Generaal Robertson opnieuw naar Londen ontboden voor adviezen Mevrouw Kosenkina onthult de aanleiding tot haar wanhoopsdaad Aanklacht tegen particuliere charitatieve vereniging Fractieleiders geven hun mening over de kabinetsformatie 63e Jaargang No. 19015 TT TF 1 T^V "1 1 1 Zaterdag 14 Augustus 1948 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Adv. en Admin. "l ^^^F ^^^F I I I Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. 10724, 14825, Redactie 10600. Direct.-Hoofdred. I I I I I I I I III I M I 1 I II III III Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal 15054. Bijkantoor H.N., Soendaplein 37, Tel. 12230 JL Ji \^L JL JL JL X JL Its# JLntf^ JL 4,Franco per post ƒ4,59. Postgiro 273107. Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. - Advert.tarieven op aanvraag by de Administratie. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting tc Haarlem Geen nieuws in Moskou Westelijke afgezanten weer naar Stalin Diplomatieke waarnemers, te Londen menen te weten, dat de vertegenwoordi gers te Moskou van de drie Westelijke mo gendheden spoedig om een nieuw onder houd met Stalin zullen verzoeken. Het rapport over de laatste vergadering met Molotof is inmiddels te Londen aan gekomen. Vernomen wordt, dat generaal- sir Brian Robertson, de Britse militaire gouverneur in Duitsland, uit Berlijn naar Londen is gegaan om van advies te dienen over de technische aspecten van de Mos- kouse besprekingen, voor zover deze de toestand te Berlijn betreffen. Waarnemers menen, dat het hierbij in hoofdzaak om de valutakwestie gaat. Te Berlijn is officieel meegedeeld, dat generaal Robertson Vrijdagmiddag per vliegtuig naar Londen is vertrokken voor besprekingen op het ministerie van Bui tenlandse Zaken. De drie politieke partijen in West-Ber- lijn hebben een beroep gedaan op de Ame rikaanse, Engelse en Franse besturen om de Westelijke mark als enig betaalmiddel in de Westelijke sectoren van de stad in te voeren. In een lang memorandum hebben de sociaal-democraten, de liberaal-democra ten en de christen-democraten uitdruk king gegeven aan hun verzet tegen com promis met Moskou inzake het Berlijnse geld. Lenin en Stalin bleven hangen. De A.N.P.-correspondent meldt nog: De moeilijkheden, die te Moskou bij het overbruggen der standpunten zijn gerezen, hebben ook te Berlijn een zeer duidelijke weerslag gevonden. De besprekingen zijn blijkbaar in een zodanig stadium geraakt, dat te Londen opnieuw consult met de Britse bevelhebber generaal Robertson wordt nodig geacht. Robertson is naar Lon den gevlogen om daar Bevin te ontmoeten. De Sovjet-administratie heeft voorts door het demonstratieve vertrek van haar per soneel uit het gebouw van het geallieerd militair bestuursbureau en door het ver wijderen van de daar tot dusver nog altijd waaiende vlag der Sovjet-Unie opnieuw getoond, dat zij de 'administratieve verde ling der stad een voldongen feit acht. Het werk was reeds sedert geruime tijd stop gezet, doch de Sovjet-administratie was nog achtergebleven teneinde haar ar chieven te bergen. Het enige wat de Russen in het in de Amerikaanse sector gelegen gebouw achterlieten, waren de portretten van Lenin en Stalin. Bovendien blijven de onder Sovjet-licentie verschijnende bladen suggereren, dat er meningsverschillen tus sen Washington en generaal Clay bestaan die van zodanige aard zouden zijn, dat Clay binnenkort van zijn post zal worden teruggeroepen. De in de Amerikaanse bla den op Clay geoefende criliek wordt breed uitgemeten. In Amerikaanse kringen te Berlijn hecht men er daai*entegen weinig betekenis aan. In de Westelijke stations van de „S- bahn", die door alle sectoren loopt, wil men thans filialen gahn stichten van de India zal waarschijnlijk Dominion blijven De heer Rau, adviseur der regering van India, die in hoofdzaak de staatsregeling van India heeft opgesteld, heeft heden in een te Brussel gehouden persconferentie verklaard, dat naar alle waarschijnlijkheid de Indische constituerende vergadering, hoewel zij het recht heeft wijzigingen in de voorlopige grondwet aan te brengen, de status van dominion van het Britse ge menebest niet zal beëindigen, omdat zij reeds met zoveel problems i heeft te kam pen dat zij daaraan niet wil toevoegen nieuwe problemen, die gouden rijzen door de beëindiging van de band met het ge menebest. Doodvonnis voor Indonesiërs Te Salatiga (Java) zijn twee Indonesiërs door een bijzonder krijgsgerecht ter dood Veroordeeld. Zij waren betrokken bij de grootscheepse aanvallen op de militaire bivakken Soe- roeh en Dadapajan op 22 en 23 Juli 1948. .Er was grote belangstelling van militaire en burgerzijde voor deze eerste zitting van het bijzonder krijgsgerecht te Salatiga, waarin deze zaak tegen de twintigjarige Karno en de 22-jarige Atmo, werd behan deld. Beide verdachten bekenden volmon dig hun schuld en verhaalden uitvoerig over de beraamde plannen, die door hun meerderen werden opgesteld. De auditeur militair eiste tegen Karno een gevangenis straf van 20 jaar en tegen Atmo de dood straf. De verdediger vroeg clementie. De president van het krijgsgerecht, majoor mr. Scheers, sprak over beide verdachten het doodvonnis uit. Beide veroordeelden heb ben gratie gevraagd. Commissie van Drie naar de viering van onafhankelijkheidsdag teDjokja De Commissie van Goede Diensten heeft besloten, de uitnodiging van de republiek te aanvaarden om op 17 Augustus naar Djokja te komen tot bijwoning van de fees ten ter viering van de onafhankelijkheids dag. Op 16 Augustus zal de commissie zich naar Solo begeven ter bezichtiging van de economische tentoonstelling aldaar. PRINSELIJK PAAR OP 31 AUGUSTUS NAAR AMSTERDAM. Het Prinselijk Paar zal zich op 31 Augus tus naar de hoofdstad begeven en in het Paleis op de Dam zijn intrek nemen tot na de feestelijkheden en plechtigheden van regeringsjubileum en inhuldiging. Koningin Juliana zal op 18 September haar officiële intocht in Den Haag houden in de crèmekleurige calèche, waarmede zij ook op de vierde September een rijtoer door Amsterdam zal maken. Op 21 September zal Koningin Juliana rich in de gouden koels naar de Ridderzaal begeven ter opening van de gewone zitting der Staten-Generaal. coöperatieve levensmiddelenwinkels van de Sovjetsector. De gehele „S-bahn" staat onder toezicht van de Sovjet-administratie. De zorgen voor de kolenvoorziening in de aanstaande winter nemen toe, nu alge meen verwacht wordt, dat de voorziening van West-Berlijn door de lucht ook in de aanstaande winter zal moeten worden ge handhaafd. Magistraat in gevaar. De moeilijkheden te Moskou vinden de laatste dagen een duidelijk reflex in de campagne der communistische bladen te Berlijn die hun toon verscherpt hebben. Zij eisen het heengaan van de stedelijke magistraat en in politieke kringen te Ber lijn vreest men, dat dit laatste symbool van de eenheid van Berlijn spoedig uit het stadhuis zal worden verdreven. Ook in een betoging van de eenheidsvakbond der Sovjet-zóne werd het heengaan van de magistraat geëist. Westelijke Drie uitgesloten van Doiiam Op de Donauconferentie zijn Groot-Brit- tannië, Frankrijk en de Verenigde Staten uitgesloten van deelneming aan de con trole op de Donauscheepvaart, doordat de algemene commissie met zeven tegen drie stemmen haar goedkeuring hechtte aan artikel vijf van het Sovjet-Russisch con ventie-ontwerp, waarbij de deelneming aan de toekomstige Donaucommissie wordt beperkt- tot een vertegenwoordiger van respectievelijk de Sovjet-Unie, Hongarije, Joegoslavië, Bulgarije, de Oekraine en Tsjechoslowakije. Oostenrijk zal vertegen woordigd kunnen worden na onderteke ning van het vredesverdrag. De commissie verwierp eveneens met zeven tegen drie stemmen een Amerikaans amendement, volgens hetwelk de westelijke mogendheden en Oostenrijk terstond zou den kunnen deelnemen in de Donaucom missie en Duitsland na ondertekening van het vredesverdrag of, met algemeen goed vinden, reeds eerder. Groot-Brittannië trok een amendement van gelijke strekking in. Volgens waarnemers maakt dit afwijzen van de Westelijke mogendheden het on waarschijnlijk dat Groot-Brittannië, Frank rijk en de Verenigde Staten uiteindelijk de nieuwe conventie zullen ondertekenen. Groot-Brittannië en Frankrijk hebben sedert 1856 ^n de Donaucommissie deel uitgemaakt. In de buurt van de kleine lichttoren wordt op het ogenblik hard gewerkt aan de verbetering van IJmuidens kustbeveiligingsapparaat. Op de ex-bunkerwaar de kustwacht een onderkomen .heeft gevonden, is het stalen geraamte voor de nieuwe seininrichting opgetrokken en enkele meters verder legt men de laatste hand aan de „ontmanteling" van de kleine lichttoren. Deze kreeg in het begin van de oorlog een bakstenen mantel als bescherming tegen eventuele be schietingen uit zee. De ft meter, dikke muur is er thans om vandaan gebroken; Maanda" zaï het puin worden opgeruimd en daarna gaat men ook de kleine toren een rood verfje geven, zo dat hij er dan weer even vriendelijk uitziet als zijn grote broer. Mevrouw Kosenkina, de 54-jarige Sov jet-Russische onderwijzeres, heeft de poli tie meegedeeld, dat zij uit een venster van het Sovjet-Russische consulaat te New York sprong, nadat de Sovjet-Russische ambas sadeur Alexander Panyoesjkin haar ver zocht had, een verklaring te tekenen, dat zij niet gevangen gehouden werd, aldus meldt de „New York Times". De ambassa deur was speciaal uit Washington overge komen om haar te bezoeken en beloofde haar persoonlijk, dat zij niet door de Sov jets zou worden gestraft, indien zij de ver klaring zou tekenen, aldus mevr. Kosen kina. Deze verklaring zou gebruikt worden als antwoord op het bevelschrift van het hoog gerechtshof 'te New York, waarin zij gedagvaard werd, zo vervolgt het blad. „Zij weigerde te tekenen en toen hij aan hield, werd zij bang. Zij werd in het con sulaat zwaar bewaakt en vrees bracht haar er toe uit het raam te springen. De datum van het bezoek van de ambassadeur is niet bekend", aldus het bericht van de „New York Times". Volgens de artsen heeft mevr. Kosen kina een bekken- en een beenbreuk en zal zij waarschijnlijk twaalf weken in het ziekenhuis moeten blijven. Het Amerikaanse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft zich bereid ver klaard om, indien dat verzocht zou worden, asyl'te verlenen aan de Sovjetleerkrachten in de Michajl Samarin en mevrouw Ko senkina. Tevens heeft het ministerie be kend gemaakt, dat de Amerikaanse re gering tegenover minister Molotof ontkend heeft, dat officiële Amerikaanse instanties iets uit te staan zouden hebben met „de ontvoering der onderwijskrachten". Mevrouw Kosenkina^zal een dagvaarding ontvangen om „zo spoedig als zij daartoe in staat is" voor de commissie ter onder zoek van on-Amerikaanse activiteit te verschijnen om te getuigen. De Amerikaanse ambassadeur te Moskou, Walter Bedell Smith, heeft tijdehs zijn on derhoud met Molotof categorisch ontkend, dat de Verenigde Staten op enigerlei wijze betrokken zijn bij een onwettige actie met. betrekking tot de kwestie Kosenkina en Watersnood in Dunbar Uitzonderlijk zware regenbuien hebben in verschillende delen van Schotland over stromingen veroorzaakt en grote schade aangericht aan te velde staande gewassen, de veestapel en gebouwen. Tientallen ge zinnen moesten uit hun huizen geëva cueerd worden. De stad Dunbar aan de Oostkust werd volledig van de buitenwe reld afgesneden. Het treinverkeer onder vindt veel stagnatie. De zoveelste Prof. Wladislav Brdlik, de vroegere Tsjechische minister van Landbouw, is met zijn vrouw uit Tsjechoslowakije in de Amerikaanse zóne van Duitsland aange komen. Samarin, de Russische onderwijskrachten te New York, Bedell Smith beloofde dat er een volledig openbaar onderzoek zal wor den ingesteld. De Sovjet-Russische vice-consul, Zot Tsjepoernych, heeft verlof gekregen een bezoek te brengen aan mevrouw Kosenkina, die uit het raam van het consulaat is ge sprongen en in een door politie bqgvaakte ziekenkamer ligt. Hij stelde voor haar naar een ander ziekenhuis over te laten bren gen. Zij antwoordde echter: „Neen, u hield me gevangen en u wilde me niet laten gaan", zo verklaarde een Russisch spre kende politieman, die bij het onderhoud aanwezig was. Tsjepoernych zei dat het niet zeker was, dat de consul-generaal Lomakin haar na deze verklaring zou bezoeken. Het was echter mogelijk dat de consul-generaal haar naar een ander ziekenhuis zou laten overbrengen „opdat zo nodig een Russisch sprekend verpleegster of een ander Rus sisch sprekend persoon bij de hand kon zijn." Amstelhotel zal vorstelijke gasten huisvesten De vorstelijke gasten, die tijdens de jubi leumfeesten en op de inhuldigingsdag van Prinses Juliana in ons land zullen verblij ven, zullen in een van de meest eerbied waardige hotels van ons land, het tachtig jaar oude Amstel-hötel te Amsterdam logeren. Hier zullen gedurende vijf dagen de koninklijke bezoekers uit Zweden, Enge land, Noorwegen en Denemarken hun in trek nemen. Met het eigen gevolg, dat de gasten zullen medebrengen en de hofdames en adjudanten, die van Nederlandse zijde zullen worden toegevoegd, zal het gezel schap uit vijf en vijftig personen bestaan. De voorbereidingen voor de ontvangst van de buitenlandse vorstelijke bezoekers zijn reeds in volle gang. Schilders zijn be gonnen de gevel van het hotel een extra kwastje te geven. In het hotel wordt met zware rollen tapijt gesleept en breekt men zich het hoofd over de indeling der kamers. Vast staat reeds, dat alle gasten apartemen- ten zullen krijgen, welke uitzicht bieden op de Amstel, Van de Amstel af gezien, zal de rechtsvleugel van het hótel de „Scandi navische vleugel" zijn. De gehele eerste verdieping van deze vleugel wordt gereser veerd voor kroonprins Oscar en kroon prinses Louise van Zweden en hun gevolg. De tweede en derde verdieping van de vleu gel door kroonprins Olav en kroonprinses Martha van Noorwegen en prins Axel en prinses Margaretha van Denemarken. De eerste verdieping van de andere vleugel, het gedeelte aan de zijde van de Hoge Sluis, is gereserveerd voor prinses Margaret Rose en de graaf en gravin van Athlone. De andere verdiepingen worden ingenomen door de erfgroothertog van Luxemburg en prins Aschwin. Missie naar Curagao toor oprichting van De Rotterdamse arts J. H. H. en enkele anderen hebben, naar het A.N.P. meldt, bij de justitie een aanklacht ingediend tegen enige bestuursleden van de vereniging „Particulier initiatief tot het doen van charitatieve werken". Volgens mededelingen van de arts, die zich voor 15.000 benadeeld acht, is deze vereniging na de bevrijding mede op ini tiatief van notaris L. A. B. te Rotterdam en notaris J. M. H. O. Q. te Maastricht op gericht met als doel de zorg voor de mis deelde en gedupeerde jeugd, steun aan oorlogsslachtoffers en ouden van dagen en oprichting van vacantieoorden en ont spanningskampen. Men ging er zelfs toe over in Mei van dit jaar een missie naar Curagao te zenden ter opheffing van de a-sociale toestanden. Voor deze reis gaf Nederland 30.000 aan deviezen mee en voorts waren er onderhandelingen gaande over nog een toewijzing van vier ton aan deviezen voor een langer verblijf te Curagao. Kort na aankomst te Curagao werd de missie waarvan notaris Q. uit Maastricht geen deel uitmaakte, omdat hij wegens be lastingmoeilijkheden verplicht was in Ne derland te blijven door de gouverneur uitgewezen, omdat deze minder gunstige inlichtingen van het Centraal Archief van de Armenraad te Amsterdam had gekre gen. Bij terugkeer op Schiphol in begin Juni werd notaris B. gearresteerd. Hij zou een tekort van 35.000 uit erfenisgelden hebben gedekt. De arts H. deelde aan het A.N.P. mede, dat hij onder prachtige voorspiegelingen ertoe gebracht was, zijn praktijk te Rot terdam er aan te geven. Hij deed deze over en verkocht zijn gehele, inboedel. De 15.000, welke'hij daarvoor ontving, four neerde hij. Hij had het volste vertrouwen, want de vereniging was Koninklijk goed gekeurd en men gaf de verzekering, dat bij terugkeer in Nederland hij ging ook mee naar Curagao het geld zou worden terugbetaald. In Curagao wachtte hem een mooie taak, zo werd hem gezegd. Van te rugbetaling is echter niets gekomen en uit de notulen van de oprichtingsvergadering moet de arts gebleken zijn, dat het chari tatieve doel slechts een dekmantel* was. In werkelijkheid wilde men, zo, vertelde de arts, aan het A.N.P., met de verkregen deviezen een handelshuis in Zuid- of Noord-Amerika oprichten. Reeds yóór de mislukte reis naar Curagao was het de president, R. Th. F. L. uit Hel- den-Panningen, gelukt een toewijzing voor een Amerikaanse auto te krijgen, waax-- mee hij stad en land afreisde. Deze auto had hij echter verkregen onder voorwend sels, die de officier van justitie te Maas tricht ertoe hebben genoopt een onderzoek in te stellen. zou deviezen willen gebruiken een handelsonderneming Voor het op te richten handelshuis zou notaris B. reeds in Curagao de oprichtings- acte bij zich hebben gehad. De verkregen deviezen zouden dan omgezet zijn in Ame rikaanse dollars. De zaak zou doorgang gevonden hebben, had niet het archief van de Armenraad zijn rapport aan de Cura- gaose regering gezonden. De arts H., die meent geheel te goeder trouw te -zijn geweest, vraagt zich thans af hoe het mogelijk is geweest, dat deze vereniging de Koninklijke goedkeuring kon verkrijgen. Uit het ingestelde onderzoek zou gebleken zijn, dat de aanvraag daartoe alleen het ministerie van Justitie heeft gepasseerd en niet, zoals te doen gebruike lijk, tevens de ministeries van Sociale Zaken en van Binnenlandse Zaken. Voorwaarden voor ontwapening Te ontwapeningscommissie van de UNO. die tot de conclusie is gekomen, dat zij haar arbeid niet ka'n voortzetten, heeft een Britse resolutie aangenomen, waarin wordt gezegd dat een stelsel van reglementering en vermindering van bewapening en leger- sterkte slechts kan worden ingevoerd wan neer er internationaal vertrouwen en vei ligheid heersen. „Om zulk een vertrouwen te scheppen", aldus de resolutie, „zijn in de eerste plaats vereist een internationale strijdmacht van de UNO, internationale controle op de atoomenergie en het sluiten van vredesverdragen met Duitsland en Japan Voorting brengt Haarlem een tweede zilveren plak Een tweede zilveren medaille is Vrydag dóór een vertegenwoordiger van Nederland bij de Olympische Spelen behaald en op nieuw was de winnaar een lid van een Haar lemse sportclub. Gerrit Voorting, die de beste Nederlandse amateur wielrenner is. kon niet op de wegwedstrijd zegevieren en moest zich met een tweede prijs tevreden stellen. In de sprint was hij niet snel genoeg eh. werd door de Fransman Beyart geklopt. Gerrit Voorting is de oudste van de drie gebroeders (Gerrit. Adri en Wim), die zich aan de wielersport wijden.'Hij is thans zes en twintig jaar en heeft in de loop van dit sei zoen vele successen geboekt, Ongeveer tien jaar geleden werd hij lid van een wielerclub en kwam als nieuweling uit. In de oorlogs jaren kon hij zich niet voldoende ontwikke len, maar zodra er na de bevrijding gelegen heid was om te fietsen, startte hij vele malen. Spoedig werd hij amateur en in 1946 meette hij zijn krachten met de beste renners. In dat jaar werd hij bij de Nederlandse weg- kampioenschappen derde. Het vorig seizoen behoorde hij tot het viertal amateurs, dat in binen- en buitenland vele prijzen veroverde. Drie van de vier zijn naar de beroepsklas overgegaan en daardoor is Voorting dit jaar nog meer op de voorgrond -getreden. Hel woord is aan W. T r a f f o r d Elke waarheid bevat een echo van droefheid. Amerikaanse vermaning aan Moskou De Berlijnse correspondent van het A.N. P. seint dat een woordvoerder van het Amerikaanse militaire bestuur in Duits land over alle zenders van de Amerikaanse zóne een toespraak tot het Duitse volk ge houden heeft, die volgens politieke waar nemers kennelijk bedoeld was ..als waar schuwing aan het Kremlin". Hij maakte gewag van „de les der geschiedenis van de atoombom, van 100.000 tanks en van een vliegtuigproductie van 100.000 per jaar". De toespraak had tot doel, zo meent men in politieke kringen, het Kremlin in te lich ten over „de mening van 80 van het Amerikaanse volk. Deze 80 zo zei de spreker, „zijn bereid de regering in haar Duitse politiek te volgen, zelfs al zou dit een oor'iog ten gevolge hebben." De Ver enigde Staten zijn begonnen, aldus de woordvoerder, met de herbouw van hun strijdkrachten en de voorbereiding van een luchtvloot van 70 eskaders. De spreker herinnerde aan de waarschuwing die Roo sevelt in. 1939 tot Hitier richtte en „de funeste gevolgen van de fout van de Duit se rijkskanselier om deze waarschuwing op te vatten als een teken van zwakte". „Het Amerikaanse volk wenst de vrede, doch niet slechts de vrede voor onze tijd en tot elke prijs. Het gelooft dat de vrede niet door terugtrekken kan worden ge wonnen", zo besloot hij. TWEEDE KAMER (Van onze parlementaire redacteur) Eerst een zeer geslaagde intree-toespraak van de nieuw benoemde voorzitter, dr. L. G. Kortenhorst, de 23ste in de rij van Kamerpresidenten sinds 1814, waaruit, naar hij opmerkte, wel blijkt, hoezeer dit ambt bestendiger is dan dat van minister president. Het hoog houden van het peil der debatten om zo de gewenste eerbied voor de volksvertegenwoordiging te ver zekeren, stelde de nieuwe voorzitter, die verklaarde, eens een vurig kampvechter te zijn geweest, zich als plicht, nu hij geroe pen is om als kamprechter, onpartijdig en rechtvaardig over het tournooi in 's lands vergaderzaal te richten. Toen kon het debat over de regerings verklaring beginnen. In belangrijke mate kwam dit neer op min of meer fijne zetten op het politieke schaakbord door de ver schillende kampioenen. Zo trachtte prof. mr. Romme (K.V.P.) de aanvoerder van de P. v. d. A, mr. Van der Goes van Naters mat te zetten door een betoog, waarin hij liet uitkomen, dat hij bij voorbaat de P. v. d. A. zich tegen een parlementair vier partijen-kabinet had verzet. Nu was er tóch een ploeg gekomen, waarin die vier partijen vertegenwoordigd waren, maar helaas had deze niet een parfementair en daardoor een minder hecht karakter. Vol gens prof. Romme was de P. v. d. A. hier de schuldige. Mr. Oud (V.V.D.) zeide, dat de ver kiezingsuitslag een verschuiving meer naar het midden te zien had gegeven, zodat con tinuering van het twee partijen-kabinet- Beel onjuist ware geweest. De heer T i 1 a- nus (C.H.) gaf eveneens te kennen, dat de schoen telkens gewrongen had bij de P. v. d. A. Hiertegenover betoogde mr. Van der Goes van Naters, dat bij een samenwerking tussen de vier bedoelde fracties niet voldoende waarborgen te ver krijgen' geweest zouden zijn voor een con structieve welvaartspolitiek en voor een constructief Indonesisch beleid. Bij de tweede poging-Beel (deze oud-premier stak hij terecht in de hoogte wegens het vele door hem sinds 1946 in 's lands be lang gedaan, een hulde, ook door anderefl aan dr. Beel gebracht) waren er twee fou ten begaan. Men had een zo sterke groep als de P. v. d. A. juist met betrekking tot het Indonesische vraagstuk uit willen slui ten van zeggenschap binnen de driehoek van Overzeese Gebiedsdelen, Buitenlandse Zaken en het minister-presidentschap. En voorts had mr. Oud roet in het eten ge gooid door te trachten de behandeling van de Grondwetsherziening te vertragen. Enfin, nu men door de houding van de K.V.P. eenmaal op een zijspoor was ge komen, kon mr. Van der Goes van Naters het formatiewerk van mr. Van Schaik wel gelukkig noemen' en zeer bijzonder bleek hij te spreken te zijn over de Regerings verklaring, dat hij een eerlijk stuk vol werkelijkheidszin en idealisme noemde. I Ook prof. Romme, die aangaf waarom hij i thans meer dan ooit een kabinet op bredere basis had verlangd onder andere omdat Een prachtig succes boekte de wielrenner in de Ronde van Midden Nederland, toen hij met een voorsprong van ruim twee minuten op Vos winnaar werd. Kort daarop startte hij in de Roqde van Luxemburg, waarin hij derde werd in het algemeen klassement. Een maal won hij een étappe. Verder kwam de Haarlemmer in vele koersen in het zuiden van ons land als eerste aan. In de strijd om het kampioenschap van Nederland op de weg had hij met pech te kampen en moest af stappen. Voorting heeft zich geheel gegeven aan de wielersport. Met zijn clubgenoten van de HSV „De Kampioen" nam hij in de afgelopen winter trouw deel aan de indoortraining. Hiervan heeft hij voordeel genoten. De Ne derlandse Wielren Unie, welke hem afge vaardigd heeft, heeft immers weinig aanwij zingen gegeven. Volgende week start Voorting in Valken burg, waar de wereldkampioenschappen op de weg worden gehouden. Mogelijk behaalt hij dan de hoogste titel. Het ligt in het voornemen van de wielrenner in September tot de beroepsklasse over te gaan. Het bestuur van de H.S.V. „De Kampioen" heeft plannen Voorting na zijn aankomst op een clubbijeenkomst te huldigen. Mislukte revolte in Birma Per officieel communiqué is te Rangoon melding gemaakt van een complot om de regering van Birma met geweld omver te werpen. Deserteurs uit het leger waren van plan geweest op 10 Augustus Rangoon en ben aantal andere plaatsen te bezetten en een zuiver militaire regering te vor men. Loyale troepen hadden een groep van 600 gedeserteerde infanteristen, die op weg was naar Rangoon, verslagen. De deserteurs hadden de vlucht genomen, met achterlating van vrachtwagens en munitie. Een tweede groep deserteurs, 350 man sterk, was toten zij in Noordelijke richting optrok, door vliegtuigen aangevallen en later door strijdkrachten te land uiteen geslagen. De regering, zo gaat het comihuniqué voort, heeft generaal-majoor Smith Dun benoemd tot opperbevelhebber van alle strijdkrachten. Regeringstroepen voerden thans zuiveringsoperaties jiit in vier her overde steden, waar 150 deserteurs bij ge vechten waren gedood. In Rangoon was het rustig. er menselijke zekerheid verworven moest worden, dat een meerderheid van 2/3 de wetgevende maatregelen inzake Indonesië tot stand zou willen brengen en verder tevens met het oog óp een zo belangrijke hervorming in heel ons maatschappelijk leven als de te scheppen publiekrechte lijke bedrijfsorganisatie was eveneens zeer goed te spreken over het formatiewerk van mr. Van Schaik, die verder uitbundig werd geprezen door de heer W e 11 e r (Onafh. Kath.), die het als de grote winst beschouwde, dat er nu een einde was ge maakt aan de Rooms-Rode coalitie. Had den de overige hier genoemde sprekers, met inbegrip van de heer Tilanus, zich in een bepaald welwillende vorm naar aan- 'leiding van de Regeringsverklaring geuit mr. Oud gaf aan het kabinet de door Joseph tot zijn broeders gesproken bood schap mede: „Gaat en wordt niet toornig onderweg" de heer Weiter liet een vol komen ander geluid horen. Zijn met vuur uitgesproken rede was oppositioneel. Scherp was soms zijn critiek aan het adres van het vorige kabinet, aan dat van de K.V.P. en ook aan het tegenwoordige mi nisterie. Met name had hij geen goed woord over voor de aanhangige Grondwetsher- zieningsvoorstellen, die hij even vaftg als onbegrijpelijk- noemde. Verder stelde hij de ietwat pijnlijke vraag, welke rol eigen lijk minister Stikker (V.V.D.) en minister Schokking (C.H.) in dit kabinet vervul den, want hun partijen hadden steeds ge pleit: „het roer moet om". Maa* hiervan viel in de regeringsverklaring noch in de samenstelling van het kabinet iets te be kennen. De „zelfstandig denkende Katho lieke kiezers", die hem, naar hij opmerkte, naar het Binnenhof hadden afgevaardigd, zullen zeker tevreden over hem zijn. Er kend dient te worden, dat de heer Weiter op veelal uitermate gevatte manier zijn standpunt uiteenzette. „Nog zes weken wapenstilstand en de Palestijnse oorlog is uit" Graaf Bernadotte heeft bij aankomst te Stockholm gezegd: „Ik heb goede hoop, dat de «oorlog in Palestina ten einde zal zijn, indien wij het bestand nog zes weken kun nen handhaven. Er valt niet aan te twijfelen, dat geen van beide partijen her vatting der vijandelijkheden wenst." Verder heeft Bernadotte te Stockholm nog verklaard, dat hij op grond van zijn besprekingen te Genève met Evatt, de Australische minister van Buitenlandse Zaken, en functionarissen der U.N.O.^durft te geloven, dat spoedig hulp kan opdagen voor de 300.000 Arabische vluchtelingen in Palestina. De voorzitter van het noodfonds voor kinderen van de U.N.O. had voedsel en andere dringend benodigde goederen beloofd. Bernadotte sprak de hoop uit, dat Palestina boven aan de agenda van de al gemene vergadering der U.N.O. zou staan. Van de 300 aan de bemiddelaar beloofde waarnemers zijn tot nog toe 175 in Pales tina aangekomen. Het toezicht op het be stand is het moeilijkste gedeelte van mijn werk, aldus Bernadotte. HENRI DE GREEVE ONDERSCHEIDEN Naar wij vernemen is Henri We Groeve benoemd tot officier in de Orde van Oranje Nassau ter gelegenheid van zijn zilveren priester-jubileum. TOENEMENDE WIND. Verwachting, medegedeeld door hel K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Zater dagavond tot Zondagavond: Aanvankelijk: toenemende bewolking gevolgd door enige regen en geleidelijk tot krachtig toenemende wind uit Zui delijke richtingen. Later: meest krach tige en aan de kust wellicht tijdelijk harde wind, draaiend naar Zuidwest of West. Enkele plaatselijke regen buien. Vrij koel. 15 Augustus: Zon op 5.23 uur. onder 20.05 uur Maan op 18.31 uur, onder 0.40 uur 16 Augustus: Zon op 5.25 uur, onder 20 03 uur Maan op 19.15 uur. onder 1 10 uur ywvwrcooi.ty-.ryxOOXr.'Xr' VWXWOQC

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 1