de Demobilisatieraad geven wij nogmaals een overzicht van het programma van de ontvangst van het Kennemer Bataljon. „Zaterdag zal geheel Haarlem als cen trum-gemeente van Kennemerland met warme belangstelling medeleven met de officiële ontvangst van het Kennemer Ba- jontal. De Demobilisatie Raad Haarlem, welke namens de Haarlemse burgerij op treedt, heeft gemeend met deze ontvangst hulde te moeten brengen, zowel aan het Kennemer Bataljon, als aan alle militairen uit Haarlem die reeds eerder in het vader land terugkeerden. In overleg met de Demobilisatie Raad worden door de Thuisfronten morgen, Vrijdag, des avonds te half acht. dank diensten gehouden in de Grote Kerk en in de Kathedrale Basiliek St. Bavo, waarin onder meer de veldprediker en de aalmoe zenier van het bataljon zullen voorgaan. Zaterdagmorgen te half elf wordt de dag van de ontvangst geopend met een ge meenschappelijke bijeenkomst van alle ge zindten in de Grote Kerk, waarin de ge vallenen zullen worden herdacht en als sprekers zulfen optreden mevrouw H. P. M. BreukelaarVerburg en de heer mr. Jan Derks. Verder wordt medewerking verleend door de Schola Cantorum van de Kathedrale Basiliek St. Bavo en de orga nist Dolf Hendrikse. Deze bijeenkomst is voor het publiek toegankelijk door de in gang Oude Groenmarkt. Na de lunch in de Stormschool te Bloe mendaal, zal om half drie een ontmoeting plaats vinden tussen een voetbalelftal van het Kennemer Bataljon en een elftal, uit Kennemerland op het gemeentelijk terrein aan de Zeeweg te Overveen. Tegen een ge ringe entrée-prijs is deze wedstrijd voor het publiek toegankelijk. De opbrengst zal gestort worden in de kas van het bataljon. Met het muziek-corps van het Haarlemse garnizoen wordt daarna via Zeeweg, Mili- tairenweg, Julianalaan, Zijlweg en Zijl straat gemarcheerd naar het Stadhuis, waar de militairen om 5 uur officieel wor den ontvangen. Na afloop wordt een maal tijd gebruikt bij „Brinkmann". Een ge- Commissie Volkszwemfeest De commissie ..Volkszwemfeest" houdt op Zondag 15 Augustus in de Gemeentelijke Zweminrichting aan de Houtvaart, zwem wedstrijden voor de jeugd. Honderden zwem- stertjes en zwemmertjes zijn ingeschreven. Het voor jongens en meisje? zo aantrekke lijke boegsprietlopen staat ook op het pro gramma. Voor dit nummer zijn ongeveer 60 deelnemers ingeschreven. De commissie, die zich meer speciaal beweegt op het terrein van het elementaire zwemmen, werkt onder het motto ..Ieder Haarlemmer Zwemmer" en tracht dit te bereiken door met de jeugd te beginnen. Om aan te tonen, dat zwemmen leren nood zakelijk is. zal gedemonstreerd worden met de autocabine, waarbij men kan zien, hoe de bevrijding van personen uit een te water geraakte auto dient tc geschieden. Een pantomime, uitgevoerd door leden van de commissie en personeel van de Gemeente lijke Zwembaden, zal de zwemn^idag be sluiten. Keuring politiehonden Op de laatste dag van de politiehonden keuring. welke gehouden is op een terrein van de buitenplaats „De Hartenkamp" aan de Herenweg te Heemstede, werden de vol gende resultaten geboekt. Van Boxem, Amsterdam. 258 punten; Van Ewijk. Haarlem. 286 pnt.; Eerents.» Haarlem, 256 pnt.; Borgstede. Amsterdam. 233 pnt.; Leeuwensteijn. Amsterdam, 257 nnt.: Boliin. Hoofddorp 278 pnt.; Giorgis, Haarlem, 256 pnt. en Toorenburg, Haarlem, 288 pnt., cer tificaat met lof van de jury. Leeslust neemt nog steeds toe In Juli 1948 werden aan de Prinsenhof - bibkotheek uitgeleend 10.620, aan het filiaal 4139 werken, tezamen 14.759 werken (v. j. 14.715). waarvan 579 van ae Muziekbiblio theek. De instellingen werden bezocht door 3964 en 449 bezoekers en bezoeksters, tezamen 4413 (v. j. 3697). De Prinsenhofbibliotheek was gesloten van 26 Juli af. Filiaal was gesloten van 29 Juli af. GEDIPLOMEERDE REDDERS Voor de Districts-examencommissie van de Nederlandse Bond tot het Rédden bestond gelegenheid tot het afleggen van examen voor diplofna A en het Voorbereidend di ploma. Diploma A werd uitgereikt aan de heren J. G. Dekker en C. Kipshagen van de Haarlemse Reddingsbrigade. De dames W. Dub'ois en F. v. d. Meer van de Hillegomse Reddingsbrigade behaalden het voorberei dend diploma van de N. B. R. D. Vijf candi- daten zijn afgewezenn. Burgerlijke stand van Haarlem HAARLEM, 11 Augustus 1948. ONDERTROUWD: 11 Augustus: J. J. H. Recm.cr eei .7. H.' Neeven. J. Vader en E. St mostra. B. A. Mensir.k en A. Zandbergen. E. Hofstra er. A. H. van Velthuijsen. J. L. Pé- rukcl en F. A. Schijvenaar. P- Balk en G. Boogaard. S. van der Wiel en H. J- Pr v. Reeden. B. J A. van den Broek en M. V- C. Vogt. L. T. Jansen en J. Va!lent.goed. J. C. van der Staaij en A. M. van der Burgt. A. J. M. van Pasnous en E. M. W. Hackenitz. G. Boeicns en M. de Droog. G- van de Bor en J. M. E. Hoonakker. P. J. Langenberg en E. G. Klabou. G. Klooster en J. van Wijik. K. Zweiipihenitving en A. M C. van Heinsborgen. M. B. A. Loomans en G. C. Lubken. J- Kors en G. Troost. S- A. Oosterhout en E. J. Ber tram. A. J. H. Kuijt en M. de Mooy. H. P. Ie Noble en J. C. van Vliet, J. J. Voshol en J. H. Ramckers. L. Weijers en G. Wenning. B. J. J. Goor-ens en H M. Helminck. A. C. Har- tog en G. M. A. de Bruin. GEHUWD: 11 Aug A. W. Boeré en J. M. H. Essenberg. J. F. Bosman en T M. do Vries. J. G. Hirs en W. A. van der Kamp. H. Broek hof en M. IC. van Es. D. A. M. Marijnen en H. J. van Berk el. P. J van der Hoeven en E.iA. M. Swinkels. N. Vlieg en H. M M. van Vliet. J. B. C. Lubbers en A. van dc-n Hunk. H. Bron- eema en G. J. de Groot. H. B. Ruin en B A. Dubbelman. BEVALLEN van een zoon' 9 Aug.: M. J. Lcoti-an der Sloot. 10 Aug.: H. J- C. van Dijk—Möller. A. C- van den Neuwland—Peru- kel. D R. van der Ploeg—Smits. 11 Aug.: C- A. F. VerhagenSchmitz- BEVALLEN van een dochter: 11 Aug.: M. J. van Wetering—'van Wordt OVERLEDEN: 9 Aug: C. S'.olvoort—van Backcl. 60 j., Lenhoorrvstraat. 10 Aug.: A. H. Kramers, 53 j., Minahassasvraat. E. Ocke'.oen— Dee, 78 j., Buitenrustlaan. T. van der Veer, 75 j-, Schoterbosstraat. Agenda voor Haarlem DONDERDAG 12 AUGUSTUS Luxor: „Nederlands in zeven lessen", alle leeft. 2. 4,15, 7 en 9.15 uur. City: „Het lied van de Jeugd", alle leeft 2, 7 en 9 15 uur: „Sneeuwwitje en de zeven dwergen". 10.30 en 4.15 uur Spaamc: ..Rijke armen", alle leeft. 2 30. 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Wa ternimf". alle leeft 2. 4 15, 7 en 9 15 uur. Palace: „Ridder zonder harnas", alle leeft 10.30 uur. „The cowboy and the lady", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. VRIJDAG 13 AUGUSTUS Bioscopen: Middag- en avondvoorstellingen. zellige avond in het gemeentelijk Concert- gebouw, waarin door de heer A. B. J. Prakken een openingswoord zal worden gesproken en verder verschillende attrac ties worden geboden, vormt het sluitstuk van deze dag. De burgemeester, tevens voorzitter van de Demobilisatie Raad, doet een beroep op de burgers om*van hun belangstelling te doen blijken en deze dag voor onze mili- tairen uit Intiië te maken tot een gebeuren, waarop zij nog lange tijd met voldoening kunnen terugzien. Verzocht wordt tot 12 uur, cijdens de bijeenkomst in de Grote Kerk, allerwege halfstok te vlaggen, om na 12 uur de vlag gen in top te hijsen.' Tramremise Soendaplein wordt toch busgarage Geruime tijd geleden hebben wij reeds meegedeeld, dat de N.Z.H.V.M. besprekin gen voerde met de Nederlandse Spoorwe gen over de aankoop van een terrein de Verspronckweg, dat de N.Z.H. geschikt vond om er een centrale autobusgarage te bou\ji Deze plannen waren een gevolg van de door het gemeentebestuur uitgesproken wens, dat de tramremise aan het Soenda plein beschikbaar zou komen als wijkcen trum en zaalgebouw. Vooral het raadslid F. S. Noordhoff heeft zich altijd zeer be ijverd om op deze wijze in Haarlem-Noord een begin met de verwezenlijking van de wijkgedachte te maken. Naar wij thans vernemen zijn de onder handelingen over ae aankoop aan de Ver spronckweg op niets uitgelopen. De N.Z.H. bereidt nu de verbouwing van de tramremise tot busgarage voor. Het ge bouw leent zich daartoe uitstekend en i bovendien biedt het aangrenzende terrein een ruime uitbreidingsmogelijkheid. Radio Bloemendaal komt weer in de aether Naar wij vernemen heeft de regering kort geleden aan de kerkeraad der Gere formeerde kerk te Bloemendaal weer vergunning gegeven tot het uitzenden der kerkdiensten via een eigen zender. Hierdoor zal een oude traditie in ere hersteld worden. Reeds in 1924 werden de kerkdiensten door *een door een M.T.S.'er gebouwde zender ten dienste van de Bloemendaalse zieken en thuiszittenden verbreid. De uitzendingen mochten zich in een grote belangstelling verheugen en de giften voor de verbetering en versterking der apparatuur vloeiden van alle zijden toe. Tien jaar later kon dan ook een zeer moderne Western-Electric-zender in ge bruik worden genomen, die met zijn hon derd Watt tien keer zo sterk was als de oorspronkelijke inrichting en het grootste deel van het land bestreek. De Duitsers maakten in 1942 een einde aan het oude privilege het kerkbestuur had zich altijd buiten de omroep en golf- lengtestrijd weten te houden en namen de installatie in beslag. De zender, die thans bij Philips wordt aangeschaft, zal slechts een vermogen van 50 Watt mogen hebben, daar anders sto ring van buitenlandse stations wordt ge vreesd en Nederland in dit opzicht reeds boter genceg op het hoofd heeft door het bezetten van een aantal niét-toegewezen golflengten door de Fegionale omroepen, Kootwijk, Scheveningen en ook Hilver sum II. De regionale omroepen en Hilversum II welke alle op de 245 meter ondergebracht zijn, zal radio-Bloemendaal van deze golf geen gebruik kunnen maken. Thans zal op de 260 meter worden' uitgezonden. Ver wacht wordt, dat de drie Westelijke pro vincies bereikt worden. De zender zal over enige maanden in gebruik worden genomen, men hoopt in de loop van October tegelijk met de bevesti ging en intrede van de nieuwè predikant, ds. Koole. Tevens zal een andere plaats voor de zender worden gezocht. De vorige was in de kelder ondergebracht, doch deze plaats is minder geschikt. Men heeft dit vraagstuk thans aan de voorgenomen vergroting van de kerk gekoppeld. Personenauto en politie wagen in botsing Een personenauto, die vanochtend om circa 12 uur langs de Kinderhuissingel ter hoogte van de Zijlweg reed, moest aldaar uitwijken voor een fietser en werd daarbij geramd door een politie-auto. Aan de voor zijde werd de personenauto geheel in elkaar gedrukt; de bestuurder moest naar het zie kenhuis vervoerd worden. De politie-auto liep slechts geringe schade op. Gegadigden voer verzetspensioen moeten haast maken Het gemeentebestuur van Haarlem ves tigt de aandacht op de Wet tot invoering van buitengewoon pensioen voor deelne mers aan het verzet en hun nagelaten be trekkingen. Volgens deze wet kunnen in het genot-van pensioen worden gesteld zij, die tijdens de Duitse bezetting door daad of houding hebben deelgenomen aan het binnenlands verzet en als gevolg van dit verzet ziekten of gebreken hebben opge lopen en eveneens de nagelaten betrek kingen van deze verzetsmensen. Het re'cht op dit pensioen is echter verbeurd wan neer belanghebbenden zich niet binnen een jaar na het van kracht worden der wet. hebben gemeld. Op 29 September is deze termijn verstreken. Ieder die meent voor het pensioen in aanmerking te ko men, wordt verzocht zijn aanvraag, liefst voor 1 September, via de Stichting 1940 1945, bij de Pensioenraad in te dienen. Inlichtingen omtrent deze aanvraag, als mede omtrent het pensioen kunnen, voor zover betreft inwoners der gemeente Haar lem, worden verkregen op het stadhuis, afdeling Pensioenen. Impressies van het openluchtspel In de tentoonstellingszaal van de Kunst handel Frans Heerkens Thijssen zijn im pressies, gemaakt door Haarlemse kunste naars van het openluchtspsl „Frans Hals", dat in de Bloemenweek met groot succes vertoond is, bijeengebracht. De dames en heren, die aan het spel hun medewerking hebben verleend, zijn uitgebeeld. Woens dagmiddag is de expositie officieel ge opend, waarbij dr. P. H. Schroder, de schrijver van het openluchtspel, een in leidend woord sprak. De heer Frpns Heer kens Thijssen bracht hulde aan dr. Schro der voor zijn werk. Bij de opening waren aanwezig leden van het Comité, dat de Bloemenweek georganiseerd heeft. CKort en Bondig Ter ere van het aanstaande regerings jubileum van Hare Majesteit de Koningin zal de „Hungaria Club" in Amsterdam op Zater dagavond 14 Augustus in het Minerva- paviljoen in Amsterdam een Hongaarse feest avond organiseren, waarvan de opbrengst geheel ter beschikking van de kankerbestrij ding zal worden gesteld. Professor dr. P. Timmermans, geboren te Neer (L.>, docent in de theologie aan het grootseminarie te Nancy, is door generaal de Limares nabiens de Franse reegririg on derscheiden met de „Médaille ae la Re sistance". voor zijn verdienstelijk werk bij de Franse ondergrondse. Prof. Timmermans heeft in de laatste oorlog hulp verleend bij het onttrekken van duizenden Fransen aan de interneringskampen. HAARLEM EN OMGEVING. De heer G. It. Hemsing uit Acrdcnhout, die reeds twintig jaar Nederland vertegen woordigt in de International Diving Com mittee. is door de F. I. N. A. opnieuw geko zen voor vier jaar als lid van deze commis sie. Bij het schoonspringen op de Olympische Spelen was de heer Hemsing lid van de jury. De heer J. van Daal uit Haarlem is tot directeur van het postkantoor te Halfweg benoemd. Conflict bij „Liefdewerk Oud Papier" Nieuwe loonregeling de oorzaak De afdeling Haarlem van de* Centrale Bond van Transportarbeiders verstrekte ons hedenmorgen een communiqué, waarin mededeling werd gedaan van een conflict tussen" het bestuur van de vereniging „Lief dewerk Oud Papier" enerzijds en de op halers van deze instelling anderzijds. Het conflict is ontstaan doordat de op halers geen genoegen meer nemen met een door l^t bestuur ingevoerde nieuwe loon regeling. Voorheen ontvingen deze mensen, aldus het communiqué, behalve een grondloon van 25,per week een provisie naar de inbreng van de verschillende soorten papier, doch deze kwam gemiddeld neer op 1.10 per honderd kilogram. Thans is deze provisie, schrijft de Cen trale Bond, teruggebracht tot zestig cent per honderd kilo. Aangezien de gemiddelde aanbreng 1400 tot 1500 kilo per week be draagt. komt deze verlaging, volgens de berekening der ophalers, op ongeveer zeven gulden vijftig neer, hetgeen een daling van het weekloon van ƒ41,— tot 33,50 uit maakt. De meeste lopers hebben daarop het werk neergelegd. Verlaging van 10 procent Naar aanleiding van dit communiqué hebben wij ons tot de bedrrfsleidins en het ■bestuur van „Liefdewerk Oud Papier" ge wend, die de mededelingen van de lopers bestreden. De provisie is niet verlaagd van f 1.10 tot zestig cent, doch er zijn verschil lende tarieven vastgesteld voor de verschil lende soorten papier, die wisselen van zestig cent voor karton tot een gulden voor kranten en een gulden vijftig voor schrijf papier. Bovendien wordt deze provisie nog verhoogd met 10 procent ophaalloon. Het bestuur is tot deze nieuwe regeling moeten overgaan, omdat de papierprijs ge middeld met 25 procent gedaald is. De nieuwe loonregeling komt echter, bij gelijke prestatie, op een verlaging van 10 procent neer. Het is echter een feit. dat de prestaties nog kunnen worden opgevoerd, aldus,het bestuur, en in dat geval zal er van loons verlaging geen sprake behoeven te zijn. In Alkmaar en Amsterdam brengen de op halers wel 3000 kilo binnen, in Haarlem slechts 1500. Dit komt ook omdat niet de volle werktijd wordt gebruikt. Naar wij voorts vérnemen, zijn de op halers thans voor „eigen rekening" bij de oude relaties van „Liefdewerk" bezig panier op te halen. Het bestuur doet een beroep op het pu bliek zich ervan te vergewissen dat zij die zich voor ophalers van de vereniging uit geven in het bezit zijn van een legitimatie bewijs voor het tweede halfjaar 1948. Bovendien is ook de bakfiets duidelijk met het embleem van de vereniging voorzien. De ophalers, die het werk hebben neer gelegd, zullen door nieuw personeel ver vangen worden. EXAMENS Voor de Hoofdakte werden Woensdag zes tien candidaten geëxamineerd. Geslaagd voor het gehele examen: Mej. J. Hermans. Amsterdam; Chr. H. J. Hijnen, Velsen-Driehuis; H Kries, Enkhuizen. Geslaagd voor gedeelte A: P. J. Hoof man, Amsterdam. Geslaagd yoor gedeelte B: Mej. M. M. Key- zer. Spanbroek; A. Vel erna. Heemstede; Mej. M. Th. Thyqpen, Amsterdam; Th B. Veld kamp, Sdhagen; W. J. Welboren, Utrecht. Hoge straffen voor desertie De Krijgsraad te velde heeft gistermid dag te Rotterdam twee militairen wegens „Indonesïë-desertie" veroordeeld tot vijf en vier jaar gevangenisstraf met aftrek. In beide gevallen had de auditeur-militair vijf jaar geëist. Dit is de eerste maal. dat in desertiezaken een straf van vijf jaar werd geëist en uitgesproken, sinds een maand geleden het strafplafond in deze zaken van 4i/2 tot 5 jaar werd verhoogd. Haarlemse in kano-finale Mevr. van den Anker-Coedens werd tweede in haar serie In het enige damesnummer van de Olym pische kanowedstrijden startte voor ons land in de tweede heat van de K 1 klasse op de 500 meter mevrouw van den AnkerDoedens van de Trekvogels uit Haarlem. De start was een bijzonder moeilijke door de vrij sterke en nogal verraderlijke wind alsmede door de stroom van de rivier. Niettemin gelukte het in de beide series volkomen fair te starten. Onze stadgenote kayakte een zeer be heerste race. Zij eindigde als tweede en klassificeerde zich dus gemakk kjk voor de finale, die hedenavond zal piaats hebben. Aangezien de gemaakte tijden in de tweede serie sneller waren dan die in de eerste no teerde onze landgenote van de tien deel neemsters op dit nummer op een na de snel ste tijd zodat haar kansen voor de finale van hedenavond gunstig genoemd mogen worden. De uitslag luidt: eerste serie: 1. Tsjecho- Slowakije 2 min. 39.6 sec.; 2. Finland 2 min. 41.7 sec.; 3. België 2 min. 44.7 sec.; 4. Frank rijk 2 min. 45.2 sec. Tweede serie: 1. Denemarken 2 min. 32.2 sec.; 2. Nederland ?min. 35.4 sec.; 3. Oosten rijk 2 min. 35.7 sec.; 4. Hongarije 2 min. 37.5 sec. Deze acht deelneemsters komen dus van avond in de finale uit. In de finale K 2 klasse 1000 meter heren die hedenavond om kwart voor zeven begint, zullen starten Finland. Hongarije, Tsjecho- slowakije. Canada, Denemarken, Noorwegen, Nederland (Gravestein en Pool) en Zweden. Twee zesde plaatsen bij het kanovaren In de eerste wedstrijd op de lange afstand voor de kajaks heeft Nederland in de k 2 klasse de zesde plaats bezet. Koch en Stroo. de twee jeugdige Zaandammers, van de ver eniging „De Geuzen", legdën de 10 km. af in 47 min. 35.6 sec. en bleven daarmede 1 min, en 26 sec. boven de tijd die de winnaars op deze afstand, de Zweden, noteerden. De vijftien boten gingen niet gelijktijdig, doch met tussenpozen van 30 seconden van start. In deze race tegen het horloge startten de Zweden als laatsten. Zij wisten in de 10 km. nigt minder dan vier voor hen liggende boten të passeren. Koch en Stroo gingen als tweede van start in een vrij laag tempo. Zij waren niet op tijd bij de startlijn aanwezig, zodat zij te laat vertrokken. De afstand tussen de twee eerste botan was dientenge volge veel groter dan die tussen de overige 13 kano's. De uitslag luidt: 1. en Olympisch kampioen Zweden <G. Akerlund en H. Wetterstroem) 46 min. 9.4 sec 2. Noorwegen 46 min. 44.8 sec.; 3. Finland 46 min. 48.2 sec.; 4. Denemar ken 47 min. 17.5 sec.; 5. Hongarije 47 min. 33.1 sec.; 6. Nederland 47 min. 35 6 sec. Ook Bobeldijk van „Quo Vadis" te Koog aan de Zaan, die Nederland vertegenwoor digde in de k 1 klasse op de 10.000 meter, heeft het hoofd moeten buigen voor de Scan dinavische suprematie. Met een tijd van 52 min. 13.2 sec. eindigde hij als zesde, bijna anderhalve minuut achter Frederiksson van Zweden. Bobeldijk ging als achtste van start, 30 seconden na hem vertrok de Zweed Fre deriksson. Na 3'-: k.m. was Bobeldijk reeds ingelopen, doch hij slaagde er lange tijd in zijn kano in het kielzog van de Zweed te houden. Wires, de Fin, die als tweede de zilveren medaille verdiende, was na het passeren van de eindstreep zo uitgeput, dat hij voorover hangend uit zijn kano. welke kapseisde, in het water tuimelde. Hij klemde zich met grote inspanning aan de onderkant van de boot en werd opgepikt door een in de na- bijheid gereedliggende motorboot. De uitslag luidt; 1. en Olympisch kampioen V. G. Frederiksson (Zweden) 50 min. 47.7 sec.; 2. Wires (Finland) 51 min. 18.2 sec.; 3- Skabo (Noorwegen) 51 min. 35.4 sec.; 4. Ditlevsen (Denemarken) 51 min. 54.2 sec.; 5. Eberhardt (Frankrijk) 52 min. 9 sec.; 6. Bobeldijk (Nederland) 52 min. 13.2 sec. De verdere uitslagen waren: Eenpersoons Canadian over 10.000 m. 1. en Olympisch kampioen Tsjechoslowa- kije (Capek) 1 uur 2 min. 05.2 sec.; 2. Ver. Staten (Havens) 1.02.40.4; 3. Canada (Lane) 1.04.35.3; 4. Frankrijk (Argentin) 1.06.44.2; 5. Zweden (Andersson) 1.07.26.1. 10.000 m. 2 persoons Canadian. 1. en Olympisch kampioen Ver. Staten (Lysak en Macknowski) 55 min. 55.4 sec.; 2. Tsjechoslowakije 57.38.5; 3. Frankrijk 58.00.8; 4. Oostenrijk 58.59.3; 5. Canada 59.48.4; 6. Zweden 63.34.4. Programma voor Vrijdag Het programma voor Vrijdag 13 Augustus luidt: Schermen. Palace of Engineering: 9.00 uur: sabel individueel; halve finale. 14.00 uur: idem finale. Voetbal. Wembley; 14.00 u»r: Groot Brit- tanniëDenemarken om de derde plaats. 18.30 uur: finale ZwedenZuid Slavië. Wielrennen. Windsor Great Park: 11.00 uur: wegwedstrijd. Ruitersport. Aldershot: 14.00 uur: concours complet; springen. Boksen Wembley Pool: 14.0017.00 uur: om derde plaats. 19.3022.30 finales.- Voor ting en Peters starten Vrijdag De Nederlandse ploeg, welke Vrijdag in Windsor Great Park aan de Olympise weg wedstrijd zal deelnemen, is definitief samen gesteld en bestaat uit de renners Faanhof (Amsterdam), Grift (Soest). Voorting (Haar lem) en Peters (Haarlem). BADPLAATS TOURNOOI. Op de Zon dagen 15 en 22 Augustus wordt in Zandvoort het Badplaats-tournooi gehouden. Het pro gramma voor de eerste dag luidt: Bloemen daal—ZFC 2; TYBB—DWS 2; BFC—Zand- voortmeeuwen; -De MeerRCH 2. Olympische zwemsters starten in Heemstede Zondagmiddag worden in het zwembad ..Grocnendaal" de jaarlijkse nationale zwem wedstrijden van H. P. C. gehouden. ditmaal met deelname van enige Olympische zwem-, sters. Do dames van Vliet. Tony Hom on van Deyssel van dc „Robben" zullen op het num mer 200 meter schoolslag voor dames aan de start verschijnen. Op hetzelfde nummer voor heren starten de Haarlemmers J. Lablans (DWT) en Hal- sema (HVGB) en waarschijnlijk ook B. Bonte (ZAR) Aan hel nummer 100 meter rugslag dames nemen deel Ria van der Horst en Dini van Ekris. alsmede Cor Kint. Mej. Hannie Ter- meulen en Mej. B Zijlstra zwemmen 100 M. borstcrawl, en .bij hetzelfde nummer voor heren, Bollen (ZIAN), dc Koster (IJ) en Tjebbers (HPC) zullen starten. Verder zijn er de estafettes 3 x 50 M. wis selslag voor dames en 5 x 50 M. borstcrawl voor heron, waarbij al de prominenten nog maals aan de start zullen verschijnen. Tot slot wordt een polowedstrijd gespeeld tussen de heren-zeventallen van de Robben, waaruit twee spelers in Londen in het na tionale waterpoloteam speelden en HPC. Kennemer Zweef vliegclub De Kennemer Zweefvlieg Club heeft een kamp gehouden op het vliegveld Teuge bij Apeldoorn. Er waren 27 deelnemers, waarvan er zeven een brevet behaalden. Het brevet A behaalden de heren: A. L. Aarts; W. J. Haye; W. Jansen; A. Groenewegen. Het brevet B behaalden de heren: G. Klijn; J. Buys; P. Hogeweg. Er werd gevlogen met de PH 186, een ESG lestoestel, eigendom van de Kennemer Zweefvlieg Club. In totaal werden er 250 starts gemaakt. Twee jubilarissen in de Haarlemse Voetbalbond Na de algemene vergadering van de Haar lemse Voetbal Bond in hotel De Leeuwerik op Zaterdagmiddag a.s. zullen twee jubila rissen wordep gehuldigd. De heren H. W. van Turnhout en J. van Gemerden, leden van het bestuur, gaven 25 jaar hun krachten aan de voetbalbeweging. Eerstgenoemde is mede-oprichter van de RKSV „TYBB" en werd in 1923 bestuurlid van het District Haarlem van de DHVS, de destijds Katholieke voetbalorganisatie. Hij was vele jaren secretaris van het District Haarlem en later voorzitter. Bij de fusie in 1940 werd de heer Van Turnhout vice-voor- zitter van de afdeling Haarlem van de KNVB en vervult vele functies in de af deling. De jubilaris is een zeer geziene per soonlijkheid in de Haarlemse voetbalwereld en heeft zich vele vrienden verworven. De heer Jan van Gemerden is de vertegen woordiger uit het Noordelijke gedeelte van de afdeling Haarlem. Als voorzitter van „De Kennemers" en scheidsrechter van de KNVB deed hij zich reeds in vroeger jaren kennen als een uitstekend voetbalkenner en voetballeider. Toen hij in 1923 als bestuurs lid van de HVB werd gekozen bedankte hij als voorzitter van zijn club om zich geheel en al aan het bonds werk te kunnen wijden. Van Gemerden heeft ook in talrijke commis sies zitting en verricht daar uitstekend werk. Ook hij mag zich in een grote populariteit in de Haarlemse voetbalwereld verheugen. EDO start tegen Engels prof elftal Zondagmiddag om halfdrie speelt EDO in het Noorder Sportpark tegen Victoria, een club van beroepsspelers uit Norwich, uitko mende in de derde divisie. Victoria is in 1855 opgericht cn is één der oudste clubs in Engeland. De burgemeester van Norwich is beschermheer. Het elftal der Britten is als volgt samenge steld: doel Booth; achter: Henderson en Ba leman; midden .Yearsley, Hobson en Jellon; yoor: Woottorri, Basnett, Davies, Hurst .-en Óteen. Booth speelde vroeger voor Everton; Jel lon voor Liverpool, Basnett voor Stoke City, Steen voor Wolverhampton Wanderers, alle clubs uit de eerste divisie. Henderson is voor Burv uitgekomen. Hobson voor Chesterfield en Hurst voor Plymouth. Na achterstand van 0—2 won DWR met 11—2 Hoewel de heren van DWR in de ontmoe ting tegen Nereus ^middellijk in de aan val waren, namen de bezoekers tegen de ver houding in de leiding en verkregen een voor sprong van 20. DWR bleef sterker en Kol- lerie zorgde er voor. dat de achterstand in een voorsprong van 32 werd omgezet. Na dat Rademaker tegen de paal had gescho ten, plaatste Behle de terugspringende bal in doel (42). Na de hervatting bracht Kol- lerie met goede schoten de stand op 6—2. DWR bleef sterker en door toedoen van Behle (twee). Wisker (twee) en Kollerie (een) kwam het einde met 112. Sport in 't kort TOURNOOI ZILVEREN MOLEN. RCH opent Zondag 22 Augustus het voetbalseizoen met het tournooi om de Zilveren Molen van Groenendaal. Dit jaar is de bezetting zeer sterk. Deelnemende verenigingen zijn Storm vogels, ZFC, HSC (Hoogezand) en RCH. IJmuidens havenmeester plotseling overleden Gisteravond is plotseling overleden de heer J. Seijffert, havenmeester van IJmui- den, die vele jaren de belangen van de IJmuidense haven heeft gediend. Hij was sedert 1930 als zodanig in dienst en bereikte de leeftijd van 61 jaar. Geboren in Dordrecht genoot de over ledene zijn opleiding aan de Amsterdamse Kweekschool voor de Scheepvaart en was daarna onder meer langdurig werkzaam bij de Maatschappij Nederland, nadat hij enige tijd bij de Rotterdamse Lloyd in dienst was geweest. De begrafenis heeft plaats op aanstaande Zaterdag na aankomst van de trein van 14.09 liur op Westerveld. Ffppmsfpdp CONCERT UITGESTELD. Het laatste zomerconcert dat door de Har monie „Eensgezindheid" Zondag in „Groe nendaal" zou worden gegeven, is ver schoven naar Zondag 22 Augustus. Amsterdamse Beurs Dc historische optocht waarmee 650-jarig Beverwijk haar roemruchte verleden in deze jeestweek heeft doen herleven, is een kleurig schouwspel geworden, waarvan duizenden ge noten hebben. Herman Moerkerk, die de optocht ensceneerde, onderwerpt hier de deel nemers aan een laatste critische inspectie alvorens de stoet zich aan den volke gaat tonen. Slotkoers Opening gisteren koersen Koninklijke Olie. 341 y3 3431/2 Unilever 2981/2 2971/2 251 2511/a A.K.U 163% 163% Nederlandse Ford 343 Nederlandse Kabel 288 v. Berkei's Patent 125% Scheepvaart-Unie 184 184 HolL-Amerika Lijn 19 9 Deli Maatschappij 1561/2 154 H.V A 229 226 Vó A'dam Rubber 169 1661/2 Ned. Handel Mij 171 171 N.-I. Handelsbank 1321/a 389 133% Billitor Mij II Kennismaking Dat strand dat lijkt een omgewoelde mierenhoop, wanneer de zon schijnt. Er ligt daar hoog in de duinen een vierkant uitspanninkje, met een terrasje ex omheen. De vrolijk gebloemde meisjes die er met bier en ijs rondgaan kijken de ganse dag op dat gewriemel neer dat moet ver velen op de duur. De zee en de'mens zijn geen van beide interessant op een warme zomerdag, zij liggen allebei op hun rug met lome gebaren. Maar daar op een dag, daar komt de zee overeind. De striemende Zuidwester heeft j haar zijn zweep over de luie leden ge jaagd, zij gaat zich in haar eentje vermaken' op het strand. Zij stormt tegen de domme' duinen omhoog, die hun wenkbrauwen van helmgras optrekken van plotselinge schrik. Waar is nu de mierenhoop? De mieren zijn thuis achter ce tafel gekropen en zeg gen: Het is geen weer vandaag. Dat kunnen zij zeggen: Het is geen weer vandaag. Maar die op het vierkante terrasje durft te kruipen met zijn regenjas aan en dat spel van de zee ziet, zegt dat het wè! weer is. Het is weer om respect vo®r te I krijgen. Kijk, dat terrasje ligt onder een scherm van schuim en water, ge kunt er nu geen bier en ijs krijgen, de gebloemde meisjes drukken hun neuzen plat tegen de ramen en hebben kippevel. Zo speelt de zee met de vacantiemensen. Dat moet men als een vermaning zien. De Zuidwester en de zee, ze hebben een lelijke streek uitgehaald, zij hebben gezegd: En nu is het uit met dat aanbranden en met die nivea-smeerderij. Die mieren moe ten weten dat er een zee is die zich niet laat gebruiken als schone decoratie van een strand. De zee is van niemand, dat strand is geen gereserveerd balcon aan een vacantiehötel. Die mieren kunnen er spelen als de zee niet thuis is. Maar nu is zij thuis, zij heeft de Zuidwester op bezoek. En de bruine nivea-ruggen kunnen naar de bio scoop gaan. Ge hebt me verteld dat ge iedere zomer naar zee komt,, dat ge van de zee houdt. Kan men van haar houden zonder haar te kennen? Wel, gij kent haar niet. Gij hebt niet op dat natte terrasje gestaan waar ge u zoudt hebben moeten vasthouden om er niet af te waaien. Gij hebt alleen zo'n beetje liggen soezen in het hete zand op uw vier kante meter, die ge veroverd had. Ge hebt met halve ogen over een spiegelvlak ge keken naar de wapperende vlag op een boot met wielen, die ergens achter de bran ding rondjes draaide voor zestig cent per ,man. Gij hebt gedacht: wat aardig, dat bij elk strand een zee hoort. Het zou niet half zo gezellig zijn om in een badpak op het zand te liggen als er geen zee achter was. Kijk, nu zijn we er: Ge zoudt niet in uw badpak mogen liggen zo gij geen zee als excuus achter de hand hadt. Gij hebt gedacht, dat ge dit slapende monster, groter dan heel uw land, als een excuus kondt gebruiken. Wel, nu hebt ge uw trekken thuis gekregen. Dat monster heeft uw strand met haar duizend armen schoor^eveegd. Ge hadt dat strand moeten zien. Het lag leeg en bang onder gpn ge durig gegesel van donderende golven, het lag daar te bidden dat het zou mogen blij ven, dat het niet zou worden weggegorgeld door de grommende keel van de hysterische zee. Als ge bij mij op dat koude terrasje ge staan hadt, zoudt ge de zee hebben leren kennen. Ilc vertel u er nu maar zo het een en andér van, opdat ge het weet. Opdat ge weet; de zee is niet van mij, het strand is niet van mij. Zij zijn ook niet van die agent met zijn opschrijfboekje, of van de man die zo gul is metr palen en prikkeldraad te zetten. Ze zijn van niemand, ze zijn van elkaar. Als de Zuidwester nog eens op bezoek komt, moet ge eens met mij op het terrasje klimmen. Maar zet geen nieuwe hoed op want de zee kent u en ge bent hem kwijt voor ge het weet. Dat komt omdat ge nog nooit voor haar uw hoed hebt afgenomen. BLOEMPJESDAG. Op Zaterdag 14 Augustup organiseert „Herwonnen Levenskracht" een bloempjes dag. Bloemendaal Demobilisatieraad legt contact met gerepatriëerden Dat ook Bloemendaal medeleeft met de leden uit deze gemeente van het pas te ruggekeerde Kennemer Bataljon, bleek overduidelijk, toen de plaatselijke demo bilisatieraad Woensdagavond in restau rant „Roozendaal" te Overveen voor deze mannen met hun echtgenoten of verloof den en reeds eerder gerepatrieerde mili tairen een contact-avond belegde. De zaal was belangeloos beschikbaar ge steld; er werd koffie, bier en limonade geschonken en voorts werden gebak, si garen en cigaretten gepresenteerd! Doch het was voor de „Kennemèrs" waarschijn lijk het prettigste te vernemen, dat de de mobilisatieraad behulpzaam zal zijn bij het zoeken naar een geschikte werkgelegen heid en zal trachten kleding-, goederen- of huisvestingproblemen op te lossen. Vooraf werd de nagedachtenis van de Bloemendaalse militairen H. W. Dieperinb en R. v. d. Linden, die in Indië het lioog- ste offer brachten, geëerd door staande enige minuten stilte in acht te nemen. In een hartelijk toespraak dankte de voorzitter van de plaatselijke demobilisa tieraad, de heer H. Smidt van Gelder, de militairen voor hetgeen zij in Indië heb ben verricht. De militairen werden aan hun verblijf in de tropen herinnerd door een fraaie collectie- gekleurde lantaarnplaatjes, welke door mevr. R. Mol-Cramer beschikbaar was gesteld en op het witte doek werd geprojecteerd. Namens het gemeentebestuur van Bloe mendaal gaf de burgemeester, jhr. mr. C. J. A. den Tex, blijk van belangstelling. SCHEEPVAART Alhena, Buenos Aires—Rotterdam, pas 11 Aug. Madeira. Amstelkerk, Amsterdam- West Afrika, pass. 11 Aug. Las Palmas. An- nenkerfk. Rotterdam—Japan. pass. 11 Aug. Sabang. Congostroom, 11 Aug nog te Duala. Grote Beer. Batavia—Amsterdam, pass. 11 Aug. Kreta. Johan van Oldenbarnevelt, Ba tavia—Amsterdam, pass. 11 Aug. Kreta. Kota Inten, Rotterdam—Quebec, pass. 11 Aug. Wight. Maetsiiycker, 11 Aug. van Batavia n. Fremantle. Modiokerto. Rotterdam—Java. 11 Aug. van Suez. Oranje, Batavia—Amsterdam, pass. 11 Aug. Kaap Bon. Stuyvesant, 12 Aug. van Trinidad te Curaago. Sumatra. Batavia— Amsterdam, pass. 10 Aug. te Gibraltar.

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 6