Het Vrije Woord Anderhalf milliard dollar tekort op de Amerikaanse begroting Geschil over Kasjmir drukt stempel op feestredevoeringen Regering van Djokja zou daarmee kosten der diplomatie willen dekken Weerbericht )3e Jaargang No. 19016 Tj Maandag 16 Augustus 1948 Bureaux: Grote Houtstr. 93, Tel. Adv. en Admin. I I I XN T A I J l Verschijnt dagelijks behalve Zon- en Feestdagen. 10724, 14825, Redactie 10600. Direct.-Hooldred. I II II II I III I Mi II II III JIJ Abonnementsprijs per week 31 cent, per kwartaal 15054. Bijkantoor H.N.. Soendaplein 37, Tel. 12230 J, i|L Van! VI JL 1 Vl JilU IV-Franco per post ƒ4,50. Postgiro 273107, Drukkerij Z.B. Spaarne 12, Tel. 12713, 10132. ^^M Advert.tarieven op aanvraag bij de Administratie. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem "\NLANGS werd aan een correspondent J van het bekende Engelse dagblad Man iester Guardian, die de turnfeesten in Praag wilde bijwonen, de toegang tot Tsjecho-Slowakije geweigerd. De corres pondent vertoefde, toen hij zijn aanvraag im een visum indiende, in Oostenrijk. Na- nelijk: in de Engelse zóne van Oostenrijk. )at kleine land is immers, evenals het grote Juitsland, nog steeds in vier geallieerde ónes verdeeld en hetzelfde is afzonderlijk liet geval met de hoofdstad Weenen, zoals |n Duitsland met Berlijn. Ik herinner daar tven aan, want vanwege de toespitsing der iflangstelling op Berlijn is Oostenrijk bui- n veler aandacht geraakt. Welnu: die Engelse dagblad-correspon- jent had tevoren inlichtingen ingewonnen n van meestal goed-ingelichte zijde de erzekering gekregen, dat zijn visum hem worden verstrekt. Men had geen grie tegen hem. Hij rekende er dus op, maar ireeg een weigering. De Britse ambassade Praag vroeg het Tsjecho-Slowaakse de partement van Buitenlandse Zaken om edencn. De Britse ambassade kreeg geen intwoord. Het geval heeft in Londen de aandacht setrokken, ofschoon al eerder verscheidene festerse journalisten Tsjecho-Slowakije ïadden moeten verlaten, omdat de regering iun verblijfsvergunning niet wilde verlen en. Ook was reeds aan sommigen de toe- jang tot het land geweigerd. Maar bij deze fwijzing gold het een journalist, wiens roegere werk geen aanleiding voor zulk Een houding scheen op te leveren. Men ireesde dus in Praag, dat als hij daar een- piaal kwam, hij wel onthullingen zou gaan niet slechts over de Sokol-feesten, naar ook over de politieke toestand. Men ireesde denkelijk in het algemeen zijn blad, ie openhartige Manchester Guardian. Dat (af nu een commentaar op het geval, die 'ian duidelijkheid niets te wensen overliet, Mar aanvaardde de weigering overigens met gelatenheid en ironie. Zij smartte de Guardian niet. De correspondent persoon- ijk zeker niet, want het is geen benijdens- jaardige taak in de landen, waar de Pers an banden is gelegd, een journalistieke op- iracht te moeten uitvoeren. Men stuit aan He zijden op beletselen en voelt zich als mrger van een vrij land buitengemeen on- ehagelijk. Dat behoeft geen nadere toe- ehting; wij hebben dit soort belevenis in igen land ervaren. Niet allen hebben daarvan geleerd. In- egendeel, uit menig verschijnsel blijkt, dat aantal mensen in West-Europa nog be nvloed wordt door de methoden van iwang, die de Nazi's eigen waren. Niet •oor hun woorden, die vergeten zijn, ook iet door hun wandaden, die zij niet na- pootsen, maar door het streven naar dwang ver anderen en door een onverdraag- aamheid, die zij wèl nabootsen. Zij zijn «invloed en weten het zelf niet. Zij imi- eren zonder te beseffen wie zij nadoen. En lat is ernstiger dan het zou zijn als zij het rel begrepen. De opstand der horden is edwongen, maar wie weet of het voorgoed De geest der Nazi's is nog niet dood, zijn hun legers verslagen. Hetgeen mij verontrust in onze algemene oestand is de gelatenheid, waarmee ande- ïn de tegenwoordige internationale ver- ïoudingen aanvaarden. Het is het ontbre- en van een groot élan in het Westen, dat [lijft beklemmen. Die term: een groot élan, ïeb ik eerder gebruikt, Waar blijft, nu zelfs de kring van regeringen en parlementen ie noodzaak van groter staatkundige een- eid openlijk wordt erkend, de grote aan- rift, die tot snelle daden zou moeten lopen? Er is dat Europese Congres in Den geweest. Waarom is er stilte op ge> ralgd? Is dit alles nog te veeleisend na de Mrlog? Moeten wij ons nog beperken tot terstel en kunnen wij nog niet bouwen in iet groot? Toch zullen wij het moeten doen im onze vrijheden te redden en te ver- Sneden dat het werk van een eeuw te gron- le gaat. Ja, hetgeen wij behoeven is een lieuw élan. Laat ons Nederlanders niet ólfgenoegzaam doen over het langzaam en lioeizaam groeiende „Benelux", dat maar ten enkele hoek van West-Europa geldt. kleine hoek. Er moet zoveel meer be- eikt worden en de tijd dringt. Laat ons fest-Europeanen niet klagen, dat wij zo fhankelijk zijn van een Plap-Marshall, naar liever inzien hetgeen de Amerikanen met dat machtig initiatief hunnerzijds voorbeeld tonendat wij zelf tot ilachtig initiatief moeten komen. Zo zou nen tot West-Europa willen spreken als tien de positie innam van een dier weini- ten, die het voorrecht hebben tot een groep tolken te kunnen spreken. Het Vrije Woord moest luider klinken in eze tijd.'Wij bezitten het nog. Weet wat et waard is en wat het bereiken kan. In nijn boekje „Het Dagblad", onlangs ver- iChenen in de Volks Universiteits Biblio- iheek, heb ik zijn wording in de loop der leuwen, zijn uiteindelijke zege na strijd en Mderdrukking beschreven en vastgesteld .dat de twintigste eeuw ons heeft doen tevoelen, dat deze overwinning van de legen tiende nog geenszins blijvend was: de erugslag is niet uitgebleven en wie zal met [ekerheid zeggen, of het de laatste geweest Dat boekje, dat blijkens de titel van reeks, waar het in verschenen is, zich liet in hoofdzaak tot de belangstelling der rakgenoten richt, maar in veel breder kring ttgrip voor de wording, het wezen, de taak 8i het streven van de vrije dagbladpers poogt te wekken, zal naar ik hoop velen rail u bereiken. Omdat ik daarin zoveel Heer heb kunnen zeggen over het belang rijkste voertuig van het Vrije Woord dan In deze korte artikelen, die trouwens aan km menigte onderwerpen gewijd dienen te Korden, mogelijk is. Begrijp wel wat het Vrije Woord voor allen betekent. Dat het willekeur, on derdrukking, geheime politie onmogelijk maakt, Dat het kennis, begrip, verdraag- aamheid kweekt. Dat het ook de resten »an Nazi-geest zal uitroeien, als het kan landhouden. Dat het tot grote daden kan Jansporen en dat opnieuw zal doen. Begrijp dus ook om tot mijn uitgangspunt_ terug keren hoezeer de huidige Tsjecho- Slowaakse regering zichzelf een brevet van onvermogen heeft uitgereikt en haar vrees 'oor openbaarheid getoond, toen zij die torrespondent van de Manchester Guardian ie toegang in het land weigerde en op de Traag om uitleg van zijn ambassade «veeg. Zie in wat dat zwijgen betekent. Sn beklaag de Tsjechen en Slowaken. TRUMAN BOODSCHAPT SOMBERE CIJFERS Ruim één milliard meer voor militaire uitgaven President Truman heeft in een boodschap aan het Congres een werkelijk begrotings tekort aangekondigd van 1500 millioen dollar in het lopende belastingjaar, tegen een record-overschot van 8400 millioen dollar vorig jaar. „Deze grote achteruit gang", zo zeide Truman in zijn beschou wing, „heft een van de voornaamste fac toren op, die een verdere inflatie tegen hielden". Hii onthulde, dat de militaire uitgaven 1100 millioen dollar hoger waren dan oorspronkelijk geraamd en 12.100 millioen dollar bedroegen. Truman weet het dreigende tekort voor namelijk aan de republikeinen, die zich eerder in het jaar voor een aanzienlijke verlaging van de inkomstenbelasting had den uitgesproken. „Het is duidelijk, dat onze nationale en internationale verplich tingen iedere aanzienlijke verlaging van de regeringsuitgaven in 1950 onmogelijk maken, het is waarschijnlijk, dat zij zelfs nog zullen stijgen." Truman zeide, dat de begrotingsuitgaven voor het belastingjaar van 1 Juli 1948 tot 30 Juni 1949 thans geraamd worden op 42.200 millioen dollar. De ontvangsten worden thans geraamd op 40.700 millioen dollar. Trüman gaf echter toe, dat in op dracht van het Congres 3000 millioen dol lar van het overschot van verleden jaar naar de begroting van dit jaar werd over gebracht, zodat „op papier" een overschot van 1500 millioen dollar werd bereikt. Truman betoogde met nadruk, dat de be groting hoog zou moeten blijven totdat de V.S. hun internationale verplichtingen waren nagekomen en de weg naar een vreedzame en welvarende wereld vrij zou zijn. De afgelopen 6 maanden hadden de V.S. gedwongen de defensieve behoeften weer opnieuw aan een beschouwing te onderwerpen. Truman voorzag een grote uitgave voor militaire doeleinden in het belastingjaar van 1950 (1 Juli 1949 tot 30 Juni 1950), en in hetzelfde jaar zonder de uitgaven voor het Europese Herstelprogram haar hoogte punt bereiken. Afgezien van het militaire program verreweg de grootste post op de begroting schatte Truman de kosten voor de pro gramma's voor de buitenlandse hulp op 7000 millioen dollar vergeleken met 4700 millioen dollar in het vorige jaar. Mevrouw Kosenkina wil getuigen Mevrouw Kosenkina, de 52-jarige Rus sische lerares, die Donderdag uit het ven ster van het Sovjet-consulaat te New York is gesprongen, heeft een dagvaarding ont vangen om voor de commissie tegen on- Amerik'aanse activiteit te verschijnen. Men verwachtte nieuwe ontwikkelingen toen bekend werd dat de Russische am bassadeur, Alexander Panyoesjkin een af spraak had gemaakt met de onder-minis ter van Buitenlandse Zaken, Robert Lovett, tot het overhandigen van een nieuw pro test. De oproep is mevrouw Kosenkina in haar ziekenhuiskamer overhandigd door de onderzoekleider Robert Stripling. Deze zeide dat de oproep haar onder de be scherming zou plaatsen van de Verenigde Staten. Mevrouw Kosenkina zeide geen be zwaar te hebben voor de commissie te ver schijnen. Vermindering van de Amerikaanse uitvoer naar de Sovjet-Unie De Amerikaanse uitvoer naar de Sovjet- Unie is drastisch verminderd, hetgeen blijkt uit de mededeling van de Ameri kaanse minister van Handel, dat de export van goederen gedurende de eerste helft van 1948 zich heeft bewogen op een jaar niveau van 50 millioen dollar of ongeveer y3 van 1947. Crootse viering van eeuwfeest Keulse Dom Talrijke kardinalen en bisschoppen waren aanwezig bij de opening der eeuwfeesten te Keulen, waar het 700-jarig bestaan van de Dom gevierd wordt met groots opgezette religieuze plechtigheden Zondag sloeg een duizendkoppige menig te de drie kilometer lange stoet gade, die de waardevolle reliquieën terug bracht naar de Dom. Deze waren tijdens de oorlog op veilige plaatsen opgeborgen. Na de godsdienstige plechtigheden van Zondagmorgen had 's namiddags in het stadion te Keulen een grote demonstratie plaats, in aanwezigheid van de kardinaal- legaat, mgr. Micara, en van alle Duitse en buitenlandse kerkelijke hoogwaardigheids bekleders. De aartsbisschop van Keulen, kardinaal Frings, de apostolische visitator voor Duitsland, bisschop Muench, bisschop Gannon, die het episcopaat van Noord- Amerika vertegenwoordigde, de aartsbis schoppen van Mechelen, Parijs, Westmin ster, de bisschop van Roermond, hebben daarbij het woord gevoerd. Melkoorlog in liet Gooi In het Gooi, meer in het bijzonder in de plaatsen Naarden en Bussum, is een vinnige strijd ontbrand tussen enige hon derden huisvrouwen en enige tientallen melkboeren, die kort geleden een zoge naamde melksssering hebben ingevoerd. Door deze regeling kregen de meeste huis vrouwen op zekere dag een haar onbeken de melkboer aan de deur, doordat de melkboeren zelf de plaatsen Naarden en Bussum in wijken hadden verdeeld en deze wijken zonder overleg met de huis vrouwen gingen bedienen. De protesterende huisvrouwen hebben zich thans in een organisatie verenigd met het doel haar klachten aan minister Mansholt voor te leggen. Het merkwaardige van het geval is, dat de melkboeren, die de regeling maakten het ook niet met elkaar eens zijn. Er zijn melkboeren bij die verklaarden onder dwang te hebben moeten handelen. Er zijn tal van huisvrouwen te Naarden en Bus sum, die als protest tegen de nieuwe rege ling de toegewezen melkboer niet wensen te ontvangen en de melk gaan halen bij de melkboer, die zij zelf wensen. INDISCHE DOMINIONS EEN JAAR OUD De eerste-minister van Pakistan, Liaquat Ali Khan, heeft ter gelegenheid van het éénjarig bestaan van Pakistan als dominion Zondag een radiorede gehouden. Hij ver klaarde dat de strijdkrachten thans zo ge organiseerd zijn, dat met succes aan elke aggressie, uit welke richting ook, het hoofd kan worden geboden. Wat de kwestie-Kasjmir betreft zei de minister, dat in het hart van iedere bewo ner van Pakistan gevoelens van medeleven en vriendschap voor het volk van Kasjmir aanwezig zijn. De zaak van Pakistan in Kasjmir was een rechtvaardige. De wereld weet. zo ging de minister voort, dat wij vast besloten zijn de tot de bedelstaf ge brachte moslems in Kasjmir te helpen door hen te verlossen van hun onderdrukkers. Pakistan zou dc Veiligheidsraad en andere organisaties ter bevordering van de vrede steunen. Het is echter de plicht van Pa kistan niets ongedaan te laten ten aanzien van de eigen defensie, aldus de premier. India is Zondag eveneens zijn tweede jaar van onafhankelijkheid ingegaan. In een boodschap aan het volk spoorde de Officiële opiumsmokkelarij Kanopeddéls gingen omhoog, toen Gerrit Voorting Zondagavond het Haarlemse Station verliet. De dames en heren waren echter voor mevrouw Van den Anker— Doedens gekomen, doch Voorting ver diende ook een hulde voor zijn kranig rijden in Londen. Reeds 12000 Tsjechen over de grens gevlucht Vijftig voormalige Tsjechoslowaalcse parlementsleden zijn er reeds in geslaagd uit Tsjecho-Slowakije te ontsnappen en meer dan de helft van hen bevindt zich thans in Engeland, zinnend op een nieuw Tsjecho-Slowakije, aldus meldt Reuters correspondent uit Londen, die uit gezag hebbende bron heeft vernomen, dat thans meer dan 12.000 Tsjechen na de Februari- gebeurtenissen uit hun land zijn ontko men, van wie zich ongeveer 400 in Enge land bevinden. De meeste anderen ver blijven in Duitsland en wachten een gelegenheid af om naar Engeland of de V. S. te komen. Jaroslan Polieka, afgevaardigde van Tsjecho-Slowakije in de internationale organisatie voor burgerluchtvaart (leao), heeft als zodanig ontslag genomen. „Ik acht het onmogelijk langer mijn taak te verrichten, voornamelijk omdat ik het niet eens ben met de politiek van de regering met de middelen, die zij aanwendt", aldus luidt zijn telegram naar Praag. Panama vreest invasie De regering van Panama heeft nieuwe versterkingen naar het grensgebied tussen Panama en Costa Rica gezonden, daar dr. Arias, voorzitter van de revolutionaire partij van Panama, die het land ontvlucht is, in Costa Rica voorbereidingen aan het treffen zou zijn, Panama binnen te vallen met hulp van huurtroepen uit Nicaragua. In de afgelopen week had president Ki- menez verklaard volledige verzekering van de regering van Costa Rica te hebben ont vangen, dat zij geen samenzwering tegen de autoriteiten van Panama zou dulden. Amerikaans luitenant uit Moskou teruggeroepen Radio Moskou heeft Zondag bekend ge maakt, dat luitenant Robert Dryer, mede werker van de Amerikaanse militaire- en vlootattaché in Moskou, „betrokken was bij spionnageactiviteit en door zijn regering is teruggeroepen op verzoek van het Sov jet-ministerie van Buitenlandse Zaken". Luitenant Dryer zou bekend hebben ge heime inlichtingen ontvangen te hebben van een Sovjetburger, die hij in Januari in een restaurant ontmoette. Tenslotte ver klaart radio Moskou, dat de bewijzen tegen luitenant Dryer zo overtuigend waren, dat de Amerikaanse ambassade moest toe geven, dat de luitenant spionnage pleegde en onmiddellijk gehoor gaf aan het verzoek van het Sovjet-ministerie om Dryer terug te roepen. Naar AFP uit Batavia verneemt is daar door de Nederlandse politie een grote zaak van opiumsmokkel ontdekt, waarin de ge hele republikeinse regering en waarschijn lijk buitenlandse persoonlijkheden betrok ken zijn. Honderdenden kilogram opium, die eigendom zijn van de republikeinse re gering, zijn in beslag genomen. Uit Nederlandse bron verneemt men voorts, dat deze opiumsmokkel bestemd was om de onkosten te dekken van de re publikeinse missies in het buitenland. Dr. Maramis, de minister van Financiën van de republiek, die de verkoop van deze opium leidde, is door de Nederlandse over heid gewaarschuwd dat hij, zo hij naar Batavia mocht komen, onmiddellijk zal gearresteerd worden. In bevoegde kringen meent men boven dien, dat de Nederlanders waarschijnlijk zullen overgaan tot de opheffing van de diplomatieke onschendbaarheid van de leden der republikeinse afvaardiging, die belast zijn met de onderhandelingen met de Nederlanders. Over deze opiumsmokkelaars meldt Reu ter nog het volgende: Hadji Agoes Salim, de republikeinse mi nister van Buitenlandse Zaken, was niet bereid, de beweringen van Nederlandse zijde over deze aangelegenheid te logen straffen en voegde hieraan toe, dat door de Nederlandse autoriteiten terzake geen of ficiële beschuldiging is ingediend. Naar van Nederlandse zijde wordt ver nomen, zal in het begin van de volgende week, de Nederlandse delegatie bij de Commissie van Goede Diensten een protest indienen tegen „de schending door de repu bliek van de internationale opium-over eenkomst". De Nederlandse zegsman deelde nog mee, dat de bewuste opium van Pontianak uit naar Singapore en Honkong werd gesmok keld. Deze opium zou tijdens de oorlog zijn vervaardigd door de Japanse opium-regie in Indië en later zijn overgebracht naar republikeins gebied. Communiqué De Nederlands-Indische regering heeft heden een officieel communiqué uitge geven, waarin onder meer wordt gezegd, dat ongeveer 16 ton opium onder auspi ciën van de republikeinse regering sedert de politiële actie van verleden jaar clan destien geëxporteerd is. Uit arrestaties en gevonden documenten is bewezen, dat de republikeinse minister van Financiën, A. A. Maramis, opdracht tot verkoop van deze opium gaf. Op grond van gevonden documenten werd op 10 Augustus op het vliegveld Ke- majoran, Raden Moekarto Notowidigdo, die op het punt stond met het speciale delegatievliegtuig naar Djokja te vertrek ken, gearresteerd. Inmiddels verklaarde men van gezag hebbende Nederlandse zijde aan Aneta, dat uiteraard de beslissing of deze republi keinse opiumsmokkelarij kan leiden tot algehele stopzetting van de Nederlands- republikeinse onderhandelingen, bij de Nederlandse regering ligt. Men verwacht echter niet, dat algehele stopzetting in het voornemen ligt. Wel zullen de nodige maat regelen worden genomen opdat geen mis bruik meer kan worden gemaakt van diplo matieke faciliteiten. „Dergelijke practijken kunnen niet geduld worden onder Neder landse souvereiniteit". In republikeinse kringen te Batavia was geen enkele commentaar te verkrijgen op deze opiumsmokkel-affaire. Aneta ver neemt inmiddels, dat de Nederlandse delegatie aan de Commissie van Goede Diensten volledige inlichtingen heeft ver strekt. „Eén wereld" De wereldbeweging voor een federale wereldregering zal een internationaal con gres houden te Luxemburg van 512 Sep tember. Voor Nederland zullen afgevaar digden van de beweging voor federale we reldregering, de vooruitstrevende partij voor wereldregering en de studenten fede ralisten naar Luxemburg gaan. Ds. Buskes aangeklaagd Vier personen hebben bij de Officier van Justitie in Amsterdam een aanklacht in gediend tegen ds. J. J. Buskes Jr., omdat zij een passage uit een preek, welke hij 21 Maart in een door IKOR uitgezonden dienst in de Nieuwe Kerk te Amsterdam hield, beledigend achten voor generaal Spoor. gouverneur-generaal, Tsjakrarvati Radja Gopalatsjari, aan tot betonen van de grootst mogelijke burgerzin en tot samen werking met Pakistan. In geheel India hebben van openbare gebouwen en woonhuizen de nationale vlaggen gewaaid. Indische ministers heb ben kransen gelegd op de plek, waar Ma- hatma Gandhi gecremeerd is. De dag is rustig verlopen. Evenwel wordt uit Hyderabad gemeld, dat daar een bot sing tussen vertegenwoordigers van de Congrespartij en van een Mohammedaanse organisatie heeft plaats gehad. Via de radio heeft de Indische minister van Landsverdediging, Sardar Balday Singh, bekend gemaakt, dat de „Indische gewapende strijdkrachten niet zullen rus ten, voordat elke aanvaller en soldaat uit Pakistan van het Indische grondgebied verdreven zouden zijn". Uit Moskou wordt gemeld, dat de India se ambassadrice te Moskou, mevrouw Vidjaja Laksjmi Pandit, ter viering van de Indiase onafhankelijkheidsdag Sovjet autoriteiten alsmede de Amerikaanse, Brit se en Franse ambassadeurs op de ambas sade ontvangen heeft. Er waren tweehon derd gasten. Heden weer besprekingen op het Kremlin Naar verwacht wordt zullen de diplo matieke vertegenwoordigers der Westelijke mogendheden te Moskou hedenmiddag een nieuw onderhoud op het Kremlin hebben met Molotof, de Sovjet-minister van Bui tenlandse Zaken, teneinde een basis te vin den voor vier-mogendheden besprekingen over de Duitse kwestie. Men verwacht, dat de besprekingen om vijf uur plaatselijke tijd een aanvang zullen nemen. Gistermiddag kwamen de afgezanten op de Amerikaanse ambassade bijeen. Naar men meent hebben zij nieuwe instructies van hun regeringen ontvangen. Thans gaat de derde week der onderhandelingen te Moskou over het genoemde onderwerp in. Appèl tegen vonnissen der Bondowoso-af faire De fiscaal bij de krijgsraad voor dc- Zeemacht te Soerabaja heeft appèl aan getekend tegen alle vonnissen inzake de Bondowoso-affaire, waarbij, zoals gemeld, dertien beklaagden werden vrijgesproken en een beklaagde werd veroordeeld tot een maand gevangenisstraf. De zaak zal thans opnieuw in behandeling komen voor het Hoog Militair Gerechtshof te Batavia. Twee mannen door tram doodgereden Een agent vond Zondagmorgen om on geveer kwart voor zeven op de trambaan aan de Rosestraat te Rotterdam de af schuwelijk verminkte lichamen van de 46- jarige L. van Schaik uit Vlissingen en de 39-jarige olieman L. A. van Erkel uit de Pupillenstraat te Rotterdam. Zaterdagavond had een getuige om streeks halftwaalf twee personen door de ligusterheg langs de spoorbaan zien gaan en opgemerkt dat de mannen achter de heg en vermoedelijk op de rails waren gaan liggen. Tien minuten later passeerde een motortram met zes rijtuigen uit de rich ting Hillesluis, waardoor zij overreden moeten zijn. Gezien de verwondingen moe ten zij op slag dood zijn geweest. tiet woord is aan Doudan: De mensen hebben er steeds be hoefte aan, dat men voor hen de vormen der waarheid vernieuwt. Zij begrijpen niet meer hetgeen zij te lang gehoord hebben. Hongaarse en Tsjechische achterblijvers in Londen Ideologie of om den brode Drie leden van de Hongaarse waterpolo- ploeg, die aan de Olympische spelen heeft deelgenomen, zullen niet naar hun land terug keren. De Britse regering heeft hun toegestaan zich in Engeland te vestigen. Twee leden van de Tsjechoslowaakse ploeg hebben eveneens toestemming ge vraagd in Engeland te blijven, meldt Reu ter. Een official van het Hongaarse Olympi sche team verklaarde er niets van te weten, dat enkele ploegleden het Britse ministerie van Binnenlandse Zaken had den verzocht in Engeland te mogen blij ven. Ook op de Hongaarse legatie was hieromtrent niets bekend. Reuter meldt echter uitdrukkelijk, dat de drie Hongaren, studenten van tussen de 20 en 25 jaar oud, van het Britse mini sterie van Binnenlandse Zaken toestem ming hebben gekregen als politieke uit gewekenen in Engeland te blijven. Het Hongaars Olympisch Comité, zo vervolgt Reuter, heeft een communiqué uitgegeven, waarin vernield staat, dat twee zwemmers hebben verzocht in Enge land te mogen blijven om professional te worden. „In Hongarije bestaat géén moge lijkheid om zijn brood te verdienen als beroepszwemmer" aldus het communiqué „en deze twee avontuurlijke jongeman nen wensen door middel van hun zwem- prestaties een bestaan te vinden. Zij dach ten meer kans te hebben bij de aanvraag om in Engeland te mogen blijven, wanneer zij poseerden als politieke vluchtelingen", aldus het communiqué. Het comité voegt er aan toe, dat het tot zijn spijt moest constateren, dat „sommige Engelse bladen de feiten verdraaiden door een politieke geschiedenis te maken van een incident, terwijl diezelfde bladen geen letter schrijven over de geestdrift en de sportgeest, waarmee de Hongaarse deel nemers tien eerste prijzen bij de Olympi sche Spelen hebben gewonnen." Het officieele Hongaarse nieuwsbureau deelde, naar Reuter meldt. Zondagavond mee, dat de Hongaarse Olympische suc cessen „onder moeilijke omstandigheden" waren verkregen: „Ondanks vijf jaar oor log en de ellende der inflatie alsmede de vijandige atmosfeer en de bevooroordeelde scheidsrechters te Londen." Halve souvereiniteit voor Korea De „luchtbrug" was onderbroken Na gedurende de nacht van Vrijdag op Zaterdag tengevolge van de slechte weers omstandigheden onderbroken te zijn ge weest, is de „operatie-luchtbrug" Zater dagmorgen hervat. De grond van het vliegveld Gatow was echter doorweekt door de hevige regens en spoedig zodanig omgewoeld, dat de vliegtuigen met steen kool, evenals die met levensmiddelen, naar andere vliegvelden gedirigeerd moesten worden. Daar gaan ze: nog enkele ogenblikken en de Kenncmerszullen in de trouwzaal van het Stadhuis officieel door Haarlems burgemeester worden begroet. In een wijde boog marcheren ze het bordes op. Zuid-Koreaanse republiek geproclameerd Zondag is de Koreaanse republiek in het door de Amerikanen bezette Zuid- Korea geboren. 50.000 politiemannen waren op de been met het oog op even tuele ongeregeldheden. Tijdens een plech tigheid, die werd bijgewoond door gene raal MacArthur, de geallieerde opperbe velhebber in Japan en dr. Roefino Loena, voorzitter van de tijdelijke commissie der UNO voor Korea, werd in Seoel de Kore aanse vlag gehesen. Hierna verklaarde dr. Loena, dat hij de nieuwe natie de facto erkende en de commissie besloten had be sprekingen te voeren met de Koreaanse regering. Het was een dramatisch ogenblik toen president Syngman Rhee zich van zijn zetel verhief en zich richtte tot generaal MacArthur, die hij „de bevrijder" noemde. De bejaarde president kon zijn ontroering niet verbergen. Zijn ogen vulden zich met tranen en hij was niet in staat verder te gaan. Generaal MacArthur noemde de barrière tussen Noord- en Zuid-Korea „een van de grootste tragedies in de huidige geschie denis". „Deze barrière moet en zal ge slecht worden. Niets zal de uiteindelijke vereniging van uw volk als vrije mensen van een vrij land verhinderen", aldus MacArthur. President Syngman Rhee zeide in zijn rede, dat de Koreaanse republiek eerst een beroep zou doen op het volk van de Sovjet-republieken om de vereniging van geheel Korea tot stand te brengen. Daarna zou een beroep gedaan worden op het wereldgeweten, er niet in te berusten, dat een land, hoe machtig ook, het gebied van zijn zwakke buurlanden bezette. De paus heeft de president telegrafisch zijn gelukwensen doen toekomen met de „wedergeboorte van de Koreaanse souve reiniteit". De regering van Zuid-Korea werd vormd na de algemene verkiezingen in Me! en werd Vrijdag door de V.S. de facto erkend. Het door de Sovjets bezette Noord-Korea heeft reeds zijn eigen communistische regering. Rietmattenfabrlek afgebrand Gisteravond is de rietmattenfabriek N.V. F. J. Mijnlieff te Krimpen aan de IJssel totaal door brand vernield. Grote rietschel ven en voori-aden rietmatten gingen in vlammen op. Vorig jaar is deze fabriek ook al eens afgebrand. Omtrent de oorzaak van de brand is niets bekend. VERSPREIDE BUIEN. Verwachting, medegedeeld door het K.N M.I. in De Bilt, geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond: Voor het Noord-Westen van het land: Half tot zwaar bewolkt met hieT en daar enkele regenbuien. Matige en aan de kust tijdelijk nog .krachtige wind uit richtingen tussen Zuid-West en West. Weinig verandering in tempe ratuur. Voor het Zuid-Oosten van het land: Wisselende bewolking met hier en daar enkele regenbuien. Over het algemeen weinig wind. Iets hogere temperatuur. 17 Augustus: Zon op 5.26 uur, onder 20.01 uur Maan op 19.46 uur, onder 2.14 uur

Haarlem's Dagblad | 1948 | | pagina 1